Ukrajina – země zlatých chrámů

Ukrajina – země s dlouhou, dramatickou historií, která i dnes hojně plní titulky světových novin. Z médií známe její politické boje nejvyšších představitelů, viděli jsme desítky záběrů z tamních demonstrací. Ale známe Ukrajinu opravdu? Bez předsudků? Bez politických nánosů? A má někdo vůbec o to upřímný zájem? 

Autor: Alexandra Tinková

27.08.2020

Čti více
Kostel svatého Michala v Kyjevě.
Kostel svatého Michala v Kyjevě.

O Ukrajině se dnes píše opravdu stále a hodně. Pojďme se však tentokrát podívat na tento stát očima hladového cestovatele. Člověka, který chce poznat její nejkrásnější, nejzajímavější místa, dotknout se přes ně duše, mentality, historie země, pochopit tak lépe cestu Ukrajiny za svou nezávislostí.

Dnes druhá největší země Evropy (603 628 km2), hraničí dohromady se sedmi státy. Na jihu ji ohraničují Černé a Azovské moře, uprostřed kterých se nachází slavný a navštěvovaný Krym. Hlavní město Kyjev (2,9 mil. obyvatel, v celé zemi žije 42 mil. lidí) zase trůní na mohutném Dněpru.

Socha s fontánou na Náměstí nezávislosti.
Socha s fontánou na Náměstí nezávislosti.

Území dnešní Ukrajiny bylo obydlené podle pozůstatků tripolské kultury již v 5. století před Kristem. Bylo zde království Skytů, na Krymu a pobřeží Černého moře žili řecké a gótské kmeny, střed a severozápad se zas spojuje se Slovany. V 9. století se zde píše historie Kyjevské Rusi, v 13. století zem padla pod vliv Tatarů a Zlaté hordy. Po rozpadu hordy bylo toto území podrobeno postupně více státům a etnikům. Až se v 18. století stalo součástí Ruské říše, a v roce 1922 částí Sovětského svazu. Od té doby čekala Ukrajina na svou nezávislost dalších sedm století. A boje o suverenitu dodnes nekončí. Tuto bouřlivou historickou cestu dnes najdete vepsanou do zajímavé země, která zdaleka není jen synonymem politických nepokojů a demonstrací. Možná budete překvapeni, co všechno krásné a jedinečné vám tato zem na toulkách po ní odhalí.

Kostel svatého Mikuláše na Dněpru.
Kostel svatého Mikuláše na Dněpru.

Fakta o Ukrajině

  • Úřední řeč je ukrajinština, ale kromě ní jsou regionálními jazyky i ruština, polština, krymská tatarština, maďarština a bulharština
  • Nezávislou republikou je od roku 1991 po rozpadu Sovětského svazu
  • Ukrajina znamená původně – zem, která leží na kraji, příhraniční zem
  • Měnou státu jsou hřivny a kopějka
  • Název Ukrajinec se prosadil až v 18. století, do té doby se obyvatelé této země nazývali Rusíni
  • Ukrajina je zemí mnoha kostelů, samotný Kyjev se přezdívá i Jeruzalém Evropy
  • Stanice kyjevského metra Arsenalnaja je nejhlubší na světě - 105 m

Detailní pohled na krásný modrý kostel svatého Michala v Kyjevě.
Detailní pohled na krásný modrý kostel svatého Michala v Kyjevě.

Kyjev – třímilionová krasavice na Dněpru

Metropole Ukrajiny vás okouzlí. Všude kolem zlatavé kopule desítek velkolepých pravoslavných chrámů, fascinující prolínání architektonických stylů různých epoch a jejich vlivů. Ve městě v centru země cítíte sílu a nezlomnost, s jakou přežilo tatarské nájezdy, několik požárů, rány II. světové války i autoritativní ruku šedého komunismu a zanechalo si svébytný půvab.

Jeden z mnoha krásných kyjevských kostelů.
Jeden z mnoha krásných kyjevských kostelů.

Projděte se bulvárem Kreščatyk – tepnou města, kde to žije zábavou, najdete zde restaurace, kavárny, pouliční umělce. Určitě nevynechejte Pečerskou lávru – jeskynní klášter z 11. století, obrovský velkolepý komplex uprostřed zeleně, který byl odedávna centrem náboženského života celé země. Najdete zde i mumifikovaná těla mnichů. Katedrála sv. Sofie je symbolem města s nádhernými freskami, mozaikami a vyhlídkou ze zvonice. Krásné je Muzeum lidového umění, které tvoří šest zachovaných typických ukrajinských vesnic, ze zcela jiného soudku je fascinující Muzeum 2. světové války. Přejděte pod Zolota Vorota – zlatou bránou města, zajděte si k televizní věži – nejvyšší stavba města. Zažijte ducha moderní metropole a užijte si shopping na bulváru Andrijvskyj Uzviz. Ochutnejte boršč, vařený chlebový nápoj kvas, seběhněte do moderního metra, projeďte se zdejšími soukromými taxíky – maršrutky, …

Pohled na Kreščatyk a Náměstí nezávislosti.
Pohled na Kreščatyk a Náměstí nezávislosti.

Lvov – nejzápadnější východní město

Za jakési kulturní centrum Ukrajiny se považuje Lvov. Největší město západní Ukrajiny, na hranici s Polskem, bylo dlouhá staletí součástí Rakousko-Uherska, později Polska, a tak má trochu jiný nádech i architektonický vzhled jako ostatní ukrajinská města, kde je zas větší východní vliv. Hotovým pokladem je kompaktní, kouzelné historické centrum s úzkými uličkami, krásnými kostely (Katedrála sv. Jiří, Kostel sv. Olgy a Alžběty, ...), muzei, kavárnami a restauracemi s dobrým jídlem. Není divu, že patří pod světové dědictví UNESCO. Půvab osmsettisícovému městu dodávají tramvaje, bzučící si to centrem, budova Národního akademického divadla opery a baletu, či malebné Tržní náměstí, kde si můžete dát dobrou kávu, šot vodky, pirohy a mnoho jiného. Pokud hledáte skvělý dárek, zastavte se v zajímavé budově blízko náměstí, kde vyrábějí výbornou domácí bílou čokoládu.

Prodavačka osvěžující limonády na Ukrajině.
Prodavačka osvěžující limonády na Ukrajině.

Jeden z největších přístavů a center obchodu na Ukrajině je Oděsa. I zde najdete půvabné historické centrum a jednu z nejkrásnějších divadelních budov Evropy – Divadlo opery a baletu Oděsy, z roku 1809. Milionové město (třetí největší v zemi) v Oděském zálivu se pyšní moderní pěší zónou – Deribasovskou ulicí, zajímavým archeologickým muzeem, ale je také populárním letoviskem s perfektními hotely a plážemi. Projděte se po pobřeží Černého moře, sedněte si do jednoho z barů, vychutnávejte rušný večerní život na promenádě.

Malby a zlaté detaily vnitřku kostela.
Malby a zlaté detaily vnitřku kostela.

Charkov – město univerzit, knihoven a věčného Lenina

Městu Černovice na Západě se pro jeho eleganci a řadu památek, zachovaných z dob monarchie říká také 'malá Vídeň'. Je rovněž zařazeno do seznamu dědictví UNESCO. Seznamte se se zdejší univerzitou, zajděte do Muzea umění, projděte se po půvabném centru nebo si dejte kávu v kavárničce na vídeňský styl.

Někdejší metropole, dnes druhé největší město země Charkov je bohaté, kulturní, studentské (má 13 univerzit, 7 divadel a až 80 knihoven), historické i gastronomické město. Jsou zde výborné služby, možnost relaxu a zábavy, muzea, divadla, restaurace, ... Charkov naleznete na severovýchodě Ukrajiny, na hranicích s Ruskem, a to mu dodává svébytný ráz. Náměstí Svobody je velkolepé, ve svém sovětském megalomanství je jedním z největších v Evropě, ale velmi přitažlivé. Půvabná je promenáda u řeky Lopan, zajímavé jsou zdejší otevřené trhy, vyfoťte si vznešenou Uspenskou katedrálu, postmodernistickou budovu Opery, Zrcadlovou fontánu jako památník II. světové války, ale především Blagověščenskou katedrálu – nejvyšší ortodoxní chrám na světě. Atrakcí města je určitě socha Lenina, kterou se nepodařilo svrhnout, ale i betonový komplex zvláštních budov Deržprom, který se v 30 letech stavěl sedm let, dělalo na něm pět tisíc dělníků, celé to stálo 9 milionů rublů. Celková plocha komplexu je 60 tisíc m2.

Mše v pravoslavném kostele na Ukrajině.
Mše v pravoslavném kostele na Ukrajině.

Jedno z nejluxusnějších letovisek najdete na Ukrajině

Jedním z pokladů Ukrajiny jsou určitě zdejší Karpaty na západě státu. Nejvyšší bod Hoverla má 2 061 metrů. Na své si tu přijdou ski alpinisté, pěší turisté, sportovci, milovníci přírody, mnohým svou krásou tyto hory připomínají Alpy. Navštivte horské jezero Sinevir, kterému se říká i perla Karpat. Ve svém středu ukrývá malý ostrůvek, proto se mu říká i „Modré oko.“ Je obklopen krásnými lesy a zahalen mnoha legendami.

Za jeden z divů Ukrajiny se považuje masiv s krasovou náhorní plošinou Čatyr Dag ve střední části Krymských hor. Různé krasové jevy, lesy, výhledy a unikátní Mramorová jeskyně stojí za to.

 Promenáda Krymu.
Promenáda Krymu.

I když se Jalta na Krymu stala v posledních letech jedním z dějišť bojů mezi Rusy a Ukrajinci o území Krymu, na její kráse to nic neubírá. Luxusní přímořské letovisko na severním pobřeží Černého moře, obklopené Krymskými hory, má příjemné středomořské klima, úžasnou riviéru, promenádu s palmami a perfektní hotely. Tradiční sídlo ruské aristokracie, kterému jméno dali ještě řečtí námořníci (jalos – bezpečný přístav) kromě pláží nabízí i příjemné procházky po okolí i samotném městě s dominantami jako Katedrála Alexandra Něvského, Čechovův dům, muzeum, či divadlo. Nevynechejte zoo, akvárium, či zdejší botanické zahrady. Navštivte Vlaštovčí hnízdo, unikátní zámek, postavený na 40 metrů vysoké skále jako odpočinkovou „chatu.“ Objevil se ve více sovětských filmech, dnes slouží jako turistická atrakce.

I taková je Ukrajina. Země, která na nás dennodenně „křičí“ z novinových titulků, je pro nás synonymem politiky a protestů. Přesto nabízí cestovateli nespočet krásných míst na poznávání této fascinující země. Vyjeďte z osvědčených tras, předepisovaných povinně všemi průvodci a objevte tajemství druhé největší země Evropy.


Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Více informací