sleva first minute 15%

Sibiř v zimě - nejexotičtější kmeny (Expedice)

Svět je stále menší a v hledání originálu třeba jít stále dál a dál. Nyní vyrážíme na jedno z posledních míst skryté před masovým turismem. Expediční přechod z Evropy do Asie. Nejsevernější železnicí přes Ural a terénními Trekolmi (6x6) do nedostupných polárních hor. Návštěva unikátního sobího festivalu a setkání s kmenem Samojedů, Chantů a Komi. Největší stáda sobů na světě a život jako z doby kamenné. Gulagy, mamuti a spaní ve stanu nomádů. Nanuk z ryby, sobí a medvědí maso zapíjíme sobí krví. Buďte prvními turisty! Ochutnejte Sibiř ve skutečné zimě!

  • Unikátní sobí festival v exotické Vorkute
  • Nejsevernější železnicí z Evropy do Asie
  • Cesta přes nejvyšší bod Uralu
  • Přejezd přes zamrznutý Ob
Čti více

Tel.: 224 250 138, 608 482 877   |   Email: cksen@cksen.cz

Termíny a cenyProgram a mapaFotogalerieTOP místa zájezdu

Cena zahrnuje:

mezinárodní letenku do Ruska, letištní poplatky, dva vnitrostátní exotické lety na dalekou Sibiř a zpět, hotely podle programu (4x jeden ze dvou nejkvalitnějších ve městě, 1x jednoduchý), 1 noc ve stanu (čum) nomádů s kompletní výbavou, cesta Trekolem (6x6) do divočiny, do tábora nomádů, vstupné do památek a muzeí podle programu, doprava, vstup a permit na sobí festival ve Vorkutě, vlakový lístek Vorkuta – Labytnangi, návštěvu dvou monumentů severního polárního kruhu, permit do oblasti Vorkuty, pojištění proti insolventnosti

Cena nezahrnuje:

víza do Ruska, pojištení, spaní ve stanu čum včetně nomádského all inclusive a finanční podpory nomádů. Platí se přímo na místě (cca 140 €), jídlo (ceny jsou nižší než u nás) a vždy zajistíme dostatek jídla, abyste nehladověli, kapesné, vrtulník navíc oproti programu, PCR testy a antigenní testy

Ubytování:

Moskva – DoubleTree by Hilton Moscow****, 1 noc
 
Vorkuta – Hotel Vorkuta**, 2 noci
 
Sibiřská tundra – Čum – sibiřský stan u Samojedů – 1 noc
 
Salkhard – Hotel Arktika***, 3 noci
 
Hotely na konkrétních termínech můžou být i jiné. Závisí to na dostupnosti, obsazenosti a na včasném přihlášení.
 
„Hvězdičkování“ není součástí obchodního jména hotelu, ale hodnocením jeho kvality od velkých nadnárodních rezervačních systémů jako booking.com, agoda.com, v některých případech podle oficiálního hodnocení samotného hotelu.
 
Jednotlivé pokoje v hotelích se mohou lišit, uvedené fotografie jsou ze standardních dvoulůžkových pokojů.

1.den:

Odlet do Ruska, do největší země světa. Na této cestě bude všechno úplně jiné. Je to cesta pro lidi, kteří rádi experimentují. SEN pro vás připravil zájezd na místa, kde budete první před ostatními turisty. Dbáme na bezpečnost a cestu jsme připravili tak kvalitně, že ji zvládnete i v těchto drsných podmínkách. S ministrem turismu jsme se setkali v Bratislavě i ve Vorkutě, podepsali exkluzivní smlouvu a nyní máme pro naše klienty vskutku exkluzivní produkt. Vyrážíme!

2.den:

Vorkuta je blíže k severnímu pólu než k Moskvě. Město gulagů leží v Arktidě, v ruské tundře na věčně zmrzlém permafrostu. Z exotického letiště vyrážíme po zasněžených cestách přes sovětské sídliště do stalinistického centra. Všude sníh a zima jak v ruském filmu. Vorkuta je pátým největším městem světa za polárním kruhem, nevedou do ní žádné cesty, je daleko od okolního světa a popisuje se jako poslední sovětské město (Guardian). Kouřící komíny, paneláky, UAZy a Lady. Socialistická exotika na první pohled. Vorkuta existuje proto, že se v okolí nacházejí doly na velmi kvalitní černé uhlí a naleziště ropy. Byli jste už v šachtě? Jak se šachta razí? Jak se odsává vzduch, jak se dostává uhlí ven? Posadíte se do elektrického vozíku a zazvoníte si na zvonu jako správní horníci? Namalujte si svůj vlastní suvenýr! Navštívíme první a jediné muzeum ropy na světě a vy, i když neumíte malovat, se stanete na chvíli umělci. Budeme malovat ropou. Půjde o tisícileté symboly neznámého ugrofinské kmene Komi. Ochutnávka několika druhů klobás ze soba. Ochutnávka čerstvých ryb ze Sibiře. Uzené, ale i syrové sašimi a stroganinu - na tenoučké plátky nakrájená syrová zmrazená ryba, kterou ve SNU nazýváme nanuk z ryby. Je to výborné. Ochutnávka specializovaných alkoholických nápojů z oblasti Komi. Vodka, sibiřské jahody a borůvky a na závěr 40% Elixír života ze 40 druhů sibiřských bylinek. Máme tu skvělého lokálního průvodce, který nám chce ukázat všechno. Vorkutu přejedeme celou kolem do kola i s jejími monumenty. Památník Lenina, Kirova, vrtulníku, soba a polárního kruhu. Setkáváme velmi milých potomků vězňů z gulagů. Každý zde má svůj silný příběh. Vy jste v této oblasti významnou exotikou, dostává se vám značné pozornosti. Navštívíme Dům kultury horníků, který je nejkrásnější stavbou města. Divadlo, postavené za stalinských dob vězni z gulagů za třicet dní. Ubytování v jednoduché,m hotelu v centru města. I během festivalu máme přes ministerstvo hotel rezervovaný, a to nejlepší pokoje, ve kterých spal i bývalý prezident Jelcin. Hotel je však jednoduchý a odpovídá rozvoji turismu ve městě. Základem je, že bude teplo, a to bude! Překvapivě kvalitní sushi. První noc v exotické Arktidě.

3.den:

Otevření festivalu, tance lidových souborů, řeči soudruhů. Jedeme za město, kde se poprvé setkáme s nomády a jejich soby. Jsme tu jediní turisté, pouze my a oni. Putovali dny a týdny, aby na festival přišli. Velmi silné setkání. Toto nejsou etničtí Rusové. Oděni v sobích kůžích, z nichž jim trčí jen malá část obličeje, jsou už na první pohled značně exotičtí. O chvíli začneme rozlišovat mezi kmeny Komi a Nenets. Sobi jsou zapřáhnutí do saní (narty) a nomádi dlouhou holí (khorei) pohánějí a řídí své miláčky. Pak se přesuneme k památníku polárního kruhu, kolem kterého procházejí jednotliví závodníci. Následně budeme z nejlepšího místa pozorovat závody a finále na ulici Lenina. Nelítostný boj dvojic mezi paneláky. Povozíte se na saních (2 €)? Koupíte si sobí kůži (70 €)? Ručně vyšívané kožené holínky, ve kterých vám nikdy nebude zima (220 €)? Výhodou festivalů je, že právě sem donesou domorodci své umělecké výrobky. Celý rok tvoří a zde si můžete koupit výrobek, který nikdo jiný nebude mít. Nebo si jen budete vychutnávat bláznivé závody sobích spřežení? Zažijeme i letos polární ohňostroj? Nebo polární záři? Vysvětlíme si při vodce uralské jazykové skupiny, mezi které patří i maďarština, ale právě i jazyky Komi a Samojedů. Jazyk Samojedů (Nencini) je pod ochranou UNESCO.

4.den:

Koupíme si magnetku s nápisem Vorkuta stolice míru= Vorkuta, hlavní město světa a vyrazíme na železniční stanici. Máme rezervovaná místa ve vlaku, který prochází jednou z nejexotičtějších železnic světa až do Labytnangi. Josif Stalin sem dal vystavět železnici číslo 501 z města Čum. Stále jde o neuvěřitelné dílo. Mrazy tu běžně dosahují padesát stupňů pod nulou a zima se sněhem trvá osm až devět měsíců v roce. Nikde nic, žádná cesta, pouze drsná příroda a naše koleje. Vystoupíme v zírala, a dokud nám vymění elektrická lokomotiva za parní lokomotivu, si podíváme sibiřské městečko panu bohu za zády. V žádném obchodě tu nedostanete vodku. Opít se v těchto podmínkách je značně nebezpečné. V teplém kupé si můžete i lehnout - ložní prádlo je v ceně. V samovaru je vždy teplá voda, která je také v ceně. Vlak může v případě metelice, zasněžených kolejnic výrazně opozdí. Charp je dalším městem, kde se zastavíme na delší dobu. Právě zde si odpykával trest Michail Chodorkovskij, bývalý šéf ropného koncernu Jukos a bývalý nejbohatší Rus. Projeli jsme pohoří Ural a tím pádem jsme se dostali z Evropy do Asie a vstoupili na Sibiř. Výhledy z vlaku jsou neuvěřitelné. Uvidíme už dnes první velké sobí stáda? Opět velká šance vidět Auroru borealis - polární záři. Velmi pravděpodobně jsou v našem vlaku i kmeny Samojedů. Opět máme tedy šanci dozvědět se více.

5.den:

Nastoupíme do obrovských terénních aut Trekol a vydáme se do drsné přírody. Všude sníh a led a naše 6x6 s obrovitánskými koly jedou křížem přírodou do neznáma. Podobně jako ruští piloti i řidiči Trekolu jsou neuvěřitelně zdatní jezdci. GPS mají v hlavě, znají cesty tundrou, vědra zamrzlých řek a jezer. Už jen samotná cesta je silným uloveným zážitkem. Drsná okolní příroda a my během celé cesty nepotkáme žádné jiné auto. Pouze my a arktická Sibiř. A najednou na nádherném místě stojí náš čum, náš stan ze sobích kůží a z jeho vrcholku stoupá kouř. Už nás očekávají. Otec - brigadír, manželka a otcova matka, jejich malé děti, polární psi a soby. Venku je všude sníh, drsný mráz, jaký dokáže být pouze zde na Sibiři, ale uvnitř je příjemné teplo. Domorodci neznají turisty a nevědí, co chcete vidět. No oni věci dělají tak jako vždy, a to je pro nás tím nejexotičtějším. Kdo staví čum? Jak dlouho to trvá? Kdo vybírá místo pro čum? Jaký je způsob stavění? Jak dlouho jsou na jednom místě? No hlavně věci uvidíte na vlastně oči. Neptejte se, kolik máte sobů. To je, jako kdybyste se zeptali u nás, kolik máš na účtu peněz. No počet sobů je v životě těchto nomádů tím nejdůležitějším a tvoří celý majetek i status rodiny. Život těchto nomádů je naprosto unikátní a jinde na světě již vymizel. Migrují ročně přes 1000 km a nikdo vlastně neví, jestli to lidé vedou sobí stáda, nebo soby lidi. No takto podobně to muselo vypadat před 30 000 lety. Těžké podmínky zocelují lidí a sjednocují je v jejich vlastní unikátní kultuře. Je neuvěřitelně, že takoví lidé ještě na naší planetě žijí a ještě překvapivější, že sem žádní turisté nejezdí. Patříte k prvním! Naučíte se dělat nitě ze sobích šlach? Obléknete si následně domorodý kožený kroj? Teplá kapuce i palčáky jsou k šatům přišité. Syrová ryba, syrové soví maso, sobí srdce, sobí jazyk. Troufnete si i na sobí krev? Odkud mají vodu na skvělý čaj? Odkud mají vitamín C? Zajezdíte si na sobu? Jsou hezčí sobí mláďátka či malí Samojedi oděni v kožešinách? Nebo jejich otužilí, do klubíčka zkroucení psi? Expediční polární spacáky pro vás zajistíme a doneseme na místo. Půjde o jeden z vašich nejsilnějších cestovatelských zážitků. Spánek v týpí při -30 až -40 stupňů jednu noc určitě zvládnete. No tito lidé tak žijí každý každičký den.

6.den:

Snídaně s nomády. Už jste se konečně naučili zavírat čum tak, aby nám nefoukalo dovnitř. Víte, jak ženy suší mužům boty. Čím topí a kde nabírají vodu. Už víme, na co je sekera. Víme, jak se oblékají a kde spí novomanželé a kde tchyně. Víte, zda vaše rodina věří v pravoslavného Mikuláše nebo v šamanistickou Numa (dobro) a Nga (zlo). Nebo vyznávají všechny? Hraní se soby a pozorování tvrdého života. Každý den je to jiné, každý den se něco divného děje. Tito lidé žijí ve velmi úzkém souznění s přírodou. Povídají si se stromy, se soby, s větrem. Medvěd je pro mnohé kmeny posvátný a pokud ho některé zabijí vystrojí obrovský děkovný ceremoniál. Věřme, že silný bůh větru koturnu, bude odpočívat. Když tu začne foukat, dokážete se ztratit i pět metrů od čumu. Jsme v drsné přírodě severu a žádná appka nám nepomůže. No máme s sebou zkušené průvodce a před odjezdem dostanete pokyny, kde vám jasně řekneme, co si sbalit a jak se chovat, abyste přežili a užili si jednu z nejlepších cestovatelských chvil vašeho života. Oběd s nomády, rozloučení a návrat do civilizace. Chutná vám více vodka Tundra či Polárnij Ural? No pozor, v tundře se pít nedoporučuje. Stále neuvěřitelná cesta pokračuje překročením řeky Ob. Povodím jde o největší řeku Sibiře. Na zájezdu Orlí lovci vidíme začátek této řeky, zde má Ob šířku přes dva kilometry. Projdeme Trekolmi po zmrzlém povrchu, nebo využijeme kompu? S mostem nepočítal ani všeho schopný Stalin. Ubytování v hotelu, který podobně jako ten ve Vorkuta patří mezi dva nejlepší ve městě.

7.den:

Jsme v jediném městě na světě, které leží přímo na polárním kruhu - vítá nás Salekhard - město s více než čtyřsetletou historií. Pokud byla Vorkuta stalinistické, Salekhard je bohatý s kultivovanými lidmi. Hlavní město Jamalsko-Nenetskeho autonomního okruhu, oblasti, která je rozlohou dvakrát větší než Německo. Právě zde se nachází nejvíce sobů na světě (až půl milionu), největší zásoby zemního plynu na světě a město je proto bohaté. V roce 1595 město založili kozáci Obdorsk a následně dlouho šlo o nejsevernější město Ruska. Prohlídku začneme právě zde, u staré kozačky pevnosti s ideální polohou s výhledem do nekonečna. Zamrzlý přístav a širokánská řeka Ob. Jako vězeň tu pobýval i Lev Trockij. Památník severního polárního kruhu. Jamalci tvrdí, že právě zde sídlí pravý Santa Claus, jehož tu nazývají Jamal Iri. Dětičky ho milují, vždyť nosí dětem dárky. No je také patronem cestovatelů, jejichž provádí přes polární kruh. Salekhard je město překvapivě zajímavých muzeí a my je uvidíme! Muzeum sovětských letadel a helikoptér. Muzeum s nejlépe zachovaným mamutem světa. Ljuba je malý Mamutik starý 42 000 let. Je rozkošný a jde jednoznačně o nejzachovalejšího mamuta světa. Kostra velkého mamuta, celá kostra včetně hlavy je originálem. Všechno toto se zachovalo tak kvalitně z důvodu zamrznutí v permafrostu. Nesmíme zapomenout na muzeum, kde si ukážeme kroje kmenů Samojedů a rybářů z kmene Chantů, kterých je zde více než v okolí Vorkuty. Zde si vysvětlíme i rozdíl mezi tundrou a tajgou. Budeme mít sílu na návštěvu etnoparku kmene Chantů? Poslední nákupy suvenýrů, oběd v restauraci Ochota, kde zkusíme, jak chutná bobr a medvěd a rozlučková večeře v luxusní restauraci Panorama vysoko nad městem. Jeden ze dvou nejlepších hotelů ve městě.

8. den:

Intenzivní program je za námi, poslední prohlídka, vlastní zážitky. Plní zážitků a s nabalení suvenýry: prášek z rohu soba s bylinkami funguje jako afrodiziakum, zda Ivan čaj, který prodlužuje život a dělá vás šťastnými. Koupili jste buben šamana (penzer)? Nebo jste zůstali u kavárny a vodky? Jde o neuvěřitelný program. Většina z těchto věcí není známa. Proč? Neboť o nich svět neví. Nejzachovalejší mamut je doslova rozkošný, no do muzea, které je tak daleko, turisté nepřijedou. Dětičky oděné v kůžích tak, že jim trčí pouze šikmé oči, jsou rozkošné. A vy jste byli při tom. Odlet z Jamal, který v jazyce Samojedů znamená konec světa přes teplou Moskvu domů.

Sibiř v zimě - nejexotičtější kmeny
<
>

Salekhard

Salekhard je jediné město na naší planetě, který se nachází přímo v zeměpisné šířce arktického kruhu, tuto skutečno připomíná i památník původně nazván „66paraletní“ ale z nějakého důvodu jej lidé nazývají „arktický kruh“. Památník je dvojitá pyramida, rozdělena půlkruhem uprostřed, otevřen byl v roce 1980. Původně byl tento památník postaven ze železa na betonovém podkladu. V roce 2003 byl nahrazen sklo-polymerovým kompozitem.

Čti více

Vorkuta

Ruská Vorkuta patří k unikátním ruským městům. Nebavíme se tu o jeho kráse a dokonalých památkách, ale má jakousi nostalgickou atmosféru zapomenutého a ztraceného Sovětského svazu. Leží za polárním kruhem a dodnes zde žije kolem 70 tisíc obyvatel. Na severní pól je to odsud blíž než do Moskvy a někdy se o Vorkutě mluvilo jako o městě gulagů. Budete zde cítit nádech sovětské architektury, kde se dodnes zachovala klasická sídliště, ale do těchto končin se tyto scény jaksi hodí. Polorozpadlé továrny, staré Lady, zima jak v ruském filmu a pro nás i přesto exotika. Prohlédneme si památky, mezi nimiž dominuje památník Lenina, Kirova, památník soba i polárního kruhu či Dům kultury horníků, která je nejkrásnější budovou města. Ukážeme si i divadlo, které postavili vězni ze stalinistických gulagů za 30 dní! V okolí Vorkuty si vychutnáme i dokonalý a nezapomenutelný sobí festival. Tohle jste ještě neviděli a nezažili!

Čti více

Sibiřská Tundra

Unikátními treky se vydáme do drsné, sibiřské tundry, o které jsme všichni slyšeli, ale jen málokdo ji živě reálně zažil. Poznáme sibiřské kmeny Samojedů a přičichneme k jejich tradičnímu způsobu života, abychom společně s nimi přespali i v sibiřském příbytku. Život těchto nomádů je naprosto unikátní a jinde na světě již vymizel. Migrují ročně přes 1000 km a nikdo vlastně neví, jestli to lidé vedou sobí stáda, nebo soby lidi. No takto podobně to muselo vypadat před 30 000 lety. Těžké podmínky zocelují lidi a sjednocují je v jejich vlastní unikátní kultuře. Počet sobů je v životě těchto nomádů tím nejdůležitějším a tvoří celý majetek, jakož i status rodiny. Tito lidé žijí ve velmi úzkém souznění s přírodou. Povídají si se stromy, se soby, s větrem. Medvěd je pro mnohé kmeny posvátný, a pokud ho někteří zabijí, vystrojí obrovský děkovný ceremoniál. Věřme, že silný bůh větru bude odpočívat. Když tu začne foukat, dokážete se ztratit i pět metrů před očima. Samojedi nám připraví zážitky tak unikátní, že z nich budeme mít ještě dlouho doma skutečně husí kůži.

Čti více

Máte předběžný zájem o tento zájezd? Budeme Vás kontaktovat, rádi zodpovíme všechny Vaše dotazy a zašleme kalkulaci zájezdu na Váš email.Povinné pole

Formulář byl odeslán, děkujeme.

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Více informací
ZÁJEZDY 2021 - 2022 SE SLEVOU AŽ 15 %
Lovte zážitky s CK SEN bez rizika.
Záloha pouze 5 000 Kč/osoba.  Více ZDE ➔