sleva first minute 15%

Černobyl

Černobylská katastrofa ve 4. bloku jaderné elektrárny zanechala na Ukrajině město duchů. Dnes je bezpečné prohlédnout si odkaz doby, kdy Rusko nešťastně přecenilo sílu atomu. Prázdné ulice kdysi moderního velkoměsta jsou nejen mementem, ale i skanzenem 80tých let. Propracovaný výlet do zóny vám umožní vidět maximum. K tomu zažijete Kyjev jako moderní ukrajinskou metropoli.

  • Podrobný dvoudenní výlet do černobylské zóny
  • S běžně jednodenním výletem nelze srovnávat
  • Černobylská zóna bezpečně
  • Návštěva kyjevského podzemí
Čti více

Tel.: 224 250 138, 608 482 877   |   Email: cksen@cksen.cz

Termíny a cenyProgram a mapaFotogalerieReference klientůTOP místa zájezdu

Cena zahrnuje:

letenku do Kyjeva a zpět, letištní poplatky, letištní transfery na Ukrajině, dopravu do Černobylu z Kyjeva a zpět, čisté ubytování v jednoduchém hotelu v Černobylu, tradiční ukrajinskou stravu během výletu do černobylské zóny (plná penze), SEN průvodce během výletů, povolení ke vstupu do všech tří bezpečnostních zón, povinné pojištění pro vstup do zóny, zapůjčení Geiger-Müllerova počítače, mapy Černobylské zóny a Pripjať, 3 noci ubytování v 3 * hotelu v Kyjevě, pojištění proti insolventnosti

Cena nezahrnuje:

stravu kromě uvedené, cestovní pojištění, zavazadla přepravovaná v zavazadlovém prostoru letadla (1820 Kč / 1 kus), výdaje osobního charakteru, PCR testy a antigenní testy

Poznámka:

Bezpečnost a zdravotní doporučení: V Černobylské zóně stále existují radioaktivní místa, i když radiace je pouze zlomkem toho, co bylo naměřeno v prvních měsících a letech po havárii. Radioaktivní izotopy se totiž dostávají stále hlouběji do země. Každý rok o přibližně jeden centimetr. Záření a jeho intenzita v celé zóně nejsou životu ani zdraví nebezpečné. Za jeden den v Černobylu Vaše tělo dostane dávku radiace, která je více než 1 000krát slabší než RTG celého těla v nemocnici. Je srovnatelná například s jedním mezikontinentálním letem (radiace v letadle) s délkou 3-4 hodiny. V řečech čísel návštěvník zóny dostane během jednoho dne strávených návštěvou Černobylu dávku okolo 2-3 mikrosievertů (stále bezpečná hranice radiace podle předpisů jaderných elektráren v ČR je 100 mikrosievertů za den). Návštěvník Černobylské uzavřené zóny by si měl dát pozor na radioaktivní prach, který se může na některých místech vyskytovat a zachytit se v malinkých (ne nebezpečných) množstvích na oděv či obuv. Z tohoto důvodu SEN doporučuje všem návštěvníkům po příchodu domů oblečení a obuv vyprat. Každý účastník zájezdu do Černobylu dostane bezplatně k dispozici látkový respirátor. Do Černobylu nemohou cestovat osoby mladší 18 let, nedoporučujeme cestovat ani těhotným ženám, případně lidem, kteří mají problém s krevním obrazem.

Hotely v základní ceně zájezdu
Doplňkové služby - SEN premium

1.den: Odlet do Kyjeva

PRAHA/VÍDEŇ – KYJEV

Odlet do Kyjeva. Ubytování v centru města. Noční Kyjev.

2. den: Město duchů – Pripjať

PRIPJAŤ

Ráno vyrážíme do Černobylské zóny. Cestou se dozvíme o tom, jak se katastrofa odehrála v roce 1986. Řekneme si o radiaci. Návštěva zóny je bezpečná a my máme vyřízena všechna povolení ke vstupu. Město PRIPJAŤ bylo nejvíce zasaženo jadernou katastrofou, přesto jako jediné neskončilo buldozery zahrabané pod zem. Evakuace města trvala 3 hodiny a zpočátku se myslelo, že se obyvatelé vrátí zpět do svých domovů. No nevrátil se nikdo. Pripjať byla vybudována v roce 1970 právě pro pracovníky elektrárny, pouze tři kilometry od ní. Byla výkladním městem sovětské vlády, věkový průměr byl v době havárie kolem 25 let. Měla všechny výdobytky moderního města – železniční stanici, přístav, nemocnici, a dokonce i lunapark. Jak tato místa vypadají dnes? Pripjať, jakož i celou třicetikilometrové zónu dnes hlídá policie a armáda. Navzdory nepřetržitému hlídání nezabránili loupežím a rabování. Zejména v roce 1991, po rozpadu SSSR, kdy byla Zóna nehlídaná. Pripjať je rozkradena. Není bytu, do kterého by zloději nezavítali a nevzali nejcennější věci. Ještě do roku 1994 ve městě fungovala vojenská fabrika Jupiter. Ta je dnes je ještě víc rozkradená jako některé domy nebo školy. Všude lze nalézt dobové nápisy, znaky, učebnice a obrazy. Zejména Lenina. Jeho výroky a obrazy můžeme najít na každém kroku – v kulturním domě, v hotelu, v nemocnici, na policejní stanici, jakož i ve školách a školkách. Procházka po městě je jako cesta do minulosti s tím rozdílem, že ve městě nepotkáte živou duši (dokonce ani ptáky). Člověk si může jen dotvořit obraz, jak se zde muselo žít. Celé město bylo budované na zelené louce, poté, kdy se postavila elektrárna. Vše je z betonu. Paneláky připomínají česká sídliště. Některé jsou zarostlé tak, že je už ani z cesty není pořádně vidět. Zde je vidět, jak si příroda poradí s dílem člověka. Za pár desetiletí z města budou pouze trosky. Žádné podobné místo na světě neexistuje. Po důkladné prohlídce usneme plní neuvěřitelných dojmů v černobylské zóně v jednoduchém a čistém hotelu.

3. den: Projdeme všechna zákoutí černobylské zóny

ČERNOBYL

Pripjať je městem duchů. Přesto má své kouzlo, svou atmosféru. Dokončíme prohlídku Černobylské zóny. Pouze během dvou dnů můžete vidět maximum. Uvidíme černobylskou elektrárnu a její nový sarkofág dokončen v roce 2017. Pro ucelené kolektivy zajistíme i povolení ke vstupu do elektrárny. Půjdeme na ikonická místa zóny po stopách likvidátorů katastrofy. Projdeme hřbitovy těžké techniky, která byla používána po katastrofě. Nejzáhadnější místa v zóně jako gigantický radar Duga a továrna Jupiter. Setkáme se s místními obyvateli, kteří zde dnes dobrovolně žijí? Navečer návrat do Kyjeva a ubytování v centru města.

4. den: Hlavní město Ukrajiny nebo raketová základna?

KYJEV

Prohlídka Kyjeva nebo další výlety. Navštívíte raketovou základnu z dob studené války? Chcete vidět Janukovičovu vilu? Byli jste už v Kyjevském podzemí?

5. den. Rozlučkový boršč a odlet domů

KYJEV – PRAHA/VÍDEŇ

Projdete se Kyjevem a konečně máte čas i na nákup pár suvenýrů. Neustále rozebíráte téma studené války a kladete si otázku, zda lidstvo i dnes zná skutečnou sílu atomového jádra. Odlet domů.

Černobyl
<
>

Černobyl – na ten určitě nezapomenu

I když většina volila "klasiku" Moskva, Petrohrad, určitě stálo za to jít na rozšířený zájezd o Kyjev a Černobyl. Kyjev je krásné město a vojenské muzeum – tanky, děla, torpéda – to se jen tak nevidí. A Černobyl? Na ten určitě nezapomenu. Je to silný emotivní zážitek a tu si naplno uvědomíte, čeho všeho je člověk schopen ať už v pozitivním nebo negativním slova smyslu. Celý zájezd byl vynikající – propracovaný bohatý program, výborné ubytování a strava a vynikající průvodce Martin. Byli jsme velmi spokojeni. Gita

Čti více

Pripjať

Opuštěné město v Polesí v Kyjevské oblasti na Ukrajině, 3 km severozápadně od Černobylské jaderné elektrárny. Původně to bylo „město mladých“ – pracovníků jaderné elektrárny, jejichž věkový průměr nedosahoval ani 30 let. Šlo převážně o technické inženýry a jaderné vědce pro novou elektrárnu. Po výbuchu jaderné elektrárny Černobyl, ke kterému došlo v sobotu v noci 26. dubna 1986, začala evakuace celého města, která trvala od odpoledních hodin 27. dubna několik dalších dní. Dnes je to město duchů – neobydlená zóna, kterou chrání vojáci.

Čti více

Černobylská elektrárna

Výstavba elektrárny byla zahájena v roce 1970 a severní Ukrajině, 15 km severozápadně od města Černobyl, u řeky Pripjať. Současně bylo v blízkosti města postaveno satelitní město Pripjať a po startu prvního reaktoru v roce 1977 bylo město Černobyl osídleno 14 000 obyvateli. Plány sovětů ohledně elektrárny v Černobylu byly rozsáhlé – měla se stát největší jadernou elektrárnou na světě s 12 reaktory. V době, kdy byly hotové čtyři reaktory a další dva již ve výstavbě, se změnil osud celé zóny. Během osudné noci 26. dubna 1986 probíhal experiment, který měl testovat nouzový chod turbogenerátoru. V 1:23 místního času, 40-60 sekund po začátku experimentu došlo ke dvěma velkým výbuchům. Několik nezávislých studií se shoduje na tom, že zatímco první exploze byla „normální“ - chemická, druhá se spálením rychlých neutronů měla charakter jaderného výbuchu s dávkou 0,3 kilotun. Svědci uvádějí, že první výbuch byl následován červenou září a druhý měl světle modrou zář, po které se nad reaktorem vytvořil oblak ve tvaru hřibu. Výbuch v Černobylu vynesl radioaktivní látky do výšky 1,5 kilometru. V této výšce zavál vítr od jihovýchodu radioaktivní oblak až do Skandinávie. Oblak přeletěl nad Skandinávií a pak se znovu vrátil zpět na Ukrajinu. V průběhu dne nehody se směr větru změnil na západ. Druhý kontaminovaný oblak takto letěl přes Polsko do Československa a dále do Rakouska. Tam se odrazil od Alp a odletěl zpět do Polska. Dnes již víme, že na světě není míst, kam by se radioaktivní mraky z Černobylu nedostaly.

Čti více

Kyjev

Na řece Dněpr už od 5. století našeho letopočtu stojí hrdé hlavní město Ukrajiny - Kyjev, taktéž označovaný jako "Matka ruských měst". Dodnes se v něm zachovalo nespočet památek, které se mísí s architekturou minulého režimu i nejmodernějšími budovami. Zlaté chrámy a kláštery tyčící se nad mohutným Dněprem, desítky parků plné kaštanů, které se staly symbolem města a jejichž bílo-růžové květy každé jaro zaplaví kyjevské ulice, široké bulváry i zelené kopcovité ulice. Naleznete zde i několik památek zapsaných na seznamu světového dědictví UNESCO jako například katedrálu sv. Sofie či jeskynní klášterní komplex Kyjevskopečerská lávra. Mezi další významné památky patří například Zlatá brána z 11. století, katedrála sv. Vladimíra, chrám sv. Ondřeje nebo majestátní socha Matka Vlast. Kyjev krom památek nabízí i bohatý noční život a rušné moderní čtvrti.

Čti více

Máte předběžný zájem o tento zájezd? Budeme Vás kontaktovat, rádi zodpovíme všechny Vaše dotazy a zašleme kalkulaci zájezdu na Váš email.Povinné pole

Formulář byl odeslán, děkujeme.

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Více informací
ZÁJEZDY 2021 - 2022 SE SLEVOU AŽ 15 %
Lovte zážitky s CK SEN bez rizika.
Záloha pouze 5 000 Kč/osoba.  Více ZDE ➔