Turistický průvodce Norskem

Věděli jste, že:

  • Norská hudební skupina A-ha napsala titulní píseň pro film Jamese Bonda z roku 1988 The Living Daylights.
  • Norsko má nejvyšší ceny benzínu na světě, přestože je jedním z největších vývozců ropy na světě.
  • Tunel Lærdal v Norsku je nejdelší silniční tunel na světě se vzdáleností 24,5 km.
  • Sámové tvoří přibližně 1% norské populace. Je starý etnický národ s vlastním jazykem a kulturou.
  • Nemyslete na to, že jste v Norsku řídili alkoholem, pokud se chystáte, můžete skončit ve vězení po dobu 3 týdnů až jeden rok!
Čti více
Základní údaje o zemiCestovní doklady a vízaPraktické informacePočasíRady na cestuStručný slovníkZajímavá místa

Očkování

Žádné očkování není povinné, pouze doporučená očkování Hepatitida, břišní tyfus. Doporučujeme odbornou konzultaci v centru cestovní medicíny.

Bezpečnost

Severské země se řadí k těm nejbezpečnějším na světě. S rostoucí globalizací to v Norsku už nevypadá tak jako dříve, ale pořád je zde bezpečno. Kriminalita se liší v závislosti na velikosti města, takže mezi nejrizikovější patří Oslo a Bergen. Doporučuje se tedy vyhýbat se přistěhovaleckým čtvrtím v nočních hodinách, hlídat si zavazadla, doklady a peníze.

Co s sebou

Maximální povolená váha při delších letech do letadla je 20 kg. Příruční zavazadlo může mít 7 kg. Většina leteckých společností v roce 2015 zavedla na evropských letech poplatek za zavazadla, která cestují v nákladovém prostoru letadla. Tento poplatek se platí pouze, pokud cestující končí svou cestu v Evropě. Zavazadla se nemusí připlácet na transatlantických letech. V případě, že poletíte společností, která tento poplatek nezavedla, poplatek zpětně refundujeme ještě před odjezdem na zájezd.

Doporučujeme Vám vzít si jeden kufr, nebo tašku, který si budete nechávat v hotelu a jeden malý batoh, který s Vámi poletí na palubě letadla a budete ho nosit s sebou po městě. Při cestách letadlem odložte ostré předměty (nožík, nůžky apod.), i tekutiny do kufru.

Připravte se na to, že jedete daleko na sever. Když zasvítí slunce, může být přes 20 stupňů, když se ochladí, teplota může klesnout k nule.

Zavazadlo: Jelikož zavazadlo, které cestuje v zavazadlovém prostoru letadla, ne vždy najde cíl a může se zpozdit jeho dodání (nebývá to často, ale jestliže se to stane, tak je to nepříjemné), doporučujeme Vám, abyste v příručním zavazadle měli i rezervní oblečení na první dva dny, všechny důležité léky a jiné věci, bez kterých se neobejdete. Za zavazadlo je zodpovědná letecká společnost a v případě zpoždění dodání anebo ztráty platí reklamační řád letecké společnosti.

Jakékoliv elektronické zařízení, které přepravujete jako příruční zavazadlo při letecké přepravě (zejména mobilní telefony, počítače, tablety, mp3 přehrávače) musí být nabité. Přepravou vybitého zařízení můžete způsobit problémy při bezpečnostních kontrolách, zdržení nebo odebrání zařízení. Taktéž je nutné mít v příručním zavazadle i všechny nabíječky.

Kapesné budete potřebovat na suvenýry a jídlo. Norsko nepatří k zemím EU a budeme si muset směnit místní měnu. Není samozřejmě problém peníze si zaměnit na místě. Bankovní karta platí všude a bez problémů. V Norsku se platí často i za nejmenší položky platební kartou. Norsko patří k nejdražším zemím Evropy a připravte se na to, že často budete při místních cenách jen nevěřícně kroutit hlavou. Běžná večeře v Norsku stojí 30-35 €, malé pivo 6 €.

zobrazit zájezdy do Norska
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Více informací
ZÁJEZDY 2021 - 2022 SE SLEVOU AŽ 15 %
Lovte zážitky s CK SEN bez rizika.
Záloha pouze 5 000 Kč/osoba.  Více ZDE ➔