Turistický průvodce Novým Zélandem

Věděli jste, že:

  • Sir Edmund Hillary, první muž, který zdolal vrchol Everestu, pochází z Nového Zélandu.
  • Nový Zéland má více golfových hřišť na jednoho obyvatele než kdekoli jinde na světě.
  • V roce 1893 se Nový Zéland stal první zemí, která dala ženám právo volit.
  • Ovoce kiwi nepochází z Nového Zélandu. Je z Číny, ale bylo pojmenováno po kivi.
  • Na Novém Zélandu je na každou osobu 9 ovcí, což je nejvyšší poměr na světě.
Čti více
Základní údaje o zemiCestovní doklady a vízaPraktické informacePočasíRady na cestuStručný slovníkZajímavá místa

Očkování

pro cestu na Nový Zéland není vyžadováno žádné povinné očkování, pouze se doporučuje očkování Hepatitidy, popř. břišního tyfu. Doporučujeme odbornou konzultaci v centru cestovní medicíny. Nový Zéland je považován za velice zdravou zemi s velmi nízkým stupněm výskytu nebezpečných přenosných chorob.

Bezpečnost

Nový Zéland je civilizovanou a bezpečnou zemí, patří mezi nejbezpečnější země na světě. Obyvatelé jsou zde přátelští a ochotní vám kdykoliv pomoci. V zemi je stabilní politická i hospodářská situace. Násilné trestné činy jsou výjimečné. Je však třeba, aby turisté věnovali pozornost svým osobním dokladům i cenným předmětům a zásadně nenechávali tyto věci v autě či bez dozoru. Stejně jako v jiných obecně bezpečných zemích se ani čas od času zde nevyhneme okradení, přepadení či jinému trestnému činu. V centrech větších měst (hlavně Auckland) je třeba dát pozor na kapesní krádeže. Generální konzulát každoročně vyřizuje velký počet případů zcizení cestovních dokladů ze zaparkovaných aut. Doporučujeme proto uschovávat cestovní doklady na bezpečném místě. Své finance a cenné předměty raději uschovejte v hotelovém sejfu.

Co s sebou

s sebou si sbalte zavazadlo (kufr, taška na kolečkách, batoh) s max. povolenou váhou do letadla 23 kg (záleží na letecké společnosti) s oblečením a potřebami, které běžně používáte. Příruční zavazadlo může mít 7 kg. Čím méně věcí si vezmete, tím příjemnější bude vaše cestování. Pokud byste něco zapomněli, nemusíte se strachovat, všechno se zde dá koupit. Neměl by chybět menší batoh či kabela na denní procházky.

Oblečení doporučujeme vrstvit a vzít s sebou bundu, slabší svetr nebo tričko s dlouhými rukávy, košili, dvoje dlouhé kalhoty, jedny krátké kalhoty, trička s krátkými rukávy, tenkou a nepromokavou větrovku, věci na spaní a plavky. Kvůli silnému slunci nezapomeňte na kvalitní sluneční brýle, krém s vysokým ochranným faktorem. Na obutí jsou vhodné lehké trekingové boty nebo tenisky a hodit se mohou i lehké sandály. Majitelům digitálních fotoaparátů a videokamer doporučujeme vzít s sebou univerzální adaptér do zásuvky a dostatek baterií. Do příručního zavazadla si sbalte mobilní telefon, fotoaparát, kameru, knihu o Zélandu, doklady, peníze, základní hygienické potřeby (nesmí přesáhnout 100ml). V žádném případě do příručního zavazadla nedávejte kapesní nožík, nůžky a jiné ostré předměty.

Jelikož zavazadlo, které cestuje v zavazadlovém prostoru letadla, ne vždy najde cíl a může se zpozdit jeho dodání (nebývá to často, ale jestliže se to stane, tak je to nepříjemné), doporučujeme, abyste v příručním zavazadle měli i rezervní oblečení na první dva dny, všechny důležité léky a jiné věci, bez kterých se neobejdete. Za zavazadlo je zodpovědná letecká společnost a v případě zpoždění dodání anebo ztráty platí reklamační řád letecké společnosti.

Vaše osobní lékárnička by měla obsahovat hodně vitamínů, acylpyrin nebo paralen, něco na nachlazení, antibiotika, které jste zvyklí užívat – nejlepší širokospektré nebo na tetracyklinové bázi (dobré i na zažívací potíže), kapky do očí, léky proti průjmu, leukoplast na otlaky a jeden elastický obvaz. Nezapomeňte na léky, které pravidelně doma užíváte. Základem vašeho zdraví v Indonésii bude kvalitní strava a dobrý pitný režim. Vodu pijte pouze z koupených lahví a nápoje byste zejména první dny měli pít bez ledu, který je dělán z místních zdrojů.

Na Novém Zélandu je značně rozšířeno používání téměř všech druhů bankovních a kreditních karet. Bez kreditní karty nelze často provést telefonickou nebo on-line rezervaci hotelu nebo zapůjčení vozu z půjčovny. Pro turisty bez kreditní karty se doporučuje cestovat na Nový Zéland s cestovními šeky vystavenými na NZD nebo USD, které jsou zajištěny proti krádeži. Na Novém Zélandu je pochopitelně rovněž značně rozšířena sít ATM bankomatů. Všechny banky přijímají cestovní šeky a platební karty Mastercard / Maestro a VISA. Pokud vlastníte kreditní karty Mastercard nebo Visa prakticky potřebujete už jen malou hotovost. Neztrácejte čas hledáním novozélandských dolarů v ČR. Nejvíce peněz utratíte na jídlo a suvenýry a případně adrenalinové aktivity, kterých je na Novém Zélandu nejvíce na světě.

Cena jídel v restauraci je cca 20-30 NZD. Velmi dobře a levně se dá najíst v asijských restauracích, které jsou cenově přístupnější. Snadno si lze nakoupit v supermarketech, kde se dají dokoupit potraviny za nejpřijatelnější ceny.

Přestože většina vody na Novém Zélandu je pitná, doporučuje se při cestách mimo města pít balenou vodu.

Na rozdíl od Austrálie se na Novém Zélandu nevyskytují v přírodě jedovatí hadi ani pavouci.

Žraloci se sice ve vodách kolem Nového Zélandu vyskytují, ale případy napadení člověka jsou velice vzácné.

Na Novém Zélandu je třeba při koupání a surfování dát velký pozor na silné spodní proudy.

V zemi platí značná omezení pro kuřáky. Kouření v uzavřených místnostech je přísně zakázáno a v budovách je třeba využívat ke kouření speciálně vyhrazené prostory.

Pokud si berete s sebou i boty na turistiku ujistěte se, že jsou čisté.

Povolený je dovoz jednoho litru alkoholu na osobu.

zobrazit zájezdy na Nový Zéland
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Více informací
ZÁJEZDY 2021 - 2022 SE SLEVOU AŽ 15 %
Lovte zážitky s CK SEN bez rizika.
Záloha pouze 5 000 Kč/osoba.  Více ZDE ➔