Turistický průvodce Peru

Věděli jste, že:

  • Na světě žije 10 milionů alpak a tři čtvrtiny z nich žijí v Peru.
  • Peru drží světové rekordy pro maximální počet ptáků viděných na jednom místě a největší počet viděných ptáků za jediný den!
  • Pisco je národní nápoj Peru. Je vyroben z hroznového brandy, citronů, cukru, bílků a ledu s Angosturou.
  • Před tím, než se pár v Peru může oženit, musí vstoupit do období služebnictva. Žena pracuje se svou tchyní a muž se svým tchánem.
  • Peru má po Indii druhé největší množství šamanů na světě.
Čti více
Základní údaje o zemiCestovní doklady a vízaPraktické informacePočasíRady na cestuStručný slovníkZajímavá místa

Očkování

žádné očkování není povinné, pouze doporučená očkování Hepatitida, břišní tyfus. Doporučujeme odbornou konzultaci v centru cestovní medicíny.

Bezpečnost

Jižní Amerika je nechvalně známá vysokou kriminalitou. Je třeba dodržovat základní bezpečnostní doporučení a nikdy nepodcenit situaci. Doporučujeme nechodit sami do míst, které neznáte, neprovokovat místní obyvatele, nefotografovat je, pokud jim to vadí, vyhýbat se nadměrnému požívání alkoholu, vyvarovat se pokušení ochutnat jakoukoliv drogu. Speciálně zdůrazňujeme bezpečnost ve velkých městech, především v Limě. Památky nenavštěvujte po setmění. Mimořádnou obezřetnost věnujte všude svému cestovnímu pasu. Pokud se dá, noste ho ve speciální kapsičce na těle. Pokud Vám bude odcizen, Vaše dovolená možná skončila. Náhradní cestovní doklad, vystavený ambasádou, slouží pouze k opuštění země, ale neumožní vám cestovat po zemích Jižní Ameriky. Vždy noste u sebe vizitku hotelu v daném městě. Peníze mějte uložené na bezpečném místě.

Co si vzít s sebou

s sebou si sbalte zavazadlo (kufr, taška na kolečkách, batoh) s max. povolenou váhou do letadla 23 kg (záleží na letecké společnosti) s oblečením a potřebami, které běžně používáte. Neměl by chybět mobilní telefon, fotoaparát, menší batoh či kabela na denní procházky po městě. Vezměte si repelent s obsahem DEET, multivitaminové a minerální tablety, papírové kapesníky a pár balíčků vlhčených kapesníků na osvěžení.

Co se týče oblečení, je nutné brát v úvahu, že budete procházet teplými i velmi chladnými oblastmi, a i to že v Jižní Americe nejsou pokoje vytápěny, a proto jsou na naše poměry chladné. Doporučujeme oblečení vrstvit a vzít s sebou bundu, slabší svetr nebo tričko s dlouhými rukávy, košili, dvoje dlouhé kalhoty, jedny krátké kalhoty, trička s krátkými rukávy, věci na spaní a plavky. Kvůli silnému slunci nezapomeňte na kvalitní sluneční brýle, krém s vysokým ochranným faktorem a nějakou pokrývku hlavy. Také si zabalte pláštěnku (resp. nepromokavou bundu) nebo deštník. Kvalitní svetry z lamí vlny se dají od Indiánů koupit přímo na místě za pár dolarů. Na obutí jsou vhodné lehké trekingové boty nebo tenisky a hodit se mohou i lehké sandály. Majitelům digitálních fotoaparátů a videokamer doporučujeme vzít s sebou univerzální adaptér do zásuvky a dostatek baterií, protože možnosti dobíjení velmi omezené. Hodit se budou multivitaminové a minerální tablety. Na peníze a pas doporučujeme tzv. břišní pás, který se nosí pod kalhotami a je nemožné ho odtud ukrást. Na menší sumy je vhodná kapsička na krk nebo kolem pasu.

Vaše osobní lékárnička by měla obsahovat hodně vitamínů, acylpyrin nebo paralen, něco na nachlazení, antibiotika, které jste zvyklí užívat – nejlepší širokospektré nebo na tetracyklinové bázi (dobré i na zažívací potíže), kapky do očí, léky proti průjmu, leukoplast na otlaky a jeden elastický obvaz. Nezapomeňte na léky, které pravidelně doma užíváte. Základem vašeho zdraví v Peru bude kvalitní strava a dobrý pitný režim. Vodu pijte pouze balenou, lze koupit v každém obchodu i na ulici. Pokud nehovoříte španělsky, je dobré mít s sebou slovník základní konverzace. Pokud chcete poznat Peru dokonale, doporučujeme kvalitního průvodce v tištěné či elektronické podobě.

Mobilní telefon zde dobře funguje a dají se posílat SMS zprávy prakticky ze všech míst. O fungování aktuálního roamingu se však informujte u svého operátora. V kontaktu s domovem nebo firmou můžete být pomocí e-mailů. Připojení k internetu je běžné dostupné v hotelích i restauracích. S sebou doporučujeme mít hotovost v USD nebo EUR, které si vyměníte na místní měnu. USD lze platit ve větších suvenýrových obchodec. Platební karty Master Card a Visa jsou akceptovány většinou pouze v dražších hotelech a restauracích, doporučujeme nespoléhat se pouze na karty a vzít si je spíše jako zálohu. Bankomaty jsou dostupné ve všech turistických lokalitách. Kromě platebních karet je možné využít i cestovní šeky.

Jakékoliv elektronické zařízení, které přepravujete jako příruční zavazadlo při letecké přepravě (zejména mobilní telefony, počítače, tablety, mp3 přehrávače) musí být nabité. Přepravou vybitého zařízení můžete způsobit problémy při bezpečnostních kontrolách, zdržení nebo odebrání zařízení. Taktéž je nutné mít v příručním zavazadle i všechny nabíječky a náhradní baterky.

zobrazit zájezdy do Peru
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Více informací