CK SEN - Zážitky a zkušenosti z cestování

Zážitky

Poznávací zájezdy s cestovní kanceláří SEN jsou plné zážitků. Nechte se inspirovat cestovateli, kteří exotickou dovolenou s námi již absolvovali, zde popsané zkušenosti a zážitky mohou být i vaše. Na každém našem aktivním zájezdu jich ulovíte několik a zůstanou vám na celý život. Pokud hledáte zážitkovou dovolenou, právě zde můžete čerpat inspiraci o cestování s CK SEN.

Čti více
  

Africký adrenalin v žilách

Viktoriiny vodopády v Zimbabwe jsou majestátní a člověk, pokud stojí naproti nim, má při pohledu na ně husí kůži po celém těle. Svůj název Mosi-oa-Tunya, tedy "Kouř, který hřmí" nedostali jen tak pro nic za nic, ale pro jejich masivní sílu a hukot, který dělají. To však není jediná věc, kterou si odsud člověk odnese a zapamatuje na celý život. Kousek od vodopádů se nachází most Victoria Falls Bridge, který spojuje Zimbabwe a Zambii a právě uprostřed tohoto mostu se nachází jeden z největších adrenalinových zážitků, které s CK SEN můžete zažít. Bungee Jumping zná snad každý, ale ne každý má kuráž na to, aby skočil. No když už skočit, tak si třeba skočit pořádně ze 128 metrového mostu do rokle s dechberoucím pohledem na mocnou řeku Zambezi. Mnozí tvrdí, že právě toto je nejlepší Bungee na světě a my sdílíme stejný názor. Skákat 111 metrů a z toho 3 sekundy jsou volný pád způsobí v těle neskutečný adrenalin, který v žilách koluje věčně a při vzpomínce na něj se vždy připomene, nebo na chvilku vrátí. Neváhejte a překonejte svou hranici strachu právě zde, v Zimbabwe, na Victoria Falls!

Čti více

Botswana, Safari v Chobe

Národní park Chobe v Botswaně je plný vody. Na jeho severním okraji teče stejnojmenná řeka a ta dělá tento park tak jedinečný. Plavba po řece nám ukázala safari z jiné úhlu. Hroši, krokodýli a buvoli byli hlavními hrdiny této části. Chobe je známé největším počtem slonů ze všech afrických parků, žije jich tady desetitisíce! My jsme pár desítek pozorovali při koupání a odpočinku na březích řeky. Stříkali se choboty, váleli se v bahně, rochnili, troubili, byl to jedinečný zážitek. Nasedli jsme do otevřených safari aut a prohlídli si Chobe ze břehu. Náš ranger dostává do vysílačky hlášení, že těsně u břehu v křiku 3 leopardi žerou impalu. Realy safari a za 10 minut jsme už u nich. Jeden je na stromě, hlídá, druhý jen tak leží na zemi, asi je už po obědě a mladá se krmí, vůbec si nás nevšímá. Jsme jen 5 metrů od nich. Toto by nás ani ve snu nenapadlo, že uvidíme takové divadlo. Safari v Chobe není tak známé, jako Etosha nebo Krugerův park, ale určitě vás dostane a v žádném případě nezklame. Kromě zvířat závislých na vodě jsme viděli i typickou zvěř pro africkou buš a lesní oblasti. Lvy, psy hyenovitý, antilopu vranou a koňskou - to jsou zástupci vzácných antilop. Stačí mít štěstí. A my jsme ho dnes rozhodně měli.

Čti více

Gurmánské hody u Vikroriiných vodopádů

V restauraci „U masožravce“ ochutnáváme polévku z máslové dýně podávanou se sekanou z krokodýla a smaženými červy mopane. Je to velká delikatesa. A nyní to vše začíná! Postupně ochutnáváme kousky grilovaného masa zebry, antilopy losí, antilopy vrané, prasete savanového, kudu a také kousky dušeného masa žirafy s hráškem a paprikou. Každý druh chutná jinak. Ale shodujeme se, že mezi ty nejlahodnější patří antilopa losí, kudu a neskutečně jemné maso z žirafy. Sladkou tečkou je smetanová zmrzlina zalitá mléčným likérem z plodů Marul – amaruly. Skutečné gurmánské hody!

Čti více

Kultura namibijských kmenů

Namibie je známá nebo spíš neznámá kvůli své izolovanosti. Je zde pořádek, který je připisován bývalé německé koloniální vládě. I přesto si Namibie zachovala tradiční život a vy máte možnost ho zde ještě nalézt. V centrální části země žijí Damarové, kteří jsou příbuzní Sanů, spíše známými jako křováci. Jejich historii a tradice si přiblížíme ve skanzenu uprostřed Damaralandu, nedaleko nejzachovalejších skalních rytin zapsaných na seznam UNESCO. Asi nejzajímavějším kmenem jsou Himbové. Žijí na severu Namibie a jihu Angoly a do dnešních dob udržují tradiční způsob života. Dnes jsme na návštěvě jedné z vesnic a nahlížíme do soukromí lidí, kteří odmítají moderní způsob života. Je tu polopoušť a téměř žádná voda. Jak se myjí? Ptáme se pro sebe, když nás jedna polonahá mladá žena z kmene vezme za ruku do svého obydlí. Z malé nádobky uvnitř stoupá kouř, jsou tam nějaké rostlinky, žena si dřepne nad ně a kouř ji pokryje. Očista těla - sprcha. Nevěřícně se díváme, ale průvodce nám to potvrzuje, žena se právě vykoupala. Potom vezme do ruky okrovou hlinku a začne se natírat - typické pro tento kmen, ženy jsou celé oranžové. Nádherné s krásnými prsy, hrdé na svou krásu. Civilizační rozdíl je obrovský. Velmi zajímavé je pozorovat Himby v Opuwě, městečku uprostřed Kaokolandu, kde jsme je potkali v supermarketu a také večer v baru u kulečníku. Zajímavý střet kultur, který je v této podobě na naší planetě už málo kde vidět. Kavangové jsou dalším ze zajímavých kmenů žijících na severu podél řeky Okavango. Známí jsou řezbářskými dovednostmi. Jejich rybářské čluny jsou z jednoho kusu dřeva, jsou proslulé v celé oblasti. Máme možnost nakoupit si jejich vlastní výrobky při návštěvě jejich vesnice a odvážíme si tak mnoho nezapomenutelných zážitků.

Čti více

Namibie, safari v NP Etosha

Etosha je považována za jedno z nejlepších safari v Africe vůbec. Můžeme zde spatřit téměř všechna zvířata, která od Afriky očekáváme. Žijí zde největší sloni na světě. Když potkáváme prvního alfa samce, který projde jen metr od našeho auta, zkoprníme. Je tak obrovský, že se nevejde do objektivů. Na výšku mě jistě přes 4 metry a vůbec si nás naštěstí nevšímá. Je pánem Etoshy. Když přijíždíme k prvnímu napajedlu, vypadá to jako při nástupu na Noemovu archu. U vody se tiskne asi 200 zvířat. Majestátní žirafy čekají v dáli a když se uvolní trochu místa, roztáhnou nohy do široka a začnou pít. Stojíme zde skoro hodinu a pozorujeme chování zvířat. Pomalým tempem se sem blíží stádo asi 20 slonů. Zvířata zpozorní a pomalu ustupují na druhou stranu napajedla. Avšak, když všichni sloni začnou pít, stříkají se, rochní se v bahně, není žádná šance ani na kousek místa u vody pro ostatní. Divadlo trvá další půl hodinu a my jsme se rozhodli, že se také posuneme. Přijedeme sem ráno, tehdy se zde často objevují hyeny cele krvavé po nočním lovu. Po cestě do lodge pozorujeme stáda antilop skákavých i zeber. Pakoně jsou všude kolem nás a elegantní přímorožci se toulají po otevřených savanách. Dnes máme štěstí, potkáváme i nosorožce. Na otevřených pláních jsme zpozorovali i nejrychlejší suchozemské zvíře - geparda. Teď neloví, tento je samotář a kontroluje své teritorium. Etosha je plná zvířat, zítra musíme být také trpělivý, a na ten nejlepší záběr si počkat. Vyplatí se to.

 

Čti více

Poušť Namib

Ráno vstáváme před východem slunce, abychom byli u vstupu do národního parku Naukluft mezi prvními. Před námi je rovina, po které se vlní nová asfaltka a kolem nás jsou oranžové duny ozářené prvními paprsky slunce. Jedeme pomalu, v národním parku je omezená rychlost kvůli velkým zvířatům. Antilopy v poušti?! Zdá se to neuvěřitelné, ale sem se obrovské Oryxy chodí schovávat před predátory, kteří je nedokáží v písku ulovit. Potravu mají mezi dunami omezenou a vodu v podstatě vůbec, naposledy tu tekla řeka před pár sto lety a když zmizela, vytvořila nádherné scenérie Deadvlei – bílou rovinu plnou vyschlých akácií mezi obrovskými oranžovými dunami. Vystupujeme z auta, ranní pouštní zima se mění na velmi příjemnou teplotu a my se začínáme sápat na jednu z nejvyšších dun světa – Big Daddy, vysokou 325 metrů. Dva kroky nahoru a půl kroku se sesuneme zpátky. Nesmíme spěchat, člověk si to musí zasloužit. Pod nohama se nám hemží desítky hovniválů a je nám všem jasné, že poušť žije naplno. Slunce začíná pálit a my se potíme, zastavujeme a kocháme se výhledem, pod námi bílá plocha pouště a roztroušené stromy a kam se oko podívá, jen poušť a někde v dálce před námi padají duny do Atlantického oceánu. Šílená představa. A jsme nahoře, jemně pofukuje a my se těšíme na ranní adrenalin dnešního dne. Kdo bude první dole? Nahoru to trvalo 1,5 hodiny. Dolů asi 10 minut. Kloužeme se po sypkém písku, doslova běžíme, někdo se kutálí, Honza padá na nos a je celý od písku. Přicházíme dolů, jsme úplně sami a kolem nás jen vyschlé stromy, každý má jiný a jedinečný ​​tvar. Cítíme se jako na jiné planetě. Děláme asi 100 fotek a neumíme se s tímto nádherným místem rozloučit. Toto místo je tak úžasné, že když píšu tento zážitek, běhá mi husí kůže po zádech.

Čti více

Rafting na řece Zambezi

Sedíme na okraji kaňonu, pod námi se klikatí řeka Zambezi a instruktoři raftingu nám dávají bezpečnostní informace. "Ty mě chceš zabít", křičí na mě manželka po instruktáži. "Pokud se neutopím, sežerou mě krokodýli!" Nemá smysl ji přesvědčovat, že ji miluji a pobiji se i s krokodýly a vytáhnu ji na člun, pokud se cokoli stane. Vře v ní adrenalin a nervozita. Já jsem klidný, už jsem tu jednou raftoval, vykotili jsme se tehdy na jezu s názvem "Pračka". Byla to strašná sranda, voda mě mlela, až mne nakonec vyplivla jako čisté prádlo. Naštěstí krokodýli zde jsou malí a živí se rybami, ptáky, a ne lidmi. A když jsme plavali k člunu, dívali na nás z břehu a nevšímali si nás. Pomalu scházíme do kaňonu, chodník je strmý, místní černouškové pomáhají dívkám, jsou velmi milí, vždyť taky čekají pár dolarů navíc, či nějaké ošoupané tenisky či staré žabky. Nasedáme do raftu, nasazujeme vesty a přilby a jako tým se učíme zabírat spolu. "Pravá strana vpřed, zadní vzad!", křičí šéf posádky a my makáme naplno. "Vpřed všichni!" .... po deseti minutách nám to už docela jde a pouštíme se do prvních peřejí. Manželce zpod přilby trčí jen velké oči a třese se. Od zimy? Hmmm, ne. Voda je teplá, vzduch příjemný. První peřeje s náročností 3 zdoláváme v pohodě, byla to jen zkouška. Dámy ve člunu se začínají uklidňovat. Nebylo to zas až tak hrozné. To ještě nevědí, že nás čekají dvě čtyřky. Blížíme se k dalšímu jezu. "Čtyřka!", křičí šéf a pevněji si i on sedá na okraj raftu. „Požírač kamionů“. Vlny před námi mají, hádám, 2 metry. Toto se fakt projet nedá. Člun se vztyčil téměř kolmo, my makáme na plno, škoda, že my vpředu vesly mácháme ve vzduchu. Po pár sekundách jsme za nimi. Počítáme se, vypadl jen jeden. Naštěstí ne moje manželka. Ta se vítězoslavně usmívá. Je hrdinka. Ona nevypadla. Po dvou hodinách se nám podaří zdolat všechny peřeje a šťastně přistáváme u břehu. Dokonce se i koupeme v řece a vykládáme si zážitky. Úžasné, přežili jsme, toto nám doma neuvěří.

Čti více

Tváří v tvář lvům na Viktoriiných vodopádech

Ochrana přírody je stále aktuálnějším tématem, proto se i my snažíme podporovat smysluplné projekty. Jedním z nich je projekt na záchranu afrických lvů. Záchranná stanice ve Victoria Falls ve spolupráci s organizací ALERT odchovávají a připravují lví skupiny na vypuštění do volné přírody nejen v Zimbabwe, ale i na jiných místech v Africe. Podívejte se podrobně na cíl projektu, podpořte tuto unikátní aktivitu a zažijte setkání se lvy tváří v tvář. Nejprve se do těsné blízkosti lvů dostanete při jízdě chráněným autem a následně ve speciálně upravené pozorovatelně, kde budete moci pořídit ty nejúžasnější fotky lvů při krmení. Pozorovatelna je pod úrovní terénu, takže vaše fotografie získají unikátní úhel, kterého byste ve volné přírodě neměli šanci dosáhnout. Při tom všem od vás tito majestátní páni savany budou vzdáleni jen pár metrů. Dokonalý zážitek, který si milovníci lvů nesmí nechat ujít.

 

Čti více

Zimbabwe, Viktoriiny vodopády

Země, kde si můžete směnit milionovou bankovku v místní měně za pár eur je v okolí Viktoriiných vodopádů plná zážitků. Jeden z nich jsou samotné vodopády. Padají do hloubky 108 metrů a při východu slunce nám pohledy vyrazily dech. Procházíme se vedle nich v celé šířce, každý záběr je úplně jiný. Na místě, kde se stáčí a vytvářejí první peřeje pro raftaře na řece Zambezi jsme našli místo, kde si nás vychutnali v plné síle. Neuvěřitelný hukot a sprcha odrážející se vody vytvářející duhu nás pokropila. My však chceme víc, lehám si proto jen 2 metry od okraje vodopádu na jejich hraně do Devil

Čti více
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Více informací