CK SEN - Zážitky a zkušenosti z cestování

Zážitky

Poznávací zájezdy s cestovní kanceláří SEN jsou plné zážitků. Nechte se inspirovat cestovateli, kteří exotickou dovolenou s námi již absolvovali, zde popsané zkušenosti a zážitky mohou být i vaše. Na každém našem aktivním zájezdu jich ulovíte několik a zůstanou vám na celý život. Pokud hledáte zážitkovou dovolenou, právě zde můžete čerpat inspiraci o cestování s CK SEN.

Čti více
  

Trekking v Chiang Mai - Thajsko

V malé skupince se vydáváme napříč džunglí v blízkosti barmských hranic, kolem nejvyšší hory Thajska Doi Ithanon. Tato oblast je známá též jako Zlatý trojúhelník, kde se v minulosti ve velkém pěstovalo opium. Dnes tu vidíme nádherná rýžová políčka a potkáváme horské kmeny, především domorodce z kmene Karenů, kde ženy nosí podle tradice už staletí na krku obruče, které váží až 15 kg a prodlužují jim krky. Dlouhokrké ženy. Neskutečný zážitek. Během těchto dní nepotkáváme žádné turisty, jen domorodce pracující na rýžových políčkách, sběrače jahod nebo místní, kteří putují lesem z jedné vesnice do druhé. Koupeme se ve vodopádech, které lemují naší cestu a večer trávíme u místních v chýši, kde máme připraven jednoduchý nocleh. Zakládáme ohníček a náš místní průvodce nám rozlévá jejich místní pálenku a hraje na kytaru.  Do rána zpíváme thajské a české písničky pod širým nebem. Neuvěřitelně silný zážitek z thajské džungle. Překonává ho už jen rafting na bambusových vorech, na kterých se plavíme po řece obklopenou panenskou přírodou. Po pár dnech v divočině se s batohem zážitků a pokojem na duši  vracíme zpět do civilizace hříšného Bangkoku, abychom ulovili další zážitky na naší cestě. Měli bychom být unavení, ale čas strávený v džungli nás nabyl energií na minimálně další měsíc. 

Čti více

Buddhové ze Siamu - Ayutthaya

Vyrážíme objevovat region ležící severně od hlavního města a zavítáme do historického města Ayutthaya. Otevíráme bránu starobylého thajského království, ze kterého dnes přežili ruiny fantastických staveb. Nahlédneme do Velkého chrámu a nakrmíme slony. Nádherné stúpy si pamatují Thajsko nebo lépe řečeno Siam z dob, kdy se nikomu o Bangkoku ani nesnilo a tato země byla exotickým dobrodružstvím. Oranžové nebo šafránové roucho buddhistických mnichů kontrastuje s chladným kamenem a naše fotoaparáty nepřestávají cvakat. Náš poznávací zájezd zde není jen kvůli historii, ale dáváme zabrat i našim chuťovým buňkám. Pad thai, zelené kari, ostrokyslá polévka tom yam, thajské nudle, sladkosti od vzniku světa či perfektní ananas. 

Čti více
SEN na Maya beach, kterou proslavil Leonardo di Caprio

Odpočinek v ráji na Krabi

Perfektní dovolená na pět písmen? Krabi. Člověk se zde na Krabi cítí perfektně. Výlet za výletem, dobrodružství, exotika, zážitky, plavání, thajské masáže, kokosové ořechy, opalování, křišťálově čisté moře a k tomu mai tai, bary, krásné restaurace, thajské kari, tom yum, tom ka kai, mango s kokosovou rýží či banánové palačinky s kešu. Mám pokračovat? SEN zde našel kousek ráje. Oddáváme se koupání na opuštěných ostrůvcích s bělotstnými plážemi. Dnes jsme opět vyskočili na naší loď a necháváme se unášet vlnami směr Phi Phi. Souostroví, které představuje nádhernou exotiku. Plaveme v klidné zátoce, navštívíme nejslavnější pláž Maya, kde se točil film Pláž s Leonardem di Capriem. Na Phi Phi človek cítí exotiku na každém kroku. Při kajakování jsme dokonce měli tolik štěstí, že se kousek od nás vynořil nádherný varan, symbol štěstí v Thajsku.

Čti více
Přímo z lodi si objednáte čerstvé thajské dobroty

Plovoucí trhy a most přes řeku Kwai

Na plovoucích trzích se plavíme mezi kanály a obdivujeme domky místních, postavené na kůlech přímo u vody. Trhy jsou snad nejfotogeničtějším místem celého Thajska, stačí si sednout na skvělou nudlovou polévku a příběh celého trhu se odvíjí přímo před vašima očima. Odpočíváme při plavbě po známé řece Kwai v obklopení zelených kopců a povídáme si dobrodružné příběhy 2. světové války, která zasáhla i do osudů známého místa Kanchanaburi. Určitě to bude tím, že právě zde stojí světoznámý most přes řeku Kwai, který vyrostl na "Železnici smrti". I po něm se projdeme. 

Čti více

Singapur z budoucnosti

Není nic lepšího než začít v tomto moderním městě plavbou na loďce po řece Singapur. Město se vypíná do výšky, jeho světla se zrcadlí na vodní hladině a člověk neví, na kterou stranu se má dívat dříve, protože by nejraději sledoval obě najednou. Ozdobou zálivu je nádherný luxusní hotel Marina Bay Sand s nejvýše položeným bazénem světa. Svítí jako diamant položený v dlaních Singapuru. Teprve když tu člověk je a vidí ho na vlastní oči, uvěří, že tady opravdu stojí! Náš poznávací zájezd nezůstane jen v centru obklopeném mrakodrapy, ale nahlédneme na ostrov Sentosa s nejjižněji položeným místem pevninské Asie. Někteří z nás se nechali zlákat voláním nádherných akvárií a užívali jsme si v dobré náladě Singapur a jeho dobrodružství. Svezli jsme se moderním metrem, kráčeli podél zálivu, objevovali zákoutí špičkových hotelů či hleděli na Singapur ze střechy Marina Bay Sands. V botanické zahradě jsme viděli stromy vysoké několik desítek metrů, shlédli místa, kterými jezdí F1 a kdo chce, ten se povozí na obrovském ruském kole. Je možné, aby zde na tak malém kousku země bylo tolik atrakcí? Orchard Road je Mekkou nakupování a z tolika nákupních center se vám zatočí hlava. 

Čti více
Pohled z řeky na večerní Bangkok a chrám Wat Arun

Hříšné město andělů Bangkok

Bangkok si nás získal. Jeho energie, krása, nablýskanost, dobrodružné závody na tuktukách, hříšná zákoutí, rušný Khao San a to ani nemluvím o místní kuchyni. Ochutnali jsme toho už tolik, že se nám mísí ve vzpomínkách chutě Tom Yamu, kokosové polévky Tom Ka Kai, ale i národních nudlí Pad Thai, zeleného kari, kari Masaman či lepkavé rýže. Sladké palačinky a kokosové palačinky vystřídal kopec exotického ovoce na plovoucích trzích. Všichni jsme si dali  jackfruit, rambutan nebo papáju. Přestože je Bangkok andělské město, zažili jsme jeho hříšnou stránku a hříšnou tvář, když jsme se dlouho do noci aklimatizovali šokem. Dovolená v Bangkoku, to jsou však i nádherné chrámy či plavba přes řeku Chao Praya. Uvidíme nejvzácnější sošku Buddhy celého Thajska a dozvíte se, kdy se převléká do nových šatů. Chrám Wat Arun na břehu řeky, chrám Wat Pho s obrovským ležícím Buddhou, to vše se v hlavě uloží jako vzpomínka na krasný poznávací zájezd, který právě začíná. Hříšné město andělů nás zabalí do svých křídel a my to tady začínáme milovat.

Čti více
Noční pohled na 452 m vysoké Petronas

Pod nejvyššími dvojčaty světa v Kuala Lumpur

Z Penangu cesta pokračuje do Kuala Lumpur, moderní metropole Malajsie. Ta nás překvapuje od začátku svou čistotou, přírodou a zajímavými městy, kde se snoubí koloniální krása s čínskými a indickými vlivy. V jeskyni Batu jsme se nadýcháme indické atmosféry. Opice, vůně vonných tyčinek, dlouhé, barevné sárí, vousatí muži s indickým přízvukem. To vše dělá Batu geniálním místem, kde má člověk pocit že udělá jen pár kroků a přejde stovky kilometrů do Indie. V Kuala Lumpur si  vychutnáváme  noční nasvícená dvojčata Petronas Towers. V KL jsme se prošli i koloniálním náměstím Merdeka a nahlédli jsme do velké mešity Negara a nakonec si prohlédli město z vysoké TV věže, jejíž špička se zastavila ve výšce 421 metrů nad zemí. Neskutečný pohled! Celé Kuala Lumpur se pod námi rozprostřelo jako koberec, z něhož vyrůstají nádherné, moderní stavby. Ochutnáváme tradiční rendang s chutí kokosového mléka, které se  podává se s rýží dušenou v banánovém listu.

Čti více
Chrámy plné zlatých Budhů

Požehnání u příležitosti Čínského nového roku v buddhistickém chrámu

Dnes absolvujeme prohlídku krásných chrámů Bangkoku. Prvním je What Pho, ve kterém se nachází druhá největší socha ležícího Buddhy s délkou 46 m, tradiční škola thajské masáže a v neposlední řadě i posvátný strom, který zde byl zasazen ze štěpu Ficus religiosa, pod kterým Buddha dosáhl osvícení. U příležitosti Čínského nového roku, který se dnes slaví na celém světě, jsme se necháváme požehnat buddhistickými mnichy. Posíláme tedy do celého světa a také vám, aby vaše cesty byly šťastné a plné intenzivních zážitků. Pro nás je tento den nezapomenutelným zážitkem.

Čti více

Malý kousek ráje v Andamanském moři

Slunce svítí a voda kolem nás je průzračně tyrkysová. Naše loď Nitcha brázdí vlny Andamanského moře. Směřujeme k ostrovu Phi Phi Leh, menšímu ostrovu slavného souostroví Phi Phi. Tento ostrov je známý především pláží Maya, kde se natáčí film pláž. My ale nejdeme sem. Maya bay je zavřená kvůli znečištění turismem, ale Phi Phi Leh skrývá i jiné nádherné zákoutí. Našim cílem je zátoka Pileh. Tento přírodní div je mořská zátoka, vytvořená erozí a odplavováním písku z ostrova. Vypadá jako mořský průsmyk mezi obrovskými vápencovými skalami. Jak se k zátoce blížíme, voda nabírá nových odstínů tyrkysové a čím dále, tím je průzračnější. Naše loď musí zpomalit. Vápencová skaliska se otevírají do ústí, širokého asi sto metrů, a před námi se otevírá laguna Pileh. Do vnitra vstupujeme úplně pomalu. Musíme si vychutnat tu atmosféru, kdy se plavíme kolem majestátních skal Andamanského moře a ve vodě všude kolem sebe vidíte stovky korálů. Voda tu má jen kolem dvou metrů a je tak křišťálově čistá, že vidíte každou rybičku. Když je silný odliv, tak se sem dokonce lodí ani nedá dostat. My to ale máme dobře naplánované a náš zkušený kapitán s přezdívkou Big Man (je opravdu velký, na Thajce), nás s jistotou provází skalisky korálových bariér. Po pár minutách postupujeme za korály a dostáváme se do hlubší částí laguny. Není tu žádná pláž ani místo, kde by jste vystoupili z lodě ale i tak je to dokonalé místo na koupání. Loď parkujeme na kotvě, vylézáme na příď a šup do vody! Šipku? Salto? Bombu? Předvedeme všechno! Voda má více jak tři metry, dno je čistý písek a kolem Vás jsou po všech stranách obrovské nahnědlé vápencové útesy. Ve spojení s teplým andamanským sluncem je toto místo dokonalou idylkou a malým kouskem ráje.

Čti více

Kulinářský ráj koloniálního Penangu

Po přejezdu malajských hranic nás přivítá zelená země. Kde tady se objevilo rýžové políčko, jinde zase vysoké kopce pokryté lesy a člověk má pocit, že za krátkou chvíli poznal všechny možné odstíny zelené. Thajské bahty se v peněžence vyměnily za malajské ringity a i lidé se změnili. Někteří jsou tmavší, jiní mají čínské rysy. Ocitli jsme se na ostrově Penang. Ostrov nebývalé exotiky. Ostrov betelového ořechu.  Penang zavání dálkami, nejednoho dobrodruha k sobě přivábil svým neutuchajícím voláním. Desítky či stovky obchodníků zde zakotvily své lodi, aby zkoušely štěstí a obchodovali s kořením a opiem. Dnes je Georgetown, hlavní město ostrova, výstavní skříní koloniální architektury. Je třeba čekat kulinářský zážitek. Penang je totiž nejchutnějším městem Malajsie. Ochutnáváme žáby na chilli, ale zkusíme i tradiční polévku laksu, grilované ústřice, kuřecí satay v arašídové omáčce, nudle s krevetami a užíváme si chaos místa doplněného o čínské nápisy. Jiný svět.

Čti více
Thajská polévka je základ dne

Penangský street food

O Penangském street foodu se už natočilo mnoho dokumentů. Je pravda, že multikulturalismus země jakou je Malajsie a obzvláště město Georgetown na ostrově Penang, poznáte a pochopíte, až když to všechno ochutnáte. Na jedné ulici tak najdete mix malajsko, čínsko, indické kuchyně a pro ty nudné i McDonald ukrytý v budově koloniálního stylu. No na to abychom jedli „junk food“ zde přece nejsme. Po úvodní jízdě na rikšách, se vydáváme poznávat rozmanitost místní kuchyně. Nazvat ji ale místní není tak jednoznačné. V jedné části najdeme typické malajské jídla, jakou jsou polévky Penang Assam laksa nebo laksa lemak, ale chybět nemůže ani Nasi lemak slavné malajské jídlo s rýží, které se běžně servíruje na snídani, oběd i večeři. Chybět samozřejmě nemohou mořské speciality a to například omeleta s ústřicemi - Oh Chien. Různá jídla typická pro čínskou kuchyni včetně i těch nejbizarnějších jakými jsou černá shnilá vejce, tzv. „Tisíciletá vejce“. Po večeři si můžete dopřát jeden z mnoha sladkých dezertů, nebo ochutnat lokální pivo. Jídlo je jednou z věcí, kterou podobně jako i cestování třeba zažívat na vlastní kůži. A tak, já osobně raději vyměním nedělní řízek za něco lokálního z té země, ve které se momentálně nacházím.

Čti více

Singapurský Chinatown

Před námi stojí singapurský Chinatown komplex. Na první pohled vypadá toto místo nevábně – betonový skelet s řadou oken na poschodí a obchody s drobnými výrobky v přízemí. Nenapadlo by Vás sem vejít, pokud nevíte, jaký poklad se ukrývá na poschodí. Právě v této budově je skrytý jeden z nejlepších trhů s pouličním jídlem v jihovýchodní Asii. Právě tady začínal Hawker Chan, nejlacinější michelinská restaurace na světě. Ale ne jen on, toto místo je mekkou čínské kuchyně v Singapuru. Představte si největší food court nákupního centra v Česku, vynásobte to třemi a ještě stále nemáte dostatečnou představu o tom, kolik malých rychlých občerstvení tu najdeme. Vystupujeme nahoru schody a kolem nás je dokonalý čínský ruch. Všichni jí pohromadě, ať už dělníci nebo businessmeni v oblecích. Před některými stánky se hadí impozantní rady. Toto místo je legendou. Míjíme přeplněný stánek Hawker Chan, řada je tu minimálně na hodinu a jdeme o pár stánků vedle. Tady se skrývá další poklad této jídelní zóny – restaurace s knedlíčky a nudlemi Xiao Long Bao. I toto najdeme v Michelinské příručce, i když nemá hvězdu. To ale vůbec neznamená, že to není skvělý stánek. I tady je řada, místní dobře ví, které restaurace jsou nejlepší. Čeká se ale jen 15 minut a tak se přidáváme i my. Usmívá se na nás kulatý majitel v zamaštěném tričku. Vypadá velmi jinak než na fotografii s michelinským průvodcem, kterou má vystavenou ve výkladní skříňce ale úsměv má stejný. Dáváme si sečuánské nudle a různé druhy knedlíků. Nejznámnější jsou Xiao Long Bao, kuličky na páře plněné mletým masem, krom toho si ale dáváme i variantu s pikantní omáčkou a zeleninou. Jídlo je skvělé, jen málo místech mimo Čínu najdete takové. A vůbec nemluvím o tom, že v předraženém Singapuru je cena za dvě jídla 10 dolarů až zarážejíc nízká, v běžné restauraci by jste zaplatili 4x tolik. Pokud se podíváme kolem sebe, tak každý lituje, že nemáme více žaludků. Tolik druhů polévek, nudlí a rýže jako tu, nenajdete jen tak někde. Alespoň se ještě pohledem popaseme na bohaté nabídce stánků kolem nás a pomalu chinatown komplex opouštíme. Před námi je příjemné Singapurské popoledne.

Čti více

Jak jsme koupali slony

Ráno odjíždíme na začátek treku. Nejprve se ale musíme vybahnit se slony. Pracovně vysloužilí sloni zde odpočívají a užívají si sladkého nicnedělání. Velkou atrakcí pro ně je, když je přijdou vykoupat a bahnem vydrhnout zážitkuchtiví turisté... Nám se to nesmírně líbilo. Celí od bahna a kalné říční vody (ale s úžasem) se díváme na fotky a vzpomínáme na tento jedinečný zážitek. Je to jiné. Být se slonem v takové situaci jen tak nikde nezažijete. Kdo nezažije, nepochopí. Jak může být někdo spokojený, když je celý špinavý a mokrý? My už víme. Bahnem drhneme slona a pak ho v řece opláchneme pěknou, hnědou vodou. Sloni jsou spokojení, my nadšení. Po nakrmení slonů a sebe samých odjíždíme do hor. Zde vyrážíme na túru a přicházíme k prvnímu vodopádu. Smýváme ze sebe poslední zbytky bahna ze sloního bazénu. S vynikající náladou začínáme šlapat do kopce. Po hodině přicházíme do první vesnice horských Karenů. Zde jich žije 10 (jedna početná rodina). Chovají krávy a pěstují vše, co se jen dá. Spoustu věcí také získají z lesa. Hlavně dochucovadla do jejich jídel a různé stavební materiály. Děti dostávají pár hraček a peníze za náramky, které vyrábějí spolu s mámou. Po další půl hodině přicházíme do vesničky, kde i přespíme. Ubytování je výborné. Tradiční dřevěný dům na kůlech a uvnitř šest moskytiér, a pod každou dvě matrace s dekami a polštáři. Luxus, který jsme ani nečekali. Venku toaleta a venkovní sprcha. Po večeři si hrajeme s dětmi, nafukujeme balóny a je nám fajn. Po snídani scházíme k řece Wang, kde opět skáčeme do vody pod vodopádem. Osvěžení stoupáme do kopce a užíváme si džungli. Je to jiné než u nás. Úžasné. Na hranici s kmenem Hmong přes rýžová políčka scházíme zpět k Wangu. Vykoupeme se? Jasně! Postupujeme dále a přicházíme do další vesnice, kde budeme spát. Dáváme si chlazené pivo z ledničky, což je po dvou dnech malý zázrak. Ubytujeme se a opět zažíváme interakci s místními. Martinka jim zaplétá vlasy a používá Zuzčiny sponky. Místní dámy jsou nadmíru spokojené. Poslední ráno scházíme k vodopádu Maewang, kde se osvěžíme, a když přicházejí davy turistů, my již odcházíme. Ještě projdeme lesem a políčky a sedáme do našeho auta. To nás o pár kilometrů dál vysadí a my přesedáme na bambusové vory. 50 minut zábavy v relativně rychlé řece a představujeme si, jak to tu vypadalo, když byl tento způsob dopravy zcela běžný. V Chiang Mai jsme se už jen najedli a plní vzpomínek a zážitků odjíždíme na autobusovou stanici na noční spoj zpět do civilizace a za dalšími zážitky.

Čti více

Kang Som – thajský drink

Thajské jídlo patří určitě mezi nejlepší na světě. Znáte však i nějaký thajský koktejl? V Thajskem Ao Nangu nás čeká kromě aktivního odpočinku, krásných pláží, thajských masáží a skvělého výběru mořských plodů a ryb ještě jedna specialita. Právě tady, v těsné blízkosti pobřeží mezi kokosovými palmami se člověk rád nechá strhnout rytmickou hudbou z všudypřítomných barů. Ty jsou velmi dobře připraveny a svou nabídkou místních exotických koktejlů se vám postarají o ten pravý zážitek – osvěžující exotický nápoj, horký noční vzduch, zvuk mořských vln a jemný šepot palmových listů nad hlavami. Při hledání skutečné exotiky a chutí, které spolu ladí extrémně výstředním způsobem, nemusíte chodit daleko od našeho základního hotelu J Mansion. Hned naproti otevřeli nedávno Aonang Inn & Bistro. V nenápadném oranžovém baru vám namíchají drink, na který tak brzy nezapomenete. Jeho výstřední název v menu, Kang Som - Spicy, doplňuje ještě jednoduchý popis, který zní The Soup - v překladu polévka. Chuť polévky je asi to poslední, co byste očekávali od alkoholického nápoje, ale nedejte se odradit. Pokud se rádi necháváte strhnout různými chutěmi světa, tento nápoj nesmíte vynechat. Jeho základ tvoří limetková šťáva, listy a thajský rum SangSom. Tuto nudnou a nevýraznou kombinaci nabije energií jedna malá umletá chilli paprička, život jí vdechne tamarín a o extravagantní vzhled se postará kurkuma. Nakonec se všechny tyto chutě spojí v jedno klidné, laskavé objetí kokosového sirupu. Kombinace, kterou byste si jen těžko uměli představit, vás okouzlí svou výstředností a jednoduchostí. Překvapí, osvěží, zaštípá a rozehraje symfonii na vašich chuťových pohárcích. Nebudete vědět, zda vám vlastně chutná nebo ne, a s touto otázkou na rtech vypijete celý drink ani nevíte jak. Exotická chuť v ústech vám ještě dlouho bude připomínat toto kuriózní spojení chutí. Polévkový pikantní koktejl Kang Som během návštěvy Ao Nangu určitě nevynechejte. Vždyť krajinu třeba poznávat všemi smysly, a právě ty chuťové se v Thajsku mají na co těšit.

Čti více

Škola vaření, Thajsko - Jak se vaří zážitky

Volný den na Krabi se dá využít tolika způsoby až bychom si mohli přát, abychom měli volný minimálně týden, ne-li dva. Někdo se ráno vydá na pláž, jiní si déle pospí, aby nabrali síly na zítřejší Malajsii, ale jde o odpočinek a ten padne dobře každému. Zformovali jsme partu a řekli si, že volno využijeme aktivně v thajské škole vaření. Za těch pár dní jsme si thajskou kuchyni a její geniální jídla zamilovali, a tak není co řešit. Ráno si pro nás přijede auto a o dvacet minut později stojíme v typickém thajském domě, který je obklopen kaučukovníkem, sem tam kolem roste papája či guave. Krásná exotika. Přivítá nás Tu a můžeme začít. "Oblečte si zástěry" a jdeme na to! Thajská kuchyně patří mezi nejlepší na světě a mnozí jejímu kouzlu podlehnou toulajícím se Thajskem. Toto je ten moment, kdy se o ní dozvíme více. Našima rukama projdou ingredience od galangalu (podobný zázvoru), přes limetky, kaffirove listy až po čerstvou kurkumu, česnek, citronovou trávu či pár základních potravin. Naučíme se vytvořit si samotnou kari pastu a stačí minutka, dvě a celým prostorem se vine podmanivá vůně čerstvých thajských ingrediencí. Proč je nemůžeme mít i doma? Po kari pastě přichází na řadu polévka. Někdo z nás si vybral Tom Yum, jiní Tom Ka Khai, tedy kokosovou polévku s kuřecím masem. Hřiby, kousky kuřecího masa, citrónová tráva, galangal, cibulka, kaffirové lístky a chilli. "Pokud chcete obyčejné, vezměte si jednu chilli papričku, pokud medium seberte dvě a pokud chcete mít" fun "tak pět" směje se Tu. Dvě papričky jsou takové, že budete příjemně cítit pikantnost rozlévající se ústy, ačkoli mnozí sáhnou po jedné. Krájíme, povídáme si a člověku přijde na mysl, jak může být thajská kuchyně, tak jednoduchá? Vždyť v jednoduchosti je krása, tak na co si to komplikovat? Naše polévky jsou brzy hotové a vůně kari se najednou promíchává s vůní kokosového mléka. Druhým chodem je Pad Thai, rýžové nudle s kousky tofu i zeleninou v omáčce, v níž se setká tamarind, ústřičná i rybí omáčka, cukr i sůl. Thajská kuchyně miluje míchání ingrediencí, které by jakoby společně ani nesouvisely. Pod woky hoří plamen a pomaličku vše dostává formu. Jemně orestovat, posunout stranou a rozbít vejce. Pěkně jednou rukou jako profík z ulice. Všechno se zde naučíme. Sníme polévky, druhé jídlo, chvilku odpočineme a jdeme na druhé kolo. Kolikrát jste jedli nebo viděli jarní rolky? A kolikrát jste je připravovali sami? Přesně o tom to celé je. Naučíme se, jak je správně rolovat, jak připravit nádivku a zkusíme si i čerstvé jarní rolky z rýžového papíru, který se namočí do vody a pak se do něj všechno zabalí. Ochutnáme i malé balíčky plněné kuřecím masem, které se převážou pandánovým listem. Jak se to do nás všechno vejde? A to nekončíme! Ještě nás čeká papájový salát Som Tam a dřevěný hmoždíř ve kterém se promíchá. Kari pastu jsme si nepřipravili jen tak z dlouhé chvíle. Nyní ji šoupnu na wok, promícháme s olejem, zalijeme kokosovým mlékem s vodou, přidáme lilky a jiné drobnosti a o pár minut je vše hotovo. Naše zelené kari je voňavé, a tak pronikavě zelené díky čerstvé thajské bazalce, že strčíme do kapsy i podniky v nichž jsme jedli. Tady v Thajsku se vaří z čerstvých potravin, žádná chemie, hlouposti, nic jen čerstvé věci. Jiné by Thajci nesnědli. Vždyť jedí několikrát denně, proč by si měli kazit den? Zlatý hřeb programu je dezert, a tak se naučíme připravovat fritované banány v těstíčku, mango sticky rice a banánový dezert v kokosovém mléce. Uff, najedení k prasknutí, hlava plná novinek a duše tančí pod náporem zážitkového dopoledne. Tak co, dáte se příště přemluvit? Toto jsou věci, na které budete ještě dlouho dlouho doma vzpomínat.

Čti více

Thajská kuchyně – tipy Znáte Pad Kra Pao? Ochutnejte kousek nebe!

To, že thajská kuchyně patří mezi nejdokonalejší gastronomické zážitky světa, už připomínat nemusíme. Je tak zajímavá a pestrá, že zastíní i okolní země jako Vietnam, Malajsie či Indonésie, a téměř každý, kdo se v Thajsku ocitne, po chvíli zjistí, že toto je země, v níž se nebude hubnout. Ne že by lokálně jídlo bylo mastné a těžké jako tradiční česká kuchyně, ale proto, že je tu toho tolik, že budete chtít ochutnávat od rána do večera. Perfektní thajské zelené nebo červené kari, Pad Thai, polévky Tom Yum nebo Tom Ka Kai jsou již legendární klasikou; ale znáte jídlo zvané Pad Kra Pao? Pokud ne, je to chyba! Právě toto jídlo se v Thajsku stává stále oblíbenější, a přestože byste ho zde našli už i před lety, nyní dostává křídla a doslova letí, aby se vyšvihla na špičku thajské gastronomie. Pad Kra Pao se stále častěji objevuje na menu podniků, a dokonce vznikají i specializované restaurace, kde se věnují a zdokonalují jen toto jedno jediné jídlo. Pad Kra Pao je krásné ve své jednoduchosti. Pokud si ho objednáte, dostanete kopec rýže, volské oko a duší jídla je směs kousků masa (často mletého), které se proplétá s jemnou chutí česneku, thajské bazalky a nechybí v něm ani chilli. Hodně chilli! Pokud chcete ochutnat Pad Kra Pao, tak, jak si ho zamilovali Thajci, vyžádejte si ho "thai spicy". Tyto dvě nevinná slovíčka získají prvním soustem význam, který má od nevinnosti daleko. Pořádně pálivá porce Pad Kra Pao vám ukáže, co všechno thajské jídlo dokáže. Ústy se rozlévá teplo, které přejde do horka, a to už přesně víte, že brzy vám budou téct slzy. Ty se nakonec promíchají s Pad Kra Pao a vám to přijde směšné, ale smát se nebudete. Tedy ještě ne v tom momentě. Smích a chuť přijde až později. Chilli vás pořádně potrápí, ale bez chilli by thajská kuchyně nebyla tím pravým ořechovým. Zkuste, jak chutná Pad Kra Pao v pěkné restauraci, ochutnejte ho v pouličním stánku na tržišti Wang Lang, nebo si sedněte do podniku Phedi Mark, který jen nedávno otevřel snad nejznámější food bloger světa Mark Wiens. Roky žije v thajském Bangkoku, miluje toto město, miluje jeho jídlo a cestuje po světě a ukazuje země přes jejich chutě. Jeho Pad Kra Pao je novinkou na gastronomickém nebi a je to něco, na co dlouho nezapomenete. Zkuste přijít do Bangkoku a kromě tradičních, známých jídel se dejte přemluvit alespoň na jednu porci. Můžete si být jisti, že nikdy při té jedné porci nezůstanete. Vidím to na sobě. Čím více času v Thajsku trávím, tím více ochutnávám Pad Kra Pao na mnoha možných i nemožných místech. Pad Kra Pao zažilo svých "pět minut" slávy i v roce 2018, kdy svět sledoval záchranné akce v thajské jeskyni Tham Luang, v níž zůstalo zaseknutých tucet thajských chlapců. Po 2 týdnech, kdy se je podařilo zachránit, si mnozí z nich jako své vůbec první jídlo vybrali Pad Kra Pao. Potřebujete ještě více důkazů na to, abyste ho ochutnali?

Čti více

Vegetariánský festival v Hat Yai - Očista těla a duše

Hat Yai je největší město v provincii Songhkla na jihu Thajska. S populací přes 150 tisíc obyvatel patří k největším městům ve státě. Kromě Thajců v něm žijí i Malajci a Číňané. A právě Číňané přišli v Hat Yai s nápadem každoročně organizovat vegetariánský festival. Jeho cílem je přesvědčit lidi, aby se během deseti dnů vyhýbali konzumaci masa a očistili tak své tělo. Festival se koná v obrovském stanu, kde se nachází až sto stánků s nejrůznějším jídlem. Více může překvapit fakt, že ryby a mořské plody zde očividně za maso nepovažují. Můžeme zde najít smažené rybí kuličky, opékané nudle se zeleninou, křupavé bramborové lupínky a skvělé thajské sladkosti. Vyzkoušet můžete všechno, protože jídlo se za minimální ceny prodává po kouscích, a tak se nemusíte bát, že se přejíte již po první porci. Festival probíhá i mimo hlavního stanu. Na ulici vystupují pouliční umělci a skupina tanečníků zde předvádí indické tance a ohnivou show. Zamířit můžete i do blízkého taoistického chrámu, kde si můžete nechat vyvěštit svůj osud prostřednictvím hůlek Kau Chim. Většina turistů však zůstává ve stanu a zkouší lahodně vypadající jídla. Nechte se jimi zlákat i vy.

Čti více
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Více informací