afika,

Jak se na cestu do Afriky připravit a kam se podívat?

Afrika je velmi zaostalý kontinent, kam se lidé bojí cestovat. Jejímu kouzlu je však snadné podlehnout a zamilovat se do ní. Musíte vědět, kam a s kým se vypravit a jaká pravidla na cestách dodržovat. Platí, že jižní Afrika je mnohem bezpečnější než středoafrické země.

Autori: Martin Karniš, průvodce CK SEN

23.11.2017

Čti více
afika,
afika,

1. Bezpečnost

Většina lidí má obavy z bezpečnosti. V turistické části Afriky jsou návštěvníci vítáni a dbá se na jejich bezpečnost. Musíte však vědět, kam už se nechodí. Například pokud se turista vydá v Jihoafrické republice z Kapského města pěšky na Stolovou horu, je téměř jisté, že ho okradou. Stejně jako pokud se bude procházet po downtownu v Johannesburgu nebo v některé z okrajových čtvrtí Nairobi. Mnohem nebezpečnější jsou ovšem státy v centrální části Afriky.

Namibie, Afrika
Namibie, Afrika

2. Nemoci a hygiena

Dalším strašákem jsou nemoci a hygiena. Přitom turistické zóny v běžně navštěvovaných oblastech jsou velmi dobře vybavené a jídlo zde servírují čerstvé a tepelně upravené. Žaludečními problémy trpí mnohem méně turistů než v Egyptě nebo Asii. Je ovšem nutné dodržovat základní hygienické předpisy a řídit se zdravým rozumem. Lidé se nejvíce bojí, že dostanou malárii nebo jinou tropickou nemoc. Základem je mít dobrý sprej odpuzující hmyz, jíst vitamín B a při západu slunce, kdy hmyz útočí nejvíce, nosit dlouhé kalhoty, trička s rukávy i ponožky.

luxusní lodge, Afrika
luxusní lodge, Afrika

3. Ubytování

Výběr ubytování je důležitý. V Africe najdete hotely nejrůznějších úrovní - od velmi jednoduchých až po ty nejluxusnější. Služby personálu jsou na vysoké úrovni a turistický ruch je zde velmi rozvinutý. Ubytování u národních parků turistu nadchne. Často se bydlí na farmách, ubytování má svou duši. Také velké resorty mají světovou úroveň a jsou postavené v přírodním stylu.

jihoafrický steak
jihoafrický steak

4. Strava

Vaří zde fantasticky, hlavně v Jihoafrické republice a Namibii. Základem kuchyně jsou ryby (na pobřeží) a maso. Dělají zde jedny z nejlepších steaků na světě a to nejen z vynikajícího hovězího masa, ale také z antilop, pštrosů a krokodýlů. Ochutnejte i čerstvé ryby - krevety nebo tresku z místních vod. Zajímavá je také tradiční kuchyně, v Kapském městě je nutné ochutnat bobotie, mleté hovězí maso pečené s chlebem v sladko-pikantní omáčce s indickým kořením.

Afrika, procházka se lvy
Afrika, procházka se lvy

5. Spolehněte se na odborníky

Odvážný cestovatel může prozkoumat Afriku na vlastní pěst. Ale kvůli bezpečnosti a zkušenostem z konkrétních míst je lepší se spolehnout na zkušenou cestovní kancelář. Poprvé jsem jel do Afriky, abych viděl zvířata ve volné přírodě. Zamiloval jsem si ji kvůli lidem a přírodě, ta je jedinečná a s ničím jiným na světě se nedá srovnávat.

Jižní Afrika
Jižní Afrika

Co v Africe navštívit?

Hlavním cílem většiny návštěvníků je safari. Nejpopulárnější jsou Krugerův národní park, národní park Etosha, Chobe a další menší parky.

safari v Africe
safari v Africe

Krugerův národní park

Krugerův národní park v Jihoafrické reoublice 25 000 km2 velký park (to je třetina Česka) je největším tahákem Jihoafrické republiky. Park je sice oplocen, ale turista má pocit, že je ve skutečné divočině. Příroda je v jednotlivých částech odlišná: na severu je to otevřená savana, v centrální části les a v jižní mix lesa, buše a savany. Žijí zde všechna zvířata, která se v tomto regionu původně vyskytovala. Od velkých stád slonů, žiraf, zeber, impal až po skupiny lvů, nosorožců a vzácných psů hyenovitých. Pokud máte štěstí, potkáte tu gepardy, leopardy nebo vzácnější a samotářské nosorožce dvourohé. V jezerech a řekách odpočívají hroši a krokodýli, napít se sem přicházejí stáda slonů, buvolů, antilop a zeber. Je tu také možné absolvovat pěší safari s ozbrojeným průvodcem, nebo se vydat na noční pochod buší. V noci vycházejí dikobrazi, hrabáči, hyeny a komby, zvířata, která přes den není možné vidět. Pohyb je zde zjednodušený díky asfaltovým cestám vybudovaným během války v Mozambiku.

Botswana, národní park Etosha
Botswana, národní park Etosha

Etosha v Namíbii

Etosha je považována za perlu mezi národními parky. Uvnitř se nachází obrovská bílá solná planina (4600 m2), která je několik měsíců v roce zalitá vodou a její nejhlubší místo má 20 cm. Přilétají sem plameňáci a další vodní ptáci. V parku potkáte žirafy, nosorožce, slony, stáda zeber, skákavých antilop, pakoně a spousty impal. Je zde také poměrně jednoduché potkat šelmy. Například leopardi chodí pravidelně k napajedlu, stačí si tu v určitou hodinu na jednoho z nich počkat. Lvi se sice přesouvají, ale i oni mají svá oblíbená místa. Hlavními hrdiny Národního parku Etosha jsou nádherné antilopy přímorožce jihoafrického. Namibie je ovšem známá pouštními slony, což je největší poddruh slona afrického. Dospělí samci běžně dorůstají osmi tun. Opět je potřeba vědět kdy a kam vyrazit. Nejlepší dobou je období sucha, zvířata se zdržují u napajedel a stačí tak na ně pouze čekat.

safari, Botswana
safari, Botswana

Národní park Chobe v Botswaně

Národní park Chobe se nachází na severovýchodní hranici Botswany. Park je tvořený zčásti lesem, buší a řekou Chobe a překypuje životem. „Na řece se odehrává jedno z nejúžasnějších safari, můžete se tu plavit mezi hrochy, krokodýly a dalšími zvířaty a pozorovat spoustu vodního ptactva. A slonů uvidíte stovky,“ říká Martin. Botswana má největší populaci slonů a v Chobe na 11 700 km2 jich žije neuvěřitelných 120 tisíc. Nejlepší dobou k návštěvě je období sucha (od května), kdy se zvířata stahují k řece. Z lodi si můžete vychutnat pohled na slony, různé druhy antilop. Chybějí jen nosorožci, ty, bohužel, pytláci vybili.

safari z auta, Afrika
safari z auta, Afrika

Kalahari a Nxai Pan v Botswaně

Kalahari je vyprahlá poušť a Nxai Pan je velká solná pánev ležící uprostřed Botswany. V nehostinné oblasti se nacházejí místa, která jsou jako rajská zahrada uprostřed ničeho. Po pískové cestě se najednou ocitnete uprostřed oázy baobabů a palem. Jezírka s vodou, která se zde často udrží celoročně, lákají velké množství zvířat. Přicházejí sem antilopy skákavé, pštrosi, žirafy, sloni, zebry... Pokud máte štěstí, natrefíte i na šelmy - lvy, gepardy a šakaly. Leopardi jsou opatrnější, ale za soumraku nebo při úsvitu se také dají zahlédnout. Nikdy byste v tomto prostředí neočekávali takové množství a takovou rozličnost zvířat.

JAR pobřeží
JAR pobřeží

Mys Dobré Naděje v JAR

Je to malý park na „konci světa“ nedaleko Kapského Města v JAR, je domovem několika původních druhů zvířat. Najdete zde zebry horské, bůvolce, antilopy, losy, paviány a pštrosy, kteří se rádi popásají na břehu Atlantického oceánu. Neuvěřitelná je samotná příroda a v období od července do října je šance pozorovat ze břehu velryby. Nemusíte ani nasednout na loď. Delfíni, lachtani a tučňáci se zde vyskytují celoročně. Kdo má rád adrenalin, v okolních vodách se dá zažít potápění se žralokem modravým, známým jako lidožravým, nebo bílým. I Kapské město nabízí divokou přírodu.

pravé africké safari, národní park
pravé africké safari, národní park
<
>
Kruger national park Viktoriiny vodopádyjižní Afrika, Cape TownKapské Město, JARMys dobré Naděje, JARsafri, Botswana
Všechny články autora

Martin Karniš

Vystudovaný zoolog je v CK SEN klienty právem považovaný za největšího odborníka na africké safari. Většinou provází Keňu a Tanzanii, kde si s Masaji povídá svahilsky a jeho nejoblíbenější zájezd je JAR, Namibie, Botswana, Zimbabwe, Zambie. Od roku 2009 však provází i poznávací zájezdy na Madagaskar, Aljašku, do USA a Kanady. Okouzlila ho Rwanda, Uganda i Etiopie. Když si od něj zvířata potřebují odpočinout, provází zájezd Thajsko, Malajsie, Singapur či Austrálii, kterou projel křížem krážem. Martinovy největší koníčky jsou příroda, historie a poznávání nových lidí. Říká, že cestování a provázení je nejlepší škola života. Klienti si ho na zájezdech váží kvůli empatii a trpělivosti. Jako správný ranger je jeho nejoblíbenější pochoutkou steak z impaly v Jižní Africe.


Mám zájem o "Speciální akci" na poznávací zájezdy do celého světa se SLEVOU AŽ 35%.


Zadejte prosím váš e-mail:

Povinné pole