Poznávací zájezdy v Indonésii

se slevou až 33%

  • poznávací zájezdy do Indonésie plné zážitků s garancí realizace množství zájezdů v roce 2024

  • buddhistický chrám Borobodur, iistický Prambanan, největší ještěři světa, sopky, prales a orangutani na Sumatře

  • komfort, špičkoví čeští průvodci a množství UNESCO památek

  • Bali, Sumatra, Jáva, Komodo, Flores, Lombok, Rinca

  • využijte naše zkušenosti s aktivní dovolenou od roku 1993

  • gurmánské zážitky - satay, ayam koule, nasi goreng, mie goreng 

  • first minute slevy na zájezdy do Indonésie jsou dynamické a průběžně se snižují, využijte nejlepší cenu nyní!

Čti více

Tel.: 224 250 138, 608 482 877   |   Email: cksen@cksen.cz

Zájezdy do Indonésie se slevouReference klientůZážitky ze zájezdůTOP místa zájezdůFotogalerieTuristický průvodce
Čajové plantáže jsou dominantou Indonésie

Jáva, Bali - skvěle zorganizovaný zájezd

Milá CK SEN,

Děkujeme za krásný a skvěle zorganizovaný zájezd "Jáva, Bali". Zvláště chceme poděkovat našemu průvodci Pavlovi, který se nám snažil přiblížit Indonésii co nejvíce, čímž způsobil, že bychom se do této země rádi vrátili.

Blanka a Miroslav

Čti více
Borobudur na ostrově Jáva

Jáva, Bali, Bromo + Flores, Rinca, Komodo - komfort i zážitky

Vážený pane řediteli,

před necelým měsícem jsme se vrátili z Indonésie a chtěli bychom velice ocenit, jak celý program, tak zejména výkon našeho průvodce Jožky Harvánka. Poprvé jsme se s ním setkali před třemi lety na zájezdě Vietnam, Kambodža. Jeho znalosti, přístup ke klientům a občasné nenápadné zmínky o Indonésii nás dovedly k rozhodnutí absolvovat se SNEM i tento zájezd. Celou dobu jsme doufali, že jako garant tohoto zájezdu, bude opět našim průvodcem. Toto naše přání se splnilo, když jsme dostali jeho tradiční před odletový email a Jožo nezklamal. Zájezd nejen, že splnil, ale ve všech ohledech překonal naše očekávání. Oceňujeme jeho znalost prostředí, jazyka a života Indonésanů, díky čemuž si mohl dovolit reagovat na aktuální situaci a upravit program tak, aby zvýšil komfort i zážitky nás - klientů. Děkujeme Jožkovi a těšíme se někdy příště, na další společné cestě. (Příští rok určitě opět znovu s CK SEN.)
Vaši dlouholetí klienti Milada, Víťa, Ilona a Petr z Brna

Čti více
S orangutany na dotek v Bukit Lawang

Sumatra, Jáva, Bali -jsme naplnění nevšedními, hezkými zážitky

S CK Sen jsme se po Thajsku a Mexiku zůčastnili cesty po Indonezii. Jsme rádi, že i s odstupem času můžeme napsat, že jsme se vrátili naplnění nevšedními, hezkými zážitky, na které budeme rádi vzpomínat. Nádherná příroda, ředevším zelená džungle Sumatry, rovníkové podnebí, lidé usměvaví, přátelští. Plán a organizace cesty byla perfektní.Chtěli bychom i tímto způsobem také poděkovat Jožkovi Harvánkovi - našemu skvělému průvodci.Díky jeho znalosti indonézštiny dokázal s přehledem zvládnout často nepředvídatelné situace. Protože žil několik let v Indonezii, zná mentalitu a zvyky tohoto národa a mohli jsme tak poznat i běžný život místních lidí. Jožka je i výborný společník. Například jsme se moc pobavili při večeři na ostrově Samosir, kde bezprostředností a šarmem zapojil do zábavy všechny hosty - nás Slováky a Čechy, ale i Malajce, Korejce a Holanďany. Zážitky z Prambananu a Borobuduru není třeba popisovat. Pro bližší poznání Bali jsme využili fakultativní výlety, které Jožka naplánoval opravdu dobře, se znalostí místa i historie. Doufáme, že se ještě na nějaké cestě světem potkáme. Lidka a Rosťa.

Čti více

Malajsie, Singapur a fantastická Indonésie - nespočet nádherných zážitků a poznatků

Zdravíme,
Právě jsme se vrátili z poznávacího zájezdu po Malajsii, Singapuru a Indonésii. Kromě zajímavých suvenýrů jsme si přivezli nespočet nádherných zážitků a poznatků o zemích, které jsou tak rozmanité. Tato úžasná dovolená nám rozšířila znalosti o vzdálených kulturách, nabídla prožít dobrodružství. Prostě během dvou týdnů jsme viděli od rušných ulic Kuala Lumpur, krásných pláží ostrovů, neskutečných chrámů až po úžasné novostavby Singapuru, přepravovali se různými dopr. prostředky od letadla až
po rikši, poznali všechny chutě, vůně a hlavně lidí těchto zemí.. je to prostě
nezapomenutelný zážitek. S jistotou můžeme napsat, že tohle všechno bychom si tak skvěle neužili, nebýt našeho úžasného průvodce Jožka Harvánka, který nám svými
poznatky, profesionalitou, familiárním a přátelským přístupem pozvedl tuto
dovolenou na něco víc, než jen na běžný "poznávací zájezd", za což mu velmi pěkně děkujeme. Je to člověk maximálně oddán své práci. Ví přesně, jak Vám danou zemi představit a vy máte pocit, že jste odedávna její součástí. Hlavně je třeba dát všechny předsudky bokem, vůbec se netřeba ničeho obávat: např.
strava na ulici v Indonésii? Super, čisté, chutné a čerstvé. Speciální očkování? Žádné jsme nepotřebovali...
Každý večer jsme sami do pozdních hodin chodili po Kuala Lumpur i Singapuru a ani na chvíli jsme neměli pocit strachu, nedejbože nějakého ohrožení. Skutečně se není třeba ničeho obávat, je třeba vycestovat a poznávat svět s touto partou lidí, kteří milují cestování stejně jako my.
Na závěr chceme ještě jednou poděkovat CK SEN za fantastické dva týdny a
přejeme Vám, abyste měli jen takové nadšené a absolutně spokojené zákazníky, jako jsme my.
Ještě jednou DĚKUJEME !!!

Martina a Michal

Čti více

Komodo, Lombok, Flores, Gili, Bali - námaha odměněna v podobě neopakovatelných zážitků

Jsme celý týden doma ze skvělé expedice a stále vzpomínáme na úžasné zážitky. Se SNEM jsme byli poprvé a přes počáteční nedůvěru vůči organizovaným zájezdům (dosud jsme jezdili na vlastní pěst), nelitujeme. Skvělý program, malá skupinka, podobně dobrodružně naladěných lidí a úžasný průvodce Jožko Harvánek - to jsou ty správné ingredience na super dovolenou. Viděli jsme strašně moc a ti z nás, kteří se rozhodli pokořit sopku Rinjani, navzdory otlakům a námaze, také nelitovali. My, co jsme si sopku odpustili, jsme trávili nádherné dny na ještě neobjevených ostrovech Gili (krásné pláže, azurové moře). Okouzlila nás malebná plavba Indickým oceánem po rajských ostrovech, unikátní setkání s komodskými varany a snad nejemotivnější bylo setkání s domorodci z horské vesničky Waerebo. Všechny zážitky byly úžasné a Indonésii jsme si i díky skvělému společníkovi Jožovi Harvánkovi zamilovali. Tento odlehlý kout země doporučujeme poznat každému cestovateli, který má rád výzvy, nepřekáží mu trochu nepohodlí. Věřte, jeho námaha bude odměněna v podobě neopakovatelných zážitků.
Petr a Jana

Čti více
Objevte exotický mini státeček Brunej s CK SEN

Malajsie, Brunej, Borneo, Filipíny - zážitky nejen pro smysly, ale i pro duši

Želví ostrov: Není mnoho míst na zemi, kde můžete pozorovat přírodu z té největší možné blízkosti, sledovat tajemný rituál rozmnožování a večer sledovat hvězdy na opuštěném ostrově. Na Želvím ostrově se to denně podaří 48 lidem na světě. Jen taková je totiž kapacita ubytování pro všechny turisty zeměkoule, aby byli svědky rozmnožování tajemných želv, které svůj pud zachování potomstva provádějí před malým, ale světovým publikem. Pokud vám náhodou nestačí na zážitky bohatá noc, tak časné ráno na pláži vám poslouží jako velké přírodní jeviště pro zapomenuté želvy, které si plní své povinnosti nad ránem – zřejmě proto, aby měli turisté lepší světelné podmínky pro fotografování. A tak opravdu nutno uznat, že ty želvy jsou pravé celebrity...

Ukřižování na Filipínách: Patřím k těm cestovatelům, kteří potřebují zážitky nejen pro smysly, ale i pro duši. Proto je samozřejmé, že každý rok pravidelně sáhnu po nabídce Vašich poznávacích zájezdů, které jsou jimi přeplněné. Nezmýlil jsem se ani v případě exotické Asie.
Nemusíte být ani věřící a zážitek ukřižování na Filipínách je ten, který není jen náročný na spotřebu filmového materiálu, ale hravě předčí všechny předchozí a dosavadní cestovatelské zážitky. Být při přípravě ukřižování, křížové cesty a slyšet tupé údery pronikající lidskýma rukama a nohama, aby držely na kříži, to si většina světa prohlédne na televizní obrazovce všech prestižních světových TV stanic. Jen zlomek světa to pozoruje na vlastní oči a do konce života si to opakovaně promítá v mysli, tak jako my, kteří jsme v roce 2010 zažili ukřižování přímo na místě. Potěžkali jsme hřebíky, popovídali s "Ježíšem", a nelitovali ani jednu sekundu horkého dne, potu a prachu, který na nás autenticky padal. Velikonoční pátek má mnoho podob. A tento byl za hranicí lidských možností...

Miloš Bubán

Čti více

Komodo, Lombok, Flores, Sumbawa, Rinca, Gili, Bali - jedna z nejlepších dovolených

Vážení,
je to týden, co jsme se vrátili ze zájezdu z Indonesie. Chci celému týmu poděkovat, protože to byla jedna z nejlepších dovolených, na které jsem byla. Průvodci se o nás starali, jako o vlastní, nenechali nás padnout, ani ve chvílích fyzicky nejtěžších. Viděli jsme toho a zažili spoustu...moře hory....prostě super. Informace naprosto vyčerpávající, nestalo se, že by nevěděly, nepomohly, nezařídily!!! Myslím, že holky zaslouží ředitelskou pochvalu.
Chci říci, že o Vaší dobré pověsti jsem se přesvědčila na vlastní kůži a dobré jméno budu šířit ráda dál. Bylo to super, děkuju a zdravím z Plzně.

Alice Dillenzová

Čti více
Orangutani na Sumatře žijí ve volné přírodě

Sumatra, Jáva, Bali - děkujeme za krásné zážitky

Dobrý den,
Chvíli před koncem zájezdu SUMATRA, JÁVA, BALI jsme vyplňovali dotazník s otázkou (přibližně) "co se vám nejvíc líbilo". Až v letadle jsme si uvědomili, že k Borobuduru a Prambanánu jsme měli přiřadit ještě Jožku Harvánka. Byl vynikající, jak co se týče znalostí indonézských reálií, tak jako vždy příjemný a pozitivní člověk. Máme velkou chuť vyzvat jiné cestovky vyslání špionů na školení Vašich průvodců, aby viděli, jak má průvodce vypadat. S Vámi jsme byli pouze 2x, ale jak Jožka, tak Marek jsou nejlepší průvodci, které jsme poznali. A že jsme jich za těch 72 let poznali hodně.
Srdečně zdraví a za krásné zážitky děkují Růžena Teuchnerová a Jan Blabol.

Čti více

Komodo, Lombok, Flores,Gili, Bali - perferktně zajištěna cesta

Milí přátelé,chtěli bychom Vám poděkovat za nádherných šest týdnů strávených v Indonézii. Jednak za organizační zajištění, kdykoliv jsme se obrátili s problémem, byl okamžitě vyřešen. Hlavně ale za zážitky z cesty, která byla perferktně zajištěna.Takové zázemí jsme na expedici nečekali. Největší dík však patří našemu průvodci, panu Jozefu Harvánkovi, který je bezkonkurenční. Má hlavní zásluhu na naprosto bezproblémovém průběhu celé dovolené a skvělých zážitcích. Jako průvodce je dokonalý profesionál,ale navíc jsme měli pocit,že jsme na dovolené s dobrým a obětavým kamarádem. Dokáže zprostředkovat setkání s místními lidmi a přiblížit turistům život v zemi, bezprostřednost a laskavost lidí a vzbudit v nás pokoru. Pro všechny, kteří mají rádi tento typ dovolené, můžeme jen vřele doporučit. Ještě jednou velké díky.

Milan a Alena Veselovští

Čti více
Mládě orangutana na Sumatře

Sumatra, Jáva, Bali - jsem nadšená

Expedici po Sumatře, Jávě a Bali nelze popsat, je prostě třeba to zažít! Pro mě to byla po komfortních zájezdech první expedice a jsem nadšená. Indonésie je překrásná země, každý ostrov je jiný a jedinečný. Pokud se ještě podaří vytvořit skupinu, jako byla naše a pokud budete mít to štěstí, a doprovázet vás bude, Jožko Harvánek, tak máte vyhráno! Jožko, splnil každé naše přání, věnoval se nám po celou dobu, i když už mnohokrát nemusel, předal nám kvantum informací a zařídil jedinečné zážitky. Moje oslava narozenin, která trvala několik dní, byla super a všem účastníkům SJB ze srdce děkuji! Stále si zpívám tu naši Di síni senang, dívám se na fotky a videa a musím se při tom usmívat. 24 dní na cestách mě nabilo energií na celý další rok. Trochu jsem se bála, jestli to nebude náročné, expediční, ale opravdu se všechno dá zvládat s úsměvem (a s trochou guavového džusu a alkoholu z domácích zásob). Děkuji všem skvělým lidem, spolucestovatelům, místním průvodcům, ale hlavně Jožovi za jedinečné zážitky. Kdo by chtěl hledat chyby, našel by, ale já jsem spokojená na 100%. Těším se na další cesty.
Anežka z Prahy

Čti více

Komodo, Lombok, Flores, Sumbawa, Bali - neuvěřitelné nasazení pro spokojenost a zážitky

Ráda bych poděkovala skvělému průvodci Jožkovi Havránkovi za jeho neuvěřitelné nasazení pro spokojenost a zážitky z cest pro klienty v Indonésii. Velmi pěkně se mu chci poděkovat a také vám, že jsme jej dostali jako průvodce na Expedici po ostrovech Indonésie. Cestuji s vámi asi 10 let a byla jsem na 14-15 zájezdech? /nechce se mi to nyní počítat/, měla jsem obrovské štěstí zažít všechny vaše skvělé průvodce /Kamila, Maca, Martin N., Peter Blažek, Janči../, kteří vždy dodali cestování více než jen informační a organizační zajištění. Díky průvodci Jožkovi H. mi vrátila chuť vydat se opět na cesty organizovaně a cestovat po světě s vámi, prosím, vybírejte průvodce, kteří z poznávacích zájezdů udělají „nezapomenutelný“ zážitek pro účastníky. Vím, že správní lidé na správná místa se těžce hledají, ale oni někde jsou. Dále bych chtěla podpořit Indonésii jako zemi, kde je vše a každý si dosyta může užít poznání této země. Mnoho lidí neví, co má zde čekat a znají jen Bali, přitom každý kout, ostrov této země je jiný, nabízí směs poznání různých kultur, historických památek, různorodost přírody, hory – moře- sopky, aktivitu – trekking, potápění.. nebo jen relax u azurového moře, rozmanitost fauny i flóry, milí a příjemní lidé, výborná kuchyně … prostě země, která nabízí vše, co si každý přeje. Podpořte Indonésii více ve svým promo, ta země si to opravdu zaslouží. Za pár dnů vyrážím s dětmi na váš zájezd USA západ aktivně – tak doufám, že budeme mít štěstí na průvodce s nadšením. Děkuji a všechny vás srdečně zdravím.
Ing. Marcela Šimková

Čti více

Borneo, Filipíny, Brunej - dovolená plná silných zážitků

Ráda bych poděkovala za to, že jste nám umožnili prožít nezapomenutelnou dovolenou, plnou překrásných a silných zážitků, na kterou budeme vždy moc vzpomínat. Přispěla k tomu i ochota a zájem Tomáše Kubuše, který se postaral, abychom si odvezli co nejvíce zážitků a maximálně využili čas k objevování nových krajin a velmi se nám věnoval. Mirka Hanzálková

Čti více
Východ slunce v národním parku Bromo Tengger Semeru

Jáva, Bali, Bromo - chtěla bych poděkovat vedení CK SEN

Jménem účastníků zájezdu Java-Bali-Bromo (21.2.-6.3.) bych chtěla poděkovat vedení CK SEN za opravdu skvělý "nos" na průvodce, což se potvrdilo i v osobě Tomáše Horňáka, který nás na tomto zájezdě provázel. Tomáš se nám snažil do programu vtěsnat i věci, které v itineráři nebyli, buď se „vytasil“ s nějakým skrytým vodopádem po cestě, nebo pěknou procházkou balijskou džunglí na závěr dne. Významně tím zvýšil kvalitu zájezdů. Nezapomněl ani na narozeniny našeho souputníka, zorganizoval malou oslavu a nechal mu na snídani připravit krásný dortík s věnováním.
Mne konkrétně obohatil o nove pohledy na hinduistické a muslimské náboženství, rozproudil v autě fundovaně debaty o Nirváně, józe, ásany a věcech souvisejících, a tím nám krásně zpříjemnil dlouhé přesuny. Děkujme za vše.
Andrea Tichá

Čti více

Malajsie - tato první zkušenost byla vynikající

V únoru 2019 jsme se zůčastnili s manželkou zájezdu na trase Malajsie a Singapur a Indonésie. Naší průvodkyní byla paní Katrin Abou Naboutová.
V minulosti jsme absolvovali řadu různých zájezdů a pobytů ve světě s různými CK. Cestovat s CK SEN jsme se rozhodli s ohledem na doporučení našich přátel a uvedená cesta byla první zkušenosti.

Musíme konstatovat,že tato první zkušenost byla vynikající a to zejména pro zcela výtečný přístup naší průvodkyně Katky,která po celou dobu pobytu byla né průvodkyní,které jsme znali z jiných cest,ale průvodkyni s velkým množstvím informací nejen zeměpisných,ale i hluboce historických,průvodkyní,která vždy trpělivě nás seznámila ve vzájemných souvislostech s životem v jednotlivých zemích,průvodkyni, která kromě schváleného programu nám vždy dala možnosti alternativně poznat i mnoho věcí navíc. Byla vždy nápomocná,trpělivá,nabitá vědomostmi,naprosto orientovaná a vždy s nadhledem a pohodou řešící požadavky nás turistů dychtivých po poznání. Již po krátkém seznámení bylo zřejmé, že je průvodkyni s naší “krevní skupinou“a tak po 13 denním společném putování jsme se stali přáteli(jako bychom se znali již dávno), a tak další cestu,kterou bychom chtěli absolvovat s CK SEN,bychom přivítali opět Katku jako naši průvodkyni.
Pokud má SEN takovéto průvodce všechny,tak blahopřejeme k výběru. Jsme však po uvedeném putování přesvědčení,že Katka je naprosto vyjímečná,tak si jí držte a považujte.

Mnoho dalších pozitivních reakcí Vám přejí

manžele Urbanovi z Brna

Čti více
Bukittingi na ostrově Sumatra

Sumatra, Jáva, Bali - krásný a zážitky plný zájezd


Milá CK SEN! Už jsem skoro třetí týden doma z nádherného zájezdu Sumatra, Jáva, Bali. Byl to velmi krásný a zážitky plný zájezd. Na tento zájezd jsem se přihlásí kvůli tomu, že loni jsem byl na zájezdu Thajsko, Malajsie, Singapur, který provázel Jožo Harvánek. Byl perfektní a hodně nám vyprávěl o Indonésii, kde dva roky žil. Věděl jsem, že i tento zájezd bude provázet on. Tento byl ještě lepší. Každá země měla své kouzlo. Viděli jsme velmi mnoho, vystoupali jsme na dvě sopky, byli jsme v pralese za orangutany, na krásném jezeře Toba i na ostrově Bali. Pro mě to byl perfektně na 100% připravený zájezd, Jožo byl úžasný, nápomocný a vše řešil okamžitě a dobře. Během tohoto zájezdu jsem nenašel žádnou chybu. Ale pro mě třešničkou na dortu byla v Kutě na Bali katolická mše v neděli
dopoledne. Kdo chce zažít něco dojímavého a jiného než u nás, vřele mu doporučuji jít zde na mši. Nemusíte být věřící, atmosféra mše vás dostane. Takovou atmosféru u nás člověk nezažije. Jste perfektní CK, máte výborně připravené zájezdy a skvělé průvodce. Už se těším na další zájezd. Přeji vám všechno dobré. Vojta

Čti více
Borobodur - největší buddhistický chrám na světě

Jáva, Bali - Budeme se těšit na každý zájezd

Vrátili jsme se ze zájezdu Jáva, Bali, Bromo + Flores, Rinca, Komodo nadšení. Už jsme byli s Vaší cestovní kanceláří na zájezdech sedm krát a vždy jsme byli velmi spokojeni. Jen litujeme, že jsme se o Vás dozvěděli pozdě. Máme oba přes 60 let a netroufáme si na expedice. Tak si vybíráme vaše zájezdy komfort. Postupujeme vždy stejně. Ačkoli je vše na internetu, vybíráme si raději z katalogu. Tento rok jsme udělali výjimku, protože průvodce, se kterým jsme byli v minulém roce ve Vietnamu, Jozef Harvánek, nám tak poutavě vyprávěl o Indonésii, že jsme se už loni ve Vietnamu rozhodli. Máte opravdu vynikající průvodce, o čemž jsme se přesvědčili na každém z těch 7 zájezdů. Nejen encyklopedické znalosti, ale i milý přístup. U Josefa Harvánka nás mile překvapil i uvítací e-mail, kterým se nám před cestou představil a jmenovitě promluvil. Vím, že od Vás dostaneme všechny potřebné informace, ale tento osobní přístup, který ani nelze vyžadovat a se kterým jsem se nesetkala v žádné jiné cestovní kanceláři, i tak potěšil a chtěla bych mu za něj poděkovat. V našem věku je těžko volit dlouhodobé cíle, ale pokud nám to zdraví dovolí, budeme se těšit na každý zájezd. Pochopitelně jen s Vaší cestovní kanceláří. Se srdečným pozdravem manželé Činčurovi

Čti více
Pura Batu Bolong je jeden z chrámu v oblasti Tanah Lot vybudovaný na skále v moři

Malajsie, Singapur a Bali - zájezd byl výbornej

Dobrý den, vrátili jsme se ze zájezdu Malajsie, Singapur a Bali. Chtěli jsme navštívit Asii, kde jsme doposud viděli jen Thajsko, ale také jsme chtěli strávit čas u moře. Na vaše doporučení jsme zvolili přelet na Bali pro odpočinek. Zájezd byl výbornej, a to hlavně díky Veronice, neskutečně milá a chytrá, díky ní jsme zažili opravdu hodně uměla nám zařídit úplně vše. Vyprávěla o náboženstvích, kultuře, abychom vše snáz pochopili. Díky ní jsme ochutnali dobroty přímo na ulici i ve vyhlášených restauracích
v Kuala Lumpur i Singapuru. Na Bali na pláži jsme pak vstřebávali všechny nasbírané zážitky, domů se nám teda vůbec nechtělo. Zdravíme Veroniku a děkujeme. Marta a Karel Divišovi

Čti více

Výstup na sopku Bromo - Jáva, Indonesie

Jak podle Vašich představ vypadá výstup na aktivní sopku? Bude to nebezpečné, bude to vzrušující? Před samotným výstupem se na pár hodin ubytujeme v městečku Merlin Malang. Víme, že si příliš nepospíme, protože kolem půlnoci vyrážíme do vesnice Sukapura, kde přesedneme do ,,džípu“ a vyvezeme se k sopce Bromo, abychom se podívali na jeden z nejkrásnějších momentů našeho zájezdu. Po večeři a rychlém bazénu věřme, že rychle usneme. No znáte to, očekávání, nervozita a vědomí, že musíte rychle usnout. Najednou zvoní budík a za pár minut se setkáváme na recepci. Cestou do Sukapury slyšíme od našeho místního průvodce příběh, jak to vlastně celé začalo. Když si parta cestovatelů vymyslela tento šílený nápad: zažít východ slunce nad sopkou Bromo, neměl je tam kdo dopravit. Místní tedy rozhodili sítě a oslovili chlapíka, který měl jako jediný široko daleko autoservis a vlastnil džíp. Slovo dalo slovo a za pár dní se jelo. Netrvalo dlouho a ozvala se nová parta. Po ní další, ta už byla dvakrát větší. Chlapík neváhal a bleskově sehnal další auto. Za rok už vlastnil čtyři a z ranních výletů se pomalu ale jistě začala stávat místní atrakce. Atmosféra a kouzlo východu slunce nad sopkou Bromo nenechala lhostejných ani domácích a během pár let si z výletů udělali tradici. Dnes už je ani nezajímá samotný východ slunce, jako spíše setkání s přáteli, rodinou a společné snídaně při této jedinečné atmosféře, vypráví průvodce. Právě u chlápka, který to celé začal, začínáme i my. Šálek horkého čaje v jeho rodinném domě, kde už při snídani posedává skupinka domácích a pak se jde. Nabídky zapůjčení bund a čepic slušně odmítáme, vybavení jsme dostatečně. Čeká nás hodinová klikatá cesta do kopce, která i vzhledem k řidičským kvalitám našeho průvodce není příliš pohodlná. Cestou se k nám přidávají další auta, netrvá dlouho a jedeme v koloně. Slova našeho  průvodce se naplňují. Cestou posloucháme další informace. Bromo v čase aktivity nechrlí lávu ale kameny a sopečný popel. Blízké okolí se vždy evakuuje, aby se předešlo zraněním či případným obětem. Po odeznění nebezpečí však domácí najdou jen zničenou úrodu a do dalšího roku se mohou se svou jedinou obživou – pěstováním různých plodin – rozloučit. Půda je neúrodná a nějaký čas potrvá, než si deště se sopečným popelem poradí. Vláda má naštěstí pro tyto případy zřízený fond, ze kterého místnímu obyvatelstvu poskytnou pomoc. Blížíme se k naší rozhledně, údajně té nejkrásnější a místními nejméně navštěvované. Okolí začíná připomínat kemp, či hudební festival. Cestu lemují desítky, ne-li stovky zaparkovaných džípů. Cesta je plná domácích, popíjejících čaj a kávu, a na grilech se opékají různé dobroty. Pomalu začíná rozbřesk. Zaparkujeme a vydáváme se pár metrů po svých. Na vyhlídce už postává pár cizinců, přesně jak říkal náš průvodce, místní samotný východ zase až tak nezajímá, přišli si spolu užít atmosféru rána. Netrpělivě čekáme, kontrolujeme nebe, hvězdy vidíme, viditelnost by měla být dobrá. Po pár minutách začíná tma řídnout a my rozeznáváme obrysy hor. Někde v údolí pod námi je Bromo, každou chvíli je uvidíme. Nebe pomalu modrá a před námi se otevírá neskutečná scenérie… Dočkali jsme se. Z vulkánu lenivě stoupá dým a vítr ho nese okolní krajinou. Horizont pomalu mění barvu z červené přes oranžovou, až do žluté. Najednou se zjeví slunce a my okamžitě cítíme jeho hřejivý dotek. To teplo je zvenku nebo zevnitř, živené tou nádherou kolem nás..? Kráter si bezstarostně dýmí, uzávěry fotoaparátů cvakají, bundy se pomalu rozepínají. Divadlo však nekončí, dáme si ještě pár minut a odcházíme na další část dnešního dobrodružství. Půjdeme nakouknout do samotného kráteru. Znovu jízda našim terénním autem, tentokrát jen kousek, dolů k vulkánu. V těsném okolí sopky je vše šedé, sopečný prach si nevybírá a nešetří ani naše oči, šaty, foťáky… po chvíli nám dokonce skřípe mezi zuby. Ke schodům na samotný vulkán pojedeme na ponících. Nejprve zvažujeme, zda chceme toho chudáka trápit svou váhou, ale poté oceňujeme jeho pomoc. Chodí se tu těžce a stejně tak se těžce dýchá. A to nás ještě čeká strmé schodiště k okraji kráteru. Stoupáme pomalu, před námi je dost lidí, ale toto tempo nám nevadí, alespoň zvládáme dýchat. S blížícím se vrcholem nabírá na hlasitosti a zvláštně hučí. Konečně jsme nahoře, kráčíme ke kraji a s husí kůží se díváme do kráteru. Ten hukot připomínající vodopády vychází přímo ze středu vulkánu. S němým úžasem se díváme do aktivní sopky. Působí dojmem živého tvora. Hlavou mi přeběhne část Nietzscheho výroku, který si osvojil i Jim Morrison: ,,když se podíváš do propasti, propast se podívá do tebe“. A tak do sebe mlčky koukáme a nechce se nám odejít. Dohodnutý čas schůzky s našim průvodcem se blíží… No a co, tak přijedeme o chvíli později.. Hukot, dým, živý tvor, propast… Ještě chvíli… Schody dolů, tělem znovu na poníkovi ale myšlenkami stále na kraji propasti. Bromo… jeden z nejintenzivnějších momentů jaké jsem zažil. Cesta zpět proběhla v tichosti, tuším na co asi myslí ostatní. V očích a na šatech ještě zbytky sopečného prachu, foťák očistím až na hotelu. Živý tvor. Naše matka, naše Země….

Čti více

Kulturní í přírodní skvosty Jávy

Po příletu do Jakarty prožíváme kulturní šok. Najednou je všechno rychlejší, plné lidí, smogu, aut a motorek, prostě "Mace" (zácpa indonésky). Večer hraje pestrými barvami, které blikají z okolních reklam nebo luxusních nákupních center. Jsme v Jakartě, hlavním městě Indonésie. Vedle hotelu si můžeme v nonstop otevřeném obchodě 7 eleven koupit cokoliv, i Pringles nebo čokoládu. Naštěstí rychle odlétáme dále a Yogyakarta naše smíšené pocity zachraňuje. Opět se přibližujeme k místním, tentokrát jdeme za děckama do školy. Strávíme tam dost času na to, abychom si s nimi poseděli v lavicích, naučili je pár českých slovíček, zazpívali indonéský "Di síni senang, Di sana senang ...". Procházet se starými chrámy Prambanan a Borobudur je obrovský zážitek. Ochutnáváme kokosový cukr, který zapíjíme černým čajem, na návštěvě u místních, v jejich domě. Nevadí jim, že na stole již mají připravenou večeři. A na závěr tohoto ostrova naše oči pozorují ještě jeden krásný přírodní úkaz - stále aktivní sopku Bromo v národním parku Semeru, který je pojmenován po stále činné nejvyšší sopce ostrova. Pocity při pohledu na východ slunce nad Bromem, žádné fotografie neposkytnou. Toto je přesně to místo, pro které je třeba Jávu navštívit!
 

Čti více

Orangutáni a největší květ na světě - Sumatra

Přenádherná příroda, jsme v džungli. Splavujeme řeku, abychom se vykoupali ve vodopádu a pochutnali si na šťavnatém ananasu. Noc prožitá uprostřed džungle, zanechává stopu v každém z nás. Adrenalin během jízdy džípy přes prales zintenzivňuje pocit dobrodružství v divočině. Orangutani v pralese nad Bukit Lawang nám berou banány přímo z ruky a mají lidský pohled. Ten pocit je nepopsatelný.
Krásný výhled na okolní scenerii je odměnou za trošku náročnější ranní výstup na aktivní sopku Sibayak, ke které se dostáváme opět přes džungli nad Berastagi. Pod její úpatím se koupeme v termálních lázních. Magický ostrov Samosir na jezeře Toba s nádhernou domorodou architekturou, kde žili v minulsti lidožrouti prozkoumáme loďkou, která je jen pro nás. Někteří se přesouváme po ostrově stejně jako Indonésané - na motorkách. Obdivujeme osobitou architekturu Bataků, debatujeme s místními, velmi milými a usměvavými lidmi, pro které jsme atrakcí (tak jako všichni bílí). Cpeme se praženou rýží, nudle, rybami a polévkami dochucenými chilli, jak jinak. Jako dezert si dáváme čerstvé ovoce, nevím si vybrat - mango, papáju, baby banány, mangosteam, liči ...? Jedeme dál Sumatrou, už se cítíme být její součástí. Tento pocit v nás umocňují "botanická okénka". Už víme,  jak roste kakao, káva, skořice, muškátový oříšek, pepř či hřebíček, které jsou chutí indonéských cigaret. Ochutnáváme čerstvé buráky, sledujeme, jak je místní praží, někteří si to i vyzkouší. Obdivujeme zelená rýžová pole, procházíme přes rovník. Splachující voda v toaletě se již nyní točí opačně, jsme na jižní polokouli. Kromě běžné konzumace indonéských specialit jsme tentokrat vyzkoušeli něco více. Co tak naučit se některá jídla vařit? Vidět místního kuchaře přímo v akci u sporáku? Proč ne? Navštívili jsme proto Yusufa, který pro nás připravil pohoštění. Po úvodním občerstvení vzhůru do práce. A co jsme vařili? Tak nejdříve kuře dušené se zázvorem a citronovou trávou. Později hovězí se zeleninou a vodním špenátem. Tempe - tradičně jídlo ze sojových bobů. Nechyběla samozřejmě rýze, klasicka bílá, ale i s grilovaným kuřecím masem - Nasi goreng Ayam. A co jsme navařili, to jsme si i snědli a bylo to opravdu výborné. Seděli jsme tradičně na zemi, jídlo poskládané před námi a sami jsme si vybírali podle chuti, ale každý vyzkoušel všechno, neboť nejen vůně, ale i chuť nás přímo vybízely přidat si. Po dobrém obědě jsme měli možnost trochu i podebatovat o všem možném a trochu i videt způsob života místních obyvatel. Po lehkém treku za největším květem na světě - Rafllesiou, si pochutnáme na cibetkové kávě. Toto doma nezažijete!!! 

Čti více

Barong, kávové plantáže a rýžové terasy na Bali

Dnešní den začínáme ve vesničce Batubulan, kde se jdeme společně podívat na tradiční balijské taneční představení. V tomto tanci se bijí dvě mytologické postavy. Barong v podobě lva představuje boha dobra, který bojuje proti Rangda-ovi, který naopak zastupuje zlo. Boj končí nerozhodně. Symbolizuje to rovnováhu mezi dobrem a zlem. Po představení máme namířeno úzkými uličkami naším autobusem do nadmořské výšky cca 500 m.n.m. Kolem nás se začínají objevovat první rýžová políčka, která jsou neodmyslitelnou součástí tohoto krásného ostrova. Náš kamarád Gede, který pochází ze severní části ostrova Bali, nás zavedl na kávové plantáže. Zde se dozvídáme jaký je rozdíl mezi kávou arabicou a robustou. Máme možnost ochutnat i Cibetkovou kávu. Víte, které zvířátko tuto kávu produkuje a jak vlastně tato káva vzniká? Cibetka konzumuje celé kávové plody, z nichž stráví pouze dužinu, enzym proteázy v trávicím traktu způsobí, že kávová zrna jsou jemnější a jsou méně hořká, taková zrnka pak vyloučí stolicí. Ročně se vyprodukuje pouze cca 500 kg takovéto kávy a my máme možnost si ji na tomto místě za pár euro koupit. Na procházce kávovými plantážemi nám Gede s velkým zájmem ukazuje další tropické ovoce. Vidíme, na jakých stromech roste guava, durian, jackfruit. Gede vytahuje nožík a vyřezává kousek z nějakého stromu, posouvá kousek dřívka mezi nás a říká, abychom ho olízli, po prvním ochutnání zjišťujeme, že to je skořice! Dále vidíme, jak roste hřebíček, vanilka, kakaové boby a mnoho jiných exotických plodin. Geniální zážitek je za námi a my pokračujeme k rýžovým terasám. Zde se setkáváme s partičkou domácích, kteří trénují své kohouty. Připravují je na kohoutí zápasy. Ti nám s radostí předvedli, jak vypadá trénink dvou kohoutů před takovým zápasem. Krásný den zakončíme na místím trhu ve vesničce s názvem Ubud.

Čti více

Indonésie, Lombok a ostrovy Gilli

Čeká nas Rinjani, sopka vysoká 3726 metrů, vystupující téměř z moře. Vypíná se nad námi a vůbec se nezdá tak vysoká. Nejtěžší věci dáváme nosičům, na hřbety bereme zbylé věci a začínáme makat do výšky 2500 m.n.m., na první římsu. V lese pod římsou vřeští opice a my se posilujeme. Ráno budíček ve 2 ráno a s čelovkou vyrážíme dobýt vrchol. Dobrodružná část zájezdu začíná. Suť, sopečný prach, 2 kroky nahoru a půl kroku zpět. Při východu slunce už stojíme vyčerpaní na vrcholu a vychutnáváme si pohledy, na jedné straně je vidět Bali a nejvyšší sopku ostrova - Agung a na druhé straně sopky Sumbawy. Pod námi sopečné jezero a někde v dálce za římsou a strmým svahem moře a ostrovy Gilli. Scházíme na římsu, ještě níže k jezeru a k horkým pramenům. Božský odpočinek před sestupem ze sopky, kolena nas bolí, ale stálo to za to. Zážitek na celý život. Před námi maličké ostrovy Gilli s nejčerstvějšími rybami, nádherným mořem a zaslouženým odpočinkem.

Čti více

Indonésie, ostrov Flores

Přelet na ostrov Flores trvá z Bali cca 2 hodiny a my přelétáváme nad ostrovy, které po cestě zpět projedeme. Tešíme se však na první opravdové dobrodružství, vesničku Waerbo, úkrytu hluboko v horách ostrova. Když jsme tu byli poprvé v roce 2002, místní děti bílé turisty nikdy předtím neviděli, náčelníci zabili rituálně kohouta, zpívali nam písně a bubnovali. Sápeme se skoro 3 hodiny pralesem po nových cestičkách a najednou se před námi objeví maé údolí, spíše plošina obklopena horami a v ní posazených pár domků ve tvaru kužele. Dřevo, sláma, žádný elektrický proud, nic moderního. Jsme jako ve středověku. Strávíme zde noc a vychutnáváme si vesničku bohem zapomenutou před světem s neuvěřitelnými obyvateli a atmosférou.
Nyní se vesnička stává známější, zvyky se však nezměnily, jen pro turisty přistavěli chatku, kde se dá pohodlně vyspat. Tento zážitek v nás zůstane na celý život.

Čti více

Indonésie, ostrov Komodo

Přistáváme pronajatou lodičkami na mole ostrova a vítáme se s rangery, kteří dávají první instrukce: Varani nesnášejí červenou barvu a rychlé pohyby. Pokud se proti vám rozběhne, neutíkejte, doběhne vás, ale počkejte a když bude blízko, uhněte na stranu, varan totiž špatně mění směr. Je nebezpečný, když vás kousne, můžete umřít, nepřibližujte se k němu příliš. Malí varani žijí na stromech, jinak by je samec snědl. Až když jsou dostatečně velcí, seskakují a začínají lovit na zemi. Chodíme v buši ostrova a máme oči na stopkách a najednou je před námi, schovaný v křoví, leží, téměř není vidět. A asi 20 metrů od něj malý jelen pije vodu. Čekat na lov by možná trvalo věčnost, a tak pokračujeme dále. Stačíme se podél moře, když v tom... to je neuvěřitelné, naproti nám se blíží obrovský ještěr. Prochází se po pláži. Neuvěřitelný zážitek! Toto fakt stálo za to, tím však Komodo nekončí. Nastupujeme na loď a přesouváme se na Red beach – Červenou pláž, která je poseta úlomky červených korálů. Skáču do moře a pod námi se objevuje nádherný podmořský svět. Rejnoci, želvy, stovky rybiček a pestrobarevné korály. Nádherné místo na dovolenou. A kromě nás je tu jen jedna malá lodička.

Čti více

Ostrov bohů - Bali

Trajektem se přesouváme na vysněné Bali. Začínáme s návštěvou místních obyvatel v typickém balijském domě, jednoduše zařízeném, kde paní domácí připravuje obětní dary pro Bohy. Po cestě do Ubudu máme příležitost vidět hinduistickou slavnost a svátečně, v bílém oblečené Balijčany. Směřujeme blíže do uměleckého centra Bali. V jedné z mnoha galerií nejdříve sledujeme umělce při práci, pak jejich výtvory vkusně zavěšené na stěnách. Jasně, že odcházíme s nejedním úlovkem! To ještě nestačí, jdeme vyzkoušet pravou  balijskou zabijačku "babi guling". Prasátko připravené na rožni chutná výborně. Volný den si užíváme každý po svém. Ráno běháme po pláži, nebo meditujeme u vln divokého oceánu. Po snídani si dopřejeme masáž na pláži za směšnou cenu. K obědu si vychutnáme grilovaného humra v restauraci s výhledem na oceán. A pak jen tak ležíme u bazénu a  popíjíme Arak Colada v bazénovém baru. V podvečer si nenecháme ujít kulturní představení - typický balijský tanec Kecak. Vystoupení je v mořském chrámu Uluwatu s úžasným západem slunce. Noc je mladá a někteří z nás vyrážíme do šestipatrové diskotéky plné Australanů, uprostřed nejrušnější ulice Kuty. I toto je Bali. Každý si může vybrat jakou chuť ostrova zkusí, protože Bali je směsí různých zážitků.

Čti více

24 hodin ticha na Bali

28.3.2017 zažili SEN klienti na Bali neskutečný zážitek. 24 HODIN TICHA. Slavil se den ticha a příchod roku 1939 podle balijského kalendáře Saka. Tomuto dni s názvem Nyepi Day předcházel Melasti Day - den očisty a potom Ogho Ogho - slavnost, která je podobná našemu masopustu. Celý ostrov Bali se ponořil do velkých oslav, kterým dominovaly různé masky duchů a démonů. Tyto masky jsou několik týdnů usilovně vyráběné v místních komunitách. Je to jedna z největších hinduistických slavností na ostrově, a proto si všichni místní dávají záležet i na tom, jak vypadají. Mají na sobě krásně zdobené sarongy. Celou tuto oslavu provází velký pochod, při kterém místní nosí masky démonů a duchů na bambusové konstrukci. Tyto démony postupně pak spalují v chrámech. Den ticha trvá 24 hodin a má přísně stanovená pravidla. Je zakázáno vycházet z domu do ulic, dělat hluk, je zákaz létání, používání elektroniky i zákaz rozsvítit světlo, včetně svíček, a tak si naši klienti vychutnali jeden z nejkrásnějších pohledů na noční oblohu jižní polokoule. Po tomto dni místní považují svět za čistý a věří v nový začátek. Každá cesta na Bali je vždy velkým zážitkem.

Čti více

Výšlap na druhou nejvyšší sopku Bali

Jsme ubytovaní v lokalitě s názvem Kuta, která je tou nejproslulejší lokalitou na celém Báli. Kuta je centrem surfařů, kterými jsme byli na pár hodin i my včera, když jsme se učili, jak stát na surfu. Ti šikovnější dokázali sjet i pár vln. Večer jsme se dohodli, že namožené svaly půjdeme ráno rozhýbat túrou na druhou nejvyšší sopku Bali s názvem Batur. Její nadmořská výška je 1717 m.n.m. a výšlap na samotný vrch zabere zhruba 2 až 3 hodiny v závislosti na tempu. Pokud si chceme vychutnat východ slunce, který je právě z vrchu sopky Batur na celém Bali ten nejkrásnější, začínáme šlapat na vrch už v 3:30 ráno. Východ slunce je na Bali celoročně okolo 6 ráno. No a proč si troufám říct, že odsud je ten nejkrásnější východ slunce na celém Bali? Protože na východě vidíme nejvyšší sopku Bali – Agung (3142 m.n.m.), vedle níž začínají vykukovat sluneční paprsky, jejichž odrazy sledujeme na hladině jezera Batur, které patří do kaldery sopky, na jejíž vrchu se právě nacházíme. Po pár minutách už vidíme do okolních dolin, které jsou celé posety černou ztuhlou lávou. Erupce nedaleké sopky Agung v roce 1963 byla jednou z nejsilnějších v 20. století. Při těchto krásných výhledech nám dělají společnost divocí makakové, kteří nám doslova skáčou po hlavách, a tak si tu děláme krásné záběry.

Čti více

Sibayak - aktivní sopka Sumatry

Indonésie je nádherná a čarovná krajina, která toho nabízí opravdu bezpočet. Víc než patnáct tisíc ostrovů skrývá neuvěřitelné přírodní krásy. My se momentálně nacházíme na jednom z nich – na Sumatře. Vstáváme brzy ráno a kolem čtvrté opouštíme hotel na okraji horského města Berastagi. Venku je ještě tma a příjemně svěže. Chystáme se vylézt na stále aktivní sopku Sibayak, do výšky 2049 metrů. Po dvacetiminutové jízdě autem serpentýnami, začínáme šlapat po strmé a rozbité asfaltové cestě směrem nahoru. V dálce je možné vidět Sinabung, další aktivní vulkán, který se tyčí do výšky skoro dva a půl kilometru. Momentálně jen spokojeně odfukuje a z kotle stoupá jen minimum dýmu. Ale 19. února 2018 místní pěkně vystrašil. Soptil oblaka hustého, šedého dýmu a prachu až do výšky pěti kilometrů. My se Snem jsme sem přišli o pár dní později a viděli jsme už jen tenký, červený crůček lávy vytékající z kotle. Stoupáme dále, na otevřené planině začíná trochu pofukovat a o ochlazuje se. PO chvíli už nikdo nepochybuje, že se nacházíme na aktivní sopce. Čím dál více, se nám do nosu vrývá štiplavý siřičitý smrad a v dálce je slyšet stále intenzivnější syčení. Procházíme kolem stanů kempařů, kteří se tu rozhodli strávit noc, aby byli mezi prvními nahoře. Čeká nás ještě finální, nejstrmější výstup po vratkých kamenech a kolem šesté ráno, těsně před východem slunce jsme na vrcholu. Obsadíme nejlepší místa na focení a s prvními slunečními paprsky začíná nádherné přírodní divadlo. Postupně se pod námi ukazuje malebné údolí s městem Berastagi a dalšími menšími sopkami. Severním směrem je dokonce vidět Medan, největší město na ostrově, vzdálené přibližně 50 km vzdušnou čarou. Tam naše dobrodružství před pár dny začalo. Za námi se nachází samotná kaldera sopky Sibayak, která už odpočívá více než 130 let. Po dostatečném vynadívání se na ranním, sluncem zalité údolí, scházíme stejnou cestou dolů. Obcházíme kalderu z blízka a míříme přímo k syčícím gejzírům síry. Pozorovat nesmírnou sílu přírody z takto bezprostřední blízkosti je nepopsatelný zážitek a málo kdo odolá možnosti zapózovat a vyfotit se pár centimetrů od tohoto úžasného sopečného divadla. Cestou zpět pozorujeme přírodní krásy, které byli cestou nahoru před námi skryté ve tmě. Postupně se ukazuje exotická vegetace, nejprve jen malé keříky a kapradiny, později už nefalšovaná džungle, plná obrovských palmových listů jako z Jurského parku. Fakt jsme šli tudy nahoru? Ptají se mnozí. Po úspěšném zdolání sopky nás samozřejmě čeká zasloužená odměna – přírodní prameny přímo pod sopkou. Horká voda v, dohromady šestnácti bazénech působí jako balzám na naše nohy a celé tělo. Užíváme si zasloužený odpočinek a načerpáváme síly na další dobrodružství a zážitky, které nás na Sumatře ještě čekají.

Čti více
buddhistický Borobodur, ostrov Jáva v Indonésii

Borobodur

Jeden z nejvýznamnějších buddhistických chrámů na světě pod záštitou UNESCO. Skládá se z šesti čtvercových teras završených třemi kruhovými terasami, celá stavba je poseta 2672 reliéfními panely a 504 sochami Buddhy. Chrámový komplex pochází asi z 9. století a je zasvěcen především Buddhovi Gautamovi.

Čti více
Prambanan v Indonésii

Prambanan

Prambanan představuje unikátní památku nejen v rámci Indonésie, ale v celém širším spektru jihovýchodní Asie. Jde o největší hinduistický, chrámový komplex Indonésie a není divu, že se nachází také na prestižním seznamu UNESCO. Fantastické chrámy pocházejí z 9.století, a dokonce je Prambanan ještě o půlstoletí mladší než buddhistický Borobudur. Jeho chrámy jsou typickou ukázkou hinduistické chrámové architektury, které dominuje 47 metrů vysoký centrální chrám zasvěcený bohu Šivovi. Na obou stranách hlavního chrámu stojí dva menší, Brahma chrám na jihu a Višnua chrám na severu. Chrámový komplex je vyzdoben reliéfními výjevy z legendárního eposu Rámájana. Na scéně s impozantní siluetou prambananských chrámů v pozadí se odvíjí romantický příběh prince Rámu a jeho krásné ženy Sity. Jejich láska musí překonat množství nástrah, dokud dospěje ke šťastnému konci. Úchvatné divadlo s mnoha účinkujícími, překrásné kostýmy, zvuk gamelanu patří k vrcholným zážitkům návštěvy Indonésie.

Čti více
sopka Bromo na ostrově Jáva

Bromo

Aktivní vulkán, který je součástí Tengger masivu, na východní Jávě. Sopka měří 2,329 metrů a je nejnavštěvovanější sopkou v Indonésii. Sopka patří do národního parku Bromo Tengger Semeru. Název Bromo odvozen od jávské výslovnosti Brahma, hinduistického Boha Stvořitele.

Čti více
Indonésie, ostrov Bali

Bali

Místo pro ideální odpočinek u moře s návštěvou kulturního centra Ubud i zelených rýžových políček. Uvidíte chrám Uluwatu a při západu slunce si vychutnáte tradiční balijský tanec kecak s příběhem z eposu Ramajana. Městečka s uměleckými dílnami, krásné tanečnice, tradiční masky tanečníků, chrámové slavnosti, ale i pláže, hotely a turisté - to je Bali, nejznámější a nejvíce nejnavštěvovanější ostrov Indonésie, který je rájem potápěčů.

Čti více
Sumatra, orangutáni

Krmení orangutanů, Sumatra, Bukit Lawang a NP Gunung Leuser

Za názvem Bukit Lawang se skrývá unikátní místo na prahu sumatriánského pralesa, který v sobě má obrovský tahák. Přesně za ním jsme sem přicestovali i my. Bukit Lawang, oblast řeky Bahorok a národní park Gunung Leuser zapsán v UNESCO je totiž domovem orangutanů. Patří k symbolu Sumatry a během trekku v džungli si rapidně zvýšíme šanci na to, abychom je viděli na vlastní oči. Jen Sumatra a Borneo jsou domovem těchto vysoce inteligentních a vynalézavých živočichů. Na trekku džunglí strávíme přibližně tři hodiny a budeme mít unikátní přírodní zážitek. Přijdou i gibboni nebo makakové.

Čti více

Jezero Toba

Největší jezero Indonésie a zároveň největší vulkanické jezero na světě. 100 km délka, 30 km šířka a 505 m hloubka, což také řadí jezero mezi nejhlubší na světě. Navštívíte tradiční vesnice, kde se seznámíme s tradicemi a kulturou Toba Bataků, kdysi obávaných lidožroutů. Rituální popraviště ve vesničce Ambarita.

Čti více
Indonési - varan komodský

Pozorování varanů na Komodu

Indonéský ostrov, který náleží skupině ostrovů Malé Sundy mezi většími ostrovy Sumbawa a Flores. Ostrov je především známý kvůli výskytu varana komodského, který je největším a nejmohutnějším ještěrem na světě. Populace tohoto ještěra je zde odhadována na cca 5000 kusů. Komodo má rozlohu 390 km2 a žijí zde asi tři tisíce obyvatel. Náleží indonéské provincii Východní Nusa Tenggara. Obyvatelé jsou převážně islámského vyznání. Ostrov je součástí národního parku Komodo, který byl založen v roce 1980.

Čti více
sopka Rinjani v Indonésii

Výstup na sopku Rinjani, Lombok

Rinjani je aktivní vulkán, nacházející se v severovýchodní části ostrova Lombok. S výškou 3 726 m je to druhý nejvyšší vulkán země (po stratovulkánu Kerinci na Sumatře). Sopka má kónický profil, typický pro stratovulkanickou stavbu, ale její západní stěna je preružená kalderou Segara Anak o rozměrech 6 x 8,5 km. V kaldeře (konkrétně v západní části) se nachází jezero Segara Anak s hloubkou 230 m.

Čti více

Ostrovy Gili

Ostrovy Gili, neboli Gili islands, se skladájí ze tří ostrovů – Gili Trawangan, Gili Meno a Gili Air. Ostrůvky leží severozápadně od ostrova Lombok a jsou malým kouskem ráje pro potápěče, milovníky divokých večírků i relaxace. Všechny tři ostrovy lemují nádherné písečné pláže s krystalicky průzračnou vodou a místní útesy nabízejí nejlepší podmínky k potápění a šnorchlování. Gili Trawangan má pověst večírkového ostrovu a obyvatelé se zde přizpůsobili turistickému zájmu. Proto je Gili Trawangan nejdražším z těchto ostrovů. Gili Meno je velice poklidný, má nejhezčí pláže a je tak vhodný pro ralxaci a odpočinek. Ve vnitrozemí najdete velké slané jezero a také novou atrakci v podobě aviaria plného tropických ptáků ze všech koutů Indonésie. Pokud chcete zažít trochu z obojího, je pro Vás nejlepší možností Gili Air. Gili Air se nachází nejblíže k pevnině. Ostrov s úzkými bílými plážemi je ideálním místem pro šnorchlování. Nádhernou lokalitu pro potápění a šnorchlování najdete u Gili Air Wall, kde máte možnost spatřit želvy i mořské koníky.

Čti více

Yogyakarta

Yogyakarta je hlavním městem známého indonéského regionu. Zkráceně se městu říká Jogja. Yogyakarta je hned po ostrově Bali druhá nejnavštěvovanější destinace v Indonésii. Proslavilo ji hlavně klasické jávanské umění – poezie, drama, muzika, balet a loutková představení. Yogyakarta patří k nejstarším městům v Indonésii. Najdete tu proto mnoho památek kulturního dědictví. Ve městě se nachází 17 univerzit, a tak se tu vyskytuje navíc i několik tisíc studentů z celé Indonésie. Je to tak jedno z nejznámějších studentských měst Indonésie. Region Yogyakarta je stále ještě sultanátem. Sídlí zde sultán, ovšem jeho funkce má již jen kulturní význam. Kraton je výraz pro sultánský palác. Najdete ho v centru města. Stal se největším kratonem na Jávě. Palác byl postaven v 17. století a dodnes slouží svému účelu. Sídlí v něm sultán. Pro veřejnost je tu zřízeno muzeum historie sultanátu i samotného paláce. O víkendech se zde pořádají různé kulturní akce. Taman Sari je sultánský vodní palác z 18. století. Sultán ho dal postavit jako kulturní doplněk ke svému vládnímu paláci. Tama Sari není tak krásný jako kraton, ale je klidnějsí a malebnější. Vreedenburg je stará holandská koloniální pevnost. Není tak navštěvovaná jako oba sultánské paláce, ale je velmi udržovaná. V pevnosti sídlí muzeum historie Yogyakarta a v létě se tu pořádají různá umělecká představení. Pevnost leží severně od starého města na jihu ulice Malioboro, která je hlavní nákupní třídou Jogjakarty. Po délce dvou kilometrů se táhnou po obou stranách ulice obchody. Na Malioboru najdete obchody s pevnou cenou i stánky, kde se dá smlouvat. Tugu Jogja je nejznámější místo Yogyakarty. Je to 15 metrů vysoký památník, který je umístěn přímo doprostřed rušné křižovatky mezi ulicemi Mangkubumi, Soedirman, A.M. Sangaji a Diponegoro. Je starý takřka 300 let a představuje významné události v historii města. Byl postaven asi rok po založení království Yogyakarty a znázorňoval filosofii o blízkosti lidu a jejich krále a náboženství. V roce 1867 však Yogyakartu postihlo silné zemětřesení, které památník zničilo. O dva roky později jej obnovili tehdejší vládci Indonésie – Holanďané. Zrušili však jeho filozofickou a historickou výzdobu, ovšem jeho filozofický význam se zachoval v myslích obyvatel města. Dnes je památník symbolem města a oblíbeným místem mezi místmíni, což symbolizuje např. skutečnost, že studenti po odpromování objímají památník Tugu Jogja a dokonce jej líbají na znamení své lásky k Yogyakartě.

Čti více

Sumatra – Batakové

Batakové se stali podnětem k rozsáhlému vědeckému bádání. Bylo zjištěno, že jsou potomci neolitických horských kmenů, které vyhnali Mongolové z jejich původního území v oblasti dnešního severního Thajska a Barmy. Když dorazili na Sumatru, nesetrvávali dlouho na mořském pobřeží, ale vydali se dále do vnitrozemí. Po několikatýdenním putování objevili jezero Toba, kde se usídlili a žili zde v naprosté izolaci od okolí dlouhá staletí. Nejcharakterističtějším rysem Bataků je jejich bojechtivost. Jednotlivé osady se mezi sebou téměř bez ustání svářily. Z tohoto důvodu nebyly nikdy budovány mezi jednotlivými usedlostmi cestičky, ani stavěny mosty. Všechny osady byly obklopeny živým, 10 metrů vysokým neprostupným plotem z bambusu, s dobře stráženým vchodem pouze z jedné strany. Život se odehrával v tradičních dřevěných domech, jejichž obytná část se nacházela 1-2 metry nad zemí. Tato část domu byla vlastně jednou velkou místností bez pevných vnitřních stěn, kde žilo někdy i tucet rodin. V noci se spouštěly z trámů rákosové rohože poskytující jednotlivým rodinám alespoň trochu soukromí. Světlo pronikalo do tmavého domu pouze jediným malým otvorem – dveřmi, do kterých se vstupovalo po krátkém žebříku. Spodní část domu byla určena pro hospodářská zvířata – kozy, krávy a prasata – a sloužila i jako skladiště obilí. Typická šindelová střecha tvarem připomínala býčí rohy. Tento tvar střechy je rozšířen po celé Sumatře a váže se k němu legenda o dlouhotrvajícím boji mezi sousedními ostrovy Jáva a Sumatra. Jak praví tato pověst, kdysi dávno mezi sebou vedli spory bohatí obyvatelé Jávy a chudí lidé ze Sumatry.

Čti více
Poznáte středisko minangkabuské kultury

Bukkitingi

Městečko Bukittinggi, nacházející se v příjemném horském prostředí, je dodnes centrem kultury etnika Minangkabau, jemuž vládnou ženy. V tradičních vesničkách v okolí města se lze dodnes setkat s touto zajímavou kulturou. Místní rušný trh pak nabízí možnost ochutnat výpěstky sklízené na okolních úrodných svazích.

Čti více

Jakarta

Jakarta je hlavním a největším městem Indonésie. Leží na ostrově Jáva a tvoří jeho samostatný region. Patří k nejhustěji osídleným ostrovům světa a má přes 9 milionů obyvatel. Tedy jen toto jedno město má skoro tolik obyvatel jako celá Česká republika. Oblast města Jakarta má velmi dlouhou historii. Desítky tisíc let staré ostatky člověka jávského pocházejí právě odtud. Do historie se poprvé zapsala ve 12. století, kdy zde byl zřízen přístav Sunda Kelapa. Byl hlavním přístavem království Sundy. V 16. století byl dobyt islámským sultanátem Banten a přejmenován na Jayakartu – město vítězství. Datum převzetí moci sultanátem – 22. červen 1527 – je dnes oslavován jako den založení města. Ke konci 16. století přišli do Jayakarty Holanďané. V roce 1619 zde získali nadvládu a město přejmenovali na Batávii. Dne 4. března 1621 se Batávie stala hlavním městem Holandské Východní Indie. Dnes je Jakarta centrem turistického ruchu se všemi turistickými službami, hotely, zábavními centry i historickými památkami. Za nejzajímavější místa ve městě lze pokládat památník Monas, Indonéské Národní Museum či mešitu Masjid Istoqlal. V centru Jakarty najdete zmíněný památník Monas – národní monument, symbol indonéského boje za nezávislost. Dále zde stojí prezidentský palác, kancelářské budovy a nákupní centrum Manga Dua. V západní části Jakarty se nachází Chinatown. Najdeme zde také, zrovna tak jako v jižní části města, muzea, nákupní centra a zábavní komplexy. V severní části města se rozprostírá Národní park Kepulauan Seribu, s množstvím ostrůvků v Jávském moři.

Čti více
Objevíte Raflézii, největší květinu na světě

Sumatra

Ostrov Sumatra leží v západní Indonésii a je součástí tzv. Sundských ostrovů. Turisté sem míří o poznání méně než například na Bali či na Lombok. Reálně má ale vskutku co nabídnout, proto jej určitě nevynechte ze svého itineráře! Z nádherných deštných pralesů a rozmanitých zážitků budete u vytržení. Relaxovat můžete třeba na písečných sumaterských plážích anebo se vydat na túru za historickými či přírodními skvosty. Zde je jen zlomek hlavních oblastí, které rozhodně nevynechte: město Medan (hlavní kulinářské centrum Sumatry), jezero Toba (největší kráterové jezero svého druhu na světě), Bukit Lawang (malá vesnice na okraji Národního parku Gunung Leuser, kde uvidíte orangutany), spící sopka Gunung Sibayak (snadná na výstup, túra k vrcholu měří asi 7 km) nebo Mentawajské ostrovy (na Západní Sumatře, vhodné pro surfaře). 

Čti více

Jáva

Indonéský ostrov Jáva se nachází, co by kamenem dohodil od ostrova Bali – odtud se na něj dostanete za méně než jeden den. A rozhodně stojí za návštěvu, neboť nabídne doslova mix nejrůznějších zážitků. Obdivovat můžete jávské starověké památky, chrámy, vodopády, barevné vesnice, čajové plantáže nebo sopky při výšlapech. Při svých dobrodružných výpravách pak nezapomeňte prozkoumat ani kulturní „srdce“ Jávy, kterým je Yogyakarta. Za vidění zde stojí ku příkladu skupina paláců postavená pro sultány zvaná Kraton, největší budhistický chrám na světě Borobudur nebo monumentální hinduistický chrám Prambanan. Oslnivý je však i vodopád Tumpak Sewu ve východní Jávě nebo „Duhová vesnice“ nacházející se v srdci města Malang (stejně tak na východu Jávy). 

Čti více

Flores

V indonéském souostroví Malé Sundy (provincie Nusa Tengarra) se nachází ostrovní perla zvaná Flores, což v překladu z portugalštiny znamená „květiny“. Nenechte se však zmást, na tomto ostrově neroste o nic víc květin než na jiných v Indonésii. Pojmenování Flores se pouze zachovalo z původního „Cabo de Flores“ – od portugalských obchodníků, kteří se v roce 1544 plavili v oblasti a objevili východní mys ostrova. Nejvýznamnější ostrovní aktivitou je pak pozorování kráterových jezer nebo aktivních sopek. Nenechte si zde ujít ku příkladu sopku Kelimutu se třemi kráterovými jezery, která mění v průběhu roku barvy mezi zelenou, tyrkysovou, bílou a černo-červenou. A také nezapomeňte, že Flores je též známou vstupní branou na ostrov Komodo (kde uvidíte varany komodské). Trajekty odjíždí z rybářského města Labuan Bajo.

Čti více
<
>
Nádherná sopka Bromo na ostrově JávaBorobodur – největší buddhistický chrám světaHinduistický chrám PrambananIndonésie s CK SENOstrov bohů Bali a jeho chrámyChrám Tanah Lot na Bali omývaný vlnami oceánuSEN s místními na BaliVýstup na sopku Rinjani, KomodoPo stopách největších ještěrů světaZe života komodských varanůOrangutani v jejich přirozeném prostředí na ostrově SumatraSopka Sibajak na SumatřeRaflézie, největší květina na světěVýstup na sopku BromoNávštěva vesničky WaereboBromo při východu slunceSEN na BaliPutování po indonéských ostrovechRýžová políčka na BaliKaždodenní práce místních na rýžových políčkáchPěstování rýže na BaliSEN na SumatřeVelká mešita v Medanu na SumatřeBukittingi na ostrově SumatraBorobudur na ostrově Jáva Chrámový komplex Borobudur Borobudur patří k nejkrásnějším památkách Indonésie SEN v IndonésiiHinduistické památky mají své kouzloZápad slunce nad komplexem PrambananHinduistický komplex Prambanan na JávěVodní chrám Tanah LotVodní chrámy na BaliDuchovní život na BaliVšudypřítomné opice na BaliOpice na každém krokuZnámá rýžová pole nedaleko města UbudIkonická rýžová pole na BaliSklizeň rýže na BaliSetkání s místními na rýžových polích Projdeme si rýžové terasy na BaliKulturní rodinné zvyklosti na BaliBalijský tanec KecakBali je silně tradičníBalijské tradiční rituályMagický západ slunce na BaliTypická loďka na ostrově Gillí Národní park Komodo není krásný jen na povrchu, ale i v hlubinách moře Odpočinek na pobřeží BaliRelax v resortu na BaliUžijete si komfort nabízených hotelůČerstvé plody moře přímo na pláži

Indonésie se skládá z tisíce tropických ostrovů a snad neexistuje klient CK SEN, který by se do ní nezamiloval. Orangutani, prales, sopky, chrámy, šnorchlování, největší ještěři světa.

Na 21-denním poznávacím zájezdu Sumatra, Jáva, Bali spatříte největší památku na jižní polokouli, buddhistický Borobudur a hned kousek vedle hinduistický komplex Prambanan, stejně tak na 14-denním komfortním zájezdu Jáva, Bali, Bromo + Flores, Rinca, Komodo.

A když budete mít chuť na expedici, ostrovy Komodo, Lombok, Flores, Sumbawa, Rinca, Gilli jsou jako stvořené pro aktivní dovolenou. Varani, největší ještěři světa na Komodu, vesnička Waerbo ukrytá v horách Floresu a náročný výstup na jednu z nejkrásnějších sopek planety, Rinjani na ostrově Lombok je zážitkem na celý život. A samozřejmě CK SEN nabízí na závěr zájezdu odpočinek na božských plážíc Indonésie.

Vydejte se na komfortní poznávací zájezdy do Indonésie s profesionálními průvodci CK SEN a staňte se lovci zážitků.

Nedokážete se rozhodnout, jaká dovolená je pro vás nejlepší? Kontaktujte nás, rádi vám poradíme.

Přečtěte si zajímavé informace o Indonésii - Turistický průvodce Indonésií

 

Čti více
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Více informací