Edinburgh, Skotsko

Poznávací zájezdy ve Velké Británii

se slevou až 30%

  • poznávací zájezd do Velké Británie s profesionálním českým průvodcem

  • aktivní komfortní dovolená v Anglii, Skotsku a Severním Irsku plná zážitků

  • Edinburgh, Lochneska, středovéké hrady, gurmánské zážitky i nespoutaný oceán

  • místo, kde vznikla Británie a insperktor Rebus, tajemství živé vody zvané whisky

  • jsme tu pro vás od roku 1993, využijte naše zkušenosti

  • garance realizace zájezdů v roce 2025

Čti více

Tel.: 224 250 138, 608 482 877   |   Email: cksen@cksen.cz

Zájezdy ve Velké Británii se slevouReference klientůZážitky ze zájezdůTOP místa zájezdůFotogalerie
Známý skotský hrad Eilean Donan

Skotsko - nadšení jsme byli všichni

Milí přátelé,
po dlouhé době jsme si našli čas na společnou rodinnou dovolenou, která měla být též odměnou pro nejmladšího syna za úspěšné vykonání přijímací zkoušky na osmileté gymnázium.
Chtěli jsme navštívit pěknou a zajímavou zemi, s milými lidmi, krásnou přírodou a obdivuhodnými památkami, která by neležela na opačném konci světa. Chtěli jsme cestovat s cestovní kanceláří, která poskytuje kvalitní služby, pořádá zájezdy s všestranným a obsáhlým programem a do zajímavých míst, a jejíž spolupracovníci jsou milí a ochotní. Volba destinace padla na Skotsko, protože tam se těšil náš nejmladší syn. Ve Skotsku jsme již jednou byli, a proto bylo jasné, že je to velmi dobrá volba. Jen počasí jsme se báli, ale řekli jsme si, že tato země nám stojí za zhlédnutí i v případném dešti. Déšť se nakonec vůbec nekonal, a o to bylo Skotsko ještě krásnější a malebnější.

Volba cestovní kanceláře padla na tu Vaši, a to nikoliv náhodou. Chtěli jsme cestoval s profesionály, od nichž můžeme čekat vše shora uvedené. Pomohly dřívější vynikající reference našich přátel, kteří už s Vaší cestovní kanceláří dříve někam vyrazili a byli velmi spojeni, a stejně tak i to, že manžel už s Vámi dříve cestoval do Iránu, kam žádná česká cestovní kancelář nepořádala žádný zájezd s takovým rozsahem poznání této zajímavé země, jako tomu bylo v případě Vaší cestovní kanceláře. A pokud byl manžel po návratu z Iránu velmi spojený, pak ze Skotska se vrátil nadšený. A nadšení jsme byli všichni. Že je Skotsko kouzelné, jsme věděli z dřívějška, a každý, kdo tam cestuje, snad víc (anebo by alespoň měl vědět), proč si vybral tuto okouzlující zemi.

Že je Vaše cestovní kancelář vynikající, to jsme také věděli a měli možnost si ověřit způsobem shora uvedeným. A proto jsme cestovali právě s ní, a nikoliv se žádnou z našich domácích českých cestovních kanceláří. A kvalita služeb poskytovaných mám od samého počátku Vašimi spolupracovníky až do našeho návratu domů předčila naše očekávání. Co nás však naprosto nadchlo, a co rozhodlo o tom, že příště budeme při plánování jakéhokoliv zájezdu či organizování jakékoliv společné dovolené preferovat vždy Vaši cestovní kancelář a její nadstandardní a vysoce kvalitní služby, byly odborné znalosti, ochota, vstřícnost a přátelskost obou našich průvodců po Skotsku – Martina Karniše a Petera Hliničana.

Je těžké najít u jiných cestovních kanceláří průvodce s takovými rozsáhlými odbornými a jazykovými znalostmi, jakými nesporně disponují oba jmenovaní kluci. Je výjimkou, když některý z průvodců jiných cestovních kanceláří má alespoň srovnatelné osobní zkušenosti z dlouhodobého pobytu v příslušné zemi, po které provází, jak tomu je u Martina a Petera. Je naprostou vzácností, když je průvodce nejen odborník, ale když je též přátelský, ochotný a obětavý. To Martin a Peter nesporně jsou. No a pokud dokáže být průvodce po celou dobu zájezdu veselý a stále v dobré náladě, a pokud takovouto duševní pohodu dokáže nenuceně a vlídně přenášet na všechny ostatní kolem sebe, jak tomu bylo v případě Martina a Petera, tak to je přímo zázrak. Martin a Peter jsou na slovo vzatí odborníci, nad jejichž znalostmi místních dějin, reálií i zvyků jsme chvílemi téměř žasli, a pro jejich nikdy a nikde nekončící přátelské a milé chování, pro jejich ochotu a vstřícnost, ale též moudrost a profesionalitu jsme si je hned od začátku oblíbili, a brzy poté jsme se s nimi velmi rádi skamarádili. Vaše cestovní kancelář má veliké štěstí, že má takovéto spolupracovníky. Važte si jich!My jsme měli veliké štěstí, že při našem pobytu ve Skotsku nás provázeli právě oba kluci, a velmi si ceníme toho, že jsme v nich našli nové kamarády. Vážíme si jich! A máme je rádi!. Kdyby po nás kdykoliv a kdokoliv požadoval nejstručnější možnou definici dokonalého průvodce, stačila by nám tři slova: „Martin a Peter“.

Další dovolenou budeme zcela jistě plánovat prostřednictvím Vaší cestovní kanceláře, a to nepochybně do míst, ve kterých alespoň jeden z těchto kluků provází, a vždy upřednostníme takový zájezd, u kterého bude možné zajistit, že jej bude provázet Martin nebo Peter.

Mějte se moc hezky

Věra, Josef, Jakub a Oliver Jansovi

Čti více
Pohled na hlavní třídu v Edinburghu

Skotsko - každému vřele doporučujeme

Právě jsme se vrátili z týdenního pobytu ve Skotsku a chceme se touto cestou poděkovat zejména našemu průvodci Martinovi Karnišovi, i díky kterému máme ty nejkrásnější zážitky. Ve Skotsku jsme byli poprvé, ale každému vřele doporučujeme navštívit tuto krásnou zemi. Měli jsme štěstí na krásné počasí, celý týden nám svítilo slunc,e a to celé bylo umocněno obětavým a trpělivým přístupem našeho průvodce Martina. Organizaci výletu zvládl skvěle. Díky němu jsme měli možnost vidět ty nejkrásnější místa, dozvědět se hodně o zemi. Díky patří i druhému řidiči Máriovi, který nás spolu s Martinem bezpečně a plynule přepravoval auty napříč Skotskem.

Luděk

Čti více
Poznejte Skotsko s CK SEN

Skotsko - byl to jeden povedený poznávací zájezd

Už je týden, co jsme se malá skupinka osmi nadšenců vrátili ze Skotska. Stihla jsem strávit dojmy a podívat se s rodinou na fotografie, tak i pár slov – zpětnou vazbu – pro Vás. Překvapilo mě na letišti, že nás je tak málo, o to lépe to celé dopadlo. Skutečně mohu s radostí konstatovat, že kdybyste nás vybírali, lépe nevyberete. Strávili jsme vlastně celých 8 dní spolu, i když jsme měli rozchod v Edinburghu, většinou jsme se zdržovali spolu. Jak se říká, sedli jsme si. Určitě na tom má velkou zásluhu Mirka Badinská, která se o nás vzorově starala, nad rámec programu nás seznámila se zajímavostmi, stihla upozornit i za jízdy na věci hodné pohledu z auta, dělala „foto pauzy“ na skutečně pěkných místech. Speciálně jí patří díky za bezpečnou jízdu; klobouk dolů – jízda na opačné straně, odpovědnost za 8 spolujezdců, přitom mluvit o zemi a jejích zajímavostech a zároveň řídit "minibus" - to opravdu mluví samo za sebe. Byl to jeden povedený poznávací zájezd doslova komorní, nic nám nevadilo, ani chladné a větrné počasí, mlha, kterou znenadání vystřídaly sluneční paprsky, tehdy jsme se těšili jako malé děti a cvakali fotoaparáty; stali jsme se příznivci "skotských košťat", narcisů, jehňat a chlupatých krav; každý večer jsme si dali společnou obědovečeri, zdokumentovali jídla, testovali skotskou kuchyni; během jízdy autem jsme stmelili naše vztahy, až se nám nechtělo na letišti rozejít. Jednoznačně tento zájezd mohu doporučit, viděli a zažili jsme vše deklarované v katalogu, i mnohem více. Ještě jednou děkuji a přeji SNU úspěšný rok a mnoho spokojených klientů! S pozdravem Miloslava Zelmanová

Čti více

Skotsko, Norsko - jsme nadšeni a děkujeme za nezapomenutelné zážitky

Milý SEN, včera jsme se vrátili ze zájezdu Skotsko – Norsko. Mělo to dva zcela odlišné "poločasy" a naštěstí oba byly skvělé. Skotsko, které je hlavně o příbězích zasazených do úžasných kulis měnící se přírody, v mikrobusech, kde jsme se střídali v sezení, vytvořili Martin Karniš a Petr Hliničan úžasnou rodinnou atmosféru, s humorem a nepřetržitou diskusí o historii, zvířatech, rostlinách a současném životě. Poznávání Skotska očima Martina a Petra na nás hluboce zapůsobilo a měli jsme pocit, jako by nás touto kouzelnou krajinou provázeli velmi blízcí a dobří přátelé. Norsko bylo o divoké kráse přírody a autobuse lidí, ve kterém Jozef Zelizňák s milou asistencí Máji Cútové, velmi fundovaně, vtipně a strukturovaně prezentovali všechno to, co nás mohlo zajímat o této krásné zemi. Profesionalita, ochota a znalosti průvodců, úroveň ubytování, překonávalo naše očekávání. Komu by to nestačilo, toho museli okouzlit bonusy navíc ve formě atraktivních lokalit navíc publikovaného zájezdu. Suma sumárum, jsme nadšeni a děkujeme za nezapomenutelné zážitky. Michal a Eva

Čti více

Za tajemstvím skotské Vysočiny

Je fascinující na vlastní oči vidět a sledovat skotskou Vysočinu. Brzy můžeme říci, že jsme ji viděli celou, protože už jsme ve městě Inverness, hlavním městě tohoto kouzelného regionu a obešli jsme ji celou po jejím obvodu. Krásně se měnila, zpočátku rostla do zasněžených pahorků nad údolím Glencoe a při Ben Nevisu, pak se roztáhla na nehostinnou krajinu posetou jezery v oblasti Sunderlandu a nakonec na severu země končila obrovskými, skalnatými útesy padajícími do Severního moře. Zde na východní straně jsou pahorky mírnější, stále více se zde objevují malé vesničky či městečka a jediné co je stejné jsou pastviny s křiklavě zelenou trávou a pasoucími se ovcemi. Mezi skalnatými útesy jsme prohledali jeskyni Smoo a nadechli se její atmosféry, kterou ohlušuje padající voda z fotogenického vodopádu. V naší oblíbené hospodě jsme si počkali na steaky, lososa nebo Pintu – místní pivo a následně jsme se kochali pohledy na nekonečné moře ze kterého se nakonec vynořily tajemné ostrovy jménem Orkeneje. Často jsou zahalené v oblacích či mlze, ale před námi se předváděli jako by tušili, že jsme se u nich ocitli. Hleděli jsme na ně i z nejsevernějšího bodu pevninské Británie jménem Dunnet Head. Maják se stal symbolem tohoto místa a ožívají v něm romantické představy samoty obklopené tichem, útesy a létajícími ptáky. Přišli jsme až na pomyslný konec světa na známé místo jménem John O'Groats odkud je to na Severní Pól už jen 3500 kilometrů a do Londýna téměř 1100 kilometrů. Dále se prostě už jít nedá. Cesta Vysočinou nás zavedla na místo, které na první pohled ani není skotské, protože jsme se ocitly pod zámkem Dunrobin, ve kterém se mísí skotské a francouzské vlivy. Dodnes patří aristokratické rodině Sutherland a zámek je jakoby jejich rodinnou kronikou. Nejen on, ale i přilehlé muzeum plné vycpaných zvířat, které si klan přivezl z Afriky či Indie, kde se účastnil luxusních lovu. Je zvláštní vidět tolik trofejí na tak malém kousku, ale i to je historie koloniální Velké Británie. Odpoledne na nás čekalo jedno z nejznámějších míst celého Skotska. Vydali jsme se totiž hledat mystickou Nessie až k břehům jezera Loch Ness. Její příběh fascinuje svět již od roku 1933, kdy se spustila vlna zaručených svědectví, přestože už v kronikách ze 6.století se objevuje něco tajemného, co strašilo lidí a ti se jezera báli. Výmysl? Dobře naplánovaný tah? Pravda? Každá verze má nějaké pro a proti, ale jak ukázal čas, mnohé se později stali podvrhem jako snad nejznámější fotky Nessie, jak příšeru domácí familiárně přezdívají. Hledali jsme ji v městečku Drumnadrochit, kde jsme nahlédli do jejího muzea, a nakonec jsme sešli až k břehům k pevnosti hradu Urquhart. Pohledy každý pročesával hladinu jezera, ale nikomu se ji nepodařilo spatřit. Možná příště. Člověk nikdy neví. Zdravíme z Inverness a zítra na nás čeká několik bonbónků, protože se jdeme podívat, jak se vyrábí slavná skotský whisky. 

Čti více

Ta pravá Deanstonka

"Kdo navštívil Skotsko a nebyl v pravé skotské palírně jakoby tu ani nebyl.", zazněla slova užaslého SEN klienta, když jsme vycházeli ze soukromé prohlídky Deanston Distillery. V celé zemi se nachází přes 120 palíren skotské whisky a my jsme vybrali jednu z nejlepších. Procesem zpracování, typem surovin a v neposlední řadě svou historií se vám návštěva právě této bývalé fabriky bavlny jistě zapíše do paměti. Prohlídka výroby se koná každou hodinu pro veřejnost, my jsme měli ale zařízenou soukromou prohlídku! Lokální průvodce Stuart nám tak během skoro dvouhodinové procházky po nejtajnějších zákoutích palírny, s jeho přirozeným entuziasmem, ukázal a detailně, krok po kroku, vysvětlil výrobu jejich kvalitní skotské whisky. Ječmenem od lokálního farmáře, vodou z řeky Leith, tekoucí podél samotné palírny, a kvasinkami produkuje Deanston Distillery ročně desítky milionů litrů single malt whisky, z nichž 20% produkce skladuje v 45000 barelech dubového dřeva pocházejících zejména z Kentucky ve Spojených Státech. Zbývajících 80 % putuje do dalších palíren, kde tuto kvalitní whisky prodávají do dalších palíren, vyrábějících míchanou whisky. Při návštěvě hlavní místnosti s uskladněnými sudy jsme si poklepali i na autogramy podepsané sudy. Právě na tomto místě se totiž natáčel film Kena Loache z roku 2012 - Andělský podíl. Proč andělský podíl? Část alkoholu se v sudech při ideální teplotě a vlhkosti vypařuje – říká se, že to pijí právě andělé, kteří tato místa poctivě, noc či den, chrání. Třešničkou na dortu je luxusní degustace.

Čti více

Hledání Nessie

Byl příjemný podvečer a my se právě dostavili do malého a rušného městečka ve skotské vysočině, zvaného Inverness. Hodili jsme věci na hotel a šli na průzkum nedalekého hradu Urquhart. Ten se pyšní nad jezerem Loch Ness. Opředený legendami o prehistorickém živočichovi, který tam prý žije už od piktského osídlení. Hrad nikdy nedobili Vikingové a hrad se tak stal významným opevněním a vstupní branou do skotské vysočiny. Nessie se tu prý vyskytla už ve středověku. Potom o ní zmínky zase utichají, až do roku 1933, kdy se tu postavila cesta. Tady už nacházíme první fotky – lovci příšer ji nazývají Nessie. Něco dalšího se objevuje v polovině 20tých let a potom zase utichá. Není se čemu divit, tak starý tvor potřebuje i odpočinek. A nebo musí migrovat, na hradě jsme ale zažili krásný podvečer, který zakončila fajnová večeře s ochutnávkou whisky a místního piva v restauraci U Fidlikanta.

Čti více

Skye, Glenfinman a alchymie výroby whisky

Žádný okruh Skotskem by nebyl kompletní bez návštěvy alespoň jednoho z množství ostrovů, a proto nás dnes čeká ostrov draků, největší ostrov Hebrid. Vyrazili jsme z Fort Williamu na ostrov Skye (Sky) a cestou jsme museli opět zastavit u Eilean Donan Castle, protože jsme si to prostě nemohli nechat ujít. Na celý den jsme si naplánovali ostrov Skye a jeho zážitky. Prošli jsme kontroverzním mostem Skye Bridge, naše druhá zastávka byla jižní část ostrovu a barokní zámeček Armadale nebo tedy jeho ruina umístěna v příjemné zahradě silného klanu MacDonaldovců. Podívali jsme se jak vypadá, navštívili muzeum, které vyhrálo cenu za nejlepší muzeum klanů ve Skotsku. Ostrov Skye patří k největším a rozhodně patří mezi nejznámější. Země narostla do výšky díky pohoří Cuillin, provázely nás krásné výhledy na okolní menší ostrůvky. Hlavní město ostrova Portree je malé městečko, kde jsme naplnili naše žaludky a vyrazili směr jih, abychom se s přehledem stihli nalodit na trajekt zpět na skotskou pevninu. Plavba skotským trajektem, takový zážitek jsme si nemohli nechat přece ujít, počasí přálo, dokonce přestalo i foukat, přibližující se země ozdobena pár domky, tak působil Mallaig, kde jsme přistáli. Pokračovali jsme k památníku Glenfinman, který vzdává úctu všem padlým vojákům z poslední velké bitvy u Cullodenu v r.1746. Další ráno jsme vyrazili směr hlavní město, ještě předtím jsme si během cesty napříč Skotskem jednoduše nemohli odpustit návštěvu tradiční skotské palírny, kde se vyrábí unikátní skotská whisky a zastavili jsme se v Dalwhinnie distillery, v nejchladnější položené palírně ve Skotsku, kde jsme si prošli celý proces. Skotská whisky, to není jen nápoj, ale také spleť striktních a důležitých pravidel, které jsou třeba dodržet, abychom stále mohli hovořit o skotské whisky. Ta musí být podle zákona vypálena jen tady ve Skotsku, musí zde dozrávat a také se do ní musí dávat jen a jen skotská voda. Mezi nejcennější patří whisky single malt, nebo tedy whisky vyrobená z ječmene bez dalších přídavků. Single malt whisky je unikátní pro každou palírnu, protože každá má vlastní vodu, půdu, sudy, vzduch, a tedy každý detail, který nakonec ovlivní výslednou chuť. Single malt ve své chuti obsáhne esenci regionu, ve kterém vznikala, a i právě proto je jedinečná. Na západním pobřeží Skotska, kde jsou známé whisky regiony Islay či Jura, má whisky drsnější chuť větru dobarvení solí roztříštěnou z mořského příboje omývající zemi, ale na východě má whisky zase ovocnější či pepřovou chuť. Ječmen je třeba nechat naklíčit, aby pustil enzymy, které potřebuje, následně se vysuší šokem, rozemele na prášek a zavře se do nádoby s tisíci litrů vody. Voda je při whisky extrémně důležitá a říká se, že ta nejlepší by měla protékat přes vřesoviště, březové kořeny a rašelinu. Teprve tehdy dostane whisky chuť, jakou si zaslouží. Zlatou tečkou je ochutnávka této živé vody. Pít originální, single malt whisky přímo v palírně je nepopsatelným zážitkem. 

Čti více

Příběhy Edinburghu a hranice Římské říše

Závěr naší skotské cesty se nese v podobě několika pomyslných třešniček na dortu. Skotsko nemá jen jednu, to ne, je jich tu opravdu víc. Tou nejkrásnější je bez jakýchkoliv pochyb Edinburgh. Edinbra, jak řeknou domácí, Vás za pár minut dokáže přesvědčit, že jste se ocitli v nejkrásnějším městě Evropy. Krása nelze měřit, a přestože nemá starověké památky Říma, línou pohodu Lisabonu či paláce Petrohradu, Edinburgh v sobě dokonale drží středověkou duši města, kde se tvořily dějiny. Opravdu stačí pár pohledů na staré město, pár nádechů atmosféry či jedno posezení v pubu a hlavou se víří myšlenky, že tu člověk není jen poprvé, ale musí se vrátit. Mnozí z naší party potvrdí totéž. Edinburgh si Vás získá, tak jako nás. Přelezli jsme společně slavný Edinburským hrad s nádhernými pohledy na okolí starého města. Na vlastní oči jsme viděli skotské korunovační klenoty s legendárním kamenem osudu. Stáli jsme jen metr od nich a byly téměř pro nás. Obě mají v sobě zajímavé příběhy. O klenotech se myslelo, že jsou nadobro ztraceny, když je v 19.století našel Walter Scott zapečetěné v truhlici od roku 1707, kdy se Skotové s Angličany dohodli na vytvoření Velké Británie. Kámen osudu by na první pohled působil jako obyčejný kámen, jakých člověk viděl stovky či tisíce. Má však v sobě příběh a ten z něj dělá něco víc. Stál při korunovaci všech skotský a následně i anglických či britských králů. I Alžběta II. při té své na něm seděla, ale dnes se vrátil do Skotska, kam patřil. Edinburgh je plný příběhů a my je pomaličku odhalujeme. Vydali jsme se Královskou mílí až na její konec a po cestě sbírali pozoruhodné památky od středověkých domů přes parlament, bývalou burzu, středověké muzeum či katedrálu St.Gilles, kde jsme vyhmátli akorát koncert chorálu, a nakonec jen pro nás otevřeli slavnou Thistle Chapel, kterou jsme měli sami pro sebe. U paláce Holyrood, kde dodnes každý týden přichází britská královna jsme nevěřili svým očím, proč si domácí postavili tak ultramoderní parlament. Rozprchli jsme se do města a vymetali muzea, obchody, suvenýry či puby. Dnes jsme se vydali na jih až ke Skotsko anglickým hranicím, ale nejen tam, nakonec jsme je i protly a na několik hodin jsme se ocitli v Anglii. Ve Skotsku jsme si ještě vychutnali ruiny krásného kláštera Jedburgh, který je tak opuštěný, že jím procházejí jen sluneční paprsky, které nás dnes ve Skotsku provázely. Ponořily jsme se do světa Římanů, kdybychom to chtěli říci v jejich jazyce, tak jsme po několika dnech opustili starověkou, barbarskou Kaledonii a konečně jsme dosáhli hranice Římské říše v podobě hradby Limes Romanus, která nese latinský název Vallum Aelium nebo pokud chceme Hadriánův Val. Jak kamenný had se plazí anglickou krajinou od západu na východ a odděloval světy římského impéria a kmeny Galů a Piktů žijících na severu. Objevili jsme nejkrásnější tábor na celé 117kilometrové délce zdi na starověkém místě zvaném Vercovicium. Už víme, jak se žilo v táboře, ale nejen to, víme, kolik válečníků tvořilo obávanou římskou legii, kolik lidí bylo třeba na kohortu a Century, no i to kolik legii se během Římského období v provincii Británie nacházelo. Už samotný Claudius ji připojil k impériu a zůstala tam až do začátku 5. století. Příběhy Římanů by se daly vyprávět hodiny a člověka by nepřestal jejich nádherný svět fascinovat. Po návratu do Skotska jsme v Edinburghu vylezli na pahorek Calton Hill s nejkrásnějším pohledem na hlavní město, a nakonec jsme si šli vychutnat tradiční Edinburský sendvič zvaný Oink, kde hraje nejdůležitější roli lahodné vepřové maso. Piggy burger, jak ho někdy nazývají, patří k nejoblíbenějšímu streetfoodu ve městě a co se hodí nejvíce po takovém jídlo? Skotské pivo! Nepili jsme ho jen tak leckde, ale rovnou v nejstarším baru celého Edinburghu! Pěkná tečka, co říkáte?

Čti více

Ikonický Eilean

Snad jeden z nejikoničtějších hradů skotské vysočiny je Eilean Donan. Místo, kde natáčeli film Highlander a Duncan MacLoad v podobě Christophera Lamberta za pomoci Seana Conneryho se stal nesmrtelným hlavně na filmovém plátně. Hrad byl již v 6. století domovem mnichů. Po začátku dobývající politiky skandinávských národů se stal obrannou pevností, kde sídlil klan MacRae až do doby Jakobitských povstání. Po roce 1911 se znovu dostal do rukou rodiny MacRae-Gilstrap, kde John se svou ženou Isabellou, zvanou též Elle, hrad zrekonstruovali do současné podoby. Stáli jsme na místech filmování, ale i v síních slávy. Viděli jsme množství starověkých zbraní a nedaleko hradu v malé zapadlé hospodě jsme ochutnali i místní whisky. Velmi příjemně strávená část zájezdu, kde si každý z naší malé skupinky přišel na své. Dozvěděli jsme se také množství nepsaných pomluv, které však nebudu zveřejňovat.

Čti více

Fort William

Skotský Fort William leží ve známé Vysočině a považuje se za jedno z nejdůležitějších míst celé oblasti. Nedaleko od města se vypíná nejvyšší hora nejen Skotska, ale i celé Velké Británie, vrch jménem Ben Nevis (1344 mnm) a proto je Fort William oblíbeným cílem. S 10 000 obyvateli si město zachovává svůj osobitý šarm a zláká na procházky na břehu jezera nebo jeho kamennými ulicemi, kde stojí restaurace, puby a podniky či obchůdky. Pokud se chystáte do Vysočiny, neměli byste toto město vynechat.

Čti více

Ostrov Skye

Přestože má Skotsko několik ostrovů, mezi ty nejkrásnější, které zde uvidíte patří ostrov Skye. Ostrov Skye patří pod Vnitřní Hebridy a charakterizuje ho divoká příroda a krásné přírodní scenérie. Už při příjezdu na ostrov si všimnete kopce pohoří Cuillin s přezdívkou "skotské Alpy". Největším a nejmalebnějším místem ostrova je přístav Portree se známými barevnými domky, kde si uděláte nejednu fotografii. Portree je příjemným místem s kamennými uličkami a kavárničkami, kde si rádi odpočinete. Také na ostrově Skye najdete hrady či zámky a vy si vychutnáte ruiny hradu Armadale na jihu ostrova.

Čti více

Rosslynská Kaple

Nenápadná kaple, která stojí dodnes, měla být původně částí velké katedrály. Zvenku působí mírně stroze, celý půvab a mystika stavby je založena na jejím interiéru. Rosslynská kaple, nacházející se jen pár kilometrů jižně od Edinburghu ve Skotsku byla vždy předmětem zájmu. Existuje teorie, že při stavbě kostela stáli i templáři, kteří uprchli do Skotska před Filipem IV. Ti tam údajně skryli svatý grál a místo uložení zašifrovali znaky a dekorací v kostele. Tato legenda bezpochyby inspirovala i Dana Browna, který si právě tuto malou kapli zvolil jako místo děje finále svého mega-úspěšného románu Da Vinciho kód. Nenechte se však odradit, Rosslynská kaple rozhodně patří k nejzajímavějším místům, která se vyplatí ve Skotsku navštívit.

Čti více
<
>
Edinburgh, Skotsko Nekrásnější hrad SkotskaDunrobin castleArchitektura Velké Británie Duha nad hradem UrquhartPanorama EdinburghuGlenfinnan viaduct nedaleko InvernessuKeltský hřbitov Přírodní krásy severuHrad Urquhart u Lochneského jezeraKrásná skotská příroda Glencoe, Skotsko Velká Británie s CK SENStarobylý EdinburghV severském kostelu Typický skotský kroj

Z evropské destinace Spojené království Velké Británie a Severního Irska vám doporučujeme poznávací zájezd Skotskem.

Dopřejte si aktivní dovolenou po západním a východním pobřeží tohoto zeleného ostrova. Příběhy středověkých hradů i starých skotských rodů vám povypráví špičkový český průvodce, který vás bude doprovázet. Stejně tak vás zasvětí do gurmánských specialit a místních tradic a zvyků. Na závěr si vychutnáte atmosféru kouzelného Edinburghu.

Okruh Skotskem si můžete navíc ještě spojit s Norskem a dopřát si aktivní dovolenou ve dvou nádherných evropských zemích Skotsko, Norsko.

Severní Irsko poznáte dokonale během 8-denní komfortní cesty na sever Evropy. Čekají vás keltové, úžasné scenerie Severního Irska a výhledy na nekonečný oceán.

Vydejte se na poznávací zájezdy do Velké Británie s profesionálními průvodci CK SEN a staňte se lovci zážitků.

Nedokážete se rozhodnout, jaká dovolená je pro vás nejlepší? Kontaktujte nás, rádi vám poradíme.

 

Čti více