Loch Ness Skotsko.

Jezero Loch Ness: místo nabité tajemnem!

Výprava do Skotska, konkrétně k jezeru Loch Ness je jistě snem mnohých. A to nejen těch, co milují drsnou přírodu, bodré Skoty, tartan či masem naplněný haggis, ale především je to pak cílová destinace pro všechny záhadology. Místo, které je doslova nabité tajemnem přitahuje už po stovky let turisty z celého světa. Budete s námi žasnout, kolik lidí „bivakuje“ podél silnice lemující jezero se smontovanými dalekohledy na stativech, kteří čekají na svou příležitost zvěčnit mýty opředeného obyvatele této úchvatné vodní plochy.

My vám poskytneme veškerá dostupná fakta a informace, ale zda budete věřit na existenci Nessie či ne, to je už čistě jen na vás. My v CK SEN ji bereme jako součást zdejší krajiny, přestože jsme ji, to musíme přiznat, ještě nikdy neviděli. Ale kdo ví, třeba se nám to poštěstí společně s vámi!

Autor: Petra Špačková

30.01.2025

Čti více
Jezero Loch Ness.
Jezero Loch Ness.

Naši společnou cestu po Skotsku odstartujeme u ikonického a mýty opředeného jezera Loch Ness, které se táhne přibližně 37 km na délku a dosahuje úctyhodné hloubky až 230 m. Ukážeme vám tuto jedinečnou vodní plochu v celé své kráse a přidáme i pár legend. Projdeme se po březích tajemného jezera a budeme se snažit „ulovit“ fotografii světoznámé lochnessky. Pokud se nám to nepodaří, nemusíte smutnit, určitě navštívíme i zdejší návštěvnické centrumThe Lochness Centre, kde se to lochnesskami jen hemží.

Ohledně ubytování máme v CK SEN skvělé zkušenosti s hotelem The Ben Nevis Hotel, ač se samozřejmě výběr hotelu může v některých zájezdech změnit. Každopádně výše uvedený máme již dlouhodobě vyzkoušený a oceňujeme mj. jeho polohu v malebném Fort William na úpatí nejvyššího bodu Skotska – hory Ben Nevis. A ty, co mají rádi pořádnou snídani, jistě hotel potěší lahodnou „Scottish Breakfast“. Upřímně řečeno, ta se sice příliš neliší od té anglické, waleské či severoirské, nicméně každá část Velké Británie je na tu svou opravdu hrdá.

Tak tedy, Fàilte gu Alba!

Panorama jezera Loch Ness.
Panorama jezera Loch Ness.

CO NEMINOUT U LOCH NESS?

Po stopách příšery v Loch Ness

Ještě, než společně staneme tváří v tvář jednomu z největších a nejhlubších jezer ve Skotsku, uvedeme si o něm trochu informací. Přeci jen nechceme, aby naši klienti přijížděli k tomuto přírodnímu pokladu vybaveni maximálně zhlédnutím večerníčku o rodině Nessových (The Family Ness). Ač býval v 90. letech v Čechách velice populární, neposkytl příliš dat. A o ta by bylo škoda přijít. Tedy jezero má jméno podle řeky Ness, která teče ze severního konce. Uvidíte, že kromě své tajemné pověsti a silného genia loci nabízí tato vodní plocha dechberoucí okolní krajinu a velké množství outdoorových aktivit, čemuž nahrává jeho umístění na skotské Vysočině v souboru údolí zvaném Great Glen.

Poté, co se projdeme po jezerních březích a zkusíme z vody „vyvolat“ příšeru, tak zamíříme do návštěvnického centra v obci Drumnadrochit. Vše se zde točí, jak jinak, především kolem světoznámého monstra, zkrátka lochnessky. Můžete si ji zde zakoupit plyšovou, na hrnečku, na tužce apod. V nabídce jsou však i kilty a tradiční skotské čepice s bambulkou. Na závěr pak lze v centru pořídit i zmiňovanou fotografii s jezerní příšerou. Ale netěšte se zbytečně, jedná se jen o sochu/maketu v rámci zdejšího Nessieland. Proto mějte na paměti, že je zde spíše pro pobavení, hrůzostrašnou realistickou tvorbu nečekejte.

Nicméně návštěva centra nepředstavuje jen nákup suvenýrů a hon na fotografie. Vydáme se i na exkurz do historie jezera, oblasti Vysočiny i samotné Nessie. Zhruba hodinu trvající zážitek vám umožní přenést se zpět v čase a vžít se počátků legendy o jezerní příšeře. Najdete zde i různé „důkazy“ a výstupy z bádání. Zjistíte vše i o okolní přírodě skotské Vysočiny, hlubinách jezera a jednotlivých vědeckých expedicích.

INFO: K dnešnímu dni nebyla přítomnost jakéhokoli obřího tvora v jezeru potvrzena. Má se za to, že si jej lidé v minulosti spletli s velkým úhořem. Ti v jezeře žijí a někdy mohou dorůst poměrně značné velikosti. Jedním z velkých druhů je úhořovec mořský, který může výjimečně dosáhnout až 3 m.

Na břehu jezera Loch Ness.
Na břehu jezera Loch Ness.

Cesta do středověku na hradě Urquhart

Další zastávkou u Loch Ness, ani ne 10 minut jízdy z The Lochness Centre, je zřícenina hradu Urquhart, která nad jezerem bdí. Hrad byl, coby středověká pevnost, během své 1000 let staré historie svědkem mnoha milníků v dějinách Skotska. Je to také místo, kde svatý Kolumba (misionář a výrazná postava gaelské historie) v 6. století tvořil zázraky. A zjistíme rovněž, že podle legendy to byl také právě on, kdo již v roce 565 n. l. spatřil u jezera tajemnou příšeru. Tušili jste, že k tomu došlo už tak dávno? Pokud by příšera opravdu existovala, muselo by jí být už přibližně 1500 let.

Vylezeme spolu na Grant Tower, odkud je krásný výhled na jezero. Lovci záhad odtud dobře uvidí na vodní hladinu a šance na spatření lochnessky tak vzrůstají. Ale pouze čistě teoreticky. Každopádně v Urquhartu nahlédneme do vězeňské cely, o níž se říká, že byla dočasným „domovem“ legendárního gaelského barda Dòmhnalla Donna. V celém areálu si také můžete představovat středověký život, mezi jehož světlé stránky patřily například nádherné bankety pořádané ve zdejším velkém sále. Nicméně doba nebyla vždy jednoduchá a běžnou náplní dne byla i obrana. K té používali zdejší obyvatelé mj. trebuchet pracující na principu vahadla. I ten zde můžete obdivovat!

Po prohlídce je možné zavítat do zdejší kavárny, kde není nouze o lahodné domácí koláče a dezerty. My většinou neodoláme zdejším borůvkovým muffinům.

TIP: Pozůstatky hradu s jezerem Loch Ness v pozadí jsou velice fotogenické.

Zřícenina hradu Urquhart Castle.
Zřícenina hradu Urquhart Castle.

Toulky po městě Inverness

Ponoříme se trochu i do městské civilizace a zjistíme, jak skotská města vypadají a jakou mají atmosféru. Vydáme se totiž společně na procházku největším městem regionu – Invernessem. To je správním městem skotské Vysočiny a domov zde našlo zhruba 50 000 obyvatel. Jak sami poznáte, město má příjemný a poklidný ráz, je plně obklopeno přírodou. Žádné mrakodrapy zde rozhodně nečekejte. Nicméně město se i díky přítomnosti letiště pomalu ale jistě rozrůstá a získává na významu.

Jeho hlavním lákadlem jsou však jeho překrásné historické budovy. Navštívíme katedrálu, dějiště bitvy u Cullodenu a vezmeme vás i do jedné ze skrytých perel města – do Leakey´s Bookshop. Největší antikvariát ve Skotsku s krbem a možností sehnat prakticky jakoukoli knihou, na kterou si vzpomenete, je klidným malým útočištěm v centru města. Je to ideální místo pro všechny, kteří si chtějí přivézt domů nějaký praktický suvenýr a zároveň si zdokonalit svoji angličtinu.

Nicméně až se budeme toulat městem, zjistíte, že Inverness je také rájem pro všechny gurmány. Ovšem ani milovníci piva nebo whisky (jak jinak), zde nepřijdou zkrátka.

Město Inverness.
Město Inverness.

CO ROZHODNĚ U LOCH NESS ZAŽÍT?

Whisky Tour

Přestože je český národ spíše označován za národ pivařů, jistě se najdou i tací, kteří dokáží ocenit kvalitní whisky. Nicméně prohlídka pravé skotské destilérie, nebo chcete – li palírny, je jistě zážitkem i pro úplné abstinenty. Naučíte se zde různé pojmy, poznáte historii této zlatavé tekutiny a zájemci mohou i ochutnat. Na závěr exkurze zvládnete s přehledem odlišit single malt od blend!

Degustace whisky.
Degustace whisky.

FAUNA A FLORA V OKOLÍ LOCH NESS

Fauna ve Skotsku je velice rozmanitá, a to na zemi, ve vzduchu i v okolních mořích. Ze suchozemských zvířat zde můžete spatřit nespočet druhů, od miniaturní mochničky (pakomárec skotský, v angličtině midges), přes středně velkou veverku obecnou až po největšího zdejšího savce jelena evropského (Red Deer). Jinak je země bohatá na lišky, zajíce, z ptáků pak na luňáky, bažanty, tetřívky, bělokury či orly skalní. Najdeme zde také mnoho druhů domácích zvířat, která byla vyšlechtěna právě ve Skotsku. Ať už se jedná o Highland Cattle (roztomilé chlupaté krávy s velkýma rohama) či skotské černohlavé ovce nebo shetlandského ponyho.

Moře, které není od jezera daleko, je domovem velryb, delfínů a sviňuch. Za všechny kytovce lze jmenovat delfína skákavého, plískavici šedou či plejtváka. Roztomilým tvorem povalujícím se často na skalnatém pobřeží je pak tuleň obecný.

Přímo v jezeře pak najdeme například sivena, úhoře či pstruha.

Z říše rostlin najdeme ve Skotsku nejvíce lišejníky, mechy či bodláky. Bodlák je dokonce skotskou národní rostlinou. Zajímavostí je, že se zde nachází nejstarší evropský strom. Fortingall Yew je starodávný tis (Taxus Baccata), který stojí na hřbitově v obci Fortingall v Perthshire ve Skotsku. Vědci odhadují jeho věk v průměru na 5000 let. Ten je však od jezera vzdálen zhruba 2 hodin jízdy.

TIP: Zmíněné mochničky jsou opravdu rozšířeným a známým skotským „nešvarem“, jejich sezóna probíhá zhruba od konce dubna do začátku října. Tyto malé dotěrné mušky často pořádají na člověka doslova útok. Ten může vyústit v bolestivé a svědivé pupínky. Proto doporučujeme použít repelent i preventivně, i když se zprvu zdá, že žádné mochničky nejsou v dohledu.

Příroda v okolí jezera Loch Ness.
Příroda v okolí jezera Loch Ness.

PRAKTICKÉ INFORMACE

Ať už se rozhodnete projet pouze okolí Loch Ness či navštívit i další vzdálenější vyhlášené lokality autobusem či v zapůjčeném vozidle, zde přinášíme pro představu vzdálenosti mezi jednotlivými městy/místy.

Inverness – Edinburgh – 260 km

Inverness – Fort William – 100 km

Inverness – Ben Nevis – 100 km

Inverness – Pitlochry – 140 km

Inverness – Glasgow – 260 km

Spropitné

Ve Skotsku neexistují žádná striktní pravidla pro spropitné. Pokud jste s obsluhou spokojeni, je zvykem 10 - 15% spropitné, zejména v restauraci nebo kavárně s obsluhou. Spropitné není nutné, pokud byl již provozovnou k vyúčtování připočten poplatek za služby.

Etiketa

Nezaměňujte Skotsko s Anglií. Skoty nenazývejte Angličany.

Dodržujte pravidla slušného chování, pro Skoty je to velmi důležité. Vždy používejte „Prosím“, „Děkuji“ apod.

Buďte dochvilní. Přesnost je ve Skotsku vnímána velmi striktně, opak je chápán jako plýtvání času druhého.

Počítejte s tím, že Skotové mají vlastní slang a některá slova se od angličtiny zcela liší. Jistě jim uděláte radost, když se pár slovíček naučíte.

Nejde sice o etiketu, ale buďte připraveni, že ve Skotsku se jezdí vlevo, např. při přecházení silnice to činí cizincům zprvu většinou problémy.

Témata, která zažehnou konverzaci se Skotem, jsou například:

  • Sport – například rugby, golf, curling
  • Klima
  • Znalost skotských reálií a historie země je vždy shledána s nadšením
  • Knihy
  • Skotská kuchyně (ideálně pokrmy pochvalte)

Témata, kterým je třeba se vyhnout, když mluvíte se Skotem:

  • Náboženství
  • Politika v rámci Velké Británie

Řeka Ness protékající městem Inverness.
Řeka Ness protékající městem Inverness.

CHUŤ OKOLÍ LOCH NESS

Regionu vládne tradiční skotská kuchyně, nicméně nějaké rysy a pokrmy jsou převzaty i z kuchyně anglické. Zdejší pokrmy jsou založeny na masu, zelenině, rybách/mořských plodech. Jsou často jednoduché a bez zbytečných přídavků a kombinací koření. Jejich základ vychází ze středověku, ač mísení kultur zde rovněž zanechalo své stopy.

A co by vašim chuťovým pohárkům nemělo uniknout?

Haggis

Haggis je jedním z nejtradičnějších a nejznámějších skotských jídel je bezesporu haggis. Často je doprovázen neeps (tuřín) a tatties (brambory) a podávána k němu bývá whisky. Pokrm by se dal přirovnat k prejtu. Základem haggis jsou ovčí vnitřnosti, lůj, cibule, koření a ovesné vločky. To vše se vaří v ovčím žaludku.

Fish´n´Chips

Tato celobritská tradiční pochoutka je oblíbená i ve Skotsku. Zde rozhodně platí heslo: V jednoduchosti je krása. Pokrm se skládá z ryby obalené v lahodném křupavém těstíčku a smažených brambor (hranolek).

Typický skotský pokrm haggis.
Typický skotský pokrm haggis.

Scottish breakfast

Typická skotská snídaně rozhodně nastartuje váš den! Liší se od místa k místu, obvykle se však skládá ze smažených vajec, toastu, slaniny, pečených fazolí, klobás, smažených rajčat, černého pudinku, tattie scones (bramborové placky), žampionů a smažených rajčat.

Cranachan

Tento tradiční, ač ve světě ne tolik známý, skotský dezert byl původně oslavou sklizně po sklizni malin v červnu. Tento dezert obsahuje smetanu a čerstvé sezónní maliny podávané se skotským ovsem a whisky. Říká se mu „nesporný král skotských dezertů“.

Whisky

Whisky je takřka synonymem pro Skotsko a všichni starší 18 let si ji zde mohou například v jedné z příjemných skotských hospůdek vychutnat.

Irn – Bru

Je to velice populární nealkoholický nápoj oranžové barvy vyráběný ve Skotsku. Je zde dokonce oblíbenější než coca – cola a jeho receptura je přísně střezena. Rozhodně vyzkoušejte! Cider Velmi oblíbeným nápojem je i celosvětově rozšířený ovocný cider.

INFO: Název „whisky“ pochází z galeského slova „uisge beatha“ nebo „usquebaugh“, což v překladu znamená „voda života“. Ve Skotsku se setkáte pouze se spellingem slova WHISKY (ne WHISKEY). TIP: Jeden z nejlepších haggis dostanete v Urquhart´s Restaurant v Inverness.

Skotská snídaně.
Skotská snídaně.

CO V OKOLÍ LOCH NESS NEVYNECHAT

Skotské hry (Highland Games)

Jistě jste už někdy slyšeli o zápolení v originálních disciplínách, které je určeno jen těm nejsilnějším Skotům. Skotské hry na Vysočině jsou obvykle jednodenní akce a konají se ve venkovních prostorách prakticky po celé zemi. Vyznačují se tradičními horskými sporty, jako je například hod kládou Caber toss, přetahování Tug o' war či vrh kamenem Stone put, návštěvníci si zde užijí i tanec a hudbu a spoustu rodinné zábavy. Nouze není ani o stánky s jídlem a řemesly a děti mají k dispozici různé hry. Mnoho akcí se točí kolem dobytka, dále jsou v programu nejrůznější přehlídky a dokonce soutěže o nejlépe oblečené domácí mazlíčky. The Highland Games sezóna začíná každoročně v květnu, vrcholí pak v červenci a srpnu s více než 30 akcemi každý měsíc a trvá až do konce září.

Hora Ben Nevis.
Hora Ben Nevis.

Jak zapadnout mezi domácí?

Pokud chcete zapadnout a chovat se jako rodilý Skot, zkuste následující:

  • Rozhodně si kvůli splynutí s davem nekupujte kilt. Realita je totiž taková, že většina Skotů kilt vůbec nevlastní. Na slavnostní události si případně kilt půjčují.
  • Skoti rádi navazují konverzaci, proto tím nebuďte zaskočeni.
  • Buďte připraveni na veškeré rozmary počasí, nezávisle na tom, jaké je právě roční období.
  • Pokud chcete splynout s místními, nefoťte neustále každého dudáka.

Skotské hry (Highland Games).
Skotské hry (Highland Games).

Kdy jet k Loch Ness?

Skotsko zabírá severní část britského souostroví, a tak zdejší teploty bývají chladnější než ve zbytku země. Skotsko má „mírné“ podnebí, tj, střídá se zde s jasným rozdílem čtvero ročních období. Počasí však zde může být velmi nepředvídatelné. Ve Skotsku může být deštivo, slunečno, větrno, zima a horko, to vše v jeden den, ba dokonce hodinu! Stejně tak musíte někdy počítat s méně či více prostupnou mlhou. Jarní teploty se nejpravděpodobněji budou pohybovat od přibližně 7 °C do 13 °C. Červen, červenec a srpen jsou obvykle nejteplejšími měsíci ve Skotsku s průměrnými maximálními teplotami v rozmezí od přibližně 15 °C do 20 °C. V této době si zde návštěvníci užijí také díky zeměpisné šířce Skotska dlouhé dny, což je nejmarkantnější v nejsevernějších oblastech. Na podzim pravděpodobně zažijete ve Skotsku teploty v rozmezí od 8 °C do 14 °C. Prosinec, leden a únor jsou obecně nejchladnějšími měsíci v oblasti, s průměrnou maximální teplotou obvykle kolem 5 °C. Průměrný počet dní, kdy sněží ve Skotsku, se pak pohybuje od 15 do 20 dnů. Vrcholy Vysočiny však zažívají sníh o něco déle. Jezero nikdy nezamrzá. Voda jezera Loch Ness má celoroční teplotu kolem 5 °C.

Západ slunce nad jezerem Loch Ness.
Západ slunce nad jezerem Loch Ness.

ZAJÍMAVOSTI LOCH NESS

  • Jezero je asi 36 km dlouhé a až 230 m hluboké. To znamená, že objem vody je zde větší než v ostatních jezerech v celé Velké Británii.
  • Jezero je na dně černočerné, a to díky skotské rašelině.
  • První zaznamenané pozorování „lochnessky“ bylo již v 6. století!
  • Loch znamená ve staré gaelštině jezero.
  • Loch Ness má ostrov zvaný Cherry Island, který byl vytvořen lidmi v době železné.
  • Hrad Urquhart byl postaven ve 13. století a byl klíčovým hradem ve skotské nezávislosti. Byl zničen, aby se zabránilo obsazení jakobity.
  • Jezero Loch Ness vzniklo přibližně před 10 000 lety, ke konci poslední doby ledové, kdy Great Glen vyplnil obrovský ledovec.
  • Přezdívka lochnesské příšery "Nessie" znamená "čistá".
  • Viditelnost v jezeře není velká.
  • Vláda M. Thatcherové vážně uvažovala o oficiálním lovu Loch Ness Monster. Hovořilo se dokonce o využití speciálně vytrénovaných delfínů z USA.
  • Jezero nikdy nezamrzá kvůli tzv. termoklinovému efektu, což znamená, že jakmile se voda v nejvyšších 100 metrech ochladí příliš, začne pozvolna klesat a bude nahrazena teplejší vodou z hlubin. To může způsobit, že se jezero za velmi chladných dnů zapaří/zamlží.

Skotský náhorní skot.
Skotský náhorní skot.

Všechny články autora

Petra Špačková

Petra absolvovala česko-italské gymnázium a Fakultu sociálních věd Univerzity Karlovy v Praze, kde vystudovala mezinárodní vztahy. Mluví italsky, anglicky, německy a trochu  španělsky. Pracovala coby analytik v Kanceláři prezidenta republiky a na mateřské se věnovala překladům z/do italštiny. Má manžela a dvě dcery a nemyslí si, že děti by byly při cestování jakoukoli překážkou. Naopak, společně navštívili již všechny kontinenty a Petra projela přes 50 zemí světa. V zahraničí se nezaměřuje v prvé řadě na památky, ale především na běžný život a pozorování místních obyvatel, ať už se jedná o uspěchané businessmany v Tokiu či rozjímavé surfaře na Gold Coast. Věří, že právě povaha obyvatel utváří ráz a pověst dané země. Miluje zvířata a při každé cestě se snaží s těmi místními, ideálně endemity, setkat. Petra ráda lyžuje a umí ocenit dobrou kávu. Petra začala psát zajímavé Blogy z celého světa pro CK SEN v roce 2022.


Mám zájem o "Speciální akci" na poznávací zájezdy do celého světa se SLEVOU AŽ 39%.


Zadejte prosím váš e-mail:

Povinné pole