Mrtvé moře titul.

Mrtvé moře - moře, kde se nemusíte bát žraloků

To, že se Mrtvé moře nachází na pomezí dvou států a že je to nejníže položené místo na Zemi, ví asi každý školák. Stejně tak asi nikoho nepřekvapí fakt, že v něm nežijí žádní živočichové a že si v něm můžete plavat, resp. polehávat, aniž byste se namáhali udělat nějaké to tempo. Ale věděli jste, že teplota vody zde dosahuje až 33 °C a že je zde díky nízké „nadmořské výšce“ poměrně těžké se spálit? Naprostý ráj plážových povalečů a „chytačů“ bronzu, řekli byste si. Ať už chcete relaxovat na břehu, přečíst si knihu, zatímco ležíte nehnutě na hladině či spíše objevovat okolní přírodu a významná místa, Mrtvé moře je skvělým cílem pro všechny zapálené cestovatele.

Autor: Petra Špačková

12.04.2025

Čti více
Mrtvé moře.
Mrtvé moře.

Mrtvé moře najdeme v oblasti Blízkého východu a o tuto jedinečnou vodní plochu se dělí Izrael a Jordánsko. Oba tyto státy jsou „mekkou“ historie, místy, kde se člověk může vydat ve stopách biblických příběhů nebo obdivovat neuvěřitelnou krásu zdejší přírody, mj. dechberoucí skalní útvary. Ale pokud potí zatoužíte po odpočinku a pohlazení nejen na duši, ale i na těle, Mrtvé moře je zde k vašim službám. Jeho blahodárné účinky na kůži jsou prokázané a ověřené a naši průvodci i klienti mohou dosvědčit, že po návratu se budete cítit jako znovuzrozeni. My v CK SEN pořádáme zájezdy do této úchvatné a mnoha legendami opředené části světa již desítky let a budeme velmi rádi, když se tentokrát na nejnižší místo planety vydáte s námi. Určitě nebudete litovat. A že neumíte plavat? To u Mrtvého moře vůbec nevadí!

Barevná obloha nad Mrtvým mořem.
Barevná obloha nad Mrtvým mořem.

CO NEMINOUT U MRTVÉHO MOŘE (Izraelská část)

Plavání bez plavání

Čas na odpočinek na písečné pláži a na smočení chozením po památkách znaveného těla se nabízí v mnoha různých lokalitách na břehu Mrtvého moře. Ze severu na jih můžete zvolit například:

  • Pláž Kalia: Tišší odlehlé místo, tato pláž je místem, kde najdete velké množství přírodního bahna, kemp, sprchy, plážová lehátka, slunečníky či restauraci s grilem.

Pláž Kalia.
Pláž Kalia.

  • Pláž Neve Midbar: Tato pláž je idylická pro páry, rodiny a přátele, kteří plánují odpočinek, piknik a klábosení na břehu Mrtvého moře.

Solné formace na pobřeží u pláže Neve Midbar.
Solné formace na pobřeží u pláže Neve Midbar.

  • Pláž Mineral Beach: Tato pláž vznikla z iniciativy členů Kibbutz Micpe Shalem, popularitu získala zejména pro své přírodní bazény s horkou sirnou pramenitou vodou – které jsou výhodou a bonusem této lokality. Plážové lázně nabízejí řadu procedur.

Pláž Mineral Beach.
Pláž Mineral Beach.

  • Pláž Ein Bokek: Nachází se přímo uprostřed hlavního hotelového pásu a turisté zde najdou vše, co potřebujete, je na dosah ruky, včetně plážových lehátek a stínidel, sprch, dohledu plavčíka či nedalekých nákupních možností.

Pláž v letovisku Ein Bokek.
Pláž v letovisku Ein Bokek.

Při koupání a opalování si uvědomte, že se nacházíte na území státu se silnou náboženskou tradicí a že zde není běžné či vhodné koupání „nahoře bez“. Ač samozřejmě Mrtvé moře již nahá těla zažilo, a to například v roce 2021, kdy umělec Spencer Tunick „vytvořil“ ze 300 nahých lidí solné sloupy, které měly upozornit na zmenšující se Mrtvé moře.

A pokud je řeč o opalování, vězte, že slunění u Mrtvého moře je údajně méně riskantní než na jiných místech planety: jeho poloha, 430 m pod hladinou moře, mu poskytuje další atmosféru, která filtruje ultrafialové paprsky slunce. Je to vlastně opak případu, kdy se nacházíte na horách a jste tak blíže Slunci. Pokud jste tedy citliví na spálení, je to rozhodně dobrý důvod, proč strávit příští dovolenou u Mrtvého moře. Nicméně použití opalovacího krému se přesto stále doporučuje.

TIP CK SEN: Vezměte si s sebou plavky tmavé barvy, u kterých vám nevadí, že se ušpiníte – bahno z Mrtvého moře se ne vždy zcela vymyje. Přibalte si sandály s tlustou podrážkou, které se připevňují páskem k noze, protože písek může být extrémně horký a kameny na zemi zase místy ostré. Sundejte si veškeré šperky, nadmíra soli jim může uškodit. Používejte sluneční brýle, opalovací krém a sluneční klobouk a vezměte si s sebou hodně vody, abyste zůstali stále hydratovaní. Letní měsíce zde jsou obzvláště úmorná, kdy vás ani voda neochladí.

Solný krystal na hladině Mrtvého moře.
Solný krystal na hladině Mrtvého moře.

Symbol hrdinství

Starověká pevnost na vrcholku hory (434 m n. úrovní Mrtvého moře), to je legendární Masada, která figuruje na Seznamu světového dědictví UNESCO a rovněž na itineráři CK SEN. Není to jen místo známé pro své jedinečné opevnění, starověké Herodovy paláce a překrásné výhledy na Mrtvé moře, ale je to také symbol odolnosti, odvahy, vzdoru, oddanosti víře a bohužel i tragického osudu. Prakticky nedobytná Masada vešla do povědomí veřejnosti především bojem židovských obyvatel proti římským vojskům před zhruba 2000 lety, kdy si po dlouhodobém obléhání Židé raději vzali hromadně život, než aby padli do spárů Římanům. Přežily jen dvě ženy a 5 dětí, které se schovávaly stranou. Ty pak o všech hrůzách podaly hrozivá svědectví.

Národní park a pevnost Masada.
Národní park a pevnost Masada.

Masada je dodnes vnímána jako příklad hrdinství a v Izraeli se očekává, že každý za život na Masadu alespoň jednou vystoupí. Je to jakási pocta historii a otázka národní hrdosti. Jen na málokoho zde nepadne ona působivá atmosféra pohnuté minulosti. To si koneckonců budete moci sami na vlastní kůži vyzkoušet. Návštěvníci mohou volit mezi pohodlnou lanovkou či výšlapem po Hadí stezce. V tom případě je nutné však myslet na pohodlnou obuv, pokrývku hlavy a dostatek vody. Vedra zde bývají neúprosná.

Lanovka v národním parku Masada.
Lanovka v národním parku Masada.

Jedno z nejstarších osídlení na Zemi

Víte, kde na světě ochutnáte ty nejlepší datle? Není to nikde jinde než v palestinském Jerichu. Jejich sladká a jedinečná chuť vás zcela omámí. Stejně jako celé toto úchvatné město s neuvěřitelně dlouhými kořeny. Jericho, ležící na západním břehu Jordánu, je totiž jedním z nejstarších souvislých sídel na světě, pocházející pravděpodobně z doby kolem 9000 př. n. l. Archeologické vykopávky prokázaly velmi bohatou a kontinuální historii Jericha, které hraje mj. také svou roli v biblické historii.

Město Jericho.
Město Jericho.

V novodobých dějinách se však z menší vesnice, kterou Jericho v osmanských dobách bylo, stalo významnější středisko až poté, co byl na počátku 20. let 20. století ustanoven britský mandát nad Palestinou. Velký růst pak město zaznamenalo zejména po přičlenění k Jordánsku v roce 1949. Vznik nedalekých dvou táborů palestinských uprchlíků po vzniku Státu Izrael přinesl do města poměrně velký ruch a další velkou aktivitu.

Pohled na město Jericho z výšky.
Pohled na město Jericho z výšky.

Mezi hlavní lákadla Jericha patří například Hišámův palác, který ukrývá jednu z největších mozaik na světě, Hora Pokušení nabízející krásnou vyhlídku, či necelých 9 m zdejší vysoká věž, která bývá označována za první mrakodrap světa.

TIP CK SEN: V rámci pouličního občerstvení nelze minout stánek nabízející šťávu z granátových jablek. Věřte, že budete nadšeni. Nejen, že dobře chutná, ale také je nadmíru osvěžující.

Hišámův palác.
Hišámův palác.

Kumrán

Kumrán na severozápadním pobřeží, další zastávka CK SEN u Mrtvého moře, vešla do povědomí roku 1947 jako místo, kde byly ve zdejší jeskyni poprvé objeveny biblické texty - tzv. Svitky od Mrtvého moře. Vykopávky na místě zvaném Khirbet Qumrān odhalily ruiny budov, o nichž se znalci domnívají, že je obývala komunita Esejců (náboženská sekta žijící v izolaci od okolního světa), kteří byli považováni za vlastníky svitků. Celý archeologický areál je zároveň národním parkem a turisté zde zavítají i do kinosálu, ve kterém se podívají na film o historii osídlení. Zlatým hřebem návštěvy Kumránu je pak samozřejmě ona jeskyně, kde se měly slavné svitky najít.


Věděli jste, že...?

V jeskyni v Judské poušti jižně od Jeruzaléma byly v roce 2021 objeveny další/nové fragmenty svitků od Mrtvého moře.


Jeskyně Kumrán.
Jeskyně Kumrán.

CO NEMINOUT U MRTVÉHO MOŘE (Jordánská část)

Džaraš

Starobylé město Jerash nebo chcete – li Džaraš, hovící si na seznamu těch nejoblíbenějších destinací v Jordánsku, se může pochlubit – podobně jako výše uvedené Jericho – dlouhým kontinuálním lidským osídlením, které se odhaduje na více než 6 500 let. Leží jen necelých 50 km severně od Ammánu. Zlatý věk města se odehrával pod římskou nadvládu a místo je nyní obecně uznáváno jako jedno z nejlépe zachovaných římských provinčních měst na světě a jedno z měst Decapolis (tehdejší sdružení deseti významných a bohatých blízkovýchodních měst, která přijala helénistický způsob života).

Starobylé město Džaraš.
Starobylé město Džaraš.

Džaraš poodhaluje svým návštěvníkům dokonalý příklad provinčního římského urbanismu, který se nachází na celém Blízkém východě, zahrnující dlážděné a kolonádové ulice, impozantní chrámy na kopcích, velká divadla, prostorná veřejná náměstí, lázně, fontány a městské hradby zdobené věžemi a branami. A jak budete moci vidět, architektura, náboženství a styl města odrážejí proces, při kterém se prolínaly a koexistovaly pospolu mocné kultury – řecký a římský svět a zároveň starověké tradice arabského Orientu.

Jedno z divadel ve starobylém městě Džaraš.
Jedno z divadel ve starobylém městě Džaraš.

DALŠÍ PAMÁTKY V OKOLÍ MRTVÉHO MOŘE (Izraelská část)

Toulky Svatým městem

Během toulek po regionu kolem Mrtvého moře, zavítá CK SEN rovněž do Svatého města. Jeruzalém je starobylé a historicky významné město na Blízkém východě, které je od roku 1967 zcela pod správou Státu Izrael. Bylo a je předmětem uctívání, oslavování, tenzí a konfliktů. Na počátku 20. století se město spolu s celou historickou Palestinou stalo ohniskem konkurenčních národních aspirací sionistů a palestinských Arabů. Jeruzalém hraje ústřední roli v duchovní perspektivě tří hlavních monoteistických náboženství. Staré město je rozděleno na židovskou, křesťanskou, muslimskou a arménskou čtvrť. V roce 1981 bylo zapsáno na Seznam světového dědictví UNESCO. Domov zde našel zhruba 1 milion obyvatel.

Město Jeruzalém.
Město Jeruzalém.

Ať už jste věřící či ne, je to město, které hrálo v dějinách, těch dávných i těch současných, velmi významnou roli a spatřit místa, kde se doslova psala historie, je zážitkem na celý život! Genius loci Jeruzaléma je zkrátka neoddiskutovatelný. Z turistického hlediska je rovněž město na „bucket listech“ většiny zapálených cestovatelů, dobrodruhů, věřících i religionistů. Naši průvodci vám ukáží mj. Chrámovou horu s mešitou Al – Aksá, ikonickou Zeď nářků, Chrám Božího hrobu, Sion, Olivetskou horu, Getsemanskou zahradu, Židovskou čtvrť, projít se budete moci i v Ježíšových stopách po Via Dolorosa.

Zeď nářků v Jeruzalémě.
Zeď nářků v Jeruzalémě.

Objevování života v kibucu

Velice zajímavým izraelským fenoménem jsou kibucy. Kibuc Ein Gedi se nachází na okraji Judské pouště na západním pobřeží Mrtvého moře, kde sídlí v mezinárodně uznávané botanické zahradě čítající přes 900 druhů rostlin z celého světa. Je to jediná obydlená botanická zahrada na světě se zhruba 500 obyvateli. Kibuc zde byl založen v polovině minulého století a zabývá se především zemědělstvím a cestovním ruchem. V těsné blízkostí osady se nachází překrásná přírodní rezervace stejného jména, která je známá pro své jedinečné jeskyně, vodopády a turistické stezky. Oblast je také domovem pestré flory a fauny. Návštěvníci se mohou těšit například na kozorožce, karakaly či roztomilé damany.

Osada Ein Gedi.
Osada Ein Gedi.


Věděli jste, že..?

Kibuc je klasická tradiční izraelská zemědělská usedlost fungující na principu kolektivního vlastnictví.


Rozkvetlé květy v botanické zahradě Ein Gedi.
Rozkvetlé květy v botanické zahradě Ein Gedi.

Delfíni, delfíni a zase jenom delfíni

Příjemné letovisko na březích Rudého moře na jihu země je od Mrtvého moře vzdáleno zhruba 200 km. Na rozdíl od něj je však rájem všech milovníků bohatého podmořského života. Milovníci šnorchlování a potápění by si návštěvu Ejlatu (Eilatu) rozhodně neměli nechat ujít. Ti, kteří se namočit nechtějí, přesto však lační po jedinečné mořské fauně, mohou zavítat do zdejší podvodní observatoře. Ejlat je rovněž vyhlášen delfináriem a možností plavání s těmito úžasnými savci.

Písečná pláž v letovisku Ejlat.
Písečná pláž v letovisku Ejlat.

DALŠÍ PAMÁTKY V OKOLÍ MRTVÉHO MOŘE (Jordánská část)

Indiana Jones v praxi

Při toulkách po Blízkém východu nevynechává většina zájezdů CK SEN samozřejmě ani světoznámé skalní město Petra, hlavní město Nabatejců, a jedno z nejznámějších archeologických nalezišť na celém světě. Je to nejen jeden z divů světa, ale bezpochyby také jeden z cenných pokladů Jordánska a jedna z jeho největších turistických atrakcí. Řadí se také mezi nejfotografovanější místa na planetě.

Skalní město Petra.
Skalní město Petra.

Přesné datum výstavby Petry není známo, ale město začalo prosperovat jako hlavní město Nabatejské říše od 1. století př. n. l., která zbohatla díky obchodu s kadidlem, myrhou a kořením. Petra byla později připojena k Římské říši a pokračovala v prospívání až do velkého zemětřesení v roce 363 n. l., které zničilo velkou část města. Zemětřesení v kombinaci se změnami obchodních cest nakonec vedlo k pádu Petry a ta nakonec byla opuštěna. V roce 1812 švýcarský průzkumník jménem Johannes Burckhardt však Petru znovuobjevil. Nyní se můžete v této lokalitě kochat například Pokladnicí, Síkem, Královskými hrobkami, Divadlem, Hlavním obětištěm či zavítat do areálu k večeru a užít si noční Petru.

Petra v noci.
Petra v noci.


Věděli jste, že....?

Toto růžovo - červené město (dle barvy zdejších skal) posloužilo jako lokace například filmu o Indiana Jonesovi.


Růžovo - červené skály v Petře.
Růžovo - červené skály v Petře.

Procházka měsíční krajinou

Wadi Rum, nacházející se zhruba 280 km od Mrtvého moře, můžete prozkoumat několika způsoby: na džípu, na velbloudu, na koni nebo pěšky. Naproti známému útvaru Sedm pilířů moudrosti, pojmenovaném po knize Lawrence z Arábie, je otevřeno velké stylové návštěvnické centrum, které zosobňuje pomyslnou hlavní bránu do zdejší chráněné oblasti a má veškeré vybavení, informace a služby, které návštěvníci potřebují, včetně restaurací a tradičních řemeslných obchodů.

Oblast Wadi Rum.
Oblast Wadi Rum.

Jednou z nejoblíbenějších atrakcí ve Wadi Rum je projížďka nekonečnými písečnými dunami, úzkými kaňony a skrytými údolími. Zde všude budete moci obdivovat starobylé skalní útvary a stopy dávných obyvatel otisknutých v čase. Uvidíme také velbloudy prohánějící se pouští, tisíce let staré nabatejské petroglyfy vytesané do skal a místní beduínské tábory se suvenýry a čerstvým čajem. Výlety džípy, které volíme i my v CK SEN, jsou skvělým způsobem, jak prozkoumat poušť. Pocit, kdy vám vlaje vítr a písek ve vlasech je naprostým pocitem svobody.

Projížďka offroadem ve Wadi Rum.
Projížďka offroadem ve Wadi Rum.

Zkušený průvodce vás zavede na mnoho ikonických míst, filmových scén a skrytých pokladů. Naše rada zní: dobře si předem nabijte mobilní telefony či fotoaparáty, nebudete vědět, co fotografovat dříve. Například skalní oblouk Um Frouth či Raqabat al Wadak, různé kaňony a Sedm pilířů moudrosti. Tento útvar nese název jako kniha od T. E. Lawrence (Lawrence z Arábie), britského důstojníka, který vedl Velké arabské povstání proti Osmanské říši během první světové války.

Skalní hory v poušti Wadi Rum.
Skalní hory v poušti Wadi Rum.

Prakticky všichni lidé žijící ve Wadi Rum a okolí jsou beduínského původu a donedávna vedli kočovný život, spoléhali především na svá kozí stáda. Patří k sedmi kmenovým skupinám, z nichž tři největší jsou kmen Zalabia, který tvoří většinu lidí žijících v Rum Village, jedinou vesnicí uvnitř chráněné oblasti. Příslušníci kmene Zalabia jsou z velké části zodpovědní za turistické služby a provozují mnoho aktivit a výletů na zmíněných džípech a velbloudech. Další významnou komunitou je kmen Zweideh, který najdeme ve vesnicích Disi na severním okraji chráněné oblasti. Provozují také služby v oblasti cestovního ruchu, včetně kempů. Nicméně živobytí Zweideh není zcela závislé na cestovním ruchu, protože má přístup k velkému zdroji podzemní vody, který jim umožňuje provozovat efektivní zemědělství. Dalšími kmeny jsou ještě Sweilhieen, Omran, Godman a Dbour. Žijí v různých vesnicích závislých především na chovu dobytka a částečně právě i na cestovním ruchu. Beduíni, ač našli svůj domov ve zdejších vesnicích, stále udržují stáda koz na mléko, maso a „jameed“ (druh sýru vyrobený ze suchého jogurtu kozího či ovčího sýru). Nicméně tradiční beduínský životní styl pomalu mizí.

Místní obyvatel - beduín.
Místní obyvatel - beduín.

Město kontrastů

Ammán, hlavní město Jordánska, je fascinujícím městem kontrastů – jedinečnou směsí starého a nového, které se nachází v kopcovité oblasti mezi pouští a úrodným údolím Jordánu. Domov v jordánské metropoli našlo více než 2,3 milionu obyvatel.

V obchodním centru města se ultramoderní budovy, hotely, restaurace, umělecké galerie a butiky doplňují s tradičními kavárnami a řemeslnými dílnami. Čtvrti Ammánu jsou různorodé a zahrnují kulturní a historickou stránku, od rušných trhů v centru města po umělecké galerie Jabal Al Lweibdeh a moderní nákupní čtvrť Abdali.

Ammán, hlavní město Jordánska.
Ammán, hlavní město Jordánska.

Pokud hledáte cestu historií, pak nejlepším místem, kde začít, by byla bezesporu Citadela. Nachází se na kopci a umožňuje návštěvníkům nahlédnout do vývoje Ammánu a poskytuje úžasný výhled na centrum Ammánu. Mezi místa, která v historickém jádru nelze vynechat, patří komplex Umajjovského paláce, Herkulův chrám a byzantský kostel.

Archeologické naleziště Citadela.
Archeologické naleziště Citadela.

CO ROZHODNĚ U MRTVÉHO MOŘE ZAŽÍT

Bahenní maska

O blahodárném bahnu z Mrtvého moře jste pravděpodobně již slyšeli, možná jste si nějakou tu kosmetiku s ním i zakoupili. Ale věřte, že není nad přímou zkušenost a nad vlastnoručně sesbírané bahno.

Bahno z Mrtvého moře.
Bahno z Mrtvého moře.

Bahnem se pořádně „natřete“ a nechte jej uschnout na sluníčku (mimochodem, nacházet se v úrovni tak hluboko pod hladinou moře – na rozdíl od vysoké nadmořské výšky například v horách – znamená, že se tu nespálíte). Jakmile bahno zaschne, vraťte se do moře a opláchněte jej, prakticky okamžitě si všimnete, že vaše pokožka vypadá lépe. Mrtvé moře a jeho bahno je zkrátka jedním z divů světa. Toto extrémně slané jezero produkuje přirozeně se vyskytující bahno, které skutečně zlepšuje kvalitu pokožky, což bylo prokázáno i vědci a lékaři. Bahno z Mrtvého moře opravuje kožní bariéru, kontroluje mastnotu, zbavuje pokožku akné a zlepšuje její texturu, kůže se stává jemnější a hladší. Velmi dobře působí i na pokožku trpící lupénkou neboli psoriázou.

Pro ty, kteří bahnu z Mrtvého moře „propadnou“ je dobrou zprávou fakt, že dnes se již mnoho firem specializuje na dovoz kosmetiky právě s tímto polotekutým „zlatem“.

Bahenní zábal na celém těle.
Bahenní zábal na celém těle.

FAUNA A FLORA V OKOLÍ MRTVÉHO MOŘE

Přestože je okolí Mrtvého moře z velké části poušť, žije zde poměrně velké množství suchozemských savců, plazů a ptáků. Klimatické změny a lidská činnost však zhoršují přirozené podmínky pro život v poušti, protože voda a vegetace vysychají.

Každopádně setkat se zde můžete například s damanem (ten je navzdory své velikosti příbuzný se slony), kočkou pouštní, karakalem, myší rezavou, mnoha druhy netopýrů, přímorožcem arabským, tchoříkem skvrnitým, krkavcem hnědokrkým, skalníčkem černoocasým, špačkem Tristramovým či agamou. Z říše rostlin jmenujme například endemit Iris atrofusca.

PRAKTICKÉ INFORMACE

V případě, že se rozhodnete navštívit i další vzdálenější vyhlášené lokality autobusem či v zapůjčeném vozidle, zde přinášíme pro představu vzdálenosti mezi jednotlivými městy/místy.

Mrtvé moře (Masada) – Betlém – 105 km

Mrtvé moře (Masada) – Eilat – 220 km

Mrtvé moře (Masada) – Jeruzalém – 100 km

Mrtvé moře (Masada) – Tel Aviv – 160 km

Mrtvé moře (Masada) – Petra – 300 km

Mrtvé moře (Masada) – Wadi Rum – 280 km

Spropitné (Izrael)

V Izraeli neexistují žádná striktní pravidla pro spropitné. Pokud jste s obsluhou spokojeni, je zvykem 10 – 15 % spropitné, zejména v restauraci nebo kavárně s obsluhou. Spropitné není nutné, pokud byl provozovnou k vyúčtování připočten poplatek za služby. Taxikáři od domácích spropitné neočekávají, nicméně pokud jste coby turista dostal skvělé služby (např. pomoc se zavazadly atd.) účet za jízdné jednoduše zaokrouhlete na vyšší částku.

Spropitné (Jordánsko)

Spropitné v Jordánsku není povinné a není ani tak rozšířené jako v jiných destinacích, ale vždy jej samozřejmě personál ocení! Ideální částkou je nechat přibližně 10 % ze svého účtu v restauraci. Zatímco soukromým řidičům nemusíte dávat žádné spropitné, pokud služba nepřekračuje vaše očekávání, ve většině případů jej ani neočekávají. Pokud vám v hotelu pomůže personál s těžkými zavazadly až do pokoje, je vhodné nechat mu zhruba 1 JOD za zavazadlo.

Každopádně však buďte připraveni dát spropitné průvodcům v turistických lokalitách

Etiketa (Izrael)

  • Běžným neformálním pozdravem v Izraeli je „Shalom“, což znamená mír, a používá se jako „ahoj“ nebo „sbohem“. Potřesení rukou je běžné, ale z náboženských důvodů se někteří jedinci mohou zdržet fyzického kontaktu s opačným pohlavím.
  • I když jsou Izraelci vřelí, cení si také svého osobního prostoru. Vyhněte se zbytečnému fyzickému kontaktu, pokud není iniciován druhou osobou.
  • Vždy počkejte, až druhý člověk natáhne ruku, aby si potřásl rukou, zvláště když komunikujete s někým opačného pohlaví.
  • Izraelci často kladou otázky, které se mohou zdát osobní nebo investigativní, jako jsou dotazy na váš plat, rodinný stav nebo náboženství. Obecně to není určeno k šťouchání, ale spíše k projevení zájmu o váš život.
  • V náboženských oblastech se oblékejte skromně – při návštěvě náboženských míst, jako je jeruzalémské Staré město nebo ultraortodoxní čtvrti, by si muži i ženy měli zakrývat ramena a kolena. Nenoste šortky, tílka nebo odhalující oblečení v náboženských nebo tradičních komunitách, a to ani během horkého počasí.
  • Izrael je zemí s hlubokými náboženskými kořeny, převážně židovskými, ale také domovem muslimských, křesťanských a drúzských komunit. Náboženský respekt je zde opravdu důležitý. Projevte jej dodržováním náboženských zvyků a praktik, jako je například neprojíždět ultraortodoxními čtvrtěmi během šabatu (od západu slunce v pátek do západu slunce v sobotu).
  • Buďte si vědomi různých náboženských svátků, jako je Jom Kippur (Den smíření) a Ramadán. Například během Jom Kippur se země téměř úplně vypne, včetně veřejné dopravy a letišť.
  • Jídlo je významnou součástí izraelské kultury, ovlivněné blízkovýchodní a středomořskou kuchyní. Při pozvání do izraelského domova je třeba zvážit několik bodů etikety. Přineste malý dárek, když jste pozváni na jídlo jako je víno, čokoládu nebo květiny.
  • I když mnoho Izraelců dodržuje košer dietní zákony, ne každý to dělá. Je však zdvořilé zeptat se na dietní omezení nebo preference při pořádání různých slavností, resp. podávání jídla.
  • Podnikatelská kultura v Izraeli je méně formální než v mnoha evropských zemích, ale stále je třeba dodržovat určitá pravidla pro úspěšnou profesionální interakci. Čas je v obchodním prostředí ceněn a být včas je považován za projev úcty. Buďte však připraveni na to, že schůzky začnou nebo skončí později, než je plánováno.
  • Vyhněte se plánování schůzek od pátku odpoledne do sobotního večera, protože to je čas na šabat, den odpočinku v židovské kultuře.
  • Znáte jednoduché fráze jako „Toda“ (děkuji), „Bevakasha“ (prosím) a „Ma shlomcha/ma shlomech? (Jak se máš? pro muže/ženu) může zlepšit vaše každodenní interakce.

Etiketa (Jordánsko)

  • Při setkání s lidmi si potřeste rukou, konzervativní zahalené ženy mohou toto gesto odmítnout.
  • Protřepejte šálek ze strany na stranu, abyste odmítli doplnění kávy.
  • Podržte svůj šálek na znamení, že naopak chcete víc.
  • Přijměte, když vám hostitel nabídne arabskou kávu, protože je to projev pohostinnosti a dobrých vztahů.
  • Uvědomte si, že Arabové mají tendenci stát při konverzaci o kousek blíž než lidé na Západě.
  • Nevyrušujte a nepřecházejte před muslimem, který se možná modlí na veřejném místě.
  • Během ramadánu otevřeně nekonzumujte jídlo, nápoje nebo cigarety na veřejných místech.
  • Nebuďte překvapeni, pokud váš hostitel trvá na tom, že vás „řádně vykrmí“, protože Arabové tradičně považují jídlo za důležitý symbol pohostinnosti, štědrosti a dobré vůle.

Témata, která zažehnou konverzaci s Izraelcem, jsou například:

  • Sport – zejména fotbal a basketbal
  • Znalost izraelských reálií a historie země je vždy shledána s nadšením
  • Knihy
  • Krav maga
  • Izraelská kuchyně (ideálně pokrmy pochvalte)

Témata, kterým je třeba se vyhnout, když mluvíte s Izraelcem:

  • Náboženství
  • Politika oblasti Blízkého východu
  • Gaza

Témata, která zažehnou konverzaci se Jordáncem, jsou například:

  • Sport – fotbal, basketbal
  • Znalost jordánských reálií a historie země je vždy shledána s nadšením
  • Knihy
  • Jordánská kuchyně (ideálně pokrmy pochvalte)

Témata, kterým je třeba se vyhnout, když mluvíte s Jordáncem:

  • Náboženství
  • Politika v rámci Blízkého východu

Jak zapadnout mezi domácí? (Izrael)

Pokud chcete zapadnout a chovat se jako rodilý Izraelec, zkuste následující:

  • Ortodoxní židovské oblasti Izraele pozorně dodržují šabat, který začíná v pátek západem slunce a pokračuje až do sobotního západu slunce. Tato doba je považována za den odpočinku a v důsledku toho je obvykle omezeno řízení a používání elektřiny a digitálních zařízení.
  • V pátek večer se typická židovská rodina sejde a povečeří. Šabatová večeře je často doprovázena náboženskými zvyky, i když ortodoxní židovské rodiny mohou tyto zvyky dodržovat každé večerní jídlo v týdnu.
  • Ortodoxní židovské rodiny mají tendenci dělat rituální požehnání vína (kiduš) před obědem a večeří, po kterém následuje požehnání nad dvěma bochníky chleba (lechem mišneh).
  • Židovské rodiny mohou po každém jídle pronést modlitbu známou jako ‚Birkat HaMazon‘, během níž lidé děkují Bohu za jídlo na stole.
  • Buďte ohleduplní k tématu pokrývky hlavy. V souladu s židovskými zvyky nosí mnoho ortodoxních a ultraortodoxních mužů čepici (kipa nebo jarmulku) nebo nějaký typ klobouku. Některé židovské ženy mohou také nosit klobouk, baret, šátek, šátek nebo paruku, aby si zakryly vlasy. Proto je často nevhodné žádat někoho, kdo se identifikuje jako Žid, aby si sundal „klobouk“ (například při návštěvě někoho doma).
  • Je velmi neslušné pokoušet se mluvit nebo chodit před někým, kdo se modlí.
  • Izraelci jsou obecně dochvilní, ale někdy mají flexibilní pohled na čas. Obvykle je přijatelné dorazit až půl hodiny po určeném čase. Zpoždění o více než půl hodiny může být považováno za neslušné.
  • Prezentujte se čistě a upraveně. Izraelci obecně oceňují dobrou hygienu a péči.

Jak zapadnout mezi domácí? (Jordánsko)

Pokud chcete zapadnout a chovat se jako rodilý Jordánec, zkuste následující:

  • Smlouvejte s obchodníky při nakupování.
  • Decentní ​​oblékání je v Jordánsku projevem respektu a součástí běžného dekóru. Zejména při návštěvě náboženských oblastí nebo veřejných prostranství se doporučuje nosit konzervativní oblečení.

Tradiční oblečení obyvatel jordánské pouště.
Tradiční oblečení obyvatel jordánské pouště.

CHUŤ OKOLÍ MRTVÉHO MOŘE

Izraelská kuchyně zahrnuje především pokrmy přivezené ze židovské diaspory a v poslední době byla definována rozvojem pozoruhodné fusion kuchyně charakterizované mísením židovské tradiční kuchyně, arabské kuchyně a evropské středomořské. A co byste tedy měli rozhodně ochutnat?

Ka'ak – al – quds

Typické jeruzalémské pečivo ve tvaru elipsy, které je ozdobeno sezamem a které připomíná bagel.

Hummus

Ingredience tohoto dipu, který se rozšířil po celém světě, jsou cizrna, tahini, citron a česnek.

Shawarma

Populární pouliční pokrm, který sestává z masa připraveného na rotačním grilu, koření a je zabalen nejčastěji do wrapu.

Kannafeh Kannafeh je sladký a jemný dezert, uvnitř s krémovým sýrem a podávaný s medem/cukrovým sirupem a drcenými pistáciemi nahoře.

Shakshuka

Sázená vejce plovoucí v kořeněné rajčato - paprikové omáčce se stala oblíbeným pokrmem pro brunch po celém Izraeli.

Snídaňový pokrm shakshuka.
Snídaňový pokrm shakshuka.

Limonana

Ledová mátová limonáda vás osvěží zejména v parných jeruzalémských dnech.


Věděli jste, že....?

Slovem košer (כשר), anglickou transkripcí též kosher, se v gastronomii označují potraviny a nápoje, splňující soubor židovských předpisů a stravovacích návyků, známý jako kašrut. Tóra vyjmenovává povolená a zakázaná zvířata (u některých skupin pouze zakázaná). Ze savců je možné jíst zvířata, která jsou sudokopytníky (mají zcela rozpolcená kopyta) a přežvýkavci. Do této skupiny spadá hovězí dobytek, ovce, kozy, vysoká zvěř (např. jelenovití, zubři). Mezi zakázané a nečisté savce patří například vepři, králíci, zajíci, koně apod. V případě ptáků Tóra explicitně vyjmenovává zakázané druhy, které spadají především do skupiny dravců a mrchožroutů. Mezi povolené druhy se řadí domácí drůbež (slepice, kachny, husy, krůty, křepelky, holubi či bažanti) a v minulosti se jako košer jedl i páv. Mléko a vejce lze konzumovat pouze od zvířat, která jsou sama košer. Je možné jíst veškeré ryby, které mají ploutve a jsou šupinaté, přičemž šupiny musí být ktenoidní nebo cykloidní. Zakázány jsou dravé ryby, úhoři, žraloci, rejnoci, jeseteři (včetně kaviáru) a mořské plody. Z ostatních zvířat je zakázáno jíst plazy a obojživelníky a až na vybraný počet kobylek i hmyz (kobylky jsou specialitou zejména jemenských Židů). Vysloveně zakázaná pak jsou uhynulá zvířata a zdechliny (nevela) a nemocná a rozsápaná zvířata (trefa). Jednou ze zásad kašrutu je přísný zákaz míšení masitých (basar) a mléčných (chalav) potravin, který je založen na verši "nebudeš vařit kůzle v mléce jeho matky". To znamená, že je zakázáno jak takovéto potraviny společně vařit, tak konzumovat. V židovských domácnostech dodržující kašrut existuje oddělené nádobí a kuchyňské náčiní pro masité a mléčné potraviny. Striktně je zakázána i konzumace krve. Maso košer zvířete se nestává košer automaticky. Musí podstoupit zvláštní druh porážky (šchita), který provádí speciálně školený židovský řezník (šochet). Podstatou šchity je, aby zvíře při porážce netrpělo, a aby byla z těla odvedena veškerá krev, a to právě kvůli uvedenému zákazu její konzumace.


Jordánská kuchyně je podobná těm ostatních států na Blízkém východě, tj. hlavními ingrediencemi je maso a dostatečné množství zeleniny. Aroma pokrmům dodávají jednotlivé bylinky a koření. Mezi nejpopulárnější jordánské pokrmy patří:

Makloubeh – lahodný pokrm, jehož hlavními přísadami jsou lilky, hovězí maso, rýže, rajčata a ořechy (zejména mandle, piniové oříšky a kešu).

Hummus – pokrm z uvařené a rozmačkané cizrny.

Moutabel – pasta z pečených lilků, česneku a tahini.

Hareeseh – velice sladký a tradiční dezert vyráběný ze semoliny, mandlí, jogurtu, kokosu a smetany.

Mansaf – toto jordánské národní jídlo sestává ze tří hlavních ingrediencí: jehněčího masa, rýže a jammed (fermentovaný sušený kozí jogurt).


Věděli jste, že....?

Halal je označení pro potraviny/pokrmy, které mohou muslimové konzumovat, které jsou islámem povolené.


Tradiční pokrm mansaf.
Tradiční pokrm mansaf.

Kdy jet do k Mrtvému moři?

Pozdní jaro (duben, květen) a podzim jsou pravděpodobně nejlepší časy pro návštěvu Mrtvého moře. V létě se totiž může rtuť na teploměru pohybovat až kolem 40 °C. Zimy často znamenají příjemné a osvěžující dny, ale voda může být příliš studená na to, aby v ní člověk vydržel delší dobu. Ale to je samozřejmě subjektivní. Nicméně teplota vody se pohybuje v průběhu roku od 19 do 33 °C.

TIP CK SEN: Protože jordánské pláže u Mrtvého moře směřují na západ, jsou obzvláště krásné při západu slunce. Hotelové pláže se většinou zavírají při západu slunce, takže se snažte přijet alespoň hodinu předem. Volné dny a svátky bývají většinou velmi rušné, obzvláště pak v sezóně.

Fotka pobřeží Mrtvého moře pořízená dronem za jasného počasí.
Fotka pobřeží Mrtvého moře pořízená dronem za jasného počasí.

ZAJÍMAVOSTI MRTVÉHO MOŘE

  • Mrtvé moře se dělí mezi dva státy.
  • Je to nejhlubší hypersalinní jezero na světě (cca 305 m).
  • Můžete plavat, resp. nechat se nadnášet na vodě.
  • Je to nejnižší bod na Zemi, jehož povrch dosahuje působivých 430 metrů pod hladinou moře!
  • Mrtvé moře bohužel pomalu vysychá.
  • Jeho vody jsou léčivé, zejména pak na kožní onemocnění.
  • Ačkoli není možné přesně určit kdy, historické důkazy naznačují, že počáteční formace Mrtvého moře probíhala před více než dvěma miliony let.
  • Bitumen z hlubin Mrtvého moře hrál obrovskou roli v obchodu ve starověku. V pórech mořského dna jsou organické usazeniny, které byly, mimo jiné, kdysi vyváženy do Egypta k mumifikaci.
  • Klesající hladina vody odhalila ohromující solné útvary v úseku podél pobřežního pásu pláže Ein Bokek.
  • Nevšimnete si zde bohužel žádného mořského života. Mrtvé moře postrádá kvůli své salinitě jakýkoli živý život. Zatímco jiná jezera jsou plná ryb, želv a žab, Mrtvé moře je prostě bez života. Totéž platí pro vodní rostliny.

Pokud vás koupání v Mrtvém moři a objevování jeho jedinečného okolí láká, vydejte se do této úchvatné krajiny s CK SEN. Naši průvodci vám s potěšením ukáží všechny taje a skryté perly této dechberoucí lokality! A nezapomeňte, že Mrtvé moře samotné skýtá několik výhod: 1. Velmi pravděpodobně se zde nespálíte, 2. radovánky v „moři“ si mohou užít i neplavci, 3. voda je ideální i pro ty, kteří se bojí mořských „potvor“ například v podobě krabů, hvězdic, chobotnic nebo dokonce pak žraloků, nic z toho v Mrtvém moři nepotkáte.

Vyhlídková silnice kolem pobřeží Mrtvého moře.
Vyhlídková silnice kolem pobřeží Mrtvého moře.
<
>
Údolí v přírodní rezervaci En Gedi.Přírodní rezervace En Gedi.Pěší stezka v přírodní rezervaci En Gedi.Řeka Bokek.Vádí Nachal David.Silnice číslo 90.Směrové ukazatele na silnici číslo 90.Kaňon Wadi Mujib.Pohled vzhůru kaňonem Wadi Mujib.Město Madaba.Mešita ve městě Madaba.Horké prameny Ma'in.Solná formace na pobřeží Mrtvého moře.Archeologické naleziště Kumrán.Hory v archeologickém nalezišti Kumrán.Východ slunce nad archeologickým nalezištěm Kumrán.Pohled na vesnici Neve Zohar.Pobřeží Mrtvého moře ve vesnici Neve Zohar.Hora Sodom.Vrchol hory Sodom.Město Arad.Směrová tabule Arad a Mrtvé moře.Obytná část města Madaba.Oblast pro pěší turistiku Wadi Arugot.
Všechny články autora

Petra Špačková

Petra absolvovala česko-italské gymnázium a Fakultu sociálních věd Univerzity Karlovy v Praze, kde vystudovala mezinárodní vztahy. Mluví italsky, anglicky, německy a trochu  španělsky. Pracovala coby analytik v Kanceláři prezidenta republiky a na mateřské se věnovala překladům z/do italštiny. Má manžela a dvě dcery a nemyslí si, že děti by byly při cestování jakoukoli překážkou. Naopak, společně navštívili již všechny kontinenty a Petra projela přes 50 zemí světa. V zahraničí se nezaměřuje v prvé řadě na památky, ale především na běžný život a pozorování místních obyvatel, ať už se jedná o uspěchané businessmany v Tokiu či rozjímavé surfaře na Gold Coast. Věří, že právě povaha obyvatel utváří ráz a pověst dané země. Miluje zvířata a při každé cestě se snaží s těmi místními, ideálně endemity, setkat. Petra ráda lyžuje a umí ocenit dobrou kávu. Petra začala psát zajímavé Blogy z celého světa pro CK SEN v roce 2022.