FAUNA A FLORA V OKOLÍ MRTVÉHO MOŘE
Přestože je okolí Mrtvého moře z velké části poušť, žije zde poměrně velké množství suchozemských savců, plazů a ptáků. Klimatické změny a lidská činnost však zhoršují přirozené podmínky pro život v poušti, protože voda a vegetace vysychají.
Každopádně setkat se zde můžete například s damanem (ten je navzdory své velikosti příbuzný se slony), kočkou pouštní, karakalem, myší rezavou, mnoha druhy netopýrů, přímorožcem arabským, tchoříkem skvrnitým, krkavcem hnědokrkým, skalníčkem černoocasým, špačkem Tristramovým či agamou. Z říše rostlin jmenujme například endemit Iris atrofusca.
PRAKTICKÉ INFORMACE
V případě, že se rozhodnete navštívit i další vzdálenější vyhlášené lokality autobusem či v zapůjčeném vozidle, zde přinášíme pro představu vzdálenosti mezi jednotlivými městy/místy.
Mrtvé moře (Masada) – Betlém – 105 km
Mrtvé moře (Masada) – Eilat – 220 km
Mrtvé moře (Masada) – Jeruzalém – 100 km
Mrtvé moře (Masada) – Tel Aviv – 160 km
Mrtvé moře (Masada) – Petra – 300 km
Mrtvé moře (Masada) – Wadi Rum – 280 km
Spropitné (Izrael)
V Izraeli neexistují žádná striktní pravidla pro spropitné. Pokud jste s obsluhou spokojeni, je zvykem 10 – 15 % spropitné, zejména v restauraci nebo kavárně s obsluhou. Spropitné není nutné, pokud byl provozovnou k vyúčtování připočten poplatek za služby. Taxikáři od domácích spropitné neočekávají, nicméně pokud jste coby turista dostal skvělé služby (např. pomoc se zavazadly atd.) účet za jízdné jednoduše zaokrouhlete na vyšší částku.
Spropitné (Jordánsko)
Spropitné v Jordánsku není povinné a není ani tak rozšířené jako v jiných destinacích, ale vždy jej samozřejmě personál ocení! Ideální částkou je nechat přibližně 10 % ze svého účtu v restauraci. Zatímco soukromým řidičům nemusíte dávat žádné spropitné, pokud služba nepřekračuje vaše očekávání, ve většině případů jej ani neočekávají. Pokud vám v hotelu pomůže personál s těžkými zavazadly až do pokoje, je vhodné nechat mu zhruba 1 JOD za zavazadlo.
Každopádně však buďte připraveni dát spropitné průvodcům v turistických lokalitách
Etiketa (Izrael)
- Běžným neformálním pozdravem v Izraeli je „Shalom“, což znamená mír, a používá se jako „ahoj“ nebo „sbohem“. Potřesení rukou je běžné, ale z náboženských důvodů se někteří jedinci mohou zdržet fyzického kontaktu s opačným pohlavím.
- I když jsou Izraelci vřelí, cení si také svého osobního prostoru. Vyhněte se zbytečnému fyzickému kontaktu, pokud není iniciován druhou osobou.
- Vždy počkejte, až druhý člověk natáhne ruku, aby si potřásl rukou, zvláště když komunikujete s někým opačného pohlaví.
- Izraelci často kladou otázky, které se mohou zdát osobní nebo investigativní, jako jsou dotazy na váš plat, rodinný stav nebo náboženství. Obecně to není určeno k šťouchání, ale spíše k projevení zájmu o váš život.
- V náboženských oblastech se oblékejte skromně – při návštěvě náboženských míst, jako je jeruzalémské Staré město nebo ultraortodoxní čtvrti, by si muži i ženy měli zakrývat ramena a kolena. Nenoste šortky, tílka nebo odhalující oblečení v náboženských nebo tradičních komunitách, a to ani během horkého počasí.
- Izrael je zemí s hlubokými náboženskými kořeny, převážně židovskými, ale také domovem muslimských, křesťanských a drúzských komunit. Náboženský respekt je zde opravdu důležitý. Projevte jej dodržováním náboženských zvyků a praktik, jako je například neprojíždět ultraortodoxními čtvrtěmi během šabatu (od západu slunce v pátek do západu slunce v sobotu).
- Buďte si vědomi různých náboženských svátků, jako je Jom Kippur (Den smíření) a Ramadán. Například během Jom Kippur se země téměř úplně vypne, včetně veřejné dopravy a letišť.
- Jídlo je významnou součástí izraelské kultury, ovlivněné blízkovýchodní a středomořskou kuchyní. Při pozvání do izraelského domova je třeba zvážit několik bodů etikety. Přineste malý dárek, když jste pozváni na jídlo jako je víno, čokoládu nebo květiny.
- I když mnoho Izraelců dodržuje košer dietní zákony, ne každý to dělá. Je však zdvořilé zeptat se na dietní omezení nebo preference při pořádání různých slavností, resp. podávání jídla.
- Podnikatelská kultura v Izraeli je méně formální než v mnoha evropských zemích, ale stále je třeba dodržovat určitá pravidla pro úspěšnou profesionální interakci. Čas je v obchodním prostředí ceněn a být včas je považován za projev úcty. Buďte však připraveni na to, že schůzky začnou nebo skončí později, než je plánováno.
- Vyhněte se plánování schůzek od pátku odpoledne do sobotního večera, protože to je čas na šabat, den odpočinku v židovské kultuře.
- Znáte jednoduché fráze jako „Toda“ (děkuji), „Bevakasha“ (prosím) a „Ma shlomcha/ma shlomech? (Jak se máš? pro muže/ženu) může zlepšit vaše každodenní interakce.
Etiketa (Jordánsko)
- Při setkání s lidmi si potřeste rukou, konzervativní zahalené ženy mohou toto gesto odmítnout.
- Protřepejte šálek ze strany na stranu, abyste odmítli doplnění kávy.
- Podržte svůj šálek na znamení, že naopak chcete víc.
- Přijměte, když vám hostitel nabídne arabskou kávu, protože je to projev pohostinnosti a dobrých vztahů.
- Uvědomte si, že Arabové mají tendenci stát při konverzaci o kousek blíž než lidé na Západě.
- Nevyrušujte a nepřecházejte před muslimem, který se možná modlí na veřejném místě.
- Během ramadánu otevřeně nekonzumujte jídlo, nápoje nebo cigarety na veřejných místech.
- Nebuďte překvapeni, pokud váš hostitel trvá na tom, že vás „řádně vykrmí“, protože Arabové tradičně považují jídlo za důležitý symbol pohostinnosti, štědrosti a dobré vůle.
Témata, která zažehnou konverzaci s Izraelcem, jsou například:
- Sport – zejména fotbal a basketbal
- Znalost izraelských reálií a historie země je vždy shledána s nadšením
- Knihy
- Krav maga
- Izraelská kuchyně (ideálně pokrmy pochvalte)
Témata, kterým je třeba se vyhnout, když mluvíte s Izraelcem:
- Náboženství
- Politika oblasti Blízkého východu
- Gaza
Témata, která zažehnou konverzaci se Jordáncem, jsou například:
- Sport – fotbal, basketbal
- Znalost jordánských reálií a historie země je vždy shledána s nadšením
- Knihy
- Jordánská kuchyně (ideálně pokrmy pochvalte)
Témata, kterým je třeba se vyhnout, když mluvíte s Jordáncem:
- Náboženství
- Politika v rámci Blízkého východu
Jak zapadnout mezi domácí? (Izrael)
Pokud chcete zapadnout a chovat se jako rodilý Izraelec, zkuste následující:
- Ortodoxní židovské oblasti Izraele pozorně dodržují šabat, který začíná v pátek západem slunce a pokračuje až do sobotního západu slunce. Tato doba je považována za den odpočinku a v důsledku toho je obvykle omezeno řízení a používání elektřiny a digitálních zařízení.
- V pátek večer se typická židovská rodina sejde a povečeří. Šabatová večeře je často doprovázena náboženskými zvyky, i když ortodoxní židovské rodiny mohou tyto zvyky dodržovat každé večerní jídlo v týdnu.
- Ortodoxní židovské rodiny mají tendenci dělat rituální požehnání vína (kiduš) před obědem a večeří, po kterém následuje požehnání nad dvěma bochníky chleba (lechem mišneh).
- Židovské rodiny mohou po každém jídle pronést modlitbu známou jako ‚Birkat HaMazon‘, během níž lidé děkují Bohu za jídlo na stole.
- Buďte ohleduplní k tématu pokrývky hlavy. V souladu s židovskými zvyky nosí mnoho ortodoxních a ultraortodoxních mužů čepici (kipa nebo jarmulku) nebo nějaký typ klobouku. Některé židovské ženy mohou také nosit klobouk, baret, šátek, šátek nebo paruku, aby si zakryly vlasy. Proto je často nevhodné žádat někoho, kdo se identifikuje jako Žid, aby si sundal „klobouk“ (například při návštěvě někoho doma).
- Je velmi neslušné pokoušet se mluvit nebo chodit před někým, kdo se modlí.
- Izraelci jsou obecně dochvilní, ale někdy mají flexibilní pohled na čas. Obvykle je přijatelné dorazit až půl hodiny po určeném čase. Zpoždění o více než půl hodiny může být považováno za neslušné.
- Prezentujte se čistě a upraveně. Izraelci obecně oceňují dobrou hygienu a péči.
Jak zapadnout mezi domácí? (Jordánsko)
Pokud chcete zapadnout a chovat se jako rodilý Jordánec, zkuste následující:
- Smlouvejte s obchodníky při nakupování.
- Decentní oblékání je v Jordánsku projevem respektu a součástí běžného dekóru. Zejména při návštěvě náboženských oblastí nebo veřejných prostranství se doporučuje nosit konzervativní oblečení.