Jsme na rovníku a zde můžete běžně plavat s lachtaný
sleva first minute až 20%

Ekvádor – Galapágy a Kolumbie komfortněji

Podívejte se na místo, kde roste nejlepší káva na světě, jezero, kde se náčelník sypal zlatým prachem, katedrálu ze soli hluboko pod zemí a klikaté uličky horké Cartageny. Svěžího a lepkavého vzduchu Pacifiku se nadýcháme na Galapágách a pozorování leguánů a želv. Je toto poslední ráj na zemi? Víte, že je to nejbližší místo k Měsíci? Dvě země, oceán a moře, dvě kávy a desítky zážitků.

  • Galapágy komfortně a s maximálním poznáním
  • zájezd pro klienty náročné na poznání
  • nejlepší káva na světě, katedrála pod zemí a nejkrásnější středověké město Jižní Ameriky
  • pláže Karibiku a Tichého oceánu
  • inovovaný program za skvělou cenu
Čti více

Tel.: 224 250 138, 608 482 877   |   Email: cksen@cksen.cz

Termíny a cenyProgram a mapaFotogalerieReference klientůZážitky ze zájezduTOP místa zájezdu

Cena zahrnuje:

mezinárodní letenku v economy class do Quito a zpět z Cartageny, přelet z Ekvádoru do Kolumbie místní lety v Kolumbii, místní přelet Quito - Galapágy – Quito, Inga card (Galapágy), vstupné na Galapágy, výlety a program podle popisu, dopravu během celého zájezdu, všechny letištní transfery, ubytování ve 3 * -5 * hotelech v pokojích pro dvě osoby, snídaně, SEN průvodce během pobytu v Kolumbii, místního anglicky hovořícího SEN průvodce během pobytu v Ekvádoru a na Galapágách, asistenční služby, pojištění proti insolventnosti

Cena nezahrnuje:

cestovní pojištění, vstupné do památek a atrakcí, stravu mimo uvedené

Ostatní:

Ubytování:

Quito – Ikala Quito Hotel****, 2 noci
 
Galapagy – Hotel Ocean Dreams***, 3 noci
 
Bogota – Tequendama Suites and Hotel*****, 3 noci
 
Pereira – Movich Hotel de Pereira*****, 1 noc
 
Medellin – Diez Hotel Categoria Colombia*****, 1 noc
 
Cartagena – Hotel Caribe By Faranda*****, 2 noci
 
Hotely na konkrétních termínech můžou být i jiné. Závisí to na dostupnosti, obsazenosti a na včasném přihlášení.
 
„Hvězdičkování“ není součástí obchodního jména hotelu, ale hodnocením jeho kvality od velkých nadnárodních rezervačních systému jako booking.com, agoda.com, v některých případech podle oficiálního hodnocení samotného hotelu.
 
Jednotlivé pokoje v hotelích se mohou lišit, uvedené fotografie jsou ze standardních dvoulůžkových pokojů.
 
TŘÍLŮŽKOVÝ pokoj není možný! Všechny pokoje jsou dvoulůžkové, určené pro dvě dospělé osoby. 

Poznámka:

U některých termínů mohou být rozdílné ceny odletů z Prahy o 3000 Kč z důvodu vyšších nákladů za letenky:

Odlety z Vídně jsou bez příplatku, v ceně publikované na webu.

Hotely v základní ceně zájezdu
Doplňkové služby - SEN premium

1. den: Vítejte na rovníku

EVROPA – QUITO

Odlet z Evropy. Večerní přílet do Ekvádoru v ten samý den. Stále více lidí si tuto cestu chce zpříjemnit a využije možnost doplacení Business class. Vyzkoušejte to i vy a budete se těšit i na samotnou cestu na zájezd. Město Quito leží na úpatí sopky Pichincha ve výšce 2 800 m n. m. Podle mnoha nejklidnější a nejbezpečnější jihoamerická metropole. Po příletu do Ekvádoru na Vás čeká náš místní partner v příletové hale letiště. Odveze Vás do hotelu a řekne Vám informace o dalším programu. Odpočinek po příletu. Doporučujeme jít spát co nejpozději, abyste se rychleji přeorientovali na časový posun a nevzbudili se brzo nad ránem.

2. den: Střed světa

QUITO – MITAD DEL MUNDO – QUITO

Ráno vstanete, dáte si chutnou snídani a setkáte se s anglicky mluvícím SEN průvodcem. Dnes Vás čeká celodenní prohlídka jednoho z nejklidnějších jihoamerických měst. Náměstí Nezávislosti, katedrála, kostely San Francisco a Santo Domingo, La Mercey, místní gurmánské speciality. MITAD DEL MUNDO – střed světa. Ano, stojíte přímo na rovníku!

3. den: Ostrov sloních želv

QUITO – GALAPÁGY – BALTRA – SANTA CRUZ

Odlétáme 1000 km do hloubky Tichého oceánu. Vzdálenost, kterou jiní živočichové neuměli překonat, a proto Galapágy zůstaly takovým výjimečným místem. Na novém letišti v Quito, vyřídíme vstupní kartu na Galapágy, kartu Ingala. Vybavení i poplatek je již v základní ceně zájezdu. Následně náš partner „zacheckuje“ zavazadla, neboť toto je v případě Galapág složitější – musíte projít speciální kontrolou a dostanete speciální svorku, abyste zavazadla už nemohli otevřít. Na letišti kupujeme poslední láhve rumu (za nižší cenu) a odlétáme. 6 tisíc metrů vysoké sopky vystřídají nedozírné vody Tichého oceánu.

Pod námi se z tmavomodrého oceánu vynoří černý vulkanický ostrov Baltra a my přistáváme. Psi nám očichají zavazadla, projdeme složitými celními procedurami, seznámíme se se zákony, které budeme dodržovat, abychom unikátní prostředí zachovali i pro další generace. Vydáme se expedičním autobusem křížem přes Baltru (15minut). Nasedneme na domorodou lodičku a přes kanál Itabaca se přeplavíme na hlavní ostrov Santa Cruz a i toto je super zážitek. Takový transfer z letiště je vskutku unikátní a je hned jasné, že jsme na unikátním místě. Nasedneme na naše pronajaté džípy, zavazadla naložíme dozadu a naši řidiči po překvapivě dobrých cestách stoupají nahoru na sopku. Kolem nás je najednou zeleň a my dáváme pozor, abychom nesrazily želvu obrovskou – na tomto ostrově se jich nachází nejvíce na celých Galapágách. Následně po hodině sjedeme opět dolů k moři a ubytujeme se v našem hotelu v hlavním městě ostrova v Puerto Ayora 5 minut od absolutního centra. Poobědváme v nejlepší restauraci města. Čerstvé ryby, ceviche, tamarindový džus či caipirinha. Večer si projdeme suvenýrové obchůdky, zastavíme v baru a nafotíme si z ptačí perspektivy houf žraloků, kteří loví malé rybičky v osvětleném přístavu.

4. den: Po stopách Charlesa Darwina

SANTA CRUZ GALAPÁGY

Po snídani ihned vyrážíme do Darwinova centra. Kamenným chodníkem mezi stovkami obrovských kaktusů přicházíme na místo, které nás uvede do problematiky ostrovů. Proč jsou Galapágy tak známé? Život Charlese Darwina a co ho na Galapágách uchvátilo. Kde žila nejslavnější želva světa Osamělý George? Opravdu měl 150 let? Dnes chceme vidět minimálně tucet želv a zároveň více druhů. Chceme si prohlédnout kostru velryby a celé muzeum v Darwinově centru. Chceme vidět lachtany, lovící pelikány a pak skočit na pláž. Hodinová procházka po nejkrásnější pláži ostrova a zřejmě i celých Galapág. Bílý písek a modré moře... které je naprosto unikátní, v moři můžete vidět plavat ještěry – leguány mořské. Když Charles Darwin uviděl plovoucí leguány a všiml si, že ocas těchto praještěrů nemá kulatý průměr, jak je běžné, ale je plochý, aby se jím dalo manipulovat jako kormidlem. Když si všiml, že tyto leguáni nozdrami vysmrkávají přebytečnou sůl, kterou do svého těla dostali tím, že se živí mořskými řasami. Když si všiml, že mají silné drápy přizpůsobené tomu, aby se uměli zachytit při plavání na skálu. Že na rozdíl od barevných suchozemských leguánů jsou tito černí, přizpůsobeni prostředí, kde se pohybují. ... došlo mu, že tato zvířata se přizpůsobily okolním podmínkám, které jsou na Galapágách unikátní. No, když je to takto zřetelně vidět na odlehlých Galapágách, tak to musí platit i jinde – dovolil si zauvažovat Darwin.

"Nepřežije ti největší a nejsilnější, ale ti, kteří se co nejlépe dokáží přizpůsobit"

Dnes vědci tvrdí, že se evolučně živočichové, a tedy i lidé nemění pouze z generace na generaci. Ale obecně se věří, že evoluce probíhá u nás každodenně. Každým dnem se přizpůsobujeme okolním podmínkám. Nepřežijí ti největší a nejsilnější, ale ti, kteří se co nejlépe dokáží přizpůsobit okolním podmínkám. Bereme si plavky a brýle a pokud budeme mít štěstí, tak si s leguány zaplaveme.

5. den: Důkladnější poznávání Galapág

SANTA CRUZ GALAPÁGY

Tortuga Bay se skládá ze dvou pláží: Playa Brava a Playa Manda. Playa Brava je pláž s obrovskými vlnami vhodná pro odvážné surfaře, kde jsou častými návštěvníky žraloci. Zde se nebudeme koupat. Po nádherné bílé pláži se vydáme vpravo a asi 15 minut jdou naše bosé nohy ve vodě, boty v ruce. Jdeme středem a nikoli nahoře na duně. Tam totiž želvy kladou vajíčka. Ta místa jsou označena a je tam páska, která hnízdo ohraničuje. Největšími nepřáteli želv jsou nově dovezení živočichové jako kočky, prasata, které želví vajíčka najdou a snědí. Přijedeme až k malému zelenému mangrovníkovému lesíku, pod kterým se vždy vyhřívají mořští leguáni. Do vody chodí 2x za den na 10 až 15 minut, ale je jich tu tolik, že šance je značná. Uvidíte leguány vystřikovat sůl z nozder. Všímejte si jejich ocasů přizpůsobených plavání. Naučíte se rozlišovat samce s velkými ostny na zádech a hlavě od samiček. Na bílém písku se černí leguáni vyjímají a budete mít ohromný zážitek. Pak se vydejte ještě 3 minuty křížem a přijdete ke klidné laguně na Playa Manda, kde můžete kajakovat či si v bezpečí zaplavat, šnorchlovat v klidné vodě. Často jsou zde vidět mořské želvy či zde plavou rejnoci.

Alternativní Vám můžeme přizpůsobit aktivity tak, abyste se mohli zúčastnit i fakultativního celodenního výletu na okolní ostrovy, včetně šnorchlování a oběda na lodi. Více informací a výběr skvělých výletů najdete v doplňkových službách zájezdu. Fakultativní výlet doporučujeme, protože doplní komplexní obraz Galapág a přinese vám ještě větší zážitek.


6. den: Let do kultivované Bogoty

QUITO – BOGOTA

Odlet z Galapág přes Ekvádor do Bogoty. Přistáváme 4 stupně od rovníku ve výšce 2640 m na nejlepším letišti Jižní Ameriky. 8 milionová Bogota je 3. nejvýše položeným hlavním městem světa. Transfer do absolutního centra, do hotelu, který jsme pro vás vybrali na základě našich osobních zkušeností. Nádherné hypermoderní letiště, útulný hotel, kultivovanost. Kolumbie se Vám hned bude líbit a vy uvidíte, že jste v jedné z nejvyspělejších částí Latinské Ameriky. Setkání se SEN průvodcem a podrobnosti o následujícím programu.

7. den: Město zlata

BOGOTA

Po kvalitní snídani a ranní kávičce se vydáme na prohlídku hlavního města. Cestu začneme zubačkou na nejsvětější vrch Monserrate. Z výšky 3200 m budeme mít hlavní město Kolumbie pod sebou jako na dlani. Jižně jsou chudé čtvrti, na severu bohaté, na západě u letiště žije střední třída. Projdeme všechny 3 části – rozdíl v kvalitě prohlídky je markantní! Ochutnáte čaj z lístků koky? Čaj z koky není kokain, ale pomáhá při výškové nemoci. Následně lanovkou dolů do města. Kolem paláce, kde žil revolucionář Simon Bolívar na náměstí Plaza Bolívar. Toto je absolutní střed města. Hlavní katedrála je pro katolickou krajinu důležitá a je nejstarší budovou náměstí. Casa de Narino je sídlem prezidenta, v Capitolio, zasedají obě komory parlamentu. Nejkrásnější budovou je Palác Liévano a nejzajímavější příběh má budova Justičního paláce, který v roce 1985 napadly marxistické jednotky M-19 placené Pablem Escobarem. Vypálily tehdy archiv a zničily důkazy. Procházíme pěšky historickou čtvrtí La Candelaria, kde Bogota vznikla. Malé barevné domky a sochy postav, které na nás hledí z okolních střech. Zde sídlila DNA – protidrogová jednotka, a právě tuto budovu dal před 30 lety vyhodit do vzduchu Pablo Escobar. Oběd na nejkrásnějším místě ve staré Bogotě. Toulání se romantickými uličkami La Candelaria. V plánu mámei prohlídku historického paláce, jeho nádvoří, balkonů, vnitřních zahrad, jednotlivých místností a vy takto získáte pocit, jak se žilo bohatým španělským kolonizátorům. Rovněž navštívíme nejsvětější bílý kostel se sochou "padla Krista", která má prý magickou a léčitelskou moc. Prohlídka Bogoty by nebyla kompletní bez návštěvy dvou muzeí. Muzeum Botero vzdává hold modernímu malíři a sochaři, kolumbijskému géniovi. Jeho "tučná" díla se prodávají dnes za miliony. Botero je pro Kolumbii to, co Salvator Dali pro Katalánce. Bogota společně se San José či Johannesburgem patří mezi města zlata. Muzeum Zlata je tím nejlepším svého druhu na světě. 55 000 artefaktů a my pro vás vybereme ty nejlepší. Nádherné výrobky z čistého zlata. A právě to hledali v 16. a 17. století dobrodruzi, když směřovali do bájného Eldoráda. Na závěr prohlídky vejdeme v muzeu do speciální místnosti, kde se demonstruje rituál El Dorada = zlatého náčelníka, který vkládá zlaté poklady do bájného jezera. Pro cestovatele bylo legendární jezero pokladů Eldorado magickým místem, kvůli kterému podstupovali nebezpečné výpravy. Kde přesně Eldorádo leží?

8. den: Kde leží El Dorado?

BOGOTA – EL DORADO – ZIPAQUIRA – BOGOTA

Dnes se k Eldorádu vypravíme. Máme pronajatý luxusní klimatizovaný autobus a profesionální průvodce vám osvětlí souvislosti ohledně Kolumbie. Ze žádných knížek se toto nedozvíte, to prostě musíte zažít. Dnes máme v plánu krátkou procházku po stopách indiánů z kmene Muisca. Vejdeme do chráněného parku a pohybujeme se v nádherné přírodě. Navštívíme rekonstrukci indiánského dřevěného domu odkud vycházel náčelník El Dorado ke svatému jezeru. A následně půjdeme po jeho stopách. S domorodou Indiánkou pomalu stoupáme až na římsu jezera, ve kterém se našlo mnoho pokladů. Zde probíhal rituál s náčelníkem pokrytým zlatým prachem, a právě zde se házeli do jezera drahokamy a zlaté předměty. Zde vznikla legenda o Eldoradu a vy už víte co El Dorado je. Jsme rozděleni na dvě skupiny, a tak hodinovou procházku zvládne absolutně každý. Po obědě směřujeme k další atrakci, která vám vyrazí dech. Solné doly Zipaquira jsou místem zázraků. V hloubce 120 metrů najdeme monumentální katedrálu ze soli. Spustíme se dolů a tento unikát si dokonale vyfotíme. Katedrála je obrovských rozměrů a my přejdeme křížovou cestu až k 20 m vysokému kříži. Krystalové lustry, vstupy pro hříšníky, katedrála je fascinující i pro nevěřící. Právě v této oblasti jsou i největší doly na světě na smaragdy (kámen lásky a krásy). Přes Zona Rosa směřujeme zpět. Pili jste už čokoládu se sýrem? Džus z ovoce lulo či guanabana? Víte, že kolumbijský systém adres je jedním z nejlepších na světě? Co v Bogotě znamená BBC? Dnes se dozvíme, co je to Burundanga – droga pravdy a ukážeme i keře a zvonovité květy této drogy. Kdysi je používali indiáni Muisca, dnes ji sypou v barech nezkušeným turistům do nápojů. V Kolumbii všechno roste lépe, ovoce je větší, rostliny mají sytější chuť. Kolumbie je rájem.

9. den: Domov nejlepší kávy na světě

PERREIRA – SALENTO

Kolumbie je rájem na zemi a my si to dnes potvrdíme. Směřujeme do centra And, do místa nazývaném Kávový trojúhelník. Pokud je dobrá viditelnost, v pozadí jsou vidět zasněžené přes 5000 m vysoké hory a kolem nás je tropická hustá sytě zelená příroda. Směřujeme do nejkrásnější přírody Kolumbie, kde je teplota příjemnější v porovnání s vysoce položeným hlavním městem Bogota. Nasedáme do tradičních barevných džípů (Willys) z II. světové války a vyrážíme do hor, do údolí Cocora. Rozdělíme se opět na dvě skupiny, protože Údolí Cocora si můžete vychutnat pěšky nebo i na koni, pro ty, co chtějí zažít úplně všechno. Údolí je známo úchvatnou přírodou, nejvyššími palmami na světě a orchidejemi. Toto chceme vidět! Procházíme tropickým rájem, územím indiánského kmene Quimbaya. Nejvyšší palma na světě "vosková palma" dosahuje výšky neuvěřitelných 65 až 80 m. Tyto palmy jsou 2 až 3 x vyšší než jakákoli palma, kterou jste viděli dosud a vy se jich budete dotýkat. Jako oběd doporučujeme místního pstruha, který patří mezi proslulé lahůdky. Jsme v regionu kávy: oficiálně se jmenuje "Zona Cafetera". Vše zde roste lépe, i káva. Kolumbie pěstuje zásadně Arabicu, tedy nejkvalitnější sortu a my uvidíme, jak káva roste, která je zralá, jak se trhá a ochutnáme tu nejlepší kávu Kolumbie z provincie Quindio. Poslední super atrakcí dne bude návštěva městečka, kde se jako by zastavil čas a žil zde Juan Valdez, typický Kolumbijec, který oděný v ponču na mezcích nosí přes Andy pytle s kávou. Vyjdeme na vyhlídku Cerro Mirador nad Salentem, odkud je nádherný výhled na krajinu. O tomto městečku jste dosud neslyšeli, ale mnozí říkají, že to je nejkrásnější kolumbijský venkov. Městečko je malé a romantické, jeho centrem je náměstí Plaza Bolivar s kostelem Nuestra Señora del Carmen a množstvím příjemných barů na posezení. Pokud máte rádi nákupy, ulice Calle Real je tím pravým místem. Můžete si tu zakoupit ručně vyráběné šperky, náramky, pončo, sombrero a jiné řemeslné výrobky. Na nákup suvenýrů a dobrou kávičku budeme mít dostatek času. Zájemci si dokonce zahrají domorodou národní hru Tejo. Základem je pivo Club Colombia, a potom už házíte jako indiáni disk na plotnu před vámi a snažíte se, aby deska vybuchla. Jednoduché a plné zábavy. Další neuvěřitelně den plný zážitků.

10. den: Bandeja paisa v Medellínu

SALENTO – MEDELLÍN

Ráno procházíme plantážemi kávy, slunce vychází a v dálce se rýsují kopce Los Nevados. Tato nádherná oblast tropických hor, plantáží kávy a městeček s tradiční architekturou, s červenými střechami je od roku 2011 pod patronátem UNESCO. Oblečeni do tradičního ponča si vyzkoušíme sběr kávy a řekneme si více o její pěstování. Ještě před tím, než přejdeme k prohlídce kávové plantáže, nás místní pohostí šálkem kávy ze 100 % kávy arabika, která se v Kolumbii pěstuje. Pocítíte v ní jemnou kyselost a výraznější ovocné tóny. Pokud si chcete zakoupit kolumbijskou kávu, tak teď je ten správný čas. Uvidíte jen to nejlepší z Kolumbie, díky perfektní organizaci stihneme během našeho zájezdu ulovit množství zážitků. Odpoledne se z města Pereira, přibližně 8 hodin, budeme přesouvat autobusem do města Medellín, které je druhým největším městem Kolumbie. Procházíme údolím Cauca, protéká jím stejnojmenná řeka a kolem obdivujeme pohoří And, které se v Kolumbii rozděluje na 3 masivy: Východní (Cordillera Oriental), Střední (Cordillera Central) a Západní (Cordillera Occidental). Nacházíme se v Jižní Americe, vzdálenosti mezi městy se kvůli hornatému terénu překonávají o něco déle, ale díky našim zkušeným průvodcům vám i tento jediný autobusový přesun zájezdu uplyne rychleji. Budete mít možnost sledovat kolumbijský venkov, povíme si další zajímavosti o této latinskoamerické zemi a večer se ocitneme v Medellínu, který je vyhlášen nočními kluby a unikátní taneční scénou. Cestou ochutnáme jídlo Bandeja Pais, které miloval Pablo Escobar, nejlepší kolumbijské rumy Medellin a Dictador si porovnáme s nejpopulárnějším místním destilátem s anýzovým aroma, Aguardiente, který je nejlepší právě zde v oblasti Antioquia, přes kterou právě procházíme. Pozorujete krajinu, vychutnáváte třtinový rum a průvodce Vám osvětluje detaily z historie a reálií Kolumbie. Každou minutu využíváme naplno. Pro lvy salonů tento večer zdaleka nekončí – v noci vyrazíme do města, které se pyšní nejlepší noční zábavou na naší planetě. Náš hotel je situován v nejlepší čtvrti El Poblado a do centra nočního života Medellínu to máme doslova jen pár kroků. Na tento latino-večer nikdy nezapomenete!

11. den: Nejkrásnější město Kolumbie

MEDELLÍN – CARTAGENA DE INDIAS

Probouzíme se v neskutečném Medellínu, který je vskutku fantastický a bezpečný. Dnes už umíte rozpoznat charakteristické rysy děl malíře a sochaře Fernanda Botera, protože jsme v Bogotě navštívili jeho muzeum. Prohlédneme si jeho 23 soch, které jsou umístěny na náměstí Plaza de Botero v Medellínu, odkud kolumbijský národní umělec pochází. Na přelomu století byl Medellín statisticky nejnebezpečnějším městem na světě. Dnes CNN popisuje Medellin jako velké překvapení, bezpečné město s největším potenciálem pro turismus. Poznáme město, kde vládl medellínský kartel a osvětlíme si téma Narcos. Co je v této úspěšné sérii od Netflix pravda a co mýtus? Věřili byste, že s námi můžete navštívit chudou Favel, která má nesmírně smutnou a krvavou minulost? Comuna 13 byla za dob Pabla Escobara jednou z nejnebezpečnějších částí Medellínu, ale dnes do ní přicházejí lovci zážitků, aby viděli, jakými změnami si místní obyvatelé procházejí. Projedeme křížem přes město a uvidíme místo rezidence, kde žil nejbohatší Kolumbijec a zločinec Pablo Escobar se svou rodinou a zároveň místo, kde Cali kartel odpálil největší bombu a dcera Pabla Escobara ohluchla na jedno ucho. Uvidíme hrob zločince, který v 80. letech minulého století patřil k nejbohatším lidem světa. Medellin prošel za poslední léta obrovskou transformací. Dávají ho za příklad úspěšného urbanismu. V roce 2013 ho výzkumná organizace Urban Land Institute prohlásila za nejinovativnější město světa. Ptáte se, jak se to podařilo? Máme na to odpověď v perfektní propracované prohlídce tohoto města. Projdeme se parkem Conmemorativo Inflexión v luxusní čtvrti Santa María de los Ángeles. Následně vyrazíme na jih Medellínu do čtvrti Itagui. Kdybychom neměli vlastní pronajatou dopravu, neměli bychom ve městě, kde má Urbanna zóna až 4 miliony obyvatel, šanci na takový široký záběr. Projdeme se centrem Medellínu v okolí Plaza Cisneros a prohlédneme si Monumento a La Raza, památník věnovaný vývoji kolumbijského národa, jehož autorem je Kolumbijec Rodrigo Arenas Betancuria. Plaza Alpujarra, Palacio Nacional, Palacio De La Cultura Rafael Uribe Uribe, historicky působící budova z počátku 20. století od známého belgického architekta Agustína Goovaertsa. Hlavně se nadýcháme atmosféry tohoto města a ukážeme vám ho ze všech stran. Největší chudobu, ale také největší bohatství. Všude budete cítit naději, odhodlání a hrdost města věčného jara, kde se všichni domácí usmívají a tvrdí, že zde stále svítí slunce. Jeli jsme dosud naplno a je čas trošku si odpočinout. Večer přicházíme ke Karibiku. Jsme v nejkrásnějším městě Kolumbie, v kolumbijské Florencii. Bienvenido a Cartagena de Indias. Dosud jsme se setkali hlavně s bělochy a mestici, nyní rapidně narostl počet černochů. Jako kdybychom byli v jiné zemi. Hory vystřídaly tropy a teploty dosahují až 30 stupňů. Hotel máme přímo u moře, a tak se hodíme do teplých vln Karibiku a dopřejeme si vytoužený odpočinek.

12. den: Magický realismus a západ slunce nad Karibikem

CARTAGENA

Prohlídka Cartageny. Dejte si prosím do fotoaparátu novou kartu. Město je neuvěřitelně fotogenické. Z Bocagrande, přezdívané "malé Miami" se přesuneme k symbolu města Torre del Reloj. Vejdeme bránou v 11 km dlouhých hradbách dovnitř starého města a padne nám čelist. Na náměstí Plaza de los Coches se prodávaly otroci a dosud se zde jezdí na kočárech tažených koňmi. Přesuneme se na Plaza de la Aduana, kde bylo uloženo největší bohatství města. Nádherný dům piráta Francise Drakea, který město dobil, nevypálil, a tak ta nádhera tu pro nás zůstala. Procházíme se magickým městem a cítíme se jako v románech Gabriela Garcii Marquez, nositele Nobelovy ceny za literaturu, který Cartagenu miloval. Ukážeme si Marquez dům a popovídáme si obsahu jeho děl. Už jste v Kolumbii déle a chápete magický realismus, pověry, legendy, které zde ožívají na každém kroku. Vše je silnější, barevnější, voňavější! Pokračujeme v prohlídce. Nádherná katedrála, následně budova, kde se vyhlašuje Miss Colombia, vždyť Kolumbijky patří mezi nejkrásnější ženy světa a každoročně na Miss UNIVERSE končí v první trojce. Víte, která misska je nejznámější? Palác inkvizice je nejkrásnější budovou města. Nevynecháme kostel Saint Peter Claver se sochou otroků ani sochu Mujer Reclinada na Plaza Santo Domingo. Po zorientování se ve městě, které vám ušetří spoustu času, máme plánované volno na individuální procházky. Rádi vám poradíme. Zájemci skočí na pevnost či do bývalé židovské čtvrti Getsemanech, která je hned před hradbami. Ve městě je mnoho kavárniček, zmrzlináren, butiků a také tímto město připomíná Florencii. Doporučujeme prohlédnout si guayabera, bílou lněnou košili, v níž si G.G. Marquez přebíral Nobelovu cenu, či kvalitní kožené výrobky firmy Velez. Vše je velmi vkusné a kvalitní. Bezpečným městem se procházíte či jezdíte na kočáru. Restaurace jsou skvělé a některé mají michelinské hvězdy či v nich vaří známí kuchaři: například (Patanegra Paca Roncera má 2 michelinské hvězdy a Magog má hvězdu dostat). Západ slunce budeme pozorovat na hradbách. Slunce zapadá do teplého Karibského moře, kolumbijská vlajka se hrdě zmítá v teplém vzduchu, všude vůně, barvy, pohoda. Obchody i restaurace jsou otevřeny dlouho do noci. Zatančíte si večer u Fidela? Každopádně zažijete jeden z nejromantičtějších večerů ve svém životě.

13. den: Letíme domů

CARTAGENA – EVROPA

Poslední drink, check out a transfer na letiště k odletu zpět domů.

14. den: Vítejte doma!

EVROPA

Přílet domů a sdílení zážitků s rodinou. Káva už nikdy nebude chutnat tak jako dříve.

Ekvádor – Galapágy a Kolumbie
<
>
Centrální Bogota,město zlata ve stínu And Historická čtvrť La Candelaria v hlavním městě KolumbieSEN vás zavede až na rovník Poznávací zájezdy do Kolumbie s CK SENPevné ochranné zdi historické CartagenyV Cartageně naleznete i povedený street artKolumbijská města dýchají tajemnou atmosférouFascinující památky KolumbieTermperamentní KolumbijciKatedrála ze soli hluboko pod zemíNejvyšší palmy světa Objevte Kolumbii s průvodcem CK SENOchutnejte jednu z nejlepších káv na světěVítejte v Kolumbii, zemi kokainu a kávyRomantická Kolumbie, klid, romantika a kvalitní službyFiesta v Cartageně je každý den Cartagena žije, poznáme samiDetail kávových plantážíTradiční jízda kočárem Kolumbie patří právem mezi nejkrásnější země na světěTyto palmy jsou 2 -3 x vyšší než palmy, kdekoliv jindeDostanete se k hrobu Pabla EscobaraO Pablovi si povíme více přímo zdeNarcos - co je pravda a co ne? Více se dozvíte na místěProjdete se po hlavním náměstí MedellinuTo nejlepší z Kolumbie s českým průvodcemzelená džungle, ale i vysoké AndyKolumbijské koloniální prvkyUvidíme nejkrásnější koloniální památkyTěšit se můžete na přírodní krásy KolumbieFotogenická CartagenaS CK SEN se dostanete do kolumbijské FlorencieNavštívíte muzeum zlata v El DoraduPouliční umění dýchá atmosférouCo takhle ochutnat karibský rum u hotelového bazénuRelax na kolubmijském ostrověQuito - krásné hlavní město EkvádoruUkážeme vám to nejlepší z GalapágPo stopách Charlese DarwinaKolikrát překročíme rovník? Baňos, divoká ekvádorská přírodaVítejte na GalapágáchTyto zvířata se přizpůsobila podmínkám na GalapágáchKdo jsou největší nepřátelé? Na Galapágách se budeme cítit jako v ráji Vzdálenost, kterou jiní živočichové nedokázali překonat, a proto Galapágy zůstaly tak výjimečným místemNáš ekvádorský kamarádNeskutečná fauna, kterou objevil DarwinDnes vědci tvrdí, že se evoluční živočichové nemění jen z generace na generaciNepřežijí ti největší a nejsilnější, ale ti, co se dokáží nejlépe přizpůsobitGalapágy - ostrovy nedotknuté člověkemPovíme si od Darwinových poznatkách
Jsme na rovníku a zde můžete běžně plavat s lachtaný

Kolumbie, Ekvádor - jedním slovem Wau

Milá CK SEN, ráda bych popsala mé dojmy z úžasné cesty, ze které jsem se právě vrátila a doporučila jej všem ostatním, kteří touží po netradiční dovolené, po přírodě a preferují místa bez davů turistů. Tím je právě Kolumbie, Ekvádor a především Galapágy, kde plavba kolem ostrovů bude to top co jste v životě viděli. Já si přivezla mnoho zážitků, ať už z ochutnávky té nejlepší kávy na světě, tak i především z pozorování želv a leguánů. Toto jinde nezažijete. Jedním slovem Wau. Zdraví Katka.

Čti více
Centrální Bogota,město zlata ve stínu And

Kolumbie, Ekvádor, Galapágy - moc doporučuji

Dobrý den, chtěla bych vám poděkovat, že jako jedni z mála organizujete zájezdy do Kolumbie. Když vyslovíte tuto zemi, většina z nás se zhrozí a představí si nebezpečnou zemi s drogovými kartely, mafií a místem, které rozhodně není pro dovolenou. Kolumbie se velmi změnila a otevírá se světu a z turistického hlediska má co nabídnout. Zájezd z CK SEN jsem absolvovala sama, opravdu nikoho jsem nepřesvědčila, ale vůbec to nevadilo. Sešla se nás výborná parta, a již v Kolumbii jsme si domlouvali další cesty s vaší CK. Zájezd krásně zmapoval Kolumbii, přes města plná památek až po krásnou přírodu s unikátní faunou a kávovými plantážemi. Kolumbie je bezpečná, magická a fotogenická. Cestu jsem si ještě nakonec prodloužila o návštěvu Ekvádoru s plavbou kolem Galapág, a to rozhodně stálo za to, když už je člověk tak blízko. Ještěři, obří želvy, ptáci...ve svém přirozeném prostředí, kde je nikdo neruší, no fantazie. Moc doporučuji a tímto i děkuji naší perfektní průvodkyni Katce za její vřelý přístup i znalosti. S pozdravem, vaše klientka Nataša N.

Čti více
Historická čtvrť La Candelaria v hlavním městě Kolumbie

Kolumbie, již devátá cesta za poznáním s CK SEN

Milí týme CK SEN,
chtěla bych se s vámi podělit o své zážitky z mé, v pořadí již deváté cesty za poznáním s CK SEN .Vše, co bylo v itineráři, jsme úspěšně abslovovali, bydleli jsme v kvalitních, krásných hotelích s výbornými snídaní. V rámci Kolumbie jsme se přesouvali mezi městy pouze letecky a naučili jsme se chodit na lety jako na autobus :-) letecká společnost Aviance má vysoký standard pohodlí a služeb i na velmi krátkých letech. Nebudu popisovat vše, co jsme zažili, tak pouze letmo: Bogotá je velkolepá, nádherná, Muzeum Zlata a Galerie Botero jsou jedinečné. Procházka v přírodě po stopách Muiscov až k jezeru El Dorado-tady se foťák nezastavil. Pro mě top zážitek v Kolumbii byl pobyt na kávové plantáži. Projít celou kávovou plantáž s odborným výkladem ve výšce nad tisíc metrů, sbírat kávu v plantážnické oblečení, pražit, mlít, vařit a zejména pít pravou čerstvou arabiku ... co si může kávičkám přát více! Viděli jsme i městečko barev Salento a také hru tejo jsme se naučili hrát. Jezdili jsme na džípech a v údolí Cocora jsme z koňského sedla obdivovali palmy, které rostou až do nebes. Jsem ráda, že se do programu dostal i Medellín. Escobar patří do historie Kolumbie a bylo velmi zajímavé poslouchat výklad lidí, kteří toto kruté období přežili na vlastní kůži. Medellín je krásně velkoměsto s moderními náměstími, obrovskými sochami Botero, s metrem i lanovky. Cartagena je pravá Kolumbie, barevná, veselá, sluneční. Světovým unikátem byla večeře v ženské věznici s výborným jídlem. A rum Abuelo je opravdu výborný . Nesmím opomenout ani plavbu kolem Galapág:) Děkuji moc za Vše Anna.

Čti více
SEN vás zavede až na rovník

Kolumbie je prostě nádhera

Absolvovala jsem zájezd do Kolumbie roce 2019. Chtěla bych našeho SEN průvodce Lubora pochválit a poděkovat mu za vstřícnost, otevřenost a snahu během celého zájezdu. Je skvělý, během zájezdů nemyslí na svůj pracovní čas, ale především na komfort klientů a maximální využití času a samozřejmě lov nových zážitků. Kolumbie potřebuje i takových nadšenců jako je on, aby se jejich renomé napravilo. Kolumbii budu každému jen doporučovat, protože u nás se tato země spojuje prioritně s drogami, kartely a nepokoji. Samozřejmě, že je to součást historie, ale Kolumbie nabízí mnohem více. Zážitky z kávových plantáží , krásná jezera nebo objevení katedrály ze soli hluboko podzemí . Závěrečné Galapágy a pozorování želv, byla jen třešinka na dortu. Prostě nádhera. Děkuji, že jsem s vámi mohla poznat to široké spektrum různorodosti. Bylo to velmi intenzivní. S pozdravem Alžběta Belajová

Čti více
Vítejte v Kolumbii, zemi kokainu a kávy

Ekvádor, Galapágy, Kolumbie - Neuvěřitelná hromada znalostí a informací

Dobrý den,
v minulých 2 týdnech jsme s dcerou absolvovaly váš zájezd Ekvádor-Galapágy, Kolumbie.
Tento zážitek byl velmi umocněn kvalitou vašeho průvodce Štefana Bielika.
Neuvěřitelná hromada znalostí a informací, profesionality, organizačních schopností a v neposlední řadě i vtipů.
S takovýmto průvodcem bychom jely všude ;-)
Ještě jednou děkujeme a přejeme co nejvíce takových průvodců a spokojených zákazníků.
S pozdravem
Š. Leščinská

Čti více

Úžasná Bogota

Kolumbie je v Americe nový tygr a my ve SNU, to dobře víme. Klienti přistávají v Bogotě na letišti El Dorado, které patří k nejmodernějším v Latinské Americe. Letiště, které je na třetím místě v počtu přepravených cestujících, a na prvním místě v cargo přepravě. Přesouváme se do hotelu v moderní čtvrti na severu města, a čeká nás kompletní prohlídka města. Bogota, třetí největší město Jižní Ameriky, rozhodně má co návštěvníkům ukázat. A kde jinde začít, než na vrchu Monserrate, známém poutnickém místě, odkud je krásný výhled na celé okolí? Desetimilionová Bogota nemá metro a je to vidět. Proto doporučujeme vyrazit nejpozději v osm. Monserrate jste možná navštívili v Katalánsku ale tento v Bogotě, je rovněž zajímavý. Z výšky 2640 m do výšky 3150 m. Nahoru se dostaneme pozemní lanovkou, kterou tu postavili Švýcaři. Poutníci sem chodí pěšky a je to opravdu makačka. Po asi 12 minutové jízdě, se dostaneme nahoru a ještě musíme překonat přibližně 100 výškových metrů. Po chodníčku vpravo procházíme křížovou cestou a dostaneme se ke klášteru El seňor Caído ze 17. století, který celému městu dominuje. Ukážeme si shora celé město, bohatou část na severu, chudší čtvrtě na jihu, nejvyšší mrakodrap ve městě Torre Bacatá a i ten, který se ještě jen staví a má ambici být nejvyšší. Ochutnáváme čaj z koky, který nám velmi dobře padne a lépe se po něm i v této výšce dýchá. Nebojte se, koka není kokain! Užíváme si tento výhled, srkáme čaj na tomto magickém místě, které bylo posvátné dávno před příchodem Španělů, v časech, kdy tu žil indiánský kmen Muisca. Na tuto vyhlídku si vyhraďte minimálně 2 / 2,5 hodiny. A my pokračujeme Lanovkou dolů a našim soukromým pronajatým autobusem jsme za pár minut v centru. Čekají nás další zajímavá místa. Unikátní muzeum zlata, které patří mezi klenoty Bogoty, se svojí sbírkou zlata v počtu 55 tisíc artefaktů. Ochutnáte pražené mravence, nebo si necháte místo na místní gurmánskou specialitu, husou a výživnou polévku Ajiaco? Přes náměstí Plaza Bolívar až do historické barevné čtvrti La Candelaria. V SEN jsme dotáhli tento zájezd k dokonalosti a za pár roků to takto budou dělat všichni. Luboš Fellner tu byl minulý rok dvakrát, přečtěte si jeho kvalitní blog o prohlídce Bogoty. A my pokračujeme v naší cestě po Kolumbii!

Čti více

Večeře ve věznici

Na této cestě můžete zažít něco naprosto unikátního i z gastronomického hlediska. Večeři, která se koná přímo v ženské věznici. Všechny kuchařky, co kroutí mlýnky na maso, si zde odbývají svůj trest, jsou to trestankyně. I číšnice, které vás obsluhují, mají lehčí tresty. Večeře sestává ze 4 chodů a je luxusní. Školení dostávají od celebrity, slavného kuchaře z Bogoty a i servírování je překvapivě kvalitní. Jde o světový unikát.

Čti více

Káva se necukří, káva se pije

Mnozí z nás při příjezdu do Kolumbie očekávali, že si dáme nejlepší a nejoriginálnější kávu na světě. I jsme si ji dali, ale některým nechutnala. Káva je v Kolumbii jedním z nejdůležitějších vývozních artiklů a v rámci produkce jí po Brazílii patří lichotivé druhé místo. Až čtvrtinu úrodné půdy tvoří v zemi kávové plantáže. Byli jsme v regionu Quindio, přímo uprostřed tzv. kávového trojúhelníku a vyrazili jsme na jednu z největších plantáží v okolí s názvem Finca del Café. Od hlavního města regionu Pereiry jsou plantáže vzdáleny hodinku cesty, před námi se otevřela mohutná dřevěná brána a vstoupili jsme do té nejtradičnější a nejvíce folklórní Kolumbie, jakou jsme si uměli představit. Vítal nás plantážník Francesco a jeho několik přátelských psích pomocníků. Na uvítanou jsme ochutnali šálek kvalitní arabicy, jejíž chuť víceméně stále známe. Byla vyrobena metodami, jakými jsou i kávy dovážené do Čech; musíme se stát součástí procesu a poznání, abychom společně dospěli k vytouženému originálnímu produktu. Francesco si nás vzal pod altán, kde jsme se chystali k práci. Dámy i pánové dostali pončo, jeho nošení se však liší. Zatímco si ho dámy provlékly přes hlavu, páni ho měli přehozený přes krk. Nasadili jsme si klobouky, provázkem jsme si k tělu připevnili košík na sběr kávových třešní a šli jsme na to! Vysvětlili jsme si zařazení regionu do Světového dědictví UNESCO a přesunuli jsme se do dvou skleníků, ve kterých probíhalo základní stádium pěstování a sušení. Pozorovali jsme párové lístky, které rostly ze semínka zasazeného v zemi 60 dní, a pokud má rostlina pevný kořen (přibližně po vzrostlých 3-6 párů lístků), může být prosazena na plantáž. Ve druhém skleníku nám Francesco vysvětloval různé druhy zpracování sebraných plodů. Ve Finca probíhá suchá metoda - plody jsou ve slupce sušené přibližně měsíc. Loupou se, až zbývá pouze základní jemná vrstva nazývaná pergamen. Uvnitř plodu se nacházejí dvě zelené zrníčka naproti sobě v jemné ochranné slupce. Po vyloupání za stálého přehrabování a bez vlhkosti stojí přibližně další dva měsíce. Kávový plod jsme si rozebrali po vrstvách a ukázali jsme si rozdíl, například mezi tzv. medovou kávou a původní, s jemnou ovocnou chutí typickou pro Arabicu. Prošli jsme malou stezkou podél malém potůčku s malými žabkami pod obrovskými stromy. Šlo o druh "bambusovitého stromu" nazývaného guadua. Zachycuje vodu a zásobuje s ní zem, čímž vznikají vhodné podmínky v půdě pro zasazení kávové rostlinky. Dostali jsme se mezi záhony kávovníků, které dají plantážníkům plody za vhodných podmínek až 2krát za rok. Většinou bychom si kávovníky představili jinak než s bílými květy s vůní jasmínu. Plod - kávová třešeň - nevoní "kávou", typické aroma můžeme cítit až po upražení kávového zrna. Kávovníky jsou zasazeny a rostou na strmých srázech. Obdivovali jsme plantážníky, jak hravě se na plantážích pohybují. Chvilku jsme si odpočinuli v dalším altánku, do kterého si chodí sběrači odpočinout, a nabrali jsme síly při chutném obědě. Každý altán na plantáži má vyhlídkovou terasu, ze které jsme si mohli udělat nádherné fotky. Po cestě jsme také ochutnali pomeranče přímo ze stromu a účastnili jsme se procesu pražení, do kterého můžeme namlít i námi nasbírané plody. Po upražení ochutnáváme typickou Arabicu, na jejíž úrodu bychom museli čekat 3-5 let. Pochutnali jsme si na tzv. kávovém jogurtu a také na fantastické, osvěžující kávové limonádě. Na závěr naší prohlídky jsme si mohli koupit pravou kolumbijskou kávu i domů, a rozloučili jsme se s Francescovým poselstvím: "Káva se necukří, káva se pije."

Čti více

Cesta na Galapágy

Odletěli jsme 1000 km do hloubky Tichého oceánu. Vzdálenost, kterou jiní živočichové nedokázali překonat, a proto Galapágy zůstali takovým výjimečným místem. Na novém letišti v Quito, které je hezčí (ano, je to tak) než to v Praze, jsme vyřídili vstupní kartu na Galapágy, kartu Inga. Vybavení i poplatek bylo již v základní ceně zájezdu. Následně náš partner zaháčkoval zavazadla, neboť toto je v případě Galapág složitější- musíte projít speciální kontrolou a dostanete speciální svorku, abyste zavazadla už nemohli otevřít. Přistáli jsme na ostrově Baltra. Nedozírný modrý oceán kontrastoval s tmavým vulkanickým ostrovem. Jde o přírodní rezervaci, která je na naší planetě velkou výjimečností. A to celníci vědí, a tak si od každého vyžádají vstupní poplatek 100 USD. Ale ten jsme měli v ceně. Potom si vyžádají ještě povinný poplatek za autobus 5 USD, ale ten jsem jim také nedal, vždyť autobus jsme měli v ceně. Naše zavazadla zkontrolovali psi, zda jsme nepřivezli nepovolené produkty a ihned jsme se také seznámili s tím, jak se máme na Galapágách chovat, abychom unikátní prostředí zachovali i pro další generace. Následně jsme nasedli na autobus a převezli jsme se za 15minut k naší lodičce. Přes kanál Itabaca jsme se přeplavili na hlavní ostrov Santa Cruz a i toto byl super zážitek. Takový transfer z letiště je vskutku unikátní a bylo hned jasné, že jsme se ocitli na unikátním místě. Nasedli jsme na naše džípy, zavazadla jsme naložili dozadu a naši řidiči po překvapivě dobrých cestách stoupali nahoru na sopku. Kolem nás byla najednou zeleň, mlha a najednou pršelo. Dávali jsme pozor, abychom nesrazily želvu obrovskou - na tomto ostrově se jich nachází nejvíce na celých Galapágách. Následně jsme seběhli opět dolů k moři, vyčasilo se, a před námi byl nedozírný, nádherný Tichý oceán. Ubytovali jsme se v našem hotelu v hlavním městě ostrova v Puerto Ayora. Poobědvali jsme v nejlepší restauraci města, kde jsme měli rezervovaný stůl hned u okna, a ihned jsme vyrazili do Darwinova centra. Kamenným chodníkem mezi stovkami obrovských kaktusů jsme dorazili na místo, které nás uvedlo do problematiky ostrovů. Už víme, proč jsou Galapágy tak známé. Dozvěděli jsme se o životě Charlese Darwina a co ho na Galapágách tak uchvátilo.  Dnes jsme chtěli vidět minimálně tucet želv. Chtěli jsme si prohlédnout kostru největší velryby světa a celé muzeum v Darwinově centru. A pak skočit na pláž… 

Čti více

Puerto Ayora – večerní procházka na rovníku

Je večer. Dnes se nacházíme na Santa Cruz, hlavním ostrově Galapág. Všichni jsme plní zážitků z celého dne. Stále se nám nechce spát, a proto pořádáme večerní procházku do centra malého města Puerto Ayora. Jak je naším zvykem, náš hotel je velmi blízko. Je tu bezpečně a z města se ozývá hudba a šrum mluvících lidí. Vyrážíme. Dvacet minut po západu slunce končí modrá hodinka na focení, cestou spletitými uličkami děláme množství fotek. Je dost vlhko a teplo. Přicházíme na hlavní ulici. Malé náměstíčko začíná na pravé straně potravinovým obchodem. Tam koupíte cokoliv. Vidíme park San Francisco a množství mladých lidí na sportovištích. Kolečkové brusle, kola. Život proudí všemi směry. Pokračujeme po Ave Charles Darwin. Zde je asi nejvíce restaurací, barů a suvenýrových obchodů pohromadě, co jsme na svých cestách zažili. Vidíme přístav s loděmi a námořníky oddechujícími po celodenních objevných plavbách. Na konci hlavní ulice je pár domů, a za nimi vědecká stanice Charlese Darwina, tam také brzy zamíříme. Jsme najedení a plní luxusních zážitků. Pomalu se blíží půlnoc a my se vracíme s koupenou vodou a občerstvením do našeho hotelu Santa Fe na ulici Charles Binford.

Čti více

Želví záliv - nejkrásnější pláž na Galapágách

Ostrov Santa Cruz je turistickým centrem Galapág. Je jediným obydleným ostrovem v celém souostroví. Na něm se nachází město Puerto Ayora. Zde najdete restaurace, bary, místní cestovní agentury, hotely a přístav, odkud vyplouvají všechny lodě na dobrodružné plavby na okolní ostrovy. Asi 45 minut pěší chůze od města se nachází nejznámější pláž a záliv zároveň - Bahya Tortuga. Před návštěvou se musíte zaregistrovat v turistickém informačním centru přímo u chodníku. Na Galapágách platí velmi striktní pravidla a pláž je otevřena pouze od šesté ráno do šesté večer, aby byl zachován klid pro volně žijící zvířata. Je to jedno z turisticky nejvyhledávanějších míst, které mají rádi i místní. Chodník je dlážděný kamennými cihlami a vede krásnou přírodou, kde se na římsách vyhřívají ještěrky a leguáni, kvetou opuncie a štěbetají ptáci. Potom vyjdete na volné prostranství a otevře se vám dva a půl kilometrová pláž. Procházíte vedle cedule s upozorněními na želví hnízda. Na konci pláže se cesta lomí od mangrovů doleva a lesíkem s trochou stínu přejdete na ještě hezčí pláž Tortuga Laguna. Tam je více stínu v podobě mangrovových porostů. Rozložíte si ručníky a určitě se natřete silným opalovacím krémem. Rovníkové slunce je velmi ostré. Na konci pláže je půjčovna kajaků a člunů. Tato pláž je přirozeně z jedné části uzavřena přílivem oceánských vln a tak můžete na kajaku objevovat okolí. Doporučuji šnorchlování. Mangrovové vodní porosty jsou domovem rejnoků, vodních želv, žraloků a vodního ptactva. Po takto stráveném dni a zážitcích vám SEN průvodce pomůže zajistit "water taxi", v případě, že byste byli unavení a nechtělo se vám šlapat zase zpět. Cesta trvá asi dvacet minut a stojí kolem 10 dolarů.

Čti více

Street food versus restaurace v Puerto Ayora – je v tom rozdíl?

Puerto Ayora je turistickým centrem Galapág. Je zde množství restaurací, které nabízejí všelijaké menu převážně z mořských plodů, ale najde se tu i steak house. Noblesní luxusní restaurace se někdy předbíhají v úpravě okolního prostředí a vaření různých jídel. Oproti tomu tu je Charles Binford Ave a její pověstné "street food" stánky. Otevírají se už v šest večer a nabízejí paradoxně to samé, co restaurace. Mnozí jsme už ochutnali street food např. v Asii. Víme, co někdy obnáší tamní hygiena. Zde je vše čisté a čerstvé. Co se v noci a ráno uloví, to se během dne a večera zkonzumuje. Skoro každý stánek s jídlem Vám připraví mořské speciality přímo před očima - od mořského koktejlu s chobotničkami až po fantastický steak z tuňáka. Jídlo je kvalitní jak v restauraci, tak na "street food" trhu. Je jen na Vás, který zážitek si vyberete.

Čti více

Leguán mořský – galapážský domorodec

Galapágy jsou kolébkou evoluce. Vyvinuly se a žijí zde druhy rostlin a živočichů, které nikde jinde na světě nenajdeme. Tyto endemity se stále rozvíjejí vlivem místních podmínek. Jedním z nich je i tzv. Amblyrhynchus - leguán mořský (Amblyrhynchus cristatus). Kdysi dávno sem z pevniny mořské proudy mohly přinést například březí samici leguána, a její druh přežil a vyvinul se. Protože na souši bylo málo potravy, začali se mořští leguáni potápět pod vodu za řasami. Jelikož jsou zde silné lokální proudy, jejich končetiny zesílily a narostly jim delší drápy. Můžeme se s nimi setkat na procházce po pláži - například na Tortuga Bay, nejznámější pláži ostrova Santa Cruz. Uvidíme je ale i na Fernandine, Isabele, San Cristobale, Genovese i Pinte. Leguán je poměrně velký, někteří jedinci dorůstají do délky okolo 100 cm, a ti největší i 150 cm. Můžou vážit i 1,5 kg. Na SEN zájezdech je můžeme spatřit v rámci procházky, jak se sluní na skalách po vydatném jídle. Jelikož jsou to plazi, jsou studenokrevní a místní vody pro ně jsou studené. A to především, když se pod vodou zdrží i půl hodiny, aby se nakrmili. Galapágy jsou pro našince luxusní. Představte si, že ležíte na pláži u mangrovů, a jen tak se kolem Vás, v blízkosti přibližně jednoho metru, proplazí tento velký krásný leguán. Strach nemáte ani Vy a ani on. 

Čti více

Lávové tunely na Galapágách – síla lávy a Země

Osobně považujeme Galapágy za jeden z největších skvostů naší planety, kterých moc není. Od té doby, co sem SEN zavítal poprvé, uběhlo hodně času. Jednoznačně je doporučujeme jako jedno z nejméně člověkem porušených míst na Zemi. Na jedné zastávce, během lovu za zážitky, se dostáváme do míst normálně skrytých lidskému zraku. Galapágy vznikly, a stále se vyvíjejí, vlivem sopečné činnosti a pohybem litosférických desek. To umožnilo vytvoření i tzv. lávových tunelů, kterými jsou protkány. Návštěva takového tunelu je impozantním luxusem. Uznejte přece, kdy a za jakých příležitostí můžete bezpečně navštívit lávový tunel.

Čti více

Opuncia Galapageia

Opuncie je velmi starý rod kaktusu, jehož domovinou je území od Kanady po Ohňovou zemi. Před 8 až 9 tisíci lety ji začali pěstovat v Mexiku. Během zámořských objevů se dostala i do Středomoří. Na Galapágách najdeme několik druhů endemitů tohoto krásného kaktusu. Nejkrásnější je v době květu (leden - únor). Její květy jsou dominantní - velikostí až 9 cm a barvou. Procházet se kaktusovým lesem je na našich SEN zájezdech samozřejmostí. Na svých poznávacích výpravách na okolní ostrovy budeme hledat další poddruhy, které se vyskytují pouze zde. Ochrana přírody (červený seznam druhů IUCN) shrnula všechny galapážské poddruhy pod jeden a ten je chráněn stejně jako NP Galapágy, ale je také pod patronátem UNESCO. Plody se konzumují syrové a mají léčivé účinky. Dokonce se fermentují i jako alkohol. 

Čti více

Medellín

Medellín je hlavním a komerčním centrem regionu Antioquia a je postaveno v údolí Aburria. Daniel Quintero, současný starosta Medellínu (do roku 2023), je nejmladším starostou a držitelem moci v dějinách města. Medellín spolu s přilehlými částmi Bello a Itagui má přibližně 6 000 000 obyvatel. Kolumbijské město dostalo pojmenování po španělském městečku, ve kterém se narodil španělský dobyvatel Hernán Cortés. V 50. letech 20. století vyvinulo město plán na rozsáhlou modernizaci města. To, co se z něj podařilo dosáhnout, zůstalo pýchou až do dnešních dnů a to je (v rámci Kolumbie jedinečné) medellínské metro.

Čti více
Uvidíte nejvyšší palmy světa v údolí Cocora

Údolí Cocora

Údolí Cocora je součástí národního parku Los Nevados a má délku 11 km. Národní park Los Nevados patří do systému přísné ochrany flóry a fauny pod sdružením Přírodních národních parků Kolumbie. Údolí je pro veřejnost oficiálně zpřístupněno od září 1985. Voskové palmy, které rostou pouze v tomto národním parku, jsou oficiálním symbolem demokratické prezidentské republiky Kolumbie.
Geografický region národního parku Los Nevados je klasifikován jako subtropická vrchovina – vzhledem k výraznému zastoupení mnoha subtropických druhů rostlin a živočichů ve vysoké nadmořské výšce.

Čti více

Bogota

je hlavním a největším městem Kolumbie. Má přibližně 8 000 000 obyvatel a je tak 5. nejlidnatějším městem Ameriky. Město se nachází v pohoří And (rozkládají se a tvoří východní hranici města) ve výšce zhruba 2 600 m n. m. V 90. letech bylo známo vysokou mírou zločinnosti, avšak díky investicím do bezpečnosti se situace zlepšila. Jeho centrum tvoří jak historické budovy, tak i moderní kancelářské a a významné mnohaproudové silnice s estakádami. Bogota je velmi rozmanitá a multikulturní a s nadsázkou se dá říci, že zažijete cestování časem, např. když se ze čtvrti plné moderních výškových budov dostanete do historické čtvrti La Candelaria s koloniální architekturou.

Čti více

Cartagena

město v severní části Kolumbie, při pobřeží Karibského moře. Je hlavním městem departementu Bolívar. Toto přístavní město je pátým největším kolumbijským městem. Město bylo založeno v červnu 1533, své jméno dostala po španělském městě Cartagena. Po dobu trvání španělské kolonie bylo město jedním z nejdůležitějších přístavů v celé španělské Americe. Vzhledem ke své poloze a důležitosti bylo město často napadáno piráty, proto město má jeden z nejrozlehlejších systémů opevnění v Latinské Americe a Karibiku. Z tohoto období pochází mnoho budov ve městě, od roku 1994 je centrum města a jeho opevnění zapsáno na seznam světového kulturního dědictví UNESCO.

Čti více
Ekvárod - Jižní Amerika

Quito

Hlavní město Ekvádoru je právem považováno za jedno z nejkrásnějších míst Jižní Ameriky. Před příchodem Španělů bylo důležitým centrem moci incké říše. Leží ve výšce 2 850 metrů, což z něj činí druhé nejvýše položené hlavní město světa. Největší atrakcí Quita je jeho velice atraktivní historické centrum. Srdcem koloniálního města je Plaza de la Independencia (Náměstí Nezávislosti). V jeho okolí mohou návštěvníci obdivovat nádherné barokní kostely a další stavby z koloniální éry.

Čti více
Ekvádor, Jižní Amerika, Galapágy

Galapágy

Galapágy jsou souostroví nacházející se ve východní části Tichého oceánu asi 1 000 km západně od Ekvádoru. Ostrovy jsou sopečného původu a některé zdejší sopky jsou činné dodnes. Jsou známé výskytem zvláštních druhů zvířat, jež na ostrovech žijí, například prehistoricky působícími ještěry a obřími suchozemskými želvami. Galapágy se nacházejí na rovníku, který protíná jejich největší ostrov Isabela. Souostroví má rozlohu 7 844 km2 a žije zde zhruba 13 000 obyvatel. Skládá se z 18 větších sopečných ostrovů. Galapágy objevili Španělé 10. března 1535, kdy nebyli nikým obydleny. V 17. a 18. století využívaly ostrovy piráti a mořeplavci k doplňování zásob vody.

Čti více

Máte předběžný zájem o tento zájezd? Budeme Vás kontaktovat, rádi zodpovíme všechny Vaše dotazy a zašleme kalkulaci zájezdu na Váš email.Povinné pole

Formulář byl odeslán, děkujeme.

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Více informací