Etiopie, Danakil – cesta do pekla (Expedice)

Vydejte se na cestu do oblasti, kterou CNN vyhlásilo za jednu z nejdobrodružnějších destinací. Vstupte do pozemského pekla a podívejte se na barevnou krajinu v oblasti Dalol. Vystupte na nejaktivnější sopku planety a v noci pozorujte její ohnivé divadlo. Dobrodružství, na které nikdy nezapomenete. Neuvěřitelný týden. Toto jen tak nezažiješ
 

  • Cesta do hlubin země k nejstarší sopce naší planety
  • Autentická místa a atmosféra se zkušenými SEN průvodci, odborníky na Afriku
  • Nejteplejší místo na naší planetě
  • Autentická kultura Afarů a tradiční těžba soli
     
Čti více

Tel.: 224 250 138, 608 482 877   |   Email: cksen@cksen.cz

Termíny a cenyProgram a mapaFotogalerieReference klientůZážitky ze zájezduTOP místa zájezdu

Cena zahrnuje:

Mezinárodní letenku v economy class, letištní poplatky, 2x ubytování ve 3* hotelech ve městech v pokojích pro 2 osoby, 3x ubytování ve stanových táborech nebo jiném jednoduchém zařízení, africké all inclusive  po dobu cesty v Danakile (plná penze a neomezené množství balené vody), dopravu mikrobusem ve městech a terénními 4x4 vozy v Danakile, všechny vstupní poplatky, místní poplatky, SEN průvodce, asistenční služby SEN, pojištění proti insolventnosti, šťastnou visačku na zavazadlo 

Cena nezahrnuje:

Víza (koupíte je přímo na letišti, cca 50 USD, kapesné, jinou stravu a nápoje

Poznámka:

Poznámka: tento okruh je určený všem cestovatelům, kteří hledají turisticky méně navštěvovaná místa naší planety. 4 dni se budeme pohybovat v oblasti se slabší infrastrukturou, v určitých oblastech po prašných cestách. Jižní Etiopie je rychle se rozvíjející region, navzdory tomu je však stále málo navštěvovaná.

Doplňkové služby - SEN premium

1. den:

Odlet do Addis Abeba ve večerních hodinách.

2. den:

Přistáváme v hlavním městě Etiopie v nadmořské výšce 2 334 m n. m. Po vyřízení imigračních náležitostí odjíždíme na náš hotel v centru města. Po krátkém odpočinku odcházíme poznávat toto rušné velkoměsto. Prohlídku města začneme v Etnologickém muzeu, které se nachází v bývalém paláci posledního panovníka Haile Selassieho. Najdete tu artefakty z celé země a muzeum se věnuje kulturním a náboženským tradicím Etiopie. Po návštěvě muzea ochutnáme první typická jídla této země, ať víme, co nás čeká. Po obědě se vyvezeme na kopec Entoto, odkud se nám naskytne pohled na celé město. Prohlídka pokračuje návštěvou katedrály sv. Jiří, železniční stanicí a sochou Judského lva – symbolu Etiopie. Večeře a časná večerka.

3. den:

Časně ráno přesun na vnitrostátní terminál a odlet do Mekele. Po příletu do Mekele přesedneme do džípu a vyrážíme za dobrodružstvím.  Už dnes vstoupíme na území kmenu Afarů, pouštních lidí, kteří přežívají v nejdrsnějších podmínkách.  Jedno z nejsušších míst na naší planetě a zároveň i nejteplejší. Víte, jaká je tady průměrná teplota? Našimi pronajatými džípy celý den sestupujeme do danakilské rokliny. Prostředí se okolo nás mění a skály mění barvy. Krajina okolo nás je jako jedna velká geologická kniha. Přejedeme přes Berhale a zastavíme se u velbloudích karavan naložených solí. Tisíce pouštních korábů a vy máte pocit, že žijete v období středověku. Toto je poslední kout v Etiopii, kde lidé žijí stejně jako v dávných dobách. Zařídíme tady vstupní formality do Danakilské prolákliny a nabereme místní ozbrojenou eskortu. Pokračujeme hlouběji do pouště, krajina okolo je nehostinná a přece tady potkáváme spoustu lidí. Podvečer přicházíme na dno rokliny. Jak žijí Afarové? Noc v kempu u Afarů v Hamede Ela.

4. den:

Ráno odjezd auty do Dodomu a odtud do kempu v Askome, odkud nás čeká trek na sopbu Erta Ale. Její vrchol je 613 metrů nad mořem a my budeme stoupat v nejteplejší oblasti celé Afriky. Prach, horko, sopečné kameny a láva nás provázejí na každém kroku a směr našeho stoupání jako i místo na kemping si zvolíme podle směru a intenzity větru. Nejlepší záběry nejaktivnější sopky na světě se dělají v noci, kdy je vidět zářivá červená láva, stříkající z hlubin země. Zem žije! A my toho budeme svědky. Náročný den je za námi, no máme ty nejintenzivnější zážitky. Na tento den určitě nezapomenete. Noc ve stanech v masivu sopky Erta Ale.

5. den:

Východ slunce na nejžhavějším místě Afriky a jednom z nejodlehlejším místě na světě vůbec. Toto vaši známí nikdy nepochopí. Sejdeme z Erta Ale a po snídani v kempu v Askoma nasedneme do našeho auta a jedeme k jezeru Afdera. Vstupujeme do oblasti Asale, kde se těží sůl. Nocleh v kempu Hamede Ela.

6. den:

Ráno odjíždíme do Ragadu, místa, kde se těží sůl. Víme kam jít a známe místa, kde budete mít nejlepší fotografie. Kolik stojí sůl? Vyzkoušíte si ji vydolovat? Nikde na světě jste neviděli tolik velbloudů, jako právě tady. Pokračujeme džípy do Dallolu a čekají nás neskutečné pohledy na barevnou krajinu jakoby z jiné planety. Žhavé prameny a sírová jezírka, různé sopečné útvary a úžasné barvy. Toto jste ještě neviděli. Navštívíme lake Assal a potkáme Afary. Z této unikátní oblasti se vrátíme do Hamede Ela a do Mekele. V Mekele nás čeká zasloužená postel a sprcha.

7. den:

Přelétáme zpět do Addis Abeby. Po obědě si prohlédneme Národní muzeum, kde jsou uložené ostatky asi nejslavnějšího předka člověka, Lucy. Kromě Lucy jsou tu i další nálezy z celé země. Podíváme se i do kostela sv. Trojice, kde je hrobka císaře Haile Selassieho a po obědě zakončíme na největším otevřeném trhu v Africe s názvem Mercato. Tady uvidíme a zažijeme tu skutečnou Afriku. Trh je rozdělený do jednotlivých sekcí, kde uvidíme trh s kořením, sedláře, kováře a místo, kde se recykluje cokoliv. Večer půjdeme do restaurace Habesha 2000. Tady u večeře uvidíme folklórní vystoupení z celé země a budeme tak mít možnost porovnat jednotlivé tance a písně na jednom místě. Příjemný večer na závěr cesty po neuvěřitelně exotickém místě.

8. den:

Návrat domů.

Etiopie, Danakil – cesta do pekla
<
>

Etiopie velký okruh - zážitky lovily mě… a ulovily

Proč Etiopie? Starodávná křesťanská země, kde je víra dodnes asi největší hodnotou. Víra, úcta, pokora a živé tradice jsou zde všudypřítomné stejně jako hrdost a jedinečnost těchto krásných čokoládových lidí s velkýma tmavýma očima a zuby jako perlový náhrdelník. Etiopie je zemí, kde žijí ještě lidé přírodní, prostí, živelní, stejně jako před staletími, téměř nedotčeni civilizací v povodí hnědé řeky Omo ukryté v buši. Jih Etiopie byl o lidech, pocitech, dojmech, objetích, úsměvech, smíchu, i smutných pohledech, bosých nohách a návratu do pradávné minulosti. Všechno bylo autentické. Na jeden celý den jsme mohli být i my součástí kmene Surmů. Ten den byl jako z dokumentárního filmu na National Geographic. Dobrodružství v džípu na cestách-necestách, i spaní-nespaní v malém stanu uprostřed ničeho, uprostřed úplné tmy a úplného ticha, pouze praskot ohýnku a vír myšlenek z prožitého dne. Zcela jiného rázu byly zážitky ze severu této rozlehlé, zelené, horské krajiny, ze severu duchovního a civilizovaného. Ještě hezčí než ranní sváteční bohoslužba pod širým nebem v posvátné Lalibele, spolu se stovkami věřících oděných v bílém, byl náš Axumský večer, který se již druhý den stal legendou. S neskrývanou radostí jsme se přidali k bavícím se Tigrajcům v pouličním baru a jejich zvláštnímu tanci. Spojilo nás nejen dobré pivo, ale i spontánní chuť navázat družby a oboustranná upřímná radost z tohoto setkání. A zase to bylo o lidech! Taková byla Etiopie. Náročná a nádherná, navždy se vryla do mého srdce. Mé obrovské poděkování patří nejlepší cestovce ze všech – SEN, nepřekonatelnému, neúnavnému, akčnímu a oduševnělému průvodci – Martinovi Karnišovi a také neuvěřitelně milému, ochotnému a pozornému etiopskému partnerovi – Ermiasovi. Zde jsem nemusela lovit zážitky, zážitky lovily mě… a ulovily. Děkuji za ně, Etiopie! Nora

Čti více

Etiopie - jedna z nejúchvatnějších zemí světa

Díky CK SEN jsme poznali jednu z nejúchvatnějších zemí světa - Etiopii. Je to
úžasná země rozdělená do dvou částí: severní s bohatou historií, o které se sice moc nemluví, ale zážitek je nepopsatelný. Prameny Modrého Nilu, staré kláštery na jezeře Tana, Lalibela a chrámy vytesané do kamene, Gondar s portugalskou architekturou či Axumské obelisky v nás zanechaly nezapomenutelné vzpomínky. Všechno bylo komfortní a maximálně pohodové. Ve středu země je hlavní město Addis Abeba. Směs typické africké kultury a moderně rozvíjejícího se velkoměsta. Ne nadarmo se říká, že Etiopie je kolébka civilizace. Jih země: dobrodružná expedice do údolí řeky Omo, cesta do pravěku za kmeny, které za několik let vůbec nemusí existovat díky postupující civilizaci. Byl to neskutečný pocit, když jsme se na chvíli stali součástí nádherných přírodních lidí kmenů Surma, Karo, Hamar, Bumi, Mursi a jiných.
Všechno bylo perfektně zorganizované, takové expediční africké all inclusive. Vřele
doporučujeme. Za to, že vše dobře dopadlo a přežili jsme dovolenou, o jaké sní každý
cestovatel, patří díky cestovce SEN, africkému partnerovi Ermiasovi a jeho týmu -
lidé se srdcem na dlani, naší zlaté, vysoce profesionální průvodkyni Martině a
ostatním členům naší skupiny, neboť jsme vytvořili team, na který se nezapomíná.
Srdečné díky.

Věra a Mirek

Čti více

Etiopie - velký okruh - etnicky asi nejpestřejší místo ve světě

Na cestu do jižní Etiopie do oblasti dolního toku řeky Omo jsem se velmi těšil. Věděl jsem, že mě tam čeká úžasné a unikátní území s množstvím nejrůznějších etnik, ale věděl jsem i to, že tato oblast je v současnosti relativně hojně navštěvovaná. Mé smíšené pocity vystřídala realita. Konečně jsem na místě a nevím co dřív dělat, jestli fotit nebo kamerovat, nebo jen tak pozorovat tu pestrost a rozmanitost lidí, se kterou se setkáváme po cestě, při řekách, na trzích, ve vesničkách... Program máme nabitý. Dalo by se říci, že až nereálný. Navštívili jsme kmen pastevců dobytka Hamer, kde jsme zažili rituál, kdy ženy záměrně provokují muže, aby je bičovali po holých zádech až do otevřených krvavých ran ale i rituál – test, kdy se z chlapce stává chlap tím, že přeskakuje přes dobytek. Neobešli jsme ani kmen Mursi proslulý díky ženám, které nosí hliněné ploténky ve spodním rtu. Kochali jsme se nad přirozenou krásou polonahých žen z kmene Desanec, kochali jsme se nejrozmanitějšími maskami u žen i u mužů, líčením, ozdobami, doplňky a účesy, které vystihovalo a specifikovalo každé etnikum. Cesta po okolí Oma ve mně zanechala mnoho zážitků, lidé byli milí, vstřícní, i když někdy roztržití. Cítil jsem se maximálně bezpečně a pohodlně. Tato relativně malá oblast patří mezi etnicky nejpestřejší místo ve světě, jaké jsem kdy navštívil a byl bych nesmírně rád, kdyby to tak zůstalo co nejdéle. Ing. Zdeněk Horevaj

Čti více

Etiopie - velký okruh - je nejvyšší čas jet

Ahoj SEN, nemůžeme jinak než souhlasit s ostatními. Etiopie je úžasná země se vším, co k Africe patří. Neváhejte, kdo to všechno chce zažít v podobě v jaké jsme si to užili my, je nejvyšší čas. Tento kout světa je stejně jako mnohé neúprosně pohlcován postupující civilizací vyspělého světa a nemusí trvat dlouho a to, co jsme viděli a prožili my, může být nenávratně pryč. A ještě něco, zážitek z této cesty Vám umocní parta, s kterou cestujete. A my jsme měli to štěstí. Děkujeme CK SEN, a díky za průvodkyni Martinku Čamekovou. Martin a Alice Ježkovi

Čti více

Etiopie - velký okruh - lahůdka pro fajnšmekry

Etiopie je jako jejich káva. Silná, horká, černá. Autentická, připravená "na koleně" s nejistým výsledkem. Etiopie je jako jejich koření. Silná, pálivá, barevná. Lahůdka pro fajnšmekry. Etiopie je jako jejich indžera. Silná, překvapivá, kontroverzní. Když jí přijdeš na chuť, tak ji miluješ. Etiopie je jako jejich pivo. Silná, trpká, osvěžující. Plná paradoxů, kulturních i animálních. Etiopie je prostě silná. Já jsem ráda, že jsem mohla toto zažít a že jsem Vás poznala (Martinku a holky). I o tom je cestování s CK SEN, o tom, že potkáte svoji krevní skupinu. Kamila

Čti více

Etiopie - velký okruh - absolutní nadšení z vysněné cesty za zážitky

Vážený pane řediteli,
Včera jsme se vrátili ze zájezdu do Etiopie. Musíme se podělit o absolutní nadšení z vysněné cesty za zážitky. Zážitky nemusí být dobré, ale silné, nicméně většinou byly velmi, velmi silné a super. Je to bezpečná země mnoha tváři a podob, úžasná krajina, úžasní lidé. Vše umocněno díky průvodkyni Katarine Liškové, která je nejenom studnici vědomosti, ale i prima člověkem. Samozřejmě musíme pochválit i místního průvodce Eremiase za svělou organizaci. Děkujeme SNU za tento zážitek a těšíme se na další!!!

PS: snad se s Katkou potkáme příští rok v říši Mayů.

doc. MUDr. Renata Soumarová, Phd., MBA
Ing. Libor Soumar

Čti více

Etiopie - starodávná a úžasná

Proč Etiopie? Etiopie, starodávná křesťanská země, kde je víra dodnes asi největší hodnotou. Víra, úcta, pokora a živé tradice jsou zde všudypřítomné stejně jako hrdost a jedinečnost těchto krásných čokoládových lidí s velkýma tmavýma očima a zuby jako perlový náhrdelník. Když jsem mým blízkým oznámila cíl mé cesty 2017, podívali se na mě s otázkou na rtech: Proč Etiopie? Nuže, právě proto, že Etiopie je zemí, kde žijí ještě lidé přírodní, prostí, živelní, stejně jako před staletími, téměř nedotčeni civilizací, unikátní kmeny v povodí hnědé řeky Omo, ukryté v buši, touha každého cestovatele. Jih Etiopie byl o lidech, o pocitech, o dojmech, o objetí, úsměvech, smíchu, i smutných pohledech a bosých nohách ... a návratu do pradávné minulosti. Všechno bylo autentické a je potřebný čas k uložení tolika emocí a vjemů. Hluboce na mě zapůsobily hlavně Surma a jejich nádherné děti, které vyrůstají v tvrdých podmínkách, a přesto jsou tak velmi jemné a něžné ... Na jeden celý den jsme mohli být i my jejich součástí. Ten den byl jako z dokumentárního filmu na Nat Geo, tak jiný, tak
silný ..., že to stálo za to dobrodružství v džípu na cestách-necestách, i za spaní nespaní v malém stanu uprostřed ničeho. Uprostřed úplné tmy a úplného ticha, pouze praskot ohýnku a vír myšlenek z prožitého dne ... Dne jako ze snu. Zcela jiného rázu byly zážitky ze severu této rozlehlé, zelené, horské krajiny, ze severu duchovního a civilizovaného. Ještě hezčí než ranní sváteční bohoslužba pod širým nebem v posvátné Lalibele, spolu se stovkami věřících oděných v bílém, byl náš Axumský večer, který se již druhý den stal legendou. S neskrývanou radostí jsme se přidali k bavícím se Tigrajcum v pouličním baru, i k jejich zvláštnímu tanci. Spojilo nás nejen dobré pivo, ale i spontánní chuť navázat družby a oboustranná upřímná radost z tohoto setkání. A zase to bylo o lidech! Veselých, přátelských, vděčných ... Taková byla moje Etiopie. Náročná a nádherná, navždy se vryla do mého srdce. Za všechno to hluboké, neopakovatelné a nezapomenutelné, co jsem tam za dva týdny spolu se skvělou skupinkou podobných nadšenců zažila, patří mé obrovské poděkování nejlepší cestovce ze všech - SNU, nepřekonatelnému, neúnavnému, akčnímu a oduševnělému průvodci - Martinovi Karnišovi a také neuvěřitelně milému, ochotnému a pozornému etiopskému partnerovi - Ermiasovi, kteří pro nás spolu s řidiči a kuchařem udělali všechno možné i nemožné proto, abychom si - pro našince tak málo poznanou - Etiopii zamilovali. Zde jsem nemusela lovit zážitky, zážitky lovili mě ... a ulovili. Děkuji za ně, Etiopie! Zdraví Erika

Čti více

Etiopie - bohem zapomenutá země

Ano .... asi takto bych mohla hodnotit tento nádherný kout na naší planetě. Když jsme se rozhodovali, jakou destinaci si vybereme, původně vůbec nepatřila mezi favority. Náhoda ale zasáhla (nebo to byl osud?! Kdoví ?!) a my jsme se najednou ocitli v Etiopii. V Zemi spálených tváří, jak ji nazval první přivandrovalec. Ale to bylo už dávno ... Stejně bylo pradávno, kdy zde vzniklo křesťanství. Pravé, nefalšované, jaké dnes již neznáme bohužel. Pradávno byla i nejstarší zachovaná a nalezena lidská kostra – Lucy. Odtud pramení prapůvod života i když to zní až neuvěřitelně. Ale Etiopie není jen o křesťanství, ačkoli se s ním zde setkáváme na každém kroku. S ničím nesrovnatelné kostely, postaveny v netradičním slohu, do kruhu. Překrásné fresky a malby v nich jsou tak jedinečné, že se nám zastavoval dech a nechápali jsme, kde se to tu všechno vzalo .. a zachovalo! Všechny výjevy z Bible, pojato velmi "stylově" a v nádherných barvách. Celý sever je dech beroucí. Kostely, malby, Murali, příroda, lidé. Pramen Modrého Nilu je zážitek, který sám o sobě dává vizuální satisfakci. Návštěva Gondaru s jeho pevností, i nejstaršího kostela s úžasným dřevěným stropem, vymalovanými 88 cherubíny, kteří ho již staletí chrání. Jedinečná Lalibela s 11 kostely vytesanými do skal – to je perla mezi perlami. Bahir Dar s romantickým jezerem (bez komárů) je třešnička na dortu. Druhá polovina dobrodružné a náročné cesty je v úplně jiném duchu. Až tady si člověk uvědomuje, jaký luxusní život žije tam „daleko, doma“. Zde však tyto kmeny žijí původní tradiční život. Jednoduchý, tvrdý, náročný na přežití. Voda zde není samozřejmostí. Ačkoli kmeny, které jsme navštívili, žijí na břehu řeky Omo, která patří pouze Etiopii, má cca 800 km. Ale přežít znamená bojovat o chléb náš každodenní. Proto jsou zde všechna pole dokonale obrobené, byť pouze s dřevěnými pluhy a s pomocí dobytka. Jídlo jednoduché, které jim však postačuje. Jsou zvyklí. Příbytky až neuvěřitelně skromné. Většinou z větví akácií. Všechny kmeny, které jsme navštívili, nám vzali část duše. Nádherné bytosti, s obrovskýma tmavýma očima, sofistikovaným oblečením z kůží zvířat. A úžasné ozdoby. Ať už labrety v nařezaných ústech Mursi nebo blátem a máslem natřené vlasy u Hamar nebo různé ozdoby vyřezané v rohoviny zvířat u Desaneshov nebo i ozdoby ze zátek od piva)). Všichni nás uchvátily. Všichni se nás dotýkaly a brali nás jako atrakci :)) a my totéž. Každý večer, u stolu s chlazeným pivem a dobrým jídlem, v perfektním ubytováni (hotely jsme měli opravdu vynikající, jako bychom byli na komfortním zájezdu s all inclusive) jsme vzrušeně rozebírali silné a nezapomenutelné zážitky z celého dne. A že jich bylo šíleně hodně za těch 17 dní. Byla to vynikající volba, jet do Etiopie. Tato cesta se dostala na 2.místo v našem dlouhém cestovatelském seznamu :))) a to je už co říct. Je to perla černé Afriky, briliant, který se bude lesknout v mých vzpomínkách celý život :)) Děkuji cestovní kanceláři Sen za nezapomenutelné zážitky v Bohem zapomenuté zemi :)))) Katka a Bob

Čti více

Etiopie - úžasná země

Etiopie je úžasná země se vším co k Africe patří. Neváhejte, kdo to vše chce zažít v podobě, v jaké jsme si to "užili" my, je nejvyšší čas. Tento kout světa je stejně jako mnohé, neúprosně pohlcován postupující "civilizací" vyspělého světa a nemusí trvat dlouho, a to co jsme viděli a prožili my, může být nenávratně pryč. A ještě něco, zážitek z takové cesty Vám umocní parta, s níž cestujete. A my jsme to štěstí měli. Díky SNE, díky přátelé Martin a Alice

Čti více

Etiopie

V Etiopii zažijete neskutečné věci! Z historicky neuvěřitelně bohatého regionu severní Etiopie se přesouváme na jih, přes Jimmy do městečka Mizan Teferi, kde kromě dvou univerzit nacházíme i jeden hotel s wifi. Organizujeme zde závody na koňských povozech. Děti vybíhají ven z hliněných chatrčí a křičí "faranji, faranji!" Welcome Faranji je nejčastější fráze, kterou kromě money slyšíme a znamená "Vítej cizinec" nebo spíš "běloch". Nejvíce nás překvapuje úžasně zelená země - čajové plantáže, džungle, káva, mangovník… Po cestě nakupujeme asi 10 kilo manga za 50 Birra, což jsou asi 2 eura. Nejvíce však litujeme nerozvážného činu - na sobotním místním trhu jsme vytáhli balík bonbonů. Davu asi sto dětí se pak nedalo zbavit. Osvěžujeme se posledním točeným pivkem a už se připravujeme na to nejzajímavější - kmeny dolního Oma! Vyrážíme na našich 4x4 přes kávové plantáže až k řece, kde se nejblíže dva dny pokusíme navštívit kmeny Surma, Nyanga a Dasanech. Tento zájezd je jedno velké dobrodružství.

Čti více

Etiopie, kmeny z povodí řeky Omo

Představte si tu nejzelenější Afriku. Tři Landrovery se prodírají hustým porostem po neexistující cestě. Místy musíme cestu hledat, a ten pocit, když po cestě najednou vidíte vykračující nahé vysoké muže kmene Surmi, je zkrátka neskutečný. Zastavujeme, otevíráme okénko a zdravíme se "A-cha-li", abychom prolomili ledy. Usmívá se a podává nám ruce. Jako první se ptají na žiletky. Na účesy ale hlavně kvůli skarifikaci, kterou praktikují, aby se zkrášlily, ale také kvůli rtům, aby si ženy rozřízly spodní ret, a vkládají si sem postupně vetší a větší labrety. Ženy od nás většinou chtějí mýdlo.  Za ta léta, co k nim proniká civilizace, si na něj už zvykly, i když ho staletí nepotřebovaly. Země se postupem dne mění - ze zelené vysočiny sjíždíme níže až do povodí Oma a husté lesy střídá nízká tráva a nakonec nefalšovaná africká buš a poušť.

Území kmene Nyangatom je asi to nejautentičtější, co na této cestě zažijete - poctivě opevněné vesnice (je to nejbojovnější kmen ze všech), nekonečná poušť a obrovské termitiště. Turistů přesně 8 – jenom naše skupinka. Když vejdeme do vesnice, nedůvěřivě se na nás mračí, nechtějí hned za vše peníze, jako na druhé straně Oma, turisty zhýčkaní Mursiové.  

Po chvíli domlouvání s náčelníkem, máme povolení na návštěvu a z primitivních chatrčí vylézají nádherné vysoké ženy. Na krku mají asi tři kila barevnych korálků a přes pas vyšívanou kozí sukýnku. Vládne úplné ticho a hledíme na sebe se vzájemným úžasem. Střet civilizací se nedá popsat a musíte si ho zažít na vlastní kůži. Mizející kmeny západního břehu Oma jsou dostupnější, než si mnozí myslí.  Všechny vás zvu do Etiopie, tento svět o pár let zcela určitě zmizí. Výstavba silnic, mostů, přehrad je v plném proudu. Globalizaci se jednoduše nedá vyhnout a zcela určitě čeká i tento region.
 

Čti více

Etiopie, křesťanský sever

Melkam Fasika! Takto nám přejí mniši, které potkáváme v chrámech, příjemnou Velkou noc. Sedím na terase naší krásné lodge ve městě Bahir Dar v severní Etiopii a v pozadí se z města ozývají zpěvy a motliby v amharcine (žádné klišé, ale opravdu!!!). Dnes, v předvečer vzkříšení se Etiopané shromažďují v chrámech a modlí se celou noc. Po dlouhých týdnech přísného pustu a modlení, se zítra budou moci konečně dosyta najíst. Dnes nakoupili na trhu ovečku nebo kozu, kterou rituálně obětují a zítra mohou hodovat. Atmosféra Velikonoc je tady neskutečná! Včera na Velký Pátek jsme před hlavní katedrálou v Addis Abebě sledovali příchod patriarchy - ministranti mu rozprostřeli před vchodem slaměný koberec a kněží ho vítali s unikátními barevnými deštníky. Vedle toho se usmívali a klaněli směrem k davům modlících před katedrálou, které se už nevešli dovnitř. Velká noc je pro etiopskou ortodoxní církev nejdůležitější svátek v roce, pokud nepočítám netradiční svátek Meško - ten je v září a připomíná nalezení Svatého kříže Helenou, nebo Timko - připomenutí Ježíšova křtu, který se slaví v lednu. Dnes jsme navštívili i turisty téměř nedotčené chrámy na březích jezera Tana, kde se můžete dotýkat dokonalých třísetletých muralií. Malby od podlahy až po strop vás uchvátí či jste nebo nejste milovníci umění. K tomu přidejte mnichy zahleděné do bible a nebudete chápat, jak je možné, že tuto prudce fotogenickou zemi ještě neobjevily davy turistů ze západního světa. Kromě nádherných křesťanských tradic Etiopie samozřejmě nabízí i přírodní památky. Víte, že právě zde pramení Nil? Modrý Nil, jeden z pramenů nejdelší řeky světa, vytéká z jezera Tana, my jsme ho samozřejmě nevynechali a náš den jsme zakončili pompézním kýčovitým africkým západem slunce na plavbě přes největší jezero země. Etiopie je prostě cestovatelské pecka, nenechte si ji ujít!

Čti více

Přírodní div světa- Danakil

Už klasický (komfortní) zájezd Etiopie je více než jen pestrým a opravdu nezapomenutelným zážitkem. Historický a staro-křesťanský sever versus jih s desítkami zajímavých a exotických kmenů. K tomu nádherné hory, o které v Etiopii není nouze (nejvíce vrchů nad 4000 m v celé Africe); zajímavý lokální život, který si potrpí na tradicích; pěkné vodopády na Modrém Nilu či endemičtí živočichové jako opice dželady, které si budou slušně obědvat kolem vás na Simienských horách. No Etiopie si jakoby řekla, že toto všechno nestačí a vytvořila ještě jedno místo, které vám vyrazí dech, naplní vaši paměťovou kartu fotoaparátu a vzbudí pocit, že jste na úplně jiné planetě! Toto místo se nazývá Danakil. Danakil je definován jako poušť a nachází se na severo-východě Etiopie, v zemi Afar (místních pouštních lidí). Lokální teploty patří k nejvyšším nejen v rámci Afriky, ale i světa. Pokud máte nyní před sebou jen nějakou představu jednotvárné, nudné a suché pouště, tak na to zapomeňte. Zde si pro vás příroda připravila úkazy, jaké jste možná ještě neviděli, a od jednoho úžasného, ​​zajímavého místa se budete přesouvat k dalšímu, ještě zajímavější a krásnějšímu. Najdete zde vulkán Erta Ale, kde (ačkoli láva již klesla do nitra země) se stále můžete dívat přes okno do pekla - jak někteří říkají. Při pohledu na oranžovo-červený otvor, ze kterého doslova šlehají plameny, si uvědomíte sílu naší Země. Zde na aktivním vulkánu strávíme i první noc. Pak tu máme obrovskou solnou pláň, která vypadá jako nekonečná ledová plocha. Víme, kde se zde nachází malý otvor, kde se můžete uprostřed tohoto solného "kluziště" zchladit. Komu by nestačil malý bazének, v nabídce je i místní africké "Mrtvé moře". Vezmeme si do bazénu i pivko? A vyzkoušíte si náročnou, ruční těžbu této soli s lidmi pouště? A hned vedle solné pláně barevné divadlo, nad kterým budete jen nechápavě kroutit hlavou. Díky vulkanické činnosti bublající vody a směsi minerálů a síry zabarvily tuto zemi jako malíř své plátno. Jednoduše přírodní úkaz za přírodním úkazem! Přesně takový je odlehlý Danakil - přírodní zázrak tohoto světa!

Čti více

Na zdraví z nejvýše položeného baru Afriky

Etiopie je střechou Afriky, "chválí místní cestou do Simienských hor - nejvyšších hor Etiopie. Ačkoli nejvyšší vrch kontinentu - Kilimandžáro, 5 885 m.n.m - najdeme v Tanzanii, pravdou je, že nejvíce vrchů nad 4000 m mají v Africe právě Etiopané. Často diskutujeme o tom, že Kúšijci jsou proto tak dobří běžci, neboť běhají ve vysokých výškách. Vždyť i samotné hlavní město Addis Abeba leží nad úrovní 2000 m.n.m., a takto vysoko položených míst bychom zde našli hned několik. Prý všichni jejich nejlepší běžci pocházejí z jedné vesnice a oblasti tu ze Simienských hor. My tu běhat neplánujeme, ale určitě se velmi rádi projdeme v této nádherné horské přírodě. Po nezapomenutelné túře, pikniku v přírodě a focení se zajímavými, endemickými skupinami opic dželád, jsme zaparkovali na chvíli v místním vysokohorském baru. Jde o nejvýše položený bar v celé Africe! A věru pivko či, někteří, proslulou etiopskou kávu si v baru nad 3000 m.n.m. přece jen nedáte každý den! Už jen proto vám chutná jinak. Tak které pivo to tentokrát bude? Habesha - v překladu něco jako opálená tvář, jak ještě dosud nazývají Etiopany? Svatý Juraj - patron Etiopie, který je snad všude? Nebo Walia - jak se jmenuje místní vysokohorský kozorožec…? Všechny jejich piva jsou opravdu dobrá. Možná ne jako ty české, ale určitě vás neurazí! Za mě doporučuji Habeshu. Je o trochu více hořčí, nebo jak já říkám, pivní než ty ostatní. K tomu si zkuste vyžádat místní pálenku Haraki, která se silou rovná nejsilnějšímu tatranskému čaji. Jen to moc nepřežeňte, aby z Haraki nebylo harakiri, a nezapomínejte, že ještě třeba sjet i dolů.

Čti více

Koupání v Danakil

A co takhle vykoupat se uprostřed solné pláně na severu Etiopie, která vypadá jako nekonečné kluziště, a to přímo v nejteplejším místě celé Afriky? Danakil je prostě neuvěřitelný a pro mnohé, co ho zažili, je jakoby neoficiálním přírodním divem naší planety. Možná by si ho zasloužil víc než některý z oficiálních. Všude kolem vás je jen bílo a jedna skála, která poslouží jako převlékárna pro ty stydlivé. Pokud budeme mít štěstí, možná kolem nás projde solí naložená karavana velbloudů, které tudy chodí už dlouhá století. Vy si s sebou vezměte pouze pivko a případně plavky, přírodní solná lázeň je již připravena. A přestože je hluboká, netřeba se bát, díky vysokému obsahu soli si do vody můžete vzít i noviny a voda vás sama bude nadnášet jako v Mrtvém moři. Když se osvěžíte, kousek odsud vás čeká druhé nezapomenutelné místo - obrovskou plochu soli vystřídají nádherné, krasové útvary a bublající, jasně zelená jezírka síry, která tato díla vytvářejí. Něco podobného jste ještě neviděli.

Čti více

Fasil Ghebbi

Nachází se na severu Etiopie, v blízkosti města Gondar, přibližně 50 km severně od jezera Tana. Jedná se o opevněné město, které bylo v 16. a 17. století sídlem etiopského císaře Fasilida a jeho následovníků. Za 900 m dlouhou zdí obklopující město se nacházejí paláce, kostely, kláštery a jedinečné budovy, které odráží hindskou a arabskou kulturou. Fasil Ghebbi bylo v roce 1979 zapsáno na seznam světového dědictví UNESCO.

Čti více

Axum

Město Axum na je považováno za nejposvátnější místo země. Kdysi bylo hlavním městem říše Zagwa, kde král Ezana povýšil křesťanství na státní náboženství. Dnes jsou zde ruiny paláců, podzemní hrobky a stély z dávných časů. Stélové pole pochází z 3. a 4. stol., samotné stély jsou žulové monolity, které sloužily jako náhrobky panovníků. Bylo také sídelním městem krásné Makeby – královny ze Sáby. Najdete zde také nejcennější etiopský svatostánek ze 17. století – kostel Sv. Marie. Kostel byl zmodernizován za vlády Haile Selassieho v roce 1965 a legenda praví, že je zde uschována Archa úmluvy – schránka na Desatero přikázání.

Čti více

Tis Abay

Kouřící Nil nebo také kouřící oheň (Tis Isat) tak místní nazývají nádherné vodopády na Modrém Nilu. Tyto vodopády patří mezi nejkrásnější a největší v Africe. Na konci deštné sezóny, kdy jsou plné vody, jsou se svojí šířkou 400 metrů a hloubkou 45 metrů naprosto úžasné. Oficiálně se označují jako druhé největší vodopády v Africe.

Čti více

Danakilská proláklina

Danakilská proláklina se rozkládá v Afarsku nedaleko etiopsko-eritrejských hranic a je nejnižším bodem dosahujícím 115 metrů pod hladinou moře. Zdejší sopka Dallol naposledy explodovala v roce 1926. A právě tento výbuch vytvořil tuto neskutečnou krajinu. Vrchol sopky je 48 metrů pod úrovní moře, zároveň se jedná o jedno z nejhůře dostupných míst na planetě. Vzhledem ke geologické aktivitě Velké příkopové propadliny je v její blízkosti možný častější výskyt zemětřesení a sopečné činnosti. Zajímavý je nejen zdejší pestrobarevný povrch, ale možná dokonce více podzemí této oblasti. Spolu s Islandem je to jediné místo na světě, kde je možno pozorovat a studovat interakci tektonických desek. Zároveň se Danakilská proláklina pyšní titulem nejteplejšího místa na světě a najdete zde i nejaktivnější sopku Etiopie Erta Ale.

Čti více

Máte předběžný zájem o tento zájezd? Budeme Vás kontaktovat, rádi zodpovíme všechny Vaše dotazy a zašleme kalkulaci zájezdu na Váš email.Povinné pole

Formulář byl odeslán, děkujeme.

Mohlo by Vás zajímat:

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Více informací