Etiopie - velký okruh (Komfort)


Zažijte dva odlišné světy v jedné zemi. Křesťanský sever s historickými památkami versus divoký jih s atraktivnými a tradičně žijícími kmeny. Navštívíte 8 z 9 UNESCO památek této země. Od kostelů vytesaných do skal až ke kmenu Mursi v povodí řeky Omo.

  • Jediný all inclusive program v Československu
  • Autentická místa a atmosféra se zkušenými SEN průvodci, odborníky na Afriku
  • Málo navštěvovaná místa
  • Podporujeme trvale udržitelný cestovní ruch
Etiopie - velký okruh

1. den:

Odlet do Addis Abeba

2. den:

Přistáváme v hlavním městě Etiopie v nadmořské výšce 2.334 m.n.m. Po vyřízení imigračních náležitostí odjíždíme na náš hotel v centru města. Po krátkém odpočinku se vydáme poznávat toto rušné velkoměsto. Prohlídku města začneme v Etnologickém muzeu, které se nachází v bývalém paláci posledního panovníka Haile Selassieho. Najdete zde artefakty z celé země a muzeum se věnuje kulturním a náboženským tradicím Etiopie. Po návštěvě muzea ochutnáme první typická jídla této země, ať víme, co nás čeká. Po obědě se vyvezeme na kopec Entoto, odkud se nám naskytne pohled na celé město. Prohlídka pokračuje návštěvou katedrály sv. Jiří, železniční stanicí a sochou judského lva - symbolu Etiopie. Večeře a časná večerka.

3. den:

Brzy ráno odlétáme na severozápad do Bahir Dar. Po příletu uložíme věci v naší lodge a odjíždíme 35 km jižně od města. Zde se na Modrém Nilu nacházejí vodopády Tis Abay. Od roku 2003 je vedle vodopádů vybudována elektrárna a většina vody teče mimo ně. Přesto je toto místo atraktivní. Projdeme se vedle Nilu a odpočineme si v přírodě po rušné Addis Abebě. Po obědě ve městě nasedáme na loďku a plavíme se po největším etiopském jezeře Tana. Toto jezero je hlavním zdrojem vody Modrého Nilu a zde je i jeho počátek. Na poloostrově Azwa navštívíme jeden z klášterů, Azwa Maryam. Místní kláštery a kostely mají tradiční kruhový půdorys a na stěnách se zde zachovaly nádherné malby. Mnoho z nich pochází z období budování klášterů ve 14.století. Na jezeře budeme pozorovat tradiční papyrusové čluny místních rybářů a pelikány lovící místní ryby.

4. den:

Ráno opuštíme Bahir Dar po kvalitní cestě do města Gondar. Vystoupáme do hor, odkud se nám naskytne pohled na okolní kultivovanou krajinu. Po 170 km a přibližně 4,5h jízdy se ocitneme v Gondaru. Opět uložíme věci v našem hotelu a po obědě vyrazíme na prohlídku místních zajímavostí. Palácový komplex Fasil Ghebbi (UNESCO) je památkou na etiopské císaře ze 16. a 17. století, kteří zde vybudovali neuvěřitelné, až nepatřičné stavby. Ne nadarmo si údajně toto místo vybral pro svůj popis Gondoru z knih o Středozemi slavný spisovatel J.R.R.Tolkien. Nedaleko se nachází unikát mezi kostely etiopské ortodoxní církve. Kostel Debre Berhan Selassie, také přezdívaný jako kostel Cherubínů, je považován za nejkrásněji vyzdobený kostel v Etiopii. Na jeho stropě se nachází 80 hlav Cherubínů, každý s jiným výrazem. Poslední zastávkou ve městě budou Fasilidovy lázně. Zde se každoročně pořádá největší slavnost Timkat. Více než 100 000 věřících sem přichází během jednoho týdne, aby zde podstoupili tzv. rituál "znovupokřtění". Za městem se nachází jedna z vesnic, kterou obývali takzvaní "falašstí židé" známí také jako Beta Israel. Nahlédneme do jedné z posledních původních synagog, které se v Etiopii zachovaly. Večeři si dáme v kulturní restauraci s tradiční hudbou. Půjdete večer do baru, kam se chodí místní bavit v amharském stylu?

5. den:

Dnes nás čeká celodenní výlet do Simienských hor. Po cca 3 hodinové jízdě přijedeme na okraj národního parku, který je zapsán na seznamu UNESCO. Vstupujeme do krajiny neskutečných skalních útvarů, kde budeme zastavovat na krátké procházky a vyhlídky, jež nám poskytnou nádherné fotografické příležitosti. Budeme hledat paviány dželada, kteří žijí ve velkých skupinách a nenajdete je nikde jinde, pouze v těchto horách. S trochou štěstí můžeme spatřit i vzácného vlčka etiopského, nebo kozoroha etiopského. Oba druhy se vyskytují jen v etiopských horách a mají jen pár set jedinců. Pozozujeme zde i rozmanité ptáky, kterých žije v Etiopii přibližně 680 druhů. Po jedinečném dni v tomto horském prostředí se vrátíme zpět do Gondaru.

6. den:

Ráno odlétáme do Lalibely a do města se přesuneme údolím pohoří Lasta. Po příchodu do Lalibely uložíme věci na hotelu a po obědě začínáme prohlídkou severní skupiny kostelů vytesaných do skály (UNESCO). Tyto kostely pocházejí z 12. a 13. století, kdy se toto místo jmenovalo Roha. Dnes nás čeká 6 kostelů. Všechny jsou blízko sebe, některé doslova pár metrů. Každý z nich je však jiný. Rozdělují se na monolitické (vytesané z jednoho kusu skály), semi-monilitické (vytesané z jednoho kusu a dobudované z jiného materiálu) a jeskynního typu (kostel vytesaný nebo dobudovaný ve skalním převisu). Rovněž se liší výzdobou. Sami posoudíte, který je nejkrásnější, nebo nejzajímavější.

7. den:

Autobus nás vyveze nejdál, kam se vyvézt dá. Odtud už budeme muset šlapat po vlastních až k nejvýše položenému klášteru v okolí. Asheton Mariam se nachází ve výšce cca 3 000 m.n.m. Samotný výstup již není příliš náročný. Čeká nás zde několik krátkých, strmějších úseků a pár schodů. Převážná část 1 km dlouhé procházky vede po chodníku. Přes 40 m dlouhou skalní mezeru projdeme k samotnému kostelu. Tento patří mezi semi-monolitické a místní kněží ochotně vynášejí na světlo staré knihy, kříže a jiné artefakty. Vyhlídka na okolní pohoří Lasta a její údolí je dechberoucí. Sejdeme zpět k autobusu a svezeme se do města. Po obědě navštívíme jižní skupinu kostelů. Podle aktuální situace si samozřejmě nenecháme ujít nejfotografovanější kostel v Etiopii, kostel sv. Jiří – Bete Giyorgis. Tento monolitický kostel je symbolem severní Etiopie a nachází se ve všech materiálech o Etiopii. Úžasný a aktivní den.

8. den:

V dopoledních hodinách odlétáme do Axumu. Po check-inu v hotelu jdeme prozkoumat jedinečné stélové pole (UNESCO). Tyto obelisky zde stojí od 4. století, většina z nich pochází ještě z předkřesťanských dob Axumské říše. Pod každou stélou je hrobka, které také navštívíme. V areálu je také muzeum nálezů. V těsném sousedství se nacházejí dva kostely Panny Marie. Do staršího z nich nemají ženy přístup, a proto císař Haile Selassie nechal postavit druhý, který je přístupný všem. Mezi těmito kostely je schoulena malá kaplička. O ní se říká, že je zde ukryta Archa Smlouvy, v níž je ukryto Desatero božích přikázání. Archu měl přinést do dnešní Etiopie Menelik I., syn krále Šalamouna a královny ze Sáby. Když se postavíte před tuto kapli, uvědomte si, kde to vlastně stojíte. Pokud je zde Archa skutečně uložena, jste na nejdůležitějším místě pro celý křesťanský, židovský a muslimský svět. Malé muzeum obsahuje zajímavou sbírku artefaktů týkajících se těchto kostelů. Za městem je palác, kde pravděpodobně žila královna ze Sáby a další stélové pole, staré možná až 4000 let. Nad městem jsou zajímavé hrobky a na úpatí malý domek, který skrývá něco jako etiopskou Rossetskou desku. Text o vítězství nad nepřítelem je zde psán v sabaenském jazyce, v jazyce ge`ez a v řečtině. Axum je málo známé město, které ale skrývá mnoho zajímavostí.

9. den:

Přeletíme zpět do Addis Abeby, abychom se připravili na cestu na jih. Po obědě si prohlédneme Národní muzeum, kde jsou uloženy ostatky asi nejslavnějšího předka člověka, Lucy. Kromě Lucy jsou zde i další nálezy z celé země. Podíváme se i do kostela sv.Trojice, kde je hrobka císaře Haile Selassieho a odpoledne zakončíme na největším otevřeném trhu v Africe s názvem Mercato. Zde uvidíme a zažijeme tu skutečnou Afriku. Trh je rozdělen do jednotlivých sekcí, kde uvidíme trh s kořením, sedláře, kováře a místo, kde se recykluje cokoliv. Večer půjdeme do restaurace Habesha 2000. Zde zažijeme při večeři folklórní vystoupení z celé země a budeme tak mít možnost na jednom místě porovnat jednotlivé tance a písně. Příjemný večer na závěr cesty po severu.

10. den:

Dnes nás čeká dlouhý přesun na jih, do kotle kmenů. Vstupujeme do regionu Oromia a přicházíme do oblasti Awash. Celá oblast je díky antropologickým nálezům zapsaná na seznamu UNESCO. Přejedeme přes stejnojmennou řeku a zastavíme se u další UNESCO památky. Stélové pole Tiya. 42 obelisků různých tvarů a velikostí na jednom místě. Jejich dekorace je zajímavě vysvětlována a přímo na místě si po tom povíme více. Cestou se zastavíme v jedné z vesniček kmene Salt`e. Mají jednoduché kruhové domky s pěkně zdobenými fasádami. Vpodvečer přijedeme do naší lodge v Arba Minch a užijeme si pohodovou večeři.

11. den:

Po snídani naložíme zavazadla a autobus nás vyveze do hor do vesnice Dorzo. Místní kmen, podle kterého je i hlavní vesnice pojmenována, si staví velice zajímavé "sloní" domy. Ty připomínají sloní hlavu. Kromě zajímavé architektury se zde věnují tkaní látek a výrobě směsi na tradiční chléb "kocho". Toto těsto připravují z falešného banánu "enset" a nechají ho v zemi fermentovat až 7 měsíců. Obrovské hroudy tohoto těsta jsme viděli na trhu v Addis Abeba. Ochutnáme kocho a místní alkohol a vydáme se zpět do nížiny k jezeru Chamo. Nasedneme na loďku a čeká nás plavba po jezeře, kde budeme hledat rodinky hrochů a vyhřívající se krokodýly. Kromě těchto obyvatel je zde velké množství vodního ptactva a domácích rybářů. Po plavbě na jezeře na dně Příkopové propadliny se přesuneme do městečka Konso.

12. den:

Den začneme prohlídkou tradiční vesnice Konso (UNESCO). Místní lidé za poslední milénium vybudovali v této oblasti systém teras, na kterém mají své vesnice a pole. Pěstují všechny plodiny, kterým se zde daří. Jejich vesnice je velmi zajímavá. Skládá se z mohutného kamenného valu, ke kterému se přistaví další, jakmile vesnice přesáhne kapacitu. Každá rodina si z obrovských kusů dřeva vybuduje svou vesničku. Na centrálním "náměstí" je sloup, který se skládá z kmenů různých stromů. Co to znamená? Dozvíte se na místě. Tyto vesnice by klidně mohly být použity jako kulisy ve fantasy filmech. Z Konso scházíme níže a po překročení řeky Woito vstupujeme do oblasti Dolního Omo (UNESCO). Za touto vesnicí začíná území kmene Banna a následně jejich příbuzných Hamar. Po příchodu do Turmi půjdeme navštívit vesnici Hamarů. Jednoduché domky, ohrady pro dobytek a exoticky vypadající ženy, které si do vlasů vtírají směs z hlíny a másla. První exotické fotografie a první skutečně exotický kmen.

13. den:

Z Turmi vede nová asfaltová cesta do Omorate. Na místním imigračním úřadě se zaregistrujeme a vstupujeme do pohraničního pásma s Keňou, které je domovem kmene Daasanesh. Abychom se k nim dostali, musíme se v tradičních člunech přeplavit přes legendární řeku Omo. Na druhém břehu navštívíme tento lid, který žije v nehostinných podmínkách polopouště a pouště rozkládající se na březích jezera Turkana. Muži mají zajímavě tradičně upravené vlasy a polonahé ženy se zdobí korálky. Podíváme se do jejich jednoduchých příbytků a uděláme několik desítek fotografií. Opustíme kmen Daasanesh a vezeme se zpět přes území kmenů Hamar a Banna. S příchodem do města Jinka vstupujeme na území kmene Ari. Zde už opustili tradiční způsob života a chodí oblečení v evropském stylu. Zítra nás však čeká další atraktivní kmen.

14. den:

Brzy ráno vstupujeme do národního parku Mago. Při troše štěstí uvidíme některé z jeho obyvatel. Antilopy, šakaly a množství ptáků zde můžeme stále ještě spatřit navzdory nové prašné cestě. Vystoupáme do hor a objevují se první nahá a pomalovaná těla mladíků kmene Mursi. Ve vesnici jsou převážně ženy, muži jsou s dobytkem na pastvinách a u vody. Ženy si nařezávají spodní ret a vkládají si do něj labrety – dřevěné, nebo hliněné talířky. Těla si ženy i muži zdobí skarifikací. Ženy pro krásu a muži, aby ukázali svou mužnost. Za každé zabité nebezpečné zvíře nebo nepřítele si udělají novou jizvu. Ženy si na hlavy vyrábějí ozdoby z rohů a klů divokých zvířat. Mursi je asi nejfotogeničtějším a v tomto ohledu nejatraktivnějším kmenem povodí Omo. Po této návštěvě opouštíme Dolní Omo a vracíme se zpět do Arba Minch. Necháváme za sebou kotel kmenů, který už pomalu mizí z našeho světa. Nenechte si ho ujít.

15. den:

Z Arba Minch se přesuneme do Addis Abeba. Zde nakoupíme poslední dárky v podobě etiopské kávy a čaje. Po večeři a občerstvení odjezd na letiště a odlétáme směr Evropa. Opouštíme zemi s přezdívkou "Kolébka lidstva" s úžasnými zážitky. Dva nesrovnatelné světy jsou zde nedaleko od sebe. Křesťanský svět s neuvěřitelnými památkami na severu a tradičně žijící a exoticky vypadající lidé z různých kmenů na jihu.

16. den:

Přílet domů.

Cena zahrnuje:

mezinárodní letenku, letištní poplatky, ubytování ve dvoulůžkových pokojích ve 3* - 5* hotelech, lodges a stanových táborech, africké all inclusive (plná penze a neomezené množství balené vody), dopravu malým, 24 místním autobusem, místní přelety, vstupní poplatky, daně a poplatky, SEN průvodce, pojištění proti insolventnosti

Cena nezahrnuje:

víza (zakoupíte přímo na letišti za cca 50 USD), kapesné, další stravu a nápoje

Poznámka:

Poznámka: tento okruh je určený všem cestovatelům, kteří hledají turisticky méně navštěvovaná místa naší planety. 4 dni se budeme pohybovat v oblasti se slabší infrastrukturou, v určitých oblastech po prašných cestách. Jižní Etiopie je rychle se rozvíjející region, navzdory tomu je však stále málo navštěvovaná.

Zájezd na klíč:

Tento zájezd vám také rádi zabezpečíme na klíč, v uzavřené skupince vašich přátel libovolného počtu osob i termínu, dle vašich individuálních požadavků.
Jsme tu pro vás, rádi vám splníme vaše sny.

Nenechte si ujít slevu zájezdu!


Váš vybraný zájezd nyní nabízíme za výhodnou cenu.
Následující dny vám garantujeme nejlepší cenu a podržíme vám také místo na zájezdu.

ODESLAT
Povinné pole
Nenechte si ujít slevu zájezdu!

Máte předběžný zájem o tento zájezd? Budeme Vás kontaktovat, rádi zodpovíme všechny Vaše dotazy a zašleme kalkulaci zájezdu na Váš email.Povinné pole

Formulář byl odeslán, děkujeme.

Zobrazit všechny fotky

Reference klientů

Etiopie - velký okruh

Vážený pane řediteli, Včera jsme se vrátili ze zájezdu do Etiopie. Musíme se podělit o absolutní nadšení z vysněné cesty za zážitky. Zážitky nemusí být dobré, ale silné, nicméně většinou byly velmi, velmi silné a super. Je to bezpečná země mnoha tváři a podob, úžasná krajina, úžasní lidé. Vše umocněno díky průvodkyni Katarine Liškové, která je nejenom studnici vědomosti, ale i prima člověkem. Samozřejmě musíme pochválit i místního průvodce Eremiase za svělou organizaci. Děkujeme SNU za tento zážitek a těšíme se na další!!! PS: snad se s Katkou potkáme příští rok v říši Mayů. doc. MUDr. Renata Soumarová, Phd., MBA Ing. Libor Soumar

Mohlo by Vás zajímat:

Na vrch stránky
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Více informací

Pohlídáme vám slevu vašeho zájezdu nebo vysněné země
ODESLAT
Povinné pole
Pohlídáme vám slevu