sleva first minute až 35%

Kolumbie a Panama all inclusive komfortněji

Kolumbie patří právem mezi nejkrásnější země na světě. Zelená džungle, pohodové karibské pobřeží, vysoké Andy s lahodnou kávou, kultura a fascinující památky. Vítáme vás na cestě, která kombinuje nejkrásnější místa Kolumbie s odpočinkem na plážích Panamy. Dostupná cena, all inclusive a zážitky nabitý program. Bogota společně se San José či Johannesburgem patří mezi města zlata a ukáže vám to ve svém fantastickém muzeu. V Andách ochutnáte pravou kolumbijskou kávu, ve slané jeskyni si budete mnout oči, zda dobře vidíte a středověká Cartagena je prostě pastvou pro oči. Mimo jiné najdeme i Eldorádo! Cestu zakončíme výborným relaxem all inclusive na plážích Panamy.

  • Eldorádo a katedrála ze soli
  • nejlepší káva na světě, zlato a Karibik
  • Panamský průplav a panamské all inclusive
  • výborná kombinace Jižní a Střední Ameriky
Čti více

Tel.: 224 250 138, 608 482 877   |   Email: cksen@cksen.cz

Termíny a cenyProgram a mapaFotogalerieReference klientůZážitky ze zájezduTOP místa zájezdu

Cena zahrnuje:

mezinárodní letenku do Bogoty a zpět z Panama city, letištní poplatky, přelet Bogota-Armenia-Bogota-Cartagena-Bogota-Panama, 8 x ubytování v 3* hotelu se snídaní v Kolumbii v pokoji pro 2 osoby, 4 x ubytování v all inclusive resortu v Panamě Royal Decameron hotel a podobný, program podle popisu, vstupné do památek a atrakcí během poznávacího programu, SEN průvodce od příletu do Bogoty až do 10. dne, pojištění proti insolventnosti 

Cena nezahrnuje:

stravu kromě uvedené, jízdu na koni, fakultativní výlety

Ubytování:

Bogota – Tequendama Suites and Hotel*****, 3 noci
 
Pereira – Movich Hotel de Pereira*****, 1 noc
 
Medellin – Diez Hotel Categoria Colombia*****, 1 noc
 
Cartagena – Hotel Caribe By Faranda*****, 2 noci
 
Panama City – Tryp by Wyndham Panama Centro***+,1 noc
 
Rio Hato pláž – Royal Decameron Panama****, 3 noci
 
Hotely na konkrétních termínech můžou být i jiné. Závisí to na dostupnosti, obsazenosti a na včasném přihlášení.
 
„Hvězdičkování“ není součástí obchodního jména hotelu, ale hodnocením jeho kvality od velkých nadnárodních rezervačních systému jako booking.com, agoda.com, v některých případech podle oficiálního hodnocení samotného hotelu.
 
Jednotlivé pokoje v hotelích se mohou lišit, uvedené fotografie jsou ze standardních dvoulůžkových pokojů.

Poznámka:

U některých termínů mohou být rozdílné ceny odletů z Prahy o 3000 Kč z důvodu vyšších nákladů za letenky.

Odlety z Vídně jsou bez příplatku, v ceně publikované na webu.

Hotely v základní ceně zájezdu
Doplňkové služby - SEN premium

1. den: Let do kultivované Bogoty

EVROPA – BOGOTA

Odlet přes Atlantský oceán a týž den přistáváme 4 stupně od rovníku ve výšce 2640 m na nejlepším letišti Jižní Ameriky. 8 milionová Bogota je 3. nejvýše položeným hlavním městem světa. Transfer do absolutního centra, do hotelu, který jsme pro vás vybrali na základě našich osobních zkušeností. Nádherné hypermoderní letiště, útulný hotel, kultivovanost. Kolumbie se Vám hned bude líbit a vy uvidíte, že jste v jedné z nejvyspělejších částí Latinské Ameriky.

2. den: Město zlata

BOGOTA

Po kvalitní snídani a ranní kávičce se vydáme na prohlídku hlavního města. Cestu začneme zubačkou na nejsvětější vrch Monserrate. Z výšky 3200 m budeme mít hlavní město Kolumbie pod sebou jako na dlani. Jižně jsou chudé čtvrti, na severu bohaté, na západě u letiště žije střední třída. Projdeme všechny 3 části – rozdíl v kvalitě prohlídky je markantní! Ochutnáte čaj z lístků koky? Čaj z koky není kokain, ale pomáhá při výškové nemoci. Následně lanovkou dolů do města. Kolem paláce, kde žil revolucionář Simon Bolívar na náměstí Plaza Bolívar. Toto je absolutní střed města. Hlavní katedrála je pro katolickou krajinu důležitá a je nejstarší budovou náměstí. Casa de Narino je sídlem prezidenta, v Capitolio, zasedají obě komory parlamentu. Nejkrásnější budovou je Palác Liévano a nejzajímavější příběh má budova Justičního paláce, který v roce 1985 napadly marxistické jednotky M-19 placené Pablem Escobarem. Vypálily tehdy archiv a zničily důkazy. Procházíme pěšky historickou čtvrtí La Candelaria, kde Bogota vznikla. Malé barevné domky a sochy postav, které na nás hledí z okolních střech. Zde sídlila DNA – protidrogová jednotka, a právě tuto budovu dal před 30 lety vyhodit do vzduchu Pablo Escobar. Oběd na nejkrásnějším místě ve staré Bogotě. Toulání se romantickými uličkami La Candelaria. V plánu mámei prohlídku historického paláce, jeho nádvoří, balkonů, vnitřních zahrad, jednotlivých místností a vy takto získáte pocit, jak se žilo bohatým španělským kolonizátorům. Rovněž navštívíme nejsvětější bílý kostel se sochou "padla Krista", která má prý magickou a léčitelskou moc. Prohlídka Bogoty by nebyla kompletní bez návštěvy dvou muzeí. Muzeum Botero vzdává hold modernímu malíři a sochaři, kolumbijskému géniovi. Jeho "tučná" díla se prodávají dnes za miliony. Botero je pro Kolumbii to, co Salvator Dali pro Katalánce. Bogota společně se San José či Johannesburgem patří mezi města zlata. Muzeum Zlata je tím nejlepším svého druhu na světě. 55 000 artefaktů a my pro vás vybereme ty nejlepší. Nádherné výrobky z čistého zlata. A právě to hledali v 16. a 17. století dobrodruzi, když směřovali do bájného Eldoráda. Na závěr prohlídky vejdeme v muzeu do speciální místnosti, kde se demonstruje rituál El Dorada = zlatého náčelníka, který vkládá zlaté poklady do bájného jezera. Pro cestovatele bylo legendární jezero pokladů Eldorado magickým místem, kvůli kterému podstupovali nebezpečné výpravy. Kde přesně Eldorádo leží?

3. den: Kde leží El Dorado?

BOGOTA – EL DORADO – ZIPAQUIRA – BOGOTA

Dnes se k Eldorádu vypravíme. Máme pronajatý luxusní klimatizovaný autobus a profesionální průvodce vám osvětlí souvislosti ohledně Kolumbie. Ze žádných knížek se toto nedozvíte, to prostě musíte zažít. Dnes máme v plánu krátkou procházku po stopách indiánů z kmene Muisca. Vejdeme do chráněného parku a pohybujeme se v nádherné přírodě. Navštívíme rekonstrukci indiánského dřevěného domu odkud vycházel náčelník El Dorado ke svatému jezeru. A následně půjdeme po jeho stopách. S domorodou Indiánkou pomalu stoupáme až na římsu jezera, ve kterém se našlo mnoho pokladů. Zde probíhal rituál s náčelníkem pokrytým zlatým prachem, a právě zde se házeli do jezera drahokamy a zlaté předměty. Zde vznikla legenda o Eldoradu a vy už víte co El Dorado je. Jsme rozděleni na dvě skupiny, a tak hodinovou procházku zvládne absolutně každý. Po obědě směřujeme k další atrakci, která vám vyrazí dech. Solné doly Zipaquira jsou místem zázraků. V hloubce 120 metrů najdeme monumentální katedrálu ze soli. Spustíme se dolů a tento unikát si dokonale vyfotíme. Katedrála je obrovských rozměrů a my přejdeme křížovou cestu až k 20 m vysokému kříži. Krystalové lustry, vstupy pro hříšníky, katedrála je fascinující i pro nevěřící. Právě v této oblasti jsou i největší doly na světě na smaragdy (kámen lásky a krásy). Přes Zona Rosa směřujeme zpět. Pili jste už čokoládu se sýrem? Džus z ovoce lulo či guanabana? Víte, že kolumbijský systém adres je jedním z nejlepších na světě? Co v Bogotě znamená BBC? Dnes se dozvíme, co je to Burundanga – droga pravdy a ukážeme i keře a zvonovité květy této drogy. Kdysi je používali indiáni Muisca, dnes ji sypou v barech nezkušeným turistům do nápojů. V Kolumbii všechno roste lépe, ovoce je větší, rostliny mají sytější chuť. Kolumbie je rájem.

4. den: Domov nejlepší kávy na světě

PERREIRA – SALENTO

Kolumbie je rájem na zemi a my si to dnes potvrdíme. Směřujeme do centra And, do místa nazývaném Kávový trojúhelník. Pokud je dobrá viditelnost, v pozadí jsou vidět zasněžené přes 5000 m vysoké hory a kolem nás je tropická hustá sytě zelená příroda. Směřujeme do nejkrásnější přírody Kolumbie, kde je teplota příjemnější v porovnání s vysoce položeným hlavním městem Bogota. Nasedáme do tradičních barevných džípů (Willys) z II. světové války a vyrážíme do hor, do údolí Cocora. Rozdělíme se opět na dvě skupiny, protože Údolí Cocora si můžete vychutnat pěšky nebo i na koni, pro ty, co chtějí zažít úplně všechno. Údolí je známo úchvatnou přírodou, nejvyššími palmami na světě a orchidejemi. Toto chceme vidět! Procházíme tropickým rájem, územím indiánského kmene Quimbaya. Nejvyšší palma na světě "vosková palma" dosahuje výšky neuvěřitelných 65 až 80 m. Tyto palmy jsou 2 až 3 x vyšší než jakákoli palma, kterou jste viděli dosud a vy se jich budete dotýkat. Jako oběd doporučujeme místního pstruha, který patří mezi proslulé lahůdky. Jsme v regionu kávy: oficiálně se jmenuje "Zona Cafetera". Vše zde roste lépe, i káva. Kolumbie pěstuje zásadně Arabicu, tedy nejkvalitnější sortu a my uvidíme, jak káva roste, která je zralá, jak se trhá a ochutnáme tu nejlepší kávu Kolumbie z provincie Quindio. Poslední super atrakcí dne bude návštěva městečka, kde se jako by zastavil čas a žil zde Juan Valdez, typický Kolumbijec, který oděný v ponču na mezcích nosí přes Andy pytle s kávou. Vyjdeme na vyhlídku Cerro Mirador nad Salentem, odkud je nádherný výhled na krajinu. O tomto městečku jste dosud neslyšeli, ale mnozí říkají, že to je nejkrásnější kolumbijský venkov. Městečko je malé a romantické, jeho centrem je náměstí Plaza Bolivar s kostelem Nuestra Señora del Carmen a množstvím příjemných barů na posezení. Pokud máte rádi nákupy, ulice Calle Real je tím pravým místem. Můžete si tu zakoupit ručně vyráběné šperky, náramky, pončo, sombrero a jiné řemeslné výrobky. Na nákup suvenýrů a dobrou kávičku budeme mít dostatek času. Zájemci si dokonce zahrají domorodou národní hru Tejo. Základem je pivo Club Colombia, a potom už házíte jako indiáni disk na plotnu před vámi a snažíte se, aby deska vybuchla. Jednoduché a plné zábavy. Další neuvěřitelně den plný zážitků.

5. den: Bandeja paisa v Medellínu

SALENTO – MEDELLÍN

Ráno procházíme plantážemi kávy, slunce vychází a v dálce se rýsují kopce Los Nevados. Tato nádherná oblast tropických hor, plantáží kávy a městeček s tradiční architekturou, s červenými střechami je od roku 2011 pod patronátem UNESCO. Oblečeni do tradičního ponča si vyzkoušíme sběr kávy a řekneme si více o její pěstování. Ještě před tím, než přejdeme k prohlídce kávové plantáže, nás místní pohostí šálkem kávy ze 100 % kávy arabika, která se v Kolumbii pěstuje. Pocítíte v ní jemnou kyselost a výraznější ovocné tóny. Pokud si chcete zakoupit kolumbijskou kávu, tak teď je ten správný čas. Uvidíte jen to nejlepší z Kolumbie, díky perfektní organizaci stihneme během našeho zájezdu ulovit množství zážitků. Odpoledne se z města Pereira, přibližně 8 hodin, budeme přesouvat autobusem do města Medellín, které je druhým největším městem Kolumbie. Procházíme údolím Cauca, protéká jím stejnojmenná řeka a kolem obdivujeme pohoří And, které se v Kolumbii rozděluje na 3 masivy: Východní (Cordillera Oriental), Střední (Cordillera Central) a Západní (Cordillera Occidental). Nacházíme se v Jižní Americe, vzdálenosti mezi městy se kvůli hornatému terénu překonávají o něco déle, ale díky našim zkušeným průvodcům vám i tento jediný autobusový přesun zájezdu uplyne rychleji. Budete mít možnost sledovat kolumbijský venkov, povíme si další zajímavosti o této latinskoamerické zemi a večer se ocitneme v Medellínu, který je vyhlášen nočními kluby a unikátní taneční scénou. Cestou ochutnáme jídlo Bandeja Pais, které miloval Pablo Escobar, nejlepší kolumbijské rumy Medellin a Dictador si porovnáme s nejpopulárnějším místním destilátem s anýzovým aroma, Aguardiente, který je nejlepší právě zde v oblasti Antioquia, přes kterou právě procházíme. Pozorujete krajinu, vychutnáváte třtinový rum a průvodce Vám osvětluje detaily z historie a reálií Kolumbie. Každou minutu využíváme naplno. Pro lvy salonů tento večer zdaleka nekončí – v noci vyrazíme do města, které se pyšní nejlepší noční zábavou na naší planetě. Náš hotel je situován v nejlepší čtvrti El Poblado a do centra nočního života Medellínu to máme doslova jen pár kroků. Na tento latino-večer nikdy nezapomenete!

6. den: Nejkrásnější město Kolumbie

MEDELLÍN – CARTAGENA DE INDIAS

Probouzíme se v neskutečném Medellínu, který je vskutku fantastický a bezpečný. Dnes už umíte rozpoznat charakteristické rysy děl malíře a sochaře Fernanda Botera, protože jsme v Bogotě navštívili jeho muzeum. Prohlédneme si jeho 23 soch, které jsou umístěny na náměstí Plaza de Botero v Medellínu, odkud kolumbijský národní umělec pochází. Na přelomu století byl Medellín statisticky nejnebezpečnějším městem na světě. Dnes CNN popisuje Medellin jako velké překvapení, bezpečné město s největším potenciálem pro turismus. Poznáme město, kde vládl medellínský kartel a osvětlíme si téma Narcos. Co je v této úspěšné sérii od Netflix pravda a co mýtus? Věřili byste, že s námi můžete navštívit chudou Favel, která má nesmírně smutnou a krvavou minulost? Comuna 13 byla za dob Pabla Escobara jednou z nejnebezpečnějších částí Medellínu, ale dnes do ní přicházejí lovci zážitků, aby viděli, jakými změnami si místní obyvatelé procházejí. Projedeme křížem přes město a uvidíme místo rezidence, kde žil nejbohatší Kolumbijec a zločinec Pablo Escobar se svou rodinou a zároveň místo, kde Cali kartel odpálil největší bombu a dcera Pabla Escobara ohluchla na jedno ucho. Uvidíme hrob zločince, který v 80. letech minulého století patřil k nejbohatším lidem světa. Medellin prošel za poslední léta obrovskou transformací. Dávají ho za příklad úspěšného urbanismu. V roce 2013 ho výzkumná organizace Urban Land Institute prohlásila za nejinovativnější město světa. Ptáte se, jak se to podařilo? Máme na to odpověď v perfektní propracované prohlídce tohoto města. Projdeme se parkem Conmemorativo Inflexión v luxusní čtvrti Santa María de los Ángeles. Následně vyrazíme na jih Medellínu do čtvrti Itagui. Kdybychom neměli vlastní pronajatou dopravu, neměli bychom ve městě, kde má Urbanna zóna až 4 miliony obyvatel, šanci na takový široký záběr. Projdeme se centrem Medellínu v okolí Plaza Cisneros a prohlédneme si Monumento a La Raza, památník věnovaný vývoji kolumbijského národa, jehož autorem je Kolumbijec Rodrigo Arenas Betancuria. Plaza Alpujarra, Palacio Nacional, Palacio De La Cultura Rafael Uribe Uribe, historicky působící budova z počátku 20. století od známého belgického architekta Agustína Goovaertsa. Hlavně se nadýcháme atmosféry tohoto města a ukážeme vám ho ze všech stran. Největší chudobu, ale také největší bohatství. Všude budete cítit naději, odhodlání a hrdost města věčného jara, kde se všichni domácí usmívají a tvrdí, že zde stále svítí slunce. Jeli jsme dosud naplno a je čas trošku si odpočinout. Večer přicházíme ke Karibiku. Jsme v nejkrásnějším městě Kolumbie, v kolumbijské Florencii. Bienvenido a Cartagena de Indias. Dosud jsme se setkali hlavně s bělochy a mestici, nyní rapidně narostl počet černochů. Jako kdybychom byli v jiné zemi. Hory vystřídaly tropy a teploty dosahují až 30 stupňů. Hotel máme přímo u moře, a tak se hodíme do teplých vln Karibiku a dopřejeme si vytoužený odpočinek.

7. den: Magický realismus a západ slunce nad Karibikem

CARTAGENA

Prohlídka Cartageny. Dejte si prosím do fotoaparátu novou kartu. Město je neuvěřitelně fotogenické. Z Bocagrande, přezdívané "malé Miami" se přesuneme k symbolu města Torre del Reloj. Vejdeme bránou v 11 km dlouhých hradbách dovnitř starého města a padne nám čelist. Na náměstí Plaza de los Coches se prodávaly otroci a dosud se zde jezdí na kočárech tažených koňmi. Přesuneme se na Plaza de la Aduana, kde bylo uloženo největší bohatství města. Nádherný dům piráta Francise Drakea, který město dobil, nevypálil, a tak ta nádhera tu pro nás zůstala. Procházíme se magickým městem a cítíme se jako v románech Gabriela Garcii Marquez, nositele Nobelovy ceny za literaturu, který Cartagenu miloval. Ukážeme si Marquez dům a popovídáme si obsahu jeho děl. Už jste v Kolumbii déle a chápete magický realismus, pověry, legendy, které zde ožívají na každém kroku. Vše je silnější, barevnější, voňavější! Pokračujeme v prohlídce. Nádherná katedrála, následně budova, kde se vyhlašuje Miss Colombia, vždyť Kolumbijky patří mezi nejkrásnější ženy světa a každoročně na Miss UNIVERSE končí v první trojce. Víte, která misska je nejznámější? Palác inkvizice je nejkrásnější budovou města. Nevynecháme kostel Saint Peter Claver se sochou otroků ani sochu Mujer Reclinada na Plaza Santo Domingo. Po zorientování se ve městě, které vám ušetří spoustu času, máme plánované volno na individuální procházky. Rádi vám poradíme. Zájemci skočí na pevnost či do bývalé židovské čtvrti Getsemanech, která je hned před hradbami. Ve městě je mnoho kavárniček, zmrzlináren, butiků a také tímto město připomíná Florencii. Doporučujeme prohlédnout si guayabera, bílou lněnou košili, v níž si G.G. Marquez přebíral Nobelovu cenu, či kvalitní kožené výrobky firmy Velez. Vše je velmi vkusné a kvalitní. Bezpečným městem se procházíte či jezdíte na kočáru. Restaurace jsou skvělé a některé mají michelinské hvězdy či v nich vaří známí kuchaři: například (Patanegra Paca Roncera má 2 michelinské hvězdy a Magog má hvězdu dostat). Západ slunce budeme pozorovat na hradbách. Slunce zapadá do teplého Karibského moře, kolumbijská vlajka se hrdě zmítá v teplém vzduchu, všude vůně, barvy, pohoda. Obchody i restaurace jsou otevřeny dlouho do noci. Zatančíte si večer u Fidela? Každopádně zažijete jeden z nejromantičtějších večerů ve svém životě.

8. den: Uličkami Panama city

CARTAGENA – PANAMA

Poslední koupání v Karibiku, transfer na letiště a odlet z Jižní do Střední Ameriky. Věděli jste, že Kolumbie a Panama byly až do 20. století jedním státem? Tento zájezd a toto spojení dvou zemí má smysl. Přilétáme do prvního města, které postavili běloši na březích Tichého oceánu, na nejlepší letiště Střední Ameriky a Karibiku (Best Airports in C America / Caribbean). Vítejte v hypermoderní Panama City. Přistáváme v bývalé banánové republice, která se mění na ekonomického jaguára a kde je domorodou měnou americký dolar. Nepotřebujeme víza, žádné očkování, voda se v Panama city dá pít z kohoutku. Vítejte v bezpečné tropické zemi plné překvapení. Historické město Panama City je pod patronací Unesco. Nenecháme si ujít Katedrálu Santo Domingo a oblouk ze 17. století Arco Chato, kvůli kterému se rozhodli postavit Panamský kanál právě zde. Prezidentský palác, náměstí Herrera a náměstí Bolivar. Řekneme si o legendárním pirátovi Morganovi a ve slavné katedrále San José budeme obdivovat majestátní zlatý oltář (Altar de Oro), který přežil, protože ho před piráty natřeli na černo. Tento oltář je považován za druhý největší poklad Panamy, hned po panamském kanálu. Nedílnou součástí panoramatu historického města je privátní kostel San Francisco de Asis, který je zároveň i nevyšším kostelem. Večerní procházka moderní Panamou a budova odkud unikly legendární panamské dokumenty! Salud se 7 ročním rumem Abuelo, jehož fabrika patří rodině prezidenta. Ubytování v Panama city.

9. den: Panamský průplav a večer all inclusive

PANAMA CITY – LAGO GATÚN – PLAYA BLANCA

Celodenní prohlídka Panama City a rozšířená prohlídka Panamského kanálu. Panama City je elegantním a prosperujícím centrem bankovnictví, obchodu a dopravy. Moderní dálnicí křižující oceán mezi mrakodrapy nejmodernější části města. Moderní vs. historické město. Projdeme křížem po avenida Balboa a vzdáme hold prvnímu Evropanovi, který uviděl Tichý oceán. Umělé jezero Lago Gatun tvoří největší část Panamského průplavu a bylo největším jezerem jaké lidská ruka vytvořila. Poznáváme Panamský kanál důkladně. Panamský průplav je nejvýznamnější vodní cestou na světě. Tento zázrak techniky je dlouhý 80 km a táhne se z Panama City na pobřeží Tichého oceánu až do Colonu na pobřeží Atlantiku. Nezapomeneme ani na vyvýšené místo nad zdymadlem Miraflores odkud budeme pozorovat řadící se lodě. Navštívíme muzeum Panamského kanálu, a i komory v Pedro Miguel. Ochutnáme speciality na rybí tržnici jako například fufu či ceviche z chobotnice, ke kterému se hodí lehké pivo Panama. Jako zákusek si dáte la Michoacana nebo raspados? Bude čas koupit si ručně vyráběné suvenýry od indiánů ze San Blas nebo kvalitní panamský klobouk "Panamák". Z pěší promenády plné běžců a cyklistů nafotíme "New Yorskou" panoramu nové Panama City nejlépe. Jsme v nejbohatším městě Střední Ameriky. Transfer na pláž. Čeká Vás už jen zasloužený odpočinek v all inclusive resortu.

10. den: Odjezd ke Karibiku

PLAYA BLANCA

All inclusive resorty Royal Decameron i Riu Hotel se nacházejí přímo na širokých plážích Tichého oceánu 2 hodiny od Panama city. K dispozici máte mnoho barů, bazény. U moře dodržujte pokyny plavčíků. Doporučujeme ranní běh nebo procházky po rozsáhlých písčitých plážích. Tehdy uvidíte jedinečnost tohoto místa, které ještě masový turismus nezasáhl, přičemž hotelové služby jsou kvalitní. Jde o dokonalý odpočinek po náročném poznávacím programu.

11. den: Relax all inclusive

PLAYA BLANCA

Odpočinek a all inclusive servis. Royal Decameron je více latino, více hudby, více tance, více zábavy. Sheraton je spíše rodinným menším hotelem se službami spíše evropského charakteru.

12. den: Hasta luego!

PANAMA CITY – EVROPA

Ranní paprsky slunce nad Pacifikem, odpoledne transfer na letiště a odlet domů.

13. den: Vítejte doma!

EVROPA

Přílet domů a sdílení zážitků s rodinou a přáteli.

Kolumbie a Panama all inclusive
<
>
Poznávací zájezdy do Kolumbie s CK SENKvalitní prohlídka hlavního města, které spojily dva oceány se známým panorama a budovou ve tvaru plachetniceFascinující památky KolumbieKolumbijská města dýchají tajemnou atmosférouHistorická čtvrť La Candelaria v hlavním městě KolumbieV Cartageně naleznete i povedený street artPevné ochranné zdi historické CartagenyV ulicích SalentaCentrální Bogota,město zlata ve stínu And Termperamentní KolumbijciNejkrásnější městečko Kolumbie-SalentoDostanete se k hrobu Pabla EscobaraNarcos - co je pravda a co ne? Více se dozvíte na místěProjdete se po hlavním náměstí MedellinuO Pablovi si povíme více přímo zdeDojdeme až k lanovce v MonserratěProjet se můžete na kočárech taženými koňmiObjevte Kolumbii s průvodcem CK SENOchutnáte místní ovoceNevynecháme ani návštěvu místního trhuKatedrála ze soli hluboko pod zemíTo nejlepší z Kolumbie s českým průvodcemTradiční jízda kočáremNejvyšší palmy světa Těšit se můžete na přírodní krásy KolumbieTyto palmy jsou 2 -3 x vyšší než palmy, kdekoliv jindeDetail kávových plantážíOchutnejte jednu z nejlepších káv na světěFiesta v Cartageně je každý den Romantická Kolumbie, klid, romantika a kvalitní služby Kolumbie patří právem mezi nejkrásnější země na světězelená džungle, ale i vysoké AndyKolumbijské koloniální prvkyUvidíme nejkrásnější koloniální památkyFotogenická CartagenaVítejte v Kolumbii, zemi kokainu a kávyS CK SEN se dostanete do kolumbijské FlorencieNavštívíte muzeum zlata v El DoraduToulky koloniálními uličkamiNavštívíme krásné koloniální kostelyV noci to na ulicích žijeCartagena žije, poznáme samiAjiaco v Bogotě musíte rozhodně ochutnatRelax na kolubmijském ostrověMěsto je často přezdívané Dubaj Střední AmerikyZ hotelu JW Marriott si užijete výhledy na nejbohatší město Střední AmerikyModerní Panama CityV Panamě si užijete TOP službyHotel Sheraton Bijao splňuje jihoamerický střední standardCo takhle ochutnat karibský rum u hotelového bazénuHotel Royal Decamerou v PanaměDoporučujeme přivstat si na východ sluncePoslední chvíle u bazénu a letíme domů

Kolumbie, Panama - zájezd mile překvapil ve všem

Ve dnech 21.2.-5.3.2019 jsem se zúčastnila na zájezdu Kolumbie, Panama. S poměrně "malou dušičkou" jsem se přihlásila, zárukou mi byla CK SEN. Uvěřila jsem v bezpečnost, úspěšnost zájezdu, i přes ne zcela kladné informace o Kolumbii. Očekávání jsem neřešila. Rozhodla jsem se odvážně a jistě. O to více cítím a hodnotím, že mé rozhodnutí bylo správné a zájezd mile překvapil ve všem. K vydařenému průběhu zájezdu velmi přispěl náš průvodce Ľubor Kučera, který svým profesionálním a lidským přístupem dal správný směr, dobrou náladu, srozumitelnou komunikaci pro všechny účastníky zájezdu. Program byl dobře promyšlený, nabitý atrakcemi, rozmanitostí tak, jak bylo slíbeno v popisu zájezdu a pokynech na zájezd. Lubore velká díky, zvládl jsi to na výbornou. Také díky všem, kteří se podíleli na přípravě a realizaci zájezdu. Doporučuji navštívit tyto nádherné země. S pozdravem Katka J.

Čti více
Poznávací zájezdy do Kolumbie s CK SEN

Kolumbie - Zájezd byl celkově dobře připraven

Dobrý den, ráda bych touto cestou poděkovala průvodkyni Dáše, která nás provázela po Kolumbii. Zemi zná dokonale, protože zde žila, a proto nám ukázala to nejlepší nejen z Bogoty, ale i dalších míst. Zájezd byl celkově dobře připraven i organizačně, viděli jsme a zažili opravdu mnoho. Kolumbijská káva je výborná, a ochutnali jsme díky Dáše i spoustu místních dobrot. Za mě tedy mohu rozhodně doporučit a příště se s Dášou a ck SEN chystám na Kubu. Krásný den. Jarka

Čti více
Kvalitní prohlídka hlavního města, které spojily dva oceány se známým panorama a budovou ve tvaru plachetnice

Kolumbie - předčila mé očekávání

Podzimní zájezd do Kolumbie mě natolik překvapil, že jsem se rozhodl vám o tom napsat. Třeba to pomůže ostatním při rozhodování. Já jsem dlouho váhal, zda se do Kolumbie vydat, všichni kolem mě od toho odrazovali, že je to nebezpečné atd. Váš program i zpracování cesty mě nadchlo, až to nakonec předčilo mé očekávání. Kolumbie je neskutečně bohatá jak na kulturní, tak i přírodní skvosty. Tolik nádherných kolibříků na jednom místě, úchvatné. Kolumbie je bezpečná, ale především, ač bychom to nečekali, nabízí služby na velmi vysoké úrovni. Naše ubytování bylo velmi kvalitní, stejně tak i ostatní služby. Luboš nás doprovázel spolu s Dášou a poskytli nám mnoho zajímavých informací. Celkově jsem byl velmi spokojen. Děkuji a jsem s pozdravem. Eda V.

Čti více
Fascinující památky Kolumbie

Kolumbie + Panama - má rozhodně co nabídnout a nudit se nebudete

Před pár týdny jsem se vrátil z poznávačky Kolumbie + Panama. Chtěl jsem vidět netradiční zemi, bez davů turistů, ale také si odpočinout. Rád bych zmínil přednosti průvodce Martina, který se dokonale vyznal, zabezpečil nám i nemožné a svým přístupem nám celkově zpříjemnil
cestu. Je to jeden z dalších výborných průvodců, které jsem měl tu čest na vašich zájezdech poznat. Takových kvalitních lidí si važte. Kolumbie předčila mé očekávání, má rozhodně co nabídnout a nudit se nebudete. Panama představuje moderní vyvinutou zemi, v Panama city si odpočinete, a především využijete kvalitních služeb, které jsou zde opravdu na vysoké úrovni. All inklusive pobyt v Sheratonu na konci zájezdu byl zasloužený. Tonda

Čti více
Kolumbijská města dýchají tajemnou atmosférou

Kolumbie a Panama - Děkuji za nezapomenutelné zážitky, za parádní program

Chtěla bych se s vámi podělit o své zážitky z mé, v pořadí již deváté cesty za poznáním s CK Sen, začátkem jara do Kolumbie a Panamy. Jsem členkou náročné cestovatelské skupiny pedagogů, chceme vždy co nejvíce vidět a zažít ale chceme i komfort a pohodlí na úrovni. Náš program byl sestaven pečlivě a vždy přizpůsoben momentálním podmínkám, zejména počasí. Vše, co bylo v itineráři, jsme úspěšně absolvovali, bydleli jsme v kvalitních hotelech s výbornými snídaněmi. Nebudu popisovat vše, co jsme zažili, tak pouze letmo: Bogota je velkolepá, nádherná, Muzeum Zlata a Galerie Botero jsou jedinečné. Procházka v přírodě až k jezeru El Dorado – zde se foťák nezastavil. Pro mě top zážitek v Kolumbii byl pobyt na kávové plantáži. Projít celou kávovou plantáž s odborným výkladem ve výšce nad tisíc metrů, sbírat kávu v plantážnickém oblečení, pražit, mlít, vařit a zejména pít pravou čerstvou arabiku ... co si může kávičkář přát více! Jezdili jsme na džípech a v údolí Cocora jsme z koňského sedla obdivovali palmy, které rostou až do nebes. Jsem ráda, že se do programu dostal i Medellín. Escobar patří do historie Kolumbie a bylo velmi zajímavé poslouchat výklad lidí, kteří toto kruté období přežili na vlastní kůži. Medellín je krásné velkoměsto s moderními náměstími, obrovskými sochami Botero, s metrem i lanovkou. Cartagena je pravá Kolumbie, barevná, veselá, sluneční. Světovým unikátem byla večeře v ženské věznici s výborným jídlem. A rum Abuelo je opravdu výborný :-) Po přeletu do Panamy jsme měli možnost vidět Panamský průplav – z vody i z vyhlídky. Je to nepopsatelný zážitek, vidět ty obrovské lodě a celý průběh samotného přesunu v komorách ale i zažít okolní džungli se zvířaty, zejména různými druhy opic a ptactva. Naši cestu jsme završili pobytem na Playa Blanca v all inclusive resortu. Top jednička, bohaté stoly, drinky, animace a zejména překrásný, klidný Tichý oceán, ve kterém se dalo plavat daleko až k bójím :-) Na stovkách fotek budu donekonečna vzpomínat na Kolumbii a Panamu. SEN si dal záležet, abychom dostali to, co jsme očekávali a něco i navíc. Největší zásluhu na vydařeném zájezdu měl jednoznačně náš skvělý průvodce Ľubor – Pacho Kučera, člověk nepřehlédnutelného zjevu, nadopován vědomostmi, empatií, vynikajícím přístupem ke klientům a schopností předvídat, plánovat a nabídnout maximum. Děkuji za nezapomenutelné zážitky, za parádní program a top průvodce a těším se na další dovolenou s Vámi :-) Ať se Vám daří i nadále! Doležalová

Čti více
Historická čtvrť La Candelaria v hlavním městě Kolumbie

Kolumbie, Panama - moc se nám celý zájezd líbil.

Dobrý den,
minulý týden jsme se vrátili ze zájezdu do Kolumbie a Panamy. Chtěli bychom poděkovat našem skvělému průvodci Štěvovi Bielikovi za neskutečně dokonalé vedení celého zájezdu, obrovské množství srozumitelných a jasných informací o navštívených místech i organizačních záležitostech, za jeho pravidelné tři "události dne" (gastro zážitek dne, káva dne, suvenýr dne), uvedení politicko-společenských dějů do patřičných souvislostí a v neposlední řadě za tmelení kolektivu. Jsme přesvědčeni, že toto vše mělo zásadní vliv na to, jak moc se nám celý zájezd líbil.

S pozdravem Hanka a Libor Novotní

Čti více

Kolumbie - celý zájezd se nám líbil

Dobrý den,

minulý týden jsme se vrátili ze zájezdu do Kolumbie a Panamy. Chtěli bychom poděkovat našem skvělému průvodci Štěvovi Bielikovi za neskutečně dokonalé vedení celého zájezdu, obrovské množství srozumitelných a jasných informací o navštívených místech i organizačních záležitostech, za jeho pravidelné tři "události dne" (gastro zážitek dne, káva dne, suvenýr dne), uvedení politicko-společenských dějů do patřičných souvislostí a v neposlední řadě za tmelení kolektivu. Jsme přesvědčeni, že toto vše mělo zásadní vliv na to, jak moc se nám celý zájezd líbil.

Hanka a Libor Novotní

Čti více
Kolumbijská žena prodává ovoce

Kolumbie - krásný zájezd plný zážitků

Dobrý den,
s Vaší cestovní kanceláří cestujeme již několik let, plníme si sny blízké i vzdálené. Na každé cestě jsou důležité dvě věci - počet účastníků zájezdu a osobnost průvodce, protože každý zájezd z více než 50ti % dělá průvodce. Na jeho osobnosti, přístupu, znalostech závisí spokojenost a následné vyplnění dotazníku pro cestovní kancelář. A spokojený cestovatel se vrací, cestuje dále a poznává svět.

Letos jsme si koupily od Vaší cestovní kanceláře zájezd do Kolumbie (8. - 17. 2. 2024).
Průvodcem byl Štefan Bielik. Pro nás neznámý průvodce.
Odlétáme z Prahy, přistáváme v Bogotě, projdeme kontrolou, vyzvedneme zavazadla a hledáme očima průvodce. Ano, čeká na nás, usmívá se, vlídné přivítání s každým cestovatelem, první informace, odjezd do hotelu, první noc. Jsme plny očekávání, první dojem není dobrý, protože dobře je za tři, první dojem je výborný. Čeká nás dovolená snů? Budou splněna naše očekávání?
Nebudu popisovat den po dni, jak "říkal program zájezdu", nebudu psát, že jsme viděly vše a každý den něco navíc.
Perfektní zájezd den po dni. Každý den si pro nás Štefan připravil nad rámec:
- gastro zážitek,
- espresso dne,
- suvenýr dne
Oceňuji, že se Štefan o mne postaral ohledně bezlepkového jídla. Vždy dokázal vykomunikovat bezlepkový oběd. V žádné restauraci jsem neseděla bez jidla, hlady. Vždy jsem jedla, a dobře jedla. Gastronomické zážitky zůstanou v mé paměti a chuťové pohárky byly zcela uspokojeny.
Štefan využil každé chvilky v autobuse, informoval nás o Kolumbii, jeho znalosti byly obdivuhodné.
Stmelil všechny cestovatele do dobré party, která držela pohromadě, spoustu smíchu, dobré nálady.
Jak čas ukrajoval jeden báječný den za druhým, začínalo nám docházet, že přijde den poslední a loučení. Slova uznání, díků, slzy ukáply. Nikdo se nerad loučí s člověkem, který mu přirostl k srdci, který dokázal vykouzlit krásný zájezd plný zážitků.
Přály bychom si, abychom se mohly se Štefanem potkávat i na dalších zájezdech.
Není lehké najít výborného průvodce, který by byl ve Vašem týmu. Vy jste ho našli, měli jste štěstí. Pečujte o takové zaměstnance tak, aby Vám "přinášeli" další a další cestovatele a slova uznání a díků se šířila rychlostí světla.
Děkujeme

PaedDr. Milena Z.
Jana P.

Čti více

Panamský průplav

Město Panama má výborný systém MHD. Naše pocity z města jsou takové, že na nás působí moderně a relativně bezpečně. Panama City má nové mrakodrapy a některé jsou ještě nedostavené. Na zemi se válí odpadky a staré budovy jsou očividně nedostavěné. Všímáme si tu obrovského vlivu globalizace a centrem veškerého dění, jsou stejně jako u nás, obchodní centra. Největší atrakcí města je samozřejmě průplav. Je to jeden z moderních technických divů světa a pro lodní dopravu má obrovský význam. Tento průplav je dlouhý 77 km a nejbližší hlavnímu městu jsou zdymadla av Miraflores. Průplav přináší podstatnou část do rozpočtu země a poplatek za proplutí je cca 400k USD pro každou loď. Chceme vidět, jak průplavem projíždí nákladní loď a tak čekáme. Loď je obrovská a ani se nám nevešla celá do objektivu : ) Byla to zajímavá podívaná, jak mrňavé lokomotivy mají zapřažené obrovská lana a táhnou tu obrovskou nákladní loď a tím ji udržují ve středu kanálu. Zároveň s námi se na tuto podívanou přijel podívat i místní rabín s celou skupinou svých sloužících v habitech.
Po tomto zážitku jsme si na rybí tržnici pochutnali na ceviche a potom si jdeme skrz příjemnou pěší promenádu nafotit panorama celého Panama City. 

Čti více

Úžasná Bogota

Kolumbie je v Americe nový tygr a my ve SNU, to dobře víme. Klienti přistávají v Bogotě na letišti El Dorado, které patří k nejmodernějším v Latinské Americe. Letiště, které je na třetím místě v počtu přepravených cestujících, a na prvním místě v cargo přepravě. Přesouváme se do hotelu v moderní čtvrti na severu města, a čeká nás kompletní prohlídka města. Bogota, třetí největší město Jižní Ameriky, rozhodně má co návštěvníkům ukázat. A kde jinde začít, než na vrchu Monserrate, známém poutnickém místě, odkud je krásný výhled na celé okolí? Desetimilionová Bogota nemá metro a je to vidět. Proto doporučujeme vyrazit nejpozději v osm. Monserrate jste možná navštívili v Katalánsku ale tento v Bogotě, je rovněž zajímavý. Z výšky 2640 m do výšky 3150 m. Nahoru se dostaneme pozemní lanovkou, kterou tu postavili Švýcaři. Poutníci sem chodí pěšky a je to opravdu makačka. Po asi 12 minutové jízdě, se dostaneme nahoru a ještě musíme překonat přibližně 100 výškových metrů. Po chodníčku vpravo procházíme křížovou cestou a dostaneme se ke klášteru El seňor Caído ze 17. století, který celému městu dominuje. Ukážeme si shora celé město, bohatou část na severu, chudší čtvrtě na jihu, nejvyšší mrakodrap ve městě Torre Bacatá a i ten, který se ještě jen staví a má ambici být nejvyšší. Ochutnáváme čaj z koky, který nám velmi dobře padne a lépe se po něm i v této výšce dýchá. Nebojte se, koka není kokain! Užíváme si tento výhled, srkáme čaj na tomto magickém místě, které bylo posvátné dávno před příchodem Španělů, v časech, kdy tu žil indiánský kmen Muisca. Na tuto vyhlídku si vyhraďte minimálně 2 / 2,5 hodiny. A my pokračujeme Lanovkou dolů a našim soukromým pronajatým autobusem jsme za pár minut v centru. Čekají nás další zajímavá místa. Unikátní muzeum zlata, které patří mezi klenoty Bogoty, se svojí sbírkou zlata v počtu 55 tisíc artefaktů. Ochutnáte pražené mravence, nebo si necháte místo na místní gurmánskou specialitu, husou a výživnou polévku Ajiaco? Přes náměstí Plaza Bolívar až do historické barevné čtvrti La Candelaria. V SEN jsme dotáhli tento zájezd k dokonalosti a za pár roků to takto budou dělat všichni. Luboš Fellner tu byl minulý rok dvakrát, přečtěte si jeho kvalitní blog o prohlídce Bogoty. A my pokračujeme v naší cestě po Kolumbii!

Čti více

Večeře ve věznici

Na této cestě můžete zažít něco naprosto unikátního i z gastronomického hlediska. Večeři, která se koná přímo v ženské věznici. Všechny kuchařky, co kroutí mlýnky na maso, si zde odbývají svůj trest, jsou to trestankyně. I číšnice, které vás obsluhují, mají lehčí tresty. Večeře sestává ze 4 chodů a je luxusní. Školení dostávají od celebrity, slavného kuchaře z Bogoty a i servírování je překvapivě kvalitní. Jde o světový unikát.

Čti více

Káva se necukří, káva se pije

Mnozí z nás při příjezdu do Kolumbie očekávali, že si dáme nejlepší a nejoriginálnější kávu na světě. I jsme si ji dali, ale některým nechutnala. Káva je v Kolumbii jedním z nejdůležitějších vývozních artiklů a v rámci produkce jí po Brazílii patří lichotivé druhé místo. Až čtvrtinu úrodné půdy tvoří v zemi kávové plantáže. Byli jsme v regionu Quindio, přímo uprostřed tzv. kávového trojúhelníku a vyrazili jsme na jednu z největších plantáží v okolí s názvem Finca del Café. Od hlavního města regionu Pereiry jsou plantáže vzdáleny hodinku cesty, před námi se otevřela mohutná dřevěná brána a vstoupili jsme do té nejtradičnější a nejvíce folklórní Kolumbie, jakou jsme si uměli představit. Vítal nás plantážník Francesco a jeho několik přátelských psích pomocníků. Na uvítanou jsme ochutnali šálek kvalitní arabicy, jejíž chuť víceméně stále známe. Byla vyrobena metodami, jakými jsou i kávy dovážené do Čech; musíme se stát součástí procesu a poznání, abychom společně dospěli k vytouženému originálnímu produktu. Francesco si nás vzal pod altán, kde jsme se chystali k práci. Dámy i pánové dostali pončo, jeho nošení se však liší. Zatímco si ho dámy provlékly přes hlavu, páni ho měli přehozený přes krk. Nasadili jsme si klobouky, provázkem jsme si k tělu připevnili košík na sběr kávových třešní a šli jsme na to! Vysvětlili jsme si zařazení regionu do Světového dědictví UNESCO a přesunuli jsme se do dvou skleníků, ve kterých probíhalo základní stádium pěstování a sušení. Pozorovali jsme párové lístky, které rostly ze semínka zasazeného v zemi 60 dní, a pokud má rostlina pevný kořen (přibližně po vzrostlých 3-6 párů lístků), může být prosazena na plantáž. Ve druhém skleníku nám Francesco vysvětloval různé druhy zpracování sebraných plodů. Ve Finca probíhá suchá metoda - plody jsou ve slupce sušené přibližně měsíc. Loupou se, až zbývá pouze základní jemná vrstva nazývaná pergamen. Uvnitř plodu se nacházejí dvě zelené zrníčka naproti sobě v jemné ochranné slupce. Po vyloupání za stálého přehrabování a bez vlhkosti stojí přibližně další dva měsíce. Kávový plod jsme si rozebrali po vrstvách a ukázali jsme si rozdíl, například mezi tzv. medovou kávou a původní, s jemnou ovocnou chutí typickou pro Arabicu. Prošli jsme malou stezkou podél malém potůčku s malými žabkami pod obrovskými stromy. Šlo o druh "bambusovitého stromu" nazývaného guadua. Zachycuje vodu a zásobuje s ní zem, čímž vznikají vhodné podmínky v půdě pro zasazení kávové rostlinky. Dostali jsme se mezi záhony kávovníků, které dají plantážníkům plody za vhodných podmínek až 2krát za rok. Většinou bychom si kávovníky představili jinak než s bílými květy s vůní jasmínu. Plod - kávová třešeň - nevoní "kávou", typické aroma můžeme cítit až po upražení kávového zrna. Kávovníky jsou zasazeny a rostou na strmých srázech. Obdivovali jsme plantážníky, jak hravě se na plantážích pohybují. Chvilku jsme si odpočinuli v dalším altánku, do kterého si chodí sběrači odpočinout, a nabrali jsme síly při chutném obědě. Každý altán na plantáži má vyhlídkovou terasu, ze které jsme si mohli udělat nádherné fotky. Po cestě jsme také ochutnali pomeranče přímo ze stromu a účastnili jsme se procesu pražení, do kterého můžeme namlít i námi nasbírané plody. Po upražení ochutnáváme typickou Arabicu, na jejíž úrodu bychom museli čekat 3-5 let. Pochutnali jsme si na tzv. kávovém jogurtu a také na fantastické, osvěžující kávové limonádě. Na závěr naší prohlídky jsme si mohli koupit pravou kolumbijskou kávu i domů, a rozloučili jsme se s Francescovým poselstvím: "Káva se necukří, káva se pije."

Čti více

Lávové tunely na Galapágách – síla lávy a Země

Osobně považujeme Galapágy za jeden z největších skvostů naší planety, kterých moc není. Od té doby, co sem SEN zavítal poprvé, uběhlo hodně času. Jednoznačně je doporučujeme jako jedno z nejméně člověkem porušených míst na Zemi. Na jedné zastávce, během lovu za zážitky, se dostáváme do míst normálně skrytých lidskému zraku. Galapágy vznikly, a stále se vyvíjejí, vlivem sopečné činnosti a pohybem litosférických desek. To umožnilo vytvoření i tzv. lávových tunelů, kterými jsou protkány. Návštěva takového tunelu je impozantním luxusem. Uznejte přece, kdy a za jakých příležitostí můžete bezpečně navštívit lávový tunel.

Čti více

Medellín

Medellín je hlavním a komerčním centrem regionu Antioquia a je postaveno v údolí Aburria. Daniel Quintero, současný starosta Medellínu (do roku 2023), je nejmladším starostou a držitelem moci v dějinách města. Medellín spolu s přilehlými částmi Bello a Itagui má přibližně 6 000 000 obyvatel. Kolumbijské město dostalo pojmenování po španělském městečku, ve kterém se narodil španělský dobyvatel Hernán Cortés. V 50. letech 20. století vyvinulo město plán na rozsáhlou modernizaci města. To, co se z něj podařilo dosáhnout, zůstalo pýchou až do dnešních dnů a to je (v rámci Kolumbie jedinečné) medellínské metro.

Čti více
Uvidíte nejvyšší palmy světa v údolí Cocora

Údolí Cocora

Údolí Cocora je součástí národního parku Los Nevados a má délku 11 km. Národní park Los Nevados patří do systému přísné ochrany flóry a fauny pod sdružením Přírodních národních parků Kolumbie. Údolí je pro veřejnost oficiálně zpřístupněno od září 1985. Voskové palmy, které rostou pouze v tomto národním parku, jsou oficiálním symbolem demokratické prezidentské republiky Kolumbie.
Geografický region národního parku Los Nevados je klasifikován jako subtropická vrchovina – vzhledem k výraznému zastoupení mnoha subtropických druhů rostlin a živočichů ve vysoké nadmořské výšce.

Čti více

Bogota

je hlavním a největším městem Kolumbie. Má přibližně 8 000 000 obyvatel a je tak 5. nejlidnatějším městem Ameriky. Město se nachází v pohoří And (rozkládají se a tvoří východní hranici města) ve výšce zhruba 2 600 m n. m. V 90. letech bylo známo vysokou mírou zločinnosti, avšak díky investicím do bezpečnosti se situace zlepšila. Jeho centrum tvoří jak historické budovy, tak i moderní kancelářské a a významné mnohaproudové silnice s estakádami. Bogota je velmi rozmanitá a multikulturní a s nadsázkou se dá říci, že zažijete cestování časem, např. když se ze čtvrti plné moderních výškových budov dostanete do historické čtvrti La Candelaria s koloniální architekturou.

Čti více
Panama, střední Amerika

Panamský průplav

Mohutná stavba, která propojila Tichý oceán s Atlantickým přes Karibské moře, otevřela nové možnosti v dopravě. Aktuálně přes kanál vede 144 námořních tras, které propojují Asii přes Ameriku s Evropou. Je to nejúžasnější stavební dílo, co kdy lidská ruka zrealizovala. Pokud nejste stavař, těžko to můžete posoudit. Co je na tom tak těžké? Vždyť přece spojily dva oceány. Každá komora v Miraflores zvedne loď o 8 metrů. Zámky na komorách vymyslel Leonardo da Vinci a fungují perfektně. Loď vstoupí do komory, kde ji dotáhnou vláčky, které lodisko zaháknou na jedné i druhé straně. Potom se komora zavře a nechá se napustit. Voda v komorách je sladká, napouští se vždy samospádem, a pochází z okolních řek, většinou z řeky Chagres, která je i největší řekou, která naplňuje jezero Gatun. Žraloky tu nenajdete, ale zbloudilého krokodýla ano. Když se hladiny vyrovnají, komora se otevře a loď je posunuta vláčky dále. Takto teoreticky to zní těžko a nudně, ale na vlastní oči je to ohromné divadlo. Nad původními plavebními komorami, kde je na historické bílé budově hrdý nápis 1914, je další "rampa", po níž chodí větší kontejnerové lodě. To je nový kanál s komorami Cocoli, který byl otevřen v roce 2016. Na to, zda postavit nový průplav, proběhlo celonárodní referendum (2006) a místní řekli "sí". Panamská vláda si půjčila ohromné peníze (stavba stála přes 17 miliard dolarů), a kanál postavili. Je mnohem modernější a dokáží po něm projít až 3x větší lodě (měřeno počtem kontejnerů). Nové komory jsou 40 % delší a 60 % širší. Největší loď, co prošla novým panamským průplavem, zaplatila 1.5 milionu dolarů. Když je loď ochotna za "zkratku" zaplatit takovou obrovskou sumu, je jasné, že to byla obrovská loď a je jasné, že se jí, i při takové částce, vyplatí. Apropo, nejmenší uskutečněna platba byla 0.36 USD v roce 1928 a zaplatil ji Richard Halliburton, který kanál přeplaval. Nový kanál zvedne loď o 26 metrů přímo v Miraflores. Starý kanál to udělá 2x po 8 metrech. Dalších 10 metrů loď zvedne (pokud jede z Pacifiku do Atlantiku) v komorách Pedro Miguel a pak už může vplout (po překonání úzkého průplavu ve vrších s názvem: Culebra Cut) na hladinu jezera Gatun. Z jezera Gatun pak musí loď ve třech komorách Gatun klesnout na hladinu Atlantiku.

Čti více

Cartagena

město v severní části Kolumbie, při pobřeží Karibského moře. Je hlavním městem departementu Bolívar. Toto přístavní město je pátým největším kolumbijským městem. Město bylo založeno v červnu 1533, své jméno dostala po španělském městě Cartagena. Po dobu trvání španělské kolonie bylo město jedním z nejdůležitějších přístavů v celé španělské Americe. Vzhledem ke své poloze a důležitosti bylo město často napadáno piráty, proto město má jeden z nejrozlehlejších systémů opevnění v Latinské Americe a Karibiku. Z tohoto období pochází mnoho budov ve městě, od roku 1994 je centrum města a jeho opevnění zapsáno na seznam světového kulturního dědictví UNESCO.

Čti více
Město je často přezdívané Dubaj Střední Ameriky

Panama City

Poznejte na vlastní kůži příběh, jak se z banánové republiky stal dravý, prosperující tygr Střední Ameriky! Někteří dělí Severní od Jižní Ameriky v Panamském kanálu, který si musíte nechat ujít. Střední Amerika – zde však nejde o kontinent, ale jde o seskupení zemí na nejjižnějším bodě kontinentu Severní Ameriky. Je to 7 suverénních zemí a 46 milionu obyvatel. Nejbohatším městem je Panama City. Panama je však jako kdyby ve vakuu. Často se píše: "země Střední Ameriky a Panama" místní tvrdí, že země Střední Ameriky je nechtějí a svým odtržením od Velké Kolumbie v roce 1903 si zase poštvali i tuto stranu. Ve skutečnosti je Panama nejbohatším státem Střední Ameriky (na obyvatele) a městská panorama Panama City je oproti plechovým střechám sousedů jako z jiné planety. Např. Bogota se svými více než 8 miliony obyvatel je až 5. největší metropolí kontinentu. Panama city je oproti tomuto (s 1.5 miliony obyvatel) maličká, i když toto město (a jeho okolí) sdružuje polovinu obyvatel státu. Panama je jednou z největších křižovatek světa, dynamicky se vyvíjí, všude je zeleň. Ve starém městě Panama city se setkáme s koloniální historií. Panama si pomalu ale jistě buduje image Dubaje Střední a Jižní Ameriky. Již nyní je obchodním centrem a důležitým leteckým a námořním uzlem. Turistický ruch zažívá boom a svět se začíná se zájmem dívat na tuto tropickou, klidnou krajinu. Platí se zde americkým dolarem, který je v kurzu 1: 1 k panamské měně balboa. Akceptují i vydávají obě měny. V potravinách jsou americké potraviny, ceny benzínu jako v USA. Člověk má až pocit, že se nachází v jednom ze států USA, pouze v Latinské Americe. Panorama mrakodrapů, kde sídlí různé firmy (vzpomeňte si na Panama papers), a hotelů, a všude kolem Latinos, no úplné Miami. Překvapením tedy je, že toto město je pod patronátem UNESCO. Je nádherně položené na březích Tichého oceánu. Město otevřených a kulturních lidí. Nádherná příroda. Panama má velkou turistickou budoucnost. No trošku jim to trvalo. Teprve nyní se zdá, že Panama se vydala směrem k dobytí turistického nebe.

Čti více

Máte předběžný zájem o tento zájezd? Budeme Vás kontaktovat, rádi zodpovíme všechny Vaše dotazy a zašleme kalkulaci zájezdu na Váš email.Povinné pole

Formulář byl odeslán, děkujeme.

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Více informací