Karibský ráj si užijeme hned od začátku
sleva first minute až 25%

Mexiko, Belize, Guatemala komfortněji

Tři středoamerické země, štědrý prostor na užívání si krásného Karibiku, famózní mayské památky a pestré poznávání na malém území. Dokonalá kombinace, která naplní všechny vaše představy. Moře a pláž v Cancúnu jsou jako z té nejkrásnější pohlednice. Nad mořem se tyčí stará pyramida, v dírách v zemi je průzračná voda, v níž se dá koupat, černošské Belize hraje všemi barvami a v Guatemale se tyčí jedna z nejznámějších pyramid na světě ukrytá v zelené džungli.

  • nejkrásnější mayské památky v 3 státech Střední Ameriky
  • Mexiko, Belize, Guatemala
  • plavání v průzračné vodě jeskyň hluboko v zemi
  • šnorchlování v azurově modré vodě
Čti více

Tel.: 224 250 138, 608 482 877   |   Email: cksen@cksen.cz

Termíny a cenyProgram a mapaFotogalerieReference klientůZážitky ze zájezduTOP místa zájezdu

Cena zahrnuje:

mezinárodní letenku do Cancunu a zpět z Floresu v economy class, letištní poplatky, SEN průvodce během poznávacího programu tj. během dní 8-11, přepravu klimatizovaným autobusem během celého zájezdu, 7x ubytování v hotelu Royal Solaris Cancun, 7x all inclusive stravování, 4x ubytování ve 3 * hotelu, všechny letištní transfery v Mexiku a Guatemale, všechny silniční poplatky a místní daně, vstupné do památek (Xunantunich, Tikal, Tulum), pojištění proti insolventnosti

Cena nezahrnuje:

stravu mimo uvedené, fakultativní výlety, kapesné, pojištění

Ubytování:

Cancún – Royal Solaris Cancún *****, 7 nocí

Belizce City – Ramada by Wyndham Princess ***, 2 noci

Flores – Hotel Casona de La Isla ***, 2 noci

 

Náročnost:

Velmi bohatý program. Ubytování je příjemné, na některých místech jednodušší. V celé Střední Americe máme pronajatou vlastní dopravu, což nám umožní dostat se dál - na turisticky méně exponovaná místa. Zájezd zvládne opravdu každý. Navíc všechny země tohoto zájezdu mají pro Čechy bezvízový styk!

Poznámka:

U některých termínů mohou být rozdílné ceny odletů z Prahy o 2500 Kč z důvodu vyšších nákladů za letenky.

Odlety z Vídně jsou bez příplatku, v ceně publikované na webu.

Hotely v základní ceně zájezdu
Doplňkové služby - SEN premium

 

1. den: Přílet na Yucatán

CANCÚN / PLAYA DEL CARMEN

Odlet z Evropy s kvalitními ověřenými společnostmi, a ještě týž den přílet do světoznámého legendárního Cancúnu na pobřeží Karibiku. Stále více lidí si i tuto cestu za "velkou louži" chce užít a využije možnost doplacení Business class. Vyzkoušejte to i Vy a na tento let se budete těšit. Večer přistáváme v nejznámějším turistickém centru světa. Vítejte v Cancúnu na poloostrově Yucatán. Po příletu Vás očekává náš SEN místní anglicky mluvící průvodce, který Vás odveze do all inclusive hotelu na pláži dle Vašeho výběru. V nabídce doplňkových služeb jsou i různé prémiové hotely, které SEN vřele doporučuje. Výběr je na Vás. Corona už čeká v baru, půjdete? Mexiko je největší země Střední Ameriky a má neskutečnou jiskru. V rámci all inclusive služeb se nebojte ochutnat místní mexické gastronomické speciality. Připravte se na chili, lahodné vůně a chutě. Poznávací program začne o několik dní. Do té doby odpočívejte, zapomeňte na starosti a práci. Užívejte si život!

2. den: Odpočinek u Karibiku

CANCÚN / PLAYA DEL CARMEN

Aklimatizace teplým sluncem, bílým pískem a tyrkysovým mořem. Odpočinek na plážích Karibiku. Seznamte se s resortem, který má několik restaurací, barů, bazénů, fitness nebo nabízí různé výlety nebo večerní programy. Milý, vstřícný, anglicky mluvící personál Vám vždy rád poradí. Odpočíváte! Máte zájem o návštěvu centra Cancúnu a první nákupy? Nacházíte se v hotelové zóně Cancun, odkud je centrum vzdáleno přibližně 15-20 minut jízdy autem. Během dne můžete využít taxi nebo místní autobusovou linku, kde jednosměrná jízda stojí pouze něco kolo 0,50 EUR. Doporučujeme využít pouze přes den. Personál hotelu Vás vždy ochotně nasměruje.

3. den: Odpočinek u Karibiku nebo fakultativní výlet Chichen Itza

CANCÚN / PLAYA DEL CARMEN

Relax all inclusive.

Před odjezdem na zájezd je možnost doobjednat si ještě fakultativní výlet do archeologické zóny Chichen Itza – jeden ze 7 novodobých divů světa. Je to jedno z nejznámějších maysko-toltéckých míst ze 4. století našeho letopočtu, opuštěné (neznámo proč) asi kolem roku 1250. Patří k památkám světového kulturního dědictví UNESCO. Obětní studna, Chacmool – strážci světa bohů, největší hřiště na míčovou hru a magická Kukulkánova pyramida. Chichen Itzá bezpochyby patří k nejlépe udržovaným a nejrozsáhlejším komplexům. Chichcen Itzá bylo zvoleno za jeden ze 7 novodobých divů světa, v magický datum 7.7.2007, v Lisabonu. Do hlasování se zapojilo 100 milionů lidí po celém světě. Objednávka možná předem před odjezdem na zájezd. V ceně celodenního fakultativního výletu je zpáteční doprava a vstupné. Doporučujeme vzít si ochranu proti slunci, vodu a hotovost. Na místě jsou toalety, suvenýry i stravovací zařízení, které nemají platební terminál.

4. – 6. den: Odpočinek u Karibiku

CANCÚN / PLAYA DEL CARMEN

Relax all inclusive

7. den: Odpočinek u Karibiku

CANCÚN / PLAYA DEL CARMEN

Relax all inclusive.

V tento den Vás bude kontaktovat SEN průvodce ohledně vyzvednutí z hotelu a začátku poznávací části programu.

Pomalu balíme a užíváme si ještě poslední chvíle na pláži.

8. den: Nejbarevnější země amerického kontinentu

CANCUN – TULUM – BELIZE

Ráno si prohlédneme jedinou pyramidu na pobřeží, TULUM, a zahájíme naši mayskou exkurzi. Mexický Tulum patří k našim nejoblíbenějším výletům v rámci Mexika i na jiných zájezdech. Hned pod pyramidou je teplé Karibské moře s pěknou pláží. Pyramida v Tulumu je jedna z nejfotogeničtější pyramidou na Yucatánu.

Tulum jako významné obchodní centrum se nacházelo asi 140 km od Cancúnu, kdysi bezvýznamné rybářské vesnice. Jedná se o jedinou přístupnou pyramidu, která se nachází přímo na karibské pláži. Vše, včetně bohaté historie, vám vysvětlíme a ukážeme přímo na místě. Povíme si také o cenotu.Mayové využívali cenoty nejen jako zdroj pitné vody, ale také jako obětní studny.Jak je to možné? Chlazené mexické pivo, limetka a křupavé nachos - ochutnáte je s pikantními jalapeños nebo chipotles či guajillos? Vyznáme se v místní kuchyni a rádi vám poradíme, co si dát. Před odjezdem začněte používat více chilli, abyste si na místní jídlo lépe zvykli. Pro každého se však něco najde.

Pokračujeme do Belize - nejoriginálnější a nejpestřejší země amerického kontinentu. BELIZE CITY - největší město země, které již není jejím hlavním městem. Proč jsme tady a kde jsou turisté? Průvodce vás seznámí se svérázným životem místních obyvatel.Věděli jste, že místní pivo patří k nejlepším v Americe? Belize je nejmladší zemí v celém regionu a je to destinace, kterou by vás na první pohled nenapadlo navštívit. Nenajdete zde McDonald's, Starbucks, Burger King, Subway, KFC ani obrovské obchodní řetězce, Walmarty a podobně. Pokud tu nějaké byly, brzy zmizely. Případně byly otevřeny neoficiální prodejny (např. Starbucks na Caye Caulker).

Zde nikdo nemá důvod chodit do města a vybírat si produkt z nabídky 40 různých druhů. Tito lidé nic takového nepotřebují. To, co se nám v CKSEN na Belize líbí, je právě jeho neturistická stránka. Zajímavé pro nás je, že sem jezdí jen velmi málo turistů, dokonce ani v tomto století se sem téměř nikdo nehrne, a to dělá tuto zemi opravdu jedinečnou. Pokud máte rádi bizarnost země, Belize pochopíte a nebudete litovat, že jste se sem podívali. Lidé mají o Belize minimum informací, ale my v CKSEN vám ho s nadšením představíme tak, abyste si ho zamilovali a doplnili si obrázek o zemích Střední Ameriky. Stojí to za to!

9. den: Celodenní prohlídka města

BELIZE CITY

Prohlídka BELIZE CITY. V Belize stále ještě můžete zažít pravou autenticitu. Tato země žije svým vlastním životem, lidé se jen tak něčím nerozčilují, žijí si svým vlastním poklidným tempem. Neznámá, neturistická a neobvyklá středoamerická země. Belize City není hlavním městem Belize, ale žije v něm většina lidí. Má asi 70 000 obyvatel. Při první návštěvě Belize City můžete zažít kulturní šok. Procházíte se po nezpevněných a prašných cestách, pozorujete život místních obyvatel a Belize City vás každou chvíli ohromuje. Staří muži sedící na chodnících a kouřící doutníky, děti se školními taškami, které běží domů nebo si jdou někam hrát, prodavači prodávající čerstvé ovoce nebo kokosové ořechy, lidé pod ošuntělými deštníky pojídající mořské plody nebo rýži s fazolemi a popíjející místní pivo Belikin, dělníci téměř na každém rohu... tu staví dům, tu opravují fasádu, jinde opravují silnici. Atmosféra je načichlá Karibikem, do vzduchu stoupá prach z cest, ulice se koupou v horkém slunci, všude hraje hudba, jsou slyšet karibské rytmy. Všechno je úplně jiné, než byste čekali.

Belize je nesmírně zajímavá země i díky rozmanitosti obyvatel, kteří zde žijí a které zde můžeme při troše štěstí potkat, protože na 1 km² připadá 14 obyvatel. Můžeme zde dokonce potkat Menomity v jejich tradičním oděvu - menšinovou komunitu bělochů, jejichž původ sahá až do 16. století do Nizozemska, odkud odešli a jedna větev se usadila v Belize. Jsou známí tím, že odmítají vymoženosti dnešní doby, někteří  dokonce i elektřinu, ale mají auta a zabývají se zemědělstvím.

Na přání průvodce na místě zajistí pro skupinu další fakultativní výlet na nedaleký exotický ostrov Caye Caulker. Pestrý a exotický ostrov dlouhý jen něco přes 8 km s jedním městem, Caulker Village, kde žije asi 2000 obyvatel. Nachází se přibližně 30 km od přístavu Belize City. Je velmi oblíbený mezi mladými lidmi, protože zde panuje uvolněná karibská atmosféra a dobrému kokosu nebo drinku v místním baru se těžko odolává.

10. den: Nejmenší hlavní město na světě a Mayové

BELMOPAN – XUNANTUNICH-FLORES

Opouštíme Belize City a míříme do hlavního města BELMOPAN, nejmenšího hlavního města na světě. Cestou se v případě zájmu můžeme zastavit v místní zoologické zahradě, kde uvidíme zajímavé druhy zvířat, jako je například vřešťan černý (jeden z deseti nejhlučnějších živočichů na světě, kterého byste v džungli slyšeli na tři kilometry daleko) nebo tapíři - národní zvíře, či jaguáři, kteří jsou stále volně v rezervaci Cockscomb Basin na jihu.

Když v roce 1961 zasáhl Belize hurikán Hattie, přinesl neštěstí a obrovské škody. Všechny důležité instituce byly přesunuty do Belmopanu a bylo vytvořeno nové hlavní město. Víte, jak vypadá nejkurióznější budova parlamentu? Název města Belmopan je jednoduchou skládankou slov "Belize" a "Mopan".

 Mopán je řeka, která pramení v Guatemale a pokračuje do Belize, kde se také přejmenuje na Belize a pokračuje ve svém divokém toku zemí, aby se poblíž Belize City vlila na sever do teplého Karibského moře.

Náš autobus zastavuje nedaleko hranic s Guatemalou, právě u této řeky. Přes Mopan se dostaneme pomocí kompy a vydáme se na návštěvu pyramidy XUNANTUNICH, ke které vede cesta dlouhá snad jen 1 km. Procházka zeleným lesem ke vstupní bráně. Vzhledem k nerovnému terénu doporučujeme pevnou obuv.

Předkolumbovské město XUNANTUNICH. Z vrcholu hory bájného mayského města uvidíme jak Belize, tak Guatemalu. Vyběhneme na Kamennou dámu a podíváme se do zelené Guatemaly, kde strávíme noc. Výhledy jsou neuvěřitelné. Je zde 6 "náměstí", která jsou obklopena mohutnými pevnostmi a paláci. I zde je jedna stavba dominantní, El Castillo. Toto město žilo asi o celé století déle než ostatní mayská města v oblasti.

Přesun do Guatemaly. Ubytování v hotelu a přenocování na půvabném koloniálním ostrově FLORES.

11. den: Monumentální pyramida a džungle

TIKAL – EL PETÉN

Ráno jsme si vychutnali voňavou guatemalskou kávu a jsme připraveni vylézt na 70 metrů vysokou pyramidu v jednom z největších mayských měst. Město TIKAL bylo až do roku 1848 ukryto v deštném pralese Petén v Guatemale. Ruiny objevila expedice vedená Modestem Méndezem, ale důkladnější archeologický výzkum probíhá až od roku 1951. Lidstvu se tak odhalil jedinečný svět mayské civilizace a my dnes můžeme obdivovat jejich tajemnou kulturu, i když je pravda, že Tikal je odhalen jen z 30 %.  V loňském roce našli vědci pomocí laserového skenování terénu pokrytého hustým lesem desítky tisíc obydlí, která byla domovem Mayů. Zmapovali oblast o rozloze 2 100 km2 a objevili přibližně 60 000 staveb. Do oblasti vstupujeme brzy ráno, kdy je prales nejživější. Je to všechno trochu vzrušující a trochu tajemné. Připadáme si jako ve filmu o Indiana Jonesovi! Slyšíme vřískot vřešťanů? Křičí dnes někdo "Pozor, támhle je jaguár!"? Naše skupina je mnohem vyrovnanější a dává pozor, ale jsme odhodláni lovit zážitky na tomto místě, které by se bez ostychu mohlo stát jedním ze 7 novodobých divů světa.

Časem se ukázalo, že slavné mayské město Tikal představuje jen zlomek mayské metropole, která zůstala z velké části neobjevena v hluboké džungli. Uprostřed džungle Petén, nedaleko ruin starobylého mayského města Tikal, se pod vrstvou vegetace nachází dosud neobjevené město! Je unikátní, že něco takového jsme na světě ještě neviděli! Procházíme deštným pralesem, který je plný života a zvuků. Z korun stromů je slyšet řev vřešťanů, člověk by si myslel, že to může být jaguár, protože na každém kroku vidí ceduli "Pozor na jaguára!". Každý nádech vzduchu přináší novou vůni lesa a my sledujeme cestu mezi vysokými stromy. Mohutné cedry, ceiby a palmy nám postupně odhalují první mayské stavby. Vysoko nad korunami stromů se tyčí majestátní chrámy jednoho z nejmagičtějších mayských měst. Dozvídáme se vše, co potřebujeme vědět a zjistit, pořizujeme skvělé fotografie, hledíme do dálky z pyramid a představujeme si, jak to asi vypadalo v minulosti.

Odpoledne možnost výletu lodí po jezeře Petén Itzá, pokud bude dostatek času. Plně si také vychutnáme místní vynikající kuchyni. Máte velký hlad? Vyzkoušejte fiambre, obrovský salát z 50 ingrediencí. Doporučujeme také krůtí kak´ik, který se skvěle hodí k chuchitos, což jsou v podstatě slavné "tamales" jen v guatemalském stylu... výběr je ohromující. Průvodce vám trpělivě vysvětlí, co ochutnat, a vy se rozhodnete.

12. den: Odlet z ostrova Flores

FLORES

Opouštíme Guatemalu a z letiště v džungli odlétáme domů.

13. den: Vítejte doma

Přílet do Evropy.

Mexiko, Belize, Guatemala
<
>
Fakultativní výlet do archeologické zóny Chichen ItzaPyramidy Tulum na pobřeží azurového KaribikuChichen Itza – jeden ze 7 novodobých divů světaPoznávací cesta po říši MayůRelax na karibských plážích s CK SENUvidíte nejkrásnější mayské památky Se SEN průvodcem uvidíte to nejlepší ze Střední AmerikyNavštívíte i guatemalský Tikal ukrytý v džungliKoloniální městečka pod sopkami mají své kouzloProjedete se typickými autobusy?Ukážeme vám pyramidy v národním parku TikalRozmanitá a barevná příroda Střední AmerikyPo stopách Mayských civilizací napříč Střední AmerikouTulum je historie zasazená do přímořského prostředíMonumentální mayský Tikal s CK SENŽivot na venkověNakoupíme si suvenýryMístní chodí stále v tradičních krojíchSetkání s místními vás obohatíNavštívíme několik místních trhůUvidíte mayské zvyky a tradicePestrá fauna středoamerické džungleNaši noví kamarádiTěšit se můžete i na gastronomické zážitkyZkusíte netradiční specialityOdpočinek ve vámi vybraném hotelu na Playa del CarmenAll inclusive relax a sladké nicneděláníAzurové karibské plážeOdpočinek na plážích Mayské riviéryVybrat si můžete například tento luxusní hotel na Mayské riviéřeDopřát si můžete některé z luxusních ubytováníKvalitní odpočinek před poznáváním mayského světa
Karibský ráj si užijeme hned od začátku

Říší Mayů, Mexiko , Guatemala, Belize - vrátil jsem se mnohem nadšenější

Zdravím,
byla to nádhera. Já při cestách rád poznávám zejména atmosféru a těchto poznání jsem tady mohl mít bezpočet. I noc v Belize city, kde nebylo skoro nic k vidění, je nezapomenutelná, právě díky té atmosféře. Prostě jsme byli mezi místními, bavili se s nimi. Ale takových zážitků bylo na té cestě bezpočet. Každé město i země, pokaždé to bylo trochu jiné, ale vždycky bylo kam jít, na něco se zeptat a něco se dovědět. Absolutní bomba byla Pacaya. Ta šílená dřina při výstupu stála absolutně za to, a když jsme vylezli nahoru a viděli vytékat tu lávu, byl to jeden z mých největších cestovatelských zážitků. Byl jsem nadšený z barevné Guatemaly. Ta cesta je prostě moc dobře naplánovaná a díky programu vůbec nevadí i delší přesuny. Já čekal, že to bude fajn, ale vrátil jsem se mnohem nadšenější, než jsem si původně myslel. Navíc ubytování bylo nečekaně luxusní, což bylo super, ale já bych se klidně smířil i s mnohem obyčejnějším. Nejel jsem se tam válet do hotelu, ale něco poznat a něco si tam užít. A to se naprosto povedlo.
Ale hlavní a nejdůležitější, proč se to tak moc povedlo, nebyl jen samotný program cesty, ale to, jaký nám ten zájezd průvodce Martin dokázal udělat. I sebelepší program nebude dobrý bez dobrého průvodce. A on byl skvělý. Já skutečně nelichotím, píšu jen to, o čem jsem přesvědčen.
Byl jsem s Vámi už třikrát, pokaždé někde jinde, a rád pojedu zase, protože jsem byl vždycky spokojený. Pokaždé jsem měl jiné průvodce, ale všichni byli skvělí, ač každý byl jiný. Ale prostě každý dokázal udělat zájezd do té "své" končiny světa tak, že se mi líbil. A nejen mně.
Úroveň každého poznávacího zájezdu je závislá od kvality průvodce, protože bez něj to nejde. V každé zemi na světě bude něco zajímavého k poznání, ale jak jsem již výše napsal, bez dobrého průvodce ten zájezd nebude stát za nic. Takže pokud by se mě někdo zeptal, jestli má na tento zájezd jet, tak mu jednoznačně řeknu ať jede, protože jinak o hodně přijde.

Pavel

Čti více
Fakultativní výlet do archeologické zóny Chichen Itza

Říší Mayů, Mexiko, Guatemala, Belize, Honduras - ezapomenutelné zážitky

Včera jsme se vrátili z putování po stopách Mayů krajinami Střední Ameriky. Zájezd trval jen 15 dní, byl však naplněný bohatým a pestrým programem a nezapomenutelnými zážitky. Nejvíc mě očarovaly mayské památky v honduraském městečku Copán, které jsou dekorované obrovskými několik století starými stromy šířící úžasnou energii. Super zážitkem pro nás všechny byla návštěva mayské dědinky skryté v honduraských horách, kterou jsme absolvovali na koních. Místní děti nám na uvítání zazpívaly honduraskou hymnu v jejich jazyce. Ve sboru byly zastoupené všechny věkové kategorie dětí, od těch úplně nejmenších, co se právě naučily chodit. Vždy, když si vzpomenu na jejich milé tvářičky a ručičky položené na hrudi, mám husí kůži po celém těle. V Guatemale jsme měli možnost strávit téměř dva dny u krásného jezera Atitlán, které je obklopené vysokými horami a třemi sopkami. Zažít ranní svítání na břehu tohoto jezera je nepopsatelný zážitek. K výborné atmosféře přispěli všichni účastníci zájezdu, především Dana, Eva a Gábina. Adrián, který nás na této cestě provázel, má mimo výborné průvodcovské schopnosti i úžasný dar šířit dobrou náladu a vyvolat úsměv nejen na tvářích klientů SNU, ale také u místního obyvatelstva. Byla radost dívat se, jak projevoval sympatie k místním a oni mu to opětovali. Srdečné díky spolucestujícím, Adriánovi a CK SEN. Taťána

Čti více
Pyramidy Tulum na pobřeží azurového Karibiku

Říší Mayů - poděkování za úžasnou cestu

Připojuji poděkování za úžasnou cestu Střední Amerikou. Mayská kultura, původní kroje, gurmánské speciality a la mollo, guatemalská káva a Zacapa – 23 roční rum, pyramidy v každé krajině: Tulum v Mexiku, Tikal v Guatemale, Xunantunich – jak ho Katka vtipně nazvala „kde nic, tu nic,“ abychom si ho pamatovali. Prokládání zážitků z historie a kultury, skvělé fotky indiánských dětí a starších usměvavých lidí... nevím, jak lépe popsat to, že zážitek ještě po 11 dnech návratu domů stále trvá… a to jsem už v Guatemale byla. Největší devízou bylo, že jsme měli tak úžasnou průvodkyni Katku Liškovou, která tento zážitek umocnila svojí profesionalitou, vědomostmi a spontánností. Radovala jsem se, když jsem se dozvěděla první den, že nás bude provázet právě ona a vůbec, ale vůbec nezklamala, naopak bych se těšila na každou další cestu s ní. A to jsme byli na Kubě, a právě Katka šla paralelně s námi… a všichni ji chválili už tam. Děkujeme CK SEN, Katce a skvělé partě cestovatelů, nyní už přátel. Už teď se těšíme do Buenos Aires. Xénie

Čti více
Chichen Itza – jeden ze 7 novodobých divů světa

Říší Mayů, Honduras, Salvador, Mexiko, Guatemala - mnoho příjemných zážitků

Dobrý den, s manželem jsme oba dva už zkušení cestovatelé, ale na cestu do Střední Ameriky, zejména do státu jako je Salvador, jsme si netroufali. Proto jsme si vybrali zájezd přes cestovní kancelář SEN. Naše největší obava byla cestování a přizpůsobování se ve skupině a kvalita průvodce. Byli jsme však velmi, ale opravdu velmi překvapeni. Naším průvodcem byl pan Richard Grom, který předvedl velmi profesionální schopnosti a v průběhu celého zájezdu byl velmi ochotný a stmeloval náročnou skupinu vždy s úsměvem na tváři. Z dovolené jsme si přinesli mnoho příjemných zážitků, ale nejvíc těch, které Vám nenabídne země, ale lidé. A to se nám snažil celou dobu nabídnout Váš průvodce. Se službami jsme byli natolik spokojeni, že jsme si už objednali další zájezd Thajsko, Malajsie, Singapur, na který se už velmi těšíme. Přejeme Vám mnoho spokojených zákazníků a vynikajících průvodců jako je Richard Grom. Věra a Marian Machálkovi

Čti více
Poznávací cesta po říši Mayů

Říše Mayů - Honduras , Salvador , Mexiko , Guatemala , Belize - cesta naplnila moje očekávání

Minulý týden jsem se vrátil ze Střední Ameriky – Říše Mayů. Byla to moje první cesta s Vaší CK, ale pevně věřím, že ne poslední. Moje pocity jsou pozitivní, cesta naplnila moje očekávání a v některých směrech i předčila. Kladně hodnotím komunikaci s Vaší kanceláří před samotnou cestou; během celé trasy to splnilo opravdu cíle zájezdu komfortního typu, přesuny (i když delší) byly zvládnutelné bez jakýchkoli problémů (bohužel čas se nedá urychlit a itinerář obsahoval 5 různých velkých zemí). Velmi kladně hodnotím průvodce Kamila, z hlediska přístupu, přehledu faktů i detailů, vědomostí, komunikace a na neposledním místě i při řešení akutních situací, které se vždy mohou objevit. Velkou mírou k pohodě přispěli pochopitelně i ostatní účastníci zájezdu naší mikroskupinky, kterou tímto pozdravuji, zvlášť Mira, díky kterému jsme striktně dodržovali prevenci před nebezpečnou životu ohrožující dehydratací :-) Z mého pohledu bych zařadil v některých dnech a místech (např. Honduras, El Salvador a Guatemala) víc fyzických aktivit i na úkor brzkému odjezdu, protože jde o extrémně zajímavé země. Závěrem můžu zkonstatovat, že Střední Amerika mě okouzlila, je mimořádně bohatá na důležitou historii země, její geografie, fauna, flóra jsou fascinující a lidé jsou vždy milí, usměvaví, pohodoví (viz náš guatemalský řidič mikrobusu, který byl na jedničku, ale i lokální průvodci). S pozdravem Stevo

Čti více

Belize

Opouštíme Mexiko a míříme do úplně jiného světa – Belize. Potomci pirátů, otroků, mayů a ztracených bílých Američanů. Sami byste se možná báli vyjít z hotelu, ale my si dáme s domácími pivko v baru. Uvolněná atmosféra v městě dřevěných chatrčí, kde se zastavil čas. Jako kdybyste se ocitli v pirátském doupěti starém několik století. Prázdné cesty a vylidněné hlavní město. Bizarní země, která je sama o sobě zážitkem.

Čti více

Honduras

Dopoledne se potíme na jedné z nejimpozantnějších památek země. Nejzachovalejší kamenné sochy celého mayského světa. Nasedáme do koňského sedla, jako místní kovbojové. Slunce ještě stále pálí a my se potíme jako správní gringos. Procházíme krajinou, jako vystřihnutou z telenovely – potůčky, haciendy a stáda dobytka. Cesta končí. V malé vesničce se kolem nás sbíhají děti a zpívají nám honduraskou hymnu s rukou na hrudi.  Ohromný zážitek. Odměňujeme je cukrátky. Dále už se na koních nedá jít. Prodíráme se hustým porostem, jako Indiana Jones. A najednou jsme tu. Posvátné mayské město jen tak „pohozené“ v lese. Pár kamenů, kde člověk cítí historii přímo na dotyk. Ještě ráno jsme stáli tak blízko dokonalých  kamenných staveb. Tyto oproti nim působí jen jako dětská hračka. Ale kouzlo spočívá v tom, že toto místo  jsme našli přímo my. 

Čti více

Guatemala

Je jedno kolik fotek Tikalu jste viděli. Je jedno kolikrát vám o něm vyprávěli a kolik jste toho o Tikalu přečetli. Přijít přímo do srdce Peténské džungle, prodírat se hustým pralesem a zmoknout na tropickém dešti je zážitek, na který se nezapomíná. Je to jako stát před Taj Mahal a nedokázat se nabažit jeho velkoleposti.  Vstáváme brzo ráno, aby nás džungle přivítala svým probouzejícím se skřekotem.  Procházíme po chodníčkách, které hned na to mizí v hustém pralese. Najednou se před námi otevře náměstí, které kdysi muselo být centrem impozantního města. Mlčky hledíme na tu krásu. Stát zde se vám navždy vryje do paměti. 

Čti více

Opékačka na lávě v Guatemale

Po noci v bývalém klášteru vyrážíme na sopku Pacaya, která je aktivní. Nebo hyperaktivní? Nachází se nad nádherným městem Antigua, někdejším hlavním městem Guatemaly s koloniální atmosférou, kostely a jejich ruinami. Jorge, místní průvodce, nám hned avizuje, že její činnost za poslední dva týdny naznačuje erupci v blízké budoucnosti. Zatím je často vidět kouř a chrlení kamenů, avšak ne do dálky. Na samotný vrchol samozřejmě za těchto okolností jít nemůžeme, ale jako správní lovci zážitků si to namíříme o 300 metrů níže k lávovému kráteru (nacházíme se téměř 2300 metrů nad mořem). Výstup je příjemný, sopka se sem tam ozve a Jorge nám nahoře nabízí banány. „Y los marshmallows?/Raději pěnové bonbony?“ To už je jiná řeč, milý Jorge vytasí hole a všichni na ně radostně šoupnu marshmallows, které následně přiblíží k díře mezi lávovými kameny. Z díry sálá patřičné teplo a zanedlouho si už pochutnáváme. Guatemala má celkem 37 sopek, ale pouze tři jsou nevyhaslé. Výstup na jednu z nich se určitě každému vryje do paměti.

Čti více

Tikal v pralese

Jako každý den nás brzy ráno čeká náš usměvavý šofér s nastartovaným vozidlem. Pokud chcete v přírodě něco zažít, není novinkou, že brzy ráno ožívá prales nejvíce. A Tikal, pro mě určitě nejkrásnější mayská památka, je celý ponořen v hluboké džungli. Celé je to tak trochu vzrušující, a tak trochu tajemné. Proto Tikal zbožňuji. Julo, tak se jmenuje náš řidič, se žene za volant. Řekla bych, že má přes 200 kilo. Hranatý jako zrnko kukuřice. Staré guatemalské pověsti říkají, že žena je krásná, pokud se podobá na zrnko kukuřice. V tom případě by byl náš Julo královnou krásy. Hlava kulatá jako meloun a úsměv jako malý bůžek slunce: „Dívej, dívej... právě vychází nad jezerem Peten, není to magické?“ Usmívá se jako malé dítě, když dostane lízátko. A my se usmíváme s ním. Všechny, ještě tak trochu v polospánku, Julo probere, když prudce brzdí u značky "pozor jaguár". Děláme si fotky na památku a najednou to pralesem opravdu začne "žít". Vřískot na plné pecky. Vypadá to, že se na nás přímým směrem blíží smečka jaguárů. Kdybych nevěděl, že jsou jaguáři samotářská zvířata a víceméně se potkávají jen kvůli páření. A kdybych nevěděl, že ten ohromný skřekot patří vřešťanovi, relativně velké opici, o které se říká, že je jedním z nejhlučnějších zvířat na naší planetě, kterou lze slyšet na vzdálenost až 5 km a její hlasivky překračují 125 decibelů, leknu se i já. Jeho skřekot je opravdu odstrašující. Je to jako by na nás za malou chvíli měla zaútočit opravdu velká smečka něčeho hrozivého. Náš domácí průvodce José (familiárně ho voláme Jožo) zahlásí: „Jaguáři!“ a já mám v minivanu zpět všechny cestující, než byste řekli "SEN". První ranní rozcvička za námi. Běh na krátkou vzdálenost. Po chvilce už vystupujeme v národním parku Tikal, prodíráme se pralesem, cítíme se jako Indiana Jones. Objevujeme pyramidy, které jako by jen tak v hustém porostu svůj dávný sen snily. Dostáváme se na "hlavní náměstí". Tikal je prostě bomba!! Podle mě by měl být zařazen mezi 7 novodobých divů světa. I moje skupina je bomba!

Čti více

Tikal a prales

Jaké je to vstoupit do pralesa? Cítit se jako Indiana Jones a objevovat neobjevené? Za ranní mlhy, která je tak typická pro středoamerický prales, procházíme okolo dopravní značky „Pozor jaguár přes cestu“. Tak jako je u nás na značce lesní zvěř. Díváme se všude kolem, vždyť jaguáři jsou nejaktivnější takto brzo ráno anebo při západu slunce. Adrenalin nám pulzuje v žilách, když vystupujeme z auta a před námi ještě z rána nádherně dýchá celý prales. Občas slyšíme opice – vřešťany. Jde je slyšet na velkou dálku a jejich řev zní jako by samotní jaguáři bojovali o život. S maličkou dušičkou se vydáváme do srdce pralesu. Procházíme kolem pyramid, které mají stovky let a jsou celé porostlé hustým závěsem lián a zelených lišejníků. Odměnou nám je však po dlouhém putování hlavně náměstí v Tikale. Snad nejkrásnější archeologická zóna a téměř jenom pro nás. Přesně tu se odehrávaly mayské obřady. Tady se nacházeli panovníci a rozhodovalo se o osudu mocného impéria. Magičnost ohromujících staveb dodnes láká různé hledače záhad a my mezi nimi, snažíc se poodhalit tajemství dávných civilizací.

Čti více

Na koních do hor Hondurasu

Překračujeme hranici. Je to jen malá dřevěná budka, kterou byste lehce minuli. Její nápis „imigrační oddělení“ už dávno ztratil svůj barevný odstín. Mezi Guatemalou a Hondurasem jezdí jen velmi málo turistů. Hranice na noc zavírá, ale my jsme to stihli. Pouze pár kilometrů od hranice, už na území dnešního Hondurasu, se nachází nejzachovalejší stély z mayských dob. Kvůli nim se sem opravdu vyplatí jít. Obdivujeme dokonalost dávných civilizací, o kterých se postupně dozvídáme víc. Ale to není všechno. Po obědě osedláváme naše koně a vydáváme se do hor. Místní děti se kolem našich koňů honí a dole je vidět řeku, kde se chodí občerstvit stáda dobytku. Stoupáme do hor. Krajina se vlní a ze sedla našich koní všechno vypadá romantičtěji, ale je to drsná země. Právě v ní se ukrývají další mayské pozůstatky, které jsou cílem naší cesty. Jako novodobí dobrodruzi sesedáváme z koní a prodíráme se ještě kousek krajinou, abychom viděli to, co možná za pár let bude nová archeologická oblast. Zatím je to jen „pár kamenů“ a naše zvědavé oči.

Čti více

Pláže Salvadoru

Nejmenší a nejlidnatější země Střední Ameriky v sobě skrývá dokonalé surfařské pláže. A přesně o tom nám na naší zastávce v Salvadoru jde. Nohy zabořené v jemném písku. Pláže jsou tu černé, protože jsou sopečného původu. Ale zrnka písku jsou tak jemné, že když člověk zavře oči, vsadil by se, že stojí někde v Karibiku. Jedny z nejlepších vln v celém Pacifiku. A máme je skoro jenom sami pro sebe. Tady to prostě budete chtít vyzkoušet. Pronajmout si prkno, svést se na vlně, a potom si dát zaslouženě čerstvé mořské plody s vychlazeným pivem přímo s výhledem na Pacifik. Vyplatilo se dojít až sem. Salvador má neopakovatelnou atmosféru, která stále ještě nebyla objevena masovým turismem.

Čti více

Na sopku v Guatemale

Během celého zájezdu se cpeme kukuřičnými plackami v různých podobách. Středoamerická kuchyně je opravdu různorodá a gastro zážitky jsou na naší cestě na každém rohu. Na našem zájezdě určitě nezchudnete, a proto se na závěr chceme udržet ve formě. Místní poměry mluví o tom, že žena, když je krásná, má se podobat na zrnko kukuřice. To znamená, že objemné tvary jsou tu v módě. My však chceme být fit, a tak se na závěr našeho zájezdu vydáváme pokořit jednu z nejaktivnějších sopek Střední Ameriky. Z malebného městečka Antigua, bývalého hlavního města Guatemaly, je to parádní celodenní výlet. Vystoupáme téměř až do výšky 2500 m.n.m. Pacaya je makačka, ale ty výhledy na vyprahlou sopečnou krajinu jako z Marsu, stojí za to. Každý překonáváme sám sebe. Dostáváme se téměř na dosah k vařící lávě. Celá hora jako by dýchala. Našlapujeme opatrně, abychom podle legendy neprobudili staré mayské démony. Výstup je náročný, ale o to víc si na vrcholu vychutnáváme ten pocit štěstí. Pozor na podrážky bot. Toto je velmi unikátní zážitek. Dostat se tak blízko k vařící lávě se dá jen na málo místech naší planety.

Čti více
Guatemala - Tikal

Tikal

Nejrozlehlejší ruiny starověkého mayského města. Nacházejí se na severu Guatemaly v džungli El Petén. Celá oblast je zapsána na seznamu světového dědictví UNESCO. Tikal byl založen v 6. století př. n. l. a byl střediskem největšího a nejdéle trvajícího mayského státu.

Čti více
Guatemala, jezero Atitlán

Jezero Atitlán

Je považováno za jedno z nejkrásnějších jezer světa a je to nejdůležitější guatemalská turistická atrakce ve stínu obrovských sopek Atitlán, Tolimán a San Pedro. Nejhlubší jezero Střední Ameriky s maximální hloubkou 340 m a průměrnou hloubkou 220 m. Jeho plocha činí 130,1 km², má rozměry přibližně 12 x 5 km. Obyvatelstvo vesnic a městeček je mayského původu.

Čti více
Honduras, střední Amerika

Copan

Třetí největší město v klasickém období mayské civilizace. Nachází se na břehu stejnojmenné řeky Copán v Hondurasu. Copán byl střediskem vědy, především astronomie a matematiky. Copánští astonomové vypočítali nejpřesněji ze všech Mayů délku slunečního roku, objevili novou metodu výpočtu lunárních měsíců. Copán je jedna z nejdéle a nejpodrobněji prozkoumaných mayských lokalit.

Čti více
Guatemala, Antigua

Antigua

Město v centrální Guatemale, obklopené 3 sopkami - Fuego, Agua a Acatenango. Z architektonického hlediska je město významné pro zachovalé stavby i ruiny z koloniálního období s renesančními a barokními prvky. Antigua byla jedním z hlavních měst Guatemaly. Předešlé hlavní město se rozkládalo na úpatí sopky Agua a bylo zničeno povodní. Rychlý konec rozvoje města nastal 29. června 1773, kdy zemětřesení zničilo podstatnou část města. Roku 1776 bylo hlavní město přemístěno do Ciudad de Guatemala, kde je dodnes.

Čti více

Pacaya

Monumentální vulkán, který se tyčí nad středoamerickou Guatemalou, vybuchl jen za poslední čtyři roky třikrát. Vedle velkých erupcí navíc sopka každodenně doutná a sem tam si odplivne lávu. Na sopce Pacaya lze zažít neobvyklou zkušenost. Cestovatel smí vystoupat až přímo k doutnajícímu kráteru do bezprostřední blízkosti žhavé lávy.

Čti více

Máte předběžný zájem o tento zájezd? Budeme Vás kontaktovat, rádi zodpovíme všechny Vaše dotazy a zašleme kalkulaci zájezdu na Váš email.Povinné pole

Formulář byl odeslán, děkujeme.

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Více informací