1. den: Vítejte v Říši Mayů
EVROPA – CANCÚN
Odlet z Evropy směr americký kontinent. Ještě týž den přistaneme v nejznámějším letovisku Mexika, v Cancúnu. Stále více lidí si i tuto cestu za „velkou louži“ chce užít a využije možnosti doplacení Business class. Vyzkoušejte to i vy a na tento let se budete těšit. Pobřeží Karibiku a pravlast legendárních indiánů. Zvládnete po příletu také první mexické pivo nebo silnou tequilu? Mexiko se už na Vás těší.
2. den: Nejbarevnější země amerického kontinentu
CANCUN – TULUM – BELIZE CITY
Ráno nás čeká jediná pyramida na břehu moře, TULUM a zahájíme naši mayskou exkurzi. Mexický Tulum patří mezi naše oblíbené výlety v rámci Mexika i na jiných zájezdech. Hned pod pyramidou dole je teplé Karibské moře s pěknou pláží. Pyramida v Tulumu je asi nejfotogeničtější pyramidou na Yucatánu. Byla jednou z mála, kterou dokonce ještě Španělé viděli fungovat v přímém přenosu. Tulum, jako významné obchodní centrum se nacházelo cca 140 km od Cancunu, kdysi bezvýznamné rybářské vesnice. Je to jediná pyramida, která je přístupná, nacházející se přímo na karibské pláži. Všechno, včetně bohaté historie, si vysvětlíme a ukážeme na místě. Povíme si i o cenotě. Mayové cenoty používali nejen jako zdroj pitné vody, ale také jako obětní studny. Jak je to možné? Vychlazené mexické pivko, limetka a křupavé nachos – vyzkoušíte je i se štiplavými papričkami „jalapenos“ nebo „chipotles“ nebo „guajillo“? V místní kuchyni se vyznáme a rádi Vám poradíme, co je musíte ochutnat. Začněte před odletem používat více chilli, aby se Vám na místní stravu lépe přecházelo. Na své si ale přijde úplně každý.
Pokračujeme do Belize – nejoriginálnější a nejbarevnější země amerického kontinentu. BELIZE CITY – největší město země, které již není jejím hlavním městem. Proč jsme tady a kde jsou turisté? Průvodce vám přiblíží osobitý místní život. Věděli jste, že místní pivo patří k nejlepším v Americe?
Belize je nejmladší zemí celého regionu a je to destinace, do které by Vás nejprve nenapadlo zavítat. Nenajdete zde ani McDonald, Starbucks, Burger King, Subway, KFC či obrovské obchodní řetězce, Walmarts a podobně. Pokud se i nějaké objevily, brzy se vytratily. Případně se otevřely neoficiální prodejny (např. Starbucks na Caye Caulker). Tady nemá nikdo důvod jít do města a vybírat si nějaký produkt z nabídky 40 různých druhů. Tito lidé takové věci nepotřebují. To, co my ve SNU máme na Belize rádi, je právě jeho neturistická stránka. Je pro nás zajímavé tím, že sem jezdí velmi málo turistů, i v tomto století se sem téměř nikdo nehrne, a tím je tato země opravdu unikátní. Kdo má rád bizar země, Belize pochopí a neprohloupí, že sem nahlédl. O Belize mají lidé minimální informace, ale my ve SNU Vám ho s nadšením představíme tak, že si ho jakýmsi způsobem zamilujete a dotvoří nám obraz o zemích Střední Ameriky. Vyplatí se!
3. den: Nejbizarnější země Střední Ameriky
BELIZE CITY
Prohlídka BELIZE CITY. V Belize se stále dá zažít pravá autenticita. Tato země má svůj vlastní život, lidi jen tak něco nerozhodí, žijí si svým klidným tempem. Nepoznaná, neturistická a neobvyklá země Střední Ameriky. Belize City není hlavním městem Belize, ale žije zde nejvíce lidí. Má kolem 70 000 obyvatel. Při první návštěvě Belize City můžete zažít kulturní šok. Procházíte po nezpevněných a prašných cestách, pozorujete život místních a každým okamžikem Vás Belize City udivuje. Starci posedávají na chodnících a kouří své doutníky, děti se školními taškami utíkají domů nebo si jdou hrát, prodavači prodávají čerstvé ovoce či kokosy, lidé pod slunečníky obědvají mořské dobroty či rýži s fazolemi a popíjejí místní pivo Belikin, dělníci jsou skoro na každém rohu .. tam staví dům, tam opravují fasádu, jinde cestu. Atmosféra je provoněná Karibikem, prach ze silnice se zvedá do vzduchu, ulice jsou zality horkým sluncem, hraje hudba, všude je slyšet karibské rytmy. Všechno je úplně jiné, než byste čekali.
Belize je nesmírně zajímavá země i díky rozmanitosti obyvatelstva, které zde žije a které zde můžeme potkat, budeme-li mít štěstí, protože zde žije 14 obyvatel na km². Můžeme zde potkat dokonce i menomity ve svém tradičním oblečení – minoritní komunita bělochů, jejichž původ sahá do 16. století do Nizozemska, odkud odešli a jedna větev se usadila v Belize. Jsou známí tím, že odmítají výdobytky naší doby, někteří dokonce i elektřinu, ale mají auta a věnují se zemědělství.
V případě zájmu průvodce na místě zařídí pro skupinu navíc fakultativní výlet na nedaleký exotický ostrov Caye Caulker. Barevný a exotický ostrov dlouhý jen něco kolem 8 km s jedním městečkem Caulker Village, kde žije kolem 2000 obyvatel. Nachází se přibližně 30 km od přístavu v Belize City. Je velmi oblíbený mezi mladými lidmi (ulovíte pár fotek pro svůj Instagram?), jelikož dýchá pohodovou karibskou atmosférou a dobrému kokosu či drinku v místním baru jen stěží odoláte.
4. den: Napříč Britským Hondurasem
BELIZE CITY – BELMOPAN – XUNANTUNICH – FLORES
Opouštíme Belize City a směřujeme do hlavního města – BELMOPANU, nejmenšího hlavního města na světě. Po cestě se v případě zájmu můžeme zastavit ještě i v místní ZOO, kde si prohlédneme zajímavé druhy živočichů jako například vřešťana černého (patří mezi top 10 nejhlučnějších živočichů na světě, kterého byste v džungli slyšeli i na 3 míle) nebo tapíry – národní zvíře, či jaguáry, kteří ještě volně žijí jižně v rezervaci Cockscomb Basin.
Když v roce 1961 na Belize udeřil hurikán Hattie, přineslo to neštěstí a obrovské škody. Všechny důležité instituce tehdy přenesly do Belmopanu a vytvořily zde nové hlavní město. Víte, jak vypadá nejkurióznější budova parlamentu? Název města Belmopan je jednoduchá skládačka slov „Belize“ a „Mopán“. Mopán je řeka, která pramení v Guatemale a pokračuje do Belize, kde se také mění její název na Belize a pokračuje divokým korytem přes krajinu a vlévá se severně u Belize City do teploučkého Karibského moře. Náš autobus zastaví poblíž hranic s Guatemalou, u této řeky. Mopan překročíme kompou a pojedeme navštívit pyramidu XUNANTUNICH, do které nás přivede cestička dlouhá snad jen 1 km. Procházka zeleným lesem ke vstupní bráně. Doporučujeme pevnou obuv kvůli nerovnému terénu.
Předkolumbovské město XUNANTUNICH. Z vrcholu hory bájného mayského města uvidíme Belize i Guatemalu. Vyběhnete na Kamennou dámu a zadíváte se do zelené Guatemaly, kde budeme nocovat. Ty výhledy jsou neuvěřitelné. V areálu je 6 "náměstí", které jsou obklopeny mohutnými pevnostmi a paláci. I tady je jedna stavba dominantní, El Castillo. Toto město žilo asi o jedno celé století déle než jiná mayská města regionu.
Přecházíme do Guatemaly. Check-in v hotelu a dobrou noc na kouzelném koloniálním ostrově FLORES.
5. den: Pozor jaguár!
TIKAL
Ráno jsme si vychutnali voňavou guatemalskou kávu a jsme připraveni vystoupit na 70metrovou pyramidu v jednom z největších mayských měst.
Město TIKAL bylo ukryto v Peténském pralese v Guatemale až do roku 1848. Ruiny objevila expedice vedená Modestem Méndezem, ale důkladnější archeologický výzkum probíhal až od roku 1951. Lidstvu se tak odkryl unikátní svět mayské civilizace a dnes můžeme obdivovat jejich tajemnou kulturu, i když je pravdou, že Tikal je odhalen jen na 30 %. Minulý rok vědci pomocí laserového skenování terénu zarostlého hustým pralesem našli desítky tisíc obydlí, které byly domovem Mayů. Zmapovali oblast o rozloze 2100 km² a objevili přibližně 60 000 staveb. My vjíždíme do areálu brzy ráno, kdy prales nejvíce ožívá. Celé je to tak trochu vzrušující a poněkud tajemné. Cítíme se jako ve filmu Indiana Jones! Uslyšíme vřískot vřešťanů? Zakřičí dnes někdo "POZOR, je tady jaguár!"? Naše skupina je mnohem více semknutější a dává pozor, ale jsme odhodláni lovit zážitky na tomto místě, které by se mohlo bez studu zařadit mezi 7 novodobých divů světa.
Časem se ukázalo, že slavné mayské město Tikal představuje jen zlomek mayské metropole, která z větší části zůstala neodkrytá v hluboké džungli. Uprostřed Peténské džungle, nedaleko ruin starověkého mayského města Tikal se tak pod nánosem vegetace nachází dosud neodkryté město! To je unikátní, že jsme něco takového v tomto světě ještě stihli! Procházíme pralesem, který je plný života a zvuků. Z korun stromů je slyšet řev vřešťanů, člověk by si myslel, že to může být jaguár, jelikož na každém kroku je vidět značku "Pozor jaguár!". Každý závan vzduchu přináší novou vůni pralesa a my kráčíme cestou mezi vysoké stromy. Mohutné cedry, ceiby a palmy nám postupně odhalují první mayské stavby. Vysoko nad vrcholky stromů vyčnívají majestátní chrámy jednoho z nejmagičtějších mayských měst. Dozvíme se vše potřebné a zajímavé, ulovíme skvělé fotografie, z pyramidy se zadíváme do dálky a představujeme si, jaké to tady mohlo v minulosti vypadat.
Odpoledne možnost plavby na člunu na jezeře Petén Itzá, bude-li dostatek času. Vychutnáme si dosyta i místní skvělou kuchyni. Jste velmi hladový? Ochutnejte fiambre, obrovský salát z 50 ingrediencí. Doporučujeme také krůtí kak´ik, který se hodí k chuchitos, což jsou v podstatě známé "tamales" jen na guatemalský způsob...výběr je ohromný. Váš průvodce Vám trpělivě vysvětlí, co je třeba ochutnat a vy se rozhodnete. Na své si přijde každý! Čekají Vás gurmánské zážitky.
6. den: Přejezd k jezeru Atitlán
FLORES – GUATEMALA CITY – ATITLÁN
Přejedeme do GUATEMALA CITY. Pulzující metropole, největší město šíje spojující Severní a Jižní Ameriku s 3,5 miliony obyvatel přezdívané "Guate". Autentičnost v přímém přenosu. Pouliční umělci, přátelská atmosféra a překonávání mýtů o nebezpečí Střední Ameriky. Pětadvacet jazyků v jedné zemi a místní měna pojmenovaná po národním ptáku quetzalovi. Pulzující město plné života, které se osvobodilo od španělské nadvlády již v roce 1821, působí poněkud zvláštně v kontrastu se zbytkem země. V pozici hlavního města se ocitlo poté, co bylo dřívější hlavní město Antigua zničeno (1772) přírodními katastrofami. Krátká zastávka a budeme pokračovat k jezeru Atitlan - místu, které patří mezi 3 nejoblíbenější guatemalská místa, která musíte vidět, když sem přijedete. Půjdeme ke břehům jednoho z nejkrásnějších jezer na světě. Místo věčného jara, které údajně dává barvu duze a vláhu kávě. A je to nejen jedno z nejkrásnějších jezer na světě, ale také nejhlubší v celé Střední Americe! Je hluboké asi 340 metrů a nemá žádný odtok do moře.
7. den: Fotogenický den
LAGO DI ATITLÁN
Probuzení v ráji. Panajachel a jezero Atitlán. Dnes nás čeká celodenní výlet. Zkontrolujte si paměť ve fotoaparátech a v mobilních telefonech. Budeme se plavit po jezeře Atitlán, které se nám ukáže buď v nádherném oparu, nebo s jasným výhledem obklopené sopkami (San Pedro, Tolimán a Atitlán), díky nimž před 85 000 lety vzniklo. Zvedneme oči k velkolepým sopkám, vysokým přes 3 000 metrů. Jsou to nejvyšší hory v zemi? Zdaleka ne. To byste se museli vydat na sever k mexickým hranicím. Ale výhled je i tak úchvatný a neuvěřitelný.
Zastavíme se v malých městech na břehu jezera, kde stále jezdí tradiční tuktuky. V každém městečku se mluví jiným jazykem a místní své tradiční kroje neodkládají ani při práci. Guatemala je nejfotogeničtější zemí v regionu a zde se o tom rozhodně přesvědčíte. Pokud zbyde čas, vykoupeme se v teplých vodách Atitlánu, přítoku, který se vlévá přímo do jezera. Stejně se ale shodneme na tom, že na Guatemale je úžasné právě to, že tu stále můžeme potkávat babičky v jejich tradičních krojích. Obraz mayského světa se sice trochu mění, ale stále je tu, lovíme autentické zážitky a tohle je skvělá příležitost. To, co je vidět tady, na tomto místě, už za pár let vymizí.
Mladší generace se už přizpůsobuje moderní době, ale někteří stále rádi zařazují mezi své koníčky například tradiční tkaní. Mají vaše děti takového koníčka? Zvyky se mají zachovat pro budoucí generace. Náboženství, zvykové obřady a rituály jsou stále živé. Mayové, milí, otevření, někdy trochu plaší, ale velmi přátelské povahy. Nacházíme se v nadmořské výšce těsně pod 1 500 m n. m. a počasí provoní vzduch svěží vůní jara.
8. den: Nezničitelná Antigua a fialový jadeit
PANAJACHEL – ANTIGUA
Odjíždíme směr ANTIGUA. Antigua je bývalé hlavní město. Kdo nebyl v Antigue, jako by ani nebyl v Guatemale. Je to nejoblíbenější město v zemi a opravdu těžko hledá konkurenci na celém kontinentu. Bohaté koloniální dědictví, desítky bazilik, útulné restaurace a nefrit na každém kroku. Vystoupejte na horu nad městem a prohlédněte si nádherné panorama "mirador". My v CKSEN máme nejraději takzvaný Cerro de la Cruz. Dechberoucí barokní domy pastelových barev, lemované aktivními sopkami a kávovými plantážemi všude kolem. Antigua byla založena v roce 1543 jako hlavní město Guatemalského království. Dodnes zůstává jedním z nejpůvabnějších měst Latinské Ameriky.
Kouzlo Antiguy spočívá v tom, že na historii zde narazíte na každém kroku, a my můžeme jen souhlasit. Zajímavá mohou být i muzea, obzvlášť se nám líbí to věnované jadeitu, polodrahokamu tak důležitému pro mayskou civilizaci. V muzeu se dozvíme vše o historii jadeitu a můžeme obdivovat bohatý sortiment vystavených šperků nejen z jadeitu, ale také z obsidiánu. Podle některých učení má jadeit také ochrannou funkci, přináší prý do života odvahu, klid a štěstí, uklidňuje mysl a léčí celý organismus. Antigua je jedním z mála míst na světě, kde lze kromě známějšího zeleného jadeitu koupit i fialový.
9. den: Procházka po telých lávových kamenech
ANTIGUA
Dnešní dopoledne vyplníme výstupem na vrchol sopky Pacaya ve výšce 2552 m n. m. - fakultativně. Ranní odjezd z hotelu. Půjdete pěšky, nebo pojedete na koni? Každý si vybere podle svých sil. Chůze po teplých lávových kamenech je nezapomenutelným zážitkem. Hůlky za malý poplatek ocení nejen starší lovci zážitků. Kráter je hluboký 50 metrů ( dovnitř neuvidíme), ale bublá a kouří se z něj pára. Žhavé lávy se nedotkneme, ale budeme sledovat, jak kolem nás protéká. Pacaya je jednou z nejaktivnějších guatemalských sopek a poslední erupce byla zaznamenána v roce 2010. Výstup bude trvat přibližně 2 hodiny. Zahrnuje přestávky, abychom se pokochali výhledy, které se nám za příznivého počasí nabídnou. Na závěr doplníme kalorie malým grilováním. Tradiční grilování zde sice nenajdeme, ale můžeme si ho udělat po americku. Opékané marshmallow s čokoládou a sušenkou patří ke každému správnému táboru na kontinentu.
Odpoledne sejdeme dolů a ještě budeme mít dost času na to, abychom si užili město Antigua a jeho kouzelnou atmosféru. Fakultativní aktivity. SEN průvodce je vždy k dispozici, aby poradil, jak naložit s načatým dnem. Steaky, kostely nebo tradiční trhy, kde nakoupíte poslední pestrobarevné guatemalské suvenýry?
10. den: Cesta do Hondurasu
ANTIGUA – COPÁN
Dnes nás čeká přesun s krátkými zastávkami. Pohodlně se oblékneme a ráno se vydáme do další země - HONDURASU, kde chceme vidět nejznámější památku této země, kterou je Copán. Cestou se zastavíme ve městě Chiquimula nebo Esquipulas, podle toho, kterou trasou se vydáme. Dáme si oběd a nasajeme autentickou venkovskou atmosféru, kde budeme zpočátku jedinými návštěvníky. Večerní příjezd do koloniálního města COPAN a jsme v další zemi na naší cestě. HONDURAS. Honduras, divoký a tropický ráj, nás ohromí pokaždé, když do něj vstoupíme. Zhluboka se nadechujeme a pozorujeme život, který jako by se zastavil. Milí lidé, kteří si říkají Catrachos, jsou dokonce modroocí a blonďatí (pravděpodobně potomci španělských pirátů) a milují fotbal. Banánové plantáže, volně se pasoucí krávy, houfy dětí, puntová hudba. Večerní pivo Salva Vida nebo rum od našich guatemalských sousedů dokresluje dokonalou večerní atmosféru příjezdu do Hondurasu. Jak se asi cítil Kryštof Kolumbus, když v roce 1502 připlul k jeho břehům? Dobrou noc ve státě, který Kolumbus pojmenoval "Hlubina". Dnes jsme urazili dlouhou cestu a nyní je na čase si zaslouženě odpočinout. Zítra nás čeká dobrodružství v legendárním Copánu.
11. den: Nejdetailnější mayské reliéfy a pestrobarevné ary
COPÁN
Co víme o Copánu a co zde bylo nedávno objeveno? Projdeme se zelenou džunglí, do které její odhalené pyramidy dokonale zapadají. Zvědavě si prohlížíme každý velký kámen na zemi. Proč? Běžný turista to vůbec nevidí, protože neví, kam se dívat. V Copánu je stále mnoho neobjevených artefaktů. Mayové do kamenů v Copánu vytesávali různé vzkazy a obrázky, aby jejich odkaz vydržel co nejdéle. Pro nás. Jsou staré 500 až 1000 let. Se SEN průvodcem si je prohlédnete zblízka a zjistíte, jaká poselství nám zanechali. To, že i v této době existuje mnoho neobjevených částí, kde se stále můžete toulat, je genialitou těchto krajin. A možná něco objevíme i my sami? Cítit se jako v dobrodružném filmu je určitě skvělý zážitek.
Tady v Hondurasu uvidíte snad nejdetailnější reliéfy v mayském světě spolu se sochami, stélami a úchvatným schodištěm. Nádherně zdobené písmo donutí nejednoho milovníka latinského světa zatajit dech. UNESCO už o tom ví své. Dáme si lekci mayštiny? Budeme odpočívat na zelené trávě a nad hlavami nám možná budou létat papoušci a tukani.
Odpoledne je tu další skvělá možnost fakultativního programu. Vydáme se na projížďku na koních do místních hor, kde uvidíme indiány v autentickém prostředí?
Večer posedíme na terase s dobrým nápojem a necháme se okouzlit půvabnou atmosférou koloniálního městečka. Dlážděné uličky, fotogenická zákoutí, bílé domy s červenými střechami, španělské kostely dotvářejí auru města, které se nebudete moci nabažit.
12. den: Černé sopečné pláže
COPÁN – SAN SALVADOR – LA LIBERTAD
Vydáme se do nejlidnatější země Střední Ameriky v přepočtu na 1 m², do EL SALVADORU. My v CKSEN považujeme Salvador také za nejdobrodružnější zemi v regionu. Čeká nás hlavní město SAN SALVADOR, které se představuje ve své tradiční latinskoamerické podobě, a neméně působivé černé pláže LA LIBERTAD. Zastavíme se v uměleckém městečku LA PALMA, plném řemeslné zručnosti, tak typické pro Salvador. Pokud budou zájemci, vykoupeme se také v Tichém oceánu. Pláž nebo písek, po kterém se projdete, je sopečného původu. Krásná španělština tohoto kraje nás obklopuje na každém kroku. Naučíme vás několik frází, které vám možná pomohou získat i pár přátel mezi místními.
13. den: Štědrý El Salvador
EL SALVADOR
Salvador je poměrně malá země ukrytá v Latinské Americe a leží spíše ve stínu známější Guatemaly nebo Kostariky. Přesto stojí za návštěvu a dotvoří tak náš pohled na tento region. Máte vztah k surfování? Nabízí se možnost půjčit si surfovací prkno a počkat na tu správnou vlnu.
Každého návštěvníka potěší také místní kuchyně. Po dnech cestování a poznávání si můžeme odpočinout nebo se vydat na místní pláže Majahual, Tunco nebo Sunzal s černým vulkanickým pískem.
Na promenádě můžete ochutnat čerstvé humry a další mořské plody. Na místní molo se brzy ráno dováží široký výběr mořských plodů a stojí za to si trochu přivstat.
14. den: Hasta la vista
SAN SALVADOR – EVROPA
Rozloučení se Střední Amerikou a odlet domů. Vnímáte již šíji spojující Severní a Jižní Ameriku jinak?
15. den: Vítejte doma!
EVROPA
Přílet domů. Sdílení zážitků s rodinou a přáteli a znovu prožívání krásných dní, které jste právě absolvovali. Který zážitek byl TOP? Která fotografie je nejlepší? Střední Ameriku znáte lépe než kdokoli jiný.