Mayské město Tikal ukryté v džungli
sleva first minute až 30%

Říší Mayů komfortněji

Mexiko, Belize, Guatemala, El Salvador, Honduras

Mayové vytvořili mocné impérium, které se táhlo přes jižní Mexiko, Guatemalu, Belize a Honduras. Cestováním po jejich říši poznáme ukryté poklady – fantastická města, pyramidy a chrámy. Zbytky této civilizace jsou viditelné ve zvycích a oblečení indiánských kmenů, které si své tradice zachovaly do dnes. Říše Mayů je jednou z nejlehčích cest zpět v čase.

  • nejkrásnější mayské památky v 5 státech Střední Ameriky
  • Mexiko, Belize, Guatemala, El Salvador, Honduras
  • trekking pralesem, plavby lodí a výstup na aktivní sopku
  • koupání ve dvou oceánech, jezerech, lagunách, řekách a jeskyních
Čti více

Tel.: 224 250 138, 608 482 877   |   Email: cksen@cksen.cz

Termíny a cenyProgram a mapaFotogalerieReference klientůZážitky ze zájezduTOP místa zájezdu

Cena zahrnuje:

mezinárodní letenku do Cancúnu a zpět z Guatemala City, letištní poplatky, SEN průvodce, pronajatou dopravu během celého pobytu s řidičem, ubytování v hotelech střední třídy (místní 3* – 4*) ve dvoulůžkových pokojích, pojištění proti insolventnosti, letištní transfery v Mexiku a Guatemale

Cena nezahrnuje:

stravu, vstupné do památek a atrakcí (4 290,- Kč), fakultativní výlety a aktivity

Ubytování:

Cancún – La Quinta by Wyndham *****, 1 noc

Belizce City – Ramada by Wyndham Princess ***, 2 noci

Flores – Hotel Casona de La Isla ***, 2 noci

Copan – Hotel Don Udo´s ***, 2 noci

La Libertad – Hotel Pacific Sunrise ***, 2 noci

Panajachel – Hotel Hotel Posada K'amol B'ey ***, 2 noci

Antigua – El Carmen Hotel ***, 2 noci

 

Náročnost:

Velmi bohatý program. Ubytování je příjemné, na některých místech jednodušší. V celé Střední Americe máme pronajatou vlastní dopravu, což nám umožní dostat se dál - na turisticky méně exponovaná místa. Zájezd zvládne opravdu každý. Navíc všechny země tohoto zájezdu mají pro Čechy bezvízový styk!

Hotely v základní ceně zájezdu
Doplňkové služby - SEN premium

1. den: Vítejte v Říši Mayů

EVROPA – CANCÚN

Odlet z Evropy směr americký kontinent. Ještě týž den přistaneme v nejznámějším letovisku Mexika, v Cancúnu. Stále více lidí si i tuto cestu za „velkou louži“ chce užít a využije možnosti doplacení Business class. Vyzkoušejte to i vy a na tento let se budete těšit. Pobřeží Karibiku a pravlast legendárních indiánů. Zvládnete po příletu také první mexické pivo nebo silnou tequilu? Mexiko se už na Vás těší.

2. den: Nejbarevnější země amerického kontinentu

CANCUN – TULUM – BELIZE CITY

Ráno nás čeká jediná pyramida na břehu moře, TULUM a zahájíme naši mayskou exkurzi. Mexický Tulum patří mezi naše oblíbené výlety v rámci Mexika i na jiných zájezdech. Hned pod pyramidou dole je teplé Karibské moře s pěknou pláží. Pyramida v Tulumu je asi nejfotogeničtější pyramidou na Yucatánu. Byla jednou z mála, kterou dokonce ještě Španělé viděli fungovat v přímém přenosu. Tulum, jako významné obchodní centrum se nacházelo cca 140 km od Cancunu, kdysi bezvýznamné rybářské vesnice. Je to jediná pyramida, která je přístupná, nacházející se přímo na karibské pláži. Všechno, včetně bohaté historie, si vysvětlíme a ukážeme na místě. Povíme si i o cenotě. Mayové cenoty používali nejen jako zdroj pitné vody, ale také jako obětní studny. Jak je to možné? Vychlazené mexické pivko, limetka a křupavé nachos – vyzkoušíte je i se štiplavými papričkami „jalapenos“ nebo „chipotles“ nebo „guajillo“? V místní kuchyni se vyznáme a rádi Vám poradíme, co je musíte ochutnat. Začněte před odletem používat více chilli, aby se Vám na místní stravu lépe přecházelo. Na své si ale přijde úplně každý.

Pokračujeme do Belize – nejoriginálnější a nejbarevnější země amerického kontinentu. BELIZE CITY – největší město země, které již není jejím hlavním městem. Proč jsme tady a kde jsou turisté? Průvodce vám přiblíží osobitý místní život. Věděli jste, že místní pivo patří k nejlepším v Americe?

Belize je nejmladší zemí celého regionu a je to destinace, do které by Vás nejprve nenapadlo zavítat. Nenajdete zde ani McDonald, Starbucks, Burger King, Subway, KFC či obrovské obchodní řetězce, Walmarts a podobně. Pokud se i nějaké objevily, brzy se vytratily. Případně se otevřely neoficiální prodejny (např. Starbucks na Caye Caulker). Tady nemá nikdo důvod jít do města a vybírat si nějaký produkt z nabídky 40 různých druhů. Tito lidé takové věci nepotřebují. To, co my ve SNU máme na Belize rádi, je právě jeho neturistická stránka. Je pro nás zajímavé tím, že sem jezdí velmi málo turistů, i v tomto století se sem téměř nikdo nehrne, a tím je tato země opravdu unikátní. Kdo má rád bizar země, Belize pochopí a neprohloupí, že sem nahlédl. O Belize mají lidé minimální informace, ale my ve SNU Vám ho s nadšením představíme tak, že si ho jakýmsi způsobem zamilujete a dotvoří nám obraz o zemích Střední Ameriky. Vyplatí se!

3. den: Nejbizarnější země Střední Ameriky

BELIZE CITY

Prohlídka BELIZE CITY. V Belize se stále dá zažít pravá autenticita. Tato země má svůj vlastní život, lidi jen tak něco nerozhodí, žijí si svým klidným tempem. Nepoznaná, neturistická a neobvyklá země Střední Ameriky. Belize City není hlavním městem Belize, ale žije zde nejvíce lidí. Má kolem 70 000 obyvatel. Při první návštěvě Belize City můžete zažít kulturní šok. Procházíte po nezpevněných a prašných cestách, pozorujete život místních a každým okamžikem Vás Belize City udivuje. Starci posedávají na chodnících a kouří své doutníky, děti se školními taškami utíkají domů nebo si jdou hrát, prodavači prodávají čerstvé ovoce či kokosy, lidé pod slunečníky obědvají mořské dobroty či rýži s fazolemi a popíjejí místní pivo Belikin, dělníci jsou skoro na každém rohu .. tam staví dům, tam opravují fasádu, jinde cestu. Atmosféra je provoněná Karibikem, prach ze silnice se zvedá do vzduchu, ulice jsou zality horkým sluncem, hraje hudba, všude je slyšet karibské rytmy. Všechno je úplně jiné, než byste čekali.

Belize je nesmírně zajímavá země i díky rozmanitosti obyvatelstva, které zde žije a které zde můžeme potkat, budeme-li mít štěstí, protože zde žije 14 obyvatel na km². Můžeme zde potkat dokonce i menomity ve svém tradičním oblečení – minoritní komunita bělochů, jejichž původ sahá do 16. století do Nizozemska, odkud odešli a jedna větev se usadila v Belize. Jsou známí tím, že odmítají výdobytky naší doby, někteří dokonce i elektřinu, ale mají auta a věnují se zemědělství.

V případě zájmu průvodce na místě zařídí pro skupinu navíc fakultativní výlet na nedaleký exotický ostrov Caye Caulker. Barevný a exotický ostrov dlouhý jen něco kolem 8 km s jedním městečkem Caulker Village, kde žije kolem 2000 obyvatel. Nachází se přibližně 30 km od přístavu v Belize City. Je velmi oblíbený mezi mladými lidmi (ulovíte pár fotek pro svůj Instagram?), jelikož dýchá pohodovou karibskou atmosférou a dobrému kokosu či drinku v místním baru jen stěží odoláte.

4. den: Napříč Britským Hondurasem

BELIZE CITY – BELMOPAN – XUNANTUNICH – FLORES

Opouštíme Belize City a směřujeme do hlavního města – BELMOPANU, nejmenšího hlavního města na světě. Po cestě se v případě zájmu můžeme zastavit ještě i v místní ZOO, kde si prohlédneme zajímavé druhy živočichů jako například vřešťana černého (patří mezi top 10 nejhlučnějších živočichů na světě, kterého byste v džungli slyšeli i na 3 míle) nebo tapíry – národní zvíře, či jaguáry, kteří ještě volně žijí jižně v rezervaci Cockscomb Basin.

Když v roce 1961 na Belize udeřil hurikán Hattie, přineslo to neštěstí a obrovské škody. Všechny důležité instituce tehdy přenesly do Belmopanu a vytvořily zde nové hlavní město. Víte, jak vypadá nejkurióznější budova parlamentu? Název města Belmopan je jednoduchá skládačka slov „Belize“ a „Mopán“. Mopán je řeka, která pramení v Guatemale a pokračuje do Belize, kde se také mění její název na Belize a pokračuje divokým korytem přes krajinu a vlévá se severně u Belize City do teploučkého Karibského moře. Náš autobus zastaví poblíž hranic s Guatemalou, u této řeky. Mopan překročíme kompou a pojedeme navštívit pyramidu XUNANTUNICH, do které nás přivede cestička dlouhá snad jen 1 km. Procházka zeleným lesem ke vstupní bráně. Doporučujeme pevnou obuv kvůli nerovnému terénu.

Předkolumbovské město XUNANTUNICH. Z vrcholu hory bájného mayského města uvidíme Belize i Guatemalu. Vyběhnete na Kamennou dámu a zadíváte se do zelené Guatemaly, kde budeme nocovat. Ty výhledy jsou neuvěřitelné. V areálu je 6 "náměstí", které jsou obklopeny mohutnými pevnostmi a paláci. I tady je jedna stavba dominantní, El Castillo. Toto město žilo asi o jedno celé století déle než jiná mayská města regionu.

Přecházíme do Guatemaly. Check-in v hotelu a dobrou noc na kouzelném koloniálním ostrově FLORES.

5. den: Pozor jaguár!

TIKAL

Ráno jsme si vychutnali voňavou guatemalskou kávu a jsme připraveni vystoupit na 70metrovou pyramidu v jednom z největších mayských měst.

Město TIKAL bylo ukryto v Peténském pralese v Guatemale až do roku 1848. Ruiny objevila expedice vedená Modestem Méndezem, ale důkladnější archeologický výzkum probíhal až od roku 1951. Lidstvu se tak odkryl unikátní svět mayské civilizace a dnes můžeme obdivovat jejich tajemnou kulturu, i když je pravdou, že Tikal je odhalen jen na 30 %. Minulý rok vědci pomocí laserového skenování terénu zarostlého hustým pralesem našli desítky tisíc obydlí, které byly domovem Mayů. Zmapovali oblast o rozloze 2100 km² a objevili přibližně 60 000 staveb. My vjíždíme do areálu brzy ráno, kdy prales nejvíce ožívá. Celé je to tak trochu vzrušující a poněkud tajemné. Cítíme se jako ve filmu Indiana Jones! Uslyšíme vřískot vřešťanů? Zakřičí dnes někdo "POZOR, je tady jaguár!"? Naše skupina je mnohem více semknutější a dává pozor, ale jsme odhodláni lovit zážitky na tomto místě, které by se mohlo bez studu zařadit mezi 7 novodobých divů světa.

Časem se ukázalo, že slavné mayské město Tikal představuje jen zlomek mayské metropole, která z větší části zůstala neodkrytá v hluboké džungli. Uprostřed Peténské džungle, nedaleko ruin starověkého mayského města Tikal se tak pod nánosem vegetace nachází dosud neodkryté město! To je unikátní, že jsme něco takového v tomto světě ještě stihli! Procházíme pralesem, který je plný života a zvuků. Z korun stromů je slyšet řev vřešťanů, člověk by si myslel, že to může být jaguár, jelikož na každém kroku je vidět značku "Pozor jaguár!". Každý závan vzduchu přináší novou vůni pralesa a my kráčíme cestou mezi vysoké stromy. Mohutné cedry, ceiby a palmy nám postupně odhalují první mayské stavby. Vysoko nad vrcholky stromů vyčnívají majestátní chrámy jednoho z nejmagičtějších mayských měst. Dozvíme se vše potřebné a zajímavé, ulovíme skvělé fotografie, z pyramidy se zadíváme do dálky a představujeme si, jaké to tady mohlo v minulosti vypadat.

Odpoledne možnost plavby na člunu na jezeře Petén Itzá, bude-li dostatek času. Vychutnáme si dosyta i místní skvělou kuchyni. Jste velmi hladový? Ochutnejte fiambre, obrovský salát z 50 ingrediencí. Doporučujeme také krůtí kak´ik, který se hodí k chuchitos, což jsou v podstatě známé "tamales" jen na guatemalský způsob...výběr je ohromný. Váš průvodce Vám trpělivě vysvětlí, co je třeba ochutnat a vy se rozhodnete. Na své si přijde každý! Čekají Vás gurmánské zážitky.

6. den: Malý kousek Jamajky

FLORES – RIO DULCE – LIVINGSTON – COPAN

Odjezd na jih do RIO DULCE (Sladká řeka). Dnes nás čeká přesun napříč exotickou Guatemalou do Hondurasu. Jsme už tak daleko! Nad jezerem Izabal zahlédneme, jak se tyčí Castillo (kdysi i věznice), které zde stálo již v polovině 17. století a chránilo území od nájezdů pirátů z Karibiku. My už přecházíme přes hlavní ulici, kde naleznete vše, co město nabízí. Ruch městečka, zvedající se prach z ulice, plno aut, tato cesta vede přímo na Honduras! Podíváme se, jak žijí a podnikají domácí v domech na kůlech na řece. Zůstaneme chvíli relaxovat při dobrém jídle, studené Coroně a možnosti koupat se v řece nebo se vyběhneme podívat nahoru na místa, kde jsou termální prameny? Právě zde nedaleko protékají dvě řeky, jedna s horkou a druhá se studenou vodou, které se mísí v přírodním prameni. Budete mít chuť do něj skočit? Domorodí lidé věřili, že má léčivé účinky. Krátká zastávka, abychom vyzkoušeli toho, co nejvíc a pokračujeme dál:

LIVINGSTON je město kreolů, Garifunů, Karibů bez kontaktu s vnitrozemím. Zvláštní mix kultur, který nás láká poznávat víc. Je to jako byste se z dosavadního Latino světa přenesli najednou na Jamajku. Je to tady úplně jiné než ve zbytku země. Prach ulic, nezorganizované budovy, angličtina na každém rohu a rastafariáni, kteří nás lákají do svého světa. Toto byl hlavní přístav Guatemaly u Karibského moře. Nejlepší garifunská polévka z mořských plodů se podává právě v Livingstonu! Jsme opět u Karibiku. Jinak, který rum je nejlepší v Guatemale? Program organizuje a rum vybírá náš SEN průvodce tak, abychom v dobrém čase přišli na hranici s Hondurasem, která se na noc uzavírá. Cestujeme napříč celou Střední Amerikou a chceme přece toho stihnout hodně.

Večerní příjezd do koloniálního města COPAN a jsme v další zemi na naší cestě. HONDURAS. Divoký a tropický ráj Honduras nás ve SNU udivuje vždy, když do něj vstupujeme. Zhluboka se nadechneme a pozorujeme ten život, který se zde jako by zastavil. Milí lidé, kteří si říkají Catrachos, jsou dokonce modroocí a blond (pravděpodobně potomci španělských pirátů) a mají rádi soccer. Banánové plantáže, volně se pasoucí krávy, hejna dětí, hudba punta. Večerní pivo Salva Vida, místní doutníky jsou stejně dobré jako ty kubánské a rum od sousedů z Guatemaly umocní dokonalou večerní atmosféru příjezdu do Hondurasu. Jak se asi cítil Kryštof Kolumbus, když připlul k jeho pobřeží v roce 1502? Dobrou noc ve státě, který pojmenoval Kolumbus "Hloubka". Dnes jsme ušli kus cesty a je třeba si zaslouženě odpočinout. Zítra lovíme zážitky v legendárním Copánu.

7. den: Nejdetailnější mayské relíéfy a pestrobarevné ary

COPÁN

Ráno odjíždíme na nejznámější památku Hondurasu. Co víme o Copánu a co zde nově objevili? Procházíme zelenou džunglí, do které perfektně ladí jeho odkryté pyramidy. Se zvědavostí prohlížíme každý větší kámen na zemi. Proč? Běžný turista to vůbec nevidí, neboť neví, kam se má dívat. V Copánu je ještě mnoho neobjevených artefaktů. Mayové do kamenů v Copánu vtesali různé odkazy a vyobrazení, aby jejich odkaz vydržel co nejdéle. Pro nás. Jsou staré 500 až 1000 let. S naším průvodcem si je důsledně prohlédnete a odhalíme jaká poselství nám zanechala. To, že je zde mnoho neobjevených končin, kde se můžete zatoulat ještě i v této době, je geniální na těchto zemích. A možná že i sami něco objevíme? Cítit se jako v dobrodružném filmu je jistě skvělý zážitek. Tady v Hondurasu uvidíte snad ty nejdetailnější reliéfy v mayském světě, společně se sochami, stélami a úchvatným schodištěm. Při krásně zdobeném písmu nejeden milovník latino světa zadržuje dech. UNESCO už to ví. Dáme lekci mayštiny? Odpočineme si na zelené trávě a přes naše hlavy možná přeletí i papoušci a tukani. Odpoledne zde je další skvělá možnost aktivity. Vydáme se na koních do místních hor, kde uvidíme indiány v autentickém prostředí (fakultativně)? Večer si posedíme na terase s dobrým drinkem a necháme se pohltit okouzlující atmosférou koloniálního městečka. Kamínky vydlážděné uličky, fotogenická zákoutí, bílé domky s červenými střechami, španělské kostelíky dotvářejí auru města, které se nebudete umět nabažit.

A co si dnes dáme k večeři? Když zavítáte do Hondurasu, tak z každé strany se na Vás budou valit vůně jídla, populárního street foodu a člověku se v tom všem bude samému jen těžko orientovat. Honduraská kuchyně je jaksi fúzí různých kuchyní – kuchyně domorodých Indiánů Lenca, kteří žijí ve Střední Americe a v Hondurasu je jich nejvíce, karibské kuchyně, španělské kuchyně, kuchyně garifunů i africké kuchyně. Určitě můžete ochutnat jejich baleadu – jedno z nejpopulárnějších jídel. Jedná se o kukuřičnou tortillu, která je naplněna mixem rozmačkaných fazolek, vajíček, avokáda, sýra a štiplavé omáčky. Každopádně budete překvapeni sytostí a chutí tohoto jednoduchého skvostu. Doporučujeme také polévku Sopa de Caracol. Pokud jste už byli v Karibiku, na Jamajce nebo na Bahamách, i tam jste se s touto polévkou mohli setkat pod názvem Bahamian chowder. Je to polévka z mušlí, do které se přidávají banány, koriandr, česnek a chilli a vaří se v kokosovém mléce. Aby byla ještě více ochucená, zeleninou na ní vůbec nešetří. Z polévek zde je oblíbená i Tapado de pescado, což je polévka z rybího masíčka, kokosového mléka, banánů, brambor, yuky, cibulky a mixu koření. A pokud jste dostali chuť na něco sladkého, rozhodně se zakousněte do tvz. rosquillas, podobně nám známým donutům nebo koblihám. Podobně se připravují i honduraské macheteadas, jejichž tvar připomínají naše langoše. Mezi populární alkoholické drinky v Hondurasu patří gifiti (typ rumu, který vytvořili Garifúni) a vino de coyol (z palmového stromu coyol), jehož konzistence je mléčná a světlá. Nejde však o víno! Bude z čeho vybírat, ale s drinkami pozor, neboť zítra vyrážíme za dalšími zážitky.

8. den: Černé vulkanické pláže

COPAN – LA PALMA – SAN SALVADOR – LA LIBERTAD

Dnes se zastavíme v SANTA ROSA DE COPAN. Málo navštěvované provinční městečko ukryté v horách daleko od velkých památek. Tiché a klidné místo s příjemným klimatem, které má s koloniálními budovami, klikatými uličkami, bujnou vegetací a milými domácí neskutečný šarm stejně jako svůj název. Vždy se zde rádi zastavíme, abychom nasáli tu pravou domácí atmosféru daleko od turistických míst.

Prodíráme se serpentinami, abychom navštívili tabákovou farmu a seznámili se s jejími špičkovými doutníky. Věděli jste, že Honduras pěstuje opravdu velmi kvalitní tabák? Tato oblast je jím známá, a proto jsme tady. Honduras má velmi rozsáhlé tabákové plantáže! Většina lidí si doutníky spojuje s Kubou, ale na Hondurasu je skvělé právě to, že nám dovolí přesně to, co na Kubě ne. Pokud jste už byli v kubánské továrně, tak ta honduraská ji s přehledem předčí. Pokusíme se vstoupit do místní fabriky. Zde se můžete volně projít a klidně si vyfotit místní, jak vyrábějí z toho nejlepšího tabáku dokonalý doutník. Proč se to pořád ještě dá? Místní nejsou tak zvyklí na turisty jako na Kubě = z toho se pokusíme vytěžit co nejvíce a vychutnat si tak další dokonalý zážitek.

Následně přejedeme do nejpřelidněnější země Střední Ameriky do počtu obyvatel na 1m², EL SALVADOR. My ve SNU vnímáme El Salvador také jako tu nejdobrodružnější zemi regionu. Čeká na nás hlavní město SAN SALVADOR, které se představí ve svém tradičním latinskoamerickém provedení a rovněž impresivní černé pláže LA LIBERTAD. Uděláme si zastávku v uměleckém městečku LA PALMA, plném řemeslného umění, tak typického pro El Salvador. Vyzkoušíme místní tradiční jídlo pupusas a pokud budou zájemci, tak se vykoupeme i v Pacifiku. Pláž, resp. písek po kterém kráčíte je vulkanického původu. Překrásná španělština tohoto regionu na nás působí z každého rohu a každý den zde je darem. Naučíme Vás pár frází, díky kterým si najdete možná i pár přátel mezi domácími.

9. den: Štědrý El Salvador

SAN SALVADOR

Salvador je docela malá země ukrytá v Latinské Americe a leží spíše ve stínu známější Guatemaly či Kostariky. Přesto stojí za návštěvu, aby nám dotvořila kompletní pohled na tento region. Máte vztah k surfování? Bude možnost zapůjčit si surf a počkat na ty správné vlny. Každého návštěvníka potěší i zdejší kuchyně. Po dnech cestování a poznávání si můžeme odpočinout nebo si jít vychutnat místní vulkanické pláže Majahual, Tunco nebo Sunzal s černým pískem. Na promenádě možná ochutnáme čerstvé humry a jiné plody moře. Široký výběr mořských živočichů se sváží na místní molo brzy ráno a stojí za to si trochu přivstat. Co jíst? Pupusa de queso con loroco, což je vynikající verze pupusas. Jsou naplněné sýrem a lorocem, a to je tropická rostlina kvetoucí v Salvadoru. Chcete-li je konzumovat zcela tradičně, dejte si k nim coleslaw (curtido) a salsu připravenou z rajčat. Další tradiční jídla jsou Lomo Relleno, plněná hovězí svíčková nebo vepřová panenka. Pokud natrefíte na Panes Rellenos, tak to jsou typické salvadorské sandwiche, které bývají ochucené speciálním kořením pocházejícím ze salvadorského kmene Pipil. Pokud máte rádi rýži, tak salvadorské casamiento bude pro Vás jako stvořené. Casamiento ze španělštiny znamená "sezdaný" a odráží to spojení jeho dvou hlavních ingrediencí rýže a fazolí. A něco sladkého na zub? Quesadilla Salvadoreña, je sladký salvadorský (chlebový) koláč, který naleznete v lokální pekárně. Tento koláček se výborně hodí ke kávičce nebo jako dezert za jakýmkoli hlavním jídlem. Dezert Tres Leches je populární snad v každé latino zemi. Semitas, plněné ovocnou (guava, mango, maliny) sladkou nádivkou. Fantasticky chutnají např. semita de piña (ananasové). Jak budete hledat pupusas v pupuserias, tak pastelitos naleznete v pastelerias. Pastelitos jsou malé buchtičky plněné sladkou náplní. Z různých druhů empanad určitě ochutnejte božské empanadas de leche, které mají lehkou krémovou vanilkovou nádivku a jsou perfektní k snídani. Je toho mnoho a Váš průvodce je pořád s Vámi. Štědrý El Salvador a západ slunce nad Pacifikem.

10. den: Nejkrásnější jezero na světě?

EL SALVADOR – PANAJACHEL

Odjezd na hranici s Guatemalou. Cestou se osvěžíme čerstvými ananasy. Kde jinde v Evropě chutnají tak skvěle jako tady? Možná jen na Azorách... Jsou přímo od zdroje! Naskytne se nám panorama hlavního města GUATEMALA CITY. Živá metropole, největší město šíje spojující Severní a Jižní Ameriku s 3,5 miliony obyvatel přezdívaná jako "Guate". Autentičnost v přímém přenosu. Pouliční umělci, přátelská atmosféra a překonávání mýtů o nebezpečnosti Střední Ameriky. 25 jazyků v jedné zemi a místní měna pojmenovaná po národním ptáku quetzal. Pulzující velkoměsto, plné života osvobozené od španělské nadvlády již v roce 1821 ve srovnání se zbytkem země, kterou jsme viděli a zažili, dosud působí na nás tak trochu ve zvláštním kontrastu. Na postu hlavního města se ocitlo poté, co bylo bývalé hlavní město Antigua zničeno (1772) přírodními katastrofami. I Guatemala city si vytrpěla své, ale svůj titul si udržela dodnes. Uděláme si zastávku a odpočineme na horské salaši, kde ochutnáme čerstvou vepřovou šunku a sýry. Že salaš v Guatemale?! I to je se SNEM možné! Každý den je malým překvapením. Hory v Guatemale jsou v skutku nádherné. Guatemala má rozsáhlý lesní porost. Již samotný její název pochází ze slova Quuahtlemallan, což znamená „země lesů“ a v počtu památek na seznamu UNESCO má snad absolutní dominanci ze všech zemí světa. A počet mayských památek z éry před příchodem Kolumbuse? Tisíce a tisíce. Tato místa byla obydlena již od pradávna. Večer příjezd na místo, které se nachází v TOP 3 Guatemaly, co musíte navštívit, až sem přijedete. Jedeme ke břehům jednoho z nejkrásnějších jezer na světě – jezero Atitlan. Místo věčného jara, které údajně dává duze barvy a kávě vláhu. A není to jen jedno z nejkrásnějších jezer světa, ale také nejhlubších v celé Střední Americe! Je hluboké kolem 340 metrů a nemá odtok do moře.

11. den: Fotogenický den

LAGO DI ATITLÁN

Probuzení v ráji. Panajachel a jezero ATITLAN. Dnes nás čeká opět celodenní výlet. Zkontrolujte si paměť ve fotoaparátech nebo v mobilech. Poplavíme se po jezeře Atitlán, které se nám ukáže buď v nádherném oparu, nebo s jasným výhledem v obklíčení sopek (San Pedro, Tolimán a Atitlán) díky kterým před 85 000 lety vzniklo. Zrak zvedáme k více než 3000metrovým nádherným vulkánům. Jsou to nejvyšší hory země? Zdaleka ne. Museli byste zamířit na sever k hranicím Mexika. Tento pohled však pořád bere dech a je to neuvěřitelné. Zastavíme se v malých městečkách na břehu jezera, po kterých jezdí ještě tradiční tuktuky. V každém městě se mluví jiným jazykem a tradiční kroj u domácích nesmí chybět ani při práci. Guatemala je nejfotogeničtější země regionu a tady se vám to jednoznačně potvrdí. Zůstane-li čas, vykoupeme se v teplé vodě Atitlánu, v jednom přítoku, který se vlévá přímo do jezera. Stále však souhlasíme s tím, že na Guatemale je úžasné právě to, že zde ještě můžeme potkat babičky ještě v jejich tradičním oblečení. Obraz mayského světa se už možná trochu mění, ale stále tady stíháme ulovit autentické zážitky, a toto je skvělá příležitost. To, co se vidí tady, na tomto místě, se za pár let už vytratí. Mladá generace se již přizpůsobuje moderní době, ale někteří ještě rádi mezi své záliby zařadí např. tkaní tradičním způsobem. Mají Vaše děti takové hobby? Zvyky se mají přece uchovávat pro budoucí generace. Stále živé náboženství, zvykové obřady a rituály. Mayská, milá, otevřená, občas trochu stydlivá, ale velmi přátelská povaha. Nejdominantnější kmen zde tvoří lidé Kakchiquel a Tz'utujil. Jsme v nadmořské výšce jen něco kolem 1500 metrů nad mořem a počasí provoní vzduch svěžím jarem.

12. den: Nezničitelná Antigua a fialový jadeit

PANAJACHEL – ANTIGUA

Dopoledne si dáme relax. Budíček dle vlastní nálady a na oběd odjíždíme směr ANTIGUA. Antigua je bývalé hlavní město na svazích legendární sopky Vulcan de Agua "Vodní sopka". Kdo nebyl v Antigue, jako by ani nebyl v Guatemale. Toto je to nejoblíbenější město v zemi a opravdu jen stěží najde konkurenci na celém kontinentu. Bohaté koloniální dědictví, desítky bazilik, útulných restaurací a jadeit na každém kroku. Výstup na horu nad městem a nádherné panorama "mirador". SEN má nejvíc v oblibě tvz. Cerro de la Cruz. Úchvatné barokní domy pastelových barev, lemované aktivními sopkami a kávovými plantážemi všude kolem. Antigua byla založena v roce 1543 jako hlavní město Guatemalského království, aby byla již o rok sužována požárem, později více zemětřeseními, erupcemi a záplavami, které se zde střídaly celá dvě století, a nakonec byly příčinou vzniku nového hlavního města země, a tedy ne náhodou Antigua znamená „Stará“. Navzdory všemu je dodnes jedním z nejpůvabnějších měst Latinské Americe, které má zdá se už všechny katastrofy za sebou. Mnohé budovy, hlavně kostely, po pohromách nikdy neopravily a chátrají. Stihnete ještě zachytit jejich tajemné kouzlo? Kouzlo Antiguy spočívá v tom, že zde na každém kroku zakopáváte o historii a my ve SNU musíme s tím pouze souhlasit. I muzea mohou být zajímavá a my zbožňujeme hlavně to, které je věnováno jadeitu, polodrahokamu tak důležitému pro mayskou civilizaci. V muzeu se dozvíme vše o historii jadeitu a můžeme obdivovat bohatý sortiment vystavených šperků nejen z jadeitu, ale také obsidiánu. Jadeit má podle některých učení i svou ochrannou funkci, prý přináší do života odvahu, klid a štěstí, uklidňuje mysl a léčí celý organismus. Antigua je jedním z mála měst na světě, kde lze kromě slavnějšího zeleného koupit také fialový jadeit. Bude součástí vašich suvenýrů? Odskočíme si i na trh Nim Pot, kde budeme obdivovat fascinující dřevěné masky, které se pojí s Guatemalou již od dávné minulosti. Mnohé z nich byly tradičně zdobeny právě jadeitem a pohřbívaly s nimi mayské panovníky. Kromě masek zde najdete také repliky mayských oděvů, různé sošky a umění ze dřeva. Pokud máte chuť na tradiční kuchyni a nechcete už vidět ani jednu tortillu (typickou latinskoamerickou kukuřičnou placku, během zájezdu je ochutnáte požehnaně chcete-li), žádný problém známe kvalitní restaurace. Mezi naše nejoblíbenější a SNEM doporučeno patří určitě Sobremesa (Parque Central, 4a Calle Oriente 4). Pokud potřebujete jen kávu a něco menšího na zub, zkuste Café Condesa (La Casa del Conde, 5A Avenida Norte). Pokud máte rádi street food, jděte na Parque la Merced na rellenito de platano – smažená banánová hmota plněná fazolemi. Na první pohled podivné, ale zato chuťově výborné! Najdete zde také mexické tacos či populární empanády. Všechno možné z latino street food. Komplexní gastronomický zážitek.

13. den: Procházka po teplých lávových kamenech

ANTIGUA

Dnešní dopoledne vyplníme výstupem na vrchol sopky Pacaya, 2552 m n.m. Ranní odjezd z hotelu a pochod měsíční krajinou kolem izraelské elektrárny, která funguje na sopečné páře. Vyjdete na sopku pěšky či na koni? Každý si vybere podle svých sil. Procházet se po teplých lávových kamenech je nezapomenutelným zážitkem. Hůlky za drobný poplatek (1 USD na místě) ocení nejen starší Lovci zážitků. Kráter je hluboký 50 metrů, bublá a paří se z něj. Žhavé lávy se nedotkneme, ale budeme ji pozorovat, jak protéká kolem nás. Pacaya je jednou z nejaktivnějších sopek Guatemaly a poslední erupce byla zaznamenána v roce 2010. Výstup bude trvat přibližně 2 hodiny. Jeho součástí jsou také přestávky na užívání si výhledů, které se nám nabídnou, bude-li mít počasí dobrou náladu. Na konci si doplníme své kalorie malou opékačkou. Naše tradičně špekáčky zde nenajdeme, ale můžeme to udělat na americký styl. Opékané marshmallows s čokoládou a sušenkou je součást každého dobrého tábora na kontinentu.

Odpoledne sjedeme dolů a stále máme dostatek času na město Antigua a jeho magickou atmosféru. Fakultativní aktivity. SEN průvodce je stále k dispozici a radí, co s načatým dnem. Steaky, kostelíky a tradiční trhy, kde dokoupíte poslední guatemalské barevné suvenýry, které už možná ani nebudete mít kam dát. SEN doporučuje skvělá místa, která by byla na škodu nechat si ujít. Restaurace na vršku Cerro San Christóbal se skvělým výhledem je perfektní místo k obědu. Mají výborně ceviche, krevety a mnoho druhů ryb. Hned vedle najdete organickou farmu, ve které pěstují zeleninu a je tam také skleník s přibližně 200 druhy orchidejí. Finca la Azotea je malá rodinná kávová plantáž z roku 1883, která vyváží i do světa. A opravdu kvalitní! Procházka procesem zpracování kávy, sklizeň plodů i ochutnávka špičkového šálku v sympatickém autentickém prostředí. Dokonalá tečka za Guatemalou. Stihneme ještě večerní mejdan? Doporučujeme skočit do La Sala na latino párty po které protančíme do druhého dne. Ráno směr letiště. Nezaspěte!

14. den: Hasta la vista

GUATEMALA CITY – EVROPA

Rozloučení se Střední Amerikou a odlet domů. Přílet do Evropy. I Vy už šíji spojující Severní a Jižní Ameriku vnímáte jinak?

15. den: Vítejte doma!

EVROPA

Přílet domů. Sdílení zážitků s rodinou a přáteli a znovu prožívání krásných dní, které jste právě absolvovali. Který zážitek byl TOP? Která fotografie je nejlepší? Střední Ameriku znáte lépe než kdokoli jiný.

Říší Mayů
<
>
Mayský Copan v Hondurasu Pyramidy Tulum na pobřeží azurového KaribikuSEN na mayských pyramidách, Tikal Jezero Atitlán při západu slunce, Guatemala Legendární sopka Vulcan de AguaGuatemalský Tikal ukrytý v džungliProcházka koloniálním městečkem Antigua ve stínu aktivní sopkyNávštěva katedrály v Guatemale Mayský Tikal v GuatemaleKoloniální městečko Antigua přímo pod sopkou Sopka nad městem Antigua Místní žena na břehu jezera Atitlán v Guatemale  Láva na aktivní sopce v Guatemale Procházka k sopce je zážitkem na celý životS CK SEN na sopku Pacaya Aktivní sopka připomíná měsíční krajinuSEN na Tikalu v Guatemale Tulum je historie zasazená do přímořského prostředíJízda typickým autobusem Život na venkově v Guatemale Tradiční mexický kroj Setkání s místními dětmi Nákup na lokálním trhu V ulicích Mexika to stále žije Mayské zvyky a tradiceTukan ve středoamerické džungli Opičky v Guatemale Chutná středoamerická strava Červíci jsou netradiční specialitou Karibský ráj v Belize SEN na karibské pláži v Belize Azurové karibské pláže v Cancunu Odpočinek na plážích Mayské riviéryTop hotely na Mayské riviéře Luxusní ubytování v Mexiku
Mayské město Tikal ukryté v džungli

Říší Mayů, Mexiko , Guatemala, Belize - vrátil jsem se mnohem nadšenější

Zdravím,
byla to nádhera. Já při cestách rád poznávám zejména atmosféru a těchto poznání jsem tady mohl mít bezpočet. I noc v Belize city, kde nebylo skoro nic k vidění, je nezapomenutelná, právě díky té atmosféře. Prostě jsme byli mezi místními, bavili se s nimi. Ale takových zážitků bylo na té cestě bezpočet. Každé město i země, pokaždé to bylo trochu jiné, ale vždycky bylo kam jít, na něco se zeptat a něco se dovědět. Absolutní bomba byla Pacaya. Ta šílená dřina při výstupu stála absolutně za to, a když jsme vylezli nahoru a viděli vytékat tu lávu, byl to jeden z mých největších cestovatelských zážitků. Byl jsem nadšený z barevné Guatemaly. Ta cesta je prostě moc dobře naplánovaná a díky programu vůbec nevadí i delší přesuny. Já čekal, že to bude fajn, ale vrátil jsem se mnohem nadšenější, než jsem si původně myslel. Navíc ubytování bylo nečekaně luxusní, což bylo super, ale já bych se klidně smířil i s mnohem obyčejnějším. Nejel jsem se tam válet do hotelu, ale něco poznat a něco si tam užít. A to se naprosto povedlo.
Ale hlavní a nejdůležitější, proč se to tak moc povedlo, nebyl jen samotný program cesty, ale to, jaký nám ten zájezd průvodce Martin dokázal udělat. I sebelepší program nebude dobrý bez dobrého průvodce. A on byl skvělý. Já skutečně nelichotím, píšu jen to, o čem jsem přesvědčen.
Byl jsem s Vámi už třikrát, pokaždé někde jinde, a rád pojedu zase, protože jsem byl vždycky spokojený. Pokaždé jsem měl jiné průvodce, ale všichni byli skvělí, ač každý byl jiný. Ale prostě každý dokázal udělat zájezd do té "své" končiny světa tak, že se mi líbil. A nejen mně.
Úroveň každého poznávacího zájezdu je závislá od kvality průvodce, protože bez něj to nejde. V každé zemi na světě bude něco zajímavého k poznání, ale jak jsem již výše napsal, bez dobrého průvodce ten zájezd nebude stát za nic. Takže pokud by se mě někdo zeptal, jestli má na tento zájezd jet, tak mu jednoznačně řeknu ať jede, protože jinak o hodně přijde.

Pavel

Čti více
Mayský Copan v Hondurasu

Říší Mayů, Mexiko, Guatemala, Belize, Honduras - ezapomenutelné zážitky

Včera jsme se vrátili z putování po stopách Mayů krajinami Střední Ameriky. Zájezd trval jen 15 dní, byl však naplněný bohatým a pestrým programem a nezapomenutelnými zážitky. Nejvíc mě očarovaly mayské památky v honduraském městečku Copán, které jsou dekorované obrovskými několik století starými stromy šířící úžasnou energii. Super zážitkem pro nás všechny byla návštěva mayské dědinky skryté v honduraských horách, kterou jsme absolvovali na koních. Místní děti nám na uvítání zazpívaly honduraskou hymnu v jejich jazyce. Ve sboru byly zastoupené všechny věkové kategorie dětí, od těch úplně nejmenších, co se právě naučily chodit. Vždy, když si vzpomenu na jejich milé tvářičky a ručičky položené na hrudi, mám husí kůži po celém těle. V Guatemale jsme měli možnost strávit téměř dva dny u krásného jezera Atitlán, které je obklopené vysokými horami a třemi sopkami. Zažít ranní svítání na břehu tohoto jezera je nepopsatelný zážitek. K výborné atmosféře přispěli všichni účastníci zájezdu, především Dana, Eva a Gábina. Adrián, který nás na této cestě provázel, má mimo výborné průvodcovské schopnosti i úžasný dar šířit dobrou náladu a vyvolat úsměv nejen na tvářích klientů SNU, ale také u místního obyvatelstva. Byla radost dívat se, jak projevoval sympatie k místním a oni mu to opětovali. Srdečné díky spolucestujícím, Adriánovi a CK SEN. Taťána

Čti více
Pyramidy Tulum na pobřeží azurového Karibiku

Říší Mayů - poděkování za úžasnou cestu

Připojuji poděkování za úžasnou cestu Střední Amerikou. Mayská kultura, původní kroje, gurmánské speciality a la mollo, guatemalská káva a Zacapa – 23 roční rum, pyramidy v každé krajině: Tulum v Mexiku, Tikal v Guatemale, Xunantunich – jak ho Katka vtipně nazvala „kde nic, tu nic,“ abychom si ho pamatovali. Prokládání zážitků z historie a kultury, skvělé fotky indiánských dětí a starších usměvavých lidí... nevím, jak lépe popsat to, že zážitek ještě po 11 dnech návratu domů stále trvá… a to jsem už v Guatemale byla. Největší devízou bylo, že jsme měli tak úžasnou průvodkyni Katku Liškovou, která tento zážitek umocnila svojí profesionalitou, vědomostmi a spontánností. Radovala jsem se, když jsem se dozvěděla první den, že nás bude provázet právě ona a vůbec, ale vůbec nezklamala, naopak bych se těšila na každou další cestu s ní. A to jsme byli na Kubě, a právě Katka šla paralelně s námi… a všichni ji chválili už tam. Děkujeme CK SEN, Katce a skvělé partě cestovatelů, nyní už přátel. Už teď se těšíme do Buenos Aires. Xénie

Čti více
SEN na mayských pyramidách, Tikal

Říší Mayů, Honduras, Salvador, Mexiko, Guatemala - mnoho příjemných zážitků

Dobrý den, s manželem jsme oba dva už zkušení cestovatelé, ale na cestu do Střední Ameriky, zejména do státu jako je Salvador, jsme si netroufali. Proto jsme si vybrali zájezd přes cestovní kancelář SEN. Naše největší obava byla cestování a přizpůsobování se ve skupině a kvalita průvodce. Byli jsme však velmi, ale opravdu velmi překvapeni. Naším průvodcem byl pan Richard Grom, který předvedl velmi profesionální schopnosti a v průběhu celého zájezdu byl velmi ochotný a stmeloval náročnou skupinu vždy s úsměvem na tváři. Z dovolené jsme si přinesli mnoho příjemných zážitků, ale nejvíc těch, které Vám nenabídne země, ale lidé. A to se nám snažil celou dobu nabídnout Váš průvodce. Se službami jsme byli natolik spokojeni, že jsme si už objednali další zájezd Thajsko, Malajsie, Singapur, na který se už velmi těšíme. Přejeme Vám mnoho spokojených zákazníků a vynikajících průvodců jako je Richard Grom. Věra a Marian Machálkovi

Čti více
Jezero Atitlán při západu slunce, Guatemala

Říše Mayů - Honduras , Salvador , Mexiko , Guatemala , Belize - cesta naplnila moje očekávání

Minulý týden jsem se vrátil ze Střední Ameriky – Říše Mayů. Byla to moje první cesta s Vaší CK, ale pevně věřím, že ne poslední. Moje pocity jsou pozitivní, cesta naplnila moje očekávání a v některých směrech i předčila. Kladně hodnotím komunikaci s Vaší kanceláří před samotnou cestou; během celé trasy to splnilo opravdu cíle zájezdu komfortního typu, přesuny (i když delší) byly zvládnutelné bez jakýchkoli problémů (bohužel čas se nedá urychlit a itinerář obsahoval 5 různých velkých zemí). Velmi kladně hodnotím průvodce Kamila, z hlediska přístupu, přehledu faktů i detailů, vědomostí, komunikace a na neposledním místě i při řešení akutních situací, které se vždy mohou objevit. Velkou mírou k pohodě přispěli pochopitelně i ostatní účastníci zájezdu naší mikroskupinky, kterou tímto pozdravuji, zvlášť Mira, díky kterému jsme striktně dodržovali prevenci před nebezpečnou životu ohrožující dehydratací :-) Z mého pohledu bych zařadil v některých dnech a místech (např. Honduras, El Salvador a Guatemala) víc fyzických aktivit i na úkor brzkému odjezdu, protože jde o extrémně zajímavé země. Závěrem můžu zkonstatovat, že Střední Amerika mě okouzlila, je mimořádně bohatá na důležitou historii země, její geografie, fauna, flóra jsou fascinující a lidé jsou vždy milí, usměvaví, pohodoví (viz náš guatemalský řidič mikrobusu, který byl na jedničku, ale i lokální průvodci). S pozdravem Stevo

Čti více

Belize

Opouštíme Mexiko a míříme do úplně jiného světa – Belize. Potomci pirátů, otroků, mayů a ztracených bílých Američanů. Sami byste se možná báli vyjít z hotelu, ale my si dáme s domácími pivko v baru. Uvolněná atmosféra v městě dřevěných chatrčí, kde se zastavil čas. Jako kdybyste se ocitli v pirátském doupěti starém několik století. Prázdné cesty a vylidněné hlavní město. Bizarní země, která je sama o sobě zážitkem.

Čti více

Honduras

Dopoledne se potíme na jedné z nejimpozantnějších památek země. Nejzachovalejší kamenné sochy celého mayského světa. Nasedáme do koňského sedla, jako místní kovbojové. Slunce ještě stále pálí a my se potíme jako správní gringos. Procházíme krajinou, jako vystřihnutou z telenovely – potůčky, haciendy a stáda dobytka. Cesta končí. V malé vesničce se kolem nás sbíhají děti a zpívají nám honduraskou hymnu s rukou na hrudi.  Ohromný zážitek. Odměňujeme je cukrátky. Dále už se na koních nedá jít. Prodíráme se hustým porostem, jako Indiana Jones. A najednou jsme tu. Posvátné mayské město jen tak „pohozené“ v lese. Pár kamenů, kde člověk cítí historii přímo na dotyk. Ještě ráno jsme stáli tak blízko dokonalých  kamenných staveb. Tyto oproti nim působí jen jako dětská hračka. Ale kouzlo spočívá v tom, že toto místo  jsme našli přímo my. 

Čti více

Guatemala

Je jedno kolik fotek Tikalu jste viděli. Je jedno kolikrát vám o něm vyprávěli a kolik jste toho o Tikalu přečetli. Přijít přímo do srdce Peténské džungle, prodírat se hustým pralesem a zmoknout na tropickém dešti je zážitek, na který se nezapomíná. Je to jako stát před Taj Mahal a nedokázat se nabažit jeho velkoleposti.  Vstáváme brzo ráno, aby nás džungle přivítala svým probouzejícím se skřekotem.  Procházíme po chodníčkách, které hned na to mizí v hustém pralese. Najednou se před námi otevře náměstí, které kdysi muselo být centrem impozantního města. Mlčky hledíme na tu krásu. Stát zde se vám navždy vryje do paměti. 

Čti více

Opékačka na lávě v Guatemale

Po noci v bývalém klášteru vyrážíme na sopku Pacaya, která je aktivní. Nebo hyperaktivní? Nachází se nad nádherným městem Antigua, někdejším hlavním městem Guatemaly s koloniální atmosférou, kostely a jejich ruinami. Jorge, místní průvodce, nám hned avizuje, že její činnost za poslední dva týdny naznačuje erupci v blízké budoucnosti. Zatím je často vidět kouř a chrlení kamenů, avšak ne do dálky. Na samotný vrchol samozřejmě za těchto okolností jít nemůžeme, ale jako správní lovci zážitků si to namíříme o 300 metrů níže k lávovému kráteru (nacházíme se téměř 2300 metrů nad mořem). Výstup je příjemný, sopka se sem tam ozve a Jorge nám nahoře nabízí banány. „Y los marshmallows?/Raději pěnové bonbony?“ To už je jiná řeč, milý Jorge vytasí hole a všichni na ně radostně šoupnu marshmallows, které následně přiblíží k díře mezi lávovými kameny. Z díry sálá patřičné teplo a zanedlouho si už pochutnáváme. Guatemala má celkem 37 sopek, ale pouze tři jsou nevyhaslé. Výstup na jednu z nich se určitě každému vryje do paměti.

Čti více

Tikal v pralese

Jako každý den nás brzy ráno čeká náš usměvavý šofér s nastartovaným vozidlem. Pokud chcete v přírodě něco zažít, není novinkou, že brzy ráno ožívá prales nejvíce. A Tikal, pro mě určitě nejkrásnější mayská památka, je celý ponořen v hluboké džungli. Celé je to tak trochu vzrušující, a tak trochu tajemné. Proto Tikal zbožňuji. Julo, tak se jmenuje náš řidič, se žene za volant. Řekla bych, že má přes 200 kilo. Hranatý jako zrnko kukuřice. Staré guatemalské pověsti říkají, že žena je krásná, pokud se podobá na zrnko kukuřice. V tom případě by byl náš Julo královnou krásy. Hlava kulatá jako meloun a úsměv jako malý bůžek slunce: „Dívej, dívej... právě vychází nad jezerem Peten, není to magické?“ Usmívá se jako malé dítě, když dostane lízátko. A my se usmíváme s ním. Všechny, ještě tak trochu v polospánku, Julo probere, když prudce brzdí u značky "pozor jaguár". Děláme si fotky na památku a najednou to pralesem opravdu začne "žít". Vřískot na plné pecky. Vypadá to, že se na nás přímým směrem blíží smečka jaguárů. Kdybych nevěděl, že jsou jaguáři samotářská zvířata a víceméně se potkávají jen kvůli páření. A kdybych nevěděl, že ten ohromný skřekot patří vřešťanovi, relativně velké opici, o které se říká, že je jedním z nejhlučnějších zvířat na naší planetě, kterou lze slyšet na vzdálenost až 5 km a její hlasivky překračují 125 decibelů, leknu se i já. Jeho skřekot je opravdu odstrašující. Je to jako by na nás za malou chvíli měla zaútočit opravdu velká smečka něčeho hrozivého. Náš domácí průvodce José (familiárně ho voláme Jožo) zahlásí: „Jaguáři!“ a já mám v minivanu zpět všechny cestující, než byste řekli "SEN". První ranní rozcvička za námi. Běh na krátkou vzdálenost. Po chvilce už vystupujeme v národním parku Tikal, prodíráme se pralesem, cítíme se jako Indiana Jones. Objevujeme pyramidy, které jako by jen tak v hustém porostu svůj dávný sen snily. Dostáváme se na "hlavní náměstí". Tikal je prostě bomba!! Podle mě by měl být zařazen mezi 7 novodobých divů světa. I moje skupina je bomba!

Čti více

Tikal a prales

Jaké je to vstoupit do pralesa? Cítit se jako Indiana Jones a objevovat neobjevené? Za ranní mlhy, která je tak typická pro středoamerický prales, procházíme okolo dopravní značky „Pozor jaguár přes cestu“. Tak jako je u nás na značce lesní zvěř. Díváme se všude kolem, vždyť jaguáři jsou nejaktivnější takto brzo ráno anebo při západu slunce. Adrenalin nám pulzuje v žilách, když vystupujeme z auta a před námi ještě z rána nádherně dýchá celý prales. Občas slyšíme opice – vřešťany. Jde je slyšet na velkou dálku a jejich řev zní jako by samotní jaguáři bojovali o život. S maličkou dušičkou se vydáváme do srdce pralesu. Procházíme kolem pyramid, které mají stovky let a jsou celé porostlé hustým závěsem lián a zelených lišejníků. Odměnou nám je však po dlouhém putování hlavně náměstí v Tikale. Snad nejkrásnější archeologická zóna a téměř jenom pro nás. Přesně tu se odehrávaly mayské obřady. Tady se nacházeli panovníci a rozhodovalo se o osudu mocného impéria. Magičnost ohromujících staveb dodnes láká různé hledače záhad a my mezi nimi, snažíc se poodhalit tajemství dávných civilizací.

Čti více

Na koních do hor Hondurasu

Překračujeme hranici. Je to jen malá dřevěná budka, kterou byste lehce minuli. Její nápis „imigrační oddělení“ už dávno ztratil svůj barevný odstín. Mezi Guatemalou a Hondurasem jezdí jen velmi málo turistů. Hranice na noc zavírá, ale my jsme to stihli. Pouze pár kilometrů od hranice, už na území dnešního Hondurasu, se nachází nejzachovalejší stély z mayských dob. Kvůli nim se sem opravdu vyplatí jít. Obdivujeme dokonalost dávných civilizací, o kterých se postupně dozvídáme víc. Ale to není všechno. Po obědě osedláváme naše koně a vydáváme se do hor. Místní děti se kolem našich koňů honí a dole je vidět řeku, kde se chodí občerstvit stáda dobytku. Stoupáme do hor. Krajina se vlní a ze sedla našich koní všechno vypadá romantičtěji, ale je to drsná země. Právě v ní se ukrývají další mayské pozůstatky, které jsou cílem naší cesty. Jako novodobí dobrodruzi sesedáváme z koní a prodíráme se ještě kousek krajinou, abychom viděli to, co možná za pár let bude nová archeologická oblast. Zatím je to jen „pár kamenů“ a naše zvědavé oči.

Čti více

Pláže Salvadoru

Nejmenší a nejlidnatější země Střední Ameriky v sobě skrývá dokonalé surfařské pláže. A přesně o tom nám na naší zastávce v Salvadoru jde. Nohy zabořené v jemném písku. Pláže jsou tu černé, protože jsou sopečného původu. Ale zrnka písku jsou tak jemné, že když člověk zavře oči, vsadil by se, že stojí někde v Karibiku. Jedny z nejlepších vln v celém Pacifiku. A máme je skoro jenom sami pro sebe. Tady to prostě budete chtít vyzkoušet. Pronajmout si prkno, svést se na vlně, a potom si dát zaslouženě čerstvé mořské plody s vychlazeným pivem přímo s výhledem na Pacifik. Vyplatilo se dojít až sem. Salvador má neopakovatelnou atmosféru, která stále ještě nebyla objevena masovým turismem.

Čti více

Na sopku v Guatemale

Během celého zájezdu se cpeme kukuřičnými plackami v různých podobách. Středoamerická kuchyně je opravdu různorodá a gastro zážitky jsou na naší cestě na každém rohu. Na našem zájezdě určitě nezchudnete, a proto se na závěr chceme udržet ve formě. Místní poměry mluví o tom, že žena, když je krásná, má se podobat na zrnko kukuřice. To znamená, že objemné tvary jsou tu v módě. My však chceme být fit, a tak se na závěr našeho zájezdu vydáváme pokořit jednu z nejaktivnějších sopek Střední Ameriky. Z malebného městečka Antigua, bývalého hlavního města Guatemaly, je to parádní celodenní výlet. Vystoupáme téměř až do výšky 2500 m.n.m. Pacaya je makačka, ale ty výhledy na vyprahlou sopečnou krajinu jako z Marsu, stojí za to. Každý překonáváme sám sebe. Dostáváme se téměř na dosah k vařící lávě. Celá hora jako by dýchala. Našlapujeme opatrně, abychom podle legendy neprobudili staré mayské démony. Výstup je náročný, ale o to víc si na vrcholu vychutnáváme ten pocit štěstí. Pozor na podrážky bot. Toto je velmi unikátní zážitek. Dostat se tak blízko k vařící lávě se dá jen na málo místech naší planety.

Čti více
Guatemala - Tikal

Tikal

Nejrozlehlejší ruiny starověkého mayského města. Nacházejí se na severu Guatemaly v džungli El Petén. Celá oblast je zapsána na seznamu světového dědictví UNESCO. Tikal byl založen v 6. století př. n. l. a byl střediskem největšího a nejdéle trvajícího mayského státu.

Čti více
Guatemala, jezero Atitlán

Jezero Atitlán

Je považováno za jedno z nejkrásnějších jezer světa a je to nejdůležitější guatemalská turistická atrakce ve stínu obrovských sopek Atitlán, Tolimán a San Pedro. Nejhlubší jezero Střední Ameriky s maximální hloubkou 340 m a průměrnou hloubkou 220 m. Jeho plocha činí 130,1 km², má rozměry přibližně 12 x 5 km. Obyvatelstvo vesnic a městeček je mayského původu.

Čti více
Honduras, střední Amerika

Copan

Třetí největší město v klasickém období mayské civilizace. Nachází se na břehu stejnojmenné řeky Copán v Hondurasu. Copán byl střediskem vědy, především astronomie a matematiky. Copánští astonomové vypočítali nejpřesněji ze všech Mayů délku slunečního roku, objevili novou metodu výpočtu lunárních měsíců. Copán je jedna z nejdéle a nejpodrobněji prozkoumaných mayských lokalit.

Čti více
Guatemala, Antigua

Antigua

Město v centrální Guatemale, obklopené 3 sopkami - Fuego, Agua a Acatenango. Z architektonického hlediska je město významné pro zachovalé stavby i ruiny z koloniálního období s renesančními a barokními prvky. Antigua byla jedním z hlavních měst Guatemaly. Předešlé hlavní město se rozkládalo na úpatí sopky Agua a bylo zničeno povodní. Rychlý konec rozvoje města nastal 29. června 1773, kdy zemětřesení zničilo podstatnou část města. Roku 1776 bylo hlavní město přemístěno do Ciudad de Guatemala, kde je dodnes.

Čti více

Pacaya

Monumentální vulkán, který se tyčí nad středoamerickou Guatemalou, vybuchl jen za poslední čtyři roky třikrát. Vedle velkých erupcí navíc sopka každodenně doutná a sem tam si odplivne lávu. Na sopce Pacaya lze zažít neobvyklou zkušenost. Cestovatel smí vystoupat až přímo k doutnajícímu kráteru do bezprostřední blízkosti žhavé lávy.

Čti více

Máte předběžný zájem o tento zájezd? Budeme Vás kontaktovat, rádi zodpovíme všechny Vaše dotazy a zašleme kalkulaci zájezdu na Váš email.







Povinné pole

Formulář byl odeslán, děkujeme.

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Více informací