Chimborazo Lodge v nadmořské výšce 4000 m n.m.

Ekvádorská sopka Chimborazo a Galapágy (Expedice)

Nejdále od středu Země

Ostrovy želv - Galapágy jsou vzdáleny od jakékoliv civilizace tisíc kilometrů hluboko v oceánu, a to z nich dělá oázu nerušeného klidu. Ale už skutečně vzdálený je i vrchol vyhaslé sopky Chimborazo. Vydejte se s námi k nejvzdálenějšímu bodu od zemského jádra na světě a z výšky 6263 m n.m. se zadívejte na svět pod vámi! K výstupu předchází, jak je již ve SNU zvykem, další fantastický program. Čokoláda, panamský klobouk, káva. Ve společnosti ostříleného průvodce Ivana Strapek, Vás tato klidná jihoamerická země uchvátí.

  • bezpečná země s fundovaným SEN průvodcem a zkušeným týmem horských vůdců
  • svět na rovníku, nezkrotné Andy a Galapágy
  • vystoupíte s námi na nejvzdálenější místo na Zemi od Zemského jádra
  • zajišťujeme potřebnou výstroj na nejnáročnější úsek cesty
Čti více

Tel.: 224 250 138, 608 482 877   |   Email: cksen@cksen.cz

Termíny a cenyProgram a mapaFotogalerieZážitky ze zájezdu

Cena zahrnuje:

mezinárodní letenku do Ekvádoru a zpět v economy class, letištní poplatky, dopravu během pobytu, ubytování ve dvoulůžkových pokojích (hotel) a společném pokoji (horská chata), snídaně, obědový balíček (7x) a večeře (5x), místního horského vůdce během posledního stoupání (1 do dvojice), služby skvělého místního anglicky hovořícího SEN partnera, služby místních průvodců podle potřeby, ingala card, vstupné na Galapágy, 2 místní přelety, pojištění proti insolventnosti

Cena nezahrnuje:

cestovní pojištění, vstupné do památek, kapesné, stravu mimo uvedené

Ubytování:

Village of Nono – Villa Doris Country House ***, 2 noci

Riobamba – Hotel Rincon Aleman ***, 2 noci

Chimborazo – Chimborazo Lodge ***, 2 noci

Chimborazo – Horská Chata Carrel *, 1 noc

Quito – Ikala Quito Hotel ****, 1 noc

Galapágy – Hotel Santa Fe ***, 3 noci

 

TŘÍLŮŽKOVÝ pokoj není možný! Všechny pokoje jsou dvoulůžkové, určené pro dvě dospělé osoby. 

Poznámka:

Tento zájezd je určený pro fyzicky aktivní a zdravé klienty, milovníky náročných výspů a hor. Před samotným výstupem absolvujeme společně několik menších túr, díky kterým proběhne dostatečná aklimatizace, a navíc poznáme Ekvádor, Andy a místní kulturu jako nikdo jiný.

Zájezd se koná ve vyšší nadmořské výšce, takže klienti, kteří nejsou vitální a mají zdravotní problémy, jako např. problémy se srdcem, dýcháním, tlakem, doporučujeme zvážit cestu. Nechte si prověřit svůj zdravotní stav u lékaře vzhledem na výšku, kterou budete překonávat, ještě před přihlášením. Nikdo není imunní vůči výškové nemoci. Nejnáročnější bude poslední úsek cesty, když budeme stoupat od horské chaty Carrel (4800 m n.m.) k vrcholu Veintimillia Summit 6227 m n.m. Pokud budou příznivé podmínky a budete mít dostatek energie je možné pokračovat +1 hodinu k samotnému vrcholu Whymper summit 6263 m n.m.

 

Zájezd realizujeme od 2 spolucestujících. Na 2 spolucestující připadá 1 horský vůdce během posledního stoupání od horské chaty Carrel. Pokud jste tedy dva a jeden z Vás má problémy s nadmořskou výškou, resp. nedokáže pokračovat a musí sejít dolů, tak musí s ním sejít i horský vůdce. To znamená, že Vy budete muset jít spolu s nimi. Pokud nechcete toto riziko akceptovat samozřejmě rozumíme Vám a máte možnost v doplňkových službách zvolit si službu privátního horského vůdce.

Minimální věk účastníka: dovršených 16 let v době konání posledního výstupu. Klienti ve věku 16-17 let musí mít zároveň i písemný souhlas rodičů / zákonného zástupce na výstup.

Maximální věk účastníka: dovršených 64 let v době konání posledního výstupu. Pokud máte 65 let a více, a máte zájem o poslední stoupání k vrcholu, prosíme o kontaktování na cksen@cksen.cz nakolik horští vůdci organizující poslední nejnáročnější výstup budou potřebovat detailnější lékařské potvrzení o Vašem bezproblémovém zdravotním stavu. Vaše bezpečnost je naší prioritou.

Důležité upozornění: Pokud nejste fyzicky zdatný pro poslední náročný úsek a nepotřebujete vyjít až na samotný vrchol sopky Chimborazo, zájezd je pro Vás samozřejmě stále možné zrealizovat. V tomto případě byste přečkaly jednu noc v poslední horské chatě Carrel (viz itinerář cesty), kde se zastavíme a kam se ostatní skupina po posledním výstupu na druhé ráno vrátí a společně se přesunete do Quito. V tomto případě se na Vás nevztahuje podmínka účasti věk max. 64 let.

Hotely v základní ceně zájezdu
Doplňkové služby - SEN premium

1. den: Přílet do Ekvádoru

QUITO – VILLAGE OF NONO 2800 M.N.M.

Odlet přes 6 časových pásem na druhý kontinent. Večerní přílet na rovník, do Ekvádoru stále týž den! Stále více lidí si i tuto cestu chce zpříjemnit a využije možnost doplacení Business class. Vyzkoušejte to i Vy a budete se těšit už na samotnou cestu na zájezd. Přiletíte do svého cíle odpočatý. Rádi Vám poradíme.

Po příletu nás vítá hlavní město Quito ležící na úpatí sopky Pichincha ve výšce 2 800 m n. m. a podle mnohých to je nejklidnější a nejbezpečnější jihoamerická metropole. Letiště v Quito je dokonce druhé nejlepší letiště v Jižní Americe podle Skytrax za rok 2019 i 2020, a to je už co říct. Po příletu společný přesun do koloniální ekvádorské vesničky Nono, která se nachází přibližně 30-45 minut od Quita (které si prohlédneme až po návratu z And). Ubytujeme se v pohádkovém domečku Villa Doris Country House daleko od ruchu velkoměsta, kam jezdíme už dlouhá léta. Půvabná usedlost umístěna do překrásné rozkvetlé zahrádky, v níž létají kolibříci a o kterou se stará naše vynikající dlouholetá přítelkyně a místní partnerka Lorena, která naše klienty už velmi dobře zná, Vás okouzlí a příjemně překvapí. Milé rodinné přivítání. Dáme si spolu vynikající večeři, kterou máme už v ceně. Pokud jste vegetarián, vegan nebo máte alergie, dejte nám o tom předem vědět. Rádi pro Vás zajistíme cokoli budete preferovat. Večeři budeme mít v podobě vydatné zeleninové polévky, hovězího masíčka s bramborem a salátem a ekvádorské čokoládové pěny (změna vyhrazena). K dispozici voda, na přípitek rum canelazo a ovocný čaj. Vaří pro nás skvělý šéfkuchař, z nedaleké restaurace Tierras del Fuego.

Odpočinek po příletu. Toto je začátek aklimatizace ve výšce 2800 m n.m. Doporučujeme jít spát co nejpozději, abyste se rychleji přeorientovali na časový posun a nevzbudili se brzo nad ránem. Dobrou noc v tom snad nejklidnějším a nejkouzelnější místě Ekvádoru, kde Vás lidé vítají s otevřenou náručí.

2. den: Trek v okolí Nono a návštěva místní haciendy

VILLAGE OF NONO, NADMOŘSKÁ VÝŠKA 2800-2900 M.N.M.

První ráno v Ekvádoru. Ke snídani, se obvykle podávají čerstvě upečené sýrové empanadas nebo humitas, které mají sýrovo-kukuřičnou konzistenci, která se připravuje vařením v kukuřičném listě. Svěží čerstvý džus z tamarilo, kávička, čerstvé pečivo a domácí džemy. Načerpáme energii, naladíme se na začátek programu v probouzející se přírodě a těšíme se na dnešní zážitky.

Dnes nás čeká lehká turistika v okolí vesničky Nono, která je ještě z koloniálních dob s ekologickým cítěním a zajímavým ekosystémem. Navštívíme i místní haciendu, kde si řekneme více o životě na tomto místě. Je to doslova magická oblast, kde poletují kolibříci a pokud budete šikovní, tak určitě dnes nejednoho uvidíte. Je to místo, kde se mlha spouští po vysokých kopcích dolů do údolí a dodává této scenérii neuvěřitelné tajemno. Kvůli tomu je toto prostředí tak zelené, svěží a bujné. Na tyto nevšední fotografie se budete po zájezdu ještě dlouho dívat a vzpomínat. Máte pocit, že sem musí utíkat všichni obyvatelé hlavního města, pokud se chtějí chvíli zresetovat a vyčistit si hlavu. K tomu se zde dá toho velmi mnoho dělat, ať už pozorovat ptáky, jezdit na koni, vydat se na procházky, lehkou turistiku nebo si vyjet na kole. Na koních tu jezdí přibližně od roku 1500, kdy se sem dostali španělští dobyvatelé a představili tyto vznešená zvířata domácímu obyvatelstvu. Od těch dob se tato oblast ubírala směrem k rančerskému způsobu života.

Toto místo navštěvujeme již několik let a vždy odcházíme nadšení. Turisté většinou zůstávají v centru Quita a téměř nikdo nehledá něco tak unikátní. Tady v Nono jsme to unikátní našli. Setkání s domácími, kteří Vás přivítají a pohostí s čistým a otevřeným srdcem. I introverti se do tohoto místa zamilují. Společně se naobědváme. Všude je překrásně rozkvetlá zelená příroda, nezkrotné vrchy And, lidé žijí v klidném tempu a my nasáváme první dojmy a získáváme pravdivý obraz o zemi.

Po seznámení se s okolím vyrážíme na zahřívací 4 hodinovou túru do mlžného pralesa, kde se necháme ještě omámit rajskou zelení. Jsme v oblasti, kde se Andy setkávají s regionem džungle a pobřežím. Porosty jsou husté a větší. Andské svahy zde zachycují vlhký vzduch přicházející od pobřeží, a proto se to tu jmenuje mlhový prales. Pomalu se nastavujeme na výpravu, která nás čeká o pár dní. Jen Vy a příroda, o které jste tak dlouho snili. Večer návrat do vily a společná večeře. Dnešní den plná penze v ceně. Ocitli jsme se jakoby v jiném světě, a to jsme jen za branami obrovského velkoměsta.

3. den: Okolo Avenue vulkánů do Riobamby

VILLAGE OF NONO – YANACOCHA 3400 M.N.M. – RIOBAMBA 2850 M.N.M.

Opět nás čekají legendární, pravé domácí snídaně a opět se vydáváme do dalšího mlžného pralesa, který se jmenuje Yanacocha a nachází se v nadmořské výšce 3400 m. Tato rezervace ochraňuje úzký pás lesa, který se nachází pouze 1 hodinu cesty od Quito. Výhledy směrem k pobřeží berou dech. Žije zde 122 druhů ptáků, včetně kolibříků a velmi ohroženého kolibříka tmavého, který žije pouze zde a v provincii Imbabura. Procházka po značených stezkách, kde jste obklopeni hustě rostoucími exotickými stromy a rostlinami velkými jako sloní uši, se musí líbit každému. I dnešní oběd máme v ceně.

Odpoledne se přesouváme kolem Avenue of Volcanoes do města Riobamba, kde se ubytujeme. Za jasného počasí budeme mít výhledy např. na sopku Cayambe (třetí nejvyšší sopka země), sopka Antisana (čtvrtá nejvyšší sopka v Ekvádoru), sopka Cotopaxi (nejvyšší aktivní sopka země a druhý nejvyšší vrch), El Altar (který má až 9 vrcholků) a Sangay (který se podobá japonské Fuji). Nedají se od nich odtrhnout oči. Kolik lidí tam už vyšlo? Do jaké výšky? Jak velká zima tam je? Otázek je mnoho. Náš zrak začíná přitahovat přibližující se Chimborazo.

Dorazíme do města Riobamba, jehož název je skládačka ze španělského slova rio "řeka" a kečuánského slova bamba "údolí". I samotný mix těchto slov odráží právě ten střet lidí různých kultur a jejich soužití na tomto místě. Riobamba má stále silný indiánský charakter. Žili tu indiáni kmene Puhará, a pak se zde objevily i Inkové. A tento svůj původní charakter si uchovává do dnešních dob v uličkách, kde se postavili španělské koloniální budovy. Právě tyto uličky každou sobotu ožijí velkými trhy, kde se sejdou lidé z okolních usedlostí a v neděli tu už nenajdete absolutně nikoho, jako by město upadlo do kómatu. Neuvěřitelný klid. Na ulici se možná objevíme pouze my a zatoulané krávy (Riobamba je významným chovatelem dobytka). Ekvádor takový, jak ho nečekáte. Projdeme se v parku Maldonado, kterému dominuje katedrála, nebo v Parku 21. dubna, ze kterého jsou výhledy na městečko a okolní zasněžené vrcholky hor Chimborazo, Carihuairazo, Tungurahua a Altar? Je tu ještě park Libertad, ve kterém se nachází jediný kostelík kruhového půdorysu v celé zemi. Jsme už velmi daleko. Toto je výchozí místo pro treky na Chimborazo. Prostor na individuální večeři.

4. den: Trek Polylepis

TREK V NADMOŘSKÉ VÝŠCE OD 3800 M. DO 4200 M.N.M., NOC VE VÝŠCE 2850 M.N.M.

Dnes nás čeká první větší túra, kterou musíme podniknout, abychom se ještě lépe aklimatizovala před naším velkým výstupem. Bude středně náročná, dlouhá 13 km a vede po loukách a skalnatém povrchu. Vždyť před námi je výzva: vystoupit na nejvyšší horu Ekvádoru a nejvzdálenější místo od zemského jádra. Chimborazo = vyhaslá sopka. Napětí stoupá a přípravu vůbec nepodceňujeme.

Snídaně a odcházíme krátce před 9:00 autem do malé indiánské usedlosti (1 hodina cesty), která se nachází na úpatí Chimborazo v nadmořské výšce 3800 m n.m. Odtud se vydáme na trek, který bude trvat přibližně 5-6 hodin podle tempa, které si nasadíme. Naše cesta povede do nadmořské výšky 4200 m n.m. Dnes budeme mít obědový balíček v ceně.

Tato cesta nám v jednom směru zabere přibližně 3 hodiny a dostaneme se k lesu, kde rostou zvláštní stromy rodu polylepis. Dají se spatřit právě zde, v jihoamerických Andách. Tento název pochází z řečtiny, kde "poly" znamená mnoho a "Leptis" znamená vrstvy. Jsou to tedy stromy pokryté kůrou, která připomíná tenké kousky papíru v několika vrstvách a jejich tenké zelené listy vytvářejí dojem hustého tmavého lesa. Kvůli této kůře ho v Ekvádoru nazývají i jako papírový strom. Rostou ve výšce od 3000 m do 5000 m n.m. a jsou to stromy, které rostou ve zvláštním vytočeném směru. Extrémní podmínky a vysoká nadmořská výška je důsledek toho, jak vypadají. Připomínají doslova křoví, kde jsou větve propletené do sebe stejně jako jejich kořeny pod zemí. Některé tyto druhy v Andách tvoří tzv. polylepisové lesy, což jsou nejvýše položené lesní porosty na světě. Indiáni využívali jejich dřevo poměrně často (na topení, na vaření) nakolik pomalu hoří.

Pokud budeme mít štěstí uvidíme endemit kolibříka, kolibřík chimborazský, který žije ve vyšších nadmořských výškách od 3500 m do 5200 m n.m. a vyskytuje se pouze zde v Andách v Ekvádoru a na hranicích s Kolumbií. Je dlouhý pouze 12 cm a váží 8 gramů. Samečka poznáte podle fialové hlavy a zeleného zbarvení křídel s bílou hrudí, kde má černý pásek a samičku podle šedo-zeleného zbarvení, které na krku přechází do bílé barvy. Krmí se nektarem z rostlinky Chuquiraga, která je typická pro Chimborazo. Zvláštností je, že při krmení tento druh netřepe křídly (obvykle třepou v rychlosti cca 120 x za minutu) čím v tomto vysokohorském prostředí šetří energií. A jak hnízdí? Obvykle v jeskyních nebo v hustém křoví, jednoduše na místech, které je chrání před nepříznivým počasím. Odpoledne návrat do Riobamba. Opět prostor na individuální večeři a odpočinek po túře.

5. den: Trek Abraspungo

TREK V NADMOŘSKÉ VÝŠCE OD 3800 M. DO 4400 M.N.M., NOC VE VÝŠCE 4000 M.N.M.

Po snídani se autem přesouváme do Urbino, která se nachází v nadmořské výšce 3618 m n.m. a toto je zároveň i nejvyšší položené místo v zemi s železniční tratí, která prochází Andami. Budovaly ji na začátku minulého tisíciletí. Právě tu, z malé horské vesničky Urbina se vydáme na 6-7 hodinový středně náročný trek, který směřuje od méně známé sopky Carihuairazo (název v indiánském jazyce Kichwa znamená "muž ledu a větru") k slavnému Chimborazo, které odděluje údolí Rio Mocha a je dlouhé 14 km.

První úsek, resp. první hodinu cesty půjdeme po malé cestičce, která nás dovede k malé chatě v nadmořské výšce 4200 m n.m. Odtud se Vám za jasného počasí naskytne panoramatický výhled na masiv AND, které se táhnou po celé západní části Jižní Ameriky od Venezuely do Patagonie v délce cca 7000 km. Dnes budeme mít obědový balíček v ceně. Dále budeme pokračovat pěšinkou do nadmořské výšky 4400 m n.m .. Potom sestoupíme do údolí Abraspungo. Tato oblast je známá vodními prameny a horskými potoky, kde žijí různé druhy živočichů, či ptáků, vysoké zvěře nebo vikuně, lamy a alpaky. Uvidíme i některé z místních pastýřů? Dotvořilo by nám to obraz o horské kultuře Ekvádoru, která nám už několik dní bere dech.

Odtud nás pronajaté auto zaveze na místo, kde přespíme. Bude to v Chimborazo Lodge v nadmořské výšce 4000 m n.m. a i zde budeme mít večeři zajištěnou. Tuto lodge dal postavit Marco Cruz, místní legenda a vynikající horal, který poprvé vyšel na Chimborazo, ve svých 13 letech. Narodil se v roce 1945 ve městě, kde jsme byli včera, v Riobamba. Marco jako milovník hor a turistiky vyšel i na nejvyšší vrchy v Evropě (Alpy, Mt. Blanc), v Africe (Kilimanjaro, Ruwenzori na hranici Ugandy a Konga), v Asii (Himaláje). Podnikal výpravy i na Aljašce (Mt. Mckinley), v Grónsku, na Islandu (Hekla) a mnohé další. Ve Francie se oficiálně stal horským vůdcem. V 80. letech se jeho práce soustředila na pomoc a podporu horské turistiky v Ekvádoru (práce pro ministerstvo a národní parky) a začal podnikat oficiálně profesionální expedice v pohoří Andy. Samozřejmě, stál i na nejvyšším vrchu AND, Aconcagua a prý i na každé jedné sopce v Ekvádoru. Své znalosti, zážitky a vzpomínky sepsal v řadě několika knih. Dobrou noc pod nejvyšším vrchem světa.

6. den: Trek k posvátné jeskyni Templo Machay – horská chata Carrel

TREK V NADMOŘSKÉ VÝŠCE OD 4000 M. DI 5060 M.N.M., NOC VE VÝŠCE 4000 M.N.M.

Po snídani začínáme 6-7 hodinovou středně náročnou túru k Templo Machay. Bude dlouhá 12 km a povede i po cestě tvořené sopečným popelem a skalami. Templo Machay je posvátná jeskyně na jižním svahu Chimborazo v nadmořské výšce 4700 m n.m. Až do dnešních dob zde indiáni Puruhá chodí s malými oběťmi pro Taita (otec). Puruhá žijí právě zde v Andách v provincii Chimborazo a sousední provincii Bolivar a věří, že v těchto zasněžených končinách sídlí jejich bohové.

Puruhá zde byly již v dobách, kdy sem poprvé přišli španělští kolonizátoři. Tehdy jejich populace tvořila okolo 155 000 členů. Příchodem Španělů, a tedy i příchodem evropských chorob se jejich populace dramaticky snižovala. V 18. století zde již prakticky nebyl téměř nikdo, kdo by vyprávěl a dokázal uchovávat původní jazyk, a tak potomci plynule přešli do kečuánského jazyka.

Budeme procházet neporušenými loukami, po kterých se procházeli v dávných dobách indiáni i Inkové, tam kde dnes kvetou rostliny jako hořec či chuquiraga. Právě nektar z chuquiragy tak velmi chutná endemitům kolibříka, který žije v těchto výškách.

Pak pomalu stoupáme po skalách k chatě Whymper a překonáváme nadmořskou výšku 5000 m n.m. Toto jsou nejvýše položené ubytovací možnosti v celém Ekvádoru! Ne, wifi zde není a ani nám chybět nebude. Maximálně si užíváme svou dovolenou a nic nás při tom nevyrušuje. Horská chata Whymper je pojmenována po Britovi Edwardovi Whymperovi, který v roce 1880 jako oficiální první horolezec vystoupil na Chimborazo. Doprovázeli ho přitom švýcarští horští vůdci, bratři Carrelovi. Chata byla postavena v roce 1979 a vlastní ji země Ekvádor.

Cestou k chatě nás provázejí vikuni. Určitě zahlédneme i zmíněné lamy a alpaky a průvodce nás naučí rozdíly mezi nimi. Uvidíme i kondora či andskou lišku? Možná i ty, pokud budeme mít štěstí. Z dalších živočichů zde žije např. mravenečník, který dokáže narůst do délky 2 m, velké hlodavce aguti, kapybary, které váží do 65 kg, divoká prasata pekari a různé jiné. V Andách žijí i jaguáři, tapíři, pumy, ale ty téměř nevidět, protože se lidem vyhýbají. Speciální péče a znalosti horských vůdců nás nadchne a cítíme absolutní bezpečí. Nic nám neubírá na radosti z výstupu. Plná penze v tento den v ceně. Návrat do Chimborazo lodge, kde přenocujeme.

 

 

7. den: Horská chata Chimborozo – Horská chata Carrel

TREK V NADMOŘSKÉ VÝŠCE 5000 M. – 4800 M.N.M.

Náš týden v Ekvádoru byl dostatečně dlouhý na to, aby proběhla kvalitní aklimatizace, protože zdraví je vždy na prvním místě. Lepší aklimatizace = větší šance na úspěch. V horách hraje roli každých 24 hodin. Teď to už chápeme. Našim cílem je dostat Vás v pohodě na vrchol.

Dnešní ráno máme volno, které můžete využít k relaxu nebo spánku po několika túrách a načerpat energii před výstupem, který nás čeká zítra. Na oběd se vydáme do chaty Carrel v nadmořské výšce 4800 m n.m. Tam strávíme celé odpoledne, abychom si zvykli na vyšší nadmořskou výšku, do které postupně přicházíme. Toto je zároveň i místo, kde nám horští vůdci řeknou další bezpečnostní opatření. Vysvětlí nám, jaká cesta vede dál a jak správně dýchat, když se budeme blížit do našeho finále. Péče a bezpečnost je na prvním místě.

Po brzké večeři si několik hodin pospat a ve 22:30 večer začneme šlapat k našemu cíli, dokud je sníh v noci ještě tvrdý a pevný. Tehdy nám to půjde mnohem lépe. Zkontrolujeme si výstroj, ujistíme se, že jsme nic nezapomněli. Tato noc bude plná očekávání. Tento výstup bude náročný, ale my jsme se velmi dobře aklimatizovala. Známe horské prostředí jako svou dlaň a máme na to! Zažijeme o pár hodin nejkrásnější svítání? Plná penze i v tento den v ceně.

8. den: Stojíme nejblíže slunci a nejdál od zemského jádra

TREK Z NADMOŘSKÉ VÝŠKY 4800 M. DO 6263 M.N.M.

První úsek stoupání vede po cestičce, která je skalnatá. Čekají na nás skály, sníh i led. My přijdeme na skálu El Castillo v nadmořské výšce 5350 m n.m. Od ní pokračujeme ledovým hřebenem. Stoupáme pod 35-45 stupňů. Po 7–8 hodinách přicházíme k vrchu Veintimilla Summit v nadmořské výšce 6227 m n.m. Pokud máte energii nazbyt, dá se ještě pokračovat výše, přibližně 1 hodinu k vrchu Whymper Summit v nadmořské výšce 6263 m n.m.

Zde je již náš vrchol. Místo, kam jsme se chtěli dostat. Zde jako jediní na planetě stojíte na nejvzdálenějším místě od zemského jádra. Samotný nejvyšší vrch And, Aconcagua na hranici Chile s Argentinou, je jen o 650 metrů výše (6959 m n.m.), ale není vyšš od středu země. Celý svět máme my tady a nyní pod sebou. Krátký pobyt na vrcholu, musíme šetřit své síly (vždyť zájezd končí až doma) a se svítáním scházíme, dokud je sníh tvrdý. Takže v tomto okamžiku ještě není žádný konec. Těžká práce pokračuje a čeká nás cesta zpátky. Snídaně a obědový balíček v ceně. Sestup nám zabere už jen 3–4 hodiny. Vrátíme se k chatě Carrel a odtud nás auta převezou do Riobamba a následně směřujeme do Quita, kam máme dorazit ve večerních hodinách.

Pokud se výstup podaří napoprvé, tak už dnes večer je možnost projít se v centru města a prohlédnout si náměstí, katedrálu, tržiště a vychutnat si po krásných dnech i fantastické místní gurmánské speciality. Prostor na individuální večeři po famózním výkonu. Prostor na nákup dárků a suvenýrů.

9. den: Stojíme na rovníku

QUITO – MITAD DEL MUNDO – LETIŠTĚ

Snídaně v hotelu, a ještě dnes bychom se chtěli postavit i na rovník. Vše záleží na tom, jestli se nám podaří společně vystoupit na vrchol napoprvé.

Koloniální Quito, 2. nejvýše položené hlavní město na světě, nás vždy při návštěvě okouzlí. Nejen příjemným jarním počasím – ne nadarmo se mu říká město věčného jara – ale i atmosférou a historickým jádrem, které patří k největším v Latinské Americe a do seznamů UNESCO bylo zapsáno již v roce 1978, spolu s polským Krakovem. Po vyhlídce z vrchu Cerro Panecillo, kde se nachází socha Virgen – Panny Marie vysoká 41 m, se přesuneme do středu světa – Mitad de Mundo. Na rovníku fungují zákonitosti fyziky jinak. Diskuse nad pokusy. Vzpomeneme si na francouzskou geodetickou expedici z roku 1736, která s tehdejšími nejmodernějšími přístroji zaměřila a označila rovník. Bylo zajímavé, že během následujících let přišli na to, že rovník zaměřili tehdy špatně. S 240metrovým posunem. Jen kousek odtud se našly ruiny chrámu Catequilla. Chrám jako takový byl postaven Inky a polohou seděl přímo na rovníku - 0 ° 0`0 "S 78 ° 25`43" Z. Na začátku minulého století zde byla zřízena hvězdárna, kde pracoval i Milan Rastislav Štefánik. Slovenská stopa v Ekvádoru.

10. den: Ostrov sloních želv

QUITO – GALAPÁGY – BALTRA – SANTA CRUZ

Odlétáme 1000 km do hloubky Tichého oceánu. Vzdálenost, kterou jiní živočichové neuměli překonat a proto Galapágy zůstaly takovým výjimečným místem. Na novém letišti v Quito, vyřídíme vstupní kartu na Galapágy, kartu Inga. Vybavení i poplatek je již v základní ceně zájezdu. Následně náš partner „zacheckuje“ zavazadla, neboť toto je v případě Galapág složitější – musíte projít speciální kontrolou a dostanete speciální svorku, abyste zavazadla už nemohli otevřít. Na letišti kupujeme poslední láhve rumu (za nižší cenu) a odlétáme. 6 tisíc metrů vysoké sopky vystřídají nedozírné vody Tichého oceánu.

Pod námi se z tmavomodrého oceánu vynoří černý vulkanický ostrov Baltra a my přistáváme. Psi nám očichají zavazadla, projdeme složitými celními procedurami, seznámíme se se zákony, které budeme dodržovat, abychom unikátní prostředí zachovali i pro další generace. Vydáme se expedičním autobusem křížem přes Baltru (15minut). Nasedneme na domorodou lodičku a přes kanál Itabaca se přeplavíme na hlavní ostrov Santa Cruz a i toto je super zážitek. Takový transfer z letiště je vskutku unikátní a je hned jasné, že jsme na unikátním místě. Nasedneme na naše pronajaté džípy, zavazadla naložíme dozadu a naši řidiči po překvapivě dobrých cestách stoupají nahoru na sopku. Kolem nás je najednou zeleň a my dáváme pozor, abychom nesrazily želvu obrovskou – na tomto ostrově se jich nachází nejvíce na celých Galapágách. Následně po hodině sjedeme opět dolů k moři a ubytujeme se v našem hotelu v hlavním městě ostrova v Puerto Ayora 5 minut od absolutního centra. Poobědváme v nejlepší restauraci města. Čerstvé ryby, ceviche, tamarindový džus či caipirinha. Večer si projdeme suvenýrové obchůdky, zastavíme v baru a nafotíme si z ptačí perspektivy houf žraloků, kteří loví malé rybičky v osvětleném přístavu.

11. den: Po stopách Charlesa Darwina

SANTA CRUZ GALAPÁGY

Po snídani ihned vyrážíme do Darwinova centra. Kamenným chodníkem mezi stovkami obrovských kaktusů přicházíme na místo, které nás uvede do problematiky ostrovů. Proč jsou Galapágy tak známé? Život Charlese Darwina a co ho na Galapágách uchvátilo. Kde žila nejslavnější želva světa Osamělý George? Opravdu měl 150 let? Dnes chceme vidět minimálně tucet želv a zároveň více druhů. Chceme si prohlédnout kostru velryby a celé muzeum v Darwinově centru. Chceme vidět lachtany, lovící pelikány a pak skočit na pláž. Hodinová procházka po nejkrásnější pláži ostrova a zřejmě i celých Galapág. Bílý písek a modré moře... které je naprosto unikátní, v moři můžete vidět plavat ještěry – leguány mořské. Když Charles Darwin uviděl plovoucí leguány a všiml si, že ocas těchto praještěrů nemá kulatý průměr, jak je běžné, ale je plochý, aby se jím dalo manipulovat jako kormidlem. Když si všiml, že tyto leguáni nozdrami vysmrkávají přebytečnou sůl, kterou do svého těla dostali tím, že se živí mořskými řasami. Když si všiml, že mají silné drápy přizpůsobené tomu, aby se uměli zachytit při plavání na skálu. Že na rozdíl od barevných suchozemských leguánů jsou tito černí, přizpůsobeni prostředí, kde se pohybují. ... došlo mu, že tato zvířata se přizpůsobily okolním podmínkám, které jsou na Galapágách unikátní. No, když je to takto zřetelně vidět na odlehlých Galapágách, tak to musí platit i jinde – dovolil si zauvažovat Darwin.

"Nepřežije ti největší a nejsilnější, ale ti, kteří se co nejlépe dokáží přizpůsobit"

Dnes vědci tvrdí, že se evolučně živočichové, a tedy i lidé nemění pouze z generace na generaci. Ale obecně se věří, že evoluce probíhá u nás každodenně. Každým dnem se přizpůsobujeme okolním podmínkám. Nepřežijí ti největší a nejsilnější, ale ti, kteří se co nejlépe dokáží přizpůsobit okolním podmínkám. Bereme si plavky a brýle a pokud budeme mít štěstí, tak si s leguány zaplaveme.

12. den: Důkladnější poznávání Galapág

SANTA CRUZ GALAPÁGY

Tortuga Bay se skládá ze dvou pláží: Playa Brava a Playa Manda. Playa Brava je pláž s obrovskými vlnami vhodná pro odvážné surfaře, kde jsou častými návštěvníky žraloci. Zde se nebudeme koupat. Po nádherné bílé pláži se vydáme vpravo a asi 15 minut jdou naše bosé nohy ve vodě, boty v ruce. Jdeme středem a nikoli nahoře na duně. Tam totiž želvy kladou vajíčka. Ta místa jsou označena a je tam páska, která hnízdo ohraničuje. Největšími nepřáteli želv jsou nově dovezení živočichové jako kočky, prasata, které želví vajíčka najdou a snědí. Přijedeme až k malému zelenému mangrovníkovému lesíku, pod kterým se vždy vyhřívají mořští leguáni. Do vody chodí 2x za den na 10 až 15 minut, ale je jich tu tolik, že šance je značná. Uvidíte leguány vystřikovat sůl z nozder. Všímejte si jejich ocasů přizpůsobených plavání. Naučíte se rozlišovat samce s velkými ostny na zádech a hlavě od samiček. Na bílém písku se černí leguáni vyjímají a budete mít ohromný zážitek. Pak se vydejte ještě 3 minuty křížem a přijdete ke klidné laguně na Playa Manda, kde můžete kajakovat či si v bezpečí zaplavat, šnorchlovat v klidné vodě. Často jsou zde vidět mořské želvy či plavou rejnoci. Alternativní fakultativní výlet.

13. den: Z ostrovů žel domů

GALAPÁGY-QUITO – EVROPA

Odlet z Pacifiku a přelet do Ekvádoru. Přestup na mezinárodní let domů. Plný pozitivních dojmů, ekvádorské pohody a radosti ze života, poznatků z historie Inků, zážitky z And a velkým respektem před přírodou letíme přes Atlantik domů.

14. den: Opět doma

EVROPA

Přílet do Evropy. Sdílení zážitků s rodinou a přáteli a znovu prožívání krásných dní, které jste právě absolvovali. A hlavně dobrá regenerace! Kam to bude příště?

Ekvádorská sopka Chimborazo a Galapágy
<
>
Díky poloze na rovníku je ekvádorské Chimborazo skutečně nejvzdálenější místo na zemi od zemského jádraVýstup do nadmořské výšky 6263 m n.m.Na nejvyšší vrch Ekvádoru spolu s vikuňamiPříroda, do které se dostaneme hned po příletu je  v okolí Village of Nono neuvěřitelně bujná a zelenáFauna a flóra v okolí Village of NonoTradiční večeřeKolibříky uvidíme i v zahradě našeho ubytováníKoloniální Quito pod ochranou UNESCOQuito - město věčného jaraArchitektura Quita je pastvou pro očiNa rovníku fungují zákony fyziky jinak Ulice ožívají každou sobotu velkými trhyPokud budeme mít štěstí, uvidíme endemit kolibříka Strážci hor jsou všude Papírový strom v EkvádoruPřed samotným hlavním výstupem absolvujeme několik středně náročných trekůBudeme procházet kolem sopky Cotopaxi - nejvyšší aktivní sopka zeměZ Urbiny se vydáme na 6-7 hodinový středně náročný trek, který směřuje k méně známé sopce CarihuairazoAndy zasahují do států Venezuela, Ekvádor, Kolumbie, Peru, Argentina a ChileSestupujeme do údolí AbraspungoTreky vedou po cestě  tvořené sopečným popelemNěkteré úseky vedou po skalnatých cestáchFascinující výhledy na masivy AndBlíže k vrcholu je už chladněji, připravíme se na všechny druhy počasíPokračujeme po ledovém hřebenu, po 7-8 hod přicházíme k vrchu Veintimillia Summit Náročný výstup pod dohledem zkušeného průvodce Vítejte na GalapágáchV ráji GalapágNa Galapágách se budeme cítit jako v ráji Quito - krásné hlavní město EkvádoruNáš ekvádorský kamarádPo stopách Charlese DarwinaDivoká ekvádorská příroda vás uchvátíBaňos, divoká ekvádorská přírodaSEN na rovníku Galapágy vám vyrazí dech v každém věku

Puerto Ayora – večerní procházka na rovníku

Je večer. Dnes se nacházíme na Santa Cruz, hlavním ostrově Galapág. Všichni jsme plní zážitků z celého dne. Stále se nám nechce spát, a proto pořádáme večerní procházku do centra malého města Puerto Ayora. Jak je naším zvykem, náš hotel je velmi blízko. Je tu bezpečně a z města se ozývá hudba a šrum mluvících lidí. Vyrážíme. Dvacet minut po západu slunce končí modrá hodinka na focení, cestou spletitými uličkami děláme množství fotek. Je dost vlhko a teplo. Přicházíme na hlavní ulici. Malé náměstíčko začíná na pravé straně potravinovým obchodem. Tam koupíte cokoliv. Vidíme park San Francisco a množství mladých lidí na sportovištích. Kolečkové brusle, kola. Život proudí všemi směry. Pokračujeme po Ave Charles Darwin. Zde je asi nejvíce restaurací, barů a suvenýrových obchodů pohromadě, co jsme na svých cestách zažili. Vidíme přístav s loděmi a námořníky oddechujícími po celodenních objevných plavbách. Na konci hlavní ulice je pár domů, a za nimi vědecká stanice Charlese Darwina, tam také brzy zamíříme. Jsme najedení a plní luxusních zážitků. Pomalu se blíží půlnoc a my se vracíme s koupenou vodou a občerstvením do našeho hotelu Santa Fe na ulici Charles Binford.

Čti více

Želví záliv - nejkrásnější pláž na Galapágách

Ostrov Santa Cruz je turistickým centrem Galapág. Je jediným obydleným ostrovem v celém souostroví. Na něm se nachází město Puerto Ayora. Zde najdete restaurace, bary, místní cestovní agentury, hotely a přístav, odkud vyplouvají všechny lodě na dobrodružné plavby na okolní ostrovy. Asi 45 minut pěší chůze od města se nachází nejznámější pláž a záliv zároveň - Bahya Tortuga. Před návštěvou se musíte zaregistrovat v turistickém informačním centru přímo u chodníku. Na Galapágách platí velmi striktní pravidla a pláž je otevřena pouze od šesté ráno do šesté večer, aby byl zachován klid pro volně žijící zvířata. Je to jedno z turisticky nejvyhledávanějších míst, které mají rádi i místní. Chodník je dlážděný kamennými cihlami a vede krásnou přírodou, kde se na římsách vyhřívají ještěrky a leguáni, kvetou opuncie a štěbetají ptáci. Potom vyjdete na volné prostranství a otevře se vám dva a půl kilometrová pláž. Procházíte vedle cedule s upozorněními na želví hnízda. Na konci pláže se cesta lomí od mangrovů doleva a lesíkem s trochou stínu přejdete na ještě hezčí pláž Tortuga Laguna. Tam je více stínu v podobě mangrovových porostů. Rozložíte si ručníky a určitě se natřete silným opalovacím krémem. Rovníkové slunce je velmi ostré. Na konci pláže je půjčovna kajaků a člunů. Tato pláž je přirozeně z jedné části uzavřena přílivem oceánských vln a tak můžete na kajaku objevovat okolí. Doporučuji šnorchlování. Mangrovové vodní porosty jsou domovem rejnoků, vodních želv, žraloků a vodního ptactva. Po takto stráveném dni a zážitcích vám SEN průvodce pomůže zajistit "water taxi", v případě, že byste byli unavení a nechtělo se vám šlapat zase zpět. Cesta trvá asi dvacet minut a stojí kolem 10 dolarů.

Čti více

Leguán mořský – galapážský domorodec

Galapágy jsou kolébkou evoluce. Vyvinuly se a žijí zde druhy rostlin a živočichů, které nikde jinde na světě nenajdeme. Tyto endemity se stále rozvíjejí vlivem místních podmínek. Jedním z nich je i tzv. Amblyrhynchus - leguán mořský (Amblyrhynchus cristatus). Kdysi dávno sem z pevniny mořské proudy mohly přinést například březí samici leguána, a její druh přežil a vyvinul se. Protože na souši bylo málo potravy, začali se mořští leguáni potápět pod vodu za řasami. Jelikož jsou zde silné lokální proudy, jejich končetiny zesílily a narostly jim delší drápy. Můžeme se s nimi setkat na procházce po pláži - například na Tortuga Bay, nejznámější pláži ostrova Santa Cruz. Uvidíme je ale i na Fernandine, Isabele, San Cristobale, Genovese i Pinte. Leguán je poměrně velký, někteří jedinci dorůstají do délky okolo 100 cm, a ti největší i 150 cm. Můžou vážit i 1,5 kg. Na SEN zájezdech je můžeme spatřit v rámci procházky, jak se sluní na skalách po vydatném jídle. Jelikož jsou to plazi, jsou studenokrevní a místní vody pro ně jsou studené. A to především, když se pod vodou zdrží i půl hodiny, aby se nakrmili. Galapágy jsou pro našince luxusní. Představte si, že ležíte na pláži u mangrovů, a jen tak se kolem Vás, v blízkosti přibližně jednoho metru, proplazí tento velký krásný leguán. Strach nemáte ani Vy a ani on. 

Čti více

Lávové tunely na Galapágách – síla lávy a Země

Osobně považujeme Galapágy za jeden z největších skvostů naší planety, kterých moc není. Od té doby, co sem SEN zavítal poprvé, uběhlo hodně času. Jednoznačně je doporučujeme jako jedno z nejméně člověkem porušených míst na Zemi. Na jedné zastávce, během lovu za zážitky, se dostáváme do míst normálně skrytých lidskému zraku. Galapágy vznikly, a stále se vyvíjejí, vlivem sopečné činnosti a pohybem litosférických desek. To umožnilo vytvoření i tzv. lávových tunelů, kterými jsou protkány. Návštěva takového tunelu je impozantním luxusem. Uznejte přece, kdy a za jakých příležitostí můžete bezpečně navštívit lávový tunel.

Čti více

Opuncia Galapageia

Opuncie je velmi starý rod kaktusu, jehož domovinou je území od Kanady po Ohňovou zemi. Před 8 až 9 tisíci lety ji začali pěstovat v Mexiku. Během zámořských objevů se dostala i do Středomoří. Na Galapágách najdeme několik druhů endemitů tohoto krásného kaktusu. Nejkrásnější je v době květu (leden - únor). Její květy jsou dominantní - velikostí až 9 cm a barvou. Procházet se kaktusovým lesem je na našich SEN zájezdech samozřejmostí. Na svých poznávacích výpravách na okolní ostrovy budeme hledat další poddruhy, které se vyskytují pouze zde. Ochrana přírody (červený seznam druhů IUCN) shrnula všechny galapážské poddruhy pod jeden a ten je chráněn stejně jako NP Galapágy, ale je také pod patronátem UNESCO. Plody se konzumují syrové a mají léčivé účinky. Dokonce se fermentují i jako alkohol. 

Čti více

Máte předběžný zájem o tento zájezd? Budeme Vás kontaktovat, rádi zodpovíme všechny Vaše dotazy a zašleme kalkulaci zájezdu na Váš email.Povinné pole

Formulář byl odeslán, děkujeme.

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Více informací