Barevné domky jsou typické pro Kodaň
sleva first minute až 33%

Metropole Skandinávie komfortněji

Dánsko, Švédsko,Finsko, Estonsko, Lotyšsko

Kodaň, Stockholm, Helsinky, Tallinn, Riga - 5 městských klenotů na jedné cestě. Kromě toho noční plavba přes Botnický záliv, nejkrásnější katedrála Švédska, historická Uppsala a mnohem více. Pestrý poznávací zájezd po severní Evropě za neuvěřitelnou cenu.

  • Andersenovy pohádky, švédští sledi a odkaz ruského cara
  • Kodaň, Stockholm, Helsinky, Tallinn, Riga – skryté perly Evropy
  • přes nejdelší most Evropy a lodí přes Botnický a Finský záliv
  • mořská jídla a vyprávění o vikinzích, Hanze a kouzlu Skandinávie
Čti více

Tel.: 224 250 138, 608 482 877   |   Email: cksen@cksen.cz

Termíny a cenyProgram a mapaFotogalerieReference klientůZážitky ze zájezduTOP místa zájezdu

Cena zahrnuje:

mezinárodní letenku, letištní poplatky, trajekt Stockholm – Helsinky, Helsinky – Tallinn, ubytování v dvoulůžkových pokojích velmi kvalitních 3* a 4* hotelů, snídaně, letištní transfery, ubytování v kajutách během noční plavby, SEN průvodce na místě pobytu, všechny silniční poplatky, informační materiál, pojištění proti insolventnosti.

Cena nezahrnuje:

stravu kromě uvedené, poplatek za zavazadla 1 820 Kč, fakultativní výlety, vstupné do památek a atrakcí, cestovní pojištění 

Ubytování:

Kodaň – Scandic Sydhavnen****, 1 noc
 
Stockholm – Courtyard by Marriott Stockholm / Park Inn Radisson Hammarby Sjöstad****, 2 noci
 
Tallin – Hotel Metropol / Meriton Old Town Garden Hotel***, 2 noci
 
Riga – Hotel Rixwell Old iga Palace / Islande Hotel****, 1 noc
 
Hotely na konkrétních termínech můžou být i jiné. Závisí to na dostupnosti, obsazenosti a na včasném přihlášení.
 
„Hvězdičkování“ není součástí obchodního jména hotelu, ale hodnocením jeho kvality od velkých nadnárodních rezervačních systému jako booking.com, agoda.com, v některých případech podle oficiálního hodnocení samotného hotelu.
 
Jednotlivé pokoje v hotelích se mohou lišit, uvedené fotografie jsou ze standardních dvoulůžkových pokojů.
 
Při nočním přejezdu lodí ze Stockholmu do Helsinek máte zajištěné jednoduché dvoulůžkové kajuty (se sprchou a WC v kajutě, bez okna). V případě, že jste si při přihlášení na zájezd objednali upgrade kajuty, velikost kajuty je stejná, kajuta má, nicméně, malé okno.

Poznámka:

Většina leteckých společností v roce 2015 zavedla na evropských letech poplatek cca 1 820 Kč za zavazadla, která cestují v nákladovém prostoru letadla. Tento poplatek se platí pouze, pokud cestující končí svou cestu v Evropě. Zavazadla se nemusí připlácet na transatlantických letech. V případě, že poletíte společností, která tento poplatek nezavedla, poplatek zpětně refundujeme ještě před odletem na zájezd.

Hotely v základní ceně zájezdu
Doplňkové služby - SEN premium

1. den: Andersenovy pohádky, skvělé pivo a příběhy o dobré královně ve městě hipíků

KODAŇ

Přílet do Dánska. Začíná nejluxusnější okruh Skandinávií na českém trhu pod vedením vystudovaných skandinávistů. Také o poznání je postaráno. Příjezd do města, které proslavil Hans Christian Andersen a výborné pivo. Radniční náměstí, které pravidelně myjí mýdlem. V zimě zde stojí velký vánoční stromek. Nejdelší pěší zóna na světě, ulička Nyhavn, kde nejznámější Dán bydlel. Královský palác s divnou čestnou stráží. Proč mají Dánové svou Margaretu tak rádi? Před sídlem dánského parlamentu si povíme něco více o moderní Skandinávii. Kulatá věž, na kterou se kočárem nechal vyvézt i Petr Veliký. Kdo bude mít chuť, večer si zajde do hippie čtvrti v Kristiánii. Nebo dáte přednost zábavnému parku Tivoli? V případě zájmu, vám zkusíme zarezervovat restauraci Norma, která byla tři roky nejlepší restaurací naší planety (rezervace minimálně tři měsíce předem).

2. den: Zlatan v Malmo, švédský Oxford a cesta do hlavního města Stockholmu

KODAŇ – MALMO – LUND – STOKHOLM

Přes Öresundský průliv směřujeme do MALMÖ, krátká prohlídka třetího města Švédska, které za poslední roky neuvěřitelně zkrásnělo. Rozdíly mezi Dánskem a Švédskem. LUND: švédský Oxford, který byl kdysi největším městem Skandinávie. Překrásná katedrála, kterou byste zde nečekali. Přesun švédskou krajinou na východní pobřeží. ABBA, švédský model, nebo kdo vynalezl bezpečnostní zápalky. Ubytování ve Stockholmu.

3. den: Uzoučké uličky v Benátkách severu a město, kde se opravdu dobře žije

STOKHOLM

Je Stockholm nejkrásnějším hlavním městem v Evropě? Mnozí to tvrdí, uvidíte na vlastní oči. Ve Starém městě se zastavil čas. Úzké uličky, kterými neprojede auto, popovídáme si o stockholmské krvavé lázni, ale ukážeme si i největší Královský palác na světě, sídlo švédského parlamentu (s největším zastoupením žen na světě), radnici, kde se každý rok udělují Nobelovy ceny. Víte, kde mají ve Stockholmu nejlepší zmrzlinu? Víte, co je snus? Vyhlídka ze slavného Mosebacke, trilogie Stiega Larssona, ukrutně bohatá Strandvägen. Pro zájemce návštěva muzea lodě Wasa, která se v 17. století potopila na své první platbě a zůstala perfektně zachována. Suvenýry na obchodní ulici Drottninggatan, pivko v bohémské čtvrti Södermalm.

4. den: Největší švédská katedrála a kdo zavraždil Olafa Palmeho

STOKHOLM – UPPSALA – HELSINKI

UPPSALA: konkurent Lundu s největší katedrálou Švédska. První švédský král Gustav Vasa a Stříbrná Bible, kterou Švédové ukradli Čechům během 30 – leté války. Zpět se ji marně pokoušel získat i Václav Havel. Zpět ve Stockholmu: moderní Drottninggatan, socialistické náměstí Sergels Torg a místo, kde zastřelili Olafa Palmeho. Proč? Vysvětlíme si. Nalodění na trajekt do Helsinek, ubytování v kajutách a opouštíme Švédsko procházejíce typické šéry na pobřeží. 1700 čtverečních kilometrů za 35000 ostrůvků. Večerní zastávka na ostrově Aland.

5. den: Emil Zátopek, Nokia, strach z Rusů. Ochutnáte soba?

HELSINKI – TALLINN

HELSINKY: příjezd do města. Finsko dlouho žilo ve stínu a strachu ze sovětského souseda a až pád Berlínské zdi a příchod Nokie udělal zázrak. Helsinky jsou krásné. Skvělá rybí tržnice, pravoslavná Uspenská katedrála, třída Esplanaden, Skalní chrám, vytesaný do kamene. Víte, jaké problémy trápí Finy, kteří mají všechno? Olympijský stadion, na kterém úspěchy slavil Emil Zátopek. Ochutnáte soba? Pro ty, kteří chtějí mít nabitý program, fakultativně výlet na ostrov Suomenlinna (UNESCO). Trajekt do Estonska přes Finský záliv. Voda, která kdysi Evropu rozdělovala jako Berlínská zeď. Dnes z okolí Finska Estonsko velmi profituje. Ubytování

6. den: Překvapení cesty – kouzelné hlavní město Estonska

TALLINN

TALLINN: středověké město, jaké byste tady nečekali! Středověké uličky, důkladná prohlídka kouzelného města, které vás jistě překvapí. Krásné zachované město hanzovních obchodníků, lékárna Petra Velikého, radnice, kterou navštívil i dalajlama. Pohoda při sklence chlazeného pivečka Saku s vyhlídkou na město.

7. den: Pelmeni ve městě secese a příběhy ruské okupace

TALLINN – RIGA

Rychlý přesun po Via Baltica do Lotyšska. Hlavní město RIGA bude tím správným vyvrcholením naší cesty. Ubytování v absolutním centru města. Město secese, mohutných katedrál a unikátní kombinace německých, ruských a pobaltských vlivů. Chrám svatého Petra. Pochutnáme si na pelmeních a u Památníku svobody si popovídáme o boji pobaltských národů proti sovětské okupaci.

8. den: Rozloučení se severní Evropou a odlet domů

RIGA – PRAHA/VÍDEŇ

Poslední nákupy, poslední fotografie, rozloučení se severní Evropou a odlet.

Metropole Skandinávie
<
>
Radniční náměstí s Dračí fontánou v Kodani Královský palác AmalienborgSymbol Andersonovy KodaněBudova burzy v Kodani Barevné pobřeží Skandinávie Krásný renesanční zámeček RosenborgNavštívíte sympatické město MalmöProhlídka Lundské katedrály Uvidíte úžasnou Lundskou katedráluUkážeme Vám lundskou univerzituVýhled na Stockholm Majestátní loď VasaAtmosféra skandinávských měst Vás oslníSocha písničkáře Everta Taubeho se stockholmskou radnicí v pozadíProcházka stockholmskymi uličkamiPohledn na noční Stockholm Těšit se můžete na krásy StockholmuVýhled ze Södermalmu ve Švédsku Katedrála v UppsalaPodzimní Uppsala má také své kouzloUppsalská katedrála po setmění Cesta do Helsinek lodíProplujete stockholmskými vodamiUžijete si ubytování v kajutách na cestě do HelsinekRaut na lodi Užijete si skandinávské speciality Pozorování západu slunce z lodi Pohled na Helsinky Železniční stanice v HelsinkáchHelsinská katedrálaSkandinávská architektura Výhled na přístav v HelsinkáchProcházka po hlavním náměstí v TallinuProhlídka historického Tallinu se SEN průvodcem Pohled na středověký Tallin SEN ve Skandinávii Tallinská ortodoxní katedrálaProcházka Rigou, největší metropolí PobaltíKrásné výhledy na RiguBudova Bratrstva černých hlav, Riga
Barevné domky jsou typické pro Kodaň

Metropole Skandinávie - zájezd můžeme jen doporučit

Z rodinných důvodů jsme nemohli jet na
delší zájezd, a protože jsme už dávno pokukovali po Skandinávii, právě tento nám
přišel jako dobrý nápad, abychom si udělali krátký přehled. Viděli jsme to
nejkrásnější z hlavních měst Dánska, Švédska, Finska, Estonska a Lotyšska. Kromě toho jsme navštívili i švédská města Malmö, Lund a Uppsala. Viděli jsme královská sídla, nádherné katedrály, starobylé radnice a náměstí - každé má svou historii a výjimečnost, ale i unikátní muzeum potopené lodi, nejvyšší věž Švédska nebo
olympijský stadion... Navštívili jsme různé kavárničky a restaurace, kde každá nabízí
své speciality a dýchá jinou atmosférou. V neposlední řadě byl krásný zážitek i přesun
trajektem ze Stockholmu do Helsinek, kde se nám podařilo zachytit nádherný západ i
východ slunce (doporučujeme připlacení kajuty s oknem). Všechny tyto zážitky nám
zprostředkovala naše úžasná průvodkyně Majka Cútová. Dozvěděli jsme se různé
informace z oblasti historie, kultury, geografie, sportu, gastronomie či běžného života skandinávských lidí. Svým pozitivním přístupem stmelovala náš 30 - členný kolektiv, věděli jsme, že se s čímkoliv můžeme na ni obrátit. Za náš krásný a bezproblémový zájezd chceme touto cestou Majce i celému SEN - kolektivu, který zájezd připravoval organizačně, poděkovat. CK SEN nás opět nezklamala. Všem, co chtějí poznat, jak lidé ve Skandinávii žijí, můžeme tento zájezd jen doporučit.
Anna a Norbert

Čti více
Radniční náměstí s Dračí fontánou v Kodani

Metropole Skandinávie - vše bylo super, máme nezapomenutelné zážitky!

Milá Majko, děkujeme za tvůj úžasný výkon, který si podala při našem doprovázení a odhalování krás Skandinávie .... byla si skvělá, tvůj projev je úžasný, znalosti bravurné ... vše bylo super, máme nezapomenutelné zážitky!

Katka a Martin

Čti více
Královský palác Amalienborg

Metropole Skandinávie - máte skvělé průvodce

Zdravím!
Chci se i já připojit k těm, kteří už vám projevili dík za vaši práci, která spočívá v tom, že vámi připravené zájezdy jsou krásnými dovolenými s nezapomenutelný vzpomínkami.
Měli jsme možnost s manželem zúčastnit se několika zájezdů např. Argentinu, Uruguai, Paraguai a Brazílii v Jižní Americe, Havajské ostrovy a Los Angeles v Severní Americe a nyní naposledy Metropole Skandinávie s krásnými městy jako Kodaň, Stockholm, Helsinky, Tallin a další krásná místa.
Na základě našich zkušeností každému, kdo che prožít nádhernou dovolenou budeme doporučovat zakoupit si zájezd u vás. Máte skvělé průvodce a tímto chci i vyzvednout našeho průvodce Adriána, který nás nyní doprovázel Skandinávií. Naše skupina byla věkově velmi různorodá a on se velmi mile
choval ke každému bez ohledu na věk. Jeho znalosti a zkušenosti byly vynikající a velmi mu děkujeme. Pan MUDr Ľuboš Fellner opravdu může být právem hrdý na svá ocenění, neboť výtečně vede svůj kolektiv a má výborné pracovníky, což se odráží v tom, že lidé kteří se účastní vašich zájezdů,
se opakovaně přihlašují na dovolené s vámi, tak jako i my. Nedočkavě čekáme na další katalog a těšíme se na následující dovolené s vámi.
Mariana

Čti více
Symbol Andersonovy Kodaně

Metropole Skandinávie - byl jsem nadmíru spokojen

Ahoj do SNU,
znovu musím potvrdit, že jsem byl nadmíru spokojen. Přiznám se, že zážitky překonaly moje očekávání. Průvodkyně fungovaly na 200% (protože byly dvě), v Hartwall aréně jsme splnili úkol a potlačili našich ze skupiny. Tento zájezd vřele doporučuji jako takový krátký výlet do vyspělé civilizace a nadýchání se atmosféry úžasné Skandinávie.
Bořek

Čti více
Budova burzy v Kodani

Metropole Skandinávie - dovolená splnila moje očekávání

Dobrý den,
i když s odstupem času, dovolte mi, abych se s Vámi podělila o zážitky ze zájezdu Metropole Skandinávie. Jednou větou řečeno, dovolená splnila moje očekávání. Především chci vyzdvihnout práci průvodkyně Kamily. Jí chci poděkovat, že nás v pozitivním slova smyslu "vyčerpala". Každý den byl intenzivní, plný dojmů. "Ochutnali" jsme všechno, co bylo za takovou krátkou dobu možné. Její znalosti této oblasti jsou vynikající. Dokonce i počasí k nám bylo "přívětivé", pršelo trochu jen v Tallinu. Opravdu se mohu jen poděkovat CK SEN za příjemnou dovolenou, kterou mi vždy budou připomínat hezké fotky. Pocit, že bych se TAM chtěla ještě někdy vrátit, mluví za vše :).
Přeji Vám mnoho úspěchů ve Vaší práci, abyste nám i nadále pomáhali splňovat naše cestovatelské sny.
Hana Juříková

Čti více

Metropole Skandinávie - neskutečné množství zážitků

Zdravíme do Snu, v létě 2014 (poslední červencový týden) jsme i my absolvovali tuto „šílenou cestu“. Bolavé nohy, vyčerpanost a neskutečné množství zážitků. Za 8 dní uvidíte 8 nádherných míst a ať se snažíte jakkoliv, nestihnete všechno, co byste chtěli. Možností je příliš mnoho a volného času málo. Průvodci Majka i Adrian byli skvělí. Chodící encyklopedie, které cestování žijí. Počasí bylo super – stále nad 30 stupňů.
Tak vzhůru do světa s CK Sen. Nás čeká za chvíli Island a New York .... Andrea

Čti více

Metropole Skandinávie - perfektní zájezd s CK SEN

V srpnu jsme se sestrou absolvovali perfektní zájezd s CK SEN "Metropole Skandinávie". Už dávno jsem snila o dovolené v některé severské zemi, které jsou moje srdcovka. Když jsem našla nabídku CK Sen, a hned v pěti zemích, neváhala jsem. Samozřejmě jsme byli zvědavé, co nás na zájezdu čeká. A zájezd splnil všechna naše očekávání. Měli jsme unavené a bolavé nohy, ale máme neskutečné množství nových zážitků a dozvěděli jsme se kopec nových informací. Poznali jsme nejen krásy 8 míst, ale i krásy severské přírody. Výborný program, zajímavá místa v každém městě, které jsme navštívili. Neskutečně mnoho informací z historie, současnosti, kultury, umění, politiky, hudby, to vše jsme se dozvěděli od naší průvodkyně Ivy Ďurčová, které nenajdete v žádném průvodci. Iva nám výlet zpříjemňovala svými zážitky a postřehy během jízdy autobusem. Přesně takto si představuji fundovanou průvodkyni. Za nás se sestrou má 200 bodů (100 od každé). Naše chvála patří i výborným řidičům (Milošovi a Pavlovi). Už i my patříme k lovcům zážitků a v budoucnu určitě plánujeme další dovolené s CK Sen. P.S. Nohy nás už nebolí ... Marta a Eva

Čti více

Metropole Skandinávie - výborná organizace a profesionalita

S odstupem času, od návratu z příjemného a velmi zajímavého zájezdu po metropolích Skandinávie, bychom chtěli vyjádřit poděkování průvodkyni Ivaně a s ní i řidiči autobusu. Množství informací a zajímavostí, které jsme vyslechli ať už během cesty autobusem nebo při prohlídkách metropolí, bylo obdivuhodné a profesionální. Naše průvodkyně Ivana bravurně zvládala celou organizaci zájezdu. Díky velmi dobře umístěných, kvalitních hotelů jsme si naplno užívali život v metropolích až do pozdního večera. Zvláštním zážitkem pro nás byla plavba super trajektem ze Stockholmu do Helsinek. Hlavně první 4 hodiny slalomové plavby mezi ostrovy, zůstanou nezapomenutelné. Po zájezdech v Norsku, USA, Číně musíme i nyní poděkovat za výbornou organizaci a profesionalitu cestovní kanceláři SEN. Mislovičovi

Čti více

Metropole Skandinávie - výjimečné zážitky!

Asi nikdy jsem na nic nepsala recenzi, ale s odstupem času mám pocit, že bych asi měla udělat výjimku. Pokud se vymlouváte a obhajujete si sami před sebou, že byste na tento zájezd šli ale nemáte, s kým tak se sami připravujete o výjimečné zážitky! Na tento zájezd jsem jela sama a upřímně jsem od toho nic velké nečekala. Potřebovala jsem jen utéct z každodenní rutiny a podívat se na věci s odstupem. Byla jsem zvědavá, jak to ve Skandinávii vypadá, jaké to je zažít polární den a být téměř 3 týdny sama s neznámými lidmi a bez zbytečného komfortu, který máme v každodenním životě. Zajímá to i vás? Tak zahoďte předsudky a strach a jděte! Tento zájezd mi dal více než jsem si uměla představit. Odjela jsem
na něj sama a vrátila jsem se s partou skvělých přátel se kterými se stále setkáváme a vymýšlíme různé společné výlety. Velké díky, že vše probíhalo bez zbytečných problémů patří i našim řidičům, Vladovi a Pavlovi, kteří nás bezpečně vozili na všechna místa, sršely humorem a vždy se snažili vyjít vstříc i když to bylo někdy těžké :) a také našemu skvělému průvodci Petrovi Salajovi , který s nekonečnou trpělivostí odpověděl na všechny otázky, snažil se všem vyhovět a navzdory ošklivému počasí a různým nečekaným situacím zvládl organizaci na výbornou. Takže pokud stále váháte a nejste si jisti, jestli máte jet tak si uvědomte, že jistí si nebudete nikdy a že lepší čas, než je nyní už nemusí přijít. Jana

Čti více

Metropole Skandinávie

8 neuvěřitelných dní na severu Evropy uběhlo jako voda, program jsme měli nabitý ani jsme se nestačili rozkoukat. V Kodani jsme oslavili první máj a obdivovali jsme elegantní skandinávské dopravní prostředky sloužící pouze na tento jediný den, uzpůsobené na pití piva za jízdy (samozřejmě kromě řidiče), hlavně aby bylo všechny všude slyšet a vidět. Otevřeně autobusy na styl jihoamerické Chivy brázdily ulice Kodaně stejně jako typická kola, na kterých se dennodenně převážejí elegantní dámy v sukních a vysokých podpatcích. Dále na sever jsme se přesouvali přes Švédsko až do Stockholmu, majestátního města. Tisíce ostrůvků, některé úplně titěrné, akorát jeden typicky červený domek, před nim zaparkovaný člun… Takový pohled se Vám naskytne z trajektu směrem do Helsinek. Majestátní 10 patrová loď se plaví 17 hodin. Ocitnete se na druhé straně Baltu. Západ slunce tu pozorujete asi tři hodiny. Tak dlouho to trvá, než slunce definitivně zajde za obzor a pak je ještě neskutečně dlouho krásná červená obloha. Romantika jako z filmu. Z Helsinek se přesouváme do Tallinnu, opět lodí, pomalu se z nás stávají mořští vlci. Překračujeme pomyslnou hranici železné opony a jsme v úplně jiném světě. Ne však v době socialismu jako byste možná očekávali od Estonska, ale v nádherné středověké pohádce… Tallinn opět jednou příjemně překvapil celou skupinu a nechce se nám odtud ani odejít. Vždyť nejzachovalejší středověké město v celé Evropě jsme tady vůbec nečekali! Zájezd končí pompézně v lotyšské Rize, milionové metropoli celého Pobaltí. Lotyši jsou právem hrdi na svůj národ – během 8. století přes zemi přešli snad všechny velmoci – němečtí rytíři, Poláci, Švédové, carští Rusové, Hitler i Stalin… turbulentní historie zanechala stopy na každém kroku. A nás překvapuje, jak jsou Lotyši milí, odvázaní.Noční Riga žije venku, v centru na pěší zóně v kavárničkách a sklípcích, kde hraje živá hudba, kde se tančí v rytmu jazzu nebo latiny, vyberte si sami… Rikša nás odveze zpět do hotelu a my máme pocit, že nejsme v Evropě. Lidi v ulicích se usmívají a baví. Taková je Riga. Krásná. Toto vše bez jediné kapky deště… Pojďte i vy na sever!

Čti více

Duhový Stockholm

Zájezd Metropolitní Skandinávie by se neobešel bez návštěvy Benátek Severu. My s CK SEN ho navštěvujeme už téměř čtvrtstoletí a vždy žasneme ze spleti ostrůvků propojených mosty a tunely, na kterých se město rozprostírá. Tam, kde se setkává sladká voda jezera Mälaren a slaná voda Baltského moře vytváří místo, kde se prolíná harmonie přírody s okouzlující příměsí historie a architektury. Povídáme si o zakladateli města, Birgerlovi Jarlovi, který město v 13. století založil, procházíme se místem, kde se konal legendární Stockholmská krvavá lázeň a obdivujeme nechvalně potopenou loď, kterou vytáhli z hlubin vod po více než tři sta letech. Jemný vánek z okolních vod nás příjemně osvěžuje v neobvyklém severském horku. Extrémní teplo neobešlo ani Skandinávii a klienti, kteří se přišli na Sever zchladit, zůstaly zklamáni. Teplota pod 30 ° C na našem zájezdu během dne neklesla. Navíc ze všech stran na nás vyskakují barevné vlaječky. Jsou na billboardech, veřejných budovách, městských autobusech, muzeích, obchodních domech, restauracích, pouličních stáncích, v suvenýrových obchůdcích a jedna velká majestátní vlaje z budovy Národní Opery. Ve městě se koná duhový týden a lidé vyjadřují svou solidaritu s tímto fenoménem. Začínáme si všímat plátěných pruhovaných tašek, které stockholmčané nosí, barevné náramky či jinou bižuterii, pruhované ponožky a jiné doplňky. Mladí i staří lidé mají v rukou barevné vlajky a svobodně se procházejí po městě. Zastavím se u stánku, kde nám dobrovolníci nabízejí duhové předměty a zvou nás, abychom přišli podpořit den D – duhový pochod. Stovky, ba až tisíce lidí vystrojených v duhových barvách se projdou královskou ulicí Drottninggatan až ke Östermalms parku na podporu LGBT komunity. Celé město se promění na oslavy rovnoprávnosti a svobodné volby. Duhový festival se pořádá od roku 1998 a patří k největší akci tohoto druhu v celé Skandinávii. Je to také největší každoroční akce ve Stockholmu. 

Čti více

Překvapivě skandinávské

Jsme v hlavním městě Švédska, a to ve Stockholmu. Zde na nás čekala velmi živá a hudbou doprovázena výměna stráží s velkými chlupatými čepicemi. Opili jsme se Stockholmskou architekturou a úžasnou scenérií. Vešli jsme také do nejužší uličky a někteří jsme ochutnali i maso zdejšího řezníka. Na druhý den jsme krásně zapadly mezi studenty nejstarší univerzity ve Švédsku, a to konkrétně v Uppsale. Zjistili jsme, že první dny nedělají nic jiného, než jen hrají různé hry a utužují kolektiv – úplně jako my. Šup do Helsinek. Plavba na takových 16 hodin. Po karaoke na trajektu, kde jsme si zazpívali největší hity jsme se vzbudili v hlavním městě Finska. Pro někoho bílá paní Severu pro nás i úžasný losos s grilovanou zeleninou ve skvělé atmosféře sluncem zalitého trhu. Helsinky nás překvapily svojí odlišností, svou architekturou, zelení, traktory ale i bleším trhem. Ještě nemáte dost plavby? Čeká nás přesun stejně obrovským trajektem, kde by se vešla žirafa a slon a vylodění v Tallinnu. Připlavili jsme se šťastně a cestou jsme nepropásli ani letní sídlo Petra Velikého, které bohužel on už neviděl. Tallinn byl překvapením sám o sobě. Krásné hradby, staré město, mnoho šikmých uliček a krásné květinové trhy. No a jak lépe zakončit večer než v oblacích s národním nápojem?

Čti více

Dlouho očekávaná plavba lodí směr Helsinki

Čerstvý, čistý mořský vzduch a krásná země zaručují nezapomenutelný zážitek, zejména když se to všechno dá zažít na palubě luxusní výletní lodi, kterou se společně s CK SEN vydáme napříč Botnickým zálivem. Opouštíme Švédsko, představte si 35 000 ostrůvků, to je to, co nás dnes čeká. Ubytujeme se v pohodlných kajutách, na palubě naší lodi najdeme elegantní restaurace, obchody, bary, divadlo, čeká nás mezinárodní zábava a můžeme zažít skutečnou atmosféru kasina. Pozorujeme západ slunce na lodi, počasí nám přeje, tato loď nám nabízí místo k odpočinku, my se setkáváme na palubě, abychom se pokochali výhledem na okolní ostrůvky. Před námi je šestnácti hodinová plavba, tento čas nám zde uběhne jako voda. Ráno nás bude čekat snídaně s výhledem na moře a Helsinky – hlavní město Finska s charakteristickou moderní architekturou, známé jako dcera Baltu.

Čti více

Hipsterský Tallinn

 Bez ohledu na to, kolikrát jsem už toto kouzelné město navštívila, vždy mě chytí za srdce jeho kompaktní centrum obehnané středověkými hradbami. V tomto městě jsme se přenesli pár století dozadu a při sklenici vychlazeného olu (piva) nebo ovocného vínka v dobové restauraci jsme snadno zapomněli na to, že žijeme v moderním 21. století. Co se mně osobně na Tallinu velmi líbí, je rozmanitost města. Každá čtvrť je jiná, vše má své pomyslné hranice a perfektně spolu ladí. Kromě historického centra města – Vanalinn, které je rozděleno na horní a dolní město, jsme zde našli například i čtvrt Telleskivi. Stačilo, abychom prošli hlavním vlakovým nádražím Balti Jaama severozápadně od centra a dostali jsme se do zcela odlišné čtvrti s názvem Telliskivi. Bývalé budovy továren Tallinčani předělali na dynamické kulturní centrum v roce 2009. Sovětská mechanika, lokomotivy a transformátory jsou už sice pryč, ale jejich průmyslové ozvěny zůstávají. Fasády budov jsou zkrášleny barevným street artem a místo se stalo epicentrem umělců, zpěváků, básníků, DJ-ů, designérů či nomádů na volné noze. Viděli jsme zde studia umělců, alternativní divadlo, kreativní startup, designérské obchody, bleší trhy, workshopy, přednášky či výstavy. Telleskivi je skutečně hipsterská mekka – téměř 600 kulturních událostí ročně se odehraje právě v této lokalitě. Navíc jsou zde jedny z nejlepších restaurací a barů v celém Tallinu. Jednou z nich je restaurace F-Hoon – bývalá továrna na rtuť. Ochutnali jsme speciální lokální pivo Põhjala nebo tradiční Vana Tallin likér. Bohémská gastronomie nás prostě dostala do kolen. Vegetariáni, vegani či masožravci, všichni si přijdou na své. Západní, východní či exotické vlivy se přetavují do místní kuchyně. Vynikající zmrzlinárna La Muu na rohu zas nabízí vlastnoručně vyrobenou zmrzlinu s netradičními příchutěmi jako slanina-javorový sirup, uhlově černá bílá čokoláda či veganský malinový sorbet. Estonsko je skutečně pivovarnická republika. V posledních letech se jako by roztrhl pytel s lokálními mikro pivovary. Jako milovníci piva jsme určitě nesměli vynechat výčepnu St. Vitus. Nachází se jen pár metrů za železniční stanicí a nabízí více než 20 druhů piv. Terviseks!

Čti více

Posvátné pohřebiště vikingů Gamla Uppsala

Po návštěvě Uppsalské katedrály s nejvyššími věžemi ve Skandinávii se přesuneme v čase o pár století zpět až do městečka Gamla Uppsala. Gamla Uppsala, známá také jako Stará Uppsala leží jen 4 km severně od Uppsaly a je jedním z největších a nejdůležitějších míst ve Švédsku. Je to sice pohřebiště, řekněme si to na rovinu, ale krása tohoto místa vás mile překvapí. V okolí se nachází 300 kopců, jejichž původ se datuje od 6. do 12. století. Tři nejstarší z nich jsou také nejpůsobivější. Legenda říká, že obsahuje pozůstatky předvikingských králů Aun, Egil a Adils, kteří se objevují v sáze islandského historika Snorre Sturlasona.  Sága z 12. století podle Odina říká: "Všichni mrtví lidé by měli být spáleni a jejich věci by měli být položené s nimi na hromadu, a popel bude vržen do moře, nebo pohřben do země. Takto Odin řekl, že každý přijde do Valhally s bohatstvím, které si během života nahromadil a v posvátném životě si užije vše, co sám pohřbil na zemi. Každopádně, toto místo dýchá historií a má v sobě jakési tajemno a mytologický příběh. Na druhé straně by byl hřích obejít tento skutečný švédský venkov, který nám dává možnost na chvíli utéct od ruchu velkoměsta a zastavit čas. Co říkáte?

Čti více

Po Kodani na kole

O Kodani bylo psané již mnoho. Před tím, než jsem začal pracovat pro SEN, žil jsem nějaký čas v Kodani. Různé, často špatně placené práce. Většinou jsem chodil do práce na kole. To znamená, že jsem denně najezdil i 100 km. U nás nemožné, v Kodani pohoda. Dánové se v 70. letech rozhodli jít tzv. cestou bicyklů. Ekologicky i funkčně ulehčit dopravu ve městech a kompletně předělat ulice pro použitelnost, a hlavně bezpečnost cyklisty. Jezdit tam je jedna báseň. Klienti i přátelé se mě ptají, kam jet do Skandinávie na pěkný víkend. Vždy mě první napadne Kodaň. Od architektury, přes atrakce, až po množství akcí a muzeí. A to vše můžete právě zde objet na kole. Pro Dány běžná věc, pro našince zážitek. Člověk si uvědomí, že do práce může na kole jezdit i doma.

Čti více
Kodaň, Dánsko

Kodaň

Hlavní město Dánska a nejživější město celé Skandinávie. Projdeme se nejdelší pěší zónou v Evropě Strøget, uvidíme množství paláců, Christiansborg, Amalienborg. Fakultativně plavba po kanálech, útulné hospůdky a kavárničky. Dánové jsou nejživější ze severních národů a umí si vychutnat život právě v Kodani. Rádi se přezdívají Italy Severu, aby tím zdůraznili rozdíl mezi sebou a ostatními. Tuborg a Carlsberg, značky, které mluví samy za sebe. Kodaň je město Hansa Christiana Andersena.

Čti více
Stockholm, Švédsko

Stockholm

Hlavní město Švédska je podle mnohých nejkrásnějším hlavním městem Evropy. Stockholm, nazývaný Benátky severu, je krásný. Úzké uličky v tradičních krémových barvách, největší Královský palác na světě, parlament s největším zastoupením žen v Evropě. Určitě si nenechejte ujít budovu Radnice, ve které se každoročně po udílení Nobelové ceny koná banket, či kostel Riddarholm s hrobkami švédských králů.

Čti více
Finsko - Helsinky

Helsinky

Hlavní město Finska, přezdívané také jako dcera Baltu, vzdálené pouhých 80 kilometrů od estonského Tallinu. Město, ve kterém máte ihned pocit, že ho už důvěrně znáte. Poznáme dvě dominanty města, Evangelickou katedrálu a ruskou Uspenskou katedrálu, které tvoří panorama města. Seznámíme se se symbolem města, kterým je tulení fontána Havis Amanda. Úplné centrum města tvoří trh s tradičními finskými jídly a výrobky, které je často považováno za jedno z dvou nejkrásnějších v severní Evropě.

Čti více

Tallin

Tallinn leží na břehu Finského zálivu a hlavním lákadlem turistů je historické Staré město (Vanalinn). Staré město je zapsáno na seznamu UNESCO a rozkládá se na místě, kde bylo ve středověku hlavní mocenské sídlo. Dolní část města je dosud obehnaná 2,5 km hradeb. Bývalou obrannou linii vodních příkopů dnes nahradil pás zelených ploch a parků. Staré město je spleť úzkých dlážděných středověkých uliček, starých kupeckých a cechovních domů i historických nádvoří. Centrem Tallinnu je rušné Radniční náměstí (Raekoja plats), a je tomu tak už od 11. století. V zimě se tu konají vánoční trhy, jinak je to oblíbené místo pro shromažďování. Pěknou budovou na náměstí je radnice (Raekoda), která je považována za jedinou dochovanou gotickou radnici v Severní Evropě. Pochází z přelomu 14. a 15. století. Součástí radnice je 64 metrů vysoká radniční věž, která je dominantou celého města. Okolo Radničního náměstí se soustřeďují další krásné a významné pamětihodnosti Tallinnu. Mezi ně rozhodně patří nedaleký kostel svatého Ducha, ani ne tolik pro svou architektonickou krásu, jako pro historický význam, jež pro Estonce má. Právě zde se totiž odehrála první mše v estonštině. Tallin, je kombinací moderní evropské metropole a skvostného historického jádra, které je zapsané na seznamu UNESCO.

Čti více

Uppsala

Toto okouzlující univerzitní město leží v srdci regionu Uppland, pouhých 70 km severně od Stockholmu. Kromě jedné z nejstarších univerzit v Evropě zde naleznete i pozůstatky slavné vikingské éry. Univerzita v Uppsale byla založena již v roce 1477, a je tak jednou z nejstarších evropských univerzit a nejstarší univerzitou ve Skandinávii. Její věhlas trvá dodnes. Město je však také významným kulturním dědictvím vikingské epochy - jsou zde pozůstatky pohanského chrámu a několika pohřebišť ve staré městské části Gamla Uppsala.

Čti více

Riga

Hlavní město Lotyšska a současně největší město zemí Pobaltí. Historické centrum Rigy je od roku 1997 zapsáno na Seznam světového kulturního dědictví UNESCO, především kvůli velkému množství secesních budov (art nouveau, Jugendstil), které jsou tu pravděpodobně nejpočetnější ze všech měst světa, ale také kvůli dřevěným budovám z 19. století, které leží uvnitř i mimo centrum. Rižské Staré město leží na východním břehu řeky Daugava. Můžete se tu toulat středověkými úzkými uličkami, prohlížet si měšťanské domy a cihlové kostely, které se do značné míry zachovaly i přes silné bombardování za druhé světové války. Riga je plná zajímavostí a památek, za zmínku a návštěvu určitě stojí Dóm (Rígas Dóms) Katedrála, která dnes patří luteránům, je největším kostelem v zemi a v celém Pobaltí. Hrad (Rígas Pils), který byl založen v roce 1330 jako sídlo Livonského řádu. Katedrála Zrození Ježíše (Kristus dzimsanas katedrále) – ruská pravoslavná katedrála postavená koncem 19. století v neobyzantském stylu pro ruskou komunitu v Rize.

Čti více

Lund

Lund patří rozhodně k nejhezčím a nejzajímavějším městům Švédska. Leží v jihozápadní části kraje Skåne, který až do 17. století patřil k Dánsku. Město bylo založeno kolem roku 990 a po mnoho následujících staletí platilo v rámci Skandinávie za důležité obchodní i náboženské centrum. Roku 1666 byla v Lundu založena univerzita, jedna z největších ve Skandinávii a druhá nejstarší ve Švédsku. K nejvýznamnějším pamětihodnostem patří románská katedrála v centru města (Lunds domkyrka). Katedrála se honosí dvěma věžemi vysokými 55 metrů a středověkým orlojem, zkonstruovaným pravděpodobně mezi lety 1422-1425, který se nachází uvnitř katedrály. Vedle katedrály se rozkládá park Lundagård, těsně spjatý s dějinami města i současným studentským životem. Na něj navazuje univerzitní náměstí Universitetsplatsen s honosnou univerzitní budovou ze sedmdesátých let 19. století.

Čti více

Malmö

Malmö, třetí největší švédské město, leží v nejjižnějším cípu země. Je známé jako město parků, kromě zeleně tu ale najdete i světoznámé moderní stavby, historické památky a živou plážovou kulturu – to vše na jednom místě. Vzkvétající Malmö se už odpoutalo od své průmyslové minulosti a vyrostlo v moderní město s bohatým kulturním děním, které jde s dobou a má co nabídnout. Nejstarší část Malmö byla vystavěna v letech 1300-1600 a dodnes tady jsou k vidění dánskou architekturou inspirované dvoupatrové městské domy. Citadela Malmöhus pochází z 15. století a je nejstarším rezidenčním zámkem celé Skandinávie. Nejstarší stavbou celého města je kostel Sankt Petri z počátku 14. století, tou nejvyšší pak 190 metrů vysoký neo-funkcionalistický mrakodrap Turning Torso.

Čti více

Máte předběžný zájem o tento zájezd? Budeme Vás kontaktovat, rádi zodpovíme všechny Vaše dotazy a zašleme kalkulaci zájezdu na Váš email.Povinné pole

Formulář byl odeslán, děkujeme.

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Více informací