Čeká nás cesta nejkrásnějšími místy Jižní Ameriky
sleva first minute až 30%

Peru, Bolívie komfortněji

Zavedeme vás do těch nejzajímavějších míst Peru a Bolívie. Zažijete tajemnou atmosféru bájného Machu Picchu – novodobého divu světa, tajuplné obrazce Nazca a západ slunce nad jezerem Titicaca. Andy, indiáni a jejich jedinečná kultura, úchvatná příroda a neskutečně bohaté historické dědictví. Z vaší dovolené v Jižní Americe si přivezete zážitky z toho nejlepšího, co naše planeta Země nabízí. 

  • bohatý komfortní program v 3* a 4* hotelech
  • zájezd pro nejnáročnější klienty, kteří chtějí poznání i odpočinek
  • magické Machu Picchu, tajuplné obrazce Nazca, jezero Titicaca
  • bájné Machu Picchu! Novodobý div světa
Čti více

Tel.: 224 250 138, 608 482 877   |   Email: cksen@cksen.cz

Termíny a cenyProgram a mapaFotogalerieReference klientůZážitky ze zájezduTOP místa zájezdu

Cena zahrnuje:

mezinárodní letenku, letištní poplatky, ubytování ve 3* a 4* hotelech v pokojích pro dvě osoby se snídaní, kompletní dopravu autobusy a mikrobusy, vstupné a vláček na Machu Picchu, loďku na Islas Ballestas a jezero Titicaca, SEN průvodce, letištní transfery, všechny hraniční poplatky, pojištění proti insolventnosti 

Cena nezahrnuje:

stravu kromě uvedené, fakultativní výlety, PCR testy a antigenní testy

Ubytování:

Lima – Girasoles Hotel***, 1 noc
 
Paracas – San Agustín Paracas****, 1 noc
 
Nazca – Casa Andina Standard Nasca***, 1 noc
 
Arequipa – Hotel La Hosteria Arequipa***, 2 noci
 
Puno – Hotel Hacienda Puno***, 1 noc
 
La Paz – Hotel Mitru****, 2 noci
 
Cuzco – Royal Inka***, 2+1 noc
 
Machu Picchu Pueblo – El Mapi By Inkaterra****, 1 noc
 
 
Hotely na konkrétních termínech můžou být i jiné. Závisí to na dostupnosti, obsazenosti a na včasném přihlášení.
 
„Hvězdičkování“ není součástí obchodního jména hotelu, ale hodnocením jeho kvality od velkých nadnárodních rezervačních systému jako booking.com, agoda.com, v některých případech podle oficiálního hodnocení samotného hotelu.
 
Jednotlivé pokoje v hotelích se mohou lišit, uvedené fotografie jsou ze standardních dvoulůžkových pokojů.
Hotely v základní ceně zájezdu
Doplňkové služby - SEN premium

1. den: Odlet do Jižní Ameriky

LIMA

Odlet kvalitními leteckými společnostmi a 12hodinový let přes 6 časových pásem na opačný konec naší planety. Stále více lidí si i tuto cestu chce užít a využije možnost doplacení Business class. Vyzkoušejte to i vy a na tento let se budete těšit. Večerní přílet do Limy, hlavního města Peru a druhého největšího města Jižní Ameriky (10 milionů obyvatel). Přistáváme na moderním letišti Jorge Chávez v části Callao a soukromým transferem se přesuneme do centra města. Měníme Nuevos soles (v překladu Nové slunce), místní měnu, kterou budeme v nejbližších dnech platit. Naši průvodci sem cestují několikrát do roka a místo tak dokonale znají. Už po příletu Vás Lima zaujme. Chaotická doprava a řidiči, kteří díky své obratnosti určitě patří k nejlepším na světě. Bienvenidos al Peru! Ochutnáte už tento večer známé pivo Cusqueña (v překladu "dívka z Cusca")?

2. den: Francisco Pizzaro a první caviche

LIMA - PISCO

Kde jinde začít než v majestátním Městě králů. Většina turistů Limu obchází (což je velká škoda), ale my ve SNU chceme tomuto městu věnovat čas a pochopit tak souvislosti. Bývalá metropole španělského místokrálovství v Jižní Americe a centrum Nového světa. Právě odsud vyráželi španělští conquistadoři na další výpravy směrem na jih kontinentu. Už během prvních metrů krásným koloniálním centrem pochopíte, proč se Lime mluví také město balkonů. Jsou jich tu stovky a některé z nich jsou opravdu umělecké vyřezávané skvosty. Prohlídku začínáme v klášteře San Francisco, který patří k nejkrásnějším v Novém světě, i díky originálním zachovaným kachličkami azulejos. Máte najednou pocit, že se nacházíte v kouzelné Andalusii? Španělé přivezli kromě své kultury i originální azulejos právě z tohoto španělského regionu. Po prohlídce kláštera nemůžeme vynechat vzrušující katakomby, které patří k nejzachovalejším na kontinentu. V nedalekém parku si prohlédneme jedinou sochu Francisca pizzaria ve městě a z tohoto místa uvidíme i rozsáhlé čtvrti chudých, tzv. "Pueblos Jove". Lima, to je kontrast bohatých a chudých čtvrtí. Proč jich je tolik a kdy vznikly? Pokračujeme uličkami Limy, až přijedeme k nejstarší univerzitě v Novém světě, Universidad San Marcos. Mezi její absolventy patří např. známý představitel avantgardy César Vallejo nebo držitel Nobelovy ceny Mario Vargas Llosa. Pokračujeme, na osvěžení si na ulici pořídíme čerstvé ovocné šťávy za pár soles a přijdeme na náměstí Plaza San Martín. Kdo byl tento známý Libertador ("osvoboditel") a proč má uprostřed náměstí sochu? Magické náměstí, kde koloniální budovy vystřídaly ty republikové z 19. století, má úžasnou atmosféru, hlavně večer po setmění a je to přímo ideální místo na vychutnání si nejznámějšího peruánského drinku, Pisco sour. Po obchodní ulici Jirón de la Unión se opět dostáváme do koloniálního centra přímo na nejznámější náměstí, Plaza Mayor. Palmy, prezidentský palác a katedrála, v níž jsou uloženy ostatky Francisca Pizarra, pokořitele říše Inků a prvního místokrále. Donedávna se zde nacházela i jeho socha. Oběd v TOP restauraci doslova pár metrů od náměstí. Málokdo ví, že peruánská kuchyně patří k nejlepším na světě a Peru získalo několikrát za sebou ocenění TOP gastronomická destinace světa. Ochutnáte "peruánské sushi" Ceviche (marinované ryby v limetkové nálevu) nebo dáte přednost typickému jídlu Lomo saltado? Hladovět určitě v Peru nebudete Odpoledne přesun pouštní krajinou na jihovýchod po známé dálnici Panamericana. Po cestě ochutnáme asi nejznámější rychlý pokrm Jižní Ameriky, empanadas, kapsy plněné masem, šunkou, sýrem apod. Za tmy přicházíme do městečka Paracas. Poslední drink dnešního dne a nadšení lehneme do postele.

3. den: Malé Galapágy a tajemné obrazce v poušti

ISLAS BALLESTAS – NAZCA

Budíme se v nejkrásnějším hotelu celé oblasti, s výhledem na oceán. Ano, jsme u Tichého oceánu. Všude kolem peruánská poušť a my jdeme na místo, které navštíví minimum turistů. Nedaleko poloostrova Paracas, oblasti, kde žila známá předkolumbovská kultura Paracas, se nacházejí ostrovy ISLAS BALLESTAS, díky své jedinečné fauně a flóře nazývané také Malé Galapágy. Na ostrovech je jedna z největších koncentrací mořských ptáků na pobřeží Jižní Ameriky. Uvidíte druhy jako pelikán peruánský, terej guánový i kormorán červenoploutvý. Do objektivů nám ale zapózují i ​​lachtani a tuleni. Přístav se nachází jen pár metrů od našeho hotelu. Unikátní výlet na lodi, který si dokonale užijeme. Jak to vlastně bylo s pacifickou válkou a jak souvisí právě s touto oblastí? Důvod války jsme měli možnost cítit už na ostrovech a řekneme si o tom víc. Na oběd nastupujeme do našeho autobusu a odcházíme do legendární Nazca. Právě zde se nachází jedno z největších tajemství Jižní Ameriky – záhadné linie a obrazce Nazca v pobřežní poušti. Díla málo známé kultury Nazca vznikly před dvěma tisíci lety a jejichž význam se dodnes nepodařilo uspokojivě objasnit. Ke které z mnoha teorií se přikloníte? Nejkrásnější pohled na obrazce je z ptačí perspektivy. Po příjezdu do města Nazca se přesouváme na místní letiště Maria Reiche (německá archeoložka, která zasvětila svůj život zkoumání obrazců Nazca), odkud odletíme malým letadlem přes obrovské obrazce (fakultativně – doporučujeme). Uvidíte psa, opici, kosmonauta? Unavení, ale nadšení se přesuneme do hotelu v centru Nazca. Těm, kteří mají ještě sílu, doporučujeme na večeři výbornou peruánskou restauraci v pěší dostupnosti od hotelu.

4. den: Známá Panamericana, Tichý oceán a postupné stoupání do bílého města

NAZCA – AREQUIPA  

Probouzíme se na náhorní plošině v peruánské poušti, s pocitem úžasného zážitku ze včerejšího přeletu nad obrazci (který si vždy objedná téměř 100 % klientů), dnes nás čeká brzký odjezd do největšího města oblasti a zároveň druhého největšího města Peru, Arequipy. Dnes to bude zase prudce fotogenický den, a proto odpojíme z proudu všechny mobily, externí baterie a foťáky a můžeme vyrazit. Z náhorní plošiny se přesouváme znovu na pobřeží Tichého oceánu a pokračujeme po známé Panamericane, autostrádě, která spojuje po pobřeží celou Jižní Ameriku, od Kolumbie až po Chile. Zastavíme se i na pláži, kde budeme úplně sami. Neskutečný pocit, který je třeba zažít! Najdou se odvážlivci, kteří se namočí v oceánských vlnách? Nebo alespoň se dotknout a namočit ruce? My ostatní si zatím dáme pivo Cusqueña a užíváme si ten pohled. Pokračujeme podél oceánu, uvidíme desítky kamionů, které se přesouvají mezi Chile, Arequipa a Limou. Občas se cesta stočí více do vnitrozemí a jedeme serpentinami doslova vysekanými ve skále. Z čeho tu lidé žijí? Co se tu pěstuje? Řekneme si více. Podvečer se odkláníme od pobřeží a začínáme stoupat na sever, do Arequipy. Z výšky 0 m (oceán) postupně do výšky 2 335m, takže do výšky Slovenských Tater. Bydlíme v absolutním centru města. Jste unavení, ale spát nejedete. Nemůžete se totiž odtrhnout od pohledu na osvětlené hlavní náměstí Plaza de Armas, které určitě patří k těm nejkrásnějším, jaké jste kdy viděli. Cítíte se jako princ z Arequipy.

5. den: Bílé město pod třemi sopkami a Dáma z Ampato

AREQUIPA

Dnes si na talíř naservírujeme prohlídku bílého města Arequipa, 2. největšího města Peru. Usazené mezi sopkami El Misti, Pichu Pichu a Chachani, zapsané v seznamech UNESCO, které Vám bude připomínat španělská města. Během nadvlády Španělů La ciudad muy leal (věrné město), v revolučním 19.století ohnisko odboje a v 20. století centrum umělců a spisovatelů. My naši prohlídku začínáme na centrálním Plaza de Armas, kde si hned všimneme, odkud vznikla přezdívka Bílé město. Při budování centra použili bílou sopečnou horninu, která se těží v okolí města, Sillar. Pokračujeme k místnímu tržišti San Camillo. Opět jsme tu jediní turisté. Kromě nás mnoho místních, kteří si vyřizují své klasické denní nákupy. Koupíte zde téměř vše. Zastavujeme se v uličce klobouků. Jsou jich tu stovky. Ne, tisíce. Arequipa jakož i celá oblast jižního Peru má dostatek slunce, a proto se klobouk stal symbol celé této oblasti. Koupíte si Panamák nebo Western? Je čas se osvěžit čerstvou šťávou, kterou připraví přímo před námi a pokračujeme. Čeká nás známá Juanita, dáma z Ampato, nejzachovalejší mumie Jižní Ameriky, kterou magazín Time vybral mezi TOP10 objevů. Pomalu je čas oběda a my máme pro Vás nachystanou specialitku – restauraci s výhledem na celé náměstí. Už nás tu znají, a proto máme přichystané nejlepší stoly. Ochutnejte Rocoto relleno – místní specialitu, která připomíná naši plněnou papriku (rocoto je druh papriky). Je trošku pikantní, ale právě kvůli tomu si objednáme místní pivo Arequipeña (v překladu "dívka z Arequipy") a následný pivní souboj Arequipeña versus Cusqueña může začít. Postupně stoupáme do hor a koncentrace alpak a lam, a hlavně výrobků z nich se zvyšuje. Budete mít prostor i na první nákupy. Doporučujeme ale ještě navštívit Montasterio Santa Catalina, unikátní ženský klášter, doslova město ve městě, který se rozprostírá na ploše více než 20 tisíc m2. Něco podobného jen tak neuvidíte. Blíží se večer a pro gurmány umíme zajistit stůl v restauraci Chicha, jejíž majitel je světoznámý peruánský šéfkuchař Gastón Acurio. TOP gurmánský zážitek garantovaný. Arequipa si zkrátka musíte zamilovat, tak jak jsme si ji zamilovali my.

6. den: Nejvýše položené splavné jezero světa

AREQUIPA – JAZERO TITICACA

Máme na programu další přesun. Znovu stoupáme do výšin. Arequipa opouštíme neradi, ale chceme vidět víc a jít dál. Přesun přes majestátní Andy do kolíbky významných andských civilizací, k jezeru Titicaca. Vydáváme se na sever a pomalu za námi necháváme pouštní Peru, o kterém většina lidí ani netuší. My jsme ho prošli a ulovili unikátní záběry. Před námi je Národní přírodní rezervace Salinas, kde uvidíme první vicuñe. Žijí ve vysokých nadmořských výškách 4 000 m n.m. a výše a z dálky nám budou připomínat naše srnky. Víte, jaký je rozdíl mezi VICUÑA, alpaky a lamou? Naši průvodci to jasně vysvětlí a rázem jejich každý bez problému rozezná. Zároveň se dozvíte, která vlna je nejlepší na šál, či svetr. Odejít z Peru bez svetru s lamou by byl hřích. Procházíme nejvyšším bodem této cesty, ve výšce 4550 m n.m. a postupně scházíme. Nadmořskou výšku už postupně cítíme, ale dáme vám rady, jak tento pobyt přežít bez problémů. Naši klienti to bez obtíží zvládnou. Procházíme město Juliaca, největší město oblasti s nelichotivou přezdívkou Nejodpornější město Peru. Pokračujeme do Puna, největšího peruánského města na břehu jezera. Směřujeme přímo do přístavu, abychom navštívili unikátní plovoucí ostrovy vyrobené z rákosu totora, na kterých přežívají zbytky mizející populace původních Indiánů Los Uros. Zaposloucháme se do místního, zvláštního indiánského jazyka Aymara, a naučíme se alespoň pozdrav. Jdeme přece na návštěvu a pozdravit je základní slušnost: "Kamisaraki". Neuvěřitelně fotogenická místa, vysvětlíme si, jak se takový ostrov poskládá, a kde chodí mladí, pokud chtějí mít soukromí pro sebe. Postupně se stmívá a my už cítíme nastupující chlad z jezera. Vracíme se do přístavu a přesouváme se do hotelu. Bydlíme v centru a vše máme v pěší dostupnosti od hotelu. Vítáme možnost dát si čaj z koky, který zde podávají v každém hotelu. Přemýšlíte, co si dát k večeři? Je téměř povinnost si dát rybu s názvem Trucha (čti truc – pstruh) z jezera Titicaca. Po večeři ještě krátká procházka k hotelu. Příjemná, téměř přímořská atmosféra, to vše Vám nabízí Puno. Vzpomínáte si ještě, že jsme ráno vyrazili z Arequipy? Další intenzivní den.

7. den: Nejindiánštější země Jižní Ameriky

PUNO – LA PAZ

Opouštíme ranní Puno, ale s jezerem se ještě neloučíme. Budeme vedle něj projíždět do další země, do Bolívie. Ideální vyrazit co nejdříve, abychom v dobrém čase přijeli na hranici. Teď už to jde relativně rychle, ale pamatujeme si časy, kdy jsme tam čekali hodiny. Peruánský venkov je skutečně zajímavý, cihlové domy bez omítky, všude kolem nápisy z minulých nebo následujících voleb. Zastavujeme na jednom vyvýšeném místě, nazvěme ho Mirador, a tedy vyhlídka. Pod námi jezero Titicaca v celé své kráse a my se nestačíme vynadívat a zároveň dělat panorama. V jezeře je chovná stanice, kde chovají pstruhy. Ano, ty, které Vám včera tak chutnali. Vzali jste si plavky a ručník? Pokud patříte mezi lední medvědy, můžete vyzkoušet i vodu s teplotou kolem 9 ° C a dát si i pár temp. Téměř v každé skupině se najde alespoň jeden odvážlivec. Nebojte se, nezamrzá. Na zahřátí máme přece s sebou Pisco! Pár kapek na zem pro Pacha Mamu, Matku Zemi, a hned je nám tepleji. Kolem nejvýše položeného splavného jezera světa se pomalu přesouváme k hraničnímu přechodu v městečku Desaguadero, podle řeky, která tvoří hranici a zároveň je to jediný odtok z jezera. Vystupujeme, se zavazadly nám pomohou místní mládenci na speciálně upravených nákladních kolech, kteří nám kufry s úsměvem přenesou na druhou stranu (za pár soles, samozřejmě). Soles zaměňujeme za Bolivianos a jdeme vyřešit administrativní věci. Někdy jsme tu čekali několik hodin, nyní to jde rychleji. Po cestě zastavujeme v Tiwanaku, prohlédnout si nejdůležitější archeologickou lokalitu a nejvýznamnější památku předkolumbovských indiánských kultur v Bolívii (prohlídka již v ceně). Věřili byste, že až sem sahalo jezero Titicaca? Stihneme i oběd v městečku Tiwanaku a pokračujeme do nejvýše položeného hlavního města na světě, do La Pazu. Kdo to je vlastně ten Evo Morales? Projíždíme předměstím El Alto, které má ale, více obyvatel než samotné hlavní město. Cihlové domy, kam oko dohlédne. A najednou – před námi La Paz. Město v údolí, v pozadí zasněžené 6tisícové štíty. Nestačíme se vynadívat a už teď víme, že La Paz patří mezi nejkrásnější města, jaké jsme kdy viděli. Přesun do luxusního hotelu nedaleko centra, s výhledem na celé město. Nadmořská výška už nám téměř nedělá problém, ale čaj z koky si dáme. Už jsme si na něj zvykli a před spaním přijde vhod.

8. den: Nejvýše položené hlavní město na světě

LA PAZ

Budíme se v úžasném La Pazu a dnes budeme toto město poznávat. Město v údolí, to je samá úzká ulička nahoru a dolů. Začínáme na Mercado de las Brujas, v uličce čarodějnic, kde prodávají vše, co se dá vyrobit z koky, ale i různé jiné, rituální výrobky. A samozřejmě krásné výrobky z vlny alpaky a baby alpaky. Nebojte se, bude prostor i na nákupy. Pokračujeme dolů na místo, kde La Paz vznikl. Na náměstí San Francisco. La Paz znamená mír. Proč se tak jmenuje? Řekneme si více. Krásná katedrála, klášter, ale hned vedle moderní tržnice a jiné budovy. La Paz je jeden velký mix budov. Všudypřítomný chaos, hlavně při přecházení přes silnici. Procházíme přes nejrušnější ulici města a tentokrát stoupáme. Jdeme pomaličku, přece, jsme ve vysoké nadmořské výšce. Přicházíme na náměstí Murillo. Kdo je ten pán, který má sochu uprostřed náměstí? Palacio Quemado, v překladu, Spálený palác, který vyhořel několikrát, naposledy v roce 1875 téměř do základů. Na každém rohu indiáni s typickými malými klobouky. Svezeme se i lanovkou? Vidíme zde ultramoderní lanovky, které jsou ideální do hornatého terénu města. Věděli jste, že systém lanovek v La Pazu je nejdelší na světě? Zároveň je to jediné město na světě, kde lanovky tvoří nosný systém veřejné dopravy. La Paz nás nepřestává překvapovat. Pro odvážlivce možnost adrenalinového bonbónku, o kterém budete roky vyprávět všem známým – absolvování 60 km dlouhého sjezdu na kole z výšky 4700 m n.m. do výšky 1200 m n.m. Zážitek, který je možný pouze v Bolívii! Už jste hladoví? A co tak večeře s výhledem na celé město? Ideální zakončení ideálního dne. Ve městě, které bylo zařazeno mezi sedm novodobých městských divů světa. Ve SNU La Paz milujeme a věříme, že vy budete také.

9. den: Zemí indiánů

LA PAZ-CUZCO

Dnes máme na programu celodenní přesun. Budeme procházet náhorní plošinou mezi Peru a Bolívií, Altiplanem. Po tibetské je to druhá nejrozsáhlejší náhorní plošina na světě. Odjíždíme brzy ráno a vyrážíme na hranici. Čím dříve, tím lépe, abychom v dobrém čase přišli do našeho dnešního cíle – do Cusca. Ještě je relativně brzy ráno a už se nacházíme v Desaguadero. Opět pěšky přecházíme přes hranici, poslední Bolivianos měníme zpět na peruánské soles (pokud jsme je večer všechny neutratili za bolivijské pivo Paceňa). Tento hraniční přechod již dobře známe. Nastupujeme na autobus a vyrážíme směr severozápad. Jedli jste už hamburger z Alpaky? Budete mít možnost ho ochutnat. Už po prvních kilometrech vidíme, že dnešní průjezd bude jiný. Pouště z jižního Peru vystřídaly zelené scenérie, lamy, alpaky a ovce. Pomalu se blížíme k nejvyššímu bodu dnešního přesunu – průsmyk La Raya. Jsme ve výšce 4 335 m n.m. Povinna fotka s tabulí musí být. Okolo nás 5 tisícové vrcholky a pár peruánských indiánů, kteří stojí při svých stáncích. Peruánské městečka po cestě, život indiánských obyvatel. Jaké mají postavení ve společnosti? Co je trápí? Vše se dozvíte. Cesta ubíhá rychle, žádné ostré zatáčky, jen relativně rovná cesta. Už se stmívá a pomalu se přibližujeme, tam kdesi před námi už se nachází hlavní město říše Inků. Město, které vyrostlo na inckých základech, rozložené po okolních údolích a ze kterého si Španělé udělali základnu pro další objevy. Přicházíme do města a míříme rovnou do centra. Jsme ubytováni v absolutním centru, v hotelu koloniálního stylu, doslova několik metrů od hlavního náměstí, Plaza Mayor. Možnost objednat si prémiový boutique hotel JW Marriot El Convento umístěn v historické budově kláštera ze 16.století, který získal ocenění World Travel Awards 2018 v kategorii nejlepší hotel kulturního dědictví (doporučujeme). Další aktivní den za námi. Ještě si pamatujete, že jste ráno byli v La Pazu?

10. den: Impérium Inků

CUZCO

Dnes nás čeká prohlídka, na kterou se všichni těšíme. Cusco, v překladu pupek světa, bývalé centrum impéria Inků, největší indiánské říše, která se zrodila na americkém kontinentu. Právě tady ve městě a okolí se nacházejí nejkrásnější pozůstatky staveb, které nám Inkové zanechali. Prohlédneme si čtyři nejznámější z nich, které se nazývají Cuatro Ruinas (čtyři ruiny). Prohlídku čtyř ruin už máte v ceně. Začínáme pouze dvě stě výškových metrů nad městem, na pevnosti Sacsayhuaman. Majestátní stavba, o níž Španělé prohlásili, že to musí být dílo ďábla. Vyfotíte se s lamou? Ale pozor, když budete dělat self – když se příliš přiblížíte, tak plivou. Následuje posvátné Q`enko, vápencová skála, kterou Inkové zakomponovali do svého chrámu, přičemž využili i jeskyně a tunely pod skálou. Máte chuť na něco malého? Dáme si choclate con queso (čti čoklo kon KESO), velkozrnnou andskou kukuřici, která se obvykle jí s ovčím nebo jiným sýrem. Pokračujeme k spirituálním lázním Tambo Machay, kde Inka přicházel s celým svým doprovodem, když se potřeboval poradit s bohy o problémech souvisejících s říší. Nedaleko se ještě zastavíme u pevnosti Puca Pucara, červené pevnosti, která střežila okolí, jakož i cestu do Cusca. Odpoledne pokračujeme prohlídkou historického centra Cusca, kde můžeme na každém rohu obdivovat nepochybně mistrovskou stavební zručnost starých Inků. Náměstí Plaza Mayor patří určitě k nejkrásnějším náměstím v Novém světě. Katedrála s barokní koloniální fasádou, Iglesia Compañía de Jesus (kostel Společnosti Ježíšovy) a na kopcích kolem nás stovky domů, jejichž světla po setmění připomínají oblohu. Večer určitě doporučujeme ochutnat gurmánskou specialitu z And, mořské prasátko Cuy. Jdeme do kvalitní a ověřené restaurace. Garantujeme TOP gurmánský zážitek.

11. den: Jsme skoro tam!

CUZCO – AGUAS CALIENTES

Kufry necháváme v hotelu a bereme si batohy. Přichází den, na který jsme se všichni těšili. Na jednu noc opouštíme Cusco a vyrážíme směr Machu Picchu, jeden z vrcholných okamžiků našeho putování. Přes údolí řeky Urubamba se přesuneme do města Ollantaytambo (možnost fakultativního výletu přes magické posvátné údolí Inků). V Ollantaytambo začíná naše bájná cesta vláčkem do městečka Machu Picchu Pueblo. Tato cesta je vždy zážitek. Vlak je jediná možnost, jak se na k Machu Picchu přepravit. Na místě lístky nekoupíte, ale my už jich máme několik dní předem zajištěné. Přicházíme do malebného městečka, které nám bude připomínat lyžařské středisko. Vysoké štíty jsou všude kolem nás. Oproti Cuscu jsme sešli o více než tisíc výškových metrů, a tak se dýchá dobře. Vyzkoušíte i termální prameny? Plavky jsme si přibalili. Městu se říká také Aguas Calientes, kvůli termálním pramenům, které velmi dobře padnou po celém dni. Očekávání narůstají a naše cesta graduje. Jednu skleničku před spaním, aby nám Pacha Mama, matka zem, druhý den zajistila pěkné počasí. Tam kdesi, nad námi, je Machu Picchu a vzrušením se ani nedá usnout. Nezapomeňte si promazat fotky, uvolnit paměť a dobít baterie!

12. den: Machu Picchu – jeden ze sedmi novodobých divů světa

MACHU PICCHU – CUZCO

Dnes nás čeká vyvrcholení naší cesty, slavné MACHU PICCHU! Zapomenuté incké město. Odjíždíme brzy ráno z hotelu. Pro ty aktivní je možnost pěšího výstupu po Cestě Inků až k samotným ruinám. Případně lze zvolit pohodlnější alternativu a vyjet nahoru autobusem za malý příplatek 12 USD (doporučujeme). Nezapomenutelná panorama se štítem hory Huayna Picchu v pozadí. Můžete to vidět 100x na fotkách, ale nedá se to srovnat s pocitem, když to člověk uvidí živě. Místo, kde člověk cítí energii starobylé kultury Inků a až odmítá uvěřit, v jakém dobrém stavu a zachovalo. Proč nebylo nikdy dobyto? A na jaké účely sloužilo? Naši top průvodci Vám tyto otázky zodpoví. Prohlídka města, při které uděláte desítky fotek. Kdo nejlépe zachytí výraz pózující lamy? Pohybu chtivý mají ještě možnost absolvovat jeden ze dvou nenáročných treků, které můžete v okolí ruin absolvovat. Nebo dáte přednost rozjímání na tomto magickém místě? Odpoledne vyrážíme vláčkem zpět do Ollantaytamba a následný přesun zpět do Cuzca. Machu Picchu bylo prohlášeno za novodobý div světa a věřte, že Vás nezklame ani na vteřinu! Vyvrcholení zájezdu, jak se patří.

13. den: Přelet přes Atlantik

CUZCO – LIMA – EVROPA

Ještě stále máme v hlavě včerejší TOP zážitek a pomalu ho zpracováváme. Využijeme ještě pár posledních hodin v Cuscu, a vychutnáváme si atmosféru, která zde vládne. Pokud jste dosud ještě nekoupili šálu, rukavice, nebo svetr, nyní je ten správný čas! A co tak špičkový oběd? Hned vedle hotelu máme špičkovou restauraci, jejíž majitel je ..áno, uhodli jste, špičkový šéfkuchař Gastón Acurio. Odpoledne nás čeká odlet z Cusca do Limy, kde si počkáme na let do Evropy. Utratíte poslední Nuevos soles a stále nemůžete uvěřit, kolik zážitků jste ulovili za poslední dny. Před sebou máme přelet přes celý Atlantik a dostáváme se domů.

14. den: Opět doma

EVROPA

Přílet do Evropy. Sdílení zážitků s rodinou a přáteli.

Peru, Bolívie
<
>
Cestu začneme v majestátním městě králů, v LiměV Limě si prohlédneme ty nejhezčí památky v centru městaKatakomby v klášteře San Francisco, které patří k nejzachovalejším v zemiV Nazca se nachází největší tajemství Jižní AmerikyPrezidentský palác a katedrála v LiměVitejte v Cuzcu, pupku světaProcházky romantickým CuzcemBývalé hlavní město říše Inků ve výšce 3 400 m n.m.Cuzco má i v noci báječnou atmosféruCuzco a jeho španělská koloniální architekturaOkolí Cuzca zahrnuje majestátní stavbyArcheologické naleziště Moray, incké terasy, které mají své tajemstvíMůžete ho vidět 100 x na fotkách, ale nedá se to srovnat s pocitem, když zde stojíte tváří v tvář7 div světa s CK SENMachu Picchu se právem řadí mezi 7 novodobých divů světaNeopakovatelné výhledy na Machu Picchu Průvodce CK SEN vám poví o Machu Picchu přímo na místěV Ollantaytambu začíná naše bájná cesta vlakem na Machu PicchuSEN průvodci na Machu PicchuPlavba lodí po jezeře Titicaca, kolem desítek ostrůvkůUnikátní plovoucí ostrovy na jezeře TiticacaNahlédneme do života místníchTiticaca - nejvýše položené splavné jezero světaŽivot na ostrovech z rákosuMístní zde stále žijí tradičním životemPopulace původních Indiánů Los UrosVíte, jaký je rozdíl mezi lamou a alpakou? Místní zvyky a tradice stále přetrvávajíUkážeme vám, jak se zde žijeSetkání s místnímiPohledy, které jinde nazažijeteNakoupíme si pravé peruánské suvenýryTradiční trhy s peruánskými barevnými tkaninamiNaši noví kamarádiPlavba na malé Galapágy - Islas BallestasLa Paz je nejvýše položené hlavní město na světěČeká nás důkladná prohlídka La Paz Město v údolí, v pozadí zasněžené 6 tisícové štítyPeru má stovku druhů kukuřiceVyzkousíme i místní specialituCeviche - peruánské sushi, které rozdhodně stojí za vyzkoušeníV Cuzcu si můžete zvýšit standard ubytovaní a nechat se hýčkat v hotelu JW Marriott El ConventoMůžete zde strávit 6 luxusních nocí
Čeká nás cesta nejkrásnějšími místy Jižní Ameriky

Peru, Bolívie, Amazonie, Peruánské sny nás ještě neopustily

Když se účastníci zájezdu Peru, Bolívie, Amazonie setkali na letišti v Limě s průvodcem Ivanem Strápekem, přivítal nás všechny na Kubě. Tento malý přebret jsme mu odpustili velmi rychle, jelikož Ivan byl skvělý průvodce po celou dobu našeho pobytu. Díky jemu jsme prožili celou cestu v pohodě a dobré náladě. Měl nadhled, smysl pro humor, zodpovědnost, rozvahu a hlavně velkou trpělivost a znalost reálií. Při psaní mého příspěvku běží na ČT 2 dokument o Peru, je to náhoda nebo Pacha Mama působí na nás i po návratu? Peruánské sny nás ještě neopustily a my přemýšlíte, kam pojedeme příště. Ivane, díky.

Zuzana a Václav Rybákovi

Čti více
Cestu začneme v majestátním městě králů, v Limě

Peru, Bolívie, Amazonie - odnáším si mnoho poznatků a nezapomenutelných zážitků

Dobrý den do CK SEN,
jen před pár dny jsem se vrátila z dobrodružné cesty po Jižní Americe. Poprvé jsem cestovala s Vaší cestovkou do Peru, Bolívie a Amazonie. Byla to moje vysněná cesta, velmi jsem se na ní těšila. Ale to, co jsem zažila na tomto zájezdu, předčilo všechna moje očekávání. Každý den byl pro mě neuvěřitelný a nádherný. Nechtělo se mi odejít nejen z Machu Picchu, ale těžko se mi odcházelo i z Los Uros, Cusca nebo La Paz ci Amazonie. Přechod z Peru do Bolívie ... na to se prostě nedá zapomenout. Tuto pro mě kouzelnou atmosféru umocnil Robert, náš průvodce, který byl doslova nabitý znalostmi o historii, lidech, zvycích a byl ochoten odpovídat na každou naší otázku. Navíc z něj vyzařuje klid, pohoda, dobrá nálada a především trpělivost. Právem mu patří velký dík. Z této cesty si odnáším mnoho nových poznatků a nezapomenutelných zážitků. Děkuji. A už přemýšlím o další cestě.

Jiřina Moravcová

Čti více
V Limě si prohlédneme ty nejhezčí památky v centru města

Peru, Bolívie - můžete nás považovat za vaše spokojené klienty

Vážení přátelé,
dovolte nám, abychom tímto poděkovali za krásné zážitky na vašem zájezdu Peru, Bolivie. Ocenili jsme zejména kvalitu ubytování, pronajatých autobusů a itinerář celého zájezdu. S cestováním máme bohaté zkušenosti, a proto můžeme posoudit celou koncepci zájezdu, a opravdu byla bez chyby. Celkový dojem ještě více umocnil náš průvodce Robert Reitmaier, který byl nejen velmi fundovaným průvodcem, co se týče dějin a života v těchto zemích, ale je to i velice obětavý, vtipný a sympatický muž. Můžeme říci, že jsme se s takovým průvodcem ještě nesetkali. Proto i jemu patří náš dík. Ještě jednou děkujeme a i nadále nás můžete považovat za vaše spokojené klienty.

Ivana a Petr Holubovi

Čti více
Katakomby v klášteře San Francisco, které patří k nejzachovalejším v zemi

Peru, Bolívie - zájezd je perfektně koncipován

Absolvovali jsme zájezd Peru-Bolívie. Návštěva těchto zemí (zejména Peru) je dobrým tipem na bourání předsudků o evropské představě jihoamerického života. Zájezd je perfektně koncipován, viděli a zažili jsme hodně ať už po stránce přírodně-zeměpisné (ptačí ostrovy, oceán, poušť, pohádkové zelené údolí, Andy, dálnice Panamericana) nebo po stránce kulturní (předkolumbovské Inkové a množství jejich zajímavých staveb, o jakých jste ani netušili; muzea, koloniální památky). Využili jsme více fakultativních aktivit: určitě doporučuji přelet nad obrazce v Nazce a také výstup na horu Chacaltaya v Bolívii. Nadmořské výšky se netřeba bát, pokud posloucháte pokyny průvodců: kruhový výhled odtud stojí za to (zasněžené vrcholy hor, sopky, jezera, La Paz). Ubytování a strava byly přiměřené (hlavně milovníci smaženice si přijdou na své). Samozřejmě nemohlo chybět hodně různého čerstvého ovoce a nápojů z něj; v přímořské části byly výborné ryby. O plynulý chod se starali výjimečně dva průvodci: Petr Hliničan a Jiří Lakatoš. Oceňuji jejich pracovní nasazení a velkou míru ochoty všechno vysvětlovat, poradit, vyzkoušet, dávat množství tipů a alternativ bez ohledu na část dne/noci :) Zájezd určitě patří k těm, ze kterých se vracíte obohaceni a spokojeni. Bohdan Cagáň

Čti více

Peru, Machu Picchu

Ráno vstáváme velmi brzy, i přesto je řada na minibusy vozící turisty z vesničky Aguas Calientes u řeky Urubamba vysoko na Machu Picchu, stále delší. Touha vidět nejkrásnější památku nejen Peru, ale celé Jižní Ameriky, nás však žene vpřed a za chvíli nastupujeme. Vesnička se vzdaluje a my začínáme stoupat do kopce. Řeka se stáčí vlevo za kopec a ztrácí se nám z dohledu. V údolí je ještě tma, ale vrcholky kopců jsou už osvětlené. Po 20 minutách přijíždíme nahoru a vstupujeme do komplexu s obrovským očekáváním. Je to i ve skutečnosti tak pěkné, jako na obrázku? Průvodce ví, že v této chvíli je výklad zbytečný a směřuje klienty na výhled. Wow! Otevřeme ústa a přestáváme dýchat. Je to nádherné, božské, jako by to nepostavil ani člověk. Pod námi vidíme klikatící se Urubambu, nad ní prudké kopce a ty úplně v dáli jsou zasněžené, vysoké přes 5500 metrů. A po pár kilometrech to celé prudce klesá a začíná amazonská džungle. Opravdu, na světě by se nenašlo krásnější místo na postavení tohoto nádherného chrámového komplexu. Focení trvá půl hodiny, z každého úhlu, fotíme se dvojice, parta, s průvodcem, selfie ... a přesouváme se pomalu k horní bráně, kde začíná prohlídka. Toto je chrám Slunce a observatoř, na tomto místě obětovali zvířata, zde žili řemeslníci, z těchto obrovských kamenných bloků postavili celé Machu Picchu, tady seděl nejvyšší Inka a zde se našly mumie ... Naštěstí to španělští dobyvatelé nikdy nenašli. I my jsme za to velmi rádi. 3 hodiny utekly jako voda a my si dáváme volno na nasátí atmosféry. Kdo se chce vykoupat v horkých lázních dole ve vesničce, odchází, a ostatní se procházíme a debatujeme o tom, zda si tuto krásu nejvyšší Inka dokázal užít, a jak často tu asi byl. Není dochovaná žádná písemná zmínka a tak naše představy a fantazírování o životě zde v 15. - 16. století nemají konce. Užíváme si atmosféru tohoto tajemného místa a naše exotická dovolená graduje právě zde. 

Čti více

Výstup na horu nad Machu Picchu

Prohlídka incké citadely Machu Picchu patří k tomu nejlepšímu, co jsme na našich cestách zažili. Avšak málo co předčí zážitek vidět tento div světa jako na dlani. Proto se hned po prohlídce vydáváme od Strážního domku směrem k Bráně Slunce, která byla jedním ze dvou vstupů do tohoto bájného města. Asi po tři sta metrech zahýbáme doprava do husté vegetace a po pár metrech se zapisujeme na 

Čti více

Jízda lanovkami v La Paz

Hlavní město Bolívie La Paz je proslulé jako nejvyšší položené hlavní město světa. Málokdo však ví, že v něm kvůli jeho poloze v úzké kotlině není možné postavit tak velmi potřebné metro. Proto inženýři vymysleli systém, který jsme se rozhodli vyzkoušet. Přicházíme na modrou stanici a kupujeme si lístek na jednu jízdu v hodnotě asi 8 korun. Jdeme po schodech do druhého patra a stoupáme si do delší řady domácích. Budíme značnou pozornost, ale většina lidí je přátelských, usmívají se a ptají se nás, odkud jsme. Totiž tady, na konečné stanici lanovky v průmyslovém El Alto, mnoho turistů nepotkáte. Jsme tu stejnou atrakcí, jako je tento největší světový systém městských lanovek pro nás. Procházíme turnikety, odevzdáváme lístky a po skupinkách nastupujeme do samotných kabinek. Ta pomaličku vyjíždí ze stanice a v tom nastane obrovská změna. Jako kdybychom se mávnutím magické hůlky dostali do jiného světa. Vnímáme ho tak jako nikdy předtím. Hluk, špína a chaos bolivijských ulic najednou zmizely a změnily se na fascinující spleť barev, obrazů a výhledů. Sněhem pokryté šesti tisícovky obklopující La Paz, ostře kontrastují s barevnými střechami plnými sušícího se oblečení a křiklavými fasádami domů. Ten pohled z ptačí perspektivy je úplně jiný a my se nedokážeme nabažit. Přestupujeme na červenou linku a tehdy přichází největší sok. Po absolutní plošině El Alta začínáme najednou hned po vyjetí ze stanice prudce klesat do magického města La Paz. Opět jsme v úžasu. Je to ještě podmanivější, vidět toto město, které se táhne po strmém úpatí okolních kopců. Konečně chápeme, proč byl La Paz vyhlášen za jeden ze sedmi městských divů světa. První pohled na něj je ohromující zážitek.

Čti více

Let nad Nazca v Peru

Už hodiny procházíme fascinující pouští, kde se scenérie mění každých pár minut. Hory jsou nahrazeny pískovými dunami, které se následně mění na kamenitou a vyprahlou poušť. Slunce příjemně hřeje, na obloze ani mráček a vítr pofukuje jen symbolicky. Zastavujeme před závorou ​​a po kontrole přecházíme na nevelké parkoviště. Bereme si pasy a foťáky a vcházíme na letiště Marie Reiche, která městečko Nazca proslavila po celém světě. Byla to německá vědkyně, která zkoumala tajemné obrazce v této vyprahlé poušti. My jsme se rozhodli nevidět je jen z nedaleké pozorovací věže, ale podívat se na ně i z ptačí perspektivy. Proto platíme letištní poplatek, pro jistotu vynecháváme oběd a vstupujeme na váhu, která určí naše místo v maličkém letadle. Procházíme bezpečnostní kontrolou, dostáváme ilustrační mapku s nákresem obrazců, které budeme moci vidět a sluchátka, přes které s námi komunikuje pilot. Nastupujeme do letadla a dobrodružství může začít. Při odletu to s námi trošku hází a my jsme mírně nesví. V tom se však ozve pilot a vysvětluje nám, že se nemáme ničeho obávat a svou pozornost máme zaměřil na místo mezi kolem a křídlem, kde uvidíme obrazce. Zpočátku je opravdu těžké v té obrovské spleti čar a řečišť najít ty správné linie. Každým dalším obrazcem se to však zlepšuje a naše nadšení roste. Vidíš velrybu? A co kosmonaut či kolibřík? Nebo opice... V němém úžasu však zůstáváme, když se dostáváme nad obrazec Stromu života, který se nachází nedaleko cesty. Právě kolem projíždí autobus a vypadá při něm jako mravenec. Tehdy si uvědomujeme, jak neskutečně velké tyto obrazce jsou. Nejsem si jistý, zda je vytvořily starobylé civilizace, ale i tak nám v hlavě vyvstává obrovské množství otázek. Pokud ne oni, tak kdo? Proč a jak? Jak je možné vytvořit něco, tak geometricky přesné a o takové velikosti?

Čti více
Jižní Amerika - Peru

Machu Picchu

Ruiny Machu Picchu patří díky své jedinečné atmosféře k vrcholným cestovatelským zážitkům v Peru. Zapomenuté ruiny ukryté hluboko v nepřístupných Andách byly objeveny teprve v roce 1911. Dnes patří k nejnavštěvovanějším památkám Jižní Ameriky. Tento architektonický skvost říše Inků je obklopen tmavě zelenými kopci porostlými bujnou vegetací a v dálce lze pozorovat zasněžené vrcholky ledovců. Unikátní zážitek z návštěvy podtrhuje jízda vláčkem skrz divoké údolí řeky Urubamby až k samotným ruinám. Machu Picchu je zahalené mnohými tajemstvími a dodnes se vedou nekonečné dohady ohledně jeho původním účelu.

Čti více
Cuzco, Peru

Cuzco

Na základech indiánských paláců a budov bylo po podmanění města vybudované španělské koloniální Cuzco. Bývalé hlavní město říše Inků si do dnešní doby zachovalo mnoho ze své slavné minulosti a lze jej jednoznačně zařadit mezi nejkrásnější místa Jižní Ameriky. Od roku 1983 figuruje jeho historické centrum na Seznamu světového dědictví UNESCO. Okolí Cuzca je bohaté na incké ruiny, přičemž mezi nejpozoruhodnější patří majestátní pevnost Sacsayhuaman incké koupele Tambo Machay a posvátné naleziště Kenko.

Čti více
jezero Titicaca, jižní Amerika

Jezero Titicaca

Nejvýše položené splavné jezero světa leží v nadmořské výšce 3 810 metrů na hranici mezi státy Peru a Bolívie. Oblast kolem jezera je považována za nejvýznamnější kolébku indiánských kultur v andské oblasti Jižní Ameriky a byla vyhlášena za Národní přírodní rezervaci. Hlavní atrakcí jezera jsou unikátní rákosové plovoucí ostrovy Los Uros, kde žijí příslušníci stejnojmenného vymírajícího etnika. Na cca 40 ostrovech se navíc nacházejí podivné věžovité hrobky Chullpas pocházející z období incké říše. Jednotlivé ostrovy byly vytvořeny z několika na sebe položených vrstev rákosu „tortora“.

Čti více
Peru - Lima

Lima

Hlavní a současně největší město Peru bylo založeno v roce 1535 Franciscem Pizzarem, španělským dobyvatelem a známým pokořitelem říše Inků. V dobách španělské nadvlády byla Lima významným sídlem peruánských místokrálů. Z tohoto období pochází i její původní název Ciudad de los Reyes neboli Město králů. Za pozornost návštěvníků stojí především historické centrum města, jež bylo zapsáno na seznam Světového dědictví UNESCO, náměstí Plaza Mayor včetně jeho okolí, kostel a klášter San Francisco s unikátními katakombami, prezidentský palác, hlavní katedrála a další zachovalé budovy z dob kolonialismu.

Čti více
V Nazca se nachází největší tajemství Jižní Ameriky

Nazca

Nedaleko města Nazca se nachází jedna z největších záhad Jižní Ameriky – tajemné obrazce a linie Nazca. Jejich význam a původ se dosud nepodařilo rozluštit. Mezi nejznámější obrazce patří: kolibřík, opice, pavouk a postava připomínající člověka – astronaut. Linie Nazca použil Erik von Däniken jako jeden z hlavních argumentů na obhajobu své vesmírné teorie. Podle něj linie sloužily údajně jako navigační zařízení pro kosmické rakety. Pro zájemce organizujeme vyhlídkový let nad obrazce.

Čti více
La Paz v Bolívii, jižní Amerika

La Paz

Jedno z dvou hlavních měst Bolívie, leží v nadmořské výšce 3 636 metrů, díky čemuž se jedná o nejvýše položené hlavní město světa. Většinu jeho obyvatel tvoří indiáni z etnik Kečua a Aymara. Zajímavostí je, že mnohé ze starých indiánských tradic jsou dodnes v Bolívii živé, a tak se s nimi lze setkat přímo v ulicích La Pazu. Za pozornost návštěvníků stojí v tomto městě krom jiného také náměstí Plazza Murrilo, na němž se nachází zajímavosti jako budova Národního kongresu, katedrála či Prezidentský palác. Impozantní je pak pohled z vyhlídky na La Paz s masivní sopkou Illimani v pozadí.

Čti více

Arequipa

Milionové město jižního Peru leží v příjemném klimatu ve výšce 2325 m pod majestátní sopkou El Misti (5822 m). Mnohé významné stavby i koloniální domy jsou postaveny z bílého sopečného tufu, proto se Arequipa také nazývá i Ciudad Blanca (Bílé město). Chloubou města je velkolepé náměstí Plaza de Armas a barokní kostely postavené v mestickém stylu.

Čti více

Tiwanaku

Tiwanaku (Tiahuanaco) - Nejvýznamnější indiánské ruiny v Bolívii. Pocházejí z mnohem staršího období než incké stavby. Tiwanacká kultura ve svém vrcholném období mezi 8. a 10. stoletím ovlivňovala rozsáhlé území v okolí jezera Titicaca. K nejpozoruhodnějším objektům ceremoniálního komplexu Tiwanaku patří slavná Sluneční brána.

Čti více

Isla Ballestas

230 km na jih od Limy leží nevelké město Pisco. Necelou půlhodinu plavby člunem od Pisca v Tichém oceánu se nacházejí maličké ostrovy Islas Ballestas, které patří k velkým atrakcím Peru. Ostrovy za svou přitažlivost vděčí jedné z největších koncentrací mořského ptactva na pobřeží Jižní Ameriky. Můžete zde pozorovat nesčetné kolonie kormoránů, pelikánů, mořských racků, tučňáků a jiných ptáků. Ze savců jsou zde velmi četné lachtani.

Čti více

Máte předběžný zájem o tento zájezd? Budeme Vás kontaktovat, rádi zodpovíme všechny Vaše dotazy a zašleme kalkulaci zájezdu na Váš email.Povinné pole

Formulář byl odeslán, děkujeme.

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Více informací

Proměňte vysněný zájezd za
zájezd na celý život


VSTUPTE