Slavný Apollónův chrám v Korintu leží jen pár kilometrů od dnešního průplavu.
sleva first minute až 22%

Řecko a Kypr komfortněji

Krásná Afrodita spojila ve starověku Kypr a Řecko do jednoho mytologického příběhu. My dnes spojíme poznávání Řecka s odpočinkem na Kypru do jedné dokonalé cesty. Zažijte slavné kláštery v Meteoře, legendární Olympii i aténskou Akropoli, řecké víno a odpočinete si na Kypru na nejkrásnějších plážích ostrova a domů se vrátíte plní zážitků.

  • nejkrásnější památky, skvělé jídlo a množství zážitků
  • Olympia a místo starověkého divu světa
  • Orákulum z Delf a malebná Arachova
  • tyrkysové moře, nádherná voda a skvělá pláž
  • pláže v okolí historického Paphosu
  • souvlaki, Halloumi i Commandaria

 

Čti více

Tel.: 224 250 138, 608 482 877   |   Email: cksen@cksen.cz

Termíny a cenyProgram a mapaFotogalerieTOP místa zájezdu

Cena zahrnuje:

mezinárodní letenku v economy class, letištní poplatky, ubytování ve 3 * -4 * hotelech v pokojích pro dvě osoby, 11 x snídani, all inclusive v základním resortu na Kypru, privátní klimatizovanou VIP dopravu během celého pobytu, všechny letištní transfery, přelet Atény – Larnaka, kláštery v Meteoře, rodiště Alexandra Velikého, starověká Olympia, Delfy i Korint, 1 ze 7 starověkých divů světa, výlet na Kypru, všechny silniční poplatky a lokální daně, SEN průvodce, asistenční služby, pojištění proti insolventnosti

Cena nezahrnuje:

stravu mimo uvedené, poplatek za odbavené zavazadlo 1 820 Kč, pojištění, vstupné do památek a atrakcí (cca 4 300 Kč), kapesné

Ubytování:

Soluň – Luxembourg ***, 1 noc

Meteory – Doupiani house hotel ***, 1 noc

Patras – Moxy Patra marina ***, 1 noc

Sparta – Menelaion hotel ****, 1 noc

Atény – Athens Cypria hotel ****, 3 noci

Paphos – Aquamare Beach Hotel & Spa ****, 4 noci

 

Hotely v základní ceně zájezdu
Doplňkové služby - SEN premium

1. den: První řecké frappé ve studentském městě

PRAHA/VÍDEŇ – SOLUŇ

Odlétáme do Řecka. Letadlo směřuje na sever do Soluně, který zná svět i jako Thessaloniki. Krátký dvouhodinový let a začínáme lovit zážitky v zemi, která dala světu demokracii, filozofii, kalokagathii a antiku. Nejprve poznáte Řecko, a nakonec si odpočinete na kyperských plážích! Jsme na severu Řecka a hned od začátku pocítíme energii Soluně se svou promenádou, studentským životem a svými kavárničkami. Nejvíce kávy v Řecku se vypije určitě zde mezi živou promenádou a byzantskými památkami města roztroušenými v moderní zástavbě. Věděli jste, že Soluň si oblíbili Římané natolik až si tu císař Galerius nechal postavit svou okázalou rezidenci? Dáte si své první grilované souvlaki nebo gyros ve stínu byzantské Rotundy? Objevíme krásný římský oblouk, za jaký by se nemusel stydět ani samotný Řím a na vlastní kůži pocítíte závan řecké historie. První noc v Řecku.

2. den: Nejkrásnější kláštery z řeckého snu

SOLUŇ – PELLA – VERGINA – METEORY

Po snídani opustíme Soluň a vydáme se hledat unikátní starověké zážitky a nejkrásnější kláštery Řecka. Kráčíme po stopách starověké Makedonie, abychom se ocitli ve stínu Alexandra Velikého. Ve SNU milujeme jeho příběh a stopujeme ho téměř všude kam se pohnul. To proto se nyní zastavíme ve starověké Pelle, kde se měl v 4.století př.Kr. Alexandr Veliký narodit. Znáte někoho, kdo tu byl? Řecko dokonale známe, a tak vás vezmeme na místa o kterých jiní ani netuší. Druhým unikátním městem našeho dne je Vergína, hlavní město Alexandrova otce Filipa II. Jak našli hrobku plnou zlata? Tutanchamona s jeho poklady zná každý, ale objevit hrobku Filipa II., byla stejná senzace. Měl tu být pohřben i Alexandr Veliký? Další UNESCO do naší sbírky. Počítejte je a budete překvapeni kolik jich na konci naší cesty budete mít! Pokud si myslíte, že po Pelle a Vergině dnes končíme, tak to nás ještě neznáte. Naše dramaturgie šlape dokonale a před námi je jeden z prvních vrcholů řecké cesty. Kláštery Meteora jste již viděli na obrázcích sto krát. Nyní budete stát tváří v tvář! Symbol severního Řecka si představíme do detailů. Kolik klášterů zde dnes stále stojí? Jak je stavěli? Jak do nich chodili mniši? Na vše máme odpovědi, abyste měli z tohoto místa nejdokonalejší zážitek! Mějte nabitý mobil či fotoaparát, protože zde dostanou rozhodně zabrat. Noc v blízkosti Meteory.

3. den: Orákulum z Delf a pupek starověkého světa

METEORA – DELFY – ARACHOVA – PATRAS

Víte, kde leží pupek starověkého světa? Tak přesně tam se dnes po řecké snídani vydám. Ještě poslední pohled na starobylou krajinu Thesálie a vyrazíme na jih pevniny za dalšími zážitky. Cestou jsme si pro vás připravili příběhy řecko-perských válek o kterých jste se učili ještě na základní škole. Vzpomenete si na slavná jména jako Xerxés, Dáreois nebo Leonidas? Nemusíte, rádi vás zorientujeme, no nejen to. Zastavíme se na místě nejslavnější bitvy v Thermopyl. Díky tomu si vše zapamatujete. Nikdy tu nebyly davy turistů, a tak si ho vychutnáme na vlastní oči. Vesnička Arachova by v Řecku klidně mohla vyhrát titul nejkrásnější vesničky země. Nevěříte? Počkejte, až zastavíme na místě, odkud si prohlédnem její panorama. Dramatická poloha na vrcholu kopce nás dostane. Už jen pár kilometrů a starověké Delfy nás pozvou k sobě na návštěvu. Pupek světa. Slavná věštírna. Delfský vozataj a příběhy ukryté do kamenných staveb. Proč byly právě Delfy tak důležité? Jaké věštby tajemné Pýthie změnily dějiny světa? Potkáte tu ještě i dnes Apollóna? Sedneme si do divadla a před očima se objeví zvlněná krajina Fokáje s pohořím Parnasos. Musíme pokračovat dál? Nezůstaneme tu? Po naší dokonalé prohlídce budete v Delfách znát každý kámen, vždyť naši cestu připravovali vystudování archeologové se zaměřením na starověké dějiny. Vybrali jste si skutečně dobře! Po prohlídce Delf se vydáme na Peloponés. Přejedeme téměř tříkilometrový most, který připomíná zahájení aténských olympijských her v roce 2004. Jak zakončíte dnešní den? Bude to musaka, stifádo nebo gemista s pohárkem ouza? Noc v Patrasu.

4. den: Běh na stadionu v Olympii a tajemná Mystra

PATRAS – OLYMPIA – MYSTRA

Včera jsme kráčeli Delfami a dnes ráno se ocitneme v slavné a legendární Olympii. Kdysi to byly jen příběhy v knihách či cestopisech, ale dnes si v řeckých dějinách listujeme s lehkostí a poznáváme jedno známé místo za druhým. Olympia v sobě nese příběh Olympijských her a každý zde bude nadšený. Tradice světových her se zde začala psát už v roce 776 př.Kr. a ukážeme si místa, kde to všechno začalo. Kde hoří před Olympiádou posvátný plamen? Spojíme vám drobnosti do zajímavého celku. Ocitneme se na starověkém stadionu. Odběhnete si celou jeho délku tak jako naše skupinky před vámi a jak stovky starověkých sportovců? Takový zážitek bude patřit k unikátním vzpomínkám! Prohlídka Olympie pokračuje. Objevíme místo, kde stál jeden ze sedmi starověkých divů světa. Znáte i ty další? Krátká zastávka ve starověké Mesénii s ruinami zajímavého města a z taverny se rovnou vydáme do fantastické Mystry. Podle nás patří k neobjeveným perlám Peloponésu, a tak je velká šance, že zde budeme úplně sami. Slyšeli jste někdy o tomto místě? Mystra je dokonalým překvapením. V 15.století nesla žezlo ztrácející se Byzance a když uvidíte na vlastní oči kopec posetý ruinami vzácných klášterů nad nimiž trůní obrovská pevnost, pomyslíte si, že sledujete namalovaný obraz. Tichá krajina posetá stromy je jen naše. V klášterech vyhledáme nejkrásnější fresky, osvěžíme se ze studánky, odkud pijí vodu i jeptišky a prohlídku si užijete. Fotky, které si odsud přinesete vám doma budou závidět. Večer si vychutnejte peloponéské víno nebo ochutnejte Rakomelo. Ouzo už znáte, ale určitě nepohrdnete další skleničkou.

5. den: Zlatá maska, nejkrásnější divadlo světa a unikátní průplav

SPARTA – EPIDAUROS – MYKÉNY – KORINT – ATÉNY

Dnešní den se bude nést ve znamení nejznámějších starověkých míst Řecka. Legendární Sparta s jejíž příběhem jsme se setkali už u Thermopyl. Konečně se projdeme jejími ruinami a posedíme si s výhledem na divadlo a mohutný Taygetos. Proč mají Atény tak mnoho starověkých památek a Sparta se téměř ztratila z map? Proč neměla Sparta žádné hradby a jak to ve městě vypadalo během její největší slávy? Toto je lepší než dějepis ve škole, protože zde se těch míst můžete dotknout! Po Spartě nás čeká severní Peloponés a nejdokonalejší antické divadlo země. Epidauros! Vítejte ve městě, rodišti boha Asklépia, které znalo nejznámější řecké tragédie či komedie. Za léčbou sem přicházeli lidé z celého starověkého světa. Vysvětlíme si proč. Víte, jak se jmenovala Asklépiova dcera? Hygieia. Během moru v Aténách orákulum z Delf povýšilo Hygieiu na bohyni. Byla zodpovědná za čistotu, zdravé prostředí, a tedy vlastně za hygienu. Dnes se bohyně jistě těší, protože celý svět volá po hygieně, slovo, které pochází z jejího jména. Doporučujeme koupit si krásné alabastrové hlavy Asklépia i Hygiei. Budou se pěkně vyjímat ve vašem obývacím pokoji. Epidauros proslavily chrámy a divadlo. Opravdu slyšíte spadnout špendlík, pokud sedíte na nejsvrchnějších sedadlech divadla? Argolida v sobě skrývá i další překvapení, a tak pokračujeme směr Mykény. Všechna místa jsou od sebe vzdáleny jen krátké přesuny mikrobusem, ale budeme létat mezi staletími. Takový den jste si neuměli ani představit. Bájné Mykény a zlatá maska ​​krále Agamemnona. Kam se poděla? To, že Heinrich Schliemann vykopal Troju jste věděli, ale víte, že svou stopu zanechal i zde? Projdeme se městem krále Agamemnona, který se stal nesmrtelným v Trojské válce. Lví brána, Atreova pokladna i slavné šachtové hroby. Je čas vydat se do Atén, ale na to, abychom se do nich dostali musíme projít Korintem. Zastavíme se při Apollonovu chrámu, ale stejně nás nadchne i unikátní Korintský průplav, který si vychutnáme z vyhlídky. Budeme mít štěstí na trajekt, který se pomaličku plaví úzkým průplavem? To budou fotografie! Před tím, než splyneme s Aténami zastavíme u byzantského kláštera Daphni, který se dostal i na seznam UNESCO. Bude to už naše 9.UNESCO památka na celé cestě, a to máme před sebou ještě aténskou Akropoli! Ubytujeme se v Aténách a první procházka tímto zajímavým městem. Večeře v řecké taverně, táhlé melodie řecké hudby, ouzo a aténská atmosféra.

Pokud chcete zažít ještě více vyberte si náš elitní hotel Grande Bretagne v Aténách. Nádherná historická budova přímo naproti parlamentu s nejlepší polohou ve městě. Elizabeth Taylor, Sean Connery, Greta Garbo, Jay-Z, Maria Callas či Winston Churchil. Seznam osobností je nekonečný a stejně exkluzivní je hotelová historie.

6. den: Návštěva u Poseidona

ATÉNY – MYS SUNION – ATÉNY

Jaké je to probudit se v Aténách? Už máme za sebou tolik unikátních míst, ale ještě zdaleka nekončíme. Atény poznáme dokonale, po snídani se vydáme na malý výběžek Sunion jižně od hlavního města. Z jedné strany ho lemuje ostrov Aigina z druhé Kea, a tak se můžete těšit na nádherné scenérie. Zde jsou pláže, kam chodí za odpočinkem Athéňané a na nás zde čeká samotný Poseidon. Byl to on, kdo soupeřil s Athénou o to, kdo dostane město do rukou a jak napovídá dnešní název města, sice Poseidon nevyhrál, ale patřili mu všechny moře světa. Ohromná ruina chrámu vás dostane tak jako nás, když jsme ji před více než 25 lety viděli na vlastní oči. Po prohlídce chrámu se vrátíme do Atén a skočíme do víru starého města oběma nohama. Akropoli si necháme na zítra, abychom se na ni více těšili a dnes poznáme svět pod ní. Rušná, věčně živá čtvrť Monastiraki se svým bleším trhem, kavárničkami i skvělými tavernami. Najíme se v jedné z nejstarších, která vítá své hosty již od roku 1879. Gyros i souvlaki jste již ochutnali několik krát, ale co řeknete na domácí jídla, jakým je soutzoukakia nebo pastitsio? Jako dezert zde mají vynikající řecký jogurt s medem a chalvou. Budete vám chutnat natolik, že se sem možná ještě zítra během volna vrátíte! Atény se nám spojují se starověkými Řeky, ale nahlédneme i za oponu římských památek na Agoru s Věží větrů. Kerameikos se svými náhrobky a řecká Agora s nejkrásnějším chrámem Atén v podobě Theseionu. Mezi nejkrásnější zážitky dnešního dne bude patřit pahorek Filoppapos, odkud je na Athény ten nejkrásnější výhled. Toto panorama vám na chvilku vezme slova. Jen si sednete a budete sledovat, jak se nad městem zvedá Akropole. Tam pod ní pulzuje život malebné Plaky. Využijete večerní volno k posezení v taverně při lokálním víně? Plaka se vám dostává do žil a vy Athény milujete.

7. den: Akropole – nejslavnější místo Řecka

ATÉNY

Na tento den jste již dlouho čekali. Dnes nám otevře své brány slavná Akropole, nejznámější místo celého Řecka! Ranní káva Ellinikos je za námi, a tak můžeme vyšlapat několik mramorových schodů až k ohromné ​​bráně Propylae. To je ono! Monumentální chrám bohyně Athény se objeví před našima očima. Proč ho postavili? Co všechno přežil a proč z něj dnes část chybí? Před vámi je Parthenón, vedle Erechteion se svůdnými a krásnými Karyatidami a pod nohama se z pahorku rozlévá obrovské divadlo Heroda Attika. Udělejte si několik krátkých videí, abyste si toto místo mohli kdykoli doma připomenout. Důkladná prohlídka Akropole a po ní se vrátíme do živých ulic Athén. Vždyť toto město znal Perikles, Sokrates, Platón a dnes ho znáte vy.

Jak strávíte odpolední volno? Budete si jen užívat atmosféru aténských ulic a užívat život nebo se vypravíte do Národního archeologického muzea? Je známé svou obrovskou a vzácnou sbírkou, ale pokud máte historie už dost, nasedněte na zubačku, odvezte se na pahorek Lykavittos a dejte si poslední skleničku ouza nebo kávu s výhledem na Atény. Zítra už budete odpočívat na kyperských plážích! Poslední noc ve městě, které dalo světu demokracii.

8. den: Ze země bohů na ostrov lásky

ATÉNY – LARNAKA – PAPHOS

Máme za sebou fantastickou cestu Řeckem. Co se vám nejvíce líbilo? Jaký zážitek byl ten nejsilnější? Nechte si toto přemýšlení na čas, kdy budete ležet na pláži Středozemního moře a relaxovat. Už jen krátký přelet z Atén do kyperské Larnaky a váš zasloužený relax začíná! Kypr. Ostrov bohyně Afrodity, ostrov lásky, sladkého vína a skvělého jídla. Je to přímo dokonalé místo na závěr naší cesty. Kypr si vás získá a jeho atmosféra vás rozhodně dostane. Z letiště se přesunete na jihozápad ostrova do okolí historického města Paphos, kde se ubytujete ve svém resortu na nejkrásnějších plážích v okolí. Nejbližší 4 noci strávíte odpočinkem, lehátky na pláži, u bazénu s míchanými drinky. Máte rádi luxusní a kvalitní resorty? Vyberte si 5 * rezort Elysium, který najdete v doplňkových službách.

9. den: Odpočinek na kyperských plážích

PAPHOS

Ráno se vzbudíte ve svém resortu a kousek od vás uslyšíte šum Středozemního moře. Už tento malý detail vám napoví, že to dnes bude krásný den. Po skvělé snídani si ještě poseďte na kávě nebo čaji, vychutnávejte si výhled na nekonečný horizont a pak se přepněte do relaxačního módu. Vydejte se k moři, zaplavte si, odpočiňte si u bazénu, projděte se resortem a pokud budete mít chuť, můžete se přemluvit na podmanivý wellnes. Takový den u moře jste už dlouho potřebovali, že? Večer před západem slunce si dejte bílé, kyperské víno Petritis s nádechem citrusů a sledujte krásné přírodní divadlo. V jakém znamení se bude nést vaše večera? Dary moře, grilované ryby nebo lahodné, měkké jehněčí maso, které připravují přímo božsky?

10. den: Relax na pláži

PAPHOS

Relax na pláži.

11. den: Zasloužený odpočinek na pláži

PAPHOS

Začnete den kontinentální snídaní nebo zkuste lokální chutě v podobě bílého jogurtu, bílého sýru Anari či s kousky grilovaného halloumi? Pláž, písek, šum moře. Odpočinek, který dnes nebude mít konce. Relaxujte při dobré knize, ale podvečer se vydejte na procházku. Prošli jste se již slavnou promenádou pod palmami? Ochutnali jste již pohárek Zivanie v místním baru? Ještě to dnes můžete dohnat. Poslední den na Kypru si třeba užít, abyste ještě na závěr ulovili krásné zážitky.

12. den: Návrat domů

LARNAKA – PRAHA/VÍDEŇ

Je čas vydat se na letiště do Larnaky a odletět domů. Pamatujete si ještě na to, jak jsme hledali nejkrásnější kláštery v Meteoře? Jak jste seděli ve starověkých Delfách, zaběhli si ovál v Olympii a popíjeli frappé s výhledem na Akropoli? Potkali jste Alexandra Velikého, Dia, Apollóna, znáte příběh Perikla. Země bohů, ostrov lásky. Tato cesta nebyla obyčejnou a zážitky z ní vám budou doma všichni závidět. Opálení a odpočatí nasedneme do letadla a přes Středozemní moře a jih Evropy směřujeme domů. Přílet a sdílení zážitků s rodinou a přáteli.

 

Řecko a Kypr
<
>
Po stopách olympijských her Dionýsovo divadlo v Aténách Antické Řecko si vychutnáte s CK SENPahorek Lykavittos patří k ikonám Athén Slavný Apolonův chrámKrásu řeckých ostrovů doplňují perly antické architekturyPonořte se ke kořenům evropské historieStarověké Delfy s nádhernou polohou Detaily chrámů jsou ohromující Poznáme známé i méně navštěvované památky Do historie Řecka vás zasvětí SEN průvodceAthény nejsou jen sbírkou starověkých památek, své místo zde mají i byzantské kostelíky I řecká příroda stojí za návštěvu Setkání s místními Řecko nejsou jen antické památky, ale i perfektní pláže První kontakt s Alexandrem Velikým na lákavé promenádě v SoluniSlavná Bílá věž patří k symbolům dnešní Soluně, v minulosti byla červenou věží, dnes bílou a na místě se toho dozvíte daleko vícSoluň je i dnes výkladní skříní byzantské architektury, ačkoli rotunda měla původně sloužit jako hrobka pro císaře GalériaNejen Istanbul má svou Hagiu Sofii, stavbu se stejným jménem najdete i v centru staré Soluně Starověká Pella asi není nejznámějším místem Řecka, ale víme, proč sem míříme, přesně tady se totiž narodil Alexandr Veliký!Podle legend se kdysi řeckými pláněmi proháněli Kentauři, dnes na ně naleznete vzpomínky ve starověkém umění, jako třeba je mozaika v PelleMeteora patří k pýše celého Řecka a vidět kláštery na vlastní oči je obrovským zážitkemBudete fascinovaní tím, jak tyto kláštery vznikly a nebudete věřit vlastním očímMeteora je dokonalá nejen pro své kláštery, ale i proto, jak krásně a citlivě jsou zasazeny do unikátní krajinyMálokteré starověké město má tak nádhernou polohu jako Delfy, jsou položeny v hornaté krajině starobylé Fokáie, a z divadla budete mít husí kůžiPoznáte nejkrásnější zákoutí starověkých Delf na vlastní kůžiŘeckou kuchyni si zamilujete Řecký salát Slavný stadion v Olympii, kde se konaly první olympijské hry. Zaběháte si stejně jako starověcí atleti?Starověký Filippeion patří k nejmalebnějším a nejfotogeničtějším památkám dnešní Olympie.Znáte legendární Mystru? Bude patřit k vrcholům naší cesty po Peloponésu!Mystra je zapomenutým byzantským místem, kde dodnes stojí v tichu několik krásných klášterů, kde budeme snad jediní turistéPohled na nejkrásnější byzantské fresky, jaké jste kdy viděli, toto místo bude zážitek na který si ještě mnohokrát vzpomeneteByzantské kláštery v Mystře se probojovali až na seznam UNESCO, na této cestě se podíváme na 10 míst z prestižního seznamuLegendární Sparta a její ruiny, mnozí se zde nezastaví, ale my ve SNU víme, že Sparta je mimořádně významná, a tak z ní uvidíte to nejlepšíEpidauros má nejdokonalejší řecké divadlo a my si v něm posedíme, abychom si vychutnali pohled na to, co Řekové dokázali Dnes již není starověký Korint tak obrovský, ale v historii patřil k nejdůležitějším místům starověku, nemůžeme ho na naší cestě vynechatI bůh moří Posedion měl svůj chrám v blízkosti Atén. Věděli jste, že někdy dokonce s Athénou soupeřil o to, kdo bude mít hlavní slovo v Aténách? Už jen podle názvu hlavního města víme, jak to dopadlo.Slavná Akropole nad našimi hlavami, toto budeme zažívat na závěr naší epické, řecké cestyPahorek Lykavittos patří k ikonám Atén. Vyjedete nahoru lanovkou a vychutnáte si frappé s výhledem na Athény pod nohama?Symbol starověkých i dnešních Athén. Slavný Parthenon, chrám bohyně Athény hrdě ční nad městem a uvidíme ho z těsné blízkosti i z vyhlídekBarevné uličky Plaky, kde se budeme velmi rádi toulatAtény jsou posety památkami a neobejdeme ani slavný Olympeion, jeden z největších chrámů hlavního města, jeho ruiny nás fascinují dodnesŘecká Agora nás ohromí nejen svou velikostí, ale i Theseionem, zřejmě nejlépe zachovaným chrámem starověku!Řecko a Kypr na jedné cestě Procházka po pláži, kde se měla narodit Afrodita Afroditina skála je opřena legendami 4* hotel Aquamare Beach Hotel & Spa s bazénem, pláží a kyperskou pohodou Soukromá pláž s altánkami, Aquamare Beach Hotel & SpaPerfektní bazén s palmami v hotelu Aquamare Beach Hotel & SpaRestaurace v Aquamare Beach Hotel & SpaDeluxe pokoj v Aquamare Beach Hotel & SpaUnikátní královské hrobky v Paphosu Malý přístav ve starém městě Paphos Kamenný hrad vedle přístavu v Paphosu Paphos skrývá nejkrásnější mozaiky celého Kypru Podvečerní procházka po promenádě v centru Paphosu Starý klášter ve města Paphos

Aténská Akropole

Aténská Akropole je TOP památkou nejen hlavního města, ale i hlavní památkou celého Řecka, je totálním tahákem této země. Kráčíme nahoru na Akropoli, vynořují se první sloupy: maličký, ale fotogenický chrám Athény Niké z bílého pentelského mramoru a o pár kroků dál se otevře pohled na slavný Parthenón. V celých Aténách či v Řecku není slavnější stavby jako právě Parthenón. Patřil Athéně, ochránkyni města, a vdechli mu duši v průběhu 5. století př.n.l., kdy se dostal do rukou umělcům, jakými byly Iktínos a Kallikratés, ale géniem této stavby byl Feidiás který později zhotovil i slavnou sochu Dia Olympského. Byla tak fantastická, že se probojovala na seznam 7 starověkých divů světa! Jak Feidiás nakonec dopadl, a kam se ztratily jeho výtvory z Akropole? To vše si řekneme přímo na místě, přímo zde na Akropoli, protože poslouchat starověké příběhy na místech, kde se tvořily, je zážitek, na který nezapomenete. Parthenón si nepamatuje vojska nebojácného Xerxese, který v roce 480 př.n.l. vypálil Atény, ale od svého postavení a dokončení v roce 438 př.n.l. si pamatuje všechno, co se pod Akropolí, i přímo na ní, odehrálo. Parthenón viděl, jak upadá řecká demokracie, pamatuje si Římany, kteří si na Atény i helénský svět dělali už dlouho zálusk, pamatuje si i na to, jak se najednou ze světa vytratily řečtí i římští bohové a nahradili je kříže, které se začaly objevovat na nových stavbách, ale pamatuje si i půlměsíce, Osmany, sklad střelného prachu a benátskou loď, která vystřelila do jejích útrob. Tam paměť Parthenónu končí, ale později se probral chrám k životu a dnes opět ochotně vypráví své příběhy! Akropole je úžasné místo. Celé Atény máte jako na dlani. Rozlévají se od zálivu, od přístavu v Pireu, vše splývá do jedné bílé, sněhobílé kopy utkané z domů či domků. Výškové budovy nekazí panorama, a tak můžou vyniknout pahorky. Z jedné strany Fillopapos s pomníkem, odkud je na Akropoli nejkrásnější výhled ve městě, a na straně opačné Lykavittos, připomínající pyramidu, na kterém se zaleskne malý bílý klášter sv. Jiřího. Kdysi zde podle pověsti žili vlci, člověk si vzpomene na Řím a jeho bájné založení... Romulus, Remus, vlčice Rhea. Pavučina starověké mytologie vystřeluje další vlákno. Krásné Karyatídy drží na svém těle nádherný chrám Erechteion a jsou symbolem ženské krásy. Věděli jste, že je můžete najít i ve Vídni? Akropole je místo, které by měl každý člověk zažít na vlastní kůži.

Čti více

Starověké Delfy

Pupek světa. Starověké Delfy a slavná věštírna. Ve starověkém Řecku se jen málo míst mohlo porovnávat právě s ojedinělými Delfami položenými ve zvlněné, zelené krajině starobylé Fókaie. Před dnešním moderním městečkem Delfoi stojí ruiny starověkých Delf. Již v minulosti bylo toto místo velmi navštěvovaným, a to mu zůstalo do dnešních dnů, ale s tím rozdílem, že sem neproudí davy lidí, aby si vyslechli věštby slavné Pýthie, ale aby obdivovali krásu fantastických ruin. Říká se, že Delfy se mohou ze všech starověkých měst pyšnit nejkrásnějším prostředím. Je na tom něco pravdivého. Areál Delf se skládá ze tří hlavních měst - muzeum, místo na kopci Parnassos s Apollonovým chrámem, a posledním je známý kruhový Tholos. Vstup do areálu vykopávek je asi 200-300 metrů níže od muzea s unikátními poklady. Už zespoda vidíme vrcholky sloupů Apollonova chrámu a kousek klenotnice. Mezi stromy se skrývá Tholos, který si však necháme na konec. Za rohem stojí omfalos, pupek světa. Právě na tomto místě se srazili orli vypuštění Diem, aby našli střed světa. Ve SNU milujeme starověké příběhy, mýty a legendy a opakujeme si je už několik let. Přímo nad ním stojí zrekonstruována klenotnice Athéňanů. Byla vybudována na oslavu vítězství Athéňanů v bitvě u Marathonu. Klenotnic bylo v Delfách více, ale právě tato jediná je zrekonstruovaná, a tím pádem padne hned do oka. Najednou stojíme u ruin Apollonova chrámu. V jeho útrobách kdysi sedávala Pýthie a přednášela své slavné věštby. Z chrámu dnes stojí už jen 6 dórských sloupů, ale jeho základy jsou velmi dobře viditelné. Dnešní ruiny pocházejí ze 4.století př.n.l. Několik metrů nad chrámem leží zachované divadlo s místem pro 5000 lidí. Z hora je panoramatický pohled na celé starověké Delfy. Od divadla stoupá cestička až na úplný vrchol. Nahoře stojí starověký stadion, který hostil významné Pýthijské hry. Jedná celá strana je stále pokryta kamennými sedadly. Kolem jsou jen vysoká skalnatá soutěska a voňavé jehličnaté lesy. I pro sport si vybrali starověcí Řekové vynikající místo. Ulovíte zážitek a dáte si jeden okruh? Nedostanete za to ani amforu s olivovým olejem, ani vavřínový věnec, ale ten pocit, že jste si délku odběhli v Delfách, to Vám nikdo nevezme. Před námi je poslední zastávka - kruhový Tholos. Je nejznámější památkou a nesmí chybět na žádných obrázcích z Delf. Je třeba k němu projít necelý kilometr a jsme na místě. Tholos byl postaven ve 4.století př.n.l., přičemž měl 20 dórských sloupů na vnější straně a 10 iónských sloupů uvnitř. Dnes stojí už jen 3 sloupy, což této stavbě vůbec neubírá na kráse. Přímo za ním stojí ruiny svatyně Athény Pronaos. Toto místo je pro někoho jen sbírka ruin, ale pro člověka milujícího antiku je to ten nejluxusnější zážitek!

Čti více

Aténská Agora

Aténská Agora ležící v srdci dnešního města patří společně s Akropolí k TOP památkám hlavního města. Nejkrásnější památkou staré aténské Agory je chrám Theseion, který bývá často označován jako Hefaisteion. Dodnes je nejlépe zachovalou budovou celé Agory, ale podle mnohých i celého města. Vypadá skutečně úžasně a člověk by ani nehádal, že může být tak starý. Od chrámu je výhled na celé starověké náměstí a až tady si uvědomíme, jak velký je archeologický park. Mezi památkami se prochází množství lidí, jako ve starověku. Sice už nikdo z nich nemá své tělo oblečené v sněhobílé tóze, i tak odevšad dýchá starověká atmosféra. Taková místa máme ve SNU mimořádně rádi a umíme si je vychutnat. Kolem bývalého Bouleterionu, kde sídlila městská rada, pomníku věnovanému hrdinům a mnoho jiných pozůstatků starověkého místa se dostáváme až k velké budově Atallovy stoy. Dnes je pěkně zrekonstruovaná a uvnitř je malé muzeum plné zajímavostí. Ve stoe se mohou lidé procházet, jak to dělali staří Řekové. I takto vypadají zážitky, pokud je člověk umí hledat. Procházet se jako stoičtí filozofové přímo na místě, kudy kráčeli dávno před námi. Hledět do tváře starých filozofů nebo se nechat inspirovat a přijít s novými nápady. V rohu Agory stojí malý byzantský kostelík Agioi Apostoloi Solaki se zajímavou freskovou výzdobou. Takovými malými kostely je řecká krajina poseta a přijít dovnitř a cítit vůni medových svíček je docela milým zážitkem. Ulicí se rozlévá příjemná vůně, což nepřímo ukazuje na čas oběda. Sedneme si do malé, luxusní restaurace s cílem ochutnat překvapení řecké kuchyně. Naše volba padne na musaku. Dalším kouskem do aténské skládačky je antické pohřebiště Kerameikos. Pohřebištěm, které se používalo již od 12.století př.n.l., vedla posvátná cesta z nedaleké Eleuzíny. Ta pokračovala Panathenajskou cestou přes Dipylskou bránu až nahoru na Akropoli. Mezi malými kopečky jsou zasazeny mistrovsky zhotovené kamenné stély. Originály jsou v muzeích, ale tyto kopie jsou k nerozeznání. Kerameikos leží jen pár stovek metrů od Agory, a tak je můžete spojit do jedné příjemné návštěvy.

Čti více

Korint a Apollonův chrám – po stopách starověkého města

Cesta z Atén do Korintu vede z řecké pevniny přes pověstný Korintský kanál. Starověký Korint patří mezi důležitá antická města, a protože my ve SNU antiku milujeme, je to samozřejmě náš cíl. Ve starověku patřilo město k velmi bohatým a významným a velkou zásluhu na tom má zejména jeho výhodná poloha v úzké šíji mezi Saronským a Korintským zálivem. Stopy osídlení města sahají do mladší doby kamenné. První pohled na ruiny města s pozůstatky chrámů má v sobě náboj objevování. Hned toužíte skočit mezi ně a nechat se unášet zapomenutými příběhy. Přímo za nevelkým muzeem stojí Oktáviin chrám, zasvěcený sestře císaře Augusta. V současnosti z něj stojí tři sloupy, jejichž korintské hlavice nesou zrestaurovaný architráv. Korint je místem, kde vznikl úplně nový architektonický styl. Hlavice korintského stylu (zavedl je Kalimachos kolem roku 400 př.n.l.) jsou typické díky akantovému listu, který jako by vyrůstal přímo ze sloupu. Apollonův chrám dominuje celému okolí. Sedm štíhlých dórských sloupů si podmaní každého. Významu této stavby si cenili i Římané, protože chrám zůstal stát při římské přestavbě města, jako jedna z mála staveb. V jeho okolí roste pár stromů. Každý z nich představuje malou oázu chránící před ostrými slunečními paprsky. Sledujeme pozůstatky staveb na Agoře a snažíme se představit si, jaké to asi bylo v dobách, kdy se kamennými ulicemi procházeli lidé, ozývalo se volání trhovců a z veřejných fontán žbluňkala voda. Na Agoře se ve stínu stromů schovává skupinka turistů s kazatelem. Horlivě vypráví o sv. Pavlovi, který navštívil město v polovině prvního století. Kázal proti nevázanému způsobu života místních obyvatel. V dálce nad městem se na vrcholku kopce tyčí pozůstatky Akrokorintu. Postupem století město začíná upadat a obyvatelé jen nostalgicky vzpomínají na časy, kdy jejich slavnější předkové zakládali kolonie, jakými byly Syrakusy, a jak bojovali u Salamíny či Platají. Čas byl neúprosný a s příchodem Římanů přišla i zkáza města v roce 146 př.n.l. Římský konzul Lucius Mummius nechal srovnat slavný Korint se zemí. Až o sto let později se Julius Caesar slitoval a město nechal znovu vystavět.

Čti více

Epidauros – nejlépe zachované divadlo starověku

Je Epidauros nejkrásnější zachované divadlo antického světa? Pojďme se přesvědčit na vlastní oči! Ruiny starověkého Epidauru jsou z Nafplia vzdáleny jen cca 30 kilometrů. Toto vznešené město se nacházelo na poloostrově Akté, ale slavná Asklépiova svatyně s divadlem ležely až 10 kilometrů za někdejším městem. Před dvěma tisíci lety sem přicházeli lidé kvůli odpočinku, jak do dnešních lázní. Celý areál se dá pomyslně rozdělit na tři místa: Archeologické muzeum, divadlo a samotná Asklépiova svatyně s přilehlými vykopávkami. Jen pár metrů výše od muzea stojí pověstné divadlo. Nelhali, je opravdu neuvěřitelně zachovalé. Vysokými kamennými schody stoupáme až na vrchol. Poslední řady kamenných sedadel jsou zahalené příjemným stínem okolních borovic. Toto je ve SNU naše místo. Odtud vidíme všechno a můžeme si vyprávět příběhy. Historie divadla se začala psát v 4. století př.n.l. kdy ho navrhl Polykleitos mladší. Obrovským štěstím pro divadlo byla jeho poloha. V blízkém okolí se totiž nenacházely žádná větší města, proto se nikdy nestalo terčem zlodějů kvůli stavebnímu kameni. Pohled z divadla na okolí je fascinující. Šedé kopce táhnoucí se horizontem se zvedají do výšky, zatímco ostatní země je zahalena v uklidňující zelené barvě všudypřítomných jehličnatých stromů. Divadlo mělo původně jen 34 řad sedadel, ale za nadvlády Římanů k němu přibylo dalších 21 řad. Tím se stala stavba téměř o polovinu větší a vešlo se do ní přes 12 000 diváků. Zajímavostí je, že se zde nachází jediná zachovaná orchestra, což je kruhový prostor mezi jevištěm a hledištěm. Právě na něm si lidé demonstrují téměř dokonalou akustiku. Někdo se postaví do středu, začne tleskat a všichni mávají na znak toho, že je ho všude slyšet. Ve druhé části pustí na zem minci se stejným výsledkem. Zbývá poslední pokus, kterým je roztržení novinového papíru. Z poslední řady všechno sledujeme a nechce se nám uvěřit, že to opravdu bylo slyšet. Neobyčejná akustika je zážitkem, protože jste netušili, že to skutečně funguje.

Čti více

Plaka – nejkrásnější čtvrť Atén

Čtvrť Plaka nabízí útěk před smogem zalitým městem do příjemných uliček plných všelijakých obchůdků. Je to snad nejkrásnější a nejpříjemnější čtvrt celých Atén, proto sem můžete kdykoliv uprchnout a nechat se unášet atmosférou tohoto místa. Plaka to jsou Atény jako z pohlednice. Mnoho květů, malé obchůdky, rodinné podniky, kavárničky a sem tam objevíte i poklady v podobě antické památky. Mezi ty patří Lysikratův pomník. Je kruhového tvaru ozdoben šesti korintskými sloupy s kupolí, na níž stojí kamenný květ. Hned vedle ve středověku udělali kapucíni knihovnu, a v jejích útrobách dokončil své dílo Childe Haroldova pouť lord Byron, milovník Řecka. Malé kavárny či restaurace vábí návštěvníky podmanivou vůní šířící se z kuchyně. Řekové si jídlo vždy dokázali dokonale vychutnat a nyní to učí i své hosty. Zde si dejte musaku, tam ochutnejte gemistu nebo dokonale připravené souvlaki, a na stůl si nechte přinést malou karafu ouza či domácího vína. Se SNEM si tu vždy alespoň na chvilku vychutnáte kus aténského života. Řecká gastronomie je luxusním zážitkem, protože řecká kuchyně patří k nejlepším na světě! Touláme se tak dlouho, až jsme se ocitli na bleším trhu v Monastiraki. Zboží je vystaveno na dřevěných stolech nebo jen tak na zemi. Jednu část tvoří zelenina a ovoce, ale čím dál se člověk noří do úzkých uliček trhu, tím zajímavější věcí objeví. Historické kousky nábytku, staré zdobené lampy, zaprášené bronzové nádoby, sto let staré mince a mnoho jiného. Nad Římskou Agorou stojí malá turecká mešita Fethiye postavená v 15.století na památku obsazení města Mehmedem II. Dobyvatelem. K dominantám Agory patří známá Věž Větrů. Dnes jí místní neřeknou jinak než "Aérides" (větry). Své jméno získala věž díky reliéfům zachycujících personifikaci starověkých větrů.

Čti více

Máte předběžný zájem o tento zájezd? Budeme Vás kontaktovat, rádi zodpovíme všechny Vaše dotazy a zašleme kalkulaci zájezdu na Váš email.Povinné pole

Formulář byl odeslán, děkujeme.

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Více informací