Mayská kultura Pyramidy Tulum na pobřeží azurového KaribikuSEN na mayských pyramidách, Tikal Jezero Atitlán při západu slunce, Guatemala Legendární sopka Vulcan de AguaGuatemalský Tikal ukrytý v džungliProcházka koloniálním městečkem Antigua ve stínu aktivní sopkyNávštěva katedrály v Guatemale Mayský Tikal v GuatemaleKoloniální městečko Antigua přímo pod sopkou Výstup na horu nad AntiguaMístní žena na břehu jezera Atitlán v Guatemale Láva na aktivní sopce v Guatemale Procházka k sopce je zážitkem na celý životS CK SEN na sopku Pacaya Aktivní sopka připomíná měsíční krajinuSEN na Tikalu v Guatemale Tulum je historie zasazená do přímořského prostředíJízda typickým autobusem Život na venkově v Guatemale Tradiční mexický kroj Setkání s místními dětmi Nákup na lokálním trhu V ulicích Mexika to stále žije Mayské zvyky a tradiceTukan ve středoamerické džungli Opičky v Guatemale Chutná středoamerická strava Červíci jsou netradiční specialitou Karibský ráj v Belize SEN na karibské pláži v Belize Azurové karibské pláže v Cancunu Odpočinek na plážích Mayské riviéryTop hotely na Mayské riviéře Luxusní ubytování v Mexiku
sleva first minute až 27%

Střední Amerika - Grand Tour komfortněji

Na této cestě napříč celou Střední Amerikou navšítívte 8 zemí, zajímavých autentičností života původních obyvatel. Během jedné dovolené poznáte různé indiánské kultury, zažijete divočinu pralesů, spatříte velkolepé památky z předkolumbovské éry, zdoláte aktivní sopky a na závěr se pokocháte pohledem na Panamský průplav. Čeká vás exotická dovolená plná intenzivních zážitků. 

  • rozšiřte si vaši sbírku zemí o 8 dalších na jedné cestě
  • aktuálně nejoblíbenější země českého cestovatele
  • trekking pralesem, exotické plavby lodí, aktivní sopky, různé pláže
  • koupání ve dvou oceánech, jezerech, lagunách, řekách a jeskyních
Čti více

Tel.: 224 250 138, 608 482 877   |   Email: cksen@cksen.cz

Termíny a cenyProgram a mapaFotogalerieZážitky ze zájezdu

Cena zahrnuje:

mezinárodní letenku do Cancúnu a zpět z Panama City, letištní poplatky, přelet Guatemala - Managua, přelet San José - Panama, letištní transfery, SEN průvodce, snídaně na části Nikaragua - Kostarika - Panama, pronajatou dopravu během celého pobytu s řidičem, ubytování v hotelech střední třídy (místní 3* - 4*) v dvoulůžkových pokojích, poznávací program podle popisu, pojištění proti insolventnosti

Cena nezahrnuje:

ostatní stravu, vstupné do památek a atrakcí, fakultativní výlety a aktivity 

Poznámka:

U některých termínů mohou být rozdílné ceny odletů z Prahy o 2000 Kč z důvodu vyšších nákladů za letenky.

Odlety z Vídně jsou bez příplatku, v ceně publikované na webu.

Doplňkové služby - SEN premium

1. den: Odlet z Evropy 

CANCUN

Odlet z Evropy směr americký kontinent. Ještě týž den přistaneme v nejznámějším letovisku Mexika, v Cancúnu. Stále více lidí si i tuto cestu za „velkou louži“ chce užít a využije možnosti doplacení Business class. Vyzkoušejte to i vy a na tento let se budete těšit. Pobřeží Karibiku a pravlast legendárních indiánů. Zvládnete po příletu také první mexické pivo nebo silnou tequilu? Mexiko se už na Vás těší.

2. den: Nejbarevnější krajina amerického kontinentu

CANCUN -  TULUM - BELIZE CITY 

Ráno nás čeká jediná pyramida na břehu moře, TULUM a zahájíme naši mayskou exkurzi. Mexický Tulum patří mezi naše oblíbené výlety v rámci Mexika i na jiných zájezdech. Hned pod pyramidou dole je teplé Karibské moře s pěknou pláží. Pyramida v Tulumu je asi nejfotogeničtější pyramidou na Yucatánu. Byla jednou z mála, kterou dokonce ještě Španělé viděli fungovat v přímém přenosu. Tulum, jako významné obchodní centrum se nacházelo cca 140 km od Cancunu, kdysi bezvýznamné rybářské vesnice. Je to jediná pyramida, která je přístupná, nacházející se přímo na karibské pláži. Všechno, včetně bohaté historie, si vysvětlíme a ukážeme na místě. Povíme si i o cenotě. Mayové cenoty používali nejen jako zdroj pitné vody, ale také jako obětní studny. Jak je to možné? Vychlazené mexické pivko, limetka a křupavé nachos – vyzkoušíte je i se štiplavými papričkami „jalapenos“ nebo „chipotles“ nebo „guajillo“? V místní kuchyni se vyznáme a rádi Vám poradíme, co je musíte ochutnat. Začněte před odletem používat více chilli, aby se Vám na místní stravu lépe přecházelo. Na své si ale přijde úplně každý.

Pokračujeme do Belize – nejoriginálnější a nejbarevnější země amerického kontinentu. BELIZE CITY – největší město země, které již není jejím hlavním městem. Proč jsme tady a kde jsou turisté? Průvodce vám přiblíží osobitý místní život. Věděli jste, že místní pivo patří k nejlepším v Americe?

Belize je nejmladší zemí celého regionu a je to destinace, do které by Vás nejprve nenapadlo zavítat. Nenajdete zde ani McDonald, Starbucks, Burger King, Subway, KFC či obrovské obchodní řetězce, Walmarts a podobně. Pokud se i nějaké objevily, brzy se vytratily. Případně se otevřely neoficiální prodejny (např. Starbucks na Caye Caulker). Tady nemá nikdo důvod jít do města a vybírat si nějaký produkt z nabídky 40 různých druhů. Tito lidé takové věci nepotřebují. To, co my ve SNU máme na Belize rádi, je právě jeho neturistická stránka. Je pro nás zajímavé tím, že sem jezdí velmi málo turistů, i v tomto století se sem téměř nikdo nehrne, a tím je tato země opravdu unikátní. Kdo má rád bizar země, Belize pochopí a neprohloupí, že sem nahlédl. O Belize mají lidé minimální informace, ale my ve SNU Vám ho s nadšením představíme tak, že si ho jakýmsi způsobem zamilujete a dotvoří nám obraz o zemích Střední Ameriky. Vyplatí se!

3. den: Prohlídka BELIZE CITY

BELIZE CITY 

Prohlídka BELIZE CITY. V Belize se stále dá zažít pravá autenticita. Tato země má svůj vlastní život, lidi jen tak něco nerozhodí, žijí si svým klidným tempem. Nepoznaná, neturistická a neobvyklá země Střední Ameriky. Belize City není hlavním městem Belize, ale žije zde nejvíce lidí. Má kolem 70 000 obyvatel. Při první návštěvě Belize City můžete zažít kulturní šok. Procházíte po nezpevněných a prašných cestách, pozorujete život místních a každým okamžikem Vás Belize City udivuje. Starci posedávají na chodnících a kouří své doutníky, děti se školními taškami utíkají domů nebo si jdou hrát, prodavači prodávají čerstvé ovoce či kokosy, lidé pod slunečníky obědvají mořské dobroty či rýži s fazolemi a popíjejí místní pivo Belikin, dělníci jsou skoro na každém rohu .. tam staví dům, tam opravují fasádu, jinde cestu. Atmosféra je provoněná Karibikem, prach ze silnice se zvedá do vzduchu, ulice jsou zality horkým sluncem, hraje hudba, všude je slyšet karibské rytmy. Všechno je úplně jiné, než byste čekali.

Belize je nesmírně zajímavá země i díky rozmanitosti obyvatelstva, které zde žije a které zde můžeme potkat, budeme-li mít štěstí, protože zde žije 14 obyvatel na km². Můžeme zde potkat dokonce i menomity ve svém tradičním oblečení – minoritní komunita bělochů, jejichž původ sahá do 16. století do Nizozemska, odkud odešli a jedna větev se usadila v Belize. Jsou známí tím, že odmítají výdobytky naší doby, někteří dokonce i elektřinu, ale mají auta a věnují se zemědělství.

V případě zájmu průvodce na místě zařídí pro skupinu navíc fakultativní výlet na nedaleký exotický ostrov Caye Caulker. Barevný a exotický ostrov dlouhý jen něco kolem 8 km s jedním městečkem Caulker Village, kde žije kolem 2000 obyvatel. Nachází se přibližně 30 km od přístavu v Belize City. Je velmi oblíbený mezi mladými lidmi (ulovíte pár fotek pro svůj Instagram?), jelikož dýchá pohodovou karibskou atmosférou a dobrému kokosu či drinku v místním baru jen stěží odoláte.

4. den: Napříč britským Hondurasem

BELIZE CITY - BELPOMAN - XUNANTUNICH - FLORES

Opouštíme Belize City a míříme do hlavního města BELMOPAN, nejmenšího hlavního města na světě. Cestou se v případě zájmu můžeme zastavit v místní zoologické zahradě, kde uvidíme zajímavé druhy zvířat, jako je například vřešťan, (jedno z deseti nejhlučnějších zvířat na světě, které byste v džungli slyšeli na tři míle daleko), nebo tapíry - národní zvíře, jaguáry, kteří stále žijí volně na jihu v rezervaci Cockscomb Basin. 

Když v roce 1961 zasáhl Belize hurikán Hattie, přinesl neštěstí a obrovské škody. Všechny důležité instituce byly tehdy přesunuty do Belmopanu a vzniklo nové hlavní město. Název města Belmopan je jednoduchou skládankou slov "Belize" a "Mopan". Mopán je řeka, která pramení v Guatemale a pokračuje do Belize, kde se také její název změní na Belize a pokračuje ve svém divokém korytu přes krajinu a vlévá se severně při Belize City do Karibského moře. 

Náš autobus zastavuje nedaleko hranic s Guatemalou, právě u této řeky. Přes Mopan se dostaneme pomocí kompy a vydáme se na návštěvu pyramidy XUNANTUNICH, ke které vede cesta dlouhá snad jen 1 km. Procházka zeleným lesem ke vstupní bráně. Vzhledem k nerovnému terénu doporučujeme pevnou obuv. 

Z vrcholu hory bájného mayského města můžeme vidět Belize i Guatemalu. Vyběhneme na Kamennou dámu a podíváme se na zelenou Guatemalu, kde strávíme noc. Výhledy jsou neuvěřitelné. Je zde 6 "náměstí" obklopených mohutnými pevnostmi a paláci. Je zde jedna dominantní stavba, El Castillo. 

Přesun do Guatemaly. Ubytování v hotelu a přenocování na půvabném koloniálním ostrově FLORES.

5. den: Pozor, jaguár! 

TIKAL

Ráno jsme si vychutnali voňavou guatemalskou kávu a jsme připraveni vystoupit na 70metrovou pyramidu v jednom z největších mayských měst.

Město TIKAL bylo ukryto v Peténském pralese v Guatemale až do roku 1848. Ruiny objevila expedice vedená Modestem Méndezem, ale důkladnější archeologický výzkum probíhal až od roku 1951. Lidstvu se tak odkryl unikátní svět mayské civilizace a dnes můžeme obdivovat jejich tajemnou kulturu, i když je pravdou, že Tikal je odhalen jen na 30 %. Minulý rok vědci pomocí laserového skenování terénu zarostlého hustým pralesem našli desítky tisíc obydlí, které byly domovem Mayů. Zmapovali oblast o rozloze 2100 km² a objevili přibližně 60 000 staveb. My vjíždíme do areálu brzy ráno, kdy prales nejvíce ožívá. Celé je to tak trochu vzrušující a poněkud tajemné. Cítíme se jako ve filmu Indiana Jones! Uslyšíme vřískot vřešťanů? Zakřičí dnes někdo "POZOR, je tady jaguár!"? Naše skupina je mnohem více semknutější a dává pozor, ale jsme odhodláni lovit zážitky na tomto místě, které by se mohlo bez studu zařadit mezi 7 novodobých divů světa.

Časem se ukázalo, že slavné mayské město Tikal představuje jen zlomek mayské metropole, která z větší části zůstala neodkrytá v hluboké džungli. Uprostřed Peténské džungle, nedaleko ruin starověkého mayského města Tikal se tak pod nánosem vegetace nachází dosud neodkryté město! To je unikátní, že jsme něco takového v tomto světě ještě stihli! Procházíme pralesem, který je plný života a zvuků. Z korun stromů je slyšet řev vřešťanů, člověk by si myslel, že to může být jaguár, jelikož na každém kroku je vidět značku "Pozor jaguár!". Každý závan vzduchu přináší novou vůni pralesa a my kráčíme cestou mezi vysoké stromy. Mohutné cedry, ceiby a palmy nám postupně odhalují první mayské stavby. Vysoko nad vrcholky stromů vyčnívají majestátní chrámy jednoho z nejmagičtějších mayských měst. Dozvíme se vše potřebné a zajímavé, ulovíme skvělé fotografie, z pyramidy se zadíváme do dálky a představujeme si, jaké to tady mohlo v minulosti vypadat.

Odpoledne možnost plavby na člunu na jezeře Petén Itzá, bude-li dostatek času. Vychutnáme si dosyta i místní skvělou kuchyni. Jste velmi hladový? Ochutnejte fiambre, obrovský salát z 50 ingrediencí. Doporučujeme také krůtí kak´ik, který se hodí k chuchitos, což jsou v podstatě známé "tamales" jen na guatemalský způsob...výběr je ohromný. Váš průvodce Vám trpělivě vysvětlí, co je třeba ochutnat a vy se rozhodnete. Na své si přijde každý! Čekají Vás gurmánské zážitky.

6. den: Malý kousek Jamajky 

FLORES - RIO DULCE - LIVINGSTON - COPAN 

Odjezd na jih do RIO DULCE. Dnes přejedeme přes exotickou Guatemalu do Hondurasu. Jsme už tak daleko!  Nad jezerem Izabal můžeme vidět Castillo (kdysi vězení), který zde stál v polovině 17. století a chránil oblast před nájezdy pirátů z Karibiku.

Už přecházíme hlavní ulici, kde najdete vše, co město nabízí. Ruch města, prach stoupající z ulice, auta, tahle silnice vede přímo do Hondurasu! 

Podíváme se, jak žijí a podnikají místní obyvatelé v domcích na kůlech na řece.Chvíli budeme relaxovat při dobrém jídle, vychlazené Corony a možnosti zaplavat si v řece, nebo vyběhneme nahoru podívat se, kde jsou termální prameny? Právě tady nedaleko tečou dvě řeky, jedna s horkou a druhá se studenou vodou, které se mísí v přírodním prameni. Budete mít chuť skočit do vody? Domorodí obyvatelé věřili, že má léčivou moc. Krátká zastávka, abychom toho vyzkoušeli co nejvíce a pokračujeme dále. 

LIVINGSTON je město Kreolů, Garifunů a Karibů bez kontaktu s vnitrozemím. Zvláštní směsice kultur, která nás láká k dalšímu objevování. Jako bychom se náhle přenesli z předchozího latinskoamerického světa na Jamajku. Je úplně jiná než zbytek země. 

Zaprášené ulice, neuspořádané budovy, angličtina na každém rohu a rastafariáni, kteří nás lákají do svého světa. Tohle byl hlavní guatemalský přístav u Karibského moře. Nejlepší polévka z mořských plodů od Garifunů se podává v Livingstonu! Jsme opět v Karibiku. Jaký rum je jinak v Guatemale nejlepší?  Program organizuje a rum vybírá náš SEN průvodce tak, abychom včas dorazili na hranici s Hondurasem, která se na noc zavírá. Cestujeme napříč Střední Amerikou a chceme toho ještě hodně stihnout.

Večerní příjezd do koloniálního města COPAN a jsme v další zemi na naší cestě. HONDURAS. Divoký a tropický ráj Hondurasu nás ohromí. Zhluboka se nadechujeme a pozorujeme život, který jako by se zastavil. 

Banánové plantáže, volně se pasoucí krávy, hejna dětí, puntová hudba. Večerní pivo Salva Vida, místní doutníky stejně dobré jako ty kubánské a rum od našich guatemalských sousedů dokreslují dokonalou večerní atmosféru příjezdu do Hondurasu.

Dnes jsme urazili dlouhou cestu a potřebujeme zasloužený odpočinek. Zítra se vydáme za dobrodružstvím do legendárního Copánu.

7. den: Nejdetailnější mayské reliéfy a pestrobarevné ary

COPAN 

Ráno se vydáme k nejslavnější památce Hondurasu. Co o Copánu víme a co zde bylo nedávno objeveno? Projdeme se zelenou džunglí, do které její odhalené pyramidy dokonale zapadají. Se zvídavostí si prohlížíme každý větší kámen na zemi. Proč? Běžný turista to vůbec nevidí, protože neví, kam se má dívat. V Copánu je stále mnoho neobjevených artefaktů. Mayové do kamenů v Copánu vytesávali různé vzkazy a obrazy, aby jejich odkaz vydržel co nejdéle. Pro nás. Jsou staré 500 až 1000 let. Se SEN průvodcem si je prohlédnete zblízka a zjistíte, jaká poselství nám zanechali. To, že i v této době existuje mnoho neobjevených částí, kde se stále můžete toulat, je genialitou těchto krajin. A možná něco objevíme i my sami? Cítit se jako v dobrodružném filmu je bezesporu skvělý zážitek. Zde v Hondurasu uvidíte snad nejdetailnější reliéfy v mayském světě, spolu se sochami, stélami a úchvatným schodištěm. Při pohledu na nádherně zdobené písmo se nejednomu milovníkovi latinského světa zatají dech. UNESCO už o tom ví své. Dáme si lekci mayštiny? Budeme odpočívat na zelené trávě a nad hlavami nám možná budou létat papoušci a tukani. Odpoledne je tu další skvělá možnost fakultativní aktivity. Vydáte se na projížďku na koních do místních hor, abyste viděli indiány v autentickém prostředí? Večer posedíme na terase s dobrým nápojem a necháme se okouzlit půvabnou atmosférou koloniálního městečka. Dlážděné uličky, fotogenická zákoutí, bílé domy s červenými střechami a španělské kostelíky dotvářejí auru města, které se nebudete moci nabažit.

A co si dnes dáme k večeři? Když přijedete do Hondurasu, vůně jídla, oblíbeného pouličního jídla, se na vás budou linout ze všech stran a bude těžké se v nich orientovat na vlastní pěst. Honduraská kuchyně je jakýmsi spojením různých kuchyní - kuchyně domorodých indiánů Lenca, kteří žijí ve Střední Americe a jsou v Hondurasu nejpočetnější, karibské kuchyně, španělské kuchyně, kuchyně Garifuna a africké kuchyně. Určitě můžete ochutnat jejich baleadu, jedno z nejoblíbenějších jídel. Jedná se o kukuřičnou tortillu, která je naplněna směsí smažených fazolí, vajec, avokáda, sýra a pikantní omáčky. V každém případě vás překvapí bohatost a chuť tohoto jednoduchého skvostu. Doporučujeme také polévku Sopa de Caracol. Pokud jste byli v Karibiku, na Jamajce nebo na Bahamách, možná jste se s touto polévkou zvanou bahamská polévka setkali. Jedná se o polévku z mušlí s banány, koriandrem, česnekem a chilli, která se vaří v kokosovém mléce. Aby byla ještě chutnější, vůbec se v ní nešetří zeleninou. Z polévek je tu oblíbená také Tapado de pescado, což je polévka z rybího masa, kokosového mléka, banánů, brambor, juky, cibule a směsi koření. A pokud máte chuť na něco sladkého, určitě se zakousněte do takzvaných rosquillas, podobných u nás oblíbeným koblihám nebo donutům. Podobně se připravují i honduraské macheteadas, které mají tvar jako u nás langoše. Mezi oblíbené honduraské alkoholické nápoje patří gifiti (druh rumu, který vyrábějí Garifunové) a vino de coyol (z palmy coyol), které je mléčné a lehké konzistence. Nejedná se však o víno! Bude z čeho vybírat, ale s pitím opatrně, protože zítra vyrážíme za dalšími zážitky.

8. den: Černé sopečné pláže

COPAN - LA PALMA - SAN SALVADOR - LA LIBERTAD

Dnes se zastavíme v SANTA ROSA DE COPAN. Málo navštěvované provinční městečko ukryté v horách stranou od velkých památek. Klidné a tiché místo s příjemným klimatem, které má díky svým koloniálním budovám, křivolakým uličkám, bujné vegetaci a přátelským místním obyvatelům neuvěřitelné kouzlo, stejně jako jeho název. Vždy se zde rádi zastavujeme, abychom nasáli tu pravou domácí atmosféru daleko od turisticky vyhledávaných míst.

Kličkujeme serpentinami, abychom navštívili tabákovou farmu a seznámili se s jejími špičkovými doutníky. Věděli jste, že se v Hondurasu pěstuje skutečně velmi kvalitní tabák? Tato oblast je jím proslulá, a proto jsme tady. Honduras má velmi rozsáhlé tabákové plantáže! Většina lidí si doutníky spojuje s Kubou, ale na Hondurasu je skvělé to, že nám umožňuje přesně to, co Kuba ne. Pokud jste byli v kubánské výrobně, ta honduraská ji hravě strčí do kapsy. My se pokusíme vstoupit do místní výrobny. Tady se můžete volně procházet a klidně si fotit místní při výrobě dokonalého doutníku z toho nejlepšího tabáku. Proč je to ještě možné? Místní nejsou na turisty zvyklí tak jako na Kubě = pokusíme se toho využít a užít si další dokonalý zážitek.

Poté se přesuneme do nejpřelidněnější země Střední Ameriky v přepočtu obyvatel na 1 m², do EL SALVADORU. My v CK SEN považujeme Salvador také za nejdobrodružnější zemi v regionu. Čeká nás hlavní město SAN SALVADOR, které se představí ve svém tradičním latinskoamerickém pojetí, a neméně působivé černé pláže LA LIBERTAD. Zastavíme se v uměleckém městečku LA PALMA, plném řemeslné výroby, která je pro Salvador tak typická. Ochutnáme místní tradiční jídlo pupusas, a pokud budou zájemci, vykoupeme se také v Tichém oceánu. Pláž nebo písek, po kterém se projdeme, je sopečného původu. Nádherná španělština tohoto kraje na nás působí z každého koutu a každý den je zde darem. Naučíme vás pár frází, které vám možná pomohou získat i pár přátel mezi domácími.

 

9. den: Štědrý El Salvador

EL SALVADOR

Salvador je poměrně malá země ukrytá v Latinské Americe, která leží spíše ve stínu známější Guatemaly nebo Kostariky. Přesto stojí za návštěvu, která doplní náš pohled na tento region. Máte vztah k surfování? Bude zde možnost půjčit si surfovací prkno a počkat na ty správné vlny. Každého návštěvníka potěší také místní kuchyně. Po dnech cestování a poznávání si můžeme odpočinout nebo se vydat na místní pláže s černým vulkanickým pískem Majahual, Tunco nebo Sunzal. Na promenádě se dají ochutnat čerství humři a další mořské plody. Na místní molo již časně ráno svážejí nejrůznější mořské plody, kvůli kterým se vyplatí trochu přivstat. Co si dát k jídlu? Pupusa de queso con loroco, což je vynikající verze pupusas. Jsou plněné sýrem a loroco, a to je tropická rostlina, která kvete v Salvadoru. Pokud je chcete jíst zcela tradičním způsobem, požádejte o salát coleslaw (curtido) a rajčatovou salsu. Dalšími tradičními pokrmy jsou Lomo Relleno, plněná hovězí svíčková nebo vepřová panenka. Pokud narazíte na Panes Rellenos, jedná se o typické salvadorské sendviče, které jsou obvykle ochuceny speciálním kořením pocházejícím ze salvadorského kmene Pipil. Pokud máte rádi rýži, bude pro vás ideální salvadorské casamiento. Casamiento ze španělštiny znamená "manželský" a odráží spojení dvou hlavních ingrediencí, rýže a fazolí. A něco sladkého k jídlu? Quesadilla Salvadoreña je sladký salvadorský (chlebový) koláč, který najdete v místní pekárně. Tento koláč se skvěle hodí ke kávě nebo jako dezert po jakémkoli hlavním jídle. Dezert Tres Leches je oblíbený snad v každé latinskoamerické zemi. Semitas, plněné ovocnou (guava, mango, maliny) sladkou náplní. Například Semitas de piña (ananasové) chutnají fantasticky. Stejně jako hledáte pupusas v pupuserias, najdete pastelitos v pastelerias. Pastelitos jsou malé buchtičky plněné sladkou náplní. Z různých druhů empanadas určitě vyzkoušejte božské empanadas de leche, které mají lehkou krémovou vanilkovou náplň a jsou ideální ke snídani. Je toho opravdu spousta a průvodce je vždy s vámi. Štědrý Salvador a západ slunce nad Pacifikem.

 

10. den: Nejkrásnější jezero na světě?

EL SALVADOR - PANAJACHEL

Odjezd na hranice s Guatemalou. Po cestě se osvěžíme čerstvými ananasy. Kde jinde v Evropě chutnají tak dobře jako tady? Snad jen na Azorech... Jsou přímo od zdroje! Panorama hlavního města GUATEMALA CITY. Živoucí metropole, největší město šíje spojující Severní a Jižní Ameriku s 3,5 milionem obyvatel přezdívané "Guate". Autentičnost v přímém přenosu. Pouliční umělci, přátelská atmosféra a překonávání mýtů o nebezpečí Střední Ameriky. Pětadvacet jazyků v jedné zemi a místní měna pojmenovaná po národním ptáku quetzalovi. Pulzující město plné života, osvobozené od španělské nadvlády již v roce 1821, nám ve srovnání se zbytkem země, kterou jsme dosud viděli a zažili, připadá trochu jako zvláštní kontrast. V pozici hlavního města se ocitlo poté, co bylo dřívější hlavní město Antigua zničeno (1772) přírodními katastrofami. Guatemala City si také vytrpěla své, ale svůj titul si udržela dodnes. Uděláme si zastávku a odpočineme si v horské salaši, kde ochutnáme čerstvou vepřovou šunku a sýry. Říkáte si, salaš v Guatemale?! I to je s CK SEN možné! Každý den je malé překvapení. Hory v Guatemale jsou opravdu nádherné. Guatemala má rozsáhlé lesní porosty. Její samotný název pochází ze slova Quuahtlemallan, což znamená "země lesů", a má snad absolutní převahu ze všech zemí světa v počtu památek zapsaných na seznamu UNESCO. A počet mayských památek z doby před příchodem Kolumba? Tisíce a tisíce. Tyto památky byly osídleny od pradávna. Večer dorazíte na místo, které je v Guatemale mezi třemi nejlepšími místy, která musíte navštívit, když sem přijedete. Vydáme se na břeh jednoho z nejkrásnějších jezer na světě - jezera Atitlan. Místo věčného jara, které údajně dodává duze její barvy a kávě její vláhu. A je to nejen jedno z nejkrásnějších jezer na světě, ale také nejhlubší v celé Střední Americe! Je hluboké asi 340 metrů a nemá žádný odtok do moře.

11. den: Fotogenický den

LAGO DI ATITLÁN

Probuzení v ráji. Panajachel a jezero Atitlán. Dnes nás čeká další celodenní výlet. Zkontrolujte si paměť ve fotoaparátech nebo mobilních telefonech. Budeme se plavit po jezeře Atitlán, které se nám ukáže buď v krásném oparu, nebo s jasným výhledem obklopené sopkami (San Pedro, Tolimán a Atitlán), díky nimž před 85 000 lety vzniklo. Zvedneme oči k velkolepým sopkám, vysokým přes 3000 metrů. Jsou to nejvyšší hory v zemi? Zdaleka ne. To byste museli vyrazit na sever k mexickým hranicím. Ale výhled je i tak úchvatný a neuvěřitelný. Zastavíme se v malých městečkách na břehu jezera, kde stále jezdí tradiční tuktuky. V každém městečku se mluví jiným jazykem a tradiční kroje u místních obyvatel nesmí chybět ani při práci. Guatemala je nejfotogeničtější zemí v regionu a zde se o tom rozhodně přesvědčíte. Pokud nám zbude čas, vykoupeme se v teplých vodách Atitlánu, v přítoku, který se vlévá přímo do jezera. Stále se však shodujeme na tom, že úžasné na Guatemale je právě to, že zde stále můžeme potkat babičky v jejich tradičním oděvu. Obraz mayského světa se dnes sice trochu mění, ale autentické zážitky se stále dají zachytit, a to je skvělá příležitost. To, co je k vidění zde, na tomto místě, za pár let zmizí. Mladší generace se již přizpůsobuje moderní době, ale někteří stále rádi zařazují mezi své koníčky například tradiční tkaní. Mají vaše děti takového koníčka? Zvyky by se měly zachovávat pro budoucí generace. Náboženství, tradiční obřady a rituály jsou stále živé. Mayové milé, otevřené, někdy trochu plaché, ale velmi přátelské povahy. Nejdominantnější kmen zde tvoří Kakchiquelové a Tz'utujilové. Nacházíme se v nadmořské výšce něco málo přes 1500 metrů nad mořem a počasí provoní vzduch svěžestí jara.

12. den: Nezničitelná Antigua a fialový jadeit

PANAJACHEL - ANTIGUA

Dopoledne si dopřejeme relax. Probudíme se podle vlastní nálady a v poledne odjíždíme do Antiguy. Antigua je bývalé hlavní město na svazích legendární "vodní sopky" Vulcan de Agua. Pokud jste Antiguu nenavštívili, jako byste v Guatemale ani nebyli. Je to nejoblíbenější město v zemi a opravdu těžko hledá konkurenci na celém kontinentu. Bohaté koloniální dědictví, desítky bazilik, útulné restaurace a jadeit na každém kroku. Vystoupejte na horu nad městem a prohlédněte si nádherné panorama "mirador". Oblíbeným cílem CK SEN je takzvaný Cerro de la Cruz. Dechberoucí barokní domy pastelových barev, lemované aktivními sopkami a kávovými plantážemi všude kolem. Antigua byla založena v roce 1543 jako hlavní město Guatemalského království, aby ji jen o rok později postihl požár, poté několik zemětřesení, erupcí a povodní, které se střídaly po dvě století a nakonec daly vzniknout novému hlavnímu městu země, takže není náhodou, že Antigua znamená "Stará". Navzdory všemu je to stále jedno z nejpůvabnějších měst Latinské Ameriky, které jako by všechny katastrofy hodilo za hlavu. Mnoho budov, zejména kostelů, nebylo po katastrofách nikdy opraveno a chátrají. Stihnete ještě zachytit jejich tajemné kouzlo? Kouzlo Antiguy spočívá v tom, že na historii narazíte na každém kroku, a my v CK SEN můžeme jen souhlasit. Zajímavá mohou být i muzea a my obzvlášť zbožňujeme to věnované jadeitu, polodrahokamu tolik důležitému pro mayskou civilizaci. V muzeu se dozvíme vše o historii jadeitu a budeme moci obdivovat bohatý sortiment vystavených šperků nejen z jadeitu, ale také z obsidiánu. Podle některých učení má jadeit také ochrannou funkci, přináší prý do života odvahu, klid a štěstí, uklidňuje mysl a léčí celý organismus. Antigua je jedním z mála míst na světě, kde lze kromě známějšího zeleného jadeitu koupit i fialový. Bude součástí vašich suvenýrů? Zastavíme se také na trhu Nim Pot, kde budeme obdivovat fascinující dřevěné masky, které jsou s Guatemalou spojeny již od pradávna. Mnohé z nich byly tradičně zdobeny nefritem a sloužily k pohřbívání mayských vládců. Kromě masek zde najdete také repliky mayských oděvů, různé sošky a umělecké předměty ze dřeva. Pokud máte chuť na tradiční kuchyni a nechcete už vidět další tortillu (typická latinskoamerická kukuřičná placka, během prohlídky jich na přání ochutnáte spoustu), žádný problém, víme o kvalitních restauracích. Mezi naše oblíbené a CK SNEM doporučované patří určitě Sobremesa (Parque Central, 4a Calle Oriente 4). Pokud vám stačí káva a něco menšího k jídlu, zkuste Café Condesa (La Casa del Conde, Avenida Norte 5A). Pokud máte rádi pouliční jídlo, zajděte si v Parque la Merced na rellenito de platano - smažený banán plněný fazolemi. Na první pohled zvláštní, ale vynikající! Najdete tu také mexické tacos nebo oblíbené empanadas. Z latinskoamerických street foodů je tu všechno možné. Kompletní gastronomický zážitek.

13. den: Procházka po teplých lávových kamenech

ANTIGUA

Dnešní dopoledne vyplníme výstupem na vrchol sopky Pacaya, 2552 m n. m. Ráno odjedeme z hotelu a vydáme se na túru měsíční krajinou kolem izraelské elektrárny, která je poháněna sopečnou párou. Vystoupíte na sopku pěšky nebo na koni? Každý si vybere podle svých sil. Chůze po teplých lávových skalách je nezapomenutelným zážitkem. Hůlky za malý poplatek (1 USD na místě) ocení nejen starší lovci zážitků. Kráter je 50 metrů hluboký, bublá a kouří. Žhavé lávy se nedotkneme, ale budeme sledovat, jak kolem nás proudí. Pacaya je jednou z nejaktivnějších guatemalských sopek a poslední erupce byla zaznamenána v roce 2010. Výstup bude trvat přibližně 2 hodiny. Zahrnuje přestávky, abychom se pokochali výhledy, které se nám za příznivého počasí nabídnou. Na závěr doplníme kalorie při malém grilování. Naše tradiční grilování zde nenajdeme, ale můžeme si ho udělat po americku. Opékané marshmallow s čokoládou a sušenkou patří ke každému správnému táboru na kontinentu.

Odpoledne sejdeme dolů a ještě budeme mít dost času na to, abychom si užili město Antigua a jeho kouzelnou atmosféru. Fakultativní aktivity. Průvodce SEN je vždy k dispozici, aby poradil, jak naložit s načatým dnem. Steakhousy, kostely a tradiční trhy k nákupu posledních pestrobarevných guatemalských suvenýrů, které už možná nebudeme mít kam dát. CK SEN doporučuje skvělá místa, která by byla škoda vynechat. Restaurace na vrcholu Cerro San Christóbal s krásným výhledem je ideálním místem na oběd. Mají tu vynikající ceviche, krevety a mnoho druhů ryb. Hned vedle najdete ekologickou farmu, kde pěstují zeleninu, a je tu také skleník s asi 200 druhy orchidejí. Finca la Azotea je malá rodinná kávová plantáž z roku 1883, která vyváží kávu i do světa. A to opravdu kvalitní! Projděte si proces výroby kávy, sběr plodů a ochutnejte špičkový šálek v sympatickém autentickém prostředí. Perfektní zakončení Guatemaly. Dá se ještě stihnout večerní party? Doporučujeme odskočit si do La Sala na latinskoamerickou party, po které se protančíme do druhého dne. Ráno se vydáme na letiště. Hlavně nezaspat!

14. den: Managua plná historie

GUATEMALA - MANAGUA

Odlet a přílet do hlavního města Nikaraguy, Managuy. Vydejte se po stopách Sandina a slavné revoluce, která se podobala té kubánské. Kdo byl Sandino a kdo Somosa? Návštěva místního náměstí Malecón. Nikaragua je připravena nás přesvědčit, že má co nabídnout a podle mnohých je označována za klenot Střední Ameriky.

15. den: Nejkrásnější město střední Ameriky? 

GRANADA

Z druhého největšího města Střední Ameriky se vydáme po kvalitních silnicích do koloniální GRANADY. Granada tradičně. Dopoledne v kočáře taženém koňmi, prohlídka místního trhu a nádherný den ve snad nejkrásnějším městě Střední a Jižní Ameriky. Je jím Antigua nebo Cartagena?

16. den: Káva a med "made in Nikaragua"

GRANADA – MOMBACHO – GRANADA

Jsme v národním parku MOMBACHO. Na sopku Mombacho může být krásný pohled při západu slunce nad jezerem Nikaragua. Toto jezero je jedno z největších na světě a je jen o zlomek menší než slavná Titicaca v Jižní Americe. Jestliže Titicaca uvádí 8372 km2, jezero Nikaragua mu konkuruje svými 8264 km2. Sopka Mombacho se svými čtyřmi krátery se nachází jen několik kilometrů od bývalého hlavního města Granady. Při zapadajícím slunci vytváří působivou podívanou - tu se pokusíme zachytit na naše fotoaparáty. Říká se, že při jedné ze svých obrovských erupcí "kýchla" a celý vrchol a kráter odhodila přes jezero, kde vzniklo přes 300 ostrůvků. Místní obyvatelé říkají, že na každý den v roce připadá jeden ostrov. Sopka se nachází v přírodní rezervaci Mombacho Volcano a nabízí několik aktivit. Kromě samotných stezek kolem jejích 4 kráterů s nádhernými výhledy buď na samotné největší jezero ve Střední Americe, nebo na město Granada, případně na hustý les v jejím neaktivním kráteru. Projdeme se kolem kráterů a prohlédneme si následky výbuchů. Víte, co je to implozní kráter? Povíme si vše o místní flóře, fauně, endemitech. S poslední skupinou jsme zde dokonce viděli lenochoda. Budeme mít opět štěstí? Kromě toho tato přírodní rezervace nabízí také ochutnávku kávy ve stylové restauraci přímo z plantáže. Bohatá příroda a skvělá káva! Dokonalá kombinace. A to není všechno, příjemnou procházkou se můžete jít podívat přímo na pěstování kávy a my toho využijeme. Jste dobrodružnější povahy? Člověk se tu může aktivně vyřádit na lanech místního canopy nebo zipline. Stačí se zavěsit a proletět se krásnou přírodou. Samozřejmě tedy ochutnáme kávu z místní plantáže a pak se na kávovou plantáž podíváme fakultativně z ptačí perspektivy visutou lanovkou, kterou milují děti i senioři. Ochutnáme skvělý místní včelí med. Večer si odpočinete v Granadě.

17. den: Sladké moře

GRANADA - OMETEPE

Odjezd z Granady - čeká nás ostrov Ometepe a jeho dvě sopky. Aktivní Concepcion a spící Maderas. Muzeum místní předkolumbovské kultury. Kdo zde žil a proč si vybral právě ostrov OMETEPE? Punta Jesus Maria s náplavkou, tisíce let starými keramickými střepy a nezapomenutelným výhledem na ostrovní sopky. Ojo de Agua: laguna s léčivou vodou zláká i ty, kteří neradi plavou. Břehy jezera Nikaragua jsou jako stvořené pro koupání ve vlnách sladkého moře.

18. den: Nejekologičtější země světa

OMETEPE - ARENAL

Odjezd na hranice s Kostarikou. Příjezd do nejekologičtější země světa. Přehrada ARENAL je největší vodní plochou v zemi. Nádherná scenérie nás zavede do města LA FORTUNA. Nejfotografovanější sopka v zemi ARENAL je jednou z deseti nejaktivnějších sopek v Americe. Spustíte se dvěma údolími po kilometr dlouhém laně? Zvládli to i osmdesátníci. Nechte se přemluvit. Úžasné intenzivní aktivity Kostariky vystřídá klid večerních sopečných termálních pramenů.

19. den: Tady vládne adrenalin

ARENAL - SAN JOSÉ

Co jsme nedokončili včera, dokončíme dnes, a možná najdete odvahu na visuté mosty. Odpoledne přejezd do hlavního města Kostariky, San José. 

20. den: Koloniální architektura San José a moderní Panama

SAN JOSÉ - PANAMA

Hlavní město Kostariky SAN JOSE, centrum města a koloniální architektura. Odpoledne přelet do Panamy. PANAMA CITY. New York Střední Ameriky aneb město, kde se zdánlivě vše točí kolem průplavu. Ale není tomu tak. První město postavené bělochy na břehu Tichého oceánu, vítejte v hypermoderní Panamě. Přistáváme v bývalé banánové republice, která se změnila v ekonomického giganta, kde je domácí měnou americký dolar. V Panama City není potřeba vízum, žádné očkování, voda se dá pít z kohoutku. Vítejte v bezpečné tropické zemi plné překvapení. Historické město Panama City je pod patronací UNESCO. Nevynecháme katedrálu Santo Domingo a oblouk Arco Chato ze 17. století, kvůli kterému se rozhodli postavit Panamský průplav právě zde. Prezidentský palác, náměstí Herrera a Bolívarovo náměstí. Povíme si o legendárním pirátu Morganovi a ve slavné katedrále San José budeme obdivovat majestátní zlatý oltář (Altar de Oro), který se zachoval, protože byl před piráty natřen na černo. Tento oltář je po Panamském průplavu považován za druhý největší poklad Panamy. Vstoupíme také do nejvyššího kostela San Francisco de Asisi, který je nedílnou součástí panoramatu historického města. Večerní procházka moderní Panamou a budovou, odkud unikly legendární Panamské dokumenty! Salud se 7letým rumem Abuelo, jehož továrna patří rodině prezidenta. Ubytování ve městě Panama.

21. den: Panamský průplav - zázrak techniky

PANAMA CITY

Celodenní prohlídka Panama City a prohlídka Panamského průplavu. Panama City je elegantní a prosperující centrum bankovnictví, obchodu a dopravy. Moderní dálnice protíná oceán mezi mrakodrapy nejmodernější čtvrti města. Moderní vs. historické město. Přejedeme přes avenidu Balboa a vzdáme hold prvnímu Evropanovi, který spatřil Tichý oceán. Poznáte rozdíl mezi krokodýlem a kajmanem? Uvidíme je v řece?

Panamský průplav je nejdůležitější vodní cestou na světě. Tento zázrak techniky je dlouhý 80 kilometrů a táhne se od Panama City na pobřeží Pacifiku až po Colón na pobřeží Atlantiku. Zdymadla Miraflores, odkud budeme pozorovat řadící se lodě. Uvidíme 2 komory, v nichž se loď v každé z nich zvedne o 8 metrů. Navštívíme Muzeum Panamského průplavu a dozvíme se, jaké to bylo, když průplav od roku 1914 do roku 1999 vlastnily USA. A proč musel Gustave Eiffe vypovídat u soudu? Uvidíme také obrovské lodě proplouvající nově vybudovaným průplavem Cocoli, který byl otevřen v roce 2016. Nejmenší platba za průjezd průplavem byla 0,36 dolaru v roce 1928, kterou zaplatil Richard Halliburton, jenž průplav překonal na pásovém vozidle. V Cocoli nyní lodě platí za jeden průjezd 1,5 milionu USD. Dozvěděli jsme se o nejúžasnější zkratce na světě. Na rybím trhu ochutnáváme speciality, jako je fufu nebo ceviche z chobotnic v kombinaci se světlým panamským pivem. Co takhle dezert la Michoacana nebo raspados? Bude čas na nákup ručně vyráběných suvenýrů od indiánů ze San Blas nebo kvalitního panamského klobouku "Panamák"? Z pěší promenády plné běžců a cyklistů pořídíme nejlepší "newyorské" záběry nového panoramatu Panama City. Večer odletíme z nejbohatšího města Střední Ameriky domů.

22. den: Vítejte doma!

DOMOV

Přílet do Evropy. Sdílení zážitků s rodinou a přáteli a opětovné prožití nádherných dní, které jste právě absolvovali. Který zážitek byl ten TOP? Která fotografie je nejlepší? Střední Ameriku znáte lépe než kdokoli jiný. 

 

Střední Amerika - Grand Tour
<
>
Sopka Arenal na Kostarice Guatemalský Tikal ukrytý v džungliJezero Atitlán při západu slunce SEN v Hondurasu.Setkání s místnímiStředoamerická příroda SEN na mayských pyramidách, Tikal Dodržování mayských tradic Jízda typickým autobusem Láva na aktivní sopce v Guatemale Kostarické pláže při západu slunce Adrenalinový Zip Line na Kostarice Prales a množství exotických rostlinSEN u pyramidy v TikaluPanamský průplav Sopka Arenal s oblaky dýmu Koloniální památky na Kostarice Plavba po řece na tradičních loďkáchProcházka k sopce je zážitkem na celý životJezero Atitlán v Guatemale Koloniální architektura Střední Ameriky Místní ženy v tradičním oblečení Mayské zvyky a tradiceSetkání s místními dětmi

Honduras

Dopoledne se potíme na jedné z nejimpozantnějších památek země. Nejzachovalejší kamenné sochy celého mayského světa. Nasedáme do koňského sedla, jako místní kovbojové. Slunce ještě stále pálí a my se potíme jako správní gringos. Procházíme krajinou, jako vystřihnutou z telenovely – potůčky, haciendy a stáda dobytka. Cesta končí. V malé vesničce se kolem nás sbíhají děti a zpívají nám honduraskou hymnu s rukou na hrudi.  Ohromný zážitek. Odměňujeme je cukrátky. Dále už se na koních nedá jít. Prodíráme se hustým porostem, jako Indiana Jones. A najednou jsme tu. Posvátné mayské město jen tak „pohozené“ v lese. Pár kamenů, kde člověk cítí historii přímo na dotyk. Ještě ráno jsme stáli tak blízko dokonalých  kamenných staveb. Tyto oproti nim působí jen jako dětská hračka. Ale kouzlo spočívá v tom, že toto místo  jsme našli přímo my. 

Čti více

Máte předběžný zájem o tento zájezd? Budeme Vás kontaktovat, rádi zodpovíme všechny Vaše dotazy a zašleme kalkulaci zájezdu na Váš email.Povinné pole

Formulář byl odeslán, děkujeme.

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Více informací