Bangkok – město tisíců Buddhů a hříchu

Město, které se nedá splést s žádnou jinou asijskou metropolí. Thajský buddhismus, thajský box, thajská masáž, thajská kuchyně i její úžasná pouliční verze – to vše v Bangkoku najdeme v intenzivní a lákavé formě téměř na každém rohu. Město, které může zpočátku zaskočit někoho, kdo je v Asii poprvé, ale na které budete nakonec vzpomínat jen v dobrém. A možná si ho doslova zamilujete.

Letenky do Bangkoku dnes nabízí řada leteckých společností. My vám určitě doporučujeme přímý let s Austrian Airlines nebo špičkovou leteckou společnost Emirates s přestupem v Dubaji. Nezapomenutelné jsou již první okamžiky, kdy vystoupíte na mezinárodním letišti Suvarnabhumi, a okamžitě na vás padne pestrá atmosféra hlavního města Thajského království. Bangkok má jedinečnou atmosféru, spojuje v sobě tradičnost thajské kultury, a moderní „drive“, i soupeření s ostatními blízkými asijskými metropolemi – tygry, jakými jsou Kuala Lumpur, či Singapur. Vznešená historie střídá obyčejné zapadlé uličky, magii posvátných míst město v noci svléká, aby mohlo žít rušným nočním životem.

Autor: Kateřina Pivovarníková

16.12.2020

Čti více
Výhled z věže Baiyoke na Bangkok.
Výhled z věže Baiyoke na Bangkok.

Bangkok, nebo i město andělů, jak ho mnozí nazývají, je hlavním městem země od pádu historické Ayutthaye (vzdálené od Bangkoku cca hodinu), tedy od roku 1782. A dá se říct, že centrum se od té doby prakticky nezměnilo. Část metropole pod názvem Ratanakosin je dodnes místem mimořádné koncentrace těch nejvýznamnějších historických památek města, svědčících o jeho bohaté minulosti a kultuře. V Bangkoku je od prvních chvil jasně citelné, že Thajsko je zemí a baštou buddhismu. Jeho přísnější theravádská forma zde provází turisty na každém kroku a výrazně ovlivňuje život celé země, nevyjímaje její hlavní město. S buddhismem jsou samozřejmě spojeny i mnohá místa, která na naší prohlídce Bangkoku navštívíme. Vždyť právě zdejší chrámy a svatyně patří mezi to nejhodnotnější a nejkouzelnější, co je třeba v tomto městě zažít.

Socha a chrámy Bangkoku.
Socha a chrámy Bangkoku.

V objetí krás Královského paláce

Týká se to hned první – samotného starého Královského paláce v části Ratanakosin. Ani my nezačínáme naši tour městem nikde jinde než právě zde. Velmi důležité je však rozumné načasování návštěvy paláce, protože jde o jednoznačnou turistickou atrakci číslo jedna v rámci celého Thajska, obléhanou turisty v každém ročním období. Oblečeni v dlouhých kalhotách, resp. v sukních po kotníky (nezapomínejte, jsme na posvátném místě) přicházíme k paláci obvykle ještě několik minut před otevřením jeho bran. Věřte, že to má své opodstatnění, vždyť denně navštíví Královský palác více než 100 000 návštěvníků z celého světa! Konečně, i zdejší atmosféru si užijete více, když jsou úzké uličky mezi jednotlivými budovami ještě příjemně liduprázdné.

Kinnar a Yaksha - sochy, které hlídají Královský palác.
Kinnar a Yaksha - sochy, které hlídají Královský palác.

A tak začínáme náš magický den v Bangkoku. Odpočatí, připraveni na explozi všech těch dojmů a na odhalení krás nejprestižnější památky města. V Grand Palace se dá velmi snadno strávit i celý den a zcela zapomenout na čas. Budete se zde cítit doslova jako v pohádce a nebudete stíhat nasávat všechnu tu krásu kolem. Palác je někdejším sídlem královské rodiny, která však již od roku 1946 bývá ve vzdálenější části města. Jde o rozlehlý komplex, který byl do dnešní podoby vystavěn ještě během 18. století. Najdeme zde i místa, která jsou podstatně starší. Vždyť Ratanakosin – v překladu Písečný ostrov, byl osídlen ještě dříve, než sem Ráma I. s ostatky ayutthayského obyvatelstva doplul po řece Chao Phraya.

Celý palácový komplex lze rozdělit do tří zón: religiózní budovy, takzvaný vnější palác, který je hlavní částí a cílem našeho poznávání, a vnitřní palác – tedy světské paláce, reprezentační prostory a budovy, kde v minulosti bydlela thajská královská rodina. Většina paláců, které se svou architekturou podobají spíše evropským památkám, je pro turisty nepřístupná, a dodnes slouží k reprezentačním účelům pro královskou rodinu. No stále je v komplexu co vidět a zblízka obdivovat.

Chrám smaragdového Buddhy

Hned po vstupu nás oslní třpytivé, místy až okázale přezdobené budovy, stúpy, a jejich duchovní strážci – impozantní yakšové v nadlidské velikosti. Naše první kroky vedou do budovy Wat Phra Kaew, známé také jako Chrám smaragdového Buddhy, ve kterém se nachází asi nejslavnější socha Buddhy v celém Thajsku. Její původ se datuje do 14.století. Má sice výšku pouze 72 cm, ale to nic nemění na její důležitosti. Důležitou součástí tohoto Buddhy je právě jeho oděv, který se mění podle toho, zda jsme v období dešťů, léta, sucha, nebo zimy. Výsadu převlékat vzácnou sochu má však pouze král, šaty jsou zhotoveny ze zlata a drahých kamenů.

Wat Phra Kaew – Chrám smaragdového Buddhy.
Wat Phra Kaew – Chrám smaragdového Buddhy.

Je klidné ráno, teplota ideální, chrám téměř prázdný. Pod schodištěm si je nutné zout sandály a bosí vystupujeme vzhůru. V chrámu je příjemné přítmí. Pohledy nám okamžitě padnou na krásnou smaragdovou sochu na dostatečně vyvýšeném místě, aby ji mohli vidět opravdu všichni. Po chvilce se lépe rozhlédneme, a vidíme, že i samotné stěny chrámu jsou nádherně zdobené různými drahokamy, už na první pohled vzácné, pokryté freskami, které ztvárňují život historické postavy Buddhy. V tom okamžiku nemůžete udělat nic lepšího, jen si v tichosti sednout, vnímat klidný vznešený prostor a magickou atmosféru tohoto jedinečného chrámu.

Když jsme dostatečně nasycení jeho kouzlem, vycházíme ven, a příjemně oslněni denním světlem pokračujeme v prohlídce Královského paláce. Nejprve si obejdeme tři stúpy, z nichž každá je skutečným unikátem. Jedna slouží jako knihovna, druhá ukrývá popel bývalých králů z dynastie Chakri, třetí je jako jediná z nich ozdobena nepřehlédnutelnou zlatou mozaikou. Vzadu za stúpami je model Angkor Watu – slavného, nejrozsáhlejšího chrámového komplexu světa sídlícího v Kambodži, jako připomínka vítězství thajské královské dynastie nad Khmery. Váže se na období poloviny 19. století, kdy území Kambodži patřilo pod Thajské království. Mini-napodobenina kambodžského chrámu zde působí možná trochu zvláštně, ale je vystavěna tak dokonale, že máte okamžitě chuť jít si prohlédnout její originál.

Pokračujeme po kryté chodbě, dekorované nástěnnými malbami na panelech, kterých je zde dohromady 178. Když si projdete celou chodbu, je to, jako byste si právě četli velkolepý epos Rámájana o princi rámů a jeho 14 ročním osudu ve vyhnanství. Tento skvost patří mezi nejstarší literární díla vůbec a tvoří důležitou část zdejšího hinduistického kánonu. Zpočátku byl šířen ústně, později dostal i svoji psanou podobu. Dnes si pěstuje téměř každá země jihovýchodní Asie svou verzi eposu. Verze v Thajsku se nazývá Ramakien. Dílo je nedílnou součástí thajské kultury, domácí z něj dodnes čerpají morální i praktické lekce pro svůj každodenní život.

Chrámy Bangkoku.
Chrámy Bangkoku.

Chodba nás navede do dalších zón Královského paláce. Za zavřenou bránou jsou paláce zejména v italském stylu, které nechal vystavět pokrokový panovník Ráma V. v době, kdy se snažil modernizovat Thajsko a v mnohém se podobat Evropě. V těchto budovách jsou vítány a ubytovány oficiální diplomatické návštěvy Thajského království. Z pracovních paláců zaujme Chakri Maha Prasat – je největší, postavený v impozantním smíšeném stylu. Spodní část je navržena anglickým architektem ve viktoriánském stylu, zatímco střecha je tradiční thajská, sestávající ze tří špičatých věžiček. Každé dvě hodiny se právě před tímto palácem mění čestná stráž.

Celý komplex budov je v oslnivých zářivých barvách, zejména zlaté a modré, a představuje až jakési nadpozemské sídlo thajského krále. Velkou část budov tvoří religiózní a duchovní centra, chrámy a stúpy, což dokazuje důležitost náboženství vedle vládnutí a všudypřítomnou duchovnost v životě země. I vy zde určitě budete moci pozorovat domácích, jak sem přišli zapálit vonnou tyčinku, pomodlit se, za meditovat si, promluvit si se 'svým' Buddhou.

Prohlídku unikátního Královského paláce končíme kolem poledních hodin. S množstvím kouzelných dojmů, informací a obrazů v hlavách pokračujeme v poznávání exotického Bangkoku.

Wat Arun – chrám z porcelánu

Opouštíme Královský palác a přecházíme pěšky cca 10 minut cesty podél hlučných pouličních stánkařů s lákavými dobrotami, nápoji, ale i výběrem dlouhých kalhot a sukní, bez kterých se zde prostě neobejdete, pokud chcete poznávat i náboženskou stránku města. Naše další zastávka je opět duchovní buddhistická památka, starší než samotný Bangkok. Nachází se na opačném břehu řeky Chao Phraya jako Královský palác, takže se musíme přeplavit. Procházíme přes dřevěnou budovu, též přeplněnou obchůdky s čerstvým ovocem. Nakupujeme si kokosové ořechy, a čekání na loďku si tak krátíme pozorováním čilého říčního života a občerstvením čerstvou kokosovou vodou. Pokud jste ji ještě nezkoušeli, věřte, že je to nejlepší drink a osvěžení na horké dopoledne! Cesta loďkou zabere doslova pár minut. Za chvilku jsme na protějším břehu a vystupujeme jakoby ve zcela jiném světě.

Wat Arun, nazývaný také Porcelánová stúpa.
Wat Arun, nazývaný také Porcelánová stúpa.

I když je Wat Arun další z mnoha buddhistických stúp Bangkoku, má svůj jedinečný, s ničím nesrovnatelný příběh i atmosféru. Původní chrám ze 17.století je postaven v khmérském stylu. Po pádu Ayutthaye do začátku 19.století byl královským chrámem. Jeho hlavním poznávacím rysem je jeho obložení sněhově-bílými střepy z čínského porcelánu. Zvláštnost stavby podtrhuje, že v některých částech je stúpa obložena i mušlemi. Vždy, když před chrámem s více půvabnými věžičkami stojím, znovu a znovu mě napadne, kolik úsilí, preciznosti, mravenčí práce a oddanosti museli vynaložit věřící při jeho výzdobě. A to platí dodnes, vždyť stúpa se musí neustále udržovat a porcelán se průběžně dolepuje.

Název Wat Arun pochází z hinduistického božstva Arun – bohyně úsvitu. A opravdu, stúpa je právě během úsvitu, či západu slunce nejkrásnější. Wat Arun je nejlepší navštívit právě po Královském paláci. Po rušné, turisty věčně obležené památce tak máme chvilku pro sebe, kdy můžeme všechnu tu krásu obdivovat v klidu, protože hodně turistů tuto lokalitu opomíjí. Když už máme chození dost, v zahradě vedle chrámu se nachází malá kavárnička s výbornou kávou, kde si dopřejeme pár minut na vstřebání atmosféry před cestou zpět na Ratanakosin.

Wat Pho – buddhistické srdce Bangkoku

Poznávání krás a zákoutí starého královského ostrova, vytvořeného řekou Chao Phraya končíme ve velkolepém Wat Pho, sousedícím s Královským palácem. Toto buddhistické místo doslova kypí životem a patří mezi nejdůležitější v rámci celého Thajska, což naznačuje i počet turistů i věřících, kterých zde vždy potkáte. Skrývá v sobě totiž hotový poklad. Tento velkolepý chrámový komplex je známý největší sochou ležícího Buddhy v rámci celého Thajska. Na délku má úctyhodných 46 metrů, vysoký je 15 metrů, a nemůžeme zapomenout ani na délku úsměvu této centrální postavy celého náboženství: Buddha v chrámu Wat Pho se usmívá na širokých pět metrů! Jeho jediným nedostatkem je, že jeho obrovské rozměry nedokážou pojmout ani naše fotoaparáty, nakolik je doslova vtěsnaný do jedné z budov chrámu. A tak si tu jen tak leží, podpírá hlavu a usmívá se na davy, které ho přicházejí z celého světa obdivovat.

Obejdeme si celou postavu Buddhy, rozměníme si 20 thajských bathů a házíme mincemi do měděných misek. Jen tak, trochu z pověrčivosti, z úcty k místním tradicím a také z chuti být tady a teď součástí děje, tohoto místa, tohoto okamžiku... Chrám má také nádherný areál s množstvím fontán, jejichž zvuk ještě více zklidňuje a vtahuje vás do tohoto prostředí.

Interiér chrámu Wat Pho s měděnými miskami.
Interiér chrámu Wat Pho s měděnými miskami.

Kromě gigantického ležícího Buddhy je Wat Pho známý také tím, že se zde vyučují pravé thajské masáže. Právě zde byla totiž v minulosti první plnohodnotná univerzita medicíny. Dodnes je komplex sídlem prestižní instituce The Wat Pho Traditional Medical School, a mnoho fyzioterapeutů ze zahraničí sem přichází absolvovat kurz a naučit se kouzlo poctivé thajské masáže. Prohlédneme si staré malby, kde jsou jednotlivé masážní pozice vyobrazené spolu se svými ochrannými božstvy, které jim přísluší. Projdeme se kolem různobarevných stúp – každá z nich byla postavena jiným králem z dynastie Chakri. V rámci chrámového komplexu Wat Pho naleznete také jednu z nejkrásnějších meditačních hal v zemi. A tak využijeme chvilkový nezájem ostatních turistů, vstupujeme do haly, když při soše Buddhy nikdo není, pouze meditující mniši po stranách. To je chvíle a příležitost, když se na koberci s lokálním průvodcem učíme, jaké pozice jsou vhodné při meditaci pro ženy, muže, či děti. Více ponořeni do tajů a atmosféry Bangkoku v té chvíli ani nemůžeme být.

Světská a hříšná tvář Bangkoku

Hlavní náboženské a duchovní místa Bangkoku máme za sebou. Po prohlídce nejdůležitějších buddhistických památek jsme samozřejmě zvědaví i na "světskou" stránku Bangkoku. Ještě předtím si dáme dobrý oběd, vždyť Bangkok je vyhlášená gurmánská bašta! Vybírat si můžete z romantických posezení na břehu řeky Chao Phraya, kde jsou vybudovány špičkové hotely s restauracemi pro veřejnost. My doporučujeme například Sala Ratanakosin nebo Shangri La. Dobře najíst se však dá doslova na každém kroku, a i v méně přepychových, pouličních restauracích dostanete výborné jídlo.

Večerní a noční Bangkok je opravdu okouzlující a bohatý. Určitě si jej nenechte ujít, nakupte na zdejších fantastických trzích něco originálního na památku, ochutnejte místní dobrotu. Už v podvečer otevírají své stánky prodejci v oblasti Khao San, plné chaosu, mladých lidí a zábavy, ale i na nočních trzích v čtvrti Siam a v čínské čtvrti, zejména na vychytané ulici Yaowarat. Posílení pikantními asijskými dobrotami, kokosovými palačinkami, či vyhlášenou polévkou tom yum, nasedáme na tuk-tuky a dáváme si bláznivý závod do naší večerní destinace – čtvrti Asiatique. Jízda tuk-tukem je dodnes nejrychlejší formou dopravy v rámci Bangkoku. Se řidiči nejprve několik minut sjednáváme, ale na konci jsme spokojeni všichni.

Zábavná čtvrt Asiatique s vyhlídkovým kolem na břehu řeky Chao Phraya.
Zábavná čtvrt Asiatique s vyhlídkovým kolem na břehu řeky Chao Phraya.

Asiatique je bizarní místo, kde najdete různé restaurace, příležitostné trhy i známý večerní kabaret tzv. ladyboyů. Bangkok je tímto kabaretem proslulý a mnozí neuvěří vlastním očím, když se odhodlají prohlédnout si ho. Ladyboy je zdejší pojmenování pro muže, kteří se cítí být ženami, a ve své touze, přerod do toho správného pohlaví podstupují všechny možné operace, kterými se postupně ženami stávají. Za posledních 30 let zde prošlo takovou operací změny pohlaví až 3500 lidí, takže trend je zřetelný! Je záhadou, proč právě Thajsko je zemí s tak vysokým počtem lady-boyů. Každopádně se jim tu daří a ve společnosti nejsou nijak odsuzováni, což souvisí i s podstatou učení thajského buddhismu: Každá osoba je hodná spíše soucitu než obviňování a odsuzování.

Možná upřednostňujete zcela jiný druh zábavy? Žádný problém, v Bangkoku je možností více než dost. Například jen tak si posedět u drinku v některém z barů na břehu řeky, ulovit v místních obchůdcích nějaké opravdu neokoukané suvenýry, či povozit se na vyhlídkovém kole s úžasným výhledem na město.

Kouzlo plovoucích trhů

Na okraji Bangkoku i v jeho vzdálenějších předměstích dodnes přežívají tzv. plovoucí trhy. Jsou vzpomínkou na historický Bangkok z 18.století, dob svého založení, kdy byla řeka nejen zdrojem pitné vody a zavlažování, ale představovala důležitou dopravní tepnu, spojující domácí, obchodníky, cestovatele. Na řece Chao Phraya se realizoval čilý ekonomický ruch, intenzivní výměna potravin a dalšího zboží mezi místním obyvatelstvem a obchodníky ze vzdálenějších končin země. Plovoucí trhy byly místem společenského kontaktu prodejců, kteří na dohodnuté místo přicházeli v době určeného lunárním kalendářem.

Prodavačka na plovoucích trzích.
Prodavačka na plovoucích trzích.

Na svých toulkách Bangkokem nemůžeme obejít jeden z nejznámějších trhů v regionu Ratchaburi – Damnoen Saduak. Už samotná cesta sem je zážitkem. Poplujeme k trhům stejně jako místní, na starých, dlouhých a úzkých loďkách. Míjíme útulné dřevěné domky postavené na kůlech, romanticky obrostlé mangovníky, banánovníky, kokosovými palmami, révou, či čínským grapefruitem. Příjemný vítr nám rozcuchá vlasy, loďka si tančí na drobných vlnkách, které vytvořily kolemjedoucí čluny. Na řece vládne ruch podobný křižovatce velkoměsta, ale všechno to hemžení jaksi půvabně ladí s neobvykle nádhernou přírodou a všudypřítomnými vysmátými tvářemi Thajců. V té chvíli máme pocit, že jsme právě objevili kousíček skutečného ráje, ze kterého už nechceme být vytržení ... Po úžasné plavbě se chystáme ochutnat ovoce, které jsme z řeky pozorovali na stromech podél kanálu. Koupíme si ho – jak jinak – z lodi na plovoucím trhu. Kromě ovoce zde najdete i dokonalý průřez celé thajské kuchyně, pohlednice, umělecké předměty, ugrilují vám zde na místě různé dobroty, zkrátka nasajete do sebe všechny chutě a vůně Thajska. A to vše mimo tlačenice turistů, neboť tento trh je trošku od ruky. O to romantičtější.

Plovoucí trhy na okraji města Bangkok Klong Lad Mayom.
Plovoucí trhy na okraji města Bangkok Klong Lad Mayom.

Takto stylově, uprostřed ráje, s chutí čerstvého, sladkého ovoce v ústech, pozorující celé to neuvěřitelné mraveniště thajské metropole, končíme unavení, ale šťastní toulky po originálním, voňavém, vznešeně duchovním, i tak trochu zhýralém Bangkoku. Město, jako žádné jiné na světě. Nasát úsměv Buddhy, vyfotit si do srdce nejkrásnější svatyně světa, nechat se okouzlit tím nejlahodnějším jídlem, přežít masy turistů z celého světa, vymotat se v tom Babylonu chutí, zvuků, národností, ... A vrátit se domů s neodbytným pocitem, že Bangkok – i když takový zvláštní a jiný, zůstává vaší celoživotní láskou.

Čerstvé ovoce na plovoucích trzích.
Čerstvé ovoce na plovoucích trzích.

Top 10 Bangkoku

1. Královský palác – Grand Palace – jednoznačná atrakce celého města. Symbol thajské historie a náboženství, královské sídlo, komplex s více pozoruhodnými chrámy, sochami, které denně navštíví až 100 000 návštěvníků!

2. Chrám smaragdového Buddhy – jeden z nejpopulárnějších a nejkrásnějších objektů, patřících do komplexu Grand Palace. Ve svých útrobách ukrývá mimořádně vzácnou podobiznu Buddhy, která s ročními obdobími mění oděv, ale převlékat ho může pouze samotný thajský král!

3. Wat Arun – nebo Chrám úsvitu najdete naproti Královskému paláci. Jde o architektonický skvost, oblepen kousky porcelánu a barevného skla, s možností úchvatného výhledu ze 70 metrů vysoké věže.

4. Wat Pho – jedno z nejdůležitějších buddhistických míst celého Thajska. Uvidíte zde 46 metrů dlouhého, ležícího Buddhy, a můžete si zde hodit mince do měděné misky, pro pocit, že jste splynuly s atmosférou tohoto kouzelného místa.

5. Chatuchak – víkendový trh a skutečný ráj pro ty, co milují nakupování. Na obrovském prostoru najdete více než 8 tisíc stánků opravdu všeho možného – oblečení, hand made předměty, keramika, bytové doplňky, jídlo a nápoje, umění, rostliny, knížky, ... Není divu, že o víkendu sem přijde až 200 tisíc návštěvníků.

6. Klong Lad Mayem – plovoucí trh v okrajové části Bangkoku, kam se mnohým turistům nechce, o to příjemněji se tu budete cítit. Výborně se tu najíte, a odnesete si odsud originální suvenýry.

7. Zamedituje si! V jednom z nejkrásnějších meditačních sálů celého Thajska v komplexu Wat Pho si najděte pár chvil pro sebe. Budete se cítit jako pravý Thajec, a uděláte něco pro svou mysl a zdraví.

8. Ulice Yaowarat – vychytaná ulice v čínské čtvrti, živá zejména v podvečerních a večerních hodinách, kde se můžete dobře najíst, nebo jen tak pozorovat to pestré turistické hemžení.

9. Asiatique – oblast města, kam se rovněž vyplatí vyrazit večer. Určitě se zde na každém rohu dobře najíte, a když chcete zažít něco skutečně bizarního, vydejte se na slavný kabaret ladyboyů – mužů, kteří podstupují mnohé operace, aby se staly ženami a dosáhly tak svého vytouženého pohlaví. V Thajsku je to neuvěřitelně silný trend!

10. Khao San – čtvrt backpackerů neboli baťůžkářů. Raj mladých lidí, barů, nočního života a levného ubytování.

Co vidět navíc

1. Thajské masáže – bylo by opravdu škoda neabsolvovat slavnou proceduru v zemi jejího zrodu. Vybírat si zde můžete opravdu z mnoha, prý nejlepší jsou přímo ve Wat Pho, kde se zrodila a dodnes funguje škola masáží. Věděli jste, že thajská masáž je zařazena do seznamu nehmotného kulturního dědictví UNESCO?

2. Roof-top bary – v Bangkoku jich je opravdu hodně, a nabízejí úchvatné vyhlídky na noční metropoli. Luxusní Vertigo nabízí to nejlepší šampaňské na 61. patře, Sky Bar na Lebua State Tower je ještě o dvě patra výše a máte z něj ten nejkrásnější pohled na řeku tekoucí městem.

3. Wat Saket Ratchawora Mahawihan – Golden Mountain Temple – buddhistický chrám ještě z ayutthayaskej éry, který do dnešní krásy rekonstruoval král Rama I. a dal mu současný název. Jeho dominantou je tzv. Zlatá hora – jediná, uměle vytvořená vyvýšenina v celém Bangkoku. Shora je nádherný výhled na město.

4. MBK Center – velkolepé nákupní centrum, jedno z nejvyhledávanějších v zemi. Naleznete zde cca 2000 obchodů se vším možným, od luxusního oblečení po špičkovou elektroniku, nahoře najdete kina, restaurace, karaoke bary, herny.

5. Lupmini Park – kousek ráje uprostřed rušné metropole, 500 tisíc metrů čtverečních zeleně, kam chodí domácí sportovat, relaxovat na trávě při úsvitu, či západu slunce, praktikovat tai-chi, ... Najdete zde bohatou faunu i flóru, krásné jezírko s možností projet se na loďce, stánky s výborným jídlem.

6. Sea Life Ocean World – fascinující podmořský svět ve dvoupatrovém komplexu, kde můžete pozorovat žraloky, gigantické kraby, bahníky, mořské hvězdice, ale i tučňáky a další mořské stvoření z minimální blízkosti. Spolu zde žije až 30 tisíc živočichů z různých hloubek moře a různých končin světa. Skvělý výlet pro rodiny s dětmi, za 2 osoby zaplatíte 55 eur.

7. Jim Thompson House – malebné sídlo uprostřed bohaté zahrady na břehu kanálu Saen Saeb je památkou na amerického architekta Jima Thompsona – milovníka jihovýchodní Asie, který vášnivě zkoumal zdejší umění a tradice. Žil zde 30 let, za tu dobu se jeho teaková vila proměnila na úchvatnou sbírku starožitností, uměleckých prací, textilií typických pro Thajsko. Jeho život je opředen tajemstvím, zmizel v malajské džungli v r. 1967.

8. Sky Train – toto je asi jediný způsob cestování, během kterého vám na toulkách Bangkokem nebude teplo. Moderní klimatizované vlaky vám nabízejí atraktivní dynamické Tour de Bangkok, kontrastující s jeho historickou tváří.

9. Další možnost je vodní cestování – udělejte si výlet lodí po řece Chai Phraya, tekoucí přes město. Řeka je dodnes rušnou tepnou metropole, domácí ji běžně využívají jako jednu z dopravních cest, a vy z ní budete mít krásné výhledy na panorama Bangkoku.

10. Bangkok National Museum – domov největší sbírky thajského umění, historie, vědy. Otevíral ho král Ráma V., a najdete zde i drahocenné kameny, zbraně, textil, vzácné kulturní artefakty a jiné.

Západ slunce a War Arun.
Západ slunce a War Arun.

Všechny články autora

Kateřina Pivovarníková

Kateřina vystudovala management kultury a turismu a cestovním ruchem momentálně žije. Její nejoblíbenější část dne je časné ráno, protože miluje východy slunce, a tak cestuje především za nimi. Čína, Tibet, Nepál, Srí Lanka či Thajsko, Malajsie a Singapur jsou země, kterými vás provede. Miluje toulání se po horách, našich i tibetských, ale i ranní běh po pláži nebo po městském parku v Taipei. Od roku 2017 se věnuje zejména Číně jako zemi, kterou nestačí jednou navštívit. Kromě daleké Asie ji zajímají země Blízkého a Středního východu. Baví ji objevování světa, který má podle ní nekonečné množství dimenzí. Asie je jejím regionem a sympatizuje s buddhismem. Z rozmanité čínské gastronomie jí nejvíce chutná sečuánská kuchyně, nejoblíbenějším nápojem je mléčný čaj v malém stánku čtvrti Soho v Hong Kongu, doma má také pěknou sbírku čínských zelených čajů.


Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Více informací