národní park Antelope, USA

Barevně roztančené kaňony Antelope

Západ Spojených států – to je jeden přírodní park vedle druhého. Některé jsou státní (národní), jiné na územích, které obývají Indiáni. Za nejkrásnější lze označit kaňony Horní a Dolní Antelope.

Autori: Pavel Fellner, CK SEN

30.01.2017

Čti více
národní park Antelope, USA
národní park Antelope, USA

Antelope kaňony

Všichni znají Grand Canyon, Monument Valley, málokdo ovšem slyšel o kaňonech Antelope, které leží ve státě Arizona na území spravované Indiány Navajo. Jedná se o dva sousedící kaňony - Horní/Upper Antelope Canyon a Dolní/Lower Antelope Canyon, dělí je jen cesta číslo 98 vedoucí k přehradě Powell na řece Colorado. Podle mě je to nejkrásnější americký park, který příroda vyhloubila do červeného pískovce, a na několika místa je široký jen na délku roztažené paže.

národní parky USA západ
národní parky USA západ

Turisty dovnitř vozí auty ve skupinkách po deseti. Nejdříve se jede asi kilometr pod horu, ze které kouká úzký otvor – vstup do 200metrového úzkého kaňonu, jehož výška dosahuje až 40 metrů. Dále už musí po svých. „Držte se dohromady, chvíli po nás přijde další skupina,“ varuje průvodkyně pocházející z místního kmene Navahů. A začne vysvětlovat, jak si nastavit na focení fotoaparáty a telefony. Těší se dospělí, nadšená je i skupinka teenagerů. Každá zatáčka, každých pět metrů nabízí jiný záběr. „Když si dřepnete a podíváte se nahoru, uvidíte obrovskou pusu velryby,“ říká. Tamhle je žralok, jinde orel, panna vlající ve větru….

Antelope kaňon, USA
Antelope kaňon, USA

Lidská fantazie se zde může rozjet na plné obrátky. Tady se profesionálním fotografem může stát každý. Staří, mladí - všichni cvakají jako o závod. A mladým s chytrými telefony se ve finále podaří lepší fotky než otcům s téměř profesionálním vybavením. Na konci kaňonu se skupina otočí a vrací se tou samou trasou zpět. A pak je třeba objevit ještě 400 metrů dlouhý Dolní kaňon, kam se vstupuje strmými železnými schody. My jsme k němu dorazili deset minut před zavíračkou. Nezbylo než přemluvit průvodce, ať nás tam ještě vezme. Byl to neskutečný zážitek. Nikde nikdo, jen my, naše kroky a průvodce brkající na kytaru. Bylo to 30 minut, na kterých nikdy v životě nezapomenu.

Západ USA pro rodiny s dětmi
Západ USA pro rodiny s dětmi

Návštěva národních parků

Dovolenou v USA je třeba si důkladně naplánovat. K tomu patří i v dostatečném předstihu si zamluvit návštěvy některých parků. Například kaňon Antelope je velmi specifický, dobré je tam se objednávat nejméně měsíc před příjezdem. Hlavně v červenci, kdy po Americe cestuje spousta lidí, může být problém dostat se dovnitř. Vstupy do dalších parků jsou snadnější, jen se někdy čeká před vchodem. Cestovní kanceláře objednávají dopředu vše.

<
>
Všechny články autora

Pavel Fellner

Průkopník našich cest do Indonésie a Polynésie. Několikrát absolvoval cestu kolem světa, průvodcuje jižní Ameriku, Barmu, Thajsko, Indii, Čínu, Tibet, Nepál, Bhután, Etiopii, Keňu, Tanzanii, Namibii, JAR...., miluje Stolové hory ve Venezuele, koupe se s tučňákama na Antarktidě a vyběhne na každou sopku, kterou spatří. Bohém s odbornými znalostmi z řízení a marketingu si na zájezdech vychutnává každý moment. Okouzlí Vás nejen dojemnou hrou na klavír, vědomostmi, ale i talentem zorganizovat věci tak, abyste si vaši dovolenou dokonale užili. Velmi dobře vaří a v restauraci vám rád pomůže najít přesně to víno, na které máte chuť. Z dovolené, kde vás provází, se vám nebude chtít odejít.


Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Více informací