Do muslimské čtvrti i v Ježíšových šlépějích
Když je čas a brány se otevírají, přesouvám se k areálu Skalního dómu. Je poměrně rozsáhlý a dá se po něm volně procházet, ale vstup do mešity je pro nemuslimy zavřený. Svatyně byla postavena v letech 687-691 chalífou Abd al-Malikem a muslimové věří, že po skále v centru dómu vystoupil Mohamed do nebe. Stavba je půvabným ztělesněním byzantského umění, na porcelánovém průčelí jsou vypsány súry z koránu. Na vrcholu 20metrové kopule trůní zlatý půlměsíc.
Když dóm dostatečně po obdivujete, z areálu můžete vyjít několika východy. Já jsem si vybrala ten v blízkosti místa, kde se podle tradice narodila Marie. Dnes je tu ortodoxní kaple s pár malbami, svícemi, koutkem se suvenýry a já měla štěstí i na ženu, naslouchající jakousi ruskou rozhlasovou stanici. Hned nedaleko je muslimská čtvrť, která je, podobně jako většina okrajových částí starého města, obytná, a tak je na ulicích pořádně rušno. To, že jste v muslimské čtvrti, poznáte podle několika znaků – nejviditelnější je asi oblečení domácích, hojné grafitti po stěnách a žádné symboly Davidovy hvězdy. Procházím malebným trhem v blízkosti Damašské brány, po tradičním arabském smlouvání kupuji pittu a pár suvenýrů. Jelikož se právě spustil liják, vyčkávám pod střechou zavřeného stánku a pokračuji směrem na známou Via Dolorosa.
Tato ulice je vůbec jedním z nejdůležitějších míst pro křesťanské poutníky. Podle tradice, započaté v 4. století našeho letopočtu je to cesta, kterou prošel Ježíš se svým křížem na zádech předtím, než byl ukřižován, a stala se tak předobrazem všech křížových cest ve světě. Jednotlivé zastávky jsou pro snadnější orientaci zřetelně doplněné římskými čísly. Na Via Dolorosa najdete devět zastavení, dalších pět naleznete uvnitř samotného Chrámu Božího hrobu uvnitř hradeb starého města. Jeho vchod je tak trochu zakrytý, ale bezpečně ho najdete díky stánkům, nabízejících (téměř) výlučně suvenýry s křesťanskou tématikou. Chrám je poměrně rozsáhlý, a pokud se chcete dostat i k samotnému božímu hrobu, musíte si vyčkat dlouhou řadu, kde uslyšíte všechny možné jazyky. Ke mně doléhala zejména ruština, polština a španělština. Hrob je v kruhové rotundě se sloupovím s malou svatyní a předsíní. Když se konečně dostanete do "vnitřní" kaple, máte asi jednu minutku, dokud kněz nepobouchá na stěnu a vy se musíte vydat pryč. V areálu můžete obdivovat i kámen pomazání (13. zastavení), středověkou loď kostela z 11. století s ortodoxním ikonostasem s kamennou nádobou - tzv. pupkem, která se považuje za střed světa, či chodbu s různými kaplemi a výklenky. Všimněte si miniaturních vyrytých křížů při vstupu do podzemní ortodoxní kaple. Počasí se mezitím zhoršilo, a tak plánovanou procházku starým městem na dnes ruším. Nevadí, zážitků a dojmů mám na dnes až-až ...