Blue lagoon Modrá laguna.

Nejznámější geotermální lázně Islandu

Každý jistě občas rád smočí svoje tělo do teplé vody a bezmyšlenkovitě alespoň chvíli rozjímá. Tato příležitost se vám na Islandu naskytne hned vícekrát. Na různé teplé prameny a bazénky zde v přírodě narazíte poměrně často. Nebo můžete zvolit placené vyhlášené lázně. Zde najdete ty nejvýznamnější, které si v CK SEN nikdy nenecháme na cestě po Islandu ujít.

My v CK SEN pořádáme zájezdy na Island již desítky let a protože víme, že každý správný cestovatel si po důkladném průzkumu konkrétní země vždy rád najde i čas na relaxaci a rozjímání, zařazujeme do programu i návštěvu zdejších termálních lázní. Nenavštívit je by byla fatální chyba. Například Modrá laguna patří mezi nejznámější lázně na světě. A není divu, její blahodárné účinky budete moci poznat na vlastní kůži. Ale pokud si myslíte, že Modrou lagunou naše toulky po geotermálních lázní Islandu končí, jste na omylu. Takže pokud toužíte po poznávacím zájezdu kombinovaném s dobitím energie a regenerací vaší pokožky a mysli, vydejte se s námi na Island!

Autor: Petra Špačková

20.01.2025

Čti více
Horké prameny pod Kerlingarfjöll.
Horké prameny pod Kerlingarfjöll.

Modrá laguna - koupání v jednom z divů světa

Nebyla by to kompletní cesta po Islandu, kdybychom během našich toulek po ostrově nenavštívili také světoznámé lázně a mekku všech, co si dokáží užít naplno chvíle strávené v lázních. A to ne ledajakých! Modrá laguna (v islandštině se laguna nazývá Bláa Lónið, v angličtině pak Blue Lagoon) je jednou z nejznámějších a nejnavštěvovanějších atrakcí celého Islandu. Kdo by tento ostrovní skvost neznal! Jsou to geotermální lázně se zářivě modrou vodou na poloostrově Reykjanes na jihozápadě ostrova, zhruba 50 km od islandského hlavního města. Laguna se nachází v lávových polích u města Grindavík, asi 15 km nedaleko letiště v Keflavíku.

Můžete si zde užít „jen“ den plný relaxace nebo i rozmazlit své chuťové pohárky, jsou tady totiž k dispozici rovněž skvělé restaurace. Jedna z nich – Moss Restaurant – se dokonce pyšní michelinskou hvězdou! Pokud bychom do toho mohli mluvit, zkuste jejich signature sedmichodové menu, nebudete litovat.

A to si představte, že Modrá laguna začínala jako jezírko odpadní vody z geotermální elektrárny Svartsengi v roce 1976. První člověk, který se tam vykoupal, byl Valur Margeirsson v roce 1981 a postupně si lidé všimli toho, že koupel ve zdejší vodě má pozoruhodné léčivé vlastnosti, působí především na různá kožní onemocnění. První koupele byly otevřeny veřejnosti až o 6 let později, v roce 1992 byly lázeňská společnost oficiálně ustavena. Jak rostl věhlas laguny, rozrůstal se i zdejší areál. Dnes tu kromě luxusních lázní a restaurací najdeme i dva hotely, které rozhodně nezejí prázdnotou. Stejně tak laguna samotná. Vždy je nutné si udělat předem rezervaci, není moc chvil, kdy by zde bylo „prázdno“.

Modrá barva laguny je dána způsobem, jakým oxid křemičitý – hlavní minerál laguny – odráží světlo.

Teplota vody je velmi příjemná, v průměru má 37 – 39 °C. Že si budete připadat jako ve vaně? Ano, ale kdo by se nechtěl do ní naložit a rozjímat uprostřed dechberoucí islandské krajiny. Na místě jsou také sauny, páry a malý vodopád.

Vzhledem k velké popularitě místa je vždy nutné si svůj pobyt v laguně předem rezervovat. A to, čím dříve, tím lépe! Naslepo opravdu k lázním nejezděte.

Každopádně při rezervaci je možné si vybrat ze tří druhů vstupenek – a to Comfort, Premium nebo Retreat Spa. V balíčku Comfort naleznete zdarma jeden nápoj dle výběru, použití ručníku a bahenní masku ve zdejším „Mask Bar“. Premium nabízí navíc župan, dva nápoje dle vaší volby a další dvě bahenní masky. Retreat Spa je pak pro fajnšmekry a kromě toho, co nabízí balíček Premium, zde naleznete produkty pečující o pokožku (Silica Mud Mask 30 ml a Mineral Mask 30 ml) v hodnotě 11 000 ISK (1 ISK = 0,17 CZK, kurz k 01/2025). Ceny jednotlivých balíčků se lehce liší nejen den ode dne, ale rozdílné ceny najdete i v rámci jednoho dne v různé hodiny.

Nicméně, abychom mohli prožít ničím nerušený čas strávený v laguně, je důležité dodržovat jistá pravidla:

  • Minimální věk pro využívání laguny jsou 2 roky. Všechny děti ve věku 2 - 13 let musí být při návštěvě v doprovodu dospělého opatrovníka. Mějte na paměti, že v nejhlubším místě má laguna 1,4 m.
  • Kdo neumí plavat, musí to bezpodmínečně oznámit personálu.
  • Nadměrné požití alkoholu je zakázáno. Každý dospělý host si může v laguně zakoupit pouze 3 alkoholické nápoje. Z bezpečnostních důvodů si lázně vyhrazují právo odmítnout/zrušit přístup každému, kdo přijede pod vlivem alkoholu nebo chce zůstat v laguně pod vlivem alkoholu
  • Před vstupem do laguny se umyjte bez plavek. Bonusem je zdejší sprchový gel, který je dostupný v každé sprše a který byl speciálně navržen, aby připravil pokožku hostů na pobyt v laguně.
  • Kouření je zakázáno.
  • Vždy je nutné dodržovat pokyny personálu.
  • Personál můžete informovat o svém zdravotním stavu, resp. o všech zdravotních potížích, které by mohly ovlivnit vaši bezpečnost v laguně. Například záchvaty, srdeční potíže atd. Vedoucí recepce poskytne speciální náramek a informuje plavčíky.
  • Zůstaňte hydratovaní – pijte vodu. Dehydratace může způsobit závratě a mdloby.
  • Nikdy v areálu neběhejte, povrch může být mokrý/kluzký.
  • Omezte hluk na minimum, jste v zóně, která je vyhledávána především pro klid a odpočinek.

Naplánujte si svůj den v laguně. A hlavně, přibalte si plavky!

TIP CK SEN: Doporučujeme po koupeli použít kondicionér, oxid křemičitý nacházející se v laguně může zapříčinit bezprostředně po lázni složitější vlasovou úpravu.

INFO: Věděli jste, že National Geographic dokonce Modrou lagunu označil za jeden z divů světa?

Modrá laguna.
Modrá laguna.

Landmannalaugar

Další naší zastávkou po Islandu je Landmannalaugar čili „Lidové bazény“ je překrásná neobydlená oblast v přírodní rezervaci Fjallabak na islandské Vysočině a zároveň druhá největší geotermální oblast celého ostrova. Asi největším lákadlem je zdejší spektrum barev, které dělá tyto svahy výjimečnými. Hory jsou během slunečních dnů zbarveny do odstínů červené, modré, zelené, žluté a dokonce i růžové. Kopce jsou v Landmannalaugaru totiž tvořeny ryolitem, vulkanickou horninou, která se při dopadu slunečních paprsků jeví jako vícebarevná či duhová.

Můžete si zde kromě barev užít také bezpočet treků. Nejoblíbenější turistické stezky vedou na známé vrcholy jako je sopka Blahnúkúr neboli „Modrý vrchol“ (940 m), Haalda (1089 m) či Brennisteinsalda čili „Sirná vlna“ (855 m). Poslední uvedená bývá označována za nejbarevnější horu Islandu! A ze stejného důvodu bývá velice často fotografována, ať do časopisů, průvodců či „jen“ na Instagram. Její svahy hrají doslova všemi barvami: zelenou způsobenou mechy, černou a modrou z lávy a popela, železo zase barví horu do červena. Brennisteinsalda má mnoho kouřících průduchů a nachází se zde i obsidiánové lávové pole.

Pokud dáváte před horninami spíše přednost vodě, pak můžete zvolit trek k úchvatnému jezeru v kráteru Ljótipollur. Rozhodně se nenechte odradit významem jeho názvu, tj. „Ošklivá louže“. Najdete zde překrásnou modrou vodu a okolní zelené svahy pokryté místní vegetací.

Po tom všem objevování a kochání se islandskou přírodou, je ideálním relaxem pobyt ve zdejších geotermálních jezírkách Landmannalaugaru, kam samozřejmě zavítáme. Zde jistě načerpáte sílu a energii na další den plný toulek islandskou Vysočinou. V porovnání s Modrou lagunou a Sky Lagoon se nejedná o organizované lázeňské středisko, ale naopak koupání a relaxaci uprostřed panenské přírody bez přílišných vymožeností a služeb. Alespoň pak můžete porovnat, co konkrétně vám vyhovuje více.

Horké prameny v Landmannalaugar.
Horké prameny v Landmannalaugar.

Božské výhledy ve Sky Lagoon

Sky Lagoon, necelých 10 km jižně od islandské metropole Reykjavík, jsou nové a moderní geotermální lázně, jejichž popularita postupně roste. My v CK SEN se sem již od jejich vzniku se zájemci z řad klientů rovněž vydáváme. Nachází se v Kársnes Harbour, Kópavogur a dostanete se sem kromě auta případně i městskou hromadnou dopravou. Ač zmíněná Blue Lagoon je rozhodně známější a větší, Sky Lagoon je zase novější a modernější. Byla otevřena v roce 2021 a nabízí svým návštěvníkům opravdu veškeré vybavení a komfort. Užít si zde můžete sedmistupňovou očistnou kúru, za kterou vám vaše pokožka bude vděčná. Přidanou hodnotou těchto lázní je pak úchvatný výhled na oceán! Věřte, že zde osvěžíte všechny své smysly a vaše tělo i mysl vám za tento „refresh“ poděkují!

TIP CK SEN: Jednou z jeho často využívaných služeb ve Sky Lagoon je plavecký bar Gelmir, ze kterého si hosté mohou objednat pivo nebo třeba i šampaňské – nicméně i zde existuje omezení na maximálně tři alkoholické nápoje, protože kombinace teplé vody a alkoholu nedělá dobrotu.

Sky Lagoon v Reykjavíku.
Sky Lagoon v Reykjavíku.

DALŠÍ HORKÉ PRAMENY A TERMÁLNÉ LÁZŇE ISLANDU - DALŠÍ HORKÉ PRAMENY A TERMÁLNÍ LÁZNĚ ISLANDU

Laugarfell

V Laugarfell najdeme dva přírodní termální prameny, ve kterých můžete oblažit svou mysl a tělo znavené třeba celodenní túrou po islandské přírodě či v horším případě nějakými starostmi. Bazénky jsou vystavěny tradičně z přírodního kamene, což jim dodává autentičnost a atraktivitu. Ti, co si ani na chvíli nechtějí zavřít při relaxu oči, zde mohou pozorovat nedalekou impozantní horu Snæfell (1833 m).

Zdejší prameny mají prý léčivé účinky, uvidíte, že po chvíli v nich se budete cítit jako znovuzrozeni!

Přírodní horké jezírko v centrálním Islandu Laugarfell.
Přírodní horké jezírko v centrálním Islandu Laugarfell.

Hveravellir

Hveravellir najdeme v srdci islandské Vysočiny, zhruba 200 km od metropole Reykjavík. Místo je populárním cílem pro Islanďany i turisty, najdeme zde totiž jeden z nejznámějších přírodních pramenů celého ostrova. Geotermální pole se rozkládá na ploše 2,5 km² a je plné fumarol, horkých pramenů (ne všechny jsou určeny ke koupání!) a bahenních jezírek.

Oblast se nachází navíc mezi ledovci Langjökull a Hofsjökull, můžete zde tak obdivovat opravdu překrásnou přírodu.

Pokud chcete nasát atmosféru oblasti plnými doušky, rozhodně se ubytujte v této překrásné lokalitě a užijte si geotermální lázně pod širým nebem.

Horké přírodní prameny v Hveravellir.
Horké přírodní prameny v Hveravellir.

Vök Baths

Jistou „výjimkou“ ve výčtu islandských termálních pramenů je Vök. A to především kvůli své lokaci, většina termálních koupališť se nachází především na jižním či jihozápadním cípu ostrova, Vök však najdeme zcela na východě - na břehu jezera Urriðavatn, jen pár minut od města Egilsstaðir.

V lázních Vök Baths najdeme „infinity“ geotermální bazény s výhledem, dva horké bazény na břehu, saunu, tunel se studenou vodou, čajový bar, bar ve vodě a vlastní restauraci Vök Bistro.

Island je asmozřejmě proslulý svou geotermální aktivitou. V průběhu staletí si lidé žijící v okolí jezera Urriðavatn všimli určitých míst na jezeře, která v zimě kupodivu nezamrzala. Islandský název pro tyto místa bez ledu je „Vök“, odtud pramení název lázní.

Zajímavostí je, že teplá voda vytékající ze země v jezeře Urriðavatn je tak čistá, že je to jediná geotermální voda na Islandu certifikovaná jako pitná!

Geosea

Geotermální lázně Geosea na severním Islandu na okraji města Húsavík (hlavní islandské město whalewatchingu), jsou posazeny do překrásné krajiny podél útesu s výhledem na záliv Skjálfandi. Zdejší překrásný výhled vám umožňuje pozorovat nejen oceán samotný, ale také výletní lodě mířící za velrybami či všudypřítomné mořské ptactvo. Nedaleký polární kruh zase slibuje možnost spatřit ve správném období nad svými hlavami polární záři.

Koupání v islandských geotermálních vodách má samozřejmě mezi ostrovany dlouhou tradici. Během své historie se Islanďané scházeli v horkých bazénech, aby si odpočinuli a ulevili si od celodenní tvrdé práce. Od otevření je i Geosea populární, jak mezi turisty, tak místními obyvateli. Lidé se zde setkávají a klábosí, což znamená, že lázně plní i společenskou funkci. Každopádně účinky jsou především zamýšleny na ozdravení těla. To ve zdejší teplé minerální vodě (38 - 39°C) doslova pookřeje.

Ve zdejším plaveckém baru si můžete dopřát osvěžující nealkoholický nápoj nebo dokonce i alkoholický nápoj! Po ukončení relaxu ve vodě můžete zakoupit v bistru i „něco na zub“.

Geotermální lázně Geosea.
Geotermální lázně Geosea.

Secret Lagoon (Tajná laguna)

Tajná laguna, místně známá jako Gamla Laugin, je nejstarší přírodní koupaliště na Islandu. Vznikla v roce 1891 v Hverahólmi, geotermální oblasti poblíž Flúðir, zhruba 100 km východně od Reykjavíku. V posledních letech už však místo není příliš tajné, získalo na popularitě a míří sem mnoho turistů i místních. Nicméně davy jako v Modré laguně zde rozhodně nečekejte.

To, co dělá toto místo výjimečným, jsou bohaté přírodní zdroje teplé vody pocházející z horkých pramenů Vaðmálahver, Básahver nebo Litli Geysir (aktivní gejzír, který tryská zhruba každých pár minut). Ty zajišťují 100% zásobu vody v laguně.

Bazénová voda teče nepřetržitě a její kompletní výměna trvá pouhých 24 hodin. Voda je čistá a bohatá na síru, celoročně se její teplota drží na 38 - 40 °C. Zdejší koupele jsou proto relaxační a zdravé za každého počasí!

Pokud sem přijedete smočit tělo ve správném období a budete mít štěstí, můžete během koupání nad sebou dokonce spatřit polární záři! Secret Lagoon si stále uchovává svůj starý půvab a nabízí ten pravý „islandský zážitek“. Sprchy jsou tradičně odděleny pro muže a ženy. Zdejší bistro pak nabízí občerstvení, nicméně nečekejte teplá jídla. Secret Lagoon je věnována těm, kteří hledají především klid a relaxaci mysli i těla. Lázně vřele přivítají všechny, kdo respektují islandské zvyky, to je pro zdejší komunitu velmi důležité.

Secret Lagoon na Islandu.
Secret Lagoon na Islandu.

Hvammsvík

Hvammsvík nabízí unikátní zážitek v dalších úžasných islandských přírodních pramenech. Rozhodně zde nebývají davy, místo je stranou hlavním tahům, a tak zde může být váš zážitek ještě autentičtější. Lázně se nacházejí na břehu oceánu - ve fjordu Hvalfjörður - a jako bonus se vám zde naskytne překrásný výhled na okolní hory a černé pláže. Teplota vody se pohybuje od 10°C do 42°C v závislosti na tom, jaký z osmi přírodních pramenů si vyberete.

Poté, co si vychutnáte pobyt v lázních, rozhodně se ještě zastavte v místním bistru na vynikající polévku z mořských plodů!

Více informací o těchto přírodních lázních.

Horké mořské prameny Hvammsvík.
Horké mořské prameny Hvammsvík.

Seljavallalaug

Seljavallalaug je nejstarším termálním bazénem na Islandu. Stále je ve velice dobrém stavu, disponuje dokonce šatnou a vy za svůj požitek v lázních nezaplatíte ani korunu. Bazén byl postaven v roce 1923 a je 25 m dlouhý a 10 m široký, do roku 1936 dokonce držel islandské prvenství coby největší bazén ostrova.

Místo je jako stvořené pro rozjímání a očistu mysli. Bazén najdete mezi slavnými vodopády Seljalandsfoss a Skógafoss.

Koupele Seljavallalaug.
Koupele Seljavallalaug.

Mývatn Baths

Přírodní geotermální lázně Mývatn jsou lákadlem celé oblasti. Jsou vyhledávaným místem k odpočinku a relaxaci uprostřed úchvatné surové islandské krajiny. Voda pochází z 2500 m hlubokého vrtu v nedaleké geotermální oblasti Bjarnarflag s průměrnou teplotou 130°C, která se však později mísí se studenou vodou a výsledkem je příjemná voda s průměrnou teplotu 36°C – 40°C. Samotná laguna je uměle vytvořena a byla otevřena v roce 2004.

Voda zde je doslova nabita minerály a je tedy pro lidské tělo, zejména kůži, velmi prospěšná. A její složení má ještě jednu výhodu – není příznivé pro bakterie a jiné živé vegetace, tj. není zde nutné jako desinfekci používat chlorem a nic nenarušuje 100% přírodní původ vody. Jediným mínusem může být „přírodní“ odér vody způsobený právě velkým obsahem minerálů, včetně síry. Lázně si můžete užít celoročně, možná během zimy je zdejší pobyt - s okolní zasněženou krajinou - ještě o něco hezčí a romantičtější.

Přírodní lázně Mývatn jsou často označovány jako Modrá laguna severu!

Informace ohledně vstupu do lázní.

Koupele Mývatn.
Koupele Mývatn.

Fontana

Pokud vyrazíte na cestu po Zlatém okruhu, rozhodně byste neměli minout přírodní lázně Fontana ve městečku Laugarvatn (80 km z Reykjavíku). Zde si užijete parní lázně, saunu finského typu, mnoho termálních bazénků a třešničkou na dortu je místní pekárna. Spa leží na břehu krásného jezera Laugarvatn, které lze z lázní samozřejmě obdivovat. Teplá voda v bazéncích (každý se liší svou hloubkou, velikostí i teplotou) není pouze příjemným pohlazením po duši, ale je bohatá na minerály, a tak přispívá i k regeneraci těla.

Laugarvatn samozřejmě profituje ze své polohy v oblasti horkých pramenů, které se zde od roku 1929 používají k vaření, koupání, geotermálnímu vytápění domů a léčivé parní koupeli.

Fontana v Laugarvatn.
Fontana v Laugarvatn.

CO ROZHODNĚ V OKOLÍ TERMÁLNÍCH LÁZNÍ ZAŽÍT

Aurora Borealis

Při relaxaci v geotermálních lázních můžete tzv. zabít dvě mouchy jednou ranou. To znamená ležet v teplé vodě (třeba i usrkávat nějaký ten drink) a zároveň pozorovat na obloze jedinečnou přírodní show. Přírodní jev zvaný polární záře vám, obzvláště napoprvé, bezesporu vyrazí dech. Kam se hrabou ohňostroje či laserová představení! Vidět polární záři znamená mít velké štěstí, ale tomuto štěstí rozhodně lze trochu pomoci, pokud se na Island vydáte v době od září do března. Polární záře, na severní polokouli zvaná aurora borealis (na jižní pak aurora australis), jsou výrazné světelné pásy, oblouky či pruhy viditelné na obzoru ve vyšších zeměpisných šířkách. Barvy, které můžete na nebi spatřit, se pohybují od světle zelené přes růžovou až po méně obvyklé odstíny fialové, modré či červené. Odlišné barvy jsou dány excitací atomů různých prvků, například kyslík způsobuje zelenou barvu a dusík zase modrou nebo červenou.

Každopádně hlavními aktéry celého jevu jsou slunce, částice (zejména protony, elektrony) a jejich erupce a magnetické pole Země.

Island je opravdu ideálním místě k pozorování polární záře. Pokud by se vám však během vašeho pobytu na Islandu záře „ulovit“ nepodařila, nezoufejte. V Reykjavíku lze navštívit muzeum Aurora Reykjavík, která je, jak název napovídá, věnována právě všemu, co se týká aurory borealis.

Vetrarhátíð čili Festival zimních světel

Pokud se budete na Islandu nacházet v únoru, můžete zde zažít každoroční festival, který se koná v Reykjavíku na oslavu krásy zimní krajiny a zároveň postupně přicházejícího světla. Artistická tvorba a hra světel je v kulisách Reykjavíku opravdu překrásným zážitkem. Vězte, že do Reykjavíku je to ze Sky Lagoon pouhých 9 km, z Modré laguny pak 50 km.

Polární záře.
Polární záře.

FAUNA A FLORA ISLANDU

Island obecně je velice bohatý především na mořské živočichy a mořské ptáky, savců zde mnoho druhů nenajdeme. Nicméně ostrov je doslova rájem pro všechny pozorovatele ptáků. Mezi nejpočetnější zástupce řadíme papuchalky (jejich velká kolonie se nachází například na okraji Reykjavíku), chaluhy velké, ústřičníky, kulíky či racky. Zaznamenáno zde bylo až neuvěřitelných 300 druhů opeřenců! Ze savců zde můžete spatřit zejména polární lišku, islandského koně, soby a velice vzácně i lední medvědy, kteří nečekaně připutují ke břehům ostrova na kře z Grónska. Ostrov má i své psí plemeno – islandského ovčáka. Pod hladinou moře pak nalezneme tuleně, mnoho druhů velryb (keporkaky, běluhy, kosatky, plejtváky), sviňuchy a delfíny.

Islandské koně.
Islandské koně.

PRAKTICKÉ INFORMACE

Islandské silnice mají následující rychlostní limity: silnice s asfaltem 90 km/hod, ostatní silnice 80 km/hod. Automobily s přívěsy mají limit mimo obec 70 km/hod.

Reykjavík – Modrá laguna – 50 km

Modrá laguna – Sky Lagoon – 45 km

Reykjavík – Sky Lagoon – 9 km

Reykjavík – Landmannalaugar – 190 km

Keflavík (letiště) – Modrá laguna – 25 km

Spropitné:

Na Islandu se spropitné neočekává v odvětvích služeb, jako jsou turisté zvyklé ve většině jiných zemí. Je to především proto, že Island má odbory, které zajišťují spravedlivou odměnu zaměstnanců na základě daných standardů. Každopádně ač spropitné zaměstnanci na Islandu neočekávají, rozhodně je vždy oceněno. Nicméně je nutné dodat, že většina Islanďanů odvádí vysoce kvalitní práci a služby primárně ne kvůli bonusu, ale proto, že je to opravdu přátelský a ochotný národ. Jsou naučeni pomáhat si, ostatně jinak by to ani v drsných islandských podmínkách nešlo, a neočekávají žádnou protislužbu či odměnu.

Etiketa:

  • Nestěžujte si na místní lahůdky, ač vám třeba zrovna nepadly do noty.
  • Projevujte úctu starším lidem.
  • Nekritizujte islandské tradice a ságy. Nezlehčujte, že Islanďané věří ve vyšší přírodní síly.
  • Dochvilnost není na Islandu nijak striktně dodržována ani vyžadována.
  • Island má aktivní velrybářský průmysl. Pokud navštívíte Island s postojem proti lovu velryb, nezabíhejte s místními do komplikovaných hádek, je to zbytečné.
  • Nemluvte před místními o Islandu špatně.

Témata, která zažehnou konverzaci s Islanďanem, jsou například:

  • Znalost islandských reálií a historie země je vždy shledána s nadšením
  • Sportovní klábosení
  • Počasí
  • Cestování
  • Filmy
  • Knihy

Témata, kterým je třeba se vyhnout, když mluvíte s Islanďanem:

  • Náboženství
  • Zesměšňování tradic a ság

Jak zapadnout mezi domácí?

  • Neignorujte koncept „zákona Jante“. Toto je kulturní norma ve všech severských zemích, Island nevyjímaje, která zdůrazňuje pokoru a odrazuje jednotlivce od předvádění individuálních úspěchů. Přílišné vychloubání nebo sebepropagace může být vnímáno negativně.
  • Před vstupem do bazénu, lázní nebo sauny se nejprve řádně osprchujte.
  • Respektujte přírodu.
  • Nevyhazujte odpadky jinam, než na místo k tomu určené.
  • Spropitné se na Islandu nevyžaduje.
  • Projevujte úctu starším lidem.
  • Při vstupu do soukromého domu si vždy zujte boty.
  • Pokud můžete, nekupujte zbytečně plast, Islanďané například preferují všude kohoutkovou vodu, zaprvé je zde opravdu čistá a zadruhé se snaží nevytvářet zbytečný odpad.

SEN na Islandu.
SEN na Islandu.

CHUŤ ISLANDU

Islandská kuchyně má velice dlouhou tradici a je zaměřena primárně na dary okolního moře okolní faunu včetně divokých ptáků. Věděli jste, že v konzumaci ryb jsou Islanďané dokonce mezi prvními na světě? Vzhledem k někdy poměrně náročným klimatickým podmínkám je jejím cílem zejména nasycení a dodání všech potřebných látek a energie. Ryby se na Islandu často suší a obecně se do pokrmů nepřidává velké množství koření, aby vynikla původní chuť surovin. Některé pokrmy vešly do mezinárodního povědomí jako, řekněme, originální a pro mnohé turisty představují výzvu. Ne vždy mohou vypadat na talíři lákavě (např. uříznutá skopová hlava atd.), ale pokud jim dáte šanci a ochutnáte, budete zase o krok blíže poznání islandské kultury. Nicméně jestli tím rozmazlíte chuťové pohárky, je otázkou. A co tedy během vašich toulek po ostrově nevynechat?

Hákarl

Hákarl je fermentovaný žralok grónský s velice specifickou chutí a vůní. Jeho konzumace bývá často zapíjena pálenkou Brennivin. Hákarl v podobě nakrájených kostek je k dostání celoročně ve zdejších supermarketech.

Lundi

Island je domovem obrovských kolonií roztomilých mořských ptáků papuchalků. I ti se však stali historicky součástí místní kuchyně. Najdete je na jídelních lístcích snad všech ostrovních restaurací, nejčastěji v uzené podobě.

Svið

Tento pokrm bývá mezi těmi – pro turisty – nejobávanějšími. Jedná se o skopovou hlavu, a to celou (avšak, pokud vám to nějak pomůže, mozek se nekonzumuje). Můžete si ji dát coby hlavní chod v restauraci nebo koupit mraženou či předvařenou v obchodě. Pokud překonáte realistické vzezření pokrmu, maso je lahodné a chutná jako kterékoli jiné skopové.

Hrútspungar

Nicméně, abychom zůstali u ovcí, je zde další pokrm z těchto zvířat. Tím je Hrútspungar, čili lisovaná beraní varlata. Existují různé varianty úprav. A rozhodně se dá říci, že i tento chod bývá výzvou pro turisty. Vyzkoušíte?

Plokkfiskur

Dalším tradičním pokrmem na Islandu je rybí guláš, místně známý jako „Plokkfiskur“. Skládá se z vařených filetů z tresky s bramborami a omáčky bešamel. Pro místní to býval dříve způsob, jak využít zbytky, ale dnes je to běžné jídlo, jehož mají islandské rodiny obvykle svou vlastní verzi.

Brennivín

Tento islandský signature drink byl poprvé představen v roce 1935, kdy byla prohibice na Islandu částečně zrušena. Brzy se stal velice populárním, ač původně tato lihovina s příchutí kmínu sloužila především k zapíjení silně aromatického a výše uvedeného pokrmu Hákarl.

TIP CK SEN: Islandskou kuchyni v moderním pojetí můžete ochutnat například v jedné z restaurací v Modré laguně – v Lava Restaurant. Ta je vestavěna do 800 let starého lávového útesu na západním břehu Modré laguny.

Typické islandské pochoutky.
Typické islandské pochoutky.

Kdy jet na Island?

Island obecně má podnebí chladné oceánské, je výrazně ovlivněno Golfským proudem. Nejteplejší (a nejsušší) jsou zde letní měsíce, ale přesto teploty nedosahují žádných extrémů, nepřesahují většinou 15 °C. Navíc jsou léta poměrně krátká. Zimy jsou pak naopak dlouhé a hodně větrné, teploty se pohybují v průměru kolem 0°C. Nechybí ani vydatné sněhové přeháňky. Islandské počasí by také mohlo charakterizovat slovo „proměnlivost“, dochází k rychlým a někdy nepředvídatelným změnám počasí, se kterými by však návštěvníci měli počítat. Často prší a je prudký vítr i během letního období. Ostrov je geologicky i vulkanicky aktivní. Díky geografické poloze Islandu se zde mohou návštěvníci také kochat přírodními krásami jako je polární záře a v létě si užívat půlnoční slunce. Proto je velice strategické, zejména vzhledem k očekávaným zážitkům, dobře zvolit termín, kdy se na Island vydat. Dobrodružství, která můžete zažít v červnu, nemusí být dosažitelná v prosinci a naopak. Během letních měsíců můžete na Islandu vyrazit kempovat a těšit se z „dlouhého“ dne. V prosinci zde můžete spatřit onu zmiňovanou polární záři a projet se třeba na psím spřežení.

Teploty na jihozápadě ostrova, kde se nachází i Modrá laguna, se v zimě pohybují v průměru kolem 1 – 2°C, v létě je to pak zhruba 12°C. Ač zde samozřejmě můžete zažít výjimečně i extrémy. Nicméně obecně platí, že pro návštěvu Islandu jsou nejvhodnější měsíce červenec a srpen.

Každopádně, bez ohledu na roční období a venkovní teplotu, v islandských geotermálních lázních se vždy dokonale zahřejete.

TIP CK SEN: Při toulkách Islandem buďte vždy připraveni na veškeré rozmary počasí a přizpůsobte tomu i váš výběr oblečení.

Kirkjufell - krásy Islandu.
Kirkjufell - krásy Islandu.

ZAJÍMAVOSTI ISLANDU

  • Pro většinu lidí na Islandu je jejich příjmení patronymické; jinými slovy, skládá se z křestního jména jejich otce s připojenou příponou - dottir (- dcera) nebo -son (- syn). Tento systém znamená, že člen rodiny bude mít jiné příjmení od obou rodičů a sourozenců jiného pohlaví.
  • Od roku 1940 jsou ve školách povinné lekce plavání pro děti.
  • Je to jedna z nejstarších demokracií na světě.
  • Mnoho Islanďanů věří na elfy.
  • Jedinečný islandský jazyk obsahuje více než 130 slov pro „vítr“. Umělkyně Sólrún Halldórsdóttir z nich vybrala 112, ze kterých vytvořila umělecké dílo ve městě Grundarfjörður na západě ostrova. Volbou 112 slov odkazuje na tísňové číslo 112, které je vždy dobré mít na paměti. Artefakt je 18 m dlouhý a 60 cm široký, je vyroben z kamene, oceli a tvrdého dřeva a je položen na zemi nedaleko místního kostela. Pokud u něj strávíte více času, třeba se nějaká ta islandská „větrná“ slova přiučíte. Také byste se chtěli učit islandsky?
  • Island má 13 „Santů“ – Yule Lads.
  • Je to jedna ze zemí s malou hustotou osídlení.
  • Slovo Geyser je původně z islandštiny.
  • Island nemá stálou armádu.
  • Na ostrově není žádný Mc Donald´s.
  • Island má nejdelší pracovní týden v Evropě – 45 hodin!
  • Pivo bylo na Islandu zakázáno až do roku 1989! Ostrov totiž zakázal v důsledku prohibice v roce 1915 všechny alkoholické nápoje. Během deseti let bylo postupně legalizováno červené víno a ve 30. letech 20. století následovaly lihoviny. Plnohodnotné pivo však zůstalo zakázáno až do 1. března 1989.
  • Asi 11 % plochy Islandu pokrývají ledovce.
  • Islandský kůň je jediným koňským plemenem na Islandu.
  • Island má i své psí plemeno – islandského psa.
  • Polární záři lze na Islandu vidět od září do března.
  • Islandským národním sportem je házená.
  • Islanďané jsou milovníci knih a zmrzliny.
  • Se svojí minimální mírou kriminality je to jedna z nejbezpečnějších zemí na světě.
  • Island byl posledním místem na Zemi, které bylo osídleno lidmi. Vikingové z Norska objevili Island náhodou koncem 9. století!
  • Island je jednou z eco - friendly zemí na světě.


Všechny články autora

Petra Špačková

Petra absolvovala česko-italské gymnázium a Fakultu sociálních věd Univerzity Karlovy v Praze, kde vystudovala mezinárodní vztahy. Mluví italsky, anglicky, německy a trochu  španělsky. Pracovala coby analytik v Kanceláři prezidenta republiky a na mateřské se věnovala překladům z/do italštiny. Má manžela a dvě dcery a nemyslí si, že děti by byly při cestování jakoukoli překážkou. Naopak, společně navštívili již všechny kontinenty a Petra projela přes 50 zemí světa. V zahraničí se nezaměřuje v prvé řadě na památky, ale především na běžný život a pozorování místních obyvatel, ať už se jedná o uspěchané businessmany v Tokiu či rozjímavé surfaře na Gold Coast. Věří, že právě povaha obyvatel utváří ráz a pověst dané země. Miluje zvířata a při každé cestě se snaží s těmi místními, ideálně endemity, setkat. Petra ráda lyžuje a umí ocenit dobrou kávu. Petra začala psát zajímavé Blogy z celého světa pro CK SEN v roce 2022.


Mám zájem o "Speciální akci" na poznávací zájezdy do celého světa se SLEVOU AŽ 39%.


Zadejte prosím váš e-mail:

Povinné pole