Marrákeš v Maroku..

Marrákeš město barev, vůní a příběhů

Lákají vás křivolaké uličky, ve kterých se můžete celý den ztrácet, a přesto vás nepřestanou udivovat či rušné pouliční trhy, kterým kraluje jedno z nejživějších náměstí celého afrického kontinentu? Nebo se jen tak toulat po jedinečných památkách, poznávat filmové lokace (a že jich zde spatříte požehnaně), zaposlouchat se do rytmů Gnawa a rozmazlovat své chuťové pohárky například úchvatným tajine? Pak je Marrakéš tou pravou destinací pro vás! Je to město barev, vůní a chutí, budete jej vnímat opravdu skoro všemi smysly, a je prakticky nemožné si jej nezamilovat.

Autor: Petra Špačková

29.04.2025

Čti více
Město Marrákeš.
Město Marrákeš.

Marrakéš, často taky přezdívaná Červené město, leží v centrální části Maroka na úpatí pohoří Velký Atlas. Jak jde zjistit i z pouhé mapy, město je poměrně velké, domov zde našlo více než miliony obyvatel.

Zažít zde můžete mnohá dobrodružství, při troše fantazie si zde budete připadat jako byste byli jednou z postav v Příbězích tisíce a jedné noci. CK SEN pořádá zájezdy do Marrakéše již mnoho let a velice rádi vás tímto fascinujúcim městem provedeme. Zabalit, koupit knihu do letadla (nějakou odehrávající se v Orientu?), naučit se pár základních arabských slovíček (Ahlan – Ahoj, Shukran – Děkuji) a vyrážíme!

Pohled na město ze střešní terasy.
Pohled na město ze střešní terasy.

CO NEMINOUT V MARRAKÉŠI

Památky a zajímavosti

Jemaa el - Fnaa

Hlavní náměstí Jemaa el – Fnaa je prostě jedinečné a večer, resp. v noci má naprosto neopakovatelné kouzlo. Nachází se v rušném srdci města a je to kulturní a historické centrum, které je oblíbené po celá staletí. Je dokonce označováno za nejrušnější náměstí a trh v jednom na celém africké kontinentu. Sami budete moci zjistit proč. Se všudypřítomnými zaklínači hadů, tradičními hudebníky, pouličními umělci a stánky s exotickým jídlem je to zážitek, který by měl okusit každý návštěvník Marrakéše. Je to vlastně taková show pod širým nebem, která však nemá svůj předem přesně daný scénář. Kamkoli se podíváte, objevíte nějaké probíhající drama či zápletku, rozhodně nic nudného či statického. Halqa (pouliční divadlo) zde probíhá prakticky neustále již stovky let a lidé sem stále s nadšením chodí, nejen turisté, ale stejně tak i místní. Dříve sloužilo Jemaa el – Fnaa obyvatelům města především coby trh, postupem času se z něj však stalo centrum veřejného života v Marrakéši.

Rušné náměstí Jemaa el-Fnaa.
Rušné náměstí Jemaa el-Fnaa.

V ranních hodinách je náměstí téměř prázdné. Jako první jsou na scéně prodejci pomerančového džusu spolu se zaříkávači hadů. Postupně přibydou ale i zubaři, prodavači nejrůznějších lektvarů a „tatéři“ hennou začnou pod slunečníky rozkládat provizorní stánky. Ty se začínají „množit“ a jejich velkou část tvoří také ty, kde se prodávají lahodné marocké pochutiny. Rádi vás zde zavedeme například ke stánku s nejlepším tajine ve městě. Pro „odvážnější“ gurmány se zde nabízí mezi místními populární ovčí hlava. Ochutnáte?

Chcete-li si to prohlédnout z jiné perspektivy, zamiřte do jedné ze střešních kaváren, které obklopují náměstí.

Západ slunce nad mešitou Kutubíja a náměstím Jemaa el-Fnaa.
Západ slunce nad mešitou Kutubíja a náměstím Jemaa el-Fnaa.


Věděli jste, že...?

Náměstí Jemaa el – Fnaa je zařazeno na seznam památek nehmotného kulturního dědictví lidstva UNESCO. Zůstává živým muzeem, kde v harmonii koexistují tradiční staré zvyky a současný rušný život.


Stánek s ovocem na náměstí Jemaa el-Fnaa.
Stánek s ovocem na náměstí Jemaa el-Fnaa.

Marrakéšský souk

Souky začínají v severní části zmíněného náměstí Jemaa el – Fnaa, pokračují četnými průchody a ulicemi a končí v Marrakéšském muzeu. Návštěvníci si na těchto fascinujících tradičních trzích mohou zakoupit oblečení, látky, potraviny, koření, keramiku, šperky a mnoho dalších tradičních marockých výrobků. Pokud sháníte suvenýry, nemohli jste si vybrat lepší místo.

Souky jsou rozděleny do různých sekcí dle profesí, například košíkáři, železářství a kožedělníci jsou seskupeni dohromady a jsou jen některými z obchodníků, které najdete v marrakéšškém souboru souků. Atmosféra je zde podmanivá, přesně taková, jako si člověk představí pod pojmem „orientální trh“. Stánky překypují barevnými koberci a koberečky (ty jsou u turistů vyhledávanými suvenýry), přepychovými textiliemi a ručně vyráběnými předměty. Ztraťte se ve spleti uliček a nechte se uchvátit rozmanitostí nabízených produktů.

TIP CK SEN: Smlouvání je zde samozřejmostí a je od prodejců očekávané. My většinou smlouváme na 1/3 ceny původně požadované.

Místní trh s kořením.
Místní trh s kořením.

Mešita Koutoubia

Mešita Koutoubia, uhnízděná v rušném srdci Marrákeše, je velkolepým svědectvím o marockém duchovním dědictví a stavebního umu. Tato největší marrakéšská mešita byla postavena ve 12. století, je mistrovským dílem islámské architektury a proslula zejména svými ozdobnými oblouky, složitými dlaždicemi a rozlehlými zahradami.

 - Mešita Kutubíja.
- Mešita Kutubíja.

Tato historická mešita vás jistě zaujme i svým pozoruhodným minaretem, který se tyčí nad panoramatem města, je nejen stěžejním místem náboženského uctívání, ale také symbolem islámského umění a kultury.

Barevná obloha nad mešitou Kutubíja.
Barevná obloha nad mešitou Kutubíja.

Palác El Badi

Každý turista by měl v Marrakéši navštívit i palác El Badi (resp. jeho ruiny), který je úžasným příkladem marocké architektury a kultury a rovněž důkazem vznešenosti dynastie Saadů. Palác El Badi postavil v 16. století sultán Ahmad al – Mansur, vládce saadské dynastie. Byl postaven právě jako symbol sultánovy moci a měl být velkolepou ukázkou jeho bohatství a vlivu. Stavba byla kombinací tradičního marockého a evropského stylu a byla vyzdobena složitými mozaikami, mramorovými sloupy a propracovanými řezbami.

Palác byl také domovem sultánova harému, který zahrnoval více než 500 žen. Jak se sami přesvědčíte, ve velkolepém prostoru sídla je stále cítit luxus a majestátnost, a to i přesto, že jej jeden z prvních sultánů dynastie Alaouitů, slavný Moulay Ismail, za jedno desetiletí zcela vydrancoval a ponechal napospas času. Velkolepá historie El Badi je na místě však cítit dodnes.

Palác El Badi.
Palác El Badi.

Hrobky Saadů

Saadské hrobky jsou při návštěvě Marrakéše takřka povinností. Nechal je postavit výše uvedený sultán Ahmad al – Mansur, který je spojen s mnoha významnými stavbami města. Hrobky vznikly na počest sultánových předků a byly navrženy tak, aby byly grandiózní ukázkou jeho moci a bohatství. Zhruba pět století stará nekropole se nachází v mešitě Kasbah, která je jednou z nejstarších mešit v Maroku.

Saadské hrobky.
Saadské hrobky.

Hrobky se skládají ze dvou hlavních částí, z nichž každá obsahuje několik komor a je zdobena složitými štukovými řezbami a barevnými dlaždicemi. Je to místo posledního odpočinku více než šest desítek členů rodiny Saadi plus desítek dalších těl, o kterých se vědci domnívají, že jsou šlechtici z jejich dvora.

 Uvnitř královské nekropole Saadů.
Uvnitř královské nekropole Saadů.

DALŠÍ PAMÁTKY MARRAKÉŠE

Zahrady a moderní čtvrti

Jardin Majorelle

Jedna z nejhezčích a nejnavštěvovanějších zahrad v celém Maroku, to je Jardin Majorelle v centru Marrakéše. Budete ji vnímat nejen očima, ale především nosem! Má specifickou vůni danou směsicí a prolínáním jednotlivých zdejší flory.

Umělecká zahrada Majorelle.
Umělecká zahrada Majorelle.

Kromě lokality plné krásných květin a uměleckých děl, vás v zahradě zaujme také jasně modrý dům, který býval domovem návrhářské ikony Yves Saint Laurenta. Ten místo velice miloval a po jeho smrti v zahradě spočinul jeho popel. Pokud jste byli fanoušky jeho tvorby, pak vězte, že jeho odkaz žije nejen v zahradě a v jeho módní tvorbě, ale rovněž mj. v muzeu, které najdeme opodál.

Ikonická modrá vila v zahradě Majorelle.
Ikonická modrá vila v zahradě Majorelle.

Guéliz

Čtvrť Guéliz dává městu moderní a progresivní tvář. Na seznamu turistů by měl být už jen z důvodu muzeí Jardin Majorelle a Yves Saint Laurent, která se na jeho „půdě“ nalézají. Ač tato moderní a lehce evropsky vyhlížející zóna nemůže rozhodně nabídnout takové historické dědictví jako Medina (staré město), má dozajista také své kouzlo. Guéliz, ekonomické srdce Marrákeše, hostí většinu sídel institucí a společností a je také spolu s Palais des Congrès, Královským divadlem a několika kulturními instituty symbolem kulturního života. Kromě toho je Guéliz místem zábavy a odpočinku, zkrátka místem, kde můžete městským způsobem trávit chvilky volného času. Najdete zde různé kavárny a četné ochody.

V Guéliz se nachází mj. hlavní marrakéšské nádraží, je to také zóna, kde najdete různá umělecká vyjádření, murály nevyjímaje. Mezi ty ikonické patří třeba portrét zedníka Aziza na zdi domu na Avenue Mohamed VI.

Moderní městská část Guéliz.
Moderní městská část Guéliz.

Le Jardin Secret

Le Jardin Secret otevřely své brány veřejnosti teprve nedávno, ač jeho historie je rozsáhlá. Počátky komplexu sahají totiž do dynastie Saadů, více než čtyři sta let zpátky. Návštěva je pro všechny milovníky historie jistě vítaný exkurz do dob dávno minulých. Turisté zde naleznou také jeden z největších riadů ve staré Marrakéši.

Le Jardin Secret byla domovem některých z nejvýznamnějších politických osobností Maroka. Návštěvníci mohou objevovat kouzlo zdejší zahrady a budov, které jsou vynikajícími příklady islámského umění a architektury. Le Jardin Secret byla v 19. století jedním z největších riadů v medině a patřila kancléři sultána Moulaye 'Abd – al – Hāfize, který byl posledním sultánem Maroka před francouzským protektorátem.

Dnes jsou zelené plochy Le Jardin Secret rozděleny na exotickou zahradu a islámskou zahradu. Exotická zahrada je plná rostlin pocházejících z celého světa, připomínající experimentální aspekt velkých zahrad v Marrákeši.

 Le Jardin Secret.
Le Jardin Secret.


Věděli jste, že...?

Riad je tradiční marocký dům nebo palác s vnitřní zahradou a nádvořím. Nacházejí se v hradbách starého města „Medina“.


Staré město „Medina“.
Staré město „Medina“.

Zahrada Menara

Zahrada Menara, uhnízděná na úžasném pozadí pohoří Atlas, je jednou z nejoblíbenějších památek Marrákeše. Tato zelená oáza nabízí klidný únik od shonu městského života a nabízí rozsáhlé olivové háje, velký reflexní bazén a malebný pavilon, který zde stojí od 12. století. Zahrada se nachází minimálně půl hodiny chůze od mešity Koutoubia. Zahrada je v podstatě jezero s pavilonem obklopené olivovými háji. Největším lákadlem místa je silueta hor v pozadí. Návštěvu zahrady je proto dobré si naplánovat na jasný den, pokud je zataženo/mlha a v dálce nevidíte pohoří Atlas, ztrácí Menara velkou část svého kouzla.

Zahrada Menara.
Zahrada Menara.

Cactus Thiemann

Pokud máte rádi kaktusy, pak byste si neměli nechat ujít návštěvu největší zdejší kaktusové zahrady! Cactus Thiemann je dokonce jednou z nejrozsáhlejších kaktusových farem v celé Africe, nabídne mj. pole s aloe, agáve a opunciemi. Největší zdejší kaktus, jehož výška je 8 m, je starý 80 let a byl do Maroka přivezen z Evropy samotným zakladatelem a milovníkem kaktusů Němcem Hansem Thiemannem. Prohlídky překrásné zahrady a jejích 150 odrůd kaktusů jsou fascinující. Pro děti jsou tu k vidění také velbloudi. Thiemannova farma nyní funguje jako okrasná zahrada a výzkumné zařízení a poskytla odborně vypěstované kaktusy do botanických záhonů slavných zahrad po celé Marrákeši, včetně již zmíněné Jardin Majorelle.

Cactus Thiemann.
Cactus Thiemann.

Architektonické perly

Ben Youssef Medersa

Ben Youssef Medersa (nebo také Madrasa), architektonický poklad uhnízděný v srdci starověké Mediny v Marrákeši, má nesmírný historický význam. Přenese návštěvníky do fascinující doby, kdy umění, znalosti a kultura regionu jen vzkvétaly. Medersa byla postavena sultánem Abdullahem Al - Ghaleb Assaadi v polovině 16. století a zůstala po čtyři staletí baštou učenců, studentů dychtících po znalostech v různých oborech, zejména však náboženských.

Ben Youssef Medersa byla po staletí intelektuálním centrem celého Maroka. Studenti ze vzdálených obzorů se scházeli do této prestižní instituce, aby si prohloubili své znalosti v náboženských vědách, filozofii, medicíně a matematice.

Medersa Ben Youseff.
Medersa Ben Youseff.

Po překročení prahu vám učaruje architektonická nádhera Medersy. Stěny zdobí překrásné dlaždice s přepychovými geometrickými a květinovými motivy, které svědčí o dokonalém a precizním umění té doby. Složitě vyřezávané dveře a stropy z cedrového dřeva odhalují umělecký um v každém detailu. Centrální nádvoří bylo živým srdcem toku myšlenek a diskusí mezi studenty, učiteli a mysliteli, které podporovalo sdílení znalostí a idejí. Pokoje učňů, jednoduché, ale funkční, akcentují studentskou pokoru a skromnost minulých let. Dříve byla Medersa přitahována mysliteli z celého muslimského světa, dnes je zase lákadlem pro všechny milovníky umění a architektury.

Detail mozaiky na stěně v Medersa Ben Youssef.
Detail mozaiky na stěně v Medersa Ben Youssef.

Palác Bahia

Tento palác, nacházející se v jižní části Mediny ve staré židovské čtvrti města, je ohromující památkou marocké architektury a dokladem bohaté kulturní historie země. Nabízí návštěvníkům možnost prozkoumat rozsáhlý komplex bohatě zdobených místností, klidných nádvoří a svěžích zahrad. Postavil jej v 60. letech 19. století Si Moussa, velkovezír sultána, jako svou osobní rezidenci. Později byl koncem 19. století rozšířen a dozdoben jeho synem Ba Ahmedem, který byl rovněž velkovezírem.

Palác Bahia.
Palác Bahia.

S desítkami pokojů s výhledem na mnoho nádvoří a zahrad je palác Bahia jednou z nejnavštěvovanějších památek v Maroku. Jméno znamená v překladu „geniální“ nebo „krásná“, což mělo evokovat krásu a impozantnost stavby, někteří však tvrdí, že Bahia odkazuje na oblíbenou manželku Ba Ahmeda.

Detail barevných prvků paláce Bahia.
Detail barevných prvků paláce Bahia.

Dnes jsou všechny místnosti paláce Bahia prázdné, protože když vezír zemřel, byla okázalá budova zbavena svého obsahu, a to na příkaz sultána, který nechal majetek přestěhovat do vlastního paláce. Veškerý nábytek a koberce paláce Bahia zmizely a rodina byla nucena rychle uprchnout z Marrákeše. Jediné, co zůstalo nedotčeno, byly působivě zdobené stropy, mozaiky na stěnách, mramorové koupelny, neuvěřitelná výzdoba oblouků a nádherná krása polychromovaných kazetových stropů.

Jednou z nejpozoruhodnějších částí paláce Bahia je však jeho velké čestné nádvoří. Je to velká plocha pokrytá italským mramorem a marockými mozaikami a obklopená galerií desítek dřevěných sloupů vedoucích do ubikací čtyř velkovezírových manželek a pokojů pro jeho konkubíny a jejich děti.

Je zde také mešita, škola koránu, stáje, ovocný sad zavlažovaný centrální nádrží a také snová zahrada plná jasmínu, pomerančovníků, cypřišů, olivovníků a fontán.

Spící kočka na nádvoří paláce Bahia.
Spící kočka na nádvoří paláce Bahia.

Muzea

Gnawa

Ruku na srdce, kolik z vás slyšelo před návštěvou Maroko o hudbě Gnawa? To se dá však lehce napravit. Návštěva muzea oslavující africkou kulturu, společné prvky a zároveň rozmanitost, vám pomůže v pochopení tradic a historie nejen Maroka, ale možná i celého kontinentu. Vstupem do muzejních prostor se přenesete do světa, kde se jakoby zastavil čas a kde se chodbami ozývají prastaré tóny hudby Gnawa. V muzeu, které se nachází v srdci Marrákeše, se můžete vydat po kořenech hudby Gnawa a vystopovat její původ směřující k mystickým tradicím subsaharské Afriky, které měly dozajista také vliv na kulturní vývoj Maroka. Prostřednictvím jedinečných exponátů a interaktivních expozic se mohou návštěvníci dozvědět více nejen o samotné hudbě Gnawa, ale také pocítit její sílu sjednocovat a inspirovat napříč generacemi. Uchováváním a propagací tohoto jedinečného dědictví se muzeum snaží podporovat hlubší uznání kulturního bohatství Maroka a trvalého odkazu hudby Gnawa. Konec prohlídky můžete završit ve zdejší kavárně, kde si můžete zakoupit výtečné marocké sladkosti.


Věděli jste, že...?

Gnawa je podmanivý hudební žánr, který vznikl v Maroku a má hluboké kořeny v afrických a berberských tradicích. Vyznačuje se hypnotickými rytmy, oduševnělými zpěvy a jedinečným použitím tradičních nástrojů, jako je guembri (třístrunná loutna) a krakeb (kovové kastaněty).


Ruce gnawského muzikanta.
Ruce gnawského muzikanta.

CO ROZHODNĚ V MARRAKÉŠI ZAŽÍT

Vyrobte si vlastní arganový olej

Cestou do přímořského města Essaouira narazíte na různé farmy produkující a prodávající výrobky z arganového oleje. Arganové stromy nebo chcete – li odborně argánie trnitá jsou marockým „tekutým zlatem“ a produkty důležitým vývozním artiklem. Vám se však naskytne možnost vyrobit si vlastní olej a následně si jej také odvézt domů. Tyto rituály bývají velmi příjemně stráveným časem, kdy proniknete blíže do tradic a kultury místních lidí, naskytne se vám možnost si s nimi blíže popovídat a rovněž poodhalíte tajemství výroby tohoto cenného a populárního oleje.

Lahev arganového oleje.
Lahev arganového oleje.

S arganovými stromy se však pojí jeden prazvláštní fenomén, kterého si jistě také všimnete. Argánie bývají totiž doslova obsypané kozami! Ano, čtete to správně...kozy využijí své jedinečné schopnosti a vyšplhají se do korun těchto stromů. Pro kozy, které jsou hospodářskými zvířaty zdejších Berberů, jsou listy a plody argánií velmi důležitou složkou potravy, a to především na podzim, kdy je ostatní vegetace nedostatek. Víte, na jakém principu funguje tzv. cibetková káva? Pak s kozami a arganovým olejem je to podobné. Při sklizni, která probíhá ručně, jsou kozy svého druhu pomocníky. Plody totiž spásají spolu s listy a výhonky i v těch nejvyšších partiích stromů. Nedokážou je ale strávit, a proto plody vylučují v trusu, z nějž je pak Berbeři musejí vybírat. Oni sami ovšem tvrdí, že nejlepší arganový olej je lisován právě z těch z plodů, které prošly zažívacím traktem jejich koz.

Kozy na arganovém stromě.
Kozy na arganovém stromě.

Návštěva berberské vesnice

Berberské vesnice umístěné v horských oblastech Maroka nabízejí pohled do bohaté kulturní mozaiky původních Berberů. Berbeři neboli Amazighové obývají severní Afriku po tisíce let a udržují si dodnes svůj odlišný jazyk, zvyky a způsob života. Tyto vesnice tak poskytují jedinečnou příležitost zažít vřelou pohostinnost a autentické tradice berberských komunit. Návštěvníci mohou prozkoumat tradiční domy z nepálených cihel, zdobené barevnými textiliemi a složitým dřevěným dílem. Mohou ochutnat tradiční berberskou kuchyni, jako je kuskus a tajine, a být svědky umění berberských řemesel, včetně tkaní koberců a keramiky.

Mezi ty nejkrásnější místa patří například Amizmiz na úpatí Vysokého Atlasu zhruba 50 km od Marrakéše. V úterý se zde koná autentický rušný trh, kde jistě zakoupíte něco na památku či k snědku. Obecně se doporučuje zastavit se v Amizmiz na občerstvení, které bude jako „od marocké babičky“. Čerstvě upečený chléb, tajine a mátový čaj... věřte, že tahle zastávka se vám vryje do paměti.

Berberská vesnice Amizmiz.
Berberská vesnice Amizmiz.

Je libo tetování hennou?

„Tetování“ hennou je v Maroku oblíbená tradice, která zahrnuje jemné a složité nanášení pasty henna k vytvoření dočasných vzorů na kůži.

Henna, získaná z rostliny s názvem henovník bílý, se smíchá s vodou nebo jinými přírodními složkami a vznikne „pasta“, která se poté aplikuje na různé části těla, nejčastěji na ruce a nohy.

Návrhy sahají od jemných květinových vzorů po geometrické motivy, z nichž každý má svůj vlastní symbolický význam a kulturní význam. Henna je často spojována s oslavami a zvláštními příležitostmi, jako jsou svatby, festivaly a náboženské obřady. Je to forma umění, která nejen zvýrazňuje krásu, ale slouží také jako forma sebevyjádření a kulturní identity.

V Marrakéši máte možnost rituál malování hennou podstoupit (najdete zde mnoho specializovaných podniků) a odvézt si na památku na své kůži dočasný suvenýr.

Tetování hennou.
Tetování hennou.

Hammam

Jistě už jste někdy slyšeli o rituální očistě jménem hammam. A pokud jste jej někdy zatoužili i vyzkoušet, tak v Marrakéši budete mít možnost. Tradice hammamu v Maroku je staletí starý rituál koupání, který je jak očistným zážitkem, tak oblíbenou společenskou aktivitou. Hammam – neboli veřejné lázně – poskytuje lidem prostor, kde se mohou shromažďovat, relaxovat a pracovat na svém zdraví a „mládí“.

Rituál zahrnuje řadu kroků, počínaje parním sezením k otevření pórů a vyčištění pleti. Následuje energická exfoliace pomocí speciální rukavice zvané kessa a tradičního černého mýdla vyrobeného z oliv.

Tělo je důkladně omyto, aby se odstranily nečistoty a odumřelé kožní buňky. Poté se používá studená voda k opláchnutí mýdla a osvěžení těla.

Tradice Hammamu není jen fyzická očista, ale z velké části především čas pro relaxaci, socializaci a péči o sebe.

Mezi jedny z nejhezčích lázní naleznete například v Les Bains de Marrakech.

Veřejné lázně hammam.
Veřejné lázně hammam.

Na nejvyšší horu severní Afriky

Pokud vám předchozí aktivity přišly příliš nudné a statické, můžete se společně s CK SEN rozhodnout pro nějakou akčnější. Tou je dozajista výstup na nejvyšší horu severní Afriky – majestátní Džabal Tubkal (Jebel Toubkal), na jehož vrchol, který se nachází ve 4167 m n. m., vás rádi doprovodíme v jednom z našich zájezdů. Z Marrakéše je to k hoře necelých 70 km autem či autobusem. A pak je to už jen na vás, resp. na vašich turistických schopnostech a zdravotním stavu. Pokud jste v dobré fyzické kondici a jste na výstup dobře připraveni, z naší zkušenosti byste neměli mít žádný problém. Ač na vrcholu můžete někdy pocítit lehké příznaky výškové nemoci (zhoršené dýchání, bolest hlavy apod.).

Hora Toubkal.
Hora Toubkal.

Problém můžete mít leda s brzkým vstáváním, které je však nutností, abychom trek v poklidu zvládli. Cesta na vrchol trvá většinou mezi 3 a 4 hodinami. Není však nutné mít žádné obavy, naši průvodci se o vás dokonale postarají a vy si budete moci, s čelovkami na hlavě, jen užívat samotný výstup i okolní majestátní vrcholky pohoří Atlas. Ten byl do 19. století pro Evropany prakticky nedostupný, domácí si „své“ hory důsledně chránili a nechtěli zde žádné „vetřelce“.

Po dobytí vrcholu následuje společné objetí, vzájemné gratulace a samozřejmě nejedna fotografie. Nezapomenutelný zážitek!

Výšlap na horu Toubkal.
Výšlap na horu Toubkal.

K nejvyšším vodopádům severní Afriky

Necelých 160 km od Marrakéše najdeme jeden z přírodních pokladů Maroka. Vodopády Ouzoud jsou nejen nejvyšší kaskádou v severní Africe, ale také populárním víkendovým cílem Marrakéšanů. Proto moc nepočítejte s tím, že byste měli místo sami pro sebe.

Vodopády Ouzoud.
Vodopády Ouzoud.

Ouzoud si nepředstavujte jako jeden jediný vodopád, jedná se o jejich sérii. Můžete se k nim dostat zespodu, kde můžete absolvovat i projížďku na – často po domácku vyrobených – loďkách. Nebo můžete smočit nohy ve zdejších „rybníčkách“. Najdete zde však i příjemné občerstvení a posezení s výhledem. Nicméně vodopády můžete obdivovat i shora, v tom případě půjdete po skalách v úrovni, kde voda začíná padat více než 100 m dolů. Protože zde nenajdete zábradlí, je dobré být velice ostražití. Pohledy, které se vám odtud naskytnou, jsou každopádně úchvatné.

Vyhlídka na vodopády Ouzoud.
Vyhlídka na vodopády Ouzoud.

TIP CK SEN: Pokud se chcete dostat do blízkosti magotů bezocasých, zde máte šanci. Jsou na lidi poměrně zvyklí a pokud jsou v dobrém rozmaru, rádi „zapózují“ na fotografii. Přestože jste třeba milovníkem zvířat a opic dožadujících se něčeho k snědku je vám líto, vězte, že se stále jedná o divoká zvířata a krmení jim může ublížit.

Opice u vodopádů Ouzoud.
Opice u vodopádů Ouzoud.

FAUNA A FLORA V OKOLÍ MARRAKÉŠE

Bohužel v posledních několika desetiletích byly určité části marocké krajiny negativně ovlivněny odlesňováním a nadměrnou pastvou dobytka. To znamená, že několik významných živočišných druhů v zemi – jako je magot bezocasý, levhart skvrnitý, jelen berberský a gazela atlaská – je nyní ohroženo. Kromě výše uvedených zde lze spatřit například paovci hřivnatou, karakala či prase divoké. Nicméně obecně velcí savci nejsou příliš početní. Mezi menší zvířata patří dikobrazi, fenci nebo třeba pískomilové. Maroko potěší i pozorovatele ptactva, kterých je zde zdokumentováno necelých 500 druhů, jeden z nejvzácnějších je jistě ibis skalní, který je celosvětově kriticky ohrožen. Stejně tak zde žije relativně velké množství druhů plazů včetně jedovatých hadů (např. zmije rohatá či zmije útočná).

Národním zvířetem Maroka je lev berberský. Ty však dnes již ve volné přírodě nenajdeme.

Ze světa flory najdeme v Marrakéši a okolí především datlové palmy, argánie trnité, růže, pomerančovníky, kaktusy a žakarandy. Národní rostlinou je růže damašská.

Palmová oblast La Palmeraie nedaleko Marrákeše.
Palmová oblast La Palmeraie nedaleko Marrákeše.

PRAKTICKÉ INFORMACE

Ať už se rozhodnete projet pouze okolí Marrakéše či navštívit i další vzdálenější vyhlášené lokality autobusem či v zapůjčeném vozidle, zde přinášíme pro představu vzdálenosti mezi jednotlivými městy/místy.

Marrakéš – Rabat – 320 km

Marrakéš – Casablanca – 240 km

Marrakéš – Fez – 530 km

Marrakéš – Essaouira – 170 km

Spropitné

V Maroku neexistují žádná striktní pravidla pro spropitné. Pokud jste s obsluhou spokojeni, je zvykem 10 – 15 % spropitné, zejména v restauraci nebo kavárně s obsluhou. Spropitné není nutné, pokud byl provozovnou k vyúčtování připočten poplatek za služby. Cenu za taxi ideálně zaokrouhlete.

Etiketa

  • Před fotografováním osob se nejprve zeptejte na povolení.
  • Buďte štědří na bakšiš.
  • Respektujte muslimské svatostánky a svátky.

Témata, která zažehnou konverzaci s Maročanem, jsou například:

  • Sport, zejména pak fotbal
  • Klima
  • Znalost marockých reálií a historie země je vždy shledána s nadšením
  • Knihy
  • Marocká kuchyně (ideálně pokrmy pochvalte)

Témata, kterým je třeba se vyhnout, když mluvíte s Maročanem:

  • Náboženství
  • LGBTQ+

Jak zapadnout mezi domácí?

Pokud chcete zapadnout a chovat se jako rodilý Maročan, zkuste následující:

  • Nechoďte příliš odhaleni.
  • Nelíbejte se s nikým opačného pohlaví na veřejnosti. Pusy na tvář na přivítanou kamarádům stejného pohlaví problém nebývají.
  • Smlouvejte na trzích o cenách.
  • Zapojujte při stolování pravou ruku, ne pouze příbory.
  • Udělejte si čas na rituál výroby a popíjení mátového čaje

Typický marocký oděv.
Typický marocký oděv.

CHUŤ MARRAKÉŠE

Marocká kuchyně je směsí berberských, arabských, andaluských a obecně středomořských vlivů. Vyznačuje se používáním koření, jako je kmín, šafrán a skořice, obecně se často setkáte se položkami jako je jehněčí maso, kuskus a olivy. Mezi tradiční techniky vaření patří pomalé vaření v tajinech (tažínech) a grilování na otevřeném ohni.

A co tedy během vašich toulek po Marrakéši, ať už na trhu či v luxusní restauraci, ochutnat?

Couscous

Národní marocký pokrm, který bývá většinou konzumován v pátek. Dle regionu ale i chuti bývá podáván se zeleninou (například s lilkem), kuřetem, rybou, ale můžete se setkat i s jeho sladkou variantou.

Couscous s masem i zeleninou.
Couscous s masem i zeleninou.

Tajine

Jedinečný pokrm připravovaný v jedinečné nádobě. Ano, tajine je název pro populární marocký chod i onu nádobu, ve které je připravován. Ingredience jako například kuře, ryby, zelenina, ořechy, švestky, meruňky jsou společně dušeny, aby se jejich aroma a chutě dokonale prolnuly.

Tradiční pokrm tajine.
Tradiční pokrm tajine.

Pastilla

V Maroku se pastilla obecně podává jako předkrm na začátku speciálních jídel, jedná se o těsto v kulaté formě plněné šťavnatým kuřetem, které doplňují lahodné mandle. Chuť je sladká a pikantní zároveň.

Marocká pastilla.
Marocká pastilla.

Chebakia

Chebakia je asi nejoblíbenějším dezertem v Maroku a bývá připravován nejčastěji během ramadánu. Těsto ve tvaru růží je smočeno v medu a často dochuceno vodou z pomerančových květů, následně ozdobeno sezamem.

Oblíbený dezert chebakia.
Oblíbený dezert chebakia.

Mátový čaj

Marocký signature drink je velice osvěžující. Mátový čaj se podává s úctou, je to gesto pohostinnosti.


Věděli jste, že...? Rituál mátového čaje je vážená marocká tradice, která přesahuje pouhé pití čaje. Je to symbol pohostinnosti, přátelství a vřelosti hluboce zakořeněný v marocké kultuře. Rituál začíná přípravou chutné směsi lístků zeleného čaje, lístků čerstvé máty a cukru. Čaj se vaří v konvici, nalévá se do malých sklenic a poté se několikrát přelévá zpět do konvice, aby se promíchaly chutě a vytvořila se pěnová textura. Tento proces, známý jako „vysoké lití“, je formou umění sám o sobě. Čaj se pak podává hostům, kteří jej pomalu popíjejí, vychutnávají si jeho osvěžující chuť a konverzují. Rituál mátového čaje je krásným vyjádřením marocké pohostinnosti a vytváří pocit propojení a přátelství.


Servis marockého mátového čaje.
Servis marockého mátového čaje.

CO V MARRAKÉŠI NEVYNECHAT

Zahria

Pokud se v Marrakéši budete pohybovat na jaře, máte šanci zažít festival Zahria, ikonickou událost, která je součástí marrakéšského kalendáře již řadu let, nicméně její obsah, tradice jsou v Maroku známé daleko déle. Ponořte se do srdce stovky let staré marocké tradice, kde se ctí obřad destilace bílých pomerančových květů. Tento jarní festival spojuje vědu, řemesla, literaturu, paměť a hudbu a nabízí nezapomenutelný kulturní zážitek. Zahria, registrovaná od roku 2022 jako součást kulturního dědictví muslimského světa organizací ISESCO, aspiruje dokonce na zařazení na seznam UNESCO.

Kdy jet do Marrakéše?

Nejlepší čas na návštěvu Marrákeše je na jaře a na podzim, kdy jsou teploty trvale příjemné, aniž by však panovalo nesnesitelné horko. Konkrétně květen a září jsou nejideálnější měsíce k návštěvě, protože srážky bývají nižší než ostatní podzimní a jarní měsíce.

Jarní teploty mají tendenci od začátku března stoupat, což znamená návrat k příjemným večerům stráveným stolováním na střešních terasách a na nádvořích provoněných pomerančovými květy. V květnu město navíc probarví rozkvetlé žakarandy.

V červnu udeří vedra a teploty se mohou pohybovat až kolem 40 °C. O něco větší teplo pak návštěvníci Marrakéše zažijí během července a srpna, které jsou nejteplejšími měsíci v roce.

Na začátku podzimu město zavládne rušná atmosféra, kdy se obyvatelé města po létě vracejí k rušnému tempu, galerie pořádají vernisáže k odhalení nových výstav a cestovatelé se do města opět hrnou, zejména během evropských podzimních prázdnin. Pro představu – v říjnu se teploty pohybují mezi 17 a 27 °C. V lednu, což je zde nejstudenější měsíc, si můžete užívat poměrně na zimu příjemné teploty mezi 8 a 18 °C.

Cestovatelé, kteří navštíví zemi mimo hlavní turistickou sezónu, například v lednu a listopadu, ale mohou zase profitovat ze zvýšené dostupnosti ubytování, nižších cen a menších davů.

Koňské spřežení v Marrákeši.
Koňské spřežení v Marrákeši.

ZAJÍMAVOSTI MARRAKÉŠE

Jedno z největších měst v zemi – Marrakéš je 4. největší město v Maroku.

Přezdívka města – Marrakéš má i jiné jméno, tím je Červené město, a to proto, že všechny zdi jeho budov mají červenou okrovou barvu.

Historický význam – Spolu s městy Fes, Meknes a Rabat je Marrakéš jedním ze čtyř imperiálních hlavních měst Maroka.

Jedno z nejrušnějších náměstí – Náměstí Jemaa el – Fnaa je jedním z nejrušnějších trhů na africkém kontinentu – s pouličním jídlem, zaklínači hadů, vypravěči, tradičními hudebníky a tanečníky.

Ikona města – Mešita Koutoubia je dominantou města Marrakéš již více než 700 let.

Churchill v Marrakéši – V roce 1943 britský premiér Winston Churchill trval na tom, že americký prezident Franklin D. Roosevelt musí po konferenci během války odcestovat s ním na návštěvu Marrákeše. Cestu využil mj. k vytvoření obrazu s názvem „Západ slunce nad pohořím Atlas“.

Staré versus nové – Marrakéš je rozdělena na dvě části: staré město, známé jako Medina, a nové město Guliz, které vytváří dokonalou rovnováhu mezi tradičními a moderními aspekty města.

TOP letiště v Marrákeši – Letiště Menara, je považováno za jedno z nejkrásnějších letišť na světě. Se svými geometrickými tvary a skleněnou kupolí architektura skutečně odráží krásu města, do kterého se chystáte vstoupit.

Opečovávané palmy – Palmy, které uvidíte po celém městě, je zakázáno kácet a pokud se najdou pořezané, místní úřady za to udělují vysokou pokutu.

Marrakéš je vícejazyčná – Úředním jazykem je arabština a berberština, ale obyvatelé běžně mluví anglicky a francouzsky.

Marrakéš ve filmu – Mnohé filmy se natáčely v Marrakéši, za všechny jmenujme například Mumii, Mission Impossible či Sex in the City 2.

Tržiště ve starém městě, kde se natáčelo hned několik světových filmů.
Tržiště ve starém městě, kde se natáčelo hned několik světových filmů.


Pokud vás Marrakéš v našem článku zaujala, věřte, že tváří v tvář vás zaujme alespoň dvakrát tolik. CK SEN se vám bude snažit díky zkušenostem a nabytým znalostem o regionu zpříjemnit vaše poznávání tohoto „Červeného města“ na maximum. Věříme, že si vyberete Marrakéš v jedné z našich zájezdových kombinací.


Panorama města Marrákeš.
Panorama města Marrákeš.
<
>
Pohoří Atlas.Pohled na údolí Ourika z výšky.Historická část města Medina.Ulice v historické části města Medině.Vesnice v pohoří Atlas.Let horkovzdušným balónem nad pohořím Atlas.Detail minaretu mešity Kutubíja.
Všechny články autora

Petra Špačková

Petra absolvovala česko-italské gymnázium a Fakultu sociálních věd Univerzity Karlovy v Praze, kde vystudovala mezinárodní vztahy. Mluví italsky, anglicky, německy a trochu  španělsky. Pracovala coby analytik v Kanceláři prezidenta republiky a na mateřské se věnovala překladům z/do italštiny. Má manžela a dvě dcery a nemyslí si, že děti by byly při cestování jakoukoli překážkou. Naopak, společně navštívili již všechny kontinenty a Petra projela přes 50 zemí světa. V zahraničí se nezaměřuje v prvé řadě na památky, ale především na běžný život a pozorování místních obyvatel, ať už se jedná o uspěchané businessmany v Tokiu či rozjímavé surfaře na Gold Coast. Věří, že právě povaha obyvatel utváří ráz a pověst dané země. Miluje zvířata a při každé cestě se snaží s těmi místními, ideálně endemity, setkat. Petra ráda lyžuje a umí ocenit dobrou kávu. Petra začala psát zajímavé Blogy z celého světa pro CK SEN v roce 2022.