doprava v Indii

Sprostá gesta, jazykové hříčky – úsměvné příběhy z dalekých cest.

Průvodci cestovních kanceláří zažívají na zájezdech mnoho nečekaných a úsměvných situací. Obzvlášť pokud v tomto oboru pracují přes dvacet let. Tady je několik příběhů z CK SEN.

Autor: Průvodci CK SEN a Pavel Fellner

28.02.2018

Čti více
doprava v Indii
doprava v Indii

Indie: Hloupá hra znuděných cestovatelů

Co dělají průvodci v indickém Dillí, když se nudí? Testují řidiče rikš. Nastoupí a poprosí, ať je odvezou do centrály Cestovní kanceláře SEN, Korunní 79, Praha. „Řidič se usměje, pokývá znale hlavou a vydá se na cestu. Yes, yes my friend. Nepřizná, že neví, kam má jet, nechce ztratit zákazníka, chce vypadat jako profesionál, předstírá, že se v Dillí vyzná. Apak se nenápadně začne zastavovat ukolegů aptá se, zda náhodou neznají „ko-ru-ny“. Vítězí ten z průvodců, který se veze nejdéle. Za tento krutý průvodcovský žertík ovšem dostane majitel rikši vždy řádně zaplaceno!

bezpečnost na cestách
bezpečnost na cestách

Mexiko: O moudrých policistech

Náš zájezd jednou v Mexiku zastavili policisté. Prý aby zkontrolovali řidiče - odebrali mu vzorek moči, krve, běhal po středové čáre silnice, kontrolovali, zda není opilý. „Trvalo to velmi dlouho, tak jsem zavolala jednoho policistu dovnitř autobusu, že ho s turisty vyzpovídáme,“ říká průvodkyně Katarina Líšková. Pak se začal ptát on, odkud jsme. Česko neznal, tak mu napověděli, že leží v Evropě. Rozproudila konverzace. Když policista vystupoval z autobusu, otočil se a říká: „Kde je vlastně ta Evropa? Na západním nebo východním pobřeží USA?“

Asie
Asie

Asie: Zrádná gesta

V Tibetu se lidé zdraví tak jako u nás děti ve školce - vypláznutím jazyka. Znamená to, že nejste ďábel, ďábel má totiž modrý jazyk. V Česku je zvykem, že když chcete někoho přivolat, uděláte to kýváním ukazováčku směrem k sobě. V Asii to ale nedělejte. Je to neslušné gesto! Lidé se zde přivolávají rukou (dlaní) otočenou k zemi.

slivovice
slivovice

Barma a Francie: Jazykové nedorozumění

Další příběh je z Barmy, kde průvodci s klienty popíjeli v restauraci místní rum. Barma byla v roce 1996 neuvěřitelně levnou zemí, z ničeho nic se však zdražil rum. Místo obvyklého dolaru najednou stál 25 dolarů. Po dlouhých rozpacích se na to šel jeden z průvodců zeptat, slovem „rum“ místní hoteliéři označovali hotelový pokoj.

K nedorozumění může dojít i v Evropě. Když jsme řekli v Paříži francouzským dívkám, že jsme z Čech, začaly vykřikovat „našli Danu, našli Danu.“Trvalo dlouho, než nám došlo, že se nejedná o jméno dívky ani o antikoncepci, ale že se chtějí pochlubit svou češtinou – nashledanou.

pitný režim na cestách
pitný režim na cestách

Jordánsko: Tenhle umí pít whisky

V arabských zemích budí vždy alkohol rozruch. Jednou stála v Jordánsku skupina turistů před autobusem a nechávala kolovat láhev padesátiprocentní slivovice. Místní tomu přihlíželi a pak ze svého středu vybrali jednoho s tím, že „umí pít whisky.“ Slivovici pily i slečny, jedna z nich mu podala kalíšek, kopl ho do sebe a pak začal běhat okolo jak šílený. Když se uklidnil, tak pouze sípal: “Vy jste si ze mě udělali srandu. Ta hořlavina je do toho vašeho autobusu.”

africká káva
africká káva

Kafé v Pobřeží slonoviny

Na Pobřeží Slonoviny se pěstují kakaové a kávové boby. V kavárně vám ovšem ohřejí vodu na 80 stupňů a do toho vsypou instantní kávu Nescafé. „Když jsem protestoval, tak mi náš průvodce do toho ještě ponořil sáček s čajem. Aby to bylo silnější. Myslel to dobře,“ vzpomíná Luboš Fellner.

Súdán
Súdán

Súdán: déšť se přivolává, jen když prší

Expedice CK SEN se v Súdánu dostala do míst, kde pár desetiletí nebyl ani jediný turista. Navštívila také krásnou ztracenou vesničku, všichni byli životem místních nadšení. Je vůbec možné, že taková místa ještě dnes na světě existují? ptali se. Luboš Fellner je lékař a tak se rozhodl navštívit šamanku. Šamanství se zde dědí z matky na dceru po generace, kromě léčení svého kmene umí i přivolávat déšť. Po úvodních zdvořilostních frázích ji požádal o předvedení síly „Přivolejte déšť, prosím, předveďte nám tento rituál." S opovržením se na něj podívala a prohlásila: „Déšť přivolávám pouze během sezóny dešťů“.

jižní Afrika
jižní Afrika

Jihoafrická republika: Nekorektní vtípky zaberou všude

Martin Šimko, další z průvodců Cestovní kanceláře SEN, opouštěl Jihoafrickou republiku s vízem, jehož platnost před pár dny vypršela. Na letišti potřeboval dostat razítko, že legálně opustil zemi. Stál v řadě a potil se strachy. Před ním byla Afričanka s velmi, opravdu velmi rozložitými boky. Když už byl na řadě, úředníkovi to nedalo a za obrovským africkým zadkem se musel otočit. „A to přišla má chvíle. Jak k němu kráčím, s úsměvem mu říkám: beautiful, right - nádhera, co?“ Celník opětoval úsměv, na pas ani okem nemrknul, bouchl razítkem, a Martin Šimko mohl legálně opustit zemi s neplatným vízem.

<
>
Všechny články autora

Pavel Fellner

Průkopník našich cest do Indonésie a Polynésie. Několikrát absolvoval cestu kolem světa, průvodcuje jižní Ameriku, Barmu, Thajsko, Indii, Čínu, Tibet, Nepál, Bhután, Etiopii, Keňu, Tanzanii, Namibii, JAR...., miluje Stolové hory ve Venezuele, koupe se s tučňákama na Antarktidě a vyběhne na každou sopku, kterou spatří. Bohém s odbornými znalostmi z řízení a marketingu si na zájezdech vychutnává každý moment. Okouzlí Vás nejen dojemnou hrou na klavír, vědomostmi, ale i talentem zorganizovat věci tak, abyste si vaši dovolenou dokonale užili. Velmi dobře vaří a v restauraci vám rád pomůže najít přesně to víno, na které máte chuť. Z dovolené, kde vás provází, se vám nebude chtít odejít.


Mám zájem o "Speciální akci" na poznávací zájezdy do celého světa se SLEVOU AŽ 35%.


Zadejte prosím váš e-mail:

Povinné pole