Washington Capitol.

Washington D.C.: Tipy, zajímavosti, památky a co vidět?

Není zdaleka náhoda, že hlavní město Spojených států amerických získalo v roce svého založení (1790) název po příjmení prvního amerického prezidenta George Washingtona. Tento přemýšlivý, inteligentní a houževnatý muž si vysloužil pevné místo v tamější historii. A není divu, stál přímo u zrodu počátků USA a snažil se vykročit vstříc budoucnosti tou správnou nohou. Opusťme však na chvíli tuto významnou americkou osobnost a přejděme k samotnému městu. Washington, D.C. je nejen centrem důležitých státníků, ale i historicky významným místem s monumentálními památkami a velmi přívětivým městem pro turisty. Mnoho památek je totiž přístupných bez poplatku! Co tedy hlavním městě USA navštívíte?

Informace o Washingtonu, D.C.

 • Washington, D.C. má rozlohu cca 177 km², je hlavním městem Spojených států amerických a konkrétně leží mezi Virginií a Marylandem na severním břehu řeky Potomac.
 • Hlavní město USA je domovem všech tří složek federální vlády, stejně jako Bílého domu.
 • Washington, D.C. má také několik ostrovů, které se rozkládají v řece Potomac. Jedním z nich je například ostrov Theodora Roosevelta, který má řadu turistických stezek a je často navštěvován místními obyvateli. Zajímavý je ale i umělý ostrov Kingman na řece Anacostia, na kterém se každé léto koná oblíbený bluegrassový festival.
 • Metropolitní oblast Washington má k roku 2024 více než 5,5 milionů obyvatel, z nichž asi 672 000 žije přímo ve městě Washington, D.C.
 • Ve Washingtonu, D.C. žije nejvíce černochů/Afroameričanů (43,5 %) a také bělochů (36,3 %). Ostatní obyvatelé jsou smíšeného/hispánského nebo asijského původu.
 • Washington má mírné subtropické klima s vysokou úrovní vlhkosti – průměrně zde napadne za měsíc asi 75 až 100 mm srážek. Léta jsou pak obvykle horká a vlhká, zatímco zimy jsou chladné a vlhké. Nejteplejšími měsíci roku jsou červenec a srpen (s průměrnými teplotami 26 °C až 31 °C) a nejchladnějšími měsíci prosinec, leden a únor (s průměrnými teplotami -2 ° C a 6 ° C).

Autor: Iveta Reinisch

24.11.2022

Čti více
Bílý dům.
Bílý dům.

20 turisticky zajímavých míst ve Washington DC, které stojí za vidění

Když se řekne Washington, D.C., zřejmě se mnohým z vás vybaví jako první Bílý dům – sídlo amerického prezidenta. Hlavní město Spojených států amerických však nabídne mnohem víc! Stačí jen pečlivě zapátrat a pak už se jen nechat okouzlovat tamější pozoruhodnou historií.

Prohlédněte si mapu Washingtonu D.C. a naplánujte snadno výlet.

BÍLÝ DŮM A WASHINGTONŮV PAMÁTNÍK (The White House and the Washington Monument)

Hlavní turistickou destinací ve Washingtonu, D.C. je samo sebou Bílý dům a Washingtonův památník. Bílý dům je již od roku 1800 úředním „domovem“ všech amerických prezidentů – respektive od druhé hlavy státu, Johna Adamse. Jako turista jej můžete navštívit zdarma. Dveře budovy jsou pro veřejnost otevřeny obvykle od úterý do soboty v čase 8:00 až 12:30 (kromě svátků). Samotné prohlídce ovšem předchází podání žádosti. Ta musí být odeslána minimálně 21 dní předem. S tím může pomoci například velvyslanectví ve Washingtonu, D.C. Pokud je žádost schválena, bude vám přiděleno konkrétní časové okno. Do prostor Bílého domu je pak zakázáno vnášet konkrétní předměty.

Doplňující informace: Časová náročnost prohlídky Bílého domu a Washingtonova památníku je odhadována na 1 až 2 hodiny.

Poblíž Bílého domu (asi 10 až 15 minut chůze od budovy), hned v centru Washingtonu, D.C. můžete obdivovat také tzv. Washingtonův památník. Ten byl dostaven do nynější podoby v roce 1884 jako pocta prvnímu americkému prezidentovi Georgovi Washingtonovi. Památník má tvar obelisku a je vyroben z modrokamenné ruly, mramoru a žuly. Na výšku měří necelých 170 metrů a platí za nevyšší sloup na světě postavený v egyptském stylu. Pokud sem zavítáte jako turista, můžete vyjet proskleným výtahem v památníku až na horní vyhlídkovou plošinu, která poskytne krásný 360° rozhled do okolí. Exteriér atrakce je dostupný k prozkoumání 24 hodin denně, interiér je otevřený každý den od 9:00 do 17:00. Vstupenky na konkrétní čas prohlídky památníku lze získat buď online nebo osobně na místě. Vstupné je zdarma, platí se jen servisní poplatek 1 dolar. Více informací naleznete ZDE.

Zajímavost z historie: Stavba Washingtonova památníku započala již v roce 1848, ale kvůli nedostatku finančních prostředků byla pozastavena na dlouhých 23 let (od roku 1854 do roku 1877).

Více informací o Washingtonově památníku

Washingtonův památnik při západu slunce.
Washingtonův památnik při západu slunce.

LINCOLNŮV PAMÁTNÍK (Lincoln Memorial)

Další velmi významnou americkou osobností je Abraham Lincoln, šestnáctý prezident Spojených států amerických. Jeho odkaz a jméno připomíná právě Lincolnův památník, který najdete na západním konci parku National Mall. Sem se dostanete pěšky ze stanice metra Foggy Bottom-GWU nebo po trase DC Circulator's National Mall. Památník je otevřený 24 hodin denně a vstupné je zdarma. Na jeho jižní a severní stěně najdete vyryté dva slavné Lincolnovy projevy. I architektura budovy je úchvatná a zahrnuje 38 sloupů, z nichž 36 představuje státy v Unii za doby, kdy Lincoln zemřel. A když zdoláte celkem 87 schodů, objeví se před vámi fascinující socha sedícího prezidenta. K dispozici jsou však i výtahy. Časová náročnost prohlídky: do 1 hodiny. Více informací o Lincolnově památníku

TIP: Prohlídka Lincolnova památníku je obzvlášť doporučována po setmění, kdy je atrakce osvětlená a na místě není tolik lidí.

Lincolnův památník.
Lincolnův památník.

PAMÁTNÍK DRUHÉ SVĚTOVÉ VÁLKY (World War II Memorial)

V roce 2004 byl mezi Washingtonovým a Lincolnovým památníkem postaven Památník druhé světové války, který je poctou šestnácti milionům amerických vojáků, kteří sloužili během druhé světové války. Je též uctivou vzpomínkou a památkou na tisíce jednotlivců, jenž během boje přišli o život. Památník má tvar kruhu, který uzavírá z jedné strany 56 sloupců (ty představují americké státy za dob války). Uprostřed je tzv. Rainbow Pool, což je zrcadlový „bazén“, nebo chcete-li fontána. Svůj název získala již v roce 1924, a to posléze, co 124 vodních proudů vytvořilo duhu. Na místě se silnou atmosférou můžete též zpozorovat podlouhlou stěnu, na které je vysázeno přes 4 tisíce zlatých hvězd, přičemž každá z nich představuje 100 padlých amerických vojáků. Vstup je na místo zdarma a památník je veřejnosti otevřen 24 hodin denně. Časová náročnost prohlídky je do hodiny.Více informací o Památníku druhé světové války

TIP: Ideální období pro návštěvu tohoto inspirativního a důležitého památníku je jaro a léto. I přesto, že se zde asi potkáte s davy dalších turistů, užijete si také dechberoucí vodní prvky Rainbow Pool.

Památník druhé světové války.
Památník druhé světové války.

NÁRODNÍ MUZEUM LETECTVÍ A KOSMONAUTIKY (Smithsonian National Air and Space Museum)

Na východním konci parku National Mall (vstup pro veřejnost z Independence Avenue) najdete jedno z nejoblíbenějších muzeí na světě – Smithsonian National Air and Space Museum, které bylo založeno už v roce 1946. Tohle místo nadchne zejména ty nejmenší! Obsáhne jednu z největších sbírek souvisejících s kosmonautikou a letectvím – a většinu z toho v naprostém originále. Najdete tu například velitelský modul Apolla 11 a mnoho slavných letadel. Pro návštěvníky je k dispozici i letecký simulátor, obchod se suvenýry nebo Einsteinovo planetárium. Zajímavost: V roce 2008 muzeum renovovalo mnoho svých exponátů a vystavilo ke stávající sbírce až 1 400 nových předmětů. Otevřeno je zde denně od 10:00 do 17:30 kromě 25. prosince. Vstupné do muzea je zdarma, avšak je nutné rezervovat si časovou vstupenku. Časová náročnost: 2 hodiny až půl dne. Více informací o Národním muzeu letectví a kosmonautiky

TIP: Nejlepším časem k návštěvě muzea jsou údajně dopolední hodiny. Zavítejte sem tedy těsně po otevření. Vyhnete se tak davům lidí.

WASHINGTONSKÁ NÁRODNÍ KATEDRÁLA (Washington National Cathedral)

Tato monumentální budova se nachází na Wisconsin Avenue, poblíž stanice metra Cleveland Park. Včetně věže měří na výšku celých 92 metrů a je tak šestou největší katedrálou na světě. Historie této katedrály se datuje již do počátku dvacátého století. Její stavba totiž započala v roce 1907. Ve skutečnosti však byla dokončena až roku 1990. Washingtonská národní katedrála je postavena v gotickém stylu a obklopují ji rozsáhlé zahrady, které dotváří tu správnou atmosféru. Obdivovat můžete na budově vysoké klenby, chrliče nebo vitrážová okna. V místě se můžete zúčastnit též bezplatných bohoslužeb – ty se obvykle konají každou neděli od 11:15 nebo pak od 16:00 (modlitby vedené sborem). Časová náročnost prohlídky: 1 až 2 hodiny. Více informací o Washingtonské národní katedrále

Prohlídka katedrály a vstupné: Pokud budete chtít prozkoumat vnitřní prostory katedrály ve Washingtonu, D.C., je nutné zaplatit vstupné. Dospělý zaplatí 15 USD a děti či dospívající (od 5 do 17 let) pak 10 USD. Dítka do 4 let mají vstup zdarma. Přesné časy prohlídek se odvíjí podle programu bohoslužeb, koncertů, modliteb nebo jiných akcí katedrály. Vhodné je prozkoumat tamější kalendář.

 Washingtonská národní katedrála.
Washingtonská národní katedrála.

KAPITOL USA A KONGRESOVÁ KNIHOVNA (U.S. Capitol and the Library of Congress)

Pokud chcete vidět jednu z nejvelkolepějších budov Washingtonu, D.C., zavítejte do Kapitolu USA. Sem chodí diskutovat členové obou komor Kongresu, zatímco opodál – v jižním a severním křídle budovy se pohybují zvídaví návštěvníci na prohlídce. Zaujmout vás zde může jako turistu i fascinující kruhový střed Kapitolu – tzv. Rotunda. V hale pak lze obdivovat fresky, obrazy nebo sochy z americké historie. Za vidění stojí i ikonická litinová kopule, která je na svém místě od roku 1868. Vstup pro návštěvníky Kapitolu je zdarma, musíte si však rezervovat své místo na prohlídku s dostatečným předstihem. Návštěvnické centrum vás uvítá od pondělí do pátku v čase 9:00 až 15:30. Oficiální webové stránky Kapitolu: www.visitthecapitol.gov

Doplňující informace: Prohlídka obou turistických míst (Kapitolu i Kongresové knihovny) vám zabere zhruba hodinu až dvě, ne-li déle.

A když už budete mít po prohlídce Kapitolu USA, zcela určitě pak zavítejte i do Kongresové knihovny! Stačí, když přejdete pár kroků přes East Capitol Street. Knihovna obsáhne tři budovy, v kterých se nachází více než 164 milionů knih, rukopisů, fotografií, zvukových nahrávek nebo notových záznamů. Podle Guinessovy knihy rekordů je největší knihovnou na světě. Zdaleka nejzajímavější z trojice je budova Thomase Jeffersona – ta byla dokončena roku 1897 a obdivovat v ní můžete třeba Gutenbergovu Bibli. Otevřena je pro veřejnost obvykle od úterý do soboty v čase 10:00 až 17:00, vstupné se neplatí, je však nutné čas prohlídky předem rezervovat. Ostatní dvě budovy knihovny (James Madison Memorial Building a John Adams Building) slouží primárně pro vědecké účely. Oficiální webové stránky Kongresové knihovny: www.loc.gov

Kapitol USA - symbol Washington, D.C.
Kapitol USA - symbol Washington, D.C.

ROCK CREEK PARK

Tento rozlehlý městský park byl založen v roce 1890 a poskytne oddych od městského ruchu. Rozprostírá se mezi Washingtonem, D.C. a Marylandem – až k řece Potomac. Toto místo je velmi oblíbené pro outdoorové aktivity. V parku se můžete nejen procházet, ale i jezdit na kole nebo koni. K dispozici je také golfové hřiště s devíti jamkami nebo tenisové kurty. Pokud budete chtít zažít romantiku, můžete si dokonce půjčit šlapadlo a plavit se po řece Potomac. V Rock Creek Parku pak naleznete i Přírodovědné centrum s dětským koutkem, historický mlýn Peirce Mill nebo Old Stone House – což je nejstarší původní budova ve Waschingtonu D.C. postavená v roce 1766. Nejideálnějším obdobím pro návštěvu je prý podzim, který nabídne pestrou paletu barev v přírodě. Park je otevřen denně od východu do západu slunce. Vstupné je zdarma. Více informací o Rock Creek Parku

BOTANICKÁ ZAHRADA SPOJENÝCH STÁTŮ AMERICKÝCH (United States Botanic Garden)

Botanickou zahradu na Maryland Avenue ve Washingtonu založil v roce 1820 Kongres USA, platí tak za nejstarší nepřetržitě fungující botanickou zahradu v Americe. Od roku 1934 je spravována architektem Kapitolu a uznána je také jako muzeum. Najdete zde celé spektrum rostlinných druhů. Vstupné je do botanické zahrady zdarma. Vnitřní prostory (The Conservatory) jsou otevřeny denně od 10:00 do 17:00. Od svítání do soumraku pak můžete obdivovat i Bartholdiho fontánu a zahrady. Časová náročnost prohlídky: 1 až 2 hodiny. Více informací o United States Botanic Garden

Doplňující informace: Mezi nejhlavnější mise botanické zahrady ve Washingtonu patří podpora botanických znalostí, podpora udržitelnosti i ochrany rostlin a prezentace ukázek vzdělávacích programů či exponátů.

Botanická zahrada USA.
Botanická zahrada USA.

THE TIDAL BASIN

Tuto umělou nádrž s názvem The Tidal Basin najdete mezi Washingtonským kanálem a řekou Potomac (je součástí parku West Potomac). Má nejen rekreační význam, ale i velmi praktický. Vznikla pro to, aby využívala silných přílivů řeky Potomac k čištění Washingtonského kanálu. Krom jiného má také udržovat stálou hladinu jednoho z největších zrcadlových bazénů ve Washingtonu, D.C. – v The Lincoln Memorial Reflecting Pool, který se nachází na východ od Lincolnova památníku. Na jaře se tu pak můžete kochat rozkvetlými třešněmi (dar městu z Tokia). A co dalšího u nádrže podniknout? Když vás omrzí procházka, vsaďte na plavbu ve šlapadle, které zde půjčují od jara do podzimu za poplatek kolem 32 USD/hodinu. Do loďky se následně vejdou až 4 osoby. Nejlepší způsob, jak se na místo dostat, je cestování metrem. Nejbližšími zastávkami jsou Smithsonian nebo L'Enfant Plaza. Více informací o nádrži The Tidal Basin

Zajímavost: Když se budete procházet podél břehů The Tidal Basin, můžete si též všimnout tři významných památníků: Thomase Jeffersona, Franklina Delana Roosevelta a Martina Luthera Kinga.

PAMÁTNÍK KOREJSKÝCH VÁLEČNÝCH VETERÁNŮ (Korean War Veterans Memorials)

Když zavítáte do parku National Mall ve Washingtonu (blízko Lincolnova památníku), natrefíte na velmi srdcervoucí památník amerických válečných veteránů. Toto místo má konkrétně připomenout vojáky, kteří zahynuli v korejské válce (více jak 58 tisíc Američanů). Najdete tu jak dlouhou černou zeď ze žuly, na níž jsou vypsaná jména válečných hrdinů, tak i 19 soch z nerezové oceli. Památník je otevřen 24 hodin denně a vstup k němu je zdarma. Nachází se jen kousek od stanice metra Foggy Bottom-GWU. Časová náročnost prohlídky: méně jak hodinu. Více informací o Korean War Veterans Memorials

Doplňující informace: Popřemýšlet nad životem a dojít zklidnění můžete u památníku v místě zvaném The Pool of Remembrance, což je bazén obklopený lípami.

Nábřeží řeky Potomac.
Nábřeží řeky Potomac.

PAMÁTNÍK A MUZEUM HOLOKAUSTU VE SPOJENÝCH STÁTECH AMERICKÝCH (United States Holocaust Memorial Museum)

I velmi smutné či doslova hrůzostrašné momenty z historie je důležité připomínat mnoha dalším generacím prostřednictvím dochovaných materiálů a vzpomínek. Tohle místo však není tak úplně pro každého. Pokud jste citlivé povahy, nemusíte Památník a muzeum holokaustu ve Washingtonu ustát. Zvažte také pečlivě, zda sem vůbec vzít malé děti. A co vše zde můžete vidět? Prostřednictvím filmových záběrů, fotografií nebo historických exponátů budete konfrontováni s hrůznou dobou během druhé světové války – antisemitskou propagandou, nástupem A. Hitlera k moci či se samotnými zrůdnými činy holokaustu. Muzeum s památníkem je otevřené denně od 10:00 do 17:30 (vyjma svátků) a najdete jej jižně od parku National Mall, Washingtonova památníku a The Tidal Basin – blízko stanice metra Smithsonian. Vstupné se neplatí, jen je zapotřebí rezervovat si vstup předem online (platí se jen 1 USD transakční poplatek). Webové stránky: www.ushmm.org

NÁRODNÍ GALERIE UMĚNÍ (National Gallery of Art)

Pokud jste fanoušky staršího i moderního umění, určitě zavítejte do Národní galerie umění ve Washingtonu, D.C., kde najdete fascinující sbírku obrazů! Budova se nachází u stanice metra Archives-Navy Memorial-Penn Quarter. Pro odpočinek a občerstvení jsou v místě také kavárny a bary (celkem 5 podniků). V letních měsících pak stojí za návštěvu také okolní zahrada Sculpture Garden, kde se konají v období květen až červen vždy od 18:00 jazzové koncerty. Najdete tu však i přehlídku nejmodernějších soch ze sbírky galerie. Otevřeno má Národní galerie umění denně od 10:00 do 17:00 a vstup je zdarma. Prohlédnout si výstavy můžete jak sami, tak třeba s průvodcem. Časová náročnost prohlídky: 2 hodiny až půl dne. Webové stránky galerie: www.nga.gov

THE JOHN F. KENNEDY CENTER FOR THE PERFORMING ARTS

Jedná se o kulturní centrum, které spojuje tisíce umělců s veřejností – a to jak osobně, tak třeba i online nebo v domovských komunitách. Historie této budovy se datuje do roku 1958, kdy tehdejší americký prezident Eisenhower podepsal zákon o vybudování Národního kulturního centra. Na to následně v roce 1962 reagoval prezident Kennedy se svou manželkou a zahájili kampaň na výstavbu centra v hodnotě 30 milionů dolarů. Po atentátu na Johna F. Kennedyho pak bylo centrum učeno jako živý památník bývalé hlavy USA. V budově i mimo ni naleznete uměleckou galerii, zahradu se sochami, ateliéry, přednáškové sály a další interaktivní prostory. Ze střešní terasy pak budete mít úchvatný výhled na řeku Potomac a okolí. Otevřeno je Kennedyho centrum denně od 10:00 do 0:00.

Prohlídky místa nabízejí divadelní dobrovolníci ve všední dny od 10:00 do 16:30 a o víkendech pak v čase 10:00 až 12:30. K dispozici jsou pro návštěvníky obchody se suvenýry, restaurace i toalety. Více informací se dozvíte na oficiálních webových stránkách: www.kennedy-center.org

Národní galerie umění.
Národní galerie umění.

NÁRODNÍ PŘÍRODOVĚDNÉ MUZEUM (Smithsonian National Museum of Natural History)

Toto muzeum spravuje Smithsonian Institution nacházející se v národním parku National Mall ve Washingtonu, D.C. Budovu pak naleznete na Madison Drive, kousek od stanic metra Federal Triangle, Metro Center nebo Archives-Navy Memorial-Penn Quarter. Návštěvníkům nabídne sbírku více jak 147 milionů artefaktů a exemplářů (například fosilie, rostliny, repliky zvířat, minerály, horniny, meteority, lidské pozůstatky a podobně). Muzeum je velmi oblíbené, a tak není divu, že jej ročně navštíví miliony lidí (v roce 2021 to bylo přes 7 milionů návštěvníků). Otevřeno zde mají denně kromě svátků od 10:00 do 17:30. Vstupné je zdarma. Platí se jen za Butterfly Pavilion (pavilon s motýly), a to kolem 8 dolarů za osobu. Časová náročnost: 2 hodiny až půl dne. Více informací o Národním přírodovědném muzeu

Doporučení: Pokud zvažujete návštěvu Národního přírodovědného muzea ve Washingtonu, D.C. s dětmi, preferujte spíše všední dny mimo sezónu – vyhnete se tak davům a přeplněným prostorám.

ARLINGTONSKÝ NÁRODNÍ HŘBITOV (Arlington National Cemetery)

Arlingtonský národní hřbitov najdete ve Virginii a dostanete se sem například metrem z Washingtonu, D.C. (výstup na stanici Arlington Cemetery). Pochováno je zde více jak 400 tisíc amerických vojáků a veteránů, kteří padli v období od občanské americké války až po současnost. Návštěvníci zde mohou natrefit i na hrob bývalého amerického prezidenta J. F. Kennedyho a jeho manželky Jackie nebo na hrob neznámého vojína. Vyhledávaný turisty je v místě zejména Pamětní amfiteátr. Hřbitov můžete navštívit denně od 8:00 do 17:00, vstupné se neplatí. Více informací o Arlingtonském národním hřbitově

Upozornění: Až na Arlingtonský národní hřbitov zavítáte, chovejte se uctivě a tiše. Hřbitov je stále aktivní – tedy představuje místo posledního rozloučení mnohých rodin, které ztratily blízkého člověka.

PLANET WORD

Jedná se o první muzeum na světě, které je ovládané hlasem. Nabízí zajímavý zážitek prostřednictvím interaktivních galerií a exponátů. Planet Word je budova se třemi patry a zkoumá například tato témata: světovou rozmanitost jazyků, jak se lidé učí mluvit, slavné proslovy a projevy nebo například písně – něco jako karaoke. Muzeum naleznete v historické budově Franklin School, vedle Franklin Parku (centrum Washingtonu, D.C.). V blízkosti jsou také stanice metra McPherson Square nebo Metro Center. Otevřeno zde mají od středy do neděle v čase 10:00 až 17:00. Vstupné je zdarma (doporučuje se dar muzeu aspoň 15 USD), vstupenky je však nutné rezervovat na konkrétní čas online. Časová náročnost prohlídky: 2 hodiny až půl dne. Více informací o muzeu Planet Word

Národní přírodovědné muzeum.
Národní přírodovědné muzeum.

SMITHSONIAN’S NATIONAL ZOO & CONSERVATION BIOLOGY INSTITUTE

V této zoologické zahradě můžete obdivovat více jak 1800 zvířat, a to od slonů, pand až třeba po gepardy a lachtany. Najdete zde vskutku rozmanité druhy pavilonů. Velmi zajímavý je například ten s názvem Amazonie, kde se nacházejí zvířata původem z Jižní Ameriky (např. opice, andští medvědi, lenochodi, morčata…). Poměrně novou a doslova dechberoucí expozicí je v tomto pavilonu tzv. Electric Fishes Demonstration Lab – multisenzorická laboratoř s elektrickým úhořem. Nenechte si tedy ujít s rodinou široký záběr zajímavých živočišných druhů a vyrazte sem. ZOO najdete asi 3,5 km severně od centra města Washington, D.C. Na místo vás doveze i metro, do stanice Woodley Park-Zoo/Adams Morgan nebo třeba autobus. Otevřeno zde mají denně od 8:00 do 16:00 (poslední vstup je umožněn v 15:00).Více informací o zoologické zahradě ve Washingtonu

Vstupné: Do Smithsonian's National Zoo & Conservation Biology Institute se dostanete zdarma, musíte si však předem pořídit (online cestou) rezervační vstupenku. Ta je k dispozici až 4 týdny předem. Pokud přijedete autem, můžete u ZOO zaparkovat za paušální poplatek 30 USD.

U. S. NATIONAL ARBORETUM A NATIONAL BONSAI & PENJING MUSEUM

Když se vydáte severovýchodně od centra D.C., můžete objevovat venkovní sbírky dřínu, magnolií nebo třeba azalek v U.S. National Arboretum and the National Bonsai & Penjing Museum. Turisté však místo vyhledávají zejména kvůli sbírkám tamějších bonsají a sloupům zvaným National Capitol Columns. Ty byly postaveny již v roce 1828. V arboretu se však nevyskytovaly vždy (až od 80. let 20. století). Do roku 1958 totiž zdobily budovu Kapitolu USA. Návštěva místa je doporučována zejména na jaře a v létě – kdy jsou rostliny v plném rozkvětu. Otevřeno je v arboretu denně od 10:00 do 16:00 a vstup je zdarma. Časová náročnost: 2 hodiny až půl dne. Více informací o U.S. National Arboretum and the National Bonsai & Penjing Museum

Historické budovy centra Washington, D.C.
Historické budovy centra Washington, D.C.

NÁRODNÍ STAVEBNÍ MUZEUM (National Building Museum)

Ve Washingtonu, D.C. budete zcela jistě unesení z pozoruhodné architektury. Chladnými vás nenechá i budova Národního stavebního muzea. Ta byla dokončena v roce 1887 a sloužila dříve jako penzion. Často se v tomto místě konaly i inaugurační plesy. Až teprve v roce 1997 byla budova oficiálně přejmenována na National Building Museum. V muzeu můžete obdivovat americké dějiny prostřednictvím rozsáhlé sbírky fotografií (100 tisíc), architektonických výkresů (130 tisíc) či pomocí vystavených předmětů (20 tisíc), které zahrnují nejen stavební materiály, ale třeba i hračky. V blízkosti budovy muzea se nachází dvě stanice washingtonského metra, a to The Judiciary Square nebo Gallery Place-Chinatown. Otevřeno zde mají od čtvrtka do pondělí v čase 11:00 až 16:00. Časová náročnost prohlídky: 2 hodiny až půl dne. Více informací o National Building Museum.

Vstupné do muzea: Dospělí zaplatí 10 USD. Děti a mládež od 3 do 17 let pak 7 USD (stejně tak studenti a senioři).

FREDERICK DOUGLASS NATIONAL HISTORIC SITE

Národní historické místo Fredericka Douglasse je pro návštěvníka velmi intenzivním zážitkem. Setkává se zde totiž s informacemi o Afroameričanovi, který se v roce 1818 narodil do otroctví a v roce 1838 uprchnul z Marylandu do New Yorku. Jako svobodný muž pak Frederick bojoval proti otroctví, stal se řečníkem a do novin také napsal své zkušenosti jako otrok. V roce 1872 se pak s manželkou Annou odstěhoval do Washingtonu, D.C. – do domu známého dnes jako Cedar Hill. A právě ten si můžete zdarma prohlédnout. V místě se dokonce zachovaly některé Douglassovy osobní předměty. Prohlídky domu, kde žil Frederick Douglass, trvají asi půl hodiny a probíhají od dubna do října v čase 9:00 až 15:30. Na místo se dostanete jak autem (parkování je zdarma) nebo metrem na stanici Anacostia. Chcete se dozvědět o Národním historickém místě Fredericka Douglasse více? Více informací o Národním historickém místě Fredericka Douglasse

Washingtonská rezidenční ulice.
Washingtonská rezidenční ulice.

Historie a současnost města Washington, D.C.

Na prapůvodním území dnešního Washingtonu, D.C. žili ještě před čtyřmi tisíci lety domorodí Američané (Algonkinové). Nejčastěji se sdružovali kolem řeky Anacostia a v lokalitě zůstali až do sedmnáctého století, kdy území začali prozkoumávat první Evropané. Jedním z nich byl v roce 1608 britský kapitán John Smith. V následujících letech na místě přibývali další osadníci, kteří budovali zejména tabákové plantáže – na kterých pracovali nejčastěji černošští otroci. Polovina 18. století pak přinesla založení dvou nových měst, a to Alexandrie ve Virginii a Georgetownu v Marylandu.

Muž jménem George Washington

George Washington přezdívaný také jako „otec Ameriky“ nebo „otec národa“ je významná osobnost americké historie, o které je vhodné pohovořit více. Tento muž, který stál u zrodu USA, se narodil v roce 1732 do pěstitelské rodiny ve Virginii. Rodiče jej zde naučili dobrým mravům, morálce i všeobecným znalostem. Původně pracoval jako zeměměřič – i díky této práci si tedy mohl dovolit přikoupit další pozemky a také si pronajal usedlost a farmu Mount Vernon (kterou znal už z dětství), kde pěstoval tabák. Na jeho plantážích však pracovali v tehdejší době černošští otroci. Hovoří se o tom, že Washington vlastnil stovky otroků (přes 300).

Ve svých 22 letech se pak zúčastnil jako podplukovník francouzské a indiánské války. Ostatně jako voják působil i další léta svého života. Stál například v čele armády, která zvítězila v boji s Anglií, ve kterém šlo o americkou nezávislost. Důležitým obdobím je následně rok 1789, kdy byl George Washington zvolen prvním americkým prezidentem. Ve funkci zůstal do roku 1797 (hlavou státu byl 2 funkční období). Za dobu svého působení posiloval mírové vztahy se zahraničím a pomáhal vytvářet silnou americkou vládu. Nakonec zemřel na své farmě v roce 1799.

Socha Martina Luthera Kinga juniora.
Socha Martina Luthera Kinga juniora.

Vznik hlavního města USA a jeho pojmenování

Po válce za nezávislost, která probíhala mezi lety 1775 až 1783 bylo nakonec federální vládou rozhodnuto o vytvoření hlavního města. Když v roce 1791 získal George Washington část pozemků ve Virginii a Marylandu pro jeho výstavbu, rozhodl se Kongres, že město se bude jmenovat Washington na počest amerického prezidenta. O rok později pak začaly práce i na tzv. Prezidentském domě (nyní Bílý dům). V roce 1800 se nakonec mohla americká vláda přestěhovat do nového hlavního města.

Šrámem na historii Washingtonu, D.C. je to, že s budováním města pomáhali zejména černošští otroci. Otroctví bylo nakonec zrušeno v District of Columbia roku 1862.

Zajímavost z historie: Zamýšleli jste se někdy nad tím, jaký význam mají ta dvě písmena za názvem hlavního amerického města? D.C. znamená District of Columbia. Je to označení, které bylo městu přiděleno na počest průzkumníka a slavného mořeplavce Kryštofa Kolomba, který poprvé objevil Ameriku.

Rozmach města

Nejvíce obyvatel do Washingtonu, D.C. přibylo během americké občanské války (1861–1965). Populace města se totiž téměř zdvojnásobila na 130 tisíc obyvatel. Vzrůst pak město zaznamenalo i kolem první světové války. Právě ve dvacátém století zde přibylo i mnoho dalších stávajících památek a významných míst – jako třeba Lincolnův památník (1922), Národní galerie umění (1941), Kennedyho centrum (1971), Národní muzeum letectví a kosmonautiky (1976), Památník korejských válečných veteránů (1982) nebo Muzeum holokaustu (1993).

Současný Washington, D.C.

Hlavní město USA najdete v Severní Americe. Na východě a severu hraničí Washington s Marylandem a na jihozápadě s Virginií. V současné době jej obývá téměř 713 000 lidí, přičemž nejvíce zde žije Afroameričanů (až 47 % populace). Zbývajícími obyvateli jsou pak Bílí Američané (mnoho z nich má britský původ), Asijští Američané, Pacifičští ostrované a Američtí indiáni.

Muzeum afro-americké historie.
Muzeum afro-americké historie.

Co potřebujete vědět před odjezdem

Zaujalo vás hlavní město USA? Potom se do něj bez obav vydejte. Nezapomeňte si však předtím zajistit a zjistit důležité náležitosti:

Dokumenty

Plánujete dovolenou nebo kratší obchodní cestu do Spojených států amerických? Pak nepotřebujete jako občan ČR vízum. Postačí vám platný cestovní pas s elektronickým čipem + platná cestovní autorizace programu ESTA(vhodné vyplnit elektronicky alespoň 30 dní před odletem). Poplatek za tuto nutnou administrativu činí 14 dolarů. Více informací o cestování do USA naleznete na webových stránkách Ministerstva zahraničních věcí České republiky.

Kdy navštívit Washington, D.C.?

Jsou dvě období, kdy je optimální letět do Wahingtonu D.C. na dovolenou. Tím prvním je září až listopad, a tím druhým pak březen až květen. Jaro i podzim jsou totiž mimosezónní, a tak zde nenatrefíte na davy turistů na každém kroku. Také budete mít větší šanci, že seženete ubytování za rozumné peníze. Jarní a podzimní měsíce vám krom jiného poskytnou i úžasné přírodní scenérie v podobě rozkvetlých nebo pestrobarevných stromů či keřů.

Národní archiv.
Národní archiv.

Jazyk, lidé a bezpečí

Oficiálním jazykem ve Washingtonu, D.C. je angličtina. Tou hovoří převážná většina tamějších obyvatel. Natrefit však můžete i na lidi, kteří se dorozumí i španělsky nebo francouzsky. Jinak lidé žijící v hlavním městě USA jsou obecně vstřícní a zdvořilí, pokud se budete chtít zeptat třeba na cestu jako turista. Upoutat však pozornost některých věčně zaneprázdněných obyvatel Washingtonu, D.C. může být vcelku složité. Mnoho z nich také uvidíte se sluchátkami v uších nebo s mobilem v ruce. Žije tu zkrátka dost byznysmenů ale také bohémů.

Z hlediska bezpečnosti je Washington, D.C. poměrně bezpečné místo pro cestování. Je to však rychlé a pulzující velkoměsto, proto musíte mít oči na stopkách. Pokud pojedete veřejnou dopravou, kterou využívá až 60 % lidí žijících v D.C., mějte se na pozoru. V metru i autobusech se mohou vyskytovat kapsáři. Stejně tak byl jejich zvýšený výskyt zaznamenaný v okolí turisticky oblíbených míst. Mějte své osobní věci pevně při sobě – aby vám je někdo snadno nezcizil v davu. Taktéž se vyhněte samostatnému chození po venku v noci – zejména v neosvětlených místech města.

Socha generála Rochambeau, Lafayette Park.
Socha generála Rochambeau, Lafayette Park.

Doprava ve Washington DC

Jak již bylo uvedeno výše, obyvatelé Washingtonu téměř v 60 % případů využívají nejraději veřejnou dopravu. Mnozí z nich také raději chodí pěšky, nebo jezdí na kole. To si můžete jako turista půjčit v tamějších půjčovnách, které provozuje Unlimited Biking. Kromě kola vám zde půjčí i helmu, zámek a zásobí vás mapou města. Půjčit si v D.C. však můžete třeba i moped či skútr. A jaké jsou další možnosti přepravy?

 • Metrobus: zahrnuje stovky linek po celém hlavní městě USA. Využívá asi 1400 autobusů, které jezdí na stlačený plyn nebo elektrický proud – tím je zajišťována ve Washingtonu, D.C. i ekologie (lepší ovzduší).
 • DC Circulator: jde o velmi oblíbený typ autobusu, který uvítají zejména turisté (jezdí každých 10 minut).Jízdné stojí 1 USD a zaplatit jej můžete buď hotově (v přesné částce) nebo třeba kartou SmartTrip. Tímto dopravním prostředkem se přepravíte po šesti trasách, které jsou turisticky nejoblíbenější. Dovezete se např. do čtvrtí: Dupont Circle, Georgetown, Woodley Park či Capitol Hill. Autobusem DC Circulator se pak dostanete i k parku National Mall, který nabídne celou řadu památek.

Další možností, jak cestovat rychle a efektivně po Washingtonu, D.C., je využítí metra. To se skládá z šesti různě zbarvených tras (modrá, červená, žlutá, oranžová, stříbrná a zelená). Tyto trasy jsou pak vzájemně také propojeny. Mezi zdaleka nejoblíbenější stanice metra u turistů patří Smithsonian, Gallery Place-Chinatown nebo Woodley Park-Zoo/Adams Morgan.

Poplatek za cestování metrem: výsledná částka za jízdné při cestování metrem v D.C. se odvíjí od toho, kolik zastávek míjíte a zda cestujete ve špičce nebo mimo ni. Jízdenka ve špičce se pohybuje v rozmezí 2,25 až 6 USD. Mimo špičku pak zaplatíte od 1,85 do 3,85 USD. Jízdné se platí pomocí již zmíněné karty SmartTrip nebo mobilní aplikace s ní související.

Kapitol USA.
Kapitol USA.

Peníze, ceny a spropitné

Ve Washingtonu, D.C. se platí americkým dolarem. Směnit si peníze můžete jak před cestou, tak třeba při příletu na letišti ve Washingtonu, D.C. Směnárny jsou pak součástí i ledasjakého hotelu. Většina ochodníků přijímá nejen hotovost, ale i kreditní a debetní karty. Pokud jdete nakupovat do neznámého obchodu, mějte raději u sebe obojí. Vyplatí se však nosit při sobě jen nižší hotovost (z bezpečnostních důvodů). Výběry z tamějších bankomatů jsou možné, avšak za výběr je zpravidla účtován poplatek 1 až 3 USD.

Spropitné

Hotovost můžete potřebovat i při dávání spropitného za dobře poskytnuté služby:

 • Taxi: taxikářům (lidé ve Washingtonu, D.C. obvykle používají Uber nebo Lyft) se nechává spropitné mezi 15 % z jízdného. Pakliže řidič pomůže s velkými zavazadly, nebo je přátelský a ochotný, nechává se 20 %.
 • Pokojová služba v hotelu/úklid pokoje: při úklidu hotelového pokoje se nechává personálu spropitné v rozmezí 3 až 5 USD.
 • Restaurace: v restauraci bývá spropitné ve výši 20 % z útraty.
 • Vrátný/poslíček: při příjezdu do hotelu vám může poslíček pomoci se zavazadly. Za jeden ks se mu nechává (při odnosu až na pokoj) 2 až 3 USD.
 • Průvodce: za jednu osobu je slušnost dát průvodci při veřejné prohlídce 5 až 10 USD. Rodina o čtyřech členech pak může nechat 20 až 40 USD dohromady.

Ceny aneb Kolik, za co utratíte

Život ve Washingtonu, D.C. je zhruba o 59 % dražší než v Praze. Měsíční náklady na jednu osobu bez nájmu se zde pohybují v přepočtu kolem 27 400 Kč. A jaké jsou ceny jednotlivých položek?

 • Jídlo v restauraci pro jednu osobu (levnější): pohybuje se mezi 12 až 25 dolary.
 • Jídlo ve známých fast foodech pro jednu osobu: pohybuje se mezi 8 až 10 dolary.
 • Točené pivo (půl litru): stojí mezi 5 až 10 dolary.
 • Káva/espresso: zaplatíte dle druhu 3,50 až 7 dolarů.
 • Lahev vody (330 ml): stojí 1,75 až 3 dolary.
 • Cigarety (20 ks v krabičce): zaplatíte za ně mezi 7 až 13,50 dolary.
 • Jednosměrná jízdenka místní dopravou: stojí mezi 2 až 4,50 dolary.
 • Taxi (1 km): stojí mezi 1,34 až 3,11 dolary.

Metro ve Washington, D.C.
Metro ve Washington, D.C.

Časové pásmo a délka letu

Ve Washingtonu, D.C. je o šest hodin méně než v České republice. Co se týká samotného letu z Prahy do hlavního města USA, potrvá vám zhruba 12 až 15 hodin, neboť je pouze s mezipřistáním. V cíli budete přistávat na hlavním mezinárodním letišti Washington Dulles International Airport (IAD), které je vzdálené asi 43 km západně od centra města.

Možnosti ubytování

Průměrná cena za noc ve tříhvězdičkovém hotelu ve Washingtonu, D.C. je 100 dolarů. Najdete zde však i levnější či dražší ubytování – vždy záleží na vašich preferencích. A na jaké hotely například vsadit?

 • Downtown: pokud chcete poznávat památky a vzdát se cestování, určitě se ubytujte v centru D.C. Zde je nejvyšší koncentrace zajímavých turistických atrakcí. V lokalitě se nabízí pro šetřivé povahy například poměrně levný tříhvězdičkový hotel Hyatt Place Washington DC/White House. Cena za noc se zde pohybuje v přepočtu od cca 4 000 do 7 000 Kč. Ti, co si potrpí na luxus, pak budou spokojení v pětihvězdičkovém hotelu The St. Regis Washington, D.C., kde zaplatíte za noc v přepočtu od 10 do 23 tisíc Kč, v závislosti na dni ubytování.
 • Georgetown: je jednou z nejbezpečnějších oblastí D.C. Jestli cestujete s dětmi, ubytujte se v této čtvrti. Vybrat si můžete třeba čtyřhvězdičkový hotel The Georgetown Inn, kde zaplatíte za noc v přepočtu kolem 5 800 Kč. Levnější variantou je pak The Georgetown House Boutique Inn s cenou za noc v přepočtu kolem 3 500 až 4 000 Kč.

Poznatek: Jednopokojové apartmá v centru města vyjde na 1 950 až 2 800 dolarů za měsíc a mimo centrum města vás bude stát mezi 1 600 až 2 200 dolary za měsíc.

Budova FBI.
Budova FBI.

Jídlo ve Washingtonu, D.C.

Chcete poznat tu správnou chuť Ameriky? Pak vyzkoušejte ve Washingtonu, D.C. tato lahodná jídla:

 • Half Smoke: jedná se o jakýsi klobásový sendvič (klobása bývá uzená a z vepřového i hovězího masa), který se podává s bylinkami, chilli omáčkou a cibulí. Pochutnat si na této washingtonské lahůdce můžete třeba v podniku Ben's Chili Bowl.
 • Pupusas: ve Washingtonu, D.C. je velmi oblíbené i salvadorské jídlo zvané pupusas. V tomto případě si pochutnáte na pečené kukuřičné placce plněné nejčastěji sýrem, vepřovým masem nebo smaženými fazolemi. Pokrm se často podáví s pikantním salátem curtido. Na tuto dobrotu si zajděte třeba do restaurace El Tamarindo.
 • Jumbo slice: jde o nadměrně velkou pizzu plněnou vším tím, co máte nejraději. Prodává se jako jeden dílek a vydá za jednu celou klasickou pizzu. Pochutnat si na jumbo slice můžete třeba v podniku Pizza Mart.

Opomenout při návštěvě Washingtonu, D.C. byste neměli ani jednu z tamějších delikátních steak restaurací jako je BLT Steak D.C. nebo The Palm. Za ochutnávku pak stojí i etiopská kuchyně, kterou sem přivezli přistěhovalci v 80. a 90. letech v době občanské války. Výborné jsou podniky Zenebech Restaurant nebo Ethiopic Restaurant.

Zajímavosti na závěr aneb Věděli jste, že…

 • dva bývalí američtí prezidenti chovali v Bílém domě aligátory? Byli jimi John Quincy Adams a Herbert Hoover.
 • jeden z chrličů na Washingtonské národní katedrále má podobu Dartha Vadera (ikonické postavy ze Star Wars)? Najdete jej na severozápadní věži budovy.
 • pod budovou Kapitolu USA se nachází krypta, která byla původně určena k pochování George Washingtona? Tu je možné stále spatřit v rámci prohlídky, i když v ní první americký prezident nikdy nebyl pochován.
 • hrob neznámého vojína na Arlingtonském národním hřbitově již nenaplňuje svůj název – neboť v roce 1998 byl tento voják konečně identifikován?
 • prvním prezidentem USA, který obýval Bílý dům, byl John Adams? Budova totiž byla dostavěna až po smrti George Washingtona.

Lincolnův památník (socha Abrahama Lincolna).
Lincolnův památník (socha Abrahama Lincolna).

Všechny články autora

Iveta Reinisch

Iveta je srdcem i duší dobrodruh. Její povaha se ostatně promítá i do jejího profesního života. Jednoho dne se prostě rozhodla, že pověsí kariéru zdravotní sestřičky na hřebík a stane se redaktorkou. Psaní je totiž její životní vášní - miluje ho zkrátka už od dětství. Avšak Iveta má i jinou vášeň, a to je cestování! Zatím ještě nenavštívila všechna vytoužená místa - ale má ambice, to napravit... Její cestovatelský seznam přání je dost dlouhý, a tak věří, že jej brzy začne zase odškrtávat a pozná fascinující místa na planetě Zemi. Iveta spolupracuje s CK SEN od roku 2022.


Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Více informací

Mám zájem o "Speciální akci" na poznávací zájezdy do celého světa se SLEVOU AŽ 35%.


Zadejte prosím váš e-mail:

Povinné pole