Turistický průvodce USA

Hlavní město: Washington D.C.

Rozloha: 9 631 214 km²

Počet obyvatel: 323,1 mil. obyvatel, Jazyk: angličtina

Náboženství: 58 % protestanti, 21 % katolická církev, 5 % mormoni  

Státní zřízení: federativní republika

Měna: americký dolar

Čas: časový posun v zimním čase ve východní části USA - 6 hodin, centrální část -7 hodin, Aljaška - 10 hodin, Havaj - 12 hodin, pacifická část - 9 hodin, v letním čase vždy o další hodinu méně.

Důležitá telefonní čísla: Policie, záchranná služba, požárníci: 911 (na celém území USA)

Mezinárodní předvolba: +1

Čti více
Základní údaje o zemiCestovní doklady a vízaPraktické informacePočasíRady na cestuStručný slovníkZajímavá místa

K břehům Ameriky poprvé připluli Vikingové již v 10. a 11. století, ale pro Evropu byl takzvaný Nový svět objeven až výpravami Kryštofa Kolumba roku 1492. V následujících stoletích se severoamerický kontinent stal cílem kolonizačních snah Španělska, Holandska a Francie. Pro historii budoucích Spojených států měla největší význam anglická kolonizace východního pobřeží. Od roku 1664 se Británie postupně zmocnila nizozemských a části francouzských osad v Severní Americe a vytvořila 13 kolonií. Zásahy mateřské země do poměrů v koloniích vyvolaly protibritskou opozici, která vyvrcholila roku 1775 vypuknutím otevřené války mezi koloniemi a Velkou Británií. Roku 1776 vydal Kontinentální kongres Deklaraci nezávislosti, která vyhlašovala vznik Spojených států amerických. George Washington se stal prvním prezidentem USA. Rozpory mezi konzervativním jihem a svobodným Severem vedly k občanské válce, která v 1865 skončila vítězstvím Severu. Následný hospodářský rozvoj po skončení občanské války byl doprovázen další expanzí na západ. Americká účast v obou světových válkách na straně spojenců významně přispěla k jejich vítězství. Během 2. světové války, která přímo nezasáhla území USA (kromě Havajských ostrovů), se průmyslová výroba zdvojnásobila a USA se staly hospodářsky nejsilnějším státem světa a rozhodující vojenskou velmocí.

zobrazit zájezdy do USA
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Více informací
ZÁJEZDY 2021 - 2022 SE SLEVOU AŽ 15 %
Lovte zážitky s CK SEN bez rizika.
Záloha pouze 5 000 Kč/osoba.  Více ZDE ➔