Velkolepý pohled na Horseshoe bend

USA - základní informace, tipy a rady na cestu

ÚvodDoklady a vízaZásuvky a internetPočasíSlovníkZajímavá místaCo s sebouBezpečnostOčkování

ZÁKLADNÍ ÚDAJE O USA

  • Oficiální název země: United States of America
  • Hlavní město: Washington, D.C.
  • Vznik státu: 4. 7. 1776
  • Státní zřízení: federativní prezidentská republika
  • Rozloha: 9 833 516 km²
  • Počet obyvatel: 336 152 690 
  • Etnické skupiny: bílí Američané, Afroameričané, domorodí Američané (Indiáni), Asiaté, domorodí obyvatelé Havaje a jiných tichomořských ostrovů
  • Náboženství: křesťanství, judaismus, islám
  • Hlavní jazyky: angličtina a španělština
  • Měna: americký dolar (USD)
  • Časové pásmo: časový posun v zimním čase ve východní části USA -6 hodin, centrální část -7 hodin, Aljaška -10 hodin, Havaj -12 hodin, pacifická část -9 hodin, v letním čase vždy o další hodinu méně.
  • Celostátní tísňové číslo (záchranná služba, hasiči, policie): 911
  • Mezinárodní předvolba pro USA: +1
  • Volání do Evropy z USA: zadejte na telefonu mezinárodní evropský přístupový kód 00 a také kód země (420 pro ČR)

PROČ NAVŠTÍVIT USA? 

Pokud hledáte zemi, která vám během dovolené nabídne pestré množství zážitků, zvolte Spojené státy americké! Nudit se tu rozhodně nebudete. Země neomezených možností, ve které se žije onen pověstný „Americký sen“, má otevřenou náruč pro každého dobrodruha, bohéma, gurmána, romantika, milovníka přírody či historika. Vězte však, že všech padesát amerických států nestačíte procestovat za krátký čas. Možná i proto se sem budete chtít vracet zas a znova. 

Až vstoupíte na americkou půdu, můžete si být jistí, že se vám vryje pod kůži velmi hluboko – ano, už napoprvé! A pravděpodobně nebudete, co chvíli vědět, „kam skočit dřív“. Okouzlující atmosféra a nekonečné možnosti vyžití vám tu nedají spát. Necháte se doslova zhypnotizovat oslnivou září Las Vegas, nebo dáte raději přednost „Městu, které nikdy nespí“? Kosmopolitní a 24 hodin tepající New York vás donutí přemýšlet nad vlastní existencí. Zde pocítíte, že skutečně žijete. A co pak kulturou a hudbou nabité San Francisco nebo prosluněné L. A.! Spojené státy americké vám dají okusit to, co jste nikdy nezažili. Roztočíte zkrátka zábavný kolotoč, na jehož jízdu nezapomenete do konce svého života.

Na své si ve Spojených státech amerických přijdou ovšem i ti, co akčnost velkoměst příliš nevyhledávají a spíše touží po relaxaci a odpočinku uprostřed přírody. Zelenajících se oáz je zde skutečně požehnaně. Na americké půdě totiž najdete přes šedesát rozmanitých národních parků! Nezpochybnitelně překrásný je samozřejmě „bublající“ Yellowstone nebo neuvěřitelně fotogenický Yosemite. Pokochat se však můžete i dravými krokodýly a různorodými ekosystémy ve floridském Národním parku Everglades! Za fotografické zvěčnění pak stojí také nejvyšší vrcholky aljašského Národního parku Denali! Pro každého má americká příroda něco. A vlastně nejen příroda. Potřebujete si „vyčistit hlavu“, či obohatit svůj stereotypní život novými impulzy? Tak vyrazte na nekonečnou pouť plnou dobrodružství a pociťte na chvíli volnost bytí – jako například motorkáři na proslulé Route 66! Tohle umí vykouzlit pouze USA!

KDY USA NAVŠTÍVIT?

Spojené státy americké se nachází ve třech klimatických pásmech, proto v zemi panuje velmi rozmanité počasí. Výjimkou nejsou lokality s tuhými mrazy nebo vysilujícími horky. Proto volte pečlivě období, kdy budete chtít do USA vycestovat. Počasí v konkrétním termínu se rozhodně vyplatí prozkoumat. Obecně se dá ale říct, že nejlepší doba pro návštěvu je jaro či podzim. Teploty jsou totiž v těchto ročních obdobích mírnější a s klimatickými extrémy se setkáte jen zřídka kdy. Krom jiného se vyhnete i razantnímu návalu amerických turistů, ke kterému dochází zejména v létě. 

USA na jaře

Jaro ve Spojených státech amerických připadá na měsíce březen, duben a květen. V tomto období je nutné počítat s poměrně širokým teplotním rozptylem, tedy od 2 °C až po 24 °C. Turisty však potěší mírné sluneční paprsky a osvěžující či místy chladivý vánek – dle všeho ideální kombinace k objevování fascinujících amerických památek. Jarní počasí na území USA ovšem vyžaduje pro svou proměnlivost také oblékání se ve vrstvách (v případě potřeby si svršky odložíte nebo doplníte). Když toto skutečně nepodceníte, můžete si naplno užít překrásné kvetoucí scenérie, ať už na pláních národních parků nebo třeba v rámci festivalů National Cherry Blossom Festival ve Washingtonu, D.C. a na Madi Gras v New Orleans!

USA v létě

Léto představuje ve Spojených státech amerických hlavní sezónu, proto je nutné počítat s větší kumulací lidí. Turisty tak čeká delší odbavování, obsluhování i čekání ve frontách u oblíbených atrakcí. Konkrétně se jedná o červen, červenec a srpen. Teplota vzduchu se v tyto měsíce pohybuje standardně od 18 °C do 31 °C. Užít si tedy můžete velmi příjemné prosluněné dny, které vyžadují lehké a prodyšné oblečení + jednoznačně opalovací krém (v některých případech i pokrývku hlavy). Kromě oblíbených památek lze v letní Americe těžit i z velké nabídky festivalů, jako je například Boston’s Seafood Festival nebo Brooklyn’s Summer Fest! 

USA na podzim

Pokud toužíte poznat Spojené státy americké v těch nejrozmanitějších barvách, vydejte se do nich na podzim. Listy pestrých odstínů dodávají americké krajině rozhodně jedinečný šarm! Druhé nejoblíbenější roční období k vycestování do USA (od září do listopadu) nabídne teplotní rozptyl od 4 °C do 26 °C. Teploty ale mohou v jistých lokalitách značně kolísat, proto se bude hodit různorodé oblečení, které zajistí váš naprostý komfort. Během podzimního období se pak můžete na americkém území těšit i na celou řadu akcí spojených se sklizní úrody! Co třeba zavítat na „jablkový festival“ Murphysboro Apple Festival ve státě Illinois nebo na festival dýní v Miami zvaný Coconut Grove Pumpkin Patch Festival? Třeba tu ulovíte kousek lahodného dýňového koláče domácí výroby!

USA v zimě

Milovníci zimních dní si ve Spojených státech amerických též přijdou na své. V období od prosince do února se zde teplota vzduchu pohybuje od -5 °C do 22 °C. Záleží tedy, v jaké lokalitě se budete pohybovat. Zcela okouzlující a mrazivou zimu za lesku sněhových vloček zažijete ku příkladu na Aljašce, v Coloradu nebo v Montaně – do těchto míst se vybavte opravdu jako na hory (teplá bunda, rukavice, čepice, boty do sněhu, hydratační krém a balzám na rty). Naopak mírně chladivou zimu nabídne třeba stát Kalifornie, kde vám postačí k zahřátí jen svetr nebo kardigan. A konečně – přidanou hodnotou zimního vycestování do USA může být i to, že ušetříte za ubytování a letenky! Zima je tu totiž obvykle považována za mimosezónu, tudíž do amerických oblastí míří méně turistů (samozřejmě kromě Vánoc a Silvestra).

 Přečtěte si více informací o počasí v USA, kde najdete také grafy průměrných denních teplot a počet deštivých dnů v hlavních turistických městech.

KDE NAJÍT TURISTICKÉ INFORMACE?

Každý americký stát disponuje tzv. uvítacím centrem (Welcome center), které poskytuje turistům nejen potřebné informace o dané lokalitě, ale také bezplatné mapy, průvodce, letáky a brožury. Tato centra jsou provozovaná obvykle podél hlavních dálnic, respektive poblíž státních hranic a označená jsou americkou vlajkou na stožáru. V mnoha návštěvnických centrech si může turista též zakoupit občerstvení, nebo využít toalet. Zde jsou některé z turistických informačních středisek/Welcome center, které můžete při dovolené v USA navštívit:

  • West Virginia Tourist Information Center (Virginie)
  • Central NY Welcome Center (New York)
  • California Welcome Center, Oceanside (Kalifornie)
  • Official Florida Welcome Center (Florida)
  • Waskom Travel Information Center (Texas)
  • Jean Lafitte Tourist Info (Louisiana)
  • Coldwater Welcome Center 716 NB (Michigan)

Svá návštěvnická centra mají taktéž jednotlivé národní parky ve Spojených státech amerických. Dle potřeby je můžete vyhledat na oficiálních webových stránkách National Park Service podle názvu státu, ve kterém se nacházíte.

STÁTNÍ SVÁTKY 

  • New Year’s Day: 1. ledna
  • Martin Luther King’s Birthday: 3. pondělí v lednu
  • Washington’s Birthday: 3. pondělí v únoru
  • Memorial Day: poslední pondělí v květnu
  • Juneteenth National Independence Day: 19. června
  • Independence Day: 4. července
  • Labor Day: 1. pondělí v září
  • Columbus Day: 2. pondělí v říjnu
  • Veterans’ Day: 11. listopadu
  • Thanksgiving Day: 4. čtvrtek v listopadu
  • Christmas Day: 25. prosince

Inauguration Day se pak slaví jen ve Washingtonu, D.C. (i v metropolitní oblasti) a připadá na 20. leden každého čtvrtého roku.

FLORA A FAUNA 

Spojené státy americké se řadí na třetí příčku, co do rozlohy země. Kromě kontinentálních států zahrnují i Havajské souostroví, ostrovy v Pacifiku i Karibiku a Aljašku. Proto také nabízí velice rozmanitou floru a faunu. Z rostlinné říše vynikají nejvíce sekvoje a smrky Colorado. Z té zvířecí pak mývalové a aligátoři. Z hlediska počtu obsáhne USA až 17 000 druhů rostlin, více než 400 druhů savců, 500 druhů plazů a asi 750 druhů ptáků. 

Významná flora 

Do výčtu nejvýznamnější americké flory lze jednoznačně zařadit obří sekvoje, což jsou jehličnaté stromy nacházející se zejména v Národním parku Sequoia (založen r. 1890). Četné jsou však v přírodě i smrky Colorado, rostoucí nejčastěji v nadmořských výškách 900 až 3400 m. n. m. Na americkém území ale spatříte i buky lesní (hlavně ve vlhkých svažitých lesích) nebo cypřiše, kterým se daří především v Kalifornii. Krajina v Severní Americe ovšem oplývá i mechovým porostem, lišejníky a nízkými keři. 

Významná fauna 

V USA žije mnoho zvířecích druhů, mezi ty nejvýznamnější ovšem patří medvědi, kteří jsou spíše samotářskými zvířaty (kromě lososové sezóny). Též patří mezi největší všežravce na americkém území. Nejvíce se jich vyskytuje na severozápadě USA a také na Aljašce. Natrefit ovšem můžete i na norky, mývaly, losy nebo kajmany – ti jsou k vidění zejména ve státě Florida. 

TOP TIPY PRO CESTOVATELE 

USA nabízí přímo nekonečné možnosti zábavy a volnočasového vyžití. Jestli tedy hledáte něco konkrétního, můžete si být jistí, že to najdete právě zde. Ať už tedy zatoužíte po adrenalinovém výstupu na nejvyšší horské vrcholy světa, po „skromném“ divadelním představení nebo hudebním festivalu, vaše přání je předem splněno. Nechte se inspirovat aktivitami, které se vryjí hluboko do vaší paměti a umocní celkový zážitek z dovolené v Americe. 

OUTDOOROVÉ AKTIVITY 

Venkovní neboli outdoorové aktivity jsou na území USA oblíbené nejen mezi turisty. Vyhledávají je hojně i samotní Američané (dle dat z roku 2021 se jim věnuje zhruba polovina tamějších obyvatel). Míst pro rekreaci v přírodě se nabízí hned několik – patří mezi ně primárně národní parky spravované National Park Service, národní přírodní rezervace (pod správou U.S. Fish and Wildlife Service) a také národní lesy (pod správou U.S. Forest Service).

A jaké činnosti lze provozovat? Například pěší turistiku, kempování, rybaření, lov, kanoistiku, rafting, plachtění, cyklistiku, jízdu na koni, horolezectví či lyžování. Konkrétní povolené aktivity v dané oblasti jsou uvedené na oficiálních webových stránkách příslušných správcovských společností. xfprocházk

V pestré nabídce outdoorových aktivit ovšem nezaostávají ani velká americká města. Jejich infrastruktura totiž neobsáhne pouze městskou džungli plnou mrakodrapů a velkolepých budov, ale také ve většině případech zelenající se parky, botanické zahrady, golfová hřiště nebo třeba pláže. Zvláštní kapitolou jsou pak akce spojené s festivaly, kterých se pořádá v USA přes rok skutečně požehnaně.

Nejlepší americká města pro outdoorové aktivity

  • Boston: Tohle město nabídne rozsáhlý venkovní prostor pro vyžití, včetně oblíbeného a také zdaleka nejstaršího veřejného parku v USA zvaného Boston Common. Blízkých pláží se tu pak vyskytuje 138 a blízkých státních parků je zde 41.
  • San Francisco: Pokud můžeme hovořit o americkém městě, které má velmi přívětivou polohu, je to právě San Francisco rozkládající se u zálivu a podél Tichého oceánu. Obecně je považované za nejlepší město, kde se dá velmi pohodlně chodit pěšky. K relaxaci pak rozhodně vybízí i městský park Golden Gate Park, který je současně domovem zoologické a botanické zahrady nebo i golfových hřišť. Blízkých pláží má 70 a blízkých státních parků 20. 
  • Los Angeles: Největší město v Kalifornii je známé především celoročním slunečním svitem a rozlehlými plážemi. Na celodenní outdoorové aktivity je tu tedy to správné „podnebí“. Blízkých pláží pak nabídne L.A. 52 a blízkých státních parků 10. 
  • Seattle: Protože je toto město ohraničené z obou stran vodní plochou, vybízí přímo k vodním radovánkám. Vyzkoušet tu tedy můžete třeba jízdu na kajaku, plachtění nebo plavbu lodí. Blízkých pláží nabídne Seattle 19 a státních parků 44.

TOP městské parky 

  • Prospect Park (Brooklyn, New York): Tento nádherný městský park nabídne svým návštěvníkům nevyčerpatelné možnosti zábavy. Najdete v něm nejen pikniková zákoutí, ale také vyhrazená místa pro grilování. Kromě procházek zde můžete provozovat dokonce (dle ročního období) i jízdu na koni, rybaření, bruslení či sáňkování!
  • Grant Park (Central Business District, Chicago): Největším lákadlem je v tomto parku stezka Chicago Lakefront Trail, která vede podél nábřeží. Je přímo stvořená nejen k romantickým procházkám, ale také k jízdě na kole, skateboardingu nebo k běhu. 
  • Patterson Park (jihovýchodní Baltimore): Dominantou tohoto parku je rozhodně vyhlídková věž postavená již v roce 1891. Jakmile vystoupáte po točitých schodech nahoru, spatříte jako na dlani centrum Baltimoru. V letních měsících se zde můžete vykoupat v bazénu, piknikovat, rybařit, nebo si zacvičit aqua zumbu. Zima pak nabídne v parku třeba lední hokej nebo bruslení. 
  • Central Park (Central Manhattan, New York City): Tento rozmanitý městský park nabídne návštěvníkům celou řadu přírodních i uměle vytvořených atrakcí. V zimě jsou k dispozici dvě kluziště na bruslení. V létě je pak možné v parku třeba rybařit anebo hrát tenis, volejbal a basketbal. Lidé Central Park též hojně vyhledávají na jogging. 

TOP botanické zahrady 

  • Botanická zahrada v Denveru: Platí za jednu z nejlepších svého druhu v USA. Obsáhne venkovní zimní zahradu, několik tematických zahrad i amfiteátr. Milovníci hudby se zde mohou každoročně dočkat i koncertů. 
  • Botanická zahrada v Brooklynu (New York): Návštěva New Yorku by nebyla úplná, pokud byste nenavštívili Brooklynskou botanickou zahradu. Je to rozsáhlý zelenající se park s několika speciálními zahradami. Ta zdaleka nejzajímavější je s kvetoucími třešněmi (ty byly darem od japonské vlády). Návštěv si však naplánujte více, abyste stihli vidět vše.
  • Botanická zahrada v Atlantě: Tohle místo je výjimečné zejména stezkou korunami stromů, tzv. Canopy Walk, která vás zavede na prohlídku jednoho z posledních městských lesů na světě. Úchvatná je tu však i „Růžová zahrada“ nebo ta Japonská. 
  • Pouštní botanická zahrada ve Phoenixu (Arizona): Tato botanická zahrada se zaměřuje především na rostliny, kterým se daří v extrémních klimatických podmínkách – na jaře tu například spatříte kvetoucí sukulenty. Těšit se však můžete na tomto místě i na astronomické pozorování, degustace vín, psí dny nebo koncerty.

TOP pláže 

  • Coronado Beach: Tato malebná pláž v San Diegu je dlouhá asi jen kilometr a půl, nabídne však svým návštěvníkům naprostý komfort a idylické prostředí ke koupání, slunění nebo třeba surfování. Užít si zde můžete krom jiného i skvostný západ slunce. 
  • Clearwater Beach: Tato floridská pláž táhnoucí se podél Mexického zálivu je dokonalou oázou pro relaxaci. Krom opalování, plavání a jízd na vodním skútru nabídne i pestré možnosti vodních sportů, jako je například paddleboarding. Zábavu pak zajistí Molo 60 (Pier 60).
  • Harris Beach: Za návštěvu stojí také oregonská Harris Beach obklopená četnými skalními útvary. Vhodná je nejen k plavání, ale také k turistice, pozorování ptáků, lachtanů a velryb nebo k cyklistice. Poblíž se rovněž nachází kempy pro obytné vozy a stany. 
  • Santa Monica Beach: Nebyla by to úplná prohlídka Los Angeles, pokud byste nenavštívili proslulou pláž/molo Santa Monica s mnoha zábavními prvky pro celé rodiny. Můžete tu ku příkladu surfovat, hrát volejbal, nebo se jen tak opalovat a kochat západem slunce. 

TOP festivaly 

  • Sundance Film Festival Utah: Pokud chcete navštívit největší festival nezávislých filmů v USA, zamiřte do města Park City v Utahu. Shlédnout tu můžete každý leden celovečerní i krátké filmy.
  • Mardi Gras: Tento festival se koná zpravidla každý březen v překrásném americkém městě New Orleans. Připravte se na roj barevných masek, průvody i bujarou hudbu, která bude hrát dlouho do noci.
  • International Cherry Blossom Festival: Na největší festival třešňových květů na světě si zajeďte do města Macon ve státě Georgia. Koná se zpravidla koncem měsíce března, trvá deset dní a oslavuje nejen krásu, ale i lásku a mezinárodní přátelství. 
  • Coachella Valley Music and Arts Festival: Pokud holdujete hudbě, zajeďte si do městečka Indio ve státě Kalifornie. Zde se koná tradičně v dubnu největší hudební festival v USA a na světě. Termíny jsou rozdělené do dvou víkendů. Repertoár je pak znám na oficiálních webových stránkách festivalu už od ledna. 

INDOOROVÉ AKTIVITY 

Pokud se budete vyskytovat převážně v amerických městech, jistě se dostanete i k úvahám o možných indoorových aktivitách. A nemusí to být pouze jen z turistické zvědavosti a nadšení pro památky. Zradit vás totiž může v USA i počasí, proto se budete pídit po činnostech uvnitř budov. Kromě turisticky významných atrakcí, jako jsou například městská muzea, galerie, rozhledny či například observatoře, můžete navštívit i četné aquaparky, vnitřní hřiště, vodní světy nebo planetária. V nabídce mají města samozřejmě i skvělá divadla a kina!

TOP muzea a galerie 

  • Smithsonian National Air and Space Museum (Washington, D.C.): Toto muzeum bylo založeno roku 1946 a ve své hlavní sbírce má kosmické lodě a letadla. Věnuje se také výzkumu letectví, geologie a spoustě dalších oborů. Ročně jej navštíví až osm milionů lidí. 
  • Metropolitan Museum of Art (New York): Metropolitní muzeum umění v New Yorku se řadí mezi tři největší muzea na světě. Současně je také největším muzeem umění na světě. Ve své sbírce má ty nejlepší kresby, malby, rukopisy a sochy různých kultur z celého světa. 
  • J. Paul Getty Museum (Los Angeles): Losangeleské muzeum je též vzdělávacím centrem pro studium kultur a umění starověkého Říma a Řecka. Ve své sbírce má nejen evropské obrazy, kresby, rukopisy a sochy, ale i fotografie, starožitnosti či dekorativní umění. 
  • The Art Institute of Chicago: Do chicagského muzea umění se ročně podívají miliony turistů. Obdivovat zde mohou sbírky amerického, asijského, evropského i moderního umění. Budova muzea je též uměleckou školou, která nabízí studentům různé vzdělávací programy.
  • National Gallery Of Art (Washington, D.C.): Národní galerie umění ve Washingtonu, D.C. byla založena v roce 1937 a návštěvníci v ní spatří významná umělecká díla od 13. století po současnost. K vidění zde ovšem nejsou jen obrazy, ale i kresby, fotografie, dekorativní předměty, sochy nebo medaile. 
  • Philadelphia Museum of Art: Muzeum umění ve Philadelphii je na území Ameriky zdaleka tím největším. Nabízí totiž sbírku čítající více než 227 tisíc děl, které jsou vystavované ve více než dvou stovkách galerií.

TOP MÍSTA 

Las Vegas

Město Las Vegas bylo založeno v roce 1905 a vysloužilo si kdysi statut „hlavní město mafie“. Temná mafiánská minulost jej ale během 80. let opustila. Dnes je primárně centrem zábavy. Jezdí sem za rekreací ti nejbohatší lidé světa a utrácejí v kasinech nemalé peníze. Vegas ostatně okouzlí a vtáhne do nočního života kdekoho, kdo se nechá zlákat jeho září. Nesmí však zapomenout, že iluze zábavy je sice dokonalá, ve skutečnosti ale jde jen o peníze. Hodně peněz. Hazard je zde zkrátka hlavní (přesto seriózní) business. Miliony dolarů na herních stolech nejsou žádnou výjimkou. Zaletíte si sem a vsadíte si také?

Los Angeles

Los Angeles je městem kontrastů, kde je stále co objevovat. Nabízí dobře známá místa z filmových pláten, jako například nejdražší ulici světa Rodeo Drive, věhlasnou pláž Santa Monica či nablýskané čtvrti Beverly Hills. Opomenout však nelze ani Griffithovu observatoř s dechberoucím výhledem na celé město, nebo kochání se symboly města, kterými jsou obří nápis Hollywood či „hvězdný“ chodník slávy. Najdete zde svou oblíbenou celebritu?

Miami

Miami je největším městem v jihovýchodní části slunné Floridy. Proslulou South Beach obklopenou pulzujícími nočními podniky si zamilujete. Slunce, jemný bílý písek, oceán, koktejly, hudba, tanec – to je ta pravá dovolená. Učaruje vám ale i zdejší největší sbírka architektury art deco na světě, jež je tvořena budovami z let 1923–1943. A doslova nezapomenutelná je pak také procházka po centru města, kde se setkáte s největší koncentrací mezinárodních bank v USA.

New York

New York je již odpradávna nazýván „Městem, které nikdy nespí“. A vy se o tom můžete přesvědčit na vlastní kůži. Tohle energické místo ohromí každého! Na vlastní oči zde můžete vidět například nejslavnější místa z filmových pláten, jakými jsou mrakodrap Empire State Building, skvostný Chrysler Building, Rockefellerovo centrum s nezapomenutelným výhledem na Manhattan, Broadway plnou divadel, centrum světového obchodu Wall Street či majestátní Sochu svobody. Vynechat ovšem nelze ani centrum Manhattanu i Times Square plné obchodů, restaurací a kaváren. A atmosféru plnou pohody pak naleznete třeba v Central Parku, který představuje zelenou oázu klidu uprostřed tepající metropole.

Grand Canyon

Tento velkolepý kaňon, jenž byl vymodelován kolem řeky Colorado, představuje symbol Arizony a turistickou atrakci číslo jedna. Grand Canyon je dlouhý přibližně 446 kilometrů, široký více než 20 kilometrů a hluboký 1 500 metrů. Díky své jedinečnosti byl tento přírodní div zapsán na Seznam světového dědictví UNESCO. V kombinaci s vyhlídkovým přeletem nabízí návštěva tohoto místa zážitek na celý život. Točily se tu filmy jako Tenkrát na západě, Návrat do budoucnosti II a III, Forrest Gump nebo Transformers. Hlavní atrakcí rezervace je pak Scenic Drive – 17 mil/23 km dlouhá trasa, kterou můžete projet terénním autem a prohlédnout si při ní jedny z nejkrásnějších skal Ameriky.

Monument Valley

Monument Valley je region rozprostírající se v oblasti severoamerické Coloradské plošiny. Jeho základní charakteristikou je četné množství červených pískovcových skalních útvarů tyčících se z plochého údolí. Nejvyšší z nich dosahuje 300 metrů nad údolní plošinou. Nachází se na jižní hranici státu Utah se severní Arizonou. Jde o turisticky velmi atraktivní místo, které je hojně navštěvováno lidmi z celého světa. Zdejší romantická krajina mnohokrát posloužila jakožto exteriér při natáčení řady amerických filmů.

Pokud hledáte další nápady, podívejte se na náš kompletní výběr TOP míst v USA.

PRAKTICKÉ RADY PRO CESTOVATELE 

Než se vydáte do USA, načerpejte několik zásadních informací o destinaci. Nevíte, co všechno si zabalit a zařídit? Inspirujte se několika uvedenými tipy.

DOPRAVA 

Letenky

Jakmile si před cestou do USA zařídíte cestovní povolení ESTA, můžete začít vybírat letenky – a až následně ubytování. Učiňte tak ale ideálně s několikaměsíčním předstihem (minimálně 2 až 3 měsíce), abyste získali ty nejlepší ceny. K vyhledávání nejvýhodnějších letenek lze využít různé internetové srovnávače, jako např. Skyscanner, Kiwi nebo Momondo.

Přímé lety z Prahy do USA (obvykle s mezipřistáním v Německu, Rakousku, Itálii nebo Nizozemsku) nabízí zpravidla jen některé letecké společnosti, jako např. Czech Airlines, Air France, Virgin Atlantic, Delta a KLM. V nabídce ale najdete i let bez mezipřistání Praha – New York (v destinaci budete za cca 9 hodin). Průměrná cena zpáteční letenky/za osobu z Prahy do USA se pohybuje kolem 12 000 Kč, záleží ale samozřejmě na destinaci a ročním období.

Levnější letenky pak můžete získat, pokud si vyberete let do USA ze zahraničí – kam se vydáte po vlastní ose. Do Ameriky se létá vcelku pravidelně například z Mnichova, Berlína nebo Vídně, což jsou města nikterak extrémně vzdálená od Prahy. Výhodu pak v tomto ohledu budou mít ti, co bydlí poblíž hranic s Rakouskem a Německem.

TIPY: Jestliže chcete koupit letenky do USA co nejvýhodněji, pozeptejte ve svém okolí někoho, kdo má již s jejich nákupem zkušenosti a ideálně již v Americe byl. Také vybírejte, pokud možno termíny odletu a zpátečního letu ve všední dny – ušetříte! A konečně, volte zpáteční let tak, abyste měli čas na případnou aklimatizaci po příletu domů (dopřejte si ještě alespoň den až dva volna).

Jakmile pak úspěšně doletíte na americké území, jistě vás potěší vysoká úroveň místní dopravy. Nejužívanější je ta letecká, díky níž se přepraví v USA miliony osob denně. Má to vcelku logické opodstatnění – vzdálenosti mezi americkými městy jsou natolik velké, že jedinou nejrychlejší možností přepravy je letadlo.

Zajímavost: Nejvyšší počty přepravovaných osob jsou na letištích Chicago, Atlanta, Dallas a Los Angeles.

Třemi nejdůležitějšími uzly vnitrostátní i mezinárodní letecké dopravy jsou New York se třemi velkými letišti (tj. J. F. Kennedy, Newark a La Guardia), Chicago s letištěm O'Harea Atlanta v Georgii. K největším na světě dále patří letiště Dallas-Forth Worth, Los Angeles, San Francisco a Denver. Pravidelné letecké spojení má téměř 850 letišť (z toho téměř 300 na Aljašce).

Ve Spojených státech amerických sice dominuje letecká doprava, turistům se však nabízí i jiné možnosti:

Železnice

USA má nejdelší železniční síť na světě. Pro turistu je ostatně využití vlakové dopravy v Americe velmi žádoucí, neboť se tímto dopravním prostředkem snadno a bezpečně přepraví jak přes hory, prérie a malebná městečka, tak i přes velkoměsta přesně tam, kam potřebuje. Přitom může vsedě pozorovat úchvatná panoramata a poznávat zemi ze zcela jiné perspektivy. Primární vlakovou dopravou je tzv. Amtrak se svými 34 tisíci kilometry tras. Turisty přepraví až do 46 států včetně Washingtonu, D.C. Vlaky jsou pohodlné a vybavené toaletou, WI-FI i jídelními vozy. Při cestování do vzdálenějších míst nabízí také spací oddíly.

Další dálkovou železnicí v USA je pak jen Alaska Railroad, která propojuje aljašské destinace (např. Národní park Denali, Fairbanks či Anchorage). Vlaky jsou krom jiného i součástí veřejné dopravy některých amerických velkoměst. Nazývány jsou jako příměstské železnice, díky nimž se cestující přepravují např. z předměstí do center a naopak. Propojené bývají i s hlavní železnicí Amtrak.

Doplňující informace: Nejvíce nákladních vlaků provozují dvě největší společnosti USA Union Pacific Railroad a BNSF, které mezi sebou neustále konkurují. Velmi oblíbené vlakové trasy mezi turisty jsou například Empire Service (New York – Niagarra Falls, 9 hodin), Coast Starlight (San Francisco – Los Angeles, 12 hodin).

Zapůjčení automobilu, obytného vozu nebo motocyklu

Naprostou svobodu pohybu po USA vám poskytne automobil, který si můžete zapůjčit na většině mezinárodních letištích nebo přímo v turistických destinacích. Tato možnost dopravy se ovšem vyplatí jen při větší skupině lidí, neboť je dosti nákladná. Mezi nejhlavnější autopůjčovny v Americe patří ku příkladu: Avis, Alamo Rent-A-Car, Hertz, Budget, Dollar či Enterprise. Myslete ovšem na to, že včasná online rezervace auta je žádoucí (věnujte se jí s dostatečným předstihem). Při zápůjčce vozu zvolte i vhodné pojištění a nezapomeňte na důležité dokumenty potřebné k rezervaci, tj. cestovaní pas, mezinárodní řidičský průkaz a kreditní kartu.

Pokud nepreferujete osobní automobil, můžete samozřejmě zvolit k zapůjčení i obytný vůz nebo motocykl. S obytným vozem například ušetříte nějaké ty dolary za ubytování – zakotvit lze v mnoha kempech poblíž národních parků. Počítat ovšem musíte s poplatky a včasnou rezervací místa. Mezi oblíbené půjčovny obytných vozů patří Cruise America a USA RV Rentals. Co se týká zapůjčení motocyklu, lze se obrátit na podniky EagleRider a Harley-Davidson.

Doplňující informace pro řidiče: V USA se jezdí na silnicích a dálnicích po pravé straně. K řízení motorového vozidla však potřebujete krom svého českého řidičského průkazu také ten mezinárodní, o který si požádáte na obecním úřadě s rozšířenou působností (dle trvalého bydliště). Správní poplatek činí 50 Kč.

Autobusy

Nejlevnější dopravou v USA je ta autobusová, která se rozvinula se po 2. světové válce a získala si mezi místními velkou oblibu. Cestujícím nabídne pohodlné sezení, sklápěcí sedadla, WI-FI a obvykle i toalety. Autobusová doprava se využívá pro městskou, předměstskou, meziměstskou či transkontinentální přepravu a dostupná je prakticky 24 hodin denně. Mezi významné autobusové společnosti v USA patří například BoltBus, Greyhound, Jefferson Lines, Megabus, Trailways a Peter Pan.

Lodní doprava

Při pobytu v USA jsou mezi turisty oblíbené též rekreační plavby. Užít si je můžete třeba v pobřežních městech, jako jsou New York nebo San Francisco. K cestování na americkém území jsou však využívány i trajekty (pro přepravu vozů, pěších i cyklistů) a vodní taxíky – ty jsou určené jen pro pěší a cyklisty. Nejfrekventovanějšími trajektovými trasami jsou: Alaska Marine Highway Systém, Cape May-Lewes Ferry, Shepler's Mackinac Island Ferry, Staten Island Ferry, New Orleans Ferry – Canal Street to Algiers Point nebo Washington State Ferries – Seattle to Bremerton.

Taxi

Pakliže se do vašeho rozpočtu vejde i občasná jízda taxíkem, jistě jej v USA využijte. Je to též bezpečný způsob přepravy. Zdaleka nejoblíbenější je v zemi platforma Uber, známá i v Česku. Po nainstalování mobilní aplikace si řidiče snadno přivoláte na příslušné místo. Konkurentem Uberu je pak v Americe i Lyft, který ovšem nedisponuje tak velký vozovým parkem, proto můžete ve špičce na svůj vůz déle čekat. Dalšími americkými společnosti, které provozují taxi služby, jsou i Arro (primárně žluté taxíky) nebo Gett.

Důležité doklady/administrativa před odletem a po příletu do USA

Pro vstup do USA je potřebný cestovní pas ČR s vízem nebo elektronickou autorizací ESTA. Cestovní pas musí být platný alespoň 6 měsíců po návratu z USA a musí obsahovat alespoň 2 volné strany. Při pobytu méně než 90 dní je možné cestovat bez víz, v rámci bezvízového programu. Podmínkou v takovém případě je, aby cestující vlastnil biometrický pas, který se v ČR vydává od září 2006 a měl platnou elektronickou cestovní registraci ESTA před tím, než nastoupí do letadla k cestě do USA. Platnost autorizace ESTA je 2 roky ode dne vydání, žádost si můžete podat na oficiálních webových stránkách ESTA.

Všechny další informace ohledně víz, bezvízového styku, administrativy po příletu do USA a kontaktů na konzuláty i velvyslanectví najdete na stránkách Cestovní doklady a víza.

CESTOVÁNÍ S DĚTMI

Objevování Ameriky bude dozajista pro děti všech věkových kategorií celoživotním zážitkem. Proto, pokud nějaké v rodině máte, klidně s nimi vycestujte za dobrodružstvím. Spojené státy americké nabízí mnoho skvělých atrakcí pro rodiny s dětmi. V některých restauracích se mohou dokonce ti nejmenší těšit ze speciální či výhodné nabídky menu! A ani ubytování s dětmi není problém. Mnoho hotelů totiž nabízí přistýlky či dětské postýlky. Než se ale s dětmi vydáte na dovolenou do USA, myslete na tyto důležité náležitosti:

  • Pokud cestuje s dítětem jen jeden rodič nebo jiný zákonný zástupce, potřebujete pro imigrační kompletně vyplněný a ideálně notářsky ověřený souhlas s vycestováním dítěte. Ten slouží jako důkaz pro to, že se nedopouštíte např. únosu dítěte. Americké úřady též doporučují vzít s sebou kopii občanského průkazu/pasu druhého rodiče nebo obou rodičů, kteří s dítkem necestují.
  • Pro dítě jakéhokoliv věku také potřebujete cestovní povolení ESTA nebo vízum.

CESTOVATELÉ VE STARŠÍM VĚKU/SENIOŘI 

Cestování obohatí život ve všech směrech, a tak se jej nemusíte zříkat ani v seniorském věku. Pakliže jste v dobré zdravotní kondici, do USA můžete bez obav zavítat. Informujte se však o důležitých opatřeních a očkováních u svého ošetřujícího lékaře – zejména v případě, že se léčíte s nějakými chronickými nemocemi. Ve vyšším věku by pak mělo být naprostou samozřejmostí zajištění cestovního pojištění, které v případě zdravotního problému nebo úrazu pokryje náklady na zdravotní péči. Dovolenou v konkrétním státě USA také plánujte s ohledem na své fyzické schopnosti. Jakékoliv náročné sportovní aktivity/dlouhé túry důkladně zvažte.

V USA je za seniora považovaný člověk, který dosáhl věku 62 a více. Pokud patříte do této věkové kategorie, budou se vás zřejmě týkat i slevy na veřejnou dopravu nebo snížené vstupné do zajímavých turistických atrakcí. Musíte se však legitimovat osobním dokladem. Poznámka: Věkový limit pro získání konkrétní slevy se může lišit.

CESTOVATELÉ S HANDICAPEM 

Ani tělesný, smyslový či mentální handicap nemusí být překážkou k odcestování do USA. V každém americkém státě však mohou být odlišné zákony týkající se turistů s handicapem. Proto se před cestou důsledně informujte o všech možnostech, které máte. Informace pro cestující se speciálními potřebami vám může poskytnout nejen cestovní kancelář, přes kterou dovolenou zajišťujete, ale také letecká společnost nebo hotel, kde budete ubytovaní. Důležité informace k cestování s handicapem získáte i z webových stránek Amerického státního oddělení/kanceláře pro konzulární záležitosti či na webu organizace Transportation Security Administration, která nabízí i bezplatnou HELP linku pro zdravotně znevýhodněné (anglicky hovořící), tj. 855-787-2227. Před číslo musíte zadat předvolbu 001, pokud voláte z ČR.

CESTOVÁNÍ SE PSEM

Nechcete svého mazlíčka nechat během dovolené v USA doma? Pak byste měli mít na paměti několik důležitých požadavků ze strany Spojených států amerických. Do země totiž může vycestovat jedině zdravý a očipovaný pes ve věku minimálně 6 měsíců. S sebou pak musíte mít očkovací průkaz (důležité je především očkování proti vzteklině). Každá země v Americe však může mít specifické požadavky na které dohlíží vládní agentura Centers for Disease Control and Prevention (CDC) a také Americké ministerstvo zemědělství. Na konkrétní podmínky v jednotlivých státech se můžete též poptat přímo přes e-mail nebo telefon – seznam těchto kontaktů najdete na webu United States Animal Health Association.

Co se týká samotného cestování, svého psa můžete přepravovat buďto v kabině letadla – v přepravce o stanovených rozměrech (zpravidla jen mazlíčci do 8 kg) anebo pak v zavazadlovém prostoru. Konkrétní podmínky přepravy si zjistěte ještě před cestou u příslušné letecké společnosti.

ZDRAVOTNÍ PĚČE 

Systém zdravotní péče v USA je jedním z nejsložitějších na světě a tomu českému je na hony vzdálený. V zemi totiž neexistuje povinné veřejné zdravotní pojištění, ale pouze to dobrovolné. Mnozí Američané si tak musí péči hradit z vlastní kapsy, což není vůbec levné. Samotné zdravotní služby pak nemocným poskytují převážné soukromá zařízení. Pokud cestujete do USA jako turista, cestovní pojištění se vám jistě vyplatí, neboť třeba jen za výjezd sanitky při akutním stavu či úrazu můžete zaplatit stovky dolarů. A spolu s případnou hospitalizací a následnými lékařskými úkony se váš účet za ošetření může vyšplhat až na desítky tisíce dolarů. V případě jakéhokoliv ohrožení zdraví či života volejte v USA číslo 911.

CESTOVNÍ POJIŠTĚNÍ

Sjednání cestovního pojištění pro pobyt v USA není povinné (kromě víza typu J-1, které zahrnuje výměnné programy), je však obecně velmi doporučované – léčebné výlohy v Americe totiž sahají do závratných částek. Zařídit ho můžete u jakékoliv zdravotní pojišťovny, čímž si zajistíte finanční plnění pro případy úrazu, jiných akutních stavů či přímo hospitalizace v nemocnici na americkém území. Veškeré informace k danému tématu vám jistě sdělí preferovaná pojišťovna. Jakmile se však s institucí domluvíte, určitě si kromě příslušných dokumentů o sjednaném pojištění vezměte s sebou na cestu i telefonický kontakt na pojišťovnu (abyste mohli hladce zdravotní či jiný problém vyřešit).

BEZPEČNOST 

USA je považovaná obecně za bezpečnou destinaci. Měli byste však dodržovat několik jednoduchých rad, které slouží jako prevence jakýchkoliv incidentů spojených s krádežemi či jinými zločiny.

OČKOVÁNÍ 

Informace o očkování do USA najdete v sekci Očkování.

MĚRNÉ A VÁHOVÉ JEDNOTKY V USA

V USA se setkáte s jinými měrnými a váhovými jednotkami. Představme si tedy ty nejzákladnější:

  • 1 galon = cca 3,7 litru (na galony se v USA kupují pohonné hmoty)
  • 1 míle = cca 1,6 km
  • 1 stopa (foot) = cca 30,5 cm
  • 1 libra (pound) = 454 g

Teplota se pak v USA nevyjadřuje ve stupních Celsia (°C), ale ve stupních Fahrenheita. Přibližný přepočet teploty udané ve Fahrenheitech získáte tím, že od hodnoty odečtete 32 a vydělíte 1,8. Příklad: 78 stupňů Fahrenheita mínus 32/1,8 = 25,5 °C.

STRAVOVÁNÍ 

Gastronomie v USA bohužel trpí neblahou pověstí ve světě. Ostatně nezdravých pokrmů v podobě hamburgerů, donutů, tučných pizz či smažených lahůdek zde najdete požehnaně. Nic to ale nemění na tom, že Amerika dokáže nabídnout i jiná, mnohdy plnohodnotná jídla, která uspokojí i ty nejnáročnější gurmány. Tato země je, co se týká kuchyně, velmi rozmanitá, neboť je dosti multikulturní. Ať už tedy dostanete chuť na mexické, italské, francouzské či například polské jídlo, dostanete ho. Záleží jen na vašich preferencích.

V každém státě dominuje jiný typ gastronomie – v Maine snadno natrefíte na humra, v New Jersey zase na bagely a New Yorku zas vládne ku příkladu pizza. Velkým držákem jsou v USA též fast foody. K velkému překvapení ale mnohdy nabídnou velmi chutné a nutričně hodnotné pokrmy. Takovým příkladem je řetězec In-N-Out, kde si můžete objednat ten nejlepší hamburger pod sluncem! 

Pouliční stravování

USA je proslulé také street food stravováním, což znamená to, že na každém kroku, v jakémkoliv americkém koutu, narazíte na skvělé stánky s rychlým občerstvením. Je tedy jen na vás, zda zvolíte mořské plody, kus dobrého masa nebo prostě jen párek v rohlíku. Každý si tu vybere.

Tipy pro ty, kteří chtějí vsadit na street food

  • Následujte davy lidí – ty většinou věstí to, že dané jídlo je skutečně lahodné a kvalitní.
  • Než so objednáte, sledujte prodejce, jak jídlo připravuje. Hygiena je základ, proto zpozorněte, pokud pokrmy prodejce připravuje například bez rukavic.
  • Jakmile dostanete do ruky své rychlé občerstvení, zkontrolujte jeho kvalitu pohledem a také čichem. Zjistíte tak, zda je maso dostatečně propečené a jestli jsou suroviny opravdu čerstvé.

Stravování v luxusních restauracích/etiketa

V USA najdete i celou řadu luxusních restaurací, které splní požadavky i těch nejnáročnějších jedlíků. Pamatujte však, že v těchto podnicích panuje jistá etiketa:

  • Přepněte svůj telefon na tichý režim. Mnoho luxusních podniků si na toto potrpí.
  • Než vyrazíte do luxusní restaurace, oblékněte si společenský oděv. Džíny/kraťasy a tričko nejsou zcela vhodné.
  • Až budete dělat rezervaci v restauraci, informujte se, zda je schopná vyhovět vašim dietním požadavkům. Předejdete tak případným nesrovnalostem.
  • Pokud si budete chtít jídlo vyfotografovat, buďte skutečně diskrétní. Blikající či objemné fotoaparáty nejsou vhodné a mohou rušit ostatní hosty.
  • Co se týká používání vícero příborů, postupujte zvenčí dovnitř.
  • Také myslete na to, že mnoho luxusních restaurací si účtuje spropitné jako přirážku k útratě, proto není povinné dávat peníze navíc.

Nápoje 

Při cestování v USA si můžete dopřát nealkoholické i alkoholické nápoje – druhů je k dostání v zemi skutečně požehnaně. Základem je samozřejmě voda, která je bezpečná k pití i z kohoutku. Snadno si tu zakoupíte i Američany oblíbenou „sodovku“ nebo třeba světoznámou Coca-Colu. Zdaleka nejžádanějším nealkoholickým nápojem v USA je ovšem káva na všechny možné způsoby, ostatně kaváren tu najdete nespočet na každém rohu. Nejlevnější je obvykle káva filtrovaná.

Alkohol

Abyste mohli konzumovat nebo zakoupit alkohol v USA, musí vám být více jak 21 let. Mnoho podniků a prodejců vás tedy může požádat o legitimaci, pokud vypadáte velmi mladě. Také myslete na to, že prodej alkoholu je v některých státech omezen zákony – alkoholické nápoje se například nemohou na mnoha místech konzumovat na veřejnosti. A jaké drinky mají Američané nejraději? Je to zejména pivo nejrůznějších značek a chutí z minipivovarů. Skvělá piva si můžete dopřát třeba v Portlandu, Los Angeles, San Diegu, Denveru nebo v Seattlu. Samostatnou kapitolou jsou pak vína, která se v USA také těší velké oblibě. Na ta nejkvalitnější natrefíte například v Kalifornii a v menší míře pak v Oregonu nebo ve Washingtonu.

TOP alkoholické nápoje v USA

  • Červená vína Syrah a Zinfandel: Syrah pochází původně z Francie, díky francouzským přistěhovalcům je však k dostání i v USA. Zinfandel má pak původ v Chorvatsku. Zdaleka nejlepší víno tohoto druhu je k dostání v Kalifornii.
  • Bourbon: 95 % amerického bourbonu pochází z Kentucky. Alkohol se pak vyrábí minimálně z 51 % kukuřice a zraje v dubových sudech.
  • Tennessee whisky: vyrábí se již od roku 1875 v Tennessee a prochází filtračním systémem (přes dřevěné uhlí z javoru) zvaným Lincoln County Process.
  • Žitná whisky: populární se stala zejména v Marylandu a Pensylvánii během 18. a 19. století. Vyrábí se minimálně z 51 % žitné kaše a destiluje se tak, aby neobsahovala více jak 80 % alkoholu. Poté zraje v dubových sudech.
  • Koktejl Manhattan: jedná se o typicky americký koktejl vyrobený primárně z žitné whisky, sladkého vermutu a alkoholu zvaného bitter. V USA je znám od konce 19. století. Má však mnoho jiných variací, jako Brandy Manhattan nebo Black Manhattan.
  • Shandy: oblíbený americký nápoj, u nás známý spíše jako radler, je velmi osvěžující a pije se nejvíce v teplých letních dnech. Vyrábí se buďto z piva a limonády nebo z piva a citronové sodovky.

KOUŘENÍ A ALKOHOL NA VEŘEJNOSTI 

Obecně je kouření na veřejnosti v Americe akceptováno, je ale potřeba všímat si zákazů kouření a dodržovat je. Společné hotelové prostory a hotelové pokoje jsou obvykle nekuřácké – pokud není uvedeno jinak. Letiště, kancelářské nebo úřední budovy pak mají dostupné tzv. smoke free zóny, a to často nejen v rámci budovy samotné, ale i v určitém jejím okruhu. V USA byl však v 29 státech (roku 2018) uzákoněn zákaz kouření ve všech uzavřených prostorách včetně restaurací a barů (patří sem např. Arizona, Kalifornie, Colorado, Aljaška, Maine, Maryland, Washington nebo New York). Ať už se však ocitnete na jakémkoliv místě v USA, respektujte prosím zóny vyhrazené pro kuřáky.

Co se týká popíjení alkoholu na veřejnosti, předpisy na území USA nejsou tak úplně jednotné. V platnosti je však ve většině amerických státech tzv. Open-container law, což je zákon zakazující pití na veřejnosti a přenášení otevřených lahví/nádob s alkoholem. Není tedy výjimkou, že vám v obchodech či na čerpacích stanicích prodají pivo či jiné drinky uschované v papírových sáčcích. V těch Američané alkohol nezřídka kdy nechávají a „skrytě“ jej popíjejí. Ostatně jiné možnosti nejsou – zákaz je zákaz. Konzumovat alkohol z plastových obalů, klidně i na veřejnosti, je však povolen ku příkladu v New Orleans. Méně přísní jsou i v Indianě, kde zákaz též neplatí.

Pokud si nejste jistí konzumací alkoholu na veřejnosti v daném státě, zeptejte se ideálně průvodce nebo místních obyvatel. Mějte také na paměti, že prodej alkoholických nápojů je v USA podmíněn věkovou hranicí 21 let (musíte se legitimovat).

PENÍZE, SPROPITNÉ, NAKUPOVÁNÍ A CENY 

Na území USA se platí americkými dolary (zkratka USD), které jsou dostupné v nominálních hodnotách 1 USD, 2 USD, 5 USD, 10 USD, 20 USD, 50 USD a 100 USD. Než se tedy vydáte na dovolenou, můžete si české koruny rozměnit v některé z prověřených směnáren. Pokud vás zajímá aktuální kurz dolaru, informujte se na oficiálních webových stránkách České národní banky. Do Ameriky se vyplatí vycestovat s přiměřeným obnosem peněz, neboť nad částky 10 000 USD vás čeká po příletu další administrativa na celní správě – musíte vyplnit formulář FinCEN Form 105 nazývaný „Report of International Transportation of Currency or Monetary Instruments“, což je Zpráva o mezinárodní přepravě měn nebo měnových nástrojů. Skutečnost, že přepravujete vyšší částky dolarů pak musíte uvést i ve formuláři Celní deklarace, který obdržíte na palubě letadla.

Platební karty nebo cash?

USA je velmi moderní země, ve které můžete samozřejmě platit i svou platební kartou. Ve většině prodejnách jsou karty bez problémů akceptovány. V menších obchůdcích pak prodejci preferují spíše hotovost. Nejpoužívanější bankovky v USA jsou 1, 5, 10, 20 případně 50 dolarovky. 100 dolarová bankovka je často při placení přijímána podezřívavě. Dokonce se můžete setkat s prodejci, kteří ji nebudou chtít přijmout. Obnos peněz v bankovkách nižší nominální hodnoty se tedy určitě hodí. Doporučení: Při výměně peněz v bance proto (podle možností) žádejte bankovky v nižší hodnotě.

Rady pro ty, kteří chtějí platit v USA platební kartou

  • Ještě, než se vydáte do USA, kontaktujte telefonicky svou banku a informujte ji, od kdy do kdy budete na americkém území pobývat. Můžete tak předejít případným komplikacím při placení (banka totiž může podezřelé transakce blokovat/zamítnout).
  • U svého osobního bankéře se také informujte o tom, jaké jsou případné poplatky za výběry z bankomatů v USA. Pakliže jsou vysoké – omezte výběry. Též si nezapomeňte ověřit svůj denní limit útraty/výběru z bankomatů a v případě potřeby jej navyšte/snižte.
  • Nechte si poradit od odborníka z banky, jaké bankovní služby je vhodné využít při vycestování do USA. Může vám například nabídnout výhodné pojištění platební karty a jiné bonusy, které jako turista uvítáte.
  • Pokud máte více platebních karet, nenechávejte všechny na jednom místě. V případě ztráty nebo odcizení totiž budete mít zálohu.
  • Při platbách kartou si nezapomeňte hlídat také své výdaje (to ošetří ostatně již zmíněný denní limit pro utrácení).
  • Jestli budete potřebovat vybrat hotovost z amerických bankomatů, buďte ve střehu. Mnoho bankomatů může obsahovat tzv. skimmovací zařízení, kvůli kterému můžete přijít o citlivé údaje (číslo karty, PIN a podobně). Vybírejte nejlépe „bezpečné“ bankomaty, které jsou v rušných částech měst/u bank či v bankách.
  • Při platbě kartou v obchodech mějte vždy připraven nějaký doklad s fotografií (nejlépe pas), který na mnoha místech vyžadují, jinak vám kartu neakceptují.

Doplňující informace k platebním kartám

Při check-inu v amerických hotelech je zvykem nechat jako garanci za další využité hotelové služby tzv. incidentals (česky – vedlejší výdaje). Ty mohou zahrnovat například používání telefonu, internet, konzumaci jídla a pití v hotelové restauraci/na baru či spotřebu produktů z pokojového baru. Hotelový personál tedy bude vyžadovat detaily vaší platební karty. Obávat se neoprávněného strhnutí plateb ovšem nemusíte. Pokud žádné další hotelové služby nevyužijete, peníze vám budou refundovány, respektive z karty vám nikdo nic nestáhne. Mějte tedy svou platební kartu vždy s sebou.

Připravit se ovšem musíte při ubytování v USA i na případný resort fee (rekreační poplatek), který zavádí stále větší počet hotelů v USA a Kanadě. Jde o poplatek, který hotel účtuje přímo na místě svým hostům. V tomto poplatku jsou většinou zahrnuty následující služby: bazén, WIFI připojení, místní telefonáty, posilovna a podobně. Výše poplatku se pohybuje od 4 do 35 USD za pokoj a noc.

V USA je naprostou samozřejmostí, že se host při ubytování v hotelu prokáže platební kartou (debetní či kreditní). Pokud tak neučiní, může jej hotel odmítnout ubytovat.

Spropitné

Spropitné ve výši 15 až 20 % je v USA samozřejmostí v restauracích, motorestech, taxících a dává se také hotelovým poslíčkům. Pro tyto účely tedy potřebujete hotovost v menších bankovkách. Počítat také musíte s tím, že některé restaurace spropitné automaticky připočítávají k účtu (pohybuje se mezi 18 až 20 % z celkové útraty).

Služby v místě/nakupování

Náklady v USA jsou mnohem vyšší než v České republice, musíte tak počítat s daleko vyššími cenami za jednotlivé služby a produkty. Také berte v potaz, že ceny v obchodech/za služby nejsou konečné. Není v nich totiž zahrnuta tzv. „sales tax“, která se dá tak trochu přirovnat k české DPH. V jednotlivých státech USA se liší (někde není dokonce stanovena vůbec), nejčastěji se ale pohybuje v rozmezí 5 až 10 %. Například v Los Angeles činí kolem 10 % a v Las Vegas okolo 7,75 %. V závěru tedy za zboží nebo ku příkladu za jídlo v restauraci zaplatíte o něco více. Při nákupech také dávejte pozor na rozdíl v číslování oblečení a obuvi. Ne vždy je zboží označeno americkým a zároveň evropským číselníkem.

Standardní otevírací doba obchodů v USA je v pracovní týden od 9:30 do 20:00, o víkendu bývá obvykle otevřeno krátce.

Jaké ceny v USA čekat?

Níže uvádíme orientační přehled některých produktů a jejich průměrnou cenu v amerických dolarech:

  • lahev vody (0,33 l): 1,82 $
  • cappuccino: 4,67 $
  • točené pivo (0,5 l): 5 $
  • lahvové pivo (0,33 l): 6,50 $
  • lahev vína (střední kategorie): 13 $
  • cigarety (20 ks): 9 $
  • jídlo ve fast foodu (pro 1 osobu): cca 9,90 $
  • jídlo v levnější restauraci (pro 1 osobu): cca 17,67 $

Rozpočet

Cestování do Spojených států amerických není zdaleka nejlevnější záležitostí, avšak při správném nastavení rozpočtu se nemusíte nechtěných výdajů obávat a svou dovolenou si užijete naplno. Než si ale rozpočet stanovíte, musíte si zodpovědět tři základní otázky:

  • Jak dlouho se v USA zdržíte?
  • Jakým způsobem budete do USA cestovat?
  • Co vše chcete navštívit?

Průměrné denní náklady na osobu, která plánuje dovolenou v USA, se pohybují mezi 100 až 250 dolary.

Tipy rozpočtů aneb který je pro vás ten pravý?

  • Nízkonákladový rozpočet (do 75 USD na den): pokud chcete v USA co nejvíce ušetřit, je vhodné zvolit k ubytování hostel, vařit si primárně vlastní jídlo, omezit pití alkoholických nápojů a maximálně využívat k přepravě veřejnou dopravu. Do aktivit pak můžete zahnout ty bezplatné – tedy pěší výlety/turistiku, návštěvy památek bez vstupů či slunění na pláži. Jakmile byste si chtěli „užít“ USA více a ochutnat místní alkohol, musíte si připočíst k rozpočtu dalších 10 až 20 USD/den. Ještě více ušetřit naopak můžete tím, že se ubytujete v kempu – tím lze snížit denní rozpočet na 50 až 60 USD.
  • Střední rozpočet (do 210 USD na den): jestli toužíte nasát atmosféru v USA o něco více a jste připraveni i více utrácet, můžete vsadit na střední rozpočet. Ten obnáší ku příkladu ubytování v motelu/soukromém apartmánu, v podstatě nijak zvlášť omezené stravování v podnicích, větší možnosti ochutnávek místních drinků, občasné jízdy taxíkem a využití placených aktivit, jako návštěvy zajímavých muzeí, galerií a podobně.
  • „Luxusní“ rozpočet (do 350 USD na den): s nejvyšším rozpočtem se samozřejmě pojí i vyšší komfort během pobytu v USA. Ten „luxusní“ zahrnuje například ubytování v hotelu, jídlo a pití v jakýchkoliv zajímavých podnicích, zapůjčení automobilu na výlety, večerní popíjení v baru nebo prohlídky a aktivity s průvodcem.

Možnosti slev pro turisty 

Pokud si chcete jako turista hlídat rozpočet, v USA máte hned několik možností, jak ušetřit. Tou první je pořízení tzv. FLEX Passu. S ním můžete ušetřit i desítky dolarů (v průměru 70 %) při poznávání památek, což se určitě vyplatí. Vybrat si můžete z více jak 300 atrakcí v Americe (jejich konkrétní počet záleží jen na vás – můžete si vybrat jen 10 atrakcí nebo klidně i 30). Manipulace s již zaplaceným FLEX Passem je velmi snadná. Jednoduše si jej stáhnete do svého mobilu a u jednotlivých památek se jen prokážete QR kódem, což usnadní odbavování u vstupů a omezí současně čekání ve frontách. Vytisknout si ho můžete samozřejmě i na papír. Platnost FLEX Passu je 60 dní od aktivace a první návštěvy atrakce. Do FLEX Passu jsou zahrnuté turistické atrakce z několika zajímavých míst, jako např. ze San Francisca, Miami, New Yorku, Orlanda, Las Vegas, Los Angeles či Washingtonu, D.C. a dalších. Pro nákup FLEX Passu je nutná registrace na webových stránkách.

Další možností, jak ušetřit při návštěvách amerických památek, je pořízení tzv. CityPASSU. S ním můžete na vstupech ušetřit až 50 %. Tento průkaz zahrnuje několik TOP atrakcí (obvykle 5, z toho 3 pevné a 2 flexibilní dle výběru) a platí celých devět dní od prvního použití. CityPASS zahrnuje hned několik významných destinací, mezi které patří ku příkladu Chicago, New York, Boston, Dallas, San Diego, San Francisco, Seattle, Orlando, Houston, Denver či Atlantu a další.

SIM KARTA (TELEFONNÍ SIGNÁL) 

Pokud chcete jako turista v USA posílat SMS, používat internet nebo telefonovat, měli byste si u svého mobilního operátora zajistit tzv. roaming. Optejte se však na konkrétní ceny – mohou být totiž poměrně vysoké. Levnější variantou (zejména při delším pobytu v Americe) je nákup americké SIM karty nebo e-SIM. Klasickou SIM kartu po zakoupení vložíte do telefonu a měla by hned fungovat. Manipulace s e-SIM je pak o něco jednodušší, neboť si ji snadno objednáte i online a po obdržení kódu na váš mobilní telefon ji aktivujete během několika málo vteřin. Oproti klasické SIM kartě je ta elektronická také podstatně levnější.

Nákup SIM karty 

V případě, že dáte přednost nákupu klasické SIM karty v USA, můžete si vybrat autorizovanou prodejnu s mobilními telefony (například T-Mobile). Zde vám též poradí, jak ji aktivovat a doporučí nejlepší tarif. Americkou SIM kartu lze ovšem zakoupit i v mnoha tamějších prodejnách a večerkách – dostupná je třeba v řetězci Walmart nebo 7Eleven. Nespoléhejte však na to, že vám zaměstnanci těchto prodejen adekvátně poradí. Ve velkoměstech, jako jsou San Francisco, New York či Chicago pak najdete na většině nádražích i kiosky se SIM kartami.

Mobilní operátoři a pokrytí telefonním signálem 

V USA fungují jen čtyři mobilní operátoři, tj. T-Mobile, AT&T, Verizon a Sprint. Pakliže si ale chcete koupit klasickou SIM kartu, jsou pro vás pasé sítě Verizon a Sprint, neboť ty nepoužívají klasické SIM a nejsou kompatibilní s mezinárodními telefony. Máte tedy jen dvě možnosti, a to T-Mobile a AT&T.

Co se týká samotného telefonního signálu, ten je běžně dostupný v obydlených částech Ameriky. Počítat však musíte s tím, že v neobydlených lokalitách, v některých úsecích dálnic a v naprosté většině národních parků (zejména v přírodě) signál mít nebudete. Pokrytí telefonním signálem je ale obvykle zajištěné kolem návštěvnických center národních parků, kempů a v blízkosti hotelů.

DOPORUČENÍ: Máte v plánu vydat se do americké divočiny, kde je pokrytí telefonním signálem prakticky nulové? Pak si s sebou na cestu vezměte tzv. satelitní telefon, který můžete v případě nouze použít k psaní SMS či telefonování – není totiž závislý na telekomunikačních sítích. Hodí se tedy perfektně nejen do divočiny, ale třeba i do pouštních oblastí.

ZÁSUVKY A INTERNETOVÉ PŘIPOJENÍ 

Informace o zásuvkách používaných v USA a o internetu se dozvíte v sekci Zásuvky a internet

POŠTOVNÍ SLUŽBY 

Zdaleka nejdostupnější je v USA poštovní služba zřizovaná vládou, tj. United States Postal Service (USPS), díky které můžete zasílat dopisy a balíky i z Ameriky směrem do zahraničí. Pokud chcete nalézt poštu v konkrétním státě a zjistit její otevírací dobu, můžete použít vyhledávač na oficiálních stránkách USPS. Poštovní známky lze zakoupit na kterékoliv poště, online nebo v některých řetězcích, jako je Amazon.com, Office Depot, Wal-Mart a Walgreens. Využít k odeslání zásilek však lze v USA i DHL, FedEx či United Parcel Service (UPS).

SPECIÁLNÍ INFORMACE O USA

  • Pentagon je plochou největší kancelářská budova na světě.
  • Ve Spojených státech je v každém okamžiku přibližně 5 000 komerčních letů.
  • V New Yorku žije více lidí než ve 40 z 50 států.
  • Boston má nejhorší řidiče z 200 největších měst národa. Kansas City má nejlepší řidiče.
  • Oregon je nejrychleji mluvící stát v USA. Mississippi je nejpomalejší.
  • Největší letecká síla na světě je letecké síly USA. Druhou největší leteckou silou na světě je námořní a námořní pěchota Spojených států.
  • V USA se každoročně prodá asi 3 miliardy pizz. 93 % Američanů údajně jedli pizzu za poslední měsíc.
  • Aljaška má delší pobřežní čáru než všechny ostatní 49 států Spojených států dohromady.
  • 1 z 3 Američanů je obézní.
  • Američané pracují o 137 hodin ročně více než japonští pracovníci, o 260 hodin více než britští dělníci a 499 více hodin ročně než francouzští pracovníci.
  • Jeden z osmi Američanů byl v určitém okamžiku zaměstnán společností McDonald's.
  • V USA se denně zkonzumuje 22 milionů kuřat.
  • Během prohibice vláda zahájila otravu piva, což vedlo k tisícům úmrtí.
  • 27 % Američanů nevěří, že přistáli na Měsíci.
  • Harvard byl první univerzitou ve Spojených státech.
  • Pouze jedna třetina všech 100 USD bankovek je ve Spojených státech.
  • První člověk, který vlastnil otroka v Americe, byl černý muž.
  • Grizzly medvěd je oficiálním státním zvířetem Kalifornie. Od roku 1922 zde však nebyli vidět medvědi grizzly.
  • V Čínské čtvrti v Manhattanu bydlí většina čínských obyvatel na západní polokouli.
  • V přehradě Hoover je dostatek betonu, aby byla postavena dvouproudová silnice ze San Francisca do New Yorku.
Velkolepý pohled na Horseshoe bendAntelope canyon, USAMonument Valley v USA Miami Beach, USA Západ slunce nad San Franciscem Letecký pohled na Grand Canyon Golden Gate Bridge, San Francisco Noční Manhattan, New York Legendární Brooklyn Bridge v New YorkuSocha Svobody v New YorkuBryce canyon, USA SEN v národním parku USA Washington DC - US Capitol Ohromující Niagarské vodopádyLas Vegas - město hazardu Žluté taxíky v NYC
zobrazit zájezdy do USA

Mám zájem o "Speciální akci" na poznávací zájezdy do celého světa se SLEVOU AŽ 39%.


Zadejte prosím váš e-mail:

Povinné pole