Srí Lanka je rájem rybářů
sleva first minute až 30%

Srí Lanka, jižní Indie komfortněji

Logická a exotická kombinace ostrova cejlonského čaje s nejzelenějšími částmi jižní Indie. Nejkrásnější UNESCO památky Srí Lanky, slavná Sigiriya, sloní sirotčinec v Pinnawale a nejvýznamnější hinduistické památky světa. Bájný Madurai, židovská čtvrť v Kochi. Stovky let staré hinduistické chrámy, daleko od muslimského severu Indie. Tato dovolená plná poznávání vás překvapí svými kontrasty. 

  • logická a exotická kombinace Vás nemůže nenadchnout
  • množství památek UNESCO, buddhismus a starý hinduismus
  • stovky let staré funkční chrámy daleko od muslimského severu
  • Indií z východu na západ a to nejlepší ze Srí Lanky
Čti více

Tel.: 224 250 138, 608 482 877   |   Email: cksen@cksen.cz

Termíny a cenyProgram a mapaFotogalerieZážitky ze zájezduTOP místa zájezdu

Cena zahrnuje:

mezinárodní letenku, letištní poplatky, místní přelet ze Srí Lanky do Indie, ubytování v hotelích střední třídy během celého pobytu, snídaně, SEN průvodce, místní průvodce podle potřeby, transfery během celého pobytu pronajatým mikrobusem, plnou penzi na hausbótech, návštěvu výrobny čaje, všechny prohlídky, výlety, pojištění proti insolventnosti

Cena nezahrnuje:

Stravu kromě uvedené, víza Srí Lanka (1820,- Kč), víza Indie (2470,- Kč), fakultativní výlety

Ubytování:

Habarana – Fresco water villa ****, 3 noci

Kandy – The Swis Residence Kandy****, 1 noc

Negombo – Goldi Sands ****, 1 noc

Mahabalipuram – Hotel Mamallaa Heritage***, 3 noci
 
Pondicherry – Hotel Atithi****, 1 noc
 
Trichy – SRM Hotel****, 1 noc
 
Madurai – Madurai Residency***, 1 noc
 
Periyar – Hotel Ambadi Thekkady**, 1 noc
 
Alleppey – House Boat Alleppey, 1 noc
 
Kochi – Hotel Abad***, 1 noc
 
Hotely na konkrétních termínech můžou být i jiné. Závisí to na dostupnosti, obsazenosti a na včasném přihlášení.
 
„Hvězdičkování“ není součástí obchodního jména hotelu, ale hodnocením jeho kvality od velkých nadnárodních rezervačních systémů jako booking.com, agoda.com, v některých případech podle oficiálního hodnocení samotného hotelu.
 
Jednotlivé pokoje v hotelích se mohou lišit, uvedené fotografie jsou ze standardních dvoulůžkových pokojů.

Poznámka:

Termín 23.5.2024 odlet z Prahy + 2500 Kč/osoba

Termín 18.7.2024 odlet z Prahy + 2500 Kč/osoba

Termín 24.102024 odlet z Prahy + 2500 Kč/osoba 

Hotely v základní ceně zájezdu
Doplňkové služby - SEN premium

1. den: Odlet na Srí Lanku

EVROPA – COLOMBO

Odlet na Srí Lanku.

2. den: Perla Indického oceánu

COLOMBO-ANURADHAPURA

Přílet do COLOMBA, hlavního města ostrova. Ostrov přezdívaný "Perla Indického oceánu" a vaši průvodci Vás očekávají. Úslužnějšího řidiče jste neviděli. Nakládá vaše kufry a zdraví Vás "Ahoj". Vy odpovídáte s úklonou a sepjatýma rukama "ayubówan". Transfer křížem přes svěží přírodu tropů do nejstaršího hlavního města. ANURADHAPURA (UNESCO): založená ve 4. století před n. l. byla během 1400 let hlavním městem Sinhálska, rozlohou velká jako dnešní Paříž. Skořicové, ananasové plantáže, sytě zelená rýžová pole. Nejlepší banány ambulla budete zapíjet kokosovým arakem. Ruwanwelisaya vysoká 103 metrů je nejkrásnější pagoda země, bílá, majestátní a nádherná. Proč se buddhisté usmívají a jsou tak šťastní? Zeptejte se na to mnicha, který stojí vedle vás! Projdeme se pod korunou Sri Maha Bodhiya, nejposvátnějšího stromu buddhismu, který pochází z původního stromu, pod kterým Buddha dosáhl osvícení. Dokonalý začátek naší cesty.

3. den: Výjevy z pekla, velký zlatý Buddha a chroptící opice na mangovníku

DAMBULLA

I tento den zažijete více než jiní. Pravý Cejlon, který zde už za pár let nebude. Usměvavý domorodci v jejich vesnicích mimo klasické turistické trasy. Nasedneme na Srí Lansky taxík – dřevěné káry tažené vodními buvoli nás přivezou až k jezeru plnému lotosových květů. Budeme se plavit na domorodých lodičkách křížem až k pralesu. Uvidíme divoké slony? Jak pěstují domorodci rýži, kokos, betel a jak připravují lokální čaj? Domečky z proutí, hliněná pec na dřevo, na oblečení sarong a sárí. Klid, pokora a jednoduchý šťastný život v ráji. Jak zde mohou mít, tak čisto? Domorodý oběd podávaný na banánovém listu je neuvěřitelně chutný. Toto zažil málokdo. Užíváme si pohostinnost místních obyvatel. Kundate gate dumi kun. Co takhle zajezdit si na slonu? Budete mít možnost. Odpoledne navštívíme skalní chrámy v DAMBULLA (UNESCO): buddhistické sochy a impresivní fresky, komplex pěti jeskyní Aja Maha Vijara, sochy Upulvana a Samana, výjevy z pekla, velký zlatý Buddha a chroptící opice na mangovníku.

4. den: Na kolech přes Polonnaruwu

SIGIRYA-POLONNARUWA

SIGIRIYA: osmý div světa, opevněný palác krále Kasyapu na 183 metrů vysokém brale, součást světového dědictví UNESCO. Vystoupáme až nahoru a budeme se těšit neuvěřitelným výhledem. Jedna z nejkrásnějších scenérii, jaké jste kdy viděli. POLONNARUWA (UNESCO) byla druhým hlavním městem Cejlonu a my si ji užijeme na kolech. Autobus jede vedle nás pro ty co kolo nemusí. Většinou se jede po rovině, či mírně dolů. Zavlažovací systémy na rozloze 2400 hektarů, postavené slavným králem Parakrambahu, ruiny královské komnaty, citadela, lotosové koupele, komplex Gal Vihara s kolosálními ztvárněními Buddhy na granitovém kameni, nejzachovalejší nezrekonstruovaný dagoba na Srí Lance. Po kole se osvěžíme čerstvým kokosovým ořechem. Další úžasný den za námi.

5. den: Buddhův zub

KANDY

Dnes si vysvětlíme základy ayurvédské medicíny. Místní rostlinné léky na artritidu, zvýšení libida, či na depilaci jsou zázračné. Předvedeme! KANDY (UNESCO): královské horské město a centrum sinhálské kultury. Daladamaligawa, chrám Buddhova zubu, který je nejposvátnějším místem Srí Lanky, místo víry a hrdosti. Projdeme se zahradou a ukážeme si, jak rostou hřebíček, kurkuma, či kardamon a všechny ingredience, ze kterých se vyrábí to nejlepší kari. Ale i jiné rostlinky od A po Z, které máte doma ve svých kořenkách. Večer si můžete vychutnat známý sinhálský tanec či ajurvédskou masáž.

6. den: Cejlonský čaj a sloni

KANDY-PINNAWALA-KALUTARA

Věnujeme se nejvzácnější komoditě z ostrova zvaného Cejlon. Čajové plantáže, na kterých se pěstuje originální cejlonský čaj, čajová fabrika, malebné scenérie čajové země, vodopády, horské masivy a všudypřítomná vůně čaje. Sloní sirotčinec v Pinnawale na březích řeky Maoya bude na konci našeho poznávacího okruhu největším zážitkem. 70 rozkošných slůňat, kteří se spolu hrají a dovádějí. Krmení, koupání. Po obědě odjezd do Colomba.

7. den: První kroky v Indii

COLOMBO – MAHABALIPURAM

Odlet do Indie a přílet do pátého největšího města Indie CHENNAI, transfer do Mahabalipuramu. Zastavíme se v krokodýlím parku se stovkami krokodýlů. Mahabalipuram – přímořské městečko a významný přístav již v období narození Krista, známé svatyněmi vytesanými z jednoho kusu kamene, které patří k nejkrásnějším na světě. Jsou nejkrásnější ty volně položené, nebo ta u mořského břehu, která vydržela tsunami v 2004 a byla zařazena do světového dědictví UNESCO? Přiblížíme si historii tohoto významného přístavní a obchodního města. Osvěžíme se čerstvým kokosem nebo prolisovanou cukrovou třtinou. Program je perfektně nastavený a my můžeme pokračovat v objevování. Stojíme u největšího granitovém bas-reliéfu na světě, který zobrazuje starodávný příběh o sestupu posvátné řeky Ganga na Zem. Jsme ubytováni kousek od pláže v bengálském zálivu, chcete si na úvod cesty zaplavat, ochutnat čerstvě ulovené, mořské speciality v místních restauracích? Rádi Vám doporučí ověřenou restauraci. Na západ slunce se podíváme v parku, kde se nachází i maják z 19. století, nedaleko si vychutnáme pohled na palmami poseté okolí. Prohlídka by nebyla kompletní bez ikony města, kterou je gigantický 250 tunový balvan, zdá se, že v důsledku optické iluze sotva vydrží na svahu kopce. Indie si nás už od začátku podmanila.

8. den: Jedno ze sedmy svatých míst Indie

KANCHIPURAM

Pokračujeme do města Kanchipuram. Jedno ze sedmi svatých míst Indie, jediné zasvěcené Šivovi i Višnuovi. Magické místo nazýváno i městem tisíce chrámů. Chrámy Ekambarešvar, Kailašnat, Kamakši ze sedmého století, ohromí detailní architekturou a přejdeme přes jednu z nejvyšších gopurám – vstupních chrámových bran. Pestrobarevné hedvábné sárí, které patří k nejkrásnějším v celé Indii. Nahlédneme do tkalcovských dílen, kde se toto tradiční indické oblečení vyrábí, na více než stoletých stavech. Ochutnáme naše první, originální, chutné thali. Nefalšovaná exotika.

9. den: Francouzské a indické tradice

TIRUVANNAMALAI – PONDICHERRY

TIRUVANNAMALAI přitahující statisíce indických poutníků. Proč? Vysvětlíme si. Zažijeme sílu tohoto místa i my? Projdeme se gigantickým chrámovým komplexem a své myšlenky uklidníme v jednom z ášramu. Pondicherry: bývalá francouzská kolonie s neobvyklou atmosférou kombinace evropské kultury a indických tradic. Trikolóra na hôtel de ville a architektura francouzského 18. století. Stále jsme v Indii s jejími plnými ulicemi, rikšami a pouličními trhy. Návštěva ášramu v Auroville – malé komunitě vytvořené kdysi kolem duchovního vůdce Šrí Aurobindo Ghost, kde se stále vyučuje jóga. Stihneme lekci? Není rituálů, ani meditace, stačí se jen oddat Božímu principu a síle. Zjistíme, jak žije komunita v indickém nezávislém území, s vlastní měnou a přejdeme pod mohutným Banyanem. Ukážeme Vám epicentrum komunity. Dech beroucí překvapení nás jen čeká, zlatá kulovitá stavba - Matrimandir, jakoby z vesmíru. Svatyně určená k meditaci, na jednu z 12 atribut, které zde místní dodržují. Pochopíme, které to jsou, a ne jednu si „vezmeme“ s sebou. Principy meditace už stačí jen praktikovat.

10. den: Chrám z jednoho kusu kamene

TANJORE

Zaběháme si ráno s Indy? Asi jediné město v Indii, kde je uvidíte v kraťasech. Z pobřežního Pondicherry se přesouváme do vnitrozemí. Z oken autobusu pozorujeme rušný vesnický život a vysvětlujeme si, jak hluboko, se víra dotýká indických lidí. Zastavujeme se ve známé restauraci a vychutnáme si Tandoori chicken s naanem. Tandžávúr (Tanjore): město, kde v roce 1010 vybudovali z jednoho kusu kamene úžasný chrám Brahadišvár (UNESCO) jako věčnou památku slávy říše, která odsud sahala až po břehy Gangy. My na vrcholu "Vele chrámu" pozorujeme 81 tunovou kupoli ve světle zapadajícího slunce. Jak to jen v těch časech mohli postavit? Upoutá nás i monolitní 25 tunový býk Nandi, jeden z těch největších, co můžete v Indii najít. Tandžavúr je známý svými malbami a bronzovými odlitky soch. Vezmeme Vás do domácí fabriky, kde si můžete prohlédnout a vyzkoušet odlít sošky tančícího boha Šivy. Tyto suvenýry jsou originálem a toto umění pochází právě odsud.

11. den: Chrám Sri Ranganathaswami v Srirangame

TRICHY – SRIRANGAM

TRICHY, které zmiňuje již Ptolemaios ve druhém století p.n.l. Uprostřed něhož se ve výšce 84 metrů vypíná skála s chrámem boha Ganeša. Za výhledem z jejího vrcholu musíme zdolat 437 kamenných schodů! Dohlédneme i na nedaleký chrám Sri Ranganathaswami v Srirangame, který si vzápětí půjdeme i prohlédnout. Stavělo ho mnoho dynastií od 10. do 20. století a dnes má celý komplex rozlohu až 60 hektarů, což ho činí největším hinduistickým, funkčním chrámem na světě. Náš průvodce Vás provede tímto labyrintem a vezme Vás i na vyhlídku, kde si tento rozsáhlý komplex lépe představíme. Vyznáme se a ukážeme Vám i sanctum sanctorum, nejposvátnější místo chrámu, kam mohou vstoupit pouze hinduisté. Pokračujeme ke ghátu, schodištím posvátné řeky Kaveri, kde pozorujeme očistné rituály místních lidí. Přesun do Madurai, do města božího nektaru, města poutníků, žebráků, byznysmenů, volských spřežení a rikš. Večeři si vychutnejte v jedné z mnoha restaurací na střeše s výhledem na gópury – nádherně zdobené věže chrámů. Náš průvodce je neustále s vámi.
 

12. den: Nejstarší osídlené místo na indickém subkontinentu

MADURAI

Jsme v Madurai, druhém největším městě státu Tamil Nadu, jehož půdorys připomíná nákres lotosu. Nejstarší osídlené místo na indickém subkontinentu, město chrámů a festivalů. Obrovský zážitek. Hned ráno navštívíme chrám Meenakshi, okolo kterého se 2500 let točila historie města. Množství úchvatných zobrazení bohů, bohyň a mýtických stvoření. Bude se tudy toulat i chrámový slon? Chrám byl nominován za jeden z divů světa. Toto musíme vidět! Za pohled určitě stojí i monumentální palác Tirumala Nájaka. Jeho vnitřní nádvoří o rozměrech 75x52 m nádherně doplňuje hustá spleť sloupů po obvodu. Monumentální! Opouštíme stát Tamil nadu a scénickou cestou přes plantáže kaučukovníků, kardamomu, kakaovníků, zeleného pepře a palem se dostáváme do přírodní rezervace Periyar ve státě Kerala. Organické ubytování a odpočinek od ruchu měst v zelené přírodě. Samota a stav blaženosti, dýchejte a relaxujte uprostřed nejzelenějších míst jižní Indie.

13. den: Zahrady koření a zelená Indie

PERIYAR

Rezervace Periyar, nejnavštěvovanější v Jižní Indii. Potěšíte se návštěvou zahrad koření (zopakujeme si, co nás naučila Srí Lanka?) A porovnáte si indický čaj s cejlonským. Rezervace Periyar pod vrcholem Anamudi (2695 m), nejnavštěvovanější v Jižní Indii, zabírá plochu 777 čtverečních kilometrů a poskytuje domov divokým buvolům, divočákům, makaků, tisícovce slonů, pár desítkám tygrů a více než dvě stě druhům ptáků. Plavba po jezeře Periyar je unikátní příležitostí k pozorování divoké zvěře, pro neúnavných nabízíme trek v džungli s místním průvodcem. Potěšíte se i návštěvou zahrad koření (věděli jste, jak roste například vanilka, či pepř?) A poznáte tajemství výroby místního čaje. Přes sytě zelené čajové plantáže transfer do přístavu a nalodění se na pronajatý hausbót. Další vrchol naší cesty. Poplujeme v tichém prostředí nádherných kanálů. Kormidlujeme a z paluby našeho hausbótu sledujeme život obyčejných místních lidí v nádherné indické přírodě. I toto je Indie! Zakotvíme pod palmami. Otevřeme si čerstvé kokosové ořechy, opečeme jen před malou chvílí chycené rybky a při západu slunce si řekneme více o neuvěřitelné Indii. Vzrušující noc na houseboatu.

14. den: Neskutečná indická historie

KOCHI

KOCHI ve státě Kerala. Znovu na pobřeží, Indii jsme prošli naskrz, z východu jsme se přesunuli na západ. Kochi je jedním z mála míst v Indii, kde většinu obyvatel netvoří hinduisté. Zase jiný svět. Jako přístav koření ho znali Řekové, Římané, Arabové, Židé i Číňané, proto má přívlastek "královna arabského moře". Další důkaz neskutečné indické historie. Kochi je městečkem s nejstarším kostelem v Indii (Kostel svatého Františka) či Bazilikou Santa Cruz (založenou papežem Pavel IV.), Mešitami a židovskou synagogou (nejstarší v celém Commonwealthu). Je směsí portugalské, holandské a anglické venkovské osady na tropickém Malabarském pobřeží.

15. den: Nejstarší kostel v Indii

KOCHI – EVROPA

Vychutnáváme si směs kultur, pobřežních hospod, restaurací, sympatických obchůdků, Židovské město, muzea, paláce, pláže, chrámy, a to není všechno. Podíváme se i na představení Kathakali, klasické divadelně-taneční vystoupení, které vypráví o mytologických indických příbězích. Příprava makeupu herců má přísná pravidla a příprava trvá několik hodin. Součástí bývá, chilli, které aplikují do očí, aby zobrazily postavu démona. Sedíme rovnou v první řadě. Rozlučka, jak se patří. Stihneme se ještě vykoupat v arabském moři? Známe pláž, kde najdete pouze místní. Zážitky jsou ulovené, už si je jen shrneme při společném obědě. "Incredible Indie" nám bude chybět.

16. den: Vítejte doma!

EVROPA

Odlet a přílet domů.

Srí Lanka, jižní Indie
<
>
Chrámy v hedvábném městě KanchipuramArchitektura jižní IndieRybaření je velkou tradicíNa Srí Lance navštívíme mnoho chrámůVyzkoušíme si noc na hausbotuSkvosty jižní IndieChrámy v jitní Indii vás oslníTradiční Srí LankaViděli jste už barevnější chrám?Exotika jihu IndieUžijeme si výhledy na moře i pohoduI indický policista je exotickýTypický život na indickém venkověZa krásami Srí Lanky s průvodcem CK SENDozvíte se zajímavosti o budhistickém náboženstvíDojdeme k osmému divu světa, k SigiriyiProhlédnete si více jak 500 let staré freskyDojdete až k nejzachovalejší pagodě Srí lankyNáš SEN průvodce Vám povypráví o dvou vyznamných králích Parakramabahu a Nissanka MallaDozvíte se zajímavosti o bývalém hlavním městě Srí lankyS CK SEN navštívíte i skalní chrám Gal Vihara v PolonnaruwaPoznáte kulturu Srí lankyNavštívíte starobylé město PolonnaruwaNádherné ikonické čajové plantážeČajové plantáže jsou dominantou Srí lankyNatrháte si pravý cejlonský čajNa cejlonský čaj se sbírají jen ty právé lístečkyPřijeďte si nasbírat svůj vlastní čajUžijete si výhledy na čajové plantážeUvidíte jak se cejlonský čaj zpracováváDojdeme k řece Maoya, kde se koupou sloniTěšit se můžete na sloní koupačkuS CK SEN navštívíte sloní sirotčinecUžijete si slonní sprchuObjevíte ostrov mystiky - Srí lankuPoznáte pokoru a jednoduchý život srílančanůNa srí lance budete opice potkávat na každém krokuS CK SEN ochutnáte typické pokrmy Srí lankyTěšit se můžete na all inclusive službyUvidíte tradiční rybaření na kůlechOdpočinete si na zlatých plážích Srí lankyUžijete si relax Indického oceánuTěšti se můžete na pláže na jihu ostrovaPláže indického oceánu mají své kouzloUžijete si rozsáhlé pláže ostrova

Srí Lanka - historie plná barev, vůní a chutí

Anuradhapura byla dnes jako obrázek. Čistá ranní obloha nám dopřála krásné pohledy a nádherou ranní atmosféru u Maha Bodhi Tree, tedy posvátného stromu buddhistů. Právě zde na tomto místě byl na Srí Lance "zasazen" buddhismus. Maha Vihara-Ruwanvelisaja, Abhayaghiryia A Jetawanna Ramaj nám udělali obraz o sinhálském buddhismu. Krásné nás přivítalo i druhé posvátné místo chráněné UNESCEM a to jeskynní komplex Sri Aya maha Vihara. Počátky a kontinuita buddhismu je zde zpřístupněna od 1.st.p.n.l do 18.st.n.l až do dnešních dnů. Sám Buddha řekl, že na Srí Lance bude buddhismus v bezpečí nejbližších 5000 let, cca 2500 už uplynulo. Zavítali jsme na místní trh, kde se sváželo ovoce a zelenina z celého ostrova k následné distribuci do maloobchodů. Začíná neplánované dobrodružství. Mezi přeplněnými auty se zbožím se vyhýbáme od paty až k hlavě naloženým domácím, co na svých bedrech nosí tuny pytlů všelijaké zeleniny a ovoce. Mnozí pomáháme, ale zvládáme tak odnést jen jeden pytel. Jdeme radši ochutnávat... Kolem panuje neskutečně voňavá a pulzující atmosfera. Po gurmánském obědě jsme si dali tradiční ayurvédskou masáž v medicínském centru, kde se zkušenosti dědí z generace na generaci už několik desítek pokolení. Co je to nirvana? My už to víme. 

Čti více

Srí Lanka - perla indického oceánu

Kokosy, prales, kohouti-národní ptáci Srí Lanky, rýže a čaj, buddhistické památky a drahokamy. To vše jen znásobilo dojmy z perly indického oceánu, jak je tomuto ostrovu běžně přezdíváno. Největším zážitkem jsou však setkání s místními lidmi. Nebo třeba jen žvýkáním betelu se jako barevná a voňavá ozvěna vrátí po příjezdu domů v podobě šťavnatých vzpomínek. Tečku za poznávací častou jsme dali, jak jinak než gurmánskou. V nejkrásnějším koloniálním hotelu ostrova jsme to roztočili na perfektním grilovacím banketu v Kandy. Starosta města Kandy a hlava kandyjské provincie v jednom ještě neviděl lidi se tak nespoutaně bavit. Došel k nám a řekl: "Už dvacet let sem chodím na večeři, ale taková nálada zde ještě nebyla, odkud jste?" zeptal se. Odvětili jsem, že z Čech. Seznámili jsme se a prohodili par diplomatických vět. Po hodince odletěl vrtulníkem do Colomba. Dali jsme si mořské potvory,  pečené prasátko, dhal, Kott Sambar, lunu miris, Brinjal a tempuru. K tomu různé dezerty a při ochutnávání durianu jsme si řekli, že je čas jít na hotel. Cestování je o zážitcích, hlavně o těch, které prožíváte spolu se skvělými lidmi. Krásně společensky unavení míříme k Indickému oceánu. Nyní už společně odpočíváme v jeho šumivém objetí.

Čti více

Za poklady ostrova Srí Lanky

Ráno jsme navštívili tradiční dům rolníků a milých místních lidí, kteří nám předvedli lezení na kokosové palmy a následně zpracování ořechů. Dali jsme si s nimi snídani, po které nás už nikdy žádné chilli nepřekvapí. Kokosová samby s cibulkou, limetkovou šťávou, zeleným a červeným chilli předčila naše očekávání. K tomu ještě pikantnější čočkový dhal se skořicí a čerstvým zeleným kořením a na závěr kuřecí kari a ceylonských čaj. To vše nám uvařili místní po domácku. Fantastická sinhálská kuchyně je tak rozmanitá, že ani domorodec nemá nejmenší šanci ochutnat všechny dobroty, co ostrov nabízí, během svého života. Takto posílení i místním kokosovým Araki pokračujeme v našem poznávacím toulání dále. Najednou se stalo něco neskutečného.  Do cesty se nám postupně postavili dva divocí sloni. Stál tam před námi čelem, že projedeme, to jsme si mohli jen myslet. Zvedl chobot a rozprostřel uši. To bylo jasné znamení, že máme před sebou objížďku cca 20 km. To znamená tak 40 minut jízdy navíc. Toto setkání však stálo za to. Měli jsme tak safari zdarma. Byli jsme rádi, že máme tak skvělé řidiče, kteří zde musí absolvovat tři zkoušky potřebné k získání řidičáku a to: písemný test, jízda a "akrobacie na cestě". Podle tohoto zde i vypadá situace na silnici. Zážitky lovit nemusíme ... samy nám skáčou na udici.

Čti více

Srí Lanka - zážitky na každý den

Ranní slunce v objetí lotosových květů se zrcadlí na hladině vodního rezervoáru. My vcházíme do ráje. Nejprve pozvolna stoupáme mezi královské brány, audienční síně a meditační centra. Své stopy zanecháváme v rajských zahradách krále Dáthusena. I díky němu a příběhu o jeho špatném synovi levobočků svět ví o levhartí skále. Cítíme, že na nás visí pohledy drzých makaků a opičích Hanumantových bojovníků z eposu Rámakhíjan. Slunce je již výše, teplota stoupá, tep se zvyšuje. Kráčíme po schodech do nebe, ale Led Zeppelin nám v uších nehraje. Posloucháme příběhy zrcadlové zdi a ta opravdu historií zpívá. Bájnou atmosféru zpřítomňují obnažené dámy. Pohled na tyto malované fresky si musíme zasloužit výstupem po exponovaném točitém schodišti do skalní galerie. Představujeme si ráj. Ještě předýcháme pár schodů a ocitáme se pod tlapami lva. Teprve tady začíná pravé dobrodružství. "Kdo bude nahoře první dostane infarkt, .." usmívám se a hovořím. Poslední třetina výstupu je před námi a doslova visíme na schodišti zavěšeného ze skály do vzduchu. Ostatní schody jsou tak strmé, že se dotýkají mraků. Alespoň se to tak před vytouženým vrcholem zdá. Jsme nahoře. Vyrazilo nám dech. Je tohle to místo, kde by mohli sídlit bohové? Až teď chápeme, proč si Kasyapa - samozvaný král a otcovrah vybral toto místo, jako útočiště ze strachu před pomstou. Strávil zde 17 let života. Měl všechno, jen ne čisté svědomí ... Trůn konkubíny ... my už tuto legendu známe. Obzor do země se nám otevírá na 360 stupňů. V dálce na horizontu rozeznáváme již navštívená místa. Zlatá socha Buddhy se třpytí na úbočí pod skalním chrámem v Dambulle, jako významný referenční bod. Když se vykloníme ze skalní terasy, máme pod nohama o 182 metrů vzduchoprázdno a nižší rajské zahrady s dodnes fungujícím systémem fontán. Jejich někdejší krásu a majestátnost si umíme shora představit. Jejich stavitelé byli perští inženýři. To málokdo ví. Umění zahradní architektury se zde učili i Číňané a od nich Japonci. Psalo se 4.st. našeho letopočtu. My jsme však v přítomnosti a dnes jsme ulovili další část cejlonských zázraků.

Čti více

Náš skvělý řidič na Srí Lance

Je to tu bláznivé. Ale tak to má být. Funguje zde hierarchie v dopravě a ten kdo má větší auto, ten má přednost. My máme velký autobus a malého řidiče. Že by si něco kompenzoval? Faktem ale je, že jízda funguje způsobem „troubit a jet“. Jednoduše vždy a za každých okolností máme přednost. V autoškole mají normálně i speciální hodiny, které jsou zaměřené na akrobacii. Doslova vyhnout se jeden druhému na milimetry. Je to šílené. Vypadá to tu jako když rybičky plavou v akváriu. Všechny plavou najednou, ale nikdy se nesrazí. Jedna druhé se vyhne na milimetry. No a teď si to aplikujte na reálný provoz. Je to stěží představitelné, než to nezažijete. Náš řidič Chander dostal od jednoho klienta minule čepici výpravčího vlaků ZSR na Slovensku. Od té doby ji poctivě každý den nosí na hlavě a každému se s ní ukazuje. Vždyť takovou tu nikdo nemá. I dopravní policisté mu salutují a nechají ho raději jet. Nyní nejen že má velký autobus, už má i velkou čepici a vůbec mu nevadí, že je železničářská. Nikdo mu to neřekl. My mu tu radost nechceme vzít. A takto s ní s velkým úsměvem každému pózuje. Na Srí Lance má našeho Chandera každý rád. Je to úžasný chlapík, který vás pozdraví a popřeje vám dobru chuť i v češtině. Malý člověk s velkým srdcem a širokým úsměvem. Chcete se i vy setkat s Chanderem? Pojeďte s námi na Srí Lanku :)

Čti více

Pádlování na lotosovém jezeře

Nasedáme na srí lanský taxík, povoz tažený dvěma buvoly a po prašných venkovských silnicích jedeme až k Lotosovému jezeru. Přesedáme na lodičky a jdeme si zapádlovat na jezero, které několikrát do roka vypouštějí a napouštějí. Jezero je uměle vytvořené a slouží k zavlažování. Je to den plný zážitků na jezeře. Z lopuchu si děláme klobouk proti slunci, z květů náhrdelník a z leknínu zase talíř na oběd. Učíme se místním zvyklostem a k těm patří i jezení rukama. V Ajurvédě totiž věří, že každý prst symbolizuje jeden element, a když jíme rukama tak si najednou všech 5 elementů dáváme do úst.

Čti více

Poklady Srí Lanky – zlatý a stříbrný čaj

"Zářivý ostrov" nabízí to nejlepší do Vašeho šálku.

O cejlonském čaji jste pravděpodobně již slyšeli, informace o tom, že tato země produkuje jeden z nejkvalitnějších černých čajů na světě, pro Vás zřejmě nebude žádnou novinkou. Slyšeli jste ale i o stříbrném a zlatém čaji? V následujících řádcích si vysvětlíme, o co jde. Ačkoliv je Srí Lanka pověstná i svojí výrobou šperků, v tomto případě nejde o žádné drahé kovy, ale o specifický druh nejoblíbenějšího nápoje na světě. Černý i zelený čaj se vyrábějí ze stejné rostliny, takzvaného čajového keře (lat. Camelia sinensis), který byl na Srí Lanku přivezen v roce 1824 z Číny. Přesněji řečeno propašován. Číňané si své tajemství střežili. Dnes už pěstování čaje patří k hlavním příjmům do srílanského státního rozpočtu. Oč tedy jde u stříbrného a zlatého čaje? Oba tyto čaje patří do kategorie bílých čajů a také se vyrábějí z čajového keře – Camelie sinensis. Rozdíl je v tom, že tyto dva druhy – stříbrný a zlatý – jsou speciálně vyšlechtěné druhy čajovníku, které nabízejí ještě intenzivnější vůni a lahodnější chuť čaje. Barva jejich listů se při odrazu světla leskne do stříbrna, resp. do zlatova. Tyto druhy čaje patří do kategorie luxusních, čemuž odpovídá i jejich cena. Je to způsobeno hlavně tím, že zatímco u zeleného a černého čaje se z keřů odtrhávají tři až čtyři vrchní mladé lístky, u bílého čaje (a tedy i stříbrného a zlatého) se sklízejí pouze nejmladší, ještě nerozvinuté lístky připomínající myší ocásky. Z toho právě vznikl i jejich název - "silver tips" či "golden tips" (stříbrné, resp. zlaté konečky či špičky). Pro srovnání, pokud si například za 1000LKR (srílanských rupií – cca 120 Kč) koupíte 200 gramové balení kvalitního černého čaje, za 50 gramů "silver tips" zaplatíte zhruba 4-5000LKR (440-520 Kč). Nenechte se však odradit, bílé čaje se zalévají až třikrát, takže konec konců poměr ceny za luxus prvotřídního čaje není až tak velký.

Čti více

Arrack – tradiční pití na Srí Lance

Naše zájezdy jsou známé kromě lovení zážitků i dobrou náladou, ke které často napomáhá i ochutnávka tradičního místního alkoholického nápoje. Japonsko má své saké, Kuba rum, Rusko vodku; ale víte co nejraději pijí na Srí Lance? Slovem "arak" se označují lihoviny ve více zemích, většinou se však tyto nápoje vyrábějí například z hroznů a anýzu (arabské země), cukrové třtiny či červené rýže (Indonésie, Filipíny). Na Srí Lance se tento alkohol vyrábí z fermentované šťávy květu kokosové palmy a označuje se slovem "arrack" (ne arak či araq). Než si řekneme celý postup výroby, je důležité zmínit, že na Srí Lance je prodej alkoholických nápojů přísně střežený, tvrdý alkohol koupíte skoro výlučně ve specializovaných zamřížovaných obchodech zvaných "wine stores". Je to mimo jiné z důvodu poměrně populární nelegální výroby domácího páleného alkoholu, který místní nazývají "kasippu". Jelikož na Srí Lance se dobře daří různým druhům ovoce, pálit opravdu je z čeho. Ilegální pálení se provádí většinou na tajných místech v džungli v relativně primitivních podmínkách a mnohdy i bez patřičných znalostí. I proto tento druh alkoholu mají v oblibě hlavně chudší lidé, ti z vyšších vrstev ním doslova až pohrdají. Často vzpomínám historku, jak jsem byl v době volna mezi zájezdy pozván na malou párty majitelem apartmánu, ve kterém jsem bydlel. Klienti mi tehdy po zájezdu nechali asi půl láhve "domácí", kterou jsem, se záměrem uctít hostitele a jeho blízké, na tuto párty přinesl. Už když jsem rozléval do skleniček a domácí zvědavě přičichli, z výrazů jejich tváří jsem tušil, že něco není úplně v pořádku. Po přípitku si vyměnili pohledy a konstatovali, že to chutná jako kasippu. Po krátké debatě a vysvětlení mi bylo jasné, že jsem se před nimi ani náhodou neblýskl. Dále se už pil pouze arrack. Jak se tedy tento nápoj vyrábí? Pokud byste někdy na Srí Lance viděli natažená lana mezi kokosovými palmami, jde právě o palmy, na kterých probíhá sběr šťávy. Aby sběrači nemuseli pokaždé vylézat a slézat z každé jedné palmy, přemisťují se mezi nimi po těchto lanech. Dovedně nařezávají květiny těchto palem a do nádob zavěšených pod květy zachycují vytékající šťávu. Tato šťáva obsahuje vysoký podíl fruktózy a už po krátké době začne samovolně kvasit. V této fázi se již také dá pít, chutí velmi připomíná náš burčák, je však o dost sladší. Účinky ve střevech jsou ale velmi podobné :) Tomuto nápoji se na Srí Lance říká Toddy nebo palmové víno. Pokud však necháte šťávu z květů vykvasit dostatečně dlouho, dostanete kvas na výrobu arracku. Kvalitnější arrack se destiluje dvakrát a má hnědou barvu jako například koňak. Chutí však připomíná něco mezi whisky a rumem. Obsah alkoholu v arracku se nejčastěji pohybuje v rozmezí 36-38 %, takže se pije poměrně snadno. Srílančané ho však přesto rádi míchají se sodou, colou, spritem či tonikem. Není ale nic výjimečného setkat se s arrackem i v ovocných koktejlech. Pokud byste tedy chtěli u domácích zabodovat, rozhodne namísto naší "domácí" vezměte na mejdan raději láhev arracku. A pokud si s nimi připijete tradičním JAYASRI! (Džajasri), tak si jejich srdce získáte okamžitě.

Čti více

Koření Srí Lanky

Srí Lanka se ve světě proslavila všeličím, a právě koření bylo cílem prvních objevitelských cest Evropanů na tento ostrov v Indickém oceánu. Už od pradávna se stala světoznámou pro svou výjimečnou kvalitu koření, které se zde pěstovalo. Vždyť kdo by neznal pravou srílanskou skořici (lat. Název: Cinnamomum zeylanicum), která je ta nejkvalitnější na světě. Její kvalita se nedá srovnat se skořicí, která se nejčastěji prodává u nás a která pochází původem z Číny (lat. Název: Cinnamomum cassia). Pro koření se Srí Lankou udržovali obchodní vztahy už v dávných dobách Řekové, Římané a Arabové. V 16. století se sem dostali Portugalci, které následovali později Holanďané a Britové. Během koloniální éry se sem dostalo i některé koření, které se původně na Cejlonu nepěstovalo. Díky jedinečným podmínkám vnitrozemí ostrova se tak na relativně malém území daří pěstovat rozmanité koření, jako například pepř, skořice, kardamom, kurkuma, vanilka, hřebíček, muškátový oříšek a jiné. To nejkvalitnější koření spolu s výbornými BIO surovinami je součástí tradiční kuchyně Srí Lanky a své uplatnění si našlo i v Ájurvédě. S rozmanitými rostlinami, z nichž se získává koření ostrova, se máte možnost seznámit i na vašem zájezdu s CK SEN. Vždy když se přesouváme v rámci kulturního trojúhelníku ostrova, na půli cesty mezi Dambullou a Kandy nevynecháváme návštěvu tradičních kořeninových zahrad, kde se nejlépe na vlastní oči a chuťové pohárky seznámíte s tímto pokladem ostrova. Na těchto místech si nejen vysvětlujeme, co jak roste, ale seznámíte se i s léčivými účinky jednotlivých rostlin, které se již po tisíciletí využívají v rámci tradiční medicíny. Říká se, že "Láska prochází žaludkem", a vaše láska k perle oceánu zvané Srí Lanka půjde jednoznačně i přes výbornou tradiční kuchyni.

Čti více

Cejlonský čaj – významná komodita Srí Lanky

Cejlonský čaj. Určitě jste se s tímto názvem již setkali. Přestože Cejlon se v roce 1970 přejmenoval na Srí Lanku (v překladu "zářivý ostrov"), slovní spojení "Cejlonský čaj" se díky obrovské popularitě po celém světě používá dodnes. My v CK SEN jeho špičkovou kvalitu velmi dobře známe a věnujeme se jeho poznávání i na našich zájezdech. Věděli jste, že předtím, než se na Srí Lance – kdysi Cejlonu – začal pěstovat čaj, věnovali se místní pěstování kávy? Dnes, soudě podle kvality a chuti srílanské kávy, působí tato informace až neuvěřitelně. Body, které Srí Lanka ztrácí za kávu, dvojnásobně získává za čaj. První čajové keře byly na Srí Lanku přivezeny (propašován) Brity v roce 1824 z Číny. Poté, co v sedmdesátých letech devatenáctého století zničila plíseň prakticky všechny kávové plantáže Srí Lanky, představil britský botanik James Taylor Srílančanům pěstování a výrobu čaje. První roky se tomuto byznysu příliš nedařilo, popularitu si získal až začátkem osmdesátých let. V průběhu osmdesátých let však produkce čaje prudce stoupla, a status jednoho z hlavních příjmů Srí Lanky si drží dodnes. Není divu, že v čajovém byznysu dnes pracuje více než milion Srílančanů. K nim patří i sběrači čaje, ve velké většině Tamilské ženy. Tamilské etnikum má na Srí Lance zastoupení cca 15 % populace, ale dělí se ještě na dvě skupiny. Větší skupinu, více než 11 % představují srílanští Tamilové, ale 4,2 % Tamilů tvoří Indičtí Tamilové, na Srí Lance přezdívaní i "čajový Tamilové". Pocházejí totiž z Indie, a na Srí Lanku je přiváželi Britové právě kvůli sklízení čaje, představovali totiž levnou pracovní sílu. Pojďme se ale věnovat samotnému čaje. Věděli jste že bílý, černý i zelený čaj se vyrábějí z listů téže rostliny? Jde o čajový keř, latinsky Camelia Sinensis, ze kterého se sklízejí tři až čtyři mladé, čerstvě vyrostlé lístky. Pokud byste čajový keř nechali volně růst a netrhala mu listy, narostl by až do výšky přibližně 10 metrů. Tím, že se ale čajové plantáže pravidelně – asi jednou týdně – češou, udržují se ve výšce asi 1,5m. Čajový keř je věčně zelená rostlina, obírá se tedy po celý rok a dožívá se 30 až 40 let. Po sklizni jeho listů se výrobní proces při každém druhu čaje liší. Pokud byste chtěli vyrobit bílý čaj, sbírali byste pouze nejsvrchnější, ještě nerozvinuté lístky a nechali je na slunci usušit. Tento druh čaje je i přes "jednoduchou" výrobu jeden z nejdražších, je to právě kvůli tomu, že se vyrábí pouze z těch nejmenších lístků. Pokud byste chtěli vyrobit zelený čaj, sbírali byste 3-4 vrchní lístky a vysušili byste je za pomoci teplého vzduchu. Výroba černého čaje je však náročnější, a právě na tento proces se chodíme na našich zájezdech podívat a vysvětlit. Po sklizni putují listy na sušící síta, kde odpočívají 20 hodin a zbaví se přibližně 50 % vody. Takto vysušené listy se ve speciálních strojích jemně rozžmolí, přičemž se poruší jejich povrchová struktura. Díky tomu se v listech spustí proces oxidace, někdy nesprávně nazývaný i fermentace. Listy se nechají oxidovat asi 2,5 hodiny, kdy vlastně černý čaj získává svou charakteristickou vůni, chuť i barvu. Takto zoxidované listy pokračují do sušičky. Mnohé fabriky na Srí Lance dodnes používají k sušení tradiční metodu sušení za pomoci hořícího dřeva, což rovněž dodává cejlonský černému čaji jeho specifickou chuť. Po tomto procesu se z vysušeného čaje odstraňují zbytky vláken ze stonků či středu listů, které jsou v našem šálku nežádoucí. Toto se obvykle provádí pomocí statické elektřiny, která přitáhne vlákna jako magnet. Další hrubší vlákna se z čajové směsi odstraňují ve strojích, které rozeznávají barvy a bledší vlákna vyřadí bokem. Tato vlákna mají své další využití, používají se na plantážích jako hnojivo. Když máme čaj zbavený vláken, vytřídí se podle velikosti a pokračuje na balení. Jemnější směs vám po zalití dá čaj intenzivní chuti a barvy, větší listy zase nabízejí jemnější aroma, barvu i chuť. Důležité je vědět, že zelený i bílý čaj se zalévá vícekrát, bílý dokonce až třikrát. Čaj je výjimečný nápoj. V zimě vás zahřeje, v létě ochladí, unaveného povzbudí a rozrušeného uklidní. Tak co říkáte, vydáte se s námi na Srí Lanku a ochutnáte čerstvý voňavý čaj přímo v továrně?
 
Čti více
Dojdeme k osmému divu světa, k Sigiriyi

Sigiriya

Úžasná skalní pevnost krále Kasyapu vystavěna na vrchu 200 metrů vysoké skály. Enormní úsilí vynaložené na stavbu takové pevnosti by se dalo přirovnat k pokusu, postavit hrad na australské hoře Uluru (Ayers Rock)!!! Další památka UNESCO. Kasyapu – levoboček, nechal zaživa zazdít svého otce a ze strachu před invazí a pomstou svého nevlastního bratra, legitimního nástupce trůnu, se rozhodl postavit nedobytnou pevnost na skále. Cestou na samotný vrch skály se budete moci pokochat 22 freskami krásných žen. Poslední úsek výstupu vede mezi lví tlapy až na vrchol skály, kde si dejte pozor na makaky! Výstup, jakkoli se Vám bude zdát krkolomný, stojí za to!

Čti více
Pinnawala, Srí Lanka

Pinnawala

Státní sirotčinec – ale pro slony. Založený na ochranu opuštěných, osiřelých nebo zraněných divokých slonů, kterých je zde plus-mínus kolem 60. Zážitek, který Vás nenechá chladnými. Každodenním bodem programu je koupání v řece, vždyť sloní kůže je citlivá a potřebuje pravidelnou hydrataci. Ale malému slonovi, se podobně jako malým dětem, do koupání ne vždy chce. Zaručeně nebudete chtít odejít ...

Čti více

Polonnaruwa

Město zapsané na Seznam světového dědictví UNESCO, ležící ve střední části Srí Lanky. Tvoří jeden z vrcholů kulturního trojúhelníku (další dvě města, tvořící vrcholy trojúhelníku, jsou Anuradhapura a Kandy). V minulosti se těšila velkému významu, díky tomu se také dochovala řada památek. Tři století byla hlavním městem, nejprve pod královstvím tamilské dynastie Čólů, poté sinhálské říše. Polonnaruwa má staré i nové město. Starobylé jádro je plné zřícenin. Velmi zajímavá je památka Gal vihára (skupina 4 soch zobrazujících Buddhu v různých polohách) a která je považována za vrchol sinhálského sochařského umění. Dnešní Polonnaruwa patří mezi největší města na Srí Lance.

Čti více

Anuradhapura

Anurádhapura bývá označována za nejznámější historické město na Srí Lance. Její paláce byly svědky jak vlád sinhálských králů, tak příležitostných jihoindických vetřelců. Svého času byla nejrozlehlejším a nejdůležitějším královským hlavním městem Srí Lanky. Současná Anurádhapura se dělí na starověké město, ležící severozápadně od moderního, které bylo vybudováno ve 20. století. Starobylá část města je poměrně rozlehlá, zato neuvěřitelně zajímavá. Za návštěvu stojí mnoho památek, jako je Srí Mahá Bodhi (posvátný strom buddhistů), Dágoba (stúpa, obvykle jednoduchá kupolovitá stavba) Ruvanvelisaya, Dágoba Thuparama, Mosazný palác nebo Issarasamana Vihára (vihára je označení buddhistického kláštera).

Čti více

Dambulla

Dambulla se může pochlubit hned dvěma zajímavostmi: je geografickým středem ostrova a leží uprostřed tzv. kulturního trojúhelníku (ten tvoří města Anurádhapura, Polonnaruwa a Kandy). Město proslulo působivými jeskynními chrámy. Královský skalní chrám, nacházející se na masivním vrchu na kraji města, je další připomínkou nesmírně bohaté historie Srí Lanky. Chrám tvoří 5 samostatných jeskyní, které dohromady obsahují kolem 150 zpodobení Buddhy. Většina maleb pochází z 19. století. Od jeskyní se naskýtá krásný pohled do okolní krajiny, vidět je mimo jiné i skalní hora Sigiriya (UNESCO). Na úpatí skály stojí moderní Zlatý chrám pocházející z 20. století. Stavba byla dokončena s pomocí japonských darů. Na budově sedí 30 metrů vysoká socha Buddhy v pozici dhammachakka mudrá (pozice symbolizující otáčení kola zákona), někdy mylně označována za největší sochu Buddhy na Srí Lance. Celý komplex je zapsán na Seznam světového dědictví UNESCO.

Čti více

Kandy

Bezstarostné město ve Vysočině, centrální části Srí Lanky. Poslední hlavní město sinhálského království, odolávající až do roku 1815 Britům. Portugalci, ani Holanďané, kteří 300 let kontrolovali obchod na ostrově, si nikdy Kandy nepodrobili. V Kandy je uschována nejposvátnější buddhistická relikvie Srí Lanky – Buddhův zub. Chrám zubu je centrem kritických celonárodních procesí "Esala Perahera", při níž zářivě ozdobený Maligawský slon přenáší pod baldachýnem zub. Kandy je rušné centrum obchodu, především s drahokamy a textilem. A opět – památka UNESCO.

Čti více
Natrháte si pravý cejlonský čaj

Čajové plantáže na Vysočině

Přestože se čaj dostal na Srí Lanku jako náhrada za kávu, dnes tvoří jednu z nejvýznamnějších vývozních komodit. Vysočina je poseta čajovými plantážemi, kde se celé dny "motají" tamilské sběračky čaje, který se zde zpracovává ve staromódních továrnách. Zde ve Vysočině, jako by se zastavil čas a po lekci ze zpracování, si vychutnáme šálek silného čaje.

Čti více

Plantáže s kořením na Srí Lance

Zasadit a úspěšně pěstovat na Srí Lance můžete téměř cokoliv. Portugalci a Nizozemci přidali Srí Lanku na mapu obchodních cest s kořením. Setkáte se zde s kořením, které běžně používáte v kuchyni, ale málokdo ví, která část rostliny se používá jako příchuť do jídel, či v přírodní medicíně. Je to plod, kořen, květ či kůra? Přírodní produkty vyzkoušíme na vlastní kůži.

Čti více

Máte předběžný zájem o tento zájezd? Budeme Vás kontaktovat, rádi zodpovíme všechny Vaše dotazy a zašleme kalkulaci zájezdu na Váš email.







Povinné pole

Formulář byl odeslán, děkujeme.

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Více informací