Magická příroda zde hraje všemi barvami
sleva first minute až 28%

Nový Zéland a velká města Austrálie komfortněji

jižní a severní ostrov, Sydney, Melbourne, 12 apoštolů

Nový Zéland je známý nádhernou přírodou, i bez toho, aniž byste viděli film Pán prstenů. Národ bez historie má přírodu, kterou jinde nenajdete. Zelený ostrov omývaný oceánem, ze kterého týčí mohutné hory, nádherná údolí a průzračná jezera. Oceán zde nabízí fantastické přírodní divadlo. Závěr cesty bude patřit australským metropolím a odpočinku na plážích v Sydney. Ideální kombinace dovolené na druhém konci světa.

  • nejvyšší hora severního a jižního ostrova, rozšířený program!
  • nejlepší bílá vína na světě, jelení steaky, palačinky s kiwi a klokaní medailonky
  • kultura Maorů, evropských imigrantů a australských aboriginců
  • SEN průvodce vychován cestovatelskou akademií
Čti více

Tel.: 224 250 138, 608 482 877   |   Email: cksen@cksen.cz

Termíny a cenyProgram a mapaFotogalerieReference klientůZážitky ze zájezduTOP místa zájezdu

Cena zahrnuje:

mezinárodní letenku, letištní poplatky, přelet Auckland - Melbourne, přelet Melbourne - Sydney, 19 x ubytování v 3* hotelech ve dvoulůžkových pokojích, dopravu během celého pobytu, SEN průvodce po 18. den zájezdu, trajekt Picton - Wellington, letištní transfery, místní daně a poplatky, vstupné do národních parků, pojištění proti insolventnosti

Cena nezahrnuje:

stravu, žádost o víza Austrálie (650,- Kč), cestovní autorizace ETA Nový Zéland (1300,- Kč), fakultativní výlety, vstupné do památek a atrakcí    

Ubytování:

Christchurch – Towers on the Park****+, 1 noc
 
Queenstown – Ramada Central Queenstown****, 2 noci
 
Fox Glacier – Heartland Hotel***, 1 noc
 
Greymouth – The Ashley hotel***, 1 noc
 
Kaikoura – Kaikoura Quality Suites****+, 1 noc
 
Picton – Gareway Motel Picton****, 1 noc
 
Wellington – Park hotel Lambtom Quay****, 1 noc
 
Tongariro – The Park Ruapehu***, 1 noc
 
Rotorua – Rydges Rotorua****+, 1 noc
 
Auckland – Auckland City hotel****, 2 noci
 
Melbourne – Melbourne CBD Hotel****, 2 noci
 
Sydney – DeVere hotel***+, 4 noci
 
Uluru/Ayers Rock – Outback Pioneer Hotel***+, 1 noc*
 
 
Hotely na konkrétních termínech můžou být i jiné. Závisí to na dostupnosti, obsazenosti a na včasném přihlášení.
 
„Hvězdičkování“ není součástí obchodního jména hotelu, ale hodnocením jeho kvality od velkých nadnárodních rezervačních systému jako booking.com, agoda.com, v některých případech podle oficiálního hodnocení samotného hotelu.
 
Jednotlivé pokoje v hotelích se mohou lišit, uvedené fotografie jsou ze standardních dvoulůžkových pokojů.
Hotely v základní ceně zájezdu
Doplňkové služby - SEN premium

1. den: Check in

LETADLO

Odlet z Evropy a dlouhý let na druhý konec světa kvalitní leteckou společností.

2. den: Kdy už tam budeme?

LETADLO

Stále jsme ve vzduchu, ale už na jižní polokouli.

3. den: Největší město jižního ostrova

CHRISTCHURCH

Přílet do CHRISTCHURCH, největšího města Jižního ostrova. Postupná aklimatizace na jižní polokouli a prohlídka města. V roce 2011 město zasáhlo více zemětřesení a dnes se opět probouzí jako nejkulturnější město Jižního ostrova. Centrum bylo postiženo zemětřeseními v září 2010 a v únoru 2011. Při druhém padla většina budov a město tak získalo nové panorama. Středem města je náměstí Church square, kde stojí katedrála anglikánské církve. Momentálně je v rekonstrukci po soudních sporech o její demolic. Rekonstrukční práce začaly v polovině roku 2019. Náměstí samo o sobě je centrem a koná se zde několik akcí. Worcester street spojuje toto náměstí s botanickou zahradou, při níž se nachází i muzeum. Město se vzpamatovává z nejhoršího a neustále se buduje. Po zemětřesení v roce 2011 byla většina obchodů, bank a jiných veřejných zařízení nahrazena provozovnami z lodních kontejnerů s názvem Restart. Na tomto místě již dnes stojí opět nové budovy a život se pohnul dál. My navštívíme v rámci procházky po městě ty nejdůležitější památky. Christchurch je výchozím bodem při průzkumu Antarktidy a na letišti zde je celá jedna část vyhrazená právě zásobovacím letadlům pro tento bílý kontinent. Je zde množství parků, přes centrum teče říčka s příjemnou promenádou a zmiňovaná botanická zahrada je úžasnou oázou uprostřed města. Den zakončíme večeří v některé z oblíbených restaurací.

4. den: Nejvyšší hora Mt. Cook a adrenalinový Queenstown

CHRISTCHURCH – QUEENSTOWN 

Časný ranní odjezd a vyrážíme napříč Jižním ostrovem. Čeká nás celodenní přesun až do hlavního města adrenalinu, QUEENSTOWN. Po opuštění města přecházíme úrodnou krajinou, kde se pěstují různé plodiny. U městečka Geraldine začneme vstupovat do hor. Cestou zahlédneme první ledovcové jezero Tekapo. Na jeho břehu se nachází malý kostelík Dobrého pastýře, který se často objevuje v publikacích a dokumentárních filmech z Nového Zélandu. Pokračujeme dále až k jezeru Pukaki. Tak modrou vodu jen těžko někde na světě najdete. Pokud nám vyjde počasí, na druhém konci jezera uvidíme nejvyšší horu země, Aoraki / Mount Cook a budeme se kochat krásami Jižních Alp. Absolvujeme krátkou procházku pod nejvyšší horou Nového Zélandu. Horami a údolími budeme pokračovat směrem na jih. Město Cromwell je důležitá křižovatka a nás přivede na cestu do Queenstownu. O 35 km dále je most Kawarau, ze kterého se v roce 1988 skočil první komerční bungee na světě. Řeka Kawarau nás mezi nejjižněji položené vinice na světě dovede až na břeh jezera Wakatipu a do Queenstownu. Projdeme se po březích jezera a centru městečka. Na Jižním ostrově je to nejživější turistické město. Je výchozím místem pro vícero výletů a je centrem adrenalinových sportů, i díky A.J.Hacketovi a jeho bungee jumpingu. Dopravte se lanovkou na vyhlídku na město, jezero a nádherné hory, nebo si sedněte do některé z restaurací. Výběr je velmi široký.

5. den: Nejdeštivější místo Nového Zélandu

QUEENSTOWN – MILFORD SOUND – QUEENSTOWN

S východem slunce vyrážíme do nejkrásnějšího národního parku Nového Zélandu. Lonely Planet toto místo prohlásilo za jedno z míst, které musíte ve svém životě navštívit. Jižní ostrov má řadu zajímavých míst, Fjordland a zátoka Milford Sound jsou však na předních příčkách. Nádherná divadelní cesta, podél které se pasou stáda jelenů a ovcí nás přivede do města Te Anau na břehu stejnojmenného jezera. Zde vstoupíme do pohádkové země. Cestu lemují vysoké hory Jižních Alp porostlé bujným lesem a množstvím vodopádů. Po chvíli je přestanete počítat. Budeme zastavovat na zajímavých a fotogenických místech. Ve vyšších polohách hledejte vzácného horského papouška Kea, který žije pouze v těchto horách. Nejčastěji ho vídáme u tunelu Homer. Za tunelem začneme klesat, až přes nádhernou "džungli" přijdeme do Milford Sound, které se pyšní titulem nejdeštivějšího místa Nového Zélandu a jedním z nejdeštivějších míst na Zemi. Přímo v zátoce je možnost absolvovat fakultativní 2 hodinovou plavbu lodí, která vyplouvá na Tasmanovo moře. Výlet doporučujeme objednat předem, protože je o něj velký zájem a je to hlavní důvod, pro který sem návštěvníci chodí. Poplujeme na moderních lodích, které se podél skalnatých břehů doplaví až k ústí do Tasmanova moře. Je možné, že během plavby zahlédneme i delfíny, tuleně či velryby. Ve vodě loď občas provázejí i tučňáci, kteří žijí na novozélandských březích. Příjemná plavba s výkladem v neuvěřitelně krásném prostředí. Po plavbě se budeme vracet stejnou cestou do Queenstown. Návrat do hotelu a volný program ve městě.

6. den: Svítící "červi" při nejznámějším ledovci

QUEENSTOWN – WANAKA – FOX GLACIER

Pokračujeme v cestě po Novém Zélandu směrem na západní pobřeží. Naší první zastávkou bude městečko Wanaka na břehu stejnojmenného jezera, které je ukázkou, jak vypadal Queenstown před 20 lety. Uděláme si tu přestávku na kávu a krátkou procházku po břehu jezera. Za městem budeme procházet podél jezerech Hawea a Wanaka až vstoupíme do národního parku Aspiring. Projdeme se přes nádherný prales se stromovými kapraďorosty k říčce a Blue Pools. Voda má během roku v průměru 10-12 ° C, ale kdo chce, může se vykoupat v tyrkysové vodě. V lese roste stromové kapradí a další zajímavé rostliny. U městečka Haast, které je často zkoušeno silnými povodněmi, se dostaneme na západní pobřeží. Stojíme na břehu Tasmanova moře a na druhém konci je jižní okraj Tasmánie, vzdálen přibližně 1800 kilometrů. Divoké pláže, na břehu prales se stromovým kapradím a vysoké hory. To je charakteristika západního pobřeží. Míříme do městečka Fox Glacier nebo Franz Josef. Známý ledovec Fox Glacier je od února 2019 pro veřejnost uzavřen. Povodně zničily přístupovou cestu a způsobily škody, které neumožňují bezpečný přístup k ledovci. Ledovce jsou v této oblasti známé zejména kvůli jejich blízkosti k moři a tím, že sjíždějí do nízkých nadmořských výšek. Po příchodu do jednoho z městeček se ubytujeme a počkáme si na noc. Čeká nás procházka ve večerním lese, kde budeme hledat svítící "červi". Na Novém Zélandu jsou známé jeskyně, kde je můžete vidět, my víme, kde je vidět i venku, v lese. Stačí být na správném místě, potichu a potmě.

7. den: Z ledovce na palačinkové skály

FOX GLACIER – LAKE MATHESON – PUNAKAIKI

Volnější a oddychovější den v okolí ledovců. Projdeme se údolím řeky Waihi až k vyhlídce na ledovec Franz Josef. Nenáročná procházka v délce pár kilometrů, dle aktuálního stavu řeky a cest. Pokud budete mít zájem a pokud nám to počasí umožní, můžete se vydat na let vrtulníkem, během kterého poletíte směrem k nejvyšší hoře Aoraki / Mt.Cook a kolem ledovců Fox a Franz Josef. Je na výběr z několika možností, oblíbené jsou ty s přistáním na některém z ledovců. Pomalu opustíme místo s ledovci a podél nádherného pobřeží se dostaneme na sever západního pobřeží. Zde se ve vesnici Punakaiki nachází zajímavý skalní útvar – Palačinkové skály. Projdeme se po krátké naučné stezce a užijeme si příjemného větříku vanoucího z moře. Okolo nás roste palma Nikau, která se nevyskytuje nikde jinde mimo Nového Zélandu. Žije pouze na západním pobřeží obou ostrovů a na Chathamských ostrovech nedaleko novozélandského pobřeží. Roste i na ostrově Pitt na 44 ° a 18` jižní šířky, čímž se stává nejjižněji rostoucí palmou ve volné přírodě. Dnešní den zakončíme na tomto pobřeží.

8. den: Ze západu na východ

PUNAKAIKI – REEFTON – HANMER SPRINGS – KAIKOURA

Západnímu pobřeží dáme sbohem a přesuneme se na východní. Cestou si uděláme přestávku v městečku REEFTON, které vypadá jako zamrzlé v 19.st. Původně zlatokopecké město se stalo turistickou křižovatkou a častou zastávkou na cestě z pobřeží na pobřeží. Bylo prvním městem na Novém Zélandu, a i jižní polokoule, které bylo elektrifikované již v roce 1888. Pokračujeme pěknou cestou horami a údolími až po lázeňské město HANMER SPRINGS, kde můžete ochutnat vynikající vepřová žebra. Po objevení horkých pramenů si zde postupně novozélandská vláda vybudovala lázně a užívala je od roku 1883. Pro veřejnost se staly dostupnými až v pozdější době, po vybudování nového mostu. Ten původní z roku 1864 vydržel pouze 10 let, odvál ho vítr. Po obědě a procházce po městě máme před sebou cestu otevřenou krajinou do města KAIKOURA, které je známé jako jedno z nejlepších na sledování velryb na světě. Pokud jste gurmáni a máte rádi dary moře, Kaikoura je tím správným místem na výbornou večeři. Po příjezdu do Kaikoura se projdeme městem, nebo po dlouhé a široké pláži na sever od centra města. Ráno jsme stáli na západním pobřeží a večer stojíme na východním.

9. den: Pozorování velryb a skvělé chardonnay

KAIKOURA – PICTON

Brzy ráno vynecháme snídani a vyrazíme na pozorování velryb. 2,5 hodinová plavba, kde budeme sledovat velryby a unikátní delfíny tmavé (Dusky dolphin), které jsou endemické pro Nový Zéland. Plavba začíná v centru v bývalé železniční stanici na okraji centra města. Zde je registrace a instruktážní video před plavbou a dozvíte se něco o ekologii tohoto místa a základní informace o zvířatech, které jdeme hledat. Pobřeží v okolí Kaikoura je ve velké oblibě vorvaních samců, kteří se sem chodí krmit do hlubiny na okraji srázu, který je jen pár kilometrů od města. Vorvani jsou známý tím, že se umí ponořit do velkých hloubek. Kromě vorvaňů sem chodí i jiné druhy velryb. Jelikož se nacházíme na otevřeném moři, není zaručeno, že je uvidíme. V takovém případě společnost část peněz vrací. Věříme však, že velryby uvidíme. Vyhoupaní po plavbě, si dáme snídani a podíváme se na místo, kde odpočívají lachtani. Point Kean je jejich oblíbeným místem a leží zde často přímo u chodníku. Držte se od nich dál, kousanec od lachtana není nic příjemného, přece jen jsou to divoká zvířata. Z tohoto místa jedeme na sever do vinařské oblasti MARLBOROUGH, kde ochutnáme vína světové kvality. Sauvignon blanc nebo chardonnay či pinot noir? Jízda mezi vinohrady je velmi příjemná. Proč mají v každém vinohradu vysazeny růže? Řekneme si něco o historii tohoto ráje vinařů. Podvečer přicházíme do přístavního městečka PICTON, které bude naší tečkou za Jižním ostrovem. Projdeme se po příjemné promenádě v malém přístavu a připravíme se na plavbu na severní ostrov.

10. den: Cookův průliv a hlavní město Nového Zélandu

PICTON – WELLINGTON

V ranních hodinách absolvujeme cestu trajektem z Jižního ostrova na Severní. 3,5 hodinová plavba, během níž přejedeme přibližně 100 km. V minulosti byl obávaným místem kvůli silným proudům, které se v tomto průlivu vyskytují. Dnešní lodě s nimi však už nemají problém a my budeme mít příjemnou a hladkou plavbu. Po zdolání Cookova průlivu přistaneme v hlavním městě ostrova. WELLINGTON. Po týdnu stráveném v přírodě je pro nás Wellington velkou změnou. Zde se k nám připojí skupinka, která začíná cestu na Severním ostrově. Projdeme se centrem města. Vyvezeme se pozemní lanovkou z centra města do botanické zahrady. Projdeme se nádherným parkem a budeme hledat ptáky kākā. Velký papoušek tráví hodně času v korunách stromů a jeho skřek je zde často slyšet. Projdeme botanickou zahradou napříč až do rozária Lady Norwoodové. Historickým hřbitovem a lávkou přes dálnici se dostaneme k budově parlamentu s přezdívkou Úl (Beehive). Sami uvidíte, proč ji dostala. Na opačné straně křižovatky se nachází jedna z největších dřevěných staveb na světě, Victoria university. Pokračujeme na nábřeží, které se postupně mění na odpočinkovou zónu s množstvím kaváren, restaurací a jiných aktivit. Procházku zakončíme při muzeu Te Papa, na které se budeme těšit následující den. Večeři si dáme v některé z restaurací, velký výběr je na pěší zóně Cuba street.

11. den: Hora osudu a nejvyšší vrchol severního ostrova

WELLINGTON – WHAKAPAPA – TONGARIRO

Po snídani se připravíme na cestu. Před odchodem z Wellingtonu ještě navštívíme jedno velmi pěkné muzeum. Národní muzeum Te Papa Tongarewa, což doslovně znamená "kontejner pokladů", je velmi pěkně a moderně zařízené muzeum. Najdete zde zajímavou expozici věnovanou místní flóře a fauně. Ta je zde díky dlouhodobé izolací jedinečná. V rámci této expozice je tu i zakonzervované tělo jedné z největších olihní Hamiltonových, jaké byly kdy nalezeny nebo uloveny. Kdysi byl známý pod názvem crack obrovský. Další zajímavou expozicí je celé patro věnované maorské kultuře a historii. Zde si můžete přečíst kopii smlouvy z Waitangi, nebo podívat, jak vypadaly nástroje, oděvy a další věci denního života prvních usedlíků na ostrovech se jménem Aotearoa – Země dlouhého bílého oblaku. Součástí jsou putovní a dočasné výstavy a zahrada s novozélandskými rostlinami. Po této návštěvě nasedneme do autobusu a vydáme se na sever. Procházíme kulturní krajinou a příjemnými malými městečky, dokud se dostaneme na úpatí stále aktivní sopky Ruapehu. Do parku vstoupíme ze západní strany a neustále budeme mít výhledy na sopky národního parku Tongariro. Hlavními atrakcemi jsou zde sopky. Ruapehu je ta nejvyšší a Ngauruhoe je zase díky filmové trilogii Pán Prstenů tou nejznámější. V parku je množství delších i náročnější treků, některé i vícedenní. My se projdeme nenáročnou cestou k vodopádu Taranaki s krásnými výhledy na všechny strany. Dobře udržovaná cesta nás povede různými porosty až k samotnému vodopádu. Dnes přespíme ve stínu sopek.

12. den: Jetboating pod Huka Falls

TONGARIRO – TAUPO – HUKA FALLS – ROTORUA

Ráno se odvezeme na konec cesty v národním parku, lyžařského střediska Whakapapa. Kdo bude mít zájem, vyveze se lanovkou na vyhlídku Knoll Ridge pod vrcholem Ruapehu. Tato oblast je nejpopulárnějším lyžařským střediskem na severním ostrově. Z Tongariro pokračujeme k dalšímu "nej", a tím je největší jezero Nového Zélandu, jezero TAUPO, které vzniklo sopečnou explozí. Její následky sledovali i Evropané v antickém světě. Jen nevěděli, kde se výbuch odehrál. Ve stejnojmenném městě budeme mít čas na krátkou procházku. Město je populárním letoviskem, kam se chodí domácí rekreovat. Nedaleko centra města se nachází HUKA FALLS s nádherně modrou vodou. Projdeme se přes úzký a malý kaňon, kterým voda protéká pod samotný vodopád. V blízkosti si zájemci fakultativně mohou vyzkoušet jet boating, při kterém se člun řítí rychlostí 90 km / h a stačí mu k tomu 10 cm vody. Kde jinde byste měli vyzkoušet tento zážitek než v zemi jeho původu. Jetboaty byly poprvé zkonstruovány a využívány v roce 1954 právě na Novém Zélandu Billem Hamiltonem, aby se uměl rychle plavit po mělkých a dravých řekách. Dnes je z nich celosvětová atrakce. Po tomto adrenalinovém zážitku sedneme do autobusu a vstupujeme do oblasti termální energie. Už kolem Huka falls bude vidět různá zařízení na využívání této síly z útrob Země. Mezi gejzíry a geotermálními poli se dostaneme až do města Rotorua, hlavního města Maorů. Na místě, kde je dnes Rotorua, bylo centrum této kultury.

13. den: Haka naživo a hobití Kraj

ROTORUA – HOBITI – AUCKLAND
 
Na okraji města Rotorua se nachází místo zvané Whakarewarewa, jehož celý název zní TeWhakarewarewatangaOTeOpeTauaAWahiao, což znamená místo setkání válečné skupiny Wahiao. Již v roce 1325 zde stála pevnost zvaná TePuia. Whakarewarewa je oblast proslulá termálními prameny, gejzíry a bublajícím sirným bahnem. V minulosti zde bylo více než 500 jezírek s horkou vodou a 65 gejzírů. Z nich je dnes aktivních 7 a jeden z nich, Pohutu, je nejvyšším gejzírem na Novém Zélandu. Je aktivní asi 20krát denně (každou 1¼ hodiny) a chrlí vodu vysokou až 30 metrů. Protože se nacházíme v maorském kulturním centru, navštívíme také tradiční dům setkávání v této oblasti, kde se půjdeme podívat na vystoupení uměleckého souboru a uvidíme tradiční haka (tanec se zpěvem). Ve stejné oblasti můžeme ještě navštívit skanzen, kde uvidíme tradiční způsob života Maorů, řezbářskou dílnu s prvotřídními uměleckými díly. TePuia je proslulá tím, že zde pracují nejlepší řezbáři v zemi. Ti často používají tradiční dřevo stromu kauri. TePuia je také součástí celostátního projektu na záchranu ptáků kiwi. Ve speciálním zařízení zde chovají zraněné nebo v zajetí vylíhlé ptáky a připravují je na vypuštění do volné přírody.
 
V roce 1998 provedl sir Peter Jackson letecký průzkum a objevil nedaleko města Matamata obrovskou farmu s nádhernou plastickou krajinou bez silnic a elektrických sloupů. Věděl, že objevil místo, kde by žili hobiti, kdyby žili v této době. Na tomto místě s pomocí armády vznikl Kraj a Hobitín a v roce 1999 se zde začalo natáčet. Kulisy byly tak kvalitní, že se je podařilo zachovat, a my se tak můžeme podívat na místo, které fanouškům ságy umožnilo nahlédnout do jejich pomyslné domoviny na jihu Středozemě. Zrestaurováno a zpřístupněno bylo 44 hobitích obydlí, včetně slavné restaurace U Zeleného draka. Mezi domky se také projdeme, takže si před cestou pusťte film, abyste měli představu, co se kde odehrálo. Hobitín je atraktivní i pro nefanoušky. Nový Zéland se svými fascinujícími scenériemi dal této sáze nový, realistický rozměr. Opouštíme Kraj a přesouváme se do Aucklandu. 
 
V AUCKLANDU, bývalém hlavním městě, nás přivítá nejvyšší budova na jižní polokouli, 328 metrů vysoká Sky Tower. Večerní individuální procházka přístavem a centrem Aucklandu.
 

14. den: Skycity Auckland

AUCKLAND

Celodenní prohlídka Aucklandu. Toto multikulturní město je městem s nejpočetnější populací lidí z Tichomoří. Naši procházku městem začneme na hlavním náměstí města Aoeta square, kde se nachází také radnice. Pokračujeme v historickém Albert parku, odkud přejdeme na hlavní obchodní ulici města, Queen Street. Kolem Britomartu, centrální stanice, přejdeme do přístavu. Sedneme na místní trajekt a pojedeme na výlet na poloostrov Davenport. Zde byl Auckland původně založen a je zde několik starých budov, ve kterých jsou kavárny a restaurace. Z přístavu se projdeme mezi rodinnými domky až na vyhlídku z Viktoriina kopce. Odtud se nám naskytne krásný výhled na panorama moderního Aucklandu a uvidíme i kopce, uprostřed kterých je postaven. Lidská atmosféra této části Aucklandu Vás dostane. Po návratu do centra, doporučujeme se vyvézt na vyhlídku a odvážlivci si mohou skočit dolů ze Sky Tower. Odpoledne bude volný program. Někdo chce nakupovat, někdo se toulat v přístavu, nebo navštívit některé z muzeí, zoo nebo akvárium. Pokud máte rádi vyhlídky, "vyběhněte" si na Eden Hill a prohlédněte si město z jiné perspektivy. Fanoušci hudební skupiny U2 ​​se často v rámci volna vydají na One Tree Hill. Oni už vědí proč. Hledáte něco konkrétního na večeři? Auckland nabízí širokou paletu restaurací. Město má multikulturní atmosféru a díky tomu si zde najde každý to své. Od klasické evropské, přes korejskou až po ty nejluxusnější v zemi. Stačí si jen vybrat.

15. den: Víte, jak se hraje australský fotbal?

AUCKLAND – MELBOURNE

Přelet do Austrálie. MELBOURNE: nejkulturnější město země a jedno z největších řeckých měst na světě. Dozvíte se, proč a rovněž které příjmení je nejčastěji používané v Melbourne. Jedno Vás jistě překvapí. Okruh městem a procházky po nábřeží u řeky Yarra. Projdeme se pěšky všemi známými a důležitými místy. V Chinatownu si vysvětlíme symboliku čínské brány na vstupu do této čtvrti. Podíváme se na důležité budovy, jako například budovu Královského výstaviště (UNESCO) a budovu Parlamentu státu Victoria. Královské výstaviště pochází z roku 1880 a bylo postaveno za účelem uspořádání výstav pořádaných v letech 1851–1915. Výstavba budovy parlamentu začala v roce 1855 a od roku 1856 zde parlament zasedal. Nedaleko se nachází hlavní katolická katedrála svatého Patrika, která má ve skutečnosti titul bazilika minor a je sídlem arcibiskupa. Od baziliky je to jen na skok do Fitzroy gardens. Příjemný městský park slouží také jako veřejná botanická zahrada. Za návštěvu zde stojí The Conservancy, malý skleník s nádhernými květy. To už je na dohled k důležité historické budově. Je jí původní dům Jamese Cooka, který byl z Británie převezen sem a znovu poskládán. Je v něm expozice věnovaná tomuto mořeplavci, který byl jedním z prvních bělochů na pobřeží dnešní Austrálie. Na okraji centra města je i místo, které je každoročně dějištěm jednoho z nejdůležitějších grandslamů, Australian Open. Federation square, místo setkání, shromáždění, koncertů a celkově kulturního dění. Moderní architektura zde dominuje a je kontrastem oproti historickým budovám na druhé straně cesty. Melbourne nabízí však daleko víc. Viz krásné budovy radnice, katedrály svatého Pavla, nebo se dopravte na vyhlídku Eureka Skydeck, odkud se naskytne nádherný pohled na město a okolí. Waterfront a přilehlé Docklands je stejně oblíbeným místem k odpočinku a nákupům. Hledáte restaurace? Je jich tu nepočítaně a pokud hledáte něco speciálního, Váš průvodce Vám poradí.

16. den: 12 apoštolů

MELBOURNE – GREAT OCEAN ROAD – MELBOURNE

Dnes nás čeká vyhlídková jízda po pobřeží po tzv. GREAT OCEAN ROAD, legendární cestě, postavené v době hospodářské krize, která dnes patří k nejkrásnějším v Austrálii, s cestami vinoucími se podél oceánu a pískových pláží až ke dvanácti apoštolům. Tato cesta je zároveň největším vojenským vzpomínkovým místem na světě, protože je celá věnována vojákům padlým v první světové válce a délka památníku je 243 kilometrů. Tehdejší vláda hledala možnost, jak zaměstnat navrátivších vojáků po 1.světové válce. Cestu budovali od roku 1919 do 1932. Na mnoho místech prochází skalnatým pobřežím s nádhernými výhledy. Je zde množství zastávek, kde si vychutnáme tento jedinečný den. Na místě známém jako Koala cafe budeme mít šanci vidět koaly, které žijí v okolních eukalyptových lesích a několik druhů papoušků. Zastavíme na těch nejkrásnějších plážích, abychom se procházeli po písku a sledovali surfaře. Jedna z největších značek tohoto sportu pochází z městečka Torquay, které je jakousi vstupní branou na toto úžasné pobřeží. Naše cesta vede přes město Apollo Bay, kde budeme mít čas na oběd, a přes národní park Great Otway až po nejslavnější skalní útvary 12 Apoštolů. Kolik jich vlastně je? Projdeme se na vyhlídku a podíváme na to, co okouzlilo už první obyvatele této části Austrálie. Z tohoto místa se vydáme do vnitrozemí a nejkratší cestou míříme zpět do Melbourne. Právě zde je množství farem, kde budeme hledat klokany. Na rozlehlých travnatých plochách se jich tu pasou desítky až stovky. Jsou divocí a nedá se tak říci, kde a zda je uvidíme. Šance je zde však vysoká. Po návratu do Melbourne nás čeká zasloužená večeře a individuální relax.

17. den: Opera v Sydney

MELBOURNE – SYDNEY

Opouštíme spolkový stát Victoria a přeletíme 1000 km, které oddělují dvě největší města v zemi a přistaneme v Sydney. SYDNEY rozhodně stojí za návštěvu. Po příletu se hned pustíme do prohlídky města. Prohlídku začneme v Hyde parku, na okraji, kterého stojí i první budovy, které byly vybudovány v nové trestanecké kolonií. Kolem knihovny a staré nemocnice přejdeme do botanické zahrady Royal gardens a na jejím opačném konci vyjdeme u Opery. Ikonická stavba, která proslavila Sydney a je symbolem tohoto města. Řekneme si něco o jejím vzniku a jejím autorovi, který projekt opustil rozestavěný a nikdy dokončenou operu neviděl. Opera se nachází v lukrativní čtvrti s luxusními restauracemi a výškovými budovami. Uprostřed se nachází přístav Circular Quay, odkud odplouvají lodě sloužící jako hromadná doprava a také výletní lodě. U přístavu je i stará čtvrtá The Rocks s galeriemi, restauracemi a přístavem pro velké, zaoceánské výletní lodě. Zůstaňte v této části města a vychutnejte si její úžasnou atmosféru a dopřejte si chutnou večeři v některé z množství možností. Sydney je multikulturní město a odráží se to i v nabídce restaurací. Sydney je město, kde se neustále cosi děje, jeho vynikající poloha vás vyzývá, abyste zde strávili více dní a přesně to i uděláme.

18. den: Sydney on the Rocks

SYDNEY

Uvolněný a oddychový den. Pokud máte vlastní program, dnes je na něj čas. Nebo pokračujte s průvodcem v prohlídce města. Začneme tam, kde jsme skončili včera. Přejdeme do čtvrti The Rocks a přijdeme na nájezd mostu Harbour bridge. Je druhou ikonickou stavbou města a pohled na záliv zkrášluje již od roku 1932. Přejdeme jeho celou délku, přibližně 1000 metrů. Je z něj nádherný pohled na panorama města a slavnou operu. Přejdeme na druhou stranu a sedneme na loď, která nás zaveze do Darling harbour, druhý městský přístav. Zde se stejně jako v Circular Quay nachází množství atrakcí a restaurací. Hlavními atrakcemi jsou akvárium a námořní muzeum. V sousedním nákupním centru Harbourside je často vyhledáváno Hard Rock Cafe a množství obchodů. Na opačném konci Tumbalong parku je čínská čtvrť. Pokračujeme k městské radnici a k ​​hlavní anglikánské katedrále, kostelu svatého Ondřeje. Zastavíme se u sochy královny Viktorie a vstoupíme do budovy, která byla po ní pojmenována. Stavba je zapsána na seznamu kulturních památek Austrálie. Zevnitř je nádherně zdobená a rekonstruována. Původní tržnice dnes slouží jako nákupní centrum. Jiným viktoriánským nákupním centrem je Strand Arcade jen o 1 blok dál na opačné straně cesty. Jiná, ale neméně zajímavá architektura jistě zaujme každého. V této části města se stále pohybujeme kolem vyhlídkové věže, na kterou se určitě vyplatí vyvézt a podívat na město z ptačí perspektivy. Nebo si vyberte jinou atrakci, Sydney jich nabízí velké množství. Navštivte akvárium, Zoo Taronga, která je považována za jednu z nejkrásnějších na světě, galerii Nového jižního Walesu a podobně. Večer si "skočte" do opery na některé z představení. Průvodce Vám pomůže s nákupem lístků. Zažít vystoupení je jiný zážitek, jak se na budovu, i když jedinečnou, dívat zvenčí.

19. den: Koaly, eukalypty a dědictví UNESCO

SYDNEY – BLUE MOUNTAINS – SYDNEY

Den věnovaný odpočinku na některé ze slavných pláží, nebo fakultativní výlet do Modrých hor. Vyrazíme z hotelu brzy ráno a směřujeme na západ. Po přibližně 45 minutách přicházíme do známého parku Featherdale. Zde se můžete setkat s původními obyvateli Austrálie, než sem přišli první lidé. Koaly, klokany, ježury a dalšími. Některé jsou kontaktní, a tak se jich můžete i dotknout. Ve volné přírodě to nezkoušejte. O další hodinu dále přicházíme do městečka Katoomba, uprostřed Modrých hor. Tyto dostaly název podle namodralého oparu, který se nad nimi drží. Jsou to částečky odpařují se z eukalyptových lesů a způsobují zvláštní lom světla. Návštěvnické centrum je na místě zvaném Echo Point, odkud je výhled na jeden z nejkrásnějších a určitě nejznámějších vápencových útvarů, Tři sestry. Řekneme si tu legendu, jak tyto skály vznikly a proč se jmenují Tři sestry. Z tohoto místa se přesuneme k další atrakci, Scenic world. Zde se převezeme lanovkami, které kromě příjemného zážitku i drží určité rekordy. Je tu nejstrmější pozemní i vzdušná lanovka. Projdeme se krátce nádherným pralesem a podíváme se na místní vodopády. Tímto zakončíme nádherný a aktivní den a vrátíme se do Sydney. Celodenní výlet, který patří mezi aktivity, které byste v Sydney měli zažít.

20. den: Srdce Austrálie

SYDNEY – AYERS ROCK

Fakultativní výlet: Letíme do srdce australského Outbacku, k magickým skalám Uluru / Ayers rock, které jsou pro původní obyvatele Austrálie posvátnými. ULURU nebo AYERS ROCK: Skála, která je dvakrát tak velká jako centrální Londýn, je lemovaná jeskyněmi, které sloužily na kmenové ceremonie a jako pohřební komory původních obyvatel Austrálie. Leží 335 kilometrů jižně od nejbližšího města, Alice Springs a je tak na skutečně odlehlém místě. Místní obyvatelé tradičního kmene Pitjantjatjara Anangu ji považují za nejposvátnější místo. V celé oblasti a také na samotné skále žije množství duchů jejich předků. Řekneme si některé z legend a příběhů, které se vážou k období před příchodem člověka – Dreamtime / Dreaming (Čas snění / Snění). Podle jedné z nich Uluru postavili dva chlapci v období tvoření světa, kteří si zde hráli v bahně po dešti. Dnes se po příletu podíváme na tyto fascinující místa. Množství skalních převisů, útvarů a zákoutí zde připomíná tyto příběhy, nebo ukrývají skalní malby. V okolí Uluru strávíme celé odpoledne až dokud si zde západ slunce nepohraje s barvami a my si vychutnáme neustále se měnící scenérii uprostřed suché krajiny. Ubytováni budeme v resortu Yulara, což je jediné místo v blízkosti Uluru, kde je možné přespat. V resortu se nachází od kempu až po 5 * hotel celá škála ubytovacích zařízení. Jídlo zde nabízí několik restaurací, základní věci si můžete nakoupit v malém supermarketu. Po resortu jezdí autobusová doprava, a tak se můžete přepravovat z jednoho místa na druhé, pokud se nechcete procházet. Zaměstnanci jsou všichni z kmene Anangu a tak se zde také můžete dozvědět něco o jejich kultuře, nebo také například jak lovit s bumerangem. Resort nabízí mnoho možností.

21. den: Bye, bye Australie

 AYERS ROCK – SYDNEY – EVROPA

Ráno ještě strávíme uprostřed Austrálie a už nás čeká jen návrat do Sydney a odlet domů.

22. den: Vítejte doma!

EVROPA

Přílet domů.

Nový Zéland a velká města Austrálie
<
>
Krásná příroda Nového Zélandu Poznávací cesta napříč Novým ZélandemNárodní park TongariroPo stopách Pána Prstenů na Horu OsuduNárodní park Tongariro na severním ostrově Tongariro Alping CrossingZasněžené vrcholky Jižních AlpVýhledy na nejvyšší horu Nejvyšší hora Zélandu - Mt. CookNejkrásnější výhledy Nového ZélanduPutování k ledovciSEN u nejvyšší hory Nového Zélandu Mystický Milford Sound Milford Sound je nejdeštivějším místem zeměSmaragdové jezero na Novém Zélandu Palačinkové skály na západním pobřežíProcházka kapradinovým hájemNovozélandská flora Výlet lodí za velrybami Pozorování velryb v KaikouraPozor na kiviho!Pták kivi je ikonou Nového ZélanduTermální parky severního ostrova Pohutu gejzír v WhakarewarewaIkonický Champagne Pool v termálním parku Wai-O-TapuSEN v termálním parku Burácející Huka FallsMaorské představeníSeznámení s kulturou MaorůMalebný kostelík u jezera TekapoNávštěva HobitínaVyhlídka na Auckland z Eden HillJízda zubačkou nad WellingtonemVýhledy na Skycity v AucklanduAuckland je největší metropole Nového ZélanduNoční pohled na operu v SydneyPanorama města Melbourne Opera house - symbol města SydneySEN v Sydney Hotel Intercontinental Rialto v Sydney Dominanta pestré Brighton beach v MelbourneKlokan na pláží v Austrálii Koaly jsou typičtí vačnatci pro eukalyptové lesy AustrálieUluru při západu slunce Cestou ke Kata TjutaSEN na Uluru v Austrálii Setkání s lidmi z kmene Pitjantjatjara AnanguAboriginec v Austrálii Umění AborigincůMalby australských démonůPozůstatky australských maleb Skalní útvar Tři sestry v Modrých horách Nejznámější pohled na Blue MountainsGreat Ocean Road, 12 Apoštolů Skalnaté pobřeží Austrálie Bondi Beach - nejznámější australská pláž Ochutnávka klokaních steaků Melbourne CBD HotelPokoj v hotelu Outback Pioneer, Ayers RockBazén v hotelu Outback Pioneer, Ayers Rock
Magická příroda zde hraje všemi barvami

Nový Zéland a velká města Austrálie - jsem neskutečně spokojená a šťastná

Toto byl můj pátý zájezd se SNEM. Upřímně se přiznám, že jsem měla trochu obavy
z toho, že jedu sama a nikoho neznám. Naše malá skupina z jižního ostrova se
stmelila dohromady doslova za pár hodin, jako bychom se znali už dlouhou dobu. Vše
probíhalo v naprosté pohodě, s humorem, bez komplikací. K dobré náladě
samozřejmě přispěli i naši průvodci Kamil a Jirka, kteří se maximálně snažili a
zapadli dokonale mezi nás. Takže se připojuji ke kladnému hodnocení. Ubytování
bylo výborné, ale nejhezčí bylo ubytování u Pancake Rocks s nádherným výhledem na
pobřeží, vkusně a útulně zařízené pokoje a taktéž zajímavý byl hotel Chateau
Tongariro. Takže na závěr, přátelé, Vám všem chci poděkovat. Byla jsem ty 3 týdny
neskutečně spokojená a šťastná. A k tomu jste přispěli Vy všichni, kteří jste tam byli!!!
Gabriela

Čti více

Nový Zéland, díky za super zájezd

Zavalena prací, ale pozitivně naladěna a dobita energií. Díky za super zájezd. Chtěla bych vám upřímně poděkovat za skvěle zorganizovaný zajezd. Cookovy ostrovy, k tomu není co dodat, pouze ze ráj na Zemi - klid, klid, super lidé a úžasný 5* hotel.
A co říci k Novému Zélandu? Velké díky skvělému, obětavému, znalostmi disponujícímu a ještě i šoférujícímu Jirkovi - klobuk dolu. Vždy dobře naladěný a i po 3000 km řízení, ochoten splnit naše někdy ulítlé požadavky. Ale nesmím opomenout ani Kamila, také byl super. Tomu se říká dobrý výběr. Když se toto všechno skloubí, ještě i se super lidmi, kteří jsme se tam náhodně sešli, a s neskutečně krásnou přírodou jižního ostrova, tak tomu říkám dovolená snů. Skvěle vybrané hotely. Určitě, a na tom se shodlo více z naší skupiny, že vaše služby využiji i v budoucnosti. Láká mě Tibet a Nepál. Přeji Vám mnoho podnikatelských úspěchů a hlavně hodně spokojených klientů. Vím o čem hovořím, ja mám malý penzion a děláme také maximum pro hosty.

S pozdravem Bečíková

Čti více
Krásná příroda Nového Zélandu

Nový Zéland, Austrálie - máme tolik zážitků, že je ani nelze spočítat

Děkujeme za krásný zájezd a zážitky, ze kterých žijeme ještě dnes, téměř měsíc po návratu. Nový Zéland je jedním slovem Krása! Nádherný kout naší země plný nekonečných možností, co vidět, jak využít volný čas, jak a kde se najíst. Sopky, velehory, spousta možností pro trekování, jezera, fjordy, ledovce, je toho tolik, že člověku by ani měsíc nestačil. Objeli jsme oba ostrovy a máme tolik zážitků, že je ani nelze spočítat. Že polezu někdy na ledovec, by mě teda nikdy nenapadlo, a přitom to bylo tak lehké a bezpečné, díky průvodci. Nutno zmínit i plavbu po Milford Sounds, krásných fjordech, ale i město Queenstown, kde jsem si skočila bungee jump a můj manžel okusil volný pád z letadla. Příroda je zde fascinující. Pár dní jsme strávili i v Austrálii, protože jsem si přála vidět Sydney. Do Austrálie se určitě ještě vrátíme. Nebudeme si nic nalhávat, je to fakt strašně daleko, ale let s Emirates byl příjemný a dalo se to vydržet, navíc Nový Zéland i Austrálie za to rozhodně stojí. Erika a Radek

Čti více

Nový Zéland a velká města Austrálie – skvělá volba

Po nádherném Islandu, který jsem s CK SEN absolvovala, mě lákal Nový Zéland. Vybrala jsem si zájezd Nový Zéland a velká města Austrálie. Udělala jsem velmi dobře. Nový Zéland je úžasný. Najdete zde tolik krásy na jednom místě, až to bere dech. Fjordy, Deštné pralesy, ledovce, překrásné scenérie podél oceánu, úžasné hory. Skvělé gastronomické zážitky, kterým neumíte a ani nechcete odolat. Po Novém Zélandu jsme přeletěli do Austrálie, která má také své kouzlo. Krásné město Sydney a skvost uprostřed Austrálie Uluru. Celý zájezd byl výborně zorganizován a vše "klapalo" jako hodinky. Kromě vší té nádhery, kterou jsem viděla, musím vyzdvihnout i výbornou práci našeho SEN průvodce Maťka. Byl super. Trpělivý a vždy s úsměvem na tváři odpověděl na všechny naše zvídavé otázky. Je to profesionál s bohatými vědomostmi. Ještě jednou Maťko děkuji za úžasnou dovolenou. Nataša a Milan

Čti více
Užijeme si maorské představení

Pochvala Nový Zéland

Dobrý den,
Zájezd nám pomalu končí a chci pochválit naší průvodkyní Danielu Snovákovou, která se o nás perfektně po celou dobu starala a ukázala nám všechnu nádheru Jižního i Severního ostrova. Zajistila nám absolutně nejlepší počasí. Měli jsme super gurmánské zážitky. Krevety, seafood choowder a další speciality, které nám Danka doporučila.
Mockrát jí touto cestou děkuji
Marcela Vaverková

Čti více
Všechny gejzíry jsou velmi fotogenické

Nový Zéland, Austrálie - krásný průběh zájezdu

Chci vyjádřit velké poděkování za krásný průběh zájezdu naši průvodkyni Daniele Snovákové, která se o nás vzorně celou dobu starala, ať už pomocí s výběrem jídel, chutnaly nám krevety, jehněčí a další . Vždy byla velmi ochotná, její výklad byl velmi zajímavý a obsažný, budu na ni moc ráda vzpomínat. Alena Baranová

Čti více

Nový Zéland jako lekce pozitivního myšlení

Naše putování po krásách a zajímavostech divokého a různorodého ostrovního státu pravidelně začíná v největším městě jižního ostrova, v Christchurch. Toto půvabné a na NZ poměry historické město, centrum kulturního dění, kde anglická šlechta zanechala hlubokou stopu v podobě mnoha novogotických honosných staveb si prošlo 22.2.2011, těžkou zkouškou v podobě velmi silného devastujícího zemětřesení. 350-ti tisícové město přišlo během pár okamžiků o 70 % centra. Tato spoušť za sebou nechala necelé dvě stovky obětí a škodu v řádu 30mld. NZD. To je cca 20% HDP NZ! Život ve městě to změnilo pochopitelně ve všech jeho ohledech. Dnes vnímáme jeho následný vývoj. Naše pocity jsou neuvěřitelně pozitivní. Vidíme a cítíme tu neobyčejnou pozitivní energii a aktivitu, vyzařující z obyvatel města, nikoliv turistů. Jsou bezprostřední, otevření, ochotní…vše s úsměvem. Někdy je jejich uvolněnost a „no problémovost“ v provizorním centru města, z velké části postaveného z přepravních kontejnerů (velmi vkusně a designově upravených), které jsou teď sídlem bank, obchodů a kaváren, až bizarní. Toto centrum se oficiálně nazývá „The Restart“, jak výmluvné. Vědomi si velikosti katastrofy, seznámeni s mnoha nezáviděníhodnými příběhy místních lidí, nám nezbývá nic než velké uznání. Je to jeden z důvodů proč se na Nový Zéland tak rádi vracíme. Paradoxně nás to v Christchurch určitým způsobem pozitivně nabíjí. Návštěvu Nového Zélandu doporučujeme každému jako „Lekci pozitivního myšlení“. 

Čti více

Výzva od Maorského náčelníka Nového Zélandu

Probouzí nás zvláštní síro-vodíkový zápach, ale nemůžeme se divit, když jsme ve městě síry. V Rotorua se s termálními jevy setkáte dokonce i na golfovém hřišti. Obyvatelé využívají část této přirozené energie pro vytápění nebo vaření. Rotorua je jedním z hlavních center maorské kultury, jedna třetina obyvatelstva města má původ Maorů. Jedeme do vesničky Whakarewarewa, kde si místní Maorové dosud drží tradice a život předků, což je v 21. století velká vzácnost. Míříme do amfiteátru, kde čekají místní Maorové a show může začít. Haka tanec nám nahání husí kůži. Dostáváme výzvu k boji od náčelníka maorské vesnice, což nám celkem nahání strach při pohledu na zdatného Maora, a tak se nakonec jedná jen o výzvu o společné fotografování. Ufff, oddychlo se nám, že nemusíme bojovat s náčelníkem, výsledek bitvy by byl jednoznačný. Wauuu…to byl zážitek! Blíží se čas oběda, a tak na řadu přichází tradiční jídlo HANGI, které Maorové připravují již několik století. Připravuje se v místní

Čti více

Jet Boating na Novém Zélandu

Ulovili jsme adrenalinový zážitek – Jet Boating. Co to vlastně je? Tento vynález vymyslel podnikavý a vynalézavý Kiwi (tak se nazývají novozelanďané). Jedná se o speciální člun, který se prohání rychlostí až 90 km / h ve vodě hluboké 10 cm. Kde jinde si tuto atrakci nejlépe vyzkoušet, než v místě jejího vzniku? Tato loď má

tryskový motor a první kusy vyrobili v roce 1953, v největším městě jižního ostrova – v Christchurch.Lodě s nízkým ponorem byly nejprve ze dřeva ale potom zjistili, že narazit s takovou lodí na skálu, vznikne celkem velký problém. Dřevo tedy vyměnili za sklolaminát ale ani ten neobstál. Dnes už jsou lodě vyráběné z kovu. Bill Hamilton dostal za tento vynález při příležitosti oslav narozenin britské královny Alžběty II. Rytířský titul SIR. SEN si tento vynález a adrenalinovou jízdu vyzkoušel na řece Waikato, která vytéká z největšího novozélandského jezera Taupo. Po krátké instruktáži loď vyrazilo obrovskou rychlostí vpřed kaňonem. Na vlastní kůži jsme si vyzkoušeli sílu 500 koňového motoru a co všechno jet boat dokáže. Z vysoké rychlosti zabrzdit téměř na 0 km / h a otočit se o 360 stupňů, sjet peřeje, které se na první pohled zdají, že se sjet nedají : ) a přesnost řízení lodě, díky kterému dokáže vyhnout jakékoliv překážce. Je to neuvěřitelný zážitek, který určitě stojí za to se SNEM na Novém Zélandu ulovit. 

Čti více

Modré hory Austrálie

Sydney po dvoudenní prohlídce už známe jako vlastní boty a dnes je čas vyměnit velkoměsto za překrásný kus přírody. Čeká nás fakultativní výlet do Modrých hor, které jsou od centra města vzdálené něco více než hodinu jízdy. My opouštíme Sydney, respektive jen centrum, protože naší první zastávkou bude předměstí Blacktown vzdálené od centra přibližně 45 minut po dálnici M2. Důvod návštěvy tohoto předměstí je zoopark Featherdale Wildlife Centre, který je domovem více než 350 původních zvířecích druhů Austrálie. Tato rezervace se vyvinula z drůbeží farmy na jeden z nejlepších privátních zooparků v Austrálii. My se v tomto zooparku těšíme zejména na blízké setkání s klokany a wallaby, které si můžeme i pohladit, pokud jim nabídneme něco na zub. Mimo jiné zde máme možnost vidět psy Dingo, krokodýla mořského, Kasuára Přílbového, koaly, ježury a mnoho jiných. Měli tu i Tasmánského ďábla, ale na mou otázku, kde je, protože jsem ho tentokrát v ohradě neviděl, mi odpověděla zaměstnankyně Jackie, že před měsícem zemřel. Podle všeho zemřel na stáří. Je čas pokračovat dál a směřujeme do městečka Katoomba, o kterém se říká jako o srdci modrých hor. Toto malebné městečko nacházející se v nadmořské výšce 1017 m.n.m. bylo založeno koncem 19. století (1879) za účelem těžby uhlí dole v údolí. Zastavíme u návštěvnického centra Echo Point, odkud máme vyhlídku na 3 sestry. Právě díky nim je městečko Katoomba ze všech okolních měst modrých hor nejnavštěvovanější. Tyto tři vrchy, z nichž každý dosahuje výšky více než 900 metrů, jsou opředené aboridžinskou legendou, která hovoří o třech sestrách jménem Meehni, Wimlau a Gunnedoo žijících v údolí Jamisonova kmene Katoomba. Zamilovali se do tří chlapců ze sousedního kmene Nepean, ale manželství bylo kmenovým právem zakázáno. Bratři z tohoto zákona nebyly nadšeni a rozhodli se použít násilí a tři sestry unesli. Mezi kmeny se strhl boj a tři sestry byly stařešinou přeměněny na kámen, aby je ochránil. Stařešina byl však v boji zabit a nebylo nikoho, kdo by je proměnil zpět. Legenda je sice krásná, ale my však věříme verzi, že jsou vytvořeny zemskou erozí, přičemž jemný pískovec jednoduše eroduje pomocí větru, deště a řek, což způsobilo, že "útesy" obklopující údolí Jamison se začaly pomalu lámat. Počasí máme ideální a viditelnost je víc než dobrá. Samotný název modrých hor vznikl ne proto, že by tam byly modré stromy nebo hory, ale proto, že vypařováním oleje z eukalyptových lesů vzniká v údolí břidlicově zbarvený opar. Směřujeme k vyvrcholení našeho dne, kterým je "lanovkový" park Scenic World. V SEN skupince převládá z okolního prostředí nadšení, ve kterém pokračujeme po 2,4 km dlouhé procházce. Připomíná nám to prales jako z jurského světa s minimem dopadů člověka na přírodu. Připraveným i štěstí přeje, a to jsme my tedy byli. Víme, že modré hory jsou domovem lýrochvosta nádherného, ​​kterého jsme měli i my šanci zahlédnout. Byla to sice samička, která nemá tak výrazné zadní peří jako sameček, ale je to pro nás zvířecí zážitek č. 1 dnešního dne. Přesouváme se na druhou lanovku, modrou, která je dlouhá 543 metrů a pomaličku nás vyveze na vrchol k centru. Tato lanovka je nejstrmější a největší "vzdušná" lanovka na jižní polokouli. Ze dvou lanovek máme tedy 2x nej. Tou třetí je lanovka vedoucí mezi skály.

Čti více

Great ocean road

Je 7 hodin ráno a my se z Melbourne vydáváme na celodenní výlet plný zážitků. Směřujeme na jihozápad po dálnici M1 a asi po hodině a čtvrt se dostáváme u městečka Torquay na slavnou Great Ocean Road (GOR), tedy velkou oceánskou cestu. Patří mezi nejscéničtější pobřežní cesty na světě a jednoznačně spolu s Great Coast Road – velkou pobřežní silnicí na Novém Zélandu na západním pobřeží, patří mezi ty nejkrásnější, jaké s CK SEN navštěvujeme. První zastávku máme v městečku Anglesea, které je pro nás prvním střetem s Jižní Tichým oceánem. Tato oblast je velmi populární vánoční destinací pro obyvatele Melbourne. Kromě klidné atmosféry tu najdeme i několik golfových hřišť, na nichž je možné v dálce pozorovat pasoucí se klokany šedé. Pokračujeme po silnici zhruba 16 km a zastavujeme se při známém památném oblouku, bez kterého by tato cesta nebyla cestou. Tento památný oblouk je vzpomínkou na opraváře a vojáky z první světové války, kteří postavili tuto "velkou oceánskou cestu". Oblouk je však znovu postaven již potřetí a věříme, že naposledy, protože byl několikrát zničen. Důvodem byly bouře, rozšiřování silnic a naposledy to byl "požár Popeleční středy", který zde řádil v únoru 1983 a táhl se právě z městečka Anglesea. U památníku vidíme i měděné sochy dělníků, kteří pracovali pouze se základními nástroji. Tato 243 km cesta podél jihovýchodního pobřeží Austrálie byla dokončena roku1932 na počest těch, kteří bojovali v 1. světové válce. Historii a smysl této cesty už tedy známe a pokračujeme po ní dál. Asi po 50 minutách se zastavujeme v malé kempinkové komunitě Kennett River, kde si na půl hodinky uděláme tzv. coffee break. Tato vesnička má velkou populaci koal. Z těch jsme tu však viděli vysoko na stromě pouze jednu, ale mile nás potěšili přítulní papoušci královští - Alisterusy, jakož i papoušci Kakadu, kteří nám přistály na hlavách a rukou a zobaly nám ptačí zob přímo z ruky. Uloveným zážitkem byl malý, ale robustní ptáček Kookaburra (Rybářík chechtavý), jehož je většinou jen slyšet, ale ne vidět. Nálada v naší skupině je více než jen pozitivní a od začátku zájezdu nám vychází všechno. Ať už počasí nebo i štěstí na zvěř. Je čas na oběd. Po obědě pokračujeme přibližně 30 km dále po silnici a vstupujeme do národního parku Cape Otway, kde hledáme v korunách stromů medvídky koala, kteří vlastně s medvídky nemají absolutně nic společného. Hledáme, vykrucujeme krky z auta do výšky, ale nakonec zahlédneme něco běhat vedle cesty. Toto není možné, křičím! Naše štěstí se opět naplňuje a vidíme koalu asi metr od nás, jak si kráčí vedle cesty a leze na keř, který jsme měli na úrovni očí. Paráda. Takový střet s koalou byl i pro mě premiérou a bylo to přímo neuvěřitelné, jak krásně se tento malý živočich usadil mezi větve a začal chroupat své oblíbené eukalyptové listy. Zážitek, který jsme zde ulovili nám zůstane v paměti na celý život a takovou realitu jsme určitě ani ve snu nečekali. Pokračujeme dál a pomalu se dostáváme tam, proč celou tuto cestu absolvujeme. Je to národní park Port Campbell velký pouze 17,5 km², který je domovem slavných 12 apoštolů. My se podíváme nejprve na dva z Gibbsonovych schodů a pak pokračujeme k návštěvnickému centru, kde necháme auto a jdeme pěšky. Tyto unikátní vápencové útvary patří mezi nejkrásnější přírodní památky Austrálie, a vidět je znamená vidět 20 milionů let starý geologický proces eroze. Ve skutečnosti apoštolů nikdy nebylo 12, ale 9. V dnešní době jich je tu už jen 8, protože jeden z nich erozi podlehl a zřítil se do vody v červenci 2005. Obloha je bez mráčku a my máme příležitost nafotit ty nejkrásnější fotky na tomto kontinentu. My jako SEN skupinka jdeme dál a jako bonus máme přichystaný tzv. Loch Ard Gorge, tedy roklinu, kde 1. června 1878 ztroskotala plachetnice Loch Ard, která narazila na mělčinu. Zároveň je odsud zhruba 500metrová procházka ke skalním útvarům zvaným Razorback, které jsou barvou stejné jako apoštolové, ale vzhledem diametrálně odlišné. Je čas jít pomalu zpět do Melbourne, máme před sebou asi 3hodinovou cestu. Náš den neměl chybu a tolik ulovených zážitků, nemluvě o tom, že při návratu jsme ještě viděli i tlupu klokanů a wallaby, se během jednoho dne podaří jen těm, kteří jsou tu "doma" jako my. Vydejte se i vy s námi na největší válečný památník obohacen dech beroucími vápencovými útvary, jejichž majestátnost mluví sama za sebe.

Čti více

Klokani, koaly a 12 apoštolů

Nacházíme se v nejevropštějším městě Austrálie, v Melbourne. Prohlídku města začínáme ochutnávkou klokaních steaků. Jsou výtečné. I když australská vína jsou světoznámá, Australané zbožňují pivo, v konzumaci zlatého moku jsou na 4 místě na světě, a proto i my hned jedno zkoušíme. Míříme na "Great Ocean Road", která byla postaven v době hospodářské krize třicátých let. Naskytují se nám nepopsatelné výhledy na oceán, skalní útvary, ale především obdivujeme 12 apoštolů. Je jich vůbec 12? Otužilci neváhají a už se vrhají do vln oceánu. Chvíli poté přichází velké překvapení, při procházce nacházíme desítky koal, které odpočívají ve stromech eukalyptu. Neskutečný zážitek pozorovat tyto rozkošné chlupaté medvídky v jejich přirozeném prostředí.

Čti více

Duhový had na Uluru

Domorodý aboridžinský kmen Anangu se o Ayers Rocks-Uluru "stará" již přes 10 000 let. V jejich mytologii má důležité místo bájný tvor Duhový had neboli Rainbow Serpent, stvořitel světa a všech bytostí, dárce života, ale i ničitel. Je symbolem plodnosti, úrodnosti a hojnosti, kterou přináší v podobě deště, když putuje krajinou a kropí ji životem. Podle místních když se prý rozzlobí, přijdou bouřky nebo ničivé záplavy. Věří, že duhový had je může obdařit magickými schopnostmi, ale může do těla člověka vpustit své potomstvo v podobě malých dužin a způsobit tím bolest i smrt. Žije ve studnách, řekách či jezerech. V horké poušti kolem posvátné hory s téměř 40stupňovými teplotami přichází právě s deštěm a domorodcům se zjevuje v podobě duhy. Tak jako nám. Toto magické místo jsme měli možnost pozorovat z více než 10kilometrového turistického chodníku, který vede kolem něj. Vedle zajímavých tvarů, které příroda na skále erozí vytvořila, jeskyní s původními kresbami domorodců, jakož i posvátných míst, kde se aboridžinští muži a ženy chodili modlit. A při nerušeném pozorování západu slunce, nádherné scenérie okolo 348 metrů vysokého monolitu Ayers Rock-Uluru, který leží téměř uprostřed australského kontinentu, se najednou zamračilo a spustil se liják. Vzácnost, protože ročně tam spadne něco málo přes 300 mm srážek. My jsme to štěstí měli. Co následovalo potom, bylo úžasné. Zjedné strany slunce, které pomalu klesalo za obzor. Uprostřed magická skála a její nádherné přírodní divadlo měnících se barev, z oranžové, krvavě červené, jako kdyby se z ní stal žhavý uhlík až po hnědou. Déšť ustal a vedle posvátné hory se zjevil bájný Duhový had. Nezapomenutelný zážitek…

Čti více

Australská ZOO naživo

Hned ráno vyrážíme lovit zážitky v krásném historickém městě Melbourne, a jakmile vyjdeme z hotelu, slyšíme linoucí se hudbu, která naznačuje, že se děje něco velkého. Blížíme se k srdci města, řece Yarra, dav lidí se zvětšuje a zvuky se přibližují. Za rohem nás překvapuje obrovský průvod námořníků a vojáků, kteří na počest padlých vojáků uctívají tímto pochodem Anzac Day. Procházíme se místním parkem, posedáváme na lavičce a pojídáme oříšky. Výborný nápad takhle uprostřed parku. Už se k nám řítí ze stromu cosi velkého, zbystříme a vidíme dospělého wombata, který si odvážně tlapkami žádá podíl oříšků i pro sebe. Jakmile zašustíme sáčkem s oříšky, z vedlejších stromů se k nám přibližuje celá rodinka. Zřejmě jsme v nich vzbudili důvěru, a tak se od nás nechají pohladit. Po chvilce už zase míjíme skupinku klokanů. Všichni jsme v úžasu a hledíme na tu krásu kolem nás. My nemusíme chodit do ZOO, právě přišla za námi…

Čti více
Austrálie - Uluru

Uluru

Ayers Rock neboli Uluru je nejobjemnější monolit na světě. Jedná se o jednolitý pískovcový útvar ležící ve středu australského kontinentu. Monolit ční do výše 348 m, dlouhý je 3,6 km a široký 2,4 km. Geologické stáří je až 600 mil. let. Celý objekt je znám tím, jak během dne mění své barvy podle postupujících slunečních paprsků. Při západu slunce má tmavě oranžovou barvu. Okolo celého útvaru vede několik různě dlouhých tras. Podél těchto cest se nachází spousta domorodých kreseb a posvátných míst.

Čti více
Austrálie, Melbourne, Great ocean road

Great Ocean Road

Great Ocean Road – legendární cesta, postavená v době hospodářské krize, která dnes patří k nejkrásnějším v Austrálii s cestami vinoucími se podél oceánu a pískových pláží až ke dvanácti apoštolům. Tato cesta je zároveň největším vojenským vzpomínkovým místem na světě, protože je celá věnována vojákům padlým v první světové válce a délka památníku je 243 kilometrů. Tehdejší vláda hledala možnost, jak zaměstnat navrátivších vojáků po 1.světové válce. Cestu budovali od roku 1919 do 1932. Na mnoho místech prochází skalnatým pobřežím s nádhernými výhledy. Je zde množství zastávek, kde si vychutnáme tento jedinečný den. Na místě známém jako Koala cafe budeme mít šanci vidět koaly, které žijí v okolních eukalyptových lesích a několik druhů papoušků. Zastavte na těch nejkrásnějších plážích, abyste procházeli po písku a sledovali surfaře. Jedna z největších značek tohoto sportu pochází z městečka Torquay, které je jakousi vstupní branou na toto úžasné pobřeží. Naše cesta vede přes město Apollo Bay, kde si uděláme čas na oběd, a přes národní park Great Otway až po nejslavnější skalní útvary 12 Apoštolů.

Čti více
Austrálie, Sydney, Opera House

Opera v Sydney

Stavba navržená v roce 1956 dánským architektem Jørn Utzonem. Otevřena byla v roce 1973 a je zařazena na seznam UNESCO. Stavba se potýkala s mnoha problémy, ať už technického, ale i politického rázu. Sám Utzon se na stavbě přestal podílet v roce 1966, pro neustálé spory s vládou Nového Jižního Walesu. Stavba byla svěřena australským architektům, kteří ne vždy respektovali Utzonovy projekty. První divadelní představení bylo odehráno 28. září 1973. Celý komplex se rozkládá na ploše 1,8 hektarů. Zahrnuje pět hlavních sálů, výstavní síň, nahrávací studio i restaurace. Střechy jsou pokryté světlými keramickými dlaždicemi.

Čti více
Nový Zéland, Rotorua

Rotorua

Město na severu Nového Zélandu poblíž stejnojmenného jezera. Toto jméno pochází z maorského jazyka a znamená Druhé jezero. První evropští osadníci sem přišli v roce 1831. Oblast Rotoruy je známa díky své geotermální aktivitě. Nachází se zde mnoho gejzírů, jezírek bublajícího horkého bahna, termálních pramenů a jezer. Rotorua je také ráj milovníků vodních sportů. Voda v těchto pramenech je kyselá a teče z vulkanické skály hluboko pod povrchem země. Má teplotu 33°C až 43°C. Je zde velké množství lázní a jezer s odlišnou teplotou vody.

Čti více
Nový Zéland - Tongarido národní park

Národní park Tongariro

Park byl založen v roce 1887 jako první národní park na Novém Zélandu. Leží uprostřed Severního ostrova a má rozlohu 796 km². Zahrnuje řadu sopek, jedinečných častými erupcemi i jejich silou. V parku nalezneme dvě z nejaktivnějších sopek na světě (Ngauruhoe a Ruapehu) a řadu maorských posvátných míst. Národní park Tongariro je zapsán na Seznamu kulturního a přírodního dědictví UNESCO od roku 1993.

Čti více

Milford sound

Fjord nacházející se na jihozápadu novozélandského Jižního ostrova. Fjord je součástí národního parku Fiordland. Tento národní park patří do přírodní rezervace Te Wahipounamu, která je zapsaná na seznamu světového dědictví. Svůj název dostal Milford Sound podle města Milford Haven v britském Walesu. Na pobřeží Milford Soundu končí turistická trasa Milford Track.

Čti více
Nový Zéland, Punakaki

Punakaiki

Neboli Palačinkové skály vznikly před 30 miliony let z nepatrných fragmentů mrtvých mořských tvorů a rostlin, které dopadly na mořské dno asi 2 km pod povrchem. Obrovský tlak vody způsobil, že fragmenty ztuhly do tvrdých a měkkých vrstev. Postupně se vápenec zvedal až nad mořské dno. Mírně kyselý déšť, vítr a mořské vody vymodelovaly takto bizarní tvary.

Čti více

Queenstown

Centrum cestovního ruchu a extrémních sportů. Je také nazýváno jako dobrodružné hlavní město světa. Poprvé ve světe tu bylo komerčně provozováno bungee jumping. Nachází se tu také visutá lanová dráha, jejíž vrchol poskytuje panoramatický výhled, z něhož vede mj. turistická trasa na horu Ben Lomond. V blízkosti jsou také lyžařské areály Voronet Peak a The Remarkables. Toto město se nachází v regionu Otago na Jižním ostrově, podél zátoky ledovcového jezera Wakatipu. Okolí Queenstownu je také známé z natáčení filmů jako X-Men, Pán prstenů nebo Hobit. V historii bylo město centrem zlatokopů, což momentálně připomíná již jen výletní historický parník TSS Earnslaw, který je připomínkou období zlaté horečky.

Čti více

Wellington

Welington je medzinárodním přístavem a zejména hlavním městem Nového Zélandu. Během posledních 10 let prošel renesancí a vyrostlo tu živé, kosmopolitní, ale příjemně kompaktní město, které bylo v každoročním prestižním průzkumu Mercer vyhlášeno jako 14. nejlepší město na světě z hlediska podmínek kvality života. Najdete tu sídlo vlády, národní muzeum, symfonický orchestr, národní balet a mnoho dalších zajímavostí. V severní části oblasti pak nesmíme opomenout další z krajinných skvostů Nového Zélandu. Leží tu Tongariro National Park, který zaujímá jednu z hlavních rolí z hlediska turistiky severního ostrova. Jeho nádherné sopky a jiné vulkanické projevy planety Země jsou nezapomenutelným zážitkem každého návštěvníka parku. Město je ze tří stran obklopeno mořem, jeho přístav tedy hraje důležitou ekonomickou roli. Wellington, vzhledem k vysoké tektonické aktivitě v této oblasti Nového Zélandu, zasáhlo několikrát ve své historii silné zemětřesení. V polovině devatenáctého století vyvolalo zemětřesení desetimetrovou tsunami, která srovnala wellingtonský přístav se zemí. Obyvatelé Wellingtonu jsou převážně evropského původu. Maorové tu mají oproti průměru, výrazně menší zastoupení. Jako ve většině větších novozélandských měst tu žije velká skupina Asiatů. Wellington je v porovnání se zbytkem ostrova mladým městem, ekonomicky aktivní obyvatelstvo tvoří téměř tři čtvrtiny populace. Je tu relativně vysoká úroveň vzdělanosti i roční příjmy domácností.

Čti více

Auckland

Auckland bývá někdy nazýván Město plachet. To protože je plný kotvících lodí. Vždyť má také dva přístavy – Manakau u Tasmánského moře a Waitemata u Tichého oceánu. Město leží na 55 vyhaslých sopkách a ta nejvyšší se nazývá Mt. Eden (196 m). Krátká vycházka, která vás zavede k zelenému kráteru s hloubkou 50 m patří k nejnavštěvovanějším vycházkám ve městě. Netrpíte-li strachem z výšek, nenechte si ujít pohled z ptačí perspektivy. „Nebeská věž“ je ikonou města, bez ní si Auckland nelze představit. Se svými 328 metry je to nejvyšší budova na jižní polokouli. Vyhlídka na vršku věže je neustále zaplněna turisty. Není se čemu divit. Je odtud vidět až do vzdálenosti 82 kilometrů! V jednom z vrchních pater je umístěna dokonce restaurace, která se jednou za hodinu otáčí kolem dokola. Sky Tower však nebyla postavena jen proto, aby přitáhla pozornost jako turistická atrakce. Ve skutečnosti jde o vysílací a telekomunikační zařízení. Dalšími oblíbenými místy jsou třída Queen Street, zábavní a obchodní část města známá jako „zlatá míle“, dále nejstarší park Acukland Domain s úchvatnými zimními zahradami Winter Gardens, válečné muzeum, lázně a samozřejmě přístav se slavným mostem Auckland Harbour Bridge.

Čti více

Christchurch

Na úpatí kopců Banksova poloostrova se rozkládá město Christchurch, často popisované jako nejangličtější město Nového Zélandu. Stopy anglického vlivu turisté naleznou téměř všude, od architektury budov, přes názvy ulic až po název města samotného. Dokonce i hlavnímu náměstí dominuje stará katedrála, jejíž architektura nese mnoho anglických rysů – Christ Church Cathedral z 19. století. Skrývá se zde množství uměleckých děl, která ilustrují dějiny celé canterburské oblasti. Mezi roky 2010 a 2012 město utrpělo několik silných zemětřesení. V roce 2013 muselo zdemolovat na patnáct set budov, což vedlo k následné obnově a přestavbě. Christchurch je unikátní destinace, kombinuje urbanistickou regeneraci a inovaci s památkami a vzrušující kulturní aktivitou. Christchurch je město plné objevů, nové budovy se skvěle hodí k chráněným památkám. Neustále se vyvíjí a nabízí místním i turistům skvělé vyžití. Můžete očekávat pouliční umění i inovativní alternativní projekty. Lokální restaurace jsou vyhlášené a většina kaváren nabízí příjemné posezení na venkovních zahrádkách. Kvůli ničivým zemětřesením a následné přestavbě je Christchurch označovaný za nejnovější město na světě. Spoustu věcí tu mohli udělat znovu a lépe. To se projevuje třeba množstvím parků a zeleně ve městě obecně.

Čti více

Melbourne

Melbourne, hlavní město státu Victoria, je druhým největším městem na australském kontinentě. Počet obyvatel je přibližně 4,7 milionu, a nejen díky tomu se o Melbourne říká, že je to město plné života a zážitků. Přízvisek má však metropole mnohem více, zásluhou mnoha parků a zahrad je označováno jako „australské zahradní město.“ Některé ze zahrad jako Carlton jsou dokonce zapsány na seznamu světového dědictví UNESCO. Královská výstavní budova a zahrady Carlton spadají mezi nejznámější a nejoblíbenější památky v Melbourne. Obě místa jsou zapsaná na seznamu světového dědictví UNESCO. Výstavní budova vznikla ve druhé polovině 19. století a demonstruje a zároveň dodnes připomíná rozkvět výstavního hnutí na přelomu 19. a 20. století. Jedná se o úchvatný sál kopírující architektonické prvky výstavních budov po celém světě vystavěné ve stejné časové periodě. Budova má křížový půdorys, kopuli a portálové vstupy. Součástí její prezentace jsou zahrady Carlton, které mají 26 ha. Queen Victoria Market je největším trhem v celém Melbourne. Pokud máte rádi atmosféru pouličních trhů, kde každý stánek nabízí originální a zajímavé pochutiny, nebo suvenýry, oblečení a spoustu dalšího, toto místo byste při poznávání nové kultury neměli vynechat. Federation Square (známé jako Fed náměstí) je kulturní centrum města soustředěné kolem dvou hlavních veřejných prostranství, St. Paul Court a The Square. Je to ve státě Victoria druhá nejvíce populární turistická atrakce.

Čti více

Modré hory

Modré hory jsou pohořím nacházejícím se 100 km západně od Sydney, pro které jsou charakteristické mohutné pískovcové útesy, vodopády, potoky, soutěsky, propasti a kaňony. Modré hory byly pojmenovány podle charakteristického modrého oparu, do něhož jsou téměř neustále zahaleny. Tento opar vzniká vypařováním olejů z listů eukalyptu. Modré hory tak kromě spousty přírodních krás lákají i na svěží provoněný vzduch. Vyskytuje se tu nepřeberné množství volně žijících ptáků, od papoušků přes bílé kakadu po ledňáky a lyrochvostovité. Koaly, které se živí specifickým typem eukalyptů, jež byly v minulosti hojně vykáceny, se bohužel aktuálně objevují na seznamu ohrožených druhů, ale stále je možné nalézt je volně na severu Modrých hor. V určitých částech hor můžete natrefit také na klokany, vačice a nejrůznější druhy hadů a ještěrek, typická je tilikva australská.

Čti více

Sydney

Na východním pobřeží Austrálie leží hlavní město provincie Nový Jižní Wales a se svými 5 miliony obyvatel nejlidnatější město země, Sydney. Už před 30 tisíci lety byla oblast osídlena původními australskými lidmi, až do roku 1788 však trvalo, než se Sydney stalo první evropskou kolonií v Austrálii. Původně trestanecká kolonie rychle rostla, v polovině 19. století se stala prvním australským městem a po migraci způsobené druhou světovou válkou byla jedním z nejvíce multikulturních měst světa. Dnes je Sydney důležitým finančním, kulturním, univerzitním i turistických centrem Austrálie a Oceánie. Sydney je zajímavou směsicí nejmodernější architektury a historických staveb, jejichž příkladem může být katedrála svatého Ondřeje, vystavěná v jedinečném stylu gotického obrození mezi lety 1837 a 1868. Viktoriánský styl nese majestátní budova pošty z roku 1891, která je se svými 114 metry jednou z nejvyšších pískovcových staveb ve městě. Nejstarší částí města jsou The Rocks s nádhernými starými budovami, kavárnami a obchůdky se suvenýry. Jednou z dominant města je 503 metrů dlouhý Přístavní most. Mohutná ocelová konstrukce spojuje Milsons a Dawes Point a jsou z ní překrásné výhledy na přístav nebo nezaměnitelnou budovu Opery. Ta byla dokončena v roce 1973 a je jednou z nejznámějších staveb moderní architektury na světě, zapsanou dokonce na seznam UNESCO. Věž Sydney Tower z roku 1981 je se svými 309 metry nejvyšší strukturou ve městě. V ceně vstupného na vyhlídkovou plošinu jsou také Wild Life Sydney Zoo, kde je k vidění řada endemických druhů zvířat včetně tasmánských čertů a koal, ale samozřejmě také klokani nebo krokodýli. Krásu podmořského života je pak možné obdivovat v akváriu Sea Life. Australské muzeum se stará o rozsáhlé zoologické, mineralogické, paleontologické a antropologické sbírky, kdo dává přednost umění, neměl by si nechat ujít návštěvu Muzea současného umění nebo Umělecké galerie Nového Jižního Walesu, nejdůležitější veřejné galerie v zemi, vystavující australské, asijské a evropské umění. Odpočinek od ruchu velkoměsta nabízí Královská botanická zahrada. Otevřena byla už v roce 1816 a dnes je jedním z nejnavštěvovanějších míst celého Sydney. Západně od města se rozprostírá Národní park Modré hory s dramatickou scenérií rozeklaných skal a útesů, eukalyptovými lesy, vodopády a desítkami kilometrů pěších treků. Kuchyně Sydney je mezinárodní jako město samotné, chybu ale není možné udělat s mořskými plody a rybami (i kdyby to měla být „jen“ obyčejná fish & chips“) nebo kvalitním steakem. Za ochutnávku stojí tolik oblíbené „koláče“ s (nejen) masovou náplní nebo „lamington“, sladký piškotový dezert obalený v kokosu a podávaný se šlehačkou.

Poznávací zájezdy do Sydney

Čti více
Užijete si nejkrásnější scenérie Nového Zélande

Tongariro

je v současnosti neaktivní stratovulkán, nacházející se na novozélandském Severním ostrově, asi 20 km severovýchodně od vulkánu Ruapehu. Sopka je tvořena převážně andezity a je jedna z nejaktivnějších na ostrově. Svou činnost začala před 275 000 lety a jen ve 20. století eruptovala 45krát. Centrem erupcí je Ngauruhoe, nejmladší vulkanické centrum sopky, často však vymezované jako samostatný sopečný útvar. V minulosti byly aktivní i jiné krátery, např. Red Crater eruptoval v roce 1926 a v současnosti se v něm a v jeho okolí nacházejí aktivní fumaroly. Svahy sopky jsou posety četnými explozivními krátery, některé jsou zalité vodou (Modré a Smaragdové jezero). Sopka je součástí národního parku Tongariro National Park, který je nejstarším národním parkem na území Nového Zélandu. Zároveň je to také čtvrtý nejstarší národní park na světě. Založený byl v roce 1887, v roce 1990 byl zařazen do seznamu Světového dědictví.

Čti více

Kaikoura

Toto městečko patří mezi místa, kde je relativně jednoduché pozorovat velryby. Nejčastěji sem přicházejí vorvaní samci, kteří připlouvají do místních vod lovit. Kromě nich se zde vyskytují i jiné druhy, například plejtvák obrovský, největší žijící tvor na Zemi. Množství delfínů a lachtanů činí z tohoto místa ještě zajímavější kout ostrova.

Čti více

Marlborough

I ti, kteří o víně nevědí hodně jistě zaregistrovali tento název. Místo, kde se nacházejí proslulé vinohrady, odkud pochází více značek. Hlavní sortou je Savignon Blanc, kterým se Nový Zéland dostal na vinnou mapu světa.

Čti více
Blíže se seznámíme s kulturou Maorů

Whakarewarewa

Geotermální pole, tradiční maorské vesnice, skanzen, nejlepší dřevořezbářská dílna v zemi, místo vystoupení folklorního souboru a záchranná stanice na odchování a vypouštění do přírody ohroženého kiwi. Toto vše na jednom místě na okraji města Rotorua.

Čti více
Vodopády Huka Falls

Vodopády Huka Falls

Vodopády Huka Falls se nachází na řece Waikato na severním ostrově Nového Zélandu, odtékající z jezera Taupo. Několik set metrů před vodopády se řeka zúží přibližně od 100 metrů do kaňonu pouhých 15 metrů. Kaňon je vytesán do sedimentů v jezírku, které byly položeny před výbuchem Taupo Oruanui před 26 500 lety. Huka Falls jsou dobře dostupné vodopády, ležící hned vedle silnice, poblíž města Taupo. Jsou to nejvodnatější vodopády celého Nového Zélandu. okolí vodopádu je dobře zpřístupněno vyhlídkovými stezkami. Vodopád, který uslyšíte již z daleka, je zasazený do bujné vegetace. Není nijak vysoký jen okolo 6 metrů.

Čti více

Ledovce Fox a Franz Josef

Mezi nejdostupnější ledovce na světě patří právě Fox a Franz Josef, které najdete na Jižním ostrově Nového Zélandu. Jsou ostatně hlavními turistickými atrakcemi v Národním parku Westland Tai Poutini. Na místo se dostanete jedině prostřednictvím túry s průvodcem, která vede do zamrzlé krajiny s obřími ledovými jeskyněmi i k řadě horských jezírek. Milovníci létání pak mohou vsadit na vyhlídkový let z helikoptéry nebo hydroplánu. 

Čti více

Národní park Aoraki/Mount Cook

Tento úchvatný národní park rozkládající se na Jižním ostrově, představuje domov nejvyšších hor a nejdelších ledovců na Novém Zélandu (více než 40 % parku je pokryto ledovci). Konkrétně zahrnuje až 23 vrcholů vysokých přes 3 000 metrů, které jsou ovšem dobře dostupné. Pohodlnou základnou pro každého horala je zde zejména Mount Cook Village, kde lze naplánovat výstup a užít si i jiné aktivity, jako lyžařské túry, vyhlídkové lety, výlety za pozorováním hvězd, pěší turistiku nebo lov. Na své si přijdou krom jiného v oblasti Národního parku Aoraki/Mount Cook i milovníci fauny a flory – roste zde totiž více než 300 druhů rostlin a žije až 40 druhů ptáků. Zajímavost: Mount Cook proslavil i novozélandský horolezec, sir Edmund Hillary, který zde rozvinul své horolezecké schopnosti před výstupem na Mount Everest. 

Čti více

Máte předběžný zájem o tento zájezd? Budeme Vás kontaktovat, rádi zodpovíme všechny Vaše dotazy a zašleme kalkulaci zájezdu na Váš email.







Povinné pole

Formulář byl odeslán, děkujeme.