1. den:
Odlet a přílet do blízké exotiky Ázerbájdžánu.
2. den:
Dýchne na nás orientální závan BAKU, který nás naláká na své starobylé hradby. Prohlídka historického centra plného úzkých uliček. Dívčí věž s příběhem, který si povíme přímo pod ní, je zároveň symbolem celého města. Širvanšáhův palác z 15. století nám odkryje kus místních dějin. Moderní Baku se širokými bulváry, luxusními obchody, restauracemi připomíná Paříž. Nevěříte? Vyhlídka na město a záliv Kaspického moře. Výprava 70 kilometrů na jih do Gobustánu a vzácné petroglyfy lovců doby kamenné jsou unikátní v světovém měřítku. Thor Heyerdhal při pohledu na ně přišel s teorií, že odsud pocházejí Vikingové! Unikátní místo. Večer se rozsvítí světla Baku a my si vychutnáme místní kuchyni.
3. den:
Opustíme Abšeronský poloostrov plný zemního plynu a ropy a vydáme se po stopách starobylé Hedvábné cesty až do SHEKI pod zelenými kavkazskými kopci. Cestou zastávka ve městě ŠAMACHI u nejstarší mešity Kavkazu a hrobky posledního místního panovníka. Fotogenické místo, které téměř nikdo nezná, a budeme zde sami. SHEKI s Chánovým palácem, ze kterého dýchá Persie. Chánův palác je součástí světového kulturního dědictví UNESCO a zatím jedinou památkou v Ázerbájdžánu, která je zařazena do tohoto prestižního seznamu. Ochutnáme tu nejlepší chalvu?
4. den:
Překročíme ázerbájdžánsko-gruzínskou hranici a ocitneme se v zemi skvělého jídla, vynikajícího vína a pohostinných lidí. Příjezd do SIGNAGI, horského městečka s výhledem na východokavkazský masiv a úrodné údolí Alazani. Zde pochopíme proč se o provincii KACHETI mluví jako o gruzínském Toskánsku. Večeře v tradiční restauraci.
5. den:
Historická provincie Kacheti a její poklady. Navštívíme klášter GREMI ze 17. století, který sloužil jako svatostánek, ale i sídlo kachetských králů. V místní vinici Khareba se projdeme jeskyněmi a ochutnáme nejlepší lokální vína. Klášter ALAVERDI patří k největším v Gruzii a dodnes zde žijí mniši. Jaké by to bylo Kacheti, kdybychom se zastavili jen v jedné vinici? Návštěva další vinice a opět se naučíme více o gruzínském víně. Věděli jste, že je nejstarší na světě? Večer gurmánské hody v místní restauraci v Signagi.
6. den:
Opustíme Kacheti a vydáme se na jih do pohraničí, abychom objevili unikátní mnišský komplex DAVID GAREDŽA z 6. století. Země se změní na vyprahlou polopoušť a možná uvidíme nomády se svými stády. Navštívíme kláštery Lavra a Udabno. Dodnes na jejich stěnách dýchají nádherné fresky. Projdeme se hranicí, která prochází komplexem, a na chvilku se opět ocitneme v Ázerbájdžánu, přestože už bez kontroly pasů. Opuštěnost tohoto místa nás dostane. Přesun na sever do Tbilisi a první procházky nejkrásnějším kavkazským městem.
7. den:
Vojenskou cestou severně od Tbilisi přejedeme až do klína kavkazských hor. Naším cílem bude hora Kazbeg (5047 m) v městečku KAZBEGI, kde byl podle pověsti připoután bájný Prométheus. Mezi Tbilisi a Kazbegi nás čeká několik zajímavostí. Posvátná MTŠKETA byla dlouho hlavním městem a dnes je pod patronátem UNESCO. Panorama města od kláštera Džvari a fotogenický soutok řek, kde stojí katedrála s kouskem Kristova roucha. Na břehu jezera projdeme pevnost s klášterem ANANURI a následně si užijeme pohledy na kavkazské hory a údolí. KAZBEGI obklopené štíty. Džípy nás vyvezou nahoru ke klášteru Tsminda Sameba. Žádný jiný klášter v zemi není tak krásné situován. Uděláme desítky fotografií!
8. den:
Návrat do TBILISI si opepříme zastávkou na místě, kde se narodil snad nejslavnější Gruzínec. GORI s rodným domem Stalina a příběhy o ne tak starých dějinách, které se s nÍm spojují. V Tbilisi pojedeme lanovkou přes řeku Mtvkari na pevnost s nejkrásnějším pohledem na hlavní město. Mix kostelů, klášterů, nové i staré architektury dělá z Tbilisi unikátní kavkazské místo. Budete se toulat starými uličkami a posedíte si na tradičním lobiu a chačapuri nebo se vykoupete v lázeňské čtvrti Abanotubani, kde se koupal Puškin či Dumas?
9. den:
Naše Gruzie pomaličku končí a před námi se otevře svět jménem Arménie. Věděli jste, že je nejstarší křesťanskou zemí světa? Přechod hranice. Sever země proslavilo několik klášterů a my se zastavíme u nejkrásnějšího ze všech. Klášter HAGHPAT zapsaný v UNESCO bude naší vstupní branou do arménské architektury. První arménský oběd a odjezd k břehům jezera SEVAN, kde strávíme noc. Vykoupete se v jeho vodách tak, jako kdysi výletníci ze všech koutů Sovětského svazu? Ochutnáte místního sevanského pstruha?
10. den:
Břeh Sevanského jezera zdobí unikátní místo zvané NORATUS. Proč jsou pro Arménce tak důležité? Příjemný odpočinek na arménské riviéře.
11. den:
Klášter NORAVANK vyráží dech svou fascinující polohou pod vysokými skalami a na fasádě nese portrét samotného Boha. Vynikající šašliky se saláty a arménské pivo nebo koňak. Po obědě si ukážeme, že nejen Gruzínci dělají víno. ARENI. Arménská vinařská oblast a ochutnávky zajímavých vín. Ikonu Arménie navštívíme v klášteře KHOR VIRAP. Přímo nad ním vystřeluje bájný Ararat, kde přistál biblický Noe. Klášter sehrál důležitou roli, protože zde věznili sv. Juraje a odtud se začalo šířit křesťanství. Arménie ho přijala v roce 301 a je tak první zemí světa. Příjezd do Jerevanu.
12. den:
Podíváme se, jak žije, nevelké město EČMIADZINE, které považují místní za arménský Vatikán. Projdeme se katedrálou a řekneme si, proč je tak významná. Ruiny katedrály ZVARTNOTS se dostali do UNESCO, a tak nebudeme chybět ani u nich. Hlavní město JEREVAN si nás získá hned na začátku. Ochutnáme vynikající, arménské koňaky Ararat na místě, kde vznikají a naše zavazadla budou o několik kilogramů či litrů těžší. Popíjet koňak v Jerevanu? Tomu se říká zážitek! Prohlédneme si město z vyhlídky, a pokud budeme mít štěstí, mrkne na nás Ararat. Budova divadla, Kaskáda, široké bulváry i Náměstí republiky s fontánami. Vynikající boršč a poslední nákupy či posezení v baru ve městě proslulém neexistujícím rádiem.
13. den:
Odlet z Jeravanu domů.