Pico je ostrov tří nej: největšího množství velryb, nejlepšího vína a nejvyšší sopky
sleva first minute až 29%

Na střechu Makaronéských ostrovů komfortněji

Azorské ostrovy a Madeira

Madeira i Azory – vystupte na nejvyšší hory ostrovů v Atlantském oceánu. Unikátní program nejen pro milovníky turistiky. Vždy paralelní program pro ty, kteří právě na chození nemají náladu. Botanické zahrady, termální lázně, úžasné gastronomické zážitky, ale i vitikultúra na ostrově Pico, která je pod patronací UNESCO. Nejlepší pozorování velryb a prohlídka jachtařského městečka, které spisovatel Mark Twain považoval za to nejkrásnější. Vrcholem zájezdu je výstup na vrchol Středoatlantického hřbetu. Každý z Vás si vychutná bude stát na nejzápadnějším bodě Evropy, na místě, kde se dotýkají dvě litosférické desky – Euroasijská a Severoamerická.

  • na nejvyšší vrch Madeiry a Azorských ostrovů
  • Středoatlantický hřbet a pozorování velryb
  • procházka levadami ve vavřínovém lese pod patronátem UNESCO
  • skvělé víno a vitikultúra a český průvodce
Čti více

Tel.: 224 250 138, 608 482 877   |   Email: cksen@cksen.cz

Termíny a cenyProgram a mapaFotogalerieZážitky ze zájezduTOP místa zájezdu

Cena zahrnuje:

mezinárodní letenku na Madeiru a zpět z Azor v economy class, letištní poplatky, místní přelety, trajekt na ostrov Faial, 8x ubytování v 3 * a 4 * hotelech v pokojích pro dvě osoby, snídaně 7x, prohlídka a ochutnávka čaje přímo na čajové plantáži, prohlídka a ochutnávka na ananasové plantáži, dopravu mikrobusem a auty během celého pobytu, SEN průvodce během poznávací části dny 1-8, všechny letištní transfery 6x, pojištění proti insolventnosti

Cena nezahrnuje:

stravu mimo uvedené, kapesné, poplatek za odbavené zavazadlo 1 820 Kč

Ubytování:

Funchal, Madeira, hotel Baia Azul  ****, 3 noci

Hotel VIP Executive Azores  ****, 2+1 noci

Pico, Azorské ostrovy, hotel Caravelasl  ****, 2 noci

Hotely na konkrétních termínech můžou být i jiné. Závisí to na dostupnosti, obsazenosti a na včasném přihlášení.
 
„Hvězdičkování“ není součástí obchodního jména hotelu, ale hodnocením jeho kvality od velkých nadnárodních rezervačních systémů jako booking.com, agoda.com, v některých případech podle oficiálního hodnocení samotného hotelu.
 
Jednotlivé pokoje v hotelích se mohou lišit, uvedené fotografie jsou ze standardních dvoulůžkových pokojů.
 

TŘÍLŮŽKOVÝ pokoj není možný! Všechny pokoje jsou dvoulůžkové, určené pro dvě dospělé osoby. 

Poznámka:

V občasných případech může dojít ke zpoždění dodání velkých zavazadel. Pokud se tak stane, není to příjemné, ale lze se na to připravit. Doporučujeme, abyste si do příručního zavazadla přibalili turistické boty a turistické oblečení, které plánujete použít při pěší turistice na Madeiře, a všechny věci, které by mohly pomoci snížit počáteční stres z čekání na dodání zavazadel.

Hotely v základní ceně zájezdu
Doplňkové služby - SEN premium

1. den: Makaronésie – přílet na Šťastné ostrovy

PRAHA/VÍDEŇ – FUNCHAL

Přistáváme na Madeiře v Makaronésii na Požehnaných či Šťastných ostrovech, jak je nazývali staří Řekové. Už tehdy dávno znali ostrovy věčného jara, kde si představovali ráj. Žili tu jejich mytologičtí hrdinové, obklopeni nádhernou stále zelenou božskou přírodou, aniž kdykoliv během roku trpěli zimou. A teď tu přistáváme my. Málokdy je přistání v dnešní době ještě zážitkem, ale architektura letiště Cristiana Ronalda (ano je pojmenované po fotbalistovi – rodákovi z ostrova) a přistání na dráze vysuté nad Atlantik zaručeně zážitkem je. Každoročně zde přistane více než milion turistů. 30minutový transfer k nejlepším hotelům ostrova, ubytování, relax, seznámení se s okolím. Náš hotel je na tom nejkrásnějším místě, v přírodním amfiteátru s výhledem na tyrkysově čistý oceán. Večerní procházka po promenádě jižního pobřeží se statnými palmami celoročně zalitými sluncem. První noc na Madeiře, kam chodila relaxovat i císařovna Sisi. Ihned zjistíme proč. Madeira je luxusním ostrovem s celoročně stabilním (jarním) počasím, propracovanými turistickými službami a kvalitními hotely a restauracemi. Je až šokující, že ji stále vidělo minimum Čechů.

2. den: Na nejvyšší vrch přírodou pod patronátem UNESCO

MADEIRA

Dnes přejdeme přes čtyři vegetační pásma a pochopíme proč je Madeira považována za „Perlu Atlantiku“. Vykoupeme se na nejkrásnější pláži ostrova, projedeme se v lese pod patronátem UNESCO a většina z Vás vystoupí i na nejvyšší vrch Madeiry. V každém ročním období zde něco kvete. Můžete zahlédnout modré nebo bílé kalokvěty, oranžové strelície, bílé nebo růžové hortenzie, orchideje a další a další překrásné květiny, které laik ani neumí pojmenovat. Brzy ráno, kdy je v horách ještě dobré počasí vyrážíme křížem přes celý ostrov. Tunely, viadukty, mosty nad strmými údolími a překvapivě vysoká úroveň silnic. Naší první zastávkou je příjemná vyjížďka na Pico do Arierio, třetí nejvyšší štít Madeiry, který se ční do výšky 1818 metrů nad mořem. Výhledy z tohoto místa vás pohltí. Vystoupat na něj zvládne každý, jelikož se tento pohledný vrchol nachází jen pár kroků od parkoviště. Dáte si zde kávičku s výhledem na zelené hory nebo se pojedete s námi projít na legendární Miradouro Ninho da Manta odkud uvidíme kromě hlubokých propastí v případě pěkného počasí i severní část perly Atlantiku? Dostaneme se spolu nad oblaka? Uděláme si společnou fotografii a pokračujeme dál.

Po ranní trekingové rozcvičce se autem přesuneme 30 minut po krkolomných cestách do unikátního lesa, který UNESCO zařadilo v roce 1999 pod svá křídla. Vavřínové lesy nejsou u nás známy, ale kdysi právě takové silné a vznešené pralesy tvořily většinu vegetace Evropy. Tady na Madeiře se zachovaly nejlépe na světě a jde o největší vavřínový prales světa. Lesy vedou mnoho staletých zavlažovacích kanálů – tzv. levadas – které svádějí vodu z nejvyšších hor (kde se stále nacházíme) dolů k políčkům. My se teď máme možnost hodinku vedle nejznámější levady Levada dos Balcões projít. Obrovské stromy, prales kolem Vás, v kamenné stále funkční levadě proudí čistá voda a je zde úžasný klid. Nikdy byste neřekli, že tohle je klasický dovolenkový ostrov známý z katalogů cestovních kanceláří, ale úžasná outdoorová dovolená, která je dnes stále více sexy. Na začátku levády je však i kavárnička, sklípek pro ty, kteří zrovna nemají na pohyb chuť. Tento aktivní přírodní program jsme přidali pro Vás poté, co jsme ho kvalitně připravili a víme, že ho všichni zvládnete. Uvidíte, jak se příroda na Madeiře doslova vyhrála a jakou nádheru dokázala stvořit. Je Madeira nejkrásnějším ostrovem Atlantiku?

Další zastávkou jsou tradiční domky Madeiry postavené ze dřeva (viz fotogalerie zájezdu) namalované na bílo s balkony v hnědém dřevě a obrovskými střechami s hnědou slámou jsou výborným fotografickým úlovkem. Na jižní straně ostrova je nenajdete a celkově se Vám zdá jako kdybyste byli někde úplně jinde na jiném ostrově. Vesnička Santana ale skrývá další poklad. Už jste někdy ochutnali ponchu? Náš zkušený průvodce vám vysvětlí nejen co to je, ale také kde ochutnáte tu nejlepší. Dáte si sladkou marakujovou nebo dáte přednost svěží citrónové? Před obědem s typickou madeirskou kuchyní vás příjemně osvěží.

Po obědě se pustíme serpentinami do kopců, stoupáme cestami necestami a zaparkujeme ve výšce 1528 metrů nad hladinou moře. Vyrážíme na hodinovou túru na nejvyšší vrch ostrova. Už po 200 metrech od parkoviště máme překrásné výhledy na nejvyšší vrchy Madeiry od nám již známého třetího nejvyššího Pico do Arierio (1818 m), který poznáte podle bílého obrovského radaru na vrcholu až po Pico Ruivo (1861 m), nejvyšší vrch, kam míříme. Tato túra až na samotný vrchol je dlouhá 2.8 km, vystoupáte 333 m a klesání je 62 m. Po 30 minutách chůze po upraveném zpevněném chodníku pouze s mírně stoupajícím profilem přijdeme k velké bílé chatě pod Pico Ruivo (Červený kopec), kde je příroda nejzelenější. Jedná se o naprosto bezpečnou hřebenovku s nádhernými výhledy na obě strany ostrova. Chtělo se jít horskému chataři do práce nebo si dnes dal siestu? Zjistíme na chatě těsně pod vrcholem, kde se osvěžíme studeným pivkem nebo vínem, pokud jej najdeme v práci. Na vrchol nás odtud čeká už jen poslední a nejtěžší 15minutový stoupák. Za dobrého počasí výstup s lehkostí zvládnou i děti či senioři. Z vrcholu je vidět „do nekonečna“ na všechny strany ostrova, izolovaný Curral das Freiras, Ponta de Sao Lourenço a ostrovy Porto Santo a Desertas, a Vy takto máte z ptačí perspektivy o Madeiře dokonalý přehled. Gratulujeme, zvládli jste to! Pokořili jste nejvyšší vrchol Madeiry.

Po túře kolem vesničky Santana opouštíme hory a míříme divokou scenérií severu zpět do civilizace na nejkrásnější pláž Madeiry. Na pláž, kde přistáli před více než 600 lety první portugalští objevitelé, konkrétně kapitán Tristão Vaz Teixeira. Pláž je rozdělena na černou surfařskou pláž na jihu a „pláž Milenců“ ke koupání za hypermoderním mostem. Je to jediná pláž ostrova, která nemá písek černé, ale zlato-bílé barvy. Nyní nastal ten správný čas pro otužilce a ty, co si chtějí vyzkoušet teplotu vody a zaplavat ve studeném Atlantiku. Pokud se na takové osvěžení necítíte, tak se alespoň zujte a přejděte po pláži se zmrzlinou v ruce. Vyhládlo vám? Jsme v městečku Machico, které je známé restauracemi s mořskými příšerkami. Dáte si espadu či espetadu? Jedná se o naprosto odlišná jídla. Espada je metr dlouhá černá dravá ryba (Tkaničnice atlantská), která žije ve velké hloubce Atlantiku několik kilometrů pod hladinou. Podává se s banány a jedná se o největší specialitu Machico. Espetada jsou kusy hovězího masa grilované na vavřínu (u nás jsou sušené listy známé jako bobkový list) a podávány napíchnuté na kovové jehle je ideálním jídlem pro ty, kteří nemají v oblibě ryby.

Následně návrat na hotel, koupání, volný čas. Užijte si svůj kvalitní hotel, procházejte se po palmové promenádě se spoustou restaurací a po aktivním programu máme morální nárok využít i servis našeho hotelu, případně skočit do baru na další ponchu.

3. den: Sáňkování v létě. Po stopách Kolumba, Sisi a Churchilla

MADEIRA

Ranní tempa v hotelovém bazénu a po kvalitní hotelové snídani nás čeká prohlídka hlavního města Madeiry – FUNCHAL, které je jen na skok z našeho hotelu. Funchal je nejkrásnějším městem Makaronézie, jedná se o překrásně položené město ve strmém údolí, které se vyplatí navštívit pro jeho styl. Funchal je příjemným městem plným palem, květin a vkusných mozaikových náměstí, ani teplo ani zima – je zde prostě fajn. Je hlavním městem Madeiry přes 500 let a tu historickou kontinuitu zde cítíte. Kdysi zde byly plantáže fenyklu, dnes jde o vytížený přístav. Historie, ideální počasí a fascinující položení města ve strmě se svažujícím přírodním amfiteátru. Zastavíme se u sochy krásné Sissi, která zde trávila často prázdniny či u sochy Kryštofa Kolomba. Ten na Madeiru zavítal v roce 1478 a následně o 6 let později si zde našel manželku, dceru prvního správce ostrova Porto Santo a narodil se mu zde i syn. Projdeme se divadlem Baltazara Diase, nevynecháme katedrálu Sé ani radnici. Ovoce, květiny či suvenýry nakoupíme v Mercade. Vyvezete se lanovkou až na vrchol Monte? Tam nás čeká nádherný kostel s hrobkou rakouského císaře Karla a následně adrenalinová 2kilometrová jízda na dřevěných sáňkách dolů kopcem. Troufnete si? Kávička v „Nároží světa“? Takto pojmenoval kavárnu Golden Gate otevřenou od roku 1841 spisovatel Ferreira de Castro. Na spojnici dvou nejvýznamnějších ulic se setkávala smetánka Funchalu, jakož i návštěvníci z celého světa. Ochutnáme proslulé víno Madeira, které konkuruje Portskému. Běžně tu koupíte ročníky 1995, 1989, 1973, 1968, 1958, 1934... Kromě památek ve městě najdete slušné restaurace, kavárny s historií a dále na západ od města stovky velmi slušných hotelů (kde bydlíme). Jste-li fanouškem fotbalu, tak je vaší povinnou jízdou zastávka u sochy Christiana Ronalda a jeho muzea, které se nachází na konci přístavu a promenády. Kosmopolitní kultivovaný Funchal je skutečně velkým překvapením a hovoří hodně i o samotné Madeiře. Zůstanete ve městě déle, nebo si užijete svůj hotel? Výběr je pouze na Vás!

4. den: Atlantida a koupání v pekle

FUNCHAL – AZORSKÉ OSTROVY

Přímý přelet na Azorské ostrovy, ztracené v bílém příboji vzdálených moří a v překrásné nedotčené přírodě jsou turistickou neznámou. National Geografic je přitom pasoval za Nejkrásnější místo na Zemi. Azorské ostrovy jsou podobně jako Madeira autonomním regionem Portugalska a leží na spojnici Africké, Evropské a Severoamerické litosférické desky.

Přistání na nejhlavnějším ostrově Sao Miguel, kde žije více než polovina obyvatelstva autonomního regionu. Jako kdybychom byli v jiné zemi, ostrov je opět úplně jiný. Ihned z letiště vyrážíme k těm nejznámějším sopečným jezerům, která vás pohltí svojí krásou. Pustíme si Mira Žbirku a úzkými cestičkami putujeme k Sete Cidades – k Azorské Atlantidě, reprezentující království 7 mystických míst. Výhled do kaldery sopky s dvoubarevnými jezery, obklopenými sytě zelenou přírodou, si užijeme z Královské vyhlídky odkud je vidět i absurdní hotel Monte Palace.

Následně nás čeká přesun naší dopravou dále do hor a krátká, ale nádherná procházka na vyhlídku s názvem Ústa do pekla. Kaldera sopky má výšku 500 metrů a šířku 5 kilometrů a na jejím dně se nacházejí dvě jezera o kterých si povíme pěknou legendu.

Následně krkolomná cesta na úplný konec ostrova. Přijíždíme do vesničky Mosteiros, s přírodními sopečnými bazénky a pláží se sopečným pískem. Pokud nebude příliš silný příboj vejdeme do studeného oceánu alespoň po kotníky, ti otužilejší z nás se ve studeném Atlantiku i vykoupou. Cestou zpátky do historické Ponta Delgady si stihneme vyfotit exotický maják Farol da Ponta da Ferraria „na konci světa“.

Nakonec dne plného zážitků se posílíme ananasovým likérem a podpoříme domácí produkci ananasových džemů na jedné z nejstarších ananasových plantáží na ostrovech. Tady se pěstuje ananas ve sklenících, a právě proto mají jedinečnou a nezaměnitelnou chuť. Věděli jste, že začátkem 19. století to byla Havaj, Jižní Afrika a Azory, které se pokoušely ovládnout evropský trh s ananasy? Azory dodnes považují ananas za své národní ovoce a nedají na něj dopustit.

Večeře v hlavním městě s vínkem Verdelho, které pil s nadšením i Ruský car Mikuláš II z rodu Romanovců bude probíhat již ve vaší režii. Doporučení na ty nejlepší restaurace však obdržíte od našeho zkušeného SEN průvodce.

5. den: Prohlídka Sao Miguel

AZORSKÉ OSTROVY

São Miguel je nádherný ostrov a Vy se často přistihnete, jak stojíte v němém úžasu a díváte se na tu krásu. Připravte se na propracovaný okruh. I tento okruh je realizován na vyšší úrovni, aktivity se neopakují a soustředíme se na unikátnosti, které jinde nenajdete. Míříme na nejznámější místa sopečné aktivity, známe cestičky, kde jsou ty nejkrásnější květiny ostrova a nejkrásnější vyhlídky. Transfer křížem přes celý ostrov k druhému největšímu městu ostrova k Ribeira Grande, k černé surfařské pláži Santa Barbara, kde se černá barva písku doplňuje bílou pěnou vysokých vln což je dobrý motiv pro úžasné fotografie. Miradouro de Santa Iria patří mezi jednu ze tří (uvidíme všechny) nejkrásnějších vyhlídek ostrova, jsme vysoko nad útesy s výhledem do nekonečna.

Následně se vydáme k 40 hektarovým čajovým plantážím, které produkují každoročně 40 tun čaje, aniž by použily jakékoli pesticidy. Gorreana byla založena v roce 1883 a pohled na svahy plné čajových keřů Vás rázem přenesou do exotiky. Ľuboš Fellner prošel desítky čajových plantáží po celém světě, ale pouze zde viděl sytě zelené čajové stromky směřovat až k modrému oceánu. Věříme, že budete stejně nadšeni. Prohlédneme si celou výrobu čaje, ochutnáme černý i zelený čaj přímo z plantáže a delikátní handmade koláčky bogangas s příměsí místního čaje. Následně vyrážíme k přírodnímu parku Parque Natural da Ribeira dos Caldeirões, který je znám největším množstvím vodopádů. Zde zrealizujeme krátkou procházku k těm nejznámějším vodopádům Azorských ostrovů.

Stoupáme do hor a najednou se všechno změní. Odbočka na stezku na Miradouro do Pica do Ferro a výhled na jezero Lagoa das Furnas, které je podle nás tím nejkrásnějším na ostrově. Všude jsou hortenzie a dolů zelené jezero v obkroužení zelených hor. Právě takové „tajné“ zastávky jsou to, co činí prohlídku Sao Miguel unikátní. Pokračujeme do Furnas, který má na ostrově pozici jako na Slovensku Štrbské pleso, ale v Azorském sopečném pojetí. Dračí město, předpeklí, centrum vulkanických geotermálních aktivit, se sopkou Furnas, která je nejmladší sopkou ostrova Sao Miguel. Termální prameny Caldeiras das Furnas a ochutnávka léčivé vody jednoho z pramenů. K obědu si můžete dát třeba cozido, jídlo, které Vám dnes uvařila sopka. Hrnec různého masa (směs vepřového, hovězího, kuřecího a klobásky) a hodně zeleniny zakopou brzy ráno do vulkanické půdy a po 5 až 7 hodinách pomalého vaření servírují. Koupání uprostřed vždy zelené botanické zahrady v termálech Terra Nostra s teplotou, která se pohybuje od 35 do 40 stupňů, podle toho, jak blízko si sednete ke vřídlu.

Venkovem plným hortenzií a krav míříme do Vila Franca do Campo na jižním břehu ostrova, které bylo před 500 lety hlavním městem. Míříme do přístavu, odkud během letní sezóny vyrážejí lodičky na ostrůvek tvaru podkovy, který je považován za ráj. Na první pohled je evidentní, že ostrůvek je podmořským kráterem, který se vynořil nad hladinu a ztuhl. Ten tvar je neuvěřitelný. Jedná se o nejnavštěvovanější pláž Azorských ostrovů. My v přístavu ochutnáme domácí koláčky queijadas do morgadu, které se pečou jen v tomto městečku. Budou vám chutnat více či méně než pasteis de nata?

Vila Franca nás překvapí i nejscéničtějším kostelíkem Azorů s výhledem do nekonečna. Jedná se o starou poustevnu v horách, Ermidu de Nosse Senhora da Pazu a o jeden ze tří nejkrásnějších výhledů na ostrově – obrovský zážitek, velké překvapení, které přidáváme navíc. Z bývalého hlavního města směřujeme do toho nynějšího.

Hlavní město Ponta Delgada je malé a my jeho prohlídku spojíme s rozlučkovou večeří. Příjemnou pěší procházkou po Avenida Infante Dom Henrique zamíříme k Porta de Cidade, která je vstupem do města. Jedná se o rozzářenou troj obloukovou vstupní bránu postavenou v roce 1783. Troj braní zkrášluje náměstí Praça Gonçalo Velho Cabral vykládané bíločernými mozaikami. Nejkrásnější stavbou centra je farní kostel svatého Sebastiána, typická portugalská architektura, ale postavená z černých bazaltových kamenů a se zajímavými detaily soch na průčelí a celkově se spoustou detailů hodných vysvětlení. Dovnitř vstupujete pěkným vápencovým portálem v typickém portugalském Manuelinském stylu a uvnitř budete obdivovat překrásné azulejo – bílo-modré ručně malované dlaždice. Většina překrásně vyřezávané sakristie je ze dřeva jacaranda dovezeného z Brazílie. Sedneme si do jedné z kaváren a vychutnáme pohledy na absolutní střed města z toho nejcentrálnějšího místa nebo skočíme na ulici, kterou večer zavřou a je z ní krásná pěší zóna se stoly uprostřed jízdního pruhu. S nabitým dnem plných ulovených zážitků se rozloučíme portugalskou specialitou bacalhau (treska) nebo hovězím steakem?

6. den: Nejkrásnější město Azorských ostrovů

AZORSKÉ OSTROVY

Úžasný let přes nedozírný Atlantik, nikde nic až najednou obrovský kopec trčící nad vším, 2x vyšší než jakákoli jiná hora Azor. Sopka Pico, kterou zítra zdoláme! Nyní však letíme dál a přistáváme na ostrově Faial na kterém se odjakživa přistávalo při putování mezi Evropou a Amerikou. Zastavovaly se zde jezuité (z jejich řad je i papež František) na svých dobrodružných cestách po světě, ale kotvil tu i mořeplavec James Cook. Dokonce i první letadlo, které v roce 1919 letělo přes Atlantik přistálo na Faiale. A teď jsme tady my, na úžasném ostrově, kde bylo minimum Čechů.

Vyrážíme na prohlídku města Horta, která je jedním ze 3 hlavních míst Azor, hlavní město legislativy s parlamentem Azor. Byla založena v roce 1468 a kdyby Vás najednou ve městě vysadili a neřekli, kde jste, tipovali byste Côte d`Azure. Horta je však hezčí než Saint-Tropez či Cannes, o dost hezčí. Město Horta je úplně jiné než všechno, co na Azorách uvidíte. Projdeme si kosmopolitní, krásné město, které americký spisovatel Mark Twain popsal jako překrásné město – amfiteátr, rozložené kolem přístavu a nejkrásnější městečko jaké si jen umíte představit. Pastelové domy a obrovské katedrály ve strmém údolí nad jedním z nejlepších přístavů Atlantiku. I dnes slouží Horta jako zastávka pro jachtaře, kteří Atlantik křižují. A když se jim to podaří, tak se každý zastaví v Peters cafe sport bar. Pověra říká, že každý jachtař musí zde či v přístavu zanechat nějaký svůj znak, vlaječku, či namalovat jméno své lodi. Prohlédneme si malby v přístavu a v námořnické "putice" s více než 100letou tradicí, si svůj námořnický gin tonic dáme i my.

Následně z hypermoderního jachetního terminálu podnikneme 30minutovou plavbu trajektem na ostrov Pico. Velmi kvalitní loď a doslova vyhlídková plavba, kde často kolem skáčou delfíni. Pico je ostrov tří nej: nejvyšší sopky, největšího množství velryb a nejlepšího vína. Už při plavbě neustále fotíme, sopka Pico jednoznačně dominuje ostrovu, ke kterému se blížíme. Dokoupení zásob na zítřejší akční den, ubytování v nejlepším hotelu.

7. den: Výstup na nejvyšší vrch Středoatlantického hřbetu a velryby

AZORSKÉ OSTROVY

Dnes jsme rozděleni na dvě skupiny. Turisty a "velrybáře".

A: Turisté, kteří jdou dobýt nejvyšší vrch Azor, Montanha do Pico (2351 m), vstávají brzy ráno ještě za tmy (časový posun je 2 hodiny a vstává se snadněji) a přesouvají se autem úzkými cestičkami do hor do výšky 1200 m. Následně stoupají 2.5 až 3 h strmě vzhůru do kráteru magické sopky. Východ slunce je fascinující a my vidíme okolní ostrovy, ostrov sýrů Sao Jorge, Modrý ostrov Faial jako na dlani a v dálce za dobrého počasí i šeříkový ostrov Terceira či druhý nejmenší ostrov Graciosa. Stojíme na hraně kráteru, s průměrem 500 m a hloubkou 30 m na úžasné sopce, která je v Atlantiku velmi důležitým bodem. Emoce přicházejí každým nádechem, zdá se vám, že můžete v životě dosáhnout všeho. Sjedeme dolů do kráteru a procházíme se měsíční krajinou, což je geniální pocit. Stojíme na kopci, který je zároveň nejvyšším vrcholem Středoatlantického hřbetu, součást nejdelšího pohoří světa. Na jedné straně je Evropa a na druhé už Amerika, právě na tomto místě se setkávají dvě litosférických desky (Euroasijská a Severoamerická). O tomto místě málo kdo ví a my jsme jedinou cestovní kanceláří, která takový zájezd nabízí. Ať prší či svítí slunce, každý výstup na Pico je magický. Svačina v balíčku na takovém místě chutná.

Ti nejzdatnější ještě z kráteru vystoupí na malý ale strmý vršek Piquinho, zdvihající se v prostředku kaldery. Jde pouze o 70 m vysoký kopeček, ale je to technicky náročný výstup, kameny jsou horké a ze spár jde horká pára – pravá sopka. V celém Portugalsku není nyní nikdo vyšší, než jsme my. Přesné instrukce na výstup a naše postřehy z výstupu dostanete po přihlášení od svého průvodce. Náročný 2,5 hodinový sestup dolů a po obědě návrat autem na hotel, setkání se zbytkem skupiny a zasloužená oslava s vínkem.

B: velrybářská skupina vyráží o 9:00 na pozorování velryb. Azory jsou na pozorování velryb tím nejlepším místem v Evropě ale pokud se místních zeptáte který z 9 ostrovů je tím nejlepším, tak Vám řeknou že právě Pico. Oceán je u ostrova hluboký až 6080 m a je zde ráj pro vorvaně, delfíny ale i kytovce dlouhoploutvé či modré velryby. Návrat do hotelu po obědě a setkání s vysokohorskými turisty.

Na oběd si dáme lapáš (mořské šneky) na česneku a na grilu jako předkrm a následně chobotnici a zapijeme to skvělým bílým vínkem z Pico.

Je čas na návštěvu muzea vína či odpolední plavání s delfíny přímo v oceánu, vše záleží na Vaší aktuální náladě a počasí.

Fakultativní výlety: Výstup na Pico i pozorování velryb je třeba rezervovat dlouho dopředu. Doporučujeme vám, abyste si tyto výlety objednali už při vyplňování přihlášky.

8. den: Víno pod patronátem UNESCO

AZORSKÉ OSTROVY

Jsme malá skupina, a tak stíháme víc. Vinice na Pico jsou blízko oceánu a jsou kropené solí. Celoročně je zde teplo – Azory mají nejteplejší zimy v Evropě s teplotami kolem 15 stupňů. Mlha, kterou zachycuje obrovská sopka často obaluje střapce a po vinohradu běhají kraby. Pěstují se červené i bílé hrozny, a právě bílé víno jde výborně k čerstvým mořským specialitám. Budeme obdivovat vinice plazící se tufovými políčky hrazenými labyrintem kamenných plůtky z černého bazaltu postavenými často před 500 lety. Extrémní vitikultúra na ostrově Pico je od roku 2004 pod patronací UNESCO a odrůdu Verdelho z tohoto ostrova pil s nadšením i ruský car Mikuláš II. z rodu Romanovců. Transfer do nejstaršího města ostrova do Lajes, kde se lovily velryby ještě v roce 1975. Dnes je zde ze tří velrybářských doků postaveno nové velrybářské muzeum s velrybářskými loděmi, výstavka obrovských čelistí vorvaňů, kterých je ve vodách kolem Pico celoročně nejvíce v Evropě. Krásná ukázka, jak se velrybáři změnili na ochránce velryb. Jde o jediné velrybářské muzeum v Portugalsku. Prohlédneme si kovářskou výheň z 19 století a vyrazíme do hor k nejvyšší hoře kterou obejdeme zezadu. Pro ty, co nebyly nahoře na kopci jde o úžasnou změnu v charakteru okolní přírody. Křížem přes celý ostrov z jihu do historického centra severu, do městečka Sao Roque. Procházky po promenádě a následně cesta přes Santo Antonio, Santa Lucia a Laje, odkud jsou při pěkném počasí nejkrásnější výhledy na sopku. Pěkné bílé kostelíky, lávové pole, vinice a ostrov Pico jako na dlani. Vínko si můžeme dokoupit přímo v Adega "A Buraca". Transfer na letiště, poslední suvenýry a možnost poslat exotické pohlednice s Azorskými známkami svým přátelům. Většina z nich nebude vědět odkud jste danou pohlednici poslali. Odlétáme ze země, kde je pouze 5 % země zastavěné a my jsme na tomto úžasném zájezdu viděli více ostrovů a za krátký čas ulovili TOP zážitky.

9. den: Přílet domů

AZORSKÉ OSTROVY – PRAHA/VÍDEŇ

Z Pico odlétáme pravděpodobně přes Ponta Delgada kde 8.den večer přespíme přímo ve městě a zrealizujeme rozlučkovou večeři v samotném centru tohoto historického města. S partou nových kamarádů, které naše zájezdy vždy vytvoří, se rozloučíme specialitou bacalhao (treska). Nebo raději hovězím steakem? Určitě však "císařským" Verdelho na které máme po tak náročném programu nárok. Šťastnou cestu. Poznali jsme Makaronézii a navštívili Azory pár let před masovým turismem.

Na střechu Makaronéských ostrovů
<
>
Extrémní vitikultura na ostrově Pico je od roku 2004 na seznamu UNESCOStojíme na hraně kráteru s průměrem 500 m a hloubkou 30 m na úžasné sopce, která je v Atlantiku důležitým bodem Na jedné straně je Evropa a na druhé už Amerika Srázy, Výhledy a neuvěřitelné barvy při okruhu na ostrově Pico Vyrážíme do nejvyšších hor ostrova Třetí nejvyšší vrch vrch Pico do Arierio (1818 m)  poznáte podle obrovského bílého radaru na vrcholu Na vrchol je to jen půl kilometru Největší vavřínový prales světa Prohlídka hlavního města Madeiry - Funchal Funchal je hlavním městem Madeiry více než 500 letFascinující položení města, dnes je tu naštěstí lanovka  Sete Cidades – Azorská Atlantída, reprezentující království 7 mystických míst National Geographic pasoval Azorské ostrovy na nejkrásnější místo světa Nejznámější vyhlídka Boca do Inferno bez turistůJenom zde uvidíte zelené čajové stromky směřovat až k modrému oceánu Černá sufrařská pláž Santa Barbara Nejznámější vodopád Azorských ostrovů Kaldera sopky má výšku 500 m a šířku 5 kmKoupání v termálních zahradách Terra Nostra Terra Nostra s teplotou vody až 40 stupňůNejkrásnější kostelík na Azorech s výhledem do nekonečna Sopečný ostrůvek známý  Red Bull Cliff Diving World SeriesBudeme obdivovat 500 let staré kamenné domky Porta de Cidade je vstupem do města  Farský kostel svatého Sebastiana je nejkrásnější stavbou centra města Ulici Rau dos Mercadores po setmění uzavřou pro auta a vznikne tak ulička s příjemným posezením Pico je nejlepším místem na pozorování velryb Oceán je u ostrova hluboký až  6080 m a je to ráj pro velryby i delfíny Právě zde žije nejvíce velryb a delfínů v Evropě Větrné mlýny jsou důkazem toho, že mezi prvními obyvateli byli i HolanďanéTěšte se na fantastické gastronomické zážitky, čerstvé sépie Mořští slimáci na česneku Pokud máte rádi chobotnice, tak na Azorských ostrovech si je užijete do syta Portugalský koláček Pastéis de NataZnámé víno Madeira si nakoupíme i jako suvenýr Náš kvalitní hotel ve městě  Ponta DelgadaJižní svahy ostrova Madeira garantují teplo po celý rok Odpočinek u hotelového bazénu

Tržnice ve Funchalu – čerstvé ovoce a kvalitní ryby na Madeiře

Prohlídku hlavního města Madeiry Funchalu nemůžeme začít jinde než na lokálním trhu. Právě sem každé ráno rybáři přinášejí své úlovky. I když nemáte v plánu tyto kvalitní ryby a dary moře nakoupit, rozhodně se vyplatí jít se na ně aspoň podívat. Kromě zvědavých turistů tak narazíte i na místní, kteří si sem přijdou koupit ryby, anebo kuchaře místních restaurací, kteří si tu domlouvají své objednávky. Při návštěvě tohoto rybího trhu vám jistě neunikne velmi zajímavá, přibližně metr dlouhá, štíhlá ryba černé barvy. Tato dravá ryby se jmenuje espada (tkaničnice tmavá) a žije ve velké hloubce Atlantiku, několik kilometrů pod hladinou. Musí se lovit speciální technikou ve velkých hloubkách. Tato typická pochoutka se nejčastěji podává s banány, a jde o největší specialitu machico. Kromě rybího trhu, Vám jistě neunikne ani trh s čerstvým ovocem. Právě na místním mercado koupíte to nejkvalitnější a nejčerstvější ovoce: sladké mango, šťavnatou marakuju a pomeranče a různé druhy banánů, jaké jste ještě nejedli. Ovoce zde Vám bude připadat nejvíc plné chuti, jaké jste kdy ochutnali. Je to díky dobrým podmínkám, ať už dostatečnému množství srážek, vulkanické půdě anebo dostatkem slunečního svitu. Na tržnici vás budou jednotliví obchodníci vyzývat, abyste ochutnali ovoce právě z jejich stánku, a ne stánku konkurence. Příjemným tipem je i lokální kavárnička, která se nachází hned po levé straně, hned jak vyjdete z mercado. V malé lokální kavárničce, kterou nenavštěvuje mnoho turistů si dáte výborné espresso.

Čti více

Kuchyně na Madeiře

Kdo by neměl rád portugalskou kuchyni? Pokud patříte mezi její fanoušky, určitě budete nadšení i tou na ostrově Madeira. Lokální kuchyně se vyznačuje množstvím ryb a kvalitních surovin. I když je v samotné podstatě celkem jednoduchá, bude Vám rozhodně chutnat. Nejběžnějšími rybami na talíři místní kuchyně je tuňák a dravá ryba, která se jmenuje tkaničnice tmavá - espada, která žije ve velké hloubce Atlantiku. Přílohou je nejčastěji zelenina či dokonce grilované banány. Typickou pro madeirskou kuchyni je i sušená treska bacalhau nebo mořský losos, které seženete v každém obchodě. Čerstvé ryby se nejčastěji grilují na dřevěném uhlí, a k dochucování se používá množství bylinek a česneku. Kromě těchto ryb na jídelních lístcích restaurací najdete také ryby jako mečouna - espadarte, pražmu - dourada, anebo grilované sardinky Sardinhas Assadas. Z červeného masa je to právě hovězí, které zde nejčastěji ochutnáte. Národním jídlem je Espetadas, což jsou silně kořeněné hovězí masové kousky na vavřínové větvičce či dlouhém rožni, grilované na otevřeném ohni. Výborným jídlem je i Prego no prato, za kterým se skrývá steak mezi dvěma pořádnými krajíci chleba, často potíráné česnekovým máslem. Mnoho jídel je na ostrově určených pro více osob. Například Picado, které lze objednat v různých velikostech, v závislosti na počtu osob. Picado jsou malé kousky hovězího masa se solí a česnekem, které jsou prudce opečené. Jídlo se nejčastěji podává na jednom velkém talíři, uprostřed je maso a kolem jsou hranolky, či pečené brambory. Před jídlem nejčastěji dostanete česnekový chleba - bolo de caco, který je vyroben ze světlé pšeničné mouky, ale může být i ze žitné, kukuřičné či bramborové. Takto upečený chleba se nakrájí na plátky, opeče se a potře se česnekovým máslem. 

Čti více

Jediná čajová plantáž v Evropě – čaj z Azorských ostrovů

Na Azorských ostrovech si rozhodně musíte naplánovat zastávku na čajových plantážích. Zde se každoročně vyprodukuje 40 tun čaje, aniž by se museli použít jakékoliv pesticidy. Plantáž na Sao Miguel, kam jezdíme my během našeho programu, má 40 hektarů a je nádherná. Ulovíte krásné záběry zeleného čajovníku a v pozadí máte modrý Atlantický oceán. Gorreana, kterou navštěvujeme, byla založena v roce 1883 a pohled na svahy plné čajových keřů Vás rázem přenesou do exotiky. My ve SNU jsme prošli již desítky čajových plantáží po celém světě, ale pouze zde na Azorských ostrovech jsme viděli sytě zelené čajové stromky směřovat až k modrému oceánu. Je to úchvatné! Věřte nám. Pokud máte rádi čaj či výjimečné věci, toto je jedna z nich. Víme, že budete stejně nadšení. Zde si zároveň s průvodcem prohlédneme celou výrobu čaje, pochopíme detaily a souvislosti, samozřejmě i ochutnáme černý i zelený čaj přímo z plantáže a koláčky pasteis de nata. Najezení, a se zásobami v termosce, vyrážíme na naší cestě dál, do přírodního parku Parque Natural da Ribeira dos Caldeirões, který je známý největším množstvím vodopádů. 

Čti více

Víno na Madeiře

Přestože část ostrova Madeira je tvořena vinicemi, na kterých roste kvalitní vinná réva, klasické víno, které najdete v restauracích a barech, pochází z Portugalska. Jedinou výjimku tvoří růžové víno Atlantis Rose, které pochází přímo z Madeiry. Víno, které je však typické pro tento portugalský ostrov, má označení madeira a spolu se známým portským vínem ho řadíme mezi dezertní vína. Madeira je skvělým vínem a bude rozhodně i vděčným suvenýrem z návštěvy této země. Pokud se chcete dozvědět o jeho výrobě a historii více, doporučujeme Blandy muzeum ve Funchalu. Historie vína madeiry se začala psát již v 15. století, kdy se ostrov osidloval. V 17. století získal ostrov dokonce monopol na vývoz vína do Ameriky. Madeirské víno původně alkoholizované nebylo. Až později se do něj, podobně jako do portského, začala přidávat pálenka z hroznů, která měla za úkol udržet kvalitu vína i během dlouhých námořních výprav. Dokonce se později i přišlo na to, že toto dodatečné přidávání alkoholu a dlouhá přeprava přidává na plné chuti vína a prodlužuje jeho životnost. Jak se samotná madeira vyrábí? Klíčem není jen samotná výroba vína, jeho dodatečné alkoholizovaní, ​​ale taky specifické podmínky, které simulují tropické podmínky během přepravy vína na dlouhé vzdálenosti směrem do tropických zemí. Stejná vysoká teplota, jaká byla v podpalubí lodí přepravujících víno do Ameriky, se dosahuje v podkrovích místních domech, kde víno zraje při teplotě 35 stupňů Celsia během přibližně půl roku. Každé jiné víno by se při takové teplotě zkazilo, ale právě madeiře to pomáhá získat její typický charakter. V podstatě se dá říci, že madeira má neomezenou trvanlivost. Otevřenou láhev tak lze uchovávat ve svém baru po dobu několika měsíců, přičemž její chuť se vůbec nezmění. Madeiře liboval i Winston Churchill, který na ostrově rád často trávil čas. Traduje se, že si při objednání archivní madeiry z roku 1792 přehodil ubrousek přes ruku a sám obsloužil své hosty. Co se druhů týče, tak madeira je vyráběna ve čtyřech druzích podle sladkosti, resp. suchosti. Nejsušší Sercial se vyrábí z bílé odrůdy révy, která roste v asi 900 m.n.m. Polosuché víno zlatožluté barvy se pěstuje v zhruba asi 500 m.n.m. a jmenuje se Verdelho. Bual je třetí druch vína, který chutná po ořechách, je polosladké a podobá se portskému. Nejsladší a nejslavnější je Malvasia a je až medově sladké, pěstuje se na skalnatém pobřeží a pije se jako digestiv.

Čti více

Nejlepší víno Azor – značka Verdelho

Věděli jste, že vinice na Azorách jsou pod patronací UNESCO? Doporučujeme vám značku Verdelho. Pěstování révy začalo již v 15. století, kdy se ostrovy začínaly pomalu osídlovat. Vulkanická půda, bohatá chuť, suché a horké klima, prostředí chráněné před větrem, čedič a sluneční paprsky... Víno Verdelho Vám prostě musí chutnat. My ve SNU rádi zapijeme mořské plody právě tímto vynikajícím "sopečným" vínem Verdelho, které pil i ruský car Mikuláš II. Když on, tak proč ne i Vy? Azory jsou ráj na zemi.

Čti více

Ananasy z Evropy

Na svých cestách po Azorách nezapomeňte navštívit plantáž ananasů. Je tu unikát. Pěstují je tu od roku 1840. Je to jediné místo v Evropě, kde se pěstují. Jsou menší, o něco dražší, ale musíte je přece vyzkoušet. Pěstují je na ostrově São Miguel, a v obchodech se prodávají pod názvem Ananas dos Açores. Při pěstování se využívají tradiční technologie. Tyto plody mohou být sklizeny 2 roky po tom, co se vypěstují. Jejich vrchní dužina je více oranžová, vnitřek je žlutý a mají menší "korunku". Má fantastickou svěží vůni a skvělou chuť. Používají se také v kuchyni, a tak na ně můžete natrefit i v rámci jídelníčku, třeba u dezertů. A téměř nikdo neodolá svěží „piňacoládě“ z tohoto ananasu. SEN doporučuje!

Čti více

Câmara de Lobos – rybářské městečko na Madeiře

Pokud se vydáte cestou přibližně 10 km západně od hlavního města Funchalu, přijedete po pobřežní silnici až do městečka s názvem Câmara de Lobos. Toto městečko je v podstatě propojené s předměstím hlavního města a v současnosti spíše působí jako jedna z jeho okrajových částí, než jako samostatné město. Câmara de Lobos je střediskem okresu se stejným názvem jako samotné město a zahrnuje 5 obcí, přičemž Câmara de Lobos má přibližně 20 000 obyvatel. Na místě dnešního městečka vznikla rybářská vesnice už v počátcích osidlování Madeiry, a to ještě před založením samotného Funchalu. V minulosti na tomto místě žil jeden z objevitelů Madeiry, kapitán João Gonçalves, přezdívaný jako Zarco. Název města v překladu znamená tulení doupě. Tuleni zde ve skalních dutinách na mořském břehu skutečně v minulosti i přebývali. Po vzniku rybářské vesnice tu ale už neměli dostatek klidu, a tak toto místo opustili a přestěhovali se na ostrovy Desertas. Toto drobné městečko je centrem madeirského rybářství. V přístavu najdete malou loděnici vyrábějící rybářské čluny. Právě zde vznikla i kopie Kolombovy lodě Santa Maria, na níž se turisté plaví kolem ostrova. Zajímavostí je i fakt, že se zde nachází jediná tepelná elektrárna na ostrově, a jsou zde také sila pro skladování cementu dovezeného na ostrov, na Madeiře se totiž nenachází vápenec. Najdete zde také pivovar značky Coral, který zde sídlí od roku 1996 a produkuje místní pivo. Samotný pivovar byl založen již v roce 1872. Ve světě toto městečko snad nejvíce proslavil Winston Churchill, který zde kolem roku 1950 trávil svou dovolenou, maloval tu krajinu a měl v oblibě madeirské víno. Pokud se sem rozhodnete vydat, tak skoro až do samotného města se z východu dostanete z Funchalu pěšky po nové pobřežní silnici. Popřípadě se nechte svézt taxíkem či autobusem. SEN doporučuje zajít sem na výbornou večeři v jedné z lokálních rybích restaurací.

Čti více

Funchal – hlavní město Madeiry

Ucítíte zde historickou kontinuitu a od prvního okamžiku Vás jistě uchvátí. Samotná osada Funchal byla založena již v roce 1421. Název města pochází od slova "funcho", což v portugalštině znamená fenykl. Tento název s největší pravděpodobností pochází od italských obchodníků s cukrem, kteří zjistili, že fenykl zde v minulosti ve velkém rostl na útesech zálivu, kde se nachází dnešní město. Funchal se v současnosti rozkládá na ploše přes 76,15 km² a žije zde přes 110 tisíc obyvatel. Samotné mezinárodní letiště na ostrově Madeira (CRISTIANO RONALDO MADEIRA INTERNATIONAL AIRPORT) se nachází přibližně 13 kilometrů východně od města. Funchal je hlavním a největším městem na ostrově a nachází se v něm největší množství hotelů, restaurací, barů a kulturního vyžití. Kosmopolitní, kultivovaný Funchal je skutečně velkým překvapením a říká hodně i o samotné Madeiře. Město je situováno v strmém údolí, které se jednoznačně vyplatí navštívit a SEN pro Vás na svých zájezdech připravilo jeho podrobnou prohlídku. Příjemné město plné palem, květin a nádherných historických náměstí. Povětrnostní podmínky ve městě jsou celoročně ideální, ani příliš teplo během letních veder, které zažíváme v Evropě, a teploty nad 15 ° C během nejchladnějších zimních měsíců. Kdysi to bylo místo s plantážemi fenyklu, později se z něj stal hlavní obchodní přístav, který je nejvytíženější na ostrovech a dnes je to fascinující město, které má velkou turistickou popularitu. Město už v minulosti oblíbili slavné osobnosti, a proto se na naší prohlídce zastavíme u sochy krásné Sissi, která zde trávila často své prázdniny. Ale nevynecháme ani sochu Kryštofa Kolomba. Ten na Madeiru zavítal v roce 1478, a následně o 6 let později si tu našel manželku, dceru prvního správce ostrova Porto Santo, a narodil se mu tu dokonce i syn. Město například miloval i slavný britský politik Winston Churchill, který si tu rád dopřál víno Madeira. V historickém centru se projdeme divadlem Baltazara Diase, nemineme katedrálu Sé ani radnici města. Ovoce, květiny či suvenýry nakoupíme na Mercado, hlavní tržnici města. Z centra města se společně vyvezeme lanovkou až na vrchol Monte. Už samotná jízda lanovkou je zážitkem a výhledy na město jsou opravdu úchvatné. Na vrcholu nás čeká nádherný kostel s hrobkou rakouského císaře Karla a následně adrenalinová 2-kilometrová jízda na dřevěných sáňkách dolů kopcem. Troufnete si? Po tomto unikátním zážitku si dopřejeme kávu v "nároží světa". Takto pojmenoval spisovatel Ferreira de Castro kavárnu Golden Gate, otevřenou od roku 1841. Na spojnici dvou nejvýznamnějších ulic se setkávala smetánka Funchalu, jakož i návštěvníci z celého světa. Na závěr dne si naplánujeme ochutnávku proslulého vína Madeira, které konkuruje portskému, a které bude skvělým suvenýrem z návštěvy Madeiry. Kromě památek ve městě najdete slušné restaurace, kavárny s historií, a dále na západ od města, stovky velmi slušných hotelů, kde bydlí i naši SEN klienti.

Čti více

Porto Moniz – lávové jezírka na Madeiře

Přibližně 70 km severozápadně od hlavního města Madeiry Funchalu, se nachází nejzápadnější větší město Madeiry, kterým je Porto Moniz. To ukrývá zajímavou atrakci a přírodní úkaz v podobě vulkanických jezírek, které se tvoří na pobřeží hned pod samotným městem. Právě v létě, když tu méně fouká a vlny Atlantiku jsou klidnější, zde můžete zažít unikátní koupání. Tento unikátní zážitek každoročně láká i naše SEN klienty navštívit toto místo. My si ho vychutnáváme jako završení celodenního výletu po ostrově. Už samotná cesta sem bude zážitkem, ať už budete sjíždět z hor serpentinami až na pobřeží, nebo se starou cestou vydáte na východ od Porto Moniz po krásné vyhlídkové cestě, která vede podél pobřeží. Tato cesta kopíruje skalaté pobřeží severu ostrova a vede i několika tunely. Ale vraťme se k Porto Moniz, které je jedním z nejstarších měst na severu ostrova. Datum založení samotného městečka není přesně známo, ale první osídlení se datuje již k 15. století. Město je pojmenované po Franciscovi Monizovi, který byl šlechticem a jeho manželka byla vnučkou objevitele Madeiry. Hlavní atrakcí, která v současnosti láká turisty na toto odlehlé místo jsou mořské lázně, nebo pokud chcete, lávové bazény a mořské akvárium. Vzhledem k tomu, že v Atlantiku je voda studená, není ani voda v těchto lávových jezírkách teplá. Nicméně voda, která se sem dostává, má možnost se prohřát na slunci, a tím pádem je příjemnou alternativou oproti jiným bazénům. Unikátním zážitkem budou výhledy na okolní útesy, burácející vlny oceánu a zajímavé lávové útvary.

Čti více

Ostrov Faial – nejzápadnější bod Evropy

Ostrov Faial pamatuje na zámořské dobyvatelské výpravy. Vždy se zde zastavila každá loď, která byla na cestě do Ameriky. I dnes se zde zastavují jachtaři křižující oceán. A věděli jste, že zde dokonce zastavilo i první letadlo, které v roce 1919 letělo přes Atlantik? Faial je zaznačen v Katalánském atlasu (kde je zmíněno i Timbuktu) z roku 1375. Zastavovali se zde jezuité (z jejich řad je i papež František) na svých cestách do Asie a kotvil zde i mořeplavec James Cook. Ostrov Faial, přezdívaný Modrý ostrov, je některými považován za nejzápadnější bod Evropy, protože se prý nachází ještě na Evropské litosférické desce. Hlavní město ostrova, Horta je (nejen) podle SNU nejkrásnějším městem Azor. Vyrazte na jeho prohlídku, je opravdu úžasná! Představte si, že bylo založena už v roce 1468! Je hezčí než St. Tropez či Cannes. Mark Twain ho obdivoval jako nádherný amfiteátr uložený nad Atlantikem. Bude to úplně něco jiného, než uvidíte na zbytku ostrova.

Čti více

Atraktivní sopka Sete Cidades

Jakmile doletíte do Sao Miguel, doporučujeme z letiště vyrazit na místo, které nese název Sete Cidades. Tuto fotku má asi každý, kdo na Azorech už byl. Je to místo, které reprezentuje království 7 mystických míst nebo bájnou Atlantidu. Po 300 metrech seběhněte z hlavní silnice vpravo do úzké uličky. Nemějte obavy, jdete dobře. Nejprve je cesta v prvních kilometrech tak trochu chaos, ale řiďte se značkami Sete Cidades a brzy už jste vedle letiště, které máte po levé straně a následně městečkem Relva, kde uvidíte tak trochu kýčovité modré a růžové domky. Cesta se pak začne klikatit, ale stále je v poměrné dobré kvalitě. Zde si poprvé všimnete legendárních hortenzií. Jsou to nádherné květiny. Jeďte klidným tempem, za 15 minut odbočíte vpravo a zamíříte do hor. Cesta se trošku zúží a obklopí vás neuvěřitelný záhon hortenzií. Na chvíli Vám to vyrazí dech, tak sledujte cestu! Postupně se však příroda mění a pastviny plné krav vystřídají jehličnaté stromy. Zastavíte na Královské vyhlídce (Miradouro da Vista do Rei) na parkovišti naproti zřícenině hotelu Monte Palace (mělo jít o ultraluxusní hotel), nebo o 70 m dále vlevo je také parkoviště, přímo před vyhlídkou. Zde se Vám naskytnou neuvěřitelné výhledy do kaldery sopky se dvěma jezery - největší vodní plochou ostrova. Všude kolem zeleň a uvnitř sopky jsou raritně dvě jezera - Modré a Zelené. Zelené jezero je spíše šedé, a to proto, že je mělčí a ze dna čisťoučké vody se odrážejí řasy. Obrázek, který právě vidíte je často hlavním motivem celých Azor a musíme uznat, že to je absolutní nádhera. Doporučujeme Vám proto jít sem hned po příletu a vychutnat si to. Všechno kolem je přírodní rezervace. Kaldera má stěny vysoké přes 500 metrů a je to nádhera!

Čti více

Máte předběžný zájem o tento zájezd? Budeme Vás kontaktovat, rádi zodpovíme všechny Vaše dotazy a zašleme kalkulaci zájezdu na Váš email.







Povinné pole

Formulář byl odeslán, děkujeme.