1. den:
Odlet do hlavního města provincie Yunnan.
2. den:
KUNMING, nazývaný také městem věčného jara. Rapidní změny posledních let město změnily k nepoznání. I kvůli takovým radikálním proměnám člověk cestuje. Prohlídka šestimilionového města včetně taoistického, největšího bronzového chrámu v Číně.
3. den:
Návštěva KAMENNÉHO LESA Shilin (UNESCO), čtyři sta kilometrů čtverečních kouzelných tvarů nezapomenutelného čínského vápence. Věděli jste, že v této provincii se zrodilo pití čaje? Věděli jste, že v jižní Číně je jeden z největších a nejimpozantnějších krasů na světě? Jihočínský kras, který se rozprostírá přes čtyři provincie zabírá 600 000 kilometrů čtverečních a jeho nejznámější části jsou zapsány v rámci světového dědictví UNESCO. Najdeme zde například neuvěřitelný kamenný les Shilin, nejvyšší vodopád Číny Huangguoshu nebo čínskou, méně známou verzi vietnamské dračí zátoky na řece Li. Jihočínský kras nabízí nádhernou přírodu, jakou v Evropě nenajdete, spojenou s kulturními odlišnostmi Země středu, které dohromady tvoří exotiku, jakou najdete jen na málo tak jednoduše přístupných místech.
4. den:
Přesun komfortním vlakem do šarmantního městečka DALI, jehož historie sahá do období dynastie Tang (zlaté období Číny), kdy bylo hlavním městem království Nanzhao. Uvidíme slavné tři pagody, jezero Erhai a Staré město, které někdo přirovnává ke Káthmándú před třiceti let. Zavzpomínáte si?
5. den:
Krátký přesun do města LIJIANG (2 400 m.n.m.). Procházka po starém městě (UNESCO), nádherné město s osmisetletou historií. Bary, čínská zábava daleko od Šanghaje či Hongkongu. Návštěvníci vesniček s tradiční místní architekturou, kde stále někteří obyvatelé nosí kroje jako před stovkami let.
6. den:
Nezapomenutelná SOUTĚSKA SKÁKAJÍCÍHO TYGRA na horním toku bájné Yangtze (nejdelší řeky v Číně a třetí nejdelší na světě) patří mezi nejhlubší říční rokle planety (UNESCO). My ji uvidíme. Večerní odjezd kvalitním nočním lehátkovým vlakem do Anshungu. O provincii Yunnan se mluví jako nejpříjemnější provincii v Číně a s tímto hodnocením můžeme jen souhlasit. Příjemné je počasí, které nikdy nebývá příliš horké ani příliš studené. Tato provincie ale kromě toho oplývá neuvěřitelně rozmanitou přírodou a najdeme v ní subtropické lesy, ale i hory s věčným sněhem. Na severu najdete známou horu Yulong (Jadeoitový drak) kolem které najdete buddhistické kláštery, místní vesničky nebo i termální prameny. Zde se v hlubokých kaňonech se rozkládá systém tří paralelních řek (UNESCO), který zahrnuje i legendární Soutěsku skákajícího tygra. Právě v ní se řeka Yangtze zužuje na 37 metrů a vytváří jedny z největších peřejí na světě
7. den:
Příjezd do Anshungu, výlet k největšímu vodopádu v Číně Huangguoshu. Je vysoký 78 metrů, široký 100 metrů a patří k nejkrásnějším (pro západ neznámým) přírodním atrakcím Říše středu. V tomto regionu se vesničané stále baví tradiční operou. Víme, kde ji hledat a garantujeme skvělý zážitek. Nejmodernějším rychlovlakem do města GUILIN. Jsme v subtropické Číně a je to cítit. Nejkrásnější přírodní scenerie Číny.
8. den:
Turistická čtyřhodinová (přejedeme 65 kilometrů) PLAVBA PO ŘECE LI kolem vápencových skal do městečka Yangshuo. Staré čínské přísloví říká: scenerie Guillinu jsou nejkrásnější na světě, ale scenerie v Yangshuo jsou nejkrásnější v Guillinu. Evropští backpackeři a exotické trhy s čínskými suvenýry. Velmi příjemná atmosféra a pivko v místním baru.
9. den:
Jak se dají chytat ryby pomocí kormoránů? Podíváme se na způsob rybolovu, díky kterému se podařilo lidem v této zemi prosperovat po staletí. Super zážitek. Proslulé rýžové terasové pole Longsheng, lehká túra k nádhernému výhledu na rýžová pole. Domečky jako vystřižené z osmnáctého století, kdy Mao Ce-tung nebyl ještě ani v plánu. Návrat do Guilinu.
10. den:
Pokračujeme. Odlet do Hangzhou a přesun do Huangshanu. Město je vstupní branou do Žlutých hor. Lanovkou na vrchol Huangshan, který inspiroval čínské malíře po staletí. Slušné ubytování v kopcích a vrchol naší cesty. Dost času na vychutnání si atmosféry. Hory s kouzelnými názvy Začínám věřit, Černý tygr, Držák pera, Zasněný v květech, Opice se dívá a podobně. Odpoledne pokračujeme ke kaňonu Xihai, který i čínští turisté objevili teprve nedávno. Nezapomenutelná tříhodinová túra po visutých mostech s jedinečnými výhledy. Návrat lanovkou do hotelu. Bomba. Traduje se, že návštěva Číny nemůže být kompletní bez návštěvy posvátné hory. V zemi jich najdeme několik, ale nejznámější je právě žlutá hora - Huangshan. Tento rozlehlý masiv se pokládá za jednu z kolébek čínské kultury, nebo alespoň jejích mytologických kořenů a v UNESCO je zapsán jako přírodní a zároveň i kulturní památka. Pro Číňany je to de facto poutní místo, a když vidím exotické žluté skály kolem kterých plave mlha nebo nízká oblaka a elegantní borovice, které jakoby rostly ze skalních stěn proti zákonům gravitace, tak chápeme, že toto místo muselo od nepaměti dráždit představivost místních lidí.
11. den:
Vstáváme za tmy, abychom zažili nezapomenutelný východ slunce, návrat do hotelu. Další výhledy a další čínská příroda s množstvím endemických rostlin. Návrat do civilizace a přesun do Šanghaje. Takovou Čínu vidělo před vámi jen pár Čechů.
12. den:
ŠANGHAJ - metropole Číny na závěr. Projdeme koloniální Bund, kolem úžasné řeky Huangpu s výhledem přímo do tváře mladé, dynamické a dravé Číny. Panorama mrakodrapů, které se právem řadí mezi ty nejvelkolepější na světě. Na závěr cesty ochutnávka tradiční šanghajské kuchyně.
13. den:
Rozloučení se Šanghají a odlet domů (případně pokračování v cestě Čína pro milovníky historie).