Pouštní safari na dunách
sleva first minute až 20%

Perský záliv komfortněji

Omán, Dubaj, Katar, Kuvajt

Opulentní sultanáty a emiráty hýbou světem. Většina lidí jim pouze závidí krátkodobé bohatství, které nyní mají. My se však přeneseme o pár desítek let dozadu a uvidíme nesmírně těžký život minulé generace a generací před nimi. Až tady si uvědomíme, že Česko je ráj. Na rozdíl od Česka, však státy zálivu budují, staví a netunelují, a i proto zde za pár let vyrostla města, o jakých se nám může pouze zdát. Zbožňujeme Arábii a na tomto zájezdu se dozvíte, proč.

  • Pod vedením arabistů do zemí emírů, sultánů a šejků
  • Komplexní zájezd, na kterém se dozvíte víc
  • Detailnější poznání skrytých částí Emirátů
  • Nejbezpečnější země světa a nejširší program v Arábii
Čti více

Tel.: 224 250 138, 608 482 877   |   Email: cksen@cksen.cz

Termíny a cenyProgram a mapaFotogalerieReference klientůZážitky ze zájezdu

Cena zahrnuje:

Mezinárodní letenku do Kataru a zpět z Dubaje, letištní poplatky, 4 místní přelety, ubytování v 3* a 4* hotelech ve dvoulůžkových pokojích, snídaně, dopravu během celého pobytu, prohlídky dle programu, SEN průvodce, pojištění proti insolventnosti

Cena nezahrnuje:

Víza, stravu kromě uvedené, cestovní pojištění, vstupné do památek a atrakcí, fakultativní výlety, povinné pojištění do Kataru viz Poznámka.

Ubytování:

Doha – Mercure Grand Hotel****, 2 noci
 
Kuwait City – Ibis Sharq***, 1 noc
 
Manama – Monroe Hotel****, 1 noc
 
Muskat – Al Falaj Hotel***, 3 noci
 
Ras Al Khaimah – Hilton Garden Inn****, 1 noc
 
Dubaj – Four Points by Sheraton Dubai****, 2 noci
 
Hotely na konkrétních termínech můžou být i jiné. Závisí to na dostupnosti, obsazenosti a na včasném přihlášení.
 
„Hvězdičkování“ není součástí obchodního jména hotelu, ale hodnocením jeho kvality od velkých nadnárodních rezervačních systémů jako booking.com, agoda.com, v některých případech podle oficiálního hodnocení samotného hotelu.
 
Jednotlivé pokoje v hotelích se mohou lišit, uvedené fotografie jsou ze standardních dvoulůžkových pokojů.

Poznámka:

Pro vstup do Kataru musíte mít sjednané cestovní pojištění u některého z uvedených pojišťovacích agentů (standardní cestovní pojištění nestačí). Kontroluje se při odletu a při imigrační kontrole. Toto nařízení platí od 1.2.2023. 
 
Toto pojištění vám za příplatek 390,- Kč zajistí CK SEN.
Pokud si pojištění chcete sjednat sami, můžete si ho zakoupit zde Povinné pojištění.

Hotely v základní ceně zájezdu
Doplňkové služby - SEN premium

1. den: Letíme k Emírovi

PRAHA/VÍDEŇ – DOHA

Odlet jednou z nejkvalitnějších aerolinek světa a přílet do nejbohatšího státu světa. Ne v Norsku, Lucembursku či Švýcarsku žijí nejbohatší lidé, ale zde v tomto malém pouštním státečku. Hrubý domácí produkt na jednoho obyvatele dlouhodobě řadí Katarce na první příčku v celém světě. Jak se Katarcům žije? Vysvětlí vám váš průvodce a lokální průvodci, a tak je každý transfer, každá minuta s námi zajímavá. Jiní jen procházejí kolem, vám se odkryje fascinující svět Arábie.

Transfer z letiště do hotelu v centru hlavního města. Barevné lampy veřejného osvětlení, které jste nikde jinde neviděli, úžasné mnohaproudové dálnice. Vše je tu jiné, dražší, ale co je překvapivé, s velmi kvalitním designem. Výhled na panorama mrakodrapů. Mnozí tvrdí, že Doha, hlavní město Kataru, má ty nejkrásnější mrakodrapy světa. Posoudíte samy.

2. den: Kulturní centrum Arábie

DOHA – KUWAIT CITY 

V kvalitním hotelu si dáme velmi kvalitní snídani, kde poprvé kromě kontinentální stravy ochutnáte hummus (cizrnová pomazánka), baba ganúš (pomazánka z lilků), labneh (hustý jogurt), tahini (sezamová pasta) a kuchař vám připraví foul (snídaňové jídlo z fazolí). Arabská strava je jednoduchá, vždyť Arabové žili mnoho století jako beduíni ve velké chudobě. Ale zároveň je to úžasná strava kde vědci v posledních letech poukazují na její silné zdravotní účinky.

Katar dává přednost vzdělání a kultuře před pompou a mamonem. Peníze ze zemního plynu přetvářejí tento malý poloostrov a vliv země roste všude ve světě. Katar buduje mamutí muzea, sportovní stadiony, divadla a chce přilákat jiné turisty než Dubaj. Podaří se jim to? Budete nadšeni z kvalitní architektury.

Z pouštního jihu se přesuneme k Perskému zálivu. Břehy tohoto klidného moře byly dlouho považovány za baštu pirátů a nazývaly se pirátským pobřežím. Obyvatelé Perského zálivu byli proslulí stavbou krásných dřevěných lodí zvaných "dhow". Státy Perského zálivu tyto lodě často vystavují jako národní ikony - jsou to historické památky a pýcha jednotlivých emirátů. Malebné, osvětlené dhowy dodnes čeří vlny v Kataru. Proč je zakázáno v Arábii nazývat Perský záliv Perským? Jak ho tedy nazývají? Nejkrásnější výhled na hypermoderní panorama Dohy. Doha Tower od Jeana Nouvela z dálky připomíná falus, ale zblízka je vidět arabský design mašrábie. Jeden krásnější mrakodrap vedle druhého.

Po polední přestávce vejdeme do nejkrásnějšího muzea Islámského umění na světě. Už samotná stavba od laureáta Pritzkerovy ceny, architekta I.M.Peia, postavená na umělém ostrově je dech beroucí. Ani uvnitř se nešetřilo a exponáty mají kvalitní prezentaci. Arabové byli mnoho století vyspělejší a kultivovanější než dnešní západní svět. Na 4 patrech tohoto muzea si tu dobu kdy svět Arabů sahal od Andalusie až po Indii připomeneme. Jde o skutečně velký umělecký zážitek.

Al Jazeera je arabskou CNN, ale sousední šejkové její otevřenost nesnášejí. Usednete do křesla moderátora v místní kavárně a zahrajete si na posla převratných zpráv? Máme na to čas a víme, jak to zrealizovat. Řekněte upřímně jaké jsou Vaše první dojmy z Arábie? Za jeden den vidíme neuvěřitelně hodně, v totální pohodě, a to ještě nekončíme!

Projdeme křížem umělým ostrovem Perla s prodejnami Ferrari a Rolls – Royce. Známe nejlepší místo odkud si vyfotit luxusní jachtičky šejků.

Zastavíme se u fotogenického holubníku v Kataru. Ptolemaios v roce 150 mluvil o "Catara" a zde v této kulturní vesničce sponzorované emírem najdeme vskutku fotogenické stavby.

Tak toto je luxusní nemocnice řeknete si. Velká budova, recepce, sestřičky, lékaři v bílém, interní medicína, ortopedie ... Až na to, že jde o nemocnici pro sokoly, která je jediná svého druhu na světě. Další ulovený zážitek!

Večer končíme na nejkrásnějším trhu v Perském zálivu na Souq Waqif. Pokud jste celý den viděli na ulicích pouze indické, pákistánské či filipínské gastarbeitery tak nyní po západu slunce uvidíte lokální milionáře v nádherných bílých dišdašach a jejich ženy oděné v černých burkách.

Prodavači koření, magnetek s nápisem Qatar, ale i sokolů, či domácích mazlíčků. Co takto nabarvený zajíček na růžovo? Nakoupíte a necháte si odnést nákup nosičem? Nebo jste vyhládli?

Beduínky pro vás za skvělou cenu upečou skvělou slanou palačinku potřenou za`atarom, přesně takovou, o jaké se píše v bibli a koránu. Nebo si vyberete jednu z mnoha arabských restauraci od marocké přes libanonskou či jemenskou? Ceny jsou přijatelné a váš průvodce má značný přehled a určitě se trefíme do vašich chutí. 

Turečtí zmrzlináři, jsou tradičně (fotogenicky) oděni a svým představením vám i na závěr dne vylepší náladu. Stále je teplo, ale příjemně, jste 300 m od moře. Večer kvalitní hotel.

3. den: 90.léta, válka s Irákem a ropná demokracie

KUWAIT CITY 

Odlet do země, která má největší zásoby ropy na obyvatele.  Vítejte v zemi, kterou dláždí cesta ropy, luxusu a koneckonců i demokracie v arabském světě. Kuwait. Už na letišti si vyměníme peníze a do rukou dostaneme Kuvajtský dinár. Jde o nejsilnější měnu světa, kde za 1KWD zaplatíme 3 Eura. Vše drahé je však již v ceně vašeho zájezdu. Pronajatá klimatizovaná doprava, skvělý lokální průvodce a zkušený SEN průvodce vás provedou krajinou a vyzvednou ty nejexotičtější záležitosti. Základem prohlídky je symbol Kuvajtu, vodárenské věže. Tři obrovské věže dominují Kuwait city. My nejprve zastavíme na fotografii na celkový pohled a pak se převezeme přímo pod věže.

Cestou si povíme o válce v Perském zálivu, která začala napadením Saddámem Husseinem v létě 1990. Průvodce nám ukazuje okolí a vypráví kam až Irácké tanky přišly.

V Perském zálivu milují nákupní centra, ale Kuvajťané jsou v tomto specialisté. Navštívíme to první nákupní centrum Kuwait city, které je položené hned při Maríně v pozadí s dowtownem Kuwait city a zbrusu novými mrakodrapy. Jde o druhou nejlepší fotografii Kuvajtu (první jsou Kuvajtské věže), kterou musíte mít. Arábie to jsou trhy, souq, ale protože jsme u moře i specializované rybí trhy. Kuvajt vás překvapí jedním z nejlepších rybích trhů světa. Tím, že přesunuli Tokyjské Tsukidži, se možná právě tento trh s temperamentní aukcí ryb stal tím nejlepším na světě. Nikdy byste to tu nečekali. Přijedeme přesně v hodinu, kdy je trh nejlepší. Kromě trhu navštívíme i rybářské dhow, a exotické námořníky, kteří jsou zároveň velmi fotogeničtí. Na tomto značně tradičním místě byste nikdy neřekli, že toto je jedna z nejbohatších zemí světa a cítíme se jako v Jemenu. Hotel máme v centru města kousek od promenády – a na to, že do Kuvajtu se turismus dostává pomalu je překvapivě kvalitní. Projdete se večerní promenádou, která je večer plná piknikujících lidí a ze které máte Perský záliv symbolicky celý před sebou? Věděli jste, že Kuvajt je jednou z mála zemí Perského zálivu, kde mají ženy volební právo?

4. den: Město spících

MANAMA

Přistáváme v Ráji na zemi, vítejte v Bahrajnu, kde během našeho zájezdu přejdeme alespoň 4 ostrovy. I zde vám chceme ukázat více. Tato země se popisuje již v eposu o Gilgamešovi a má neuvěřitelně starou historii. Právě zde v textech z Mezopotámie a Asýrie, Bahrajn popisují jako Raj. Všude datlovníkovém palmy, mnoho zvířat žijících v harmonii, krásné ženy, bohatství, víno a podzemní voda. Právě tato podzemní voda, která se ve velkém dostává i do slané mořské způsobila ideální podmínky pro vytvoření proslulých bahrajnských perel. Perla je pro Bahrajn vším a ty nejkvalitnější bílé perly světa dostanete právě zde. Věděli jste, že do Bahrajnu je zakázáno dovést jakoukoliv perlu? Zastavíme se v obchůdku, kde si budete moci perly prohlédnout a popřípadě koupit. Saúdská Arábie se rozhodla, že z poloostrova Katar prokopáním kanálu udělá ostrov, a naopak most krále Fahda mezi Bahrajnem a Saúdskou Arábií z Bahrajnu udělal dostupnou krajinu. My se tímto mostem převezeme až na místo, kde chytíte saúdskoarabský signál a vy se budete cítit jako na Key West (Miami). Třpytící moře, věžičky luxusních rezidencí a nádherné pláže to vše vidíte z megastavby, která spojuje Bahrajn a Saúdskou Arábii. Místo pikniků s výhledem na Arabský záliv, kolem míst, které miloval Michael Jackson.

V hlavním městě Manama vcházíme do starého přístavu, nad kterým se vypíná pevnost Qalat al Bahrain, která je pod patronací UNESCO. Pod pevností najdete 3500leté vykopávky království Dilmun, které čile obchodovalo s Mezopotámií, Mohendžodáro a Egyptem. Na odkrývání se podíleli i slovenští archeologové. Později zde vládl admirál Alexandr Makedonský.

No my vystoupáme až nahoru do pevnosti, kde Portugalci ze svých kolonii v Goa (Indie) převáželi zboží přes Muscat (Omán) až sem do Bahrajnu a pak dále až do oblasti Kuvajtu.

Bahrajn patřil dlouho Perské říši a po ní tu zůstala velmi silná šíitská komunita. "Sunité se modlí 5x za den 3 minuty a šíité 5 minut 3x za den" vysvětlí vám rozdíl domorodý průvodce. Rozdíly jsou hlubší, a to vám vysvětlí váš skvělý SEN průvodce. Vstoupíme na ostrov Muharraq a projdeme si staré šíitské domy, paláce s větrnými věžemi, nádhernými vstupními dveřmi a předělanými zastřešenými nádvořími.

Bahrajn podobně jako Kuvajt nedotáhl masový turismus, ale o to je exotičtější a má mnoho prvenství. Světové obchodní centrum, bylo prvním ekologickým mrakodrapem regionu, který do svého designu integroval obrovské větrné turbíny. Bahrajn byl první, který našel zásoby ropy, byl první, který měl aerolinku (Gulf air), první, který založil bankovnictví. Proč je velbloud pro Araby tak důležitý? Dozvíme se to v královských velbloudích stájích. Zajdeme i do výběhu pro malé velbloudy.

A co s načatým večerem? Bahrajn je pro arabský svět to co Ibiza pro Němce. Je to "Party Island" a my se můžeme podívat, jak si představují Arabové bar a diskotéku. Každý týden sem přes most proudí statisíce Saúdů, aby si vyrazily z kopýtka. Najdete energii a přidáte se k nim? Jsou opravdu Arabky tak dobré tanečnice, jak tvrdil Gilgameš? Je Bahrajn stále rájem na zemi?

5. den: Tisíc a jedna noc v zemi milovaného sultána

MANAMA – MUSCAT 

Z teplých břehů Perského zálivu přeletíme k Indickému oceánu. OMÁN: země zbožňovaného a milovaného sultána Qaboosa, která se díky pracovitosti dostala na čelo států zálivu. Od začátku do konce nás bude provázet vůně kadidla, vysocí opálení muži oblečeni v bílém a božský klid. Na rozdíl od Dubaje má Omán historii a zachovává si své tradice. K tomu exkluzivní luxusní "6" hvězdičkové hotely přímo na březích Indického oceánu.

V Ománu cítíte africký vliv, na hlavách se nosí turbany jako na svahilském pobřeží, v ruce hole, jaké mají šamani v Africe. Omán byl opakovaně vyhodnocen jako nejbezpečnější země světa.

Bílá mešita sultána Quaabossa měla být tou nejkrásnější na celém světě. S největším krystalovým Swarovského lustrem světa a největším perským kobercem. Klid a velkolepá nádhera. Transfer do vámi vybraného hotelu.

6. den: Nejstarší hlavní město Arábie

MUSCAT

Oddechový den v Ománu. Hotely připomínající paláce z pohádky 1000 a jedné noci. Nechte se rozmazlovat, nabírejte energii na pokračování, vykoupejte se v Indickém oceánu, nakupte exotické suvenýry. Odpoledne, když je už méně teplo, organizovaná prohlídka hlavního města MUSCAT. Pokud existuje město jako z pohádky, je to právě toto. Město sultána, které dýchá klidem a množstvím barev. Voňavé město plné omamné vůně kadidla.

Zavítáme do přístavu, kde kotví dvě obrovské jachty milovaného sultána. Potom vejdeme na trh Muttrah, který je nejstarším bazarem Arábie a co se týče výrobků tím nejlepším. Desítky kvalitativních úrovní kadidla, koření od výmyslu světa, perské koberce, zlato, luxusní voňavky Amouage, které pocházejí odsud.

Následně přesun křížem přes město k paláci sultána. Projdeme bránou a ocitneme se mezi portugalskými pevnostmi ze 16 století. Následně se vydáme na společnou večeři do tradiční ománské restaurace. Mátová limonáda z čerstvých ingrediencí, teplý chleba přímo z pece, arabské mezze, šiš kebab, jehněčí a arabské zákusky. Světlo "Aladinových" lamp, příprava jídla přímo před vašima očima, exotická vůně. Vše v příjemném exotickém prostředí na úrovni.

7. den: Památky UNESCO v Ománu

NIZWA – BAHLA – JIBRÍN 

Jsme odpočatí a nyní nás čekají dva úžasné plné dny. Po kvalitní snídani opět vyrážíme jako arabští beduíni na cestu. Míříme do hor Ománu, na místa, kde už moc sultána nesahala a kde vládli silní představitelé mešit. Tato místa jsou pod patronací UNESCO. Začneme překrásným městem Nizwa, které bylo odpradávna rivalem Muscatu. Vejdeme přes hradby dovnitř městečka – oázy a jako bychom se ocitli ve filmu z pohádky 1000 a 1 noc. Projdeme se po ovocném trhu, trhu, kde prodávají dobytek, pak tam, kde prodávají staletí umělecké předměty, keramiku a na závěr si dáme skvělou arabskou kávičku.

 

Zámek v Džibrine je nejromantičtější stavbou státu. Symetrickou pevnost si vyfotíme zvenčí, ale následně vstoupíme dovnitř a hrad si projdeme komplet. V podzemí najdeme lisy na datle. Šťáva se vyvážela do celého Ománu až k pobřeží. Úplně nahoře zase ohromné ​​obranné věže a výhledy do nekonečna. Okolní horské masivy se táhnou až k Džebel Šams, Vrch Slunce, vysoký přes 3000 metrů. Tam za horami je nedozírná poušť, obávaná Rub al Khalil – Pustá čtvrtina. No tady je úrodná půda, a kromě datlí se pěstují granátová jablka, hrozny, vlašské ořechy, meruňky a med. Foto zastávka při majestátní pevnosti Bahla. Město, kterého se ostatní obyvatelé kvůli jeho čarodějnické minulosti bojí. Návrat do Muscatu.

8. den: Sedm emirátů

SOHAR – DIBBA – MADHA – FUJAIRAH 

Jde o hyperexotický den. Projedeme severním Ománem, krajinou hrdých Ománců, za které hovoří historie a vstoupíme do dalšího státu, do Spojených arabských emirátů. Většina lidí zná pouze Dubaj, ale SAE se skládá ze 7 emirátů a my projdeme všechny. Naši průvodci dlouhá léta v jednotlivých emirátech žili. Překvapíme vás a vy si možná příště vyberete na svou pobytovou dovolenou jiný emirát než Dubaj.

Našim prvním emirátem je Fudžajra. Pohoří Al Hajar se stále táhne po naší levé ruce. Fudžajra je přírodně nejkrásnějším emirátem právě kvůli těmto vrchům, ale je považována také za emirát s nejkrásnějším mořem. Je to pravda? Sami uvidíte. Emirát Fudžajra totiž projdeme celý.

Fudžajra vstoupila do svazu Spojených Arabských emirátů v roce 1971, ale hlavní město emirátu, Fujairah city stále vypadá jako Dubaj před 50 lety. Žádné mrakodrapy, vše se buduje ale není jasné, jak to ještě dopadne. Přejdeme město křížem a najednou opět vcházíme do Ománu, zde je enkláva Madha a není zde žádná hranice. Zajímavá historie ománských usedlostí na území jiného státu, které jsou loajální k sultánovi a ne šejkovi. Exotický kousek země, politický chaos, o kterém nevědí ani ti co byli v Dubaji 20krát. Vy si na enklávy sáhnete a pochopíte je. Vstupujeme totiž do další, do Khor Fakkan. Všude kolem Fudžajra, ale my jsme najednou v emirátu Šardža. Šardža je jediným emirátem, který má přístup k Perskému zálivu i Indickému oceánu.

Další specialitou dnešního dne je unikátní mešita Al Badiyah. Jde o nejstarší mešitu země a jednu z nejstarších, stále funkčních mešit na naší planetě. Je celá z kamení a bláta a velmi scénická, úplně jiná než všechny mešity, co jste dosud viděli. Pod Dibba, pod hory Ománského Musandamu se dostáváme do dalšího emirátu Rás -al-Chajmá, transfer do příjemného hotelu.

9. den: Moudré rozhodnutí sedmi šejků

UMM AL QUWAIM – AJMÁN – SHARJAH – DUBAI 

Ras – al-Chajmá je emirátem, který na objevení teprve čeká. Je daleko, úplně nahoře, ale postupně se do turistického povědomí dostává. Odtud prý pocházel slavný námořník Sindibád a ti nejobávanější piráti. Dosud jsou šejkové tohoto státečku nejméně ovladatelní. Do konglomerátu SAE vstoupili až na další rok, jako poslední a stále se tajně, pod pokrývkou hovoří o tom, že RAK (zkratka Rás -al-Chajmá což v překladu znamená vrchol stanu) dělá problémy. Projdeme se centrem hlavního města, uvidíme pěší zónu korníš, ale i nádherné mangrovové lesy rostoucí v brakické vodě. Projdeme křížem městem do nejstarší části Nakhíl se starými domy, které rekonstrukce teprve čeká. Emirát je překvapivě zelený, vždyť Rás -al-Chajmá je zásobárnou vody.

Vstupujeme do nejmenšího emirátu, co se týče počtu obyvatel, do Umm al Quwain. Nikdy jste o něm neslyšeli? Každý lokální Arab ho však zná. Chodí sem místní ze širokého okolí, neboť je tu nejlevnější a nejlepší liquore shop. I my se zastavíme a nakoupíme si na obrovské ploše alkohol co nám chutná. Je možné, že v arabském světě mají mnohem lepší prodejnu alkoholu než u nás? Arábie není uniformní a také každý jeden emirát ve státě Spojených arabských emirátů je jiný, svébytný. Jak se dostal Iljušin (IL 76) na toto místo? Řekneme si různé dobrodružné příhody a vysvětlení. Apropo UMM AL Quwain je historicky nejstarší část země, která obchodovala ještě se starodávnou Mezopotámií, a to před více než 5000 lety. Dalším emirátem je nejmladší a rozlohou nejmenší Ajmán. Bezcelní zóna, sídlo 15 % firem registrovaných v zemi, které zde hledají bezcelní ráj. Městská pláž se sprchami. Vykoupete se v Perském zálivu pod dohledem šejka Al Nuaimího?

Vstup do emirátu Shardža. Včera jsme do něj na chvilku vstoupili u Indického oceánu, nyní jsme v Sharj city, v jeho hlavním městě. Přísný zákaz požívání alkoholických nápojů! Pokud je Dubaj centrem pokroku Šardža je morálním lídrem země. Šardža je známá tradiční architekturou a my uvidíme ty nejdůležitější dominanty, které již nemohou být odlišnější od Dubaje. Uprostřed "kulturního náměstí" se skví 15 m vysoká socha svaté knihy Korán. Kromě toho uvidíme klasickou mešitu Ahmada bin Hanbala, Kulturní centrum, obrovskou budovu v typickém arabském stylu. Bílou budovu národní knihovny, luxusní budovu úřadu šejka. Procházíme kolem umělého jezera a míříme do města budoucnosti do Dubaje. Stihneme dnes závodiště velbloudů? Ubytování v kvalitním hotelu, nebo si vyberete nejvyšší hotel světa? Hotel Gevora je dnes o metr vyšší než Marriott Marquis. NEJ se vždy počítá. No i hotel v základní ceně je velmi fajn v blízkosti starého bazaru a naši klienti si ho pochvalují.

10. den: Vznik legendy jménem Abu Dhabí

ABU DHABÍ – DUBAJ 

Abu Dhabi je největším (87 % rozlohy SAE) a nejbohatším emirátem. Matkou a otcem všech ostatních emirátů a šejk Abu Dhabi je prezidentem Spojených arabských emirátů. Pokud začalo Abu Dhabi pomaleji, než Dubaj tak dnes se ho snaží doběhnout a vytváří unikátní projekty. Mnohé se staví pro Expo v roce 2020 a pokud jste byli v Abu Dhabi před dvěma, třemi lety tak to tady nepoznáte. Kvalitní prohlídka města a státu Abu Dhabi naší klimatizovanou dopravou. Otec Khalifa Bin Zayeda al Nahyan, milovaný šejk Zayed sjednotil znepřátelené emiráty. Když chcete dnes jakéhokoliv Araba pochválit, řeknete mu "si jako syn Zayeda" a to je ta největší poklona. Zayed neuměl číst, ale jeho vnuci studují na Oxfordu. My se jdeme podívat na místo posledního odpočinku slavného šejka. Velká mešita šejka Zayeda z bílého mramoru je překrásná a bojuje o prvenství mezi nejkrásnějšími mešitami světa. Mešitu si prohlédneme zvenku, ukážeme si místa odkud se nejlépe fotí, ale projdeme ji komplet i zevnitř. Nádvoří, fontány, ale i interiér s největším kobercem a největším křišťálovým lustrem světa. Říká se, že krásou dokáže konkurovat slavnému Taj Mahalu (Indie). Je to pravda?

Abu Dhabi je postaveno na ostrovech podobně jako New York. Berlín má Museumsinsel a Abu Dhabi se snaží těmto velikánům konkurovat ve velkém. Jaké nejlepší galerie ve světě znáte? Zde máte všechny na jednom místě, na umělém ostrově Saadiyat. Louvre, Gougenheim a národní muzeum pojmenované po velkém šejkovi Zayed National Museum.

Už jen z bílé hypermoderní architektury Louvre budete nadšeni.

Jean Nouvel nehledal ideální tvar budovy pro daný terén. On si naprojektoval i terén. Louvre v Abu Dhabi je vskutku fascinující architektonické dílo. A přitom ho málokdo viděl. Muzeum Šejka Zayeda architektonicky ztvárnil lord Norman Foster a pod největším Gougenheimovým muzeem světa je podepsána Zaha Hadid.

Následně vejdeme na další ostrov, Yas Island, a naším cílem je Ferrari world. Rozdělíme se na polovinu podle zájmu. Polovina navštíví nejlepší nákupní centrum v Abu Dhabi kde jsou prý ceny nižší než v Dubaji a druhá polovina má čas na Ferrrari world.

 

Po autostrádě, míříme kolem pavilonů Expo a po hlavní třídě s názvem Šejk Zayed road (už víte proč se takto jmenuje) do centra Dubaje. Náš den nekončí a my si vychutnáváme tanec fontán pod nejvyšší budovou světa. Fontánová show je největší svého druhu na světě a nyní večer je nádherně nasvícena. Určitě si vychutnáte i hudbu, kterou je představení doprovázeno. Vstup je zdarma, nebo si za cca 20 € pronajmete novou atrakci kterou je tradiční lodička abra a takto budete na show v první řadě. Večer střešní bary v Dubai Marina, nákupy, nebo jednoduše odpočinek.

11. den: Nejdynamičtěji město na světě 

DUBAJ

Závěr naší cesty patří Dubaji. I když jste v Dubaji byli, tak nyní se dozvíte mnohem více. Máme skutečně skvělé lokální průvodce, kterých si dlouhá léta držíme. Prohlédneme si dubajské klasiky ale i nejnovější vychytávky a program přizpůsobíme i pro ty, kteří Dubaj znají. Vždy je tu cosi nově postavené, o nových atrakcích ani nemluvíme.

Toto futuristické město na břehu Perského zálivu má v sobě několik světových NEJ a ty si můžete namíchat tak, že můžete prožít jeden z nejunikátnějších dnů svého života. Připraveni? Začínáme! V centru moderního města vystřeluje k oblakům vysokánská věž Burj Khalifa, která je se svými 828 metry nejvyšší budovou celého světa. Právě zde začnete dnes svoji unikátní prohlídku. Dole pod Burj Khalifou stříkají fontány (sem se vrátíte večer na představení zpívající a tančící fontány), můžete si zde později posedět v kavárničce s výhledem na orientální architekturu a pokud hledáte něco lukrativního, ochutnejte čokoládu z velbloudího mléka. Že Vás ani nenapadlo, že něco podobného zde existuje? Nastoupíte do luxusního výtahu a ten se s vámi vydá k nebesům rychlostí 35 km/h, což z něj činí jeden z nejrychlejších výtahů světa. Lovíte zážitky, a ještě ani pořádně nejste na místě. Nahoře na vyhlídce si udělejte fotku na Instagram s označením nejvyšší budovy světa a vychutnejte si pohled na Dubaj z ptačí perspektivy. Pod nohama se rozlévají mrakodrapy a za městem se objeví poušť. Dubaj odsud připomíná fatamorganu jako orientální sen, který se podařilo zhmotnit. Nejvyšší budovu máte za sebou a nyní se zastavte v nákupním centru Dubai Mall a vychutnejte si největší dubajské akvárium. Jeho unikátnost a krása se může rovnat jen se Singapurem, ale i zde má Dubaj navrch. Projeďte se tunelem, kde budou kolem vás plavat všemožné ryby i žraloci a chcete-li zážitek na celý život, jděte se zkusit do akvária potápět nebo šnorchlovat. I Dubai Mall má své NEJ. Jste totiž v jednom z největších nákupních center světa.

Vaše cesta za dubajskými superlativy pokračuje. Jedeme kolem nejvyššího hotelu na světě Gevora! Co si vyberete teď? Dubajská NEJ vás přivedou až ke břehu moře, kde na vás už čeká obrovitánské ruské kolo Ain Dubai. Je největším na světě a s jeho výškou 210 metrů se tomu ani neudivíte. Slavné londýnské oko „London Eye“ je vysoké jen 135 metrů! Právě o tomto je Dubaj. O překonávání rekordů a sbírání zážitků. Vidíte ten fantastický pohled na JBR? Naše cesta směřuje také na umělou palmu a na jejím konci gigantický hotel Atlantis. Hned vedle vyrůstá nový, ještě větší! Když jste si ráno vychutnávali snídani ani jste netušili kolik rekordů můžete v Dubaji během jednoho dne posbírat. (Pokud si přejete zažít i jízdu na Ain Dubai, tak doporučujeme abyste si udělali rezervaci na některý z posledních dvou dnů zájezdu a absolvovali večerní jízdu).

Tento výlet končí kolem 15:00 na Dubai Mall s možností jízdy nahoru na Burj Khalifa a poté počkáme na večerní světelnou show a legendární fontány. Teprve po ulovení tohoto zážitku se vracíme zpět do hotelu.

12. den: Rozlučka s Arábií

DUBAJ – PRAHA/VÍDEŇ

Odlet domů. Stal se z vás odborník na Arábii. Umíte si takto udělat svůj vlastní názor. Vy teď víte, že bohatství, které mají předcházely dlouhé roky chudoby a nesmírně těžkého života minulých generaci. Tato cesta vás nutí uvažovat.

 

Perský záliv
<
>
Dubajské panoramaDubaj z výškyProjížďka na lodi po Perském zálivuHotel Burj Al Arab patří mezi nejdrašší hotely světaNejvyšší věž v Dubaji - Burj KhalifaArabské mešity vás oslní krásouOchutnáte tu nejlepší kávuOpulentní sultanáty a emiráty hýbou světemProjedete se na velbloudovi?Památky OmánuPlavba po Dubai Creek na tradiční loďceUvidíme panovníka?Setkání s místnímiMuezíni se z minaretů mešit ozývají i zde v KataruNávštěva mešityCesta napříč Perským zálivemV Perském zálivu milují nákupní centraRopné bohatství a služby Dubajetší země světa na jedné cestěNeopomeneme ani tradiční kulturu, navštívíme mešitu Al FatehNakoupíte na tradičním trhuA poznáme i místní tradiceVítejte v BahrajnuSlužby Dubaje jsou dokonaléPod vedením arabistů do zemí emírůS našimi Ománskými kamardáyNavštívíme nespočet mešitMíříme do hor Ománu, na místa, kde už moc sultána nesahalaSkryté částí Emirátů poznáte důkladnějiNavštívíme nejbezpečnější země světaPřeneseme se i o pár desítek let dozaduZábava v podobě pouštního safariMnozí tvrdí, že Doha, hlavní město Kataru, má nejkrásnější mrakodrapy světaKomplexní cesta ArábiíDoha tower Jeana Nouvela Města Perského zálivu srší bohatstvímStará Manama už je minulost,v pozadí už se rýsuje přítomnost a budoucnostNa této cestě zažijete nezapomenutelné zážitkyCentrum Dubaje se velmi rychle měníVýhledy na moderní DohuI v Dubaji se dá lyžovatJachtový přístav v Dubai MarinaVychutnávat si budeme výborný čajNa trhu ve starém městě najdete vše možné, od zlata po kořeníVšude samé zlato
Pouštní safari na dunách

Perský záliv - Omán, Dubaj, Katar, Bahrajn - poděkování

ahoj Adélo,
domů jsme přiletěli šťastně. Chceme ti ještě jednou poděkovat za pěkně strávený poznávací zájezd. Bylo nám s tebou a se všemi velmi příjemně. Pokud se můžeme vyjádřit k situaci v Bahrajnu, neměli jsme tam pocit nebezpečí. Právě naopak, odtud jsme si odnesli nejvíce zážitků a informací o zemi, její historii a jejích obyvatelích. Podle našeho názoru, situace v Bahrajnu není taková, jak je prezentována v médiích. Ulice byly klidné a z našeho pohledu i bezpečné.V situaci, v jaké jsme tam byli, není důvod mít strach navštívit tuto zemi.
Vladimír

Čti více
Dubajské panorama

Perský záliv

Chceme ještě jednou poděkovat za pěkně strávený poznávací zájezd. Bylo nám velmi příjemně. Pokud se můžeme vyjádřit k situaci v Bahrajnu, neměli jsme tam pocit nebezpečí. Právě naopak, odtud jsme si odnesli nejvíce zážitků a informací o zemi, její historii a její obyvatelích. Podle našeho názoru, situace v Bahrajnu není taková, jak je prezentována v médiích. Ulice byly klidné a z našeho pohledu i bezpečné. V situaci, v jaké jsme tam byli, není důvod mít strach navštívit tyto země.

Vláďa Malý

Čti více
Dubaj z výšky

Perský záliv - Dubaj, Omán - všechno bylo super. Děkuji!

Byla jsem v Dubaji víckrát, a proto jsem tuto cestu s CK SEN odkládala. Co nového se mohu dozvědět? Umím si to představit sama… Měla jsem od kamarádů dobré hodnocení, že je to opravdu dobré, že v SEN to připravují bývalí studenti arabštiny, kteří tu dlouhodobě žili. Nechala jsem se ukecat a udělala jsem dobře. Ten rozsah cesty je neuvěřitelný. A program taktéž. Dokonce jsem v Dubaji viděla 3x víc něž za moje poslední 3 cesty. A hlavně jsem pochopila, že ten stát není pouze o Dubaji, ale teď jsme prošli i dalších 6 emirátů. Poznali jsme zvyky domorodců, jedli velblouda, humus a baba ganúdž, fúl a sladké datle. Pili jsme arabskou kávu. Tu pravou arabskou kávu. No a k tom i kávu se zlatem a spali ve zlatém hotelu, který je nejvyšším na světě. Jednoduše zážitek za zážitkem. Tato cesta mi potvrdila, že SEN jsou profesionálové, a i v běžné destinaci (tento zájezd jsem doposud považovala za běžný) dokážou kouzlit. Super pláže, skvělá strava, hotely o mnoho lepší než SEN slibuje. Jinak, to se se u nich stává pravidelně, že máme lepší hotel, než za jaký jsme si zaplatili. Ale hlavně skvělý program, skvělá parta. Největší zážitek? Dědinka Al Hamra v horách Ománu a horský hotel k tomu. Závody velbloudů. A vlastně všechno bylo super. Děkuji! Rebeka

Čti více

To nejlepší z Dubaje

Ahoj ze světového nej Dubaje. Dnes naše československá SEN skupinka absolvovala všechno to nej z Dubajské nabídký. Hned ráno jsme se podívali na město ze 124. patra, abychom věděli, kam půjdeme dál. V automatu na zlato jsme nakoupili zlatě cihličky a vyrazili jsme do města. Panovník rekonstruuje svůj palác, mešita Jumeirah nás přivítala svoláváním na modlitbu a na zlatém či látkovém bazaru máme už své kamarády, kteří nám dávají speciální SEN slevy. Oběd v SEN restauraci a potom šup na nejbělejší písečnou Jumeirah Beach. Burj al Arab, Jumeirah Beach hotel, palmový ostrov, hotel Atlantis, lyžování v Ski Dubaj a na závěr jedinečné fontány pod Burj Khalifa. Uff, viděli jsme toho hodně, ale o to víc nám nyní chutná chlazené pivko v našem hotelovém baru.  Zítra nás ráno čekají nákupy, jízda metrem, pláž a po obědě nastupujeme do auta a směřujeme do pouště. 

Čti více

Omán, Dubaj, Katar, Bahrajn,Kuvajt

Příjemná společnost, hodně smíchu a slunečné dny, to je to co nás provází na cestě po zemích zálivu. Omán nás přivítal horkem, ale my jsme si už zvykli, opálili jsme se, takže dnešních 39 stupňů nám absolutně vyhovuje. UNESCO památky v Ománském vnitrozemí, Nizwa a hliněné mšstečko Al Hambro byly silným zážitkem. Stařičký dědeček jako z pohádky, milí babička a její čerstvý chléb, vůně kadidla a koření. Muscat se stařičkým trhem Muttrah, sídlo milovaného sultána, muzeum a nepochybně velká mešita sultana Quaboosa byly třešničkou na dortu. Omán nás všechny opět dostal. Krátký přelet a už jsme v moderním Dubaji. To nejvyšší, nejhloubější, najširší, nejhezčí. Vše jsme absolvovali! Bazar s kořením, bazar se zlatem, plavbu ABROU po zátoce, Burj al Arab, Burj Khalifa, Atlantis, palmový ostrov Jumeirah či lyžování v Ski Dubai! A jak se na dobré zvyky patří, majestátní fontánová show vystřídala nákupy. Výprodeje nám přáli, takže s pocitem těžkých zavazadel a novým kufrem dnes letíme do Kataru. Šup do letadla, za chvíli nás čeká Doha!

Čti více

Slepá ryba na poušti

Zní to jako špatný vtip, ale my jsme ji viděli. A ne jednu. Ale popořadě. Přistáli jsme na letišti ve městě Muscat, v hlavním městě Sultanátu Ománu. Nikdo nevěděl co očekávat. Země je úžasně vybudována a to co tady na nás dva dny dýchá, je nefalšovaný sen. Prošli jsme se starým Muscatem při Al Alam, což je sultánský palác, viděli jsme Národní muzeum, které otevřeli před 6 měsíci. Ochutnali první shawarmu na ulici v přístavu Matrah a po návštěvě fenu (trhu), kde jsme nakoupili kadidlo, jsme skočili do vynikající restaurace Bait Al Luban na typické ománské jídlo. I další den máme co dělat. Jelikož jsme pouze čtyři s průvodcem, máme volnější ruku. Brzo ráno vyrážíme do vnitrozemí, do pohoří Hajar. Zde se ukrývají skvosty ze středověku. Hrady a pevnosti, jaké byste v této části světa nečekali. Připomínají středověkou Evropu. Místní vládce, imám, jich tu vybudoval desítky. My jsme dnes viděli Jibreen a Bahla. Jibreen je nádherně zachovalý s vnitřní výzdobou, jakou jinde v Ománu nenajdete. Obrovský labyrint ze 13 století. Fascinující. Ne nadarmo byl tento hrad zapsán na seznam UNESCO. Prošli jsme se kolem hradu Nizwa, poohlédli se po místním fenu a zkontrolovali i dobytčí trh. Ochutnali jsme datle z místní oázy a našli si ty právě pro sebe. Měli jsme čas a tak jsme se rozhodli podívat se do jediné zpřístupněné jeskyně na arabském poloostrově. Al Hoot je klasická vápencová jeskyně objevena roku 1960. Výzdoba je na menších prostorách jak jsme zvyklí z našeho krasového systému, ale i tak nás to dostalo. Uvnitř bylo 25 stupňů, vysoka vlhkost a množství krápníkové výzdoboy. Žijí zde tři endemické druhy živočichů. Jeden druh netopýra, jeden druh pavouka a v 900m dlouhém jeskynním jezeře slepá a bezbarvá ryba. Uprostřed Ománské pouště je oáza, v ní jeskyně, v ní velké jezero a v jezeře slepé ryby. Nedává to smysl… ale je to tak a my jsme jich v jezírku viděli nepočítaně. Z jeskyně jsme se ještě vyškrábali autem do výšky 2300m.n. m. a podívali se z hřebene nejvyššího Ománského pohoří Al Jabal Al Akhdar na planinu pod námi a na náhorní planinu, kde se pěstují broskve, granátová jablka a další ovoce. Nádherné scenérie byly všude kolem a úchvatná a osvětlená cesta serpentinami zpět dolů nás dovedla zpět do Muscatu. Dopřáli jsme si v největším shopping mallu v Ománu užasné palačinky s ovocem a nyní už odpočíváme a chystáme se na další zážitky.

Čti více

Quatar aneb jak jsme ho prošli křížem krážem

Qatar – malý exotický stát, kde ropa opět ukazuje, co se dá všechno postavit, spravit a že vlastně nic není žádný problém. Že prý Dubaj má nejvyšší budovy světa? Viděli jste Dohu? Že jste tu byli před 2 lety a že jste nic neviděli. No kdybyste přišli teď, divili byste se tak jako asi my. Nám Doha přišla kompaktnější, lépe zorganizovaný a snad i hezčí než Dubaj. Zde místní obyvatelé dostávají průměrný výdělek 5000 dolarů a pokud nepracují tak polovičku a téměř vše zdarma. Odkud mají peníze? Ropa, plyn a zase ropa. A když má Qatar tolik ropy a jen něco přes 1 milion obyvatel no nerozdávejte. Napadlo nás co tak projet Qatar autem. Vždyť má jen něco přes 11 tisíc km čtverců. A kromě nejsevernějšího bodu Qataru s tyrkysovou barvou a pohraniční stráže, jsme se podívali, odkud pochází místní dynastie. Z malé pevnosti, kam nikdo nechodí neboť je prý daleko 80 k od Doha. Nám přišla zajímavější než ta v Nizwy, ale překvapení nás čekalo, když nás místní kmen pozval k sobě domů. My máme chaty, oni mají stany, ženy nechali doma a oni sami ve stanu, samozřejmě klimatizovaném a klábosili o životě.  A potom na závěr dne přes ropné pole a na dohled k Saúdské Arábii jsme vylezli snad na největší dunu v Qataru. Qatar je božský, přijďte sem a uvidíte

Čti více

Co to vlastně Omán je?

Jmenuje se Jeho Veličenstvo Sultán Qaboos. ON je Omán. Od roku 1970, kdy převzal pokojnou cestou kontrolu nad zemí Muscat and Oman, se zde pod jeho vedením hodně změnilo. Z jednoduché země se stalo jedno úžasné, vybudované a prosperující místo. Samotný Muscat je fascinující. Staré město je bez pohybu. Jakoby tam ani vánek nebyl. Je zde "pouze" palác a další vládní budovy. Ani kávu si tu pořádně nemáte kde dát. Toto není místo připravené pro turisty. To najdete o 4km dále v Matrah. Zde je promenáda na nábřeží pod pevností, množství restaurací a podobných věcí, které zajímají turisty, ale hlavně domácí. Infrastruktura je fascinující. Dálniční systém, který prochází městy a vesnicemi je dokonalý. Rychlost? Přes vesnici 120km / h. A pokud pojedete víc? Změří Vás jeden z radarů, které jsou zde nainstalovány na každých cca 2-4 kilometrech. Nepřeháním. Nikde na světě jsem neviděl tolik radarů. V Muscatu vzkvétá obchod. Nákupní centra a obchody jsou všude, kam se jen podíváte. A všude je plno lidí, kteří utrácejí peníze. Přibližně polovina lidí žijících v Ománu jsou cizinci z Indie, Pákistánu a Íránu. Necelá polovina jsou Ománci, kteří tu jsou "chráněni" a stát se o ně velmi dobře stará a zajišťuje jim levnou pracovní sílu z indického subkontinentu. I takto dokáže vypadat krajina, o které si myslíme… nebo vlastně nemyslíme nic. To musíte zažít pouze na vlastní oči.

Čti více

Omán, Dubaj, Katar, Bahrajn,Kuvajt

Příjemná společnost, hodně smíchu a slunečné dny, to je to co nás provází na cestě po zemích zálivu. Omán nás přivítal horkem, ale my jsme si už zvykli, opálili jsme se, takže dnešních 39 stupňů nám absolutně vyhovuje. UNESCO památky v Ománském vnitrozemí, Nizwa a hliněné mšstečko Al Hambro byly silným zážitkem. Stařičký dědeček jako z pohádky, milí babička a její čerstvý chléb, vůně kadidla a koření. Muscat se stařičkým trhem Muttrah, sídlo milovaného sultána, muzeum a nepochybně velká mešita sultana Quaboosa byly třešničkou na dortu. Omán nás všechny opět dostal. Krátký přelet a už jsme v moderním Dubaji. To nejvyšší, nejhloubější, najširší, nejhezčí. Vše jsme absolvovali! Bazar s kořením, bazar se zlatem, plavbu ABROU po zátoce, Burj al Arab, Burj Khalifa, Atlantis, palmový ostrov Jumeirah či lyžování v Ski Dubai! A jak se na dobré zvyky patří, majestátní fontánová show vystřídala nákupy. Výprodeje nám přáli, takže s pocitem těžkých zavazadel a novým kufrem dnes letíme do Kataru. Šup do letadla, za chvíli nás čeká Doha!

Čti více

Máte předběžný zájem o tento zájezd? Budeme Vás kontaktovat, rádi zodpovíme všechny Vaše dotazy a zašleme kalkulaci zájezdu na Váš email.Povinné pole

Formulář byl odeslán, děkujeme.

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Více informací