Užijete si služby hotelu Marriot Mena House
sleva first minute až 25%

Egypt all inclusive komfortněji

Nejvýhodnější program na trhu. Krátký poznávací program a all inclusive odpočinek u Rudého moře. Naše poznávání země se zaměří na bohatý sever, kterému vdechl život Nil. Poznáme Alexandrii – nejkrásnější město země – Nevěstu Středomoří. Káhira – křesťanská, muslimská ale i židovská, s výhodnými nákupy a gurmánskými zážitky. I prohlídka pyramid je na tomto zájezdu mnohem kvalitnější, se vstupem dovnitř pyramidy již v ceně. Nejvýhodnější cena pouze pro vás.

 
  • Historická Káhira plná památek 
  • Starověké mésto - Alexandrie 
  • Relax s All-inclusice v Hurgádě 
Čti více

Tel.: 224 250 138, 608 482 877   |   Email: cksen@cksen.cz

Termíny a cenyProgram a mapaFotogalerieReference klientůZážitky ze zájezduTOP místa zájezdu

Cena zahrnuje:

mezinárodní letenku v economy class, letištní poplatky, 10 x ubytování ve 3* a 4* hotelích v pokojích pro dvě osoby, snídaně během poznávací části v severním Egyptě, all inclusive stravování v Hurghadě, 1x vstup dovnitř pyramidy, SEN průvodce, lokálního egyptologa během celé poznávací části, 2 ze 7 starověkých divů světa, pojištění proti insolventnosti, bohatý poznávací program v okolí Káhiry, návštěva unikátní Alexandrie, na kterou si jiní netroufnou, dopravu během celého pobytu klimatizovanými autobusy, asistenční služby

Cena nezahrnuje:

víza (kupují se přímo na letišti), místní přelet Káhira – Hurghada, ostatní stravu mimo uvedené, cestovní pojištění 

Ubytování:

Káhira – Hotel Barceló ****, 3 noci
 
Hurghada – Pyramisa Sahl Hasheesh *****, 7 nocí
 
Hotely na konkrétních termínech můžou být i jiné. Závisí to na dostupnosti, obsazenosti a na včasném přihlášení.
 
„Hvězdičkování“ není součástí obchodního jména hotelu, ale hodnocením jeho kvality od velkých nadnárodních rezervačních systémů jako booking.com, agoda.com, v některých případech podle oficiálního hodnocení samotného hotelu.
 
Jednotlivé pokoje v hotelích se mohou lišit, uvedené fotografie jsou ze standardních dvoulůžkových pokojů.

Poznámka:

Na zájezd létáme vybranými leteckými společnostmi AUSTRIAN/EGYPT AIR/LUFTHANSA/EDELWEISS. Přesné a finální údaje o vašem letu vám zašleme nejpozději 21 dnů před odletem na zájezd.

Hotely v základní ceně zájezdu
Doplňkové služby - SEN premium

1. den: Let do Káhiry – největší aglomerace kontinentu

 
PRAHA/VÍDEŇ – KÁHIRA
 
Čeká nás let do Egypta, do ohromující exotické destinace s rozlohou přes 1 milion km2! Po zhruba 3,5 hodinách přistáváme v Káhiře, jež je považovaná za největší aglomeraci Afriky. Čeká Vás krátké intenzivní poznávání a dlouhý odpočinek u Rudého moře. Setkání s našimi dlouholetými egyptskými partnery – přáteli, kteří zkrátí naše letištní procedury na polovinu. Káhira a první doušky egyptské reality, kterou Vaši průvodci milují a Vy se tímto nadšením brzy nakazíte. 
 
Nasedneme do luxusního klimatizovaného autobusu a míříme do našeho hotelu, který se nachází ve stínu pyramid. Ani hodinová cesta není s CK SEN zbytečná. Představíme si Egypt, věci, které můžeme dělat a které ne, čeho se vyvarovat, kde získáme nejlepší kurz na výměnu eura za egyptské libry. Co se dnes probírá v egyptských denících a na Facebooku? Co jedí Egypťané na večeři a co k snídani? Věděli jste, že Egypťané čtou zprava doleva? Že veškerý odpad házejí na střechu? Že zde nefungují žádná pravidla silničního provozu a nechápou princip semaforu?
Vnoříme se do obrovské metropole, která udává tón arabskému světu. V Káhiře plánujeme strávit tři noci a náš čas zde na severu Egypta si rozhodně užijeme, protože pro vás máme připravený program, který jsme za poslední léta vylepšili do naší nové, moderní podoby. „Moudrost je bohatství“ říká domorodé přísloví a na tomto zájezdu velmi zbohatneme. Čeká nás první noc v Egyptě, první nádech orientálního jídla či první čaj se snítkou máty.
 

2. den: Alexandrie – nejkrásnější město Egypta (Kleopatra, Cézar, 7. div světa)

 
KÁHIRA – ALEXANDRIE – KÁHIRA
 
Hned po snídani vyrážíme na sever do přímořské Alexandrie – druhého největšího města země a nejvýznamnějšího egyptského přístavu. Tato metropole rozkládající se na březích Středozemního moře je důležitější, než bychom si mohli myslet. Svou rozlohou dokonce konkuruje Athénám, Barceloně, Marseille či Neapoli. Alexandrie přezdívaná „Nevěsta Středomoří“ je nejevropštějším městem největší arabské země světa, a proto se jeví jako ideální pro naši aklimatizaci. Vyrážíme z Káhiry po výpadovce tak, abychom se vyhnuli všem dopravním zácpám a míříme k deltě řeky Nil. Nejdelší řeka světa právě zde končí svou dlouhou pouť, která měří více než 7 000 km! Zajímavost: Na levém rameni delty se našla slavná Rosettská deska (dnes v British Museum) podle které Francouz J. F.
 
Champollion rozluštil hieroglyfy.
Alexandrie byla založena v roce 331 př.nl. velkým vojevůdcem Alexandrem Makedonským. Slyšeli jste, že Alexandr přišel do Egypta s historkou, že jeho skutečným biologickým otcem je faraon Nektanebos II.? Byl to poslední vládce třicáté dynastie, který před Peršany utekl do Makedonie. Ve věštírně v Siwa Alexandrovi uznali jeho božský původ odvozený od Slunce, a tedy egyptského boha Amon-Ra. Alexandrova podoba, jako faraona, byla následně vytesána do skály na více místech Egypta.
Podle vědců je největší Evropan, Alexandr Veliký pohřben právě zde v Alexandrii, ve skleněné truhle obalené čistým zlatem. A my jsme dnes tady – ve městě, které mělo možnost navštívit minimum Čechů a Slováků. Alexandrie byla bezmála 1000 (tisíc!) let hlavním městem Egypta. Toto město zná na světě každý. My ve SNU sem jezdíme každoročně od roku 2000 a máme pro Vás perfektní smysluplný program, který dodá Vaší návštěvě Egypta nový rozměr.
 
Alexandrie je město posledního faraona Egypta, město odkud vládla slavná Kleopatra. Po příjezdu do Alexandrie míříme nejprve do zdejších katakomb Kom El Shoqafa. Využívány někdy od 2. do 4. století jsou největším římským pohřebištěm řecko-římské éry. Řekneme si o trojúhelníku lásky mezi krásnou Kleopatrou, udatným Caesarem a Markem Antoniem i o přechodu moci z řeckých rukou do rukou silné Římské říše. Po prohlídce alexandrijských katakomb se přesouváme na místo, kde kdysi stál slavný Alexandrijský maják – jeden ze 7. starověkých divů světa. Egypt měl dva a oba společně navštívíme! Vejdeme na ostrov Faros, přesně na místo majáku, kde dnes naleznete pevnost Qait Bay z 15. století. Po příjemně stráveném čase v pevnosti či v jejím okolí, kde leží starý přístav posetý dřevěnými loděmi se vypravíme na oběd. Jsme na břehu Středozemního moře, a tak jsou grilované ryby jasnou volbou! Dlouhá léta navštěvujeme restauraci, kde hodovali královny, sultáni, prezidenti, při vstupu najdete fotografie Jásira Arafata či Jamese Bonda. Lepší ryby v Egyptě nenajdete a my přesně víme kam jít, abychom si je dokonale vychutnali také s teplým chlebem a tradičním egyptským mezze.
 
Po skvělém obědě směřujeme do Alexandrijské knihovny. Byla to bezkonkurenčně největší a nejslavnější starověká knihovna, nejdůležitější centrum vzdělávání, spojené s nejvlivnějšími velikány a mysliteli, a tak se zde psaly základy i naší kultury a historie. Na jejích stěnách uvidíte asuánskou žulu, která nese písmena abecedy všech světových jazyků. Najdete zde češtinu a naše „ô“ „š“ apod.? Alexandrie se stala střediskem kultury a poprvé v celých dějinách lidstva i centrem vědy. Alexandrie byla svobodným helénistickým městem, ale zároveň i domovem největší židovské diaspory. Alexandrie byla významná i v raném křesťanství, kdy zde sídlil patriarcha. Projdeme se po slunečné promenádě Corniche, ochutnáme domácí alkohol (známe zde křesťanský obchod) a čerstvé džusy z tropického ovoce jako marakuja, mango či granátové jablko (podle sezóny), které stojí jen půl eura! Ochutnáte jeden a hned si půjdete koupit další! Na promenádě města se loučíme s mořem a porovnáváme Alexandrii s jinými velkoměsty Středomoří jako jsou Atény, Marseille či Neapol. Alexandrie je větší! Cestou do hotelu z města vzdělanosti a jarního vánku si budeme dávat dohromady sledy událostí. V Alexandrii bojovali Peršané, Julius Caesar, Arabové, Křižáci i Napoleon. Věděli jste, že sesterským městem Alexandrie je Bratislava? Unikátní Alexandrie je nám každopádně bližší. Nechápete, že do tohoto města jiné cestovní kanceláře nejezdí. My jsme tady a máme o zážitek navíc!
 

3. den: Pyramidy – uvidíme, a hlavně zažijeme mnohem víc!

 
GÍZA
 
Dnes na náš čeká den, na který jste se už všichni těšili. Hned po skvělé snídani vyrážíme, abychom mohli celý den strávit ve stínu jejich veličenstev pyramid! Chceme vás totálně nadchnout a jsme si jisti, že se nám to povede. Ne vše, co zažijete zde prozradíme, ale přečtěte si a porovnejte program a fotogalerii zájezdu (jde o naše fotografie, které jsme pořídili sami). Vydáme se na jih do prastarého hlavního města Memfisu a následně ještě dále přes plantáže datlových palem k pyramidám, které mají naši průvodci ve SNU nejraději. Když přijdou k pyramidám vždy nejprve řeknou Dobrý den, slušně se pozdraví. Jedná se o jedny z nejexpresivnějších svědectví vývoje lidstva, které jsou stále zahaleny tolika tajemstvími a vzbuzují naši úctu.
 
Opouštíme asfalt a cestička se klikatí mezi vesničkami, kde jako kdyby se zastavil čas. Navštívíme dvě pyramidy, které jsou starší než Cheopsova pyramida a stavitelé se na nich učili a udělali pár milých chyb. Lomená pyramida se nezdařila, ale je úžasná. Když si uvědomíme, že v době, kdy lidé stavěli tyto impozantní stavby, neznali ani železo, musíme žasnout. Troufnete si vejít dovnitř Rudé pyramidy? Překrásná symetrická s uzoučkým vstupem určitě není vhodná pro klaustrofobiky, vy kráčíte v podřepu a cítíte se jako Indiana Jones. Proč o těchto pyramidách nikdo nemluví? S CK SEN zkrátka zažije každý dobrodruh mnohem víc, než očekává! Přihlaste se na zájezd s lovci zážitků – budete nadšeni!
 
Následně u vesnice Sakkára navštívíme pyramidu faraona Džósera, která je nejstarší v
Egyptě. Přicházíme v době, kdy je pyramida nejlépe nasvícena a její architekt Imhotep (první známý architekt světa) by měl z nás radost. Znáte někoho, kdo byl uvnitř této pyramidy? SEN byl první cestovní kanceláří, která pyramidu v Sakkáře se svými klienty navštěvovala již od roku 2000 a byli jsme i první cestovkou, která byla v jejím nitru začátkem roku 2021. I zde se dozvíte o „trochu“ více. Projdeme se prachem Sakkáry a vejdeme i do hrobky poseté reliéfy, abychom pocítili vzrušení egyptologů před námi.
„Pyramidovou“ část dne končíme u nejznámějších pyramid v Gíze, kde máme také rozsáhlejší program. Vyvezeme se dozadu na vyhlídku, slunce svítí zpoza našich zad a osvětluje Cheopsovu (Chufuovu), Chefrénovu (Rachefovu) a Menkaureho pyramidu pod námi. Živě vidíme (naše smartphony mají kompas), že všechny stavby mají své stěny dokonale orientované na světové strany: sever, jih, východ a západ. Víte kolik pyramid je v Gíze? Tři? Ne, je jich až 9! Dotkneme se nejvyšší pyramidy světa, důkladně si ji vychutnáme a povíme si o ní víc. Jedná se o jediný starověký div světa, který se dochoval do současnosti, a přitom je tím nejstarším. Vědecké závěry, ale také hypotézy D. Melchizedeka o vesmírných elektrárnách. Každopádně i fyzikální chemik bude u těchto kolosů, které byly 3800 let (až do výstavby gotických katedrál) nejvyššími stavbami planety něco cítit. Závěr bude patřit sfinze, úžasné soše, která Vás překvapí svojí velikostí. Podíváme se jí z očí do očí? Kdo vydrží její pohled? Jaký je její příběh? Opět sem přijedeme při ideálním světle a Vaše fotografie budou těmi nejlepšími. Vy, sfinga a za ní nejvyšší pyramida světa. Krásný den ukončíme v restauraci, kde máme rezervovaný stůl a díváme se na západ slunce nad nejznámějšími pyramidami světa. Výborné jídlo, které ocení i vegani (baba ghanoush, humus, tahina či molokhia) a pohled na který nikdy nezapomenete. Tak co, měli jsme pravdu, že to bude den plný zážitků?
 

4. den: Studna, ze které pil Ježíš a nejstarší kavárna

 
KÁHIRA – HURGHADA
 
Obrovské město většina turistů vynechává, bojí se ho. Garant tohoto zájezdu, MUDr. Ľuboš Fellner zde dlouho za posledních 30 let bydlel, lásku ke Káhiře přenesl na své průvodce a ti Vám ukáží město tak, že budete nadšeni a budete se cítit jako vítězové (Káhira = vítězná). Začínáme v novém muzeu Egyptské historie (GEM), které je považováno za největší muzeum archeologie na světě. Pokud není otevřeno, navštěvujeme Al-Mathaf al-Misrí na náměstí Tahrír. Muzeum s více než 120 000 artefakty je jednou z nejvýznamnějších kulturních institucí země. Staré a zaprášené Egyptské muzeum je plné zlata, pokladů a mumií. Kdo se chce osobně seznámit s Ramessem II a kdo chce na vlastní oči vidět zlatý sarkofág Tutanchamona? Uvidíte také vzácnou podobiznu Achnatona, unikátní Narmerovu paletu starou více než 5000 let a nadchnou Vás i nádherné sochy Amenhotepa III. V uších máte sluchátka, chodíte si po muzeu volně, dotýkáte se tisíciletých pokladů (je to dovoleno) a průvodce – egyptolog, Vám podává profesionální výklad a odpoví na všechny Vaše dotazy. Vše, co máte načteno se Vám najednou seřazuje do logických souvislostí.
 
Přejdeme přes Nil a naším klimatizovaným autobusem obdivujíc řidičské umění našeho šoféra vystoupíme nahoru na Citadelu. Tato je po pyramidách a muzeu nejnavštěvovanější památkou Káhiry. Saladinova Citadela stojí jako dominanta na vrcholku hory Mukattam a je impozantním vyjádřením několika stylů islámského umění, symbolem egyptské moci. Její nejznámější stavbou je alabastrová Mešita Mohammeda Alího z 19. století, ve které budeme obdivovat dokonalost islámské architektury. Vychutnáme si panorama Káhiry, a právě na tomto místě pochopíme, jak je toto místo obrovské, přímo až nekonečné. Uvidíte odsud i pyramidy? Po obhlídce Citadely se podíváme na další významná náboženská místa Káhiry. Masivní mešita Sultána Hassana je pod patronátem UNESCO a není jen samotným místem modlení, ale sloužila také jako medresa, tedy univerzita. Na stěnách budete obdivovat citáty z Koránu a celou tu obrovskou nádheru si důkladně projedeme a vysvětlíme. Oblouková konstrukce mešity byla dlouhá staletí nedosažitelná. Následně se zastavíme na místech, která jiní většinou ani neví kde najít. U hrobky posledního krále Egypta a u hrobky posledního šáha Íránu.
 
Egypt však není jen muslimský a my se podíváme na starobylou křesťanskou menšinu v koptské Káhiře. Koptská čtvrť v Káhiře sídlí ve staré části a nese si úplně jinou atmosféru, než je ta islámská. Jeden z nejdůležitějších křesťanských chrámů města je Kostel sv. Jiřího. Navštívíme zde podzemní kostel, postavený kolem studny, ze které prý pil malý Ježíšek poté, co Herodes jeho rodinu vyhnal z Betléma. Kostel najdeme v uličkách, které snadno přehlédnete, jste-li zde poprvé. V Egyptě žila Marie s Josefem a Ježíšem 3 roky, ale toto je to nejdůležitější, dnes poutní místo. V dalším unikátním kostele „zavěšeném“ vysoko na skále si ukážeme i portrét koptské Mony Lízy, a kromě ikon najdeme i ojedinělé koptské fresky.
 
Kolem ostrova Gezira, Zamalek a 187 m Káhirské věže přecházíme na náměstí Tahrír, kde se lámala historie Egypta ve 21.století. Po obědě prohlídka pokračuje nejstarší částí Káhiry s nejstarší stavbou města, kterou je pevnost Babylón. Zastavíme se, vyfotíme a povíme si o tomto unikátu, který opět jiní ani neví kde najít. Al Fustát, místo, kde vzniklo první hlavní město muslimů v Egyptě již v roce 641 s nejstarší mešitou Afriky. A to nejlepší na závěr, úžasný trh Khan el-Khalili. Slunce zapadá nad Husajnovou mešitou a nejstarší univerzitou světa al-Azhar a my boční uzoučkou uličkou naproti vstupujeme na orientální bazar jako do Aladinovy jeskyně. Je to náročný program, ale my ho máme za ta léta tak propracovaný, že ho snadno stíháme. Dáme si dvouhodinové volno v nejstarší kavárně Afriky v el Fishawy. Ochutnáte kvalitní kávu, silný čaj s větvičkou čerstvé máty či Keftu nebo Falafel? Individuální toulání se prastarými neuvěřitelně fotogenickými uličkami, výhled na Káhiru z vrcholku tajných minaretů, nebo dáte přednost procházce s průvodcem nejkrásnější ulicí Káhiry, Al-Muizz (pod patronátem UNESCO)? Jeruzalém má Damašskou bránu, Káhira má bránu Bab – Al Futuh, která vstupuje právě na úžasnou ulici Al-Muizz. Nejkrásnější je v noci se stovkami vysvícených obchodů plných stříbra a zlata. Rychlokurz smlouvání v praxi a miliony suvenýrů. Slunce zapadlo, tisíce „aladinových“ lamp se rozsvítilo a stejně tak láska ve vašem srdci. Káhira je úžasná a už to víte i Vy!
Poté, co jsme si užili fantastické příběhy pyramid, staré Káhiry i středomořské Alexandrie opustíme milionové hlavní město a přeletíme do známého letoviska Hurghada na břehu Rudého moře.
 

5. den: Skvělý odpočinek

 
RUDÉ MOŘE
 
Po naší poznávačce vás nyní čeká zasloužený odpočinek a relax u Rudého moře.
 

6. den: Relax u Rudého moře – odpočinek all inclusive 

 
HURGHADA
 
Dnes budete jen a jen odpočívat. Vychutnejte si svou snídani v hotelu s výhledem na moře začněte svůj den v příjemné atmosféře. Posedíte si u arabské kávy a pak uděláte pár kroků a přesunete se na pláž. Koupání v krásně čistém Rudém moři s korálovými útesy, a tak si nezapomeňte s sebou vzít i šnorchl. Užíváte si své all inclusive a takový bezbřehý odpočinek vám padne víc, než dobře!
 

7. den: Relax u Rudého moře – odpočinek all inklusive

 
HURGHADA
 
Den na břehu Rudého moře. Skočíte hned ráno po snídani do tyrkysové zátoky nebo si na dnes naplánujete exotickou masáž či orientální hammam ve SPA ve vašem hotelu? Věřte, že vám to skvěle padne a ulovíte krásný a ojedinělý zážitek. Vydejte se k vašemu plážovému baru, nechte si namíchat skvělý drink a užívejte si výhled na odstíny moře a panorama, které ozdobí několik korálových ostrůvků. No není vám tady dobře? A to si vezměte, že máte ještě před sebou několik krásných dní!
 

8. den: Relax u Rudého moře – odpočinek all inklusive

 
HURGHADA
 
Ráno se opět nadechnete příjemného vzduchu ještě na vašem balkoně před tím, než si vychutnáte snídani. Zkusili jste už k snídani egyptský foul nebo falafel? Zkuste a dáte si ho i zítra! Dnes po obědě se opět setkáte s vaším průvodcem, se kterým jste lovili zážitky v Káhiře, Alexandrii či v nejkrásnějších egyptských pyramidách, protože se se skupinou vrátí z jižního Egypta a až do konce pobytu už bude i s vámi. Vidíme se v podvečer v hotelovém baru na skvělém drinku? Co byste řekli dnes na to, že zkusíte v resortu vyměnit restauraci a ochutnat tak nové kulinářské zážitky? V resortu jste už jako doma.
 

9. den: Relax u Rudého moře – odpočinek all inklusive

 
HURGHADA
 
Během naší oddechové části u moře organizujeme pro zájemce výlet po Hurghadě, dobrodružství na čtyřkolkách do pouště, nebo půl denní či celodenní výlet na lodi spojený s potápěním nebo šnorchlováním. Na poslední cestě se potápěla s kyslíkovými bombami polovina klientů. Na dva klienty je přidělen jeden profesionální instruktor – potápěč. Cena závisí na počtu zájemců a speciální cena pro klienty SEN je na velmi kvalitní lodi již kolem 50 euro/os. Váš průvodce Vám poradí.
 

10. den: Relax u Rudého moře – odpočinek all inklusive

 
HURGHADA
 
Sladké nic nedělání. Poslední drink, rozloučení s novými přáteli, které spojuje stejná vášeň pro poznávání a kvalitu. Naše cesty vždy vyselektují super partu!
 

11. den: Domov!

 
HURGHADA – KÁHIRA – EVROPA
 
Je čas opustit svůdný Egypt a vydat se na cestu na letiště v Káhiře. Na konci naší cesty, když už nastupujeme do letadla, unavení sluncem a s hlavou přeplněnou letopočty, zážitky a dojmy se snažíme sumarizovat, co všechno jsme vlastně viděli a zažili, a s potěšením zjišťujeme, že jsme se zamilovali. Do Egypta, do jeho pouště, do životodárného Nilu, ale hlavně do egyptské pohostinnosti a upřímného úsměvu Egypťanů, který nás spolu s výkřiky „Welcome to Egypt, my friend!“ bude v duchu doprovázet ještě velmi dlouho.
Egypt all inclusive
<
>
Těšit se můžete na relax v hotelu Marriot Mena HouseJeden z divů světa - pyramidy v Gíze Sfinga střežící pyramidy v EgyptěSEN v EgyptěZažijte kouzlo EgyptaS CK SEN se do Egypta doslova zamilujetePodíváte se sfinze přímo do očíPohled na pyramidy při západu slunceNejstarší stupňovitá pyramida v SakkařeSEN v SakařeTěšit se můžete na egyptskou architekturuVítejte v Káhiře - v největším městě celé Afriky Muzeum Sluneční lodě v egyptské GizeZlatá maska faraona TutanchamonaS námi se vydáte i k alabastrové mešitě  Muhammada AlihoPodíváte se dovnitř mešity Muhammada AlihoKatakomby ale i parky či pěkné mešity. CK SEN Alexandrii navštěvuje od roku 2000Překrásně malovaná Kagminiho hrobkaHluboko v podzemí v El Shoqafa, pohřebiště využívané někdy od 2. do 4. st.n.l.Uvidíte umění starých egypťanůLuxorský chrámEgyptská kultura stará tisíce let Plavba felukouJízda na velbloudu ke klášteru sv. SimeonaAtmosféra egyptského životaSeznámíme Vás s naším přítelem HamzouŠkolní uniforma je v Egyptě samozřejmostíPotkáte se s místnímiNávštěva starobylé křesťanské menšiny v koptské KáhiřeDívky na ulici Al- Muizz v blízkosti historické brány Bab - Al FutuhSetkání s exotickou etnickou skupinou NúbijcůOrientální bazar Khan el-KhaliliNa Asuánském trhu najdete africké šperky, koření a přírodní léčiteleČekají Vás gurmánské zážitkyRanní let balony nad Údolím králů a královenPlantáže datlových palemInteriér našeho kupé na trase Káhira - AsuánNáš pokoj v příplatkovém hotelu Sofitel Winter Palace v LuxoruBazén hotelu Hilton s plně funkčním baremHurghada – Coral Beach HotelOdpočinete si při plavbě po Rudém mořiPotápění v Rudém moři je zážitek Fantasický podmořský svět v Egyptě
Užijete si služby hotelu Marriot Mena House

Egypt - tak bohatý a skvělý program

Dobrý den,
dovolte mi poděkovat CK Sen za nádherný zájezd EGYPT -
maximální poznání (16. - 26. 11. 2022).
Žádná česko-slovenská CK nemá v nabídce v Egyptě tak bohatý a
skvělý program. Kromě tradičního běžného egyptského programu
jsme navštívili např. i Alexandrii, pyramidy v Sakkáře, chrámy v
okolí Asuánu a fantastický zážitek byl let balónem nad chrámy v
Luxoru.
Zároveň pan průvodce Martin Ferenčík vedl zájezd s přehledem,
porozuměním a je dokonalý profesionál.
Děkuji a přeji Vám mnoho dalších spokojených klientů.
Těším se s Vámi na příště!

S pozdravem
Aleš Šob, Hradec Králové

Čti více
Těšit se můžete na relax v hotelu Marriot Mena House

Egypt - SEN opět nezklamal

Rád bych napsal pár řádků po návratu z cesty Egypt maximální poznání a musím přiznat, že název zájezdu platí na 100%. To co jsme viděli a zažili nás s manželkou nadchlo. Super itinerář a program, vše jsme stíhali, na památkách nebylo mnoho turistů a díky naší průvodkyni Mirce organizace klapala. Jen někteří spolucestovatelé si trochu pletli zájezd s cestovní kanceláří a s individuální cestou a snažili se upravit program všech podle svých představ. Také neustálé šíření negativismu téměř na vše pohody nepřidá, ale nenechali jsme si cestu zkazit. Zážitky byly opět super silné a vidět úchvatnou krásu starou tisíce let na vlastní oči bylo nezapomenutelné. Díky Mirko, díky SEN. Renata a Libor Soumarovi

Čti více
Jeden z divů světa - pyramidy v Gíze

Egypt - Ještě dlouho budou v nás rezonovat vzpomínky na tuto cestu

Před několika dny jsme se vrátili ze zájezdu Egypt – maximálně poznání. Opět se CK SEN podařilo v tomto názvu vystihnout podstatu cesty, za 6 dní jsme prošli zemi od Alexandrie až po Abu Simbel, kde nás od hranice se Súdánem dělilo jen pár kilometrů. Vidět všechny ty úžasné dech beroucí památky na vlastní oči je nezapomenutelný zážitek na celý život. Kromě toho jsme poznali partu příjemných a zcestovalý lidí, kteří tento zážitek jen umocnily. Naše průvodkyně Mirka byla skvělá, vždy příjemná, rozvážná, s nadhledem zvládala všechny organizační záležitosti na 1. Ještě dlouho budou v nás rezonovat vzpomínky na tuto cestu a už teď se těšíme na další lov zážitků s CK SEN. Iveta a Zoltán Horváthovi

Čti více
Sfinga střežící pyramidy v Egyptě

Egypt - S radostí Vás budu všem doporučovat

Egypt mne ve skutečnosti nijak nikdy nelákal. Tato cesta byla shoda okolností a dodatečně mohu jen konstatovat, že velmi dobrá shoda.
Pyramidy v Gíze či jedinečný chrámový komplex Abu Simbel na západním břehu Násirova jezera, Egyptské muzeum v Káhiře. Nil jako takový i plavba po něm, chrámový komplex Karnak, let balonem nad Údolí králů, ale i piknik v Alexandrii. Díky především našemu průvodci Petrovi za množství poskytnutých informací, dokonalou organizaci a neustálý pozitivní přístup.
S radostí Vás budu všem doporučovat.
Takže snad příště zase někde s vámi na viděnou. Víťa

Čti více
SEN v Egyptě

Egypt - Vše super!!! Perfektně zorganizováno.

SEN opět nezklamal. Když maximálně – tak na maximum!!! Za 10 dní přejít od Severu na Jih, vidět všechny důležité památky, i ty méně známé (o to zajímavější) a navíc s perfektním výkladem, to se jen tak nevidí. Navíc když to máme zpestřené i s jiným programem (jízda taxíkem, na velbloudu, loďce, potápění, procházkou přes trhy přeplněnými otravnými Araby ...), to jsou věci, kterých si vážím ještě více, neboť pro mě je to hlavně o poznání jiné kultury a života. No hlavně je to i o průvodci (a možná 95 % závisí na něm). Ten náš byl skvělý, takže touto cestou chci poděkovat Petru Reaovi že nám ukázal, řekl a dal z tohoto zájezdu maximu. A děkuji mu i za to, že nikdy nebyl unavený dost na to, aby mi ještě odpovídal i na mé nekonečné otázky. Vše super!!! Perfektně zorganizováno, až na tu trošku vyčerpávající cestu domů (z Hurghady do Káhiry), ale vyspali jsme se z toho.
Děkujeme
Romana a Roman Lojkovi

Čti více

Legendární kavárnička El-Fishawi

Během našich toulek starou Káhirou jsme se zastavili v bazarové čtvrti Khan el-Khalili, která je snad nejživějším místem milionového města. Jako by tu na sebe všechno naráželo. Tradice, modernost, starobylý svět, zapomenuté kouzlo Orientu, otravují vás tu prodavači zbytečností, vítají vás tu obyčejní lidé s úsměvem na tváři, těšící se, že se zde opět po dlouhé době prochází alespoň pár turistů. Kdysi pulzoval bazar rušným turistickým životem, dnes za hodinku nepotkáme ani jednoho! Do bazarové čtvrti jsme se vydali jednak na procházku, abychom se nechali okouzlit orientem, ale především naším cílem bylo posezení v unikátní, legendární kavárničce El-Fishawi, která se ukrývá v bazarových uličkách. Nepozornému oku nebo člověku, který o ní nic neví, by bez problémů unikla a nikdy by si tu nesedl. My v CK SEN hledáme příběhy a El-Fishawi ho jednoznačně v sobě má! Tato kavárnička totiž otevřela své brány už koncem 18.století, tedy v roce 1773, a od tohoto roku se zde vypili statisíce litrů čaje, minula se zde snad tuna voňavé máty, a to nemluvíme o kávě či cukru. Sedneme si do kavárničky a Adil mě už pozná z dálky, a tak nás všechny vítá. Usadíme se na příjemných dřevěných lavicích a za chvíli nám na podnosech přistane tradiční, egyptská "ahwa", tedy voňavá káva, ale i černý čaj s ponořenou snítkou máty. Kolem je stařičký interiér, několik černobílých fotek z doby, kterou nikdo nevrátí, a zahlédneme i portrét egyptského spisovatele Nagíba Mahfuza, který toto místo miloval, trávil v něm čas, setkával se zde s přáteli a psal své knihy. Nakonec si jimi vypsal i Nobelovu cenu za literaturu jako první arabský spisovatel. Není těžké si představit, jak tu sedával i Jean-Paul Sartre, jak ulici prosycovaly těžké obláčky ovocného tabáku z vodní dýmky a do toho se mísila vůně kávy. Je to skutečně inspirativní prostředí. Posedíme si, povídáme se, popíjíme kávu a čaj, a toto místo se nám velmi rychle dostává pod kůži. Mimořádně příjemná zastávka na naší cestě Káhirou, a můžeme pokračovat dál. Ještě si vychutnáme Egyptské muzeum plné pokladů, nasedneme do vlaku, a ten nás odveze za dalšími příběhy až do jihoegyptského Asuánu. Naše cesta Egyptem nemá žádnou chybu!

Čti více

Uličkami a kostely koptské Káhiry

Brázdíme Káhiru křížem krážem a jednou z našich zajímavých zastávek je známá, stále přitažlivá koptská čtvrt. Křesťanská čtvrt v muslimském Egyptě? Kdo zná, byť jen špetku historie, tak samozřejmě nemůže být překvapený - v dnešním Egyptě mají křesťané cca 10 % populace, což v této lidnaté zemi tvoří téměř populaci České republiky! Řekli byste tedy, že v Egyptě je více křesťanů než v České republice? Ocitli jsme se v koptské čtvrti, starobylé části Káhiry, která je prošpikovaná kostely a příběhy. Zatouláme se do uliček, abychom v nich pohledali vzácný kostelík Abu Serge, tedy Kostel sv.Sergia a Bakcha, dvou mučedníků, kteří zemřeli pro víru v 3.století, a dodnes se stali symboly. Vejdeme dovnitř do kostela, je prázdný, a tak ještě více vyniknou v tichu krásné detaily od starých ikon přes baptisterium až po sloupy držící dřevěnou střechu. Pod kostelem nalezneme i stařičkou kapli, místo, kde měli svůj čas trávit Panna Maria, sv. Josef i malý Kristus během svého pobytu v Egyptě. Dnes je tato kaple poutním místem, a když do něj kráčíte, máte pocit, jako byste byli v Betlémě či v Jeruzalémě. Posedíme si tu, vychutnáme si atmosféru tichého místa a uličkami se proplétáme přes kostel sv. Jiří, ruiny pevnosti zvané Babylon až ke kostelu Panny Marie, který všichni znají jako Hanging Church, protože ho postavili na ruinách věží z pevnosti, a tudíž se nedotýkal země a "visel". Je to důležité místo, protože právě zde probíhá volba koptského papeže, a proto patří k nejdůležitějším místům koptské církve. Ta vznikala v Alexandrii, protože právě tam přinesl křesťanství sv. Marek, ale o pár století pokročila i do ostatních částí země, i do Káhiry, kde je dnes hluboce zakořeněná. Kostel je posetý ikonami (najdete jich zde až 110!), ale i relikviemi světců, a jak v Abu Serge, tak i zde je příjemný klid a ticho. Koptové jako takoví jsou starou křesťanskou větví, patří k ortodoxní linii orientálních církví a stále si drží koptštinu jako svůj liturgický jazyk, přestože jí už běžně vůbec nemluví, protože se asimilovali s arabštinou. Dlouhá léta byli během staletí pronásledováni a odstrkováni, což se změnilo až v 19.století, kdy Egyptu vládl Muhammad Alí Paša, který pro ně dokonce zrušil i náboženskou daň. Dnes je jejich postavení lepší, ale stále je to komunita, která musí čelit útokům, a za poslední roky se jednalo i o několik teroristických. I přesto se Koptové nevzdávají, a je zajímavé vidět toto místo na vlastní oči a poslouchat jeho příběhy.

Čti více

Foul – tradiční jídlo Egypta, jak chutná?

Foul patří společně s košarí k národním jídlům Egypta. Vypadá jednoduše, je jednoduchý, ale jeho chuť je tak geniální, že si vás nadobro podmaní a otevře Vám nové dveře do gurmánských zážitků. Egypťané velmi často začínají své dny právě s foulem. Je zdravý, ale pro mnohé je především super levným jídlem, a tak si jiné ani nemohou dovolit. Foul znají v Káhiře už téměř tisícovku let, a pokud se něco dělá opakovaně po deset století, tak to prostě nemůže být špatné. Foul představuje bob (často se u nás chybně hovoří o fazolích), který se tak dlouho připravuje a dusí v obrovské nádobě až změkne, aby se z něj mohla udělat kaše. Sama o sobě by neměla chuť, za kterou byste klidně kráčeli několik kilometrů, ale pokud takovou kaši doplníte římským kmínem, česnekem, citronovou šťávou, chilli a podlejete ji kvalitním olivovým olejem, objevíte něco, co jste nečekali. Jak to může být tak dobré? Vezměte si svůj Foul, sedněte si na ulici, která se probouzí, přikusujte k tomu placky Aiš, které jste dostali, a které v překladu znamenají život, a máte zážitek. Foul je zajímavé jídlo tím, že čím blíže k ulici jste, tím lepší je jeho chuť. Dokonalý egyptský streetfood. Foul nesmíte během své egyptské cesty vynechat, protože by to bylo jako byste si v Itálii nikdy nedali těstoviny. A to se prostě nedělá!

Čti více

Talaat Harb – obchodní ulice Egypta

Jedete do Egypta za nákupy? Za nimi se spíš jezdí do Dubaje, New Yorku či do Parndorfu. No možná o pár let přijde na řadu i Egypt, a tím pádem jeho největší město, Káhira. V tak obrovském městě jsou obrovské rozdíly. Chudí obyvatelé chodí tradičně na trhy Ataba. Procházíme Atabou a budíme neuvěřitelnou pozornost. Asi nikde na světě jsme na jedné ploše neviděli tolik lidí, ani v Hong Kongu, ani v Indii. No dobře, možná na trzích v Dilí u Ajmeri Gate je to stejné. Suq Ataba, to jsou statisíce lidí na malé ploše. Kromě ovoce se tu toho koupit příliš nedá, ale pro fotografa je to ráj. Pokud jedete od trhu El Ataba k mešitě Al Azhar, procházíte ulicí Kobri al Azhar, a rázem skočíte stovky let dozadu. Máme ne desítky, ale stovky fotografií. Prodavači doslova šílí a chtějí, abychom je vyfotili. Koupit se tu ale nic nedá. Koření, aladinové lampy, suvenýry, stříbro, zlato, papyry nakoupíte na bazaru Chan al Chalílí. Toto je tradiční bazar, srdce Káhiry, který jednoduše musíte vidět. Talaat Harb je ulice, kde se zastavte, pokud chcete koupit něco moderního. Od SD karty do foťáku po oblek či boty. New York má 5th Avenue, Paříž Avenue des Champs-Élysées a Káhira má Talaat Harb. Dobrá, to je trochu přehnané... Paša Talaat Harb byl prvním velkým podnikatelem, něco jako egyptský Baťa, ale v bankovním sektoru. Ulice Talaat Harb je zároveň přehlídkou koloniální Káhiry a všech jejích stylů. Ulice je dnes směsí západní pop kultury a arabské tradice, a když si mladí Egypťané domlouvají rande, tak je to často právě zde. Obchody a jejich výlohy se snaží rozvíjet v estetice moderního světa marketingu, přičemž často věci pomixují s arabskou kulturou. Jde o takový originální kýč, plný nadšení. Plus je tu pár vintage stoletých klasických zážitkových restaurací - hledejte např. Cafe Riche či Groppo. Jednoduše ulici Talaat Harb musíte vidět! Kde jinde koupíte bavlněný oblek za 30 euro?

Čti více

Národní jídlo Egypta – košarí

Zaručeně nejlepší egyptské jídlo - košarí. Je vhodné i pro vegetariány. Letím do Egypta na jaře roku 2021 a volám právníkovi Peťovi Reaovi, který Egypt pro CK SEN provází posledních 20 let. „Peťo, Ty si v Egyptě vkuse, což je v Káhiře nového, co mám vyzkoušet jako první?“ „Košarí Ľubo, dej si košarí, a dej si ho i za mě," byla jediná rada, a já jsem slyšel v hlase mlaskání. A tak Peťovu radu dodržuji. Tady v Káhiře existují velké restaurace, které se na košarí specializují. O co jde? Recept: mix čočky, těstovin politých hustou rajčatovou omáčkou. Připravte si košarí doma: budete potřebovat rýži, čočku, těstoviny, cibuli, česnek a rajčata. Nejprve uvaříme čočku, ideálně několik druhů tak, jak to dělají Egypťané. V čočkovém vývaru připravíme rýži a v dalším kastrůlku uvaříme malé makaróny a polámané špagety, opět několik druhů těstovin. Nadrobno nakrájenou cibuli osmahneme na oleji do zlatova. Základem je hustá rajčatová omáčka, kterou tak dobře jako Egypťané (nejvyhlášenější je v Asuánu - městě s nejlepším kořením) neuděláte nikdy, ale pokuste se. Dvě velká rajčata rozmixujeme s jednou cibulí a pár stroužky česneku. Další dvě rajčata nakrájíme na kostičky. Kostky zalijeme rajčatovo - cibulovo - česnekovým sósem, přidáme trochu olivového oleje, pár lžic octa a libovolné koření. V Egyptě ještě dostanete navíc olej, ocet a chilli ke každému košarí. Omáčku necháme zhoustnout. Když trochu vychladne, zalijeme jí čočkovo – rýžovo - těstovinovou směs, kterou posypeme osmaženou cibulkou. Mňam. Koshari je původem z Indie, z doby britské kolonizace Egypta. Britové si toto jídlo přivezli s sebou do Egypta začátkem 19. století, protože bylo levné a hlavně zasytilo. Mně připadá, že ho dotvořila italská komunita, která byla v Káhiře vždy silná. Košarí musíte ochutnat! Tak jako by každý turista měl ochutnat u nás svíčkovou. Proto je košarí na každém našem zájezdu Egyptem. Dáváme si ho na tom nejlepším místě.

Čti více

Chán al – Chalílí – jak ušetřit a kam jít na nejlepším trhu Egypta

Jak ušetřit na trhu Chán al-Chalílí, který je nejorientálnejším tržištěm na celém světě? Takto ho mnozí označují - za trhy z dob Šeherezády, za ztělesnění orientálních pohádek. Každopádně, pokud je někde centrum města, tak je to tady! V roce 969 byla právě na tomto místě založena al-Qahira. Na Chán al-Chalílí nejde o suvenýry či nákupy, ale o architekturu a atmosféru. Musíte mít na bazar čas. Pokud však chcete nakupovat, udělejte si mnohem více času. Doporučuji přijít (tak jak to děláme my v CK SEN) těsně před západem slunce a vychutnat si ten přechod, kdy se zapínají orientální svítilny. Nafotíte tak architekturu a zažijete atmosféru při dobré kávičce či mátovém čaji. Na Chán al-Chalílí najdete tisíce suvenýrů, a po smlouvání i za super ceny. Uličky, podchody a zákoutí jsou úžasné. Chán al-Chalílí, to není jedna úroveň, ale více starověkých ulic nad sebou. Rádi tu bloudíme, a vždy jsme se setkali s milými lidmi, hlavně když jsme se dostali na tu druhou a třetí úroveň. Udělejte si svou základnu v kavárně Al-Fishawi, a odtud vyražte na nejkrásnější ulici Káhiry Moizz. Takto přejdete Chán al-Chalílí "komplet". Začátky bazaru se datují někde do 14. století, a kromě obchodů je bazar známý právě kavárnami. Začněte u Husajnovy mešity, a směřujte ke komplexu Kalá

Čti více

Alexandrie

Zdravíme z klidné a nádherné noční Alexandrie, kam jsme dorazili jen dnes ráno, ale viděli jsme toho už tolik, jak kdybychom tu byli nejméně cely týden… nezabloudili jsme ani ráno v katakombách, vyzkoušeli jsme si známý středový akusticky bod ve starém amfiteátru, trochu se vzdělali v nové ale ideou staré knihovně… a bod dne: najit něco na zub !!! nakonec jsme všechno s přehledem vyřešili a nezůstaly hladoví, ačkoli perlička dne byla asi jak vypadá arabský steak a z čeho asi je… (dosud nevíme, protože zmizel z talíře odvážlivci podezřele rychle) a konečně po západu slunce, všechno ožívá… ulice jsou plné jakoby byly právě hody ... no, Ramadan je Ramadan ... po fajnové, voňavé jablečné sisi a šálku čaje zdravíme všechny cestovatele roztroušené po celém světě.

Čti více

Tajemství egyptských pyramid

Když se řekne Egypt, každý cestovatel si automaticky představí jeho největší skvost - pyramidy. My s průvodcem CK SEN  jsme poznali nejen ty nejznámější v Gíze, ale historií jsme putovali až k těm nejstarším z nich. Po vydatné snídani se vydáváme naším autobusem na Gízskou náhorní plošinu; je to vzrušující, protože už jako děti jsme o tom všichni snili. Vidět pyramidy živě, cítit jejich přítomnost - poslední existující div světa. Vyrážíme brzy ráno a atmosféru nám dotváří mlhový opar, který se letmo rozpouští v prvních paprscích vycházejícího slunce. V dálce spatříme tyčící se vrcholky pyramid. V autobuse je až posvátné ticho, všichni si vychutnáváme tento moment se zatajeným dechem. Z jedné strany probouzející se Káhira, z druhé strany nekonečná poušť. V objektu se nachází 9 pyramid a muzeum sluneční lodi, která byla objevena v roce 1954 egyptským archeologem Kamal El- Mallakhem. Největší a nejznámější je Cheopsova pyramida.. Za příplatek se dostaneme dovnitř pyramidy a určitě to stojí zato. Připravte se však na netradiční výstup. Vchod do pyramidy není ten původní, a je to v podstatě jen díra, kterou se starověké arabské kmeny snažili dostat dovnitř pyramidy. Pak nás čeká výstup asi 150 metrů úzkou chodbou cca 2x1,5 metrů do královské komnaty. Nemějte však obavy, výstup je nenáročný a postupuje se pomalu. V pyramidě je však řidší vzduch a teplo, takže je dobré si sebou nebrat mnoho věcí, a fotografování také není povoleno, takže zrcadlovky se nevyplatí brát s sebou. Je to však životní zážitek, něco nezapomenutelné a neopakovatelné. Více asi není potřeba psát, toto se musí zažít, a nejlépe s CK SEN, v Egyptě jsou totiž jako doma.

Čti více

Komplex v Sakkaře

První den v Káhiře je skutečně nabitý zážitky a silnými momenty. Dopoledne jsme strávili u pyramid v Gíze a Velké Sfinze, a náš den zdaleka nekončí. Nasedáme do autobusu a přesuneme se asi 30 km jižně od města do oblasti zvané Sakkara, která se nachází na západní straně Nilu. Cesta je velmi příjemná, lemovaná stovkami datlových palem, z nichž místní obyvatelé využívají nejen plody, ale také listy, které po vysušení využívají na výrobu různých pletených košíků, koberců nebo také střech na jejich domovy z hlíny. Vesnička vypadá kouzelně, vrátíme se do ní později na tradiční egyptský oběd. Momentálně se přesouváme asi 2 km západně od vesnice k pyramidě faraóna 3. dynastie Džosera (2600 před n. L.), která je stupňovitého tvaru a je vysoká asi 60 metrů. Tato pyramida je považována za nejstarší dochovanou pyramidu v Egyptě a je to jedna z nejstarších staveb na světě vůbec. Komplex v Sakkaře je skutečně rozlehlý. Kromě stupňovité pyramidy se v něm nachází také několik menších a méně zachovaných pyramid datovaných až do 12. dynastie, zádušní chrám a tzv. Serapeum - jde o soubor skalních hrobek, které obsahovaly mumifikovaná těla posvátných býků. Serapeum objevil v roce 1851 významný francouzský archeolog a egyptolog Auguste Mariette. Název Sakkara je odvozen od staroegyptského boha Sokkarisa, který byl symbol ochrany mrtvých. V jižní části komplexu se nachází několik významných hrobek králů, princů a státních hodnostářů. Díky výpravě s CK SEN přesně víme, v které hrobce se nacházejí nejstarší a nejvíce zachované hieroglyfy v celém Egyptě, a s radostí vám je ukážeme.

Čti více

Na zdraví po egyptsku

Egypt je známý množstvím svých pouličních kaváren, ve kterých se můžeme po náročném dni příjemně občerstvit. Vůně čerstvě namleté ​​kávy se táhne prostorem. Nejraději mám tu s kořením kardamon, která dodává kávě specifickou a nezaměnitelnou chuť. Káva se připravuje klasicky na ohni na "turecký způsob" v džezvě a podává se v malých šálcích nebo sklenicích. Podobně je to i s egyptským národním nápojem, kterým je čaj nebo "Šaj" a běžně se připravuje vařením čajových lístků, většinou z máty. Egypťané mají také v oblibě i klasický černý čaj, do kterého přidávají velké množství cukru, podobně jako v Maroku. Někdy je dochucený také mlékem. Horký čaj je nejlepším prostředkem proti žízni během velkých veder a zároveň je zdrojem energie. Typickým nápojem, především v jižní části země kolem Asuánu, je tmavočervený nálev z čerstvých nebo sušených květů ibišku - karkadé. Osvěží horký nebo také vychlazený jako limonáda. Je velmi chutný a má řadu pozitivních účinků na naše zdraví, především pročišťuje a okysličuje krev. My v CK SEN vás s radostí vezmeme na místní Asuánské trhy, kde si tyto květiny v nejvyšší kvalitě můžete pořídit domů, ať už pro sebe nebo jako originální dárek pro rodinu a přátele. Egypťané pijí několik odvarů z bylin a koření jako například Chelby, jansún nebo IFRA - odvary anýzu, kurkumy nebo skořice. Za chladných zimních večerů popíjejí také nápoj zvaný "sahleb", což je hustý krémový nápoj připravovaný z mléka, mnohdy z velbloudího, který se zahušťuje mletým kořenem orchidejí a posypává se ořechy a skořicí. V horkých měsících popíjejí domácí žízní také kynuté mléko "rajeb", které je však dost horko-kyselé a třeba si na jeho chuť nejprve zvyknout, aby vám nápoj zachutnal. Především v období Ramadánu si místní obyvatelé vychutnávají více než kdykoliv předtím sladké šťávy z cukrové třtiny - Asaba, datlí a sezónního ovoce, mezi které bychom mohli zařadit především mango, granátové jablko, pomeranče, jahody, banány, kokos nebo plody kaktusu - opuncie, které mají sezónu v srpnu a září. Pití šťávy na ulici je poměrně bezpečné, ale vždy je lepší si ji vyžádat bez ledu. Pouliční prodejci často nabízejí také studený hořko-kyselý nápoj s lékořicí "ASIR Limun", který nenajdete nikde jinde. Je z čeho vybírat, že? Tak na zdraví, nebo jako v Egyptě říkáme: HUTAFAT :)

Čti více

Cheopsova pyramida

Největší a nejznámější je Cheopsova pyramida. Cheops byl druhý vládce 4. dynastie a dal postavit pyramidu jako svou hrobku, přibližně v 23 roce své vlády. Stavba měla výšku 146 m, dnes 137 m, a je postavena z 2 300 000 kamenných bloků, které váží od 1,5 do 15 tun. Pyramida byla v té době lemována bílým vápencem a nacházela se na ní zlatá špička, která odrážela sluneční paprsky až několik desítek kilometrů do dálky. Toto místo má neskutečnou atmosféru.

Poznávací zájezdy na pyramidy v Gize

Čti více

Sakkára

Na západním břehu Nilu, 30 km od Káhiry, se rozkládá nejrozsáhlejší a nejstarší egyptské pohřebiště – Sakkára. Sakkára byla jedním z pohřebišť Memfidy, bývalého hlavního města. Této archeologicky bohaté lokalitě dominuje Stupňovitá pyramida faraona Džosera, která byla vůbec první egyptskou pyramidou. Džoser byl prvním králem 3. dynastie. Tato nejstarší pyramida se tyčí uprostřed monumentálního pohřebního komplexu, který se rozkládá na patnácti hektarech a zahrnuje chrám, dvůr a kaple na oslavu svátku sed, faraonova jubilea. Soustava budov je nejstarším dokladem a je dílem výjimečného muže – Imhotepa, prvního architekta, kterého známe jménem. Mimo to byl i královým mistrem, veleknězem Reova kultu a uznávaným lékařem. Areál měří sedm až osm kilometrů na délku a 800 až 1 800 metrů na šířku. Bylo zde objeveno velké množství památek a cenných předmětů – např. první známý papyrus.

Čti více

Tutanchamon – jak nejlépe uspokojit zájem o Tutanchamona?

Možná nejznámější egyptský faraon, na něhož musí všichni ostatní faraóni žárlit. Během života prý nedokázal nic, ale dnes je absolutní celebritou. Pojďme se na Tutanchamona společně podívat. Chcete-li putovat po jeho stopách, rozhodně musíte v Egyptě navštívit dvě místa. Jedno je v Káhiře a druhé u města Luxor, 660 km jižněji proti proudu Nilu. Tutanchamon žil krátce. Jeho otcem byl revoluční faraón Achnaton a matkou Achnatonova sestra (ne Nefertiti). Aby věci vypadaly v dnešním světě ještě zvrácenější, kojila ho prý jeho sestra.

Na trůn nastoupil, když měl 9 let, vládl maximálně 10 let a zemřel, když měl 18. Za ženu si vzal svou (poloviční) sestru, dceru Nefertiti. Jeho nástupcem byl velkovezír a zpátečnický kněz Aje. Původně se uvažovalo, že ho Aje zavraždil, ale nyní se spíše přikláníme k teorii, že zemřel na následky zranění nohy a malárie. Někdo tvrdí, že ho napadl hroch při nezdařeném lovu.

170 cm vysoký Tutanchamon byl degenerovaný, trpěl rozštěpem patra, měl velký předkus i jiné vrozené anomálie, například Marfanův syndrom. Dlouhé končetiny a prsty by nevadily, ale u tohoto syndromu trpí poruchami klouby a srdce. Také jeho prsa vypadala jako ženská.

Káhirské muzeum je jedním z nejlepších na světě, ale Tutanchamonův sál každému vyrazí dech. Zlaté sarkofágy jsou přenádherné, doslova omračující, dotažené do dokonalosti. Všechny zobrazené poklady v tomto sále se našly v hrobce Tutanchamona, která leží v Údolí králů na druhé straně Nilu v Luxoru. Tutanchamon byl nástupce Amenophise IV. (Achnatona).

Hrobka, kterou objevil Howard Carter v Údolí králů 4. listopadu 1922, obsahovala nejrozsáhlejší a nejbohatší sestavu neporušených hrobových věcí, které se kdy našly v egyptské hrobce. Do hrobky se lze snadno dostat i dnes. Ale uvnitř ucítíte zklamání, nic tu není. Za časů Howarda Cartera a jeho mecenáše lorda Carnarvona tomu bylo jinak. Do hrobky vstoupili po více jak třech tisících letech 26. listopadu 1922. Odpoledne se dopracovali k druhým zapečetěným dveřím, které chránily hrobku a vykřikli: "Je to nádherné". Společně našli v hrobce cca 5400 předmětů. Mumie ležela v hrobové komoře, ve čtyřech do sebe vložených, pozlacených a vyzdobených skříních.

Vnitřní sarkofág byl z kompaktního kusu žlutého křemence. Pod ním byly tři rakve v podobě Tutanchamonova těla s uměleckým vyobrazením jeho obličeje. První dvě rakve byly krásné, ale ze dřeva. Poslední o hmotnosti 110 kg je z čistého zlata a řekneme Vám, čekali jsme, že bude pěkná, ale ona je nádherná. To je ta rakev z muzea v Káhiře. Tady v Luxoru v Údolí Králů už dnes nenajdete nic.

Legendy o kletbě se rozšířily zejména po smrti lorda Carnarvona. "Kdo poruší klid faraónů, zemře", říkala kletba. V Káhiře anglického mecenáše štípl na hlavě moskyt na stejném místě, kde měl jedno z množství zranění i Tutanchamon. Carnarvon dostal otravu krve a 5. dubna 1923 ve věku 56 let zemřel, asi pět měsíců po otevření Tutanchamonovy hrobky. Tutanchamon byl bezvýznamným panovníkem a zemřel mladý. Ale žil v důležité éře a jeho předchůdce Achnaton a jeho žena Nefertiti jsou velmi známí.

Achnaton byl revolučním faraonem, který představil nové - monoteistické - náboženství. Tutanchamon je považován za slabého i kvůli tomu, že během jeho panování byl pokrokový monoteismus zrušen a bylo nastoleno znovu tradiční mnohobožství. O této éře si dokážete vytvořit povědomí, pokud si přečtete knihu od Mika Waltariho - Egypťan Sinuhet. Vydejte se po stopách Tutanchamona s profesionály z CK SEN.

Čti více

Citadela a mešita Mohamada Alího – druhá nejnavštěvovanější památka Káhiry

"Mešita Mohamada Alího, ale ne toho boxera", začne průvodce, a i když ta poznámka zní stupidně, od té doby si název mešity všichni pamatujeme. Obrovská mešita je postavena na kopci nad Káhirou v prostorách Citadely, která dlouhou dobu plnila funkci královského sídla. Sídlo zde měl například křesťanobijec Saladin. Největší rozkvět dosáhla v 19. století právě za vlády Mohameda Alího, který zde nechal vybudovat nejznámější stavbu celé Citadely - nádhernou alabastrovou mešitu podle vzoru Modré mešity v Istanbulu. Na výstavbu Citadely byly použity obrovské kameny z pyramid v Gíze.

V objektu najdete národní vojenské muzeum s bohatou expozicí uniforem či obřadních zbraní, věznici, kde také můžete vidět cely z dob, kdy Citadela sloužila právě jako vězení. Muzeum je trochu zvláštní prohlídkou významných atentátů a vražd egyptské historie. Nachází se zde také muzeum tureckých kočárů. Mešita Mohamada Alího je vysoká až 52 metrů a tím, že je nejvýše položená, jde o nejviditelnější mešitu celé Káhiry, a to je zde prý mešit tisíce. Nezapomeňte na výhled z Citadely. Právě proto my dáváme Citadelu na začátek našich prohlídek, neboť z kopce nad Káhirou si nejlépe uděláte první dojem o obrovském městě.

Čti více

GEM (Grand Egyptian Museum) – Velké egyptské muzeum

Obrovský projekt, hypermoderní stavba, která změní směrování výprav turistů po březích Nilu. Staré muzeum bylo na pravé straně Nilu a GEM se nachází v Gíze na levé straně. Cesta přes řeku v dnešní době trvá přes hodinu, ve "slavných" káhirských dopravních zácpách i tři hodinky, a nepomáhají ani mosty - obchvaty, které se staví. SEN hotely máme již 20 let v Gíze s výhledem na pyramidy, a nyní cestou k nim stojí nová obrovská budova, která je nepřehlédnutelná.

Velké egyptské muzeum (GEM), známé také jako Muzeum v Gíze, je archeologické muzeum ve (neustálé a nekončící) výstavbě, konečně ve finální fázi, no měli ho otevřít už loni. Po slavnostním otevření bude GEM považováno za největší archeologické muzeum na světě. Budou v něm umístěny artefakty starověkého Egypta včetně kompletní Tutanchamonovy sbírky. A na co se opravdu velmi těšíme, mnoho kusů zde bude vystaveno vůbec poprvé. Je třeba si uvědomit, že od roku 1897, kdy se otevřelo původní muzeum na náměstí Tahrir, egyptologové a archeologové našli množství, ale skutečně množství pokladů a ve starém muzeu je nebylo, kam umístit.

Grand Egyptian Museum je obrovské, umístěné na pozemku o rozloze asi 480 000 metrů čtverečních, a když míříte k pyramidám, určitě ho uvidíte. GEM je součástí nového územního plánu s názvem "Giza 2030", a opravdu, vše kolem se mění. Cesty jsou zatím totálně nelogicky napojené, a tak se zde točíme do protisměru, abychom se dostali k hotelům - a tak to musí dělat všichni, co chtějí mít výhled na pyramidy. Budova GEM má půdorysný tvar jako zkosený trojúhelník. Nachází se na místě vzdáleném dva kilometry západně od pyramid, v blízkosti křižovatky hlavních širokých cest.

Severní a jižní stěna budovy jsou paralelní s Cheopsovou a Menkaureovou pyramidou, takže jsou postaveny perfektním severo-jižním směrem, jako samotné pyramidy. Před budovou jsme viděli zaprášené datlovníky. Jednou z hlavních částí muzea je průsvitná kamenná zeď z alabastru, která tvoří přední fasádu budovy. Na našich cestách fabriky na alabastr navštěvujeme. Podařilo se nám zastavit se zde a zaujalo nás velké atrium, kde budou, jak nám vysvětloval stavbyvedoucí, vystavené velké sochy.

GEM staví belgická společnost Besix s asistencí egyptské společnosti Orascom, a když jsme byli v březnu 2021 v Gíze, říkali nám, že GEM na 100 % otevřou již tento rok. My v CK SEN se opravdu velmi těšíme a budeme se snažit být uvnitř první tak, jak jsme byli první v Mekce. Už nyní, pár měsíců předem, se na to chystáme. Jak bude vypadat 3D sekce?

Čti více
Těšit se můžete na egyptskou architekturu

Káhira

Káhira (Al Qāhirah, což v překladu znamená „Město vítězství“) se rozkládá v severovýchodní části Egypta, na obou březích řeky Nil, která rozděluje město na dvě části. Na východním břehu Nilu se rozkládá nejstarší část města se starověkými mešitami, západní část metropole zaujímají zemědělské oblasti a na březích Nilu vyrostly budovy vyznačující se moderní architekturou, z nichž řada slouží jako vládní budovy. Vzhledem ke své pozici na kulturním rozhraní Afriky, Asie a Evropy a důležitosti, kterou hrála v dějinách, získala Káhira přezdívku Matka světa.

Káhiru po dobytí Egypta založila v 10. století fátimovská dynastie, která byla u moci sice jen 200 let, ale ve městě se dochovalo mnoho budov postavených za jejich vlády. Již během římské a byzantské nadvlády zde však stála pevnost s názvem Babylon, kolem které se postupně rozrůstalo křesťanské město, dnešní koptská čtvrt.

V 7. století se do Egypta dostává islám, který navždy změnil ráz celé země. Další dynastie udělaly z Káhiry velmi bohaté hlavní město a mocenské centrum vládců Egypta. Skutečným centrem celého islámského světa se však Káhira stala až za vlády Mamlúků.

Následovalo dobytí města osmanskými Turky, pod jejichž nadvládou ztratila Káhira svůj politický význam. V roce 1798 se do Káhiry dostal Napoleon se svými vojsky a díky jeho invazi se podařilo Muhammadu Alímu vymanit Egypt z přímého osmanského vlivu. Alího vnuk v době své vlády, tedy v letech 1863–1869, pozval do Káhiry evropské architekty a nechal v sousedství islámského města vystavět moderní evropskou čtvrť. Káhira se i dnes neustále rozrůstá do okolní vyprahlé pouště.

Mezi nejatraktivnější místa jistě patří Egyptské muzeum, které uchovává přes 120 tisíc nejrůznějších předmětů, z nichž většinu také vystavuje. Najdete zde exponáty všech velikostí, od drobných filigránových šperků až po obrovské žulové sochy králů. Jsou zde uchovány mumie slavných králů, poklad z Tutanchamónova hrobu a sochy egyptských králů v životní velikosti. Dále je zde uložena známá zlatá maska vážící přes 225 kg, sarkofágy, papyry s náboženskými texty, staroegyptské malby a mnoho dalšího.

Káhira toho ukrývá ale mnohem více, nabízí řadu dobře maskovaných pokladů, které turisté navštěvují jen zřídka, a přitom je jejich historická a kulturní hodnota nevyčíslitelná. Projděte se zapadlými uličkami a poznejte další ukryté poklady, které toto město nabízí.

Čti více

Alexandria

Ve středu severního pobřeží Egypta se na břehu Středozemního moře rozkládá Alexandria. Druhé největší město země a důležité ekonomické centrum má přes 5 milionů obyvatel. Alexandria byla založena makedonským králem Alexandrem Velikým roku 332 před naším letopočtem na místě malého starověkého městečka Rhacotis a stala se důležitým centrem helénistické civilizace. Po bezmála tisíc let zůstala hlavním městem ptolemaiovského, římského a byzantského Egypta, a to až do roku 641, kdy Egypt dobyli muslimové. Alexandria byla ve své době hned po Římu nejmocnějším městem Středomoří, od konce 18. století potom jedním z nejdůležitějších obchodních center světa.

Dnes je vyhledávanou turistickou destinací, ne nadarmo známou jako Perla Středomoří. Alexandria oplývá řecko-římskými památkami, přívětivými kavárnami a restauracemi i hezkými písčitými plážemi. V helénistické době bylo město domovem Alexandrijského majáku (Pharos), jednoho ze sedmi divů starověkého světa, a Velké knihovny, největší v antickém světě.

Ze starověku se toho v Alexandrii do dnešních dní mnoho nedochovalo: jednou z mála památek na tuto dobu je 30 metrů vysoký „Pompejský sloup“, který býval součástí chrámové kolonády a který dodnes stojí na místě Serapeum, alexandrijské akropole z 2. století.

Oblíbenou zastávkou návštěvníků je také římský amfiteátr, z nějž do dnešních dní přežilo hlediště s několika stovkami sedadel, a známé Alexandrijské katakomby Kom El Shoqafa, mnoha-úrovňový labyrint chodech a komor se sarkofágy, sochami i prostornou banketní místností v římském stylu. Velká knihovna se dočkala svého znovuzrození v podobě supermoderní Bibliotheca Alexandrina, otevřené v roce 2002, a ujít by si ji neměli nechat nejen milovníci literatury.

Nedaleko od centra města se v zrekonstruovaném italském paláci paši Al-Saada Basili, jednoho z nejbohatších obchodníků města, nachází Alexandrijské národní muzeum, otevřené na konci roku 2003. K vidění je tady široká sbírka 1 800 artefaktů, vyprávějících příběh Alexandrie a Egypta. Kdo dává přednost šperkům, měl by zavítat do Královského muzea šperků v bývalém paláci princezny Fatmy Al-Zahra. Další zajímavé muzeum – tentokrát s námořní tematikou – dnes hostí také citadela Qaitbay z 15. století.

Čti více

Máte předběžný zájem o tento zájezd? Budeme Vás kontaktovat, rádi zodpovíme všechny Vaše dotazy a zašleme kalkulaci zájezdu na Váš email.







Povinné pole

Formulář byl odeslán, děkujeme.