1. den: Směr Egypt
LETADLO DO KÁHIRY
Přílet do Káhiry. První doušky egyptské reality a dopravy, první dotyk egyptských peněz, nákup první vody a první socializace s obyvateli Káhiry. Věděli jste, že Egypťané čtou zprava doleva? Že veškerý odpad házejí na střechu? Že zde nefungují žádná pravidla silničního provozu a nechápou princip semaforu? Where are you from? Welcome to Egypt!!!! Ponoříme se do obrovské metropole, která udává tón arabskému světu. Přes 5000 let historie, vůní a chutí. V Káhiře plánujeme strávit tři noci. Náš hotel se nachází přímo v Gize, jen deset minut cesty autobusem od starověkých egyptských pyramid. Pokud však chcete Káhiru zažít opravdu na tom nejvyšším levelu, doporučujeme připlatit si za 5* hotel Marriott Mena House Cairo. Žádný jiný hotel na světě se nemůže pochlubit atraktivnější polohou jako tento - přímo u pyramid v Gíze. Vyzkoušíte si noční jízdu taxíkem k řece Nil a následnou plavbu na motorové loďce? Egyptu se dostaneme pod kůži….
2. den: Pyramidy v Gíze
KÁHIRA
Hned po snídani nedočkavě vyrážíme k legendárním pyramidám v Gíze, k jedinému dosud existujícímu starověkému divu světa. V celém Egyptě je více než sto pyramid, stojí tu už 4500 let. Když si uvědomíme, že v době, kdy lidé stavěli tyto impozantní stavby, neznali kolo ani železo, musíme žasnout. Víte kolik pyramid je v Gíze? Tři? Ne, je jich až 9! Začínáme jednou z nejznámějších pyramid - Cheopsova. Kdysi měla 147 metrů, dnes má o deset méně. Vyčerpávající výklad, cedrová 4500letá sluneční bárka, klaustrofobický zážitek z dusných a tmavých chodeb uvnitř pyramidy. Střetneme se tváří v tvář se Sfingou a podíváme se jí do očí, kdo vydrží její pohled? Na vyhlídce nad pyramidami si vyfotíme nezapomenutelné fotografie, a přesuneme se na jih do Sakkáry, kde stojí nejstarší stupňovitá pyramida, symbolizující schody ke Slunci. Věděli jste, že nejdéle žijící a vládnoucí faraon vládl 90 let, jmenoval se Pepi II. a zemřel ve 106 letech? Poslední pohledy na Dášurské a Abúsírske pyramidové pole. Den zakončíme výbornou večeří přímo v Sakkáře mezi egyptskými palmami. Návrat do srdce 20 mil. Káhiry, kde se podíváme, jak se vyrábí tradiční papyrus starodávnou technikou. Odnesete si papyrus domů? Pro zájemce večerní zvukové a světelné představení přímo u pyramid v Gíze.
3. den: PR managment krásné Kleopatry
KÁHIRA - ALEXANDRIA
Hned po snídani vyrážíme do přímořské Alexandrie. Alexandria je druhým největším městem země a největším egyptským přístavem. Po příjezdu do Alexandrie míříme nejprve do zdejších katakomb Kom El Shoqafa. Jsou údajně největším římským pohřebištěm od řecko-římské éry. Byly využívány někdy od 2. do 4. st.n.l. a pak upadly v zapomnění. Po prohlídce alexandrijských katakomb se přesouváme na místo, kde kdysi stál slavný Alexandrijský maják - jeden ze starověkých divů světa. Stometrový maják z třetího století před Kristem byl velmi dlouho nejvyšší stavbou na světě, vystavěnou lidskou rukou. Zničilo ho několik velkých zemětřesení. Dnes na tomto místě najdete pevnost Fort Qaitbay z 15. století. Přesouváme se do slavných zahrad Montanza s palácem, který dal vybudovat Muhammad Ali. My toto nádherné místo s výhledem na moře využijeme tím nejlepším způsobem - ochutnáme tu tradiční egyptské jídlo s názvem kushari. Po dobrém obědě směřujeme do Alexandrijské knihovny. Byla to bezkonkurenčně největší a nejslavnější starověká knihovna, nejdůležitější centrum vzdělávání, spojené s nejvlivnějšími velikány a mysliteli, a tak se zde psaly základy i naší kultury a historie. Na její stěnách uvidíte Asuánskou žulu, která nese písmena abecedy všech světových jazyků. Neodcházejte z knihovny bez zakoupené knihy, je z čeho vybírat!
4. den: Ahoj Ramses!
KÁHIRA
Den plný nezapomenutelných zážitků v Káhiře. Citadela je po pyramidách a muzeu nejnavštěvovanější památkou Káhiry. Stojí jako dominanta na vrcholku hory Mukattam a je impozantním vyjádřením několika stylů islámského umění, symbolem egyptské moci. Její nejznámější stavbou je Mešita Mohammeda Aliho z 19. století, v níž si řekneme hlavní znaky islámu. Po obhlídce Citadely s mešitou se podíváme ještě na jedno významné náboženské místo Káhiry - Mešitu Sultána Hassana. Tato stavba není jen samotným místem modlení, ale slouží také jako medresa. Na stěnách budete obdivovat citáty z koránu. Egypt však není jen muslimský, podíváme se i na starobylou křesťanskou menšinu v koptské Káhiře. Koptská čtvrť v Káhiře sídlí ve staré části a nese si úplně jinou atmosféru než je ta islámská. Jeden z nejdůležitějších křesťanských chrámů města je Kostel sv. Jiří. Naší poslední zastávkou v Káhiře je Egyptské muzeum, anebo Al-Mathaf al-misrí. Muzeum s více než 120 000 artefakty je jednou z nejvýznamnějších kulturních institucí země. Staré a zaprášené Egyptské muzeum plné zlata, pokladů a mumií. Kdo se chce osobně seznámit s Ramessem II.? Čeká nás noc strávená ve vlaku, hlídaném vojáky. Oči zavřete v Káhiře a ráno je otevřete na jihu Egypta - v horkém Asuánu. Naše cesta za SEN zážitky pokračuje...
5. den: Núbie a Sv. Simeon
ASWÁN
Po třinácti poutavých hodinách nabitých dojmy vystupujeme na vlakovém nádraží v Asuánu. Vítá nás Asuán, jedinečná brána do černé Afriky na prvním nilském kataraktě. Vysmátý řidič nás odveze do našeho hotelu, nacházejícího se přímo u řeky Nil. Teplo, vůně a hlavně široké úsměvy na tmavých tvářích Núbijců. Nasedáme na feluku, která pamatuje určitě ještě Ramesse II., a vydáváme se na plavbu po majestátní řece Nil. Naším cílem je druhý břeh afrického veletoku, na kterém již z dálky vidíme blankytně žlutý písek Sahary a úplně na vrcholu klášter Sv. Simeona. Během plavby po řece Nil uvidíte všude kolem obrovské kameny, vystupující z vody. Mnohé z nich připomínají koupající se slony. I proto zde najdeme ostrov, který se právem nazývá Elephant Island (Sloní ostrov). Jelikož plánujeme vyjít až na vrchol asuánské pouště a obhlédnout si zblízka klášter Sv. Simeona, velbloudi se opravdu projdou. Kdo nemá zájem nasednout na velblouda, brodí se Saharou pomaličku pěšky. Blízké ruiny kláštera sv. Simeona připomínají, že Egypt nebyl a není jen muslimský, ale i koptský. Večerní Asuán má zvláštní kouzlo. Teplota trochu klesne (ze 40 na snesitelnějšíh 32), rozzáří se obchůdky na trhu, místní posedávají na ulicích, kouří shishu a debatují o všem možném. Ve městě najdete pestrobarevné trhy s ochotnými prodávajícími a stánky s tím nejlepším falafelem. Večerní kouzlo Orientu si nenechte ujít.
6. den: Nejstarší fake na světě a krokodýl
ABÚ SIMBEL
Pokračujeme ještě více na jih, k súdánským hranicím, kde pro nás první ranní paprsky osvítí monument pýchy, síly a lásky. Abu Simbel. Hluboko v poušti, ale zároveň na břehu obrovské přehrady. Hned vedle Velkého chrámu stojí chrám Ramessovy manželky Nefertari. Ramesse II. měl několik žen, avšak jeho nejoblíbenější byla Nefertari, a proto jí dal postavit chrám. Oba chrámy jsou staré 3500 let, jsou vytesané do skály, ale zároveň jsou ukázkou moderní techniky, když je před 60 lety museli vědci a inženýři zachránit před vodami nové přehrady a přemístili celou skalní horu i s vytesanými chrámy o pár set metrů výše. Věděli jste, že Asuánskou přehradou proteče 11 tisíc metrů kubických vody za sekundu? Z asuánské přehrady to máme kousek na ostrov Philae, který je nejstarším fake na světě. Původní ostrov je zatopen, a tak i tento chrám je přenesen na výše položený ostrov. V časech, kdy se stavěl tento chrám, pyramidy už stáli dva tisíce let. V roce 1979 byl chrám, kdysi nazývaný i perla Nilu, zapsán na Seznam světového dědictví UNESCO. Pozor na krokodýly!
7. den: Pečení holubi
NÍL - LUXOR
Cestujeme údolím Nilu! Postupně projedeme kolem velbloudího trhu a nakonec dorazíme do Luxoru s jeho krásně nasvíceným chrámem. Zabírá okolo sto tisíc metrů čtverečních a je zasvěcený třem božstvům. Nechybí Vám před ním jeden obelisk? Ale ano, dnes je na Place de la Concorde v Paříži. Potkáme Hercula Poirota v sloupové síni Karnackého chrámu? V sloupové síni stojí 134 sloupů o výšce 10-12 metrů. Jsou široké čtyři metry a jsou celé pokryty hieroglyfy. Karnacký chrám je spojen s luxorským chrámem alejí sfing s hlavou kozy - koza byla totiž posvátné zvíře boha Amona. Na konci aleje nás čeká Luxorský chrám, impozantní stavba ze vzácného núbijského pískovce. Náš hotel v Luxoru se nachází právě blízko Luxorského chrámu, který je večer krásně nasvícen a dýchá na nás ještě z dálky tajemnou bohatou historií této výjimečné krajiny ... Z Luxoru neodejdeme, dokud neochutnáme místní specialitu - pečeného holuba. Dobrou chuť!
8. den: Krajina mrtvých
ÚDOLÍ KRÁLŮ – RUDÉ MOŘE
Brzy ráno se přepravíme na Západní břeh do země mrtvých. Celá oblast údolí, které kdysi sloužilo jako pohřebiště faraónů a jiných vysoce postavených osob Nové říše, se nazývá El kurna. V Údolí králů, které se dělí na východní a západní, se nachází momentálně 65 hrobek, právě ve východní části. Maličká hrobka faraóna Tutanchamona objevena v roce 1922 anglickým archeologem a egyptologem Howardem Carterem je nejvýznamnějším egyptským nalezištěm všech dob. Z Údolí králů se přesouváme ještě na malou návštěvu archeologické lokality Dér el Bahri nedaleko Luxoru. V rámci komplexu tří zádušních chrámů ve skalní kotlině si prohlédneme nejnavštěvovanější z nich - chrám královny Hatšepsut, kterou mnozí považovali nejen za první královnu v historii, ale zároveň za první ženu, která se stala faraonem. Máte zájem pořídit si zaručeně pravou starožitnou alabastrovou nádobku na vonné oleje nebo pravý papyrus? Je to jen na Vás.... Ale určitě smlouvejte o ceně. Odpolední přesun k Rudému moři, u kterého nás čeká zasloužený odpočinek. V Hurghadě jsme ubytováni v základním hotelu Coral beach resort, avšak nabízíme Vám možnost připlatit si za 5 * hotel Hilton v Hurghadě. / Více informací i cenu najdete na naší stránce www.cksen.cz v sekci "Doplňkové služby".
9. den: Relax u Rudého moře
HURGHADA
Celodenní zasloužený relax u moře.
10. den: Relax u Rudého moře
HURGHADA
Odpočinek u Rudého moře. Během naší relaxační části u Rudého moře organizujeme pro zájemce celodenní výlet na lodi spojený s potápěním. Cena závisí na počtu zájemců. V ceně je zahrnuta strava, pití, potápěčská výstroj a asistence zkušeného potápěče. Váš SEN průvodce Vám poradí.
11. den: Odlet domů a přílet
KÁHIRA - PŘÍLET
Ráno přesun na letiště a odlet domů. Vítání se s rodinou a přáteli a sdílení krásných zážitků. Na konci naší cesty, když už nastupujeme do letadla, unaveni sluncem a s hlavou přeplněnou letopočty, zážitky a dojmy se snažíme sumarizovat, co všechno jsme vlastně viděli a zažili, a s potěšením zjišťujeme, že jsme se zamilovali. Do Egypta, do jeho pouště, do modrého Nilu, ale hlavně do egyptské pohostinnosti a upřímného úsměvu Egypťanů, který nás spolu s výkřiky "Welcome to Egypt, my friend! " bude v duchu provázet ještě velmi dlouho.