Fantastické přírodní úkazy na Faerských ostrovech
sleva first minute až 24%

Faerské ostrovy komfortněji

Málokteré místo na Zemi je tak unikátní a kouzelné jako Faerské ostrovy. Souostroví ovcí a barevných ptáčků v kombinaci s přírodou v Atlantiku. Neuvěřitelné skalní útvary, jezera, vodopády a miniaturní vesničky s domky porostlými trávou. Dokonalá severská idyla na samém okraji Evropy.

  • drsná historie způsobená odlehlou polohou od pevninské Evropy
  • souostroví ovcí a barevných ptáčků - papuchalků
  • severská exotika - zelený mech, vodopády, Vikingové
  • jedinečná  gastronomie založená na jehněčím mase
  • first minute slevy na zájezdy na Faerské ostrovy jsou dynamické a průběžně se snižují
Čti více

Tel.: 224 250 138, 608 482 877   |   Email: cksen@cksen.cz

Termíny a cenyProgram a mapaFotogalerieReference klientůZážitky ze zájezduTOP místa zájezdu

Cena zahrnuje:

Mezinárodní letenku, letištní poplatky, 4 x ubytování v hotelech střední třídy 3* v pokojích pro dvě osoby, snídaně, všechny transfery, SEN průvodce, silniční poplatky, informační materiál, pojištění proti insolventnosti

Cena nezahrnuje:

poplatek za zavazadla přepravovaná v zavazadlovém prostoru letadla cca 1 820 Kč, stravu kromě uvedené, fakultativní výlety, vstupné na zpoplatněných atrakcích, cestovní pojištění   

Ubytování:

Thorsavn – Tórshavn hotel/Hilton Garden Inn***, 4 noci
 
Hotely na konkrétních termínech můžou být i jiné. Závisí to na dostupnosti, obsazenosti a na včasném přihlášení.
 
„Hvězdičkování“ není součástí obchodního jména hotelu, ale hodnocením jeho kvality od velkých nadnárodních rezervačních systémů jako booking.com, agoda.com, v některých případech podle oficiálního hodnocení samotného hotelu.
 
Jednotlivé pokoje v hotelích se mohou lišit, uvedené fotografie jsou ze standardních dvoulůžkových pokojů.

Poznámka:

Většina leteckých společností v roce 2015 zavedla na evropských letech poplatek cca 1 820 Kč za zavazadla, která cestují v nákladovém prostoru letadla. Tento poplatek se platí pouze, pokud cestující končí svou cestu v Evropě. Zavazadla se nemusí připlácet na transatlantických letech. V případě, že poletíte společností, která tento poplatek nezavedla, poplatek zpětně refundujeme ještě před odletem na zájezd.

U některých termínů mohou být rozdílné ceny odletů z Prahy o 3500 Kč z důvodu vyšších nákladů za letenky.

Odlety z Vídně jsou bez příplatku, v ceně publikované na webu.

Přečtěte si Blog o Faerských ostrověch a inspirujte se:

Faerské ostrovy

Hotely v základní ceně zájezdu
Doplňkové služby - SEN premium

1. den: Nejlepší místo v Norském moři?

PRAHA/VIEDEŇ – TORSHAVN – VÁGAR – BØSDALAFOSSUR – TORSHAVN

Odlet a přílet na Faerské ostrovy. Torshavn – exotické hlavní město tohoto fascinujícího souostroví, které navštěvuje minimum turistů. O to více si ho užijeme. Přímo z letiště vyrážíme autobusem na západ ostrova Vágar na slavnou vyhlídku Trælanípan, z níž Vikingové házeli do moře neposlušných otroků. Dvouhodinová procházka královstvím ovcí kolem největšího jezera Faerských ostrovů Sorvagsvatn. Smerujueme k vodopádu Bøsdalafossur a pohled, kde jezero vypadá jakoby položené na útesech nad Atlantikem. Pokud byste pro Faerské ostrovy měli vybrat jednu fotografii, toto je ona. Fascinující severská příroda. Pokračujeme po jižním pobřeží k Trøllkonufingur. Další magické pohledy na skalnaté útesy. Odpoledne návštěva nejkrásnějšího faerského vodopádu Mulafossur, který byl ještě do roku 2004 odříznut od světa (dokud ho se světem nespojily tunelem). Směrem k vodopádu nás čeká asi Devadesátiminutová procházka, zpět nás odveze autobus. Samozřejmě, ti co mají rádi pohodlí, mohou jít obě cesty absolvovat autobusem, jeden směr pěšky však určitě doporučujeme. Magický faerský den. Večer oslavíme tu krásu při faerských specialitách.

2. den: Sever proti jihu

TORSHAVN – KIRKJUBØUR – TORSHAVN

Prohlídka největšího z faerských ostrovů. Směřujeme do nejsevernější vesničky Tjørnuvík, která má jen šedesát obyvatel. Cestou se zastavíme u dalšího krásném vodopádu Fossil. Krásnou cestou pokračujeme do vesničky Saksun (10 obyvatel), severská krajina, impozantní hory, ovce a sem tam osamělý domeček. Bílý kostelík se dívá na vodu, a i my se projdeme na pláž. Na závěr dne Kirkjubøur, duchovní centrum země a nejjižnější vesničky (50 obyvatel). Večer zábava v Torshavne.

3. den: Nejvyšší vrch Faerských ostrovů

SLÆTTARATINDUR

Směřujeme na nejvyšší vrch Faerských ostrovů Slættaratindur. Lehká čtyřhodinová túra na 880 metrů vysoký vrchol, při které se trochu zapotíte, ale zejména si užijete ten pocit stát na střeše exotického souostroví. Název hory znamená v překladu "plochý vrchol" a možná si na něm dáte i exotický fotbalový zápas. Budete zaslouženě a příjemně unaveni. Večer doporučujeme jít do restaurace Áarstova, která stojí na vrcholu faerského žebříčku. Náš jednoznačný favorit je lokální jehněčí maso.

4. den: Ptačí ostrov

THORSAVN / MYKINES

Volný program v Thorsavne nebo skvělý fakultativní výlet na Mykines.

Celodenní výlet na Mykines, přezdívaný i ptačí ostrov, hnízdiště slavných papuchalků (puffin). Přijíždíme v nejvyšší sezóně. Neuvěřitelný zážitek. Ráno vyrazíme do malého přístavu Sørvágur odkud nás trajekt vezme na Mykines. 45minutová plavba Atlantikem ze zeleného ostrova na zelenější. Po vylodění se občerstvíme a po turistickém chodníku se vydáme na naše safari. Papuchalka s jeho nádherným barevným zobákem zde budeme pozorovat v jeho přirozeném prostředí.

Mykines je unikátní místo, protože papuchalkové se zde slétávají pouze v letních měsících a pasou se na vydatné, čerstvě zelené trávě. Ostrov je přístupný veřejnosti pouze v létě. Tisíce a tisíce papuchalků budou létat všude kolem nás. Toto přírodní divadlo budeme pozorovat v němém úžasu. Pokud nás omrzí tak si uděláme jiné krátké túry po tomto divokém kousku země. Slunce je ještě vysoko, ale ostrov už musíme opustit. Trajekt nám odplouvá podvečer zpět na ostrov Vágar. Další skvělý den za námi. Výlet doporučujeme milovníkům přírody. Stojí to zato. Realizace je závislá na počasí. Trajekt na Mykinos v případě špatného počasí nejede a přírodní živly výlet mohou zrušit. Toto neovlivníme. Pořádně se oblečte. Nepromokavá větrovka, čepice, pevné boty a samozřejmě fotoaparát ať Vám nechybí!

5. den: Odlet domů

THORSAVN – PRAHA/VÍDEŇ

Transfer na letiště a odlet domů.

Faerské ostrovy
<
>
Severské země vás ohromí svojí krásouNavštívíme tradiční vesnice a poznáme život místníchObdivujeme panenskou příroduVlajka Faerských ostrovů Dramatické útesy na ostrovech Vodopád MulafossurJedna z mnoha romantických vesniček Plavba kolem skalnatých útvarůNádherné pobřeží Faerských ostrovůPřekrásná země v divokém severním AtlantikuJediná osada na ostrově MikynesPoznáme všechny obyvateleČeká nás let helikoptérouMalebná vesnička Mykines SEN na Faerských ostrovechNávrat domů z měsíců na mořiVe vesničce Mikynes žije celoročně 10 lidíPohled na přístav ThorshawnAlky na Faerských ostrovech Typické domky na Faerských ostrovechUličky města ThorshawnMístní v domorodých krojíchKirkjubour - nejhistoričtější město ostrovůMístní dívky v krojích, na které jsou velmi hrdéStravovat se budeme v místních restauracíchOchutnáme tradiční jehněčí
Nesmíme opomenout ani islandskou přírodu

Island - neskutečně nádherný ostrov

Dovolte nám, abychom poděkovali CK SEN za úžasné tři týdny prožité na severu Evropy, v zemi vulkánů, síry, teplých pramenů, ledovců a vodopádů na neskutečném ostrově ISLAND. Velké díky patří všem zaměstancům, kteří se podíleli na přípravě a průběhu zájezdu ISLAND 2015. Hlavně bychom chtěli poděkovat našemu průvodci Robovi, který nám každý den dokazoval jaké je to úžasné, když Vás práce baví, a je Vaším koníčkem a jehož znalosti o této nádherné zemi potvrzovaly to, že Island je opravdu jeho srdeční záležitostí. Dále bychom chtěli poděkovat našemu řidiči Vladkovi ze společnosti Nitrabus, který měl lví podíl na tom, že zájezd i po této stránce dopadl skvěle. Ten výkon v Duhových horách, kde mnoho lidí nedokázalo pochopit, jak se sem ten autobus dostal, a dívali na nás s otevřenými ústy - pohled pro bohy. A v neposlední řadě chceme poděkovat i vám, vám všem, kteří jste se zúčastnili tohoto neskutečného dobrodružství nazvaného ISLAND Eurokemping 2015. Bez perfektní partie šílenců, kteří dokázali přežít tři týdny ve stanu, kousek od severního polárního kruhu, s batohem na zádech, plynovým turistickým vařičem v chladném a někdy i deštivém počasí, bez této party by to také nebylo ono. A teď si nalijte skleničku Brennivinu, zakousněte se do nenapodobitelného Iceland pylsur, pusťte si Of Monster and Man a vzpomínejte s námi na neskutečně nádherný ostrov na severu - Takko Fyrir island !!!!
Eva a Michal

Čti více
Fantastické přírodní úkazy na Faerských ostrovech

Island, Gronsko - fantastický poznávací zájezd plný zážitků a milých překvapení

Už je to pomalu měsíc a půl od návratu z dovolené, ale při třídění fotek do fotoknihy to člověk pořád naplno prožívá. Byl to fantastický poznávací zájezd plný zážitků a milých překvapení ve formě zabezpečeného kvalitnějšího bydlení, jak bylo naplánováno a nečekaných atrakcí jako např. výlet terénními auty na ledovec s možností "skútrování" po ledovcích. Bylo to výborně zorganizované a díky péči naší Martinky o nás (což nebylo tak jednoduché vyhovět tolika rozdílným lidským bytostem) jsme se cítili bezpečně a úplně úžasně. Vždy byla ochotná na všechno odpovědět a velmi poutavě nám podávala informace o Islandu a Grónsku.
Ještě jednou děkujeme.

Jankovcovi

Čti více
Severské země vás ohromí svojí krásou

Island, Gronsko - nezapomenutelné dny

Právě jsme se vrátili z kombinovaného zájezdu Island, Grónsko. Island byl super, nádherná příroda, ale Grónsko, tak to byla třešnička na dortu. Měli jsme absolutně kýčovité počasí, modrá obloha, nádherná viditelnost, prostě paráda. Hned první den, po přeletu vrtulníkem z Kulusuk do Ammasaliku jsme šli na vyhlídkovou plavbu lodí mezi ledovce. Paráda. Některé ledovce byly větší než domy a my jsme je viděli docela z blízka. Druhý den jsme chodili a chodili, ale myslím, že nachozené kilometry určitě staly za to. Grónsko je prostě super! Děkujeme Jožovi, který naší skupinu provázel po Islandu za super přístup a skvělé průvodcovské služby během dnů, které jsme strávili na Islandu. Zdravím také spolucestovatele z Grónska, se kterými jsme tam strávili nezapomenutelné dny.

Petr

Čti více
Navštívíme tradiční vesnice a poznáme život místních

Island, Grónsko - krásné vzpomínky z téměř luxusní dovolené

Vrátila jsem se z návštěvy Islandu a Grónska, tuto cestu jsem plánovala několik let a hledala spolucestující. Konečně to vyšlo (je mi právě 74), takže ani senioři nemusejí mít obavy z této téměř luxusní dovolené. Nelituji a přinesla jsem si krásné vzpomínky, vrátili jsme se všichni zdraví. Příjemně překvapil Hotel GRAND (i když jsme měli nezvykle "výhled" z pokoje na recepci v hale hotelu), počasí nezklamalo (dokonce jeden den bylo polojasno, s občasným sluníčkem), obě země jsou úžasné, podle mě byl celý program super. Nakonec bych chtěla pochválit průvodkyni Martinku, milé děvče – vše zvládla s přehledem a klidem. K zdárnému průběhu cesty pomohli i disciplinovaní účastníci (byli mezi nimi mnozí "ostřílení SEN cestovatelé", tak jako já!). Přeji hodně úspěšných zájezdů! Vaše Věra Pospíšilová

Čti více
Obdivujeme panenskou přírodu

Island, Grónsko - pochvala pro CK SEN

Zdravíme všechny doma v České republice z teplých islandských přírodních lávových koupelí Modrá Laguna. Zájezd Island a Grónsko nám pomalu končí, ale máme úžasné zážitky, slunečné 20 stupňové Grónsko, Eskymáci, ledovce, ještě na Islandě jízda terénní jeepy k ledovcům, vodopády, perfektně nabitý program a intenzivní zážitky jako i dnes velryby. Díky Martince za provázení. Domů letíme za pár hodin, tak snad přineseme trochu té islandské zimy sebou. Velmi bychom chtěli pochválit CK SEN, byli jsme se vším velmi spokojeni. Dana

Čti více
Vlajka Faerských ostrovů

Island, Grónsko - bezchybně připravený zájezd

Už jsem 2 týdny doma ze zájezdu a hlavou mi stále běhají zážitky z tohoto kouta světa. Konečně jsem viděla, jak vypadá živá alka, malý ptáček, kterého jsem doposud znala jen z křížovek – arktický pták na čtyři. Ledovec Eyjafjallajökull, a ta potvora sopka, co pod ním dřímá a nadělala tolik problémů, mi připadal jako zasněžený Chabenec v Nízkých Tatrách. Škoda, že nebyl čas projít po travnatém chodníku mezi tímto ledovcem a sousedním Myrdal Jökull, pod kterým dřímá sopka Katla. Vím, travnatý chodník tam není, ale je to krásná představa. A co taková Hekla – cesta do pekla. Už jsem viděla spoustu vodopádů, ale projít pod vodopádem Seljalandsfoss, tedy vidět ho i ze zadní strany, také stojí za to. Viděli jsme velryby, stáli jsme jednou nohou na euroasijského a druhou na severoamerickém kontinentu. V hlavním městě Reykjavíku jsem po dlouhém čase ochutnala párek, který chutnal jako skutečný párek. Ve městě, které má 120.000 obyvatel je 15 kostelů. Před domem prezidenta žádný plot, živý ani kamenný, žádná ochranka, jen malý pejsek, který si nás nevšímal. Grónsko, měsíční krajina ale s nádhernými kvítky, modrými zvonečky, fialovými vrbovky a kvítky všelijakých jiných barev. První let vrtulníkem. Obrovské i menší ledovce v objetí tyrkysové vody. Děti jako všude na světě, usměvavé i stydlivé, veselé, skákaly na trampolínách, což je asi grónským národním sportem. Na hřbitově, na všech hrobech stejné bílé kříže, všude mnoho umělých květin a vykopané jámy. To pro případ, neboť v zimě by se jim těžko kopalo. V Údolí květin ticho, sem tam přerušené hlukem vodopádu. Pohled z okna našeho pokoje byl nádherný a každou chvíli jinačí, ale vždy okouzlující. No a bonus – vařený tuleň. Ačkoliv vepřo knedlo zelo mi chutná více. Jen ještě srdečné díky CK SEN za bezchybně připravený zájezd a speciálně Lubošovi za perfektní průvodcovské služby. Bylo to fajn. Iveta

Čti více
Dramatické útesy na ostrovech

Island, Grónsko - pozdrav z pohádky

Šťastně jsme přijeli do Grónska, nemáme tu signál, tak ti píšeme alespoň takto. Je to tu cool, všichni jsme úplně nadšení. Cesta helikoptérou byla super, všechno jsme nafotili, let byl v pohodě. Hotel je krásný, čistý, lidé milí. Tato dědina je stokrát krásnější než celý Island – i když ten Reykjavík po pár pivech taky stál za to. Dnes byl v Grónsku svátek nezávislosti – tento zájezd se nám s těmi svátky daří. Lidé se bavili, měli různé soutěže – fakt jsme nadmíru spokojení. Foto pošleme až budeme doma, zítra jdeme na další výlety. Dnes jsme si koupili lístky na koncert v místní diskotéce – tak ji porovnáme s tou islandskou… Ještě jednou posíláme pozdrav z pohádkového Grónska. COOL ciao. Alice a Robo

Čti více
Dalším nádherným vodopádem je vodopád Skogafoss

Island - neskutečné zážitky, úžasné hory, sopky, jezera, ledovce...

Neskutečné zážitky, úžasné hory, sopky, jezera, ledovce, výživné malé treky, chutná jehněčí polévka a všudypřítomná lékořice, kterou každý nemusí, také vstřícní Islanďané a dobré počasí (aspoň pro mě). Nemohu vynechat vodopády, gejzíry, koupání v teplých jezírcích, vaření domácích vajíček v malinkých bublajících kráterech, skvělé kempování a mnoho dalších neuvěřitelných zážitků s prima partou, vynikajícím řidičem a velmi profesionální průvodkyní Májou, která je skvělá, milá a charismatická a hlavně všude tam, kde ji kdo zrovna potřeboval. Island mi učaroval. Island je země ohně a ledu (říká se), ale je také země mnoha barev, zvuků a pohybu. Přírodu je nutné respektovat ale Island obzvlášť. Je skoro týden po návratu a já stále bloudím myšlenkama na severu a jen pomalu se vracím do reality svého domova. Nechci si nalhávat, že se tam vrátím, ale určitě nenechám toulavé boty zahálet.
Helena

Čti více

Nejvyšší vrchol Faerských ostrovů

Dnešní plán je jasný. Zdolat nejvyšší kopec Faerských ostrovů. Po vydatné snídani vyrážíme na přibližně hodinovou cestu z hlavního města Tórshavn na další z ostrovů - Eysturoy. Nejvyšší vrch Slættaratindur s výškou 880 m n.m. se totiž nachází právě tady. Na Eysturoy se dostáváme přes most a pokračujeme směrem na sever do vesničky Eiði. Před příjezdem do ní pozorujeme na druhé straně průlivu krásný vodopád Fossá. Ten je chloubou ostrova Streymoy, na kterém leží Tórshavn, a ze kterého jsme dnes vyráželi. Přijíždíme na malé parkoviště, odkud začínáme šlapat na samotný vrchol. Ten je momentálně ukrytý v oblacích, ale zůstáváme optimisticky naladěni, protože podle předpovědi bychom měli mít štěstí. Věříme, že se nám ukáží hezké výhledy. Po schůdcích přelezeme plot, který odděluje parkoviště od pastvin. Cesta není nijak značená, ale je zcela jasně vyšlapaná. Máme s sebou samozřejmě i GPS mapu, kterou plánujeme použít v závěrečném zdolávání vrcholu. Cesta stoupá prudce nahoru v terénu, který je blátivý, a tak to místy i trochu klouže. Po absolvování více než 1/3 cesty se už šlape lépe, protože chodník stoupá mírněji. Najednou se nám mlha ztrácí a my si začínáme užívat výhledy. Závěrečný úsek je skalnatý a člověk tu velmi snadno sejde z chodníku; v podstatě jsou zde dva, z toho pouze jeden Vás přivede až na samotný vrchol. Poslední metry, a my stojíme na ploše, kam by se klidně vešlo fotbalové hřiště. Vrchol Slættaratindur je totiž plochý. Obloha se protrhává, a my fotíme jednu fotku za druhou. Najednou pod sebou slyšíme hlasy turistů, kteří nemůžou najít cestu až na samotný vrchol. Rukou jim ukazujeme, kudy mají jít, a o chvíli si už gratulujeme k dosažení vrcholu nejvyšší hory Faer. Krásný zážitek spojený s příjemnou sportovní aktivitou, když na úseku 2,5 km zdoláte cca 500 výškových metrů. Přidejte se příště k nám.

Čti více

Nejodlehlejší michelinská restaurace na světě – restaurace Koks na Faerských ostrovech

Jak ulovit unikátní gurmánský zážitek na odlehlých Faerských ostrovech? Máme pro Vás jeden tip. Je jím unikátní restaurace Koks. Pokud někomu řeknete, že jste byli v Koks, tak mu hned zazáří oči. Dostali jste se tam? Jaké to bylo? Koks je nejlepší restaurace na ostrovech a je dobrá až tak, že má dvě michelinské hvězdičky. V čem je tak dobrá? V Koks se neexperimentuje, ale zdokonalují se tradiční místní procesy jako sušení, fermentování, solení, uzení. Přetváří starodávné kuchařské procesy na současné lahůdky, a to vše v minimalistickém stylu. Šéfkuchař Poul Andrias Ziska vaří jen z lokálních surovin, a to jen když je jejich sezona. Najdete zde jednoduchost a čerstvost. Chuť, která Vám zůstane na jazyku, bude nekompromisně faerská. Pokud je potřeba něco dovézt, tak je to vždy jen z některé jiné skandinávské země. Výběr je jednoduchý, dejte si tasting menu v hodnotě přibližně 250 EUR, nic jiného tu nenajdete. K tomu šampaňské či skvělé víno. Do Koks je těžké se dostat, protože maličká restaurace je uprostřed ničeho, uprostřed přírody. Také stoly se rezervují dlouho předem... vejde se sem maximálně 8 lidí. Neváhejte tedy a stůl si rezervujte vždy s obrovským předstihem. Nebudete litovat.

Čti více

Ovce na Faerských ostrovech – tam kde ovce mají své ostrovy

Jednou z přezdívek Faerských ostrovů jsou i "Ovčí ostrovy". Proč tomu tak je, to neunikne žádnému návštěvníkovi už po pár hodinách strávených na kterémkoli z obydlených ostrovů. Ovce jsou zde opravdu všude. I když to tak někdy na první pohled nevypadá, všechny ovce jsou evidovány a mají svého majitele. Najdete je na rozsáhlých pastvinách, farmách, oplocených pastvinách, ale i jen tak volně pobíhat drsnou faerskou přírodou. Někdy je až neskutečné, kam všude se dostanou. Proto si nezapomeňte dát pozor, abyste některou z nich nesrazili svým pronajatým autem. Mohlo by Vás to vyjít opravdu draho. Ovce zde totiž mají absolutní přednost, a pokud byste někomu ovci srazili, kromě pokuty, byste museli zaplatit i škodu způsobenou farmáři. Místní farmáři je chovají na pozemcích, které nejčastěji mají od vlády Faerských ostrovů v dlouhodobém pronájmu nebo jsou přímo jejich vlastnictvím či dědictvím. Chov ovcí je v této zemi spojován s tradicí, která se dědí z generace na generaci. Ovce jsou zde chovány na maso a vlnu, přičemž pro místní obyvatele jsou nepostradatelné. Chov ovcí je po rybářském průmyslu nadále druhým nejdůležitějším odvětvím zemědělství země. Samotný počet ovcí chovaných na ostrovech se v současnosti odhaduje na přibližně 80 až 100 tisíc, což je přibližně dvojnásobek lidí žijících na tomto dánském území. Když už navštívíte Faerské ostrovy, měli byste v místních restauracích, kromě skvělých ryb, ochutnat i delikátní jehněčí. Váš SEN průvodce Vám jistě rád doporučí jednu z kvalitních restaurací přímo na Vašem zájezdu. Stejně tak pravé kvalitní vlněné výrobky, ať už svetry, ponožky, čepice anebo rukavice, které jsou vyráběny z kvalitní vlny s tradičními vzory, jsou skvělým suvenýrem a vzpomínkou na návštěvu Faerských ostrovů. Některé z nich jsou opravdu luxusní a budou opravdovou ozdobou vašeho šatníku.

Čti více

Alkohol na Faerských ostrovech

S jednou věcí se na Faerách zaručeně setkáte už po samotném příletu. Když budete procházet přes letištní dutyfree, narazíte na lidi, kteří budou nakupovat velké zásoby všemožného alkoholu. Budou to hlavně domácí, kteří při návratu do své domoviny neváhají využít příležitost nakoupit výrazně levnější alkohol oproti běžným cenám na ostrově. Alkohol zde totiž běžně koupíte pouze ve specializovaných obchodech, v restauracích a barech, které mají licenci. Název obchodů, které jako jediné mohou prodávat alkohol je Rúsdrekkasøla Landsins, a stát má na ně monopol. Faerské ostrovy jsou autonomním územím Dánska, kde není regulace prodeje alkoholu tak velká jako v ostatních skandinávských zemích. Ale právě zde na odlehlých ostrovech platí podobná pravidla jako například na Islandu či v Norsku. Vždyť teprve od roku 1992 se zde může alkohol legálně konzumovat. Faerské ostrovy nemají nějakou speciální pálenku, pokud nepočítáme akvavit, který se prodává v celé Skandinávii. SEN Vám jednoznačně doporučuje ochutnat některé z faerských piv. Bude to Føroyar Bjór nebo spíše Okkara, které se stane Vaším favoritem?

Čti více

Faerské ostrovy

Láká vás podívat se na ostrovy, kde najdete více ovcí než lidí a přes 100 druhů vodních ptáků? A kde počet semaforů spočítáte na prstech jedné ruky? Faerské ostrovy uprostřed Atlantiku jsou známé svou severskou autentičností, odlehlostí a specifickou náturou svých obyvatel. Kde jinde by vás starousedlíci vzali na oběd či večeři nadšeně k sobě domů, aniž byste byli v nouzi či nějaké krizové situaci. A ještě pro tento styl domácí pohostinnosti mají speciální termín Heimablídni. Jen nebuďte překvapeni, když vám na talíři přistane kulohlavec!

Faerské ostrovy – průvodce, tipy, zajímavosti a informace

Čti více

Tjørnuvík – nejsevernější vesnice ostrova Streymoy

Z hlavního města Tórshavn vyrážíme se sever ostrova Streymoy. Cesta sem vede podél západnho pobřeží ostrova a my projíždíme přes malé rybářské vesnice a farmy. Vysoké, strmé kopce pokryté travnatými svahy, na kterých se pasou ovce, střídají vodopády stékající až do moře. Když už myslíme, že dále se jet nedá, cesta se zatáčí a nám se odhalují vysoké útesy a širý Atlantický oceán. Úzkou cestou, která je široká pro jedno auto, klesáme na úroveň malé zátoky. Právě zde, v obklopení vysokých skal, u černé pláže se nachází vesnička na konci světa, nejsevernější vesnice ostrova Streymoy. V centru Tjørnuvíku se nacházejí dřevěné domky a také dřevěný kostel Tjørnuvík Kirkja. Z vesnice vede turistický chodník, který Tjørnuvík spojuje s vesničkou Saksun. My se po této cestě vydáváme, abychom si užili výhledy nad vesnicí. Cestou si představujeme, jaký tu musel být život v minulosti, když sem nevedla asfaltová cesta, a lidé se sem dostávali pouze pěšky přes hory. Zastavujeme se a z vyhlídky nad vesnicí se nám odkrývá pohled na scenérii dřevěných domků, útesů a skal. Skály, které vidíme se přezdívají obr a čarodějka. Právě ti chtěli podle legendy odtáhnout krásu Faerských ostrovů až na Island. Naštěstí se jim to nepodařilo a my právě zde tu krásu můžeme obdivovat na našich SEN zájezdech. Přidáte se k nám?

Čti více

Saksun – nejkrásnější vesnice Faerských ostrovů

Hlavní z Faerských ostrovů, ostrov Streymoy, ukrývá mnoho krásných míst a Vy je společně s námi na Vašem zájezdu se SNEM navštívíte. Cestou, která vede vnitrozemím ostrova se dostáváme do nejoblíbenější a pro mnohé nejkrásnější vesničky celých Faerských ostrovů. Těsně před příjezdem do vesničky Saksun míjíme jezero Saksunarvatn, ve kterém rybáři chytají své úlovky. Saksun leží na dně bývalého vstupu do moře, přičemž je obklopen vysokými horami. V minulosti zde byl hluboký přírodní přístav, ale bouře postupně moře zablokovaly nánosy písku. Ze starého přístavu se tak stala z moře nepřístupná laguna, která je přístupná pouze během přílivu, a to malými čluny. Ve vesnici se nachází ikonický kostel a muzeum. Tento kostel byl původně postaven ve vesnici Tjørnuvík, která je se Saksun propojena horskou cestou. V roce 1858 ho rozebrali, přenesli přes hory a znovu postavili na tomto místě. Muzeum sídlí na statku ze 17. století s názvem Dúvugarður. Jedná se o stále aktivní ovčí farmu s přibližně 710 ovcemi. Tím, že vesnice je stále obydlená a poměrně dost navštěvovaná, místní obyvatelé si své pozemky ohradili a nemají rádi, pokud se turisté pohybují po jejich soukromých pozemcích. Nad vesnicí se nachází příjemný vodopád, ke kterému se vyplatí udělat si procházku. Ve fotogenické vesničce jsou tradiční domky s trávou porostlými střechami. To, zda je Saksun opravdu tou nejkrásnější vesničkou, posoudíte sami, až zavítáte i do těch dalších.

Čti více

Tinganes v Tórshavnu – jeden z nejstarších parlamentů světa

Jedna z nejkrásnějších a nejnavštěvovanějších částí Tórshavnu se nachází přímo v historickém přístavu města. Ten je rozdělen poloostrovem Tinganes na dvě části. Svůj název dostal poloostrov od slova ting, což je označení starého vikingského parlamentu. Parlament zde poprvé zasedal již v roce 825 našeho letopočtu. Jedná se tak o jeden z nejstarších parlamentů světa. Vikingové se zde pravidelně scházeli každé léto, až se postupně z této části stalo hlavní obchodní centrum na ostrově. Tak se stal poloostrov Tinganes základem pro vznik hlavního města - Tórshavn. Budova na nejvzdálenějším bodě na malém poloostrově Skansapakkhusið je v současnosti hlavní budovou vlády. Malá hlavní ulice na poloostrově se jmenuje Gongin a je domovem nejstarších částí města. Mnohé z domů v části Tinganes byly postaveny již v 16. a 17. století a dodnes jsou obydlené. Mezi nejstarší domy této části se dostanete nenápadnými uličkami, které velmi jednoduše přehlédnete. Ty vedou od moře do samotného středu poloostrova. SEN průvodce Vás nimi šikovně provede a Vy tak nevynecháte ani jedno z nejdůležitějších míst historického centra města. Najdete zde například islandské velvyslanectví, nejlepší restauraci ve městě, či nejkrásnější poštovní schránku na ostrově.

Čti více

Kirkjubøur – nejjúžasnější vesnice ostrova Streymoy

Od Tórshavnu ji oddělují vysoké hory a my sem přijíždíme na závěr našeho programu. Pro ty, co si chtějí užít turistiku, je zde možnost dostat se sem z Tórshavnu i pěšky, ale my vzhledem na čas a komfort volíme cestu mikrobusem. Na parkovišti se nejprve jdeme podívat na drobné muzeum, kde si povíme něco o této sympatické vesničce. Kirkjubøur je totiž nejjižnější obec na ostrově Streymoy. Nachází se na jihozápadním pobřeží ostrova a má výhled na ostrovy Hestur a Koltur na západě a na Sandoy na jihu. Kirkjubøur je nejdůležitějším historickým místem Faerských ostrovů. Najdete zde několik velmi důležitých památek ostrova. Ruiny Magnusovy katedrály z období kolem roku 1300, kostel svatého Olafa (Olavskirkjan) z 12. století a starý statek Kirkjubøargarður z 11. století, který je označován jako nejstarší dodnes obydlená dřevěnice na světě. V roce 1832 se v blízkosti Magnusovy katedrály našel runový kámen, který pochází z vikingského období. Ve středověku obec získala důležité postavení na ostrovech. V té době zde bylo duchovní centrum a biskupské sídlo pro diecézi Faerských ostrovů. V té době měla vesnice údajně pouze něco kolem 50 domů. Většina domů z tohoto období byla v 16. století zničena prudkou bouří, přesto se zde dodnes nacházejí ty nejstarší památky ostrovů. Procházíme se mezi dřevěné domy a využíváme příležitost nahlédnout i dovnitř jednoho z nich, který dnes slouží jako muzeum. Závěrečné výhledy a my se vracíme na večeři do Tórshavnu.

Čti více

Máte předběžný zájem o tento zájezd? Budeme Vás kontaktovat, rádi zodpovíme všechny Vaše dotazy a zašleme kalkulaci zájezdu na Váš email.Povinné pole

Formulář byl odeslán, děkujeme.

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Více informací