Přejezd přes legendární Vojenskou cestu
sleva first minute až 35%

Gruzie - cesta za vínem komfortněji

Gruzii mnozí považují za nejkrásnější zemi Kavkazu a duši celého regionu. I my ji tak vnímáme a chceme vám ji ukázat tak, abyste si ji odnesli v srdci. Gruzínská cesta za vínem nás vezme nejen pod kavkazské štíty či k nádherným klášterům, ale také do Kacheti, kterému se přezdívá „gruzínské Toskánsko“. Vynikající víno, dokonalá gastronomie a země plná zážitků.

  • 20 let zkušeností na Kavkaze
  • Kacheti, Gori i Kutaisi v ceně
  • Kvalitní hotely a vynikající servis
  • Gruzínská škola vaření
  • Nejlepší víno i koňaky Kavkazu
  • Prohlídka nejstaršího gruzínského města
Čti více

Tel.: 224 250 138, 608 482 877   |   Email: cksen@cksen.cz

Termíny a cenyProgram a mapaFotogalerieReference klientůZážitky ze zájezduTOP místa zájezdu

Cena zahrnuje:

mezinárodní letenku v economy class, letištní poplatky, 7x ubytování ve 3*- 4* hotelích v pokojích pro dvě osoby, pronajatou dopravu klimatizovaným minibusem, prohlídky podle popisu, průvodce CK SEN a místní průvodce, snídaně, 2x večeře, 2x oběd, pojištění proti insolvenci 

Cena nezahrnuje:

ochutnávky vína, vstupné do památek a atrakcí, spropitné pro místní průvodce, ostatní stravu

Ubytování:

Kutaisi - Hotel Terrace Kutaisi

Gudauri - Gudauri Inn Hotel

Tbilisi - Holiday Inn Express

Telavi - Holiday Inn Telavi

Hotely na konkrétních termínech můžou být i jiné. Závisí to na dostupnosti, obsazenosti a na včasném přihlášení.
 
„Hvězdičkování“ není součástí obchodního jména hotelu, ale hodnocením jeho kvality od velkých nadnárodních rezervačních systému jako booking.com, agoda.com, v některých případech podle oficiálního hodnocení samotného hotelu.
 
Jednotlivé pokoje v hotelích se mohou lišit, uvedené fotografie jsou ze standardních dvoulůžkových pokojů.
Doplňkové služby - SEN premium

1. den: Letíme na Kavkaz

PRAHA/VÍDEŇ - KUTAISI

Gruzie patří mezi nejpřitažlivější země světa a přesně proto dnes odlétáme na naši cestu, kterou startujeme ve městě Kutaisi. Vydáme se po stopách vynikajícího vína, starobylých klášterů a krásných hor. Čeká nás skutečně nabité maximální poznání Gruzie od Kacheti přes Kazbeg až po mystické Svaneti. Letíme do Kutaisi a už za tři hodiny jsme na místě.  Do cíle přilétáme uprostřed noci, ale hned po přistání dostanete láhev gruzínského vína.

2. den: Stará vojenská cesta

KUTAISI - ANANURI - GUDAURI

Naším dnešním cílem bude lyžařské středisko Gudauri, které leží severně od Tbilisi. Přestože dnes nebudeme lyžovat, rozhodně poznáme, že toto místo stojí za to. Po snídani vyrazíme z Kutaisi na východ a postupně se prokoušeme do Ananuri, kde na nás čeká krásný klášter ukrytý za hradbami. Dnes už stojí nad vodní nádrží a slibujeme, že ten moment, kdy spatříte jeho odraz ve vodní hladině, si zapamatujete. K Ananuri nás přivede Vojenská cesta, kterou vytyčili ještě v 18. století mezi Vladikavkazem a Tbilisi a která byla dlouhá desetiletí opředena tajemnou romantikou, o níž psal i Lermontov.
Kavkazské kopce, lesy, údolí a dravé řeky. Čím blíže jsme Gudauri, tím je země kolem malebnější a podmanivější. Po příjezdu do Gudauri se můžete projít městečkem a vychutnat si pohled na hory, které je obklopují ze všech stran. Právě sem během zimy přijíždějí nadšenci lyžování a Gudauri se v tomto ohledu dere směle do popředí mezinárodního zájmu lyžařů. V našem hotelu vás zveme na první večeři s CK SEN, kterou si společně užijeme a v Gudauri i přenocujeme. Už cítíte, že tato cesta vás skutečně obohatí? Dnes ochutnáme sortu Usakhelouri, která roste na svazích velkého Kavkazu. Noc v Gudauri.

3. den: Prométeus a zasněžený Kazbeg

STEPANTSMINDA - TBILISI

Severní Gruzie ulehla do náruče nádherných hor a dnes to bude jen a jen o nich. Ráno se ještě rozloučíme s kopci v okolí Gudauri, a poté se vypravíme na sever, kde leží městečko STEPANTSMINDA, bývalé Kazbegi. Pro mnohé je toto město nejdokonaleji položeným místem v údolí, ležící pod vysokými zasněženými horami, a vy je brzy uvidíte na vlastní oči. Cesta k němu vede přes vysoký průsmyk Džvaři ve výšce 2395 metrů na mořem. Po cestě si užijeme výhledy do nekonečných dolin, panorama Kavkazu a projedeme i kolem horské řeky Terek.
Město Stepantsminda v sobě ukrývá ikonický klášter Tsminda Sameba Gergeti, který byl postaven na vrcholu kopce a za nímž roste zasněžený vrchol Kazbegu. Hora má 5054 metrů a podle legendy na jejím vrcholu stále odpočívá Prométeus. Zalesknou se někde v dálce jeho řetězy? My si každopádně vychutnáme návštěvu kláštera s nejkrásnějšími výhledy dnešního dne a v městečku navštívíme místní rodinu, kde si dáme zážitkový oběd. Přímo zde v srdci Kavkazu se naučíme dělat tradiční gruzínské taštičky Khinkali plněné mletým masem. To už je gastronomický zážitek, jak se patří. Po vynikajícím obědě odjíždíme Vojenskou cestou zpět na jih až do hlavního města Tbilisi. Večer nás v metropoli čekají první procházky s atmosférou, která se vám velmi rychle dostane pod kůži. Jste tu jen chvilku, ale už máte pocit, že jste v nejkrásnějším městě celého Kavkazu, je to tak? Noc v Tbilisi.

4. den: Tbilisi - nejkrásnější město Gruzie

TBILISI

Celý dnešní den zasvětíme prohlídce gruzínské metropole Tbilisi, které má pověst nejkrásnějšího města Kavkazu. A slibujeme, že se máte na co těšit. Tbilisi má svoji specifickou patinu i své moderní stavby a vše od sebe odděluje řeka Mtkvari. Město je prastaré, vzniklo ve 4. století, a my si ukážeme, kde přesně se začal psát jeho příběh. Lanovkou se vypravíme na pahorek nad město tam, kde stojí Matka Gruzie. V ruce má meč i misku vína. Říká se, že pokud přicházíte v dobrém, teče pro vás v Gruzii víno. Pokud ale ve zlém, okusíte ostří místní šavle.
Pevnost Narikala nad starým Tbilisi má nejkrásnější výhledy na celé město. Povíme si zde legendu o sokolovi a vydáme se na místo, kde Tbilisi před staletími založili. Kdysi zde byly sirné prameny, které tekly i u zrodu města. Ulovíte si pro sebe večer zážitek a ponoříte se do nich tak, jak to před lety udělali Puškin či Dumas? Tu možnost tu určitě mít budete! Během prohlídky si dáme oběd a objevíme další gruzínské chutě. Ochutnáte dnes chačapuri, lobio nebo lobiani? Průvodce vám poradí, co si z plejády fantastických jídel vybrat. K tomu skleničku červeného Saperavi, nebo zkusíte gruzínský koňak Mardžanišvili? Po obědě nás čeká procházka starým městem. Synagoga, arménský i katolický kostel, pravoslavné chrámy a přítmí gruzínských klášterů. Víte, kde stála kdysi socha Lenina? A kdo je dnes patronem Gruzie? V klášteře Kašvěti nás ještě čeká příběh o základním kameni.
Procházka starým městem vás jen utvrdí v tom, že Tbilisi je fantastická mozaika národů, náboženství a civilizace. Večer už je pak jen ve vaší režii. Vyberete si malé vinárny ve starém městě, nebo raději sirné koupele se zážitkem? Nebo to bude Sky Bar se skvělým drinkem a výhledem na Tbilisi? Nebo zkusíte všechno? Tbilisi je zážitkem ve dne i v noci.

5. den: Po stopách nejlepšího vína

SIGNAGI - GREMI - TELAVI

Dnes vyrážíme na východ, abychom objevili legendární vinnou cestu. Region Kacheti přezdívají „gruzínské Toskánsko“ a jakmile ho uvidíte na vlastní oči, nepůjde jinak než souhlasit. Pahorky, vinohrady, malá městečka s kláštery. A tam v dálce doznívající zasněžené kavkazské štíty a pod nimi úrodná údolí, jakým je i Alazani. Z Tbilisi to máme do Signagi jen asi 100 kilometrů, a tak jsme raz dva na místě. Čeká nás procházka Signagi s nezaměnitelnou atmosférou a pro ty, kteří chtějí ochutnávat nejkvalitnější víno,  je zde připravena dokonalá ochutnávka i s gruzínským obědem. Dáte si říct? V Signagi si promluvíme o víně, o jeho historii, současnosti a co je nejdůležitější: ochutnáte výjimečná vína místní produkce.
Region Kacheti jsme s naší CK začali objevovat mezi prvními a máme zde nejvíc zkušeností. Po ochutnávce se proto vypravíme do Gremi. Právě tady nás totiž vítá unikátní klášter, který je doslova propletený s pevností, a který tu na vršku stojí od 17. století. Uvnitř najdeme vzácné fresky i místnosti, které sloužily králům celého Kacheti.
Poté už pokračujeme díle do Telavi, kde dnes strávíme noc. Projdete se ještě městečkem nebo si raději sednete do místního podniku na večeři a víno? Slovíčko „Gaumardžos“ je vám tu i za těch pár dní už důvěrně známé a my si jím připijeme i dnes. Kdo se ujme funkce tamady? Připíjíme na nové cesty za zážitky a za dobrodružstvím.

6. den: Gruzínské Toskánsko a nejstarší víno

KACHETI - ALAVERDI - TBILISI

S vinařským regionem Kacheti ještě nekončíme. Po snídani v Telavi se přesuneme k největšímu z místních klášterů: k unikátnímu místu jménem Alaverdi. Klášter pochází z 11. století a založil ho asyrský mnich, který přišel do Gruzie z Antiochie. I dnes zde ještě potkáte mnichy a kdo ví, možná si právě u nich koupíte láhev vína nebo vynikající med z okolních luk a pahorků. Dáte si ještě kachetské víno? Co řeknete na další ochutnávku z vinicí Tsinandali. Vína se zde v regionu stále vyrábí tradičním způsobem a mnohá z nich dozrávají v hliněných nádobách zvaných kvervi. Jak staré je gruzínské víno? Je to šest tisíc let, nebo osm tisíc let? Dozvíte se o něm všechno!
Kacheti jsme si vychutnali plnými doušky, a tak se můžeme navečer vrátit zpátky do Tbilisi. Metropoli už trochu znáte, a tak se můžete v klidu vydat na příjemné toulky. Lákat vás budou malé kavárničky, vinárny, staré uličky města, a vy si tak užijete poslední večer v hlavním městě. Noc v Tbilisi.

7. den: Kříže nad soutokem řek a Stalinův dům

MCCHETA - GORI - UPLITSIKHE - KUTAISI

Dneškem už nadobro opouštíme oblíbené Tbilisi a vyrážíme objevit staré hlavní město na soutoku řek Aragavi a Mtkváru. Tím městem je historická Mccheta a dodnes je obrovským tahákem země. Čeká nás jen krátký přesun a z pahorku, na kterém stojí vzácný klášter Džvaři, máme Mcchetu, ale i okolní krajinu jako na dlani. Koupíte si zde kříž a zapálíte svíčku pod kamennou klenbou?
Džvaři je místo nasáté atmosférou, protože právě sem přišla svatá Nino a položila zde základy křesťanské země. V katedrále Svetitschovali leží vzácná relikvie Kristova roucha a my si řekneme, jak se sem dostala. Kupte si na místním tržišti čurčchelu a už pokračujeme do historického Uplitsikhe na prahu známého Gori. Nejprve si dáme krátkou zastávku v Gori, kde si prohlédneme Stalinovo muzeum a dozvíme se o zvláštním vztahu Gruzínců k jejich nejznámějšímu rodákovi. Stopy Uplitskihe sahají až do 2. tisíciletí před Kristem a dnes tu najdeme působivé ruiny. Slyšeli jste už o tomto místě? Důkladně si je prohlédneme a poté se přesuneme do Kutaisi. Podvečerní příjezd a rozlučková gruzínská večeře v našem hotelu, na kterou vás všechny zveme. Noc v Kutaisi.

8. den: Rozlučka s Argonautami

KUTAISI - PRAHA/VÍDEŇ

Před tím, než odletíme domů si ještě prohlédneme staré Kutaisi. Kdysi právě zde měla ležet bájná Kolchyda, za kterou se vydali legendární Argonauti. Dnes má Kutaisi fantastickou katedrálu Bagrati z 11. století. Patří ke skvostům gruzínské středověké architektury a vy se nadechnete jejího interiéru. Dáme si poslední gruzínský oběd a pomalu se přesuneme na letiště s hlavou plnou gruzínských zážitků.

 

Gruzie - cesta za vínem
<
>
Navštěva klášterů ukrytých v horáchMěstečka Jižního Kavkazu vás oslníStřední Asií vás provede detailně český SEN průvodceMěstečko Stepantsminda při pohledu od ikonického kláštera Tsminda SamebaIkonický klášter Tsminda Sameba a zasněžený vrch hory Kazbeg, kde podle legendy spočívá ProméteusKlášter Tsminda Sameba Gergeti na vršku nad Stepantsminda patří k ikonickým místům GruzieKavkazská krasavice TbilisiCentrum starého Tbilisi je protkané kláštery, věžemi a zvonicemiTbilisi při pohledu z pevnosti NarikalaObrovský klášter Tsminda Sameba je dnes největším svatostánkem celého TbilisiKatedrála Nejsvětější Trojice v Tbilisi.Gruzínské Tbilisi je město na březích řeky Kura, které je poseto kostelyMalé městečko Signagi v romantickém prostředí Tbilisi je starobylé město plné kavárniček a restauracíGruzie se stále ocitá na pomezí dvou světůOchutnávka vína v Kacheti Palác v TsinandaliPo vinařské stezceVinné sklepy v KachetiVíno v Kacheti se vyrábí stále starým způsobemKraj Kacheti, kde vzniklo víno, je plný klášterůKlášter Alaverdi je největším v KachetiAlaverdi - klášter v srdci KachetiV klášteře Alaverdi dodnes žijí místní a vyrábějí vínoMccheta má nádhernou polohu na soutoku dvou řek Nákup gruzínských suvenýrůUplitsikhe patří k nejstarším místům v GruziiUplitsikhe je v Gruzii fenomén Ochutnávka místního koňaku Gruzínskou kucyhyni si zamilujete Dokonalé a tradiční KhinkaliGurmánské zážitky ve Střední Asii
Přejezd přes legendární Vojenskou cestu

Ázerbajdžán, Gruzie, Arménie - nezapomenutelný zájezd

Před týdnem jsem se vrátila z dalšího zájezdu s CK SEN. Ale tento byl nezapomenutelným - když se sejde fajn parta s fajn průvodcem a vydají se do neskutečně zajímavých zemí, tak to je síla. A to byl zajezd Ázerbájdžán, Gruzie, Arménie. Spoustu zážitků, nejen těch gastronomických. Kuře na švestkách nás všechny dostalo.

Dana

Čti více

Ázerbájdžán, Gruzie, Arménie, Karabach - překrásný zájezd

Hezký den všem v CK SEN! Je to právě týden, co jsme se vrátili z překrásného poznávacího zájezdu po Ázerbájdžánu, Gruzii a Arménii. Těžko popsat tisíce zážitků a vjemů, které nám cesta přinesla, ale chci poděkovat za velmi dobře zvolenou trasu a využitý čas na trase. V první řadě patří velký dík Tomášovi Kubušovi, který byl nejen nadmíru pečlivým průvodcem, ale hlavně zprostředkoval všechny země, města a kláštery se srdcem a zájmem. O znalostech ani nemluvě. A právě díky zkušenostem po této cestě se těšíme celá parta na putování s Tomášem někdy do budoucna po střední Asii. Velká díky!

Miloš

Čti více

Ázerbájdžán, Gruzie, Arménie, Karabach - silné a pozitivní zážitky

Zážitky jsou však tak silné a pozitivní, že musíme poděkovat CK SEN za výborný zájezd. Dnes ráno jsme se vrátili ze zájezdu Ázerbájdžán, Gruzie, Arménie, Karabach. Ještě stojíme nad polo rozbalenými kufry, s úplně čerstvými zážitky, které se mísí s únavou z nočního letu. Zážitky jsou však tak silné a pozitivně, že musíme poděkovat CK SEN za výborný zájezd, všem našim lokálním průvodcům, řidiči, všem spolucestujícím, a hlavně našemu úžasným průvodci Petru Hliničanovi, který nás na této cestě doprovázel. Jeho profesionální a zároveň lidský a kamarádský přístup daleko přesáhl rámec povinnosti běžného průvodce. Dokázal skloubit poznávání zajímavých zemí, gurmánské zážitky, informace z historie i současnosti těchto zemí a dobrou náladu. Patří mu za to obrovské DÍKY! Erika, Dagmar a Tereza

Čti více

Gruzie

Z Ázerbájdžánu vstupujeme do gruzínské oblasti zvané Kacheti, kterou proslavilo nejlepší gruzínské víno. Nahlížíme do tajemných klášterů a na malých vinicích ochutnáváme vína a místní sýry. Vinařství Chareba v bývalém vojenském tunelu, výhledy na vinice, ale i výroba tradičního vína. Procházka „toskánským“ městečkem Signagi a posezení v rodinné restauraci u specialit gruzínské kuchyně za zvuků místní hudby. První momenty v Gruzii si skutečně zamilujete. 

Čti více

Gruzie, klášter Davit Gareja

Po cestě gruzínskou polopouští se najednou vynoří pahorek s klášterním komplexem David Gareja. V této vyprahlé pustině by ho zde nikdo nečekal. Mikrobus necháváme na parkovišti a vyrážíme na první kopec s klášterem. Ticho, klid a vůně tenkých medových svíček. Sem tam se objeví jeden z mnichů, kteří zde stále žijí. Na hřebeni kopce se protíná hranice mezi Gruzií a Ázerbájdžánem a právě tam směřujeme. Kráčíme přes hranici, vcházíme do Ázerbájdžánu  a ve skalách objevujeme opuštěně kláštery, které tu stojí staletí. Fresky jsou tu jen pro nás a nikde nikdo. Unikátní místo. Zlatým hřebem je pak pohled na panorama celého místa. Odpočíváme zde a s uloveným zážitkem scházíme dolu. 

Čti více

Ochutnávka vín v gruzínském Toskánsku

Kakheti. Tento region východní Gruzie oplývá krásou a atmosférou, díky které mu právem přisoudili titul gruzínské Toskánsko. Dá se v něm strávit krásný den toulkami po zelených pahorcích, návštěvami starobylých kostelů a ochutnávkou místních vín. Je to až neuvěřitelný relax, který by člověk v této Kavkazské zemi neočekával, a pokud neví kde hledat, tak by ho ani nenašel. Ráno vyrážíme z příjemného hotelu Boutique Kabadoni na toulky po tomto fotogenickém kraji. Hned dopoledne nás čeká jedna z místních nejprominentnějších vinic – Khareba. V komplexu podzemních tunelů, který měří až osm kilometrů, se ukrývají desítky tisíc vinných lahví. Usmívající sommelierka Anna nás provází tunely a vypráví nám o technice výroby gruzínského vína. Ta je odlišná od postupů, které známe v Evropě. Není se ani co divit, právě Gruzínci dali světové kultuře tento lahodný mok, a tak jejich technika, která je doložena archeologickými nálezy z před 6000 let, musí být jiná než naše nové metody. Hrozny fermentují i s peckami, slupkami a stonky v hliněných nádobách zvaný kvevri, a až potom je výsledné mladé víno přelévané do sudů, kde dozrává. Proto má Gruzínské víno jinou chuť a barvu, a zároveň je vždy suché, protože fermentační proces nedokáží vinaři ovlivnit a zásadně se nepřidává cukr. Na ochutnávce máme vína vyrobená evropským i gruzínským postupem a při prvním kontaktu okamžitě cítíme rozdíl. I přesto, že s gruzínským vínem mám zkušenosti, vždy mě překvapí syrovější chuť, a hlavně nádherná jantarová barva. Po vinařství Khareba nás očekávají chrámy, kterými se Gruzie právem pyšní. Navštěvujeme klášterní komplex Gremi, bývalé hlavní město Kakhetského království a katedrálu Alaverdi, druhý největší svatostánek v zemi. Na závěr dne se ale vracíme k vínu a navštěvujeme vinařství Schuchsmann. Mají největší produkci vína gruzínskou metodou v celé zemi. Máme možnost prohlédnout si výrobní proces a prohlídku zakončujeme příjemnou ochutnávkou na terase s vyhlídkou na vinice a úrodné údolí Alazani, které je srdcem Kakheti. Sommelier Joseph nám představuje místní odrůdy vín a my ho přesvědčujeme i na ochutnávku místní vinné pálenky. Ta se vyrábí ze zbytků po výrobě vína. Její samotný název chacha, znamená gruzínsky zbytek. Chuťově se ale rozhodně nejedná o žádný zbytek, ale o kvalitní vínovici, která klidně může soutěžit s italskou grappou. Po příjemném dni se spokojeni vracíme na hotel. Kakheti si svůj pseudonym Toskánsko Gruzie opět obhájilo a potvrdilo, že je jedním z nejpříjemnějších regionů světa.

Čti více

Kazbek – střecha Gruzie

Ráno opouštíme šarmantní hlavní město Gruzie Tbilisi a směřujeme na sever. Naším cílem je vesnice Stepantsminda pod nejznámějším vrchem Gruzie, Kazbekem. Cestou děláme několik zastávek. Nejprve navštěvujeme nejsvatější město země Mstketa, kde obdivujeme kostelík Jvari a katedrálu Svetiskhoveli. Věděli jste, že pod ní má být pohřben plášť Ježíše Krista? Je to kouzelné místo, ale i tak to není hlavní cíl naší cesty. Přes horské průsmyky legendární vojenské dálnice se přesouváme dále na sever. Tuto tepnu mezi Tbilis a ruským Vladikavkazem nechal postavit ještě v roce 1769 generál Potěmkin. Od roku 1783 představuje hlavní spojení mezi Ruskem a Gruzií, a Kazbek se nachází přímo u ní. Procházíme horský přechod Džvari (2379 m.n.m) a vychutnáváme si nádherná panoramata Kavkazu. Odpoledne se blížíme ke Kazbeku. Tato legendární hora s výškou 5047 metrů není sice nejvyšší horou Kavkazu a ani Gruzie, ale známá není pro svou výšku. Její hodnota je spíše na poli lidového folklóru a legend. Právě zde měl být připoután Prométheus za to, že lidem přinesl oheň a každý den ho měl týrat orel, který mu vytrhával játra. Zároveň je tento štít úžasně fotogenický. Směřujeme k známému kostelíku Sameba, odkud je na tuto slavnou horu nejkrásnější výhled. Dostáváme se nad úroveň lesa do výšky 2180 metrů a skoro nevěříme vlastním očím. Obloha se vyčistila a před námi stojí masiv nejslavnějšího gruzínského kopce v plné kráse. Kolem něj se vznášejí bílé obláčky, které osvěcuje slunce, a které dotvářejí romantickou atmosféru. Je to pohled jako z filmu – krásný, ale zároveň plně reálný a mystický. Člověk by ho mohl vidět nespočet krát a zvládl by se dívat celé hodiny. Opět jsme si vychutnali Kazbek v plné kráse.

Čti více

Kacheti

Mezi nejzajímavější gruzínské regiony patří Kacheti ležící na východě země vedle ázerbájdžánských hranic. Kacheti je region vína a proslavila jej jeho vinná cesta mezi kláštery, vesničkami a vinicemi. Centrem regionu je sice Telavi, ale nejpříjemnějším místem je Signagi umístěné na kopci s výhledem na celé údolí Alazani. Kromě něj ještě v Kacheti můžete vidět klášterní komplex Alaverdi, který patří k největším v celé zemi. Dodnes v něm žijí mniši, a tak si můžete koupit nejen víno, ale i med. Jeho stěny zdobí krásné, vzácné malby a celý prostor dýchá starobylou atmosférou. Zastavte se i v Gremi, v rezidenci kachetských králů, která společně s klášterem tvoří nejfotogeničtější obrázek regionu. Jaká by to byla vinná cesta bez vína? Nemusíte se bát, protože zde najdete mnoho možností a mezi ty nejlepší patří unikátní vinařství Chareba ukryté v tunelu. Vína jsou moderní, ale i takové, které připravují starobylými metodami v kverule. Pocítíte ten rozdíl? Které vám více chutná?

Čti více
Gruzie - Tbilisi

Tbilisi

Gruzínské Tbilisi je město, které má své příběhy, historii a má duši. I proto o něm často mluví jako o nejkrásnějším městě celého Kavkazu. Král Vachtang I. ho založil ještě v 5. století na místě horkých pramenů, a ty tu dokonce najdete i dnes, jen už v podobě historických lázní, které poznal i Dumas či Puškin. Tbilisi ležící na březích řeky Mtkvari vyrostlo do krásy, kterou zde podpořily desítky kostelů, staré uličky, stařičké domy, a nakonec i důležitá pevnost Narikala na kopci nad městem. Patří k nejhistoričtějším místům hlavního města. Odvezete se nahoru lanovkou? Pevnost nabízí nejkrásnější panorama na Tbilisi. Tolik věží kostelů ani nespočítáte. Staré město láká svými bary, podniky, restauracemi, vinárničkami a přesně proto ho budete milovat. Cítíte se v něm dobře a procházky v něm vás v tom jen utvrzují!

Čti více

Kazbegi

Městečko Kazbegi dnes již nese jméno Stapantsminda, ale v myslích lidí to už bude zřejmě navěky Kazbegi. Leží cca 180 kilometrů od Tbilisi v náručí kavkazských hor, kterým dominuje zasněžený pahorek Kazbegi (5 047 mnm), kde měl být podle legendy přikovaný Prométheus nebo pokud chceme, gruzínský hrdina Amirani. Kazbegi je malé městečko, kterému dominuje na náměstí socha Kazbegiho, spisovatele, který region proslavil. Nad ním se vyjímá klášter Tsminda Sameba, odkud máte kavkazské štíty jako na dlani. Stojí tu už od 14. století a když ho dosáhnete, ocitnete se ve výšce 2 170 m.n.m.

Čti více

Gori

Gruzínské Gori se v 20. století stalo synonymem pro jedno jediné jméno, a tím je Stalin. Právě zde se totiž Josip Vissarionovič v roce 1878 narodil a dodnes zde najdete jeho ulici, jeho monumentální muzeum i se sochou, a dokonce i jeho rodný dům. Jako by se vše v město točilo jen kolem jeho osoby a vy budete překvapeni jaký kult osobnosti si jeho muzeum zachovalo. Je to bizarní, ale svým způsobem i velmi zajímavé místo, které nahlédne do dějin Sovětského svazu v době stalinismu. Gori má i svou vlastní historii, která je neméně zajímavá, město založil v 11. století král David IV. Později se zde zastavili Peršané, Osmané, stálo na křižovatce obchodních cest. V roce 1920 ho téměř celé zničilo zemětřesení a muselo ožít znovu. Proto zde kromě pevnosti není mnoho památek, ale i ty, které tu jsou zastíní postava Stalina. Nedaleko od Gori leží i vzácné historické město Uplitsikhe se svými ruinami.

Čti více

Máte předběžný zájem o tento zájezd? Budeme Vás kontaktovat, rádi zodpovíme všechny Vaše dotazy a zašleme kalkulaci zájezdu na Váš email.







Povinné pole

Formulář byl odeslán, děkujeme.