1. den: Letíme na Kavkaz
PRAHA/VÍDEŇ - KUTAISI
Gruzie patří mezi nejpřitažlivější země světa a přesně proto dnes odlétáme na naši cestu, kterou startujeme ve městě Kutaisi. Vydáme se po stopách vynikajícího vína, starobylých klášterů a krásných hor. Čeká nás skutečně nabité maximální poznání Gruzie od Kacheti přes Kazbeg až po mystické Svaneti. Letíme do Kutaisi a už za tři hodiny jsme na místě. Do cíle přilétáme uprostřed noci, ale hned po přistání dostanete láhev gruzínského vína.
2. den: Do kavkazských hor
KUTAISI - ANANURI
Naším dnešním cílem bude lyžařské středisko Gudauri, které leží severně od Tbilisi. Přestože dnes nebudeme lyžovat, rozhodně poznáme, že toto místo stojí za to. Po snídani vyrazíme z Kutaisi na východ a postupně se prokoušeme do Ananuri, kde na nás čeká krásný klášter ukrytý za hradbami. Dnes už stojí nad vodní nádrží a slibujeme, že ten moment, kdy spatříte jeho odraz ve vodní hladině, si zapamatujete. K Ananuri nás přivede Vojenská cesta, kterou vytyčili ještě v 18. století mezi Vladikavkazem a Tbilisi a která byla dlouhá desetiletí opředena tajemnou romantikou, o níž psal i Lermontov.
Kavkazské kopce, lesy, údolí a dravé řeky. Čím blíže jsme Gudauri, tím je země kolem malebnější a podmanivější. Po příjezdu do Gudauri se můžete projít městečkem a vychutnat si pohled na hory, které je obklopují ze všech stran. Právě sem během zimy přijíždějí nadšenci lyžování a Gudauri se v tomto ohledu dere směle do popředí mezinárodního zájmu lyžařů. V našem hotelu vás zveme na první večeři s CK SEN, kterou si společně užijeme a v Gudauri i přenocujeme. Už cítíte, že tato cesta vás skutečně obohatí?
3. den: Prométeus a zasněžený Kazbeg
GUDAURI - STEPANTSMINDA - TBILISI
Severní Gruzie ulehla do náruče nádherných hor a dnes to bude jen a jen o nich. Ráno se ještě rozloučíme s kopci v okolí Gudauri, a poté se vypravíme na sever, kde leží městečko STEPANTSMINDA, bývalé Kazbegi. Pro mnohé je toto město nejdokonaleji položeným místem v údolí, ležící pod vysokými zasněženými horami, a vy je brzy uvidíte na vlastní oči. Cesta k němu vede přes vysoký průsmyk Džvaři ve výšce 2395 metrů na mořem. Po cestě si užijeme výhledy do nekonečných dolin, panorama Kavkazu a projedeme i kolem horské řeky Terek.
Město Stepantsminda v sobě ukrývá ikonický klášter Tsminda Sameba Gergeti, který byl postaven na vrcholu kopce a za nímž roste zasněžený vrchol Kazbegu. Hora má 5054 metrů a podle legendy na jejím vrcholu stále odpočívá Prométeus. Zalesknou se někde v dálce jeho řetězy? My si každopádně vychutnáme návštěvu kláštera s nejkrásnějšími výhledy dnešního dne a v městečku navštívíme místní rodinu, kde si dáme zážitkový oběd. Přímo zde v srdci Kavkazu se naučíme dělat tradiční gruzínské taštičky Khinkali plněné mletým masem. To už je gastronomický zážitek, jak se patří. Po vynikajícím obědě odjíždíme Vojenskou cestou zpět na jih až do hlavního města Tbilisi. Večer nás v metropoli čekají první procházky s atmosférou, která se vám velmi rychle dostane pod kůži. Jste tu jen chvilku, ale už máte pocit, že jste v nejkrásnějším městě celého Kavkazu, je to tak? Noc v Tbilisi.
4. den: Tbilisi - nejkrásnější město Kavkazu
TBILISI
Celý dnešní den zasvětíme prohlídce gruzínské metropole Tbilisi, které má pověst nejkrásnějšího města Kavkazu. A slibujeme, že se máte na co těšit. Tbilisi má svoji specifickou patinu i své moderní stavby a vše od sebe odděluje řeka Mtkvari. Město je prastaré, vzniklo ve 4. století, a my si ukážeme, kde přesně se začal psát jeho příběh. Lanovkou se vypravíme na pahorek nad město tam, kde stojí Matka Gruzie. V ruce má meč i misku vína. Říká se, že pokud přicházíte v dobrém, teče pro vás v Gruzii víno. Pokud ale ve zlém, okusíte ostří místní šavle.
Pevnost Narikala nad starým Tbilisi má nejkrásnější výhledy na celé město. Povíme si zde legendu o sokolovi a vydáme se na místo, kde Tbilisi před staletími založili. Kdysi zde byly sirné prameny, které tekly i u zrodu města. Ulovíte si pro sebe večer zážitek a ponoříte se do nich tak, jak to před lety udělali Puškin či Dumas? Tu možnost tu určitě mít budete! Během prohlídky si dáme oběd a objevíme další gruzínské chutě. Ochutnáte dnes chačapuri, lobio nebo lobiani? Průvodce vám poradí, co si z plejády fantastických jídel vybrat. K tomu skleničku červeného Saperavi, nebo zkusíte gruzínský koňak Mardžanišvili? Po obědě nás čeká procházka starým městem. Synagoga, arménský i katolický kostel, pravoslavné chrámy a přítmí gruzínských klášterů. Víte, kde stála kdysi socha Lenina? A kdo je dnes patronem Gruzie? V klášteře Kašvěti nás ještě čeká příběh o základním kameni.
Procházka starým městem vás jen utvrdí v tom, že Tbilisi je fantastická mozaika národů, náboženství a civilizace. Večer už je pak jen ve vaší režii. Vyberete si malé vinárny ve starém městě, nebo raději sirné koupele se zážitkem? Nebo to bude Sky Bar se skvělým drinkem a výhledem na Tbilisi? Nebo zkusíte všechno? Tbilisi je zážitkem ve dne i v noci.
5. den: Gruzínské Toskánsko
SIGNAGI - GREMI - TELAVI
Dnes vyrážíme na východ, abychom objevili legendární vinnou cestu. Region Kacheti přezdívají „gruzínské Toskánsko“ a jakmile ho uvidíte na vlastní oči, nepůjde jinak než souhlasit. Pahorky, vinohrady, malá městečka s kláštery. A tam v dálce doznívající zasněžené kavkazské štíty a pod nimi úrodná údolí, jakým je i Alazani. Z Tbilisi to máme do Signagi jen asi 100 kilometrů, a tak jsme raz dva na místě. Čeká nás procházka Signagi s nezaměnitelnou atmosférou a pro ty, kteří chtějí ochutnávat nejkvalitnější víno, je zde připravena dokonalá ochutnávka i s gruzínským obědem. Dáte si říct? V Signagi si promluvíme o víně, o jeho historii, současnosti a co je nejdůležitější: ochutnáte výjimečná vína místní produkce.
Region Kacheti jsme s naší CK začali objevovat mezi prvními a máme zde nejvíc zkušeností. Po ochutnávce se proto vypravíme do Gremi. Právě tady nás totiž vítá unikátní klášter, který je doslova propletený s pevností, a který tu na vršku stojí od 17. století. Uvnitř najdeme vzácné fresky i místnosti, které sloužily králům celého Kacheti.
Poté už pokračujeme díle do Telavi, kde dnes strávíme noc. Projdete se ještě městečkem nebo si raději sednete do místního podniku na večeři a víno? Slovíčko „Gaumardžos“ je vám tu i za těch pár dní už důvěrně známé a my si jím připijeme i dnes. Kdo se ujme funkce tamady? Připíjíme na nové cesty za zážitky a za dobrodružstvím.
6. den: Mniši, kláštery, med a dokonalé víno
KACHETI - ALAVERDI - TBILISI
S vinařským regionem Kacheti ještě nekončíme. Po snídani v Telavi se přesuneme k největšímu z místních klášterů: k unikátnímu místu jménem Alaverdi. Klášter pochází z 11. století a založil ho asyrský mnich, který přišel do Gruzie z Antiochie. I dnes zde ještě potkáte mnichy a kdo ví, možná si právě u nich koupíte láhev vína nebo vynikající med z okolních luk a pahorků. Dáte si ještě kachetské víno? Co řeknete na další ochutnávku z vinicí Tsinandali. Vína se zde v regionu stále vyrábí tradičním způsobem a mnohá z nich dozrávají v hliněných nádobách zvaných kvervi. Jak staré je gruzínské víno? Je to šest tisíc let, nebo osm tisíc let? Dozvíte se o něm všechno!
Kacheti jsme si vychutnali plnými doušky, a tak se můžeme navečer vrátit zpátky do Tbilisi. Metropoli už trochu znáte, a tak se můžete v klidu vydat na příjemné toulky. Lákat vás budou malé kavárničky, vinárny, staré uličky města, a vy si tak užijete poslední večer v hlavním městě. Noc v Tbilisi.
7. den: Kříže nad soutokem řek a Stalinův dům
MCCHETA - GORI - UPLITSIKHE - KUTAISI
Dneškem už nadobro opouštíme oblíbené Tbilisi a vyrážíme objevit staré hlavní město na soutoku řek Aragavi a Mtkváru. Tím městem je historická Mccheta a dodnes je obrovským tahákem země. Čeká nás jen krátký přesun a z pahorku, na kterém stojí vzácný klášter Džvaři, máme Mcchetu, ale i okolní krajinu jako na dlani. Koupíte si zde kříž a zapálíte svíčku pod kamennou klenbou?
Džvaři je místo nasáté atmosférou, protože právě sem přišla svatá Nino a položila zde základy křesťanské země. V katedrále Svetitschovali leží vzácná relikvie Kristova roucha a my si řekneme, jak se sem dostala. Kupte si na místním tržišti čurčchelu a už pokračujeme do historického Uplitsikhe na prahu známého Gori. Nejprve si dáme krátkou zastávku v Gori, kde si prohlédneme Stalinovo muzeum a dozvíme se o zvláštním vztahu Gruzínců k jejich nejznámějšímu rodákovi. Stopy Uplitskihe sahají až do 2. tisíciletí před Kristem a dnes tu najdeme působivé ruiny. Slyšeli jste už o tomto místě? Důkladně si je prohlédneme a poté se přesuneme do Kutaisi. Podvečerní příjezd a rozlučková gruzínská večeře v našem hotelu, na kterou vás všechny zveme. Noc v Kutaisi.
8. den: Cesta do pohádky
KUTAISI - SVANETI - MESTIA
Dnes opustíme centrální Gruzii a po snídani se vydáme k přesunu do tajemné země zvané Svaneti. Před dvaceti lety se sem turisté ani neodvážili cestovat, protože se zde ukrývali bandité. Ale dnes je region Svaneti jeden z nejkouzelnějších, jaký v Gruzii a na celém Kavkaze najdete. Do města Mestia, které je branou ke Svaneti, musíme ujet přibližně 250 kilometrů, ale počítejte s tím, že přesun bude dlouhý šest až sedm hodin, protože se zastavíme na jednodušší oběd a vyfotíme si několik panoramat.
Přejíždíme přes Zugdidi: přes město, které je na dosah k Abcházii, a tak si o konfliktu a o této separatistické republice cestou povíme něco více. Cesta se klikatí, stoupá, klesá a na jejím konci nás už vítá Mestia. Malé městečko na řece Mulkhra v sobě ukrývá nádherné kamenné věže, které se staly symbolem celého Kacheti i severního Kavkazu. Mestia je originální, bez velkého turistického ruchu, a proto stále unikátní. Vyrazíme na procházku k nejkrásnějším kamenným věžím. Proč je tu stavěli tak vysoké? Jakou měly věže funkci? A proč je jich tak mnoho? Najednou se ocitáme v úplně jiném světě, než jaký jsme viděli v Tbilisi nebo v Kacheti. Je to skvělý důkaz toho, že Gruzie je zkrátka dokonalá destinace. Večeře je již v ceně, a tak objevíme opět něco více z lokálních jídel, pak už nás čeká noc v Mestii.
9. den: Magické Svaneti s kamennými věžemi
MESTIA - UŠGULI - MESTIA
Dnes je nejkouzelnější den celé naší gruzínské cesty! Čeká na nás kavkazská vesnička Ušguli, která má pověst skutečně nejkrásnější v Gruzii. Vede k ní dobrodružná cesta, ale každý kilometr bude stát za to, protože objevíte ráj. Kavkazské vrcholy nás provázejí až do Ušguli a odsud to už vůbec není daleko k vrchu jménem Šchara, který je se svými 5201 metry nejvyšším vrchem celé Gruzie a třetím největším vrcholem Kavkazu. Věříme, že budeme mít krásné počasí a odneseme si tak dokonalé fotografie právě s tímto vrcholem. Ušguli patří k nejvýše položeným vesničkám v Evropě, protože se nachází ve výšce 2100 metrů nad mořem. Objevíme její kouzlo ukryté v kamenných věžích. Ty nejstarší vznikaly mezi 9. až 12. stoletím a nejvyšší mají dokonce pět pater! Stačí jeden jediný pohled na Ušguli a chápete, proč je toto místo na seznamu UNESCO. Nabaženi krásou Ušguli se vracíme zpátky do Mestie.
10. den: Nejevropštější město Gruzie
MESTIA - BATUMI
Po snídani vyrážíme z hor do zcela odlišné krajiny až ke břehům Černého moře. Čeká nás delší přesun krásnou krajinou na jehož konci nás přivítá přímořské letovisko Batumi. Batumi bylo kdysi důležitým přístavem a dovolenkovým centrem, ale dnes je obrovským tahákem země. Na břehu Černého moře už totiž pochopili dynamiku změn a přetvořili Batumi na jedno z nejmodernějších měst Gruzie. Pokud jste zde náhodou byli před deseti či dvaceti lety, dnes Batumi nepoznáte. Budete mít pocit, že jste někde na francouzské riviéře, jen s gruzínským vínem.
Prohlédneme si unikátní Evropské náměstí s fantastickými stavbami i sochou Médei se zlatým rounem. Nesmíme minout přímořský bulvár, ani známou sochu Ali a Nino. Znáte tuto knihu? Nebo se po kavkazských údolích chcete vykoupat v Černém moři? Fantazii se zde meze nekladou. Dáte si luxusní večeři na rozloučenou? Noc strávíme v Batumi.
11. den: Na břehu Černého moře
BATUMI - KUTAISI
Po snídani nikam spěchat nemusíme. Dáte si ještě jednu procházku po březích Černého moře, nebo se vykoupete? Vyrazíte na poslední nákupy a v pekárničce ochutnáte poslední chačapuri? Po obědě vyrážíme na letiště v Kutaisi a plní zážitků odlétáme domů.