sleva first minute až 35%

Irák - Mezopotámie (Expedice)

Maximalistický a propracovaný okruh Irákem od Mosulu na severu země až po Basru na jihu. Poznáte území mezi řekami Eufrat na východě a Tigris na západě. Také Asýrii, Sumerskou říši, Babylon a úžasné islámské památky. Uvidíte to, co se za posledních dvacet let vidět nedalo. Čeká vás neopakovatelná cesta, která se jde jen jednou za život: Irák se otevírá turismu a je třeba to využít.

  • První v České republice a na Slovensku
  • Nejrozsáhlejší poznávací program
  • Více zážitků = větší pochopení
  • Lepší služby – hotely, restaurace, průvodci
Čti více

Tel.: 224 250 138, 608 482 877   |   Email: cksen@cksen.cz

Termíny a cenyProgram a mapaFotogalerie

Cena zahrnuje:

mezinárodní letenku v economy class, letištní poplatky, ubytování ve 3 * a 5 * hotelech se snídaní v pokojích pro dvě osoby, dopravu pronajatým klimatizovaným minivanem, zkušeného průvodce, místního průvodce během celého pobytu, lokálního průvodce v historických lokalitách, povolení ke vstupu na místa dle programu, asistenční služby, pojištění proti insolventnosti, poplatky za přechod check pointů

Cena nezahrnuje:

jídlo kromě snídaní, víza (cca 75 USD), airport taxi k tzv. "Passengers waiting area" (cca 3 USD / os), vstupy dle programu, suvenýry

Ostatní:

Přečtěte si Blog o zážitcích z Iraku a jeho top památkách

Ubytování:

Na tomto zájezdu nečekejte luxusní hotely. Luxusní je program, a právě ten vás nadchne. Ubytováni budeme v 3 * - 5 * hotelech místního standardu. Snažíme se dodat nejlepší hotely města a garant zájezdu Ľuboš Fellner si dal opravdu záležet a prošel všechny nejlepší hotely každého města a vybral ty nejlepší, které mají generátor, ochranku kvůli bezpečnosti, nejlepší snídaně a polohu. Hotely jsou během celého svátku v Iráku o mnoho dražší (někdy až 3x) než během jiných měsíců, ale víme, že to prostě bude stát za to, a proto jdeme právě teď. Jednoznačně nejhorší hotel bude v Mosulu (1 noc) a s horším hotelem počítejte i v Nasiriyah, kde jde o poutní hotely. Lepší hotely nelze na tomto zájezdu připlatit, neboť jsou již nejlepší – jde nám v první řadě o bezpečnost a šetřit je v daném případě hloupost.

Poznámka:

Nejstarší město světa. Místo, kde vznikla Potopa světa. Místo, kde vznikla literatura. Největší město světa. Severní, střední i jižní Mezopotámie. Plavání v řekách Eufrat a Tigris. Jedná se o neuvěřitelný zájezd. Na každé cestě chceme vidět ještě něco navíc a máme na to prostor – berte to jako překvapení. Zájezd je vhodný pro zkušenější cestovatele a každý se jej účastní na vlastní riziko. Změna programu vyhrazena. Je třeba dodržovat rady průvodce. Máme kvalitní místní průvodce a propracovaný, odzkoušený program.

Doplňkové služby - SEN premium

1. den: Přílet do Bagdadu

PRAHA/VÍDEŇ – BAGDAD

Odlet do Iráku, kolébky civilizace plné památek UNESCO. Které příběhy jsou pravdivé a jak vypadá Irák dnes? Země se pomaličku po dlouhém období otevírá a ti první odvážlivci budou odměněni úžasnými zážitky.

2. den: Bagdádská pohádka Orientu

BAGDAD

BAGDAD: Prohlídka druhého největšího arabského města. Jdeme ihned do centra, abychom navštívili školu Al-Mustansiriya na levém břehu řeky Tigris. Když byl u Tigridu Ľuboš naposledy, vysvětlovali mu, že Tigris vznikl tak, že bůh Enki ejakuloval. Nejstaršími univerzitami na světě nejsou Bologna, Cambridge, ale o tento primát bojuje káhirská univerzita Al Azhar a právě Al-Mustansiriya. Co nám řeknou v této škole, která přežila invazi Mongolů v roce 1258 a jaká je pravda? Vejdeme i dovnitř a prohlédneme si učebny medicíny, práva, matematiky, astrologie. Tato speciální cesta Irákem značně rozšíří i naše poznání světa. Následně se přesuneme na fotogenický bazar Al-Safafir, kde vyměníme dináry v nejlepším kurzu. Irák, jak jsme si ho představovali, historie stále žije. Úžasná ulice Al-Mutanabi a kávička (arabica) v kavárně Shabandar Café. Spisovatelé, básníci a revolucionáři navštěvují kavárnu s dřevěným stropem přes století a vy vidíte "moderní" události na stěnách v podobě černobílých fotografii. Období konce monarchie, následované obdobím Saddáma Husajna, a invazi USA s následným krvavým chaosem. Hned první den se dozvíme v intelektuálním prostředí od domácí elity, jak vidí tyto události oni. Dobrý tradiční oběd z čerstvých surovin. Ubytování v kvalitním hotelu, v intencích vysokého standardu. Náš výběr je jednoduchý – snažíme se mít v každém městě ten nejlepší hotel. Odpoledne návštěva svatyně Musa Al-Kadhe a Muhammad Al-Džawada - jde o nádhernou stavbu se čtyřmi zlatými minarety a dvěma zlatými kupolemi. Jde o mešitu dvou imámů: o sedmého a devátého imáma z dvanácti a my se začneme dozvídat více o rozdílech mezi šíitským (méně známým) a sunnitským islámem. První zkušenost se vstupem do svatyň. První kulturní šok a následně první noc v Bagdádu.

3. den: Sen jménem Mosul

BAGDAD – SAMARRA – MOSUL

Vydáváme se křížem přes celou zemi. Objednali jsme pro vás kvalitnější klimatizovaný autobus. Léto vrcholí, venku teploty dosahují až 50 stupňů, a proto ani zde nešetříme a do našeho pohodlí investujeme více. Směřujeme k nejkrásnějšímu minaretu Iráku. Samarra: navštívíme historickou mešitu (Abu Delef) a vylezeme na její slavný spirálový minaret. Nic pro ty, co nezvládají výšky ... Pokračujeme v našem hlubším poznávání šíitské kultury. Jsou svátky, a tak je atmosféra výjimečná s množstvím poutníků přicházejících zdaleka. Vcházíme do svatyně dalších dvou vojenských imámů (Ali Al-Hadi a Al-Hasan Al-Askari), jejichž věznili abbásovští chalífové. Dole v podzemí navštívíme místo, kde viděli Mahdího – mesiáše, který podle šíitů v soudný den společně s Ježíšem Kristem zachrání svět. Jdeme více do hloubky a vidíme to, co ostatní budou o pár let po nás kopírovat. Přesun po kvalitních cestách do Mosulu. Mosul leží 400 kilometrů severozápadně od Bagdádu a 290 kilometrů od Samarry. Pět mostů přes řeku Tigris, kurdští obyvatelé, jejichž popisuje ve své knize Milión i Marco Polo, proslulá výroba mramoru a mušelínu, první ženská rabínka. Nikdo nebude vědět o ISIS víc než vy. Ministerský předseda Iráku 9. prosince 2017 vyhlásil konec ISIS (Daeš) v Iráku. Je to pravda? Procházíme starým Mosulem, uvidíme zničenou synagogu a mešity, domy, které se snaží opravit. Takto vypadá válka. V CK SEN víme přesně, co děláme, a vaše bezpečnost je pro nás základem! Mosul je třetí největší město Iráku po Bagdádu a Basře a v dnešní době jde skutečně o cestovatelskou specialitu. Čerstvý mosulský chléb, pečená ryba z řeky Tigris a čerstvé saláty z hor. Kdo z vás si troufne na večerní Mosul? Noc v jednodušším, ale bezpečném hotelu v Mosulu kousek od údajné Jonášovy hrobky. Když ho vyplivla velryba, vrátil se sem.

4. den: Města pod patronátem UNESCO

MOSUL – NINIVE – HATRA

S ředitelem muzea v Mosulu navštívíme Ninive. Ninive bylo jedním z nejdůležitějších kulturních center starověkého světa, které se těšilo významné pozici v oblasti rozvoje lidské civilizace, protože bylo největší metropolí, kde vznikala civilizace jako první. Ninive bylo přijato Asyřany jako politické sídlo a vykopávky a UNESCO společně potvrzují, že bylo osídleno od 6000 let před naším letopočtem. Městská zeď Ninive má obvod přes 12 kilometrů a dnes je vykopaných šest bran. Trůnový sál Sennacheribova paláce, my sestoupíme dolů k paláci a budeme se dotýkat nádherného mramoru, který kdysi palác zdobil. Opět přejdeme Mosul, zavítáme do oblastí, kde jsou domy nejzničenější, přejdeme Tigris a míříme dál. Opět rozšířený program. V CK SEN jsme byli první Češi a Slováci, kteří po 20 letech viděli město Hatra, které je společně s jordánskou Petrou a libanonským Baalbekem jednou z nejvýznamnějších arabských památek na světě – samozřejmě pod patronátem UNESCO. Hatru navštívíme pouze v případě dobré bezpečnostní situace. Hatra, nazývaná také Dům bohů, se nám do našeho speciálního tripu hodí. Procházíme kolem množství velmi pěkně zachovaných budov, máme možnost vyjet i nahoru na chrámy a paláce s výhledem do nekonečna. Náročný přesun na jih a opět super hotel.

5. den: Odpočinkový den v Bagdadu

BAGDAD

Po značně náročném úvodu oddychovější den v Bagdádu. No pro ty, co chtějí poznávat máme pronajaté naše auto a průvodce na půl dne. Chceme si prohlédnout to, co jsme nestihli první den a necháváme čas na individuální toulky (pokud to bezpečnostní situace dovolí) městem. Například Green zone a město ambasád, obehnané vysokou zdí, Al – Mada’in jižně od velkoměsta, kde navštívíme palác perského krále a oblouk Khosra. Zajímavá je i Panorama building zničené po roce 2003. Náměstí, kde kdysi stála socha diktátora Saddáma Husajna. Tahrir – náměstí osvobození. V plánu máme i bagdádské muzeum, kam se za poslední roky dostal málokdo, ale my máme zatím 100% úspěšnost. Pošlete domů exotické pohlednice? Zaplavete si v hotelovém bazénu? Zažijete pochody černých poutníků už zde – určitě! Nabrání sil na další náročný program. Další noc v Bagdádu.

6. den: Babylon a konečně Karbala

BAGDAD – BABYLON – KARBALÁ

BABYLON, kde si zavzpomínáme na Alexandra Makedonského. Nafotíme se před sytě modrou Ištarskou bránou, uvidíme babylonského lva, a vejdeme dovnitř Saddámova paláce s výhledem na starobylé město Babylon a řeku Eufrat. A až teď to všechno začíná ... Viděli jste tisíce poutníků, procesí, ale tady jich jsou miliony. Takovou atmosféru a duchovní sílu jste nikde na světě nezažili. Vstoupíme do Karbaly a jako kdyby nás praštili kladivem po hlavě. Hotel tu pro vás objednáváme rok předem a jde o nejlepší hotel města. Záleží však od dané chvíle a je třeba počítat, že do hotelu půjdeme i pár kilometrů pěšky. Máme speciální povolení a naposledy jsme jít pěšky nemuseli. Máme i pronajatý malý agilní shuttle bus, který nás křížem přes přeplněné město vozí. Luxusní hotel nám slouží jako stabilní a bezpečný base camp na dobrodružné výpady do okolí. Ihned vyrážíme do absolutního centra, do mešity imáma Husejna. Však proto jsme do Karbaly, kde byl Husejn zavražděn se svou rodinou, přišli. Jak dobře, že jsme si vstupy do svatyň již nacvičili v Kadimije a Samarre, neboť nyní jdeme místy, kde vidíme nejvíce lidí na naší planetě pohromadě. Známe bránu, kudy se dostaneme rychleji. Jste hladoví? Kebab či vegetariánská specialita, čaj či kávička? Vše je zdarma a tyto svátky mají ohromný charitativní rozměr. Voda je také zdarma a všude ji dostanete balenou. Vcházíme do mešity, máme zde kontakty a dostáváme se na místa, kam jiní přístup nemají. Protlačíme se k samotné hrobce a vy uvidíte tu ohromnou energii, která je všude kolem.

7. den: Nejsvětější města šíitů

 KARBALA – NADŽAF – KUFA

Ranní prohlídka Karbaly a ještě jednou ta úžasná atmosféra největšího poutního města na světě, kterou slovy nelze popsat. Vymotáme se z uzoučkých uliček a vydáme se na jih do nejsvětějšího města. Nadžaf je milionové město, které vyrostlo kolem velké mešity imáma Alího. Bude to ta nejkrásnější mešita, jakou jste kdy viděli? Až v soudný den nastane Armagedon a martýr Mahdi společně s Ježíšem Kristem zachrání svět, budou nejdříve spaseni ti, kdo jsou pohřbeni nejblíže mešitě – tak tomu věří šíité. Hřbitov s pěti miliony náhrobků je největším na světě. Ve Wadi Al-Salaam, což můžeme přeložit jako Údolí míru, je neustále rušno a nosí sem rakev za rakví. Projedeme se hřbitovem a navštívíme i vnitřek mešity, kde je prý kromě imáma Alího pohřben i Noe a náš praotec Adam.

Posledním šíitským městem bude prastará Kufa, kterou Alí učinil hlavním městem svého kalifátu ze saúdskoarabské Mediny. Ukážeme si místo, kde prý vznikla potopa světa, navštívíme dům imáma a kalifa Alího a také místo, kde největšího světce všech šíitů při ranní modlitbě zavraždili šavlí napuštěnou jedem. Možná se vám tyto události zdají vzdálené a nudné, ale jde o něco podobného, jako bylo upálení Jana Husa, hugenotské války či války Británie se Španěly za dob královny Alžběty. S tím rozdílem, že tady v Karbale, Nadžafe a Kufu atmosféru dokresluje kulisa poutníků. Program máme propracovaný a bude vás moc bavit!

8. den: Ur a Uruk – tady vzniklo písmo

URUK – UR - NASIRIYAH

Dnes navštívíme nejstarší město na světě a místo, kde vznikla literatura. Vstoupíme do centra říše Sumerů a navštívíme první městské státy na naší planetě. Ukrytý hluboko v poušti je URUK velkou specialitou. Je daleko, ale my máme povolení. Projedeme rozlehlou lokalitou až na místo, kde se vyfotíme se známou cedulí „Zde vzniklo písmo“. Na Uruk máme speciálního průvodce, a když si téma nastudujete, získáte z nejstaršího velkoměsta světa to nejlepší. Vládcem Uruku byl Gilgameš a Epos o Gilgamešovi je prvním literárním dílem našich dějin. Například potopu světa toto dílo zmiňuje ještě dříve, než byla popsána v Bibli. Následně se přesuneme do města Ur, které bylo hlavním královským městem Sumerské říše, a později se nazývalo Ur Chaldejský. Ur byl menší a je mladší než Uruk, přesto zde najdeme osm chrámů a šest paláců. Počátky města sahají až do roku 5 000 př. n. l., uvidíte tedy jedno z nejstarších měst na naší planetě. Mocné město Ur, spojené průplavy s řekou Eufrat, bylo obchodním centrem. V době rozkvětu obchodoval s oblastmi v dnešním Afghánistánu, s Indií, Tureckem, Ománem či Egyptem. Někteří archeologové dokonce tvrdí, že kdyby byl Ur zcela vykopán, byl by důležitější než Gíza v Egyptě.

SEN zde má pro své klienty tři cíle:  1. vyjet nahoru na zikkurat, který nabízí nekonečné výhledy 2. navštívit dům proroka Abrahama, který se zde narodil 3. stoupnout si na místo, odkud přednes ekumenickou bohoslužbu papež František v roce 2021. Proč měl bohoslužbu daleko v nehostinné poušti? Uruk a Ur v jižní Mezopotámii budou patřit k nejdůležitějším místům, jaké jste na cestách po planetě Zemi navštívili! Pak už se přesuneme do Nasiriyahu, abychom se ubytovali v nejlepším hotelu.

9. den: Koupání na soutoku Eufratu a Tigridu

NASIRIYAH – QURNA – NASIRIYAH

Voda v poušti? Mezopotámské mokřiny mají rozlohu bezmála poloviny Slovenska a právě zde stále žijí lidé, kteří jsou podle DNA těmi nejpůvodnějšími Sumery.  V Chibayis nasedneme na domorodé lodičky a vydáme se po meandrech objevovat tento neznámý svět. Čeká vás nádherná příroda a místní komunita, která stále žije tradičním způsobem života. Uvidíte plovoucí vesničky, kde se vše odehrává na řekách, jejichž jméno zná celý svět. Ráj pro ornitology a milovníky ekologické dovolené. Podaří se nám ještě objevit domečky z proutí? Jak zde žijí domácí a jak vypadá tradiční vesnický parlament?

Řeky Eufrat a Tigris zná každý. Společně s Nilem, Indusem, Mekongem patří mezi toky, při kterých vznikaly nejstarší civilizace. Právě mezi těmito řekami se nachází Mezopotámie – Meziříčí. A my se dnes zastavíme na místě, kde se setkávají. Zaplavete si tady? Tento zážitek před rokem ulovil garant zájezdu Ľuboš Fellner, takže vám to umožníme. A popravdě, znáte ještě nějakou Češku nebo Čecha, který přeplaval z Tigridu do Eufratu? Bude to váš snadný a bezpečný zážitek, vše připravíme! Naše vášeň pro zážitky a to, že jsme na všech místech v tomto programu byli první cestovní kanceláří v České republice, nám i vám dává náskok. Po osvěžení ještě navštívíme blízké místo Qurna, kde prý roste Adamův strom, ze kterého Eva utrhla biblické jablko…

10. den: Nejbohatší město Iráku

NASIRIYAH – BASRA

Basra je úplně jiná než kultivovaný Bagdád. Liší se od něj podobně, jako se liší v Itálii Milán od Neapole, jen s tím rozdílem, že Basra je jednoznačně nejbohatším městem Iráku a velmi rychle se mění. Jsme na jihu v prastarém městě s úžasnou historií. Čeká nás stará Basra a Al-Shanasheel, což je tradiční styl a tvar domů s dřevěnými balkony „visícími“ nad ulici. Odpoledne vyrazíme na prohlídku řeky Šatt al-Arab, prohlédneme si Saddámovy paláce s výhledem na řeku a vyfotíme si poškozené lodě z dob války s USA. Saddám vládl Iráku železnou rukou po 24 let. Jak na něj vzpomínají místní dnes? Po řece Šatt al-Arab se i poplavíme. Iráčané tvrdí, že v Basře koupíte nejlepší datle na světě: je čas na nákup suvenýrů. Pak už nás čekají poslední odletové formality a prostor pro vlastní poznávání Basry - náš hotel je v nejbohatší části města plné restaurací a obchodů. Loučíme se se zemí, kde vzniklo právo, písmo a kolo. A i my jsme na něco přišli a dosud nesourodé informace se nám spojily.

11. den: Odlet domů

BASRA – PRAHA/ VÍDEŇ

Irák si většina lidí spojí s pojmy Saddám Husajn, ISIS a válka. Tuto katastrofu si Iráčané sami nezavinili, přesto: tvoří jen krátký úsek jejich dlouhé historie na Zemi. Irák je přece Mezopotámie, Sumerové, Akádi, Asyřané. A poznali jsme, že Irák jsou i kultivovaní lidé s dobrými způsoby, kteří si v těžké době upevnili svou víru. Irák je země, která působí značně exoticky a která chce žít v míru a opět prosperovat. Každopádně: Irák je důležitou mozaikou pro skutečné milovníky cestování.

Irák - Mezopotámie
<
>

Máte předběžný zájem o tento zájezd? Budeme Vás kontaktovat, rádi zodpovíme všechny Vaše dotazy a zašleme kalkulaci zájezdu na Váš email.Povinné pole

Formulář byl odeslán, děkujeme.

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Více informací