Persepolis - pozůstatky bývalé perské říše
sleva first minute až 28%

Írán - Perská říše komfortněji

Je snad jen jedna jediná země na světě, která si udržuje globální vliv již po celá tisíciletí. Bývalá Perská říše, dnešní Írán. Je až neuvěřitelné, co tento národ dosáhl a ty nejkrásnější momenty jeho historie vám ukážeme na tomto poznávacím zájezdu. Od orientálních básníků až po šíitské duchovní, Írán překypuje životem a dějiny Peršanů se stále píší dál.

  • fantastická kontinuita Perské říše, množství památek a vstupy v ceně
  • největší město šíitského islámu, tajemný Mašad
  • luxusní klimatizovaný autobus, letecké přesuny, dobré hotely
  • po stopách Alexandra Makedonského absolutně bezpečnou zemí
Čti více

Tel.: 224 250 138, 608 482 877   |   Email: cksen@cksen.cz

Termíny a cenyProgram a mapaFotogalerieReference klientůZážitky ze zájezduTOP místa zájezdu

Cena zahrnuje:

mezinárodní letenku, místní let, letištní poplatky, dopravu pronajatým luxusním autobusem, díky kterému může mít náš program tak široký záběr, ubytování v 3* a 4* hotelech se snídaní ve dvoulůžkových pokojích, SEN průvodce, kvalitní místní průvodce, pojištění proti insolventnosti, všechny vstupy dle programu.

Cena nezahrnuje:

stravu kromě uvedené, víza 3 510 Kč, perské suvenýry, fakultativní výlety.

Ubytování:

Mašhad – Javad Hotel****, 2 noci
 
Teherán – Hotel Asareh****, 2 noci
 
Esfahán – Hotel Aseman****, 3 noci
 
Yazd – Hotel Laleh***, 1 noc
 
Šíráz – Persepolis Hotel*****, 3 noci
 
 
Hotely na konkrétních termínech můžou být i jiné. Závisí to na dostupnosti, obsazenosti a na včasném přihlášení.
 
„Hvězdičkování“ není součástí obchodního jména hotelu, ale hodnocením jeho kvality od velkých nadnárodních rezervačních systémů jako booking.com, agoda.com, v některých případech podle oficiálního hodnocení samotného hotelu.
 
Jednotlivé pokoje v hotelích se mohou lišit, uvedené fotografie jsou ze standardních dvoulůžkových pokojů.

Poznámka:

Místa, která navštěvujeme, jsou pro turistu absolutně bezpečná. Írán má v západním světě velmi špatné jméno, skutečnost je však úplně jiná. Lidé jsou milí, nikdo vás nebude otravovat, nikdy nebudete pociťovat ani náznak strachu či nepříjemné pocity. Jsme přece v Persii, kde se dobré způsoby vždy cenily. Každý účastník musí dodržovat zákony, které vstoupily v platnost po vítězství islámské revoluce: nepít alkohol, chodit slušně oblečený (ženy musejí mít vlasy schované, muži dlouhé kalhoty). Přesné instrukce a tipy dostanete v naší kanceláři po přihlášení.

Hotely v základní ceně zájezdu
Doplňkové služby - SEN premium

1. den: Naše cesta do kouzelné Persie začíná!

PRHAA / VÍDEŇ – MAŠHAD

Odlet do Mašhadu, nejposvátnější íránského města.

2. den: Staneme se poutníky v nejposvátnějším kousku íránské země

MAŠHAD

Přílet do Íránu. S námi se ho nemusíte bát, protože ho milujeme. MAŠHAD: nejsvětější město všech muslimů šíitského vyznání. Začínáme šokem! Největší svatyně s hrobkou osmého šíitského Imáma Rezy je magnetem pro poutníky z celého světa a my budeme při tom. Zlatá kopule, zlaté minarety, elektrizující atmosféra, husí kůže a zážitky, z nichž bude každý cestovatel nadšený! Minimum západních turistů. Na místních trzích nakoupíme šafrán a začneme se učit umění smlouvat. Víte kolik květin třeba na kilogram šafránu? TUS: někdejší centrum východní Persie. Hrobka básníka Ferdúsiho (perský Shakespeare) a příběhy z jeho nesmrtelné Šáhname.

3. den: Nejlevnější šafrán na světě a íránské kebaby se šafránovou rýží

MAŠHAD – ŠÍRAZ

Dopoledne v Mašhadu strávíme nakupováním na místních bazarech, kde prodávají nejvíce šafránu na světě. Málo jako šafránu? Ne, tady to neplatí a ukážeme si místa, kde se dá nabírat do dlaní! První íránské suvenýry a vynikající kebaby ochucené o rýži s brusinkami a šafránem. Šafrán všude kolem nás. Přelet křížem přes celou zemi s výhledem na dvě nejrozsáhlejší íránské pouště Dašt-e Kavír a Dašt-e Lút směrem na jih. Přílet do Šírázu.

4. den: Setkání s perskými básníky a rajské zahrady

ŠÍRAZ

Umělecký ŠÍRÁZ: město květů, básníků, nesmrtelných veršů, slavíků a putujících dervišů. Šíráz má duši a budeme ji cítit nejen u hrobek básníků Haféza či Saádího, ale i na místním nekonečném bazaru a uvnitř tajemné svatyně Šáh Čerách. Projdeme několik krásných mešit a ponoříme se do zahrad, které měly nahradit ráj na zemi. Paláce beroucí dech a objevíme Šikmou věž místní pevnosti Karima Chána. Kdo si nechá u hrobky Haféza vylosovat budoucnost andulkou skrze básníkovy verše? Posedíme si v čajovně u básníka a vychutnáme si íránský nápoj číslo jedna.

5. den: Slavný Persepolis a příběh Alexandra Velikého prožijeme přímo tam, kde vznikal

ŠIRÁZ – PERSEPOLIS – ŠIRÁZ

PERSEPOLIS. Magické hlavní město starobylé Persie, které položil na kolena Alexandr Veliký. Vidět Persepolis a zemřít! Královské paláce, Brána národů, netradiční sloupy a schodiště Apadany ozdobené stovkami neskutečných reliéfů. Toto neuvidíte nikde jinde na světě. Vychutnáme si každý důležitý detail tohoto neuvěřitelného místa a dozvíme se více. Kolik národů nosilo každý rok tribut perskému panovníkovi? Všechny si ukážeme a kdo bude chtít, vyleze k hrobkám Artaxerxésa II. a Artaxerxésa III. s panoramatickým výhledem na starověké město. O několik kilometrů dál nás čeká nekropole Achajmenovských králů Naqs-e Rostam. Z kamenných reliéfů budeme číst jako z otevřené knihy, a naučíme se, která hrobka, komu patří. Pamatujete si ještě na jména jako Dáreios či Xerxés? Nyní se s nimi setkáme. Návrat do Šírázu a nakupování na bazaru. Pistácie, oříšky, sušené fíky, moruše, meruňky, koření a posezení v zapomenutém karavanseraji na čaji či kávě.

6. den: Kýros Velký a jeho unikátní hrobka nám bude ležet u nohou

ŠIRÁZ – PASARGADAY – YAZD

PASARGADAY: 120 km severovýchodně od Šírázu zastavíme na místě, kde leží v tiché krajině dokonale zachovalá hrobka velkého krále, který pozvedl Persi. Kýros Veliký se do historie zapsal nesmrtelnými písmeny a my se dozvíme proč. Hrobku místní vydávali za hrob Šalomounovy matky, aby ji ochránili, a tak zde stojí dodnes. Kam se poděly perské zahrady Pasargád a co z nich zbylo? Jak vypadají dnes slavné paláce? Pokračujeme do pouštního Yazdu fascinující krajinou plnou ostrých skalisek a vysokých štítů.

7. den: Posvátný oheň zoroastriánů a labyrint hliněného města starý tisíce let

YAZD

YAZD: město v poušti UNESCO považuje za jedno z nejstarších a stále obydlených míst světa. Procházky uličkami mezi hliněnými domky nám budou suplovat dojem z procházek zničených Bamom. Vysvětlíme si funkčnost badgírů. Páteční mešita, komplex Amir Čakhmáq, zoroastriánský chrám, kde shlédneme oheň udržovaný nepřetržitě od roku 470. Čas strávíme i na věžích mlčení (pohřebiště zoroastriánů), vystavěných před 3 000 lety.

8. den: Nejkrásnější náměstí světa a piknikování s Íránci

ESFAHAN

Polopouštní krajinou se přepravíme do pověstného Esfahánu, který má lichotivou přezdívku Nesf-e Džahán, tedy Polovina světa. Patří k nejkrásnějším městům nejen Persie, ale i celého světa. Obrovské Emámové náměstí ozdobené architektonickými perlami nemají ve světě obdoby. Mešita šejka Loftolláha, Emámová mešita, paláce Ali Qapu, Čehel Sotún a ikony v podobě kamenných mostů. Šáh Abbás I. chtěl město přeměnit na drahokam a my uvidíme, jak se mu to podařilo. Ochutnáme tradiční perský fesendžun, zmrzlinu faludé a atmosféra náměstí se nám dokonale vpije pod kůži. Několikrát se na něj vrátíme, protože se během dne mění. Večery na náměstí ve společnosti piknikujících Íránců nebo v tradičních čajovnách u nekonečných skleniček čaje. Vložíme si kostku cukru do zubů a budeme ho pít jako Íránci?

9. den: Katedrála v srdci Íránu, slavné mosty a minarety co se třesou

ESFAHAN

Esfahán nám ještě nevydal všechny své překvapení, a tak se mu dnes budeme věnovat celý den. Páteční mešita je unikátem v světovém měřítku, protože v ní objevíme tisíc let historie a také to, jak se prolínala. K čemu sloužila kubická konstrukce na nádvoří? Vydáme se za město, abychom se stali svědky místní atrakce pod Třesoucími se minarety. Proč se třesou? Uvidíme nejstarší stavbu města v podobě někdejšího chrámu ohně Ateškáde a vrátíme se k řece Zayandeh a její slavným mostem. Těmi nejslavnějšími se projdeme a ocitneme se v křesťanské čtvrti Džolfa. Kříže v Íránu? Opravdu slyšíme bít zvonec? Katedrála Vank s nádhernými freskami. Večer na náměstí a řemeslnické trhy. Koupíte si miniatury na velbloudí kosti, perské koberce nebo tradiční keramiku?

10. den: Vesnička ztracená v čase a luxusní kupecké domy

ESFAHÁN – ABYANEH – KAŠAN – TEHERÁN

ABYANEH: místo, kde ožívají příběhy Persie. Kouzelná vesnička ukrytá hluboko v horách daleko od civilizace. Tradiční architektura, hliněné domy, ticho, klid a květované čádory místních žen. Koupíme si od nich i teď sušené ovoce? KAŠAN: oáza plná růží a zahrady ukryté v domech bohatých obchodníků. Průřez perskou architekturou. Historie říká, že tři mágové známí i jako tři králové pocházejí přímo odsud! Zahrady FIN jako symbol slavných perských zahrad (UNESCO). Přesun na sever do hlavního města Teherán a zastavíme se na místě, kde je pohřben velký Ajatolláh Chomejní.

11. den: Luxusními komnatami šáha Pahlavího a labyrintem teheránského bazaru

TEHERÁN

TEHERÁN: dvanáctimilionové hlavní město země. Bohaté čtvrtě na severu pod úpatím Elborzu s procházkou v náměstím Tadžiriš s krásným bazarem a vzácnou svatyní. Nejkrásnější muzea země, paláce, památník Azadí. Poslední nákupy na bazaru, kde se realizuje 1/3 obratu celého Íránu. Kebaby, ovocné džusy, pistácie a slaďoučké datle.

12. den: Choda háfez nebo na shledanou Persie

TEHERÁN – PRAHA/VÍDEŇ

Transfer na letiště a odlet domů, Choda háfez.

Írán - Perská říše
<
>
Mešita šejka Lotfolláha Perla perské architekturyMašad je nejposvátnějším místem ÍránuMešita šejka Lotfolláha v Esfahánu patří k největším perlám PersiePamátky starobylé PersieNoční atmosféra starobylého mostu v ŠirazuNejvýznamnější mešita v ShirazuNejznámější mešita Íránu Nasir-O-Molk v ŠirazuPersepolis - magické hlavní město starobylé PersieArchitektura pouštního města Yazd Nakš-e Rostam je monumentální nekropole perských králůPosezení nad sladkým perským čajem Po stopách Alexandra Makedonského absolutně bezpečnou zemíEsfahán je se svým náměstím jak vystřižený z pohádkyReliéfy pod starověkými hrobkamiBrána národů nás vítá v PersepoliProjdeme si několik nádherných mešit Írán překypuje životem Vesnička Abyaneh a místní ženy v barevných čádorechPevnost Karima Khana v centru Širazu má také svojí šikmou věžNejkrásnější reliéfy celého Íránu najdeme společněEsfahán má přezdívku Polovina světaŠiraz je město květů, básníků, nesmrtelných veršů a slavíkůNáměstí v srdci Esfahánu zdobí ty nejkrásnější stavbyMísto, kde stála americká ambasáda se stala v revolučních událostech symbolemPouštní architektura ÍránuÍrán je zemí perských básníkůTeheránský bazar je největším a nejrušnějším bazaremBazarový svět Persie Perský čaj si vychutnáme na mnoha místechPomník Azadi v TeheránuDějiny Peršanů se stále píší dálUvidíme stovký neskutečně krásných reliéfůPoznáme ten pravý ÍránStarověká Persepole  pro nás otevře své brányOd měšit až po starobylé pevnosti v pouštiMešity Íránu patří k nejzdobenějším na celém světěPersie má stále i své zapomenuté symbolyÍránské kebaby si zamilujete
Persepolis - pozůstatky bývalé perské říše

Írán - Perská říše - překonejte své poslední obavy a předsudky

Řekněte svým známým, že jedete na dovolenou do Íránu a hned budete cool & crazy. Skoro každý z nich vám řekne, zda jste se nezbláznili, jestli se nebojíte nebo zda
nemáte strach. Ale tento zájezd má kromě tohoto ještě další nevšední bonusy /
nástrahy (podle toho, jak se na to podíváme). Jedním z nich je, že na tomto zájezdu se nesetkáte s kapkou alkoholu, prostě tento zájezd je jedinečný nealkoholický zájezd v nabídce SEN Vyznavači alkoholové dovolenkové kultury se museli tedy spokojit s nealkem pivkem různých chutí.Dalším bonusem, ale jen pro ženy, je zahalování. Jako žena jsem musela zápasit i s touto nástrahou zájezdu, protože instrukce ohledně oblékání byly velmi přísné. Zpočátku to byla "zábava" s tím jak přijít na systém co nejefektivnějšího zakuklení se,
ke konci zájezdu, jako již znalé místních poměrů jsme měli šátky / šály přehozené už
jen tak ledabyle, jako místní krásné íránské ženy, i my jsme se chtěli líbit našim
mužům nebo i Íráncům?.. Postupně jsme v oblečení opouštěli strohou černou barvu a
z našich kufrů jsme začali vytahovat něco odvážnějšího a barevnějšího.
Samozřejmě, že jsem měla velký respekt před cestou do této země, protože nejsem
žádná hrdinka, také jsem četla a viděla v TV mnoho hrůzostrašných zpráv o Íránu, ale
také jsem četla a viděla mnoho pěkných věcí o Íránu. Vidět to hezké z Íránu
znamenalo překonat své obavy, abych se nakonec mohla setkat s milými a
usměvavými Íránci, velmi přátelskými, kteří bez problémů otevřeně povídali o jejich
životě v daném politickém, lépe řečeno náboženském systému. Od nás zas chtěli vědět jaký je život, v jejich pojetí v úžasné Evropě. Zároveň nás ohromovali svými
vědomostmi o Evropě a my jsme měli pocit zahanbení, že jsme o Íránu skoro nic
nevěděli a hlavně, že jsme k této zemi a k jejímu lidu přistupovali s takovými
předsudky. Proto překonejte své poslední obavy a poslechněte si přátelské

WELCOME TO IRAN!

Silvie

Čti více

Irán - Perská říše - pocit absolutního bezpečí

Musíme souhlasit s předchozí referencí ze zájezdu do Íránu – před cestou nás všichni považovali za blázny, dokonce měli obavy zda se vůbec vrátíme a jakém stavu. Skutečnost byla úplně jiná – milí a přijemní lidé, dobré a bezpečné jídlo, pocit absolutního bezpečí při pohybu ve městech i v noci. Skvělý program, krásné památky, zahrady... všechny tyto pozitivní zážitky nám nepokazily ani drobné nepříjemnosti /nemoc průvodkyně, následkem čehož byla skupina několikrát bezprizorní, závada autobusu v poušti, v důsledku těchto komplikací nestíhání programu nebo prohlídky památek v běhu nebo potmě/. Nic to ale nemění na tom, že se nám v Íránu moc líbilo a doporučujeme jeho návštěvu s Vaší cestovní kanceláři našim známým. Karzelovi

Čti více
Mešita šejka Lotfolláha

Irán - třeba ho vidět a zažít. Děkujeme.

O Íránu jsme věděli, že se tam střílí, že je to země černých závojů a z hroznů se vyrábějí pouze rozinky. S trochu smíšenými pocity jsme se pro tento zájezd rozhodli a ujistili jsme se, jakou moc mají média, když chtějí někoho zdiskreditovat. Není to žádný zatracovaný Írán, ale velkolepá Perská říše, kterou nepoložili na kolena ani války, ani embargo. Je to moderní, dynamicky se rozvíjející ekonomika, nekonečné dálnice, moderní města, stát soběstačný v každém směru a hlavně obrovská historie.
Jsou zde nádherné perské zahrady, nejbarevnější mešity a nejkrásnější náměstí na světě, o němž se říká, že je polovina světa. Druhá polovina je prý v ráji. Írán je bezpečná a čistá země. Je to i v lidech. Jsou přátelští a milí. Z každé strany bylo slyšet: Welcome in our country a následovaly příjemné debaty, bez žádných bočních úmyslů. Za to, že se s nimi vyfotíte, dostanete nějakou maličkost. Je to hrdý a příjemný národ, ženy jsou velmi pěkné, decentně oblečené s rafinovanými barevnými šátky na hlavě. Všichni žijí společný život. Setkávají se, debatují, posedávají po večerech v parcích nebo u mauzolea jejich básníků a recitují s hrdostí jejich verše. Všude plno žen, mužů a dětí a všude pohoda. My jsme na to všechno tak trochu pozapomněli. O Íránu a o jeho atmosféře se těžko píše. Třeba to vidět a zažít. Opravdu se není čeho bát. Možná o pár let už tam nebudeme jediní turisté a možná i ti lidé se posunou naším směrem, což by byla věčná škoda. Děkujeme, že organizace ze strany kanceláře byla bezchybná, že pustili zájezd se čtyřmi účastníky a skvělý průvodce po každé stránce Tomáš Kubuš. Děkujeme. Náš vzkaz pro ostatní: opravdu se nemáte čeho bát!
Věra a Míra

Čti více
Perla perské architektury

Írán - Perská říše - nikde jinde ve světě jsem se necítila tak vítána

Welcome! Have a nice trip! Nikde jinde ve světě jsem se necítila tak vítána, ze žádného zájezdu jsem se ještě nevrátila s pocitem, že si své zážitky z toho, co jsem viděla, a z lidí, které jsem potkala, nemohu nechat pro sebe. Řeč je o poznávacím zájezdě do Íránu organizovaném Vaši cestovní kanceláří. Jaksi podvědomě v sobě živíme představu, že jet do Íránu je hazard a že tato země nemůže mít moc toho, co by nabídla. Že opak je pravdou, je bez jakýchkoliv pochybností. Památky perské říše, nádherné mešity, kultovní místa zoroastriánského náboženství, šperky a paláce panovníků, fascinující komplex imáma Rézu v Mašhadu a na každém kroku místní, kteří vás vítají ve své zemi a dávají vám najevo nefalšovaný zájem - to musí dostat opravdu každého. Zajisté má na tom podíl i perfektní organizace zájezdu, služby na patřičné úrovni, skvělí průvodci a celkově přátelská atmosféra. Írán je pro turisty bezpečný, je nesmírně přitažlivý v každém směru, je zkrátka jiný, "zážitkový". Třeba vidět, have a nice trip! Zdravím.

Monika Jusková

Čti více
Mašad je nejposvátnějším místem Íránu

Írán - Perská říše - výborně organizovaný zájezd

Dobrý den,
rádi bychom vám dali zpětnou vazbu k zájezdu. Výborně organizovaný zájezd, nádherná země, úžasně milí lidé všude, bezvadná parta Češi a Slováci, ale hlavně vynikající průvodce Samuel Klč. Výborný organizátor, výborná znalost země, uměl vytvořit skvělou atmosféru a byl ohleduplný k našim potřebám během zájezdu.
Zážitkem pro nás bylo i přijetí spolupracujících íránských cestovek - dvakrát velmi pěkná uvítací a rozlučková večeře. dárečky, a pod. Děkujeme a určitě se s vámi znovu na nějakou cestu vydáme.
Vlasta a Jan Kuchařovi, Praha

Čti více
Mešita šejka Lotfolláha v Esfahánu patří k největším perlám Persie

Írán - poděkování za perfektně připravený zájezd

chtěla bych Vám poděkovat za perfektně připravený zájezd Irán – perská říše 27.4.- 8.4.2019, který provázela Katka Lišková.

Výborně naskládaný program s počátkem v Mašhadu, který byl zcela výjimečný svým životem. Další program po přeletu do Teheránu a cestováním po souši až do Shirazu zcela vystihl všechno to nejlepší, co se cestou dalo vidět. Přejezdy byly přiměřené, spojené se zastávkami na zajímavých místech, výborně umístěné hotely v centrech, dostatek času i pro osobní odpočinek, prostě pohodová cesta napříč historii Perské říše a také současným Iránem. V době, kdy jsme byli v Iránu se slavil muslimský nový rok, což přispělo k tomu, že lidé slavili celý týden venku s rodinami a díky tomuto slavnostnímu času byla ještě umocněna jejich srdečnost směrem k nám cizincům, kdy nás zcela spontánně oslovovali a vítali v Iránu, nabízeli čaj v rámci jejich rodinného kruhu apod. I přesto, že v době našeho zájezdu byl vyhlášený vysoký stupeň pro povodně, tak naší skupince se tato přírodní kalamita zcela vyhnula, kromě jednoho propršeného odpoledne jsme měli krásné počasí pro cestování a téměř kýčovité azurové nebe v Persepolis, kde nebyli kromě nás téměř žádní turisté, takže jsme si tento zlatý hřeb programu mohli dosyta užít. Závěrečné rozloučení s Iránem bylo v městě Shiraz, které bylo plné zeleně a kvetoucích pomerančovníků, velmi příjemné a milé město, díky hotelu v centru města jsme měli všechno na pár kroků vzdálené.

Hlavní mé poděkování a ocenění patří průvodkyni Katce Liškové, která tomuto poznávacímu zájezdu dala ten největší bonus svým vyprávěním o historii světě ve všech souvislostech a o všem, co jsme cestou viděli dokázala velmi poutavě hovořit. O Katce Liškové jsem slyšela na mnoha zájezdech, že patří mezi topku mezi průvodci, ale když jsem ji zažila osobně nyní v Iránu, zcela předčila moje očekávání - byla mnohem lepší než jsem čekala – je to absolutní špička v profesionální, lidské a odborné rovině (a to mám s vámi odjeto více než 20 zájezdů a ve většině jsem s průvodci byla velmi spokojena).

Děkuji všem za organizaci tohoto zájezdu a přeji vám hodně spokojených až nadšených klientů.

Srdečně zdravím
Ing. Marcela Šimková

Čti více
Památky starobylé Persie

Írán je zcela bezpečný, necítili jsme se nepříjemně, ani v ohrožení

Před týdnem jsme se vrátili s mediální propagandou zatracovaného a hrozbu představujícího, Íránu. Přiznám se, šli jsme tam trochu s obavami, realita je však zcela odlišná. ... Íránci jsou mimořádně milí, zdravili nás, povídali si, chtěli se s námi fotit a byly velmi pohostinní, zvali nás na své pikniky. Írán je zcela bezpečný, necítili jsme se nepříjemně, ani v ohrožení. A proč jsme se vlastně pro tuto cestu rozhodli? Především pro jedinečnou perskou historii a všem, kteří mají zálibu v cestování, poznávání odlišných kultur a v neposlední řadě i gastronomii vřele doporučujeme. Byli jsme velmi mile překvapeni čistotou v ulicích, zelenými parky, upravenými kruhovými objezdy, přechody pro slepce a bezbariérovými vstupy. Místní architektura je uchvacující. Íránci jsou hrdí na svou historii a své památky rádi navštěvují. Co se týče průvodců, íránští průvodci neměli chybu, v Mashadu nám u památníku básníka Ferdúsiho místní průvodce recitoval verše ze Sahni, další dva Ara a Hamid na další cestě nám zajišťovaly občerstvení – káva, čaj, minerálka, sušenky, meloun a odpovídali na naše všetečné otázky. Už loni jsme měli tu čest setkat se s Tomášem Kubušem, který má historii v malíčku a umí ji i profesionálně prezentovat a ani tento rok nezklamal, svým rozhledem a vědomostmi nás opět ohromil a konstatovali jsme, že na sobě neustále pracuje a zdokonaluje se. Co se týče organizace zájezdu, přesto, že jsme byli velká skupina, Tomáš s průvodci operativně a uspokojivě reagovali na naše požadavky. Díky, Tomáši, těšíme se na další setkání s Tebou. Silva a Julo

Čti více
Noční atmosféra starobylého mostu v Širazu

Írán - Persii vřele doporučujeme každému


Absolvovali jsme 14 dní cestu po Perské říši (27.3.-8.4.2019)
Odjížděli jsme trošku s obavami, nakolik medializace Íránu moc pozitivní není. Realita je odlišná. Byli jsme velmi mile překvapeni, jak je všude cisto – v ulicích, v hotelech, v domácnostech ... Při všech památkách, i na místech, kde by to člověk nečekal bylo zázemí – Sociální zařízení .... Ve všech hotelích byla k dispozici hotelová kosmetika, Wi-Fi (někde trosku slabší). Na nošení šátku na hlavě si člověk rychle zvykne.
Do Mashadu (poutní místo) jsme přijeli v období Nowruz (Novy rok) všude bylo mnoho místních turistů. Íránci milují svou kulturu a navštěvují ve velkém památky. Peršané jsou extrémně milí, chtějí si povídat, chtějí se s vámi fotit a jsou velmi pohostinní.
V tomto období je Irán bezpečný, neměli jsme pocit ohrožení.
Měli jsme úžasnou průvodkyni Katku Liškovou - její znalosti jsou ohromující. Skvělá organizace a logistika během zájezdu. Ani chvilka nudy. Děkujeme Kati! Architektura je dech beroucí, je třeba zažít. Jedním slovem WOW.
Persii vřele doporučujeme každému, kdo miluje cestování a poznávání kultur. Welcome to Iran! jak budete slyšet od domácích na každém rohu.
Moc děkujeme za zážitky na celý život M & M

Čti více

Íránský Mashad - nejposvátnější místo s chutí šafránu

Íránský Mashhad je místo jaké nemá ve světě obdoby. Má několik nej a přestože je poměrně neznámým pro Evropana, tak Íránec k němu hledí s nesmírným a upřímným respektem. Oči islámského světa se upírají na posvátnou Mekku, ale poutníci proudí po tisících i sem do severovýchodního Íránu, do provincie Chorásán, kde se pod zlatou kupolí ukrývá hrobka milovaného Emam Rezy, jediného šíitského Emam pohřbeného do perské země. Šití z Íránu, jižního Iráku, Bahrajnu, Pákistánu, Ázerbájdžánu, Turecka či Libanonu a naše SEN skupinka se zde navzájem mísí a vytvářejí zajímavou mozaiku lidských tváří a národností. Mašhad je magnetem a ten si připoutal i nás. Dnešní ráno jsme se ocitli na nádvoří největšího náboženského komplexu celé země a sledovali, jak se lidé připravují na modlitbu, která měla zanedlouho přijít. Exotika i závan starobylého dobrodružství. Nádvoří střídá nádvoří a když už si člověk myslí, že jim musí být konec, objeví se další. Zná u nás někdo Mašhad? Pro nás je branou do Íránu a přestože se tu aklimatizujeme šokem, patří to k vrcholům zájezdu. Tato cesta nese v sobě i ducha gurmánství a tak se máme na co těšit. Nevím jestli dokáží dělat někde lepší kebaby než v Íránu a to jsem jich už snědl stovky. Perské příběhy jsou věčné a nikdy nepřestanou fascinovat. Vrháme se na nákup šafránu. Nikde ho nenajdete více než v Mašhadu a my to dobře víme. Bez šafránu se odsud neodchází.

Čti více

Paláce perských králů

Cesta starobylou Persií a dnešním Íránem nás přivedla do obrovského kolosu jménem Teherán. Mnozí si myslí, že je to šedivé, neinšpiratívne místo a dokonce někteří jej řadí vynechat ho ze své poznávací cesty po Íránu, ale my v CK SEN víme, že to není pravda. Hlavní město íránské islámské republiky je krásné, zasazené v údolí pod vysokými kopci Alborz, za nimiž se rozlévá Kaspické moře. Má více než 10 milionů obyvatel, a když ho člověk sleduje z přistávajícího letadla, tak má před ním respekt. Celý den nás dokáže Teherán bavit svými zajímavostmi a přestože na naší cestě uvidíme i historičtější místa, pro 19. a 20. Století byl Teherán nejdůležitějším městem země, a právě zde se utvářely jeho dějiny. Odjeli jsme sever a na vlastní oči viděli, jak se jižní a severní Teherán od sebe neuvěřitelně liší. Úbočí Alborz patří palácovému komplexu Saad Abad, za jehož neznámým jménem se skrývají paláce poslední panovnické dynastie Pahlaví. Povyprávěli jsme si příběhy obou šáhů a pěkně jeden po druhém jsme si vychutnali i paláce. Zelený, ukrytý mezi stromy je krásně sladěný a strohý, protože patřil Reza Chánovi a Bílý palác, ten dýchá luxusem, který mnohým Íráncům vyrazil dech. Za jeho zdmi pulzuje i kousek naší historie, protože téměř v každé komnatě visí ze stropu luxusní lustr, který pochází z Československa. Je zajímavé kráčet těmito komnatami, protože se zde tvořila historie. Poslední šách musel ze země uprchnout. Nakonec jsme se toulali bazarem, dali si večeři na našem oblíbeném místě, kterou jsme doladili  morušovou a šafránovou zmrzlinou. Teherán má cosi do sebe a my  už to víme!

Čti více

Esfahán - drahokam kouzelné Persie

Čekal by někdo v Íránu druhé největší náměstí světa? My jsme ho už v Esfahánu prošli křížem krážem již několik krát, abychom viděli vše, čím je obklopeno. Hledali jsme fresky, umělce Rezy Abbasiho na bazarovém portálu, kráčeli uměleckým bazarem a za neustálých úderů nástrojů o mosazné či kovové tácky jsme obdivovali zručnost perských mistrů. Írán to nejsou jen památky, ale i unikátní kuchyně.  Na oběd jsme si v tradiční restauraci posadili kolem malé fontánky a objednali si perský fesendžun. Představte si rýži ochucenou šafránem a brusinkami, kterou zajídáte kuřetem, ponořeným v husté omáčce ze sladkých granátových jablek a vlašských ořechů. Ne, nedá se to představit, proto je třeba přijet do Persie a ucítit chuť této kuchyně na vlastním jazyku. Podvečer jsme si sedli do místní čajovny ukryté ve spleti bazarových uliček na vodní dýmku. Esfahán dokáže namíchat unikátní zážitky. Viděli jsme, jak se třesou slavné minarety, vylezli jsme na pahorek k chrámu ohně Ateškádé, kráčeli obrovskou Páteční mešitou, která se probojovala do UNESCO a nakonec jsme slyšeli, jak bijí zvony v křesťanské čtvrti. Kostel? V Íránu? Že se to neshoduje s našimi zkreslenými představami? Přesně o tom to je! Írán je najkrásnějším příkladem toho, že je lepší jednou vidět než sto krát slyšet. Kráčeli jsme křesťanskou čtvrtí Jolfa, nadechli se fresek v obrovské katedrále Vank a jak bonbónek jsme se poprocházeli nejkrásnějšími esfahánskými mosty. Ještě poslední nákupy na místních bazarech. Je to však nebezpečné. Ty krásné věci, které nakupujeme už nemáme kam dávat!

Čti více

Labyrint pouštního města - Írán

Náš poznávající zájezd nás dovede do prostoru mezi velkými pouštěmi Dasty-e Kavir a Dasty-e Lut. Poprvé jsme se setkali s pouštní architekturou a obdivovali tak v Meybode sardobu či yachčal. Že nevíte, co to znamená? Pojeďte s námi do Íránu a dozvíte se nejen co to je, ale také jak tyto stavby fungují. Z každého koutu zde na nás dýchá exotika orientu. V autobuse jsme si dali další lekci perštiny a tak víme bez problémů číst všechna čísla, orientujeme se v základních pozdravech, zdvořilostních frázích, víme říct odkud jsme a Íránci z nás mají upřímnou radost, že se nekloužeme jen po povrchu, ale dostáváme se Íránu hluboce pod kůži. Pouštní Yazd se během dne pořádně rozpálí a tak často tu máme nejžhavější počasí celého Íránu. Ze střechy vysokého domu jsme se pokochali panoramaty hliněného Yazdu a před sluncem jsme se ukryli na nádvoří tradičního, luxusního domu. U Amir Çakmak jsme nakoupili typické cukrovinky a poflakovali se uličkami večerního města za zvuku modliteb. Pro tyto zážitky se vyplatí cestovat. Víte co je ještě typické pro Yazd? Jsou to jeho slavné cukrovinky a tak ochutnáme ty nejlepší. S Yazdem jsme si přidali další nádherný kamínek do naší íránské mozaiky. 

Čti více

Persepolis - zapomenutý svět starověké Persie

Viděli jsme a zažili jsme Persepolis! Úžasné místo, unikát v historii a klenot Persie, na který jsou dodnes Íránci hrdí. Mysleli byste si, že se o své předislámské památky nezajímají? Pokud byste byli dnes v Perzepolise, viděli byste jako si váží své historii! Tak jako prastaré národy, i my jsme kráčeli Branou národů a obdivovali mýtické stvoření, kterou ji hlídali. Býčí tělo, hlava muže a křídla. Kdo ví, jak by Persepolis vypadal, kdyby se Alexander nebyl tak velmi zlobil na to, že Xerxés zničil aténskou Akropoli a kdyby se se svými muži neopil a nevznikl by požár. Dnes to můžeme jen hádat, ale i nyní v ruinách je to skvost a neskutečný tahák moderního Íránu.

Čti více

Čaj s perskými básníky v Íránském Širázu

Šíráz, Šíráz. Město básníků, lásky, krásných bazarových uliček, barevných mešit a historických příběhů starobylých perských míst. Pro každého znamená Šíráz něco jiného, ​​ale nám se zapsal jako město nabité klidem perských, rajských zahrad, kadžarských paláců, milionů zrcátek v šíitských svatyních a nákupech na tradičních bazarech, kde se dá strávit celá dovolená. Večer jsme si při západu slunce poseděli na konvici černého čaje a jen tak se oddávali sladkému nicnedělání a nasávání atmosféry celého místa. V poznávání Šírázu pokračujeme a vychutnáváme si mešity s dokonalou hrou světla a barev. Kráčeli jsme s Íránci útrobami svatyně a dotýkali se stříbrných mříží, kde spočívá tělo bratra Emáma Rezu. Každý k nim přijde, políbí je, přiloží k nim čelo, modlí se tiše nebo všichni nahlas a společně. Hrobce se nikdo neotočí zády a tak společně kráčíme dozadu, abychom dodrželi všechny rituály. V pevnosti Karima Khana jsme si řekli, proč má Šíráz Šikmou věž a nakonec jsme se po dobrém obědě v tradiční perské restauraci rozptýlily po bazarových uličkách. Podvečer jsme si ještě poseděli ve starém karavanseráji na kávě a čaji a vzpomínali na ty geniální věci, co jsme tady prožili. Krásně jsme se shodli na tom, že Írán ani tak netvoří památky (které jsou zde skutečně unikátní), ale Írán to jsou neskutečně milí lidé. Kdy se Vám naposledy stalo, že Vás lidé zastavili na ulici, podali Vám ruku a popřáli vše nejlepší v jejich zemi? Že se jen tak přistavěli, aby se mnou popovídal? Už ani nespočítal kolik krásných lidí jsme potkali a kolik věcí jsme se od nich dozvěděli. Chcete skutečnou exotiku? Cestujte do Íránu!

Čti více
Persepolis v Íránu

Persepolis

Nejznámější starověké místo celého Íránu poznáme dokonale, tak abyste si v hlavě mohli vytvořit obraz tohoto unikátního komplexu, který postavili Peršané za vlády slavných králů Dareho a Xerxese. Persepolis je symbolem Perské říše a obrovskou pýchou dodnes. Kdysi sem přicházeli pozdravit panovníka všechny národy podrobeny Peršany a dnes ho konečně objevili turisté, ale davy zde nečekejte. Persepolis vyprovodil z tohoto světa Alexandr Veliký hnán touhou pomstít se za vypálení Athén. Oheň zničil téměř celé město, ale ještě před tím ho makedonští vojáci obrali o všechno bohatství, drahokamy i zlato, které našli. Dnes nás vítá Brána národů, kterou vejdeme do města a v ruinách pohledem schodiště do paláce Apadana. Zdobí ho nejkrásnější reliéfy perského, starověkého světa a vy nebudete věřit, že tyto kameny ozdobili před cca 2 500 lety! Paláce, pokladna, ruiny a hrobka dvou králů, odkud je na Persepolis skvělý pohled. I v roce 1971 se Persepolis stal dějištěm "světové" oslavy, protože poslední šáh Pahlaví zde konal opulentní oslavu na 2500. výročí Perské říše. Ukážeme si, co tu po této slávě zůstalo.

Čti více
Město v poušti Yazd, Írán

Yazd

Pouštní Yazd je jiný než zbytek Íránu a unikátním ho dělá jeho zoroastriánské dědictví. Toto prastaré náboženství věřící v Ahura Mazdu a v to, že dobro zvítězí nad zlem, zde zapustilo kořeny dodnes. Je největším sídlem zoroastriánů v celé země. Podíváme se také na jeho posvátná místa, jakými je plamen v chrámu, který podle legendy hoří od roku 470! Vylezeme i na věže mlčení, kde se odehrával velmi zajímavý pohřební rituál, který Írán zakázal až v 20. století. Yazd je místem, kde se měl zastavit i Marco Polo a je odvěkou křižovatkou obchodních cest. Dnes je jeho staré město, labyrint hliněných uliček, zapsané v UNESCO a společně se jím propleteme. Víte,že nejlepší sladkosti pocházejí právě odsud? Ukážeme si tu nejznámější cukrárnu, abyste si mohli domů odvézt sladké suvenýry.

Čti více

Shiraz

Širáz představuje nejkulturnější město celé staré Persie. Kdysi právě zde, v provincii Fars, měli své centra nejen perští Achaimenovci, ale později i Sásánovci. Pochází odsud nejčistší perština (farsí) a o obyvatelích Šírázu se dodnes říká, že jsou jemnější, uhlazenější, kulturnější a podle mnohých dokonce línější. Zaposlouchejte se do širázské perštiny a budete mít pocit, že lidé zde recitují básně. Žijí zde nejkrásnější Peršanky a své šátky nosí jen tak ledabyle přehozené přes vlasy. Šíráz svého času patřil mezi nejdůležitější centra islámského světa. Zatímco mnohá tradiční centra zničil Čingischán, Šírázu se nedotkl, a to ho katapultovalo na výsluní. Během 18. století, kdy zde vládla dynastie Zand byl Šíráz dokonce hlavním městem celé Persie. Šíráz je město básníků a pochopíte to, když společně objevíme hrobku básníka Saadího i slavného Hafeze. Psal o ženách, víně, životě a Íránci ho v dnešní konzervativní společnosti milují. Nebude den, abyste o jeho verše někde nezavadili. Nákupy si uděláme na místním bazaru Vakil, poznáme rajské zahrady Eram, nejkrásnější mešitu krajiny a objevíme i šikmou věž.

Čti více

Pasargady

Archeologická lokalita a bývalé hlavní město starověké perské říše. Město založil Kýros Veliký v 6. století př. n. l. Nejvýraznější stavbou v areálu je monumentální hrobka tohoto panovníka na pyramidovém kamenném podstavci zdobená nápisy v klínovém písmu. V areálu se také nachází Kýrova osobní rezidence a ruiny několika dalších paláců. Opodál je možné prohlédnout si zbytky Šalamounova vězení a na nedalekém kopci Trůn Šalamounovy matky, nejspíš původně citadela Achaimenovců. Lokalita je zařazena na Seznam světového dědictví UNESCO.

Čti více

Esfahán

Esfahán je bez jakýchkoliv pochyb nejkrásnějším městem Persie neboli dnešního Íránu. Panuje zde uvolněná atmosféra, na náměstí v srdci města se setkávají domácí i turisté, posedávají na trávníku, ochutnávají zmrzlinu, pijí čaj a nad hlavami jim rostou nejkrásnější a nejdokonalejší ukázky perské architektury. Esfahán je skutečným drahokamem a můžete zde strávit několik dní objevováním jeho zákoutí. Esfahánští obchodníci patří k nejlepším v Persii, a tak nic nekupujte, beztoho aniž byste smlouvali. Budou si vás i tak vážit a vy nakoupíte levněji. Perské koberce, dokonalé miniatury, slavnostní prostírání s perskými vzory, ale i ozdobné krabičky či nejkrásnější šachy jaké jste viděli. Esfahán je centrem řemeslníků a bazarové uličky tu nemají konce. Srdcem města je 2. největší náměstí světa (překonalo ho jen pekingské náměstí Tiananmen) kolem kterého najdete panovnický palác Ali Qapu, pohádkovou mešitu šejka Loftolláha, Emámovu mešitu i bazarový portál s freskami. Esfahán kromě toho nabízí i paláce či slavné mosty pod kterými se sem tam setkávají zpěváci. Unikátem je i arménská, křesťanská čtvrť, a tak se v konzervativní zemi ocitnete uprostřed nádherné arménské katedrály Vank plné biblických výjevů. Esfahán ukrývá tolik překvapení, že vám ještě dlouho budou rezonovat v hlavě.

Čti více

Kašan

Kašan ležící na zlaté cestě z Teheránu do Esfahánu je místem, které by bylo škoda vynechat. Ukrývá v sobě dědictví okázalých, obchodnických domů a ukáže nám to jací bohatí byli nejdůležitější obchodníci Kašanu. Domy měly desítky místností, větrné věže, zdobené stěny, barevná sklíčka. Budete si připadat jako v palácích. O Kašanu se říká, že právě odsud by mohly pocházet Tři králové, nebo tedy tři zoroastriánští mágové, tedy kněží, kteří přišli do Betlému. Ve městě nevynecháme ani ukázkovou perskou zahradu Fin, zapsanou v UNESCO, abychom pochopili, co je to perská zahrada a mohli se jí dokonale nadechnout.

Čti více

Teherán

Hlavní město a největší město celého Íránu má krásnou polohu pod pahorky pohoří Elborz. Trápí se přelidněnosti, vražednou dopravou, těžkým smogem, přesto v něm můžete najít krásu a záblesky slavných dějin. Od doby, kdy je Teherán hlavním městem, staly se v něm všechny události, které formovaly dnešní Irán od pádu dynastie Pahlaví přes smršť v podání Islámské revoluce v 1979. Teherán má nejlepší muzea země, a tak si i my prohlídneme Muzeum historie v centru města, a nevynecháme ani návštěvu Šáhova paláce na okraji severního Teheránu. Cítíte ten rozdíl? Sever versus jih? Žádné jiné město v Íránu není tak rozděleno jako právě Teherán. Zastavíme se i na slavném teheránském bazaru, abychom mohli nasávat atmosféru celého místa.

Čti více

Tús

Malé městečko Tús je dnes místem, kam přicházejí poutníci za hrobkou "perského Shakespearea" jménem Ferdúsi, který žil a tvořil v 11. století. Kdysi bylo významným místem na mapě a znal ho dokonce i Alexandr Veliký. Ze starobylého místa zde zůstalo pár hliněných základů, ale Ferdúsiho hrobka je magnetem, která vše zastíní. Zde pochopíte lásku Íránců k perské poezii, která pro ně není mrtvá, právě naopak. Ferdúsiho dílo Sahni (Kniha králů) vešlo do historie a také díky němu se perština zachovala do dnešních dnů v dobách násilné arabizace. Sahni v sobě spojuje legendy, mýty a příběhy předislámské Persie, jakož i historické pohledy na některé další důležité milníky.

Čti více

Mašhad

Nejposvátnější místo celého milionového Íránu. Šíitská Mekka a unikátní pohled na to jakou roli hraje v zemi náboženství. Kdysi neznámé, malé a nevýznamné město získalo punc posvátnosti díky postavě 8. šíitského emama Rezu, jehož nechal otrávit začátek 9. století kalif Ma'amun. Je pohřben na tomto místě, a proto se město jmenuje Masada, město mučedníka. Za staletí na jeho hrobce vyrostl šílený, náboženský komplex se zlatými kupolemi, vysokými minarety a atmosférou připomínající náboženskou extázi. Nic podobného jste dosud v životě nezažili a zřejmě už ani nezažijete. Město je plné poutníků a ročně se jich zde zastaví více než 15 milionů! Budeme mezi nimi. Kromě náboženství je Masad i hlavním městem vzácného šafránu a zde se jím můžete přehrabovat i rukama. Nakoupíme tu nejkvalitnější šafrán na světě a místo si dokonale užijeme.

Čti více

Abyaneh

Malá vesnička ukrytá v horách na cestě mezi Kasan a Esfahan se považuje za perlu Íránu. Podle mnohých je nejkrásnější vesničkou Íránu a budete překvapeni, že se nachází v nadmořské výšce cca 2 200 mnm. Leží na konci světa, na konci cesty, a právě odlehlost v ní zachovala unikátnost. Ženy zde dodnes nosí bílý čádor posetý květinami a muži, široké, zoroastriánské kalhoty. Tradice se odsud vytrácejí jen velmi pomalu a vy je ještě zažijete. Procházka vesničkou až k svatyni s výhledem na okolí vás přesvědčí o tom, v jakém pohádkovém světě jste se ocitli.

Čti více

Máte předběžný zájem o tento zájezd? Budeme Vás kontaktovat, rádi zodpovíme všechny Vaše dotazy a zašleme kalkulaci zájezdu na Váš email.







Povinné pole

Formulář byl odeslán, děkujeme.