1. den: Přelet přes rovník
KAPSKÉ MĚSTO
Čeká nás odlet z Evropy a následný přelet přes celou Afriku až na její konec. Zde si užijeme to největší exotické dobrodružství!
2. den: Jižní kříž nad Stolovou horou
KAPSKÉ MĚSTO
Po dlouhém letu konečně přistaneme v Kapském Městě, které mnozí cestovatelé označují za nejkrásnější město světa. A mají pravdu. Ráj na zemi evokuje nejen úžasná poloha mezi modrým oceánem a obrovskou Stolovou horou, ale i svahy porostlé vinnou révou. I proto naše první kroky povedou na úpatí Stolové hory. Našimi auty vyjedeme ke stanici lanovky. Ti, kteří budou chtít „ulovit“ větší zážitky, mohou na její vrchol vystoupat pěšky. CK SEN zná nejlepší turistický chodník, a tak se nadšení pěší turisté dostanou do srdce dechberoucí přírody ve středu třímiliónového města daleko snadněji. Na výstup budou vyčleněny zhruba dvě hodiny. Zajímavost: CK SEN však zaznamenala i výstup v rekordním čase 52 minut!
Ti, co dají přednost jízdě lanovkou, si pak vrchol Stolové hory v klidu projdou během jedné hodiny. Mezitím se mohou občerstvit i výbornou kávou a věnovat se ku příkladu fotografování damanů skalních, kteří leckomu připomenou tak trochu přerostlá morčata. Doporučení: Pokud si chcete užít procházku na vrcholu hory skutečně plnohodnotně, směřujte ji k oblasti Maclears Beacon, kde si vychutnáte ty nejkrásnější výhledy třeba na Robben Island, kde byl 18 let vězněn Nelson Mandela. Zdálky ovšem spatříte i skvostné skalní útvary nazývané Lví hlava, Ďáblův vrchol a 12 apoštolů na jihu. Zde všichni pochopíme, proč je Kapské Město tolik oceňované.
Nakonec se plni prvních zážitků svezeme panoramatickou a otočnou lanovkou dolů do města, kde už na nás bude čekat ubytování v samotném centru. Tím však den neskončí. Ještě si totiž užijeme večerní procházku s průvodcem – konkrétně se vydáme nejdelší městskou ulicí, ve které se nachází nespočet historických viktoriánských domů. A pak přijde čas večeře. Kdo ochutná ražniči z pštrosa, krokodýla nebo antilopy kudu? Na výběr však budou i klasické steaky, které mohou svou lahodností konkurovat klidně i těm argentinským! K dobrému jídlu nám také zahraje energická africká hudba – některé z nás dokonce rozpohybuje! Zažijeme svou první noc na africkém kontinentu, odkud lidé údajně pochází. A s CK SEN se zde budeme cítit skutečně jako doma!
3. den: Hledáme Bludného Holanďana na Mysu dobré naděje
KAPSKÉ MĚSTO
Jakmile se rozední, vydáme se poznávat další úchvatná africká zákoutí. Za ranního světla budou doslova bezkonkurenční! Naše kroky nasměrujeme konkrétně do okolí Kapského Města (pojedeme asi 50 km jižně od města), které nabídne dokonalou krajinu v podobě horských masivů i bouřlivého moře. Všude kolem uvidíme lachtany či tučňáky, ale také hrozny plné cukru, z nichž se vyrábí místní skvostná vína. Vnímat budete též příjemné a osvěžující mikroklima. A pak se pokocháme i zátokou Hout Bay, která dříve bývala překladištěm dřeva. Spatřit zde budeme moct při troše štěstí i velryby! Poté však zamíříme do Národního parku Table Mountain (UNESCO), na absolutní jih kontinentu.
V hlavě se nám během výletu budou honit různé otázky, jako například, zda již v tento den konečně uvidíme pštrosy, antilopy či opice. Následně se ale vydáme na patnáctiminutovou procházku k majáku na Mysu Dobré naděje, a pokračovat budeme plynule hodinovou túrou do nádherné přírody kolem Diasovy pláže. Zde si užijeme fascinující výhledy a dopřejeme si i foto pauzu, abychom mohli zvěčnit Mys Dobré naděje na bezkonkurenčních fotografiích. Zajímavost: Právě na Mysu Dobré naděje zakotvil v roce 1488 Portugalec Bartolomeu Dias (známý mořeplavec) a v roce 1895 ho obeplul i pradědeček ředitele CK SEN.
Na Mysu Dobré Naděje se ještě chvíli zdržíme a prozkoumáme třeba kilometrovníky, díky kterým se dozvíme také vzdálenost mezi Českem a Afrikou. Neopomeneme si říct i několik zajímavostí o Mysu – jako například, že se ho námořníci obávali. Když ho však obepluli, získali velkou šanci na zbohatnutí. Po obeplutí Mysu totiž nemířili na jih (kde už je jen nehostinná Antarktida), ale plavili se dál na východ do klidnějších vod. Obohaceni novými poznatky se ovšem vydáme dál. Pokocháme se nádhernými plážemi, tyrkysovým ledovým oceánem, ptačím rájem či divokou přírodou – tyto pohledy budou nezapomenutelné! Zajímavost: Věděli jste, že místní vody prý křižuje „loď duchů“, která je známá pod názvem Bludný Holanďan?
Pak se ale přesuneme k rozlehlé zátoce False Bay, kde se budou moct zájemci vykoupat či si aspoň smočit nohy. Ostatní se však mohou kochat obratnými surfaři (údajně zde surfovala i Agatha Christie) a naslouchat dalším zajímavým faktům o třetím nejstarším městě země a o původu tamějšího domorodého kmene, který si říká Hotentoti. Od června do listopadu je zde také šance vidět velryby! Ovšem, jakmile načerpáme potřebnou energii, čeká nás další přesun. Odbočíme tedy zpět ke Stolové hoře a zamíříme do nádherných a naprosto výjimečných vinic. Jsou totiž považovány za nejstarší v subsaharské Africe s více než 330letou kontinuální historií. Absolvujeme procházku po vinicích a pokocháme se okolními sceneriemi.
Obdivovat budeme na vinicích především hlavní dům, který je zářnou ukázkou první holandské architektury z dob prvního guvernéra Simona van der Stela (17. století). Dále se samozřejmě neobejdeme ani bez vinné ochutnávky! Na výběr bude nejen místní Sauvignon Blanc, ale třeba i barikové Chardonnay a speciální červené víno – ostatně, odrůdu Pinotage si zde zamiluje každý! Zajímavosti: Za posledních deset let získala vína z této unikátní vinice až 66 zlatých medailí! Místní ojedinělá vína bývala ostatně oblíbená i mezi významnými osobnostmi – vychutnával si je dokonce i Napoleon Bonaparte, pruští a francouzští králové, Charles Dickens či Charles Baudelaire, který tento vinný mok přirovnává ve své publikaci Květy zla ke rtům milované.
Za sebou budeme mít skvostné okamžiky s puncem luxusu, kvality i historie. Náš den tím ale zdaleka neskončí! Ještě si totiž užijeme skvělou večeři. Za ochutnání zde rozhodně stojí mořské plody. Studený oceán ostatně produkuje ty nejlepší na světě. Na výběr budou krevety, ústřice, úžasné mušle či ryby, které najdeme pouze v okolí Kapského Města. CK SEN doporučuje restauraci Den Anker (Kotva), která sídlí ve starém hangáru. Dnes jde o jednu z nejluxusnějších restaurací města na březích přístavu. V podniku nabízí krom jiného i rozmanité druhy piva z rodinných pivovarů a mají též vinnou kartu oceněnou jako "Platinium" podle Dinners Club. Při lahodném jídle a pití pak zhodnotíme uplynulý den s ostatními cestovateli a řekneme si, co se nám líbilo nejvíce. S CK SEN uvidíme zkrátka nemožné! Bude to den jako z pohádky.
4. den: Diamanty, fotbal a rugby
KAPSKÉ MĚSTO
Další den budeme věnovat ryze centru Kapského Města. Se zkušeným SEN průvodcem se tedy bezpečně projdeme tamějšími uličkami a navštívíme i trhy s výrobky a suvenýry z celé Afriky. Naprosto dokonalým zážitkem (nejen pro fotografy) pak bude pestrobarevná čtvrť Bo-Kaap. Zde uvidíme domečky zbarvené do odstínů červené, zelené, žluté, hnědé, černé či tyrkysové. Jedná se o muslimskou čtvrť, kde žije především indicko-malajská komunita. Následně se přesuneme do Muzea diamantů. Tady se totiž nejen těží, ale také se s nimi ve velkém obchoduje. Nezapomene si samozřejmě vysvětlit těžbu samotnou i jejich zpracování. Na vlastní oči též spatříme kopie těch nejznámějších a nejdražších diamantů světa. Zájemci si budou moct koupit i vkusné výrobky za ty nejlepší ceny.
Okouzleni diamantovým třpytem se však posuneme dál. Obdivovat totiž půjdeme fotbalový stadion, který je naprostým architektonickým skvostem nebo nejnavštěvovanější atrakci celého kontinentu – zábavní centrum Waterfront. Tady najdeme velké množství restaurací, obchodů i krásných míst k procházkám. Naše loučení se s Kapským Městem bude mít zkrátka punc dokonalosti! Doporučení: A ti, kteří zatouží po adrenalinovém zážitku, si mohou dopřát ku příkladu potápění s bílým žralokem! CK SEN tento zážitek fakultativně zajistí – je ale třeba jej objednat předem. Právě v okolí Kapského Města jsou totiž ty nejlepší podmínky pro pozorování žraloka bílého, neboť v oblasti žije jeho oblíbená pochoutka – lachtan.
5. den: Mosi Oa Tunya – Kouř, který hřmí a krása Viktoriiných vodopádů
KAPSKÉ MĚSTO – VICTORIA FALLS
Před námi je přelet na sever do Zimbabwe (s krátkým mezipřistáním v Johannesburgu). V časných ranních hodinách tedy opustíme Kapské Město a zamíříme na letiště. Kolem oběda konečně přistaneme na Letišti Victoria Falls. Vstoupíme na místě, kde Dr. David Livingstone objevil nádherné a monumentální vodopády. Místní obyvatelé je nazývají Mosi Oa Tunya – v překladu „Kouř, který hřmí“. Sami se přesvědčíme o tom, jak je tento název příznačný. Budeme mít totiž dostatek času na to, abychom si tento přírodní div užili. Zajímavost: V roce 2008 byly vodopády Victoria Falls zařazeny mezi sedm přírodních divů světa. A pokud jste již spatřili na vlastní oči vodopády Iguazú nebo Niagara, zde si budete připadat jako objevitelé.
U vodopádů nás pak potěší minimum návštěvníků, budeme je tak mít téměř jen pro sebe. Zvýšená opatrnost se tu ale vyplácí – ve většině úseků totiž není vybudované zábradlí. Pocítíme tak dokonalou divočinu. Jakmile se však pokocháme vodní masou, čeká nás prohlídka stejnojmenného města Victoria Falls a jeho okolí. Právě zde uvidíme volně pobíhající slony, antilopy či pasoucí se prasata savanová. Lidé jsou zde na přítomnost divokých zvířat zvyklí, a tak dokonce před supermarketem krmí paviány. Na africkém kontinentu nic neobvyklého – pro nás pohled jako ze snu. Afrika se nám začne postupně dostávat pod kůži. Na závěr dne si také řekneme pár zajímavostí, jako například – jaký je rozdíl mezi Matabele a Shona nebo odkud je Bobby.
6. den: V zemi slonů
KASANE-CHOBE NATIONAL PARK
Další den nás čeká celodenní safari v Botswaně na břehu řeky Chobe. Nasedneme tedy do stylových safari aut a vydáme se pozorovat hrochy, krokodýly, lvy, impaly a hlavně slony. Užijeme si kombinované safari na souši a na vodě. Zajímavosti: Národní park Chobe patří mezi deset nejlepších parků světa a je jednoduše úžasný. A co se týká slonů, jde o nejlepší národní park světa. Zdejší rostoucí populace slonů je zajištěná hlavně díky tomu, že se v Botswaně musí dodržovat zákaz jejich lovu. Do Národního parku tak "utíkají" dokonce i sloni z okolních zemí a hledají zde bezpečí.
Na tomto místě si ostatně slony zamilujeme a pochopíme, jak jsou to úžasná zvířata. Dokážou se totiž přizpůsobit extrémně suché zemi, jako je například Namibská poušť anebo i zelené krajině, jakou nabízí Zimbabwe. Čeká nás dokonalý den v africké divočině, který se nám vryje hluboko do paměti. Zajímavosti: Místní sloní stádo vede alfa samice, která si vychovává svou nástupkyni. Tu většinou najdete na konci skupiny. Jinak co se týká Botswany samotné, představuje africkou zemi, která v podstatě předběhla i většinu evropských zemí. Je to místo s nejstarší africkou demokracií, stabilní politikou a trvale udržitelným cestovní ruchem. Národní park Chobe je pak příkladem toho, jak Afrika umí využít své přírodní bohatství.
7. den: Rafting na Zambezi? Bungee? Procházka s lvy? To vše se zde dá!
VICTORIA FALLS
Následující den budeme zpracovávat úchvatné zážitky z Národního parku Chobe. Napomůže nám k tomu i volný den (nejen) u vodopádů. Aktivní zájemci však mohou absolvovat i různé fakultativní aktivity. Doporučení: Pakliže patříte mezi ty akčnější, zvolte si kombinaci zážitků 3 v 1. Své dobrodružství zahajte například vyhlídkovým letem nad vodopády, pak absolvujte setkání se lvy v soukromé rezervaci, a nakonec se plavte při západu slunce po řece Zambezi (v národním parku na klidné řece nad vodopády). Zde se vám naskytne skvělá šance spatřit slony, žirafy, antilopy, hrochy a krokodýly na břehu či ve vodě.
Doplňující informace – přelet nad vodopády: Let vrtulníkem nezabere mnoho času. Konkrétně se létá nad horním tokem řeky před vodopády a také přes samotné vodopády až k místu, kde začíná úžasný kaňonový systém řeky Zambezi. Za 12 minut uděláte nad vodopády dvě "osmičky", tudíž nepropásnete ani okamžik při kochání se tímto přírodním skvostem. Jen pro zajímavost – Victoria Falls neboli Viktoriiny vodopády byly v roce 2008 zapsány na seznam sedmi přírodních divů, během letu je tak spatříte až z výšky 600 metrů! Odlety vrtulníku jsou realizovány každých 30 minut. Celá aktivita pak trvá přibližně 90 minut. Vstupné do národního parku ve výši 15 USD se hradí přímo na místě.
Doplňující informace – setkání se lvy: Ochrana přírody je stále aktuálnějším tématem, proto se i CK SEN snaží podporovat smysluplné projekty. Jedním z nich je projekt na záchranu afrických lvů. Záchranná stanice ve Victoria Falls ve spolupráci s organizací ALERT odchovává a připravuje lví skupiny k vypuštění do volné přírody v Zimbabwe ale i jinde v Africe. Při fakultativním výletu se tak podrobně seznámíte s projektem, podpoříte tuto unikátní aktivitu a zažijete setkání se lvy tváří v tvář. Nejprve se do těsné blízkosti lvů dostanete při jízdě chráněným autem a následně ve speciálně upravené pozorovatelně, odkud budete moci pořídit ty nejúžasnější fotografie lvů při krmení. Pozorovatelna je pod úrovní terénu, takže vaše fotografie získají unikátní úhel, kterého byste ve volné přírodě neměli šanci dosáhnout. Při tom všem od vás budou tito majestátní „pánové savany“ vzdáleni jen pár metrů. Jedná se o dokonalý zážitek, který si milovníci lvů nesmí nechat ujít.
Doplňující informace – plavba po řece Zambezi: Sjíždění řeky Zambezi je považováno za nejdivočejší komerční rafting na světě. To znamená, že je určeno téměř všem. Množství peřejí a kilometrů absolvovaných za jeden den určuje hladina řeky. Zážitek je však garantován, ať už proplujete čtrnácti nebo sedmnácti peřejemi. Tato půldenní aktivita bývá vůbec nejsilnějším zážitkem během zájezdu. Zvládne ji ostatně běžně zdatný člověk bez strachu z vody. Zažijte tedy dravost řeky na vlastní kůži, a doplňte svou dovolenou o adrenalin! Cena zahrnuje dopravu, rafting, výstroj. Poplatek za vstup do národního parku ve výši 10 USD/1 osoba platí každý osobně přímo na místě.
Na své si ovšem přijdou o tomto volném dnu i milovníci poněkud klidnější turistiky. Zájemci se totiž mohou vydat také na půldenní výlet do Zambie. Městečko Livingstone a stejnojmenné muzeum věnující se přírodě a historii oblasti rozhodně stojí za vidění! Nedaleko se pak nachází i ukázková tradiční vesnice, kde je možné na vlastní oči vidět, jak kdysi lidé u Victoria Falls žili. Cesta ale nabídne i úchvatné pohledy na vodopády ze zambijské strany. Doporučení:Milovníci adrenalinových sportů si mohou skočit v lokalitě i bungee jumping do 111metrové rokle! Díky seskoku se dostanete téměř do místa, kde se dá dotknout vody v řece Zambezi. A pokud nebudete mít adrenalinu stále dost, můžete vyzkoušet i zipline a překonat jím kaňon Zambezi či se zhoupnout na houpačce z mostu. Udělejte krok do neznáma a pohoupejte se na laně kousek nad hladinou vody!
Jak je vidno, možnosti aktivit jsou na tomto místě téměř nevyčerpatelné! Dalším unikátním zážitkem je také jízda na afrických slonech. V této lokalitě to není tak běžné, jelikož afričtí sloni nebyli využíváni pro práci (tak jako například v Indii nebo na Srí Lance). O to více je ale tento zážitek unikátnější. A aby toho nebylo málo, zájemci o vodní radovánky se zde mohou též potápět se žraloky anebo dokonce s krokodýly! TIP: V malém nákupním centru Elephants Walk toto můžete zažít. Ponořte se do bazénu s obrovskými krokodýly nilskými!
A nakonec nepřijdou zkrátka ani nadšenci do nakupování! Na místním trhu nebo v krámcích na hlavní ulici je možné si užít „shopping“ do sytosti a nakoupit třeba i nějaké ty suvenýry na památku. Vyplácí se tu však důkladně hledat a také smlouvat o ceně! Koneckonců, Victoria Falls je nejlepší místo v Africe (nejen) pro tuto aktivitu.
8. den: Smlouvání na africkém trhu
VICTORIA FALLS – JOHANNESBURG
Náš pobyt v Zimbabwe končí. Dnes do odjezdu na letiště ještě stihnete to, co se Vám nevešlo do plného programu předešlých dní. Let vrtulníkem, nebo procházka se lvy jsou aktivity, které máte možnost stihnout. Nebo budete mít klidné ráno s omamnou vůní červené africké země, nakoupíte poslední suvenýry a připravíte se na odjezd na letiště uprostřed divočiny. Odpolední přílet do Johannesburgu, kde se ubytujeme a po aktivních dnech si odpočineme.
9. den: Volání divočiny
JOHANNESBURG – NELSPRUIT
Opouštíme největší město jižní Afriky a vydáváme se na východ. Transvaal. Oblast za řekou Vaal, která byla baštou Búrů, nás převede přes dnešní provincii Mpumalagma, až téměř na hranice s Mosambikem, které lemuje nejstarší národní park v Africe, Kruger national park. Nejteplejší část země, kde i během chladných zimních měsíců pěstují pomeranče. Budeme projíždět na pohled prázdnou krajinou, kde jsou rozlehlé farmy. Po překročení jedné z částí Dračích hor se ocitneme v subtropickém pásmu, kde se náhle objeví plantáže s citrusy, ananasy nebo papájou. Dnešní noc je již v těsné blízkosti Krugerova parku a na první zvířata možná budeme mít štěstí už dnes. Z terasy u lahodného vína nebo pivka možná spatříme některé z obyvatel nedaleké divočiny, kteří se přicházejí napít či nakrmit na okraj parku
10. den: Safari v nejstarším národním parku Afriky
KRUGER NATIONAL PARK
Velkou pětku – Big 5 - můžete ve skutečnosti najít na celém světě, pouze na místech, které spočítáte na pěti prstech vaší ruky. Nejstarší národní park Afriky, Kruger je jedním z nich. Navštěvujeme ho již 25 let, a máme ho projetý od severu na jih. Skály, které milují leopardi, savany, které milují gepardi a tůně, kde najdete takovou vzácnost jako psy hyenovité. Toto není ZOO, ale drsná příroda. Uvidíme žirafy, slony a možná nejhezčí antilopy impala. Ročně pytláci v tomto parku zabijí 700 nosorožců. My budeme pozorovat jejich stopy, značení teritoria a budeme se snažit je vystopovat. V Hippo pool budeme hledat hrochy a také nejnebezpečnější zvíře Afriky – buvola, opice a samotářské slony. Každé setkání se zvířaty je velkým zážitkem. Se zkušeným rangerem je šance mnohonásobně vyšší, než když jede člověk sám. Boj o život probudí naše skryté reflexy.
11. den: Země, kde je lev králem
MBABANE, SVAZIJSKO
Směřujeme do království SVAZIJSKO, jedné z nejmenších zemí Afriky, kde je král dodnes přezdívaný Lev. Malý stát se dvěma hlavními městy. Po mnoha letech i zde máme program, kde našim klientům ukazujeme kulturu, která se rychle ztrácí. Proutěné domorodé domky, náčelníci, králové a šamani. Kolik žen může mít svazijský muž? Kdo vchází ve Svazijsku první do dveří? Jaké postavení má babička? Nezanedbáme ani nádhernou přírodu tohoto exotického státu. Procházka džunglí k vodopádům. Pozor na opice, aby Vám nevzaly fotoaparát, a prosíme, nekoupejte se, jsou zde krokodýli.
12. den: eSwatini a Shaka Zulu
MBABANE – DURBAN
Projedeme napříč Svazijským královstvím. Východní část je odlišná od té západní. Hory vyměníme za úrodnou nížinu, kde se pěstuje většina plodin, které končí na místem, ale i zahraničním trhu. Přes oblast Zululand v provincii Kwazulu-Natal, odkud pochází Shaka Zulu budeme procházet místy, kde probíhaly boje mezi Angličany, Búry a Zulu. Jak to dopadlo? Říká Vám něco jméno "Krvavá řeka". Dozvíte se více o nedávné historii země. Víte, kde vznikly koncentrační tábory a kdo je zavedl? Kam zmizelo Krugerova zlato? Blížíme se k pobřeží a přijíždíme do třetího největšího města Jihoafrické republiky – Durbanu.
13. den: Pláž Indického oceánu
DURBAN
DURBAN, který místní nazývají eThekwini. Město, kde začal své působení Mahátmá Gándhí si vychutnáme z každé strany. Jeho barevné obyvatelstvo je příkladem, že Rainbow nation funguje! Více než 320 slunečných dní ročně garantuje, že se určitě vykoupete. Město nabízí několik pláží jako North, South, Addington, Bay of Plenty či Dairy. Indický oceán zde poskytuje výborné podmínky i na Bodyboarding nebo surfování. Dokonalý závěr naší atraktivní cesty. Volný den spojený s relaxací na pláži či poznáváním místní gastronomie a jedinečného jihoafrického vína. 4 Milionový Durban je nejrychleji se rozvíjejícím městem země. Nádherný fotbalový stadion, promenáda krásnější než na Cote d Azure a mořské akvárium světových parametrů. Největší obchodní dům jižní polokoule, zápasy rugby, kriketu či mše, kde to vypadá jako na diskotéce. Tropické klima celoročně a investice do infrastruktury dělají z Durbanu destinaci budoucnosti. Zláká vás luxusní večeře v restauraci nejznámějšího golfového šampiona země Ernieho Elsa. Sommelier Erik nám napáruje vínka k našemu menu. Čerstvé mořské potvůrky s typickým Durbanským kari či šťavnatý steak? Začínáme sektem, který na své inauguraci pil Barack Obama či v roce 1994 při inauguraci Nelson Mandela. Dokonalá cesta připravená od profesionálů.
14. den: Střecha jižní Afriky a království Lesotho
SANI PASS – LESOTHO
Volný den, nebo fakultativní výlet do Lesotha. Dnes se dostaneme na střechu jižní Afriky. LESOTHO, vysokohorské království, které se tyčí nad nekonečnými rovinami Jihoafrické republiky. Horská scenérie, typické klobouky a déšť. V autech 4x4 se z nížiny propracujeme klikatými cestami s nádhernými výhledy. Z Dračích hor, které každou zimu zažívají pořádnou pokrývku sněhu, stéká množství potoků a říček. Právě voda je největším bohatstvím této maličké země na střeše Afriky, kterou si nikdo nikdy nepodmaní díky mohutné hradbě Dračích hor. Věděli jste, že toto je nejchladnější země Afriky? Přijíždíme na hraniční přechod za průsmykem Sani Pass a vstupujeme do tohoto království. Navštívíme nejvýše položený bar v jižní Africe a tradiční Lesothskou vesničku. Porozhlédneme se po nádherných horách a pomalu začneme sestupovat z nadmořské výšky 2876 m n. m. zpět k oceánu.
15. den: Rozlučka s jihem Afriky
DURBAN – EVROPA
Odjezd na letiště a odlet domů. Vzpomínáme na úžasné zážitky z této nádherné části světa.
16. den: Přílet domů
EVROPA
Přílet.