Objevíte krásy Lesotha
sleva first minute až 25%

JAR, Eswatini, (Lesotho) - 10 dní Afriky komfortněji

Johannesburg, Kruger park, Svazijsko, Durban

Místo, kde vznikl dnešní člověk, místo které se nedá nemilovat, když se jen jednou nadýcháte afrického vzduchu. S jistotou predátora Vás provedeme krásnými místy, divočinou, historií, kulturou a jídlem. Velice příjemná cesta pro klienty, kteří se s Afrikou setkávají poprvé. Cesta vhodná i jako týdenní dovolená pro zaneprázdněného člověka. Každý den, nový zážitek, nová země a jiná Afrika. Dáte nám za pravdu, pokud Vám řekneme, že Afrika se nedá nemilovat. 9 afrických dní, které stojí zato!

  • Množství let přímého kontaktu s Afrikou a jedinečné znalosti
  • Výborná cena a domyšlený program se SEN rangerem
  • Krátký čas, spousta zážitků a maximalistický program
  • Výborná cesta pro zaneprázdněné
  • Inovovaný program se závěrem u Indického oceánu!
Čti více

Tel.: 224 250 138, 608 482 877   |   Email: cksen@cksen.cz

Termíny a cenyProgram a mapaFotogalerieReference klientůZážitky ze zájezduTOP místa zájezdu

Cena zahrnuje:

mezinárodní letenku v economy class a letištní transfery (Johannesburg, Durban), 6 x ubytování ve 3* a 4* hotelích a lodges se snídaní v pokojích pro dvě osoby, privátní dopravu během celého pobytu, safari v Krugerově parku se vstupným, profesionálního rangera na safari v Krugerově parku, SEN průvodce v Africe, pojištění proti insolventnosti

Cena nezahrnuje:

víza, vstupné do památek a atrakcí, ostatní stravu, fakultativní program

Ubytování:

Johannesburg – Holiday Inn Airport hotel****, 1 noc 

Kruger národní park – Pestana Kruger lodge****, 2 noci 

eSwatini – Lugogo Sun***, 1 noc 

St.Lucia – AmaZulu Lodge****, 1 noc

Durban – Protea Umhlanga by Marriott***, 2 noci

Hotely na konkrétních termínech můžou být i jiné. Závisí to na dostupnosti, obsazenosti a na včasném přihlášení.
 
„Hvězdičkování“ není součástí obchodního jména hotelu, ale hodnocením jeho kvality od velkých nadnárodních rezervačních systému jako booking.com, agoda.com, v některých případech podle oficiálního hodnocení samotného hotelu.
 
Jednotlivé pokoje v hotelích se mohou lišit, uvedené fotografie jsou ze standardních dvoulůžkových pokojů.

Náročnost:

Velmi příjemná cesta vhodná i pro lidí, kteří jdou do Afriky poprvé. Vysoký standard služeb a příjemné podnebí.

Poznámka:

U některých termínů mohou být rozdílné ceny odletů z Prahy o 2500 Kč z důvodu vyšších nákladů za letenky.

Odlety z Vídně jsou bez příplatku, v ceně publikované na webu.

Hotely v základní ceně zájezdu
Doplňkové služby - SEN premium

1. den: Check in, směr Johannesburg

LETADLO

Večerní odlet z Evropy po 20:00 na nejstarší kontinent jménem Afrika. Minimální časový posun a maximální exotika.

2. den: Přelet přes rovník do města zlata

JOHANNESBURG

Přelet přes rovník až do metropole jihu, Johannesburgu. Přílet v pozdějších odpoledních hodinách. Pasová kontrola a naše první noc pod jižním křížem. Briefing s průvodcem a večer si dáte první Savanu či skvělý steak. Namkelekile!

3. den: Divočina volá

JOHANNESBURG – NELSPRUIT 

Opouštíme největší město jižní Afriky a vydáváme se na východ. Transvaal. Oblast za řekou Vaal, která byla baštou Búry nás přivede přes dnešní provincii Mpumalagma až téměř na hranice s Mosambikem, které lemuje nejstarší národní park v Africe, Kruger national park. Nejteplejší část země, kde i během chladných zimních měsíců pěstují pomeranče. Budeme procházet na pohled prázdnou krajinou, kde jsou rozlehlé farmy. Po překročení jedné z částí Dračích hor, ocitneme se v subtropickém pásmu, kde se najednou objeví plantáže s citrusy, ananasy nebo papáji. Dnešní noc je již v těsné blízkosti Krugerova parku a na první zvířata možná budeme mít štěstí už dnes. Z terasy při chutném víně nebo pivka možná uvidíme některé z obyvatel nedaleké divočiny, kteří se přicházejí napít nebo nakrmit na okraj parku.

4. den: Safari v nejstarším národním parku Afriky

KRUGER NATIONAL PARK

Velkou pětku – Big 5 - můžete ve skutečnosti najít na celém světě pouze na místech které spočítáte na pěti prstech vaší ruky. Nejstarší národní park Afriky, Kruger je jedním z nich. Naši rangeři ho navštěvují už 25 let, a máme ho projetý od severu na jih. Rozlohou velký jako polovina Slovenska s populací 2200 stále hladových lvů. Skaliska, které milují leopardi, savany, které milují gepardi a tůně, kde najdete takovou vzácnost jako psy hyenovité. Toto není ZOO, ale drsná příroda. Uvidíme žirafy, slony a možná nejkrásnější antilopy impala. Ročně pytláci v tomto parku zabijí 700 nosorožců. My budeme pozorovat jejich stopy, značení teritoria a budeme se snažit je vystopovat. V Hippo poolu budeme hledat hrochy a také nejnebezpečnější zvíře Afriky – buvola. Opice a samotářské slony. Každé setkání se zvířaty je velkým zážitkem. Se zkušeným průvodcem je šance mnohonásobně vyšší, než když jde člověk sám. Boj o život probudí naše skryté reflexy a při scenériích, které nám příroda nabídne zatajíme dech. Tomu se říká lovení zážitků!

5. den: Země, kde je lev králem

MBABANE – SVAZIJSKO 

Směřujeme do království eSwatini, jedné z nejmenších zemí Afriky, kde je král dodnes přezdívaný Lev. Malý stát se dvěma hlavními městy. Po mnoha letech i zde máme program, kde našim klientům ukazujeme kulturu, která se rychle ztrácí. Proutěné domorodé domky, náčelníci, králové a šamani. Kolik žen může mít svazijský muž? Kdo vchází v eSwatini první do dveří? Jaké postavení má babička? Navštívíme tradiční svazijskou vesnici přímo na hranicích s Jihoafrickou republikou. Společně se také podíváme na místní trh a zjistíme, jak se v tomto království žije. Uvidíme, kde sídlí král a která jsou hlavní města země. Mají jich totiž více než jedno!

6. den: eSwatini a Shaka Zulu

MBABANE – ST.LUCIE

Projdeme napříč Svazijským královstvím. Východní část je odlišná od té západní. Hory vyměníme za úrodnou nížinu, kde se pěstuje většina plodin, které končí na místním, ale i zahraničním trhu. Přes východní oblast Zululand v provincii Kwazulu-Natal, odkud pochází Shaka Zulu, budeme projíždět oblastmi přírodních rezervací a soukromých parků. Zelenou krajinu lemují ploty, za nimiž budeme hledat rychlé antilopy a nápadné žirafy. Dojedeme až k břehům Indického oceánu, kde na nás čeká přívětivé městečko Svatá Lucie. Je to jedno z nejvyhledávanějších míst mezi domácími turisty. Leží uprostřed chráněných oblastí a ústí řeky Tugela. Celá tato divočina byla v roce 1999 zapsána na seznam UNESCO. Projděte se po městě, ale dejte si pozor na hrochy, kteří se zde často potulují po ulicích. Kde jinde ulovíte takový zážitek?

7. den: Zlatá míle na pobřeží Indického oceánu

ST.LUCIE – DURBAN

Po snídani nastoupíme na "loď" a poplujeme kolem zátoky, která je domovem přibližně 1200 krokodýlů a 800 hrochů. Kromě nich zde najdeme také desítky druhů vodního ptactva. Příjemná dvouhodinová plavba, při které si budete připadat jako uprostřed dokumentárního filmu. Zvířata jsou zde zvyklá na přítomnost lidí a i v bezprostřední blízkosti pozorovatelů se chovají přirozeně. Po plavbě se vydáme do největšího města Kwazulu-Natal a ubytujeme se v hotelu na jeho severním předměstí Umhlanga.

Durban, který místní nazývají eThekwini. Město, kde začal své působení Mahátmá Gándhí si vychutnáme z každé strany. Jeho barevné obyvatelstvo je příkladem, že Rainbow nation funguje! Více než 320 slunečných dní ročně garantuje, že se určitě vykoupete. Město nabízí několik pláží jako North, South, Addington, Bay of Plenty či Dairy. Indický oceán zde poskytuje výborné podmínky i na Bodyboarding nebo surfování. Dokonalý závěr naší atraktivní cesty.

Volný den spojený s relaxací na pláži či poznáváním místní gastronomie a jedinečného jihoafrického vína.

4milionový Durban je nejrychleji se rozvíjejícím městem země. Nádherný fotbalový stadion, promenáda krásnější než na Cote d Azure a mořské akvárium světových parametrů. Největší obchodní dům jižní polokoule, zápasy rugby, kriketu či mše, kde to vypadá jako na diskotéce. Tropické klima celoročně a investice do infrastruktury dělají z Durbanu destinaci budoucnosti.

Zláká vás luxusní večeře v restauraci nejznámějšího golfového šampiona země Ernieho Elsa. Sommelier Erik nám napáruje vínka k našemu menu. Čerstvé mořské potvůrky s typickým Durbanským kari či šťavnatý steak? Začínáme sektem, který na své inauguraci pil Barack Obama či v roce 1994 při inauguraci Nelson Mandela. Dokonalá cesta připravená od profesionálů.

8. den: Střecha jižní Afriky a království Lesotho

SANI PASS LESOTHO NEBO DURBAN

Volný den nebo fakultativní výlet do Lesotha. Pokud chcete zažít dobrodružství, pojďte s námi!

Dnes se dostaneme na střechu jižní Afriky. LESOTHO, vysokohorské království, které se tyčí nad nekonečnými rovinami Jihoafrické republiky. Horská scenérie, typické klobouky a déšť. V autech 4x4 se z nížiny propracujeme klikatými cestami s nádhernými výhledy. Z Dračích hor, které každou zimu zažívají pořádnou pokrývku sněhu, stéká množství potoků a říček. Právě voda je největším bohatstvím této maličké země na střeše Afriky, kterou si nikdo nikdy nepodmaní díky mohutné hradbě Dračích hor. Věděli jste, že toto je nejchladnější země Afriky? Přijíždíme na hraniční přechod za průsmykem Sani Pass a vstupujeme do tohoto království. Navštívíme nejvýše položený bar v jižní Africe a tradiční Lesothskou vesničku. Porozhlédneme se po nádherných horách a pomalu začneme sestupovat z nadmořské výšky 2876 m n. m. zpět k oceánu.

9. den: Rozloučení se s fascinující Afrikou a odlet domů

DURBAN – EVROPA

Odlet z moderního letiště pojmenovaném po velkém náčelníkovi kmene Zulu – Šaka Zulu airport, poslední doušek PInotage či Hanse. Doma budete každého přesvědčovat, že tato země je rozvinutější než USA.

10. den: Vítejte doma!

EVROPA

Přílet domů.

JAR, Eswatini, (Lesotho) - 10 dní Afriky
<
>
Zasloužený odpočinek u mořeTěšit se můžete na odpočinek uprostřed přírodyMoskytiéry jsou na Madagaskaru samozřejmostíUžijete si ubytování v příroděPodíváte se gepardovi přímo do očí?Ochutnáte jihoafrická vínaV Lesothu si prohlédnete typická obydlíPředstavíme Vám také africkou floruPředstavíme Vám i Národní park Kruger plný leopardůV Národním parku Chobe je největší výskyt slonůV Chobe se Vám ukáží i hrošiNárodní park Chobe je plný slonůHroch patří mezi nejvíc nebezpečná zvířata vůbecV Národních parcích žijí i mohutní nosorožciLeopardi patří mezi noční lovceKrokodýl nilský je typickým obyvatelem této oblastiŠtěstí budete mít i na stáda zeberObdivovat budete i žirafyPři troše štěstí se potkáte i s varanyPodíváte se leopardům zpříma do očí?U napajedel se shromažďují i Impaly - nejpočetnější antilopy nejedn v ChobeCK SEN Vám představí místní kmenyNáš SEN průvodce Vás zavede do tradiční vesnice MantengaMístní kmeny Vám představí tanec shangaanSvazijci Vám ukáží typické tance svého kmeneI v takových příbytcích jihoafrické kmeny žijíCo takhle procházka se lvi?Národní park Kruger projedete džípemDžípy s Vámi projedou Jižní Afriku křížem krážemVáš hotel v Durbanu – Garden Court South BeachPestana Kruger lodge
Objevíte krásy Lesotha

Jižní Afrika - spokojenost je maximální

Včera jsme se vrátili z tohoto zájezdu a duchem tam ostatně stále ještě jsme. S CK SEN to byl náš první zájezd a spokojenost je maximální. Viděli jsme spoustu krásných míst a nikdy předtím jsme za jednu dovolenku nenasbírali tolik zajímavých zážitků a informací jako teď, ať už se to týká fauny, flory, kultury, čehokoliv.V neposlední řadě jsme poznali Spur Steak Ranches a už jenom kvůli těm steakům bychom jeli znovu!!
Největší díky patří průvodcům Martinovi Karnišovi a Standovi, kteří na tom mají velikánský podíl. Nejen, že jsou to chodící encyklopedie zvířat, ale ochotně odpoví na otázky týkající se čehokoliv, všechno dokonale zorganizují a nechybí jim ani přátelskost, lidskost, humor, trpělivost a snaha udělat zájezd prostě skvělým.
Tímto děkujeme CK i průvodcům za nezapomenutelné zážitky, ještě dlouho budeme vzpomínat.
Tento zájezd rozhodně nebyl náš poslední!
Irena & Irena

Čti více
Zasloužený odpočinek u moře

Jar, Madagaskar - díky za všechno

Dobrý den, Je tomu skoro už týden, co jsme se vrátili ze zájezdu JAR-Madagaskar. Euforie vyprchala, oblečení vyprané a začíná rekapitulace viděného a zažitého.
Na prvním místě bych rád poděkoval všem osobám, které menežovali tento zájezd. Za jejich ochotu, trpělivost odpovědět možná i na několik nesmyslných otázek, požadavků. A pak na zájezdu dvěma osobám (Stanislav Cigánek a Robert Taraba) měli to s námi chvílemi těžké, ale oba to bravurně ustáli. Práce s finančně náročnou klientelou evidentně není med lízat, takže klobouk dolů pro oba. Stáňa byl velmi dobrý na zvířata a "huba mu jela" že jsme několikrát nestíhali pořádně ani vnímat, co říká - ale vždy k věci a ke zvířatům. Takže byl velmi fajn v první polovině zájezdu (po JAR). Robert nás měl na krku na Madagaskaru - dělal co mohl, aby byli všichni spokojení (zvýšená teplota prostředí, namáhavější přesuny a částečná únava klientů z cestování). Dokonce více z nás se snažil zaučovat do tajů fotografie nad rámec svých povinností. Bylo nás více se syndromem fotografování či jiného zaznamenávání své cesty, a tak byl ochoten zastavit i mimo plán cesty, takže jsme si to focení doušky užívali a předpokládám, že většina z nás byla spokojená. Proto, pokud se budou rozdělovat na konci roku nějaké prémie, myslete i na tyto pány. Jsou mladí, perspektivní a mají svůj potenciál růstu ve prospěch dobrého jména CK SEN
Ještě jednou díky za všechno.
S úctou

Igor Hudec

Čti více
Těšit se můžete na odpočinek uprostřed přírody

JAR, Lesotho, Svazijsko a Madagaskar -bylo to opravdu ohromné.

Milá CK SEN,
minulý týden jsme se vrátili z Vašeho zájezdu Jihoafrická republika, Lesotho, Svazijsko a Madagaskar, který jsme absolvovali jako rodina se dvěma náctiletými dětmi. Byl to pro nás úžasný zážitek, na kterém měl z velké části zásluhu i skvělý průvodce Standa Cigánek. Patří mu naše obrovská poklona za jeho úžasnou a přátelskou povahu, dokonalé znalosti Afriky, místních lidí, zvířat a v neposlední řadě člověk musí smeknout i před jeho organizačními schopnostmi. Dokázal v každém okamžiku udržet dobrou náladu mezi všemi účastníky a ukázat z cílových zemí maximum a za to mu patří náš velký dík. Těšili jsme se na každý nový den a měli jsme pocit, že jsme na úžasné cestě s partou perfektních přátel. Bylo to opravdu ohromné.
S pozdravem
Jiráskovi

Čti více
Moskytiéry jsou na Madagaskaru samozřejmostí

Jižní Afrika - životní zážitek

A od teďka už jen s CK SEN :-).
Bylo to vynikající, náš průvodce Robert byl velmi profesionální, maximálně vstřícný a schopen odpovědět na každou otázku, ale i snášet naše různé nálady. JAR je úžasná a překrásná země, byl to životní zážitek, už
přemýšlím nad další destinací. Jana

Čti více

Jižní Afrika Total - nejlepší zážitky

Před pár dny jsme se vrátili z Afriky a stále vzpomínáme na dny plné zvířat, africké kultury, milých domácích a úžasnou průvodkyni. I když Afrika už začíná být komerční záležitostí, stále se najdou místa, kde je turista ještě stále raritou. Právě to jsme si na vlastní kůži vyzkoušeli i my, domácí se na nás s údivem dívali a nadšeně se s námi fotili.
A nejlepší zážitek? Posuďte sami, procházka se lvy, vožení na slonech, přelet helikoptérou nad Viktoriinými vodopády či safari, safari, a ještě jednou safari? Velkou zásluhu na našem nadšení z tohoto zájezdu má však bezpochyby naše průvodkyně Nela, která zařídila vše potřebné, vyřešila každý
problém, na každou otázku typu, co je to za zvíře, měla vždy odpověď. Její grilovačka byla nezapomenutelná a nejen to, pokud to bylo možné, splnila snad každý náš požadavek. Marcela a Martina

Čti více

Madagaskar, „Izay mátor rakofana Gönyű

Toto madagaskarské přísloví v doslovném překladu znamená, že ten, kdo spí, tak tomu se na přikrytí hodí jen špinavý pytel. Maturi (malgaština nemá u, proto o často vyslovují jako u) znamená spát. Rakufana je zákryt a guny je pytel. Špinavé od hlíny, upletené nahrubo z vlákna agave, co místní používají zejména na transport rýže. Pozor tedy, kdo dlouho vyspává, promrhává šanci něco zažít nebo dokázat, a tak se z něj stane chudák. Všech osmnáct etnických skupin Madagaskaru ví, co se tím myslí. Hovoří sice jiným dialektem a možná mají jinou výslovnost podle regionu, ale velmi dobře vám budou rozumět. My nespíme, ale lovíme zážitky, co to jenom jde. Vždyť "Izay mátor, rakofana Gönyű" to vystihuje přesně.

Čti více

Madagaskar - ostrov lemurů a lidí s Indonesie

Podle teorie, kde kolébkou lidstva jsou místa ve Východní Africe a nejstarší kosti člověka se našli v Keni, tak to lidstvo při osidlování Madagaskaru vzalo trošku oklikou. Madagaskar, čtvrtý největší ostrov na světě byl osídlen lidmi z Indonésie. Společné mají více z Asií než s Afrikou. Je to zajímavý mix Asie a Afriky, který asi nikde jinde na větě nenajdete. Stejně nikde jinde nenaleznete lemury, v podstatě primáty, kteří jsou našimi prapředky. Pokud se člověk vyvinul z opice, tak opice se vyvinuly z lemurů. (Pokud člověka stvořil Bůh, tak je to jedno.) Lemuři žili i v pevninské Africe, ale tam je rychlejší a větší opice (vyvinuly se před cca 35 miliony let) a další predátoři poslali mezi vyhynulé. Nebýt Madagaskaru, tak si lemura prohlédnete jako fosílii v muzeu nebo v knihách, jaké máme o dinosaurech. Jelikož se tento ostrov spolu s Indií před cca 165 miliony lety odtrhl od Afriky, později dal sbohem i indického subkontinentu, tak zde vznikl prostor pro tento živočišný druh, aby se bez ohrožení zachoval. Jedinými nepřáteli lemurů je škrtič boa, nebo fosa. A možná ještě my, lidé (méně odlesňovat a více přírodu chránit!).

Čti více

Madagaskar, trek v Jurském parku

Lemury ve volné přírodě je si třeba zasloužit. Nejsou to koaly, že by ležely pár dní na stejných větvích. Musíte mít trošku štěstí, jinak můžete jít do ZOO. Poprvé jsme se s nimi setkali v národním parku Isalo. Je to nejnavštěvovanější a zároveň nejstarší národní park, přezdívaný i Jurský park, protože se po něm procházeli i dinosauři. Z pohodlí vkusné přírodní, ale zároveň moderní lodge vyrážíme na turistiku. Vždy s místním průvodcem, aby nám neunikl ani jeden endemicky hmyz, ani jedna zajímavá rostlinka, a abychom měli jistotu, že uvidíme více. Den to byl velmi náročný, ale pěkný. Autem jsme po ránu zapadli v blátě a místní Malgaše jsme nechali tlačit a my pokračujeme dále pěšky. Prospělo nám to. Velmi nás zaujaly skalní útvary, které vlastně vytvořila řeka před mnoha miliony let. Vedle nás stromy tapia, jejichž plody dozrávají v září, a na jejich listech se živí larvy motýlů, z nichž místní tkají textil. Je to hedvábí z Antsirabe. Je horko, a tak víme, že štíři se skrývají pod skalami. Hledáme opravdu velmi krátce a fotografujeme malé štíry a natrefíme i na většího, později naši pozornost upoutaly pakobylky. Místní endemity, které se páří patnáct dní. Jak romantické, nedivím se, že místní průvodci přesně věděli, kde je hledat. Jejich maskování je tak dokonalé, že bez nich bychom je určitě přehlédli. Dostáváme se na překrásnou skalní vyhlídku. Jsme okouzlení.
 

Čti více

Svazijsko

Malá země, která je turismem ještě pořád opomíjená. Přesto sem začínají turisté jezdit a objevují nádherné království, které je jednou z posledních skutečně absolutistických monarchií na světě. Zdejší král se jmenuje Mswati III., ale jeho titul je Lev. Jeho matka, která zastává funkci královny, má titul Slonice. Je mnoho diskusí o způsobech vládnutí a my si dnes můžeme udělat svůj obraz. Projíždíme královstvím s mnoha přírodními rezervacemi a národními parky. Velká část obyvatel se hlásí k původním náboženstvím a na místních trzích ještě stále prodávají šamani své potřeby a pomůcky. Neváháme a nakupujeme. Navštěvujeme tradiční vesnice a dozvídáme se mnoho detailů o tradičním způsobu života obyvatel Svazijska. Kromě skanzenu vidíme i jedno z nejlepších vystoupení tradičních tanců a gospelu vůbec. Tento soubor několikrát vyhrál místní i mezinárodní soutěže a my to zažili na vlastní kůži. Fascinující zážitek.
 

Čti více

Lesotho

Jeden z mála států, který je kompletně uzavřen uvnitř jedné země, má hranice jenom s Jihoafrická republikou. Horské království, jehož hlavním vývozním artiklem je pitná voda. Lesotho není turisty vyhledávanou destinací, o to větší je to tady pro nás zážitek. Lesotho má rozhodndě co nabídnout, vidíme místní způsob života a lidi neposkvrněné evropskými manýry. Místní obyvatelé se rádi fotografují, usmívají se na nás a snaží se nás dotknout a my máme pocit, že tady bílí lidé ještě nebyli. Prohlížíme se tradiční kruhové stavby, ve kterých lidé bydlí, nahlížíme do jedinečných domků pod skalním převisem a navštěvujeme hlavní město Maseru. Krátká, ale intenzivní zastávka v jedinečné krajině.

Čti více

Safari v národním parku Kruger

Taky sledujete doma dokumenty o afrických zvířatech nebo jste někdy snili o tom vyzkoušet si atmosféru nespoutané africké divočiny? My jí právě prožíváme na vlastní kůži. Sedíme v příjemné lodge, kousek od brány národního parku, za pískání cikád nasáváme první atmosféru africké divočiny. Jako správní lovci zážitků vyrážíme časně z rána do útrob parku a stáváme se součástí jednoho z televizních safari dokumentů. Probouzející se příroda kolem působí tiše a klidně, ale my už od začátku cítíme všudypřítomnost jejích čtyř či dvou nohých obyvatel. Netrvá to dlouho a začnou se kolem nás objevovat antilopy nejrůznějších druhů, které jsou zbarvené tak úžasně, jako by je někdo do té země namaloval. Antilopy opouštíme a jedeme dál, jsme totiž pozvání na snídani. Nesnídáme však my, ale lvice, které si hned u cesty naservírovaly buvola. Naším dnešním cílem je jeden z velikánů afrického safari. Nosorožec. Tento drobek ovšem není tak jednoduše k vidění, obzvlášť proto, že se jeho výskyt snaží tajit kvůli nemalému počtu pytláků.  Máme štěstí. V dálce vidíme nosorožce, jak okusuje křoví, jen tiše přihlížíme. To ovšem ještě netušíme, že o pul hodiny později budeme mít tu čest potkat se s jedním z dalších doslova tváří v tvář. Z ničeho nic je tam, nosorožčí samec, asi 3 tuny váhy, my koukáme na něj a on na nás. Je to neuvěřitelné. Stojíme všichni, jak opaření a jen přemýšlíme, jak neskutečně úžasná a mocná je příroda a my jsme nyní hrdinové jedné z epizod afrických safari. 

Čti více

40 tunové zvíře ve vzduchu - Madagaskar

Červenec a srpen jsou pro nás symbolem prázdnin a léta. Ale pro země jižní polokoule jsou nositeli těch nejchladnějších měsíců, což mimochodem může v praxi stále znamenat příjemné teplo. Pro Madagaskar jsou ještě mimo jiné i nositeli velryb. Právě v tomto období migrují rodiny keporkaků (někdy označováni jako plejtváci dlouhoploutví) se svými mláďaty podél madagaskarského pobřeží. A my se zrovna nacházíme na pobřeží Mosambického průlivu, kousek od města Toliara, kde bývá příjemně teplo i v těchto chladných měsících. Po poznávací části ostrova jsme zvyklí navštěvovat les baobabů a dopřát si trochu oddechu v místních resortech. No ne každý chce celý den pouze vylehávat. Možností, je zde několik, a v tomto období je tu o jednu víc – jít se podívat na zmíněné keporkaky. Nastupujeme na malou loď a jedeme na otevřené moře. Po cestě objíždíme místní rybáře z kmene Veru. Kdo chce, jde na příď lodi, kde to osvěživě šplíchá. Snažíme se hledat výtrysky z vody nebo neuvěřitelné skoky těchto obrovských zvířat. Keporkak může vážit až 40 tun. Tito tvorové jsou známí svými výskoky z vody. Vidět toto 40 tunové zvíře doslova ve vzduchu je snem snad každého. Po zhruba 20 minutách vidíme první výtrysky z vody a první rodiny s mláďaty, které plavou kolem nás. Jedna, později druhá a pak další. Věděl jsem, že vidět velryby je zážitek, ale nevěděl jsem jaký. A aby toho nebylo málo, několik stovek metrů před námi najednou z vody vyskočí do vzduchu desítky tun. To jde jen těžce popsat slovy. Fotku jsem udělat nestihl (některým se podařila). Je to okamžik. Nicméně, kdybych měl ještě jednou tu možnost a měl bych na výběr, zda se dívat do hledáčku fotoaparátu nebo se opět jen dívat očima, chtěl bych to vidět na vlastní oči ještě jednou.

Čti více

Tancování pod tisíciletými baobaby

Jen pár kilometrů od našeho hotelu je takzvaná želví vesnice Sokak. Najít zde můžete dva druhy suchozemských madagaskarských želv – želvu paprsčitou a želvu pavoukovitou. Jsou jich tu doslova tisíce. Pár želv si i chytíme do ruky. Některé dokonce ze zvědavosti sami přijdou až k nohám. Lidé je tu i krmí a jsou tedy pěkně vypočítavé. Kousek od tohoto želvího světa se nachází les Reniala. Rostou v něm stovky baobabů a často narazíte i na zvířata. Ačkoliv je les jen kousek od nás, nepůjdeme přece po vlastních. Připraven je pro nás kočár. Ale nebudou ho táhnout koně, ale místní hrbaté krávy zebu. Vyzkoušíme tak trochu místní způsob dopravy. Přijíždíme k baobabům, které mají přezdívku Fonyó. Nikde nenajdete tolik druhů baobabů, a tak krásných jako na tomto ostrově. Někteří jedinci tu mají již přes 1000 let. Tedy pamatují řádný kus historie. Přímo ze stromu baobabu nám místní průvodce odtrhne i jeho chutné kulaté plody, které se často používají pro výrobu džusů. Zajímavá chuť, doporučuji vyzkoušet. Na závěr procházky je pro nás připraveno příjemné posezení. Na stole nesmí chybět místní dobrota sambosa a národní alkohol ostrova - rum. A k tomu kulturní program od místních vesničanů. Hudba, zpěv i tanec. Hudebními nástroji jsou trocha plechu, kanystr a menší děravá kytara. Přesto na to dokáží hrát opravdu skvěle. Jako první se od nás na žádost ostatních přidává do tance průvodce. Naštěstí mě v tom lidé nenechávají samého. Tanec pod tisíciletými baobaby a s živou hudbou přece nezažije člověk každý večer.

Čti více

Madagaskar – ostrov lemurů

Kolébka lidstva je Východní Afrika, kde se našly nejstarší kosti člověka. Ale lidstvo to při osídlování Madagaskaru vzalo trošku oklikou. První lidé sem přišli až z daleké Asie, z ostrova Borneo, ke kterým se později přidali i lidé z Afriky. Vznikl tak zajímavý mix lidí s ještě zajímavějšími tradicemi, které nikde jinde ve světě nenajdete. Stejně nikde jinde nenajdete lemury, v podstatě primáty, kteří jsou našimi prapředky. Pokud se člověk vyvinul z opice, tak opice se vyvinuly z lemurů. Lemuři žili i v pevninské Africe, ale tam vyhynuli. Nebýt Madagaskaru, tak si dnes lemura prohlédnete jako nějakou dinosauří fosilii. Naštěstí tomu tak není a dnes zde můžeme potkat přes sto druhů těchto zajímavých, endemických tvorů. Nejen, že je tady uvidíte skákat po stromech nebo některé jedince hopkat kolem nás po dvou... často skončí doslova i na našich ramenou a hlavách. Těžko říct, kdo si tu koho více obhlíží. A někteří se k nám velmi rádi připojují i na pikniku v přírodě.

Čti více

Největší chameleon v našich rukách

Madagaskar není jen ostrovem majestátních baobabů a lemurů, ale také velmi zajímavých lidí, jedinečných palem (tolik druhů nenajdete na celém africkém kontinentu) a také ostrovem chameleonů. Platí zde totéž, co o baobabech, palmách a endemických tvorech... nikde jinde ve světě nenajdete více druhů chameleonů než na tomto úžasném ostrově. Cestou za místním králem, od kterého jsme si šli vyžádat povolení navštívit místní kávovou plantáž (to byl tedy také zážitek), se nám poštěstilo najít toho největšího chameleona, jaký na ostrově žije – chameleon parsonův. Obrovský jedinec si typickým líným krokem chameleona vykračoval nad námi po větvi stromu. Rozhodli jsme se prohlédnout si ho i z blízka. Nastavili jsme před něj dlouhou hůl, na kterou nám krásně vylezl a my jsme si ho tak mohli přitáhnout až úplně k sobě. Dotknout se jeho zelenavého těla. Jedno oko sledovalo mě, druhé se samostatně pohybovalo a sledovalo lidi okolo. Chtěl bych se jednou podívat na svět chameleoníma očima. Náš "úlovek" se choval klidně, jak mají chameleoni ve zvyku, dokud mě nenapadlo udělat si fotku, jakože ho jdu na té holi jíst. Když chameleón viděl moje otevřená ústa, hned nastavil hlavu proti mně i on a otevřel ústa také. A tak jsme se chvíli na sebe dívali s otevřenými ústy. Čekal jsem, jestli i nevystřelí ten jeho lepkavý jazyk, ale asi jsem byl příliš velká kořist. Po obhlídce z blízka a pár fotkách jsme vrátili parsona zpět na jeho strom. A my jsme mohli pokračovat za králem.

Čti více
Národní park Kruger v Africe

Národní park Kruger

Krugerův národní park je nejstarším africkým národním parkem, jež byl vyhlášen roku 1926. Dnes se řadí mezi nejznámější a nejnavštěvovanější přírodní zajímavosti Jižní Afriky. Park dosahuje rozlohy kolem 20 000 km2 a rozprostírá se v severovýchodní části Jihoafrické republiky na hranicích se státy Mosambik a Zimbabwe. Na území parku žije více než 13 000 slonů a 2 000 lvů. Z říše zvířat zde lze zahlédnout kompletní tzv. velkou pětku. Kromě zvěře je v parku k vidění velice rozmanitá flóra od africké křovinaté buše, mokřadů a travnatých plání po žulové skalní masivy a lávové plošiny.

Čti více

Johannesburg

Johannesburg, ve kterém žije přes 3,8 milionu obyvatel, je nejen největším městem Jihoafrické republiky, ale rovněž jejím hlavním ekonomickým a průmyslovým centrem. Z významných institucí zde sídlí například jihoafrický ústavní soud a Africký národní kongres. Dříve zde byla velká naleziště zlata, ale většina dolů je již mimo provoz. Hlavní město JAR Pretoria je vzdáleno přibližně 50 kilometrů. Turisté, kteří navštíví tuto jihoafrickou metropoli, by si rozhodně neměli nechat ujít návštěvu zdejšího Muzea výtvarného umění, Muzea Nelsona Mandely či johannesburské zoologické zahrady. Poblíž města naleznete také archeologické oblasti, kde si můžete prohlédnout vykopávky s kosterními nálezy z pravěku.

Čti více

Dračí hory

Dračí hory svým profilem připomínají tvar písmene „C“, které tak tvoří přirozenou hranici mezi subtropickou pobřežní nížinou a vyprahlou náhorní plošinou při středu země. Dominantou Dračích hor je bezesporu Mont-aux-Sources (3048 m n. m.), u které lze polemizovat, je-li krásnější pohled na ni nebo z jejího vrcholu na okolní krajinu. Půlkruhový profil hory je nazýván též jako Amfiteátr a nejhezčí výhled na něj je údajně od řeky Tugely, podél níž vede i turistická stezka. Pozadu nezůstávají ani taková místa, jako například hojně navštěvovaný Rhino Peak (3051 m) s nádhernou panoramatickou vyhlídkou či Mafadi (3450 m) - jedna z vůbec nejvyšších hor na území Jižní Afriky. Celé pohoří je z geomorfologického hlediska unikátem. Náhorní plošina království Lesotho, dosahující místy až 3600 metrů, padá ostrým zlomem do jihoafrické nížiny. Výškový rozdíl je tedy více než patrný. Krom několika strmých skalních stěn se zde nachází i vodopád Tugela - nejvyšší vodopád Afriky.

Čti více

Durban

Na východním pobřeží Jihoafrické republiky leží na břehu Indického oceánu v ústí řeky Umgeni největší město provincie KwaZulu-Natal a třetí největší město země. Durban je nejrušnějším přístavem Jihoafrické republiky a jeho metropole domovem asi 3,5 milionů lidí. Oblast dnešního Durbanu byla osídlena už 100 tisíc let před naším letopočtem, první Evropan – portugalský objevitel Vasco da Gama – ji však spatřil až na konci 15. století. Až do roku 1824 pak trvalo, než tady vzniklo první britské osídlení, nazývané d´Urban. Dnes je Durban multikulturní město, kde se mísí tradice a zvyky lidí národnosti Zulu, indických obyvatel a původně evropských přistěhovalců. Podél pobřeží se táhne přímořská promenáda Marine Parade, lemovaná stánky, kde je možné ochutnat tradiční durbanské speciality. Promenáda Golden Mile (Zlatá míle) je pak zase lemována těmi nejluxusnějšími hotely. Mešita Juma v indické čtvrti je největší svého druhu na jižní polokouli a určitě stojí za krátkou zastávku. Oblíbenou atrakcí Durbanu je Mořský svět uShaka s akváriem se žraloky, se kterými je tady možné poobědvat nebo si s nimi dokonce zaplavat. Durbanské botanické zahrady byly založeny v roce 1849 a jsou tak nejstaršími dosud existujícími zahradami v Africe. Nabízí krásnou scenérii a nespočet druhů stromů, kapradin a orchidejí. Durban je ideálním místem pro nákup rukodělných výrobků lidu Zulu: na tržišti na ulici Victoria Street je možné sehnat všechno od bubínků přes kmenové masky, pletené košíky až po šperky. Mezi místní speciality patří „bunny chow“, ostré kari podávané ve vydlabaném bílém chlebu, čerstvé sardinky s toastem nebo „shisa nyama“, grilované klobásy, kuřecí nebo steaky.

Čti více

Máte předběžný zájem o tento zájezd? Budeme Vás kontaktovat, rádi zodpovíme všechny Vaše dotazy a zašleme kalkulaci zájezdu na Váš email.







Povinné pole

Formulář byl odeslán, děkujeme.