1. den: Odlet do země samurajů
PRAHA/VÍDEŇ – TOKIO
Čeká nás odlet z Evropy do hlavního města Japonska. „Tokio calling“! Maximální pohodlí a komfort během letu zajistí ověřená a renomovaná letecká společnost. Doporučení: Chcete více? Vyzkoušejte Business class.
2. den: Největší město na světě a osobité Japonsko
TOKIO
Další den přiletíme konečně do cíle. Ocitneme se nad Velkým Tokiem, který je největší metropolitní oblastí a čítá až 40 milionů obyvatel! Podaří se nám vidět z letadla nejvyšší horu Japonska, bájnou sopku Fudži (3 776 m)? Jakmile letadlem dosedneme na zem a projdeme letištními kontrolami, ubytujeme se v tradičním japonském hotelu. Doporučení: Pokud jste náročnějším cestovatelem, můžete si vybrat stylový japonský hotel z naší SEN nabídky, kterou najdete v doplňkových službách.
Nyní ale zpět k Japonsku. Tato země každého z nás ohromí v první řadě precizností, co se týká extrémní čistoty. Tokio tedy bude pro nás velkým a příjemným překvapením a možná také šokem. Stane se skvělou moderní vsuvkou tohoto zájezdu. Před námi však nebudou jen procházky po moderních ulicích, ale i prozkoumávání historických zákoutí. TIP: Chcete pochopit japonské myšlení o něco více? Pak doporučujeme k přečtení knihu „Hon na ovci“ (autorem je Haruki Murakami). Pojednává ve zkratce o chlapci, kterému fotografie změnila život.
První, co však poznáme v Tokiu, bude autentická japonská kuchyně. Kdekdo z nás si ji skutečně zamiluje! Fanouškové filmu Kill Bill mohou ku příkladu navštívit restauraci, v níž se natáčela známá bojová scéna z dílny uznávaného režiséra Quentina Tarantina. Interiér je totožný s tím, co se objevil ve filmu. Pro opravdové gurmány a milovníky luxusu se pak v Japonsku nabídne ochutnávka steaku ze speciálního skotu Wagyu (Kobe steak). TIP:Zdaleka nejlepší Kobe steak v Japonsku vám připraví v ověřené tokijské restauraci Steakhouse Misono, odkud budete mít mimo jiné i krásný výhled na luxusní nákupní čtvrť Ginza. Průměrná cena za zdejší Kobe steak o 150 gramech je 250 euro.
3. den: Město samurajů, věštění budoucnosti a černé vajíčko ve vulkanickém údolí
TOKIO – KAMAKURA – HAKONE – TOKIO
Zcela oslněni tokijskými gurmánskými zážitky se probudíme do dalšího skvělého dne. Před námi bude cesta soukromým autobusem, kterým se na pár hodin přesuneme mimo Tokio. Nejprve zamíříme do Kamakury – bývalého hlavního města Japonska. Právě zde se začala psát historie šógunů a samurajů. Jakmile dojedeme na místo, navštívíme první šintoistickou svatyni Hačimangu. Také si ukážeme věštění budoucnosti tak, jak to dělají Japonci až dosud. Poté opět nasedneme do autobusu a přesuneme se dál přes Kawasaki. Během našeho putování se krom jiného pokocháme širým Tichým oceánem, rozlehlými písečnými plážemi, a přitom budeme pozorovat třeba i surfaře.
Naší další zastávkou na výletu bude Národní park Hakone, který je proslulý svou krásnou přírodní scenérií. Plavit se v něm budeme lodí po klidném vulkanickém jezeře Aši. Pokud budou ideální podmínky, podaří se nám vidět i majestátní dominantu Japonska – svatou horu Fudži, od které budeme vzdáleni vzdušnou čarou necelých 40 km. Následně navštívíme také vulkanické údolí Owakudani, známé svými horkými prameny a velkým množstvím síry. Kdo zde ochutná černé vajíčko uvařené v sopečné vodě? Podle legendy by mělo prodloužit život o 7 let!
Pak ale nastane čas, vrátit se zpět do Tokia. Zahálet v japonské metropoli ovšem nebudeme. Absolvujeme totiž večerní cestu metrem do stanice Šibuja, odkud se dostaneme do jedné z nejrušnějších městských čtvrtí na světě. Zde se projdeme uličkami a poznáme noční život v centru. Míjet dokonce budeme i největší křižovatku na světě, která je známá především dojemným příběhem naprosto oddaného psa Hačikó. A až nastane čas večeře, někteří z nás okusí i tradiční japonskou polévku ramen – ta je pravým odrazem chuti Japonska.
4. den: Nemluv o kráse, dokud si neviděl Nikkó!
TOKIO – NIKKÓ – TOKIO
Další den absolvujeme celodenní výlet do města Nikkó, o kterém Japonci říkají: „Nemluv o kráse, dokud si neviděl Nikkó!“ A my tuto větu záhy pochopíme. Jakmile dorazíme na toto okouzlující místo, naše kroky budou nejprve směřovat ke komplexu původních chrámových budov, které jsou zasazené v nádherném prostředí národního parku. Zajímavost: Tento národní park je naprosto původní, neboť byl jako jeden z mála ušetřen pohlcujícím plamenům.
Až se pokocháme zcela fascinující okolní přírodou, přemístíme se do samotného města Nikkó. Zde budeme obdivovat zejména svatyni Tóšógú, která je zároveň mauzoleem zakladatele dynastie Tokugawa ze 17. století. Její krása svědčí o bohatství a moci šógunů. Hned vedle svatyně nás však ohromí další architektonické skvosty, jako například pětipatrová pagoda nebo Brána slunečního jasu zvaná Yomeimon, která je považovaná za národní poklad. A není divu. Doslova hýří všemi barvami a vyniká stovkami jemných dřevořezeb. Jedna z těch nejzajímavějších vyobrazuje světoznámý reliéf tří opic Sanzaru, které učí japonskou mládež, jak nakládat se zlem. Fascinující je ovšem i řvoucí drak na stropě buddhistického chrámu se speciální akustikou.
Japonské umění pak skvěle doplňují mohutné cedrové aleje, které zde rostou přes 400 let. Na tohle jedinečné místo kdekdo z nás nezapomene. A tak se obohaceni skvělými zážitky posuneme dál. Vydáme se na klikatou cestu, která nás zavede až do hor. Zde se pokocháme nejvyšším vodopádem Kegon (97 m), jenž oplývá krásou ve všech ročních obdobích. V ten moment bude ale naše putování u konce, tudíž se navrátíme do Tokia. Za sebou budeme mít náročný, avšak nádherný den.
5. den: Všechny čtvrti Tokia a nejčerstvější sushi
TSUKIDŽI – ASAKUSA – ODAIBA – GINZA – AKIHABARA
Následující den zůstaneme v Tokiu, neboť nás čeká prozkoumávání jeho dalších zákoutí. K přepravě po městě využijeme opět geniální síť tamějšího metra. Zažijeme tak mnohem více, a lépe se přiblížíme k životu Japonců. Jako první navštívíme největší rybí trh na světě zvaný Tsukidži, na kterém se denně prodá přes 2 000 tun mořských živočichů. Zájemci tu budou moci dokonce ochutnat to zdaleka nejčerstvější sushi, maso z velryby anebo i bílé sladké jahody! Poté se přesuneme do městské části Asakusa. Zde se pokocháme například nejstarším buddhistickým chrámem Sensō-dži nebo nedaleko stojícím „Nebeským stromem“, což je budova stojící na břehu řeky Sumida a platí za nejvyšší v Tokiu – měří celých 634 metrů!
Dále se přesuneme na uměle vytvořený ostrov Odaiba, kam se dostaneme přes Duhový most nadzemkou (ta je bez řidiče). Odtud si vychutnáme výhled na krásné panorama Tokia a hledat zde budeme i repliku americké Sochy Svobody. Poté zavítáme i do Ginzy, které místní také přezdívají „Champs-Élysées Tokia“. Tato ulice je v Japonsku nejdražší a nejluxusnější. Říká se o ní, že kdo nebyl na Ginze, nebyl v Tokiu. Našim zážitkům však nebude konec. V elegantní budově uprostřed Ginzy totiž ochutnají zájemci japonské selfieccino – tedy horkou čokoládu/cappuccino ozdobené vlastní fotkou! Poznávací den pak zakončíme ve čtvrti Akihabara, kde si ukážeme odvrácenou tvář Japonců v hernách Pačinko a Sega. A krom jiného si vysvětlíme rozdíl mezi Anime a Manga.
6. den: Přesným rychlovlakem na teplý jih, kde si připomeneme největší tragédii 20. století
TOKIO – HIROŠIMA
V tento den dáme sbohem Tokiu a přesuneme se za dalšími zážitky a dobrodružstvím na teplejší jih Japonska. Před námi bude velmi zajímavá cesta japonským rychlovlakem zvaným šinkansen (vzdálenost 800 km přejedeme za 3 a půl hodiny). Konkrétně zamíříme do Hirošimy, kde si připomeneme největší tragédii 20. století. Jakmile dojedeme na místo, přesedneme na historickou tramvaj, která nás doveze z hlavního nádraží na hotel.
Až se zdárně ubytujeme, vyrazíme do ulic Hirošimy. Začneme návštěvou Parku míru s množstvím papírových jeřábů, které sem zasílají lidé z celého světa na uctění památky Sadako Sasaki. Zde se také na chvíli zastavíme a povyprávíme si její dojemný příběh. V nedalekém muzeu se pak podíváme na to, jak vypadala Hirošima před a po výbuchu atomové bomby. Projdeme se dokonce kolem Atomového dómu, jenž je zapsán na seznamu UNESCO. Nakonec ale naše kroky povedou do nákupní ulice Hondóri, kde zájemci ochutnají nejlepší okonomiyaki v Japonsku (zelné placky). Ty místní kulinářští mistři připravují před zraky zákazníků. Při jídle se také kdekdo z nás zamyslí nad tímto zvláštním místem. Mnohým lidem totiž připomene Hirošima pouze smutné skutečnosti, my ale na vlastní oči uvidíme i to dobré. Budeme mile překvapeni.
7. den: Plovoucí torii a specialita ostrova – mořský úhoř
HIROŠIMA – MIJADŽIMA – HIROŠIMA
Další zážitky ve městě Hirošima a okolí budou před námi! Nejprve tedy navštívíme hirošimský hrad, ve kterém se možná někteří převléknou za samuraje či gejšu a posléze absolvujeme výlet vlakem na nádherný ostrov Mijadžima. Zde spatříme na vlastní oči okouzlující svatyni Icukušima a její slavnou červenou bránu torii, která při přílivu zdánlivě „pluje“ po hladině. Zajímavost: Svatyni dala v roce 593 postavit císařovna Suiko a je také pod ochranou UNESCO. Jde o nejfotografovanější objekt Japonska, se kterým si uděláme společný snímek i my.
A až přijde doba oběda, mnozí z nás neodolají specialitám ostrova, mezi které patří čerstvé ústřice, mořský úhoř anebo pohankovo-rýžová pochoutka zvaná momiji manjū. Jakmile se ale najíme, budeme v ostrovních toulkách pokračovat. Pokocháme se zejména všudypřítomnými buddhistickými chrámy či okouzlující přírodou, což potěší nejednu romantickou duši. A možná si i řekneme: „Přesně takhle jsem si představoval/a Japonsko!“. Při nasávání japonské atmosféry však musíme dát pozor také na osobní věci – prý tu všudypřítomní divocí jeleni sika snědí vše, na co přijdou (zachutná jim klidně i papír včetně pasu v pootevřeném ruksaku). Ke konci našeho dne pak opět zamíříme do Hirošimy.
8. den: Centrum japonské kultury Kjóto, Zlatý pavilon, bambusový prales a bojová umění
HIROŠIMA – KJÓTO
Hirošimu necháme tentokrát za zády a přesuneme se z ní šinkansenem do nejkrásnějšího města Japonska. Řeč je o Kjótu, které kdysi bývalo sídlem císaře (od roku 794 do 1868). Současně platí i za kulturní a náboženské centrum země. V tomto městě s více než 1 700 chrámy a svatyněmi by se dal strávit klidně i měsíc. Je vskutku dechberoucí, což poznáme na vlastní oči. Začneme návštěvou Zlatého pavilonu Kinkakudži, jenž je nejznámější památkou celého Japonska.
Posléze budeme společné rozjímat v zenové zahradě rozprostírající se kolem chrámu Rjóandži z 15. století. Zde však nenajdeme ani jednu rostlinu a ani jeden květ. I přesto ale budeme nadšení a pochopíme symboliku japonské zahradní architektury. A jakmile nastane čas oběda, mnozí z nás vyzkouší i tzv. japonské běžící sushi v restauraci (kolem boxů k sezení se točí pás plný sushi). Průvodce pomůže neznalým v orientaci. Náš překrásný den pak zakončíme procházkou v bambusovém pralese v luxusní části Arašijama – což bude dokonalý závěr a v podvečer se půjdeme ubytovat do místního hotelu.
9. den: Podmanivá svatyně Fušimi Inari, tajemné gejši a chrám Kijomizudera
KJÓTO
Po ranním probuzení se vydáme na pěší prohlídku Kjóta. Nejprve zamíříme k Fušimi Inari, což je nejvýznamnější svatyně boha rýže Inari. Známá je také množstvím torii bran, pod kterými se budeme procházet. A nenecháme si ujít ani symbol Kjóta – úžasný chrám Kijomizudera stojící na úpatí hory. Nakonec však zabrousíme do úzkých uliček starého Kjóta, jež jsou lemované tradičními dřevěnými domky – místní jim říkají mačija. Zde pocítíme na vlastní kůži a velmi intenzivně atmosféru Japonska, kterou jsme dosud znali třeba z filmu Gejša.
Tím ale naše putování neskončí. Pokocháme se totiž i velmi podmanivým budhistickým chrámem Kōdai-ji, který byl postavený pro Tojotomiho Hideyošiho, jednoho z největších japonských hrdinů. Svou krásou nás ale oslní i svatyně Jasaka a park, kam chodí Japonci jeden den v roce pozorovat kvetoucí sakury – japonské třešně. Svůj zrak pak upřeme také na bránu buddhistického chrámu Čionęin, jež je považovaná za největší v Japonsku. A s přicházejícím večerem se nakonec ponoříme do čtvrtí tajemných gejš. Podaří se nám nějakou potkat?
10. den: Největší dřevěná stavba na světě s klanějícími se srnkami
KJÓTO – NARA – OSAKA
Další den opustíme kouzelné město Kjóto a vydáme se do Nary, kam nás bude doprovázet slovenský průvodce. Nara je bývalým hlavním městem Japonska a nabídne svým návštěvníkům celé spektrum zajímavých chrámů a svatyň roztroušených po okolí. Jeden z nejzajímavějších je chrám Tódaidži z 8. století. Tuto největší dřevěnou stavbu na světě tedy uvidíme jako první. Fascinováni zde ovšem budeme i z šestnáctimetrové sochy sedícího bronzového Buddhy. Přímo před chrámem se pak nachází další socha představující boha Binzuru Sonja. Zajímavost: Podle japonské mytologie dokáže socha tohoto boha vyléčit nemocné lidi – stačí se jí prý dotknout na daném místě.
Zcela okouzleni tamější architekturou se pak pokocháme také působivou svatyní Kašuga, která je známá svými 3 000 kamennými a bronzovými lucernami. Společnost nám bude dělat přes 1 200 krotkých a klanících se srnek. A nakonec odjedeme z města Nara do Ósaky, kde také přenocujeme.
11. den: Obchodní centrum Ósaka, nejrušnější ulice Dōtonbori, jedovatá ryba fugu a Ósacký hrad
ÓSAKA – SOUL
Osaka je obchodním centrem Japonska, kde se lidé na ulici zdraví slovy: „Kolik jsi dnes vydělal?“. S Osakou se rozloučíme v nejrušnější části Dōtonbori, kde si prohlédneme zábavní centrum města, které září neonovými nápisy upozorňujícími na pouliční stánky a nákupní pasáže. Udělejte si selfie se slavným nápisem Glico „Running Man“ a obrovským krabem, který šplhá po restauraci Kani Doraku Dotonbori Honten. Na trhu Kuromon můžeme ochutnat japonskou delikatesu, jedovatou rybu fugu. Troufnete si?
Odlet do Jižní Koreje na jedno z nejlepších letišť na světě podle Skytraxu. Hlavní mezinárodní letiště ICN je skutečně kapitola sama o sobě. Později, při odletu domů, můžete nakupovat v největším letištním obchodě Louis Vuitton na světě a samozřejmě i v mnoha dalších. Ještě v letadle jste vyplnili vstupní karty do Jižní Koreje a po imigračním a celním procesu můžeme konečně říct, že jsme tady! Soukromý letištní transfer po špičkové dálnici z Incheonu do Soulu a check-in v hotelu podle vašeho výběru. Úroveň hotelů je vysoká, pokud jste nároční, doporučujeme naše prémiové hotely. Prohlédneme si večerní město. První noc v Soulu.
12. den: Nejstráženější hranice světa a tradiční Soul
SOUL – DMZ – SOUL
Dnes navštívíme nejstřeženější hranici na světě s označením DMZ. Demilitarizovaná zóna leží na 38. rovnoběžce a je jednou z posledních světových památek studené války. Nejsevernější vlakové nádraží v Jižní Koreji a místo, odkud dalekohledy dohlédneme do Severní Koreje. Odusan unification observatory a budeme hledat také největší vlajku na světě. Naslouchejte zvukům, které vycházejí z druhé strany. Někdy jsou to budovatelské písně, jindy vytí útočících vlků, vše má říkat, že Severní Korea je silnější a komunismus lepší. Bohužel. Uvidíme vojáky severokorejské armády? Pokud ne, musíte se s námi vydat na zájezd do Severní Koreje. Celá oblast je přísně střežena a samotná návštěva DMZ může být kdykoli ukončena. Garantujeme však, že Severní Koreu uvidíte a smutné příběhy z DMZ vám nahánějí husí kůži. Odpoledne se vrátíme do Soulu.
Soul. Město, kde se mísí historické královské paláce s moderními výškovými budovami. Velkolepé nákupní centra a labyrint asijských trhů. Nejprve navštívíme sídlo dynastie Čoson (1392–1910) v paláci Gyeongbokgung s barevnou výměnou stráží. Krásný a rozlehlý palác prošel několika rekonstrukcemi, protože ho nedávno zničila severokorejská armáda. Právě v tomto paláci vzniklo moderní korejské písmo, které nahradilo čínské, a dynastie Čoson (Joseon) je vůbec nejvýznamnější.
Před námi se rozprostírá Myengdong, korejská obdoba Piccadilly Circus. Spletitá síť uliček s množstvím korejských obchodů a restaurací s nezaměnitelnou atmosférou Soulu. Vyrazíte na street food nebo dáte přednost kvalitní restauraci?
13. den: Moderní Soul (císaři, Gangnam, kosmetika a hvězdy Kpopu a Kdrama)
SOUL – GANGNAM
Z historie se přesuneme do moderní současnosti a přejdeme na druhou stranu, kde se zastavíme na K star road. Právě zde sídlí více než polovina nejznámějších korejských filmových společností a cestu lemují postavičky GangnamDols. Kstar Road má také přezdívku „místo, kde se rodí hvězdy“ nebo hrdý titul nejluxusnější ulice města, něco podobného jako tokijská Ginza.
Korejská hudba, filmy, móda a kosmetika dominují modernímu světu. Všechno to však začal jeden člověk, jeden klip, jeden tanec... oppa Gangnam style!“ Jsme v Gangnamu a fotíme se v tradiční póze před gigantickými rukama rappera Psy, který katapultoval Koreu do mediálních výšin. Uvnitř CoEx mall si přijdou na své fanoušci Instargramu a vy si pořídíte snímky ve fantastické knihovně Starfield, které vám bude každý závidět.
Vrátíme se na druhý břeh řeky Han, kde na nás čeká Namdaemun, největší tržiště v zemi, kde ochutnáme ženšen, který do Koreje odjakživa jezdili kupovat i Číňané. Starobylá brána města Sungnyemun je označována jako národní památka číslo jedna. Před námi je Myengdong, korejská odpověď na Piccadilly Circus. Spletitá síť uliček s množstvím korejských obchodů a restaurací s nezaměnitelnou chutí Soulu. Vyrazíte na street food nebo dáte přednost kvalitní restauraci? Nákup korejské kosmetiky nechte na zítra!
14. den: Korejské filmy, kosmetika, hudba - den určený současným trendům
SOUL
Dnes je možnost celodenního fakultativního výletu do města Busan. Busan je druhým největším městem země, ležícím na jihu Korejského poloostrova na březích Japonského moře. Korejským rychlovlakem KTX se přesuneme rychlostí 300 km/h za 2 hodiny ze Soulu do Busanu. Program zahájíme v kulturní vesnici Gamcheon, kterou kdysi vybudovali trestanci. Dnes je to místo plné barev, pouličního umění a zajímavých kaváren s přezdívkou korejské Machu Picchu, které vám bude připomínat jihoamerickou favelu. Diamantový most s moderními mrakodrapy čtvrti Haeundae a ohromující druhy mořských živočichů na rybím trhu Jagalchi vás uchvátí více než japonský trh Tsukiji. Večerní návrat zpět do Soulu.
Soul si zamilují všichni fanoušci moderní korejské kultury. Ať už jde o filmy, seriály, hudbu, hry nebo kosmetiku, každý si přijde na své. Program zahájíme společně a vydáme se na fantastickou vyhlídku na věž N Seoul Tower. Pohled na město z ptačí perspektivy a odpoledne volný program. O Soulu už víte vše a teď je jen na vás, co si prohlédnete. Využijte druhé nejlepší metro na světě a dostanete se rychle kamkoli budete chtít. Máte rádi seriál Squid games? Řada míst z první i druhé série se nachází přímo v Soulu a je snadno dostupná. Hudební studia a místa, kam chodí megahvězdy korejské popkultury? Žádný problém. Jste fanouškem korejské kosmetiky, chcete skvělé ceny a prakticky neomezený výběr? I v tomto případě jste na správném místě. Nikdo vás nebude honit (kromě manžela) a vy si vyberete, co budete chtít. Sledování Netflixu už bude vždy jiné, protože budete přesně vědět, jak to „tam vypadá“.
Korejská kuchyně je samostatné téma a v BUBO doporučujeme, abyste alespoň jeden večer vyrazili do některé z restaurací s michelinskou hvězdou. V Soulu jich máte nespočet. Le Yeon, Soigné, Kwonsooksoo, Yungsik, Muni a další... Je jich tu 31! (počet se průběžně mění).
Soul je prostě cool město, město, které povstalo z popela. Město žijící ve stínu Pchjongjangu, město udávající světové trendy, město hudby, filmu a radosti, město největších světových korporací, město, kde je možné absolutně všechno.
15. den: Rozlučka s Jižní Koreou
SOUL – EVROPA
Naše cesta bohužel končí a odlétáme domů. Ultramoderní letiště ICN je jedním z nejlepších na světě. Nezapomeňte si koupit ženšen, Louis Vuitton, Burberry, dejte si drink v salónku (pokud letíte business class) a plní zážitků letíme domů. Sdílení fotek a nadšení z toho, že místa, která vidíte na Netflixu, jste viděli i na vlastní oči. Kam se vydat příště?