Dokonalý odpočinek
sleva first minute až 25%

Jordánsko a Saudská Arábie komfortněji

Netradiční kombinace dvou zemí, které jsou historii spojeny již dávno. Jordánsko a Saúdská Arábie. Cesta do srdce Islámu, cesta do města, kde je pohřbena Eva, cesta po stopách Nabatejců, cesta na nejníže položené místo na planetě Zemi. Písky, hory a údolí Arábie skrývají množství příběhů a zážitků, vydejte se je ulovit s námi i Vy.

  • nejlepší datle na světě
  • novodobý div světa
  • nejníže položené místo na světě
  • hrob první ženy
  • města proroků Abrahama a Muhammada
  • ultramoderní Rijád a nejluxusnější hotel na světě

 

Čti více

Tel.: 224 250 138, 608 482 877   |   Email: cksen@cksen.cz

Termíny a cenyProgram a mapaFotogalerieZážitky ze zájezduTOP místa zájezdu

Cena zahrnuje:

mezinárodní letenku v economy class, letištní poplatky, přelet Ammán - Džidda v economy class, 12 x ubytování v hotelech střední třídy 3 * - 5 * v pokojích pro dvě osoby, 12 x snídani, privátní dopravu klimatizovaným mikrobusem / autobusem během celého zájezdu, SEN průvodce, asistenční služby, pojištění proti insolventnosti, letištní transfery v Jordánsku, letištní transfery v Saúdské Arábii, vstupné do památek a atrakcí (Jarash, Mt. Nebo, Mrtvé moře, Petra, Wadi Rum a v Saúdské Arábii, prohlídku Džiddy, prohlídku Rijádu, prohlídku Al Khobar, koupání v Mrtvém moři, místní průvodce podle potřeby, jordánské víza a jejich vyřízení

Cena nezahrnuje:

ostatní stravu, cestovní pojištění a individuální výdaje, PCR testy, PCR testy a antigenní testy

Ubytování:

Petra – Hotel Panorama****, 2 noci
 
Mrtvé moře – Ramada Resort Dead Sea****, 2 noci

Džidda – Mercure Jeddah Al Hamra ***, 2 noci

Al Ula – Mubarak hotel, 2 noci

Hail – Millenium Ha´il *****, 1 noc

Rijád – Ibis Riyadh Olaya Street Hotel ***, 2 noci

 
Hotely na konkrétních termínech můžou být i jiné. Závisí to na dostupnosti, obsazenosti a na včasném přihlášení.
 
„Hvězdičkování“ není součástí obchodního jména hotelu, ale hodnocením jeho kvality od velkých nadnárodních rezervačních systému jako booking.com, agoda.com, v některých případech podle oficiálního hodnocení samotného hotelu.
 
Jednotlivé pokoje v hotelích se mohou lišit, uvedené fotografie jsou ze standardních dvoulůžkových pokojů.
Doplňkové služby - SEN premium

1. den: Let do království

PRAHA/VÍDEŃ – AMMÁN – PETRA

Odlet a přílet do Ammánu. Pouštní království s bohatou historií a nádhernou přírodou. Pokračujeme do legendárního města Petra cca 3 hod po pouštní dálnici až dojdeme k Mojžíšovu prameni, protože tu podle příběhu udeřil holí do skály a vytryskla voda. Nocleh Petra.

2. den: Div světa, úžasná Petra

PETRA

Jeden z divů světa .... PETRA. Švýcarský cestovatel Burckhardt objevil toto město v přestrojení v roce 1812. Tajemnou, ba přímo magickou atmosféru si město udrželo dodnes. Splněný sen. Celodenní prohlídka Petry, která je ukryta hluboko v horách, kterým dominuje Áronova hora s hrobkou Mojžíšova bratra. Samotná cestička až do Petry je dlouhá téměř 2 kilometry, místy je široká jen pár metrů a hluboká až do 80 metrů. Celkovou neuvěřitelnou atmosféru dotváří poměrně rušný život. Na každém kroku vás míjejí oslíci a kočáry, které odvezou za poplatek i unavené turisty. Potkáte beduínské děti, které se snaží prodat různé drobnosti, ale i unaveně toulavé psy, kteří hledají kousek chládku ve stinných místech. Všechno to vytváří jedinečnou a nezapomenutelnou atmosféru, a to nejlepší vás ještě stále jen čeká. Přes legendární kaňon se dostaneme před červenou pokladnu Khazneh, známou z filmu Indiana Jones. Celá pokladna je vytesaná do skály tak důmyslně, že je prakticky nepoškozená erozí nebo jinými povětrnostními výkyvy. Kultura antického kmene Nabatejců se nám ukáže v celé kráse. Město mrtvých, kolonády, divadlo a do toho hra světla na červeném pískovci se postarají o nádherné záběry. Aktivnější vystoupí až na úplný konec k největší památce ke klášteru Ad Deir. Ke klášteru se dostanete úžasnou kolonádovou ulicí, následně magickými 800 schody, které vás dovedou až k monumentálnímu klášteru postaveném na náhorní plošině, odkud je úžasný výhled na okolní poušť. Ve vstupních dveřích, které jsou vysoké 8 metrů se budete cítit jako mravenec. Přes Siq se vrátíme zpět a zavřeme za Petrou dveře. Zůstane skrytá v těchto tichých, červených horách. Chcete-li tento den zažít ještě akčněji, tak si přidejte výstup na Aronovu horu, na místo hrobu Mojžíšova bratra a starozákonného proroka. Cenu naleznete v doplňkových službách.

3. den: Beduíni a nejníže položené místo na světě

PETRA – WADI RUM – MRTVÉ MOŘE

Z Wadi Musa, města v těsné blízkosti Petry, se přesuneme (cca 1,5 hod.) na nejjižnější bod naší cesty po stopách Mojžíše, do údolí Wadi Rum s nádhernou pouštní scenérií. Právě zde, v období první světové války působil i britský voják, cestovatel a arabista T. E. Lawrence, jehož příběh znáte z knihy a filmu Lawrence z Arábie. Wadi Rum překvapí svou barevností, bizarními skalními útvary, ale i petroglyfy, ukrytými na skalách či v kaňonech a obrovitánské pískové duny. Wadi Rum svou jedinečností poutá pozornost již několik tisíciletí. Její poloha na důležitých obchodních cestách, prameny na okraji pouště a skály nabízející příjemný stín byly v nehostinném prostředí vítány. Beduíni dodnes tradičně žijí v černých stanech, ručně tkaných z kozí vlny, i když se mnozí přestěhovali kvůli lepšímu přístupu ke vzdělání a zdravotní péči do zděných domů ve městech a vesnicích. Když se zastavíte uvnitř beduínského stanu, na zemi najdete koberce a matrace určené k sezení a vychutnání si kávy nebo čaje. Oba nápoje jsou v poušti velmi oblíbené, a i v teple umí být osvěžující. Sladký černý čaj se pije z malých skleněných pohárů, občas ho míchají s bylinami (zvláště mátou). Dáte si beduínský čajík v příbytku nomádů pouště? Připomíná vám tato poušť Mars? Proto se zde natáčely scény z filmů jako Červená Planeta, Prometheus, Transformers, připravovaný remake série Dune či novější díly ze série Star Wars. Největší stopu ale zanechalo natáčení úspěšného filmu Marťan od R.Scotta, kdy se místním podnikatelům zalíbila forma výzkumné stanice, ve které přebýval Matt Damon na Marsu, a tak se rozhodli využít ji pro svůj prospěch. Zde i poobědváme. Velká kupole má úžasnou akustiku spojenou s výhledem na okolní poušť no a pokud si do toho započítáme i vůni jídla a kávy, je to ideální návštěva tohoto úžasného místa. Povozíme se na jeepech 4x4 po poušti a navštívíme původní obyvatele kruté pouště – beduíny. Kromě dobrodružné cesty džípem bude čas na vožení se na velbloudu. Saúdská Arábie je tu za rohem. Další dobrodružství a lá CK SEN – sandbordování na obrovské pískové duně. Vyzkoušíte? Po celém dni na poušti vyrážíme pouštní dálnicí k biblické hoře NEBO, kde je pohřben prorok Mojžíš. 40 let putování z Egypta po poušti ho přivedlo přímo sem, kde shlédl vytouženou Zaslíbenou zem. Víte, proč mu nebylo umožněno do ní vkročit? Vyhlídka na zem zaslíbenou z hory Nebo. Opálení opouštíme horu Nebo a přicházíme na nejníže položené místo naší planety k Mrtvému moři. Dopřejte si vyšší úroveň ubytování v hotelu Kempinski Ishtar a zažijte nevídaný luxus na břehu Mrtvého moře. Nocleh u Mrtvého moře.

4. den: Římský Jarash a bahno z Mrtvého moře

MRTVÉ MOŘE – JARASH

Po snídani se přesuneme na sever do nejzachovalejšího antického města v zemi. Jarash: antické město, kde je odkrytých jen necelých 20 procent města. Dokonale zachovalé Cardo Maximus s vyjetými stopami od římských kočárů, množství byzantských mozaik, divadlo, tetra pylony. Městu na křižovatce karavanových cest se dařilo. Uvidíte sami. Úrodná okolní krajina s olivovými sady a drobným zemědělstvím bude v kontrastu s tím, co uvidíme zítra na jihu země. V údolí Mrtvého moře se vykoupete v nejslanějším moři na světě a uvidíte, že není voda jako voda a někde se plavat opravdu nedá. Na vlastní kůži si vyzkoušíte nemožné. Vezměte si noviny, opravdu se dají číst ležíc na vodě!

5. den: Let do tajemného pouštního království

MRTVÉ MOŘE – DŽIDDA

Relax, odpočinek a léčebné procedury v Mrtvém moři. Výborný hotel, strava a fantastické místo, jste přece na nejníže položeném místě na světě!! Mrtvé moře je jedinečný fenomén, který Vám připraví nezapomenutelný zážitek. Má rozlohu 1050 km2 a je nejníže položenou vodní plochou na zeměkouli. Voda v mrtvém moři obsahuje 10x více solí než obyčejná mořská voda. Na pobřeží jsou nánosy bahna, které mají stejně jako voda významné léčebné účinky na lidský organismus. Na nervový systém působí kombinace vody, vzduchu a bahna s velkým množstvím jódu a bromu, dále síra a hořčík pomáhají léčit kožní choroby a draslík působí na artritidu a revma. Abyste naplno využili potenciál léčebné síly mrtvého moře, dodržujte následující pravidla:

1: plavte, lépe řečeno nadnášejte se ve vodě mrtvého moře 10–15 minut. Nesnažte se ponořovat hlavu pod vodu, nedělejte prudké pohyby, abyste nešplíchali na sebe, nebo jiného člověka.

2: vyjděte na břeh a natřete se bahnem. Bahno nedávejte do těsné blízkosti očí, úst, nosu a uší.

3: počkejte na břehu 15 až 20 minut, dokud bahno dokonale uschne na těle

4: vraťte se do moře a smyjte ze sebe všechno bahno. Zůstaňte ve vodě maximálně dalších 10 minut.

5: vyjděte na břeh a použijte sprchu na břehu na pečlivé osprchování celého těla. Tuto proceduru ideálně proveďte 2x denně. Pokud si chcete užít více koupání, využijte širokou škálu bazénů s méně slanou mořskou vodou nebo i sladkou vodou na břehu.

Odpoledne transfer na letiště a odlétáme směr Saudská Arábie. Cesta do země, kde nebyl posledních 1440 let skoro žádný turista, pokud nepočítáme poutníky. Už při nasedání do letadla je všechno jiné. Výraznější kontroly, ukazatele směru, kde se právě nachází Mekka, a i naši spolucestující – poutníci jsou exotičtější. My se přidáme k nim, vždyť i my jdeme na velkou pouť do absolutního neznáma. Je tu teplo a nikdy neprší. Nudná rovina a všude písek. Jsou bohatší než Dubaj a Ferrari a Lamborghini vidět na každém rohu. Arabové jsou nepříjemní a nebudou se s vámi mluvit to posloucháte všude.

Vše je ale naopak! Zažijeme velmi pravděpodobně déšť, přejdeme nádherné hory, uvidíme běžných nádherných lidí, jedněch z nejpříjemnějších, jakých jste kdy na svých cestách setkali.

Podvečerní prohlídka staré Džiddy. Večerní procházka po promenádě a divadlo, které nám předvede nejvyšší fontána na světě. Fontána krále Fahda stříká vodu až do výšky 312 metrů!

Pokud máte chuť začít Saúdskou Arábii ve velkém stylu tak pojďte do hotelu Ritz Carlton Džidda, který patří mezi nejlepší na světě a dokonale naplní Vaše představy o tom, co se líbí saúdský princům a princeznám.

6. den: Kde je pohřbena první žena?

DŽIDDA

Džidda je nejvíce kosmopolitní město Saudské Arábie. Střetává se zde Afrika a Arábie, imigranti a lokální obyvatelé. Město zde existovalo od nepaměti, koneckonců právě zde je údajně pochována Adamova Eva. První žena zemřela právě zde. Exotický přístav, který vždy lákal dobrodruhy a obchodníky, sloužil jako mořská vstupní brána do svatých míst, do Mekky a Mediny. Souq Al Alawi a jeho dech beroucí atmosféra. V okamžiku svolávání k modlitbě se zde zastaví svět a tisíce lidí se modlí přímo před vámi.

Nevynecháme ani Naseef house, jeden z nejstarších domů ve městě či Beit al Balad. Procházka starým městem, kde turismus teprve začíná. Nesmělé úsměvy, nevinné rozhovory a čistá radost z toho, že jste tady. Saúdská Arábie je něco zcela jiného než zbylé země zálivu.

Na corniche ochutnáme migalgal, madfun či kibdah. V Džiddě najdete i největší fontánu na světě a rovněž nedokončenou budovu, která měla ambice stát se nejvyšší budovou světa.

7. den: Okolo Mekky a Medíny

DŽIDDA – MEKKA – MEDINA – AL ULA

Dnes nás čeká velmi dlouhý den, který strávíme na cestě, kterou chodili a chodí miliony poutníků. My ji projdeme za jeden den, v minulosti to však trvalo 5 týdnů. Vyrazíme brzy ráno po perfektní dálnici, která vede do Mekky. Mekka "Město Abrahama" je nejposvátnějším místem Islámu a místem kde stojí Kaaba. Starodávná svatyně, kterou postavil Abraham se svým synem Ismaelem. Kaaba se svým nádvořím leží pod obrovskou hodinovou věží, kterou budeme vidět už z dálky. Tam, právě tam je živé, pulzující srdce Islámu. Vstup do Mekky je bohužel pro nemuslimy zakázán, a tak zastavíme v divoké polopoušti v okolí Mekky a náš expert Vám řekne vše o historii tohoto fascinujícího místa.

 

Z Mekky vede dálnice do dalšího nesmírně důležitého města, Medíny. Medína se nazývá i Prorokovo město. Právě zde našel Muhammad útočiště po útěku z Mekky. Medína se stala jeho domovem, a právě zde byl i pohřben. Prorokova mešita, Al Masjid an Nabawi kde leží jeho tělo není přístupná nemuslimům a tak si život tohoto muže, který je tzv. pečetí proroků přiblížíme na okraji svatého města.

Za Medínou se nám svět změní a z kamenité polopouště se začne vynořovat červený písek a scenérii dominovat pískovcové skály. Nastupuje červená ve všech odstínech. Široké pískové údolí, lemované dunami a skalami. Vstupujeme do oblasti, kudy se kdysi proháněli Nabatejci a po nich nám zůstalo pár jejich sídel. Nejznámější je jordánská Petra, kterou jste už viděli. V Saúdské Arábii se však skrývá další nabatejské město, možná hezčí než Petra samotná. Ale uvidíme ho až zítra.

Dnes večer přijedeme do města Al Ula, známého v bibli pod názvem Dedan. Jsme v poušti a kosmopolitní Džiddu jsme vyměnili za beduíny.

8. den: Saudská Petra

MADAIN SALEH

Kmen Nabatejců, jehož domovem byl písek Arábie od Jeruzaléma po Džiddu, po sobě zanechal několik skalních měst. Petru už znáte, ale Saúdové mají něco srovnatelného. Madain Saleh, město ztracené v poušti, které ohlodává čas už celá staletí a lidé se mu vyhýbají. V rámci vize 2030 Saúdská Arábie město rekonstruuje a tato fantastická památka bude opět přístupná turistům. Okolní příroda patří mezi nejkrásnější části Saúdské Arábie s množstvím pískovcových formací obsypaných červeným, žlutým a purpurovým pískem.

Na závěr dne se vyvezeme na úžasnou vyhlídku přímo nad Al Ula. Klikatou cestou se dostaneme na vrchol hory nad městem a z místa, která nese název King Abdul Aziz park si prohlédneme celou tu scenérii z ptačího pohledu. Wow.

9. den: Hlavní rivalové dynastie Saúdů

HA´IL

Směřujeme do Ha´ilu. Město, které bylo zastávkou na trase velbloudích karavan během pouti do Mekky. Přírodní scenérie jsou neustále úchvatné a pravidelně budeme dělat fotografické přestávky. Z ničeho nic skály a písek zmizí a před námi se vynoří Ha'il.

Světové renomé si získalo dobrosrdečností a charitou. V Ha`il se každý cítil dobře. Opět žádní turisté a hlavní atrakcí budeme my. Vezmou nás do mešity? Sedneme si na qahwu na rohu bin Rashid a popovídáme si s místními? Toto je svět, který čeká na objevení. Město historicky obývala rodina, která byla hlavním rivalem dynastie Saúdů a těžila z obchodu a zemědělství. Ať jsou to datle, rajčata nebo nakládané okurky, je to pravděpodobně z Ha´ilu.

10. den: Nejlepší datle na světe

HA´IL – JABAL FIHRAYN – RIJÁD

Opustíme Ha'il, v al Qussaim se zastavíme a ochutnáme nejlepší datle na světě. Sladké, výživné a bio. Jsme jen kousek od geografického středu Arabského poloostrova. Profičíme kolem zeleného, ​​konzervativního města Buraidah a po další dálnici směřujeme k Rijádu. I vy si myslíte, že Saúdská Arábie má snad nejlepší cesty na světě? Úrodné pláně se opět mění na polopoušť a vjedeme do Najdu. Náhorní plošina jejíž kraluje hlavní město Rijád. Najd byl vždy jiný než přístavní města Džidda či Al Khobar. Najd byl tajemný, nedostupný, řídce obydlený, dokud nepřišli Saudovci. Dnes se na této dezolátní plošině vyjímá ultramoderní hlavní město Rijád, který o chvíli navštívíme.

Ještě předtím však zůstaneme v přírodě. Saúdská Arábie nepřestává udivovat a dojedeme až na kraj světa, který se jinak jmenuje Jebal Fihrayn. Necelých 90 km severozápadně od Rijádu vyjdeme na vrchol hory a naskytnou se tam fantastické výhledy na nekonečnou rovinu, která tvoří Najd. Tento geologický zázrak byl kdysi dnem prehistorického oceánu. Dnes pozorujeme vyschlá koryta starých řek, kterými procházejí velbloudi. Jinak vše stojí a nic se nehýbe. Jsme na okraji světa. Za ním je Rijád. Večerní příjezd do města.

Chcete přespat v nejluxusnějším hotelu na světě, tak právě zde máte možnost. The Ritz Carlton Riyadh.

11. den: Zde se narodila Saúdská Arábie

RIJÁD

Starý Dir´aiyah je pod patronátem UNESCO. Západně od hlavního města leží starými zdmi obehnané hliněné a kamenné město, bašta královské rodiny Saúd, kde vznikly všechny 3 státy. První hlavní město emirátu Diryah zde bylo mezi lety 1744 až 1818. Právě tehdy Ibn Saúd implementoval religiózní pravidla Muhammada ibn Abd al-Wahhaba. Váš SEN průvodce Vám vysvětlí, kde a proč se ty černé burky a nejtvrdší pravidla v muslimském světě vzaly. Toto místo a přilehlé parky jsou zároveň oblíbeným piknikovým místem obyvatel Rijádu. Oranžová hlína nádherně kontrastuje se sytou zelení datlových palem. Obraz, který viděl i Lawrence z Arábie. Kolem jsou hory, kaňony a úžasný klid. Muezzin náhle přeruší naši procházku, obchody se zavřou, vše kolem ustane. Je čas odpočinku, čas rozjímání, čas modlitby.

Centrum Rijádu, který si za hlavní město své země zvolil první král dnešní Saúdské Arábie, Abd al-Azíz ibn Saud až v roce 1932. Vládní administrativa se sem přesunula teprve v roce 1982 z Džiddy. V době vzniku, začátkem 20. století, mělo město 30 000 obyvatel. Nyní má Velký Rijád přes 8 milionů. Obrovský rozvoj, obrovský chaos, vše se buduje.

Mamlaka, věž království, je nejkrásnějším mrakodrapem a symbolem moderní Saúdské Arábie. Nám připomíná otvírák na pivo, avšak alkoholické pivo v této zemi nenajdete. Vystoupáte nahoru na vyhlídku? (cca 15 euro). Jdeme se najíst. Ženy jsou na jedné straně v části "Family", svobodní muži jsou v jiné části restaurace "Singles". Opět šok, který jinde nezažijete, jedině snad v židovských částech Jeruzalému. Nejluxusnější nákupní centrum státu. Procházíme kolem dalších mrakodrapů do nejluxusnějšího hotelu města, do Ritz Carlton. Začátkem roku 2018 zde korunní princ Mohamad bin Salman (MBS) věznil své příbuzné, a tak je hotel přezdíván "nejkrásnější a nejluxusnější věznice". Ochutnáte poprvé arabskou kávičku a k tomu nejsladší datle z oblasti Al Qassim, proslulé sukkary. Rijád projdeme křížem krážem. Trhy s dobytkem, univerzity, vládní budovy, šokující svět západní civilizace.

12. den: Směřujeme k Perskému zálivu

RIJÁD – JABAL AL QARA – AL KHOBAR 

Z metropole Rijád pokračujeme na východ. Už hned za městem poznáme, že něco je jiné. Spolu s námi derou asfalt i stovky obrovských tankerů a všechny mají namířeno na východ. Ropné bohatství Saúdské Arábie je známé a ty nejcennější pole leží právě ve východní provincii. Okolí je bezútěšná, prašná rovina spalována sluncem a máte pocit, že nikdy nekončí. A přece z ničeho nic se vynoří oáza Al Ahsá, která je zároveň historickou křižovatkou karavan, které směřovaly z Jemenu do dnešního Bahrajnu. Hned vedle al Ahsá najdeme přírodní památku UNESCO Jabal al Qara. Zde se zastavíme, řekneme si vše o historii celého regionu a před sluncem se skryjeme v některé z mnoha jeskyní, které zde v pórovité hornině vznikly. V jedné z nich dokonce spáchal sebevraždu i Jidáš Iškariotský. Pravda, příběh? Těžko říct.

Zelené okolí plné palem, polí vystřídá opět písek, prach a výborná cesta. Cíl dnešního dne Al Khobar se blíží. Provoz je řídký, ale posledních 100 km řádně zhoustne. V dálce vidno těžbu ropy a ve vzduchu, ve vzduchu visí oceán. Blížíme se k Perskému zálivu a do obrovského Trojměstí Dammám - Dhahrán - Al Khobar. Právě v posledně jmenovaném i přespíme s vyhlídkou na Perský záliv a gigantický most, který spojuje Saúdskou Arábii s Bahrajnem.

13. dne: Ropa, ropa, ropa

AL KHOBAR – DAMMAM – DHAHRAN

Vzduch venku je slaný, lepkavý a čeká nás nádherný východ slunce. Těžký, pomalý, horký. Před námi se třpytí vody Perského zálivu a krásná promenáda v Al Khobar. Trojměstí Al Khobar - Dammam - Dhahran je ekonomickou tepnou země. Al Khobar je moderní město, které vzniklo jen v roce 1923 a slouží jako hlavní přístav na vývoz drahocenné ropy. Kromě toho zde najdeme krásné pláže a resorty. Al Khobar je pro Saúdskou Arábii něco jako Dubaj.

Hned vedle leží další velkoměsto Dammám. Rovněž velmi mladé a postavené na ropě. Právě v Dammu sídlí nejcennější společnost na světě, legendární Saudi Aramco. Hned vedle jeho sídla si prohlédneme snad nejzajímavější budovu, jakou zde najdeme. Futuristické muzeum, výstavní centrum King Abdulaziz Center for World Culture známé jako Al Ithra. Jeho ikonickou budovu rozeznáte okamžitě a renomovaný časopis Time ho nazval jednou ze 100 měst světa, které je třeba navštívit. Ithra nosí v sobě hlubokou symboliku a byla postavena na místě prvního komerčního ropného pole.

Projdeme kolem zátoky Half moon bay a zastavíme se také na plážích kde vidíme úplně jinou Saúdskou Arábii. Hravou, pouštějící draky, jezdící na buginách ... jedna velká party.

Máme za sebou stovky kilometrů napříč Saúdskou Arábií a přešli jsme od Rudého moře přes poušť až k Perskému zálivu, a tak si zasloužíme i odpočinek. Hotelový bazén, nákupy, pláž? Ten závěr je už jen na Vás.

14. den: Rozloučení s královstvími

DAMMÁN – EVROPA

Naše cesta končí a odlétáme domů. Zážitky z cesty budeme sdílet s rodinou, přáteli a zůstanou v nás ještě na dlouhou dobu.


 

Jordánsko a Saudská Arábie
<
>
Blízký východ a jeho magická krajina všude kolemPetra se svojí Pokladnicí patří k nejkrásnějším památkám světaPoušť Wadi Rum září barvamiV Mrtvém moři si mohou zaplavati i neplavciRuiny jordánského JarashuNa poušti Wadi Rum dodnes žijí BeduíniPoušť Wadi Rum a beduínská tradiceVydejte se za krásami Jordánska se SEN průvodcemČeká vás koupání v Mrtvém mořiUžijeme si bahenní procedury u Mrtvého mořeNa Blízkém východě je mnoho k objevováníNabatejská Petra - nejočekávanější místo naší cestyVychutnáme si sladký mátový čajSetkání s místními BeduínyNa Wadi Rum prožijeme příbeh slavného Lowrence z ArábieSkalní město Petra je TOP památkou JordánskaMagické skalní město Petra v Jordánsku vás ohromí svojí krásouBeduínská tradice na pouštiSEN průvodce vám ukáže to nejlepší z Blízkého východuBlízký Východ poznáme dokonale díky SEN průvodci, který se v oblasti dokonale vyznáBazilika zvěstování leží přímo v srdci Nazaretu

Jordánský div světa (Petra)

Přistáli jsme v Hašemitském království, tedy v Jordánsku, jak se země jmenuje podle starobylé dynastie, která zemi dnes vládne v podobě moderního arabského monarchy Abdulláha II. Jeho portréty společně s portréty jeho otce a korunního prince si nás přeměřili ještě na letišti a už  jsme uháněli na jih do starobylé země Edem, kde se nachází v údolí jedna z nejpozoruhodnějších a nejkrásnějších památek celého Blízkého Východu. Petra! Do Mojžíšova údolí nebo tedy do Wadi Musa, jak zní jeho arabský překlad, jsme přijeli téměř se západem slunce. Nezaháleli jsme a hned první večer jsme ochutnávali speciality tradiční jordánské či beduínské kuchyně. Máme za sebou už vynikající mansaf z jehněčího masa, maklabeh z masa kuřecího doplněného o dušenou zeleninu, ale dostali nás předkrmy v podobě perfektního humusu nebo salátů tabouleh a baba ganúš. Začít cestu gastronomickými zážitky není vůbec špatné. Dnešní den je jeden z těch, na který se nezapomíná. Ráno jsme se vydali do starobylého města Petra. Představuje orientální pohádku, dobrodružství, které nepřestává fascinovat již několik generací. Nabatejci zde mezi kopci ukryli úžasné místo, kudy proudil obchod z Arabského poloostrova, Egypta, Mezopotámie či dokonce z dalekého Říma. Kráčíme a kolem nás se mihnou první nabatejské hrobky, vyhloubené jeskyně, první Beduíni a každým krokem odkrýváme více a více z fascinující historie Nabatejců. Kráčíme úzkým Siqom a přejít ho po vlastních je skutečným zážitkem. Vše je jiné než na obrázcích. Hezčí, barevnější, živější a člověk je rád, že se zde ocitl. Už jen krok, dva a najednou se na konci úzké štěrbiny poodokryje snad nejznámější obrázek celé země. První pohled na slavnou Pokladnu, která pokladnou nikdy nebyla je ten, co se vryje do paměti. Je to přesně stejný silný moment, jako když člověk poprvé uvidí samarkandské náměstí Registan, vysvícený Esfahán, Modrou mešitu nebo vejde do jeruzalémské Baziliky svatého hrobu. Prostě na to nezapomene. Poseděli jsme si na beduínském čaji s mátou, kávě s kardamonem či pomerančovém džusu a vyšlapali několik schodů až nahoru ke Královským hrobkám, abychom odtud nasávali pohledy na centrum celé Petry. Jsme překvapeni, jaká je Petra obrovská, a kolik tady toho je a jsme z ní doslova nadšeni. Kapky potu se promíchávají s prachem a pískem Petry a člověk má na rtech úsměv, neboť se zde ocitl. Petra to je láska na celý život!

Čti více

Nejbarevnější poušť Blízkého Východu (Wadi Musa)

Neskutečný den. Během několika hodin jsme si Jordánsko vychutnávali plnými doušky. Ještě ráno při odjezdu z Petry jsme s úžasem hleděli na Mojžíšovo údolí plné zajímavých skal a mezi nimi jsme rozpoznávali některá místa, které jsme si v Petře prošli po vlastních. Překonali jsme kopce a před námi se otevřelo další údolí, tentokrát vyplněné pouští Wadi Rum. Hovoří se o ní jako o nejbarevnější a nejfotogeničtější poušti celého Blízkého Východu, a tak jsme ji prostě nemohli minout. Přesedli jsme do džípů a vydali jsme se za dobrodružstvím nehostinné země hledat stopy dávných civilizaci, karavan a dnešních beduínů. Na skalách jsme rozeznávali petroglyfy staré 2500 let a vylezli na obrovskou oranžovou dunu, která neskutečně kontrastuje s prostředím. Představte si, že se díváte do dálky a před vašima očima se střídá písek oranžové barvy s červeným pískem a najednou se vše slije do žluté barvy, kterou ozdobilo několik zelených keřů. Nad hlavami rostou vysoké kopce, které tisíciletí a miliardy pískových zrnek zvětraly natolik, až se začaly roztékat a připomínají rozteklý vosk. 

Čti více

Pompeje Jordánska (Jerash)

Ocitli jsme se v úrodných místech, kde je Jordánsko zelené a poseté pahorky. Žádná poušť jako na jihu, všude je život a právě zde se ve starověku zdomácnělo několik důležitých míst. Místo zvané Jerash má lichotivou přezdívku "Jordánské Pompeje" díky tomu, jak je krásné a neobyčejně zachovalé. Nejezdí sem mnoho turisů, ale my ve SNU víme, že toto místo patří k top historickým památkám Blízkého Východu. Jerash má všechno. Divadla, starověké silnice s vyjetými kolejemi od dávných vozů, chrámy pro nejdůležitější římských bohy fontány či kolonády. I my kráčíme mezi starověké kameny a ty nám říkají příběhy ztraceného města. Nejen Římané ho znali, ale i během byzantské říše zde lidé žili a nechali po sobě několik kostelů ozdobených mozaikami. Sedneme si do obrovského divadla a abychom si vychutnali dokonalou akustiku ozve se zvuk tradičních skotských dud. Jak se dostali sem do Jordánska? Jerash je příjemným spestretním naší cesty a vy poznáte další fantastické místo tohoto světa.

Čti více

Moře plné soli - Jordánsko

Za Ammánem a městem Madaba se vynoří maličký pahorek Mt.Nebo, ozdobený kostelem a příběhem, který vzpomíná Mojžíše i zaslíbenou zem. Právě sem, na pahorek Nebo, měl totiž po 40 letech přivézt Izraelce, ukázat jim zem kvůli záplavě tak kráčeli tolik let a začal se psát jiný příběh. Náš poznávací zájezd se také vydává tím směrem, ale ještě předtím na nás čeká další dobrodružství. Nedaleko odtud, pod pahorkem se zaleskly břehy moře, které Římané nazvali Mare Mortum, tedy Mrtvé moře, protože v něm nikdy neviděli plavat ryby. Ty zde chybí kvůli obrovské slanosti, ale ta na straně druhé připraví zážitek z koupání. Stačí přijít do vody a ona si s vámi už poradí. Zpočátku nevíte, jak se na vodu položit, pak zase nevíte jak se v ní chovat, ale všechno je to jeden unikátní zážitek. Exotiku dotvářejí palmy, teplo, vlhko a luxusní hotely na jeho březích. Tam na opačné straně leží biblická Palestina. 

Čti více

Římský Jerash v Jordánsku

Horké ráno u Mrtvého moře nám dnes moc nevadilo, protože se vydáváme na sever Jordánska, hledat krásu v biblické krajině Gileadu tam, kde ze zelené a zvlněné krajiny vyrůstají ruiny starověkého města Gerasa. Dnes ho většina z nás nazývá Jerash nebo Džeraš. Pro mne je to nejfantastičtější soubor římských památek na celém Blízkém Východě. Myslím si, že kdyby nemělo Jordánsko Petru, davy by proudily sem, do Jerashu. Já jsem ale celkem ráda, že tomu tak je, nemám moc ráda přeplněná turistická místa. Proto také ráda jezdím na zájezdy se SNEM. Počasí se mění každých pět minut a za chvíli na Hippodrom padají těžké kapky deště. Nějak to ale nevnímám. Hadriánovým obloukem vcházím do starověkého města. Hned začíná ožívat před očima. Začíná pracovat má fantazie a vidím koňské spřežení, tržiště kolem Oválného náměstí… Pokud jste byli v Pompejích, tak Jerash se na vás zapíše velkými písmeny. To se alespoň stalo mě. Nakouknu do divadla, poslechnu si zvu dud, které tu zanechali Britové v časech mandátu a vyšlapanou cestičkou kráčím nad městem, abych si užila panoráma. Únorový Jerash je živý, naplněný zelenou barvou, pronikavou zelenou, že silnější odstín už snad ani neexistuje. V bujné trávě se objevují žluté hlavičky květin a vše má krásnou atmosféru. Průvodce nás informuje, že v létě bude Jerash šedý, žlutý a na podzim vypálený od žhavého blízkovýchodního slunce. Poté jdu do chrámu Artemidy a spatřuji v úžasu pohyblivý sloup, až se mi z toho zamotala hlava. Je zvláštní kráčet po hlavní ulici Cardo Maximus. Ještě stále tu můžu vidět poklopy od kanalizace, vyježděné koleje od vozů. Chybí mi tu jen ty fontány a tehdejší lidé. Jerash jsem si opravdu vychutnala a před odchodem jsem si neodpustila nákup několika jordánských suvenýrů, vypila jsem si kávu z granátového jablka, jehož chuť jsem si zamilovala a plná zážitků jsem zase sestoupala 1.200 výškových metrů zpět k břehu Mrtvého moře. Úžasný a nezapomenutelný den.

Čti více

Nebo - biblická hora Jordánska

Blížíme se k jednomu z nejdůležitějších poutnických míst Jordánska. Je jím hora Nebo (arabsky Jebel Nibu nebo Siyagha). Které společně uctívají víceré náboženské představy. Tato biblická hora se nachází necelých 10 kilometrů východně od Madaby. Opouštíme Mrtvé moře a projíždíme krajinou se skalnatými kopci a mnohými údolími, při které musíme překonat více než 1000 výškových metrů. Už cesta k tomuto mystickému místu mě dostala. Po cca hodinové jízdě zastavujeme na parkovišti, které je na úbočí hory. Napršená voda naplnila vyprahnuté wádi a tak sem tam zhlédneme malou říčku, ze které, jak nás informoval průvodce, mají radost nejen kočovní pastýři, kteří křižují tyto končiny se svými malými stády. Pár metrů za vchodem vidím oázu plnou stromů, která působí velmi pokojným dojmem. Vítá nás pomník s latinským nápisem ,, Unus deus, pater omnium, super omnes.“ Vedle stojí kámen s označením posvátného místa v arabštině a v latince. Procházíme se po hoře a obdivujeme krajinu, která se nám rozkládá pod nohami. Právě tam, na místě, kde jsem stála, se po 40 letech putování dostal Mojžíš a ukázal Izraelitům zaslíbenou zem. Kopec je nasáknutý historií a biblickými příběhy přitahuje i dnes, moře lidí, kteří chtějí alespoň chvíli vidět to, co spatřil Mojžíš před svou smrtí. Podle křesťanské a židovské tradice se hora stala místem jeho posledního odpočinku ale muslimové věří, že jeho tělo bylo přeneseno za řeku a dnes leží v hrobě mezi Jeruzalémem a Jerichem. Ať je to tak či ona, dnes je Mojžíšova hora příjemným pokojným místem s nádhernými výhledy na biblickou krajinu, která mne naprosto očarovala. Krásné zvlněné pahorky hnědé a šedé barvy se rozbíhají až po horizont. V údolí jsou zelené obláčky stromů ztracené na této šedivé obloze. Staré olivovníky osamoceně stojí a sem tam se jejich listy pohnou poryvem větru, který o sobě dává vědět už ráno. Pohled mi sklouzává až ke břehům Mrtvého moře, za kterým se rozkládá sen o svobodné Palestině. Několik kilometrů tím směrem stojí Jeruzalém, biblické Jericho či palestínský Ramallah. Zastavuji se u olivovníku, který zasadil Jan Pavel II. při své návštěvě Mojžíšovy hory. Stojí nedaleko starého kostelíka s neodmyslitelnými mozaikami. Krásnější bych asi všude jinde v Jordánsku, hledala marně. My jsme měli to štěstí, že jsme zrovna narazili na bohoslužbu. Mladý kněz promlouval k asi dvaceti věřících, kteří seděli na lavicích. Nenápadně jsme si sedli dozadu a zaposlouchali se do modlitby přednášené v latince. Po mši si kapli chceme prohlédnout. Byla postavena nad pozůstatky původního kostela, který tu byl postaven ve čtvrtém století pro připomínku místa, kde Mojžíš zemřel. Na podlaze kostela tak můžeme vidět pozůstatky barevné mozaiky se zvířecími motivy. Dále nalézáme v rožku, asi tak metr pod úrovní podlahy, jednoduchý náhrobek, postavený z hrubě opracovaných kamenů. Tento hrob by mohl být jedním z míst, kde by mohl odpočívat Mojžíš. Zvláštní pocit. Procházíme kolem dalších historických staveb, některé z nich jsou v rekonstrukci a poté přicházíme na terasu, která je přímo na vrcholu hory. Je lehký mlžný opar a my se díváme na rozsáhlé údolí Jordánu, které je okouzlující.

Čti více
skalní chrám Petra, Jordánsko

Petra

skalní město a archeologické naleziště v Jordánsku. Od roku 1985 je zařazena na seznam světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO. V Bibli je označováno jako Selá a Arabové mu dali jméno Mojžíšovo údolí. Město původně vzniklo jako pohřebiště v dokonale krytém místě, kde se setkávají tři údolí (Vádí al-Araba). Město bylo založeno pravděpodobně mezi 3. století př.n.l. a 1. století n.l. V tuto dobu zde žili Nabatejci a Petra se stala hlavním městem jejich království. Všechny stavby byly vytesány do pískovce. Město dosáhlo největšího rozkvětu a významu kolem roku 62 př. n. l., kdy tu žilo kolem třiceti tisíc lidí.

Čti více
Mrtvé moře, Jordánsko, Izrael

Mrtvé moře

Vytouženou destinací odpočinku je na našem putování Izraelem a Jordánskem pobyt u Mrtvého moře. Ať už si vyberete "základní" hotel s nadstandardními službami nebo Ishtar Kempinski, ve kterém se cítíte jako sultán či princezna z pohádek Tisíce a jedné noci, jedno je jasné - budete si chtít dovézt jako suvenýr fotku, na které buď čtete noviny na hladině moře nebo jste celý černý, natřený léčivým bahnem. Pokud je Vám to málo, hotely nabízejí řadu procedur či volnočasového programu a v případě, že byste si chtěli zaplavat v méně slané vodě, můžete tak učinit v hotelových bazénech. Abychom se ale vrátili zpět k Mrtvému moři, v první řadě by bylo dobré ujasnit si jeho jméno - už velmi dlouhou dobu to není moře, ale jezero. Jeho slanost je 34.2 procenta, což je přibližně 10x vyšší než jakou má Středozemní moře. Přesto není nejslanější vodní plochou světa - toto prvenství aktuálně patří jezírku Don Juan v Antarktidě. Slanost vody Vám umožní číst noviny na jeho hladině, ale pozor - je možné utopit se, zejména když se vlivem větru nebo neopatrným otočením, nadýcháte slané vody a budete mít potíže se otočit zpět. Naštěstí jsou na hotelových plážích stále přítomni plavčíci dohlížející právě na tyto případy. Slanost Mrtvého moře je způsobena přírodními podmínkami - řeka Jordán, která ho naplňuje, mu nedodává dostatek vody, a i ta trocha je v horkých a suchých podmínkách odpařována mnohem rychleji, což způsobuje zvýšenou slanost. Odhadem je v moři 37 miliard tun soli, část se těží pro kosmetické a zdravotní účely. To z něj zároveň činí největší volně přístupné léčivé lázně světa. Mrtvé moře je známé i díky své poloze - nejen že přes něj vede hranice mezi Jordánskem a Izraelem, ale zároveň je to nejníže položené místo světa (s ohledem na "nadmořskou" výšku 393 metrů pod mořem). Ani Mrtvé moře se nevyhnulo problému globálního oteplování. Každým rokem se sníží jeho hladina až o jeden metr, a za posledních 100 let se jeho velikost zmenšila o polovinu. Dobrou zprávou je společný projekt Izraele a Jordánska, pro které jsou řeka Jordán i Mrtvé moře strategické zdroje. V roce 2015 podepsaly dohodu k investování 9 milionů dolarů na udržení vodní hladiny pomocí nových možných přítoků. Toto místo a jeho úžasné účinky na lidské zdraví a krásu znaly již starověké národy, a dokonce těžily nerosty., které vyvážely až do Egypta. I přes název není jezero mrtvé - sice na jeho pobřeží nenajdete pulzující život, ale ve slané vodě a nehostinných podmínkách dokáží přežít bakterie a mikroorganismy (pro lidi ale nejsou škodlivé). Také Vás nepotěšíme v případě, že máte rádi vodní sporty - ty si na hladině Mrtvého moře neužijete. Ale krásný západ slunce a klidné prostředí s mystickým nádechem Vám vynahradí případné zklamání z akční dovolené. Kromě toho budete po našem intenzivním lovu zážitků rádi za tento moment odpočinku u finalisty hlasování o novodobých sedmi divech světa.

Čti více

Wadi Rum

Wadi Rum, známé také jako Měsíční údolí je přírodní rezervace na jihu Jordánska o rozloze 700 km2. Geograficky je součástí Arabské pouště, která pokrývá většinu rozlohy Saudské Arábie a část Jordánska. Úžasná oranžová poušť Wadi Rum je tak trochu neprávem ve stínu největšího turistického magnetu Jordánska – skalního města Petra. Skalnaté hory zde vyrůstají z jemného písku a hrají všemi barvami. Ve svých roklích ukrývají sezónní prameny vody, staré skalní rytiny i téměř původní beduínský národ. Původní obyvatele Wadi Rum, nomádský kmen Thamud tady zanechal petroglyfy – tajuplné odkazy vepsané do skal jazykem, který již dávno upadl do zapomenutí. Nabatejci, kteří přišli po nich se živili obchodem a doprovodem karavan po Kadidlové stezce, tento hluboce nábožný lid zde zanechal chrám zasvěcen jejich ženské bohyni Allat. Záběry z Wadi Rum ve filmu Lawrence v Arábii od roku 1962 nastartovaly Jordánský turistický průmysl. Oblast je oblíbená i mezi horolezci. Beduíni lezli v pískovcových horách Wadi Rum po mnoho generací. Mnoho z jejich beduínských lezeckých cest bylo nově objeveno a zdokumentováno moderními lezci.

Čti více

Jerash

Jerash je město nacházející se 48 km severně od hlavního města Ammánu a je proslavené díky pozůstatkům římské architektury. Antické rozvaliny města Jerash (Gerasa) naleznete v biblických Gileadských horách a jsou jednou z hlavních zajímavostí, která vám Jordánsko nabízí. Na počátku 3. století se Gerasa dočkala svého rozkvětu, který byl však narušen křesťanskými a muslimskými invazemi a zemětřesením v roce 747. Od té doby město začalo upadat. Vstup do Gerasy zajišťoval ve starověku Vítězný oblouk postavený roku 129. př. Kr. k příležitosti návštěvy císaře Hadriána. Dnes je hlavním vstupem Jižní brána. Mezi nejvýznamnější místa Gerasy patří Diův chrám a Oválné fórum, jejichž ruiny dnes můžete obdivovat v centru města. Fórum je ohraničeno 160 jónskými sloupy. Gerasa je dokonalou ukázkou římského provinčního města na Blízkém východě, je považována za nejlépe dochované město z konfederace Decapolis. Městu se také přezdívá Pompeje Východu.

Čti více

Mojžíšova hora Nebo

Hora Nebo kromě honosného názvu v sobě ukrývá kus biblického příběhu. Podle Starého Zákona to mělo být totiž zde odkud se Mojžíš po letech putování měl dívat na zaslíbenou zem a hleděl do dálky tam, kde se rozbíhají pahorky Palestiny. Pokud bude krásné počasí uvidíme odsud nejen Jericho, ale i Mrtvé moře, a dokonce Olivovou horu, která roste nad svatým Jeruzalémem. Na Hoře Nebo na vás čekají i krásné byzantské mozaiky v zrekonstruovaném kostele, ale i olivovník Jana Pavla II., který ho zde zasadil během své důležité návštěvy v roce 2000. Sami uvidíte, že toto místo má v sobě kus krásné magie.

Čti více

Máte předběžný zájem o tento zájezd? Budeme Vás kontaktovat, rádi zodpovíme všechny Vaše dotazy a zašleme kalkulaci zájezdu na Váš email.Povinné pole

Formulář byl odeslán, děkujeme.

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Více informací

Proměňte vysněný zájezd za
zájezd na celý život


VSTUPTE