Dokonalý odpočinek
sleva first minute až 25%

Jordánsko a Saudská Arábie komfortněji

Netradiční kombinace dvou zemí, které jsou historii spojeny již dávno. Jordánsko a Saúdská Arábie. Cesta do srdce Islámu, cesta do města, kde je pohřbena Eva, cesta po stopách Nabatejců, cesta na nejníže položené místo na planetě Zemi. Písky, hory a údolí Arábie skrývají množství příběhů a zážitků, vydejte se je ulovit s námi i Vy.

  • nejlepší datle na světě
  • novodobý div světa
  • nejníže položené místo na světě
  • hrob první ženy
  • města proroků Abrahama a Muhammada
  • ultramoderní Rijád a nejluxusnější hotel na světě

 

Čti více

Tel.: 224 250 138, 608 482 877   |   Email: cksen@cksen.cz

Termíny a cenyProgram a mapaFotogalerieZážitky ze zájezduTOP místa zájezdu

Cena zahrnuje:

mezinárodní letenku v economy class, letištní poplatky, přelet Ammán - Džidda v economy class, 11 x ubytování v hotelech střední třídy 3 * - 5 * v pokojích pro dvě osoby, 11 x snídani, privátní dopravu klimatizovaným mikrobusem / autobusem během celého zájezdu, SEN průvodce, asistenční služby, pojištění proti insolventnosti, letištní transfery v Jordánsku, letištní transfery v Saúdské Arábii, vstupné do památek a atrakcí (Jarash, Mt. Nebo, Mrtvé moře, Petra, Wadi Rum a v Saúdské Arábii, prohlídku Džiddy, prohlídku Rijádu, prohlídku Al Khobar, koupání v Mrtvém moři, místní průvodce podle potřeby, jordánské víza a jejich vyřízení

Cena nezahrnuje:

ostatní stravu, cestovní pojištění a individuální výdaje

Ubytování:

Petra – Hotel Panorama****, 2 noci
 
Mrtvé moře – Ramada Resort Dead Sea****, 2 noci

Džidda – Mercure Jeddah Al Hamra ***, 2 noci

Al Ula – Mubarak hotel, 2 noci

Hail – Millenium Ha´il *****, 1 noc

Rijád – Ibis Riyadh Olaya Street Hotel ***, 2 noci

 
Hotely na konkrétních termínech můžou být i jiné. Závisí to na dostupnosti, obsazenosti a na včasném přihlášení.
 
„Hvězdičkování“ není součástí obchodního jména hotelu, ale hodnocením jeho kvality od velkých nadnárodních rezervačních systému jako booking.com, agoda.com, v některých případech podle oficiálního hodnocení samotného hotelu.
 
Jednotlivé pokoje v hotelích se mohou lišit, uvedené fotografie jsou ze standardních dvoulůžkových pokojů.
Hotely v základní ceně zájezdu
Doplňkové služby - SEN premium

1. den: Let do království

PRAHA/VÍDEŃ – AMMÁN – PETRA

Odlet a přílet do Ammánu. Pouštní království s bohatou historií a nádhernou přírodou. Pokračujeme do legendárního města Petra cca 3 hod po pouštní dálnici až dojdeme k Mojžíšovu prameni, protože tu podle příběhu udeřil holí do skály a vytryskla voda. Nocleh Petra.

2. den: Div světa, úžasná Petra

PETRA

Jeden ze sedmi novodobých divů světa. To je Petra. Švýcarský cestovatel Burckhardt objevil toto město v přestrojení v roce 1812. Tajemnou, ba přímo magickou atmosféru si město udrželo dodnes. Splněný sen. Celodenní prohlídka Petry, která je ukryta hluboko v horách, kterým dominuje Áronova hora s hrobkou Mojžíšova bratra. Samotná cestička do Petry je dlouhá téměř 2 kilometry, místy je široká jen pár metrů a hluboká až 80 metrů. Celkovou neuvěřitelnou atmosféru dotváří poměrně rušný život. Na každém kroku vás míjejí oslíci a kočáry, které odvezou za poplatek i unavené turisty. Potkáte beduínské děti, které se snaží prodat různé drobnosti, ale i unavené toulavé psy, kteří hledají kousek chládku ve stinných místech. Všechno to vytváří jedinečnou a nezapomenutelnou atmosféru, a to nejlepší Vás stále jen čeká.

Přes legendární kaňon se dostaneme před červenou pokladnici Khazneh, známou z filmu Indiana Jones. Celá pokladnice je vytesána do skály tak důmyslně, že je prakticky nepoškozená erozí nebo jinými povětrnostními vlivy. Kultura antického kmene Nabatejců se nám ukáže v celé kráse. Město mrtvých, kolonády, divadlo a do toho hra světla na červeném pískovci se postarají o nádherné záběry. Aktivnější vystoupí až na úplný konec k největší památce, ke klášteru Ad Deir. Ke klášteru se dostanete úžasnou kolonádovou ulicí, následně magickými 800 schody, které vás dovedou až k monumentálnímu klášteru postaveném na náhorní plošině, odkud je úžasný výhled na okolní poušť. Ve vstupních dveřích, které jsou vysoké 8 metrů se budete cítit jako mravenec. Přes Siq se vrátíme zpět a zavřeme za Petrou dveře. Zůstane skryta v těchto tichých, červených horách.

Chcete-li tento den zažít ještě akčněji, tak si přidejte výstup na Áronovu horu, na místo hrobu Mojžíšova bratra a starozákonného proroka. Cenu naleznete v doplňkových službách.

3. den: Beduíni a nejníže položené místo na světě

PETRA – WADI RUM – MRTVÉ MOŘE

Z Wadi Musa, města v těsné blízkosti Petry, se přesuneme (cca 1,5 hod.) na nejjižnější bod naší cesty po stopách Mojžíše, do údolí Wadi Rum s nádhernou pouštní scenérií. Právě zde, v období první světové války působil také britský voják, cestovatel a arabista T. E. Lawrence, jehož příběh znáte z knihy a filmu Lawrence z Arábie. Podívejte se na film a budete toto místo poznávat.

Wadi Rum překvapí svou barevností, bizarními skalními útvary, ale i petroglyfy, ukrytými na skalách či v kaňonech. Čekají zde na vás i obrovitánské pískové duny. Připomíná vám tato poušť Mars? Nejste daleko od pravdy, právě zde totiž simulují jeho podmínky, a i film Marťan se natáčel právě v těchto končinách. Povozíme se na jeepech 4x4 po poušti a navštívíme původní obyvatele kruté pouště – Beduíny. Dáte si beduínský čajík v příbytku nomádů pouště? Kromě dobrodružné cesty džípem bude čas na svezení se na velbloudu. V okolí nejsou pískovce, ale nádherné granitové hory. Saúdská Arábie je zde za rohem. Další dobrodružství alá SEN – sandboardování na obrovské pískové duně. Vyzkoušíte?

Po celém dni na poušti vyrážíme pouštní dálnicí k biblické hoře Nebo, kde je pohřben prorok Mojžíš. 40 let putování z Egypta po poušti ho přivedlo přímo sem, kde zahlédl vytouženou zaslíbenou zemi. Víte, proč mu nebylo umožněno do ní vkročit? Vyhlídka na zem zaslíbenou z hory Nebo. Uvidíme také dalekou Olivovou horu? Opálení opouštíme horu Nebo a přicházíme na nejníže položené místo naší planety k Mrtvému moři. Dopřejte si vyšší úroveň ubytování v hotelu Kempinski Ishtar a zažijte nevídaný luxus na břehu Mrtvého moře. Nocleh u Mrtvého moře.

4. den: Římský Jerash a bahno z Mrtvého moře

MRTVÉ MOŘE – JERASH

Po snídani se přesuneme na sever do nejzachovalejšího antického města v zemi. Jerash – antické město, ve kterém je odkryto jen necelých 20 procent jeho tajemství. Určitě o něm ještě uslyšíme. Jerash přezdívají také "Pompeje Blízkého východu". Projedeme toto antické město od Hadriánova oblouku, který je jeho vstupní branou, přes hipodrom – místo, kde se konaly jezdecké závody a kde dodnes pobíhají římští vojáci. Chrám bohyně Artemis s nádhernými korintskými sloupy Vás ohromí. Podíváme se také na dokonale zachované Cardo Maximus s vyjetými stopami od římských kočárů, množství byzantských mozaik, nejzachovalejší antické divadlo či tetrapylon. Městu, které se nachází na křižovatce karavanních cest, se dařilo. Uvidíte sami. Úrodná okolní krajina s olivovými sady a drobným zemědělstvím.

Po návštěvě Jerashe se vracíme do našeho hotelu u Mrtvého moře. V údolí Mrtvého moře se vykoupete v nejslanějším moři na světě a uvidíte, že není voda jako voda a někde se plavat opravdu nedá. Na vlastní kůži si vyzkoušíte nemožné. Ten pocit Vás okouzlí. Vezměte si noviny, opravdu se dají číst ležící na vodě!

5. den: Let do tajemného pouštního království

MRTVÉ MOŘE – RIJÁD

Cesta do země, kde nebyl během posledních 1440 let skoro žádný turista. Už při nasedání do letadla je vše jiné. Důslednější kontroly, ukazatele směru, kde se právě nachází Mekka, a i naši spolucestující – poutníci jsou exotičtější. My se k nim přidáme, vždyť i my jdeme na velkou pouť do absolutního neznáma. Je tu teplo a nikdy neprší. Nudná rovina a všude písek. Jsou bohatší než Dubaj. Ferrari a Lamborghini na každém rohu. Arabové jsou nepříjemní a nebudou si s vámi povídat. Toto slýcháváte všude.

Vše je ale naopak! Velmi pravděpodobně zažijeme déšť, přejedeme nádherné hory, potkáme jedny z nejpříjemnějších lidí, na jaké jste doposud na svých cestách narazili.

Doletíme do Saúdské Arábie. Přímo z letiště zamíříme do míst, kde Saúdská Arábie vznikla, do místa vzniku tvrdého muslimského směru, wahhábismu. Starý Dir´aiyah je pod patronátem UNESCO. Západně od hlavního města leží starými zdmi obehnané hliněné a kamenné město, bašta královské rodiny Saúd, kde vznikly všechny 3 státy. První hlavní město emirátu Diryah zde bylo mezi lety 1744 až 1818. Právě tehdy Ibn Saúd implementoval religiózní pravidla Muhammada ibn Abd al-Wahhaba. Váš SEN průvodce Vám vysvětlí, kde a proč se ty černé burky a nejtvrdší pravidla v muslimském světě vzaly. Toto místo a přilehlé parky jsou zároveň oblíbeným piknikovým místem obyvatel Rijádu. Oranžová hlína nádherně kontrastuje se sytou zelení datlových palem. Obraz, který viděl i Lawrence z Arábie. Kolem jsou hory, kaňony a úžasný klid. Muezzin náhle přeruší naši procházku, obchody se zavřou, vše kolem ustane. Je čas odpočinku, čas rozjímání, čas modlitby. Nyní jste v šoku, nikde jinde jste toto nezažili. Ale brzy si zvyknete. Jsme v jedné z nejexotičtějších zemí dnešního světa, v zemi, která si na běžné turisty zatím nezvykla. Zároveň jde o zcela bezpečnou destinaci s velmi milými obyvateli.

Následně zamíříme do centra Rijádu, které si v roce 1932 zvolil za hlavní město první král dnešní Saudské Arábie, Abd al-Azíz ibn Saud. Vládní administrativa se sem přesunula teprve v roce 1982 z Džiddy. V době vzniku, začátkem 20. století, mělo město 30 000 obyvatel. Nyní má Velký Rijád přes 8 milionů. Obrovský rozvoj, obrovský chaos, vše se buduje.

Mamlaka, věž království, je nejkrásnějším mrakodrapem a symbolem moderní Saúdské Arábie. Nám připomíná otvírák na pivo, avšak alkoholické pivo v této zemi nenajdete. Vystoupáte nahoru na vyhlídku? (cca 15 euro). Jdeme se najíst. Ženy jsou na jedné straně v části "Family", svobodní muži jsou v jiné části restaurace "Singles". Opět šok, který jinde nezažijete, jedině snad v židovských částech Jeruzalému. Nejluxusnější nákupní centrum státu. Procházíme kolem dalších mrakodrapů do nejluxusnějšího hotelu města, do Ritz Carlton. Začátkem roku 2018 zde korunní princ Mohamad bin Salman (MBS) věznil své příbuzné, a tak je hotel přezdíván "nejkrásnější a nejluxusnější věznice". Ochutnáte poprvé arabskou kávičku a k tomu nejsladší datle z oblasti Al Qassim, proslulé sukkary. Rijád projdeme křížem krážem. Trhy s dobytkem, univerzity, vládní budovy, šokující svět západní civilizace.

6. den: Nadžd

RIJÁD - USHAIGER - BURAIDAH

Metropoli Rijád necháme za sebou a vnoříme se dovnitř tajemného Nadždu. Tady 200 km severozápadně od Rijádu je už život pomalý. Oázu Ushaiqer spatřili před 1500 lety kočující beduíni a začali využívat dary přírody (datlové palmy a olivy). Ushaiqer se stal zastávkou karavan na cestě do Mekky a dnes v něm budeme obdivovat lokální architekturu typickou pro Nadžd. Projedeme se labyrintem stinných uliček a v tomto živém muzeu si zavzpomínáme na starou Arábii. Den zakončíme v Buraidah, které se pyšní přezdívkou město datlí. Koneckonců, tady se koná největší festival datlí na světě. Aby toho nebylo málo, tak na předměstí Buraidah najdeme i největší velbloudí trh na světě. Možnost pořídit si svého velblouda budete mít i vy! No možná dáte přednost pouze místní delikatese z velbloudího masa nebo skvělé zmrzlině z velbloudího mléka.

7. den: UNESCO Jabal Umm Sinman (Jubbah)

BURAIDAH – HA´IL – JABAL UMM SINMAN (JUBBAH)

Směřujeme do Ha'ilu. Města, které bylo zastávkou na trase velbloudích karavan během pouti do Mekky. Světové renomé si získalo dobrosrdečností a charitou. V Ha'ilu  se každý cítil dobře. Dnes tady budeme my. Opět žádní turisté a hlavní atrakcí budeme my. Vezmou nás do mešity? Sedneme na qahwu na rohu bin Rashid a popovídáme se s usměvavými místními? Toto je svět, který teprve čeká na objevení. Město historicky obývala rodina, která byla hlavním rivalem dynastie Saúdů a těžila z obchodu a zemědělství. Podzemní voda, tak vzácná v poušti, je zde v hojném množství. Je hlavním zemědělským regionem, a ať je to datle, rajče nebo nakládaná okurka, bude pravděpodobně z Ha'ilu. Kousek za Ha'ilem v poušti al Nafúd se skrývá světové dědictví UNESCO. Skalní malby, které se datují až do období 9000 let př.nl, patří mezi nejstarší lidské stopy na naší planetě. Pradávní obyvatelé pouště si takto nechávali důležité odkazy, mapy a dnes je můžeme obdivovat i my. Příroda se změní, objeví se také pískové duny, opuštění vesnice a hory. Petroglyfy v okolí Jabal Umm Sinman ( Jubbah) budeme obdivovat společně.

8. den: Hegra (Madain Saleh)

HA´IL – HEGRA – AL ULA

Země se postupně mění a jaksi nám „zkrášlila“. Jsme v poušti, které kdysi dominovali Nabatejci a různé jiné kočovné beduínské kmeny. Kdo jsou to beduíni? Jak žili? Věděli jste, že Eskymáci a beduíni měli kdysi stejný zvyk, zabíjet novorozené dívky, pokud jich bylo v kmeni příliš mnoho? Teprve když přišlo křesťanství, resp. islám, tak se tyto zvyky změnily. Kmen Nabatejců, jehož domovem byly písky Arábie od Jeruzaléma po Džiddu, zanechal po sobě několik skalních míst. Petru už znáte, ale Saudi mají něco rovnocenného. Madain Saleh – město ztracené v poušti, které čas ohlodává už celá staletí, a lidé se mu vyhýbají. V rámci vize 2030, Saúdská Arábie město rekonstruuje a tato fantastická památka bude opět přístupná turistům. Budeme přitom! Okolní příroda patří mezi nejkrásnější části Saúdské Arábie s množstvím pískovcových formací obsypaných červeným, žlutým a purpurovým pískem. Prohlídka skalního města Hegra, které je tak fantastické, jak si ho představujete. Je lepší než Petra? To už posoudíte sami.

9. den: Osvícené město - Madína al Munawwarah

AL ULA – MADINA

Po snídani se vypravíme na vyhlídku Harrát v parku krále Abdulazíza a po zdolání klikaté, strmé cesty se dostaneme na vrchol, odkud se nám otevře fantastická vyhlídka na Al Ula a okolní krajinu. Opouštíme Al Ula a přes poušť směřujeme do svatého města. Naším cílem je Medina, nebo přesněji Al Madinah Al Munawwarah tj. osvícené město, druhé nejposvátnější místo Islámu. Důležitost Mediny se nedá ani popsat a v důležitosti nad ní je pouze Mekka. Prohlídka města a příběhy prvních chalífů. Městu dominuje prorokova mešita v jeho absolutním centru. Právě zde je pohřben prorok Muhammad i kalifové Abú Bakr či Umar. Vstup do mešity je povolen pouze muslimům, nic to však nezmění to, že zde zažijete nesmírně autentickou atmosféru a společně stojíme na místech, kde se tvořily dějiny. Osvícená Medina jako první otevřela své dveře proroku Muhammadovi poté, co ho zamítli v Taifě a vyhnali z Mekky. Právě v Medině začal Islám svou cestu, a právě zde je pohřben poslední prorok, který kráčel po zemi. Součástí Mediny je i mešita Quba, kde Muhammad položil základní kámen nejstarší mešity na světě (tento titul se snaží vzít i jiné mešity, ale faktem zůstává, že Quba je nejstarší mešitou v Saúdské Arábii). V horách kolem Mediny je i místo slavné bitvy u Uhudu, kde se muslimové setkali s armádou z Mekky a zároveň je jedinou, kterou nevyhráli. Zavzpomínáme si zde společně na všechny tři velké bitvy a o to více pochopíme význam Mediny. Nocleh ve svaté Medině.

10. den: Město, kde zemřela první žena

MEDINA – MEKKA – DŽIDDA

Džidda je nejkosmopolitnějším městem Saúdské Arábie. Setkávají se zde Afrika a Arábie, imigranti a místní obyvatelé. Město zde existovalo od nepaměti, koneckonců právě tady je prý pohřbena Adamova Eva. První žena zemřela právě tady, ve starozákonní Džiddě. Jen si to představte. Exotický přístav, který vždy lákal dobrodruhy a obchodníky sloužil jako mořská vstupní brána do svatých měst Mekka a Medina. Suq al Alawi a jeho dech beroucí atmosféra. V momentě svolávání k modlitbě se zde svět zastaví a tisíce lidí se pomodlí přímo před vámi.

Nevynecháme ani Naseef house jeden z nejstarších domů ve městě postaveném z korálů či Beit al Balad. Procházka starým městem, kde turismus teprve začíná. Nesmělé úsměvy, nevinné rozhovory a čistá radost z toho, že jste tady. Saúdská Arábie je něco úplně jiného než zbývající země zálivu.

Na corniche ochutnáme migalgal, madfun či kibdah. V Džiddě najdete také největší fontánu na světě a také nedokončenou budovu, která měla ambice stát se nejvyšší budovou světa. Džidda tower se měla dotýkat nebes, měřit přes 1 km. Bohužel peníze stačily pouze do cca 312 metrů a poté došly. Projekt si prohlédneme během naší prohlídky Džiddy.

11. den: Starobylá Džidda

DŽIDDA

Náš poslední den v Arábii. Prošli jsme toho nesmírně mnoho a vzpomínky budeme třídit až doma. Dnešní den věnujeme relaxaci a odpočinku ve starobylé Džiddě. Ranní jogging na promenádě, odpolední nákupy a večerní čaj. Nyní je čas a prostor zpomalit a vychutnat si atmosféru města, které symbolizuje celou Arábii. Po celá tisíciletí byla vstupní a výstupní branou ze země. Džidda má také svoji nejlepší restauraci a možná i vy chcete zakončit tuto fantastickou cestu ve velkém stylu. Projděte se starou Džiddou a zastavte se v Brioché. Tady zažijete saúdskoarabské fusion. Perfektní lokalita ve staré Džiddě, která navazuje na ty nejlepší gurmánské tradice. Ty se v tomto starém městě tradují už přes 4000 let. Šéfkuchař Hakim spojil kouzlo staré Džiddy, dokonalost francouzské kuchyně a přidal tomu orientální šmrnc. Výsledek? Jedna z nejlepších restaurací. Velbloudí toast, šafránové tagliatelle, jehněčí kotlety či quinoa salát?

Pokud ale stále toužíte po poznávání, tak vyzkoušejte krásný fakultativní výlet do historického města Taif, které je známé také jako město růží. Po východu slunce a skvělé snídani nasedneme do auta a poté, co opustíme Džiddu, nás čekají klikaté horské cesty, které nás dovedou až do cíle. Taif je město, které kdysi odmítlo proroka Muhammada. Ten kdysi uprchl z Mekky a hledal útočiště právě v Taifě. Místní se však báli pomsty Mekky, a tak ho požádali, aby Taif opustil. Prorok nakonec skončil v Medině, kterou jste již viděli. Dnešní Taif nikoho neodmítne. Město je neoficiálním hlavním městem země během letních měsíců. Díky vysoké nadmořské výšce je zde v létě velmi příjemně, zatímco Rijád či Džiddu spaluje nemilosrdné slunce. V zimních měsících zde můžete pro změnu zažít také sníh a led! V okolí města je přes 900 farem pěstujících růže. Přes 300.000.000 růží putuje do nejdražších parfémů světa. Přivoňte si k nim na místním trhu či farmě. Produkty z růží jsou zároveň velmi milým suvenýrem. Taif si vychutnáme také z výšky, z vrcholu Jabal Daka s úžasnými panoramatickými výhledy a samozřejmě nezapomeneme ani na palác Shubra, který používal král Abdulazíz. Po skvělém dni se vrátíme zpět do Džiddy a jsme si jisti, že se ještě jednou vypravíte na promenádu a pro další gastro zážitky.

12. den: Mír s tebou

DŽIDDA – PRAHA/VÍDEŇ

Rozloučení se s Arábií a odlet domů. Přivítání se s rodinou a přáteli a sdílení společných zážitků. Jako správní Lovci zážitků jste jich zaručeně ulovili obrovské množství!

 


 

Jordánsko a Saudská Arábie
<
>
Magická krajina Blízkého východu Petra se svojí Pokladnicí patří k nejkrásnějším památkám světaPoušť Wadi Rum září barvamiV Mrtvém moři si mohou zaplavati i neplavciRuiny jordánského JarashuBeduín na poušti Wadi Rum Poušť Wadi Rum a beduínská tradiceSEN v Jordánsku Koupání v Mrtvém mořiBahenní procedury u Mrtvého mořeJordánsko s CK SEN Nabatejská Petra - klenot Jordánska Typický mátový čajSetkání s místními BeduínyProjížďka po poušti Wadi Rum Magické skalní město Petra v Jordánsku vás ohromí svojí krásouBeduínská tradice na pouštiSEN průvodce vám ukáže to nejlepší z Blízkého východuBlízký Východ poznáme dokonale díky SEN průvodci, který se v oblasti dokonale vyznáPozůstatky Nabatejců Skalní útvary v Saudské Arábii Slavná sloní skála, Jabal al Fil Skalní města Saudské Arábie Skalní město Hegra Nabatejské hrobky Skalní pouštní město Nabatejců Archeologické naleziště Madain SalehVelbloud přechází silnici v Saudské Arábii SEN v Saudské Arábii Velbloud v Saudské Arábii Rijád, vstupní brána do Saudské Arábie Ikonický mrakodrap v Rijádu Noční výhled na mešitu Qalat al Bahrain, 3500 let staré vykopávky Cesta do Mekky, V arabském světě Hliněné a kamenné budovy v DiriyahSEN ve starobylém městečku DiriyahArabská architektura Setkání s místními Tradiční řemesla a trhy ve staré Džidde Na místním trhu Saudské ženy na nákupech Běžný den v Saudské Arábii Nákup tradičních suvenýrů Exotické plody na místním trhu Cesta napříč pouští Cesta údolím do Mekky

Jordánský div světa (Petra)

Přistáli jsme v Hašemitském království, tedy v Jordánsku, jak se země jmenuje podle starobylé dynastie, která zemi dnes vládne v podobě moderního arabského monarchy Abdulláha II. Jeho portréty společně s portréty jeho otce a korunního prince si nás přeměřili ještě na letišti a už  jsme uháněli na jih do starobylé země Edem, kde se nachází v údolí jedna z nejpozoruhodnějších a nejkrásnějších památek celého Blízkého Východu. Petra! Do Mojžíšova údolí nebo tedy do Wadi Musa, jak zní jeho arabský překlad, jsme přijeli téměř se západem slunce. Nezaháleli jsme a hned první večer jsme ochutnávali speciality tradiční jordánské či beduínské kuchyně. Máme za sebou už vynikající mansaf z jehněčího masa, maklabeh z masa kuřecího doplněného o dušenou zeleninu, ale dostali nás předkrmy v podobě perfektního humusu nebo salátů tabouleh a baba ganúš. Začít cestu gastronomickými zážitky není vůbec špatné. Dnešní den je jeden z těch, na který se nezapomíná. Ráno jsme se vydali do starobylého města Petra. Představuje orientální pohádku, dobrodružství, které nepřestává fascinovat již několik generací. Nabatejci zde mezi kopci ukryli úžasné místo, kudy proudil obchod z Arabského poloostrova, Egypta, Mezopotámie či dokonce z dalekého Říma. Kráčíme a kolem nás se mihnou první nabatejské hrobky, vyhloubené jeskyně, první Beduíni a každým krokem odkrýváme více a více z fascinující historie Nabatejců. Kráčíme úzkým Siqom a přejít ho po vlastních je skutečným zážitkem. Vše je jiné než na obrázcích. Hezčí, barevnější, živější a člověk je rád, že se zde ocitl. Už jen krok, dva a najednou se na konci úzké štěrbiny poodokryje snad nejznámější obrázek celé země. První pohled na slavnou Pokladnu, která pokladnou nikdy nebyla je ten, co se vryje do paměti. Je to přesně stejný silný moment, jako když člověk poprvé uvidí samarkandské náměstí Registan, vysvícený Esfahán, Modrou mešitu nebo vejde do jeruzalémské Baziliky svatého hrobu. Prostě na to nezapomene. Poseděli jsme si na beduínském čaji s mátou, kávě s kardamonem či pomerančovém džusu a vyšlapali několik schodů až nahoru ke Královským hrobkám, abychom odtud nasávali pohledy na centrum celé Petry. Jsme překvapeni, jaká je Petra obrovská, a kolik tady toho je a jsme z ní doslova nadšeni. Kapky potu se promíchávají s prachem a pískem Petry a člověk má na rtech úsměv, neboť se zde ocitl. Petra to je láska na celý život!

Čti více

Nejbarevnější poušť Blízkého Východu (Wadi Musa)

Neskutečný den. Během několika hodin jsme si Jordánsko vychutnávali plnými doušky. Ještě ráno při odjezdu z Petry jsme s úžasem hleděli na Mojžíšovo údolí plné zajímavých skal a mezi nimi jsme rozpoznávali některá místa, které jsme si v Petře prošli po vlastních. Překonali jsme kopce a před námi se otevřelo další údolí, tentokrát vyplněné pouští Wadi Rum. Hovoří se o ní jako o nejbarevnější a nejfotogeničtější poušti celého Blízkého Východu, a tak jsme ji prostě nemohli minout. Přesedli jsme do džípů a vydali jsme se za dobrodružstvím nehostinné země hledat stopy dávných civilizaci, karavan a dnešních beduínů. Na skalách jsme rozeznávali petroglyfy staré 2500 let a vylezli na obrovskou oranžovou dunu, která neskutečně kontrastuje s prostředím. Představte si, že se díváte do dálky a před vašima očima se střídá písek oranžové barvy s červeným pískem a najednou se vše slije do žluté barvy, kterou ozdobilo několik zelených keřů. Nad hlavami rostou vysoké kopce, které tisíciletí a miliardy pískových zrnek zvětraly natolik, až se začaly roztékat a připomínají rozteklý vosk. 

Čti více

Pompeje Jordánska (Jerash)

Ocitli jsme se v úrodných místech, kde je Jordánsko zelené a poseté pahorky. Žádná poušť jako na jihu, všude je život a právě zde se ve starověku zdomácnělo několik důležitých míst. Místo zvané Jerash má lichotivou přezdívku "Jordánské Pompeje" díky tomu, jak je krásné a neobyčejně zachovalé. Nejezdí sem mnoho turisů, ale my ve SNU víme, že toto místo patří k top historickým památkám Blízkého Východu. Jerash má všechno. Divadla, starověké silnice s vyjetými kolejemi od dávných vozů, chrámy pro nejdůležitější římských bohy fontány či kolonády. I my kráčíme mezi starověké kameny a ty nám říkají příběhy ztraceného města. Nejen Římané ho znali, ale i během byzantské říše zde lidé žili a nechali po sobě několik kostelů ozdobených mozaikami. Sedneme si do obrovského divadla a abychom si vychutnali dokonalou akustiku ozve se zvuk tradičních skotských dud. Jak se dostali sem do Jordánska? Jerash je příjemným spestretním naší cesty a vy poznáte další fantastické místo tohoto světa.

Čti více

Moře plné soli - Jordánsko

Za Ammánem a městem Madaba se vynoří maličký pahorek Mt.Nebo, ozdobený kostelem a příběhem, který vzpomíná Mojžíše i zaslíbenou zem. Právě sem, na pahorek Nebo, měl totiž po 40 letech přivézt Izraelce, ukázat jim zem kvůli záplavě tak kráčeli tolik let a začal se psát jiný příběh. Náš poznávací zájezd se také vydává tím směrem, ale ještě předtím na nás čeká další dobrodružství. Nedaleko odtud, pod pahorkem se zaleskly břehy moře, které Římané nazvali Mare Mortum, tedy Mrtvé moře, protože v něm nikdy neviděli plavat ryby. Ty zde chybí kvůli obrovské slanosti, ale ta na straně druhé připraví zážitek z koupání. Stačí přijít do vody a ona si s vámi už poradí. Zpočátku nevíte, jak se na vodu položit, pak zase nevíte jak se v ní chovat, ale všechno je to jeden unikátní zážitek. Exotiku dotvářejí palmy, teplo, vlhko a luxusní hotely na jeho březích. Tam na opačné straně leží biblická Palestina. 

Čti více

Římský Jerash v Jordánsku

Horké ráno u Mrtvého moře nám dnes moc nevadilo, protože se vydáváme na sever Jordánska, hledat krásu v biblické krajině Gileadu tam, kde ze zelené a zvlněné krajiny vyrůstají ruiny starověkého města Gerasa. Dnes ho většina z nás nazývá Jerash nebo Džeraš. Pro mne je to nejfantastičtější soubor římských památek na celém Blízkém Východě. Myslím si, že kdyby nemělo Jordánsko Petru, davy by proudily sem, do Jerashu. Já jsem ale celkem ráda, že tomu tak je, nemám moc ráda přeplněná turistická místa. Proto také ráda jezdím na zájezdy se SNEM. Počasí se mění každých pět minut a za chvíli na Hippodrom padají těžké kapky deště. Nějak to ale nevnímám. Hadriánovým obloukem vcházím do starověkého města. Hned začíná ožívat před očima. Začíná pracovat má fantazie a vidím koňské spřežení, tržiště kolem Oválného náměstí… Pokud jste byli v Pompejích, tak Jerash se na vás zapíše velkými písmeny. To se alespoň stalo mě. Nakouknu do divadla, poslechnu si zvu dud, které tu zanechali Britové v časech mandátu a vyšlapanou cestičkou kráčím nad městem, abych si užila panoráma. Únorový Jerash je živý, naplněný zelenou barvou, pronikavou zelenou, že silnější odstín už snad ani neexistuje. V bujné trávě se objevují žluté hlavičky květin a vše má krásnou atmosféru. Průvodce nás informuje, že v létě bude Jerash šedý, žlutý a na podzim vypálený od žhavého blízkovýchodního slunce. Poté jdu do chrámu Artemidy a spatřuji v úžasu pohyblivý sloup, až se mi z toho zamotala hlava. Je zvláštní kráčet po hlavní ulici Cardo Maximus. Ještě stále tu můžu vidět poklopy od kanalizace, vyježděné koleje od vozů. Chybí mi tu jen ty fontány a tehdejší lidé. Jerash jsem si opravdu vychutnala a před odchodem jsem si neodpustila nákup několika jordánských suvenýrů, vypila jsem si kávu z granátového jablka, jehož chuť jsem si zamilovala a plná zážitků jsem zase sestoupala 1.200 výškových metrů zpět k břehu Mrtvého moře. Úžasný a nezapomenutelný den.

Čti více

Nebo - biblická hora Jordánska

Blížíme se k jednomu z nejdůležitějších poutnických míst Jordánska. Je jím hora Nebo (arabsky Jebel Nibu nebo Siyagha). Které společně uctívají víceré náboženské představy. Tato biblická hora se nachází necelých 10 kilometrů východně od Madaby. Opouštíme Mrtvé moře a projíždíme krajinou se skalnatými kopci a mnohými údolími, při které musíme překonat více než 1000 výškových metrů. Už cesta k tomuto mystickému místu mě dostala. Po cca hodinové jízdě zastavujeme na parkovišti, které je na úbočí hory. Napršená voda naplnila vyprahnuté wádi a tak sem tam zhlédneme malou říčku, ze které, jak nás informoval průvodce, mají radost nejen kočovní pastýři, kteří křižují tyto končiny se svými malými stády. Pár metrů za vchodem vidím oázu plnou stromů, která působí velmi pokojným dojmem. Vítá nás pomník s latinským nápisem ,, Unus deus, pater omnium, super omnes.“ Vedle stojí kámen s označením posvátného místa v arabštině a v latince. Procházíme se po hoře a obdivujeme krajinu, která se nám rozkládá pod nohami. Právě tam, na místě, kde jsem stála, se po 40 letech putování dostal Mojžíš a ukázal Izraelitům zaslíbenou zem. Kopec je nasáknutý historií a biblickými příběhy přitahuje i dnes, moře lidí, kteří chtějí alespoň chvíli vidět to, co spatřil Mojžíš před svou smrtí. Podle křesťanské a židovské tradice se hora stala místem jeho posledního odpočinku ale muslimové věří, že jeho tělo bylo přeneseno za řeku a dnes leží v hrobě mezi Jeruzalémem a Jerichem. Ať je to tak či ona, dnes je Mojžíšova hora příjemným pokojným místem s nádhernými výhledy na biblickou krajinu, která mne naprosto očarovala. Krásné zvlněné pahorky hnědé a šedé barvy se rozbíhají až po horizont. V údolí jsou zelené obláčky stromů ztracené na této šedivé obloze. Staré olivovníky osamoceně stojí a sem tam se jejich listy pohnou poryvem větru, který o sobě dává vědět už ráno. Pohled mi sklouzává až ke břehům Mrtvého moře, za kterým se rozkládá sen o svobodné Palestině. Několik kilometrů tím směrem stojí Jeruzalém, biblické Jericho či palestínský Ramallah. Zastavuji se u olivovníku, který zasadil Jan Pavel II. při své návštěvě Mojžíšovy hory. Stojí nedaleko starého kostelíka s neodmyslitelnými mozaikami. Krásnější bych asi všude jinde v Jordánsku, hledala marně. My jsme měli to štěstí, že jsme zrovna narazili na bohoslužbu. Mladý kněz promlouval k asi dvaceti věřících, kteří seděli na lavicích. Nenápadně jsme si sedli dozadu a zaposlouchali se do modlitby přednášené v latince. Po mši si kapli chceme prohlédnout. Byla postavena nad pozůstatky původního kostela, který tu byl postaven ve čtvrtém století pro připomínku místa, kde Mojžíš zemřel. Na podlaze kostela tak můžeme vidět pozůstatky barevné mozaiky se zvířecími motivy. Dále nalézáme v rožku, asi tak metr pod úrovní podlahy, jednoduchý náhrobek, postavený z hrubě opracovaných kamenů. Tento hrob by mohl být jedním z míst, kde by mohl odpočívat Mojžíš. Zvláštní pocit. Procházíme kolem dalších historických staveb, některé z nich jsou v rekonstrukci a poté přicházíme na terasu, která je přímo na vrcholu hory. Je lehký mlžný opar a my se díváme na rozsáhlé údolí Jordánu, které je okouzlující.

Čti více
skalní chrám Petra, Jordánsko

Petra

skalní město a archeologické naleziště v Jordánsku. Od roku 1985 je zařazena na seznam světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO. V Bibli je označováno jako Selá a Arabové mu dali jméno Mojžíšovo údolí. Město původně vzniklo jako pohřebiště v dokonale krytém místě, kde se setkávají tři údolí (Vádí al-Araba). Město bylo založeno pravděpodobně mezi 3. století př.n.l. a 1. století n.l. V tuto dobu zde žili Nabatejci a Petra se stala hlavním městem jejich království. Všechny stavby byly vytesány do pískovce. Město dosáhlo největšího rozkvětu a významu kolem roku 62 př. n. l., kdy tu žilo kolem třiceti tisíc lidí.

Čti více
Mrtvé moře, Jordánsko, Izrael

Mrtvé moře

Vytouženou destinací odpočinku je na našem putování Izraelem a Jordánskem pobyt u Mrtvého moře. Ať už si vyberete "základní" hotel s nadstandardními službami nebo Ishtar Kempinski, ve kterém se cítíte jako sultán či princezna z pohádek Tisíce a jedné noci, jedno je jasné - budete si chtít dovézt jako suvenýr fotku, na které buď čtete noviny na hladině moře nebo jste celý černý, natřený léčivým bahnem. Pokud je Vám to málo, hotely nabízejí řadu procedur či volnočasového programu a v případě, že byste si chtěli zaplavat v méně slané vodě, můžete tak učinit v hotelových bazénech. Abychom se ale vrátili zpět k Mrtvému moři, v první řadě by bylo dobré ujasnit si jeho jméno - už velmi dlouhou dobu to není moře, ale jezero. Jeho slanost je 34.2 procenta, což je přibližně 10x vyšší než jakou má Středozemní moře. Přesto není nejslanější vodní plochou světa - toto prvenství aktuálně patří jezírku Don Juan v Antarktidě. Slanost vody Vám umožní číst noviny na jeho hladině, ale pozor - je možné utopit se, zejména když se vlivem větru nebo neopatrným otočením, nadýcháte slané vody a budete mít potíže se otočit zpět. Naštěstí jsou na hotelových plážích stále přítomni plavčíci dohlížející právě na tyto případy. Slanost Mrtvého moře je způsobena přírodními podmínkami - řeka Jordán, která ho naplňuje, mu nedodává dostatek vody, a i ta trocha je v horkých a suchých podmínkách odpařována mnohem rychleji, což způsobuje zvýšenou slanost. Odhadem je v moři 37 miliard tun soli, část se těží pro kosmetické a zdravotní účely. To z něj zároveň činí největší volně přístupné léčivé lázně světa. Mrtvé moře je známé i díky své poloze - nejen že přes něj vede hranice mezi Jordánskem a Izraelem, ale zároveň je to nejníže položené místo světa (s ohledem na "nadmořskou" výšku 393 metrů pod mořem). Ani Mrtvé moře se nevyhnulo problému globálního oteplování. Každým rokem se sníží jeho hladina až o jeden metr, a za posledních 100 let se jeho velikost zmenšila o polovinu. Dobrou zprávou je společný projekt Izraele a Jordánska, pro které jsou řeka Jordán i Mrtvé moře strategické zdroje. V roce 2015 podepsaly dohodu k investování 9 milionů dolarů na udržení vodní hladiny pomocí nových možných přítoků. Toto místo a jeho úžasné účinky na lidské zdraví a krásu znaly již starověké národy, a dokonce těžily nerosty., které vyvážely až do Egypta. I přes název není jezero mrtvé - sice na jeho pobřeží nenajdete pulzující život, ale ve slané vodě a nehostinných podmínkách dokáží přežít bakterie a mikroorganismy (pro lidi ale nejsou škodlivé). Také Vás nepotěšíme v případě, že máte rádi vodní sporty - ty si na hladině Mrtvého moře neužijete. Ale krásný západ slunce a klidné prostředí s mystickým nádechem Vám vynahradí případné zklamání z akční dovolené. Kromě toho budete po našem intenzivním lovu zážitků rádi za tento moment odpočinku u finalisty hlasování o novodobých sedmi divech světa.

Čti více

Wadi Rum

Wadi Rum, známé také jako Měsíční údolí je přírodní rezervace na jihu Jordánska o rozloze 700 km2. Geograficky je součástí Arabské pouště, která pokrývá většinu rozlohy Saudské Arábie a část Jordánska. Úžasná oranžová poušť Wadi Rum je tak trochu neprávem ve stínu největšího turistického magnetu Jordánska – skalního města Petra. Skalnaté hory zde vyrůstají z jemného písku a hrají všemi barvami. Ve svých roklích ukrývají sezónní prameny vody, staré skalní rytiny i téměř původní beduínský národ. Původní obyvatele Wadi Rum, nomádský kmen Thamud tady zanechal petroglyfy – tajuplné odkazy vepsané do skal jazykem, který již dávno upadl do zapomenutí. Nabatejci, kteří přišli po nich se živili obchodem a doprovodem karavan po Kadidlové stezce, tento hluboce nábožný lid zde zanechal chrám zasvěcen jejich ženské bohyni Allat. Záběry z Wadi Rum ve filmu Lawrence v Arábii od roku 1962 nastartovaly Jordánský turistický průmysl. Oblast je oblíbená i mezi horolezci. Beduíni lezli v pískovcových horách Wadi Rum po mnoho generací. Mnoho z jejich beduínských lezeckých cest bylo nově objeveno a zdokumentováno moderními lezci.

Čti více

Jerash

Jerash je město nacházející se 48 km severně od hlavního města Ammánu a je proslavené díky pozůstatkům římské architektury. Antické rozvaliny města Jerash (Gerasa) naleznete v biblických Gileadských horách a jsou jednou z hlavních zajímavostí, která vám Jordánsko nabízí. Na počátku 3. století se Gerasa dočkala svého rozkvětu, který byl však narušen křesťanskými a muslimskými invazemi a zemětřesením v roce 747. Od té doby město začalo upadat. Vstup do Gerasy zajišťoval ve starověku Vítězný oblouk postavený roku 129. př. Kr. k příležitosti návštěvy císaře Hadriána. Dnes je hlavním vstupem Jižní brána. Mezi nejvýznamnější místa Gerasy patří Diův chrám a Oválné fórum, jejichž ruiny dnes můžete obdivovat v centru města. Fórum je ohraničeno 160 jónskými sloupy. Gerasa je dokonalou ukázkou římského provinčního města na Blízkém východě, je považována za nejlépe dochované město z konfederace Decapolis. Městu se také přezdívá Pompeje Východu.

Čti více

Mojžíšova hora Nebo

Hora Nebo kromě honosného názvu v sobě ukrývá kus biblického příběhu. Podle Starého Zákona to mělo být totiž zde odkud se Mojžíš po letech putování měl dívat na zaslíbenou zem a hleděl do dálky tam, kde se rozbíhají pahorky Palestiny. Pokud bude krásné počasí uvidíme odsud nejen Jericho, ale i Mrtvé moře, a dokonce Olivovou horu, která roste nad svatým Jeruzalémem. Na Hoře Nebo na vás čekají i krásné byzantské mozaiky v zrekonstruovaném kostele, ale i olivovník Jana Pavla II., který ho zde zasadil během své důležité návštěvy v roce 2000. Sami uvidíte, že toto místo má v sobě kus krásné magie.

Čti více

Máte předběžný zájem o tento zájezd? Budeme Vás kontaktovat, rádi zodpovíme všechny Vaše dotazy a zašleme kalkulaci zájezdu na Váš email.







Povinné pole

Formulář byl odeslán, děkujeme.

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Více informací